Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Vo svojom mechanizme činnosti sú zásadne odlišné. Pre osoby bez lekárskej výchovy je pochopenie tohto rozdielu pomerne ťažké, ale článok poskytne zjednodušené odpovede na najdôležitejšie otázky.

Prečo potrebujem riediť krv?

Zrážanie krvi je výsledkom komplexnej sekvencie udalostí známych ako hemostáza. Práve táto funkcia zastavuje krvácanie a cievy sa rýchlo zotavia. Je to spôsobené tým, že malé fragmenty krvných buniek (krvných doštičiek) sa držia spolu a "utesňujú" ranu. Koagulačný proces zahŕňa až 12 zrážacích faktorov, ktoré premieňajú fibrinogén na sieť fibrínových vlákien. U zdravého človeka sa hemostáza aktivuje iba v prípade rany, ale niekedy v dôsledku choroby alebo nesprávnej liečby dochádza k nekontrolovanému zrážaniu krvi.

Nadmerná koagulácia vedie k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu úplne zablokovať krvné cievy a zastaviť prietok krvi. Tento stav je známy ako trombóza. Ak sa ochorenie ignoruje, časti trombu sa môžu vyhnúť a prechádzať krvnými cievami, čo môže viesť k takým závažným stavom:

 • prechodný ischemický záchvat (mini-mŕtvica);
 • srdcový záchvat;
 • periférna arteriálna gangréna;
 • srdcový záchvat obličiek, sleziny, čriev.

Zriedenie krvi správnymi liekmi pomôže zabrániť výskytu krvných zrazenín alebo zničiť existujúce.

Čo sú protidoštičkové látky a ako fungujú?

Antiagregačné lieky inhibujú tvorbu tromboxánu a sú predpísané na prevenciu mozgovej príhody a srdcového infarktu. Prípravky tohto typu inhibujú lepenie doštičiek a tvorbu krvných zrazenín.

Aspirín je jedným z najlacnejších a najbežnejších antiagregačných liekov. Mnohí pacienti, ktorí sa zotavia z infarktu, sú predpísaní aspirínom, aby zastavili ďalšiu tvorbu krvných zrazenín v koronárnych artériách. Po konzultácii s lekárom môžete užívať nízke dávky lieku denne na prevenciu trombózy a srdcových ochorení.

Inhibítory adenozíndifosfátového receptora (ADP) sú predpísané pacientom, u ktorých došlo k mŕtvici, ako aj tým, ktorí mali náhradu srdcovej chlopne. Inhibítory glykoproteínu sa injikujú priamo do krvného obehu, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Antidoštičkové lieky majú tieto obchodné názvy:

Nežiaduce účinky protidoštičkových látok

Podobne ako u všetkých ostatných liekov môžu protidoštičkové lieky spôsobiť nežiaduce účinky. Ak pacient zistil niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, musíte požiadať lekára, aby preskúmal predpísané lieky.

Tieto negatívne prejavy by mali byť upozornené:

 • ťažká únava (konštantná únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • vyčerpaný žalúdok a nevoľnosť;
 • bolesť brucha;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Vedľajšie účinky, ktorých výskyt je nevyhnutný na ukončenie užívania lieku:

 • alergické reakcie (sprevádzané opuchom tváre, hrdla, jazyka, pier, rúk, nôh alebo členkov);
 • kožná vyrážka, pruritus, žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvracanie obsahuje krvné zrazeniny;
 • tmavé alebo krvavé stolice, krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • problémy s rečou;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • rýchly tlkot srdca (arytmia);
 • žltatie kože alebo očných bielkov;
 • bolesť kĺbov;
 • halucinácie.

Vlastnosti účinku antikoagulancií

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré sú predpísané na liečbu a prevenciu venóznej trombózy, ako aj na prevenciu komplikácií predsieňovej fibrilácie.

Najpopulárnejším antikoagulanciom je warfarín, ktorý je syntetickým derivátom kumarínu rastlinného materiálu. Použitie warfarínu na antikoaguláciu začalo v roku 1954 a odvtedy táto droga zohrala dôležitú úlohu pri znižovaní úmrtnosti pacientov náchylných na trombózu. Warfarín inhibuje vitamín K znížením hepatickej syntézy vitamínov K závislej krvnej koagulačnej faktory. Lieky warfarínu majú vysokú väzbu na proteíny, čo znamená, že mnohé iné lieky a doplnky môžu zmeniť fyziologicky aktívnu dávku.

Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnej štúdii krvného testu. Nezávisle na zmenu zvolenej dávky lieku nie je dôrazne odporúčaná. Príliš veľa dávky bude znamenať, že sa krvné zrazeniny nedajú dostatočne rýchlo vytvoriť, čo znamená, že riziko krvácania a nehojacích škrabancov a modrín sa zvýši. Príliš nízke dávkovanie znamená, že krvné zrazeniny sa môžu stále rozvíjať a šíriť po celom tele. Warfarín sa zvyčajne užíva raz denne v rovnakom čase (zvyčajne pred spaním). Predávkovanie môže spôsobiť nekontrolované krvácanie. V tomto prípade sa zavádza vitamín K a čerstvá zmrazená plazma.

Iné lieky s antikoagulačnými vlastnosťami:

 • dabigatran (pradakas): inhibuje trombín (faktor IIa), ktorý zabraňuje konverzii fibrinogénu na fibrín;
 • rivaroxaban (xarelto): inhibuje faktor Xa, ktorý zabraňuje konverzii protrombínu na trombín;
 • apixaban (elivix): tiež inhibuje faktor Xa, má slabé antikoagulačné vlastnosti.

V porovnaní s warfarínom majú tieto relatívne nové lieky mnohé výhody:

 • zabrániť tromboembolizmu;
 • menšie riziko krvácania;
 • menej interakcií s inými liekmi;
 • kratší polčas rozpadu, čo znamená, že bude trvať minimálny čas na dosiahnutie maximálnych hladín účinných látok v plazme.

Nežiaduce účinky antikoagulancií

Pri užívaní antikoagulancií sa vyskytujú vedľajšie účinky, ktoré sa líšia od komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť pri podávaní protidoštičkových liekov. Hlavným vedľajším účinkom je, že pacient môže trpieť dlhším a častým krvácaním. To môže spôsobiť nasledujúce problémy:

 • krv v moči;
 • čierne výkaly;
 • modriny na koži;
 • dlhotrvajúce krvácanie z nosa;
 • krvácanie ďasien;
 • vracanie krvou alebo hemoptýza;
 • predĺžená menštruácia u žien.

Ale pre väčšinu ľudí prínosy užívania antikoagulancií prevažujú nad rizikom krvácania.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Po preskúmaní vlastností dvoch typov liekov možno dospieť k záveru, že obidva z nich sú navrhnuté tak, aby robili rovnakú prácu (tenká krv), ale pomocou rôznych metód. Rozdiel medzi mechanizmami účinku spočíva v tom, že antikoagulanciá zvyčajne pôsobia na proteíny v krvi, aby zabránili konverzii protrombínu na trombín (kľúčový prvok tvoriaci zrazeniny). Avšak protidoštičkové látky priamo ovplyvňujú krvné doštičky (väzbou a blokovaním receptorov na povrchu).

Počas koagulácie krvi sa aktivujú špeciálne mediátory uvoľňované poškodenými tkanivami a krvné doštičky reagujú na tieto signály zaslaním špeciálnych chemikálií, ktoré spúšťajú zrážanie krvi. Antitrombotické blokátory blokujú tieto signály.

Bezpečnostné opatrenia pri užívaní riedidiel krvi

Ak sú antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané (niekedy môžu byť predpísané v kombinácii), potom je potrebné pravidelne robiť test krvnej zrážanlivosti. Výsledky tejto jednoduchej analýzy pomôžu lekárovi určiť presnú dávku liekov, ktoré sa musia užívať každý deň. Pacienti užívajúci antikoagulanciá a antiagregačné lieky by mali informovať zubných lekárov, lekárnikov a iných lekárov o dávkovaní a čase liečby.

Vzhľadom na riziko závažného krvácania by sa každý, kto užíva riedidlá krvi, mal chrániť pred poškodením. Mali by ste sa vzdať športu a iných potenciálne nebezpečných aktivít (cestovný ruch, jazda na motocykli, aktívne hry). Akékoľvek pádu, údery alebo iné zranenia sa musia oznámiť lekárovi. Dokonca aj malé zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu, ku ktorému môže dôjsť bez zjavných príznakov. Zvláštnu pozornosť treba venovať holeniu a čisteniu zubov so špeciálnym závitom. Dokonca také jednoduché denné postupy môžu viesť k dlhotrvajúcemu krvácaniu.

Prírodné protidoštičkové a antikoagulančné lieky

Niektoré potraviny, výživové doplnky a liečivé bylinky majú tendenciu riediť krv. Samozrejme, nemôžu byť doplnené už užívanými liekmi. Ale po konzultácii s lekárom môžete použiť cesnak, zázvor, ginkgo biloba, rybí olej, vitamín E.

Cesnak

Cesnak je najpopulárnejším prírodným liekom na prevenciu a liečbu aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení. Cesnak obsahuje alicín, ktorý zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a vytváraniu krvných zrazenín. Okrem účinku proti krvným doštičkám cesnak znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo je tiež dôležité pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

zázvor

Zázvor má rovnaké pozitívne účinky ako lieky proti krvným doštičkám. Je potrebné použiť každý deň aspoň jednu čajovú lyžičku zázvoru, aby ste zistili účinok. Zázvor môže znížiť lepivosť krvných doštičiek a znížiť hladinu cukru v krvi.

Ginkgo biloba

Jedenie ginkgo biloba môže pomôcť zriediť krv, zabrániť nadmernej lepivosti krvných doštičiek. Ginkgo biloba inhibuje faktor aktivácie krvných doštičiek (špeciálna chemikália, ktorá spôsobuje zrážanie krvi a tvorbu krvných zrazenín). V roku 1990 bolo oficiálne potvrdené, že ginkgo biloba účinne znižuje nadmernú adhéziu krvných doštičiek.

kurkuma

Kurkuma môže pôsobiť ako lieky proti krvným doštičkám a znižuje tendenciu tvoriť krvné zrazeniny. Niektoré štúdie ukázali, že kurkuma môže byť účinná pri prevencii aterosklerózy. Oficiálna lekárska štúdia uskutočnená v roku 1985 potvrdila, že aktívna zložka kurkumu (kurkumín) má výrazný protititrogénny účinok. Kurkumín tiež zastavuje agregáciu trombocytov a tiež zriedi krv.

Ale z potravín a výživových doplnkov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu K (ružičkový kel, brokolica, špargľa a iná zelená zelenina), by sa malo upustiť. Môžu dramaticky znížiť účinnosť antiagregačnej a antikoagulačnej liečby.

Antidoštičkové látky: mechanizmus účinku, použitie / liečba, zoznam

Antitrombotické činidlá sú skupina farmakologických liečiv, ktoré inhibujú krvné zrazeniny inhibovaním agregácie doštičiek a potlačovaním ich adhézie na vnútorný povrch krvných ciev.

Tieto lieky nielen inhibujú prácu systému koagulácie krvi, ale tiež zlepšujú svoje reologické vlastnosti a zničia už existujúce agregáty.

Pod vplyvom protidoštičkových látok sa elasticita membrán erytrocytov znižuje, deformujú sa a ľahko prechádzajú cez kapiláry. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií sa znižuje. Antitrombotické činidlá sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách zrážania krvi, keď dochádza k agregácii krvných doštičiek a vzniku primárnej krvnej zrazeniny.

miesta aplikácie a pôsobenia základných antiagregátov

Aplikujte protidoštičkové látky v pooperačnom období na prevenciu trombózy, s tromboflebitídou, ischemickou chorobou srdca, akútnou ischémiou srdca a mozgu, po infarkte kardiosklerózu.

Srdcová patológia a poškodený metabolizmus sú sprevádzané tvorbou plakov cholesterolu na arteriálnom endotelu, ktorý zužuje lumen ciev. Prietok krvi v mieste lézie sa spomaľuje, krv sa zahusťuje, tvorí sa trombus, na ktorom sa krvné doštičky ďalej usadzujú. Krvné zrazeniny sa šíria cez krvný obeh, vstupujú do koronárnych ciev a upchávajú ich. Existuje akútna ischémia myokardu s charakteristickými klinickými príznakmi.

Protidoštičková a antikoagulačná liečba je základom liečby a prevencie mŕtvice a infarktu. Ani antiagregačné činidlá, ani antikoagulanciá nemôžu ničiť formovanú krvnú zrazeninu. Zabraňujú zrážaniu sa od ďalšieho rastu a zabraňujú zablokovaniu krvných ciev. Prípravy týchto skupín môžu zachrániť život pacientov s akútnou ischémiou.

Antikoagulanciá sú na rozdiel od antiagregátov agresívnejšie. Sú považované za drahšie a majú vyššie riziko nežiaducich účinkov.

svedectvo

Indikácie pre antiagregačnú liečbu:

 • Ischemické poruchy
 • Sklon k trombóze,
 • ateroskleróza,
 • Nestabilná angína,
 • ischemická choroba srdca,
 • Hypertenzná choroba srdca
 • Vylučujúca endarteritída,
 • Placentálna nedostatočnosť
 • Periférna arteriálna trombóza,
 • Cerebrálna ischémia a dyscirkulatívna encefalopatia,
 • Stav po transfúzii krvi a bypassu.

kontraindikácie

Protidoštičkové látky sú kontraindikované u žien počas tehotenstva a počas laktácie; osoby mladšie ako 18 rokov; ako aj trpia nasledujúcimi ochoreniami:

 1. Erozívna a ulceratívna lézia tráviaceho traktu,
 2. Poruchy pečene a obličiek
 3. hematúria,
 4. Srdcová patológia,
 5. Aktívne krvácanie
 6. bronchospazmus,
 7. "Aspirínová triáda",
 8. trombocytopénia,
 9. Deficienciu vitamínov C a K,
 10. Akútna aneuryzma srdca,
 11. Chudokrvnosť.

Vedľajšie účinky

Zoznam protidoštičkových liekov

Antiplatevné lieky sú dosť. Väčšina z nich sú profylaktické činidlá používané pri mnohých kardiovaskulárnych ochoreniach av počiatočnom pooperačnom období.

Kyselina acetylsalicylová (aspirín)

Toto je liek zo skupiny NSAID, ktorá má výrazný protidoštičkový účinok. Mechanizmus účinku NSAID je spojený s blokádou enzýmov, ktoré regulujú syntézu a metabolizmus prostaglandínov krvných doštičiek a cievnej steny. "Kyselina acetylsalicylová" sa profylakticky používa na prevenciu krvných zrazenín a je najvýhodnejšou zo všetkých protidoštičkových látok používaných v malých dávkach. Táto droga bola široko používaná v ambulantnej praxi. Odstraňuje hlavné príznaky zápalu: znižuje horúčku a bolesť. Liek má inhibičný účinok na hypotalamické centrum termoregulácie a bolesti.

"Kyselina acetylsalicylová" sa musí užívať po jedle, pretože môže vyvolať tvorbu žalúdočného vredu alebo inú gastropatiu. Ak chcete dosiahnuť pretrvávajúci účinok proti krívačke, mali by ste užívať malé dávky lieku. Na zlepšenie reologických vlastností krvi a na potlačenie agregácie doštičiek sa pacientom predpíše polovičná tableta jedenkrát denne.

tiklopidín

"Tiklopidin" - liek s výraznou antitrombotickou aktivitou. Táto droga má silnejší účinok ako kyselina acetylsalicylová. "Tiklopidín" sa predpisuje pacientom s ischemickými cerebrovaskulárnymi ochoreniami, pri ktorých klesá prietok krvi do mozgového tkaniva, ako aj s ischemickou chorobou srdca, ischémiou nohy a retinopatiou na pozadí diabetu. Osoby, ktoré prešli posunom krvných ciev, ukazujú dlhodobé užívanie drogy.

Je to silné protidoštičkové činidlo, ktoré predlžuje čas krvácania, inhibuje adhéziu krvných doštičiek a inhibuje ich agregáciu. Súčasné užívanie lieku s antikoagulanciami a inými antiagregačnými činidlami je veľmi nežiaduce. Priebeh liečby je 3 mesiace a podlieha kontrole periférnej krvi.

Hlavným znakom tohto protidoštičkového činidla je jeho vysoká biologická dostupnosť, ktorá sa dosiahne vďaka vysokej absorpčnej rýchlosti. Terapeutický účinok po vysadení lieku pretrváva niekoľko dní.

Prípravky obsahujúce tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku zahŕňajú: "Tiklid", "Tiklo", "Tiklopidin-Ratiopharm".

pentoxifylín

Liečivo má antiagregačnú a antispazmickú účinnosť, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Liečivo má pozitívny vplyv na reologické vlastnosti krvi a neovplyvňuje srdcovú frekvenciu. "Pentoxifylín" je angioprotektor, ktorý zvyšuje elasticitu krvných buniek a posilňuje fibrinolýzu. Liečivo je indikované na angiopatiu, prerušovanú klaudikáciu, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, ochorenie koronárnych artérií.

clopidogrel

Ide o syntetickú drogu, štruktúru a mechanizmus účinku pripomínajúci "Tiklopidín". Zabraňuje aktivitu krvných doštičiek a ich spájanie, zvyšuje čas krvácania. "Clopidogrel" je prakticky netoxický liek s miernymi vedľajšími účinkami. Moderní špecialisti v oblasti antiagregačnej liečby dávajú prednosť tomu, aby sa podával "Klopidogrel" kvôli absencii komplikácií počas jeho dlhodobého užívania.

dipyridamol

"Dipyridamol" je protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje cievy srdca. Liečivo zvyšuje prietok krvi, zlepšuje kontraktilitu myokardu a normalizuje venózny odtok. Vasodilatácia je hlavným účinkom lieku Dipyridamole, ale v kombinácii s inými liekmi má výrazný antiagregačný účinok. Zvyčajne sa predpisuje osobám, ktoré majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a podstúpili chirurgický zákrok pre protetické srdcové chlopne.

"Curantil" - liek, ktorého hlavnou aktívnou zložkou je dipyridamol. Vzhľadom na to, že neexistujú takéto kontraindikácie ako tehotenstvo a dojčenie, má veľkú obľubu. Pod vplyvom lieku sú dilatované krvné cievy, tvorba trombu je potlačená a zásobenie krvi myokardom je zlepšené. "Curantil" predpisovaný tehotným ženám trpiacim ochoreniami kardiovaskulárneho systému alebo s placentárnou insuficienciou v anamnéze. Pod vplyvom tohto lieku sa zlepšujú reologické vlastnosti krvi, expandujú sa cievy placenty, plod dostáva dostatok kyslíka a živín. Okrem toho má "Curantil" imunomodulačný účinok. Stimuluje produkciu interferónu a znižuje riziko vírusových ochorení u matky.

eptifibatid

"Eptifibatid" znižuje riziko ischémie srdca u pacientov podstupujúcich perkutánnu koronárnu intervenciu. Liek sa používa v kombinácii s "aspirínom", "klopidogrelom", "heparínom". Pred začatím liečby sa vykoná angiografické vyšetrenie a ďalšie diagnostické postupy. Ženy a osoby staršie ako 60 rokov sú podrobené dôkladnej kontrole.

Uvoľnite liečivo vo forme roztoku na intravenóznu injekciu, ktorý sa podáva podľa špecifickej schémy. Po vypustení pacienta sa protilátky proti krvným doštičkám pokračujú niekoľko mesiacov liečivami vo forme tabliet. Aby sa predišlo recidíve srdcovej ischémie a úmrtia pacientov, antiagregačné lieky sa odporúčajú pre takýchto pacientov po celý život.

Pri vykonávaní núdzovej operácie musí byť zavedenie lieku zastavené. V prípade plánovanej operácie je podávanie lieku zastavené vopred.

iloprost

Tento liek sa používa výlučne v nemocnici a starostlivé sledovanie pacienta. Injekčný roztok sa pripravuje denne bezprostredne pred podaním, čo mu umožňuje, aby bol sterilný. Pacienti liečení liekom Iloprost sa odporúčajú prestať fajčiť. Osoby užívajúce antihypertenzívne lieky by mali sledovať krvný tlak, aby sa predišlo závažnej hypotenzii. Ortostatická hypotenzia sa môže vyskytnúť po liečbe s ostrým nárastom pacienta.

Iloprost v zložení lieku "Ventavis" je syntetický analóg prostaglandínu a je určený na inhaláciu. Je to protidoštičkové činidlo používané na liečbu pľúcnej hypertenzie rôzneho pôvodu. Po liečbe pacienti dilatujú pľúcne cievy a zlepšujú základné parametre krvi.

Kombinované lieky

Najmodernejšie drogy sú kombinované. Obsahujú niekoľko protidoštičkových látok naraz, ktoré podporujú a zlepšujú vzájomné účinky. Najbežnejšie z nich sú:

 • "Agrenox" je komplexný prípravok obsahujúci "Dipyridamol" a "Aspirín".
 • Aspigrel zahŕňa klopidogrel a aspirín.
 • Liek Coplavix má rovnaké zloženie ako Aspigrel.
 • Zloženie "Cardiomagnyl" zahŕňa "kyselinu acetylsalicylovú" a stopový prvok "horčík".

Tieto protidoštičkové látky sa častejšie používajú v modernej medicíne. Predstavujú pacientom kardiológov pre srdcovú patológiu, neurológov pre choroby mozgových ciev a vaskulárnych chirurgov pre lézie artérií končatín.

Protidoštičkové lieky

V modernej medicíne sa používajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť zrážanie krvi. Ide o antiagreganciu.

Aktívne zložky majú vplyv na metabolické procesy, čo je prevencia tvorby trombov v cievach. Vo väčšine prípadov lekári predpisujú takéto prostriedky na patológiu srdca.

Použitie liekov v tejto kategórii zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek nielen medzi sebou, ale aj so stenami krvných ciev.

Aký druh lieku

Keď sa na ľudskom tele formuje rana, krvné bunky (krvné doštičky) sa posielajú do miesta poranenia, aby sa vytvorila krvná zrazenina. S hlbokými rezmi je dobré. Ak je však zranená alebo zapálená krvná cieva, je prítomný aterosklerotický plát, situácia sa môže smutne skončiť.

Existujú určité lieky, ktoré znižujú riziko tvorby krvných zrazenín. Tieto lieky tiež eliminujú bunkovú agregáciu. Takéto činidlá zahŕňajú protidoštičkové činidlá.

Lekár predpisuje lieky, hovorí pacientom, čo to je, aký účinok majú drogy a na čo sú potrebné.

klasifikácia

V medicíne sú izolované lieky na prevenciu krvných doštičiek a erytrocytov používané na profylaxiu. Lieky majú mierny účinok, zabraňujú výskytu krvných zrazenín.

 1. Heparín. Nástroj sa používa proti hlbokej žilovej trombóze, embólii.
 2. Kyselina acetylsalicylová (aspirín). Efektívna a lacná medicína. V malých dávkach sa krváca. Ak chcete dosiahnuť výrazný účinok, mali by ste liek užívať dlho.
 3. Dipyridamol. Aktívne zložky rozširujú krvné cievy, znižujú krvný tlak. Rýchlosť prietoku krvi sa zvyšuje, bunky dostávajú viac kyslíka. Dipyridamol pomáha s angínou dilatáciou koronárnych ciev.

Klasifikácia liekov je založená na účinku každej antiagregačnej látky. Správne zvolený nástroj vám umožňuje dosiahnuť maximálny účinok pri liečbe a zabrániť možným komplikáciám, dôsledkom.

 1. Pentoxifylín. Biologicky aktívne látky zvyšujú reológiu krvi. Flexibilita červených krviniek sa zvyšuje, môžu prechádzať cez malé kapiláry. Na pozadí používania pentoxifylínu krv stáva tekutá, pravdepodobnosť lepenia buniek klesá. Liek je predpísaný pacientom s poruchami obehu. Kontraindikované u pacientov po infarkte myokardu.
 2. Reopoligljukin. Liek s podobnými charakteristikami ako Trental. Jediný rozdiel medzi liekmi spočíva v tom, že Reopoliglyukin je pre ľudí bezpečnejší.

Medicína ponúka komplexné lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Lieky obsahujú protidoštičkové látky rôznych skupín zodpovedajúceho účinku. Najefektívnejšie sú Cardiomagnyl, Aspigrel a Agrenoks.

Princíp činnosti

Lieky blokujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a zriedia krv. Každý liek má špecifický účinok:

 1. Kyselina acetylsalicylová, Triflusal - najlepšie prostriedky v boji proti agregácii krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. Obsahujú účinné látky, ktoré blokujú tvorbu prostaglandínov. Bunky sa zúčastňujú na začiatku systému koagulácie krvi.
 2. Trifusal, Dipyridamol majú antiagregatný účinok, čo zvyšuje obsah cyklickej formy adenozínmonofosfátu v krvných doštičkách. Je narušený proces agregácie medzi krvnými bunkami.
 3. Klopidogrel obsahuje účinnú látku schopnú blokovať receptory adenozíndifosfátu na povrchu krvných doštičiek. Zrazeniny sa tvoria pomalšie v dôsledku deaktivácie krvných buniek.
 4. Lamifiban, Framon - lieky, ktoré blokujú aktivitu glykoproteínových receptorov umiestnených na membráne krvných buniek. Vzhľadom na aktívny vplyv účinných látok sa pravdepodobnosť adhézie krvných doštičiek zníži.

Existuje veľký zoznam liekov používaných na liečbu a prevenciu trombózy. V každom jednotlivom prípade lekár zvolí najefektívnejšie, berúc do úvahy charakteristiky pacienta, stav jeho tela.

Keď je menovaný

Lekár predpisuje lieky, predpisuje prostriedky po dôkladnej lekárskej prehliadke na základe zavedenej diagnózy a výsledkov výskumu.

Hlavné indikácie použitia:

 1. Na profylaktické účely alebo po záchvate ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Obnoviť poruchy spojené s cerebrálnym obehom.
 3. So zvýšeným krvným tlakom.
 4. V boji proti chorobám, ktoré zasiahli cievy dolných končatín.
 5. Na liečbu ischemickej choroby srdca.

Moderné protidoštičkové lieky sú predpísané pacientom po operácii srdca alebo ciev.

Samoliečenie sa neodporúča, pretože má mnoho kontraindikácií a vedľajších účinkov. Konzultácie a menovanie lekára sú potrebné.

Na dlhodobú prevenciu a liečbu trombózy, embolizácie, lekári predpisujú pacientom nepriame antiagregačné lieky. Lieky majú priamy účinok na systém koagulácie krvi. Funkcia plazmatických faktorov sa znižuje, tvorba zrazeniny nastáva pomalšie.

Kto je zakázaný prijímať

Prípravky predpísané lekárom. Lieky obsahujú určité kontraindikácie, o ktorých by ste si mali byť vedomí. Liečba antiagregačnými látkami je zakázaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade peptického vredu tráviaceho systému v akútnom štádiu;
 • ak existujú problémy s fungovaním pečene a obličiek;
 • pacienti s hemoragickou diatézou alebo patológiami, proti ktorému sa zvyšuje riziko krvácania;
 • ak bol pacient diagnostikovaný s ťažkým srdcovým zlyhaním;
 • po záchvate hemoragickej mozgovej príhody.

Tehotné ženy počas tretieho trimestra a mladé matky, ktoré dojčia, by sa nemali liečiť antidoštičkami. Je potrebné konzultovať s lekárom alebo starostlivo prečítať návod na použitie liekov.

Možné vedľajšie účinky

Použitie protidoštičkových látok môže spôsobiť nepohodlie a nepohodlie. Keď sa vyskytnú vedľajšie účinky, objavia sa charakteristické príznaky, ktoré sa majú hlásiť lekárovi:

 • únava;
 • pocit pálenia v hrudníku;
 • bolesti hlavy;
 • nevoľnosť, zažívacie ťažkosti;
 • hnačka;
 • krvácanie;
 • bolesti žalúdka.

V zriedkavých prípadoch sa pacient obáva alergickej reakcie na telo s edémom, kožnou vyrážkou, vracaním, problémami so stoličkou.

Aktívne zložky liekov môžu zhoršiť funkciu reči, dýchania a prehĺtania. Taktiež zvyšuje srdcový tep, zvyšuje telesnú teplotu, pokožku a oči sa stáva žltačkou.

Medzi vedľajšie účinky patrí všeobecná slabosť v tele, bolesť v kĺboch, zmätenosť a výskyt halucinácií.

Zoznam cenovo najdostupnejších, najlacnejších a účinnejších prostriedkov

Moderná kardiológia ponúka dostatočný počet liekov na liečbu a prevenciu trombózy. Je dôležité, aby antiagregant bol predpísaný ošetrujúcim lekárom. Všetky antikoagulanciá majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

 1. Kyselina acetylsalicylová. Často sa predpisuje pacientom ako preventívnym opatrením na zabránenie vzniku krvnej zrazeniny. Aktívne súčasti majú vysokú mieru absorpcie. Antidoštičkový účinok sa vyskytuje 30 minút po prvej dávke. Liečivo je dostupné v tabletách. V závislosti od diagnózy lekár predpisuje 75 až 325 mg denne.
 2. Dipyridamol. Protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť krvného obehu. Účinnou zložkou je dipyridamol. Antikoagulant chráni steny ciev a znižuje schopnosť krvných buniek držať sa spolu. Uvoľňovanie formy: pilulky a injekcie.
 3. Heparín. Priamy účinok antikoagulantu. Účinnou zložkou je heparín. Činidlo, ktorého farmakológia poskytuje antikoagulačný účinok. Liek je predpísaný pacientom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Mechanizmus dávkovania a liečby sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Liečivo je dostupné v injekciách.
 4. Tiklopidín. Činidlo je účinnejšie ako kyselina acetylsalicylová. Ale dosiahnutie terapeutického účinku bude trvať dlhšie. Liečba blokuje prácu receptorov a znižuje agregáciu krvných doštičiek. V lieku vo forme tabliet musí byť pacient užívaný 2 krát denne na 2 kusy.
 5. Iloprost. Liečivo znižuje priľnavosť, agregáciu a aktiváciu krvných buniek. Rozširuje arterioly a venuly, obnovuje vaskulárnu permeabilitu. Ďalším názvom lieku je Ventavis alebo Ilomedin.

Toto je neúplný zoznam protidoštičkových látok používaných v medicíne.

Lekári neodporúčajú samošetrenie, je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a podstúpiť liečbu. Antidoštičky sú predpísané kardiológa, neurológom, chirurgom alebo terapeutom.

Vo väčšine prípadov pacienti užívajú lieky na zvyšok svojho života. Všetko závisí od stavu pacienta.

Osoba by mala byť pod neustálym dohľadom špecialistu, pravidelne vykonávať testy a dôkladne preskúmať parametre zrážania krvi. Reakcia na liečbu protidoštičkovými látkami prísne pozorujú lekári.

Antidoštičkové lieky: zoznam liekov

Antitrombotické činidlá sú skupina liečiv, ktoré sú navrhnuté na potlačenie procesu tvorby trombu tým, že inhibujú naviazanie krvných doštičiek navzájom. Okrem toho protidoštičkové lieky zabraňujú priľnutiu doštičiek k cievnej stene. V dôsledku toho sa reologické vlastnosti krvi zvýšia a systém koagulácie krvi bude utláčaný. Protidoštičkové činidlá umožňujú zničenie existujúcich krvných zrazenín.

Erytrocytové membrány sú menej elastické, ľahko menia svoj tvar a môžu preniknúť cez stenu krvných ciev. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií trombózy je znížené. Prijatie protidoštičkových látok v počiatočných štádiách tvorby trombu umožňuje dosiahnuť maximálny účinok.

Antitrombotické činidlá sa v medicíne široko používajú. Predpísané sú ako prevencia trombózy po chirurgickom zákroku, s ischemickou chorobou srdca, s akútnou cerebrálnou ischémiou, s tromboflebitídou a kardiosklerózou po infarkte.

Každé srdcové ochorenie je spojené s rizikom tvorby cholesterolu v plazme. Zúžia lúmen plavidla, nedávajú normálnym tokom krv. Spomalenie prietoku krvi v určitej oblasti, ako aj jej zhrubnutie, vedie k tomu, že na tomto mieste sa začína tvoriť trombus. Ak sa rozpadne, častice krvnej zrazeniny s prietokom krvi sa rozšíria cez cievy, zablokujú lúmen malých tepien a spôsobia akútne ischemické poškodenie myokardu a mozgu, čo sprevádza ťažké komplikácie, dokonca aj smrť.

Prevencia mŕtvice a srdcového záchvatu je založená na užívaní antikoagulancií a protidoštičkových liekov. Avšak ani jeden z nich nemôže zničiť vytvorený trombus. Jednoducho neumožňujú, aby pokračovala v raste, čím zabraňuje zablokovaniu krvných ciev. Antidoštičky sú predpísané ľuďom, ktorí prekonali akútnu ischémiu, čo im umožňuje zachrániť život.

Viac agresívni ako antiagregačné lieky majú antikoagulačné lieky. Okrem toho, že sú drahšie, ich používanie súvisí s oveľa vyššími rizikami komplikácií.

Kedy sú predpísané protidoštičkové látky?

Protidoštičkové agens sú priradené podľa nasledujúcich údajov:

Ischemické poruchy v tele.

Prítomnosť predispozície k tvorbe krvných zrazenín.

Aterosklerotická vaskulárna choroba.

Dyscirkulatívna encefalopatia, cerebrálna ischémia.

Prekonaný srdcový bypass, transfúzia krvi.

Kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov

Antidoštičkové lieky nie sú predpísané ženám, ktoré sú v pozícii, to znamená, že nesú dieťa. Taktiež ich neužívajte u ľudí trpiacich žalúdočným vredom a vo veku menej ako 18 rokov.

Ďalšie kontraindikácie pri používaní protidoštičkových liekov zahŕňajú:

Erozívne a ulceratívne lézie zažívacieho traktu.

Poruchy obličiek a pečene.

Prítomnosť krvi v moči.

Nedostatky vitamínu C a vitamínu K

Vedľajšie účinky

Medzi protidoštičkové lieky môžu spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

Krvácanie a krvácanie, vaskulitída, zníženie krvného tlaku.

Poruchy tráviaceho traktu.

Bolesť v srdci, svaly, kĺby.

Poruchy dysuria, výskyt krvi v moči, hepatosplenomegália.

Poruchy spánku, triaška a pareza končatín, poruchy emocionálnej sféry.

Zoznam liekov

Zoznam protidoštičkových látok je dosť rozsiahly. Väčšina liekov z tejto skupiny je predpísaná nielen na liečbu, ale aj na prevenciu rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo po operácii.

Aspirín alebo kyselina acetylsalicylová. Aspirín je liek patriaci do skupiny NSAID. Tento nástroj má výrazný protidoštičkový efekt. Po jeho podaní dochádza k prostaglandínovej regulácii hemostázy krvných doštičiek. Preto je predpísaný aspirín na prevenciu tvorby krvných zrazenín. Táto droga je veľmi rozšírená. Pomáha znižovať telesnú teplotu, zmierňuje bolestivé pocity.

Aspirín sa užíva po jedle, pretože liek môže dráždiť stenu žalúdka a spôsobiť exacerbáciu peptického vredu. Ak chcete dosiahnuť trvalo udržateľný antiagregačný účinok, musíte užívať liek dlhší čas v malom množstve. Aby sa zabránilo prilepeniu krvných doštičiek k trombu a na zlepšenie reologických vlastností krvi, bude potrebná dávka 1/2 tablety raz denne.

Tiklopidín. Táto droga má výrazný antitrombotický účinok, ktorý je mnohonásobne väčší ako účinok aspirínu. Preto je predpísaný pacientom s diagnostikovanými ischemickými léziami, keď je potrebné znížiť prietok krvi do mozgu. Odporúča sa tiež, aby ľudia trpiaci koronárnou chorobou srdca, ischémiou dolných končatín, z retinopatie na pozadí diabetes. Ak pacient už podstúpil cievny posun, potom je tiklopidín predpísaný dlhší čas.

Tiklopidín predlžuje krvácanie, spomaľuje proces zrážania krvi, inhibuje agregáciu krvných doštičiek. Neužívajte ticlopidín spolu s inými antiagregačnými látkami a antikoagulanciami. Úplný priebeh liečby zodpovedá 3 mesiacom. V tomto okamihu by mala byť osoba pravidelne monitorovaná lekárom a darovala krv na analýzu.

Po užití ticlopidínu sa rýchlo vstrebáva do krvi, čo je jeho hlavná vlastnosť. Terapeutický účinok pretrváva niekoľko dní po užití lieku.

Tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku je prítomný v nasledujúcich liekoch: Tiklo, Tiklid, Ticlopidine-Ratiopharm.

Pentoxifylín. Táto droga má nielen účinok protidoštičkových látok, ale tiež zmierňuje kŕče, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Vďaka svojej technike sa zlepšujú reologické parametre krvi a srdcová frekvencia zostáva normálna.

Pentoxifylín sa označuje ako angioprotektory, ktoré pomáhajú zvyšovať elasticitu krvných buniek a posilňujú fibrinolýzu. Je predpísaný na prerušovanú klaudikáciu s angiopatiou, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, koronárne ochorenie srdca.

Clopidogrel. Účinok klopidogrelu je podobný účinku ticlopidínu. Liečivo zabraňuje adhézii krvných doštičiek, eliminuje ich zvýšenú aktivitu. Nežiaduce účinky Clopidogrel sa zriedkavo podáva, pretože má nízku toxicitu. Preto ak potrebujete dlhodobú antiagregačnú liečbu, väčšina špecialistov predpisuje túto liečbu pacientom.

Dipyridamol. Je to antiagregantum, ktoré podporuje rozšírenie lúmenu krvných ciev, ktoré prenášajú krv do srdcového svalu. Jeho príjem zlepšuje prietok krvi, normalizuje kontraktilitu myokardu, zlepšuje venózny odtok.

Dipyridamol má vazodilatačný účinok, ale ak spojíte jeho príjem s inými liekmi, môžete dosiahnuť antiagregačný účinok. Odporúča sa u pacientov s vysokým rizikom vzniku krvných zrazenín, ako aj u pacientov, ktorí sa zotavia z chirurgického zákroku na vytvorenie protézy srdca.

Chimes. Curantil je liek založený na aktívnej zložke dipyridamolu. Curantil je predpisovaný širokému okruhu ľudí, pretože nie je kontraindikovaný pre tehotné a dojčiace ženy. Vďaka jeho príjmu sa dilatujú cievy, riziko tvorby krvných zrazenín sa zníži, srdce dostáva adekvátne množstvo živín.

Liečivo sa odporúča na prijatie u žien v situácii, ak utrpeli placentárnu nedostatočnosť alebo majú srdcové a cievne ochorenie. Jeho účelom je zabrániť tomu, aby sa plod stratil kyslík, ktorý dostane maximálne živiny.

Ďalším účinkom lieku Curantila je zvýšenie imunity. Počas jeho príjmu dochádza k aktívnej produkcii interferónu, čo znižuje riziko vzniku vírusovej infekcie u tehotnej ženy.

Eptifibatid. Tento liek je predpísaný pacientom, ktorí podstúpili perkutánnu by-passovú chirurgiu koronárnych artérií, ako aj u pacientov s ochorením srdca. Liek je predpísaný v komplexnom liečebnom režime s aspirínom, heparínom a klopidogrelom. Pred liečbou musí byť pacient starostlivo vyšetrený, čo je dôležité najmä pre osoby staršie ako 60 rokov a pre ženy.

Liečivo sa podáva intravenózne v nemocnici. Po návrate domov bude pacient musieť vziať svoju tabletku na niekoľko mesiacov. Celoživotné protidoštičkové lieky sú možné, čo pomáha predchádzať rizikám tromboembolických komplikácií.

Ak pacient potrebuje núdzovú operáciu, liek sa zruší. Keď je plánovaná operácia, jej príjem by mal byť pred niekoľkými dňami opustený.

Iloprost. Tento liek by sa mal používať iba v nemocničnom oddelení. Pred vymenovaním by mal byť pacient starostlivo vyšetrený. Roztok, ktorý sa podáva vo forme injekcií, sa pripraví vopred. Ak osoba dostane iloprost, prestane fajčiť. Ak ste liečení na hypotenziu, musíte pred podaním lieku zmerať hladinu krvného tlaku. Tým sa zabráni jeho prudkému pádu.

V lieku Ventavis Iloprost pôsobí ako umelá náhrada prostaglandínu, používa sa vo forme roztoku na inhaláciu. Iloprost je predpísaný pre pľúcnu hypertenziu bez ohľadu na jej povahu. To vám umožní rozšíriť cievy, ktoré podávajú pľúcne tkanivá a zlepšujú reologické vlastnosti krvi.

Kombinované lieky s antiagregačným účinkom

Moderná farmakológia ponúka pacientom, ktorí potrebujú protidoštičkovú liečbu, lieky, ktoré majú kombinovaný účinok. V týchto liekoch obsahuje niekoľko protidoštičkových látok, ktoré vzájomne zvyšujú vzájomné pôsobenie.

Medzi tieto lieky:

Agrenoky, ktorých súčasťou je Aspirín a Dipyridamol.

Aspirrel s aspirínom a klopidogrelom v kompozícii.

Koplaviks. Jeho zloženie je podobné ako u Aspigrelu.

Kardiomagnyl, ktorý obsahuje aspirín a horčík.

Protidoštičkové činidlá sú lieky, ktoré sa široko používajú pri liečbe rôznych patologických stavov. Kardiológovia, neurológovia a vaskulárni lekári ich predpisujú svojim pacientom.

Profesor A.A. Antiagregačné lieky na kardiovaskulárne ochorenia:

Galyavich AS - protidoštičková terapia pre ACS: problémy a riešenia:

Protidoštičkové vedľajšie účinky

Antidoštičkové látky: mechanizmus účinku, použitie / liečba, zoznam

Antitrombotické činidlá sú skupina farmakologických liečiv, ktoré inhibujú krvné zrazeniny inhibovaním agregácie doštičiek a potlačovaním ich adhézie na vnútorný povrch krvných ciev.

Tieto lieky nielen inhibujú prácu systému koagulácie krvi, ale tiež zlepšujú svoje reologické vlastnosti a zničia už existujúce agregáty.

Pod vplyvom protidoštičkových látok sa elasticita membrán erytrocytov znižuje, deformujú sa a ľahko prechádzajú cez kapiláry. Prietok krvi sa zlepšuje, riziko komplikácií sa znižuje. Antitrombotické činidlá sú najúčinnejšie v počiatočných štádiách zrážania krvi, keď dochádza k agregácii krvných doštičiek a vzniku primárnej krvnej zrazeniny.

Aplikujte protidoštičkové látky v pooperačnom období na prevenciu trombózy, s tromboflebitídou, ischemickou chorobou srdca, akútnou ischémiou srdca a mozgu, po infarkte kardiosklerózu.

Srdcová patológia a poškodený metabolizmus sú sprevádzané tvorbou plakov cholesterolu na arteriálnom endotelu, ktorý zužuje lumen ciev. Prietok krvi v mieste lézie sa spomaľuje, krv sa zahusťuje, tvorí sa trombus, na ktorom sa krvné doštičky ďalej usadzujú. Krvné zrazeniny sa šíria cez krvný obeh, vstupujú do koronárnych ciev a upchávajú ich. Existuje akútna ischémia myokardu s charakteristickými klinickými príznakmi.

Protidoštičková a antikoagulačná liečba je základom liečby a prevencie mŕtvice a infarktu. Ani antiagregačné činidlá, ani antikoagulanciá nemôžu ničiť formovanú krvnú zrazeninu. Zabraňujú zrážaniu sa od ďalšieho rastu a zabraňujú zablokovaniu krvných ciev. Prípravy týchto skupín môžu zachrániť život pacientov s akútnou ischémiou.

Antikoagulanciá sú na rozdiel od antiagregátov agresívnejšie. Sú považované za drahšie a majú vyššie riziko nežiaducich účinkov.

svedectvo

Indikácie pre antiagregačnú liečbu:

 • Ischemické poruchy
 • Sklon k trombóze,
 • ateroskleróza,
 • Nestabilná angína,
 • ischemická choroba srdca,
 • Hypertenzná choroba srdca
 • Vylučujúca endarteritída,
 • Placentálna nedostatočnosť
 • Periférna arteriálna trombóza,
 • Cerebrálna ischémia a dyscirkulatívna encefalopatia,
 • Stav po transfúzii krvi a bypassu.

kontraindikácie

Protidoštičkové látky sú kontraindikované u žien počas tehotenstva a počas laktácie; osoby mladšie ako 18 rokov; ako aj trpia nasledujúcimi ochoreniami:

 1. Erozívna a ulceratívna lézia tráviaceho traktu,
 2. Poruchy pečene a obličiek
 3. hematúria,
 4. Srdcová patológia,
 5. Aktívne krvácanie
 6. bronchospazmus,
 7. "Aspirínová triáda",
 8. trombocytopénia,
 9. Deficienciu vitamínov C a K,
 10. Akútna aneuryzma srdca,
 11. Chudokrvnosť.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky antiagregačného činidla zahŕňajú:

 • Rôzne prejavy alergií;
 • Všeobecné príznaky intoxikácie;
 • Hemoragické komplikácie - krvácanie a krvácanie, vaskulitída, hypotenzia;
 • Poruchy hnačky;
 • Syndróm bolesti - kardialgia, myalgia, artralgia;
 • Srdcové zlyhanie - arytmia, bolesť srdca, dýchavičnosť;
 • Porucha funkcie pečene a obličiek - dysuria, hematúria, hepatosplenomegália;
 • Psychopatológia - emocionálna nestabilita, poruchy spánku, parestézia, tremor.

Zoznam protidoštičkových liekov

Antiplatevné lieky sú dosť. Väčšina z nich sú profylaktické činidlá používané pri mnohých kardiovaskulárnych ochoreniach av počiatočnom pooperačnom období.

Kyselina acetylsalicylová (aspirín)

Toto je liek zo skupiny NSAID, ktorá má výrazný protidoštičkový účinok. Mechanizmus účinku NSAID je spojený s blokádou enzýmov, ktoré regulujú syntézu a metabolizmus prostaglandínov krvných doštičiek a cievnej steny. "Kyselina acetylsalicylová" sa profylakticky používa na prevenciu krvných zrazenín a je najvýhodnejšou zo všetkých protidoštičkových látok používaných v malých dávkach. Táto droga bola široko používaná v ambulantnej praxi. Odstraňuje hlavné príznaky zápalu: znižuje horúčku a bolesť. Liek má inhibičný účinok na hypotalamické centrum termoregulácie a bolesti.

"Kyselina acetylsalicylová" sa musí užívať po jedle, pretože môže vyvolať tvorbu žalúdočného vredu alebo inú gastropatiu. Ak chcete dosiahnuť pretrvávajúci účinok proti krívačke, mali by ste užívať malé dávky lieku. Na zlepšenie reologických vlastností krvi a na potlačenie agregácie doštičiek sa pacientom predpíše polovičná tableta jedenkrát denne.

tiklopidín

"Tiklopidin" - liek s výraznou antitrombotickou aktivitou. Táto droga má silnejší účinok ako kyselina acetylsalicylová. "Tiklopidín" sa predpisuje pacientom s ischemickými cerebrovaskulárnymi ochoreniami, pri ktorých klesá prietok krvi do mozgového tkaniva, ako aj s ischemickou chorobou srdca, ischémiou nohy a retinopatiou na pozadí diabetu. Osoby, ktoré prešli posunom krvných ciev, ukazujú dlhodobé užívanie drogy.

Je to silné protidoštičkové činidlo, ktoré predlžuje čas krvácania, inhibuje adhéziu krvných doštičiek a inhibuje ich agregáciu. Súčasné užívanie lieku s antikoagulanciami a inými antiagregačnými činidlami je veľmi nežiaduce. Priebeh liečby je 3 mesiace a podlieha kontrole periférnej krvi.

Hlavným znakom tohto protidoštičkového činidla je jeho vysoká biologická dostupnosť, ktorá sa dosiahne vďaka vysokej absorpčnej rýchlosti. Terapeutický účinok po vysadení lieku pretrváva niekoľko dní.

Prípravky obsahujúce tiklopidín ako hlavnú aktívnu zložku zahŕňajú: "Tiklid", "Tiklo", "Tiklopidin-Ratiopharm".

pentoxifylín

Liečivo má antiagregačnú a antispazmickú účinnosť, rozširuje krvné cievy a zlepšuje zásobovanie vnútornými orgánmi krvou. Liečivo má pozitívny vplyv na reologické vlastnosti krvi a neovplyvňuje srdcovú frekvenciu. "Pentoxifylín" je angioprotektor, ktorý zvyšuje elasticitu krvných buniek a posilňuje fibrinolýzu. Liečivo je indikované na angiopatiu, prerušovanú klaudikáciu, posttrombotický syndróm, omrzliny, kŕčové žily, ochorenie koronárnych artérií.

clopidogrel

Ide o syntetickú drogu, štruktúru a mechanizmus účinku pripomínajúci "Tiklopidín". Zabraňuje aktivitu krvných doštičiek a ich spájanie, zvyšuje čas krvácania. "Clopidogrel" je prakticky netoxický liek s miernymi vedľajšími účinkami. Moderní špecialisti v oblasti antiagregačnej liečby dávajú prednosť tomu, aby sa podával "Klopidogrel" kvôli absencii komplikácií počas jeho dlhodobého užívania.

dipyridamol

"Dipyridamol" je protidoštičkové činidlo, ktoré dilatuje cievy srdca. Liečivo zvyšuje prietok krvi, zlepšuje kontraktilitu myokardu a normalizuje venózny odtok. Vasodilatácia je hlavným účinkom lieku Dipyridamole, ale v kombinácii s inými liekmi má výrazný antiagregačný účinok. Zvyčajne sa predpisuje osobám, ktoré majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín a podstúpili chirurgický zákrok pre protetické srdcové chlopne.

"Curantil" - liek, ktorého hlavnou aktívnou zložkou je dipyridamol. Vzhľadom na to, že neexistujú takéto kontraindikácie ako tehotenstvo a dojčenie, má veľkú obľubu. Pod vplyvom lieku sú dilatované krvné cievy, tvorba trombu je potlačená a zásobenie krvi myokardom je zlepšené. "Curantil" predpisovaný tehotným ženám trpiacim ochoreniami kardiovaskulárneho systému alebo s placentárnou insuficienciou v anamnéze. Pod vplyvom tohto lieku sa zlepšujú reologické vlastnosti krvi, expandujú sa cievy placenty, plod dostáva dostatok kyslíka a živín. Okrem toho má "Curantil" imunomodulačný účinok. Stimuluje produkciu interferónu a znižuje riziko vírusových ochorení u matky.

eptifibatid

"Eptifibatid" znižuje riziko ischémie srdca u pacientov podstupujúcich perkutánnu koronárnu intervenciu. Liek sa používa v kombinácii s "aspirínom", "klopidogrelom", "heparínom". Pred začatím liečby sa vykoná angiografické vyšetrenie a ďalšie diagnostické postupy. Ženy a osoby staršie ako 60 rokov sú podrobené dôkladnej kontrole.

Uvoľnite liečivo vo forme roztoku na intravenóznu injekciu, ktorý sa podáva podľa špecifickej schémy. Po vypustení pacienta sa protilátky proti krvným doštičkám pokračujú niekoľko mesiacov liečivami vo forme tabliet. Aby sa predišlo recidíve srdcovej ischémie a úmrtia pacientov, antiagregačné lieky sa odporúčajú pre takýchto pacientov po celý život.

Pri vykonávaní núdzovej operácie musí byť zavedenie lieku zastavené. V prípade plánovanej operácie je podávanie lieku zastavené vopred.

iloprost

Tento liek sa používa výlučne v nemocnici a starostlivé sledovanie pacienta. Injekčný roztok sa pripravuje denne bezprostredne pred podaním, čo mu umožňuje, aby bol sterilný. Pacienti liečení liekom Iloprost sa odporúčajú prestať fajčiť. Osoby užívajúce antihypertenzívne lieky by mali sledovať krvný tlak, aby sa predišlo závažnej hypotenzii. Ortostatická hypotenzia sa môže vyskytnúť po liečbe s ostrým nárastom pacienta.

Iloprost v zložení lieku "Ventavis" je syntetický analóg prostaglandínu a je určený na inhaláciu. Je to protidoštičkové činidlo používané na liečbu pľúcnej hypertenzie rôzneho pôvodu. Po liečbe pacienti dilatujú pľúcne cievy a zlepšujú základné parametre krvi.

Kombinované lieky

Najmodernejšie drogy sú kombinované. Obsahujú niekoľko protidoštičkových látok naraz, ktoré podporujú a zlepšujú vzájomné účinky. Najbežnejšie z nich sú:

 • "Agrenox" je komplexný prípravok obsahujúci "Dipyridamol" a "Aspirín".
 • Aspigrel zahŕňa klopidogrel a aspirín.
 • Liek Coplavix má rovnaké zloženie ako Aspigrel.
 • Zloženie "Cardiomagnyl" zahŕňa "kyselinu acetylsalicylovú" a stopový prvok "horčík".

Tieto protidoštičkové látky sa častejšie používajú v modernej medicíne. Predstavujú pacientom kardiológov pre srdcovú patológiu, neurológov pre choroby mozgových ciev a vaskulárnych chirurgov pre lézie artérií končatín.

Video: Workshop o protidoštičkovej a protidoštičkovej terapii

Video: prednáška - antiagregačná liečba akútneho koronárneho syndrómu

Najbežnejšie lieky na liečbu cerebrálnej aterosklerózy

Použité skupiny liečivých látok

Ako liečiť cerebrálnu aterosklerózu s liekmi, ktoré skupiny liekov pomôžu zbaviť sa choroby lekárskou terapiou?

 • Statíny ovplyvňujú bezprostrednú príčinu ochorenia, znižujú množstvo cholesterolu a inhibujú rast aterosklerotických plakov. Použitie týchto liekov vyžaduje veľmi presné dávkovanie predpísané lekárom v závislosti od konkrétneho štádia ochorenia.
 • Fibráty znižujú celkovú hladinu tukov (triglyceridov) v plazme o 20-50%. K tomu dochádza v dôsledku zvýšenej aktivity niektorých enzýmov a zvýšenia produkcie cholesterolu žlčou.
 • Antitrombotické činidlá znižujú schopnosť lepenia krvných buniek a zlepšujú jeho plynulosť. Tieto prostriedky sú schopné nielen zabrániť priľnavosti krvných doštičiek, ale aj rozdeliť tie, ktoré sa už podarilo zjednotiť.
 • Zosúlaďovače pôsobia na princípe ionomeničových živíc, viažúcich mastných kyselín a cholesterolu, ktoré uľahčujú ich odstránenie z tela. Aj keď vo všeobecnosti je ich účinok menej účinný ako účinok statínov, v niektorých prípadoch je ich použitie oveľa oprávnené.
 • Vitamíny v ateroskleróze majú silný posilňujúci účinok na steny krvných ciev, zatiaľ čo kyselina nikotínová svojou účinnosťou znižuje hladinu cholesterolu porovnateľnú so statínmi a fibrátmi.

Použité tablety a roztoky

Zvážte režim užívania a ďalšie vlastnosti liečiv v lekárskej liečbe aterosklerózy mozgových ciev (viac o samotnej chorobe - tu).

rosuvastatín

Názvy lieku a jeho účinnej látky sú rovnaké. Liečivo sa vyrába vo forme potiahnutých tabliet s dávkou od 5 do 40 mg. Rosuvastatín znižuje tvorbu "zlého" cholesterolu v pečeni. Obľúbenosť lieku vďaka schopnosti používať ho v dávkach menších ako iné statiny.

Liečba rosuvastatínom zvyčajne začína dávkou 10 mg denne, postupne sa zvyšuje dávka na 20, v niektorých prípadoch až na 40 mg. Účel tohto nástroja je zobrazený najmä v strednom a staršom veku. Trvanie liečby je najmenej tri týždne.

Rosuvastatín sa nemá používať u pacientov s ochorením pečene a obličiek, ktoré sú náchylné na abúzus alkoholu, tehotné ženy a dojčiace matky. Opatrnosť je potrebná aj vtedy, keď má pacient nedostatok hormónov štítnej žľazy.

V závislosti od dávky lieku a počtu piluliek v balení predávajú moskovské lekárne drogu za cenu 230 až 780 rubľov.

atorvastatín

Liečivo znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov s nízkou hustotou, pričom zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu. Účinná látka - atorvastatín, forma uvoľňovania - tablety 20, 30 a 40 mg.

Tento nástroj je určený hlavne pre osoby s vekom súvisiacim zhoršením metabolizmu, ktoré majú dedičnú formu hypercholesterolémie. Začnite liečbu dávkou 10 mg denne a zvyšujte (ak je to potrebné) až 80 mg denne. Kurz trvá približne štyri týždne.

Závažné ochorenie pečene je absolútnou kontraindikáciou používania atorvastatínu. Neodporúča sa alkoholikom, ľuďom s nízkym krvným tlakom, endokrinným alebo metabolickým poruchám, ochoreniam svalového systému. Pacienti potrebujú opatrnosť po akútnych infekciách, úrazoch a operáciách.

Moskárske lekárne predávajú atorvastatín za cenu 115-670 rubľov. Náklady závisia od dávky lieku.

simvastatín

Účinnou zložkou je simvastatín. Liečivo blokuje účinok enzýmu, ktorý sa podieľa na syntéze cholesterolu. Rôzne spoločnosti vyrábajú tablety v rôznych dávkach: od 10 do 40 mg.

Zvyčajná dávka tohto lieku je 20-40 mg denne. Menšia dávka sa považuje za neúčinnú. Dávka vyššia ako 80 mg sa považuje za nebezpečnú.

Náklady na lieky v lekárňach v Moskve od 70 do 370 rubľov. Cena závisí od veľkosti balenia, dávkovania, výrobcu.

Postup liečby simvastatínu, rovnako ako u všetkých statínov, trvá najmenej tri až štyri týždne. Dĺžku trvania liečby môže posudzovať len lekár, berúc do úvahy závažnosť ochorenia, vek pacienta, prítomnosť sprievodných ochorení a individuálne charakteristiky osoby.

fenofibrát

Táto droga je pomenovaná pre svoju účinnú látku. Aktiváciou enzýmov odstraňuje lipoproteíny s vysokými hladinami triglyceridov z plazmy. Percento vylučovania dosahuje 25% a 55% pre triglyceridy pre celkový cholesterol.

Denne je fenofibrát predpísaný v množstve 145 - 400 mg. Liek je kontraindikovaný u osôb s hepatálnou alebo renálnou insuficienciou s ochorením žlčníka. Obmedzenia sa týkajú detstva a staroby, prítomnosti ochorení svalov a kĺbov.

V maloobchodnom reťazci sa predáva množstvo liekov, ktoré obsahujú fenofibrát:

 • 200 mg kapsuly lipantilu pri priemerných nákladoch 900 rubľov za 30 kapsúl;
 • trikrát v mikronizovaných tabletách s hmotnosťou 145 mg, pričom náklady na približne 800 rubľov za 30 kusov;
 • Fenofibrátový kánon obsahujúci 30 mikronizovaných 145 mg tabliet v balení za cenu 600-700 rubľov.

Odlišujú sa od množstva účinnej látky v nich, od formy uvoľnenia a od výrobcu.

aspirín

Kyselina acetylsalicylová v rôznych formách nestratila svoj význam: polokard, asperkard, lospirín, acekor-kardio, aspirín-kardio, atď.

Cena závisí od formy uvoľnenia a výrobcu, je 80-370 rubľov.

Liečivo pôsobí rýchlo po 20-30 minútach, čím zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a zvyšuje prietok krvi.

Ale jeho negatívnym znakom je negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu. Preto sú osoby s anamnézou jeho choroby, aspirín starostlivo predpísané, uprednostňujúce rozpustné formy.

Relatívnou kontraindikáciou je bronchiálna astma.

clopidogrel

Tento liek patrí do novej generácie protidoštičkových látok. Môže blokovať väzbu molekúl ADP na receptory krvných doštičiek, čím zabráni ich lepeniu. Hoci začína pôsobiť trochu pomalšie ako aspirín, až po 2 hodinách, ale účinok trvá dlhšie.

Maximálny účinok klopidogrelu sa pozoruje po 5-7 dňoch podania v dávke 50-100 mg denne. Efekt trvá až 10 dní. Klopidogrel je určený pre ľudí, ktorí majú zvýšené riziko zranenia alebo ktorí plánujú operáciu.

Tradične sa tento liek uvoľňuje v tabletách s obsahom 75 mg. Cena obalov sa pohybuje od 130 rubľov (10 tabliet) po 1100 (90 tabliet).

dipyridamol

Liečivo je dostupné v tabletách s obsahom 75 mg, balených v 40 alebo 100 kusoch. V súlade s tým, cena bude od 14 do 350 rubľov: najlacnejšie sú vyrobené na Ukrajine, najdrahšie - v Rusku.

Priraďte ju 75 až 150 mg 4-6 krát denne, v závislosti od dôkazov. Relatívnou kontraindikáciou jej použitia bude prvý trimestr tehotenstva. Nemôžete ho používať spolu s aspirínom, pretože dipyridamol zvyšuje dráždivý účinok na žalúdok.

cholestyramín

Pokiaľ ide o skupinu iónomeničových živíc, toto liečivo v čreve nahrádza chlorové ióny iónmi žlčových kyselín, čím ich odstraňuje týmto spôsobom. Cholestyramín vo vreckách sa predáva za približne 100 rubľov na vrece.

Táto látka je súčasťou mnohých liekov - synonym. Obsahuje nicergolínové tablety s obsahom 10 mg a ampuliek s koncentráciou 4 mg (cena od 77 do 390 rubľov), questran v balení s 12 vreckami s vreckom s hmotnosťou 4 g (cena od 800 do 1200 rubľov).

Denná dávka látky sa pohybuje od 8 do 24 gramov. Po liečbe sa hladina cholesterolu zníži o 20%. Liečba trvá 1-2 týždne.

Kontraindikácie môžu byť ochorenia tráviaceho systému, hemofília, vysoký krvný tlak, nedostatočnosť pečene a obličiek. Obmedziť predpisovať tento nástroj počas tehotenstva a laktácie.

Kyselina nikotínová

Tento vitamín má významný vplyv na lipoproteíny. Je schopný znížiť hladinu triglyceridov o 25%, znížiť obsah "zlého" cholesterolu o 15% a zároveň zvýšiť "dobrý" cholesterol.

Jeho priaznivý účinok sa prejavuje aj v schopnosti dilatovať krvné cievy a znižovať krvný tlak. V prvých dňoch liečby je kyselina nikotínová predpísaná dávkou 0,3 gramov denne, pričom sa dávka rozdelí na tri dávky.

V budúcnosti sa denná dávka postupne zvyšuje a dosahuje 1-1,5 gramov denne. Liečebný kurz trvá dlho.

V tomto prípade musí byť kyselina askorbová predpísaná, pretože kyselina nikotínová má schopnosť ju nahradiť.

Liečivo sa uvoľňuje do tabliet s obsahom 50 mg (od 20 do 50 rubľov), v 1 ml ampuliek na injekciu (od 100 do 130 rubľov) av kapsuliach (približne 160 rubľov).

Čo by sa nemalo robiť počas liečby?

Liečba predpísaná lekárom, dokonca aj s najpokročilejšími liekmi, nemôže byť úspešná, ak budeme pokračovať viesť životný štýl, ktorý vedie k tejto chorobe. Najbežnejšou spúšťou na zvyšovanie cholesterolu je nadmerná a nevyvážená strava s prevahou tukových potravín živočíšneho pôvodu. Preto lekár dôrazne odporúča, aby ste dodržiavali diétu.

Lieky používané na liečbu aterosklerózy sa nesmú užívať na prázdny žalúdok. Odoberajú sa niekoľkokrát denne po jedle alebo počas jedla a zachytia potraviny bez tuku.

Pri začatí liečby je tiež potrebné informovať lekára o všetkých ostatných liekoch. Užívanie finančných prostriedkov na liečbu aterosklerózy spolu s inými liekmi je možné vylúčiť terapeutické účinky oboch. A v niektorých prípadoch je to dokonca nebezpečné.

Ďalšie informácie o liečbe ochorenia nájdete na videu:

Liečba aterosklerózy sa spravidla vykonáva komplexne. Lekár si vyberá potrebný liečebný režim, ktorý môže byť dosť dlhý, ale je veľmi dôležité, aby ste to dodržali. Spolu s tým je predpísaná potrebná strava, domáce recepty sú možné. Správne užívanie drog - kľúčom k úspešnej liečbe.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako a ako dlho žijú ľudia s diagnózou leukoencefalopatie?

Leukoencefalopatia je ochorenie charakterizované porušením bielej hmoty subkortikálnych štruktúr mozgu.Od počiatku bola táto patológia opísaná ako vaskulárna demencia.

Čo je bigeminia, príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je bigeminy, príčiny tejto poruchy srdcového rytmu. Príznaky a liečba.Bigemninia je variantou srdcovej arytmie (správne striedanie extrasystolov a normálnych komplexov), pri ktorých je každá normálna mozgová príhoda sprevádzaná extrasystolom - predčasným kontrakciou srdcového svalu.

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Stabilné neutrofily: krvná frekvencia, príčiny nárastu a poklesu

Ľudská krv pozostáva z tekutých častí - plazmy a krviniek - tvorených prvkov. Posledne menované sú erytrocyty, leukocyty a krvné doštičky.

Norma pre doštičky u detí

Ako sa dozviete o zdraví malého človeka, keď on sám stále nevie, ako komunikovať s vonkajším svetom? Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom je, aby jeho krv pre analýzu. Táto úžasná látka je ako biologická nemocničná karta: povie všetko, čo sa deje vo vnútri tela dieťaťa.

Zmeny v EKG myokardu - čo to znamená pre diagnózu

EKG dokáže diagnostikovať väčšinu patológií srdca. Dôvody na ich výskyt sú dôsledkom komorbidít a životného štýlu pacienta.Čo to znamená, ak sa na EKG zistia zmeny myokardu?