Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Vo svojom mechanizme činnosti sú zásadne odlišné. Pre osoby bez lekárskej výchovy je pochopenie tohto rozdielu pomerne ťažké, ale článok poskytne zjednodušené odpovede na najdôležitejšie otázky.

Prečo potrebujem riediť krv?

Zrážanie krvi je výsledkom komplexnej sekvencie udalostí známych ako hemostáza. Práve táto funkcia zastavuje krvácanie a cievy sa rýchlo zotavia. Je to spôsobené tým, že malé fragmenty krvných buniek (krvných doštičiek) sa držia spolu a "utesňujú" ranu. Koagulačný proces zahŕňa až 12 zrážacích faktorov, ktoré premieňajú fibrinogén na sieť fibrínových vlákien. U zdravého človeka sa hemostáza aktivuje iba v prípade rany, ale niekedy v dôsledku choroby alebo nesprávnej liečby dochádza k nekontrolovanému zrážaniu krvi.

Nadmerná koagulácia vedie k vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu úplne zablokovať krvné cievy a zastaviť prietok krvi. Tento stav je známy ako trombóza. Ak sa ochorenie ignoruje, časti trombu sa môžu vyhnúť a prechádzať krvnými cievami, čo môže viesť k takým závažným stavom:

 • prechodný ischemický záchvat (mini-mŕtvica);
 • srdcový záchvat;
 • periférna arteriálna gangréna;
 • srdcový záchvat obličiek, sleziny, čriev.

Zriedenie krvi správnymi liekmi pomôže zabrániť výskytu krvných zrazenín alebo zničiť existujúce.

Čo sú protidoštičkové látky a ako fungujú?

Antiagregačné lieky inhibujú tvorbu tromboxánu a sú predpísané na prevenciu mozgovej príhody a srdcového infarktu. Prípravky tohto typu inhibujú lepenie doštičiek a tvorbu krvných zrazenín.

Aspirín je jedným z najlacnejších a najbežnejších antiagregačných liekov. Mnohí pacienti, ktorí sa zotavia z infarktu, sú predpísaní aspirínom, aby zastavili ďalšiu tvorbu krvných zrazenín v koronárnych artériách. Po konzultácii s lekárom môžete užívať nízke dávky lieku denne na prevenciu trombózy a srdcových ochorení.

Inhibítory adenozíndifosfátového receptora (ADP) sú predpísané pacientom, u ktorých došlo k mŕtvici, ako aj tým, ktorí mali náhradu srdcovej chlopne. Inhibítory glykoproteínu sa injikujú priamo do krvného obehu, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Antidoštičkové lieky majú tieto obchodné názvy:

Nežiaduce účinky protidoštičkových látok

Podobne ako u všetkých ostatných liekov môžu protidoštičkové lieky spôsobiť nežiaduce účinky. Ak pacient zistil niektorý z nasledujúcich vedľajších účinkov, musíte požiadať lekára, aby preskúmal predpísané lieky.

Tieto negatívne prejavy by mali byť upozornené:

 • ťažká únava (konštantná únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • vyčerpaný žalúdok a nevoľnosť;
 • bolesť brucha;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Vedľajšie účinky, ktorých výskyt je nevyhnutný na ukončenie užívania lieku:

 • alergické reakcie (sprevádzané opuchom tváre, hrdla, jazyka, pier, rúk, nôh alebo členkov);
 • kožná vyrážka, pruritus, žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvracanie obsahuje krvné zrazeniny;
 • tmavé alebo krvavé stolice, krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • problémy s rečou;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • rýchly tlkot srdca (arytmia);
 • žltatie kože alebo očných bielkov;
 • bolesť kĺbov;
 • halucinácie.

Vlastnosti účinku antikoagulancií

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré sú predpísané na liečbu a prevenciu venóznej trombózy, ako aj na prevenciu komplikácií predsieňovej fibrilácie.

Najpopulárnejším antikoagulanciom je warfarín, ktorý je syntetickým derivátom kumarínu rastlinného materiálu. Použitie warfarínu na antikoaguláciu začalo v roku 1954 a odvtedy táto droga zohrala dôležitú úlohu pri znižovaní úmrtnosti pacientov náchylných na trombózu. Warfarín inhibuje vitamín K znížením hepatickej syntézy vitamínov K závislej krvnej koagulačnej faktory. Lieky warfarínu majú vysokú väzbu na proteíny, čo znamená, že mnohé iné lieky a doplnky môžu zmeniť fyziologicky aktívnu dávku.

Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnej štúdii krvného testu. Nezávisle na zmenu zvolenej dávky lieku nie je dôrazne odporúčaná. Príliš veľa dávky bude znamenať, že sa krvné zrazeniny nedajú dostatočne rýchlo vytvoriť, čo znamená, že riziko krvácania a nehojacích škrabancov a modrín sa zvýši. Príliš nízke dávkovanie znamená, že krvné zrazeniny sa môžu stále rozvíjať a šíriť po celom tele. Warfarín sa zvyčajne užíva raz denne v rovnakom čase (zvyčajne pred spaním). Predávkovanie môže spôsobiť nekontrolované krvácanie. V tomto prípade sa zavádza vitamín K a čerstvá zmrazená plazma.

Iné lieky s antikoagulačnými vlastnosťami:

 • dabigatran (pradakas): inhibuje trombín (faktor IIa), ktorý zabraňuje konverzii fibrinogénu na fibrín;
 • rivaroxaban (xarelto): inhibuje faktor Xa, ktorý zabraňuje konverzii protrombínu na trombín;
 • apixaban (elivix): tiež inhibuje faktor Xa, má slabé antikoagulačné vlastnosti.

V porovnaní s warfarínom majú tieto relatívne nové lieky mnohé výhody:

 • zabrániť tromboembolizmu;
 • menšie riziko krvácania;
 • menej interakcií s inými liekmi;
 • kratší polčas rozpadu, čo znamená, že bude trvať minimálny čas na dosiahnutie maximálnych hladín účinných látok v plazme.

Nežiaduce účinky antikoagulancií

Pri užívaní antikoagulancií sa vyskytujú vedľajšie účinky, ktoré sa líšia od komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť pri podávaní protidoštičkových liekov. Hlavným vedľajším účinkom je, že pacient môže trpieť dlhším a častým krvácaním. To môže spôsobiť nasledujúce problémy:

 • krv v moči;
 • čierne výkaly;
 • modriny na koži;
 • dlhotrvajúce krvácanie z nosa;
 • krvácanie ďasien;
 • vracanie krvou alebo hemoptýza;
 • predĺžená menštruácia u žien.

Ale pre väčšinu ľudí prínosy užívania antikoagulancií prevažujú nad rizikom krvácania.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Po preskúmaní vlastností dvoch typov liekov možno dospieť k záveru, že obidva z nich sú navrhnuté tak, aby robili rovnakú prácu (tenká krv), ale pomocou rôznych metód. Rozdiel medzi mechanizmami účinku spočíva v tom, že antikoagulanciá zvyčajne pôsobia na proteíny v krvi, aby zabránili konverzii protrombínu na trombín (kľúčový prvok tvoriaci zrazeniny). Avšak protidoštičkové látky priamo ovplyvňujú krvné doštičky (väzbou a blokovaním receptorov na povrchu).

Počas koagulácie krvi sa aktivujú špeciálne mediátory uvoľňované poškodenými tkanivami a krvné doštičky reagujú na tieto signály zaslaním špeciálnych chemikálií, ktoré spúšťajú zrážanie krvi. Antitrombotické blokátory blokujú tieto signály.

Bezpečnostné opatrenia pri užívaní riedidiel krvi

Ak sú antikoagulanciá alebo antiagregačné lieky predpísané (niekedy môžu byť predpísané v kombinácii), potom je potrebné pravidelne robiť test krvnej zrážanlivosti. Výsledky tejto jednoduchej analýzy pomôžu lekárovi určiť presnú dávku liekov, ktoré sa musia užívať každý deň. Pacienti užívajúci antikoagulanciá a antiagregačné lieky by mali informovať zubných lekárov, lekárnikov a iných lekárov o dávkovaní a čase liečby.

Vzhľadom na riziko závažného krvácania by sa každý, kto užíva riedidlá krvi, mal chrániť pred poškodením. Mali by ste sa vzdať športu a iných potenciálne nebezpečných aktivít (cestovný ruch, jazda na motocykli, aktívne hry). Akékoľvek pádu, údery alebo iné zranenia sa musia oznámiť lekárovi. Dokonca aj malé zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu, ku ktorému môže dôjsť bez zjavných príznakov. Zvláštnu pozornosť treba venovať holeniu a čisteniu zubov so špeciálnym závitom. Dokonca také jednoduché denné postupy môžu viesť k dlhotrvajúcemu krvácaniu.

Prírodné protidoštičkové a antikoagulančné lieky

Niektoré potraviny, výživové doplnky a liečivé bylinky majú tendenciu riediť krv. Samozrejme, nemôžu byť doplnené už užívanými liekmi. Ale po konzultácii s lekárom môžete použiť cesnak, zázvor, ginkgo biloba, rybí olej, vitamín E.

Cesnak

Cesnak je najpopulárnejším prírodným liekom na prevenciu a liečbu aterosklerózy, kardiovaskulárnych ochorení. Cesnak obsahuje alicín, ktorý zabraňuje priľnutiu krvných doštičiek a vytváraniu krvných zrazenín. Okrem účinku proti krvným doštičkám cesnak znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo je tiež dôležité pre zdravie kardiovaskulárneho systému.

zázvor

Zázvor má rovnaké pozitívne účinky ako lieky proti krvným doštičkám. Je potrebné použiť každý deň aspoň jednu čajovú lyžičku zázvoru, aby ste zistili účinok. Zázvor môže znížiť lepivosť krvných doštičiek a znížiť hladinu cukru v krvi.

Ginkgo biloba

Jedenie ginkgo biloba môže pomôcť zriediť krv, zabrániť nadmernej lepivosti krvných doštičiek. Ginkgo biloba inhibuje faktor aktivácie krvných doštičiek (špeciálna chemikália, ktorá spôsobuje zrážanie krvi a tvorbu krvných zrazenín). V roku 1990 bolo oficiálne potvrdené, že ginkgo biloba účinne znižuje nadmernú adhéziu krvných doštičiek.

kurkuma

Kurkuma môže pôsobiť ako lieky proti krvným doštičkám a znižuje tendenciu tvoriť krvné zrazeniny. Niektoré štúdie ukázali, že kurkuma môže byť účinná pri prevencii aterosklerózy. Oficiálna lekárska štúdia uskutočnená v roku 1985 potvrdila, že aktívna zložka kurkumu (kurkumín) má výrazný protititrogénny účinok. Kurkumín tiež zastavuje agregáciu trombocytov a tiež zriedi krv.

Ale z potravín a výživových doplnkov, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu K (ružičkový kel, brokolica, špargľa a iná zelená zelenina), by sa malo upustiť. Môžu dramaticky znížiť účinnosť antiagregačnej a antikoagulačnej liečby.

33 protidoštičkových liekov, zoznam voľnopredajných liekov

Medzi protidoštičkové látky patrí skupina liekov, ktoré zabraňujú tomu, aby sa krvné bunky spojili a vytvorili krvnú zrazeninu. Zoznam protidoštičkových liekov pre lieky bez lekárskeho predpisu poskytol lekár Alla Garkusha.

Antikoagulanciá a antiagregačné lieky, aký je rozdiel

Ak dôjde k poškodeniu tkaniva, krvné doštičky sa posielajú na miesta poškodenia, kde sa zhromažďujú a vytvárajú krvné zrazeniny. Zastaví krvácanie vo vašom tele. Ak máte rez alebo ranu, je to veľmi potrebné. Ale niekedy krvné doštičky sú zoskupené vo vnútri cievy, ktorá je zranená, zapálená alebo má aterosklerotické plaky. Za všetkých týchto podmienok môže akumulácia krvných doštičiek viesť k vzniku krvných zrazenín vo vnútri cievy. Krvné doštičky sa môžu tiež držať okolo stentov, umelých srdcových chlopní a iných umelých implantátov, ktoré sú umiestnené vo vnútri srdca alebo krvných ciev. Bilancia dvoch prostaglandínov: prostacyklínový vaskulárny endotel a tromboxánové krvné doštičky zabraňujú adhézii krvných doštičiek a tvorbe bunkových agregátov.

Existuje rozdiel medzi antiagregačnými činidlami a antikoagulanciami.

 • Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré interferujú s bunkovou agregáciou (lepením) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Sú podávané ľuďom, ktorí majú vysoké riziko vzniku krvných zrazenín. Protidoštičkové látky majú miernejší účinok.
 • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré narúšajú koaguláciu. Na zníženie vývoja infarktu alebo cievnej mozgovej príhody sa predpisujú antikoagulanciá. Toto je ťažké delostrelectvo proti trombóze.
 • heparín,
 • Dicumarol (warfarín),
 • pijavica sliny

Tieto liečivá sa môžu použiť ako profylaxia na prevenciu hlbokej žilovej trombózy, embólie, ako aj na liečbu tromboembolizmu, infarktu a periférnych cievnych ochorení. Uvedené činidlá inhibujú koagulačné faktory závislé od vitamínu K a aktiváciu antitrombínu III.

Žiadne krvné zrazeniny!

Protidoštičková (protidoštičková) a antikoagulačná liečba je základom prevencie recidivujúcich mŕtvice. Hoci tieto ani iné lieky nemôžu defragmentovať (zničiť) priľnavé krvné bunky (trombus), sú účinné pri zachovaní zrazeniny z ďalšieho rastu a ďalej od cievnej oklúzie. Použitie protidoštičkových látok a antikoagulantov pomohlo zachrániť životy mnohých pacientov, u ktorých došlo k mŕtvici alebo infarktu.

Napriek potenciálnym prínosom nie je antiagregačná liečba indikovaná pre všetkých. Pacienti s ochorením pečene alebo obličiek, peptickými vredmi alebo gastrointestinálnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom, poruchami krvácania alebo bronchiálnou astmou si vyžadujú špeciálnu úpravu dávky.

Antikoagulancia sa považuje za agresívnejší ako antiagregačné činidlá. Odporúča sa hlavne pre ľudí s vysokým rizikom mozgovej príhody a pacientov s fibriláciou predsiení.

Napriek tomu, že antikoagulanciá sú pre týchto pacientov účinné, sú zvyčajne odporúčané iba u pacientov s ischemickou mozgovou príhodou. Antikoagulanciá sú drahšie a majú vyššie riziko vážnych vedľajších účinkov vrátane hematómov a kožných vyrážok, krvácania do mozgu, žalúdka a čriev.

Prečo potrebujeme antiagregačnú liečbu?

Pacient je zvyčajne predpísaný dezagregantmi, ak história zahŕňa:

 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • infarkt myokardu;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty (TIA);
 • periférne vaskulárne ochorenie
 • Okrem toho antiagregačné činidlá sú často predpísané v pôrodníctve, na zlepšenie prietoku krvi medzi matkou a plodom.

Prednášková liečba môže byť predpísaná aj pacientom pred a po procedúrach angioplastiky, stentingu a bypassu koronárnej artérie. Všetci pacienti s fibriláciou predsiení alebo nedostatočnosťou srdcových chlopní sú predpísané protidoštičkové lieky.

Predtým, než sa pristúpi k opisu rôznych skupín antiagregačnej terapie a komplikácie spojené s ich používaním, chcem dať veľký a odvážny výkričník: s protidoštičkový zahrávať! Dokonca aj tie, ktoré sa predávajú bez lekárskeho predpisu, majú vedľajšie účinky!

Zoznam liekov proti plazme bez predpisu

 • Prípravky na báze kyseliny acetylsalicylovej (aspirín a dvojčiat): Aspirin Cardio, trombo-zadku, cardiomagnil, kardiASK, atsekardol (najlacnejšie), aspikor a ďalšie;
 • lieky z rastliny Ginkgo Biloba: ginos, bilobil, ginkio;
 • vitamín E - alfa-tokoferol (formálne nie je v tejto kategórii, ale vykazuje tieto vlastnosti)

Okrem Ginkgo Biloba má mnoho ďalších rastlín antiagregačné vlastnosti, preto je potrebné ich zvlášť opatrne používať v kombinácii s farmakoterapiou. Rastlinné protidoštičkové látky:

 • čučoriedok, pagaštanu, sladkého drievka, niacín, cibuľa, ďatelina, sója, kaše, pšeničných klíčkov a vŕbovej kôry, rybí tuk, zeler, brusnice, cesnak, sójové bôby, žen-šen, zázvor, zelený čaj, papája, granátové jablká, cibuľa, kurkuma, ľubovník bodkovaný, listovú zeleninu

Je však potrebné pamätať na to, že chaotické použitie týchto rastlinných látok môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Všetky finančné prostriedky by sa mali brať iba pod kontrolou krvných testov a neustáleho lekárskeho dohľadu.

Druhy protidoštičkových liekov, klasifikácia

Klasifikácia protidoštičkových liekov je určená mechanizmom účinku. Aj keď každý typ funguje svojou vlastnou cestou, všetky tieto nástroje pomáhajú udržiavať krvné doštičky a tvoriť krvné zrazeniny.

Aspirín je najbežnejším antiagregačným činidlom. Patrí k inhibítorom cyklooxygenázy a zabraňuje intenzívnej tvorbe tromboxánu. Pacienti po infarkte užívajú aspirín, aby zabránili vzniku ďalších krvných zrazenín v tepnách, ktoré krmiva srdce. Nízke dávky aspirínu (niekedy nazývané "baby aspirín") pri užívaní denne môžu pomôcť.

Klasifikácia protidoštičkových látok

 • Blokátory receptora ADP
 • blokátory glykoproteínových receptorov - IIb / IIIa
 • inhibítory fosfodiesterázy

interakcie

Ďalšie lieky, ktoré užívate, môžu zvýšiť alebo znížiť účinok protidoštičkových liekov. Nezabudnite informovať svojho lekára o všetkých liekoch, vitamínoch alebo bylinných doplnkoch, ktoré užívate:

 • lieky obsahujúce aspirín;
 • nesteroidné protizápalové lieky (nvpp), ako je ibuprofén a naproxén;
 • niektoré lieky na kašeľ;
 • antikoagulanciá;
 • statíny a iné lieky znižujúce hladinu cholesterolu;
 • lieky na prevenciu infarktu;
 • inhibítory protónovej pumpy;
 • lieky na pálenie záhy alebo zníženie kyslosti žalúdka;
 • niektoré lieky na diabetes;
 • niektoré diuretiká.

Pri užívaní dekontaminujúcich látok by ste sa mali vyhýbať aj fajčeniu a konzumácii alkoholu. Musíte povedať svojmu lekárovi alebo zubnému lekárovi, že užívate protidoštičkové lieky predtým, než sa podrobíte akémukoľvek chirurgickému alebo zubnému zákroku. Pretože akékoľvek liečivo z antiagregačnej klasifikácie znižuje schopnosť krvných zrazenín a ich užívanie pred zákrokom, riskujete, pretože to môže viesť k nadmernému krvácaniu. Možno budete musieť prestať užívať tento liek 5-7 dní pred návštevou zubného lekára alebo chirurgického zákroku, ale neprestaňte užívať liek bez predchádzajúcej konzultácie so svojím lekárom.

Viac o chorobách

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom ochorení skôr, ako začnete užívať antiagregačnú liečbu pravidelne. Riziká užívania liekov by mali byť hodnotené s jeho výhodami. Tu sú niektoré ochorenia, ktoré by ste mali určite povedať svojmu lekárovi, ak ste predpísané antiagregačné lieky. Toto je:

 • alergia na protidoštičkové lieky: ibuprofen alebo naproxen;
 • tehotenstvo a laktácia;
 • hemofílie;
 • Hodgkinova choroba;
 • žalúdočný vred;
 • ďalšie problémy s gastrointestinálnym traktom;
 • ochorenie obličiek alebo pečene;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • kongestívne zlyhanie srdca;
 • vysoký tlak;
 • bronchiálna astma;
 • dna;
 • anémia;
 • polypóza;
 • účasť na športových alebo iných aktivitách, ktoré vás vystavujú riziku krvácania alebo modrín.

Aké sú vedľajšie účinky?

Niekedy liek spôsobuje nežiaduce účinky. Nie všetky vedľajšie účinky antiagregačnej liečby sú uvedené nižšie. Ak máte pocit, že máte tieto alebo akékoľvek iné nepríjemné pocity, povedzte to svojmu lekárovi.

Časté vedľajšie účinky:

 • zvýšená únava (únava);
 • pálenie záhy;
 • bolesť hlavy;
 • poruchy trávenia alebo nevoľnosti;
 • bolesti žalúdka;
 • hnačka;
 • krvácanie z nosa.

Zriedkavé vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia s opuchom tváre, hrdla, jazyka, rúk, rúk, nôh alebo členkov;
 • kožná vyrážka, svrbenie alebo žihľavka;
 • vracanie, najmä ak zvratka vyzerá ako káva;
 • tmavé alebo krvavé stolice alebo krv v moči;
 • ťažkosti s dýchaním alebo prehĺtaním;
 • ťažkosti s výslovnosťou slov;
 • nezvyčajné krvácanie alebo modriny;
 • horúčka, zimnica alebo boľavé hrdlo;
 • búšenie srdca;
 • žltatie kože alebo očí;
 • bolesť kĺbov;
 • slabosť alebo znecitlivenie v oblasti ramena alebo nohy;
 • zmätenosť alebo halucinácie.

Možno budete musieť brať protidoštičkové lieky po zvyšok svojho života, v závislosti od vášho stavu. Budete potrebovať pravidelný krvný test, aby ste zistili zrážanlivosť krvi. Reakcia tela na liečbu proti krvným doštičkám musí byť prísne kontrolovaná.

Informácie v tomto článku sú len orientačné a nemôžu nahradiť odporúčanie lekára.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Obsah článku

 • Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?
 • Čo sú činidlá zriedenia krvi?
 • Ako lieky zlepšujú cerebrálny obeh

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregátormi? Sú to drogy, ktoré sú určené na riedenie krvi, ale robia to rôznymi spôsobmi. Použitie takýchto liekov pomôže zabrániť tvorbe krvných zrazenín, a ak už existujú, zničí ich.

Čo je protidoštičkou

Medzi protidoštičkové látky patria lieky, ktoré narúšajú adhéziu krvných doštičiek a ich adhéziu k cievnym stenám. Ak dôjde k poškodeniu kože, napr. Krvné doštičky sa vysielajú a tvoria krvnú zrazeninu, krvácanie sa zastaví. Existujú však takéto patologické stavy tela (ateroskleróza, tromboflebitída), keď sa začnú tvoriť tromby v cievach. V takýchto prípadoch sa používajú protidoštičkové činidlá. To znamená, že sú priradené ľuďom, ktorí majú zvýšenú tendenciu vytvárať krvné zrazeniny.

Antidoštičkové lieky pôsobia jemne a predávajú sa v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Existujú lieky založené na kyseline acetylsalicylovej - napríklad Aspirín, Cardiomagnyl, ThromboAss a prírodné antiagreganty na báze rastliny ginkgo biloba. Medzi ne patrí "biloba", "Ginkoum" atď Táto skupina liekov sú prijaté na dlhú dobu, je veľmi dôležité pre prevenciu kardiovaskulárnych ochorení, ale majú svoje vlastné vedľajšie účinky pri zlom dávkovaní.:

 • neustále pocit únavy, slabosti;
 • pálenie záhy;
 • bolesti hlavy;
 • bolesť brucha, hnačka.

Čo sú antikoagulanciá?

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú ich veľkosť a blokujú cievy. Ovplyvňujú krvné proteíny a zabraňujú tvorbe trombínu - najdôležitejšieho prvku, ktorý tvorí krvné zrazeniny. Najbežnejšou drogou tejto skupiny je warfarín. Antikoagulanciá majú tvrdší účinok v porovnaní s antiagregačnými činidlami, majú veľa vedľajších účinkov. Dávka sa vyberá individuálne pre každého pacienta po dôkladnom vyšetrení krvi. Sú užívané na prevenciu recidivujúcich infarktov, mozgových príhod, fibrilácie predsiení pri srdcových chybách.

Nebezpečným vedľajším účinkom antikoagulancií je časté a dlhotrvajúce krvácanie, ktoré sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • čierne výkaly;
 • krv v moči;
 • krvácanie z nosa;
 • u žien krvácanie z maternice, predĺžená menštruácia;
 • krvácanie z ďasien.

Keď dostanete túto skupinu liekov, mali by pravidelne kontrolovať krvnú zrážanlivosť a hladiny hemoglobínu. Takéto príznaky naznačujú predávkovanie liekom, s vhodne zvolenou dávkou, ktorá neexistuje. Osoby, ktoré užívajú antikoagulancia, by sa mali vyhnúť traumatizovanému športu, pretože akékoľvek zranenie môže viesť k vnútornému krvácaniu.

Je dôležité vedieť, že lieky zo skupín antikoagulancií a antiagregátov nie je možné vziať dohromady, ale zlepšia interakciu. Ak sa objavia príznaky predávkovania, mali by ste okamžite konzultovať lekára s cieľom opraviť liečbu.

Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám

Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám

Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám sú skupinou látok, ktoré spomaľujú proces zrážania krvi alebo inhibujú agregáciu krvných doštičiek, čím zabraňujú tvorbe krvných zrazenín krvných ciev. Tieto lieky sa široko používajú na sekundárnu (menej často primárnu) prevenciu kardiovaskulárnych komplikácií.

fenindion

Farmakologický účinok: nepriamy antikoagulant; inhibuje syntézu protrombínu v pečeni, zvyšuje priepustnosť stien krvných ciev. Účinok sa zaznamená po 8-10 hodinách od okamihu príjmu a dosiahne maximálne po 24 hodinách.

Indikácie: prevencia tromboembolizmu, tromboflebitída, hlboká žilová trombóza nôh, koronárne cievy.

Kontraindikácie: precitlivenosť na liek, zníženie zrážanlivosti krvi, obdobie tehotenstva a laktácie.

Vedľajšie účinky: možné bolesti hlavy, poruchy trávenia, funkcia obličiek, tvorba pečene a cerebrálnej krvi, ako aj alergické reakcie vo forme kožných vyrážok.

Spôsob aplikácie: v prvý deň liečby je dávka 120-180 mg pre 3-4 dávky, druhý deň - 90-150 mg, potom sa pacient prenesie na udržiavaciu dávku 30-60 mg denne. Zrušenie lieku sa vykonáva postupne.

Forma lieku: 30 mg tablety, 20 alebo 50 kusov v balení.

Osobitné pokyny: liek sa má zastaviť 2 dni pred začiatkom menštruácie a počas liečby sa nesmie užívať; sa má používať s opatrnosťou pri renálnej alebo hepatálnej insuficiencii.

Fraxiparin

Účinná látka: nadroparín vápnik.

Farmakologický účinok: liek má antikoagulačný a antitrombotický účinok.

Indikácie: prevencia zrážania krvi počas hemodialýzy, tvorba trombu počas chirurgických zákrokov. Používa sa tiež na liečbu nestabilnej angíny a tromboembolizmu.

Kontraindikácie: precitlivenosť na liek, vysoké riziko krvácania, poškodenie vnútorných orgánov s tendenciou krvácania.

Vedľajšie účinky: častejšie sa v mieste vpichu tvorí hypodermický hematóm, veľké dávky lieku môžu spôsobiť krvácanie.

Ako používať: podkožne sa vstrekuje do žalúdka v úrovni pasu. Dávky sa určujú individuálne.

Forma lieku: injekčný roztok v jednorazových injekčných striekačkách s obsahom 0,3, 0,4, 0,6 a 1 ml, 2 alebo 5 striekačiek v blistri.

Špeciálne inštrukcie: nie je žiaduce používať počas tehotenstva, nemôže sa podať intramuskulárne.

dipyridamol

Farmakologický účinok: je schopný rozšíriť koronárne cievy, zvyšuje rýchlosť toku krvi, má ochranný účinok na steny krvných ciev, znižuje schopnosť krvných doštičiek držať sa spolu.

Indikácie: liek je predpísaný na prevenciu tvorby arteriálnych a venóznych krvných zrazenín s infarktom myokardu, poruchou cerebrálneho obehu v dôsledku ischémie, porúch mikrocirkulácie, ako aj na liečbu a prevenciu diseminovanej intravaskulárnej koagulácie u detí.

Kontraindikácie: precitlivenosť na liek, akútna fáza infarktu myokardu, chronické zlyhanie srdca v štádiu dekompenzácie, ťažká arteriálna hypo- a hypertenzia, zlyhanie pečene.

Vedľajšie účinky: môže dôjsť k zvýšeniu alebo zníženiu pulzu, s vysokými dávkami - syndrómom koronárneho kradnutia, poklesom krvného tlaku, poruchami žalúdka a čriev, slabosťou, bolesťami hlavy, závratmi, myalgiou.

Spôsob aplikácie: na zabránenie trombózy ústami 75 mg 3-6 krát denne na prázdny žalúdok alebo 1 hodinu pred jedlom; denná dávka je 300 až 450 mg, v prípade potreby sa môže zvýšiť na 600 mg. Na prevenciu tromboembolického syndrómu v prvý deň - 50 mg spolu s kyselinou acetylsalicylovou, potom 100 mg; frekvencia podávania je 4-krát denne (zrušená 7 dní po operácii za predpokladu, že podávanie kyseliny acetylsalicylovej pokračuje v dávke 325 mg / deň) alebo 100 mg 4-krát denne počas 2 dní pred operáciou a 100 mg 1 hodinu po operácii ( v prípade potreby v kombinácii s warfarínom). Pre koronárnu nedostatočnosť ústami 25-50 mg trikrát denne; v ťažkých prípadoch na začiatku liečby - 75 mg 3-krát denne, potom znížte dávku; denná dávka je 150-200 mg.

Forma prípravku: potiahnuté tablety, 25, 50 alebo 75 mg, 10, 20, 30, 40, 50, 100 alebo 120 kusov v balení; 0,5% roztok na injekciu v ampulkách s objemom 2 ml, 5 alebo 10 kusov v balení.

Špeciálne pokyny: na zníženie závažnosti možných gastrointestinálnych porúch sa liek umyje mliekom.

Počas liečby sa zdržujte pitia čaju alebo kávy, pretože oslabujú účinok lieku.

Plavix

Farmakologický účinok: protidoštičkové liečivo, zastavuje adhéziu krvných doštičiek a krvných zrazenín.

Indikácie: prevencia infarktu, mŕtvica a trombóza periférnych artérií na pozadí aterosklerózy.

Kontraindikácie: precitlivenosť na liek, akútne krvácanie, závažné zlyhanie pečene alebo obličiek, tuberkulóza, pľúcne nádory, obdobie tehotenstva a laktácie, nadchádzajúca operácia.

Vedľajšie účinky: krvácanie z orgánov gastrointestinálneho traktu, hemoragická mozgová príhoda, bolesť brucha, poruchy zažívania, kožná vyrážka.

Spôsob aplikácie: liek sa užíva perorálne, dávka je 75 mg raz za deň.

Formulácia lieku: 75 mg tablety v bunkových blistroch, 14 každý.

Špeciálne pokyny: liek zvyšuje účinok heparínu a nepriamych koagulantov. Nepoužívajte bez lekárskeho predpisu!

Clexane

Účinná látka: enoxaparín sodný.

Farmakologický účinok: priamy účinok antikoagulancia.

Ide o antitrombotické liečivo, ktoré neovplyvňuje nepriaznivo proces agregácie trombocytov.

Indikácie: liečba hlbokých žíl, nestabilná stenocardia a infarkt myokardu v akútnej fáze, ako aj na prevenciu tromboembólie, žilovej trombózy atď.

Kontraindikácie: precitlivenosť na liek, vysoká pravdepodobnosť spontánneho potratu, nekontrolované krvácanie, hemoragická mŕtvica, ťažká arteriálna hypertenzia.

Vedľajšie účinky: krvácanie z malých bodov, sčervenanie a bolestivosť v mieste vpichu, zvýšené krvácanie, alergické reakcie na kožu sú menej časté.

Spôsob aplikácie: subkutánne v hornej alebo dolnej časti prednej brušnej steny. Na prevenciu trombózy a tromboembólie je dávka 20-40 mg raz za deň. Pacienti so zložitými tromboembolickými poruchami - 1 mg / kg telesnej hmotnosti 2-krát denne. Obvyklý priebeh liečby je 10 dní.

Liečba nestabilnej angíny pectoris a infarktu myokardu vyžaduje dávku 1 mg / kg telesnej hmotnosti každých 12 hodín pri súčasnom užívaní kyseliny acetylsalicylovej (100-325 mg raz za deň). Priemerná dĺžka liečby je 2 až 8 dní (kým sa pacientov klinický stav stabilizuje).

Uvoľňovanie formy: injekcia obsahujúca 20, 40, 60 alebo 80 mg účinnej látky v jednorazových injekčných striekačkách s obsahom 0,2, 0,4, 0,6 a 0,8 ml liečiva.

Špeciálne pokyny: nepoužívajte bez lekárskeho predpisu!

heparín

Farmakologický účinok: Priamy antikoagulant, prirodzený antikoagulant, pozastavuje tvorbu trombínu v tele a znižuje agregáciu trombocytov, ako aj zlepšuje koronárny prietok krvi.

Indikácie: liečba a prevencia cievnej oklúzie krvnou zrazeninou, prevencia krvných zrazenín a zrážanie počas hemodialýzy.

Kontraindikácie: zvýšené krvácanie, priepustnosť krvných ciev, pomalé zrážanie krvi, závažné porušenie pečene a obličiek, ako aj gangréna, chronická leukémia a aplastická anémia.

Vedľajšie účinky: možný vývoj krvácania a individuálne alergické reakcie.

Spôsob aplikácie: dávkovanie lieku a metódy jeho zavedenia sú striktne individuálne. V akútnej fáze infarktu myokardu začnite podávaním heparínu do žily v dávke 15 000 až 20 000 IU a pokračujte (po hospitalizácii) po dobu najmenej 5-6 dní, aby ste dostali intramuskulárny heparín 40 000 IU denne (5 000 až 10 000 IU každých 4 hodiny), Liečivo sa má podávať pod prísnou kontrolou zrážania krvi. Okrem toho by mala byť doba zrážania krvi na úrovni, ktorá je 2 až 2,5-krát vyššia ako normálne.

Uvoľňovanie formy: injekčné liekovky na 5 ml; injekčný roztok v ampulkách s objemom 1 ml (5000, 10 000 a 20 000 IU v 1 ml).

Osobitné pokyny: Nezávislé užívanie heparínu je neprijateľné, úvod je vykonávaný v lekárskej inštitúcii.

antiagregačné lieky

Látky, ktoré inhibujú väzbu krvných doštičiek. Patria medzi ne:

Acidum acetylsalicylicum. Vyrába sa v tabletách s hodnotou 0,25 a 0,5 (používa sa asi 0,1 1 denne). Tablety Cardiomagnyl obsahujúce 75 mg kyseliny acetylsalicylovej a 15 mg oxidu horečnatého.

Bradykinínový receptorový blokátor

Agregácia doštičiek je aktívny proces, stimulovaný zvýšením koncentrácie vápnika v cytoplazme buniek. Koncentrácia vápnika sa zvýši množstvo endogénnych stimulátorov agregácie:. Thromboxanu, ADP, trombín, atď. Kyselina acetylsalicylová v relatívne malých dávkach, selektívne a ireverzibilne blokuje COX-1 doštičiek syntézy tromboxanu lámanie. Clopidogrel a tiklopidín blokujú ADP receptory. Inhibítory fosfodiesterázy pentoxifyllín a dipyridamol zvyšujú obsah cAMP v krvných doštičkách, čo prispieva k väzbe intracelulárneho vápnika a znižuje agregáciu krvných doštičiek. Dipyridamol tiež inhibuje adenozín deaminázu a narúša jej záchvat tkanivami, čo spôsobuje jeho akumuláciu v krvnej plazme. Adenozín, aktivujúci A2- Adenozínové receptory v membráne krvných doštičiek, pozitívne spojené s adenylátcyklázou, zvyšujú intracelulárnu koncentráciu cAMP.

Parmidin bloky bradykinínu receptory, ktoré sú membrána s doštičiek konjugát fosfolipázy C (ich aktivácia je sprevádzané tvorbou inositoltrifosfátu a zvýšenie vnútrobunkovej koncentrácie Ca2 +).

antikoagulanciá

Prostriedky a klasifikácia:

Priame pôsobenie antikoagulancií

Heparinum K dispozícii v 5 ml fľašiach s obsahom 1 ml 5000, 10 000 a 20 000 IU. Najčastejšie sa podávajú v / na 5000 až 10000 IU.

Nepriame antikoagulanciá

Heparín narušuje zrážanie krvi v tele i in vitro a aktivuje endogénny antitrombín. Neabsorbuje sa v zažívacom trakte a podáva sa hlavne intravenózne. Akcia sa vyvíja za 5-10 minút. v závislosti od podanej dávky trvá 2 až 6 hodín. Nevýhodou heparínu je krátke trvanie účinku (t1 2 = 60min.), Schopnosť spôsobiť krvácanie a trombocytopéniu. Keď sa zničí prírodný heparín, získavajú sa heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (fraxiparín a enoxiparín (kxxán)). Výrazne znižujú krvné zrazeniny, ale pravdepodobnosť krvácaní je menšia, pretože aktivita faktora Xa je potlačená 3-3,5-krát silnejšia ako trombín. Tým sa znižuje riziko krvácania. Trvanie akcie je 8-12 hodín.

Nepriame antikoagulanciá sú aktívne len v tele. Zvyšujú tvorbu aktívnej formy vitamínu K1 a syntézu koagulačných faktorov. Účinok sa rozvíja po významnom latentnom období, maximálny pokles koagulácie krvi sa pozoruje po 24 až 48 hodinách. Trvanie účinku - 2-4 dni. Účinnosť antikoagulancií nepriamej činnosti sa odhaduje pomocou protrombínového indexu.

Fibrinolytické činidlá

Fibrinolyzín sa získava z ľudskej plazmy profibrinolyzínu. Najaktívnejší fibrinolyzín pôsobí na čerstvo vytvorené krvné zrazeniny (do 1 dňa), žilové krvné zrazeniny sa lýzujú rýchlejšie a úplnejšie. Teraz zriedka používa. Streptokináza sa získa z kultúry hemolytického streptokoka. Aktivuje profibrinolizín a zabezpečuje jeho prechod na fibrinolyzín. Môže preniknúť do čerstvých krvných zrazenín, lýzovať ich nielen zvonka, ale aj zvnútra. Náplasť je účinná pri čerstvej trombóze (1-3 dni s arteriálnou a až 5-7 dní s venóznym trombom). Pod pôsobením streptokinázy sú obzvlášť dobre absorbované krvné zrazeniny, ktoré obsahujú veľké množstvo profibrinolyzínu. Liečivo sa podáva intravenózne v akútnej embolizácii a trombóze: pľúcna embólia a jej vetvy, trombóza končatín, akútny infarkt myokardu, retinálna vaskulárna trombóza. Nevýhodou týchto fibrinolytických látok je deštrukcia nielen fibrínu, ale fibrinogénu, ktorý vyvoláva krvácanie. Alteplaz (actilis) a tenecteplaz (metyláza), rekombinantné ľudské fibrinolýzové aktivátory aktivované fibrínom (ktoré urýchľujú fibrinolýzu len v trombu) sú nedostatočné.

Taktika využívania finančných prostriedkov na tromboembolický syndróm.

Na prevenciu tromboembolizmu sa používajú protidoštičkové látky a nepriame antikoagulanciá. Priamy antikoagulačnej a fibrinolytickej použitie k úľave od tromboembolickej choroby, ktorá sa vyskytuje v aterosklerózy, angíny pectoris, infarkt myokardu, reumatické ochorenia srdca, poruchami krvného obehu, flebitídy, artritída. Liečba začína intravenóznym podávaním heparínu a fibrinolytických látok. Paralelne, vnútri predpísaných antikoagulantov nepriamej akcie. Heparín sa podáva počas prvých dní, potom sa zruší a zachovajú sa iba antikoagulanciá nepriameho účinku. Fibrinolytické činidlá sa podávajú počas 2-3 dní.

Pri predávkovaní liekom dochádza k krvácaniu. Na jeho odstránenie sa protamín sulfát používa ako antagonista heparínu, nepriame antikoagulanciá - vitamín K1; na zmiernenie účinkov fibrinolytických látok používajte kyselinu contrycal alebo aminokaprónovú.

DRUHY, KTORÉ VZŤAHUJÚ NA ERYTHROU A LEUKÓPEZU

Moderné antiagregačné lieky: zoznam liekov podľa klasifikácie

Antidoštičkové látky sú lieky, ktoré môžu ovplyvniť systém zrážania krvi osoby a pozastaviť jej hlavnú funkciu.

Zabraňujú metabolizmu látok, ktoré produkujú trombín a iné zložky, ktoré vyvolávajú krvné zrazeniny v cievach.

Najčastejšie protidoštičkové látky sa používajú na ochorenia kardiovaskulárneho systému, aby sa zabránilo riziku vzniku krvných zrazenín v žilách dolných končatín. Tieto lieky môžu zabrániť agregácii krvných doštičiek, ako aj ich lepeniu na vnútorné steny krvných ciev.

História objavovania

Začiatok dvadsiateho storočia - obdobie vzniku prvých protidoštičkových látok a antikoagulancií. V 50. rokoch bolo možné kúpiť liek, ktorý ovplyvňuje hustotu krvi, aktívna zložka v jej zložení sa nazýva kumarín. Tento liek zriedil krv dobre, čo zabraňovalo tvorbe krvných zrazenín.

Potom boli protidoštičkové agens a antikoagulanty komerčne dostupné a čoraz viac sa používali na liečbu a prevenciu cievnych ochorení.

Antidoštičkové látky a antikoagulanciá - existuje rozdiel?

Ak dôjde k poškodeniu ľudského tela, aby sa zabránilo veľkej krvi, krvné doštičky sa spájajú s erytrocytmi a vytvárajú zrazeniny alebo krvné zrazeniny. Pomáha zastaviť krvácanie.

Ale v niektorých prípadoch sú krvné cievy poškodené, zapálené, alebo sa v nich vyvíja ateroskleróza a potom sa krvné doštičky tvoria zrazeniny už v takej poranenej nádobe.

Antitrombotiká zabrániť doštičiek zlepení, pôsobí zároveň dostatočne mäkké, sú priradené k ľuďom s vysokým rizikom trombózy, na rozdiel od týchto antikoagulancií - drogy silnejší vo svojom dosahu, ktoré neumožňujú zrážanie krvi, čo zabraňuje rozvoju kŕčových žíl, trombózy, infarktu a mozgovej mŕtvice.

Základná farmakológia a mechanizmus účinku protidoštičkových látok:

oblasť použitia

Protidoštičkové pôsobenie je vhodné pre nasledujúce ochorenia:

 • prevencia arteriálnych a venóznych krvných zrazenín;
 • tromboflebitída;
 • ischemická choroba srdca;
 • angína pectoris;
 • hypertenzia;
 • ateroskleróza;
 • prechodný ischemický záchvat;
 • bolesť hrdla;
 • mŕtvice;
 • periférne vaskulárne ochorenie;
 • retinopatia pri diabete mellitus;
 • posun krvných ciev.

Kontraindikácie týkajúce sa použitia a možných "bočných"

Všetky lieky majú kontraindikácie. Zvážte podrobnejšie kontraindikácie pre protidoštičkové lieky:

 • žalúdočný vred a duodenálny vred;
 • krvácanie;
 • poškodenie funkcie pečene a obličiek;
 • zlyhanie srdca;
 • hemoragická mŕtvica;
 • tehotenstva a laktácie.

Pri užívaní Aspirínu sa môže vyskytnúť bronchospazmus, preto sa pacientom s astmou nemôže užívať kyselina acetylsalicylová. Je tiež potrebné mať na pamäti, že aspirín môže prispieť k nástupu žalúdočného vredu.

Najčastejšie vedľajšie účinky pri užívaní protidoštičkových liekov sú:

 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • závraty;
 • hypotenzia;
 • výskyt krvácania;
 • alergické reakcie.

Klasifikácia protidoštičkových látok

Existujú dva typy hlavných protidoštičkových látok - trombocytov a erytrocytov. Doštičky obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, heparín, indobufén, dipyridamol. Erytrocyty sú pentoxifylín a reopoliglyukín.

Skupina krvných doštičiek

Pozrime sa podrobnejšie na trombocytové protidoštičkové látky, ktoré zabraňujú agregácii krvných doštičiek, zoznam najpopulárnejších liekov:

 1. Najznámejším liekom v tejto skupine je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín. Táto droga je lacná a cenovo dostupná pre každého. Používa sa na riedenie krvi v malých dávkach. Ak však prekročíte dávku, potom bude aspirín fungovať ako antipyretikum a protizápalový liek. Vezmite kyselinu acetylsalicylovú dlhú dobu, aby ste získali výrazný účinok. Toto obdobie môže byť mesiace alebo dokonca roky. Lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, sú rôzne názvy - Aspirínové kardio, Cardiomagnyl, Acecardol, Aspicore a iné.
 2. Ďalším dobre známym antiagregátom je ticlopidín. Jeho účinok je silnejší ako účinok Aspirinu. Je indikovaný na trombózu, koronárnu srdcovú chorobu, v prípadoch, keď je jasne vyjadrená vaskulárna ateroskleróza.
 3. Dipyridamol (Curantil) - dilatuje krvné cievy a znižuje tlak. Prietok krvi zvyšuje jeho rýchlosť, bunky sú lepšie zásobované kyslíkom. Agregácia trombocytov sa zníži. Môže pomôcť pri útoku na angínu, a to rozšírenie koronárnych ciev. Neovplyvňuje nepriaznivo gastrointestinálny trakt.
 4. Clopidogrel - vo svojej činnosti je podobný Tiklopedin. Znižuje agregáciu trombocytov, ale prakticky nemá žiadne vedľajšie účinky a nespôsobuje alergie. Príjme kurz dlhú dobu. Je indikovaný pre všetky typy trombózy a kardiovaskulárnych ochorení.
 5. Abtsiksimab - má antitrombotický účinok. Koná rýchlo, ale stručne. Používa sa v lôžkových podmienkach intravenózne v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou a heparínom. Indikácie sú akútny koronárny syndróm a vaskulárna angioplastika.
 6. Theonikol - má antiagregatnogo a vazodilatačný účinok, zlepšuje dodávanie kyslíka do mozgu.
 7. Eptifibatid (Integrilin) ​​- je predpisovaný s aspirínom pacientom, ktorí majú akútny koronárny syndróm alebo tí, ktorí potrebujú koronárnu angioplastiku. Používa sa v nemocnici.
 8. Iloprost (Ilomedin) - zabraňuje adhézii krvných doštičiek, môže rozpustiť trombus, ktorý už bol tvorený. Liečivo je pomerne silný účinok, používa sa v stacionárnych podmienkach s kritickou ischémiou a Raynaudovým syndrómom.
 9. Trifusal (Dysgen) - účinok liečiva je zameraný na zníženie biosyntézy tromboxánu, pretože inhibuje cyklooxygenázu krvných doštičiek.

Skupina erytrocytov

Prostriedky zabraňujúce agregácii erytrocytov (erytrocytové protidoštičkové látky):

 1. Pentoxifylín (Trental) - vďaka účinku lieku sa zlepšujú reologické vlastnosti krvi. Červené krvinky sa stávajú pružnejšími a vďaka tomu môžu ľahko prechádzať cez kapiláry. Bunky nelepia spolu, krv sa stáva viac tekutinou. Účinok spoločnosti Trental prichádza po mesiaci. Je indikovaný na použitie s problémami s krvným obehom. Ale pre ľudí, ktorí už utrpeli infarkt myokardu, je to kontraindikované.
 2. Reopoligljukin. Má takmer rovnaké vlastnosti ako Trental, ale je bezpečnejšia.

Komplexné lieky

Existujú lieky, ktoré obsahujú niekoľko protidoštičkových látok s rôznymi smermi účinku. Jedna aktívna zložka zvyšuje pôsobenie iného účinku.

Uvádzame najobľúbenejšie z týchto liekov:

 • Kardiomagnyl (aspirín plus horčík);
 • Agrenox (dipyridamol a aspirín);
 • Aspigrel (klopidogrel a aspirín).

Funkcie aplikácií

Je potrebné začať užívať protidoštičkové lieky až po konzultácii s lekárom. Je neprijateľné zapojiť sa do sebaobsluhy, pretože existujú kontraindikácie pre ich príjem a výskyt vedľajších účinkov nie je vylúčený.

Ak sa vyskytnú nejaké nezvyčajné príznaky alebo prejavy alergickej reakcie, musíte okamžite prestať užívať liek a poraďte sa s lekárom.

Vymenovanie protidoštičkových látok sa zaoberá rôznymi odborníkmi v závislosti od ochorenia:

 • kardiológ so srdcovými ochoreniami;
 • neurológ s cerebrálnym vaskulárnym ochorením;
 • flébolog alebo vaskulárny lekár pre lézie žíl a artérií dolných končatín.

Problém výberu

Často vyzdvihnúť určitú drogu nie je ľahké. Pretože existuje veľa protidoštičkových liekov na predaj teraz, je potrebné dôkladne preskúmať mechanizmus účinku konkrétnej drogy, ako aj možné vedľajšie účinky.

Napríklad pri chorobách gastrointestinálneho traktu by nemali užívať lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú. To môže viesť k vážnym následkom.

Špeciálne pokyny a tipy

Ak potrebujete antiagregačné lieky, potrebujete dlhú dobu v správnych dávkach. Neprekračujte ani neznižujte dávku a samotnú liecbu nezrušte. Na kontrolu počtu krvných doštičiek by sa mal pravidelne robiť krvný test.

Prípravy tejto skupiny sú nepostrádateľným profylaktickým činidlom pre cievne ochorenia. Vďaka nim si môžete udržať svoje zdravie po mnoho rokov, rovnako ako predĺžiť svoj život. Hlavná vec na identifikáciu prítomnosti konkrétnej choroby, ktorá poukazuje na príjem protidoštičkových látok.

Lekár vám pomôže vybrať ten správny liek, predpísať liečbu. Je potrebné dodržiavať tieto odporúčania, neodstraňujte lieky sami.

Okrem toho, že užívate aj drogy, stojí za to preskúmať váš životný štýl. Upravte výživu, vstúpte do stravy viac čerstvej zeleniny a ovocia.

Menej by mali jesť tučné jedlá, múku. Aj správne a uskutočniteľné cvičenie pomôže posilniť telo. Musíte ísť viac na čerstvom vzduchu a získať maximálne množstvo pozitívnych emócií.

Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám

Medzi liekmi, ktoré ovplyvňujú faktory koagulácie krvi, sa užívajú perorálne antikoagulanciá, heparín, defibrinujúce enzýmy z hadiaho jedu, náhrady plazmy; liečivé látky ovplyvňujúce pečeň; liečivých látok, ktoré stimulujú zvýšenie počtu koagulačných faktorov v plazme.

Predávkovanie a otravy v dôsledku použitia alebo nesprávneho použitia týchto chemikálií sú obmedzené najmä na príjem antikoagulancií určených pre ľudí a rodenticídov, ako aj na parenterálne podávanie heparínu.

Pokyny pre antitrombotickú liečbu: Stručná referenčná príručka

I. Warfarín:
Perorálne antikoagulant
Rýchlo sa vstrebáva z gastrointestinálneho traktu
Polčas rozpadu 36-42 hodín
Inhibuje koagulačné faktory závislé od vitamínu K (II, VII, IX, X)

II. Nefraktovaný heparín:
antikoagulačný
Urýchľuje inhibičnú interakciu medzi antitrombínom III a koagulačnými proteínmi (najmä trombínom a faktorom Xa)
Intravenózne alebo subkutánne podanie

III. Frakcionovaný heparín:
antikoagulačný
Nízka molekulová hmotnosť
Predpokladaná biologická dostupnosť (polčas)
Inhibuje faktor Xa> Ia
Intravenózne alebo subkutánne podanie

IV. aspirín:
Inhibuje agregáciu doštičiek (cyklooxygenázu)
Inhibuje cievny prostacyklín
Rýchlo začne konať (30-40 minút)
Trvalý účinok

V. tiklopidín:
Inhibuje agregáciu krvných doštičiek spôsobenú adenozín-difosfátom
Pomalý nástup účinku (24-48 hodín)
Najzávažnejšou negatívnou reakciou je neutropénia.

VI. Agens proti krvným doštičkám:
- Aspirín má priaznivý účinok v nasledujúcich prípadoch:
- Prevencia infarktu u mužov a žien vo veku nad 50 rokov
- Pretrvávajúca angína
- Infarkt myokardu
- Útok prechodnej ischémie a neúplná mozgová príhoda
- Koronárna angioplastika
- Bypass koronárnej artérie
- Mechanické srdcové chlopne (v kombinácii s warfarínom)
- Umelé srdcové chlopne u pacientov so zvýšeným rizikom (v kombinácii s warfarínom)
- Fibrilácia predsiení (menej priaznivá ako warfarín)
- Tiklopidín má priaznivý účinok v nasledujúcich prípadoch:
- Nestabilná angína
- Bypass koronárnej artérie
- Útok prechodnej ischémie a neúplná mozgová príhoda
- Dokončená mŕtvica

VII. Prevencia venóznej trombózy:
- Pacienti so zvýšeným rizikom:
Nastaviteľná dávka heparínu alebo
Heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou alebo
Nízka dávka warfarínu (MHC, 2,0 až 3,0, začínajúca od dňa operácie)

- Pacienti so stredným rizikom:
Štandardná nízka dávka heparínu (5000 IU n / a, začať 2 hodiny po začiatku operácie)
Vonkajší pneumatický tlak (v prítomnosti kontraindikácií pri používaní antikoagulancií)

VIII. Liečba venózneho tromboembolizmu:
Intravenózna infúzia heparínu (bolus 5000 IU), po ktorej nasleduje kontinuálna infúzia alebo dvakrát denne injekciou (17 500 IU) až do stanovenia APTT, 1,5 - 2,5 násobok kontrolného času
Vo väčšine prípadov sa môže začať súčasne s heparínom a warfarínom a striedať počas 3-5 dní
Zavedenie warfarínu by malo pokračovať najmenej 3 mesiace
Ak je liečba antikoagulanciami kontraindikovaná, podávanie liekov do vena cava sa má prerušiť.

IX. Fibrilácia predsiení:
Nasledujúce sprievodné faktory zvyšujú riziko mŕtvice:
starnutie
Dysfunkcia ľavej komory
Patrila k žene
vysoký tlak
Valvulárna choroba
História tromboembolizmu
Podávanie warfarínu sa uvádza najmä u pacientov z vysokorizikových skupín, ak neexistujú žiadne kontraindikácie pre jeho použitie.
Aspirín sa má predpisovať pacientom z nízkorizikových skupín.

X. Valvulárna choroba srdca:
Reumatická choroba mitrálnej chlopne Systémová embólia alebo fibrilácia predsiení: warfarín (MHC, 2,0-3,0)
Ochorenie aortálnej chlopne Systémová embólia alebo fibrilácia predsiení: warfarín (MHC, 2,0-3,0)
Prolaps mitrálnej chlopne Prechodný ischemický záchvat (aspirín, 325 mg / deň)
Útok prechodnej ischémie počas podávania aspirínu, systémovej embólie alebo fibrilácie predsiení; warfarín (MHC, 2,0-3,0)
Útok prechodnej ischémie (kontraindikácie pri použití warfarínu): tiklopidín (250 mg dvakrát denne)
Prstencová kalcifikácia mitrálnej chlopne
Systémová embólia alebo fibrilácia predsiení: warfarín (MHC, 2,0-3,0)

XI. Umelé srdcové chlopne:

- Mechanické umelé ventily: warfarín (MHC, 2,5-3,5)
(Kombinované užívanie warfarínu a aspirínu by sa malo poskytovať len pacientom z vysokorizikových skupín)

- Mechanický umelecký ventil so systémovou embolizáciou:
warfarín plus aspirín (100-160 mg / deň)
alebo
Warfarín plus dipyridamol (400 mg / deň)

- Mechanický umelý ventil so zvýšeným rizikom krvácania: warfarín (MHC, 2,0-3,0) s aspirínom alebo bez aspirínu (100-160 mg / deň)
- Mechanický umelecký ventil a endokarditída: kontinuálne podávanie warfarínu (MHC, 2,5-3,5)
- Bioprotetické srdcové chlopne Bioprotéza v mitrálnej polohe: warfarín 3 mesiace (MHC, 2,0-3,0)
- Bioprotéza v aortálnej polohe: aspirín (325 mg / deň) Bioprotéza a fibrilácia predsiení, systémová embólia alebo predsieňový trombus (pacienti s vysokým rizikom): warfarín (MHC 2,0-3,0) plus aspirín (100 mg /

XII. Akútny infarkt myokardu:

- Anti-krvná terapia:
Všetci pacienti s podozrením na infarkt myokardu majú užívať tablety aspirínu s enterickou poťahovou hmotnosťou (160-325 mg / deň)

- Aspirín (160-325 mg / deň) sa má podať všetkým pacientom na dobu neurčitú (pokiaľ sa nepoužije warfarín).

- heparín:
Všetci pacienti s infarktom myokardu - bez ohľadu na to, či sa lieči trombolytická liečba alebo nie - by mali dostávať heparín
Pacienti s vysokým rizikom parietálnej trombózy a systémovej embólie by mali dostať heparín.

- warfarín:
Pacientom s vysokým rizikom parietálnej trombózy a systémovej embólie sa má podať warfarín počas 1-3 mesiacov (MHC, 2,0-3,0)
Kombinovaná terapia Bezpečnosť a účinnosť kombinovanej liečby je predmetom skúmania.

XIII. Transplantácia s bypassom koronárnej artérie:
Dipyridamol nie je potrebný pred chirurgickým zákrokom Po 6 hodinách po operácii sa odporúča začať liečbu samotným aspirínom (325 mg / deň)
Ticlopidín (250 mg, dvakrát denne) je indikovaný u pacientov s alergiou alebo neznášanlivosťou na aspirín

XIV. Periférne cievne ochorenia a chirurgické zákroky:
Aspirín (325 mg / deň) sa má podať (začínajúc od predoperačného obdobia) pacientom, ktorí podstupujú femorálno-popliteálnu protetiku
Aspirín (160-325 mg / deň) sa má predpísať všetkým pacientom s periférnym vaskulárnym ochorením v dôsledku zvýšeného rizika infarktu myokardu a mŕtvice.
Aspirín (325-650 mg dvakrát denne) by mal byť predpísaný pacientom podstupujúcim karotidovú endarterektómiu (pred a po operácii počas 30 dní); po 30 dňoch môže byť dávka znížená na 160-325 mg / deň

XV. Kardiovaskulárne ochorenia:
Asymptomatický šum na krčnej tepne: aspirín 325 mg / deň)
Symptomatická karotická stenóza: aspirín (325 mg / deň) (endarterektómia sa má zvážiť iba pri stenóze> 70%)
Útok prechodnej ischémie (325-975 mg / deň); v prípade alergie na aspirín sa predpisuje ticlopidín (250 mg dvakrát denne)
Ukončená mŕtvica: aspirín (325-975 mg / deň); v prípade alergie na aspirín je predpísaný ticlopidín (250 mg dvakrát denne) (podľa niektorých údajov je preferovaný tiklopidín u pacientov s dokončenou mozgovou príhodou)
Akútna kardioembolická mŕtvica:
(1) nízke až stredné, bez príznakov krvácania pri vyšetrení pomocou počítačovej tomografie alebo nukleárnej magnetickej rezonancie, vykonané po viac ako 48 hodinách: intravenózne podanie heparínu s následným zavedením MHH warfarínu. 2,0-3.0.
(2) silné alebo v prítomnosti zle kontrolovanej hypertenzie: oneskorená antikoagulácia počas 5-14 dní

- Vráťte sa do obsahu sekcie "Toxikológia"

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dôsledky koronárnej angiografie

Podľa štatistík zaujímajú choroby kardiovaskulárneho systému vedúcu pozíciu pre príčiny smrti na svete. Takéto choroby postihujú hlavne predstaviteľov pracujúcej časti populácie, čo súvisí s neustálym preťažením tela a chronickým stresom.

Nabíjanie srdca: posilnenie plavidiel

Srdce nie je nič iného ako sval, čo znamená, že môže byť vycvičen. Počnúc malými dennými záťažami a potom ich postupne zvyšujete, zlepšíte celkový stav tela a výrazne znížite pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca.

Ako sa zbaviť kapilár na nos?

Často, červené a prasknuté kapiláry na nosiach spôsobujú združenia s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti tento problém nie je vyvolaný iba závislosťou od alkoholu, a môže to byť veľa faktorov, ktoré spôsobujú jeho vzhľad.

Tlakové skoky - vysoké a nízke: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: z akého tlaku sa skočí a čo toto porušenie naznačuje. Aké poruchy v tele spôsobujú drastické tlakové straty, čo treba urobiť na normalizáciu zmenených indexov.

Sinusová bradykardia u detí: príčiny a znaky patológie

Tento patologický stav sa môže diagnostikovať v každom veku a je oveľa menej bežný u detí než u dospelých pacientov.Často môže byť sínusová bradykardia u detí variantom normy, ale nevylučuje jej výskyt pri komplexných ochoreniach kardiovaskulárneho systému.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.