Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré potláčajú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v dôsledku zníženej tvorby fibrínu. Ovplyvňujú biosyntézu určitých látok v tele, ktoré menia viskozitu krvi a inhibujú proces zrážania.

Antikoagulanciá sa používajú na terapeutické a profylaktické účely. Vyrábajú sa v rôznych dávkových formách: vo forme tabliet, injekčných roztokov alebo masti. Iba špecialista si môže vybrať správny liek a jeho dávkovanie. Nedostatočná liečba môže poškodiť telo a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je spôsobená tvorbou trombózy: vaskulárna trombóza bola zistená u takmer každého druhého zosnulého srdcovej patológie pri pitve. Pľúcna embólia a žilová trombóza sú najčastejšie príčinou smrti a postihnutia. V tejto súvislosti kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulanciá ihneď po diagnostikovaní ochorení srdca a krvných ciev. Ich skoré použitie zabraňuje tvorbe krvnej zrazeniny, jej zvýšeniu a upchatiu krvných ciev.

Od dávnych čias používa tradičná medicína hirudín - najznámejší prírodný antikoagulant. Táto látka je súčasťou pijavice a má priamy antikoagulačný účinok, ktorý trvá dve hodiny. V súčasnosti sú pacientom predpísané syntetické drogy, nie prírodné. Je známe viac ako sto názvov antikoagulačných liekov, ktoré vám umožnia vybrať si najvhodnejšiu liečbu, berúc do úvahy individuálne vlastnosti organizmu a možnosť ich kombinovaného použitia s inými liekmi.

Väčšina antikoagulancií nemá účinok na samotnú krvnú zrazeninu, ale na aktivitu systému zrážania krvi. Výsledkom mnohých transformácií sú plazmatické koagulačné faktory a tvorba trombínu, enzým nevyhnutný na tvorbu fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu, potlačené. Proces trombózy sa spomaľuje.

Mechanizmus účinku

Antikoagulanciá na mechanizmus účinku sú rozdelené na lieky na priamu a nepriamu činnosť:

 • "Priame" antikoagulanciá majú priamy účinok na trombín a znižujú jeho aktivitu. Tieto lieky sú inhibítory trombínu, de-aktivátory protrombínu a inhibujú proces trombózy. Aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu, je potrebné sledovať parametre koagulácie krvi. Antikoagulanciá priameho účinku rýchlo prenikajú do tela, dobre sa vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte, dostávajú do pečene hematogénne, vyvíjajú svoj liečebný účinok a vylučujú sa močom.
 • "Nepriame" antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu bočných enzýmov systému zrážania krvi. Úplne zničia trombín a nielen inhibujú jeho aktivitu. Okrem antikoagulačného účinku liečivá v tejto skupine zlepšujú prívod krvi do myokardu, uvoľňujú hladké svaly, odstraňujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu. Priraďte "nepriame" antikoagulanciá nielen na liečbu trombózy, ale aj na ich prevenciu. Použiť ich výhradne vo vnútri. Tablety sa používajú dlhodobo ambulantne. Náhle vysadenie lieku môže viesť k zvýšeniu hladín protrombínu a trombózy.

Oddelene vydávajú lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, ako aj antikoagulanciá, ale aj iné mechanizmy. Patria medzi ne "kyselina acetylsalicylová", "aspirín".

Priame pôsobenie antikoagulancií

heparín

Najpopulárnejším zástupcom tejto skupiny je heparín a jeho deriváty. Heparín inhibuje priľnutie doštičiek a urýchľuje tok krvi v srdci a obličkách. Súčasne interaguje s makrofágmi a plazmatickými proteínmi, čo nevylučuje možnosť tvorby trombu. Liečivo znižuje krvný tlak, má účinok znižujúci hladinu cholesterolu, zvyšuje vaskulárnu permeabilitu, inhibuje proliferáciu buniek hladkého svalstva, podporuje rozvoj osteoporózy, potláča imunitu a zvyšuje diurézu. Heparín bol najprv izolovaný z pečene, čo určilo jeho názov.

Heparín sa podáva intravenózne v núdzových prípadoch a subkutánne na profylaktické účely. Na topické použitie sa používajú masti a gély, ktoré obsahujú heparín v ich zložení a majú antitrombotický a protizápalový účinok. Prípravky heparínu sa nanášajú na tenkú vrstvu na kožu a jemne sa trenia. Zvyčajne na liečbu tromboflebitídy a trombózy používajte gély "Lioton" a "Gepatrombin", ako aj "Heparin masť".

Negatívny vplyv heparínu na proces trombózy a zvýšenú vaskulárnu permeabilitu sú príčinou vysokého rizika krvácania počas liečby heparínom.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú vysokú biologickú dostupnosť a antitrombotickú aktivitu, predĺžený účinok, nízke riziko hemoroidálnych komplikácií. Biologické vlastnosti týchto liekov sú stabilnejšie. Vzhľadom na rýchlu absorpciu a dlhú dobu eliminácie zostáva koncentrácia liekov v krvi stabilná. Lieky v tejto skupine inhibujú faktory koagulácie krvi, inhibujú syntézu trombínu, majú slabý účinok na vaskulárnu permeabilitu, zlepšujú reologické vlastnosti krvi a zásobovanie orgánmi a tkanivami krvou a stabilizujú ich funkcie.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky, čím vytláčajú heparín z terapeutickej praxe. Podkožne sa vstrekujú do bočného povrchu brušnej steny.

 1. "Fragmin" je číry alebo žltastý roztok, ktorý má mierny vplyv na adhéziu krvných doštičiek a primárnu hemostázu. Je zakázané vstupovať intramuskulárne. "Fragmin" vo vysokých dávkach je predpísaný pacientom bezprostredne po chirurgickom zákroku, a to najmä tým, ktorí majú vysoké riziko krvácania a rozvoj dysfunkcie trombocytov.
 2. Klirin je "priamy" antikoagulant, ktorý ovplyvňuje väčšinu fáz krvnej zrážanlivosti. Liečivo neutralizuje enzýmy koagulačného systému a používa sa na liečbu a prevenciu tromboembolizmu.
 3. "Clexane" je liek s antitrombotickým a protizápalovým farmakologickým účinkom. Pred jeho vymenovaním je potrebné zrušiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú hemostázu.
 4. "Fraksiparín" - riešenie s antitrombotickým a antikoagulačným účinkom. Subkutánne hematómy alebo husté uzliny často vymiznú v mieste vpichu, ktoré zmiznú po niekoľkých dňoch. Spočiatku liečba veľkými dávkami môže vyvolať krvácanie a trombocytopéniu, ktorá zmizne v priebehu ďalšej liečby.
 5. "Wessel Due F" je prírodný produkt získaný z črevnej sliznice zvierat. Liek inhibuje aktivitu krvných koagulačných faktorov, stimuluje biosyntézu prostaglandínov, znižuje hladinu fibrinogénu v krvi. Wessel Due F sterilizuje už vytvorený trombus a používa sa na prevenciu tvorby trombu v tepnách a žilách.

Pri používaní liekov zo skupiny heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou sa vyžaduje prísne dodržiavanie odporúčaní a pokynov na ich použitie.

Inhibítory trombínu

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je "Hirudin". V srdci lieku je proteín, ktorý bol najprv nájdený v slinách lekárskych pijavíc. Ide o antikoagulanciá, ktoré pôsobia priamo v krvi a sú priamymi inhibítormi trombínu.

"Hirugen" a "Hirulog" sú syntetické analógy "Girudin", čo znižuje úmrtnosť u osôb s ochorením srdca. Sú to nové lieky v tejto skupine, ktoré majú rad výhod oproti derivátom heparínu. Vzhľadom na ich dlhotrvajúci účinok farmaceutický priemysel v súčasnosti vyvíja orálne formy inhibítorov trombínu. Praktické uplatnenie Girugen a Girulog je obmedzené ich vysokými nákladmi.

"Lepirudín" je rekombinantný liek, ktorý nevratne viaže trombín a používa sa na prevenciu trombózy a tromboembolizmu. Je priamym inhibítorom trombínu, blokuje jeho trombogénnu aktivitu a pôsobí na trombín v zrazenine. Znižuje úmrtnosť na akútny infarkt myokardu a potrebu srdcovej chirurgie u pacientov s ťažkou angínou.

Nepriame antikoagulanciá

Lieky, antikoagulanciami nepriamej akcie:

 • "Fenilín" je antikoagulant, ktorý sa rýchlo a úplne absorbuje, ľahko preniká do histohematomatickej bariéry a hromadí sa v tkanivách tela. Tento liek je podľa pacientov považovaný za jeden z najúčinnejších. Zlepšuje stav krvi a normalizuje parametre zrážanlivosti krvi. Po liečbe sa všeobecný stav pacientov rýchlo zlepšuje: kŕče a necitlivosť nôh zmiznú. V súčasnosti sa Fenilín nepoužíva kvôli vysokému riziku nežiaducich účinkov.
 • "Neodikumarín" - prostriedok na inhibíciu procesu tvorby krvných zrazenín. Terapeutický účinok neodikumarínu sa nezobrazuje okamžite, ale po akumulácii lieku v tele. Inhibuje aktivitu krvného koagulačného systému, má účinok znižujúci hladiny lipidov a zvyšuje vaskulárnu permeabilitu. Pacientom sa odporúča prísne dodržiavať čas prijatia a dávku lieku.
 • Najčastejšou drogou v tejto skupine je warfarín. Ide o antikoagulačné činidlo, ktoré blokuje syntézu faktorov zrážanlivosti krvi v pečeni, čo znižuje ich koncentráciu v plazme a spomaľuje proces trombózy. "Warfarín" sa vyznačuje skorým účinkom a rýchlym zastavením nežiaducich účinkov pri nižších dávkach alebo pri odvykaní lieku.

Video: Nové antikoagulanciá a warfarín

Používanie antikoagulancií

Príjem antikoagulancií je indikovaný na ochorenia srdca a krvných ciev:

Nekontrolovaný príjem antikoagulancií môže viesť k vzniku hemoragických komplikácií. So zvýšeným rizikom krvácania sa má namiesto antikoagulancií použiť bezpečnejšie antiagregačné lieky.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Antikoagulanciá sú kontraindikované u osôb trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Peptický vred a 12 dvanástnikový vred,
 • Krvácanie z hemoroidov,
 • Chronická hepatitída a fibróza pečene,
 • Zlyhanie pečene a obličiek
 • urolitiáza,
 • Trombocytopenická purpura,
 • Nedostatok vitamínu C a K,
 • Endokarditída a perikarditída,
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza,
 • Hemoragická pankreatitída,
 • Zhubné nádory,
 • Infarkt myokardu s hypertenziou,
 • Intrarerebrálna aneuryzma,
 • leukémie,
 • alkoholizmus,
 • Crohnova choroba,
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sú zakázané užívať počas tehotenstva, laktácie, menštruácie, v počiatočnom období po pôrode, ako aj starších a starších ľudí.

Vedľajšie účinky antikoagulancií zahŕňajú: príznaky dyspepsie a intoxikácie, alergie, nekróza, vyrážka, svrbenie kože, dysfunkcia obličiek, osteoporóza, alopécia.

Komplikácie antikoagulačnej liečby - hemoragické reakcie vo forme krvácania z vnútorných orgánov: úst, nazofaryngu, žalúdka, čriev, ako aj krvácanie do svalov a kĺbov, výskyt krvi v moči. Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných účinkov na zdravie, mali by sa monitorovať základné ukazovatele krvi a sledovať celkový stav pacienta.

antiagregačné lieky

Antitrombotické činidlá sú farmakologické činidlá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi potlačovaním lepenia krvných doštičiek. Ich hlavným cieľom je zvýšiť účinnosť antikoagulancií a spolu s nimi zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Medzi protidoštičkové agens tiež pôsobí artritické, vazodilatačné a antispazmotické účinky. Významným predstaviteľom tejto skupiny je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín.

Zoznam najobľúbenejších protidoštičkových látok:

 • Aspirín je v súčasnosti najefektívnejším antiagregačným činidlom, vyrábaným vo forme tabliet a určeným na perorálne podávanie. Inhibuje agregáciu trombocytov, spôsobuje vazodilatáciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 • "Tiklopidin" - protidoštičkové činidlo, ktoré inhibuje adhéziu krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a predlžuje čas krvácania. Liek je predpísaný na prevenciu trombózy a na liečbu koronárnych artérií, srdcového infarktu a cerebrovaskulárnych ochorení.
 • "Tirofiban" - liek, ktorý zabraňuje agregácii krvných doštičiek, čo vedie k trombóze. Liečivo sa zvyčajne používa v spojení s "heparínom".
 • "Dipyridamol" rozširuje koronárne cievy, urýchľuje koronárny prietok krvi, zlepšuje prívod kyslíka do myokardu, reologické vlastnosti krvi a cerebrálnej cirkulácie, znižuje krvný tlak.

Čo sú antikoagulanciá. Zoznam, názvy liekov, vedľajšie účinky, klasifikácia

Problémy so srdcovou aktivitou a cievnym systémom sa často vyskytujú u ľudí. Pre prevenciu liečenie týchto patológií vedie k vzniku liekov - antikoagulancií. Čo to je, ako a koľko ich používať, je ďalej odhalené.

Čo sú antikoagulanciá, princíp operácie

Antikoagulanciá sa nazývajú lieky, ktoré vykonávajú funkciu skvapalňovania plazmy. Pomáhajú predchádzať tvorbe trombotických uzlín, minimalizujú výskyt srdcového infarktu, mozgovú príhodu, ako aj tvorbu žilových a arteriálnych prekážok.

Treba poznamenať, že už vytvorené krvné zrazeniny nie sú resorbované pomocou takýchto liekov.

Lieky sú dobre tolerované, podporujú zdravie ľudí, ktorí majú umelé srdcové chlopne alebo nerovnomerný srdcový tep. Ak pacient utrpel srdcový záchvat alebo má iné ochorenie srdca (kardiomyopatia), tak mu sú predpísané aj antikoagulanciá.

Účinok takýchto prostriedkov je zameraný na zníženie schopnosti koagulácie krvi (zrážanlivosť), menovite pod ich vplyvom znižuje pravdepodobnosť zrazenín, ktoré môžu zablokovať priechod cievnych kĺbov. Výsledkom liečby je riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody minimalizované.

Antikoagulanciá (čo sú, zvláštnosti ich použitia sú popísané nižšie) sú rozdelené do skupín:

 • fyziologické - neustále produkuje telo a vstupuje do krvného obehu;
 • patologické - ak sa nachádzajú v plazme, sú schopní preukázať prítomnosť akejkoľvek patológie.

Prvá skupina je rozdelená na:

 • primárne (ich syntéza prebieha neustále);
 • sekundárne (vzniknuté po rozdelení krvných tokov rozpustením fibrínu v ňom).

Primárne prírodné prípravky

Táto skupina liekov je rozdelená na:

 • inhibítory, ktoré vznikajú v dôsledku sebaplikácie fibrínu;
 • antitrombín - hlavný faktor plazmatického proteínu;
 • antitromboplastíny sú faktorom plazmatického antikoagulačného systému.

Ak má pacient predispozíciu na zníženie týchto látok, potom existuje šanca, že môže tvoriť trombózu.

Skupina prirodzených primárnych liečiv:

Sekundárne fyziologické lieky

Skupinové lieky obsahujú vo vzorci nasledujúce účinné látky:

 1. Antitrombín I.
 2. Antitrombín IX.
 3. Metafaktory XIa a Va.
 4. Febrinopeptidy.
 5. Auto 2-antikoagulačný.
 6. Antitromboplastiny.
 7. PDF (látky vznikajúce pri rozpúšťaní fibrínu).

Patologické prípravky

S rozvojom vážnych ochorení v krvnom obehu sa vytvárajú inhibítory imunitných druhov, ktoré pôsobia ako špecifické protilátky. Takéto telá sú určené na prevenciu koagulácie.

Patria k nim inhibítory faktora VII, IX. V priebehu autoimunitných ochorení sa patologický typ proteínov objavuje v krvnom riečisku. Majú antimikrobiálne vlastnosti a ohromujúci vplyv na koagulačné faktory (II, V, Xa).

antiagregačné lieky

Lieky znižujú syntézu tromboxánu a sú určené na prevenciu mŕtvice a srdcového infarktu, ktoré môžu vzniknúť pri tvorbe lepených krvných zrazenín.

Aspirín je najbežnejší a prospešný antiagregant. Často sa u pacientov, ktorí zažili záchvat, predpisuje aspirín. Zabraňuje tvorbe kondenzovaných krvných formácií v koronárnych artériách. Po konzultácii s lekárom je možné použiť toto činidlo v malých dávkach (na profylaxiu).

Pacientom, ktorí utrpeli mŕtvicu a náhradu srdcovej chlopne, sú predpísané ADP (inhibítory adenozín difosfátového receptora). Tento liek sa injektuje do žily a zabraňuje tvorbe zrazenín, ktoré môžu ucpávať cievy.

Prípravky na trombózu:

Rovnako ako akékoľvek iné lieky, protidoštičkové látky majú množstvo vedľajších účinkov:

 • konštantná únava;
 • časté prejavy pálenia záhy;
 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť;
 • bolesť brucha;
 • dramatická zmena stolice;
 • tok krvi z nosa.

Pri takýchto prejavoch sa musí pacient poradiť s lekárom, aby opätovne priradil lieky.

Tiež existujú vedľajšie účinky, pri ktorých je potrebné úplne prestať užívať lieky:

 1. Alergické reakcie (opuch tváre, hrtana, jazyka, končatín, pier, vyrážka).
 2. Zvracanie najmä s prítomnosťou krvných zrazenín.
 3. Židle je tmavá alebo krvavá.
 4. Prítomnosť krvi v moči.
 5. Ťažké vdychovať a vydychovať.
 6. Nesúvisiaca reč.
 7. Známky arytmie.
 8. Žltosť, hovorí o kožných a očných bielkovinách.
 9. Bolestivosť kĺbov.
 10. Halucinácie.

Niektorí pacienti sú predpísaní antiagregačnými liekmi na celý život, preto by mali systematicky odoberať krv, aby skontrolovali zrážanlivosť.

Perorálne lieky novej generácie

Antikoagulanciá (čo je to a princíp dopadu finančných prostriedkov na telo opísaný v článku) sú pre mnohé choroby nepostrádateľné. Podľa štatistických ukazovateľov má väčšina z nich niekoľko obmedzení a vedľajších účinkov. Výrobcovia však vylučujú všetky negatívne aspekty, vďaka čomu uvoľňujú nové a vylepšené prostriedky novej generácie.

Všetky antikoagulanciá majú pozitívne i negatívne strany. Vedci uskutočňujú dodatočné laboratórne štúdie s drogami, aby ďalej vyrábali univerzálne lieky na trombózu a súvisiace ochorenia. Takéto lieky sa vyvíjajú pre mladších pacientov (deti) a pre tých, ktorí majú kontraindikácie pre ich použitie.

Výhody moderných liekov:

 • minimalizované riziko spontánneho krvného prietoku;
 • lieky fungujú za 1,5 hodiny;
 • väčšina ľudí, ktorí majú obmedzené indikácie pre warfín, už môže mať novšie produkty;
 • konzumované potraviny a iné lieky neovplyvňujú účinnosť PNP.

Nevýhody PNP:

 • priebežné testovanie finančných prostriedkov;
 • takéto prostriedky by sa mali piť neustále, bez medzery, pretože majú krátku dobu pôsobenia;
 • zriedkavo, ale existujú nežiaduce účinky spojené s intoleranciou zložiek.

V zozname PUP je malé množstvo finančných prostriedkov, pretože väčšina z nich je v štádiu testovania. Jedným z novo vyrábaných je Dabigatran, čo je liečivo s nízkou molekulovou hmotnosťou (trombínový inhibítor). Lekári ju často predpisujú na žilové blokády (na profylaktické účely).

Ďalšie 2 PNP, ktoré pacienti ľahko tolerujú, sú Apixaban, Rivaroxaban. Ich výhodou je, že počas terapeutickej terapie nie je potrebné brať krv na riziko porúch koagulácie. Neodpovedajú na iné použité lieky, čo je ich výhoda. Lieky tiež zabraňujú úderom mozgovej mŕtvice a arytmie.

Klasifikácia antikoagulancií: priama, nepriama akcia

Antikoagulanciá (čo je a princíp ich pôsobenia sa v článku považuje za informačné účely, a preto samošetrenie je zakázané) je rozdelené na dve hlavné podskupiny.

Sú to:

 • priame účinky (majú schopnosť pôsobiť priamo na trombín, znižujú jeho činnosť na minimum, čím zriedia krvný obeh);
 • nepriame účinky (ovplyvňujú syntézu enzýmov (sekundárny pôvod), ktoré regulujú zrážanie krvi).
Priame a nepriame antikoagulanciá: zoznam

Lieky sú dobre absorbované stenami žalúdka a nakoniec sa vylučujú močom.

 • Heparíny (nízka molekulová hmotnosť).
 • Hirudín.
 • Hydrocitrát sodný.
 • Danaparodid.
 • Lepirudínom.
 • Heparín.
 • Indandiona.
 • Monokumariny.
 • Bishydroxycoumarin.

Herapínová skupina

Hlavným a najčastejším zástupcom liekov s priamym pôsobením je heparín. Jeho zloženie zahŕňa sulfátovanú glykozaminoglykántu rôzneho veľkosti. Má nízku biologickú dostupnosť.

Liek interaguje s veľkým množstvom iných zložiek, ktoré produkuje organizmus:

Liečba týmto liekom úplne chráni proti trombóze. Ak sa už objavila krvná zrazenina a nachádza sa na aterosklerotickom plášti, potom heparín nie je schopný na ňom reagovať.

Lieky na heparín (perorálne tablety a masti na vonkajšie použitie:

 1. "Venolayf".
 2. "Heparín" (injekcia).
 3. "Klevarin".
 4. "Heparínová masť."
 5. "Liotónový gél".
 6. "Trombless".
 7. "Dolabene".
 8. "Ksarelto".

oligopeptidy

Antikoagulanciá (čo je a ako tieto zlúčeniny ovplyvňujú telo možno nájsť ďalej) zo skupiny oligopeptidov ovplyvňujú aktivitu trombínu. Sú to silné inhibítory, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Aktívne zložky zdravotníckych pomôcok sa spájajú s koagulačnými faktormi krvi, čím sa menia polohy ich atómov.

Niektoré drogy zo skupiny:

Tieto prostriedky sa používajú na prevenciu:

 • infarkt myokardu;
 • kŕčové žily;
 • tromboembolické;
 • reoklúzia po plastickej chirurgii cievnych stien.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú zvýšený biologicky dostupný prah a antitrombotický účinok. V procese ich použitia je možné riziko vzniku hemoroidálnych komplikácií. Zložky liekov majú sklon byť rýchlo absorbované a dlhodobo vylučované.

Lieky v tejto podskupine úplne eliminujú faktory prispievajúce k abnormálnemu zrážaniu krvi.

Zvyšujú syntézu trombínu a nemajú vážny vplyv na kapacitu cievnych stien. Prípravky pomáhajú zlepšiť reologické vlastnosti prietoku krvi a tiež majú pozitívny vplyv na zásobovanie krvi všetkými orgánmi, čo vedie k stabilnému stavu ich funkcie.

Názvy liekov heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou:

Inhibítory trombínu

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je "Grudin". Jeho zloženie obsahuje proteín, ktorý sa extrahuje z pijavice (lekárskej) sliny. Je to inhibítor trombínu s priamym účinkom.

Girudin má analógy (Girugen, Girulog). Prispievajú k zachovaniu života pacientov trpiacich srdcovým ochorením. Tieto lieky majú veľa výhod v porovnaní s heparínovou skupinou. Prostriedky majú dlhodobý účinok.

Výrobcovia začínajú uvoľňovať formy orálneho podávania. Obmedzenia používania týchto prostriedkov môžu byť spôsobené len cenovou kategóriou.

Lepirudín (rekombinantný liek) blokuje trombín a je predpísaný na profylaktické účely z trombózy. Liečivo je priamym inhibítorom trombínu, vykonáva jeho blokovanie. Liek je predpísaný na prevenciu infarktu myokardu alebo na prevenciu operácie srdca v dôsledku angíny.

Hirudinové prípravky

Lieky v tejto skupine majú určité podobnosti s heparínovou skupinou, majú aj antitrombotický účinok. Obsahujú látku, ktorá sa vyrába v slinách pijaviek - hirudín. To sa viaže na trombín a neodvratne ho eliminuje. Taktiež droga čiastočne pôsobí na iné faktory, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi.

Fondy založené na hirudíne:

Všetky drogy nie sú už dávno v predaji, takže skúsenosti s ich používaním sú malé.

Zoznam nepriamych antikoagulancií: názvy liekov

Antikoagulanciá (čo je uvedené v článku) nepriamej činnosti sú charakterizované v nasledujúcej tabuľke:

Nástroj znižuje obsah tuku v krvnom riečisku a zvyšuje priepustnosť cievnych stien.

Zoznam a prehľad priamych antikoagulancií

Drogy (antikoagulanciá) priame pôsobenie:

 • "Heparin masť", je prítomný v predaji v tube 25g, jeho cena je 50 rubľov., Výrobok je vyrábaný ruskou farmaceutickou spoločnosťou.
 • "Heparin-Akrikhin" sa vyrába vo forme gélu na vonkajšie použitie, trubica má objem 30 g, výrobca je Rusko a jeho cena je od 230 rubľov.
 • "Trombless" vyrába ruská farmaceutická spoločnosť vo forme gélu na vonkajšie použitie, tuba má objem 30 g, cena tejto drogy sa pohybuje od 250 do 300 rubľov.
 • "Venolife" - gél pre vonkajšie použitie, je vyrábaný vo forme rúrky, ktorého objem je 40 g, cena liečiva sa pohybuje okolo 350 rubľov.

Ako liečba a profylaxia lekári špecializujú na lieky ako:

 • Clexane je injekcia (vyrobená francúzskou farmaceutickou spoločnosťou). Liek blokuje zablokovanie krvných ciev s trombusovými špičkami, mení zloženie enzýmov, ktoré sú zamerané na zrážanie krvi. Náklady na liek je 1500 rubľov.
 • Fraxiparín vyrába aj francúzska spoločnosť. Účinná látka podporuje zriedenie krvi a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Jedná sa o injekčnú drogu, ktorá stojí 2200 rubľov.
 • "Fragmin" - injekcia americkej produkcie, predpísaná pre ľudí, ktorí majú riziko tvorby krvných zrazenín. Náklady na finančné prostriedky - 2000 rubľov.

Indikácie pre prijatie

Antikoagulanciá sú predpísané, ak existuje riziko trombózy a ak:

 • zlyhalo srdcové zlyhanie;
 • existujú umelo implantované srdcové chlopne;
 • existujú chronické aneuryzmy v etapách;
 • detegovaná parietálna trombóza v srdci;
 • došlo k rozsiahlemu infarktu myokardu.

V niektorých prípadoch sú lieky predpísané ako prevencia a liečba:

 • tromboflebitída nohy;
 • kŕčové žily (kŕčové žily);
 • tromboembolizmus vzniknutý po pôrode;
 • nútenú polohu po operáciách.

kontraindikácie

Pred podaním antikoagulancií musí pacient prejsť sériou testov.

Lieky sú kontraindikované:

 • aneuryzma (intracerebrálna);
 • choroby tráviaceho traktu (vredy);
 • hypertenzia (portál);
 • trombocytopénia;
 • leukémia;
 • nádory (malígne);
 • obličkové problémy s pečeňou (nedostatočnosť);
 • vysoké tlaky (viac ako 180/100);
 • nadmerné pitie;

Možné nežiaduce reakcie

Lieky môžu u pacientov spôsobiť nasledovné problémy:

 • prítomnosť krvných zrazenín v moči;
 • tmavé alebo čierne stolice;
 • krvavé šmúhy pod kožou;
 • dlhé krvácanie z nosa;
 • krvácanie ďasien;
 • vyvolanie vracania s krvnými pruhmi alebo krvavé odcerpanie;
 • u žien sa môže zmeniť charakter a množstvo menštruačnej krvi (dĺžka cyklu a množstvo vypúšťania).

Potrebujem lekársky predpis?

Keďže antikoagulanciá ovplyvňujú zrážanie krvi, krvácanie sa môže vyskytnúť, ak sa nedodržiavajú pravidlá prijatia (častejšie ide o vnútorné krvácanie). Je zakázané zaoberať sa samoliečbou, preto sa obráťte na lekára, ktorý vám poskytne podrobné odporúčania. Z lekární sa tieto lieky predávajú bez lekárskeho špecialistu.

Článok dizajnu: Oleg Lozinsky

Video o antikoagulanciách

Antikoagulanciá: lieky, mechanizmus účinku a hlavné indikácie:

Antikoagulanciá - čo to je a zoznam liekov. Používanie antikoagulancií priamej a nepriamej akcie

Ide o antitrombotické lieky a látky, ktoré zabraňujú tvorbe blokád v krvi. Poskytujú krv s optimálnym tekutinovým stavom, plynulosťou za predpokladu integrity ciev. Tieto látky sú rozdelené do niekoľkých skupín podľa faktora tvorby: vnútri tela alebo syntetických liekov. Títo používajú lekári v úlohe drog.

Prírodné antikoagulanciá

Antikoagulanciá - čo to je? Tieto látky sú rozdelené na patologické a fyziologické. Tieto látky sú prítomné v plazme v norme, ktorá bola prvýkrát zistená v závislosti od prítomnosti ochorenia u ľudí. Prírodné alebo prírodné antikoagulanciá sú rozdelené na primárne, ktoré telo produkuje samostatne, vstupuje do krvného obehu a sekundárne, vzniká počas rozpadu koagulačných faktorov v dôsledku procesu tvorby a rozpustenia fibrínu.

Primárne prírodné antikoagulanciá

Hore je popísané, čo sú antikoagulanciá a teraz je potrebné porozumieť ich typom a skupinám. Prirodzené primárne antikoagulanciá sú spravidla rozdelené na:

 • antitrombín;
 • antitromboplastiny;
 • inhibítory fibrínovej samonosadenia.

Ak má osoba zníženú hladinu týchto antikoagulancií, existuje pravdepodobnosť trombózy. Táto skupina zahŕňa:

 1. Heparín. Syntetizuje sa v žírnych bunkách a patrí do triedy polysacharidov. Vo veľkom objeme je v pečeni, v pľúcach. S rastom tejto látky sa znižuje zrážanie krvi vo všetkých štádiách, ku ktorému dochádza v dôsledku potlačenia mnohých funkcií krvných doštičiek.
 2. Proteín C, ktorý je produkovaný bunkami pečeňového parenchýmu, je v krvi v neaktívnom stave. Aktivitou je trombín.
 3. Antitrombín III. Vzťahuje sa na alfa2-glykoproteíny, syntetizované v pečeni. Schopný znížiť aktivitu niektorých aktivovaných faktorov zrážanlivosti krvi a trombínu, ale nemá vplyv na neaktivované.
 4. Proteín S. Syntetizovaný pečeňovým parenchýmom a endotelovými bunkami závisí od vitamínu K.
 5. Kontakt, inhibítor lipidov.
 6. Antitromboplastiny.

Sekundárne fyziologické antikoagulancie

Tieto látky sa tvoria počas krvného zrážania. Vyskytujú sa aj počas rozpúšťania fibrínových zrazenín a rozštiepenia koagulačných faktorov, ktoré strácajú koagulačné vlastnosti a stávajú sa antikoagulačnými. Čo sa týka antikoagulancií tohto typu:

 • Febrinopuptidy;
 • Antitrombín I, IX;
 • Antitromboplastiny;
 • Metafaktory XIa, Va;
 • Produkty PDF.

Patologické antikoagulanciá

S rozvojom určitých ochorení v plazme sa niekedy akumulujú silné imunitné inhibítory krvnej koagulácie, ktoré sú špecifické protilátky, napríklad lupus antikoagulant. Uvádzajú konkrétny faktor. Tieto protilátky sa môžu pripraviť na boj proti akémukoľvek prejavu zrážania krvi, ale podľa štatistiky sú spravidla inhibítormi faktora VII, IX. Niekedy s paraproteinémiou a množstvom autoimunitných procesov v plazme sa môžu akumulovať patologické proteíny, ktoré majú inhibičný alebo antitrombínový účinok.

prípravky antikoagulanciá

Tieto lieky, ktoré ovplyvňujú funkciu zrážania krvi, sa používajú na zníženie pravdepodobnosti tvorby krvných zrazenín v tele. Z dôvodu zablokovania ciev alebo orgánov môže vzniknúť:

 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • gangréna končatín;
 • tromboflebitída;
 • vaskulárny zápal;
 • ischémia srdca;
 • ateroskleróza.

Podľa mechanizmu účinku sa vyberú priame a nepriame antikoagulancia, ktoré pomáhajú kontrolovať proces zrážania krvi. Často sa používajú na liečbu kŕčových žíl, liečbu autoimunitných ochorení. Antikoagulanciá majú určité farmakologické vlastnosti a pravidlá podávania, preto ich môže predpísať iba lekár, ktorý je oboznámený s pacientovou anamnézou ochorenia.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Terapia s týmito liekmi je zameraná na inhibíciu tvorby trombínu. Priame antikoagulanciá spomaľujú činnosť hyaluronidázy, zatiaľ čo permeabilita mozgových ciev a obličiek sa zvyšuje. Pod pôsobením liekov sa znižuje hladina cholesterolu a beta-lipoproteínov. Zaznamená sa rast lipoproteínovej lipázy a interakcia T- a B-lymfocytov je potlačená.

Takmer všetky priame antikoagulanciá sú testované na určenie ich účinnosti, aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu. Najpopulárnejším z týchto liekov je heparín. Jeho účinnosť je preukázaná, ale nie je možné úplne odstrániť tvorbu krvných zrazenín. To platí pre obštrukcie, ktoré sa vytvorili na aterosklerotickom pláte, liek ich neovplyvňuje. Liek má rýchly účinok, ale trvá až 5 hodín po ukončení príjmu. Okrem toho môže byť pridelené na použitie:

Nepriame antikoagulanciá

Zistenie tohto lieku bolo spôsobené udalosťami, ktoré priamo nesúvisia s liekmi. V Amerike na začiatku 20. storočia začalo veľké množstvo kráv krvavo krvácať. Bolo možné zistiť, že príčinou bola ďatelina s plesňou, ktorá bola prítomná na zádi. Prvé nepriame antikoagulanty boli získané z tejto suroviny. Liek dostal názov - Dikumarol. Od polovice minulého storočia sa tento liek používa na liečbu infarktu.

Účinok tejto skupiny antikoagulancií je založený na inhibícii vitamínu K. Interferujú s aktiváciou proteínov závislých na týchto vitamínových faktoroch. Klasifikácia liekov zahŕňa dve hlavné skupiny:

 1. Lieky založené na derivátoch kumarínu.
 2. Lieky, deriváty indandiony.

Posledné z nich sa v klinických štúdiách ukázali zle, pretože výsledok je nestabilný, existuje riziko alergickej reakcie. Preto sa kumarínové lieky stali najlepšou voľbou. Najznámejším kumarínovým liekom je warfarín. Pre jeho použitie sú uvedené nasledujúce údaje:

 • fibrilácia predsiení;
 • prevencia tromboembolizmu;
 • mechanická protézová srdcová chlopňa;
 • akútna venózna trombóza.

Je dôležité pochopiť, že účinok antikoagulancií môže vážne ovplyvniť ľudské zdravie. Ich príjem môže viesť k hemoragickým komplikáciám. Použitie liekov by malo byť pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý bude schopný vypočítať presnú dávku antikoagulancií. Ak existuje riziko krvácania, potom sa namiesto týchto liekov majú používať protidoštičkové látky, ktoré sú pre ľudí bezpečnejšie.

Nové generácie perorálnych antikoagulancií

Lieky na zmierňovanie krvi a proti trombóze sa stali nepostrádateľným nástrojom na prevenciu ischémie, arytmií, infarktov, trombózy atď. Veľa účinných liekov má množstvo nepríjemných vedľajších účinkov, takže vývojári naďalej zlepšujú túto skupinu liekov. Nové perorálne antikoagulanciá by mali byť univerzálnym liekom, ktorý bude schválený na použitie u detí počas tehotenstva. Moderné drogy majú nasledujúce výhody:

 • sú povolené ľuďom, pre ktorých je warfarín kontraindikovaný;
 • znížené riziko krvácania;
 • krv odstráňte 2 hodiny po požití, ale účinok rýchlo skončí;
 • vplyv konzumovaných potravín, zníženie iných prostriedkov;
 • inhibícia je reverzibilná.

Špecialisti neustále pracujú na zlepšení liekov zriedkovania krvi novej generácie, ale stále majú niekoľko negatívnych vlastností, ktoré zahŕňajú:

 • mohlo by sa zmeškať príjem starých možností, zatiaľ čo nové vyžadujú prísne pravidelné používanie;
 • existuje riziko krvácania v zažívacom trakte;
 • na priradenie nápravy je potrebná veľa analýz;
 • Niektorí pacienti, ktorí nemali problémy so starými liekmi, majú pocit intolerancie na nové antikoagulanciá.

Cena antikoagulancií

Antikoagulačné činidlo má silný účinok, ktorý bez kontroly lekára môže viesť k hojnému vnútornému krvácaniu. Preto, kúpiť v internetovom obchode tento nástroj nie je možné. Výnimku tvoria elektronické zastúpenia drogérie. Lieky, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, majú rôzne náklady. Katalóg liekov ponúka širokú škálu derivátov. Nižšie je uvedený zoznam populárnych liekov, ktoré je možné objednať lacno:

 • Warfarín, 100 tabliet - cena 100 rubľov;
 • Curantil - od 345 strán;
 • Detralex - cena od 640 strán;
 • Antitrombín, kapsuly 75 mg - cena od 225 p.

Video: Čo sú antikoagulanciá?

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Čo sú antikoagulanciá v medicíne, ich klasifikácia a názov liekov

Antikoagulanciá sú skupina liekov, ktoré potláčajú zrážanie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín znížením tvorby fibrínu.

Antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, ktoré inhibujú proces zrážania kože a menia viskozitu krvi.

V medicíne sa používajú moderné antikoagulanciá na profylaktické a terapeutické účely. Sú dostupné v rôznych formách: vo forme masti, tabliet alebo injekčných roztokov.

Iba špecialista si môže zvoliť správne lieky a vybrať si ich dávku.

Nesprávna liečba môže spôsobiť poškodenie tela a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení sa vysvetľuje tvorbou krvných zrazenín: takmer polovica tých, ktorí zomreli na srdcové choroby, mali trombózu.

Trombóza žíl a pľúcna embólia - najčastejšie príčiny invalidity a úmrtnosti. Preto kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulancia ihneď po zistení vaskulárnych a srdcových ochorení.

Ich skoré používanie pomáha predchádzať vzniku a zvýšeniu krvnej zrazeniny, upchatiu krvných ciev.

Väčšina antikoagulancií pôsobí nie na samotnú krvnú zrazeninu, ale na systém koagulácie krvi.

Po sérii transformácií sa potláčajú faktory zrážanlivosti plazmy a tvorba trombínu, čo je enzým potrebný na vytvorenie fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu. V dôsledku toho sa tvorba trombov spomaľuje.

Používanie antikoagulancií

Antikoagulanciá sú indikované na:

 • Embolická a trombotická mŕtvica (pôsobia ako mikrocirkulátory);
 • Reumatická karditída;
 • ateroskleróza;
 • Akútna trombóza;
 • tromboflebitída;
 • Mitrálne defekty srdca;
 • kŕčové žily;
 • Aneuryzma aorty;
 • Koronárna choroba srdca;
 • pľúcna embólia;
 • DIC syndróm;
 • Fibrilácia predsiení;
 • Endarteritida a tromboangiitída obliterans.
na obsah ↑

Kontraindikácie a vedľajšie účinky antikoagulancií

Antikoagulanciá sú kontraindikované u ľudí trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Krvácanie z hemoroidov;
 • Duodenálny vred a žalúdočný vred;
 • Zlyhanie obličiek a pečene;
 • Fibróza pečene a chronická hepatitída;
 • Trombocytopenická purpura;
 • urolitiáza;
 • Nedostatok vitamínov C a K;
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza;
 • Perikarditída a endokarditída;
 • Zhubné nádory;
 • Hemoragická pankreatitída;
 • Intrarerebrálna aneuryzma;
 • Infarkt myokardu s hypertenziou;
 • leukémie;
 • Crohnova choroba;
 • alkoholizmus;
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sa nemajú užívať počas menštruácie, tehotenstva, laktácie, v počiatočnom období po pôrode, starších.

Medzi vedľajšie účinky patria: príznaky intoxikácie a dyspepsie, nekróza, alergie, vyrážky, svrbenie kože, osteoporóza, dysfunkcia obličiek, alopécia.

Komplikácie liečby - krvácanie z vnútorných orgánov:

 • nosohltana;
 • ústa;
 • čreva;
 • žalúdok;
 • Krvácanie do kĺbov a svalov;
 • Vzhľad krvi v moči.

Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných následkov, je potrebné sledovať stav pacienta a sledovať krvný obraz.

Prírodné antikoagulanciá

Môže byť patologický a fyziologický. Patologické v niektorých ochoreniach sa objavujú v krvi. Fyziologické normálne sú v plazme.

Fyziologické antikoagulanciá sú rozdelené na primárne a sekundárne. Prvé sú nezávisle syntetizované v tele a sú neustále prítomné v krvi. Sekundárne sa objavujú pri rozdelení koagulačných faktorov v procese tvorby a rozpúšťania fibrínu.

Primárne prírodné antikoagulanciá

klasifikácia:

 • antitrombín;
 • Antitromboplastiny;
 • Inhibítory procesu samozaradenia fibrínu.

Pri znížení hladiny primárnych fyziologických antikoagulancií v krvi existuje riziko trombózy.

Táto skupina látok môže obsahovať nasledujúci zoznam:

 • Antitrombín III sa tvorí v pečeni, označuje alfa2-glykoproteíny. Znižuje aktivitu trombínu a množstvo aktivovaných koagulačných faktorov, ale neovplyvňuje neaktivované faktory. 75% antikoagulačnej aktivity poskytuje antitrombín III.
 • Heparín. Tento polysacharid je syntetizovaný v žírnych bunkách. Obsahuje vo veľkých množstvách v pečeni a pľúcach. Veľké dávky heparínu inhibujú funkciu krvných doštičiek a zabraňujú zrážaniu krvi.
 • Proteín C je v krvi v neaktívnej forme a je tvorený bunkami jaterného parenchýmu. Aktivuje sa trombínom.
 • Komplement inhibitor-I.
 • Alfa₂-makroglobulínu.
 • Proteín S. Závisí od vitamínu K, syntetizovaného endotelovými bunkami a pečeňovým parenchýmom.
 • Antitromboplastiny.
 • Inhibítor lipidov.
 • Kontaktný inhibítor.
na obsah ↑

Sekundárne fyziologické antikoagulancie

Vzniká v procese zrážania krvi. Vyskytujú sa aj pri rozdelení koagulačných faktorov a rozpúšťaní fibrínových zrazenín.

Sekundárne antikoagulanciá - čo to je:

 • Antitrombín I, IX;
 • fibrinopeptidu;
 • Antitromboplastiny;
 • Produkty PDF;
 • Metafaktory Va, XIa.
na obsah ↑

Patologické antikoagulanciá

S rozvojom mnohých ochorení sa v plazme môžu hromadiť silné inhibítory imunitnej koagulácie, ktoré sú špecifické protilátky, ako je lupus antikoagulant.

Tieto protilátky naznačujú určitý faktor, môžu sa vyrábať na boj proti prejavom krvného zrážania, ale podľa štatistiky sú to inhibítory faktora VII, IX.

Niekedy s množstvom autoimunitných procesov v krvi a paraproteinémiách sa môžu akumulovať patologické proteíny s antitrombínom alebo inhibičnými účinkami.

Mechanizmus účinku antikoagulancií

Ide o lieky, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi a používajú sa na zníženie rizika vzniku krvnej zrazeniny.

V dôsledku tvorby blokád v orgánoch alebo v cievach môže vzniknúť:

 • Gangréna končatín;
 • Ischemická mozgová príhoda;
 • tromboflebitída;
 • Ischémia srdca;
 • Zápal ciev;
 • Ateroskleróza.

Podľa mechanizmu účinku sú antikoagulanciá rozdelené na lieky priamej / nepriamej liečby:

"Direct"

Aktivujte priamo trombín, čím znižujete jeho aktivitu. Tieto lieky sú de-aktivátory protrombínu, inhibítory trombínu a inhibujú tvorbu trombu. Aby ste predišli vnútornému krvácaniu, musíte sledovať výkon koagulačného systému.

Priame antikoagulanciá rýchlo vstupujú do tela, absorbujú sa v gastrointestinálnom trakte a dosahujú pečeň, majú terapeutický účinok a vylučujú sa do moču.

Sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • heparíny;
 • Heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou;
 • hirudín;
 • Hydrocitrát sodný;
 • Lepirudin, danaparoid.

heparín

Najčastejšou látkou proti zrážaniu je heparín. Je to antikoagulačný liek s priamym účinkom.

Podáva sa intravenózne, intramuskulárne a pod kožu a tiež sa používa ako masť ako lokálny liek.

Heparíny zahŕňajú:

 • Adreparin;
 • Nadroparín sodný;
 • Parnaparín;
 • dalteparínom;
 • tinzaparin;
 • enoxaparín;
 • Reviparin.

Antitrombotické topické prípravky nemajú veľmi vysokú účinnosť a nízku permeabilitu v tkanive. Používa sa na liečbu hemoroidov, kŕčových žíl, modrín.

Nasledujúce lieky sa najčastejšie používajú s heparínom:

 • Masť s heparínom;
 • Liotónový gél;
 • Venolayf;
 • Tromblessový gél;
 • Troxevasin NEO;
 • Gepatrombin.

Heparíny na subkutánne a intravenózne podávanie - drogy znižujúce koaguláciu, ktoré sú individuálne vybrané a nie sú v priebehu liečby navzájom nahradené, pretože nie sú ekvivalentné v účinku.

Aktivita týchto liekov dosahuje maximálne po približne 3 hodinách a trvanie účinku je jeden deň. Tieto heparíny blokujú trombín, znižujú aktivitu plazmatických a tkanivových faktorov, zabraňujú tvorbe fibrínových vlákien a zabraňujú priľnutiu doštičiek.

Deltaparín, Enoxaparín, Nadroparín sa zvyčajne predpisujú na liečbu angíny pectoris, srdcového infarktu, pľúcnej embólie a hlbokej žilovej trombózy.

Na prevenciu trombózy a tromboembólie predpísaných Reviparínom a heparínom.

Hydrocitrát sodný

Tento antikoagulant sa používa v laboratórnej praxi. Pridáva sa do skúmaviek, aby sa zabránilo zrážaniu krvi. Používa sa na uchovanie krvi a jej zložiek.

"Nepriame"

Majú vplyv na biosyntézu vedľajších enzýmov koagulačného systému. Neinhibujú aktivitu trombínu, ale úplne ho zničia.

Okrem antikoagulačného účinku lieky tejto skupiny majú relaxačný účinok na hladké svaly, stimulujú prívod krvi do myokardu, vylučujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu.

"Nepriame" antikoagulanciá predpísané pri liečbe a prevencii trombózy. Používajú sa výhradne vo vnútri. Forma tabliet sa dlhodobo aplikuje v ambulantných podmienkach. Náhle zrušenie vedie k zvýšeniu protrombínu a trombózy.

Antikoagulačný účinok, čo to je

Antikoagulanciá: čo to je?

Tento článok odhalí dôležitú tému - antikoagulanciá: čo to je, ich účinky na telo, indikácie na použitie. Rovnako ako typ lieku, klasifikácia, kontraindikácie a možné vedľajšie účinky.

Obsah:

Čo sú antikoagulanciá? Ide o špecifickú skupinu liekov, ktorá má antikoagulačný účinok. Liek je schopný zabrániť tvorbe krvných zrazenín zameraných na normalizáciu prietoku krvi a udržanie funkcie krvi. V závislosti od terapeutického účinku je rozdelený na typy a klasifikácie. Používa sa pod dohľadom lekára.

Mechanizmus účinku lieku

Antikoagulanciá: čo to je a ako sa používajú v medicíne? Podľa terapeutického účinku takéhoto liečiva sa používa na riedenie krvi, zabránenie vzniku krvných zrazenín a vážne patologické stavy kardiovaskulárneho systému.

Na kontrolu mechanizmu lieku v ľudskom tele existujú špecifické látky nazývané antikoagulanciá. Vo väčšine prípadov však nestačí na to, aby sa ochorenie nezávisle predišlo. Preto lekári predpisujú tieto lieky, ktoré sa účinne používajú nielen ako terapia, ale aj na prevenciu.

Mechanizmus účinku antikoagulancií je určený deštrukciou fibrínu v tele, čo prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Vďaka priamym alebo nepriamym účinkom zabraňujú jeho vývoju.

Rôzne antikoagulanciá

Podľa terapeutického účinku sú antikoagulanciá rozdelené na niekoľko typov:

 1. Prírodné - zahŕňajú patologické a fyziologické prostriedky. Prvý sa vyskytuje v krvi človeka počas vývoja ochorenia, druhý je súčasťou plazmy a je rozdelený na primárnu a sekundárnu. Primárne samotné, v určitom množstve produkovanom v tele, sekundárne k deštrukcii fibrínu.
 2. Primárne prírodné antikoagulanciá: čo to je a názvy patriace do tejto skupiny sú distribuované častejšie podľa klasifikácie. Zvyčajne sú rozdelené na antitromboplastíny, antitrobiny a inhibítory fibrinového samovznieťenia.

Ak telo neobsahuje primárne antikoagulanciá, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a rozvoj cievnych ochorení.

Heparín, proteín C, lipidové a kontaktné inhibítory, proteín S a iné sú považované za populárnych predstaviteľov tejto skupiny liečiv.

Heparín sa v tele produkuje žírnymi bunkami, hlavne akumulácia sa nachádza v pečeni a pľúcach. Vysoké množstvo pomáha predchádzať zrážaniu, tvorbe krvných zrazenín.

Proteín C je produkovaný parenchýmovými bunkami pečene a nachádza sa v krvi v slabej forme. Vďaka trombínu sa stáva aktívny.

Proteín S je produkovaný pečeňou, endotelom. Jeho množstvo priamo závisí od obsahu vitamínu K v tele.

 1. Sekundárne fyziologické - sú syntetizované v procese zrážania krvi a deštrukcii fibrínu. Účinnými predstaviteľmi sú antitrombín 1 a 9, febrinopeptid, anti-tromboplastín, PDF a niektoré ďalšie.
 2. Patologické - často určené v dôsledku priebehu určitých ochorení, ktoré sú charakteristické produkciou špecifických protilátok, ktoré sú príčinou zrážania krvi. Syntetizujú sa nielen kvôli kardiovaskulárnym ochoreniam, ale aj pri niektorých imunitných poruchách.

Klasifikácia liekov

V závislosti od terapeutického účinku sú antikoagulanciá klasifikované ako lieky priamej a nepriamej liečby. Každá skupina je pridelená pacientovi individuálne pod dohľadom lekára, pretože lieky môžu mať kontraindikácie a vedľajšie účinky.

Priame lieky

Čo sú priame antikoagulanciá a aké sú ich názvy liekov? To znamená s rýchlou liečbou, pomáha zabrániť vzniku krvnej zrazeniny alebo zničiť existujúce v krátkom čase. K dispozícii v rôznych formách. Dobre absorbovaný v gastrointestinálnom trakte, vylučovaný močom.

Populárnymi a spoločnými predstaviteľmi priamych antikoagulancií sú:

1. Lieky patriace do skupiny s heparínom sa považujú za dostatočne účinné, ale môžu umožniť vznik krvnej zrazeniny. Sú charakterizované potrebnými terapeutickými vlastnosťami, pomáhajú normalizovať krvný tlak, znižujú množstvo cholesterolu, znižujú hustú krv, zlepšujú priepustnosť krvných ciev.

V ťažkých situáciách sa Heparín podáva intravenózne, na profylaktické účely sa podávajú subkutánne injekcie. Je tiež možné topicky použiť liečivo ako gély a masti.

2. Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú priaznivejší účinok než samotný heparín. Lieky tejto skupiny sa podieľajú na zriedení krvi, normalizujú činnosť vnútorných orgánov, tkanív, zlepšujú priepustnosť krvných ciev. V zriedkavých prípadoch môže spôsobiť vedľajšie účinky.

3. Fragmin - dostupný vo forme roztoku na intravenózne podanie. Používa sa pri patologických stavoch kardiovaskulárneho systému po chirurgickej intervencii. Zvlášť indikované pre ľudí s vysokou pravdepodobnosťou krvácania.

4. Klyarín - účinný liek, má dobrý anti-koagulačný účinok, normalizuje prietok krvi. Určené lekárom, často na liečbu tromboembolizmu.

5. Pradox - Pradox antikoagulant: čo to je? Tento liek je obľúbený pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení, je tiež používaný na prevenciu trombózy, tromboembolizmu, pomáha zmierniť krv a normalizuje celkový stav.

6. Lepirudín je priamy antikoagulant používaný ako preventívne opatrenie na prevenciu tvorby krvných zrazenín. Je široko používaný u pacientov s infarktom myokardu, angínou pectoris a trombózou. K dispozícii vo forme riešenia.

Nepriame lieky

Nepriame antikoagulanciá - čo to je? Takéto lieky tiež prispievajú k znižovaniu krvných zrazenín, ale sú mierne pomalšie ako priame. Okrem toho sú charakterizované zlepšeným prívodom krvi, relaxáciou srdcových svalov. Pridelené na interné použitie. Lieky v tabletkách vyžadujú dlhodobú liečbu pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Nepriame antikoagulanciá: čo to je a zoznamy liekov v tejto skupine zahŕňajú:

 1. Fenilín je účinný prostriedok na znižovanie zrážanlivosti, dobre sa absorbuje v gastrointestinálnom trakte a má tendenciu sa hromadiť v tele. Pri použití sa rýchlo dosiahne terapeutický účinok, stav krvi sa normalizuje a obnoví sa stav mysle pacienta - zastaví sa kŕče a necitlivosť. Vzhľadom na rozsiahly zoznam vedľajších účinkov je predpísaný a aplikovaný pod dohľadom lekára.
 2. Neodikumarín nie je menej účinným liekom, maximálny účinok sa pozoruje po akumulácii lieku v tele. Má vlastnosti proti zrážaniu, pomáha znižovať lipidy a zvyšuje priepustnosť krvných ciev. Má tiež kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže pri užívaní je potrebné pozorne sledovať dávkovanie, frekvenciu užívania.
 3. Warfarín je považovaný za najpopulárnejší a široko používaný antikoagulant. Používa sa pri mnohých kardiovaskulárnych ochoreniach, pomáha predchádzať vzniku krvných zrazenín, znižuje hladinu cholesterolu. Liečivo sa vyznačuje rýchlym nástupom terapeutického účinku, nie návykové. V prípade vedľajších účinkov by ste mali prestať užívať liek alebo znížiť dávku. Používa sa po vymenovaní lekára.

Kedy sú predpísané antikoagulanciá?

Čo sú antikoagulanciá a aký je zoznam indikácií? Je to liek, ktorý má opačný účinok na trombózu. Používa sa hlavne pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému:

 1. Kŕčové žily.
 2. Trombóza.
 3. Tromboembolizmus.
 4. Koronárna choroba srdca.
 5. Mŕtvica myokardu.
 6. Fibrilácia predsiení.
 7. Ateroskleróza.
 8. Srdcové zlyhanie.
 9. Dysfunkcia krvných ciev.
 10. Chronická patológia srdca a krvných ciev.
 11. Prítomnosť umelých ventilov.

Okrem liečby sú lieky predpísané na profylaktické účely vyššie uvedených chorôb v pooperačnom období na prevenciu krvných zrazenín. Aplikované individuálne pod dohľadom ošetrujúceho lekára.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie lieku

Antikoagulanciá: čo sú, aké vedľajšie účinky a kontraindikácie? Podľa zloženia lieku a individuálnych účinkov na ľudské telo sa musí brať správne, pričom sa musí dodržiavať frekvencia podávania a dávkovanie.

Podľa lekárskych odborníkov sú antikoagulanciá kontraindikované v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 1. Ulcerózne ochorenia gastrointestinálneho traktu.
 2. Patologické procesy pečene.
 3. Urolitiáza obličiek, močového mechúra.
 4. Niektoré chronické choroby.
 5. Renálne zlyhanie.
 6. Poruchy dýchania - tuberkulóza, astma.
 7. Nedostatok kyseliny askorbovej a vitamínu K.
 8. Ženy počas tehotenstva a laktácie.
 9. Patologické procesy krvi charakterizované zhoršenou homeostázou.
 10. Hypertenzia.
 11. Aneuryzmy mozgovej tepny a aorty.

Taktiež antikoagulanciá by sa nemali konzumovať alkoholovou intoxikáciou, pankreatickými patologiami.

Ak nedodržujete lekárske odporúčania a pokyny na použitie lieku, môže to vyvolať vedľajšie účinky, ktoré sú vyjadrené závratmi, nevoľnosťou, vracaním, bolesťami hlavy. Primárnymi príznakmi sú častejšie alergické reakcie, horúčka, rozšírenie brucha, bolestivé pocity v epigastrickej oblasti.

Ak sa tieto príznaky začnú objavovať, mali by ste prestať užívať liek a vyhľadať pomoc od lekára.

 • 0 zdieľané
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Antikoagulanciá - čo to je a zoznam liekov. Používanie antikoagulancií priamej a nepriamej akcie

Ide o antitrombotické lieky a látky, ktoré zabraňujú tvorbe blokád v krvi. Poskytujú krv s optimálnym tekutinovým stavom, plynulosťou za predpokladu integrity ciev. Tieto látky sú rozdelené do niekoľkých skupín podľa faktora tvorby: vnútri tela alebo syntetických liekov. Títo používajú lekári v úlohe drog.

Prírodné antikoagulanciá

Antikoagulanciá - čo to je? Tieto látky sú rozdelené na patologické a fyziologické. Tieto látky sú prítomné v plazme v norme, ktorá bola prvýkrát zistená v závislosti od prítomnosti ochorenia u ľudí. Prírodné alebo prírodné antikoagulanciá sú rozdelené na primárne, ktoré telo produkuje samostatne, vstupuje do krvného obehu a sekundárne, vzniká počas rozpadu koagulačných faktorov v dôsledku procesu tvorby a rozpustenia fibrínu.

Primárne prírodné antikoagulanciá

Hore je popísané, čo sú antikoagulanciá a teraz je potrebné porozumieť ich typom a skupinám. Prirodzené primárne antikoagulanciá sú spravidla rozdelené na:

 • antitrombín;
 • antitromboplastiny;
 • inhibítory fibrínovej samonosadenia.

Ak má osoba zníženú hladinu týchto antikoagulancií, existuje pravdepodobnosť trombózy. Táto skupina zahŕňa:

 1. Heparín. Syntetizuje sa v žírnych bunkách a patrí do triedy polysacharidov. Vo veľkom objeme je v pečeni, v pľúcach. S rastom tejto látky sa znižuje zrážanie krvi vo všetkých štádiách, ku ktorému dochádza v dôsledku potlačenia mnohých funkcií krvných doštičiek.
 2. Proteín C, ktorý je produkovaný bunkami pečeňového parenchýmu, je v krvi v neaktívnom stave. Aktivitou je trombín.
 3. Antitrombín III. Vzťahuje sa na alfa2-glykoproteíny, syntetizované v pečeni. Schopný znížiť aktivitu niektorých aktivovaných faktorov zrážanlivosti krvi a trombínu, ale nemá vplyv na neaktivované.
 4. Proteín S. Syntetizovaný pečeňovým parenchýmom a endotelovými bunkami závisí od vitamínu K.
 5. Kontakt, inhibítor lipidov.
 6. Antitromboplastiny.

Varovanie! Odporúčania čitateľov programu Sovets.net:

- Vôňa z úst vzniká kvôli parazitom! Naučte sa, ako sa zbaviť >>>

- Huba na nechty vás už nebude obťažovať! Elena Malysheva hovorí, ako poraziť huby.

- Rýchlo schudnúť je teraz k dispozícii každej dievčine, o ktorej hovorí Polina Gagarina >>>

- Elena Malysheva: hovorí, ako schudnúť bez toho, aby robila čokoľvek! Zistite, ako >>>

Sekundárne fyziologické antikoagulancie

Tieto látky sa tvoria počas krvného zrážania. Vyskytujú sa aj počas rozpúšťania fibrínových zrazenín a rozštiepenia koagulačných faktorov, ktoré strácajú koagulačné vlastnosti a stávajú sa antikoagulačnými. Čo sa týka antikoagulancií tohto typu:

 • Febrinopuptidy;
 • Antitrombín I, IX;
 • Antitromboplastiny;
 • Metafaktory XIa, Va;
 • Produkty PDF.

Patologické antikoagulanciá

S rozvojom určitých ochorení v plazme sa niekedy akumulujú silné imunitné inhibítory krvnej koagulácie, ktoré sú špecifické protilátky, napríklad lupus antikoagulant. Uvádzajú konkrétny faktor. Tieto protilátky sa môžu pripraviť na boj proti akémukoľvek prejavu zrážania krvi, ale podľa štatistiky sú spravidla inhibítormi faktora VII, IX. Niekedy s paraproteinémiou a množstvom autoimunitných procesov v plazme sa môžu akumulovať patologické proteíny, ktoré majú inhibičný alebo antitrombínový účinok.

prípravky antikoagulanciá

Tieto lieky, ktoré ovplyvňujú funkciu zrážania krvi, sa používajú na zníženie pravdepodobnosti tvorby krvných zrazenín v tele. Z dôvodu zablokovania ciev alebo orgánov môže vzniknúť:

 • ischemická cievna mozgová príhoda;
 • gangréna končatín;
 • tromboflebitída;
 • vaskulárny zápal;
 • ischémia srdca;
 • ateroskleróza.

Podľa mechanizmu účinku sa vyberú priame a nepriame antikoagulancia, ktoré pomáhajú kontrolovať proces zrážania krvi. Často sa používajú na liečbu kŕčových žíl, liečbu autoimunitných ochorení. Antikoagulanciá majú určité farmakologické vlastnosti a pravidlá podávania, preto ich môže predpísať iba lekár, ktorý je oboznámený s pacientovou anamnézou ochorenia.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Terapia s týmito liekmi je zameraná na inhibíciu tvorby trombínu. Priame antikoagulanciá spomaľujú činnosť hyaluronidázy, zatiaľ čo permeabilita mozgových ciev a obličiek sa zvyšuje. Pod pôsobením liekov sa znižuje hladina cholesterolu a beta-lipoproteínov. Zaznamená sa rast lipoproteínovej lipázy a interakcia T- a B-lymfocytov je potlačená.

Takmer všetky priame antikoagulanciá sú testované na určenie ich účinnosti, aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu. Najpopulárnejším z týchto liekov je heparín. Jeho účinnosť je preukázaná, ale nie je možné úplne odstrániť tvorbu krvných zrazenín. To platí pre obštrukcie, ktoré sa vytvorili na aterosklerotickom pláte, liek ich neovplyvňuje. Liek má rýchly účinok, ale trvá až 5 hodín po ukončení príjmu. Okrem toho môže byť pridelené na použitie:

Nepriame antikoagulanciá

Zistenie tohto lieku bolo spôsobené udalosťami, ktoré priamo nesúvisia s liekmi. V Amerike na začiatku 20. storočia začalo veľké množstvo kráv krvavo krvácať. Bolo možné zistiť, že príčinou bola ďatelina s plesňou, ktorá bola prítomná na zádi. Prvé nepriame antikoagulanty boli získané z tejto suroviny. Liek dostal názov - Dikumarol. Od polovice minulého storočia sa tento liek používa na liečbu infarktu.

Účinok tejto skupiny antikoagulancií je založený na inhibícii vitamínu K. Interferujú s aktiváciou proteínov závislých na týchto vitamínových faktoroch. Klasifikácia liekov zahŕňa dve hlavné skupiny:

 1. Lieky založené na derivátoch kumarínu.
 2. Lieky, deriváty indandiony.

Posledné z nich sa v klinických štúdiách ukázali zle, pretože výsledok je nestabilný, existuje riziko alergickej reakcie. Preto sa kumarínové lieky stali najlepšou voľbou. Najznámejším kumarínovým liekom je warfarín. Pre jeho použitie sú uvedené nasledujúce údaje:

 • fibrilácia predsiení;
 • prevencia tromboembolizmu;
 • mechanická protézová srdcová chlopňa;
 • akútna venózna trombóza.

Je dôležité pochopiť, že účinok antikoagulancií môže vážne ovplyvniť ľudské zdravie. Ich príjem môže viesť k hemoragickým komplikáciám. Použitie liekov by malo byť pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý bude schopný vypočítať presnú dávku antikoagulancií. Ak existuje riziko krvácania, potom sa namiesto týchto liekov majú používať protidoštičkové látky, ktoré sú pre ľudí bezpečnejšie.

Nové generácie perorálnych antikoagulancií

Lieky na zmierňovanie krvi a proti trombóze sa stali nepostrádateľným nástrojom na prevenciu ischémie, arytmií, infarktov, trombózy atď. Veľa účinných liekov má množstvo nepríjemných vedľajších účinkov, takže vývojári naďalej zlepšujú túto skupinu liekov. Nové perorálne antikoagulanciá by mali byť univerzálnym liekom, ktorý bude schválený na použitie u detí počas tehotenstva. Moderné drogy majú nasledujúce výhody:

 • sú povolené ľuďom, pre ktorých je warfarín kontraindikovaný;
 • znížené riziko krvácania;
 • krv odstráňte 2 hodiny po požití, ale účinok rýchlo skončí;
 • vplyv konzumovaných potravín, zníženie iných prostriedkov;
 • inhibícia je reverzibilná.

Špecialisti neustále pracujú na zlepšení liekov zriedkovania krvi novej generácie, ale stále majú niekoľko negatívnych vlastností, ktoré zahŕňajú:

 • mohlo by sa zmeškať príjem starých možností, zatiaľ čo nové vyžadujú prísne pravidelné používanie;
 • existuje riziko krvácania v zažívacom trakte;
 • na priradenie nápravy je potrebná veľa analýz;
 • Niektorí pacienti, ktorí nemali problémy so starými liekmi, majú pocit intolerancie na nové antikoagulanciá.

Cena antikoagulancií

Antikoagulačné činidlo má silný účinok, ktorý bez kontroly lekára môže viesť k hojnému vnútornému krvácaniu. Preto, kúpiť v internetovom obchode tento nástroj nie je možné. Výnimku tvoria elektronické zastúpenia drogérie. Lieky, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, majú rôzne náklady. Katalóg liekov ponúka širokú škálu derivátov. Nižšie je uvedený zoznam populárnych liekov, ktoré je možné objednať lacno:

 • Warfarín, 100 tabliet - cena 100 rubľov;
 • Curantil - od 345 strán;
 • Detralex - cena od 640 strán;
 • Antitrombín, kapsuly 75 mg - cena od 225 p.

Video: Čo sú antikoagulanciá?

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Antikoagulanciá: prehľad liekov, použitie, indikácie, alternatívy

Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré potláčajú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v dôsledku zníženej tvorby fibrínu. Ovplyvňujú biosyntézu určitých látok v tele, ktoré menia viskozitu krvi a inhibujú proces zrážania.

Antikoagulanciá sa používajú na terapeutické a profylaktické účely. Vyrábajú sa v rôznych dávkových formách: vo forme tabliet, injekčných roztokov alebo masti. Iba špecialista si môže vybrať správny liek a jeho dávkovanie. Nedostatočná liečba môže poškodiť telo a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je spôsobená tvorbou trombózy: vaskulárna trombóza bola zistená u takmer každého druhého zosnulého srdcovej patológie pri pitve. Pľúcna embólia a žilová trombóza sú najčastejšie príčinou smrti a postihnutia. V tejto súvislosti kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulanciá ihneď po diagnostikovaní ochorení srdca a krvných ciev. Ich skoré použitie zabraňuje tvorbe krvnej zrazeniny, jej zvýšeniu a upchatiu krvných ciev.

Od dávnych čias používa tradičná medicína hirudín - najznámejší prírodný antikoagulant. Táto látka je súčasťou pijavice a má priamy antikoagulačný účinok, ktorý trvá dve hodiny. V súčasnosti sú pacientom predpísané syntetické drogy, nie prírodné. Je známe viac ako sto názvov antikoagulačných liekov, ktoré vám umožnia vybrať si najvhodnejšiu liečbu, berúc do úvahy individuálne vlastnosti organizmu a možnosť ich kombinovaného použitia s inými liekmi.

Väčšina antikoagulancií nemá účinok na samotnú krvnú zrazeninu, ale na aktivitu systému zrážania krvi. Výsledkom mnohých transformácií sú plazmatické koagulačné faktory a tvorba trombínu, enzým nevyhnutný na tvorbu fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu, potlačené. Proces trombózy sa spomaľuje.

Mechanizmus účinku

Antikoagulanciá na mechanizmus účinku sú rozdelené na lieky na priamu a nepriamu činnosť:

 • "Priame" antikoagulanciá majú priamy účinok na trombín a znižujú jeho aktivitu. Tieto lieky sú inhibítory trombínu, de-aktivátory protrombínu a inhibujú proces trombózy. Aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu, je potrebné sledovať parametre koagulácie krvi. Antikoagulanciá priameho účinku rýchlo prenikajú do tela, dobre sa vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte, dostávajú do pečene hematogénne, vyvíjajú svoj liečebný účinok a vylučujú sa močom.
 • "Nepriame" antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu bočných enzýmov systému zrážania krvi. Úplne zničia trombín a nielen inhibujú jeho aktivitu. Okrem antikoagulačného účinku liečivá v tejto skupine zlepšujú prívod krvi do myokardu, uvoľňujú hladké svaly, odstraňujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu. Priraďte "nepriame" antikoagulanciá nielen na liečbu trombózy, ale aj na ich prevenciu. Použiť ich výhradne vo vnútri. Tablety sa používajú dlhodobo ambulantne. Náhle vysadenie lieku môže viesť k zvýšeniu hladín protrombínu a trombózy.

Oddelene vydávajú lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, ako aj antikoagulanciá, ale aj iné mechanizmy. Patria medzi ne "kyselina acetylsalicylová", "aspirín".

Priame pôsobenie antikoagulancií

heparín

Najpopulárnejším zástupcom tejto skupiny je heparín a jeho deriváty. Heparín inhibuje priľnutie doštičiek a urýchľuje tok krvi v srdci a obličkách. Súčasne interaguje s makrofágmi a plazmatickými proteínmi, čo nevylučuje možnosť tvorby trombu. Liečivo znižuje krvný tlak, má účinok znižujúci hladinu cholesterolu, zvyšuje vaskulárnu permeabilitu, inhibuje proliferáciu buniek hladkého svalstva, podporuje rozvoj osteoporózy, potláča imunitu a zvyšuje diurézu. Heparín bol najprv izolovaný z pečene, čo určilo jeho názov.

Heparín sa podáva intravenózne v núdzových prípadoch a subkutánne na profylaktické účely. Na topické použitie sa používajú masti a gély, ktoré obsahujú heparín v ich zložení a majú antitrombotický a protizápalový účinok. Prípravky heparínu sa nanášajú na tenkú vrstvu na kožu a jemne sa trenia. Zvyčajne na liečbu tromboflebitídy a trombózy používajte gély "Lioton" a "Gepatrombin", ako aj "Heparin masť".

Negatívny vplyv heparínu na proces trombózy a zvýšenú vaskulárnu permeabilitu sú príčinou vysokého rizika krvácania počas liečby heparínom.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú vysokú biologickú dostupnosť a antitrombotickú aktivitu, predĺžený účinok, nízke riziko hemoroidálnych komplikácií. Biologické vlastnosti týchto liekov sú stabilnejšie. Vzhľadom na rýchlu absorpciu a dlhú dobu eliminácie zostáva koncentrácia liekov v krvi stabilná. Lieky v tejto skupine inhibujú faktory koagulácie krvi, inhibujú syntézu trombínu, majú slabý účinok na vaskulárnu permeabilitu, zlepšujú reologické vlastnosti krvi a zásobovanie orgánmi a tkanivami krvou a stabilizujú ich funkcie.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky, čím vytláčajú heparín z terapeutickej praxe. Podkožne sa vstrekujú do bočného povrchu brušnej steny.

 1. "Fragmin" je číry alebo žltastý roztok, ktorý má mierny vplyv na adhéziu krvných doštičiek a primárnu hemostázu. Je zakázané vstupovať intramuskulárne. "Fragmin" vo vysokých dávkach je predpísaný pacientom bezprostredne po chirurgickom zákroku, a to najmä tým, ktorí majú vysoké riziko krvácania a rozvoj dysfunkcie trombocytov.
 2. Klirin je "priamy" antikoagulant, ktorý ovplyvňuje väčšinu fáz krvnej zrážanlivosti. Liečivo neutralizuje enzýmy koagulačného systému a používa sa na liečbu a prevenciu tromboembolizmu.
 3. "Clexane" je liek s antitrombotickým a protizápalovým farmakologickým účinkom. Pred jeho vymenovaním je potrebné zrušiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú hemostázu.
 4. "Fraksiparín" - riešenie s antitrombotickým a antikoagulačným účinkom. Subkutánne hematómy alebo husté uzliny často vymiznú v mieste vpichu, ktoré zmiznú po niekoľkých dňoch. Spočiatku liečba veľkými dávkami môže vyvolať krvácanie a trombocytopéniu, ktorá zmizne v priebehu ďalšej liečby.
 5. "Wessel Due F" je prírodný produkt získaný z črevnej sliznice zvierat. Liek inhibuje aktivitu krvných koagulačných faktorov, stimuluje biosyntézu prostaglandínov, znižuje hladinu fibrinogénu v krvi. Wessel Due F sterilizuje už vytvorený trombus a používa sa na prevenciu tvorby trombu v tepnách a žilách.

Pri používaní liekov zo skupiny heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou sa vyžaduje prísne dodržiavanie odporúčaní a pokynov na ich použitie.

Inhibítory trombínu

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je "Hirudin". V srdci lieku je proteín, ktorý bol najprv nájdený v slinách lekárskych pijavíc. Ide o antikoagulanciá, ktoré pôsobia priamo v krvi a sú priamymi inhibítormi trombínu.

"Hirugen" a "Hirulog" sú syntetické analógy "Girudin", čo znižuje úmrtnosť u osôb s ochorením srdca. Sú to nové lieky v tejto skupine, ktoré majú rad výhod oproti derivátom heparínu. Vzhľadom na ich dlhotrvajúci účinok farmaceutický priemysel v súčasnosti vyvíja orálne formy inhibítorov trombínu. Praktické uplatnenie Girugen a Girulog je obmedzené ich vysokými nákladmi.

"Lepirudín" je rekombinantný liek, ktorý nevratne viaže trombín a používa sa na prevenciu trombózy a tromboembolizmu. Je priamym inhibítorom trombínu, blokuje jeho trombogénnu aktivitu a pôsobí na trombín v zrazenine. Znižuje úmrtnosť na akútny infarkt myokardu a potrebu srdcovej chirurgie u pacientov s ťažkou angínou.

Nepriame antikoagulanciá

 • "Fenilín" je antikoagulant, ktorý sa rýchlo a úplne absorbuje, ľahko preniká do histohematomatickej bariéry a hromadí sa v tkanivách tela. Tento liek je podľa pacientov považovaný za jeden z najúčinnejších. Zlepšuje stav krvi a normalizuje parametre zrážanlivosti krvi. Po liečbe sa všeobecný stav pacientov rýchlo zlepšuje: kŕče a necitlivosť nôh zmiznú. V súčasnosti sa Fenilín nepoužíva kvôli vysokému riziku nežiaducich účinkov.
 • "Neodikumarín" - prostriedok na inhibíciu procesu tvorby krvných zrazenín. Terapeutický účinok neodikumarínu sa nezobrazuje okamžite, ale po akumulácii lieku v tele. Inhibuje aktivitu krvného koagulačného systému, má účinok znižujúci hladiny lipidov a zvyšuje vaskulárnu permeabilitu. Pacientom sa odporúča prísne dodržiavať čas prijatia a dávku lieku.
 • Najčastejšou drogou v tejto skupine je warfarín. Ide o antikoagulačné činidlo, ktoré blokuje syntézu faktorov zrážanlivosti krvi v pečeni, čo znižuje ich koncentráciu v plazme a spomaľuje proces trombózy. "Warfarín" sa vyznačuje skorým účinkom a rýchlym zastavením nežiaducich účinkov pri nižších dávkach alebo pri odvykaní lieku.

Video: Nové antikoagulanciá a warfarín

Používanie antikoagulancií

Príjem antikoagulancií je indikovaný na ochorenia srdca a krvných ciev:

Nekontrolovaný príjem antikoagulancií môže viesť k vzniku hemoragických komplikácií. So zvýšeným rizikom krvácania sa má namiesto antikoagulancií použiť bezpečnejšie antiagregačné lieky.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Antikoagulanciá sú kontraindikované u osôb trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Peptický vred a 12 dvanástnikový vred,
 • Krvácanie z hemoroidov,
 • Chronická hepatitída a fibróza pečene,
 • Zlyhanie pečene a obličiek
 • urolitiáza,
 • Trombocytopenická purpura,
 • Nedostatok vitamínu C a K,
 • Endokarditída a perikarditída,
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza,
 • Hemoragická pankreatitída,
 • Zhubné nádory,
 • Infarkt myokardu s hypertenziou,
 • Intrarerebrálna aneuryzma,
 • leukémie,
 • alkoholizmus,
 • Crohnova choroba,
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sú zakázané užívať počas tehotenstva, laktácie, menštruácie, v počiatočnom období po pôrode, ako aj starších a starších ľudí.

Vedľajšie účinky antikoagulancií zahŕňajú: príznaky dyspepsie a intoxikácie, alergie, nekróza, vyrážka, svrbenie kože, dysfunkcia obličiek, osteoporóza, alopécia.

Komplikácie antikoagulačnej liečby - hemoragické reakcie vo forme krvácania z vnútorných orgánov: úst, nazofaryngu, žalúdka, čriev, ako aj krvácanie do svalov a kĺbov, výskyt krvi v moči. Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných účinkov na zdravie, mali by sa monitorovať základné ukazovatele krvi a sledovať celkový stav pacienta.

antiagregačné lieky

Antitrombotické činidlá sú farmakologické činidlá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi potlačovaním lepenia krvných doštičiek. Ich hlavným cieľom je zvýšiť účinnosť antikoagulancií a spolu s nimi zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Medzi protidoštičkové agens tiež pôsobí artritické, vazodilatačné a antispazmotické účinky. Významným predstaviteľom tejto skupiny je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín.

Zoznam najobľúbenejších protidoštičkových látok:

 • Aspirín je v súčasnosti najefektívnejším antiagregačným činidlom, vyrábaným vo forme tabliet a určeným na perorálne podávanie. Inhibuje agregáciu trombocytov, spôsobuje vazodilatáciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 • "Tiklopidin" - protidoštičkové činidlo, ktoré inhibuje adhéziu krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a predlžuje čas krvácania. Liek je predpísaný na prevenciu trombózy a na liečbu koronárnych artérií, srdcového infarktu a cerebrovaskulárnych ochorení.
 • "Tirofiban" - liek, ktorý zabraňuje agregácii krvných doštičiek, čo vedie k trombóze. Liečivo sa zvyčajne používa v spojení s "heparínom".
 • "Dipyridamol" rozširuje koronárne cievy, urýchľuje koronárny prietok krvi, zlepšuje prívod kyslíka do myokardu, reologické vlastnosti krvi a cerebrálnej cirkulácie, znižuje krvný tlak.

Nepriame antikoagulanciá: indikácie a kontraindikácie. Prehľad prostriedkov

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v cievach. Do tejto skupiny patria 2 podskupiny liekov: priame a nepriame antikoagulanciá. Už sme hovorili o priamych antikoagulanciách. V tom istom článku stručne opisujeme princíp normálneho fungovania krvného koagulačného systému. Aby sme lepšie porozumeli mechanizmom pôsobenia nepriamych antikoagulancií, dôrazne odporúčame, aby sa čitateľ oboznámil s dostupnými informáciami, s tým, čo sa deje bežne - vedel to, bude ľahšie zistiť, ktoré fázy koagulácie ovplyvňujú prípravky opísané nižšie a aké sú ich účinkov.

Mechanizmus účinku nepriamych antikoagulancií

Lieky v tejto skupine sú účinné len pri priamom zavádzaní do tela. Pri ich miešaní s krvou v laboratóriu neovplyvňujú zrážanlivosť. Nepôsobia priamo na krvnú zrazeninu, ale ovplyvňujú koagulačný systém cez pečeň a spôsobujú množstvo biochemických reakcií, ktoré vedú k stavu podobnému hypovitaminóze K. V dôsledku toho klesá aktivita plazmatických koagulačných faktorov, trombín sa tvorí pomalšie a preto pomalšie trombus.

Farmakokinetika a farmakodynamika nepriamych antikoagulancií

Dobre a pomerne rýchlo sa tieto lieky absorbujú v gastrointestinálnom trakte. S prietokom krvi sa dostávajú do rôznych orgánov, najmä do pečene, kde vykonávajú svoje účinky.

Rýchlosť nástupu, trvanie účinku a polčas rozpadu rôznych liečiv tejto triedy sa líši.

Vylučuje sa z tela, hlavne močom. Niektorí členovia triedy farby moču ružové.

Antikoagulačný účinok liekov v tejto skupine je vyvíjaný zhoršenou syntézou koagulačných faktorov krvi, čo postupne znižuje rýchlosť tohto procesu. Okrem antikoagulačného účinku tieto lieky znižujú tón svalov priedušiek a čriev, zvyšujú priepustnosť cievnej steny, znižujú obsah lipidov v krvi, inhibujú reakciu antigénu s protilátkou, stimulujú vylučovanie kyseliny močovej.

Indikácie a kontraindikácie pre použitie

Nepriame antikoagulanciá sa používajú na prevenciu a liečbu trombózy a tromboembolizmu v nasledujúcich prípadoch:

 • po chirurgických zákrokoch na srdci a krvných cievach;
 • s infarktom myokardu;
 • Pľúcna embólia - s pľúcnou embóliou;
 • s fibriláciou predsiení;
 • s aneuryzmou ľavej komory;
 • s tromboflebitídou povrchových žíl dolných končatín;
 • s trombangiitis obliterans;
 • so zničujúcou endarteriídou.

Kontraindikácie užívania drog v tejto skupine sú:

 • hemoragická diatéza;
 • hemoragická mŕtvica;
 • iné ochorenia spojené so zníženou koaguláciou krvi;
 • zvýšená vaskulárna permeabilita;
 • zhoubných novotvarov;
 • peptický vred a duodenálny vred;
 • závažné porušenie obličiek a pečene;
 • perikarditída;
 • infarkt myokardu sprevádzaný vysokým krvným tlakom;
 • gestačný čas;
 • tieto lieky sa nemajú užívať počas menštruácie (2 dni pred plánovaným štartom, ich liek je zrušený) av počiatočnom období po pôrode;
 • s opatrnosťou predpísanou pacientom staršieho a senilného veku.

Vlastnosti účinku a použitie nepriamych antikoagulancií

Na rozdiel od priamych antikoagulancií sa účinok liekov tejto skupiny nezobrazuje okamžite, ale ako účinná látka sa hromadí v orgánoch a tkanivách, to znamená pomaly. Činia naopak dlhšie. Rýchlosť, intenzita účinku a stupeň akumulácie (akumulácie) rôznych liečiv tejto triedy sa líšia.

Používajú sa výlučne ústami alebo ústami. Intramuskulárne, intravenózne alebo subkutánne nemožno použiť.

Zastavenie liečby nepriamymi antikoagulanciami by nemalo okamžite, ale postupne - pomaly znižovať dávku a zvyšovať čas medzi užívaním lieku (až 1 denne alebo dokonca každý druhý deň). Náhle vysadenie lieku môže spôsobiť náhle kompenzačné zvýšenie hladiny protrombínu v krvi, čo spôsobí trombózu.

V prípade predávkovania liekov tejto skupiny alebo ich dlhodobého užívania môžu spôsobiť krvácanie a budú spojené nielen s poklesom koagulácie krvi, ale aj so zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. Zriedkavo v tejto situácii sa objavujú krvácanie z úst a nazofaryngu, gastrointestinálne krvácanie, krvácanie do svalov a kĺbov, krv v moči, mikro- alebo hrubej hematúrie.

Aby sa zabránilo vzniku vyššie opísaných komplikácií, je potrebné počas liečby nepriamymi antikoagulanciami sledovať stav pacienta a laboratórne parametre zrážania krvi. Raz za 2-3 dni a v niektorých prípadoch častejšie sa musí stanoviť protrombínový čas a vyšetriť moč pre prítomnosť červených krviniek (hematúria, to znamená, že krv v moči je jedným z prvých príznakov predávkovania liekom). Pre úplnejšiu kontrolu by sa okrem obsahu protrombínu v krvi mali stanoviť aj ďalšie indikátory: tolerancia na heparín, čas rekalcifikácie, protrombínový index, plazmatický fibrinogén, obsah protrombínu pomocou 2-krokovej metódy.

Nemali by sa súčasne s týmito liekmi predpisovať lieky salicylátovej skupiny (najmä kyseliny acetylsalicylovej), pretože prispievajú k zvýšeniu koncentrácie voľného antikoagulancia v krvi.

Lieky skupiny nepriamych antikoagulancií sú skutočne málo. Ide o necikumarín, acenokumarol, warfarín a fenindión.

Zvážte každú z nich podrobnejšie.

Neodikumarín (Pelentan, Thrombarin, Dikumaril)

Keď sa požitie absorbuje pomerne rýchlo, polčas je 2,5 hodiny, vylučovaný močom nie v pôvodnej forme, ale vo forme metabolických produktov.

Očakávaný účinok lieku sa začína objavovať 2-3 hodiny po jeho podaní, dosahuje maximum v priebehu niekoľkých hodín a trvá dva dni po prerušení liečby.

Používa sa samostatne alebo navyše k liečbe heparínom.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Dávkovanie podľa schémy predstavuje maximálnu dennú dávku - 0,9 g. Dávka sa vyberá v závislosti od indikátorov protrombínového času.

Acenocoumarol (Syncumar)

Pri perorálnom podaní sa dobre absorbuje. Má kumulatívny účinok (to znamená, že pôsobí, keď sa v tkanivách zhromažďuje dostatočné množstvo). Maximálny účinok sa pozoruje niekoľko hodín po začiatku liečby týmto liekom. Po zrušení jeho normálnej hladiny protrombínu sa určuje v priebehu hodín.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Požíva sa. Prvý deň je odporúčané dávkovanie 8-16 mg. Dávkovanie liečiva závisí od hodnôt protrombínu. Spravidla je udržiavacia dávka 1-6 mg denne.

Možná zvýšená citlivosť pacienta na túto liečbu. V prípade výskytu alergických reakcií je potrebné túto liečbu zrušiť.

Fenindion (fenilín)

Zníženie koagulácie krvi sa zaznamená po 8 až 10 hodinách po užití lieku a dosiahne maximum približne za deň. Má výrazný kumulatívny účinok.

Formulár na uvoľnenie - pilulky.

Počiatočná dávka je v prvých 2 dňoch, 0,03 - 0,05 g trikrát denne. Ďalšie dávky liečiva sa vyberú individuálne v závislosti od parametrov krvi: protrombínový index by nemal byť nižší ako 40-50%. Maximálna jednorazová dávka - 0,05 g denne - 200 mg.

Na pozadí liečby fenylénom je možné sfarbiť pokožku a zmeniť farbu moču. Ak sa objavia tieto príznaky, nahraďte fenyndión iným antikoagulanciám.

Warfarín (warfarín)

V gastrointestinálnom trakte sa úplne absorbuje. Polčas rozpadu je 40 hodín. Antikoagulačný účinok začína 3-5 dní po začiatku liečby a trvá 3-5 dní po prerušení liečby.

K dispozícii v tabletách.

Začnite liečbu 10 mg raz denne, po 2 dňoch sa dávka zníži o 1,5-2 krát na 5-7,5 mg za deň. Liečba sa vykonáva pod kontrolou hodnoty INR krvi (medzinárodný normalizovaný pomer). V konkrétnych klinických situáciách, napríklad pri príprave na chirurgickú liečbu, sa odporúčajú dávky liečiva rôzne a určujú sa individuálne.

Zvýšte antikoagulačný účinok warfarínu aspirínu a iných nesteroidných protizápalových liekov: heparín, dipyridamol, simvastatín. Účinok oslabenia cholestyramínu, vitamínu K, laxatív, paracetamolu vo veľkej dávke.

Nepriame antikoagulanciá sú veľmi závažné lieky, ktoré, ak sa užívajú neprofesionálne, môžu spôsobiť množstvo závažných, dokonca život ohrozujúcich komplikácií. Uvedené informácie sú poskytované iba na informačné účely. V žiadnom prípade nepredpisujte tieto lieky pre seba alebo pre blízkych: môžete len určiť, či ich potrebujete, rovnako ako vybrať účinnú a bezpečnú dávku!

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Zvyčajne je protidoštičkový prostriedok na nepriame pôsobenie predpísaný kardiológa, kardiolog, flebológ alebo vaskulárny chirurg. Ak pacient dlhší čas užíva tieto lieky (napríklad warfarín pri fibrilácii predsiení), potom môže terapeut sledovať ich účinnosť.

Zobraziť populárne články

odpoveď Neodpovedá

Pomôžte deťom

Užitočné informácie

Obráťte sa na odborníkov

Telefónna služba pre špecialistov v Moskve:

Informácie sú poskytované iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu. Pri prvých príznakoch ochorenia sa poraďte s lekárom.

Redakčná adresa:, Moskva, 3. Frunzenská ul., 26

antikoagulanciá

1. Malá lekárska encyklopédia. - M.: Medicínska encyklopédia. 1991-1996. 2. Prvá pomoc. - M.: Veľká ruská encyklopédia. 1994 3. Encyklopedický slovník medicínskych pojmov. - M.: Sovietská encyklopédia. - 1982-1984

Pozrite sa, aké sú "antikoagulanciá" v iných slovníkoch:

Antikoagulanciá - (z anti... a Lat Coagulans, rod, prípad koagulantis spôsobujúci koaguláciu) chemické látky a lieky, ktoré inhibujú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Obsah 1 Akcia... Wikipedia

ANTIKOAGULANTI - (z anti a latinčina Coagulans spôsobuje koaguláciu) v medicíne liečivých látok, ktoré znižujú krvnú zrážanlivosť... Veľký encyklopedický slovník

ANTICOAGULANTS - chemické lieky na prevenciu zrážania krvi na stavovcoch a ľuďoch (deriváty oxykumarínu, indandiónu atď.). Ekologický encyklopedický slovník. Ekologický slovník

antikoagulanciá - ov, pl. antikoagulačný <c. anti + lat koagulácia koagulácie. med. Liečivé látky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a tvorbe krvných zrazenín; protivop. zrážacie. Krysin 1998... Historický slovník ruského jazyka Gallicisms

ANTIKOAGULANTY - (z gréckeho antigénu, čo znamená opozícia a lat., Koagulans, narodený, prípad koagulantis spôsobujúci zrážanie), vo va, zabraňujúce zrážaniu krvi. Používa sa v medicíne na prevenciu výskytu krvných zrazenín v krvných zrazeninách, rovnako ako...... Encyklopédia pre chemikálie

antikoagulanciá - (z antikoagulancií a koagulancií spôsobujúcich koaguláciu) (med.), liečivé látky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. * * * ANTIKOAGULANTY ANTICOAGULANTS (z gréckeho anti a proti koagulans spôsobujúce koaguláciu), v lekárskej medicíny...... encyklopedický slovník

antikoagulanciá - (pozri anti.) liečivé látky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a krvným zrazeninám c. coagulants). Nový slovník cudzích slov. EdwART, 2009, antikoagulanty, ed. antikoagulant, a, m. (fr., antikoagulant) Slovník cudzích slov ruského jazyka

antikoagulanciá (antikoagulancia, anti + koagulanty, syntetické antikoagulanciá) lieky, ktoré inhibujú zrážanlivosť krvi, napríklad. heparín... Veľký lekársky slovník

Antikoagulanciá - liečivé látky, ktoré inhibujú aktivitu krvného zrážacieho systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (z antigénového a koagulánskeho rodu, prípadu koagulantis spôsobujúceho zrážanie). A. majú vplyv na rôzne časti procesu...... Veľká sovietská encyklopédia

antikoagulanciá - pl. Látky, lieky, ktoré inhibujú aktivitu zrážania krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Vysvetľujúci slovník Ephraim. T. F. Efremová. 2000... Moderný Efremovský slovník ruského jazyka

Zdieľať odkaz zvýraznený

Priamy odkaz:

Cookies používame, aby najlepšie reprezentovali naše stránky. Pokračovaním v používaní týchto stránok súhlasíte. dobre

Čo sú antikoagulanciá v medicíne, ich klasifikácia a názov liekov

Antikoagulanciá sú skupina liekov, ktoré potláčajú zrážanie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín znížením tvorby fibrínu.

Antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu určitých látok, ktoré inhibujú proces zrážania kože a menia viskozitu krvi.

V medicíne sa používajú moderné antikoagulanciá na profylaktické a terapeutické účely. Sú dostupné v rôznych formách: vo forme masti, tabliet alebo injekčných roztokov.

Iba špecialista si môže zvoliť správne lieky a vybrať si ich dávku.

Nesprávna liečba môže spôsobiť poškodenie tela a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení sa vysvetľuje tvorbou krvných zrazenín: takmer polovica tých, ktorí zomreli na srdcové choroby, mali trombózu.

Trombóza žíl a pľúcna embólia - najčastejšie príčiny invalidity a úmrtnosti. Preto kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulancia ihneď po zistení vaskulárnych a srdcových ochorení.

Ich skoré používanie pomáha predchádzať vzniku a zvýšeniu krvnej zrazeniny, upchatiu krvných ciev.

Väčšina antikoagulancií pôsobí nie na samotnú krvnú zrazeninu, ale na systém koagulácie krvi.

Po sérii transformácií sa potláčajú faktory zrážanlivosti plazmy a tvorba trombínu, čo je enzým potrebný na vytvorenie fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu. V dôsledku toho sa tvorba trombov spomaľuje.

Používanie antikoagulancií

Antikoagulanciá sú indikované na:

 • Embolická a trombotická mŕtvica (pôsobia ako mikrocirkulátory);
 • Reumatická karditída;
 • ateroskleróza;
 • Akútna trombóza;
 • tromboflebitída;
 • Mitrálne defekty srdca;
 • kŕčové žily;
 • Aneuryzma aorty;
 • Koronárna choroba srdca;
 • pľúcna embólia;
 • DIC syndróm;
 • Fibrilácia predsiení;
 • Endarteritida a tromboangiitída obliterans.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky antikoagulancií

Antikoagulanciá sú kontraindikované u ľudí trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Krvácanie z hemoroidov;
 • Duodenálny vred a žalúdočný vred;
 • Zlyhanie obličiek a pečene;
 • Fibróza pečene a chronická hepatitída;
 • Trombocytopenická purpura;
 • urolitiáza;
 • Nedostatok vitamínov C a K;
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza;
 • Perikarditída a endokarditída;
 • Zhubné nádory;
 • Hemoragická pankreatitída;
 • Intrarerebrálna aneuryzma;
 • Infarkt myokardu s hypertenziou;
 • leukémie;
 • Crohnova choroba;
 • alkoholizmus;
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sa nemajú užívať počas menštruácie, tehotenstva, laktácie, v počiatočnom období po pôrode, starších.

Medzi vedľajšie účinky patria: príznaky intoxikácie a dyspepsie, nekróza, alergie, vyrážky, svrbenie kože, osteoporóza, dysfunkcia obličiek, alopécia.

Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných následkov, je potrebné sledovať stav pacienta a sledovať krvný obraz.

Prírodné antikoagulanciá

Môže byť patologický a fyziologický. Patologické v niektorých ochoreniach sa objavujú v krvi. Fyziologické normálne sú v plazme.

Fyziologické antikoagulanciá sú rozdelené na primárne a sekundárne. Prvé sú nezávisle syntetizované v tele a sú neustále prítomné v krvi. Sekundárne sa objavujú pri rozdelení koagulačných faktorov v procese tvorby a rozpúšťania fibrínu.

Primárne prírodné antikoagulanciá

 • antitrombín;
 • Antitromboplastiny;
 • Inhibítory procesu samozaradenia fibrínu.

Pri znížení hladiny primárnych fyziologických antikoagulancií v krvi existuje riziko trombózy.

Táto skupina látok môže obsahovať nasledujúci zoznam:

 • Antitrombín III sa tvorí v pečeni, označuje alfa2-glykoproteíny. Znižuje aktivitu trombínu a množstvo aktivovaných koagulačných faktorov, ale neovplyvňuje neaktivované faktory. 75% antikoagulačnej aktivity poskytuje antitrombín III.
 • Heparín. Tento polysacharid je syntetizovaný v žírnych bunkách. Obsahuje vo veľkých množstvách v pečeni a pľúcach. Veľké dávky heparínu inhibujú funkciu krvných doštičiek a zabraňujú zrážaniu krvi.
 • Proteín C je v krvi v neaktívnej forme a je tvorený bunkami jaterného parenchýmu. Aktivuje sa trombínom.
 • Komplement inhibitor-I.
 • Alfa₂-makroglobulínu.
 • Proteín S. Závisí od vitamínu K, syntetizovaného endotelovými bunkami a pečeňovým parenchýmom.
 • Antitromboplastiny.
 • Inhibítor lipidov.
 • Kontaktný inhibítor.

Sekundárne fyziologické antikoagulancie

Vzniká v procese zrážania krvi. Vyskytujú sa aj pri rozdelení koagulačných faktorov a rozpúšťaní fibrínových zrazenín.

Sekundárne antikoagulanciá - čo to je:

Patologické antikoagulanciá

S rozvojom mnohých ochorení sa v plazme môžu hromadiť silné inhibítory imunitnej koagulácie, ktoré sú špecifické protilátky, ako je lupus antikoagulant.

Tieto protilátky naznačujú určitý faktor, môžu sa vyrábať na boj proti prejavom krvného zrážania, ale podľa štatistiky sú to inhibítory faktora VII, IX.

Niekedy s množstvom autoimunitných procesov v krvi a paraproteinémiách sa môžu akumulovať patologické proteíny s antitrombínom alebo inhibičnými účinkami.

Mechanizmus účinku antikoagulancií

Ide o lieky, ktoré majú vplyv na zrážanlivosť krvi a používajú sa na zníženie rizika vzniku krvnej zrazeniny.

V dôsledku tvorby blokád v orgánoch alebo v cievach môže vzniknúť:

 • Gangréna končatín;
 • Ischemická mozgová príhoda;
 • tromboflebitída;
 • Ischémia srdca;
 • Zápal ciev;
 • Ateroskleróza.

Podľa mechanizmu účinku sú antikoagulanciá rozdelené na lieky priamej / nepriamej liečby:

"Direct"

Aktivujte priamo trombín, čím znižujete jeho aktivitu. Tieto lieky sú de-aktivátory protrombínu, inhibítory trombínu a inhibujú tvorbu trombu. Aby ste predišli vnútornému krvácaniu, musíte sledovať výkon koagulačného systému.

Priame antikoagulanciá rýchlo vstupujú do tela, absorbujú sa v gastrointestinálnom trakte a dosahujú pečeň, majú terapeutický účinok a vylučujú sa do moču.

Sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • heparíny;
 • Heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou;
 • hirudín;
 • Hydrocitrát sodný;
 • Lepirudin, danaparoid.

Najčastejšou látkou proti zrážaniu je heparín. Je to antikoagulačný liek s priamym účinkom.

Podáva sa intravenózne, intramuskulárne a pod kožu a tiež sa používa ako masť ako lokálny liek.

Antitrombotické topické prípravky nemajú veľmi vysokú účinnosť a nízku permeabilitu v tkanive. Používa sa na liečbu hemoroidov, kŕčových žíl, modrín.

Nasledujúce lieky sa najčastejšie používajú s heparínom:

Heparíny na subkutánne a intravenózne podávanie - drogy znižujúce koaguláciu, ktoré sú individuálne vybrané a nie sú v priebehu liečby navzájom nahradené, pretože nie sú ekvivalentné v účinku.

Aktivita týchto liekov dosahuje maximálne po približne 3 hodinách a trvanie účinku je jeden deň. Tieto heparíny blokujú trombín, znižujú aktivitu plazmatických a tkanivových faktorov, zabraňujú tvorbe fibrínových vlákien a zabraňujú priľnutiu doštičiek.

Na prevenciu trombózy a tromboembólie predpísaných Reviparínom a heparínom.

Tento antikoagulant sa používa v laboratórnej praxi. Pridáva sa do skúmaviek, aby sa zabránilo zrážaniu krvi. Používa sa na uchovanie krvi a jej zložiek.

"Nepriame"

Majú vplyv na biosyntézu vedľajších enzýmov koagulačného systému. Neinhibujú aktivitu trombínu, ale úplne ho zničia.

Okrem antikoagulačného účinku lieky tejto skupiny majú relaxačný účinok na hladké svaly, stimulujú prívod krvi do myokardu, vylučujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu.

"Nepriame" antikoagulanciá predpísané pri liečbe a prevencii trombózy. Používajú sa výhradne vo vnútri. Forma tabliet sa dlhodobo aplikuje v ambulantných podmienkach. Náhle zrušenie vedie k zvýšeniu protrombínu a trombózy.

Medzi "nepriame" drogy patria:

Warfarín (inhibítory trombínu) sa nemá užívať pri niektorých ochoreniach pečene a obličiek, trombocytopénia s tendenciou krvácania a akútneho krvácania počas tehotenstva s DIC, vrodeným deficitom proteínov S a C, nedostatok laktázy, ak je glukóza a galaktóza absorbovateľné.

Medzi vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, hnačka, krvácanie, nefritída, alopécia, urolitiáza, alergie. Môže sa vyskytnúť svrbenie, kožné vyrážky, vaskulitída, ekzém.

Hlavnou nevýhodou warfarínu je zvýšené riziko krvácania (nazálne, gastrointestinálne, atď.).

Nové generácie perorálnych antikoagulancií (PLA)

Antikoagulanciá sú nepostrádateľné lieky používané pri liečbe mnohých patológií, ako sú trombóza, arytmie, srdcové záchvaty, ischémia a iné.

Avšak lieky, ktoré sa ukázali ako účinné, majú mnoho vedľajších účinkov. Vývoj pokračuje a na trhu sa niekedy objavujú nové antikoagulancie.

Vedci sa snažia vyvinúť univerzálne lieky, ktoré sú účinné pri rôznych chorobách. Vykonal vývoj nástrojov pre deti a pacientov, ktoré sú kontraindikované.

Prípravky na riedenie krvi novej generácie majú nasledujúce výhody:

 • Činnosť drogy rýchlo prichádza a končí;
 • Pri príjme klesá riziko krvácania;
 • Lieky sú indikované u pacientov, ktorí nemajú užívať warfarín;
 • Inhibícia faktora viažuceho trombín a trombínu je reverzibilná;
 • Znížil vplyv konzumovaných potravín, ako aj iných liekov.

Nové lieky majú však nevýhody:

 • Mala by byť pravidelne užívaná, zatiaľ čo príjmu starých liekov sa môže z dlhodobého hľadiska vynechať;
 • Mnoho testov;
 • Netolerancia u niektorých pacientov, ktorí by mohli užívať staré pilulky bez vedľajších účinkov;
 • Riziko krvácania v zažívacom trakte.

Zoznam liekov novej generácie je malý.

Nové lieky Rivaroxaban, Apixaban a Dabigatran môžu byť alternatívou v prípade fibrilácie predsiení. Ich výhodou je absencia potreby neustále darovať krv počas recepcie, neinteragujú s inými liekmi.

Avšak PLA je rovnako účinná pri vyššom riziku krvácania.

antiagregačné lieky

Tiež prispievajú k zriedeniu krvi, ale majú iný mechanizmus účinku: protidoštičkové látky zabraňujú lepeniu krvných doštičiek. Predpísané sú na zvýšenie účinku antikoagulancií. Okrem toho majú vasodilatátor a antispazmotický účinok.

Najslávnejšie protidoštičkové látky:

 • Aspirín je najbežnejší antiagregát. Účinná látka na riedenie krvi, rozširuje krvné cievy a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín;
 • Tirofiban - narúša väzbu krvných doštičiek;
 • Eptifibatit - inhibuje adhéziu krvných doštičiek;
 • Dipyridamol je vazodilatačný liek;
 • Ticlopidín - používa sa na srdcové záchvaty, ischémiu srdca a na prevenciu trombózy.

Brilint s látkou ticagrelor patrí do novej generácie. Je to reverzibilný antagonista R2U receptora.

záver

Antikoagulanciá sú nepostrádateľné lieky na liečbu patológií srdca a krvných ciev. Nemôžu byť brané samostatne.

Antikoagulanciá majú veľa vedľajších účinkov a kontraindikácií a nekontrolované použitie môže spôsobiť krvácanie vrátane skrytých. Určenie a výpočet dávky vykonáva ošetrujúci lekár, ktorý môže brať do úvahy všetky možné riziká a znaky priebehu ochorenia.

Počas liečby je potrebné pravidelné laboratórne monitorovanie.

Je veľmi dôležité, aby sa nezmlievali antikoagulanciá a antiagregačné lieky s trombolytickými činidlami. Rozdiel spočíva v tom, že antikoagulanci nezničia krvnú zrazeninu, ale spomaľujú alebo zabraňujú jej rozvoju.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cysty na cievy mozgu u dospelých

Možné prejavy a následky cystov v hlaveDetekcia neoplaziem mozgu spôsobuje strach a paniku u pacienta. Jedným z najrozšírenejších predstaviteľov tejto skupiny je cysty mozgu, ktorých príznaky môžu byť klasické alebo schovávať s asymptomatickým prietokom.

Zvierky sú zvýšené: príčiny, diagnóza a liečba

Ako viete, leukocyty (bunky zodpovedné za ochrannú funkciu tela) majú odrody. Najpočetnejšou skupinou leukocytov sú neutrofily, ktoré sú ďalej rozdelené na druhy.

Hrubá krv u novorodenca: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Krv v ľudskom tele vykonáva najdôležitejšiu úlohu - poskytuje a podporuje dôležité procesy v tele. Stav všetkých systémov ľudského tela závisí od krvi.

Liečba karotického trombu

Karotickej trombózeKrv má tendenciu koagulovať v cievach. Zároveň nebudeme obviňovať prírodu, ktorá nám túto vlastnosť odmenila. A chápem prečo. Čo sa stane, unikne krv z poškodeného plavidla bez prekážok, pretože sme sa nemohli zastaviť s tesným obväzom alebo šnúrou.

Kŕčové žily v pažeráku: rizikové faktory, príznaky, komplikácie, liečba

Je nepravdepodobné, že by niekto, kto nemá lekárske vzdelanie, povedal bez toho, aby si myslel, čo to znamená choroba "phlebectasia".

Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

Cysta choroidného plexu u novorodencov je zdanlivo najvážnejšou patológiou u detí prvého roka života. Zvyčajne sa zisťuje aj počas vývoja plodu v období 24-30 týždňov.