V liečbe liekmi sa používajú antikoagulanciá ako prostriedok prevencie zrážania krvi. V prípadoch ochorení, ktoré sú priamo alebo nepriamo spojené s trombózou, môžu byť považované za životne dôležité. Zoznam antikoagulancií zahŕňa lieky na priamu a nepriamu činnosť.

Predpísané pri liečbe:

 • Akútna žilová a arteriálna trombóza.
 • Patológie spojené s uvoľňovaním veľkého množstva tromboplastických látok z tkanív.
 • Po predchádzajúcich operáciách na zabránenie tvorby krvných zrazenín.
 • Ako preventívne opatrenie v prípade srdcových ochorení.

Aké lieky patria do antikoagulancií? Tieto lieky majú schopnosť riediť krv, sú tiež nazývané antikoagulanciá. Rozdelené na dve skupiny: priama a nepriama akcia.

Zoznam priamo pôsobiacich antikoagulancií

Táto skupina zahŕňa antitrombolické lieky, ktoré znižujú faktor zrážanlivosti (trombín) v krvi.

1. Heparíny na lokálne použitie (externe).

Tieto lieky súvisia s antikoagulanciami predpísanými pre vnútorný zápal žíl s tvorbou krvnej zrazeniny v dutine.

Zastavte zápalový proces. Tvorba agregátu tromocytov a aktivita trombínu sú znížené. Zbavte pýchu. Aktivujte dýchanie tkaniva. Prispieť k rozpusteniu krvných zrazenín postupne obnoviť lumen žily. Oslabené bolestivé pocity.

Zoznam obsahuje priame antikoagulancie ruskej výroby:

1. Heparínová masť 25 g - 50 rubľov.
2. gél Heparin-Akrikhin 1000 30 g - 224 rubľov.
3. Trombless gél 30 g - 249 rubľov.
4. Venolife 40 gramov - 330 str.
5. Laventum 50 g - 290 rubľov.

Na subkutánne a intravenózne podanie

Liečivá antikoagulanty pr sú uvedené v liečbe hlbokej žilovej trombózy, pľúcnej trombolie, angíny pectoris. Sú to blokátory trombínu. Zasahovať do tvorby bezglobulárneho proteínového fibrínu a lepenie krvných doštičiek.

Ako terapeutická liečba lekár predpisuje:

1. Clexane (Francúzsko). Hlavná aktívna zložka enoxaparínu sodného zabraňuje upchávaniu krvných ciev a tvorbe krvných zrazenín.

 • Striekačky 0,2 ml 10 ks. - 1700 rubľov.

2. Fraxiparín (Francúzsko). Účinná látka nadroparín vápenatý má vysokú aktivitu X-faktoru. Používa sa na riedenie krvi, ak existuje riziko vzniku krvných zrazenín.

 • Injekčné striekačky 2850 ME 0,3 ml 10 ks. - 2150 rub.

3. Fragmin (Spojené štáty). Je predpísaný pacientom na hemodialýze alebo hemofiltrácii. Účinné krvné antikoagulačné liečivo. Účinná látka roztoku alteparín sodného má antikoagulačný účinok. Znižuje rýchlosť chemických reakcií koagulačného faktora a trombínu.

 • Roztok 2500 anti-Xa ME / 0,2 ml 10 ks. - 2100 rubľov.

Nepriame antikoagulanciá

Účinné látky liečiv patriace do tejto skupiny porušujú syntézu protrombínu v pečeni a spomaľujú proces zrážania krvi. Protrombín je prekurzorom enzýmu trombín. Vzťahuje sa na komplexné plazmatické bielkoviny. Podieľa sa na koagulácii krvi za účasti vitamínu K.

Zoznam tabliet liekov antikoagulantov

1. Vapfapín (Rusko). Najobľúbenejšia droga zo zoznamu nepriamych antikoagulancií na liečbu trombózy žílového systému. Znižuje pravdepodobnosť tromboembolických komplikácií.

S diétou, neustálym sledovaním krvi v INR a dávkovaním vedie terapia k pozitívnym výsledkom. Cenovo dostupná cena je ďalší významný medikament plus.

 • Tab. 2,5 mg 50 ks. - 86 rubľov.

2. Fenilín (Rusko). Ďalšie nepriame antikoagulačné liečivo účinné vo forme tabliet. Aktívna zložka Phenindion má antikoagulačné vlastnosti.

Určené pri blokovaní steny žíl, krvných ciev dolných končatín a mozgu. Používa sa ako preventívne opatrenie po chirurgických zákrokoch.

 • Kartu balenia. 20 mg 30 ks. - 120 str.

3. Sinakar (Rusko). Nástroj je zahrnutý v zozname kumarínových prípravkov antikoagulancií. Zabraňuje syntéze vitamínu K v aktívnej forme, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu koagulačného procesu (tvorba krvných zrazenín). Potlačuje syntézu koagulačných faktorov krvi.

 • Kartu balenia. 2 mg 50 ks. - 470 rubľov.

Nové generácie antikoagulancií

Funkciou liekov je schopnosť neuskutočniť nepretržité sledovanie indexu zrážanlivosti krvi (INR). Pri posudzovaní tejto vlastnosti sú nové lieky lepšie ako warfarín pre jednoduché použitie. Vysoká cena liekov však obmedzuje ich dostupnosť, čo je významná nevýhoda.

Zoznam antikoagulancií novej generácie obsahuje:

1. Xarelto (Nemecko). Účinnou zložkou lieku je rivaroxaban. Klinické štúdie preukázali vysokú účinnosť tohto nástroja. Jednoduché použitie. Neviaže pacientov na nepretržité testovanie.

 • Náklady na kartu 15 mg 28 ks. - 2700 rub.

2. Eliquis (USA). Hlavná aktívna zložka apixabanu obnovuje priechodnosť žíl. Používa sa na zabránenie kardioembolickej mŕtvice. Nevyžaduje systematické riadenie hemostázy.

 • Cena tabliet 5 mg 60 kusov - 2400 strán.

3. Pradaksa (Rakúsko). Hlavnou zložkou lieku je dabigatran-etexilát. Je predpísaný pre venóznu a systémovú tromboembolizmus vrátane poškodenia pľúcnej tepny po závažných poraneniach a zložitých operáciách.

Dobre tolerované. Počas liečby liekmi praktizujúci zaznamenali nízke riziko krvácania.

 • Kapsuly 110 mg 30 ks. - 1750 rubľov.

Antikoagulanciá: zoznam liekov

Rôzne cievne ochorenia spôsobujú tvorbu krvných zrazenín. To vedie k veľmi nebezpečným následkom, pretože sa môže vyskytnúť napríklad infarkt alebo mŕtvica. Na potlačenie krvi môže lekár predpísať lieky na zníženie zrážanlivosti krvi. Oni sa nazývajú antikoagulanciá a používajú sa na prevenciu tvorby krvných zrazenín v tele. Pomáhajú blokovať tvorbu fibrínu. Najčastejšie sa používajú v situáciách, keď telo zvýšilo zrážanie krvi.

Môže sa vyskytnúť v dôsledku problémov, ako sú:

 • Kŕčové žily alebo flebitída;
 • Tromby dolnej dutej žily;
 • Krvné zrazeniny hemoroidnej žily;
 • mŕtvice;
 • Infarkt myokardu;
 • Poranenie artérie v prítomnosti aterosklerózy;
 • tromboembolické;
 • Šok, poranenie alebo sepsa môžu tiež viesť k tvorbe krvných zrazenín.

Zlepšenie zrážania krvi a používanie antikoagulancií. Ak bol aspirín použitý predtým, lekári už šli z takejto techniky, pretože tam sú oveľa účinnejšie drogy.

Čo sú antikoagulanciá, farma. účinok

Antikoagulanciá sú riedidlá krvi, ale tiež znižujú riziko iných trombóz, ktoré sa môžu objaviť neskôr. Existujú antikoagulanciá priamej a nepriamej akcie.

Priame a nepriame antikoagulanciá

Existujú priame a nepriame antikoagulancie. Prvá rýchlo zjemňuje krv a vylučuje sa z tela počas niekoľkých hodín. Tieto sa postupne nahromadia a poskytujú terapeutický účinok v predĺženej forme.

Keďže tieto lieky znižujú zrážanlivosť krvi, je nemožné znížiť alebo zvýšiť dávku nezávisle, rovnako ako skrátiť čas prijímania. Lieky sa aplikujú podľa režimu predpísaného lekárom.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Priame pôsobenie antikoagulancií znižuje syntézu trombínu. Okrem toho inhibujú tvorbu fibrínu. Antikoagulanciá sú zamerané na činnosť pečene a inhibujú tvorbu zrážania krvi.

Priame antikoagulancie sú dobre známe všetkým. Jedná sa o lokalizované heparíny na subkutánne alebo intravenózne podávanie. V ďalšom článku nájdete ešte viac informácií o masáciách heparínu.

Napríklad miestna akcia:

Tieto lieky sa používajú na trombózu dolných končatín na liečbu a prevenciu ochorenia.

Majú vyšší stupeň penetrácie, ale majú menší účinok ako intravenózne látky.

Heparíny na podávanie:

Zvyčajne sú na riešenie určitých problémov vybrané antikoagulanciá. Napríklad Clivarin a Troparin sa používajú na prevenciu embolizácie a trombózy. Clexane a Fragmin - pre angínu, srdcový infarkt, venóznu trombózu a ďalšie problémy.

Fragmin sa používa na hemodialýzu. Antikoagulancia sa používa na riziko vzniku krvných zrazenín v akýchkoľvek cievach, či už v tepnách alebo v žilách. Aktivita lieku pretrváva celý deň.

Nepriame antikoagulanciá

Nepriame antikoagulanciá sú pomenované tak, že ovplyvňujú tvorbu protrombínu v pečeni a nemajú priamy vplyv na zrážanie samotné. Tento proces je dlhý, ale dôsledkom toho je predĺžený.

Sú rozdelené do troch skupín:

 • Monokumariny. Patria medzi ne: Warfarín, Sinkumar, Mrakumar;
 • Dikumaríny sú dikumarín a tromexan;
 • Indandiony sú fenilín, omefín, dipaxín.

Najčastejšie lekári predpisujú warfarín. Tieto lieky sú predpísané v dvoch prípadoch: atriálna fibrilácia a umelé srdcové chlopne.

Pacienti sa často pýtajú, aký je rozdiel medzi liekom Aspirín Cardio a warfarínom, a je možné nahradiť jeden liek druhým liekom?

Odborníci tvrdia, že Aspirin Cardio je predpísané, ak riziko mŕtvice nie je vysoké.

Warfarín je oveľa účinnejší ako aspirín, okrem toho, že je lepšie ho užívať niekoľko mesiacov a dokonca aj počas celého života.

Aspirín koroduje žalúdočnú sliznicu a je toxickejší pre pečeň.

Nepriame antikoagulanciá znižujú tvorbu látok, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť, ale tiež znižujú tvorbu protrombínu v pečeni a sú antagonistami vitamínu K.

Nepriame antikoagulanciá zahŕňajú antagonisty vitamínu K:

Vitamín K sa podieľa na procese zrážania krvi a pri pôsobení warfarínu sa jeho funkcie zhoršujú. Pomáha predchádzať oddeleniu krvných zrazenín a zablokovaniu krvných ciev. Tento liek sa často predpisuje po infarkte myokardu.

Existujú priame a selektívne inhibítory trombínu:

direct:

selektívne:

Všetky priame a nepriame antikoagulanciá sú predpisované iba lekárom, inak existuje vysoké riziko krvácania. Nepriame antikoagulanciá sa postupne nahromadia v tele.

Použite ich len ústne. Je nemožné ihneď ukončiť liečbu, je potrebné postupne znižovať dávku lieku. Náhle vysadenie lieku môže spôsobiť trombózu. V prípade predávkovania tejto skupiny môže začať krvácanie.

Používanie antikoagulancií

Klinické použitie antikoagulancií sa odporúča pre nasledujúce ochorenia:

 • Infarkt pľúc a infarktu myokardu;
 • Embolická a trombotická mozgová príhoda (okrem hemoragickej);
 • Flebotrombóza a tromboflebitída;
 • Embólia ciev rôznych vnútorných orgánov.

Ako prevenciu môžete použiť, keď:

 • Ateroskleróza koronárnych artérií, cerebrálnych ciev a periférnych artérií;
 • Srdcové defekty reumatické mitrálne;
 • flebotrombóza;
 • Pooperačné obdobie na zabránenie vzniku krvných zrazenín.

Prírodné antikoagulanciá

Vďaka procesu zrážania krvi sa samotné telo staralo o to, aby krvná zrazenina neprekročila postihnutú cievu. Jeden mililiter krvi môže prispieť k zrážaniu celého fibrinogénu v tele.

Vďaka svojmu pohybu krv udržiava kvapalný stav, ako aj kvôli prírodným koagulantom. Prírodné koagulanty sa produkujú v tkanivách a potom sa dostávajú do krvného obehu, kde zabraňujú aktivácii zrážania krvi.

Tieto antikoagulanciá zahŕňajú:

 • heparín;
 • Antitrombín III;
 • Alfa-2 makroglobulín.

Antikoagulanciá - zoznam

Antikoagulanciá priameho účinku sa rýchlo vstrebávajú a ich trvanie účinku nie je dlhšie ako deň pred opätovným zavedením alebo aplikáciou.

Nepriame antikoagulanciá sa hromadia v krvi a vytvárajú kumulatívny účinok.

Nemôžu byť okamžite zrušené, pretože to môže prispieť k trombóze. Keď sa z nich odoberiete postupne znižujte dávkovanie.

Antikoagulanciám smerujú miestne opatrenia:

 • Masť s heparínom;
 • Liotónový gél;
 • Gepatrombin;
 • Trombless

Antikoagulanciá na intravenózne alebo intradermálne podávanie:

Nepriame antikoagulanciá:

 • hirugen;
 • hirulogu;
 • argatrobanu;
 • Záložka Warfarin Nycomed;
 • Fenilín v tabuľke.

kontraindikácie

Existuje pomerne málo kontraindikácií k používaniu antikoagulancií, takže sa uistite, že ste sa poradili s lekárom o vhodnosti čerpania finančných prostriedkov.

Nemožno použiť s:

 • IBC;
 • Ochorenie peptického vredu;
 • Parenchýmové ochorenia pečene a obličiek;
 • Septická endokarditída;
 • Zvýšená vaskulárna permeabilita;
 • So zvýšeným tlakom pri infarkte myokardu;
 • Onkologické choroby;
 • leukémie;
 • Akútna kardiálna aneuryzma;
 • Alergické ochorenia;
 • Hemoragická diatéza;
 • myómy;
 • Tehotenstvo.

S opatrnosťou počas menštruácie u žien. Neodporúčame dojčiace matky.

Vedľajšie účinky

V prípade predávkovania liekov s nepriamym účinkom môže začať krvácanie.

Pri súbežnom podávaní warfarínu s aspirínom alebo inými protizápalovými liekmi z nesteroidných dávok (Simvastin, Heparin atď.) Sa zvyšuje antikoagulačný účinok.

A vitamín K, preháňadlá alebo paracetamol oslabia účinok warfarínu.

Vedľajšie účinky pri užívaní:

 • alergie;
 • Horúčka, bolesť hlavy;
 • slabosť;
 • Nekróza kože;
 • Zhoršená funkcia obličiek;
 • Nevoľnosť, hnačka, vracanie;
 • Svrbenie, bolesť brucha;
 • Plešatosť.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami novej generácie a jej predchodcami?

Prípravky schopné spomaliť prácu systému ľudskej krvnej zrážanlivosti sa nazývajú antikoagulanciá.

Ich účinok je spôsobený inhibíciou metabolizmu tých látok, ktoré sú zodpovedné za produkciu trombínu a iných zložiek schopných tvoriť krvnú zrazeninu v cieve.

Používajú sa pri mnohých ochoreniach, počas ktorých sa zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín vo venóznom systéme dolných končatín, cievneho systému srdca a pľúc.

História objavovania

História antikoagulancií sa začala na začiatku dvadsiateho storočia. V päťdesiatych rokoch minulého storočia už lekár, ktorý dokázal zriediť krv s účinnou látkou kumarín, vstúpil do lekárskeho sveta.

Warfarín (WARFARIN) bol prvý patentovaný antikoagulant a bol určený výlučne na návnadu potkanov, pretože liek bol považovaný za extrémne toxický pre ľudí.

Takže v roku 1955 sa warfarín začal predpisovať pacientom po infarkte myokardu. Do dnešného dňa je Warfarin na 11. mieste medzi najpopulárnejšími antikoagulanciami našej doby.

Priame a nepriame antikoagulanciá

Anticoagulanty priamej a nepriamej akcie - základné lieky v medicíne

Antikoagulanciá sú chemikálie, ktoré môžu zmeniť viskozitu krvi, najmä inhibovať procesy zrážania. V závislosti od.

Antikoagulanciá novej generácie

Ale farmaceutický pokrok nie je stále. Najlepší a účinný antikoagulant bol a stále sa vyvíja s minimálnym počtom kontraindikácií a vedľajších účinkov, bez potreby monitorovať INR a ďalšie.

Za posledných dvadsať rokov sa objavili nové generácie antikoagulancií.

Zvážte ich mechanizmus konania a hlavné rozdiely v porovnaní s ich predchodcami.

Po prvé, pri syntéze nových liekov sa vedci snažia dosiahnuť tieto zlepšenia:

 • univerzálnosť, tj schopnosť užívať jednu drogu na rôzne choroby;
 • prítomnosť orálnej formy;
 • zvýšenie kontrolovateľnosti hypocoagulácie, čo minimalizuje dodatočnú kontrolu;
 • nie je potrebné upraviť dávku;
 • rozšírenie rozsahu potenciálnych pacientov, pre ktoré je potrebné užívať tento liek, ale bol kontraindikovaný;
 • možnosť podávania antikoagulancií deťmi.

Niektoré nové orálne antikoagulanciá majú úplne jedinečný účinok na systém koagulácie krvi.

A tiež ovplyvňujú iné koagulačné faktory, na rozdiel od iných liekov.

Napríklad novo syntetizované látky interagujú s P2Y12 ADP-receptorom krvných doštičiek, inhibujú faktor FXa, Xa sú imunoglobulíny triedy IgG atď.

Výhody a nevýhody novej generácie drog

NOA (nové perorálne antikoagulanciá) majú niekoľko výhod oproti svojim predchodcom. V závislosti od drogy a jej skupiny existujú tieto pozitívne inovácie:

 • znížená pravdepodobnosť intrakraniálneho a fatálneho krvácania;
 • výskyt embolov nie je vyšší u progenitorov a niekedy dokonca nižší;
 • možnosť relatívne bezpečného príjmu NOA, ak je warfarín zakázaný;
 • rýchly nástup a ukončenie (asi dve hodiny);
 • reverzibilná inhibícia faktora viazania trombínu a samotného trombínu;
 • nedostatok interakcie s oteokalcínom a GLA-proteínom;
 • nízky vplyv potravín a iných používaných drog;
 • krátky polčas (asi 5-16 hodín).

Existuje však množstvo nevýhod v moderných antikoagulanciách, ako sú:

 1. Potreba pravidelného príjmu niektorých NOA. Niektoré staré antikoagulanciá mohli vynechať niekoľko trikov, pretože mali dlhotrvajúci účinok, ktorý nespôsobil výraznú zmenu krvného obrazu.
 2. Nedostatok validovaných testov na núdzové prerušenie liečby antikoagulanciami alebo na monitorovanie adherencie.
 3. Prítomnosť veľkého počtu testov pre každé z nových antikoagulancií.
 4. Neznášanlivosť na niektoré nové lieky u pacientov, ktorí bez vedľajších účinkov užívali podobné antikoagulanciá staršej generácie.
 5. Môže sa vyskytnúť zvýšené riziko gastrointestinálneho krvácania.
 6. Vysoké náklady

Ako najlepšie a bezpečnejšie aplikovať lekárske variforty. Tipy a pokyny, recenzie a analýzy a oveľa viac v našom materiáli.

Nepriama akcia NOA

Nové nepriame antikoagulanciá takýmto spôsobom ovplyvňujú metabolizmus vitamínu K

Všetky antikoagulanciá tohto typu sú rozdelené do dvoch skupín: monokumaríny a dikumaríny.

Jedného dňa boli vyvinuté a uvoľnené také lieky ako Warfarin, Sincumar, Dicoumarin, Neodicoumarin a ďalšie.

Odvtedy neboli vyvinuté žiadne podstatne nové látky ovplyvňujúce hladinu vitamínu K.

Každý, kto užíva nepriame antikoagulancie, má:

 • očakávať denný príjem vitamínu K;
 • pravidelne monitorovať INR;
 • byť schopný zmeniť úroveň hypokoagulácie s interkurentnými ochoreniami;
 • monitorujte možné ostrý nástup príznakov vnútorného krvácania, v ktorom môžete okamžite kontaktovať lekára a prejsť na inú skupinu antikoagulancií v blízkej budúcnosti.

Ale antikoagulanciá nie sú striktne rozdelené na drogy priamej a nie priamej akcie. Existuje niekoľko skupín látok, ktoré majú vlastnosti zriedenia, tak či onak, krv. Napríklad enzýmové antikoagulanciá, inhibítory agregácie krvných doštičiek a iné.

Tak sa na trhu objavil nový antiagregát Brillint. Liečivo je tikagrelor. Predstaviteľ triedy cyklopentyltriazolopyrimidínov je reverzibilným antagonistom P2U receptora.

Priama akcia NOA

Nasledujúce lieky sú klasifikované ako nepriame antikoagulanciá.

dabigatran

Nový anticoagulantový priamy inhibítor trombínu. Dabigatran etexilát je prekurzor s nízkou molekulovou hmotnosťou aktívnej formy dabigatranu. Látka inhibuje voľný trombín, trombín viažuci fibrín a agregáciu krvných doštičiek.

Najčastejšie sa používa na prevenciu žilovej tromboembólie, najmä po kĺbovej artroplácii.

V lekárňach nájdete liek s aktívnou zložkou dabigatran - Pradaksa. Dostupné vo forme kapsúl so 150 mg dabigatranetexilátu na kapsulu.

rivaroxaban

Vysoko selektívny inhibítor faktora Xa. Rivaroxaban je schopný zvýšiť dávku závislú APTT a výsledok HepTest. Biologická dostupnosť lieku je približne 100%. Nepotrebuje sledovanie krvných parametrov. Variačný koeficient individuálnej variability je 30-40%.

Jedným z najjasnejších zástupcov lieku obsahujúceho rivaroxaban je Xarelto. Dostupné v tabletách obsahujúcich 10 mg účinnej látky v každej z nich.

apixabán

Liečivo môže byť predpísané pacientom, ktorí sú kontraindikovaný príjem antagonistov vitamínu K.

V porovnaní s kyselinou acetylsalicylovou má nízku pravdepodobnosť embolizácie. Apixaban selektívne inhibuje koagulačný faktor FXa. V podstate predpísané po plánovanej endoprotetike kolenného alebo bedrového kĺbu.

K dispozícii pod názvom Eliquis. Má ústnu podobu.

Edoksaban

Liečivo patrí do najnovšej triedy rýchlo pôsobiacich inhibítorov faktora Xa. V dôsledku klinických štúdií sa zistilo, že Edoxaban má rovnakú príležitosť zabrániť tvorbe krvných zrazenín s warfarínom.

A zároveň má výrazne nižšiu pravdepodobnosť krvácania.

Funkcia užívania týchto liekov

Mala by byť starostlivo predpísaná pacientom v pokročilom veku, s výraznou odchýlkou ​​hmotnosti od normy, so zhoršenou funkciou obličiek, ochoreniami spojenými s nesprávnou funkciou obehového systému.

Jednou z vlastností mnohých nových antikoagulancií je ich rýchlosť a rýchly polčas rozpadu. To naznačuje, že je potrebné byť mimoriadne opatrní pri dodržiavaní režimu piluliek. Pretože dokonca preskočenie jednej tabletky môže viesť k komplikáciám.

Pre krvácanie, ku ktorému došlo v dôsledku liečby určitými antikoagulanciami, existuje špecifická liečba.

Napríklad pre krvácanie v dôsledku rivaroxabanu je pacientovi predpísaný protrombínový koncentrát alebo čerstvá zmrazená plazma. Pri strate krvi v dôsledku dabigatranu sa vykonáva hemodialýza rekombinantného FVIIa.

zistenie

Vývoj nových antikoagulancií pokračuje dodnes. Ešte stále sa nevyriešili problémy s vedľajšími účinkami vo forme krvácania.

Dokonca aj niektoré nové lieky vyžadujú kontrolu.

Počet kontraindikácií, hoci je znížený, ale nie úplne eliminovaný. Niektoré lieky majú stále mierne zvýšenú toxicitu.

Vedci preto pokračujú v hľadaní univerzálneho lieku s vysokou biologickou dostupnosťou, nedostatočnou toleranciou, absolútnou bezpečnosťou a intelektuálnou reguláciou hladiny protrombínu v krvi v závislosti od iných faktorov, ktoré ho ovplyvňujú.

Dôležitým aspektom je prítomnosť protidrogovej protilátky, ak je to potrebné, vykonať okamžitú operáciu.

Napriek tomu nové lieky v porovnaní s liekmi z minulého storočia majú veľmi pozoruhodné pozitívne rozdiely, čo naznačuje, že vedci robia titánovú prácu.

Antikoagulanciá: prehľad liekov, použitie, indikácie, alternatívy

Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré potláčajú aktivitu krvného koagulačného systému a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v dôsledku zníženej tvorby fibrínu. Ovplyvňujú biosyntézu určitých látok v tele, ktoré menia viskozitu krvi a inhibujú proces zrážania.

Antikoagulanciá sa používajú na terapeutické a profylaktické účely. Vyrábajú sa v rôznych dávkových formách: vo forme tabliet, injekčných roztokov alebo masti. Iba špecialista si môže vybrať správny liek a jeho dávkovanie. Nedostatočná liečba môže poškodiť telo a spôsobiť vážne následky.

Vysoká úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia je spôsobená tvorbou trombózy: vaskulárna trombóza bola zistená u takmer každého druhého zosnulého srdcovej patológie pri pitve. Pľúcna embólia a žilová trombóza sú najčastejšie príčinou smrti a postihnutia. V tejto súvislosti kardiológovia odporúčajú začať užívať antikoagulanciá ihneď po diagnostikovaní ochorení srdca a krvných ciev. Ich skoré použitie zabraňuje tvorbe krvnej zrazeniny, jej zvýšeniu a upchatiu krvných ciev.

Od dávnych čias používa tradičná medicína hirudín - najznámejší prírodný antikoagulant. Táto látka je súčasťou pijavice a má priamy antikoagulačný účinok, ktorý trvá dve hodiny. V súčasnosti sú pacientom predpísané syntetické drogy, nie prírodné. Je známe viac ako sto názvov antikoagulačných liekov, ktoré vám umožnia vybrať si najvhodnejšiu liečbu, berúc do úvahy individuálne vlastnosti organizmu a možnosť ich kombinovaného použitia s inými liekmi.

Väčšina antikoagulancií nemá účinok na samotnú krvnú zrazeninu, ale na aktivitu systému zrážania krvi. Výsledkom mnohých transformácií sú plazmatické koagulačné faktory a tvorba trombínu, enzým nevyhnutný na tvorbu fibrínových vlákien, ktoré tvoria trombotickú zrazeninu, potlačené. Proces trombózy sa spomaľuje.

Mechanizmus účinku

Antikoagulanciá na mechanizmus účinku sú rozdelené na lieky na priamu a nepriamu činnosť:

 • "Priame" antikoagulanciá majú priamy účinok na trombín a znižujú jeho aktivitu. Tieto lieky sú inhibítory trombínu, de-aktivátory protrombínu a inhibujú proces trombózy. Aby sa zabránilo vnútornému krvácaniu, je potrebné sledovať parametre koagulácie krvi. Antikoagulanciá priameho účinku rýchlo prenikajú do tela, dobre sa vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte, dostávajú do pečene hematogénne, vyvíjajú svoj liečebný účinok a vylučujú sa močom.
 • "Nepriame" antikoagulanciá ovplyvňujú biosyntézu bočných enzýmov systému zrážania krvi. Úplne zničia trombín a nielen inhibujú jeho aktivitu. Okrem antikoagulačného účinku liečivá v tejto skupine zlepšujú prívod krvi do myokardu, uvoľňujú hladké svaly, odstraňujú uráty z tela a majú účinok znižujúci hladinu cholesterolu. Priraďte "nepriame" antikoagulanciá nielen na liečbu trombózy, ale aj na ich prevenciu. Použiť ich výhradne vo vnútri. Tablety sa používajú dlhodobo ambulantne. Náhle vysadenie lieku môže viesť k zvýšeniu hladín protrombínu a trombózy.

Oddelene vydávajú lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, ako aj antikoagulanciá, ale aj iné mechanizmy. Patria medzi ne "kyselina acetylsalicylová", "aspirín".

Priame pôsobenie antikoagulancií

heparín

Najpopulárnejším zástupcom tejto skupiny je heparín a jeho deriváty. Heparín inhibuje priľnutie doštičiek a urýchľuje tok krvi v srdci a obličkách. Súčasne interaguje s makrofágmi a plazmatickými proteínmi, čo nevylučuje možnosť tvorby trombu. Liečivo znižuje krvný tlak, má účinok znižujúci hladinu cholesterolu, zvyšuje vaskulárnu permeabilitu, inhibuje proliferáciu buniek hladkého svalstva, podporuje rozvoj osteoporózy, potláča imunitu a zvyšuje diurézu. Heparín bol najprv izolovaný z pečene, čo určilo jeho názov.

Heparín sa podáva intravenózne v núdzových prípadoch a subkutánne na profylaktické účely. Na topické použitie sa používajú masti a gély, ktoré obsahujú heparín v ich zložení a majú antitrombotický a protizápalový účinok. Prípravky heparínu sa nanášajú na tenkú vrstvu na kožu a jemne sa trenia. Zvyčajne na liečbu tromboflebitídy a trombózy používajte gély "Lioton" a "Gepatrombin", ako aj "Heparin masť".

Negatívny vplyv heparínu na proces trombózy a zvýšenú vaskulárnu permeabilitu sú príčinou vysokého rizika krvácania počas liečby heparínom.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou majú vysokú biologickú dostupnosť a antitrombotickú aktivitu, predĺžený účinok, nízke riziko hemoroidálnych komplikácií. Biologické vlastnosti týchto liekov sú stabilnejšie. Vzhľadom na rýchlu absorpciu a dlhú dobu eliminácie zostáva koncentrácia liekov v krvi stabilná. Lieky v tejto skupine inhibujú faktory koagulácie krvi, inhibujú syntézu trombínu, majú slabý účinok na vaskulárnu permeabilitu, zlepšujú reologické vlastnosti krvi a zásobovanie orgánmi a tkanivami krvou a stabilizujú ich funkcie.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky, čím vytláčajú heparín z terapeutickej praxe. Podkožne sa vstrekujú do bočného povrchu brušnej steny.

 1. "Fragmin" je číry alebo žltastý roztok, ktorý má mierny vplyv na adhéziu krvných doštičiek a primárnu hemostázu. Je zakázané vstupovať intramuskulárne. "Fragmin" vo vysokých dávkach je predpísaný pacientom bezprostredne po chirurgickom zákroku, a to najmä tým, ktorí majú vysoké riziko krvácania a rozvoj dysfunkcie trombocytov.
 2. Klirin je "priamy" antikoagulant, ktorý ovplyvňuje väčšinu fáz krvnej zrážanlivosti. Liečivo neutralizuje enzýmy koagulačného systému a používa sa na liečbu a prevenciu tromboembolizmu.
 3. "Clexane" je liek s antitrombotickým a protizápalovým farmakologickým účinkom. Pred jeho vymenovaním je potrebné zrušiť všetky lieky, ktoré ovplyvňujú hemostázu.
 4. "Fraksiparín" - riešenie s antitrombotickým a antikoagulačným účinkom. Subkutánne hematómy alebo husté uzliny často vymiznú v mieste vpichu, ktoré zmiznú po niekoľkých dňoch. Spočiatku liečba veľkými dávkami môže vyvolať krvácanie a trombocytopéniu, ktorá zmizne v priebehu ďalšej liečby.
 5. "Wessel Due F" je prírodný produkt získaný z črevnej sliznice zvierat. Liek inhibuje aktivitu krvných koagulačných faktorov, stimuluje biosyntézu prostaglandínov, znižuje hladinu fibrinogénu v krvi. Wessel Due F sterilizuje už vytvorený trombus a používa sa na prevenciu tvorby trombu v tepnách a žilách.

Pri používaní liekov zo skupiny heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou sa vyžaduje prísne dodržiavanie odporúčaní a pokynov na ich použitie.

Inhibítory trombínu

Hlavným predstaviteľom tejto skupiny je "Hirudin". V srdci lieku je proteín, ktorý bol najprv nájdený v slinách lekárskych pijavíc. Ide o antikoagulanciá, ktoré pôsobia priamo v krvi a sú priamymi inhibítormi trombínu.

"Hirugen" a "Hirulog" sú syntetické analógy "Girudin", čo znižuje úmrtnosť u osôb s ochorením srdca. Sú to nové lieky v tejto skupine, ktoré majú rad výhod oproti derivátom heparínu. Vzhľadom na ich dlhotrvajúci účinok farmaceutický priemysel v súčasnosti vyvíja orálne formy inhibítorov trombínu. Praktické uplatnenie Girugen a Girulog je obmedzené ich vysokými nákladmi.

"Lepirudín" je rekombinantný liek, ktorý nevratne viaže trombín a používa sa na prevenciu trombózy a tromboembolizmu. Je priamym inhibítorom trombínu, blokuje jeho trombogénnu aktivitu a pôsobí na trombín v zrazenine. Znižuje úmrtnosť na akútny infarkt myokardu a potrebu srdcovej chirurgie u pacientov s ťažkou angínou.

Nepriame antikoagulanciá

Lieky, antikoagulanciami nepriamej akcie:

 • "Fenilín" je antikoagulant, ktorý sa rýchlo a úplne absorbuje, ľahko preniká do histohematomatickej bariéry a hromadí sa v tkanivách tela. Tento liek je podľa pacientov považovaný za jeden z najúčinnejších. Zlepšuje stav krvi a normalizuje parametre zrážanlivosti krvi. Po liečbe sa všeobecný stav pacientov rýchlo zlepšuje: kŕče a necitlivosť nôh zmiznú. V súčasnosti sa Fenilín nepoužíva kvôli vysokému riziku nežiaducich účinkov.
 • "Neodikumarín" - prostriedok na inhibíciu procesu tvorby krvných zrazenín. Terapeutický účinok neodikumarínu sa nezobrazuje okamžite, ale po akumulácii lieku v tele. Inhibuje aktivitu krvného koagulačného systému, má účinok znižujúci hladiny lipidov a zvyšuje vaskulárnu permeabilitu. Pacientom sa odporúča prísne dodržiavať čas prijatia a dávku lieku.
 • Najčastejšou drogou v tejto skupine je warfarín. Ide o antikoagulačné činidlo, ktoré blokuje syntézu faktorov zrážanlivosti krvi v pečeni, čo znižuje ich koncentráciu v plazme a spomaľuje proces trombózy. "Warfarín" sa vyznačuje skorým účinkom a rýchlym zastavením nežiaducich účinkov pri nižších dávkach alebo pri odvykaní lieku.

Video: Nové antikoagulanciá a warfarín

Používanie antikoagulancií

Príjem antikoagulancií je indikovaný na ochorenia srdca a krvných ciev:

Nekontrolovaný príjem antikoagulancií môže viesť k vzniku hemoragických komplikácií. So zvýšeným rizikom krvácania sa má namiesto antikoagulancií použiť bezpečnejšie antiagregačné lieky.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Antikoagulanciá sú kontraindikované u osôb trpiacich nasledujúcimi ochoreniami:

 • Peptický vred a 12 dvanástnikový vred,
 • Krvácanie z hemoroidov,
 • Chronická hepatitída a fibróza pečene,
 • Zlyhanie pečene a obličiek
 • urolitiáza,
 • Trombocytopenická purpura,
 • Nedostatok vitamínu C a K,
 • Endokarditída a perikarditída,
 • Cavernózna pľúcna tuberkulóza,
 • Hemoragická pankreatitída,
 • Zhubné nádory,
 • Infarkt myokardu s hypertenziou,
 • Intrarerebrálna aneuryzma,
 • leukémie,
 • alkoholizmus,
 • Crohnova choroba,
 • Hemoragická retinopatia.

Antikoagulanciá sú zakázané užívať počas tehotenstva, laktácie, menštruácie, v počiatočnom období po pôrode, ako aj starších a starších ľudí.

Vedľajšie účinky antikoagulancií zahŕňajú: príznaky dyspepsie a intoxikácie, alergie, nekróza, vyrážka, svrbenie kože, dysfunkcia obličiek, osteoporóza, alopécia.

Komplikácie antikoagulačnej liečby - hemoragické reakcie vo forme krvácania z vnútorných orgánov: úst, nazofaryngu, žalúdka, čriev, ako aj krvácanie do svalov a kĺbov, výskyt krvi v moči. Aby sa zabránilo vzniku nebezpečných účinkov na zdravie, mali by sa monitorovať základné ukazovatele krvi a sledovať celkový stav pacienta.

antiagregačné lieky

Antitrombotické činidlá sú farmakologické činidlá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi potlačovaním lepenia krvných doštičiek. Ich hlavným cieľom je zvýšiť účinnosť antikoagulancií a spolu s nimi zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Medzi protidoštičkové agens tiež pôsobí artritické, vazodilatačné a antispazmotické účinky. Významným predstaviteľom tejto skupiny je kyselina acetylsalicylová alebo aspirín.

Zoznam najobľúbenejších protidoštičkových látok:

 • Aspirín je v súčasnosti najefektívnejším antiagregačným činidlom, vyrábaným vo forme tabliet a určeným na perorálne podávanie. Inhibuje agregáciu trombocytov, spôsobuje vazodilatáciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 • "Tiklopidin" - protidoštičkové činidlo, ktoré inhibuje adhéziu krvných doštičiek, zlepšuje mikrocirkuláciu a predlžuje čas krvácania. Liek je predpísaný na prevenciu trombózy a na liečbu koronárnych artérií, srdcového infarktu a cerebrovaskulárnych ochorení.
 • "Tirofiban" - liek, ktorý zabraňuje agregácii krvných doštičiek, čo vedie k trombóze. Liečivo sa zvyčajne používa v spojení s "heparínom".
 • "Dipyridamol" rozširuje koronárne cievy, urýchľuje koronárny prietok krvi, zlepšuje prívod kyslíka do myokardu, reologické vlastnosti krvi a cerebrálnej cirkulácie, znižuje krvný tlak.

Antikoagulanciá - čo to je, čo to je a ako ich správne používať?

Antikoagulanciá sú lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi a tvorbu krvných zrazenín v krvných cievach. Tieto lieky sú neoddeliteľnou súčasťou liečby kŕčových žíl, rôznych trombóz, flebotrombózy a komorbidít.

Zrazeniny v cievach sú tvorené lepením bielych krviniek - krvných doštičiek a voľne cirkulujúcich bielkovín, ktoré sa nazývajú koagulačné faktory. Niektoré lieky majú priamy vplyv na činnosť krvných buniek a niektorých enzýmov, iné ovplyvňujú pečeň a inhibujú syntézu látok, ktoré regulujú krvné zrazeniny. Zvážte, aké sú antikoagulanciá, ich liekové formy, analyzujte výhody a vlastnosti ich použitia.

Keď sú lieky predpísané

Pred začatím liečby je veľmi ťažké vybrať si - trh ponúka množstvo liekov, od injekcií na intravenóznu infúziu až po perorálne antikoagulanciá. Napriek rôznorodosti foriem - údaje o použití týchto prostriedkov sú rovnaké. Patria medzi ne:

 • Prítomnosť aterosklerotických plátov;
 • Tromboflebitídové žily;
 • Akútna a chronická trombóza;
 • Krvácanie z akejkoľvek etiológie;
 • Rôzne lézie membrán srdca;
 • Chyby mitrálnej chlopne;
 • Poranenie aorty;
 • Nedostatok žilových chlopní a krvácania;
 • Tromboembolizmus alebo cievna blokáda;
 • DIC syndróm;
 • Poruchy srdcového rytmu;
 • Endarteritida a tromboangiitída obliterans.

Tieto ochorenia priamo alebo nepriamo ovplyvňujú krv, tvoria komplikácie vo forme zvýšeného zrážania krvi a krvných zrazenín - tento stav vyžaduje vhodnú liečbu. Antikoagulanciá sú predpísané nielen na liečbu, ale aj na prevenciu ochorení krvi, ako aj kardiovaskulárneho systému.

Napriek vysokej účinnosti majú drogy určité kontraindikácie:

 • Ulcerózne lézie horného zažívacieho systému;
 • Vnútorné krvácanie;
 • Ochorenia pankreasu, pečene, obličiek a srdca;
 • Nedostatok vitamínov;
 • Zápalové ochorenia pľúc a srdca;
 • Útoky srdca a mŕtvice;
 • Trombocytopenická purpura;
 • Cerebrálna vaskulárna aneuryzma;
 • Hemoragická retinopatia;
 • Crohnova choroba;
 • Rôzne formy leukémie;
 • Vek nad 65 rokov;
 • Doba pôrodu a laktácie.

Tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou predpisovania týchto liekov, pretože akýkoľvek antikoagulant patrí k prostriedkom, ktoré menia kvalitatívne vlastnosti krvi, čo môže ovplyvniť vývoj plodu.

Zoznam hlavných vedľajších účinkov užívania antikoagulancií:

 • Alergická reakcia;
 • Kožné lézie;
 • Poruchy trávenia;
 • Postupná deštrukcia kostného tkaniva;
 • Strata vlasov

Vo väčšine klinických prípadov vzniknú komplikácie s predávkovaním - keď denná dávka lieku prekročí maximálnu prípustnú dávku, čo vedie k najrôznejším poruchám.

Klasifikácia a mechanizmus účinku

Krv je telové médium, ktoré je tkanivom. Jednou z jeho buniek sú ochranné telieska - doštičky, ktorých funkciou je zabrániť vzniku krvácania. Normálne je ich životná aktivita regulovaná špeciálnymi enzýmami, ktoré sú v tele prirodzene syntetizované.

Keď dôjde k poškodeniu, krvné doštičky dostanú signál, uzavrú sa do patologickej oblasti a upchávajú ranu. Ak nie je porušená integrita tkanív, biele telá voľne cirkulujú cez krvný obeh, nie sú navzájom spojené a nie tvoria zrazeninu. Pri niektorých chorobách sa vyžaduje prijímanie antikoagulancií, keď sa zráža krv - koncentrácia účinných látok klesá, krvné doštičky sa začnú držať spolu, zomierajú a vytvárajú krvné zrazeniny.

Klasifikácia antikoagulancií je založená na ich mechanizme účinku. Podľa tohto kritéria sa rozlišujú dve skupiny drog:

 • Priame antikoagulanciá - majú priamy účinok na proces tvorby trombov - inhibujú tvorbu trombínu, spomaľujú aktivitu fibrinogénu a zabraňujú regenerácii fibrínu. Celkovo tento mechanizmus účinku antikoagulancií znižuje schopnosť krvných doštičiek vytvárať zrazeniny;
 • Nepriame antikoagulanciá - môžu znižovať tvorbu krvných koagulačných faktorov v pečeni. V dôsledku toho sa krvné doštičky stávajú menej aktívnymi, pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín sa zníži.

Napriek rôznym mechanizmom sa antikoagulanciá priameho a nepriameho účinku rovnako používajú na liečbu ochorení krvi a ciev.

Patogenéza chorôb, znaky klinických prejavov a závažnosť symptómov zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere lieku, ktorý bude predpísaný ošetrujúcim lekárom.

Priame pôsobenie antikoagulancií

Priame antikoagulanciá majú priamy účinok na krvné doštičky a ich enzýmy, čo znižuje percento zrážok a zrazenín. Na tento účel sa používajú prípravky založené na heparíne, selektívne inhibítory faktora XA (cholínesteráza) a prípravky hirudínu. Nebudeme robiť zoznam antikoagulačných liekov, ale analyzovať hlavných predstaviteľov.

heparín

Pôsobí priamo na trombín, znižuje jeho aktivitu a tiež zabraňuje prechodu fibrinogénu na fibrín. Pri použití veľkých dávok podporuje rozšírenie krvných ciev, znižuje ich priepustnosť, zlepšuje prietok krvi cez bypassové cievy a znižuje priľnavosť krvných doštičiek. Najoptimálnejším je použitie intravenóznych injekcií, ako aj subkutánne alebo intramuskulárne.

Vzhľadom na veľký počet vedľajších účinkov sa injekcie podávajú v nemocnici pod dohľadom lekára. Masti a gély na vonkajšie použitie sú široko používané. Cena liečiva je 250-400 rubľov.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Jedná sa o poslednú generáciu antikoagulancií, ktoré inhibujú cholínesterázu (CA) a angiotenzín-III, poskytujú vysoký terapeutický účinok. Dôležitým pozitívnym bodom je selektivita účinku - lieky inhibujú aktivitu krvných doštičiek, ale majú malý vplyv na zrážanie krvi. Preto majú lieky minimálne vedľajšie účinky, nespôsobujú krvácanie a sú široko používané v klinickej praxi.

Hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny drog:

 • Dalteparin (Fragmin) - dostupný vo forme injekčných roztokov, ktoré sa podávajú intravenózne alebo subkutánne. Intramuskulárne zábery sú prísne zakázané. Má malý vplyv na zrážanie krvi, ale znižuje sedimentáciu krvných doštičiek. Pri významných dávkach sa znižuje zápal a imunitná aktivita. Priemerná cena je 2500-3000 rubľov;
 • Enoxaparín (Flenox, Novoparin, Clexane) - injekcie tohto lieku sa podávajú subkutánne, po ktorých sa takmer úplne vstrebáva do krvi. Akcia začína takmer okamžite a trvá niekoľko hodín. Cena lieku je od 800 do 1200 ruble;
 • Nadroparín (Fraxiparín) je široko používaný pri ateroskleróze, pretože liek nie je zameraný len na zníženie tvorby trombu, ale tiež na boj proti zápalu a znižovaniu krvných lipidov. Najčastejšie sa liek podáva subkutánne, ale intravenózne tekutiny sú povolené pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Môžete si kúpiť riešenie za 2-2,5 tisíc rubľov;
 • Bemiparín (Cybor) je klasický antikoagulant, dobre znižuje priľnavosť bielych krviniek a tvorbu sedimentov. Dostupné v injekčnom roztoku, najúčinnejšia injekcia - subkutánne.

Lekári dôrazne neodporúčajú používať niekoľko typov antikoagulancií v rovnakom čase - účinok liekov z toho sa nezvyšuje a riziko komplikácií sa zvyšuje. Odporúča sa začať liečbu injekciami a hladko sa prepínať na tabletu.

heparinoidy

Tieto lieky selektívne inhibujú CA bez ovplyvnenia angiotenzínu III. Lieky majú fibrinolytický účinok, znižujú tvorbu zrazenín v krvi a znižujú koncentráciu tuku.

Klasickí predstavitelia tejto skupiny:

 • Pentosan Polysulfate - predávané v tabletách a ampulách za cenu 2-2,5 tisíc rubľov. Najvyššia účinnosť sa pozoruje pri použití injekcií;
 • Wessel Due F (Sulodexin) je dostupný vo forme roztoku na injekciu, rovnako ako kapsuly na vnútorné použitie. Počiatočný priebeh zahŕňa prípravu injekcií počas 15-20 dní, potom prejdite do kapsúl, ktoré sa užívajú 1-2 mesiace. Priemerná cena je 2000 rubľov.

Antikoagulancia na báze hirudínu

Účinok účinnej látky je zameraný na zníženie tvorby krvných zrazenín. Na liečbu chorôb sa používajú dve skupiny liekov:

 • Xarelto (Rivaroxaban) - predávaný v tabletách v hodnote 1500 rubľov za balenie. Liek selektívne inhibuje cholínesterázu;
 • Arixtra (Fondaparinux) - injekcie sa podávajú intravenózne alebo subkutánne, intramuskulárne je kontraindikované. Droga je drahá, priemerná cena je 7000 rubľov.

Nepriame antikoagulanciá

Nepriame antikoagulanciá pôsobia na pečeň, po ktorých sa aktivujú komplexné mechanizmy, ktoré ovplyvňujú aktivitu krvných koagulačných enzýmov. Najpopulárnejšie sú: Fenilín a kumarínové antikoagulanciá.

 • Cincumar (Atcenocumarol) je dobrá droga, ale účinok piluliek začína 1-2 dni po jej užívaní. Ak chcete vybrať dávku, odporúča sa kontaktovať svojho lekára. Priemerné náklady - 600-800 rubľov.;
 • Trombarín (Pelentan, Dikumarín, Neodikumarín) - predávaný v tabletách, účinok začína o 2-3 hodiny. Dávka a priebeh liečby sa vyberajú po absolvovaní lekárskych vyšetrení. Cena 700-1000 rubľov;
 • Warfarín sa dobre vstrebáva v črevách, má rýchly účinok na pečeň a zlepšuje krvný obraz. Tablety sú lacné - môžete si ich kúpiť za 80 až 100 rubľov;
 • Fenylín (fenizón) - forma uvoľňovania je podobná predchádzajúcim prípravkom, účinok začína 7-12 hodín po podaní. Dávka je predpísaná a upravená ošetrujúcim lekárom v závislosti od laboratórnych parametrov. Priemerná cena lieku je 100-150 rubľov.

Terapeutický účinok nepriamych antikoagulancií, na rozdiel od liekov s priamym vplyvom, sa pozoruje po niekoľkých hodinách - preto je potrebné, aby sa akumulovali v pečeňových bunkách. Nemožno povedať, že by to boli najlepšie antikoagulanciá v tabletkách - ale liečba sa môže vykonať doma.

Väčšina liekov je zakázaná užívať s alkoholom - alkohol zvyšuje terapeutický účinok, čo spôsobuje riziko krvácania a iných nežiaducich reakcií.

Antikoagulanciá novej generácie

Nedávno sa vedci snažili vyvinúť nové lieky, ktoré majú lepšiu účinnosť a ktorých účinok bude priamo zameraný na blokovanie potrebných enzýmov, ktoré spôsobujú túto chorobu. Dôležitým cieľom je vytvorenie liekov s minimálnymi vedľajšími účinkami, ktoré je možné liečiť nezávisle dospelí i deti.

V poslednej dobe získali nové orálne antikoagulanciá, tabletové formy, širokú popularitu. Tieto lieky zahŕňajú:

Lieky sú priame antikoagulanciá - ovplyvňujú krvné doštičky a ich enzýmy. Prípravy nepriamej akcie sa v súčasnosti nevyvíjajú.

Pomoc pri predávkovaní

Najčastejšou komplikáciou je otravy, ktoré môžu byť spôsobené porušením dávky lieku alebo v dôsledku jeho použitia s alkoholickými nápojmi.

V tejto situácii je naliehavo potrebné prijať tieto opatrenia:

 • Zavolajte sanitku;
 • Dajte pacientovi ležaciu pozíciu;
 • Ak je predávkovanie spôsobené užívaním piluliek - okamžite opláchnite žalúdok, pite veľa vody a spôsobte umelé vracanie.

Lekár vyšetrí pacienta, ak je to potrebné, položí kvapkadlo soľankou alebo vitamínom K, čo spôsobí opačný účinok. Ak je stav pacienta ťažký, bude potrebná hospitalizácia a transfúzia plazmy.

Antikoagulanciá sú výborné lieky používané na liečbu väčšiny ochorení krvi a kardiovaskulárneho systému. Lieky môžu pôsobiť priamo inhibovaním aktivity doštičiek alebo nepriamo cez pečeň. Je potrebné dávať si pozor pri ich užívaní - dodržiavať dávkovanie, nekombinovať liečbu s alkoholom a nevykonávať počas tehotenstva alebo počas dojčenia. Ak sa vyskytnú známky otravy, poraďte sa s lekárom.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily počas tehotenstva, príznaky, liečba, prevencia

Podľa štatistík sa pri každom nasledujúcom tehotenstve výrazne zvyšuje percento žien, ktoré vyvinuli kŕčové žily. Ochorenie je nebezpečnými komplikáciami (tromboflebitída, krvácanie, trofické vredy), ktoré môžu ohroziť život plodu a matky, takže nemôžete nechať ochorenie prekonať.

Nízka zrážanlivosť krvi

Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Príčiny, symptómy a liečba reumatizmu srdca

Z tohto článku sa dozviete, čo je reumatizmus srdca, prečo sa to vyvíja. Aké komplikácie je plné? Symptómy ochorenia, diagnostické metódy, metódy liečby.Ďalším názvom pre reumatické ochorenie srdca je reumatické ochorenie srdca.

Raynaudov syndróm: príznaky a liečba

Raynaudov syndróm je patologický stav známy v medicíne od roku 1862. Je založený na paroxyzmálnom spazme krvných ciev periférnych končatín a tváre. Spazmus sa vyskytuje napríklad v dôsledku vystavenia účinkom chladu, vibrácií alebo silnému namáhaniu.

Krvný test PTI: norma u mužov a žien

Krvný test na protrombínový index (skrátený ako PTI) je veľmi dôležitým ukazovateľom, ktorý je potrebný na počiatočnú diagnózu poruchy krvácania. Umožňuje včasné stanovenie náchylnosti pacienta na trombózu a krvácanie rôzneho pôvodu.

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.