Pulzácia v bruchu je častý jav, ktorý dáva pocit nepohodlia u ľudí rôznych vekových skupín bez ohľadu na pohlavie. Niekedy môže byť tento príznak bežný a môže naznačovať vážnu patológiu. Často sa diagnostikuje príznak v ľuďoch v strednej časti brucha, vľavo alebo vpravo.

etiológie

Príčiny pulzácie v bruchu môže byť veľa. Najčastejšie sa týkajú:

 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • choroby brušnej aorty;
 • účinky menštruačného cyklu;
 • možno počas tehotenstva.

U mužov a žien je tento príznak často diagnostikovaný ako výsledok abnormálnych funkcií čriev. Pulzáciu možno vytvoriť na základe dysbiózy, otravy alebo prejedania.

S vývojom patológie takýto znak naznačuje progresiu aneuryzmy aorty. Ak sa zvlnenie prejavilo iba niekoľkokrát, potom to bolo pravdepodobne spôsobené vonkajšími faktormi.

Patologické príčiny pulzujúcich pocitov môžu slúžiť nielen pri auretickej aneuryzme, ale aj pri iných ochoreniach:

 • opuch;
 • zúženie brušnej aorty;
 • zápal pankreasu;
 • ochorenie pečene;
 • porušenie funkčnosti srdcového svalu.

Určité bolesti brucha a nepríjemné pocity môžu byť vyvolané fyzickou námahou, cvičením alebo dlhodobým pobytom v nepohodlnej polohe. Docela často si lekári uvedomujú nasledujúce príčiny príznaku:

Väčšina ochorení sa vyvinie na nervy. Časté výkyvy nálady spôsobujú zvýšenú pohyblivosť a pulzáciu v pupku.

Pulzovanie v pravom dolnom bruchu sa môže vyskytnúť aj u žien a u mladých dievčat počas menštruácie. Lekári to považujú za normálny prirodzený proces, v ktorom zástupca slabšieho pohlavia cíti bolesť a nepohodlie.

Nepríjemné pocity prekonávajú ženu počas menštruácie v dôsledku kontrakcie maternice. Na začiatku menštruačného cyklu sa endometrium odmieta v ženskom tele, aby sa konečne zbavil obsahu, maternica sa musí zmenšiť. Preto ženy často trpia bolesťou.

Malo by sa však chápať, že bolestivé záchvaty by mali byť mierne a nemali by narušiť všeobecný stav a zdravie ženy. Ak sa syndróm pulzácie a bolesti prejaví intenzívne, potom to môže naznačovať hypertonicitu maternice, čo je nebezpečný stav. V tomto ohľade, ak existujú silné príznaky, potom sa žena odporúča okamžite kontaktovať gynekológa.

Pulzácia počas tehotenstva

Pulzácia v dolnej časti brucha počas tehotenstva je pomerne častý výskyt, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych obdobiach tehotenstva. Výskyt príznaku je spojený so zvýšením maternice, ktorá začne stláčať cievy. Táto funkcia je charakteristická najmä pre budúce matky, ktoré nesú dvojčatá alebo trojčatá. Pri takýchto pocitoch lekári odporúčajú ženu, aby sa utišila, ľahla, trochu sa uvoľnila a zamyslela sa nad niečím príjemným.

V treťom trimestri môže tehotná žena cítiť zvlnenie v dôsledku škytavania dieťaťa. Počas posledných mesiacov môže plod prehltnúť plodovú kvapalinu, ale v tomto procese nie je nič strašné. Lekári odporúčajú piť sladkú šťavu, jesť čokoládovú tyčinku alebo trochu strácať váhu. Ak pulzácia a štikút dieťaťa pokračuje ďalej, je potrebná konzultácia gynekológa.

Pulzácia v bruchu počas tehotenstva môže byť tiež spustená čiastočným alebo úplným stlačením vena cava. Keďže v poslednom trimestri, kedy je maternica maximálne zväčšená, táto žila je umiestnená pozdĺž chrbtice, bolestivé záchvaty a nepohodlie sa môžu vyskytnúť.

symptomatológie

Klinický obraz pulzácií v brušnej oblasti nemá jasné indikátory, pretože tento príznak sa prejavuje pri rôznych ochoreniach, ktoré majú charakteristické príznaky.

Najbežnejšou patologickou príčinou choroby je aneuryzma aorty. Aby sa choroba včas rozpoznala, lekári venujú pozornosť týmto sťažnostiam:

 • neustále záchvaty bolesti;
 • ťažkosťou v žalúdku;
 • bledý odtieň kože;
 • výrazné pichanie;
 • znížená citlivosť.

Ak sa pulzujúca bolesť v dolnej časti brucha vľavo, vpravo alebo v strede prejaví na osobu krátko a bez ďalších príznakov, potom nie je nič strašného. V prípade zhoršenia by sa malo dostať lekárskej pomoci aj pristúpenie ďalších prejavov ochorení a dlhotrvajúca pulzácia v bruchu.

liečba

Keď má človek pulzujúci žalúdok vľavo alebo napravo, je to dôvod na konzultáciu v lekárskej inštitúcii. Ak sa príznak objaví raz, nie je dôvod na obavy. S častými pulzujúcimi bolesťami, ktoré sú sprevádzané inými príznakmi, je naliehavo potrebné diagnostikovať lekára.

Pri liečbe takého indikátora musí byť pacientovi poskytnutá prvá núdzová pomoc:

 • uklidni sa;
 • identifikovať povahu a silu prejavov;
 • určiť, či príznaky závisia od zmeny polohy tela;
 • zistiť prítomnosť iných patológií;
 • Po určení príčiny môžete zastaviť bolesť, ak vás obťažuje.

Ak je pacientovi diagnostikovaný nepríjemný pocit v dôsledku aneuryzmy aorty, liečba sa vykonáva chirurgicky.

V prípade pulzujúceho pocitu v brušnej diere z dôvodu porušenia stravy, stravovania alebo vzniku patológií zo strany zažívacieho traktu zohráva dôležitú úlohu dietná terapia. Predpísané lieky budú závisieť od postihnutého orgánu.

Dôležitou úlohou pri zmierňovaní tohto príznaku je normalizácia cievneho systému, pri ktorej sa používajú sedatívne prípravky, vitamínové a minerálne komplexy a psychoterapeutické sedenia.

Ak žena často pulzuje brucho počas tehotenstva, potom je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára, aby sa uistil, že je v dobrom zdravotnom stave. Najčastejšie lekári poradia nastávajúcim matkám, aby sa jednoducho utišili, rovnako ako:

 • zmeniť pozíciu počas pobytu v horizontálnej polohe na sedenie alebo stojace. Po určitej aktivite máma zlepšuje krvný obeh a bolest brucha prechádza;
 • Ak sa choroba dieťaťa stane príčinou, potom stačí čakať. Ak sa symptóm objaví často a intenzívne, malo by sa vykonať podrobnejšie vyšetrenie;
 • pri odhaľovaní krvácania a pulzujúcej bolesti v oblasti maternice je nevyhnutná urgentná hospitalizácia pacienta.

prevencia

V závislosti od možných etiologických faktorov musí osoba dodržiavať určitú prevenciu. Aby sa zabránilo vzniku príznakov z fyziologických dôvodov, lekári odporúčajú relaxovať viac, vyrovnávať stravu, mierne športovať, dostať sa zo stresu a úzkosti.

Musíte pravidelne skúmať svoje zdravie, rovnako ako používať správne potraviny, ktoré nespôsobia progresiu nepohodlia.

"Pulzácia v bruchu" sa pozoruje u chorôb:

Aneurysma aorty je charakteristické rozšírenie typu sacciformu, ku ktorému dochádza v cievach (hlavne v tepnách, v zriedkavých prípadoch v žilách). Aneurysma aorty, ktorej príznaky majú zvyčajne slabé príznaky alebo sa vôbec nevyskytujú, sa vyskytujú v dôsledku stenčenia a pretiahnutia cievnych stien. Okrem toho sa môže prejaviť vystavením určitým množstvom faktorov vo forme aterosklerózy, hypertenzie, neskorých štádií syfilisu vrátane vaskulárnych poranení, infekčných účinkov a prítomnosti vrodených defektov koncentrovaných v cievnej stene a iných.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Príčiny pulzácie v bruchu - čo znamená signál príznakov?

Pulzácia môže priniesť niektoré nepohodlie rušivé a dokonca spôsobuje obavy o zdravie vnútorných orgánov. V tomto ohľade by ste mali pociťovať tento príznak, mali by ste sa poradiť s odborníkom - terapeutom alebo gastroenterológom. Účelom takejto konzultácie je určiť, či je pulzácia dôsledkom prirodzených príčin alebo indikuje poruchu vnútorných orgánov.

Špecialista vám pomôže zistiť, odkiaľ prišli vonkajšie pocity, a ak je to potrebné, vyberte vhodnú liečbu.

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE! Zmena farby výkalov, hnačky alebo hnačky naznačuje prítomnosť v tele. Prečítajte si viac >>

Pocit pulzu v brušnej dutine nie je nevyhnutne známkou patológie vnútorných orgánov.

Tento príznak sa vyskytuje u zdravých ľudí.

Pocit pulzu v bruchu nespôsobuje úzkosť medzi odborníkmi v nasledujúcich prípadoch:

 • Jednotlivé prvky ústavy. Ľudia, ktorí sú vysoké a tenké, často pocítia pulzujúce šoky v brušnej dutine. Je to spôsobené blízkosťou vnútorných orgánov a brušnej aorty. To tiež môže vysvetliť pulzáciu chudého dieťaťa v žalúdku.
 • Stresujúca situácia. Zvýšenie sily kontrakcií srdca spôsobené uvoľňovaním adrenalínu môže vytvoriť dojem pulzácie v hornej časti brucha. Podobný jav je pozorovaný u neurózy; V tomto prípade pacient zaznamenáva pulzujúce epizódy častejšie.
 • Prejedanie. Vývoj príznaku je spôsobený tlakom nadmerne roztiahnutej steny žalúdka na nervovom zakončení. Nervy poslali impulzy odozvy, signalizujúce plnenie žalúdka. Tento jav stimuluje pohyblivosť gastrointestinálneho traktu, čo má za následok pulzáciu v pupku alebo blízko pupka.
 • Tehotenstvo. Pocit pulzácie v pupku u tehotnej ženy je vysvetlený skutočnosťou, že rastúcou veľkosťou maternice sa mierne brzdia brušné orgány a brušná aorta. Tento jav nie je nezvyčajný v začiatku tehotenstva. Často sa tehotné ženy cítia v rytmickom túre v pupku a v neskorších obdobiach - od 28. týždňa. Najčastejšie je to kvôli škytatiu v plodoch, kvôli požitiu plodovej vody. Odborníci tvrdia, že rytmická konvulzívna kontrakcia bránice v plodoch nie je pre ňu škodlivá a pomáha posilňovať svaly tráviaceho traktu. Tehotné ženy často opisujú svoje pocity nasledovne: "Vnútri, ako keby sa niečo krčí." Prvé trepanie, chvenie alebo bitie v bruchu počas tehotenstva by sa nemalo ignorovať; pozorovateľ by sa o ňom mal dozvedieť, aby počas vyšetrenia a vyšetrenia zistil presnú príčinu príznaku. Trasenie sa môže cítiť ako vpravo, tak vľavo od pupka, v závislosti od polohy plodu.

Ak je dobre preukázané, že pocit pulzácie v žalúdku je spôsobený uvedenými dôvodmi, nemal by to byť dôvod na obavy. Osoba, ktorá príležitostne cíti tieto príznaky, by mala jednoducho vykonať plánované preventívne návštevy lekára podľa odporúčania.

V niektorých prípadoch sú pulzujúce pocity v brušnej dutine príznakmi patológie zo strany vnútorných orgánov.

V týchto prípadoch sa pacient okrem pocitu pulzovania obáva ďalších symptómov, často pomáhajú špecialistovi určiť diagnózu. Preto je pre najrýchlejšiu a najpresnejšiu diagnózu dôležitá podrobná história ochorenia.

Pri vaskulárnej dystónii vedú cudzie pocity z brušnej dutiny ešte viac na stav pacienta a prispievajú k rozvoju hypochondriálneho syndrómu.

Okrem pulzácií v brušnej oblasti pacienti uvádzajú:

 • nestabilita krvného tlaku;
 • meteosensitivity;
 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • epizódy nadmerného potenia; pocit palpitácie;
 • rýchly rytmus srdca.

Anamnestický v tomto prípade odhalil:

 • epigastrická bolesť;
 • pálenie záhy;
 • dyspeptické príznaky.

Na začiatku exacerbácie by ste mali konzultovať s lekárom vhodné odporúčania.

V tomto prípade je pulzácia v brušnej zóne lokalizovaná blízko pupka, niekedy vpravo od nej a je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • Takmer konštantná alebo neustála bolesť v pupku alebo v žalúdku, niekedy s posunom doľava.
 • Pocit nepohodlia zo strany tráviacich orgánov, bez ohľadu na jedlo a dokonca aj na prázdny žalúdok.
 • Bledosť kože, najmä na dolných končatinách.
 • Mocný pocit.
 • Porušenie citlivosti v dolných končatinách (nie vždy nájdené, znak nezastaviteľného).

Pacienti s touto patológiou sa majú liečiť - konzervatívnou alebo chirurgickou - podľa uváženia odborníkov a následne - systematického pozorovania lekára.

To je možné v neskorom tehotenstve, keď je hmotnosť plodu už dosť veľká. Tento stav sa prejavuje pulzáciou v brušnej dutine.

Vo väčšine prípadov odpočívanie v polohe na ľavej strane pomáha predchádzať pulzácii. Neodporúča sa, aby tehotné ženy, najmä v neskorších obdobiach, prijali pozíciu na chrbte.

Keďže kompresia hornej dutej žily je plná mnohých nežiaducich následkov, situácia vyžaduje konzultáciu s lekárom.

Keď sa objaví pocit pulzácie v brušnej dutine, po prvýkrát je potrebné konzultovať s lekárom a zložiť vyšetrenie, ktoré odporúča.

Toto opatrenie pomôže včas odhaliť závažné ochorenia.

Príčiny pulzujúceho pocitu v bruchu

Pulzácia v bruchu je bežným príznakom, ktorý nespôsobuje zvláštnu úzkosť. Všetky vekové kategórie sú proti nemu. Najčastejšie sa búšenie v žalúdku, ktoré prechádza do pupku, nespája s vážnymi ochoreniami, ale časté prejavy symptómu by mali byť upozornené.

Nebezpečné príčiny pulzácie

Počujte, ako môže pulzujúce brucho po dlhom pobyte v jednej pozícii alebo intenzívnom cvičení. Je to prirodzený fyziologický proces, ktorý by nemal spôsobovať obavy.

Často bitie spôsobuje stresové situácie, ktoré súvisia s desiatym párom lebečných nervov, ktoré splietajú žalúdok. Častejšie ako ostatné, pacienti s IRR sú vystavení tomuto symptómu, čo ďalej zhoršuje ich stav.

Pocíť, ako brucho pulzuje po prejedaní. Nadbytočné jedlo jednoducho pretiahne steny žalúdka. Nervy vo vnútri plášťa začnú zvrátiť impulzy z vagus nervu. Motilita sa zvyšuje a v oblasti pupka sa dá pozorovať určitá pulzácia.

Ak sa pulzácia žalúdka prejavila prvý alebo druhýkrát, nebojte sa. Príznak bol spôsobený emocionálnym nadmerným stresom. Ak áno, potom bude stačiť užívať sedatívum. Môžete ležať na svojej strane a relaxovať - ​​to uvoľní napätie v žalúdku.

Časté búšenie v bruchu je pozorované u vysokých ľudí kvôli tesnej blízkosti tráviacich orgánov aorte. Silná pulzácia môže počas exacerbácie narušiť pacientov s gastritídou.

Ak sa príznak opakovane opakuje a spôsobuje ťažké nepohodlie, je potrebné navštíviť gastroenterológ alebo terapeut, aby ste určili príčinu trepania v žalúdku.

Pulzácia v pupku počas tehotenstva

Pulzácia v dolnej časti brucha, ktorá je sprevádzaná oneskoreným menštruačným cyklom, je najčastejšie známkou tehotenstva.

Postupne sa zvyšujúca maternica začína vyvíjať tlak na brušné orgány, ktoré sú pokryté malými nádobami.

Tento príznak sa vyskytuje na začiatku tehotenstva, ak nie je spojený so škytavou plodu, čo je možné po 28 týždňoch. Konvulzívna kontrakcia membrány v plodoch sa vyskytuje v dôsledku požívania plodovej vody. Žena čelí pulzujúcemu pocitu v bruchu. Ak to chcete odstrániť, stačí jesť kúsok čokolády alebo piť džús.

Najčastejšie pulzácia u tehotných žien nie je nebezpečná. Ale ignorovať príznak nestojí za to. Pri opakovanom biť v žalúdku je potrebné informovať ošetrujúceho lekára, ktorý vykoná dôkladné vyšetrenie.

Ale pulzácia v žalúdku v neskorších štádiách by mala byť upozornená. Môže to byť dôsledok stlačenia vena cava, ktorá sa tiahne z pravej strany pozdĺž chrbtice. Je však potrebné zabezpečiť, aby tlmenie nebolo aktívnymi činnosťami dieťaťa. Veľa žien skutočne popisuje prvé pohyby dieťaťa, ako bitie v žalúdku. Keď zmeníte pozíciu budúcej matky, okamžite sa uľahčí.

Kedy zaznie budík

Nie vždy biť v pupku je neškodný príznak. V niektorých prípadoch signalizuje aneuryzmu aorty. Ide o ochorenie ciev vedúcich k srdcu.

Pulzáciu doplnia nasledujúce príznaky:

 • pretrvávajúca epigastrická bolesť;
 • bledá pokožka nohy;
 • pocit roztrhnutia v zažívacích orgánoch, dokonca aj pri minimálnom množstve konzumovaných potravín;
 • pocit mravčenia;
 • klinický obraz je doplnený porušením citlivosti.

Aneurysm aorty nie je jedinou patológiou sprevádzanou búšením v bruchu. Iné patologické procesy môžu spôsobiť tento príznak:

 • poruchy srdca;
 • opuch;
 • zúženie brušnej aorty;
 • ochorenie pečene;
 • zápal slinivky brušnej.

Liečba patologických prejavov

S často opakovanými pocitmi pulzácie, najmä ak sú doplnené bolesťou, je potrebná lekárska pomoc a starostlivá diagnostika.

Liečba aeurickej aneuryzmy na pretrhnutie steny cievy sa uskutočňuje so symptomatickými liekmi. V prípade prasknutia je liečba iba chirurgická. Predpoveď v tomto prípade nie je príliš povzbudivá.

Ak je príznak spôsobený prejedaním alebo chorobami zažívacieho orgánu, liečba bude založená na diéte. Lieky sú predpísané v závislosti od postihnutého orgánu.

Normalizácia cievneho systému je dôležitá. Na tento účel sú predpísané komplexy vitamínov a sedatíva. Odporúča sa návšteva psychoterapeuta.

Pokiaľ ide o pulzácie v bruchu počas tehotenstva, očakávaná matka by mala navštíviť lekára. S najväčšou pravdepodobnosťou je všetko v poriadku, ale ďalšie opatrenia ochránia ženu pred úzkosťou. Aby sa zbavili pulzačných pocitov, lekári odporúčajú, aby očakávané matky nasledovali niekoľko pokynov.

Ukľudnite sa a nič sa nestarajte.

Keď pulzy v bruchu zmenia polohu z horizontálnej na vertikálnu alebo naopak. Po aktivite sa zlepší krvný obeh a nepríjemné pocity by mali zmiznúť.

Ak príčinou je škytavka dieťaťa, potom stačí počkať, kým nepríjemné pocity prejdú. Ak je dieťa šokovane príliš často, dôkladné vyšetrenie je potrebné.

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia závisia od etiológie vývoja.

Ak je pulzácia v žalúdku spôsobená prirodzeným fyziologickým procesom, je potrebné zefektívniť výživu a životný štýl. Vyhnite sa stresovým situáciám a znížte fyzickú námahu.

V prípade, že pulzácia v žalúdku je spôsobená zvýšenou kyslosťou, je potrebné užívať lieky, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny - Gastal v kombinácii s Espumizanom.

Pri pulzácii v dôsledku tráviacich porúch odporúčajú odborníci užívať liek "CREON".

Základom prevencie je mierna strava, ktorá dočasne vylučuje mastné, korenené a vyprážané potraviny. Správna výživa, odmietanie zlých návykov, zdravý životný štýl je základným faktorom nielen pri eliminácii pulzácie v žalúdku, ale aj pri zlepšovaní stavu celého organizmu.

Pulzácia brušnej aorty

Pulzácia v brušnej aorty môže znamenať len jednu vec - je to aneuryzma brušnej aorty. Proces je patologický, charakterizovaný pretrvávajúcou sacculačnou expanziou najväčšej tepny tela - aorty spôsobenej zriedením jej stien. Aneuryzma brušnej aorty je najčastejšou patológiou tejto cievy. To môže byť diagnostikované v niektorom z oddelení aorty, ale v 90% všetkých prípadov sa nachádza v brušnej časti.

Aneuryzma samotná je vážnym rizikom. Môže sa pretrhnúť alebo oddeliť, čoho dôsledkom je masívne krvácanie. Aneuryzma je tiež faktorom vzniku tromboembólie.

klinika

Pri pulzácii brušnej aorty existujú dva možné scenáre. Patologický proces môže prebiehať úplne bezbolestne a ochorenie sa náhodne deteguje ultrazvukom na iný problém. Alebo aneuryzma bude mať výrazné klinické príznaky, ktoré spôsobia veľký počet problémov.

Najbežnejšie klinické príznaky pulzácie alebo abnormálnej aneuryzmy aorty zahŕňajú:

 • pretrvávajúca bolesť brucha (hlavne v pupočnej oblasti av ľavej polovici brucha). Niekedy sa bolesť dostáva do slabín alebo bedrovej chrbtice;
 • pocit pulzného pulzu v žalúdku. Pulzácia sa cíti ako tlkot srdca;
 • pocit ťažkosti, pretekanie žalúdka;
 • výskyt bledosti v dolných končatinách, niekedy ich citlivosť je narušená, objavujú sa pocity brnenia a "plazivé husi";
 • v niektorých prípadoch abdominálny syndróm (pálenie, zvracanie, nedostatok chuti do jedla). Možná zápcha alebo hnačka, drastická strata hmotnosti.

liečba

Hlavnou metódou liečby aneuryzmy aorty je chirurgia. Ak priemer aneuryzmy nepresiahne 5 cm, chirurgická liečba nemusí byť indikovaná. V tomto prípade lekári odporúčajú začať intenzívnu konzervatívnu terapiu, ktorá je v podstate preventívnym opatrením. Sú zamerané na prevenciu komplikácií choroby.

Konzervatívna liečba v tomto prípade zahŕňa udržanie zdravého životného štýlu, zastavenie fajčenia a pitie alkoholu, liečbu hypertenzie, zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Musí sa tiež pravidelne vyšetrovať a neustále monitorovať stav aneuryzmy.

Chirurgická intervencia

Najčastejšie vykonávali otvorenú operáciu. V tomto prípade je chirurgický prístup vystavený v stredovej línii brucha alebo cez hrudník (vykonávajúci bočný rez). Po preniknutí do brušnej dutiny a odhalení aneuryzmy chirurgovia pristúpia k upútaniu a šití pripraveného špeciálneho syntetického materiálu na aortu v mieste rezu jej steny. Protézy z tohto materiálu nemajú tendenciu byť odmietnuté, prispievajú k zachovaniu hlavných funkcií aorty počas života pacienta. Prognóza v liečbe pulzácie brušnej aorty pomocou tejto techniky je priaznivá v 90% prípadov.

Endovaskulárna chirurgia je menej častá. Hlavnou výhodou tejto metódy je to, že nevyžaduje otvorenie brušnej dutiny. Podstatou endovaskulárnej techniky je umiestnenie špeciálnej syntetickej protézy v oblasti aneuryzmy prostredníctvom malého rezu do slabín. Stent vo femorálnej tepne sa dodáva do aneuryzmy pod povinnou trvalou rontgenovou kontrolou. Veľkým prínosom tejto operácie je malý stupeň invazívnosti. Pooperačná rehabilitácia zriedka prekračuje tri dni, ale stojí za to pripomenúť, že v bezprostrednom pooperačnom období budete musieť podrobiť pravidelné röntgenové vyšetrenie týkajúce sa fungovania implantovaného stentu. Táto operácia je kontraindikovaná u osôb s ochorením obličiek.

Abdominálna aorta a jej patológie

Aorta je najväčšia tepna ľudského tela. Je to súčasť veľkého obehu. Hodnota aorty pre telo je ťažké preceňovať. Prostredníctvom neho sa všetky orgány nášho tela živia krvou.

Existuje niekoľko patológií brušnej aorty. Najčastejšie z nich je aneuryzma. Najvýznamnejším príznakom je bolesť, sprevádzaná mnohými ďalšími javmi. Môže to byť kašeľ, opuch a dýchavičnosť. Keď sa objavia tieto príznaky, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je poradiť sa s lekárom a stanoviť presnú diagnózu.

Aortálne patológie

Po prvé, starší ľudia sú vystavení aortálnej patológii a ženy sú menej postihnuté než muži. Vývoj patológie je dosť dlhý proces. Niekedy sa patológia vyvíja tak pomaly, že v priebehu rokov nič neruší človeka, vedie zvyčajný spôsob života. Často v starobe možno pozorovať kalcifikáciu aorty.

Existuje klasifikácia aneuryzmy aorty. Klasifikované týmito funkciami:

Pozrime sa podrobnejšie na klasifikáciu aortálnej patológie podľa týchto charakteristík.

Typy aneuryzmy podľa segmentu:

 • Synovia Valsalvy;
 • Aortický oblúk;
 • Aneuryzma vzostupnej delenia;
 • Aneuryzma smerom dole.

Stojí za zmienku, že aneuryzma môže byť kombinovaná, tj kombinovať niekoľko typov patológií. V tomto prípade musí lekár nutne určiť postupnú liečbu. Po prvé, pozornosť sa venuje postihnutej oblasti, a po druhé, je liečená menej bolestivá oblasť brušnej aorty.

Z etiologických dôvodov rozlišujeme:

 • To je pravda. V tomto prípade sa škrupina stáva tenšou a na ňom sa objaví vydutie. Takéto prípady nie sú nezvyčajné u syfilisu, aterosklerózy aorty brušnej dutiny a chorôb tohto typu.
 • Nepravdivé. Falošná aneuryzma sa môže vyskytnúť, ak bola brušná aorta poranená alebo bola výsledkom chirurgického zákroku. Nie je to indikátor nesprávne vykonanej operácie, je to jedna z možných komplikácií.

Klasifikácia podľa formulára:

 • Saccular. Na niekoľkých miestach je vydutie stien smerom von.
 • Vretenovité. To isté sa deje, ale v celom aorte, a nie v jednotlivých oblastiach.

Klasifikácia v závislosti od priebehu ochorenia:

 • Nekomplikované.
 • Exfoliačný.
 • S komplikáciami.

Najzávažnejšia z týchto patológií je komplikovaná. Často výsledkom tejto choroby môže byť prasknutie aortálneho vaku. Známky komplikovanej aneuryzmy:

 • Hematómy.
 • Tromboembolizmus.
 • Vnútorné krvácanie, ktoré môže viesť aj k úmrtiu v dôsledku straty krvi.

Bohužiaľ, štatistiky vedú k neuspokojivým výsledkom - vo väčšine prípadov pacient zomrie, ak v okolí nie sú žiadni lekári.

Abdominálna aorta a jej patológie

Choroby brušnej aorty sú vždy spojené s interferenciou so zdravým prietokom krvi. Dopplerovská sonografia pomáha diagnostikovať dôvody. Abdominálna aorta je jasne viditeľná. Pomocou štúdie dostáva špecialista údaje o stave prietoku krvi, ktorý napája všetky orgány brušnej dutiny.

Patológie, ktoré sa zistia pomocou ultrazvuku:

 • Ateroskleróza spôsobená léziami tepny. Výskyt tejto choroby je vždy spojený s abnormálnymi metabolickými procesmi vaskulárnych tkanív a v dôsledku toho s depozitmi cholesterolu.
 • Aneuryzma brušnej aorty. Aneuryzma je nárast dutiny cievy, ak jej priemer presahuje 2 centimetre.
 • Stenóza celiaka. Na rozdiel od aneuryzmy sa tieto ochorenia vyznačujú príliš malým priemerom cievnych vetv brušnej aorty. V tomto prípade dochádza k narušeniu prietoku krvi a v dôsledku toho dochádza k nedostatočnej dodávke krvi tráviacim orgánom.
 • Oklúzia je zúženie plavidiel a spravidla ich absolútna prekážka. Toto je kritická fáza progresívnej stenózy alebo aterosklerotických zmien. Duplexné skenovanie brušnej aorty poskytuje údaje, ktoré naznačujú príčiny vývoja tejto patológie.
 • Trombóza, ktorá môže spôsobiť príznaky aterosklerózy brušnej aorty, poranenia alebo infekcie. Pomalý proces aortálnej vazokonstrikcie spôsobuje oklúziu. Tieto ochorenia poskytujú priaznivé prostredie pre výskyt trombózy.
 • Aortálna muka. Toto je dedičný faktor. Zhoršený prietok krvi v aorte v dôsledku zmien v hlavných charakteristikách: predĺženie; tendencia ku slučke; početné ohyby.
 • Exfoliácia aneuryzmy. Tento typ aneuryzmy sa môže vyskytnúť v dôsledku poškodenia vnútorných membrán vetvov aorty.
 • Dvojitý oblúk. Ide o vrodenú chybu. Počas celého svojho života vyvoláva tlak v pažeráku a priedušnici.

Príčiny aneuryzmy

 • Ateroskleróza, charakterizovaná výskytom mastných plakov na cievnych stenách aorty a jej vetvy. Účinok aterosklerózy na priebeh aneuryzmy nebol úplne skúmaný, ale bol preukázaný vzťah medzi aterosklerózou a poruchami obehu a následkom zastavenia dodávania živín do brušných orgánov.
 • Diabetes mellitus, ktorý postihuje krvné tepny. Existujú prípady, keď je sprevádzaný nefropatiou, retinopatiou.
 • Genetics. Existuje niekoľko vrodených syndrómov, napríklad Ehlers-Danlosov syndróm, Marfanov syndróm atď. Keď postihujú brušnú aortu. Vo väčšine prípadov existuje vzťah medzi aneuryzmou a dedičnými ochoreniami.
 • Infekčné choroby. Ide o choroby postihujúce srdce, syfilis, salmonelózu a iné.
 • Úrazy na brušnej dutine. So silným úderom do hrudníka alebo brucha môže byť postihnutá oblasť aorty.
 • Zápalové procesy, ktoré môžu spôsobiť zriedenie steny aorty.

Abdominálna aneuryzma a jej príznaky

Aneuryzma je veľmi zákerné ochorenie, ktoré sa môže dlhodobo vyvíjať v tele a nie je cítiť. Najčastejšie sa diagnostikuje náhodou počas úplného vyšetrenia tela. Správne a čo najšetrnejšie vedenie abdominálneho ultrazvuku je mimoriadne dôležité.

Príznaky aneuryzmy sú málo, ale v aneurysme je niekoľko hlavných zložiek:

 • Často vzniká závažnosť, nepohodlie v brušnej dutine, rýchly pulz v brušnej dutine.
 • Nudná bolesť brucha. Pozoruje sa v pupku alebo mierne doľava.

Existuje niekoľko nepriamych znakov, ktoré možno použiť na diagnostiku aneuryzmy. Ale opäť, bez vykonania plnohodnotného ultrazvukového vyšetrenia, bude takmer nemožné to urobiť.

 • Isioradikulárne označenie. Aneuryzma môže spôsobiť bolesť chrbta a viesť k poruche citlivosti v dolných končatinách a v dôsledku toho spôsobiť poruchu pohybu.
 • Brušné znamenie. Toto je zvracanie, intestinálne rozrušenie, pichanie, strata chuti do jedla. Vedie k zníženiu hmotnosti.
 • Ischémia nohy. Aneuryzma môže spôsobiť poruchy obehu, bolesť pri chôdzi a dokonca odpočívanie.
 • Urologické označenie sprevádzané zhoršením močenia a niekedy dokonca aj výskytom červených krviniek v moči.

Keď sa roztrhne aneuryzma brušnej aorty, môže sa objaviť zvracanie a palpáciou v ľavom bruchu je možné nájsť vzdelanie, ktoré sa silno zvyšuje a pulzuje. Živé príznaky prasknutia aneuryzmy môžu byť zamieňané s inými nebezpečnými chorobami. V každom prípade musíte zavolať na sanitku.

Komplikácie aneuryzmy

Aneuryzma je komplexná choroba, nebezpečná nielen pre zdravie, ale aj pre život.

Neuveriteľne nebezpečná stratifikácia aneuryzmy, pri ktorej sú poškodené vrstvy tela ciev. Ak je plavidlo úplne zničené - je to nevyhnutne intenzívna strata krvi. Najhorším prejavom aneuryzmy je však jeho roztrhnutie. Smrteľný výsledok je takmer nevyhnutný, medzery sú charakterizované hojným krvácaním, ktoré vedie k smrti.

Diagnóza ochorenia

Počiatočné štádiá diagnostiky sú vyšetrenie lekárom. Špecialista vykonávajúci palpáciu zistí pulzáciu v oblasti peritonea a s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať podozrenie na aneuryzmu. Ďalšou etapou je výskum, ktorý potvrdzuje alebo vyvracia vaše predpoklady. Toto sa môže uskutočniť iba vizualizáciou procesov brušnej dutiny pacienta. Použité metódy:

 • US.
 • Počítačová tomografia (MRI).
 • Multispirálna počítačová tomografia aorty (MSCT).

Ultrazvuk s takmer absolútnou istotou vám umožňuje diagnostikovať alebo vyvrátiť aneuryzmu. Ak sa choroba potvrdí, ultrazvuk ukáže presné miesto ochorenia, stav stien cievy, miesto roztrhnutia (ak existuje).

Ak vyššie uvedený výskum nie je dostatočný, je indikovaná aortografia. Táto metóda umožňuje skontrolovať aortu a všetky vetvy zavedením špeciálnej kvapaliny do systému. Takáto štúdia je predpísaná, ak existuje podozrenie na poškodenie viscerálnych a renálnych artérií, ako aj na hodnotenie distálneho krvného obehu.

Pulzácia brušnej aorty, ťažkosti a nadúvania, bolesť a iné nepohodlie - to sú príznaky, pri ktorých sa predpísaná ultrasonografická dopplerovská sonografia. Technika Dopplerovho ultrazvuku vám umožňuje nastaviť povahu ochorenia a stupeň poškodenia aorty a jej vetvy. Táto technika je založená na zvukových vlnách rôznych frekvencií, ktoré sa odrážajú v krvných telách. Pre každého pacienta je rozsah žiarenia individuálne vybraný a práve to je dôvodom pre vysokú účinnosť a účinnosť štúdie. Údaje prichádzajúce na prístrojovej doske prístroja vyzerajú ako obrázky s vysokou presnosťou, ktoré sú zaznamenané v protokole.

Kombinovaná metóda na štúdium patologických stavov brušnej aorty. Ak je diagnostika štandardnými metódami z nejakého dôvodu zložitá, potom je priradená duplexná cievna kontrola. Táto metóda obsahuje dve metódy - ultrazvuk a Doppler. Duplexná diagnostika je ultrazvuk. Umožňuje vám posúdiť echostruktúru stien, stav ciev, dĺžku postihnutej oblasti, stanoviť stupeň ochorenia, ako aj informácie o rýchlosti a intenzite prietoku krvi.

Klinika aneuryzmy bude veľmi jasná. Pomocou duplexnej diagnostiky sa určuje aortálna nedostatočnosť, ktorú nemožno rozlíšiť v žiadnej inej štúdii. Toto ochorenie je charakterizované neúplným uzatvorením ventilových letákov, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu spätného toku krvi.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Keď sa zistí aneuryzma, liečba môže byť chirurgická (resekcia aneuryzmy, stenirany atď.) A konzervatívna. Operácia na aneuryzmu brušnej aorty nie je indikovaná, ak lumen aorty nepresahuje 4,5 centimetra. Tento typ aneuryzmy sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov, ktorí sú závislí od nikotínu. V takýchto prípadoch je lepšie počkať a pozrieť sa na lekára, občas robiť ultrazvuk na sledovanie rozmerov aortálneho lúmenu. Ak sa expanzia nezastaví, stane sa to indikáciou operácie, pretože prasknutie je pravdepodobné.

Zvyčajne sa liečba vykonáva endovaskulárne, minimálne invazívne. Do aorty pacienta sa vloží katéter, ktorým vstupuje stent. Po dosiahnutí postihnutej oblasti sa štep otvára a zatlačí proti tepne, čím sa medzera nahradí. Stenting má obrovské množstvo výhod - pre pacientov je oveľa jednoduchšie, má krátke rehabilitačné obdobie (len niekoľko dní). Nie všetci môžu vykonávať takéto operácie - to je hlavná nevýhoda. Bohužiaľ, v 10 prípadoch zo 100 sa pozoruje migrácia zavedeného transplantátu.

Otvárajú sa aj operácie, napríklad endoprotézy, počas ktorých je odstránená chorá oblasť aorty a na jej miesto je umiestnená protéza zo syntetického tkaniva, dakron. Protéza trvá asi dve až tri hodiny, v mieste zásahu zostáva jazva. Pacient sa zotavuje dlhší čas, vyžaduje sa dlhá rehabilitácia. Ťažká fyzická námaha voči pacientovi je prísne zakázaná, sú zobrazené odpočinok a prechádzky na čerstvom vzduchu.

Otvorené operácie môžu byť zakázané v nasledujúcich štátoch:

 • Prenesené menej ako pred mesiacom, infarkt.
 • Zlyhanie srdca, pľúc alebo obličiek.
 • Ovplyvnené femorálne tepny.

Konzervatívne metódy

Ak je postihnutá oblasť aneuryzmy izolovaná, konzervatívna metóda liečby je plne odôvodnená. Liečivá sú predpísané: statíny, blokátory, antihypertenzívne lieky. Pri liečbe drog je dôležité neustále sledovať odborníka. Cieľom je zmierniť príznaky, znížiť rýchlosť vývinu aneuryzmy. Malo by sa však pamätať na to, že lieky s aneuryzmom ju nikdy nedokážu úplne vyliečiť, len odďaľujú vývoj patológie.

Prevencia aneuryzmy a iných patologických stavov brušnej aorty

Nie je tajomstvom pre nikoho, že udržiavanie zdravého životného štýlu je najlepšou prevenciou pred všetkými chorobami. Existujú tri jednoduché kroky, ktoré môžu pomôcť zabrániť výskytu aneuryzmy a iných ochorení brušnej dutiny:

 • Odstránenie alkoholu a fajčenie.
 • Správna výživa.
 • Pravidelné vyšetrenie špecialistom.

Tiež by ste sa mali vyhnúť stresovým situáciám a vyčerpávajúcemu fyzickému namáhaniu.

Pulzujúca brušná aorta

Aneuryzma brušnej aorty je patologická expanzia brušnej aorty v podobe výčnelku jej steny v oblasti od XII hrudnej k IV - V bedrovej stavbe. V kardiológii a angiografii predstavuje podiel aneuryziem brušnej aorty až 95% všetkých aneuryzmálnych zmien v cievach. U mužov starších ako 60 rokov je diagnostikovaná aneuryzma brušnej aorty v 2 až 5% prípadov. Napriek možnému asymptomatickému priebehu je aneuryzma brušnej aorty náchylná k progresii; v priemere sa jeho priemer zvyšuje o 10% ročne, čo často vedie k zriedeniu a pretrhnutiu fatálneho aneuryzmu. V zozname najbežnejších príčin úmrtia je abnormálna aortálna aneuryzma zaradená na 15. miesto.

Klasifikácia aneuryzmy brušnej aorty

Anatomická klasifikácia aneuryzmov brušnej aorty je najväčšou klinickou hodnotou, podľa ktorej sú infrarenálne aneuryzmy oddelené, umiestnené pod výtokom renálnych artérií (95%) a adrenalínom s lokalizáciou nad renálnymi artériami.

Podľa tvaru výčnelku cievnej steny sú kĺbové, difúzne vretenovité a disekčné aneuryzmy brušnej aorty; na stenovej štruktúre, pravé a falošné aneuryzmy.

Pri zohľadnení etiologických faktorov sa aneuryzmy brušnej aorty delia na vrodené a získané. Tieto môžu mať zápalovú etiológiu (aterosklerotickú, traumatickú) a zápalovú (infekčnú, syfilickú, infekčno-alergickú).

Podľa variantu klinického priebehu aneuryzmy brušnej aorty je nekomplikovaná a komplikovaná (exfoliácia, roztrhnutie, trombóza). Priemer brušnej aortálnej aneuryzmy naznačuje malé (3-5 cm), stredné (5-7 cm), veľké (viac ako 7 cm) a obrovský aneuryzmus (s priemerom 8-10 násobok priemeru infrarenálnej aorty).

Na základe prevalencie A.A. Pokrovsky a kol. Existujú 4 typy aneuryzmy brušnej aorty:

 • I - infrarenálna aneuryzma s distálnym a proximálnym izmutom dostatočnou dĺžkou;
 • II - infrarenálna aneuryzma s dostatočne dlhým proximálnym izmutom; rozširuje sa na bifurkáciu aorty;
 • III - infrarenálna aneuryzma zahŕňajúca bifurkáciu aortálnej a iliačnej artérie;
 • IV - infarkt a adrenergná (celková) aneuryzma brušnej aorty.

Príčiny aneuryzmy brušnej aorty

Podľa výskumu je hlavným etiologickým faktorom aneuryzmy aorty (aneuryzma aortálneho oblúka, aneuryzma hrudnej aorty, aneuryzma brušnej aorty) ateroskleróza. V štruktúre príčin získaných aneuryzmov aorty tvorí 80-90% prípadov.

Vzácnejší získaný pôvod aneuryzmy brušnej aorty je spojený so zápalovými procesmi: nešpecifická aortoartritída, špecifické vaskulárne lézie v syfilis, tuberkulóza, salmonelóza, mykoplazmóza, reumatizmus.

Predpokladom pre následnú formáciu aneuryzmy abdominálnej aorty môže byť fibrózno-svalová dysplázia - vrodená inferiorita steny aorty.

Rýchly vývoj cévnej chirurgie v posledných desaťročiach viedol k nárastu počtu iatrogénnych abdominálnych aeurysmov aorty spojených s technickými chybami pri vykonávaní angiografie, rekonštrukčných operácií (dilatácia atentátu / stentovanie, tromboembolikómia, protetika). Uzavreté poranenia brucha alebo chrbtice môžu prispieť k výskytu traumatickej abdominálnej aortálnej aneuryzmy.

Asi 75% pacientov s aneuryzmami brušnej aorty sú fajčiari; súčasne sa riziko vzniku aneuryzmy zvyšuje úmerne ku fajčeniu a počtu denne zapaľovaných cigariet. Vek je viac ako 60 rokov, mužský pohlavie a prítomnosť podobných problémov u členov rodiny zvyšujú riziko tvorby aneuryzmy brušnej aorty o 5-6 krát.

Pravdepodobnosť prasknutia aneuryzmy brušnej aorty je vyššia u pacientov s arteriálnou hypertenziou a chronickými ochoreniami pľúc. Okrem toho je dôležitý tvar a veľkosť aneuryzmatického vrecka. Bolo preukázané, že asymetrické aneuryzmy sú náchylnejšie na prasknutie než symetrické a s priemerom aneuryzmy väčším ako 9 cm, úmrtnosť na prasknutie aneuryzmatického vaku a intraabdominálne krvácanie dosahuje 75%.

Patogenéza aneuryzmy brušnej aorty

Pri vývoji aneuryzmy brušnej aorty zohrávajú úlohu zápalové a degeneratívne aterosklerotické procesy v stene aorty.

Zápalová odpoveď v stene aorty vzniká ako imunitná odpoveď na zavedenie neznámeho antigénu. Zároveň dochádza k infiltrácii steny aorty makrofágmi, B a T lymfocytmi, produkcia cytokínov sa zvyšuje a zvyšuje sa proteolytická aktivita. Kaskáda týchto reakcií naopak vedie k degradácii extracelulárnej matrice v strednej vrstve aorty, čo sa prejavuje zvýšením obsahu kolagénu a znížením elastínu. Namiesto buniek hladkého svalstva a elastických membrán sa vytvárajú dutiny podobné cysty, vďaka čomu sa znižuje pevnosť steny aorty.

Zápalové a degeneratívne zmeny sú sprevádzané zhrubnutím steny aneuryzmatického vrecka, výskytom intenzívnej perianeurysmálnej a postaneurysmálnej fibrózy, fúziou a účinkom okolitých orgánov aneuryzmy v zápalovom procese.

Symptómy aneuryzmy brušnej aorty

V prípade nekomplikovanej aneuryzmy aortálnej brušnej aorty neexistujú žiadne subjektívne symptómy ochorenia. V týchto prípadoch môže byť aneuryzma náhodne diagnostikovaná palpáciou brucha, ultrazvukom, abdominálnou rádiografiou, diagnostickou laparoskopiou pre ďalšiu abdominálnu patológiu.

Najtypickejšie klinické prejavy aneuryzmy brušnej aorty sú konštantné alebo periodické bolesti, nudné bolesti v mesogasterovej alebo ľavej polovici brucha, ktoré sú spojené s tlakom rastúceho aneuryzmu na nervových koreňoch a plexusoch v retroperitoneálnom priestore. Bolesť často vyžaruje do bedrovej, sakrálnej alebo slabínovej oblasti. Niekedy bolesti sú také intenzívne, že pre ich úľavu sú potrebné analgetiká. Syndróm bolesti sa môže považovať za záchvat obličkovej koliky, akútnej pankreatitídy alebo ischýzy.

Niektorí pacienti v neprítomnosti bolesti zaznamenávajú pocit ťažkosti, roztrúsenie v bruchu alebo zvýšenie pulzácie. Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, pichanie, zvracanie, plynatosť a zápcha v dôsledku mechanického stlačenia aneuryzmy brušnej aorty žalúdka a dvanástnika.

Urologický syndróm pri aneuryzme brušnej aorty môže byť spôsobený stlačením močovodu, dislokáciou obličiek a prejavom hematúrie, dysurickými poruchami. V niektorých prípadoch je kompresia testikulárnych žíl a tepien sprevádzaná vývojom komplexu bolestivých symptómov v semenníkoch a varicocele.

Isioradikulárny syndróm spojený s kompresiou nervových koreňov miechy alebo stavcov. Je charakterizovaná bolesťou dolnej časti chrbta, zmyslovými a pohybovými poruchami v dolných končatinách.

Pri aneuryzme brušnej aorty sa môže vyvinúť chronická ischémia dolných končatín, ktorá sa vyskytuje s príznakmi prerušovanej klaudikácie a trofických porúch.

Izolovaná aneuryzma brušnej aorty je extrémne zriedkavá; častejšie je to pokračovanie hrudnej disekcie hrudníka.

Symptómy ruptúry aneuryzmy

Pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty je sprevádzané klinikou akútneho brucha av relatívne krátkom čase môže viesť k tragickému výsledku.

Symptómový komplex ruptúry brušnej aorty sprevádza charakteristická trojica: bolesť brucha a bedrovej oblasti, kolaps a zvýšená pulzácia v brušnej dutine.

Charakteristiky kliniky na pretrhnutie aneuryzmy brušnej aorty sú určené smerom ruptu (do retroperitoneálneho priestoru, voľnej brušnej dutiny, dolnej dutej žily, duodena, močového mechúra).

Retroperitoneálna ruptúra ​​aneuryzmy brušnej aorty je charakterizovaná syndrómom pretrvávajúcej bolesti. S rozšírením retroperitoneálneho hematómu v panvovej oblasti sa pozoruje ožiarenie bolesti v stehne, slabinách, perineu. Vysoké umiestnenie hematómu môže simulovať srdcovú bolesť. Množstvo krvi naliate do voľnej brušnej dutiny v prípade ruptúry retroperitoneálnej aneuryzmy je spravidla malé - asi 200 ml.

Pri intraperitoneálnej lokalizácii roztrhnutého aneuryzmu brušnej aorty sa rozvinie masívna klinická hemoperitoneum: fenomén hemoragického šoku sa rýchlo zvyšuje - ostrý bledosť kože, studený pot, slabosť, vláknová frekvencia, častý pulz, hypotenzia. Na všetkých oddeleniach dochádza k ostrému nadúvaniu a bolesti brucha, čo je príznakom Shchetkin-Blumberg. Perkusia je určená prítomnosťou voľnej tekutiny v brušnej dutine. Smrteľný výsledok s týmto typom prasknutia aneuryzmy brušnej aorty sa vyskytuje veľmi rýchlo.

Prelomenie aneuryzmy brušnej aorty v dolnej vene cava je sprevádzané slabosťou, dýchavičnosťou, tachykardiou; opuch dolných končatín je typický. Lokálne príznaky zahŕňajú bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúcu brušnú hmotu, nad ktorou je počuť systolicko-diastolický šelest. Tieto príznaky sa postupne zvyšujú, čo vedie k závažnému srdcovému zlyhaniu.

Keď sa aneuryzma brušnej aorty pretrhne do dvanástnika, klinika s veľkým gastrointestinálnym krvácaním sa rozvíja s náhlym kolapsom, krvavým vracaním a miellou. V diagnostickom pláne je tento variant prasknutia ťažko odlíšiteľný od gastrointestinálneho krvácania inej etiológie.

Diagnostika aneuryzmy brušnej aorty

V niektorých prípadoch môže byť podozrenie na prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty podozrenie na všeobecné vyšetrenie, palpáciu a auskultáciu brucha. Na identifikáciu rodových foriem aneuryzmy brušnej aorty je potrebné zhromaždiť dôkladnú históriu.

Pri vyšetrovaní chudých pacientov v ležiacej polohe môže byť stanovená zvýšená pulzácia aneuryzmy cez prednú brušnú stenu. Pri palpácii v hornej časti brucha na ľavej strane je zistená bezbolestná, pulzujúca, hustá elastická forma. Pri auskultácii aneuryzmy brušnej aorty sa počuje systolický šelest.

Najdostupnejšou metódou diagnostiky aneuryzmy brušnej aorty je rádiografia brušnej dutiny, ktorá umožňuje vizualizáciu tieňa aneuryzmy a kalcifikáciu jeho steny. V súčasnej dobe je USDG široko používaný v angiológii, duplexné skenovanie brušnej aorty a jej vetvy. Presnosť ultrazvukovej detekcie aneuryzmy brušnej aorty je takmer 100%. Pomocou ultrazvuku sa určuje stav aortálnej steny, prevalencia a lokalizácia aneuryzmy, poloha ruptúry.

CT alebo MSCT brušnej aorty umožňuje získať obraz lumenu aneuryzmy, kalcifikácie, disekcie, intrameznej trombózy; identifikovať hrozbu prasknutia alebo dokončené prasknutie.

Okrem týchto metód sa pri diagnostike aneuryzmy abdominálnej aorty používa aortografia, intravenózna urografia a diagnostická laparoskopia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty

Detekcia aneuryzmy brušnej aorty je absolútnou indikáciou pre chirurgickú liečbu. Radikálnym typom operácie je resekcia aneuryzmy brušnej aorty, po ktorej nasleduje výmena resekovanej oblasti homotransplantátom. Operácia sa vykonáva cez laparotomický rez. Pri zapojení iliakálnych artérií do aneuryzmy je indikovaná bifurkačná aorto-ilická protéza. Priemerná úmrtnosť v otvorenej chirurgii je 3,8 - 8,2%.

Kontraindikácie k elekčnému chirurgickému zákroku sú nedávne (menej ako 1 mesiac) infarkt myokardu, mozgová príhoda (až 6 týždňov), závažná kardiopulmonálna insuficiencia, zlyhanie obličiek, častá okluzívna lézia ilických a femorálnych artérií. Keď sa aneuryzma brušnej aorty roztrhne alebo praskne, resekcia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov.

Endovaskulárna protetika aneuryzmy pomocou implantovateľného stentového štepu je jednou z moderných nízko traumatických metód chirurgického zákroku abdominálnej aortálnej aneuryzmy. Chirurgický zákrok sa vykonáva v röntgenovej operačnej miestnosti prostredníctvom malého rezu v stehennej tepne; priebeh operácie je riadený röntgenovou televíziou. Inštalácia stentového štepu vám umožní izolovať aneuryzmatické vrecko, čím sa zabráni možnosti jeho pretrhnutia a súčasne vytvoríte nový kanál na prietok krvi. Výhodou endovaskulárnej intervencie je minimálna invazívnosť, nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácií a rýchle zotavenie. Podľa literatúry však v 10% prípadov dochádza k distálnej migrácii endovaskulárnych stentov.

Vyšetrenie brušnej aorty

Abdominálna aorta (obrázok 362). Abdominálna aorta je najdostupnejšie oddelenie fyzického výskumu. Kontrola pacienta by mala začať hodnotením farby kože dolných končatín, stavom trofizmu ich kože a svalov. U zdravých ľudí sa farba kože dolných končatín nelíši od farby kože iných častí tela. Trofej kože (vzhľad kože, pokožka), trofické nechty, svaly dolných končatín nemajú žiadne abnormality.

Obr. 362. Abdominálna aorta a jej vetvy.

1 - abdominálna aorga,
2 - pečeňová tepna,
3 - pravá renálna artéria;
4 - dolnej mezenterickej artérie,
5 - pravá spoločná iliaca artéria;
6 - pravá iliaca artéria,
7 - správna vonkajšia ileálna artéria;
8 - žalúdočná artéria,
9 - slezinový aurum,
10 - ľavá renálna artéria,
11 - vynikajúca mezenterická tepna,
12 - ľavá bežná psomatická tepna;
13 - stredná sakrálna tepna,
14 - ľavá iliaca artéria,
15 - ľavá vonkajšia iliaca tepna

Keď patológia brušnej aorty porušuje jej priechodnosť, objavujú sa bledosť, zriedenie kože, strata vlasov na nohách, porušenie trofizmu nechtov (zriedenie, krehkosť), výskyt trofických vredov na nohách, svalová atrofia nôh. Nohy sú na dotyk studené.

Viditeľná pulzácia brušnej aorty sa často pozoruje u dokonale zdravých jedincov, najmä v mladom veku u astenických pacientov so zníženou výživou, so slabou brušnou stenou po úzkosti a cvičení, u excitovaných jedincov s prázdnym žalúdkom a črievami. Pulzácia je zvyčajne viditeľná vo vzpriamenej polohe pacienta, ale lepšie v horizontálnej polohe. Zmizne pri napätí brušných svalov. Intenzita takejto pulzácie nie je významná.

Výrazná viditeľná pulzácia sa zaznamenáva u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky so zvýšeným objemom srdcovej mŕtvice - NDC, arteriálnej hypertenzie, tyreotoxikózy, ako aj pri aortálnej nedostatočnosti. V týchto prípadoch je pulzácia rôznej intenzity zvyčajne viditeľná od xiphoidného procesu po pupok.

Obmedzený pulzujúci výbežok v projekcii aorty je charakteristický pre veľkú aortálnu aneuryzmu. Iba vypuklý, ale nie pulzujúci nádor nad aortou je možný - to sa deje počas trombózy aneuryzmy.

Palpácia brušnej aorty

Palpácia brušnej aorty má veľkú diagnostickú hodnotu. Vykonáva sa v horizontálnej polohe pacienta s maximálnym uvoľnením brušných svalov (obrázok 363).

Obr. 363. Palpácia brušnej aorty.
Pozícia pacienta ležiaca na chrbte, prsty lekára sú umiestnené na bielom línii živého ha cez os aorty.
Po dosiahnutí zadného štádia brušnej dutiny sa pri výdychu pacienta uskutoční posuvný pohyb s prevalcovaním aortou.
Abdominálna aorta sa skúma z xiphoidného procesu na pupku a tesne pod ním.

Štúdia začína od xiphoidného procesu a končí v pupku. Treba mať na pamäti, že v hypersténiu je horná tretina epigastrickej oblasti naplnená ľavým lalokom pečene, a preto musí palpácia začať nižšie, ako je asténik a normostenik.

Palpácia aorty sa vykonáva rovnakým spôsobom ako hlboké palpácia brucha. Lekárska ruka sa položí na brušnú stenu pod xiphoidným procesom kolmo na os aorty tak, aby konečné falangá II, III, IV prsty boli na bielej línii brucha. Ďalej sú pri každom výdychu pacienta ponorené do brušnej dutiny až po zadnú stenu, to znamená až do okamihu, keď sa pod prstami objaví pulzácia. Po jeho dosiahnutí prsty na ďalšom výdychu potichu posúvajú pohyb cez aortu. Manipulácia sa opakuje 2-3 krát. Potom sú prsty nastavené podobným spôsobom tesne pod a vykonávajú palpáciu.

Toto skúma celú brušnú aortu od meča k pupku alebo mierne pod ním. U zdravého človeka je aorta vnímaná ako elastická, mierne pulzujúca, hladká a hladká trubica s priemerom 2-3 cm. Ak je brušná stena slabá, žalúdok a črevá nie sú preplnené a neopuchnuté, palpácia môže byť ľahko dokonca aj z prvej ruky,

S vyvinutými svalmi, hustou mastnou vrstvou, plným žalúdkom a črievami, palpácia je ťažká. Aorta musí cítiť celú dĺžku. Abdominálna aorta je lepšie palpovaná v astenike, u mnohých žien, ktoré porodili, v prípade divergencie brušných svalov.

Zvýšená pulzácia brušnej aorty sa zaznamená počas miešania po fyzickej námahe, ktorá je spojená so zvýšením zdvihového objemu srdca.

V patológii sú v štúdii brušnej aorgy možné nasledujúce abnormality palpácie:

- posilnenie alebo oslabenie pulzácie;
- detekcia vydutia aorty
- aneuryzma;
- detekcia obmedzeného nepulzívneho uzáveru (trombózna aneuryzma),
- zhutnenie a zakrivenie aorty.

Výrazná pulzácia brušnej aorty po celej jej dĺžke sa pozoruje u pacientov s hyperkinetickým typom hemodynamiky (NCD, arteriálnej hypertenzie) s aortálnou nedostatočnosťou ventilov s tyreotoxikózou

Pri akútnej srdcovej a cievnej insuficiencii (synkopa, kolaps, šok, myokarditída, akútny infarkt myokardu), aortálna stenóza, aortálna koarkácia, aortoartritída, aortálna kompresia z vonkajšej strany nad palpáciou sa určuje oslabená pulzácia aorty po celej jej dĺžke.

Obmedzený pulzujúci opuch aorty - aneuryzma môže mať rôznu veľkosť - od niekoľkých pocitov až po veľkosť hlavy. Aneuryzma môže mať zaoblenú, oválnu, tvar vrecka. Povrch aneuryzmy je hladká, husto pružná konzistencia. S jeho trombózou sa stáva hustší, jeho pulzácia je zanedbateľná alebo chýba. Keď je zistená aneuryzma, jeho palpácia sa vykonáva starostlivo, bez nadmerného tlaku a klzných pohybov na povrchu. To je nebezpečné, pretože je možné oddeliť krvnú zrazeninu s vážnymi následkami. Abdominálna aorta sa zhutňuje po celom alebo na určitých miestach v aterosklerotických léziách. Obmedzené zhutnenie sa niekedy pokladá za nádor.

Trombóza kmeňa aorty alebo jej ramien je sprevádzaná ischémiou dolných končatín (bledá, studená noha, nedostatok pulzácie v cievach, gangréna). Pomalý vývoj trombózy sa prejavuje poklesom pulzácie krvných ciev, rozvojom kolaterálov a svalovou atrofiou. Pulzácia aorty je znížená, oblasť lokalizácie trombu je utesnená.

Aspirácia brušnej aorty

Ablácia brušnej aorty sa uskutočňuje pozdĺž bielych línií brucha od xiphoidného procesu po pupok (obrázok 364).

Phonendoscope postupne klesá do brušnej dutiny, berúc do úvahy dýchanie pacienta: pri výdychu prístroj klesá, pri inhalovaní sa udržiava na úrovni ponorenia, odolávajúcemu vytláčaniu brušných svalov.

V závislosti od vývoja svalov môže byť aorta dosiahnutá v 1 alebo 3 ponoreniach. Posluch sa uskutočňuje na výdych s držaním dychu. Takže phonendoskop sa pohybuje od meča k pupku. Upozorňujeme na neprípustnosť silného tlaku a upnutia aorty, ktorá môže spôsobiť výskyt stenotického šumu.

U dospelých, mladých a stredných vekových skupín sa počujú zvuky pri auskultácii brušnej aorty. Iba u detí a dospievajúcich sa môže nachádzať tichý, krátky systolický šelest v strede vzdialenosti medzi pupkom a xiphoidným procesom.

Systolický šelest nad abdominálnou aortou s rôznou intenzitou sa vyskytuje počas aterotómie aorty, aorty, aneuryzmy a kompresie aorty. Pri odhadovaní výsledkov auskultácie brušnej aorty je potrebné mať na pamäti, že počúvanie hluku xiphoidného procesu môže byť spôsobené stenózou hrudnej aorty, ako aj stenózou alebo stlačením celiaka. Hluk v pupku môže nastať so zvýšeným prietokom krvi v pupočníkovej a paraumbilickej žilke a v dilatovaných žilách žalúdka v brušnej stene, keď je pupočná žila uzavretá a pečeň má cirhózu.

Na diagnostiku ochorení brušnej aorty a hrudníka je potrebné merať a porovnať krvný tlak v ramenách a nohách. Pri normálnom krvnom tlaku na nohách pri 20 mm Hg. vyššia než po ruke. Pri prekročení priechodnosti hrudnej a brušnej aorty (koarkácia, aortitída, trombóza, stlačenie zvonka) na nohách sa tlak zníži.

Čo je abdominálna aorta

Aorta je prvou nádobou, do ktorej srdce hodí krv. To sa tiahne vo forme veľkej rúrkovej formácie s priemerom 1,5-2 cm až 2,5-3 cm cez hrudník, vychádzajúc z aortko-srdcového spoja a celá brušná dutina na úroveň kĺbového spojenia chrbtice s panvou. Je to najväčšie a najvýznamnejšie plavidlo tela.

Anatomicky dôležité je rozdeliť aortu do dvoch častí: hrudníka a brucha. Prvý sa nachádza v hrudníku nad úrovňou membrány (svalové prúžky, ktoré dýchajú a oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu). Brušná oblasť je umiestnená pod membránou. Odtiaľ odchádzajú tepny, ktoré dodávajú krv do žalúdka, malého a hrubého čreva, pečene, sleziny, pankreasu a obličiek. Abdominálna aorta končí po rozdelení na pravú a ľavú častú iliačnú tepnu, ktorá prináša krv do dolných končatín a panvových orgánov.

Čo sa stane s ochorením a aké je jeho nebezpečenstvo?

Aneuryzmy brušnej aorty sú nasledovné patologické zmeny v tejto cieve:

 • Z vonkajšieho hľadiska to vyzerá ako expanzia, vyčnievanie, zväčšenie celkového priemeru a vnútorného lumenu aortálnej oblasti v porovnaní s prekrývajúcimi a podkladovými časťami.
 • Nachádza sa pod bránicou (v ktoromkoľvek segmente od membrány až po úroveň oddelenia) pozdĺž brušnej dutiny - v brušnej oblasti.
 • Je charakterizovaná stenčením, oslabením steny cievy v oblasti výčnelku.

Všetky tieto patologické zmeny sú veľmi nebezpečné z dôvodu:

Existujú diskusie medzi špecialistami ohľadne kritérií na stanovenie diagnózy aneuryzmy brušnej aorty. Ak sa predtým predpokladalo, že iba rozšírenie o viac ako 3 cm je spoľahlivým príznakom ochorenia, nedávne štúdie preukázali relatívnu spoľahlivosť týchto informácií. Je to spôsobené tým, že je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov:

 • pohlavie - u mužov je brušná aortálna v priemere o 0,5 cm širšia než u žien;
 • vek - s vekom sa vyskytuje pravidelné rozšírenie brušnej aorty (v priemere o 20%) v dôsledku oslabenia jej steny a zvýšeného arteriálneho tlaku;
 • oblasť brušnej aorty - najspodnejšie časti majú zvyčajne priemer 0,3-0,5 cm ako horné časti.

Preto rozšírenie aorty v brušnej oblasti o viac ako 3 cm - správny, ale nie jediný príznak tejto choroby. Je to spôsobené tým, že zdravé aorty by za žiadnych okolností nemali mať väčší priemer. V súvislosti s variabilitou veľkosti normálneho priemeru aorty sa odborníci odvolávajú na aneuryzmy s rovnomernou expanziou menšou ako 3 cm, ak nejaké existujú:

Druhy aneuryzmy aorty

Podľa lokalizácie aneuryzmy brušnej aorty je dôležité rozdeliť na dva typy:

Formou a tvarom brušnej aneuryzmy sú:

Malá aneuryzma

Odborníci identifikujú skupinu malých aneuryziem aorty - akékoľvek rozšírenia s priemerom až do 5 cm, čo je spôsobené tým, že sa často odporúčajú, aby boli skôr monitorované než operované. Ak dôjde k rýchlemu nárastu veľkosti o viac ako 0,5 cm za 6 mesiacov, indikuje to riziko prasknutia. Takéto aneuryzmy vyžadujú chirurgickú liečbu napriek malej veľkosti. Podľa štatistík sú rozdelené rovnako často v porovnaní s veľkými aneuryzmami, ale počet pooperačných komplikácií a zlyhaní je oveľa nižší.

Príčiny ochorenia

Existujú štyri hlavné dôvody vývoja aneuryzmy brušnej aorty:

1. Úloha aterosklerózy

Ateroskleróza je hlavnou príčinou 80-85% aneuryziem. Cholesterolové plaky v aorte a spodných častiach - tepny dolných končatín zničia cievnu stenu, znižujú jej silu, prispievajú k tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú krvný tlak v aorte. Na tomto pozadí sa vytvorí jeho rozpínanie alebo výčnelok. Je zrejmé, že pri ateroskleróze sa objavujú hlavne vretenovité aneuryzmy, ktoré sú náchylné k postupnej stratifikácii.

2. Hodnota genetických a vrodených faktorov

Dokázal dedičný vzťah brušnej aortálnej aneuryzmy u mužov medzi príbuznými prvej línie (rodičia-deti). Ak má otec túto chorobu, pravdepodobnosť výskytu syna je asi 50%. Je to spôsobené poruchami genetického materiálu, štruktúrou génov a anomáliami (mutáciami) chromozómov. V istom momente narúšajú prácu enzýmových systémov zodpovedných za výrobu látok, ktoré sú základom pre silu steny aorty.

Vrodené znaky štruktúry krvných ciev vo forme abnormálnych kontrakcií, rozšírenia, angiodysplázie (porušenie vetvenia, štruktúra steny) môžu tiež spôsobiť vznik aneuryzmy. Stáva sa to u Marfanovho syndrómu a fibromuskulárnej dysplázie arteriálnej aorty.

3. Zápalové procesy

V závislosti od príčin abdominálnej aorty môže byť aneuryzma bez zápalu (aterosklerotická, genetická, traumatická) a zápalová. Príčinou a mechanizmom vzniku druhej je pomalý chronický zápalový proces.

Môže sa vyskytnúť tak priamo v stene aorty, ako aj v okolitom tukovom tkanive. V prvom prípade sa aneuryzma vyskytuje v dôsledku zničenia cievnej steny zápalom a nahradenie normálnych tkanív slabými cicavčiemi. V druhej je aorta opäť zapojená do zápalu, preťahuje sa v rôznych smeroch a expanduje v dôsledku tvorby hustých adhézií medzi ňou a okolitými tkanivami.

Zápalový proces je možný pri:

 • Aortoartritída - autoimunitný proces, zrútenie imunity, pri ktorom imunitné bunky zničia stenu aorty a vnímajú jej tkanivá ako cudzie.
 • Syfilis a tuberkulóza. Takéto aneuryzmy sa nazývajú špecifické infekčné. Vyskytujú sa počas dlhej existencie týchto chorôb (roky, desaťročia).
 • Akékoľvek infekcie (črevá, herpes, cytomegalovírus, chlamydia). Stáva sa to veľmi zriedkavo (nie viac ako 1-2%) v prípade individuálnej precitlivenosti na špecifický patogén, ako aj pri imunodeficiencii.

4. Aké zranenia spôsobujú aneuryzmu

Priame traumatické poškodenie steny brušnej aorty je možné s:

Všetky tieto faktory oslabujú stenu cievy, čo môže ďalej spôsobiť aneuryzmálne rozšírenie v poškodenej oblasti.

Význam rizikových faktorov

Faktory, ktoré samy o sebe nemôžu spôsobiť aneuryzma, ale zhoršujú jej priebeh - to sú rizikové faktory:

 • mužské pohlavie;
 • vek od 50 do 75 rokov;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (zvýšený tlak);
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • obezity a cukrovky.

Charakteristické príznaky

V tabuľke sú uvedené typické symptómy a možné varianty aneuryzmy brušnej aorty:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vaskulárna genéza mozgu - príznaky ochorenia a spôsoby jeho liečby

Doteraz odborníci zistili veľké množstvo ochorení spojených s léziami mozgových ciev.Sú to dosť závažné porušenia, ktoré môžu mať za následok:

Zlomené kapiláry v nohách

Rozbité kapiláry (kapilárne retikulum) sú prejavom obehových porúch v akýchkoľvek nádobách, ich steny sa zvyšujú, takže kapiláry sa stávajú viditeľnými. Existujú nejaké dôvody pre vznik kapilárnej mriežky?

Top 10 liekov najlepšie pomôcť pre kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl nie je ľahká úloha. Mal by sa začať, keď sa objavia prvé príznaky, ušetrí sa z operácie a výrazne sa zlepší kvalita života. Na vyliečenie kŕčových žíl s jedným liekom je nemožné, vyžaduje si integrovaný prístup.

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

EKG počas komorového preťaženia

Termín "preťaženie" znamená dynamické zmeny EKG, ktoré sa prejavujú v akútnych klinických situáciách a po normalizácii stavu pacienta zmiznú. EKG zmeny sú zvyčajne spojené so segmentmi ST a T vlnou.

Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.