Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Vo svojom mechanizme činnosti sú zásadne odlišné. Pre osoby bez lekárskej výchovy je pochopenie tohto rozdielu pomerne ťažké, ale článok poskytne zjednodušené odpovede na najdôležitejšie otázky.

Prečo potrebujem riediť krv?

Zrážanie krvi je výsledkom komplexnej sekvencie udalostí známych ako hemostáza. Práve táto funkcia zastavuje krvácanie a cievy sa rýchlo zotavia. Je to spôsobené tým, že malé fragmenty krvných buniek (krvných doštičiek) sa držia spolu a "utesňujú" ranu. Koagulačný proces zahŕňa až 12 zrážacích faktorov, ktoré premieňajú fibrinogén na sieť fibrínových vlákien. U zdravého človeka sa hemostáza aktivuje iba v prípade rany, ale niekedy v dôsledku choroby alebo nesprávnej liečby dochádza k nekontrolovanému zrážaniu krvi.

Nadmerná koagulácia vedie k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu úplne zablokovať krvné cievy a zastaviť prietok krvi. Tento stav je známy ako trombóza. Ak sa ochorenie ignoruje, časti trombu sa môžu vyhnúť a prechádzať krvnými cievami, čo môže viesť k takým závažným stavom:

 • prechodný ischemický záchvat (mini-mŕtvica);
 • srdcový záchvat;
 • periférna arteriálna gangréna;
 • srdcový záchvat obličiek, sleziny, čriev.

Zriedenie krvi správnymi liekmi pomôže zabrániť výskytu krvných zrazenín alebo zničiť existujúce.

Čo sú protidoštičkové látky a ako fungujú?

Antiagregačné lieky inhibujú tvorbu tromboxánu a sú predpísané na prevenciu mozgovej príhody a srdcového infarktu. Prípravky tohto typu inhibujú lepenie doštičiek a tvorbu krvných zrazenín.

Aspirín je jedným z najlacnejších a najbežnejších antiagregačných liekov. Mnohí pacienti, ktorí sa zotavia z infarktu, sú predpísaní aspirínom, aby zastavili ďalšiu tvorbu krvných zrazenín v koronárnych artériách. Po konzultácii s lekárom môžete užívať nízke dávky lieku denne na prevenciu trombózy a srdcových ochorení.

Inhibítory adenozíndifosfátového receptora (ADP) sú predpísané pacientom, u ktorých došlo k mŕtvici, ako aj tým, ktorí mali náhradu srdcovej chlopne. Inhibítory glykoproteínu sa injikujú priamo do krvného obehu, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Antidoštičkové lieky majú tieto obchodné názvy:

Nežiaduce účinky protidoštičkových látok

Podobne ako u všetkých ostatných liekov môžu protidoštičkové lieky spôsobiť nežiaduce účinky. Ak pacient zistil niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, musíte požiadať lekára, aby preskúmal predpísané lieky.

Tieto negatívne prejavy by mali byť upozornené:

 • ťažká únava (konštantná únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • vyčerpaný žalúdok a nevoľnosť;
 • bolesť brucha;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Vedľajšie účinky, ktorých výskyt je nevyhnutný na ukončenie užívania lieku:

 • alergické reakcie (sprevádzané opuchom tváre, hrdla, jazyka, pier, rúk, nôh alebo členkov);
 • kožná vyrážka, pruritus, žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvracanie obsahuje krvné zrazeniny;
 • tmavé alebo krvavé stolice, krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • problémy s rečou;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • rýchly tlkot srdca (arytmia);
 • žltatie kože alebo očných bielkov;
 • bolesť kĺbov;
 • halucinácie.

Vlastnosti účinku antikoagulancií

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré sú predpísané na liečbu a prevenciu venóznej trombózy, ako aj na prevenciu komplikácií predsieňovej fibrilácie.

Najpopulárnejším antikoagulanciom je warfarín, ktorý je syntetickým derivátom kumarínu rastlinného materiálu. Použitie warfarínu na antikoaguláciu začalo v roku 1954 a odvtedy táto droga zohrala dôležitú úlohu pri znižovaní úmrtnosti pacientov náchylných na trombózu. Warfarín inhibuje vitamín K znížením hepatickej syntézy vitamínov K závislej krvnej koagulačnej faktory. Lieky warfarínu majú vysokú väzbu na proteíny, čo znamená, že mnohé iné lieky a doplnky môžu zmeniť fyziologicky aktívnu dávku.

Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnej štúdii krvného testu. Nezávisle na zmenu zvolenej dávky lieku nie je dôrazne odporúčaná. Príliš veľa dávky bude znamenať, že sa krvné zrazeniny nedajú dostatočne rýchlo vytvoriť, čo znamená, že riziko krvácania a nehojacích škrabancov a modrín sa zvýši. Príliš nízke dávkovanie znamená, že krvné zrazeniny sa môžu stále rozvíjať a šíriť po celom tele. Warfarín sa zvyčajne užíva raz denne v rovnakom čase (zvyčajne pred spaním). Predávkovanie môže spôsobiť nekontrolované krvácanie. V tomto prípade sa zavádza vitamín K a čerstvá zmrazená plazma.

Iné lieky s antikoagulačnými vlastnosťami:

 • dabigatran (pradakas): inhibuje trombín (faktor IIa), ktorý zabraňuje konverzii fibrinogénu na fibrín;
 • rivaroxaban (xarelto): inhibuje faktor Xa, ktorý zabraňuje konverzii protrombínu na trombín;
 • apixaban (elivix): tiež inhibuje faktor Xa, má slabé antikoagulačné vlastnosti.

V porovnaní s warfarínom majú tieto relatívne nové lieky mnohé výhody:

 • zabrániť tromboembolizmu;
 • menšie riziko krvácania;
 • menej interakcií s inými liekmi;
 • kratší polčas rozpadu, čo znamená, že bude trvať minimálny čas na dosiahnutie maximálnych hladín účinných látok v plazme.

Nežiaduce účinky antikoagulancií

Pri užívaní antikoagulancií sa vyskytujú vedľajšie účinky, ktoré sa líšia od komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť pri podávaní protidoštičkových liekov. Hlavným vedľajším účinkom je, že pacient môže trpieť dlhším a častým krvácaním. To môže spôsobiť nasledujúce problémy:

 • krv v moči;
 • čierne výkaly;
 • modriny na koži;
 • dlhotrvajúce krvácanie z nosa;
 • krvácanie ďasien;
 • vracanie krvou alebo hemoptýza;
 • predĺžená menštruácia u žien.

Ale pre väčšinu ľudí prínosy užívania antikoagulancií prevažujú nad rizikom krvácania.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Po preskúmaní vlastností dvoch typov liekov možno dospieť k záveru, že obidva z nich sú navrhnuté tak, aby robili rovnakú prácu (tenká krv), ale pomocou rôznych metód. Rozdiel medzi mechanizmami účinku spočíva v tom, že antikoagulanciá zvyčajne pôsobia na proteíny v krvi, aby zabránili konverzii protrombínu na trombín (kľúčový prvok tvoriaci zrazeniny). Avšak protidoštičkové látky priamo ovplyvňujú krvné doštičky (väzbou a blokovaním receptorov na povrchu).

Počas koagulácie krvi sa aktivujú špeciálne mediátory uvoľňované poškodenými tkanivami a krvné doštičky reagujú na tieto signály zaslaním špeciálnych chemikálií, ktoré spúšťajú zrážanie krvi. Antitrombotické blokátory blokujú tieto signály.

Bezpečnostné opatrenia pri užívaní riedidiel krvi

Ak sú antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané (niekedy môžu byť predpísané v kombinácii), potom je potrebné pravidelne robiť test krvnej zrážanlivosti. Výsledky tejto jednoduchej analýzy pomôžu lekárovi určiť presnú dávku liekov, ktoré sa musia užívať každý deň. Pacienti užívajúci antikoagulanciá a antiagregačné lieky by mali informovať zubných lekárov, lekárnikov a iných lekárov o dávkovaní a čase liečby.

Vzhľadom na riziko závažného krvácania by sa každý, kto užíva riedidlá krvi, mal chrániť pred poškodením. Mali by ste sa vzdať športu a iných potenciálne nebezpečných aktivít (cestovný ruch, jazda na motocykli, aktívne hry). Akékoľvek pádu, údery alebo iné zranenia sa musia oznámiť lekárovi. Dokonca aj malé zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu, ku ktorému môže dôjsť bez zjavných príznakov. Zvláštnu pozornosť treba venovať holeniu a čisteniu zubov so špeciálnym závitom. Dokonca také jednoduché denné postupy môžu viesť k dlhotrvajúcemu krvácaniu.

Prírodné protidoštičkové a antikoagulančné lieky

Niektoré potraviny, výživové doplnky a liečivé bylinky majú tendenciu riediť krv. Samozrejme, nemôžu byť doplnené už užívanými liekmi. Ale po konzultácii s lekárom môžete použiť cesnak, zázvor, ginkgo biloba, rybí olej, vitamín E.

Cesnak

Cesnak je najpopulárnejším prírodným liekom na prevenciu a liečbu aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení. Cesnak obsahuje alicín, ktorý zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a vytváraniu krvných zrazenín. Okrem účinku proti krvným doštičkám cesnak znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo je tiež dôležité pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

zázvor

Zázvor má rovnaké pozitívne účinky ako lieky proti krvným doštičkám. Je potrebné použiť každý deň aspoň jednu čajovú lyžičku zázvoru, aby ste zistili účinok. Zázvor môže znížiť lepivosť krvných doštičiek a znížiť hladinu cukru v krvi.

Ginkgo biloba

Jedenie ginkgo biloba môže pomôcť zriediť krv, zabrániť nadmernej lepivosti krvných doštičiek. Ginkgo biloba inhibuje faktor aktivácie krvných doštičiek (špeciálna chemikália, ktorá spôsobuje zrážanie krvi a tvorbu krvných zrazenín). V roku 1990 bolo oficiálne potvrdené, že ginkgo biloba účinne znižuje nadmernú adhéziu krvných doštičiek.

kurkuma

Kurkuma môže pôsobiť ako lieky proti krvným doštičkám a znižuje tendenciu tvoriť krvné zrazeniny. Niektoré štúdie ukázali, že kurkuma môže byť účinná pri prevencii aterosklerózy. Oficiálna lekárska štúdia uskutočnená v roku 1985 potvrdila, že aktívna zložka kurkumu (kurkumín) má výrazný protititrogénny účinok. Kurkumín tiež zastavuje agregáciu trombocytov a tiež zriedi krv.

Ale z potravín a výživových doplnkov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu K (ružičkový kel, brokolica, špargľa a iná zelená zelenina), by sa malo upustiť. Môžu dramaticky znížiť účinnosť antiagregačnej a antikoagulačnej liečby.

Prevencia zdvihu. Antidoštičky a antikoagulanciá

Vážení čitatelia, dnes budeme opäť hovoriť o zdraví a pokračovať v tému prevencie mozgovej príhody. Tieto články na mojom blogu napísal lekár Evgeny Snegir, s ktorým sme dlho úspešne spolupracovali. Lekár, ktorému skutočne verím.

Na túto tému už boli články od spoločnosti Evgeny Rizikové faktory pre mozgovú príhodu a prevenciu mŕtvice. Pozývam všetkých, aby šli na miesto Eugena. Existuje toľko užitočných informácií o zdraví a pozitívnej psychológii. Ja sám často navštevujem Evgeny. A meno jeho stránky "Medicína pre dušu" hovorí samo za seba. Prejsť na stránku tu.

Takže dám slovo Eugenovi.

Prevencia zdvihu. Antidoštičky a antikoagulanciá.

V predchádzajúcom článku sme hovorili o antihypertenzívnych liekoch používaných na liečbu hypertenzie - najčastejšou príčinou mŕtvice. V tomto rozhovore budeme hovoriť o ďalšej skupine liekov používaných na prevenciu akútnych porúch mozgovej cirkulácie - protidoštičkových látok a antikoagulancií.

Hlavným účelom ich použitia je znížiť viskozitu krvi, zlepšiť tok krvi cez cievy, čím sa normalizuje prívod krvi do mozgu. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané v prípade, keď v minulosti už boli prechodné ochorenia cerebrálneho obehu alebo prechodné ischemické záchvaty sprevádzané reverzibilnými neurologickými príznakmi alebo riziko ich výskytu je veľmi vysoké.

V tomto prípade lekár predpisuje podobnú skupinu liekov, aby sa zabránilo vzniku mozgovej príhody. Jasne vysvetlíme mechanizmus účinku týchto liekov a ich uskutočniteľnosť.

Antidoštičkové lieky sú lieky, ktoré znižujú agregačné vlastnosti krvi.

Aspirin. Menovanie a aplikácia.

Aspirínom je kyselina acetylsalicylová. Patentované názvy: tromboASS, aspilate, aspo, ecotrin, acuprin.

Inhibuje agregáciu krvných doštičiek a zvyšuje schopnosť krvi, k rozpusteniu fibrínových vlákien - hlavnú zložku trombu tak kyselina acetylsalicylová bráni rozvoju tromboembólie intracerebrálneho a lodí krku - spoločnou príčinou ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Profylaktická indikácia používania aspirínu je prítomnosť prechodného porušenia cerebrálneho obehu v minulosti - t.j. takéto porušenie, pri ktorom neurologické symptómy neprekračovali viac ako 24 hodín. Takýto stav je impozantným predzvesťou mozgovej príhody a vyžaduje si naliehavú pomoc. Indikácie a spôsoby menovania aspirínu v tejto situácii sú nasledovné:

 • stenóza brachiocefalických artérií až do 20% lumenov - denná dávka 75-100 mg v dvoch rozdelených dávkach;
 • stenóza viac ako 20% lumenu - denná dávka 150 mg v troch dávkach;
 • prítomnosť niekoľkých príčin predisponujúcich k vývoju mŕtvice - denná dávka 100 mg;
 • atriálna fibrilácia, najmä u osôb starších ako 60 rokov, ktorí nemôžu užívať antikoagulanciá - denná dávka 75-100 mg.

Pri dlhodobom prijímacích možných komplikácií - rozvoj erózií a vredov tráviaceho traktu, trombocytopénia (nízky počet krvných doštičiek), zvýšené hladiny pečeňových enzýmov. Javy neznášanlivosti k tomuto lieku sú možné - pocit nedostatku vzduchu, kožné vyrážky, nevoľnosť, vracanie.

Pri výraznom zvýšení krvných lipidov (hyperlipidémie) je liek neúčinný.

Neužívajte aspirín u ľudí, ktorí systematicky zneužívajú alkohol. Najpriaznivejšie v kombinácii s príjmom zvončekov (dipyridamolu) alebo trentalu (pentoxifyllínu) sa pozoruje výraznejší pokles pravdepodobnosti mŕtvice ako pri použití iba jedného aspirínu.

Aby sa predišlo komplikáciám, je možné každú dávku aspirínu odobrať s malým množstvom mlieka alebo odobrať po tvarohu.

Aspirin. Kontraindikácie.

Kyselina acetylsalicylová je kontraindikovaná pri peptickom vredu v gastrointestinálnom trakte, zvýšenom sklone k krvácaniu, chronickým ochoreniam obličiek a pečene a ženám počas menštruácie.

V súčasnej dobe je farmaceutický trh ponúka črevných foriem aspirínu - tromboASS aspirín kardio a ich analógy, argumentovať, že nízka schopnosť týchto foriem k vzniku vredov a erózií gastrointestinálneho traktu.

Však byť vedomí, že vznik vredov a erózií gastrointestinálneho traktu je spojená nielen s miestnym vplyvu aspirínu na sliznicu, ale tiež sa systémovými mechanizmy jeho pôsobenia po absorpcii lieku do krvi, takže ľudia s peptickým vredom zažívacieho drog v tejto skupine, aby sa veľmi nežiaduce. V tomto prípade je lepšie nahradiť aspirín liekom z inej skupiny.

Aby sa zabránilo možným vedľajším účinkom, dávka aspirínu predpísaná na profylaktické účely by mala byť v rozsahu 0,5 až 1 mg / kg, t.j. asi 50 až 100 mg.

Tiklopedin (tiklid)

Je účinnejšia proti krvným doštičkám ako aspirín. Inhibuje agregáciu trombocytov, spomaľuje tvorbu fibrínu, inhibuje aktivitu kolagénu a elastínu, čo prispieva k "lepeniu" krvných doštičiek do cievnej steny.

Profylaktická aktivita tiklopedínu vo vzťahu k riziku mŕtvice je o 25% vyššia ako u aspirínu.

Štandardná dávka je 250 mg 1-2 krát denne s jedlom.

Indikácie sú identické s menovaním aspirínu.

Vedľajšie účinky: bolesť brucha, zápcha alebo hnačka, trombocytopénia, neutropénia (zníženie počtu neutrofilov v krvi), zvýšená aktivita pečeňových enzýmov.

Pri užívaní tohto lieku je potrebné sledovať klinický krvný test 1 krát za 10 dní, aby sa upravila dávka lieku.

Vzhľadom na to, že ticlid výrazne zvyšuje krvácanie, je zrušený týždeň pred operáciou. Je potrebné informovať lekára alebo anesteziológ o jeho prijatí.

Kontraindikácie pre užívanie lieku: hemoragická diatéza, vredy tráviaceho ústrojenstva, choroby krvi, sprevádzané zvýšením času krvácania, trombocytopénia, neutropénia, agranulocytóza v minulosti, chronické ochorenie pečene.

Nemôžete užívať aspirín a tiklid súčasne.

Plavix (klopidogrel)

Plavix ho užíva, je kompatibilný s antihypertenzívami, hypoglykemickými látkami, antispazmodikami. Pred jeho vymenovaním a počas liečby je potrebná kontrola klinického krvného testu - je možná trombocytopénia a neutropénia.

Štandardná profylaktická dávka je 75 mg jedenkrát denne.

Kontraindikácie sú podobné ako pre ticlid.

Kontraindikované s inými antikoagulanciami.

Dipyridamol (zvončeky)

Mechanizmus účinku je spôsobený nasledujúcimi účinkami:

 • znižuje agregáciu trombocytov, zlepšuje mikrocirkuláciu a inhibuje tvorbu krvných zrazenín;
 • znižuje odolnosť malých mozgových a koronárnych artérií, zvyšuje objemovú rýchlosť koronárneho a cerebrálneho krvného toku, znižuje krvný tlak a podporuje otvorenie nefunkčných vaskulárnych kolaterálov.

Spôsob priraďovania zvonenia je nasledovný:

 • malé dávky zvončekov (25 mg trikrát denne) sú indikované u pacientov starších ako 65 rokov s kontraindikáciami pri podávaní aspirínu alebo jeho neznášanlivosti;
 • Stredne dávkové zvonenia (75 mg trikrát denne) sa používajú u pacientov nad 65 rokov s nedostatočne kontrolovanou hypertenziou so zvýšenou viskozitou krvi, ako aj u pacientov liečených ACE inhibítormi (capoten, enap, prestarium, ramipril, monopril atď.).) v dôsledku poklesu ich aktivity pri užívaní aspirínu;
 • Kombinácia 150 mg / deň zvončekov aspirínu a 50 mg / deň aspirínu sa odporúča u pacientov s vysokým rizikom recidivujúcej ischemickej cievnej mozgovej príhody v prítomnosti kombinovanej vaskulárnej patológie sprevádzanej zvýšenou viskozitou krvi av prípade potreby rýchlou normalizáciou krvného toku.

Trental (pentoxifylín)

Používa sa predovšetkým na liečbu vyvinutého mŕtvice, na prevenciu recidivujúcich porúch mozgovej cirkulácie, ako aj na aterosklerotické lézie periférnych artérií.

Existuje dôkaz o antiagregačnom účinku Ginkgo biloba. Liečivo má účinnosť podobne ako aspirín, ale na rozdiel od toho nespôsobuje komplikácie a vedľajšie účinky.

antikoagulanciá

Na účely prevencie prechodných ischemických záchvatov sú predpísané nepriame antikoagulanciá. Nepriame účinky - pretože v krvnom riečisku nemajú žiadny vplyv na proces zrážania krvi, ich inhibičný účinok je spôsobený tým, že zabraňujú syntéze faktorov zrážanlivosti krvi (faktory II, VII, IX) v pečeňových mikrozómoch, znižujú aktivitu faktora III a trombínu. Na tento účel sa najčastejšie používa warfarín.

Heparíny, na rozdiel od nepriamych antikoagulancií, vykazujú svoju aktivitu priamo v krvi s profylaktickým účinkom, ktoré sú predpísané pre konkrétne indikácie.

I. Nepriame antikoagulanciá.

1. Keď sú predpísané, zráža sa krv znižuje, prietok krvi sa zlepšuje na úrovni kapilár. Toto je obzvlášť dôležité v prítomnosti aterosklerotických plakov na intilách veľkých mozgových ciev alebo brachiocefalických artérií. Fibrínové vlákna sú uložené na týchto plátoch a vzniká následná zrazenina, čo vedie k zastaveniu prietoku krvi cez nádobu a výskytu mŕtvice.

2. Ďalšou dôležitou indikáciou pre tieto lieky sú srdcové arytmie a najčastejšie fibrilácia predsiení. Faktom je, že s touto chorobou sa srdce zmenšuje nie rytmicky, kvôli nerovnomernému prietoku krvi v ľavej predsieni sa môžu tvoriť krvné zrazeniny, ktoré potom s prietokom krvi vstupujú do mozgových ciev a spôsobujú mŕtvicu.

Štúdie ukazujú, že predpisovanie warfarínu v tomto prípade zabraňuje rozvoju cievnej mozgovej príhody trikrát efektívnejšie ako užívanie aspirínu. Podľa Európskej asociácie neurológov, predpisovanie warfarínu pacientom s fibriláciou predsiení znižuje výskyt ischemickej cievnej mozgovej príhody o 75%.

Pri predpisovaní warfarínu je potrebné pravidelne monitorovať krvnú zrážanlivosť a vykonávať hemokoagulogram. Najdôležitejším ukazovateľom je INR (medzinárodný normalizovaný postoj). Je potrebné, aby úroveň INR nebola nižšia ako 2,0-3,0.

3. Prítomnosť umelých srdcových chlopní tiež slúži ako indikácia pre príjem warfarínu.

Štandardný režim profylaxie warfarínu: 10 mg denne počas 2 dní, potom sa denná dávka upravuje pri dennom sledovaní INR. Po stabilizácii INR je potrebné ju najprv monitorovať každé 2-3 dni, potom každých 15 až 30 dní.

II. Použitie heparínu

V prípade častých prechodných ischemických záchvatov sa používa špeciálna taktika: krátky priebeh (počas 4 - 5 dní) predpisovania heparínov: nefrakcionovaný ("normálny") heparín alebo nízkomolekulárny - clexan (enoxiparín), framin (dalteparín), fraxiparín (nadroparín).

Tieto lieky sú predpísané pod kontrolou iného laboratórneho indikátora - APTTV (aktivovaný parciálny tromboplastínový čas), ktorý sa nemá v priebehu liečby zvýšiť o viac ako 1,5 - 2 krát v porovnaní s počiatočnou hladinou.

1. Nefraktovaný heparín

Počiatočná dávka v 5 000 IU bolusu, potom bola injikovaná do / v infúznej pumpe 800-1000 IU / hodinu. Po ukončení infúzie heparínu sa podáva warfarín.

Jedenkrát denne, 20 mg prísne subkutánne. Ihla je zasunutá vertikálne do plnej dĺžky, upnutá v záhybe. Kožný záhyb sa nesmie narovnať pred koncom injekcie. Po podaní injekcie sa miesto vpichu nemôže pretrepávať. Po ukončení injekcie sa k clexánu pridelí warfarín.

Subkutánne sa podáva 2500 IU denne. Po ukončení injekcie frakminu je pridelený warfarín.

Podkožne sa podáva v dávke 0,3 ml raz za deň. Po ukončení podávania fraxiparínu sa podáva warfarín.

Kontraindikácie profylaktických antikoagulancií sú: žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy (aj bez exacerbácie), renálna alebo hepatálna insuficiencia, hemoragická diatéza, rakovina, gravidita, duševné poruchy. Ženy si musia pamätať, že antikoagulancia má byť zrušená 3 dni pred nástupom menštruácie a pokračovať 3 dni po ukončení menštruácie.

Ak lekár predpísal antikoagulanciá, aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné pravidelne sledovať biochemické parametre krvi, hemokoagulogram.

Ak sa objavia akékoľvek výstražné príznaky (zvýšené krvácanie, krvácanie do kože, výskyt čiernej stolice, vracanie s krvou), návšteva lekára by mala byť naliehavá.

Bezpečné laboratórne indikátory pri vymenovaní antikoagulačnej liečby:

 • s arytmiami, cukrovkou po infarkte myokardu by INR mala byť udržiavaná v rozmedzí 2,0-3,0;
 • u pacientov starších ako 60 rokov s cieľom vyhnúť sa hemoragickým komplikáciám INR v procese liečby by sa malo udržiavať v rozmedzí 1,5 až 2,5;
 • u pacientov s umelými srdcovými chlopňami, intrakardiálnym trombom a u pacientov s tromboembolickými epizódami by INR mala byť v rozmedzí 3,0-4,0.

V ďalšom článku budeme hovoriť o liekoch predpísaných pre aterosklerózu, budeme diskutovať o účinnosti statínov a iných látok znižujúcich hladinu lipidov pri prevencii mŕtvice.

Toto sú tipy od Eugena.

Môj oduševnený dar pre dnešok je Chris de Burgh - Lady in Red. Takáto nostalgia. Určite ste počúvali piesne tohto hudobníka. Jeden z najnovších romantikov v show business. Jeden z mojich najobľúbenejších piesní bude Chris de Burg.

Všetka dobrá nálada, pozitívny život, počúvajte dobrú hudbu, si myslíte, že všetko bude pre vás a vašich blízkych skvelé - tak to bude. Vesmír nám vždy dáva to, čo sa opýtame...

Rizikové faktory pre mŕtvicu Vážení čitatelia, dnes začínam novú sériu článkov o zdraví. Predmety článkov budú o mŕtvici: z rizikových faktorov, prevencie, prvej pomoci atď. Je to.

Liehovina koreň pre kašeľ Slivky zložky zmierniť kŕče, majú expektorant účinky. prispievajú k odstráneniu spúta. Kvôli tomuto kašľu je koreň sladkého drievka považovaný za najúčinnejší prostriedok.

Korenie púpavy pre stratu hmotnosti Každá žena chce byť najkrajšia a žiaduce. Často sa používa na chudnutie koreňovej púpavy. Ale nie menej výhodné sú listy a dokonca aj šťava tejto rastliny. Púpava je schopná dať štíhlosť.

Recenzia arganového oleja opätovne potvrdzuje jedinečnosť svojho zloženia. Podľa absolútnej väčšiny žien arganový olej posilňuje vlasy a nechty, čistí a omladzuje suchú pokožku.

Coltsfoot flower Skvelá možnosť pre zotavenie a liečbu - je to matka a nevlastná kvetina. Používa sa z dávnych čias na rôzne choroby. Matka a nevlastná matka je úžasný prostriedok na zbavenie sa chorôb.

Vaše spätná väzba

28 pripomienok

alina
13. augusta 2017 o 7:52

Vitajte! Čo sa má užívať počas menštruácie namiesto antikoagulancia?

Irene
13. augusta 2017 o 7:59

Alina zvyčajne užíva antispazmiku a lieky proti bolesti. Môžete užívať noshpu s analginom, spazmalgonom, nurofenom. Lepšie diskutujte so svojím lekárom.

Svetlana
05 apríl 2013 o 23:29

Irina, blahoželám k tvojmu víťazstvu! Nech sú mnohí vpred! Ďakujeme za články v oblasti zdravia! Včera som práve hľadal informácie o aspirín. Píšu a môj lekár mi odporučil, aby som to v noci, to je lepší. Vďaka, o rade, že sa s mliečnymi výrobkami.

Dmitry
29. marca 2013 o 21:08 hod

Pro aspirín vedel a radil mnohým. Ale nevedel, ako nahradiť tých, ktorí majú vred. Teraz viem, vďaka!

natalia
24. marca 2013 o 9:44 hod

Moja rodina nebola doposiaľ touto chorobou postihnutá a som veľmi rád. Článok je veľmi profesionálny, a preto som nešiel do podrobností. Ale zmysel je jasný. Ďakujem vám. A všetkým nám zdravie a dlhý život.

olga
24. marca 2013 o 8:07 hod

Irina, želám vám víťazstvo! Všetko zo srdca je najlepšie a najkrajší a vždy si zaslúži pozornosť! Vďaka odporúčaniam Eugene 3a. Zatiaľ je to dobré, ale budem vedieť, kde bežať s informáciami 3a. 3a ďakujem darček Chris De Bourgh - jeden a 3 moji obľúbení umelci!

Svetlana
24. marca 2013 o 12:41 hod

Moja matka má 73 rokov, často užíva aspirín, ale nevedela, že ju potrebujete piť mliekom alebo tvarohom. Ďakujeme za článok. Dam mama čítať.

Eugene
24. marca 2013 o 12:49 hod

Dobrý deň, Sveta!
Odporúča sa, aby ste dodržali toto odporúčanie, aby ste znížili riziko ulcerácie gastrointestinálneho traktu. Aby sme boli mimoriadne presní, treba poznamenať, že užívanie aspirínu po mliečnych výrobkoch alebo mliečnych výrobkoch mierne znižuje účinnosť lieku, ale s dlhou dobou liečby bude mať malý vplyv na výsledok liečby.
Dobré zdravie!

miláčik
23. marca 2013 o 21:44 hod

Áno, lekári poradia starým spôsobom - ako vždy MEDIKÁCIE! Áno, je nemožné bez nich, ale nie je tajomstvom nikomu, že máme symptomatickú medicínu - ako keby sme rýchlo eliminovali príznaky, ale toto nevylieči ani neodstráni príčinu. Chcem sa podeliť o jednu históriu prípadov a čo pomohlo tomuto človeku stať sa zdravým. 55-ročný muž bol hospitalizovaný s vážnym infarktom. Keďže manželka je zdravotnícky pracovník, robili všetko možné a nemožné prežiť. Črevné krvácanie sa začalo z veľkého množstva liekov, malo by sa podať riedenie krvi, ale malo by to byť opačným smerom, vo všeobecnosti nejako odišiel, začal odmietať pečeň, bol vypustený, s mastnou hepatózou pečene a aneuryzma aorty a druhou nepracujúcou skupinou postihnutia. Lieky nemôžu piť, pečeň sa nedokáže vyrovnať. Bolo im ponúknuté pitie kardiogelu a BI PI Formula (prírodné bylinné komplexy ruskej spoločnosti Artlife). Zahŕňa to aj hypotenzné a krvné zriedenie a diuretiká a tlak normálne udržuje srdcovú svalovú výživu, vo všeobecnosti všetko v jednom komplexe. Obával sa opätovného infarktu - pred rokom videl Bipiho formulár a kardiogel (ako sanitku) iba v naliehavých prípadoch. Tiež pili plechovku litsetinu. Začal sa cítiť dobre, jeho zdravie sa postupne začalo vracať: práce na pečeni bola obnovená, dokonca začal zarábať ďalšie peniaze (súkromné ​​taxi). O rok neskôr som šiel na ďalšiu skúšku na Amosov Institute v Kyjeve. Aké bolo prekvapenie lekárov, keď pri vyšetrení nenašli aneuryzmu aorty, čo je prakticky nemožné bez operácie. Krvné zrazeniny sa vyriešili. Tu je príbeh. Zdieľam, možno niekto bude užitočnými informáciami. Tieto komplexy je možné kúpiť všade v špeciálnych servisných centrách spoločnosti. Mnohí lekári už verili v účinnosť týchto komplexov a odporučili ich pacientom. Ale je to škoda pre niektorých "lekárov", ktorí sledujú len pokyny a starajú sa o staré spôsoby. Informácie o biokomplexoch je možné prezerať na webových stránkach spoločnosti (http://artlifekiev.com.ua/ alebo iným). Ak potrebujete podrobnejšie informácie, zdieľam [email protected]

Sergei
Mar 23, 2013 o 10:32 hod

Dobrý deň, miláčik.
Aj ja nie som zástancom oficiálnej medicíny. VUT v Brne
1. Za následky vymenovania drogy zodpovedá lekár, vrátane zločineckého. Predstavte si, že odporúčal pacientovi piť lieky, o ktorých hovoríte, a výsledok bol smutný. Príbuzní pacienta sú žalovaní a lekár je vo väzení. A keby si bol ten doktor?
2. Tie lieky, o ktorých hovoríte, sú doplnky stravy. Ale výživové doplnky nie sú drogy a z právneho hľadiska osoba, ktorá predáva doplnky stravy a sľubuje zotavenie, je podvodom. Tento obchod v Moskve teraz prekvitá. Len nehovorte, že existujú "správne doplnky" a "zlé". Môžem dať kriedu do pohára a predať ju ako výživový doplnok a bude právne chránená. Ale ak sľubujem, že tento výživový doplnok vylieči z... - potom to je podvod.
3. Prečo si myslíte, že výsledok, o ktorom píšete, je získaný z použitia týchto doplnkov stravy?
4. Nechcem povedať, že všetky bada sú zlé a nepomáhajú. Ja sám beriem doplnky stravy. Ale doplnky stravy a medicína sú rôzne veci!
5. Často kritizujeme medicínu, ale my sami nechceme nič robiť pre naše zdravie. Tu sú jednoduché veci, ktoré 99% ľudí nemá:
- odmietnuť tabak
- vzdať sa alkoholu
- jesť len jedlo, ktoré sa človeku poskytuje z prírody
- nalejte studenú vodu a urobte ranné cvičenia
Zoznam môže pokračovať. Drvivá väčšina ľudí to neurobí, pretože nechcú byť zdraví! A zastáva pozíciu: som chorá, nech ma liečiť medicína a uvidím, ako sa jej podarí. A ak to nefunguje, potom je to zlé.
Toto sú smutné myšlienky.

miláčik
23. marca 2013 o 10:56 hod

Sergey, s tebou súhlasím. Toto je môj príbuzný a len to vypil, pretože ten druhý už nebol možný - nemal na výber. Hoci je to zlé, ako ste povedali, existujú rôzne a majú klinické schválenie a sú certifikované na medzinárodnej úrovni, majú aj certifikát Halal, ktorý nedostanete, ak produkty nie sú vysokej kvality. Mali sme záujem a starostlivo študovali všetko. Teraz ich piť sám a dám svojim deťom vitamíny a minerály. Mimochodom, deti už nie sú choré zima už 2 roky, ale všetko je veľmi jednoduché: oni urobili prevenciu proti parazitom 2 krát za rok, mimochodom, s ich prírodným komplexom (pelyňa, pyzhma, klinčekový olej atď.) A vitamíny pravidelne, mám mladšiu dcéru miluje vitamín-gél želatínu a pantogem cukrovinky, tiež kissels sú rôzne. Som potešený, pretože predtým trpeli všetkými vírusovými infekciami vo mne, že by boli vyzdvihnutí v škole alebo materskej škole. A naši lekári neodporúčajú každému Budsovi, mnohí sa bojí, ale iní nie, len to správne vysvetľujú a samotná osoba sa rozhodne, ako sa má. Myslím si, že každý by mal mať právo vybrať si. A ak lekár naozaj chce pomôcť pacientovi, musí sa neustále učiť, študovať všetko nové a nie len lieky a zistiť, kde je dobrý bady a kde sú zlé, preto je doktor! Mimochodom, imunológka, doktorka pediatrických vied z Ukrajiny obhajovala svoju prácu o používaní doplnkov stravy spoločnosti Artlife, 10 rokov ich uplatnila vo svojej praxi a preukázala svoju účinnosť u svojich pacientov.

Sergei
23. marca 2013 o 11:16 hod

Valentina, vynikajúca propagácia produktov Artlife. Píšete, že majú klinické schválenie a sú medzinárodne certifikované. Úplne som s vami súhlasil, ale na konci vety "ako bady" (a nie ako liek na liečbu...) ste vynechali jednu frázu.
Pokiaľ ide o príčiny zotavenia, tvrdošíjne sa držte toho, že sa môžete zotaviť len vtedy, ak pijete niečo. A tak, ako v tej chvíli pil... dobre, atď.
A argumentujem, že sa môžete zotaviť nielen z príjmu niečoho. Existuje veľa faktorov. Veľmi silným faktorom sú myšlienky človeka a nálada na zdravie a nie na liečbu. Možno v tvojom prípade tiež pracoval, alebo niečo iné, čo nehádáš.

Eugene
24. marca 2013 o 12:07 hod

Milý Valentine! Význam vašich komentárov nezodpovedá podstate môjho článku. Buďte opatrní

helena
23. marca 2013 o 21:01

Nedávno zomrel vzdialený príbuzný na mŕtvicu. Lekári varovali, že sa to môže stať a predpísali jej pilulky na udržanie zdravia, ale pokladala všetky pilulky za zlé a nebrala ich. Je škoda, mohla by ešte žiť.

Eugene
24. marca 2013 o 12:19 hod

Dobrý deň, Lena!
Prijmite svoju úprimnú sústrasť nad smrťou vášho blízkeho. Choroba je naozaj ľahšie zabrániť, než vyliečiť. Preto lekári a snažia sa priniesť svojim pacientom potrebné informácie o prevencii chorôb.

marina
23. marca 2013 o 5:37 hod

Ďakujem, Irina. Veľmi potrebný článok pre mňa. Druhý deň mi bola diagnostikovaná ischemická choroba srdca. Preto sú tieto tipy pre mňa veľmi včasné. Blahoželáme vám k tretiemu miestu. Veľa šťastia a následných súťaží. A pieseň Chrisa je naozaj nádherná. Vytrvalo nostalgické spomienky z minulosti. Ďakujem vám.

Irene
24. marca 2013 o 7:53 hod

Marina, s radosťou, že vás vidím na blogu. Vďaka za všetky takéto slová pre mňa a priania. Zdravie pre vás, diagnóza je, samozrejme, ťažké, ale musíme naladiť na to najlepšie. Zdravie pre vás!

marina
24. marca 2013 v 4:19 hod

Ďakujem veľmi pekne, Irine. Moja nálada je napriek všetkému vždy pozitívna. Žijem podľa princípu: "Nádej zomiera naposledy."

Irene
24. marca 2013 v 4:29 hod

Marina, to je skvelé. Čo ešte môžeme urobiť? A tu trochu humoru a všeobecný postoj takejto vždy pomáha, vždy... Verím tomu. Nech je to tak.

Andrew
23. marca 2013 o 17:16

Taký informatívny článok sa ukázal! Stále som vedela aspirín iba ako antipyretikum, ale ukázalo sa, že stále zabraňuje vzniku krvných zrazenín.

Larisenok
23. marca 2013 o 12:25 hod

A gratulujem, všeobecne je víťazstvo skvelou vecou a šikovnosťou

Natabul
23. marca 2013 o 10:46 hod

Irina, ďakujem za vaše pozitívne a obavy o zdravie. Naozaj všetko, čo žiadame - všetko sa stane skutočnosťou - dôkaz o vašich víťazstvách! Blahoželáme a najlepšie želania!

Andrew
23. marca 2013 o 9:21 hod

Blahoželáme k víťazstvu v súťaži.
Veľký článok. Takže všetko je podrobne uvedené. Teraz budem vedieť viac o prevencii mŕtvice. Objavil som veľa nových vecí pre seba.

Irene
24. marca 2013 v 7:54 hod

Andrew, pekne vás vidím na blogu. Teší ma, že vám Eugene odporúčania pomohli. Ďakujeme za gratuláciu.

Galina
23. marca 2013 o 12:44 hod

Blahoželáme vám k záverečnej súťaži, želám vám v budúcnosti nové víťazstvá!

Irene
24. marca 2013 o 7:55 hod

Galina, ďakujem... tak príjemné počuť toľko slov. Ďakujeme za prianie.

Svetlana
22. marca 2013 o 21:16

Írsky, s dobre zaslúženým víťazstvom, milý
Ďakujeme Evgenymu za všetky podrobné odporúčania.

Irene
24. marca 2013 o 7:55 hod

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Obsah článku

 • Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?
 • Čo sú činidlá zriedenia krvi?
 • Ako lieky zlepšujú cerebrálny obeh

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregátormi? Sú to drogy, ktoré sú určené na riedenie krvi, ale robia to rôznymi spôsobmi. Použitie takýchto liekov pomôže zabrániť tvorbe krvných zrazenín, a ak už existujú, zničí ich.

Čo je protidoštičkou

Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré narúšajú adhéziu krvných doštičiek a ich adhéziu k cievnym stenám. Ak dôjde k poškodeniu kože, napr. Krvné doštičky sa vysielajú a tvoria krvnú zrazeninu, krvácanie sa zastaví. Existujú však takéto patologické stavy tela (ateroskleróza, tromboflebitída), keď sa začnú tvoriť tromby v cievach. V takýchto prípadoch sa používajú protidoštičkové činidlá. To znamená, že sú priradené ľuďom, ktorí majú zvýšenú tendenciu vytvárať krvné zrazeniny.

Antidoštičkové lieky pôsobia jemne a predávajú sa v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Existujú lieky založené na kyseline acetylsalicylovej - napríklad Aspirín, Cardiomagnyl, ThromboAss a prírodné antiagreganty na báze rastliny ginkgo biloba. Medzi ne patrí "biloba", "Ginkoum" atď Táto skupina liekov sú prijaté na dlhú dobu, je veľmi dôležité pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, ale majú svoje vlastné vedľajšie účinky pri zlom dávkovaní.:

 • neustále pocit únavy, slabosti;
 • pálenie záhy;
 • bolesti hlavy;
 • bolesť brucha, hnačka.

Čo sú antikoagulanciá?

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú ich veľkosť a blokujú cievy. Ovplyvňujú krvné proteíny a zabraňujú tvorbe trombínu - najdôležitejšieho prvku, ktorý tvorí krvné zrazeniny. Najbežnejšou drogou tejto skupiny je warfarín. Antikoagulanciá majú tvrdší účinok v porovnaní s antiagregačnými činidlami, majú veľa vedľajších účinkov. Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnom vyšetrení krvi. Sú užívané na prevenciu recidivujúcich infarktov, mozgových príhod, fibrilácie predsiení pri srdcových chybách.

Nebezpečným vedľajším účinkom antikoagulancií je časté a dlhotrvajúce krvácanie, ktoré sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • čierne výkaly;
 • krv v moči;
 • krvácanie z nosa;
 • u žien krvácanie z maternice, predĺžená menštruácia;
 • krvácanie z ďasien.

Keď dostanete túto skupinu liekov, mali by pravidelne kontrolovať krvnú zrážanlivosť a hladiny hemoglobínu. Takéto príznaky naznačujú predávkovanie liekom, s vhodne zvolenou dávkou, ktorá neexistuje. Osoby, ktoré užívajú antikoagulancia, by sa mali vyhnúť traumatizovanému športu, pretože akékoľvek zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu.

Je dôležité vedieť, že lieky zo skupín antikoagulancií a antiagregátov nie je možné vziať dohromady, ale zlepšia interakciu. Ak sa objavia príznaky predávkovania, mali by ste okamžite konzultovať lekára s cieľom opraviť liečbu.

33 protidoštičkových liekov, zoznam voľnopredajných liekov

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tomu, aby sa krvné bunky spojili a vytvorili krvnú zrazeninu. Zoznam protidoštičkových liekov pre lieky bez lekárskeho predpisu poskytol lekár Alla Garkusha.

Antikoagulanciá a antiagregačné lieky, aký je rozdiel

Ak dôjde k poškodeniu tkaniva, krvné doštičky sa posielajú na miesta poškodenia, kde sa zhromažďujú a vytvárajú krvné zrazeniny. Zastaví krvácanie vo vašom tele. Ak máte rez alebo ranu, je to veľmi potrebné. Ale niekedy krvné doštičky sú zoskupené vo vnútri cievy, ktorá je zranená, zapálená alebo má aterosklerotické plaky. Za všetkých týchto podmienok môže akumulácia krvných doštičiek viesť k vzniku krvných zrazenín vo vnútri cievy. Krvné doštičky sa môžu tiež držať okolo stentov, umelých srdcových chlopní a iných umelých implantátov, ktoré sú umiestnené vo vnútri srdca alebo krvných ciev. Bilancia dvoch prostaglandínov: prostacyklínový vaskulárny endotel a tromboxánové krvné doštičky zabraňujú adhézii krvných doštičiek a tvorbe bunkových agregátov.

Existuje rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami.

 • Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré interferujú s bunkovou agregáciou (lepením) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Sú podávané ľuďom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Protidoštičkové látky majú miernejší účinok.
 • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré narúšajú koaguláciu. Na zníženie vývoja infarktu alebo cievnej mozgovej príhody sa predpisujú antikoagulanciá. Toto je ťažké delostrelectvo proti trombóze.
 • heparín,
 • Dicumarol (warfarín),
 • pijavica sliny

Tieto liečivá sa môžu použiť ako profylaxia na prevenciu hlbokej žilovej trombózy, embólie, ako aj na liečbu tromboembolizmu, infarktu a periférnych cievnych ochorení. Uvedené činidlá inhibujú koagulačné faktory závislé od vitamínu K a aktiváciu antitrombínu III.

Žiadne krvné zrazeniny!

Protidoštičková (protidoštičková) a antikoagulačná liečba je základom prevencie recidivujúcich mŕtvice. Hoci tieto ani iné lieky nemôžu defragmentovať (zničiť) priľnavé krvné bunky (trombus), sú účinné pri zachovaní zrazeniny z ďalšieho rastu a ďalej od cievnej oklúzie. Použitie protidoštičkových látok a antikoagulantov pomohlo zachrániť životy mnohých pacientov, u ktorých došlo k mŕtvici alebo infarktu.

Napriek potenciálnym prínosom nie je antiagregačná liečba indikovaná pre všetkých. Pacienti s ochorením pečene alebo obličiek, peptickými vredmi alebo gastrointestinálnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami krvácania alebo bronchiálnou astmou si vyžadujú špeciálnu úpravu dávky.

Antikoagulancia sa považuje za agresívnejší ako antiagregačné činidlá. Odporúča sa hlavne pre ľudí s vysokým rizikom mozgovej príhody a pacientov s fibriláciou predsiení.

Napriek tomu, že antikoagulanciá sú pre týchto pacientov účinné, sú zvyčajne odporúčané iba u pacientov s ischemickou mozgovou príhodou. Antikoagulanciá sú drahšie a majú vyššie riziko vážnych vedľajších účinkov vrátane hematómov a kožných vyrážok, krvácania do mozgu, žalúdka a čriev.

Prečo potrebujeme antiagregačnú liečbu?

Pacient je zvyčajne predpísaný dezagregantmi, ak história zahŕňa:

 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • infarkt myokardu;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty (TIA);
 • periférne vaskulárne ochorenie
 • Okrem toho antiagregačné činidlá sú často predpísané v pôrodníctve, na zlepšenie prietoku krvi medzi matkou a plodom.

Prednášková liečba môže byť predpísaná aj pacientom pred a po procedúrach angioplastiky, stentingu a bypassu koronárnej artérie. Všetci pacienti s fibriláciou predsiení alebo nedostatočnosťou srdcových chlopní sú predpísané protidoštičkové lieky.

Predtým, než sa pristúpi k opisu rôznych skupín antiagregačnej terapie a komplikácie spojené s ich používaním, chcem dať veľký a odvážny výkričník: s protidoštičkový zahrávať! Dokonca aj tie, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu, majú vedľajšie účinky!

Zoznam liekov proti plazme bez predpisu

 • Prípravky na báze kyseliny acetylsalicylovej (aspirín a dvojčiat): Aspirin Cardio, trombo-zadku, cardiomagnil, kardiASK, atsekardol (najlacnejšie), aspikor a ďalšie;
 • lieky z rastliny Ginkgo Biloba: ginos, bilobil, ginkio;
 • vitamín E - alfa-tokoferol (formálne nie je v tejto kategórii, ale vykazuje tieto vlastnosti)

Okrem Ginkgo Biloba má mnoho ďalších rastlín antiagregačné vlastnosti, preto je potrebné ich zvlášť opatrne používať v kombinácii s farmakoterapiou. Rastlinné protidoštičkové látky:

 • čučoriedok, pagaštanu, sladkého drievka, niacín, cibuľa, ďatelina, sója, kaše, pšeničných klíčkov a vŕbovej kôry, rybí tuk, zeler, brusnice, cesnak, sójové bôby, žen-šen, zázvor, zelený čaj, papája, granátové jablká, cibuľa, kurkuma, ľubovník bodkovaný, listovú zeleninu

Je však potrebné pamätať na to, že chaotické použitie týchto rastlinných látok môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Všetky finančné prostriedky by sa mali brať iba pod kontrolou krvných testov a neustáleho lekárskeho dohľadu.

Druhy protidoštičkových liekov, klasifikácia

Klasifikácia protidoštičkových liekov je určená mechanizmom účinku. Aj keď každý typ funguje svojou vlastnou cestou, všetky tieto nástroje pomáhajú udržiavať krvné doštičky a tvoriť krvné zrazeniny.

Aspirín je najbežnejším antiagregačným činidlom. Patrí k inhibítorom cyklooxygenázy a zabraňuje intenzívnej tvorbe tromboxánu. Pacienti po infarkte užívajú aspirín, aby zabránili vzniku ďalších krvných zrazenín v tepnách, ktoré krmiva srdce. Nízke dávky aspirínu (niekedy nazývané "baby aspirín") pri užívaní denne môžu pomôcť.

Klasifikácia protidoštičkových látok

 • Blokátory receptora ADP
 • blokátory glykoproteínových receptorov - IIb / IIIa
 • inhibítory fosfodiesterázy

interakcie

Ďalšie lieky, ktoré užívate, môžu zvýšiť alebo znížiť účinok protidoštičkových liekov. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých liekoch, vitamínoch alebo bylinných doplnkoch, ktoré užívate:

 • lieky obsahujúce aspirín;
 • nesteroidné protizápalové lieky (nvpp), ako je ibuprofén a naproxén;
 • niektoré lieky na kašeľ;
 • antikoagulanciá;
 • statíny a iné lieky znižujúce hladinu cholesterolu;
 • lieky na prevenciu infarktu;
 • inhibítory protónovej pumpy;
 • lieky na pálenie záhy alebo zníženie kyslosti žalúdka;
 • niektoré lieky na diabetes;
 • niektoré diuretiká.

Pri užívaní dekontaminujúcich látok by ste sa mali vyhýbať aj fajčeniu a konzumácii alkoholu. Musíte povedať svojmu lekárovi alebo zubnému lekárovi, že užívate protidoštičkové lieky predtým, než sa podrobíte akémukoľvek chirurgickému alebo zubnému zákroku. Pretože akékoľvek liečivo z antiagregačnej klasifikácie znižuje schopnosť krvných zrazenín a ich užívanie pred zákrokom, riskujete, pretože to môže viesť k nadmernému krvácaniu. Možno budete musieť prestať užívať tento liek 5-7 dní pred návštevou zubného lekára alebo chirurgického zákroku, ale neprestaňte užívať liek bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Viac o chorobách

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom ochorení skôr, ako začnete užívať antiagregačnú liečbu pravidelne. Riziká užívania liekov by mali byť hodnotené s jeho výhodami. Tu sú niektoré ochorenia, ktoré by ste mali určite povedať svojmu lekárovi, ak ste predpísané antiagregačné lieky. Toto je:

 • alergia na protidoštičkové lieky: ibuprofen alebo naproxen;
 • tehotenstvo a laktácia;
 • hemofílie;
 • Hodgkinova choroba;
 • žalúdočný vred;
 • ďalšie problémy s gastrointestinálnym traktom;
 • ochorenie obličiek alebo pečene;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • vysoký tlak;
 • bronchiálna astma;
 • dna;
 • anémia;
 • polypóza;
 • účasť na športových alebo iných aktivitách, ktoré vás vystavujú riziku krvácania alebo modrín.

Aké sú vedľajšie účinky?

Niekedy liek spôsobuje nežiaduce účinky. Nie všetky vedľajšie účinky antiagregačnej liečby sú uvedené nižšie. Ak máte pocit, že máte tieto alebo akékoľvek iné nepríjemné pocity, povedzte to svojmu lekárovi.

Časté vedľajšie účinky:

 • zvýšená únava (únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • poruchy trávenia alebo nevoľnosti;
 • bolesti žalúdka;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Zriedkavé vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia s opuchom tváre, hrdla, jazyka, rúk, rúk, nôh alebo členkov;
 • kožná vyrážka, svrbenie alebo žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvratka vyzerá ako káva;
 • tmavé alebo krvavé stolice alebo krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • ťažkosti s výslovnosťou slov;
 • nezvyčajné krvácanie alebo modriny;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • búšenie srdca;
 • žltatie kože alebo očí;
 • bolesť kĺbov;
 • slabosť alebo znecitlivenie v oblasti ramena alebo nohy;
 • zmätenosť alebo halucinácie.

Možno budete musieť brať protidoštičkové lieky po zvyšok svojho života, v závislosti od vášho stavu. Budete potrebovať pravidelný krvný test, aby ste zistili zrážanlivosť krvi. Reakcia tela na liečbu proti krvným doštičkám musí byť prísne kontrolovaná.

Informácie v tomto článku sú len orientačné a nemôžu nahradiť odporúčanie lekára.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Soe v onkológii, normálny krvný obraz, vzájomná súvislosť s rakovinou

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je klasifikovaná ako nešpecifické laboratórne kritériá. Indikátor ESR je určený stupňom aglutinácie červených krviniek - to je schopnosť buniek držať sa spolu a precipitovať.

Srdcový rytmus a ako rozoznať normu od patológie u dospelých

Rýchlosť pulzov je mierou kardiovaskulárnej aktivity cievneho systému. Pri počítaní počtu zmien sa zohľadňuje celý rad charakteristík (plnosť, pravidelnosť, veľkosť, tvar), čo umožňuje posúdiť prítomnosť patológie.

Kalcifikácia koronárnych artérií: príčiny ochorenia, príznaky, diagnostika, terapia, prevencia

Zúženie a zhutnenie koronárnych artérií v dôsledku vápnenia ich steny ukladaním koronárneho vápnika vedie k hladutiu myokardu kyslíkom a vedie k takým ochoreniam: ischémii, arytmii, angíne pectoris, zlyhaniu srdca.

Je potrebné liečiť prolaps mitrálnej chlopne druhého stupňa?

Ako nebezpečný je prolaps mitrálnej chlopne 2 stupne? Potrebujem nejakú špeciálnu liečbu? Aby sme to pochopili, obrátime sa na hlavnú terminológiu patológov, ich príčiny a prejavy.

Substitučný hydrocefalus

Hlavný príznak tohto ochorenia je obsiahnutý v samotnom názve patológie - s náhradným hydrocefalom, mozgová látka postupne stráca svoj objem a je nahradená cerebrospinálnou tekutinou (cerebrospinálnou tekutinou).

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.