Antitrombotické činidlá sú neoddeliteľnou súčasťou liečby angíny pektoris II - IV funkčných tried a post-infarktovej kardiostikrózy. Je to spôsobené ich mechanizmom pôsobenia. Predstavíme Vám zoznam protirakovinových liekov.

Mechanizmus účinku

Ochorenie koronárnych artérií je sprevádzané tvorbou aterosklerotických plakov na stenách artérie. Ak sa poškodí povrch takéhoto plaku, na ňom sú usadené krvné bunky - krvné doštičky, ktoré pokrývajú vzniknutý defekt. Súčasne sa uvoľňujú biologicky účinné látky z krvných doštičiek, ktoré stimulujú ďalšie usadzovanie týchto buniek na plaku a tvorbu ich zhlukov - agregáty doštičiek. Agregáty sa šíria cez koronárne cievy, čo vedie k ich zablokovaniu. Výsledkom je nestabilná angína alebo infarkt myokardu.
Antitrombotické činidlá blokujú biochemické reakcie vedúce k tvorbe agregátov doštičiek. Tak zabraňujú vzniku nestabilnej angíny a infarktu myokardu.

Zoznam

Nasledujúce protidoštičkové agens sa používajú v modernej kardiológii:

 • Kyselina acetylsalicylová (Aspirín, Thromboc-Ass, CardiAsk, Plydol, Thrombopol);
 • Dipyridamol (Curantil, Parsedil, Trombonyl);
 • Klopidogrel (Zilt, Plavix);
 • Tiklopidín (Aklotin, Tagren, Tiklid, Tiklo);
 • Lamifiban;
 • Tirofiban (Agrostat);
 • Eptifibatid (Integrilin);
 • Abtsiksimab (ReoPro).

Existujú hotové kombinácie týchto liekov, napríklad Agrenox (dipyridamol + kyselina acetylsalicylová).

Kyselina acetylsalicylová

Táto látka inhibuje aktivitu cyklooxygenázy - enzýmu, ktorý zvyšuje syntézu tromboxánu. Posledná zmienka je významným faktorom pri agregácii (lepenie) krvných doštičiek.
Aspirín je predpísaný na primárnu profylaxiu infarktu myokardu v prípade angíny pektoris II - IV funkčných tried, ako aj na prevenciu recidivujúceho infarktu po už trpenej chorobe. Používa sa po srdcovom a cievnom chirurgickom zákroku na prevenciu tromboembolických komplikácií. Účinok po podaní sa vyskytne v priebehu 30 minút.
Liek je predpísaný vo forme tabliet so 100 alebo 325 mg dlhý čas.
Vedľajšie účinky zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha a niekedy ulceratívne lézie žalúdočnej sliznice. Ak má pacient na začiatku žalúdočné vredy, pri používaní kyseliny acetylsalicylovej sa pravdepodobne vyvinie žalúdočné krvácanie. Dlhodobé užívanie môže byť spojené so závratmi, bolesťami hlavy alebo iným poškodením nervového systému. V zriedkavých prípadoch dochádza k depresii hematopoetického systému, krvácaniu, poškodeniu obličiek a alergickým reakciám.
Kyselina acetylsalicylová je kontraindikovaná pri erózii a vredoch v zažívacom trakte, neznášanlivosti nesteroidných protizápalových liekov, obličkovej alebo pečeňovej nedostatočnosti, niektorých krvných ochorení, hypovitaminózy K. Kontraindikácie sú tehotenstvo, laktácia a vek do 15 rokov.
S opatrnosťou je potrebné predpísať kyselinu acetylsalicylovú pri bronchiálnej astme a iných alergických ochoreniach.
Ak používate kyselinu acetylsalicylovú v malých dávkach, jej vedľajšie účinky sú mierne exprimované. Je dokonca bezpečnejšie používať liek v mikrokryštalických formách ("Kolpharit").

dipyridamol

Dipyridamol inhibuje syntézu tromboxánu A2, zvyšuje obsah doštičiek cyklického adenozínmonofosfátu, ktorý má protidoštičkový účinok. Zároveň dilatuje koronárne cievy.
Dipyridamol je predpísaný hlavne pre choroby mozgových ciev na prevenciu mŕtvice. Ukazuje sa aj po operáciách na plavidlách. Pri ischemickej chorobe srdca sa liek zvyčajne nepoužíva, pretože expanzia koronárnych ciev vyvíja "fenomén krádeže" - zhoršenie prívodu krvi postihnutým oblastiam myokardu v dôsledku zlepšeného prietoku krvi v zdravých tkanivách srdca.
Liečivo sa používa dlho, na prázdny žalúdok, denná dávka je rozdelená na 3-4 dávky.
Dipyridamol sa tiež podáva intravenózne počas stresovej echokardiografie.
Vedľajšie účinky zahŕňajú dyspepsiu, sčervenanie kože tváre, bolesti hlavy, alergické reakcie, svalové bolesti, zníženie krvného tlaku a srdcové palpitácie. Dipyridamol nespôsobuje vredy v gastrointestinálnom trakte.
Liek sa nepoužíva na nestabilnú angínu a akútny infarkt myokardu.

tiklopidín

Ticlopidín, na rozdiel od kyseliny acetylsalicylovej, neovplyvňuje aktivitu cyklooxygenázy. Blokuje aktivitu receptorov doštičiek zodpovedných za väzbu krvných doštičiek na fibrinogén a fibrín, v dôsledku čoho je intenzita tvorby trombu významne znížená. Antidoštičkový účinok nastáva neskôr ako po podaní kyseliny acetylsalicylovej, ale je výraznejší.
Liek je predpísaný na prevenciu trombózy pri ateroskleróze ciev dolných končatín. Používa sa na prevenciu mŕtvice u pacientov s cerebrovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho sa tiklopidín používa po operáciách na koronárnych cievach, ako aj pri intolerancii alebo kontraindikáciách na použitie kyseliny acetylsalicylovej.
Liek je predpísaný ústami počas jedál dvakrát denne.
Vedľajšie účinky: dyspepsia (poruchy trávenia), alergické reakcie, závrat, abnormálne funkcie pečene. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť krvácanie, leukopénia alebo agranulocytóza. Počas užívania lieku sa má pravidelne sledovať funkcia pečene. Ticlopidín sa nemá užívať s antikoagulanciami.
Liek by sa nemal užívať počas tehotenstva a laktácie, ochorenia pečene, hemoragickej mozgovej príhody, vysokého rizika krvácania u žalúdočných vredov a 12 dvanástnikového vredu.

clopidogrel

Liek nevratne blokuje agregáciu trombocytov, čo zabraňuje komplikáciám aterosklerózy koronárnych ciev. Je predpísaný po infarkte myokardu, ako aj po operáciách na koronárnych cievach. Klopidogrel je účinnejší ako kyselina acetylsalicylová, zabraňuje infarktu myokardu, mŕtvici a náhlej koronárnej smrti u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením.
Liečivo sa podáva perorálne raz denne, bez ohľadu na jedlo.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku sú rovnaké ako kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku tiklopidín. Je však menej pravdepodobné, že klopidogrel nepriaznivo ovplyvní kostnú dreň s vývojom leukopénie alebo agranulocytózy. Liek nie je predpísaný deťom do 18 rokov.

Blokátory IIb / IIIa doštičkových receptorov

V súčasnosti sa hľadajú lieky, ktoré účinne a selektívne potláčajú agregáciu trombocytov. Klinika už použila rad moderných prostriedkov, ktoré blokujú receptory doštičiek - lamifiban, tirofiban, eptifibatid.
Tieto lieky sa podávajú intravenózne v akútnom koronárnom syndróme, ako aj počas perkutánnej transluminálnej koronárnej angioplastiky.
Vedľajšie účinky zahŕňajú krvácanie a trombocytopéniu.
Kontraindikácie: krvácanie, aneuryzma ciev a srdca, významná arteriálna hypertenzia, trombocytopénia, zlyhanie pečene alebo obličiek, gravidita a laktácia.

abciximab

Ide o moderný antiagregát, ktorý je syntetickou protilátkou voči receptorom trombocytov IIb / IIIa a je zodpovedný za ich väzbu na fibrinogén a iné adhézne molekuly. Liek spôsobuje výrazný antitrombotický účinok.
Účinok lieku podávaného intravenózne prichádza veľmi rýchlo, ale netrvá dlho. Používa sa ako infúzia v kombinácii s heparínom a kyselinou acetylsalicylovou pri akútnom koronárnom syndróme a operáciách na koronárnych cievach.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky lieku sú rovnaké ako kontraindikácie IIb / IIIa blokátorov receptorov krvných doštičiek.

Protidoštičkové lieky

V modernej medicíne sa používajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi. Ide o antiagreganciu.

Aktívne zložky majú vplyv na metabolické procesy, čo je prevencia tvorby trombov v cievach. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú takéto prostriedky na patológiu srdca.

Použitie liekov v tejto kategórii zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek nielen medzi sebou, ale aj so stenami krvných ciev.

Aký druh lieku

Keď sa na ľudskom tele formuje rana, krvné bunky (krvné doštičky) sa posielajú do miesta poranenia, aby sa vytvorila krvná zrazenina. S hlbokými rezmi je dobré. Ak je však zranená alebo zapálená krvná cieva, je prítomný aterosklerotický plát, situácia sa môže smutne skončiť.

Existujú určité lieky, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín. Tieto lieky tiež eliminujú bunkovú agregáciu. Takéto činidlá zahŕňajú protidoštičkové činidlá.

Lekár predpisuje lieky, hovorí pacientom, čo to je, aký účinok majú drogy a na čo sú potrebné.

klasifikácia

V medicíne sú izolované lieky na prevenciu krvných doštičiek a erytrocytov používané na profylaxiu. Lieky majú mierny účinok, zabraňujú výskytu krvných zrazenín.

 1. Heparín. Nástroj sa používa proti hlbokej žilovej trombóze, embólii.
 2. Kyselina acetylsalicylová (aspirín). Efektívna a lacná medicína. V malých dávkach sa krváca. Ak chcete dosiahnuť výrazný účinok, mali by ste liek užívať dlho.
 3. Dipyridamol. Aktívne zložky rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak. Rýchlosť prietoku krvi sa zvyšuje, bunky dostávajú viac kyslíka. Dipyridamol pomáha s angínou dilatáciou koronárnych ciev.

Klasifikácia liekov je založená na účinku každej antiagregačnej látky. Správne zvolený nástroj vám umožňuje dosiahnuť maximálny účinok pri liečbe a zabrániť možným komplikáciám, dôsledkom.

 1. Pentoxifylín. Biologicky aktívne látky zvyšujú reológiu krvi. Flexibilita červených krviniek sa zvyšuje, môžu prechádzať cez malé kapiláry. Na pozadí používania pentoxifylínu krv stáva tekutá, pravdepodobnosť lepenia buniek klesá. Liek je predpísaný pacientom s poruchami obehu. Kontraindikované u pacientov po infarkte myokardu.
 2. Reopoligljukin. Liek s podobnými charakteristikami ako Trental. Jediný rozdiel medzi liekmi spočíva v tom, že Reopoliglyukin je pre ľudí bezpečnejší.

Medicína ponúka komplexné lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Lieky obsahujú protidoštičkové látky rôznych skupín zodpovedajúceho účinku. Najefektívnejšie sú Cardiomagnyl, Aspigrel a Agrenoks.

Princíp činnosti

Lieky blokujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zriedia krv. Každý liek má špecifický účinok:

 1. Kyselina acetylsalicylová, Triflusal - najlepšie prostriedky v boji proti agregácii krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. Obsahujú účinné látky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Bunky sa zúčastňujú na začiatku systému koagulácie krvi.
 2. Trifusal, Dipyridamol majú antiagregatný účinok, čo zvyšuje obsah cyklickej formy adenozínmonofosfátu v krvných doštičkách. Je narušený proces agregácie medzi krvnými bunkami.
 3. Klopidogrel obsahuje účinnú látku schopnú blokovať receptory adenozíndifosfátu na povrchu krvných doštičiek. Zrazeniny sa tvoria pomalšie v dôsledku deaktivácie krvných buniek.
 4. Lamifiban, Framon - lieky, ktoré blokujú aktivitu glykoproteínových receptorov umiestnených na membráne krvných buniek. Vzhľadom na aktívny vplyv účinných látok sa pravdepodobnosť adhézie krvných doštičiek zníži.

Existuje veľký zoznam liekov používaných na liečbu a prevenciu trombózy. V každom jednotlivom prípade lekár zvolí najefektívnejšie, berúc do úvahy charakteristiky pacienta, stav jeho tela.

Keď je menovaný

Lekár predpisuje lieky, predpisuje prostriedky po dôkladnej lekárskej prehliadke na základe zavedenej diagnózy a výsledkov výskumu.

Hlavné indikácie použitia:

 1. Na profylaktické účely alebo po záchvate ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Obnoviť poruchy spojené s cerebrálnym obehom.
 3. So zvýšeným krvným tlakom.
 4. V boji proti chorobám, ktoré zasiahli cievy dolných končatín.
 5. Na liečbu ischemickej choroby srdca.

Moderné protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom po operácii srdca alebo ciev.

Samoliečenie sa neodporúča, pretože má mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov. Konzultácie a menovanie lekára sú potrebné.

Na dlhodobú prevenciu a liečbu trombózy, embolizácie, lekári predpisujú pacientom nepriame antiagregačné lieky. Lieky majú priamy účinok na systém koagulácie krvi. Funkcia plazmatických faktorov sa znižuje, tvorba zrazeniny nastáva pomalšie.

Kto je zakázaný prijímať

Prípravky predpísané lekárom. Lieky obsahujú určité kontraindikácie, o ktorých by ste si mali byť vedomí. Liečba antiagregačnými látkami je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade peptického vredu tráviaceho systému v akútnom štádiu;
 • ak existujú problémy s fungovaním pečene a obličiek;
 • pacienti s hemoragickou diatézou alebo patológiami, proti ktorému sa zvyšuje riziko krvácania;
 • ak bol pacient diagnostikovaný s ťažkým srdcovým zlyhaním;
 • po záchvate hemoragickej mozgovej príhody.

Tehotné ženy počas tretieho trimestra a mladé matky, ktoré dojčia, by sa nemali liečiť antidoštičkami. Je potrebné konzultovať s lekárom alebo starostlivo prečítať návod na použitie liekov.

Možné vedľajšie účinky

Použitie protidoštičkových látok môže spôsobiť nepohodlie a nepohodlie. Keď sa vyskytnú vedľajšie účinky, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré sa majú hlásiť lekárovi:

 • únava;
 • pocit pálenia v hrudníku;
 • bolesti hlavy;
 • nevoľnosť, zažívacie ťažkosti;
 • hnačka;
 • krvácanie;
 • bolesti žalúdka.

V zriedkavých prípadoch sa pacient obáva alergickej reakcie na telo s edémom, kožnou vyrážkou, vracaním, problémami so stoličkou.

Aktívne zložky liekov môžu zhoršiť funkciu reči, dýchania a prehĺtania. Taktiež zvyšuje srdcový tep, zvyšuje telesnú teplotu, pokožku a oči sa stáva žltačkou.

Medzi vedľajšie účinky patrí všeobecná slabosť v tele, bolesť v kĺboch, zmätenosť a výskyt halucinácií.

Zoznam cenovo najdostupnejších, najlacnejších a účinnejších prostriedkov

Moderná kardiológia ponúka dostatočný počet liekov na liečbu a prevenciu trombózy. Je dôležité, aby antiagregant bol predpísaný ošetrujúcim lekárom. Všetky antikoagulanciá majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

 1. Kyselina acetylsalicylová. Často sa predpisuje pacientom ako preventívnym opatrením na zabránenie vzniku krvnej zrazeniny. Aktívne súčasti majú vysokú mieru absorpcie. Antidoštičkový účinok sa vyskytuje 30 minút po prvej dávke. Liečivo je dostupné v tabletách. V závislosti od diagnózy lekár predpisuje 75 až 325 mg denne.
 2. Dipyridamol. Protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť krvného obehu. Účinnou zložkou je dipyridamol. Antikoagulant chráni steny ciev a znižuje schopnosť krvných buniek držať sa spolu. Uvoľňovanie formy: pilulky a injekcie.
 3. Heparín. Priamy účinok antikoagulantu. Účinnou zložkou je heparín. Činidlo, ktorého farmakológia poskytuje antikoagulačný účinok. Liek je predpísaný pacientom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Mechanizmus dávkovania a liečby sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Liečivo je dostupné v injekciách.
 4. Tiklopidín. Činidlo je účinnejšie ako kyselina acetylsalicylová. Ale dosiahnutie terapeutického účinku bude trvať dlhšie. Liečba blokuje prácu receptorov a znižuje agregáciu krvných doštičiek. V lieku vo forme tabliet musí byť pacient užívaný 2 krát denne na 2 kusy.
 5. Iloprost. Liečivo znižuje priľnavosť, agregáciu a aktiváciu krvných buniek. Rozširuje arterioly a venuly, obnovuje vaskulárnu permeabilitu. Ďalším názvom lieku je Ventavis alebo Ilomedin.

Toto je neúplný zoznam protidoštičkových látok používaných v medicíne.

Lekári neodporúčajú samošetrenie, je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a podstúpiť liečbu. Antidoštičky sú predpísané kardiológa, neurológom, chirurgom alebo terapeutom.

Vo väčšine prípadov pacienti užívajú lieky na zvyšok svojho života. Všetko závisí od stavu pacienta.

Osoba by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu, pravidelne vykonávať testy a dôkladne preskúmať parametre zrážania krvi. Reakcia na liečbu protidoštičkovými látkami prísne pozorujú lekári.

Antidoštičkové lieky: zoznam liekov

Antitrombotické činidlá sú skupina liečiv, ktoré sú navrhnuté na potlačenie procesu tvorby trombu tým, že inhibujú naviazanie krvných doštičiek navzájom. Okrem toho protidoštičkové lieky zabraňujú priľnutiu doštičiek k cievnej stene. V dôsledku toho sa reologické vlastnosti krvi zvýšia a systém koagulácie krvi bude utláčaný. Protidoštičkové činidlá umožňujú zničenie existujúcich krvných zrazenín.

Erytrocytové membrány sú menej elastické, ľahko menia svoj tvar a môžu preniknúť cez stenu krvných ciev. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií trombózy je znížené. Prijatie protidoštičkových látok v počiatočných štádiách tvorby trombu umožňuje dosiahnuť maximálny účinok.

Antitrombotické činidlá sa v medicíne široko používajú. Predpísané sú ako prevencia trombózy po chirurgickom zákroku, s ischemickou chorobou srdca, s akútnou cerebrálnou ischémiou, s tromboflebitídou a kardiosklerózou po infarkte.

Každé srdcové ochorenie je spojené s rizikom tvorby cholesterolu v plazme. Zúžia lúmen plavidla, nedávajú normálnym tokom krv. Spomalenie prietoku krvi v určitej oblasti, ako aj jej zhrubnutie, vedie k tomu, že na tomto mieste sa začína tvoriť trombus. Ak sa rozpadne, častice krvnej zrazeniny s prietokom krvi sa rozšíria cez cievy, zablokujú lúmen malých tepien a spôsobia akútne ischemické poškodenie myokardu a mozgu, čo sprevádza ťažké komplikácie, dokonca aj smrť.

Prevencia mŕtvice a srdcového záchvatu je založená na užívaní antikoagulancií a protidoštičkových liekov. Avšak ani jeden z nich nemôže zničiť vytvorený trombus. Jednoducho neumožňujú, aby pokračovala v raste, čím zabraňuje zablokovaniu krvných ciev. Antidoštičky sú predpísané ľuďom, ktorí prekonali akútnu ischémiu, čo im umožňuje zachrániť život.

Viac agresívni ako antiagregačné lieky majú antikoagulačné lieky. Okrem toho, že sú drahšie, ich používanie súvisí s oveľa vyššími rizikami komplikácií.

Kedy sú predpísané protidoštičkové látky?

Protidoštičkové agens sú priradené podľa nasledujúcich údajov:

Ischemické poruchy v tele.

Prítomnosť predispozície k tvorbe krvných zrazenín.

Aterosklerotická vaskulárna choroba.

Dyscirkulatívna encefalopatia, cerebrálna ischémia.

Prekonaný srdcový bypass, transfúzia krvi.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Antidoštičkové lieky nie sú predpísané ženám, ktoré sú v pozícii, to znamená, že nesú dieťa. Taktiež ich neužívajte u ľudí trpiacich žalúdočným vredom a vo veku menej ako 18 rokov.

Ďalšie kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov zahŕňajú:

Erozívne a ulceratívne lézie zažívacieho traktu.

Poruchy obličiek a pečene.

Prítomnosť krvi v moči.

Nedostatky vitamínu C a vitamínu K

Vedľajšie účinky

Medzi protidoštičkové lieky môžu spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

Krvácanie a krvácanie, vaskulitída, zníženie krvného tlaku.

Poruchy tráviaceho traktu.

Bolesť v srdci, svaly, kĺby.

Poruchy dysuria, výskyt krvi v moči, hepatosplenomegália.

Poruchy spánku, triaška a pareza končatín, poruchy emocionálnej sféry.

Zoznam liekov

Zoznam protidoštičkových látok je dosť rozsiahly. Väčšina liekov z tejto skupiny je predpísaná nielen na liečbu, ale aj na prevenciu rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo po operácii.

Aspirín alebo kyselina acetylsalicylová. Aspirín je liek patriaci do skupiny NSAID. Tento nástroj má výrazný protidoštičkový efekt. Po jeho podaní dochádza k prostaglandínovej regulácii hemostázy krvných doštičiek. Preto je predpísaný aspirín na prevenciu tvorby krvných zrazenín. Táto droga je veľmi rozšírená. Pomáha znižovať telesnú teplotu, zmierňuje bolestivé pocity.

Aspirín sa užíva po jedle, pretože liek môže dráždiť stenu žalúdka a spôsobiť exacerbáciu peptického vredu. Ak chcete dosiahnuť trvalo udržateľný antiagregačný účinok, musíte užívať liek dlhší čas v malom množstve. Aby sa zabránilo prilepeniu krvných doštičiek k trombu a na zlepšenie reologických vlastností krvi, bude potrebná dávka 1/2 tablety raz denne.

Tiklopidín. Táto droga má výrazný antitrombotický účinok, ktorý je mnohonásobne väčší ako účinok aspirínu. Preto je predpísaný pacientom s diagnostikovanými ischemickými léziami, keď je potrebné znížiť prietok krvi do mozgu. Odporúča sa tiež, aby ľudia trpiaci koronárnou chorobou srdca, ischémiou dolných končatín, z retinopatie na pozadí diabetes. Ak pacient už podstúpil cievny posun, potom je tiklopidín predpísaný dlhší čas.

Tiklopidín predlžuje krvácanie, spomaľuje proces zrážania krvi, inhibuje agregáciu krvných doštičiek. Neužívajte ticlopidín spolu s inými antiagregačnými látkami a antikoagulanciami. Úplný priebeh liečby zodpovedá 3 mesiacom. V tomto okamihu by mala byť osoba pravidelne monitorovaná lekárom a darovala krv na analýzu.

Po užití ticlopidínu sa rýchlo vstrebáva do krvi, čo je jeho hlavná vlastnosť. Terapeutický účinok pretrváva niekoľko dní po užití lieku.

Tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku je prítomný v nasledujúcich liekoch: Tiklo, Tiklid, Ticlopidine-Ratiopharm.

Pentoxifylín. Táto droga má nielen účinok protidoštičkových látok, ale tiež zmierňuje kŕče, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Vďaka svojej technike sa zlepšujú reologické parametre krvi a srdcová frekvencia zostáva normálna.

Pentoxifylín sa označuje ako angioprotektory, ktoré pomáhajú zvyšovať elasticitu krvných buniek a posilňujú fibrinolýzu. Je predpísaný na prerušovanú klaudikáciu s angiopatiou, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, koronárne ochorenie srdca.

Clopidogrel. Účinok klopidogrelu je podobný účinku ticlopidínu. Liečivo zabraňuje adhézii krvných doštičiek, eliminuje ich zvýšenú aktivitu. Nežiaduce účinky Clopidogrel sa zriedkavo podáva, pretože má nízku toxicitu. Preto ak potrebujete dlhodobú antiagregačnú liečbu, väčšina špecialistov predpisuje túto liečbu pacientom.

Dipyridamol. Je to antiagregantum, ktoré podporuje rozšírenie lúmenu krvných ciev, ktoré prenášajú krv do srdcového svalu. Jeho príjem zlepšuje prietok krvi, normalizuje kontraktilitu myokardu, zlepšuje venózny odtok.

Dipyridamol má vazodilatačný účinok, ale ak spojíte jeho príjem s inými liekmi, môžete dosiahnuť antiagregačný účinok. Odporúča sa u pacientov s vysokým rizikom vzniku krvných zrazenín, ako aj u pacientov, ktorí sa zotavia z chirurgického zákroku na vytvorenie protézy srdca.

Chimes. Curantil je liek založený na aktívnej zložke dipyridamolu. Curantil je predpisovaný širokému okruhu ľudí, pretože nie je kontraindikovaný pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka jeho príjmu sa dilatujú cievy, riziko tvorby krvných zrazenín sa zníži, srdce dostáva adekvátne množstvo živín.

Liečivo sa odporúča na prijatie u žien v situácii, ak utrpeli placentárnu nedostatočnosť alebo majú srdcové a cievne ochorenie. Jeho účelom je zabrániť tomu, aby sa plod stratil kyslík, ktorý dostane maximálne živiny.

Ďalším účinkom lieku Curantila je zvýšenie imunity. Počas jeho príjmu dochádza k aktívnej produkcii interferónu, čo znižuje riziko vzniku vírusovej infekcie u tehotnej ženy.

Eptifibatid. Tento liek je predpísaný pacientom, ktorí podstúpili perkutánnu by-passovú chirurgiu koronárnych artérií, ako aj u pacientov s ochorením srdca. Liek je predpísaný v komplexnom liečebnom režime s aspirínom, heparínom a klopidogrelom. Pred liečbou musí byť pacient starostlivo vyšetrený, čo je dôležité najmä pre osoby staršie ako 60 rokov a pre ženy.

Liečivo sa podáva intravenózne v nemocnici. Po návrate domov bude pacient musieť vziať svoju tabletku na niekoľko mesiacov. Celoživotné protidoštičkové lieky sú možné, čo pomáha predchádzať rizikám tromboembolických komplikácií.

Ak pacient potrebuje núdzovú operáciu, liek sa zruší. Keď je plánovaná operácia, jej príjem by mal byť pred niekoľkými dňami opustený.

Iloprost. Tento liek by sa mal používať iba v nemocničnom oddelení. Pred vymenovaním by mal byť pacient starostlivo vyšetrený. Roztok, ktorý sa podáva vo forme injekcií, sa pripraví vopred. Ak osoba dostane iloprost, prestane fajčiť. Ak ste liečení na hypotenziu, musíte pred podaním lieku zmerať hladinu krvného tlaku. Tým sa zabráni jeho prudkému pádu.

V lieku Ventavis Iloprost pôsobí ako umelá náhrada prostaglandínu, používa sa vo forme roztoku na inhaláciu. Iloprost je predpísaný pre pľúcnu hypertenziu bez ohľadu na jej povahu. To vám umožní rozšíriť cievy, ktoré podávajú pľúcne tkanivá a zlepšujú reologické vlastnosti krvi.

Kombinované lieky s antiagregačným účinkom

Moderná farmakológia ponúka pacientom, ktorí potrebujú protidoštičkovú liečbu, lieky, ktoré majú kombinovaný účinok. V týchto liekoch obsahuje niekoľko protidoštičkových látok, ktoré vzájomne zvyšujú vzájomné pôsobenie.

Medzi tieto lieky:

Agrenoky, ktorých súčasťou je Aspirín a Dipyridamol.

Aspirrel s aspirínom a klopidogrelom v kompozícii.

Koplaviks. Jeho zloženie je podobné ako u Aspigrelu.

Kardiomagnyl, ktorý obsahuje aspirín a horčík.

Protidoštičkové činidlá sú lieky, ktoré sa široko používajú pri liečbe rôznych patologických stavov. Kardiológovia, neurológovia a vaskulárni lekári ich predpisujú svojim pacientom.

Profesor A.A. Antiagregačné lieky na kardiovaskulárne ochorenia:

Galyavich AS - protidoštičková terapia pre ACS: problémy a riešenia:

Antidoštičkové lieky: prehľad liekov, indikácií a kontraindikácií

Jednou z najúspešnejších metód farmakoprofylaxie tvorby krvných zrazenín v krvných cievach je použitie špeciálnych liekov - protidoštičkových liekov. Mechanizmus zrážania krvi je zložitý súbor fyziologických a biochemických procesov a je stručne popísaný na našej webovej stránke v článku "Priamy účinok antikoagulancií". Jednou z fáz krvnej koagulácie je agregácia (adhézia) krvných doštičiek navzájom s tvorbou primárneho trombu. V tomto štádiu pôsobia protidoštičkové látky. Tým, že ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, inhibujú (spomaľujú) proces prilepovania krvných doštičiek, primárny trombus sa nevytvára a štádium enzymatickej koagulácie sa nevyskytuje.

Mechanizmy na zavedenie protidoštičkového efektu, farmakokinetiky a farmakodynamiky rôznych liekov sú odlišné, preto budú popísané nižšie.

Indikácie pre použitie protidoštičkových liekov

Zvyčajne sa lieky protidoštičkovej skupiny používajú v nasledujúcich klinických situáciách:

 • na prevenciu alebo po utrpení ischemickej cievnej mozgovej príhody, ako aj v prípade prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie;
 • pri ischemickej chorobe srdca;
 • s hypertenziou;
 • s obštrukciou cievnych ochorení dolných končatín;
 • po srdcových a cievnych operáciách.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Všeobecné kontraindikácie užívania liekov v tejto skupine sú:

Niektorí zástupcovia protidoštičkových liekov majú odlišné indikácie a kontraindikácie od iných liekov tejto skupiny.

Skupina protidoštičkových liekov obsahuje nasledujúce lieky:

 • kyselina acetylsalicylová;
 • tiklopidín;
 • klopidogrel;
 • dipyridamol;
 • eptifibatid;
 • iloprost;
 • triflusar;
 • kombinované lieky.

Zvážte každú z nich podrobnejšie.

Kyselina acetylsalicylová (Acecor kardio, Godasal, Lospirin, Polokard, Aspekard, Aspirínové kardio a iné)

Táto látka, aj keď súvisí s nesteroidnými protizápalovými liekmi, tiež ovplyvňuje zrážanlivosť krvi. Teda potlačením biosyntézy tromboxánu A2 v krvných doštičkách narúša proces ich agregácie: koagulačný proces spomaľuje. Pri použití vo veľkých dávkach kyselina acetylsalicylová ovplyvňuje iné koagulačné faktory (inhibuje biosyntézu antitrombotických prostaglandínov, ako aj uvoľňovanie a aktiváciu faktorov III a IV krvných doštičiek), čo vedie k vzniku výraznejšieho antiagregačného účinku.

Najčastejšie sa používa na prevenciu krvných zrazenín.

Keď sa požitie dobre vstrebáva v žalúdku. Keď prechádzate cez črevá a zvyšujete pH prostredia, jeho absorpcia sa postupne znižuje. Absorbovaný v krvi sa prepravuje do pečene, kde mení chemickú štruktúru pod vplyvom biologicky aktívnych látok v tele. Preniká cez hematoencefalickú bariéru do materského mlieka a cerebrospinálnej tekutiny. Vylučuje sa hlavne obličkami.

Účinok kyseliny acetylsalicylovej sa vyvíja 20 až 30 minút po jednorazovej dávke. Polčas rozpadu závisí od veku pacienta a od dávky liečiva a mení sa v priebehu 2 - 20 hodín.
Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Odporúčaná dávka ako protidoštičková látka - 75-100-325 mg, závisí od klinickej situácie. Má ulcerogénny účinok (môže vyvolať vznik žalúdočného vredu), preto by ste mali užívať liek po jedle a piť dostatočné množstvo tekutiny: vodu, mlieko alebo alkalickú minerálnu vodu.

Kontraindikácie používania kyseliny acetylsalicylovej sú opísané vo všeobecnej časti článku, do ktorého je potrebné pridať len bronchiálnu astmu (u niektorých ľudí môže aspirín vyvolávať bronchospazmus, to je tzv. Aspirínová astma).
Počas liečby týmto liekom sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, ako napríklad:

 • nevoľnosť;
 • strata chuti do jedla;
 • bolesť v žalúdku;
 • ulceračné lézie tráviaceho traktu;
 • porucha funkcie obličiek a pečene;
 • alergické reakcie;
 • bolesť hlavy a závrat;
 • hučanie v ušiach;
 • poškodenie zraku (reverzibilné);
 • porušenie krvnej koagulácie.
 • liečba kyselinou acetylsalicylovou by sa mala uskutočňovať pod kontrolou parametrov koagulácie krvi a podľa toho upraviť dennú dávku;
 • pri použití tohto lieku súčasne s antikoagulanciami, stojí za to pripomenúť zvýšené riziko krvácania;
 • pri používaní lieku s inými nesteroidnými protizápalovými liekmi by sa malo zvážiť riziko vzniku gastropatie (zvýšenie negatívneho vplyvu na žalúdok).

Tiklopidín (Ipaton)

Tento liek na antitrombotickú aktivitu je niekoľkonásobne vyšší ako kyselina acetylsalicylová, avšak charakterizuje ju neskorší vývoj požadovaného účinku: jeho vrchol sa vyskytuje 3-10. Deň užívania lieku.

Tiklopidín blokuje aktivitu receptorov trombocytov IIb-IIIa, čo znižuje agregáciu. Zvyšuje trvanie krvácania a elasticitu červených krviniek, znižuje viskozitu krvi.

Absorbuje v zažívacom trakte rýchlo a takmer úplne. Maximálna koncentrácia účinnej látky v krvi sa zaznamená po 2 hodinách, polčas rozpadu je od 13 hodín do 4 až 5 dní. Antiagregačný účinok sa rozvíja v priebehu 1 - 2 dní, dosahuje maximum počas 3 - 10 dní pravidelného užívania, pretrváva ďalších 8-10 dní po vysadení tiklopidínu. Vylučuje sa močom.
Dostupné vo forme tabliet s obsahom 250 mg.

Odporúča sa užívať perorálne počas jedla 1 tabletu dvakrát denne. Vezmite si dlho. Starší pacienti a pacienti so zvýšeným rizikom krvácania sú predpísaní v polovičnej dávke.

Na pozadí užívania lieku sa niekedy objavia vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, gastrointestinálne poruchy, závrat, žltačka.

Liek nie je predpísaný súčasne s antikoagulanciami.

Klopidogrel (Aterocard, Zilt, Lopigrol, Lopirel, Medogrel, Platogril, Artrogrel, Klopilet a ďalšie)

Jeho štruktúra a mechanizmus účinku je podobný ticlopidínu: inhibuje proces agregácie trombocytov, čo nevratne blokuje väzbu adenozín trifosfátu na ich receptory. Na rozdiel od tiklopidínu je menej pravdepodobné, že spôsobí vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu a krvného systému, ako aj alergických reakcií.

Pri požití sa rýchlo absorbuje v gastrointestinálnom trakte. Maximálna koncentrácia látky v krvi sa stanoví po 1 hodine. Polčas rozpadu je 8 hodín. V pečeni sa mení na aktívny metabolit (metabolický produkt). Vylučuje sa močom a výkalmi. Maximálny antiagregačný účinok sa zaznamená 4-7 dní po začiatku liečby a trvá 4-10 dní.

Je to lepšia ako kyselina acetylsalicylová pri prevencii trombózy v kardiovaskulárnej patológii.

Dostupné vo forme tabliet s obsahom 75 mg.

Odporúčaná dávka je jedna tableta bez ohľadu na jedlo raz denne. Liečba je dlhá.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u ticlopidínu, avšak riziko vzniku akýchkoľvek komplikácií a nežiaducich reakcií pri používaní klopidogrelu je oveľa menej.

Dipyridamol (Curantil)

Potláča aktivitu špecifických enzýmov doštičiek, v dôsledku čoho sa zvyšuje obsah cAMP, čo má protidoštičkový účinok. Taktiež stimuluje uvoľňovanie látky (prostacyklínu) z endotelu (vnútorné obloženie cievy) a následnú blokádu tvorby tromboxánu A2.

Antiagregačným účinkom blízko kyseliny acetylsalicylovej. Okrem toho má koronárne dilatačné vlastnosti (dilatuje koronárne cievy srdca počas záchvatu angíny).
Rýchlo a pomerne dobre (37 - 66%) sa absorbuje v žalúdočnom trakte, keď sa užíva perorálne. Maximálna koncentrácia sa zaznamenáva za 60 - 75 minút. Polčas rozpadu sa rovná 20-40 minút. Odvodené od žlče.

K dispozícii vo forme tabliet alebo tabliet s obsahom 25 mg.

Ako antitrombotikum sa odporúča užívať 1 tabletu trikrát denne, 1 hodinu pred jedlom.

Pri liečení tejto drogy sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • nevoľnosť;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • svalová bolesť;
 • sčervenanie kože;
 • zníženie krvného tlaku;
 • exacerbácia príznakov koronárnej choroby srdca;
 • alergické reakcie na kožu.

Dipyridamol nemá žiadny ulcerogénny účinok.

Kontraindikácie pri používaní tohto lieku sú nestabilná angína a akútna fáza infarktu myokardu.

Eptifibatid (Integrilin)

Inhibuje agregáciu doštičiek zabránením väzby fibrinogénu a niektorých faktorov zrážanlivosti plazmy na receptory doštičiek. Reverzibilne pôsobí: 4 hodiny po ukončení infúzie sa funkcia krvných doštičiek obnoví na polovicu. Nevplyvňuje protrombínový čas a APTT.

Používa sa pri komplexnej terapii (v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom) akútneho koronárneho syndrómu a počas koronárnej angioplastiky.

Uvoľňovanie formy - injekčný roztok.

Zadajte schému.

Eptifibatid je kontraindikovaný pri hemoragickej diatéze, vnútornom krvácaní, ťažkej hypertenzii, aneuryzme, trombocytopénii, ťažkej poruche funkcie obličiek a pečene počas tehotenstva a laktácie.

Z možných vedľajších účinkov je potrebné zaznamenať krvácanie, bradykardiu (spomalenie srdcových kontrakcií), zníženie krvného tlaku a krvného doštičiek v krvi, alergické reakcie.
Používa sa iba v podmienkach nemocnice.

Iloprost (Ventavis, Ilomedin)

Znižuje procesy agregácie, adhézie a aktivácie krvných doštičiek, podporuje expanziu arteriolov a venulov, normalizuje zvýšenú vaskulárnu permeabilitu, aktivuje procesy fibrinolýzy (rozpustenie už vytvoreného trombu).

Používa sa iba v nemocničných zariadeniach na liečbu závažných ochorení: obštrukcia atrombangiitídy v štádiu kritickej ischémie, vylučovanie endarteritídy v pokročilom štádiu, silný Raynaudov syndróm.

Dostupné vo forme injekčného a infúzneho roztoku.

Zavedená intravenózne podľa schémy. Dávky sa líšia v závislosti od patologického procesu a závažnosti stavu pacienta.

Kontraindikované pri individuálnej precitlivenosti na zložky lieku, ochorenia zahŕňajúce zvýšené riziko krvácania, závažné koronárne srdcové choroby, závažné arytmie, akútne a chronické zlyhanie srdca, počas tehotenstva a laktácie.

Vedľajšie účinky zahŕňajú bolesti hlavy, závrat, poruchy citlivosti, letargia, tras, apatia, nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha, zníženie krvného tlaku, záchvaty bronchospazmu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti chrbta, poruchy močenia, bolesť, v mieste podania injekcie.

Je to veľmi závažná droga, mala by sa používať len v podmienkach starostlivého sledovania stavu pacienta. Je potrebné vylúčiť zasiahnutie liečivých látok na pokožku alebo jej príjem vo vnútri.

Posilňuje hypotenzívny účinok určitých skupín antihypertenzív, vazodilatancií.

Triflusal (Dysgren)

Inhibuje cyklooxygenázu doštičiek, ktorá znižuje biosyntézu tromboxánu.

Uvoľňovanie formy - 300 mg kapsuly.

Odporúčaná dávka je 2 kapsuly 1 denne alebo 3 kapsuly 3 krát denne. Pri užívaní by ste mali vypiť veľké množstvo vody.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné ako u kyseliny acetylsalicylovej.

Triflusal sa používa opatrne u pacientov s ťažkým zlyhaním pečene alebo obličiek.

Počas tehotenstva a dojčenia sa liek neodporúča.

Kombinované lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok, ktoré zvyšujú alebo podporujú vzájomné účinky.

Najbežnejšie sú tieto:

 • Agrenox (obsahuje 200 mg dipyridamolu a 25 mg kyseliny acetylsalicylovej);
 • Aspigrel (obsahuje 75 mg klopidogrelu a kyseliny acetylsalicylovej);
 • Coplavix (jeho zloženie je podobné ako Aspigrel);
 • Cardiomagnyl (obsahuje kyselinu acetylsalicylovú a horčík v dávkach 75 / 12,5 mg alebo 150 / 30,39 mg);
 • Magnicor (jeho zloženie je podobné zloženiu Cardiomagnyl);
 • Combi-ask 75 (jeho zloženie je tiež podobné zloženiu Cardiomagnyl - 75 mg kyseliny acetylsalicylovej a 15,2 mg horčíka).

Vyššie uvedené sú najbežnejšie používané antiagregačné činidlá v lekárskej praxi. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že údaje uvedené v článku vám poskytujeme výlučne na účely oboznámenia sa a nie na sprievodcu. Ak máte akékoľvek sťažnosti, nevykonávajte samé lieky, ale zverte svoje zdravie odborníkom.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Na predpisovanie protidoštičkových látok je potrebné konzultovať s príslušným odborníkom: pre srdcové ochorenia, pre kardiológov, ochorenia mozgových ciev, pre neurologov, pre lézie artérií dolných končatín, pre vaskulárneho lekára alebo terapeuta.

Antidoštičkové látky: mechanizmus účinku, použitie / liečba, zoznam

Antitrombotické činidlá sú skupina farmakologických liečiv, ktoré inhibujú krvné zrazeniny inhibovaním agregácie doštičiek a potlačovaním ich adhézie na vnútorný povrch krvných ciev.

Tieto lieky nielen inhibujú prácu systému koagulácie krvi, ale tiež zlepšujú svoje reologické vlastnosti a zničia už existujúce agregáty.

Pod vplyvom protidoštičkových látok sa elasticita membrán erytrocytov znižuje, deformujú sa a ľahko prechádzajú cez kapiláry. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií sa znižuje. Antitrombotické činidlá sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách zrážania krvi, keď dochádza k agregácii krvných doštičiek a vzniku primárnej krvnej zrazeniny.

miesta aplikácie a pôsobenia základných antiagregátov

Aplikujte protidoštičkové látky v pooperačnom období na prevenciu trombózy, s tromboflebitídou, ischemickou chorobou srdca, akútnou ischémiou srdca a mozgu, po infarkte kardiosklerózu.

Srdcová patológia a poškodený metabolizmus sú sprevádzané tvorbou plakov cholesterolu na arteriálnom endotelu, ktorý zužuje lumen ciev. Prietok krvi v mieste lézie sa spomaľuje, krv sa zahusťuje, tvorí sa trombus, na ktorom sa krvné doštičky ďalej usadzujú. Krvné zrazeniny sa šíria cez krvný obeh, vstupujú do koronárnych ciev a upchávajú ich. Existuje akútna ischémia myokardu s charakteristickými klinickými príznakmi.

Protidoštičková a antikoagulačná liečba je základom liečby a prevencie mŕtvice a infarktu. Ani antiagregačné činidlá, ani antikoagulanciá nemôžu ničiť formovanú krvnú zrazeninu. Zabraňujú zrážaniu sa od ďalšieho rastu a zabraňujú zablokovaniu krvných ciev. Prípravy týchto skupín môžu zachrániť život pacientov s akútnou ischémiou.

Antikoagulanciá sú na rozdiel od antiagregátov agresívnejšie. Sú považované za drahšie a majú vyššie riziko nežiaducich účinkov.

svedectvo

Indikácie pre antiagregačnú liečbu:

 • Ischemické poruchy
 • Sklon k trombóze,
 • ateroskleróza,
 • Nestabilná angína,
 • ischemická choroba srdca,
 • Hypertenzná choroba srdca
 • Vylučujúca endarteritída,
 • Placentálna nedostatočnosť
 • Periférna arteriálna trombóza,
 • Cerebrálna ischémia a dyscirkulatívna encefalopatia,
 • Stav po transfúzii krvi a bypassu.

kontraindikácie

Protidoštičkové látky sú kontraindikované u žien počas tehotenstva a počas laktácie; osoby mladšie ako 18 rokov; ako aj trpia nasledujúcimi ochoreniami:

 1. Erozívna a ulceratívna lézia tráviaceho traktu,
 2. Poruchy pečene a obličiek
 3. hematúria,
 4. Srdcová patológia,
 5. Aktívne krvácanie
 6. bronchospazmus,
 7. "Aspirínová triáda",
 8. trombocytopénia,
 9. Deficienciu vitamínov C a K,
 10. Akútna aneuryzma srdca,
 11. Chudokrvnosť.

Vedľajšie účinky

Zoznam protidoštičkových liekov

Antiplatevné lieky sú dosť. Väčšina z nich sú profylaktické činidlá používané pri mnohých kardiovaskulárnych ochoreniach av počiatočnom pooperačnom období.

Kyselina acetylsalicylová (aspirín)

Toto je liek zo skupiny NSAID, ktorá má výrazný protidoštičkový účinok. Mechanizmus účinku NSAID je spojený s blokádou enzýmov, ktoré regulujú syntézu a metabolizmus prostaglandínov krvných doštičiek a cievnej steny. "Kyselina acetylsalicylová" sa profylakticky používa na prevenciu krvných zrazenín a je najvýhodnejšou zo všetkých protidoštičkových látok používaných v malých dávkach. Táto droga bola široko používaná v ambulantnej praxi. Odstraňuje hlavné príznaky zápalu: znižuje horúčku a bolesť. Liek má inhibičný účinok na hypotalamické centrum termoregulácie a bolesti.

"Kyselina acetylsalicylová" sa musí užívať po jedle, pretože môže vyvolať tvorbu žalúdočného vredu alebo inú gastropatiu. Ak chcete dosiahnuť pretrvávajúci účinok proti krívačke, mali by ste užívať malé dávky lieku. Na zlepšenie reologických vlastností krvi a na potlačenie agregácie doštičiek sa pacientom predpíše polovičná tableta jedenkrát denne.

tiklopidín

"Tiklopidin" - liek s výraznou antitrombotickou aktivitou. Táto droga má silnejší účinok ako kyselina acetylsalicylová. "Tiklopidín" sa predpisuje pacientom s ischemickými cerebrovaskulárnymi ochoreniami, pri ktorých klesá prietok krvi do mozgového tkaniva, ako aj s ischemickou chorobou srdca, ischémiou nohy a retinopatiou na pozadí diabetu. Osoby, ktoré prešli posunom krvných ciev, ukazujú dlhodobé užívanie drogy.

Je to silné protidoštičkové činidlo, ktoré predlžuje čas krvácania, inhibuje adhéziu krvných doštičiek a inhibuje ich agregáciu. Súčasné užívanie lieku s antikoagulanciami a inými antiagregačnými činidlami je veľmi nežiaduce. Priebeh liečby je 3 mesiace a podlieha kontrole periférnej krvi.

Hlavným znakom tohto protidoštičkového činidla je jeho vysoká biologická dostupnosť, ktorá sa dosiahne vďaka vysokej absorpčnej rýchlosti. Terapeutický účinok po vysadení lieku pretrváva niekoľko dní.

Prípravky obsahujúce tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku zahŕňajú: "Tiklid", "Tiklo", "Tiklopidin-Ratiopharm".

pentoxifylín

Liečivo má antiagregačnú a antispazmickú účinnosť, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Liečivo má pozitívny vplyv na reologické vlastnosti krvi a neovplyvňuje srdcovú frekvenciu. "Pentoxifylín" je angioprotektor, ktorý zvyšuje elasticitu krvných buniek a posilňuje fibrinolýzu. Liečivo je indikované na angiopatiu, prerušovanú klaudikáciu, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, ochorenie koronárnych artérií.

clopidogrel

Ide o syntetickú drogu, štruktúru a mechanizmus účinku pripomínajúci "Tiklopidín". Zabraňuje aktivitu krvných doštičiek a ich spájanie, zvyšuje čas krvácania. "Clopidogrel" je prakticky netoxický liek s miernymi vedľajšími účinkami. Moderní špecialisti v oblasti antiagregačnej liečby dávajú prednosť tomu, aby sa podával "Klopidogrel" kvôli absencii komplikácií počas jeho dlhodobého užívania.

dipyridamol

"Dipyridamol" je protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje cievy srdca. Liečivo zvyšuje prietok krvi, zlepšuje kontraktilitu myokardu a normalizuje venózny odtok. Vasodilatácia je hlavným účinkom lieku Dipyridamole, ale v kombinácii s inými liekmi má výrazný antiagregačný účinok. Zvyčajne sa predpisuje osobám, ktoré majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a podstúpili chirurgický zákrok pre protetické srdcové chlopne.

"Curantil" - liek, ktorého hlavnou aktívnou zložkou je dipyridamol. Vzhľadom na to, že neexistujú takéto kontraindikácie ako tehotenstvo a dojčenie, má veľkú obľubu. Pod vplyvom lieku sú dilatované krvné cievy, tvorba trombu je potlačená a zásobenie krvi myokardom je zlepšené. "Curantil" predpisovaný tehotným ženám trpiacim ochoreniami kardiovaskulárneho systému alebo s placentárnou insuficienciou v anamnéze. Pod vplyvom tohto lieku sa zlepšujú reologické vlastnosti krvi, expandujú sa cievy placenty, plod dostáva dostatok kyslíka a živín. Okrem toho má "Curantil" imunomodulačný účinok. Stimuluje produkciu interferónu a znižuje riziko vírusových ochorení u matky.

eptifibatid

"Eptifibatid" znižuje riziko ischémie srdca u pacientov podstupujúcich perkutánnu koronárnu intervenciu. Liek sa používa v kombinácii s "aspirínom", "klopidogrelom", "heparínom". Pred začatím liečby sa vykoná angiografické vyšetrenie a ďalšie diagnostické postupy. Ženy a osoby staršie ako 60 rokov sú podrobené dôkladnej kontrole.

Uvoľnite liečivo vo forme roztoku na intravenóznu injekciu, ktorý sa podáva podľa špecifickej schémy. Po vypustení pacienta sa protilátky proti krvným doštičkám pokračujú niekoľko mesiacov liečivami vo forme tabliet. Aby sa predišlo recidíve srdcovej ischémie a úmrtia pacientov, antiagregačné lieky sa odporúčajú pre takýchto pacientov po celý život.

Pri vykonávaní núdzovej operácie musí byť zavedenie lieku zastavené. V prípade plánovanej operácie je podávanie lieku zastavené vopred.

iloprost

Tento liek sa používa výlučne v nemocnici a starostlivé sledovanie pacienta. Injekčný roztok sa pripravuje denne bezprostredne pred podaním, čo mu umožňuje, aby bol sterilný. Pacienti liečení liekom Iloprost sa odporúčajú prestať fajčiť. Osoby užívajúce antihypertenzívne lieky by mali sledovať krvný tlak, aby sa predišlo závažnej hypotenzii. Ortostatická hypotenzia sa môže vyskytnúť po liečbe s ostrým nárastom pacienta.

Iloprost v zložení lieku "Ventavis" je syntetický analóg prostaglandínu a je určený na inhaláciu. Je to protidoštičkové činidlo používané na liečbu pľúcnej hypertenzie rôzneho pôvodu. Po liečbe pacienti dilatujú pľúcne cievy a zlepšujú základné parametre krvi.

Kombinované lieky

Najmodernejšie drogy sú kombinované. Obsahujú niekoľko protidoštičkových látok naraz, ktoré podporujú a zlepšujú vzájomné účinky. Najbežnejšie z nich sú:

 • "Agrenox" je komplexný prípravok obsahujúci "Dipyridamol" a "Aspirín".
 • Aspigrel zahŕňa klopidogrel a aspirín.
 • Liek Coplavix má rovnaké zloženie ako Aspigrel.
 • Zloženie "Cardiomagnyl" zahŕňa "kyselinu acetylsalicylovú" a stopový prvok "horčík".

Tieto protidoštičkové látky sa častejšie používajú v modernej medicíne. Predstavujú pacientom kardiológov pre srdcovú patológiu, neurológov pre choroby mozgových ciev a vaskulárnych chirurgov pre lézie artérií končatín.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hypertenzia a hypertenzia - aký je rozdiel a rozdiel?

Ľudia žijúci s vysokým krvným tlakom nie vždy presne vedia, čo ich choroba nazýva. Hypertenzia a hypertenzia, rozdiely medzi ktorými mnohí nevidia, sú často omylom za rovnakú chorobu.

MRI Hydrocephalus

Hydrocefalus u dospelých: príčiny, symptómyHydrocefalus (kvapkanie mozgu) - porušenie obehu mozgovomiešnenej tekutiny (CSF). V dôsledku patologických procesov prevláda produkcia CSF pred procesom jeho prirodzenej absorpcie späť do systémovej cirkulácie, čo vedie k akumulácii veľkého objemu tekutiny v komorách, cisternách a subarachnoidných medzerách a zvýšeniu intrakraniálneho tlaku.

Čo je stenóza vertebrálnej artérie a ako ju liečiť

Cirkulačné poruchy môžu byť vyvolané rôznymi faktormi: od poškodenia samotnej krvnej cievy až po vývojové abnormality. Z tohto dôvodu budeme podrobne analyzovať charakteristiky nástupu a terapie zúženia syndrómu vertebrálnej artérie.

Príčiny, príznaky otvoreného arteriálneho kanála, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je otvorený arteriálny kanál u detí, prečo sa táto vrodená vada vyvíja, ako sa prejavuje. Diagnóza a liečba tejto choroby.

Hydrocefalický syndróm

Hydrocefalický syndróm (hypertenzívny hydrocefalický syndróm alebo HGS) je stav charakterizovaný nadmernou tvorbou mozgovomiešnenej tekutiny (CSF), ktorá sa hromadí pod meningami a v komorách mozgu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.