Aortoskleróza alebo ateroskleróza aorty je chronické ochorenie založené na zvýšení množstva spojivového tkaniva v stene aorty a tvorbe aterosklerotických plakov na nej.

Možné príčiny aortálnej aterosklerózy

Priame príčiny vývoja aterosklerotických lézií aorty a iných ciev ešte neboli identifikované.

Medzi rizikové faktory rozvoja aortosklerózy patrí prítomnosť vysokého krvného tlaku, vek nad 40 rokov, pohlavie muža. Ateroskleróza aorty a iných ciev je bežnejšia u ľudí, ktorí fajčia s nadváhou a nízkou fyzickou aktivitou.

Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku aterosklerózy, sa považujú za trvalé nervové napätie, prítomnosť cukrovky, zaťaženú dedičnosť a niektoré psychologické znaky.

Hlavným mechanizmom vývoja aortosklerózy a iných lokalizácií aterosklerózy je porušenie metabolizmu tukov v tele.

Hlavné príznaky aterosklerózy aorty

Hlavné príznaky aortálnej sklerózy budú závisieť od štádia vývoja ochorenia a od úrovne poškodenia aorty.

V takzvanej predklinickej fáze aterosklerózy nie sú na strane ciev žiadne zmeny. Počas tohto obdobia môžete zistiť porušenie metabolizmu lipidov (tukov) a niektorých ďalších zmien. Výsledky dôkladného vyšetrenia nám umožňujú dospieť k záveru o počiatočnom štádiu vzniku patologického procesu a prijať opatrenia na prevenciu vaskulárnych lézií.

V období klinických prejavov príznaky aortálnej sklerózy budú závisieť predovšetkým od špecifickej lokalizácie procesu v aorte.

Porážka hrudnej aorty - torakálnej aortosklerózy - sa prejavuje pomerne intenzívnou paroxysmickou bolesťou za hrudnou kosťou. Táto bolesť má horiacu alebo depresívnu povahu, dá sa do rúk, chrbta, krku, brucha (horná časť). Pri užívaní nitroglycerínu sa takáto bolesť neznižuje.

Aterosklerotická lézia brušnej aorty sa prejavuje aj bolestivými útokmi. Zároveň sa bolesť môže vyskytnúť v takmer akejkoľvek časti brucha. Nemá jasné spojenie s príjmom potravy, dňami menštruačného cyklu, fyzickou námahou.

S určitou lokalizáciou aortálnej sklerózy (takzvaná aortálna bifurkácia) sa vyvinie Lericheov syndróm. Táto podmienka sa prejavuje prerušovaným (prerušovaným) klaudikáciou, znecitlivenosťou v nohách, slabosťou lýtkových svalov a ochladzovaním kože.

Metódy liečby aortálnej aterosklerózy

Liečba aterosklerózy aorty je zameraná hlavne na nápravu existujúcich porúch, zastavenie ďalšieho vývoja ochorenia, zníženie veľkosti aterosklerotických plakov a ich stabilizáciu.

Základom liečby aortálnej sklerózy je špeciálna diéta. Zahŕňa obmedzenie príjmu tukov, relatívne zvýšenie podielu rastlinných tukov, morských živočíchov, hydiny, vlákniny a zníženie soli.

Povinným prvkom pri liečbe aortosklerózy je maximálna možná eliminácia rizikových faktorov. Po prvé, ide o normalizáciu životného štýlu: merané zvýšenie fyzickej námahy, odstránenie nadmernej hmotnosti, vyhýbanie sa psychickému stresu a stresu, od fajčenia.

Pokiaľ ide o užívanie alkoholických nápojov, jeho početné dávky (nie viac ako 40-50 gramov silného alkoholu denne v závislosti od pohlavia a hmotnosti) sú uznávané mnohými autormi ako pozitívne ovplyvňujúce metabolizmus lipidov. Zneužívanie alkoholu narúša funkcie pečene, čo nakoniec zhoršuje liečbu sklerózy aorty.

Potreba liečby aortosklerózy sa rieši individuálne, v závislosti od indikátorov tzv. Lipidového profilu a určitých charakteristík pacienta.

Podľa indikácií používajú látky, ktoré normalizujú funkcie pečene, a lieky, ktoré obnovujú vlastnosti krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Za prítomnosti takejto možnosti sa odporúča liečba v sanatóriách a strediskách pre všetkých pacientov s aortosklerózou, najlepšie na začiatku jesene alebo leta. Minerálne vody, morské kúpanie, kúpanie a iné vodné procedúry, prechádzky a fyzioterapeutické postupy majú priaznivý účinok.

Táto informácia nie je odporúčaním na liečbu aterosklerózy aorty, ale je stručným opisom ochorenia na účely oboznámenia sa. Nezabudnite, že samošetrenie môže poškodiť ich zdravie. Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia alebo podozrenie, okamžite sa poraďte s lekárom. Buďte zdraví.

Príčiny a liečba aortálnej aterosklerózy

Ateroskleróza aorty je ochorenie, pri ktorom dochádza k porušeniu metabolizmu tukov. V dôsledku tohto ochorenia sú postihnuté veľké tepny v dôsledku zníženia elasticity stien a zúženia otvoru v cievach. Hlavnou rizikovou skupinou sú ľudia vo veku 55 rokov a starší. Zdravotná štatistika hovorí, že aortokardioskleróza sa vyskytuje častejšie u mužského pohlavia, pretože ženy chráni hormón estrogén. Existuje tiež dôkaz, že táto choroba sa začína rozvíjať v detstve, ale prvé príznaky sa objavujú v starobe. Možno teda povedať, že dlhodobo asymptomatické.

Mnoho našich čitateľov na liečbu srdcových ochorení aktívne aplikuje známu metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste si prečítali.

Tento článok sa zameria viac na to, ako liečiť ochorenie. Príčin, znaky a prevencia choroby budú tiež ovplyvnené.

Všetky otázky, ktoré môžu vzniknúť počas čítania, budú zodpovedané portálovými špecialistami.

Konzultácie sa konajú vo voľnej forme 24 hodín denne.

Príčiny a symptómy

Hlavné príčiny choroby zahŕňajú funkčné a anatomické znaky organizmu. Avšak nasledujúce faktory ovplyvňujú aj vývoj aortosklerózy:

 • hypertenzia;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • nadváhou;
 • nízka fyzická kondícia;
 • systematické psycho-emocionálne preťaženie;
 • Genet.

Čo sa týka symptómov, ich prejav závisí od umiestnenia plakov v aorte. Existujú príznaky hrudnej a brušnej aorty.

Hrudné oddelenie

Najčastejšie sa ateroskleróza aorty koronárnych artérií prejavuje ako pokles fungovania prietoku krvi v týchto tepnách a mozgu. Žily a cievy rozchádzajúce sa vo vzostupnom oblúku smerujú na vnútorné orgány na oboch stranách. Choroba v hornej časti a oblúk je vyjadrená silným bolestivým syndrómom za hrudnou kosťou. Bolesť môže trvať 2-3 hodiny až niekoľko dní, zatiaľ čo dávajú horné končatiny a hrudník. Tento syndróm nemožno odstrániť ani pri použití nitroglycerínu.

Mnoho našich čitateľov na liečbu srdcových ochorení aktívne aplikuje známu metódu založenú na prírodných zložkách, ktorú objavila Elena Malysheva. Odporúčame vám, aby ste si prečítali.

Vývoj aterosklerózy v hrudníku zvyšuje zaťaženie srdcového orgánu. V priebehu času dochádza k zlyhaniu srdca pri častých astmatických záchvatoch.

Preto, ak má osoba príznaky, ako je chrapľavý hlas a ťažkosti pri prehĺtaní potravy, vody a dochádza k zmenám v hrudníku, mali by ste ihneď kontaktovať svojho kardiológa na vyšetrenie.

Brušná časť

V tomto prípade príznaky ochorenia prídu z brušnej oblasti. Po prvé, zmeny ovplyvnia prietok krvi v cievach, ktoré podávajú črevá. Ďalej sa objavujú tieto znaky:

 • Bolesť v strede brucha, sprevádzaná nadúvaním a zápchou.
 • Strata hmotnosti v dôsledku porušenia tráviaceho traktu.

Často sú sclerotické plaky v tejto časti umiestnené v bode divergencie medzi dvoma lôžkami brušnej aorty. Symptómy - dysfunkcia vnútorných orgánov malého panvového ústrojenstva a prívod krvi do dolných končatín.

Nasledujúci obrázok znázorňuje vaskulárnu léziu.

Počas počiatočného vyšetrenia lekárom je choroba diagnostikovaná nasledujúcimi znakmi:

 • bez pulzu v pupku, na zadnej strane kolená a nohy;
 • neplodnosť, poruchy mužského pohlavia;
 • bolesť u teliat pri pohybe, ktorá sa odohráva v čase odpočinku;
 • krívanie;
 • studené nohy;
 • necitlivosť dolných končatín;
 • prítomnosť vredov;
 • opuch nôh a červený kožný kryt.

Výskyt vyššie uvedených symptómov v brušnej oblasti indikuje zmeny v cievach. V tomto ohľade by ste sa mali zaregistrovať na konzultáciu s odborníkom a podstúpiť správnu diagnózu.

Diagnóza ochorenia

Po starostlivom skúmaní metód Eleny Malyshevy v liečbe tachykardie, arytmií, srdcového zlyhania, stenacordie a celkového uzdravenia tela sme sa rozhodli ponúknuť to vašu pozornosť.

Vzhľadom na to, že aortokardioskleróza sa najčastejšie prejavuje v starobe, lekári musia starostlivo vyšetriť pacientov. Kombinácia znakov, keď sa stav mení, podobne ako iné choroby, sťažuje stanovenie diagnózy. Preto vykonajte niekoľko druhov inštrumentálnych vyšetrení:

 • flurogram zobrazuje veľkosť srdca a stav oblúka;
 • EchoCG a podobné typy štúdií pomáhajú identifikovať abnormálne fungovanie prietoku krvi v srdcovom orgáne, mozgu a končatinách.

Okrem toho musí pacient predložiť všeobecnú analýzu krvi a moču. Podľa výsledkov histórie a diagnózy doktor dokáže stanoviť správnu diagnózu a predpísať správnu liečbu.

Liečebné metódy

Ateroskleróza aorty sa má liečiť v kombinácii: liečba, terapia, chirurgia.

Na liečbu aortálnej sklerózy by ste mali:

 • Diagnostikovať príznaky, ktoré sú zamerané na krvné cievy, ktoré podporujú krvný obeh.
 • Znížte cholesterol stravou a liekmi.
 • Pomôcť tým orgánom, ktoré sú vystavené riziku ischémie.

Ako liečba je tiež potrebné užívať lieky, ktoré znižujú tlak v hornej časti, diuretiká, posilňujú steny ciev a rozširujú lumen. Najpopulárnejším prostriedkom je skupina statínov. Tiež lekári predpisujú používanie liekov "fibrátov" a vitamínov. Avšak, ich príjem môže nastať len na odporúčanie lekára, pretože výpočet dávky a priebeh sa vyberá na základe charakteristík organizmu a priebehu ochorenia.

Preto sa taktiky liečby vyberajú po vykonaní hlbokého vyšetrenia, ktoré pomáha identifikovať súvisiace choroby. Na zníženie hladiny cholesterolu, zlepšenie pohody pacienta a zníženie rizika komplikácií v sklerotickej aorty je potrebný prístup k lekárskej liečbe.

Bezdrogová liečba je založená na diéte a je prevenciou. Preto začína počiatočná fáza liečby. Ak nebolo možné stabilizovať cholesterol, pacient sa prenesie na lieky.

Kontraindikácie vyššie uvedených liekov: nesúce plod, obdobie laktácie, liekové alergie, iné ochorenia.

V prípadoch, keď sa začne aortálna ateroskleróza, uskutočňujú sa chirurgické operácie, ktoré zahŕňajú resekciu postihnutej oblasti aorty alebo protetiky. Indikácie pre určitý typ chirurgického zákroku vydaného chirurgom.

Dietný príjem

Aterosklerózu možno v prvej fáze liečiť metódou revízie životného štýlu, vrátane a výživy. Ten má vysokú hodnotu, pretože práve kvôli tomu, čo človek jes, prenikajú do tela rôzne látky. Medzi pacientmi existuje názor, že dávka diéty je iba pomocným prvkom pri liečbe takýchto ochorení. Lekári však veria inak.

Aby ste znížili hladinu cholesterolu v krvi, mali by ste upustiť od používania nasledujúcich produktov:

 • tučné mäso;
 • konzervované potraviny;
 • margarín, maslo;
 • ryže;
 • cukor a med;
 • rôzne omáčky;
 • pekárske výrobky bohaté;
 • káva;
 • čaj;
 • sýtené šťavy;
 • alkoholické nápoje.

Ako liečbu ochorenia vo forme diéty musíte zahrnúť:

 • olivový olej;
 • strukoviny;
 • hrubé zrná;
 • mastné ryby;
 • zelenina - repa, mrkva, jablká.

Opusťte niektoré produkty a uveďte ďalšie, je to len časť zmeny vo výžive. Odborníci na výživu odporúčajú jesť oddelene a čiastočne (4-5 krát denne), sledovať príjem potravy a nepiť piť vodu ihneď po jedle a po pol hodine. Pred použitím tipov sa však obráťte na svojho lekára.

Samočinná liečba aterosklerózy je neprijateľná. Prípravy a metódy tradičnej medicíny môžu spôsobiť alergie vo forme podráždenia pokožky, opuchu, roztrhnutia a dokonca aj anafylaktického šoku.

Preto pred aplikáciou tohto alebo takéhoto nápravy je potrebné prinajmenšom informovať lekára. Charakterom liečby tejto choroby je to, že pacientka vyšetruje každý štvrťrok kardiológ - je testovaný, na základe ktorého špecialista sleduje priebeh ochorenia. Je potrebné upraviť dávku lieku a nahradiť ho inými liekmi.

Zhrnutie tohto preskúmania by malo opäť zdôrazniť význam ročných prieskumov. Takéto opatrenia sú potrebné na dosiahnutie 40 rokov. To vám umožní zabrániť mnohým ochoreniam kardiovaskulárneho systému. Pamätajte, že šetrenie na vlastnom zdraví môže byť škodlivé.

 • Často máte v oblasti srdca nepríjemné pocity (bodavá alebo bolestivá kompresia, pocit pálenia)?
 • Zrazu sa môžete cítiť slabý a unavený.
 • Neustále skákanie.
 • O dýchavičnosti po najmenšom fyzickom namáhaní a ničom čo povedať...
 • A už dlhú dobu užívate veľa liekov, diéty a sledovanie hmotnosti.

Súdiac však tým, že ste si prečítali tieto riadky - víťazstvo nie je na vašej strane. Preto odporúčame, aby ste sa oboznámili s novou technikou Olgy Markovičovej, ktorá našla účinný liek na liečbu srdcových ochorení, aterosklerózy, hypertenzie a cievneho čistenia. Čítajte viac >>>

artérioskleróza

Arterioskleróza je ochorenie tepien, pri ktorom stratí elasticitu svojich stien, stane sa zhrubnutou a tuhou, čo vedie k poklesu prietoku krvi v postihnutých tepnách a orgánov a tkanív prestáva dostávať množstvo kyslíka a živín, ktoré potrebujú.

Arterioskleróza sa líši od aterosklerózy. Ateroskleróza je forma artériosklerózy, v ktorej sa na stenách tepien objavujú tukové usadeniny.

príznaky

Symptómy a príznaky arteriosklerózy zahŕňajú:

 • Bolesť v nohách, teľatách, stehnách alebo zadku, ktorá sa vyvíja pri chôdzi a je v kľude;
 • Nepríjemnosť alebo bolesť v nohách a prstoch samotných;
 • Zjavenie a vývoj gangrény na nohách alebo prstoch.

Symptómy arteriosklerózy sa zvyčajne najprv objavia v nohách a prstoch. Existuje zúžení veľkých tepien, ktoré prenášajú krv do teliat a chodidiel, čo znižuje prietok krvi v týchto oblastiach tela. Časť záťaže je na menších plavidlách. Ak dôjde k zvýšenému zaťaženiu svalov na nohách, potom nemusí byť dostatok krvi ani na krátku prechádzku a v nohách alebo teliách sa objaví prudká silná bolesť. Nepohodlie a bolesť často zanechajú po minúte odpočinku. Táto postupnosť chôdze, bolesti a odpočinku sa nazýva prerušovaná klaudikácia.

Pri jednej forme prerušovanej klaudikácie, nazývanej obliterujúca arteritída, niektoré krvné cievy sú skutočne zablokované (okludované). Niekedy sa takáto blokáda vyskytuje postupne a noha sa postupne stáva citlivá na drobné zranenia, zranenia a infekcie. Ak sa náhle objaví blokáda, napríklad v dôsledku zablokovania rozvetvenia veľkej tepny s fragmentom aterosklerotického plaku, ktorý sa vyskytol, alebo krvnej zrazeniny (v prípade arteriálnej embólie), nastane náhla a veľmi silná bolesť a končatina sa stáva bledá a studená pod miestom upchatia.

Obmedzenie prietoku krvi často spôsobuje zápal a poškodenie nervov (neuritída), čo sa prejavuje spálením, bolesťou a necitlivosťou v telatách alebo nohách. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť gangréna. Koža v postihnutej oblasti je čierna a deformovaná. Tieto zmeny sa spravidla vyskytujú na prstoch a na podrážkach. V niektorých prípadoch môže gangréna ovplyvniť celú nohu a dokonca aj dolnú časť nohy.

Cirkulačné poruchy sú veľmi charakteristické pre ľudí s cukrovkou. Okrem toho pacienti s diabetom sú náchylní na vývoj nezávislých lézií nervov (na diabetickú neuropatiu). Zníženie bolesti a hmatovej citlivosti na dotyk u diabetikov vedie k zvýšeniu počtu poranení postihnutých končatín.

diagnostika

Kľúčovým aspektom v diagnostike arteriosklerózy je identifikácia povahy a načasovania nástupu nepohodlia a bolesti. Má bolesť prišla len počas fyzickej námahy, je uvoľnená v pokoji, po ukončení cvičenia, sa bolesť opakuje po obnovení cvičenia? Ak je odpoveď na tieto otázky kladná, lekár môže mať podozrenie na arteriosklerózu.

Potom doktor meria arteriálny krvný tlak na členku a porovnáva ho s krvným tlakom na rukách. Ak je tlak na členku výrazne nižší ako na ramene, potom to môže znamenať zúženie ciev dolných končatín.

Lekár môže tiež predpísať ďalšie testy vrátane ultrazvukového vyšetrenia dolných končatín. Angiografia môže naznačovať umiestnenie blokády alebo zúženia tepny a pomáha rozhodnúť, či je chirurgický zákrok potrebný alebo žiaduci. Počas angiografie počas a po zavedení špeciálneho farbiva do zásobovania postihnutej tepny nohy sa uskutočňujú röntgenové lúče dolných končatín.

účinky

U mnohých pacientov je prítomnosť arteriosklerózy v cievach dolných končatín veľmi vážna, pretože môže naznačovať vážnu poruchu v iných orgánoch alebo tkanivách. Napríklad arterioskleróza môže naznačovať zvýšené riziko mozgovej cievnej mozgovej príhody.

Adekvátna liečba pomáha predchádzať závažnej invalidite alebo strate končatín. Medzi pacientmi s cukrovkou sú bežné poruchy obehového systému. Porušenie tepnového obehu môže viesť k prehĺbeniu pocitu tepla alebo chladu, čo spôsobuje, že človek je náchylný na popáleniny a omrzliny. Ak diabetik vyvinie gangrénu, môže byť potrebná amputácia končatiny.

liečba

V mnohých prípadoch môže pacient pomôcť tým, že zmení svoj životný štýl. V iných prípadoch je indikovaná liečba liekom. V najvážnejších prípadoch je potrebná chirurgická intervencia.

Zmena životného štýlu

S výnimkou niektorých výnimiek je pravidelné cvičenie nevyhnutným prvkom pri liečbe nedostatočného zásobovania arteriálnej krvi do dolných končatín. Lekár zvyčajne pomáha pacientovi vybrať optimálny spôsob chôdze a iných fyzických cvičení. Zlepšenie sa vyskytuje pri tvorbe druhotných ciev, pri ktorých krv prekonáva zúženú časť väčšej tepny.

Pacient musí chodiť, vyliezť po schodoch alebo trénovať na stacionárnom bicykli, ale iba kým sa teľa neobjaví v bolesti. Nie je to druh bolesti, ktorý treba prekonať a zaťaženie pokračuje. Po čase sa bolesť, ktorá nastane počas cvičenia, začína znižovať a pacient postupne nadobúda schopnosť cvičiť dlhšie.

Fajčiari sú mimoriadne ohrození arteriosklerózou. Fajčenie znižuje množstvo kyslíka v krvi a prispieva k škodlivému ukladaniu krvných doštičiek na stenách tepien. Ak pacient znížil arteriálny prietok krvi v končatinách, ukončenie fajčenia výrazne zlepší krvný obeh.

Okrem toho môžete znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, ak udržujete normálnu telesnú hmotnosť, znižujete množstvo tuku v strave a ak je to možné, zbavíte sa stresu v každodennom živote.

Zvlášť dôležité pre ľudí trpiacich arteriosklerózou, primeranú starostlivosť o nohy. Obuv musí presne zodpovedať veľkosti nohy. Dokonca aj malé rezy a škrabance vyžadujú najväčšiu pozornosť, pretože znížený prietok krvi určuje oneskorené hojenie akéhokoľvek poškodenia. Ak nevenujete dostatočnú pozornosť ani malému poškodeniu kože na dolnej nohe alebo nohe, môže to mať za následok infekciu, gangrénu a možnú amputaciu končatiny.

lekárstvo

Ak bolesť naďalej narúša pacienta aj v pokoji, lekár zvyčajne predpisuje aspirín alebo iné lieky proti bolesti.

Ak eliminácia rizikových faktorov a zmien životného štýlu nevedie k zlepšeniu, potom je pentoxifylín predpísaný na zlepšenie obehu v končatinách. Možným vedľajším účinkom tohto lieku je nevoľnosť. Cilostazol sa môže použiť na dilatáciu tepien nôh a zabrániť tvorbe krvných zrazenín.

Ak pacient stále trpí diabetes mellitus alebo arteriálnou hypertenziou, len prísne dodržiavanie liečebného režimu predpísaného lekárom môže pomôcť zlepšiť krvný obeh.

operácie

Chirurgický zákrok môže byť potrebný, ak má pacient blokovanie jednej z najväčších artérií. V niektorých prípadoch lekári odporúčajú postup rozšírenia zúženej oblasti tepny pomocou nafukovacieho balónika (balónová angioplastika). V niektorých prípadoch sa na rozšírenie zúženej oblasti používajú laserové alebo iné techniky.

Ak je zúženie a upchatie veľmi ťažké, potom sa vyžaduje chirurgický zákrok na zavedenie byastovej vaskulárnej anastomózy. Operácie sa zvyčajne odporúčajú u pacientov s bolesťou, neschopnosťou chodiť, trofickými kožnými léziami, ako aj u pacientov s vysokým rizikom amputácie končatín.

ateroskleróza

Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám. Ateroskleróza môže byť patologickým základom ochorenia koronárnych artérií, ischemickej mozgovej príhody, obliterujúcich lézií dolných končatín, chronickej oklúzie mezenterických ciev atď. Diagnostický algoritmus zahŕňa stanovenie krvných lipidov, ultrazvuku srdca a krvných ciev a angiografické štúdie. Pri ateroskleróze sa uskutočňuje lekárska terapia, diétna terapia a v prípade potreby revaskularizačné chirurgické zákroky.

ateroskleróza

Ateroskleróza je lézie artérií, sprevádzaná usadeninami cholesterolu vo vnútornej výstelke krvných ciev, zúžením lúmenu a poruchou prívodu krvi do orgánu. Ateroskleróza srdcových ciev sa prejavuje hlavne záchvatmi angíny pectoris. Vedie k rozvoju koronárnej choroby srdca (CHD), infarktu myokardu, kardiálnej sklerózy, vaskulárnej aneuryzmy. Ateroskleróza môže viesť k invalidite a predčasnej smrti.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou infarktu myokardu, ischemickej choroby srdca, mozgovej mozgovej príhody, obehových porúch dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

V posledných rokoch sa výskyt aterosklerózy stal nekontrolovateľným, prekonal príčiny zranenia, infekčných a onkologických ochorení s rizikom vzniku postihnutia, invalidity a úmrtnosti. Ateroskleróza postihuje najčastejšie mužov starších ako 45-50 rokov (3-4 krát častejšie ako ženy), ale vyskytuje sa u mladších pacientov.

Mechanizmus aterosklerózy

Pri ateroskleróze dochádza k systémovej lézbe artérií v dôsledku porušenia metabolizmu lipidov a proteínov v stenách krvných ciev. Metabolické poruchy sú charakterizované zmenou pomeru cholesterolu, fosfolipidov a proteínov, ako aj nadmernej tvorby ß-lipoproteínov.

Predpokladá sa, že ateroskleróza prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Stupeň I - miesto lipidov (alebo tukov). Na ukladanie tuku do cievnej steny hrá dôležitú úlohu mikrodámy arteriálnych stien a spomalenie lokálneho krvného toku. Oblasti cievnych ramien sú najviac náchylné na aterosklerózu. Cievna stena sa uvolňuje a napučiava. Enzýmy arteriálnej steny majú tendenciu rozpúšťať lipidy a chrániť ich integritu. Pri vyčerpaní ochranných mechanizmov sa v týchto oblastiach vytvárajú komplexné komplexy zlúčenín pozostávajúcich z lipidov (hlavne cholesterolu) a bielkovín, ktoré sa ukladajú do intima (vnútornej membrány) tepien. Trvanie stupňa lipidovej farby je odlišné. Takéto mastné škvrny sú viditeľné iba pod mikroskopom, môžu byť zistené aj u dojčiat.

Stupeň II - liposkleróza. Charakterizované rastom v oblasti tukových usadenín mladých spojivových tkanív. Postupne sa vytvorí aterosklerotický (alebo ateromatózny) plak, pozostávajúci z tukov a vlákien spojivového tkaniva. V tomto štádiu sú aterosklerotické pláty ešte kvapalné a môžu sa rozpustiť. Na druhej strane sú nebezpečné, pretože ich voľná plocha sa môže pretrhnúť a fragmenty plakov - upchať lúmen tepien. Cievna stena v mieste pripojenia ateromatózneho plaku stráca svoju elasticitu, praskliny a vredy, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré sú tiež zdrojom potenciálneho nebezpečenstva.

Štádium III - atherokalcinóza. Ďalšia tvorba plaku je spojená so zhutňovaním a ukladaním vápenatých solí. Aterosklerotický plak sa môže správať stabilne alebo postupne rastúc, deformuje a zužuje lúmen tepny, čo spôsobuje progresívne chronické narušenie prívodu krvi orgánom postihnutým artériou. V tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť akútneho uzáveru (oklúzia) lumen trombom alebo aterosklerotického plátu fragmenty rozpadol s vývojom infarktu časti (nekróza) alebo gangrény na končatiny alebo tepny perfúziu orgánu.

Tento pohľad na mechanizmus vývoja aterosklerózy nie je jediný. Existujú názory, že infekčné agens zohrávajú úlohu vo vývoji aterosklerózy (vírus herpes simplex, cytomegalovírus, chlamydiová infekcia atď.), Dedičné ochorenia sprevádzané zvýšenou hladinou cholesterolu, mutácie buniek cievnej steny atď.

Faktory aterosklerózy

Faktory ovplyvňujúce vývoj aterosklerózy sú rozdelené do troch skupín: fatálna, jednorazová a potenciálne jednorazová.

Medzi neodstrániteľné faktory patria tie, ktoré nemožno vylúčiť z vôle alebo lekárskeho vplyvu. Patria medzi ne:

 • Age. S vekom sa zvyšuje riziko aterosklerózy. Aterosklerotické zmeny v krvných cievach sa viac alebo menej pozorujú u všetkých ľudí po 40-50 rokoch.
 • Paul. U mužov dochádza k rozvoju aterosklerózy pred desiatimi rokmi a štyrikrát prekračuje výskyt aterosklerózy u žien. Po 50-55 rokoch je výskyt aterosklerózy u žien a mužov vyvážený. Je to dôsledok poklesu produkcie estrogénu a jeho ochrannej funkcie u žien počas menopauzy.
 • Zaťažená rodinná dedičnosť. Často vzniká ateroskleróza u pacientov, ktorých príbuzní trpia touto chorobou. Dokázalo sa, že dedičnosť aterosklerózy prispieva k skorému (až 50-ročnému) vývoju ochorenia, zatiaľ čo po 50 rokoch nemajú genetické faktory vedúcu úlohu pri jeho vývoji.

Eliminované faktory aterosklerózy sú tie, ktoré môže človek sám vylúčiť zmenou obvyklého spôsobu života. Patria medzi ne:

 • Fajčenia. Jeho účinok na vývoj aterosklerózy je vysvetlený negatívnymi účinkami nikotínu a dechtu na cievy. Dlhodobé fajčenie niekoľkokrát zvyšuje riziko hyperlipidémie, hypertenzie, ochorenia koronárnych artérií.
 • Nevyvážená výživa. Jedenie veľkého množstva živočíšnych tukov urýchľuje vývoj aterosklerotických cievnych zmien.
 • Fyzická nečinnosť. Udržiavanie sedavého životného štýlu prispieva k porušeniu metabolizmu tukov a rozvoju obezity, cukrovky, vaskulárnej aterosklerózy.

Potenciálne a čiastočne odstrániteľné rizikové faktory zahŕňajú tie chronické poruchy a ochorenia, ktoré je možné korigovať pomocou predpísanej liečby. Zahŕňajú:

 • Arteriálna hypertenzia. Na pozadí vysokého krvného tlaku sa vytvárajú podmienky na zvýšenie namáčania cievnej steny tukami, čo prispieva k tvorbe aterosklerotického plaku. Na druhej strane zníženie elasticity artérií pri ateroskleróze prispieva k udržaniu zvýšeného krvného tlaku.
 • Dyslipidémia. Prerušenie metabolizmu tukov v tele, ktoré sa prejavuje vysokým obsahom cholesterolu, triglyceridov a lipoproteínov, zohráva vedúcu úlohu vo vývoji aterosklerózy.
 • Obezita a cukrovka. Zvýšte pravdepodobnosť aterosklerózy o 5-7 krát. Je to spôsobené porušením metabolizmu tukov, ktorý je základom týchto ochorení a je spúšťacím mechanizmom aterosklerotických vaskulárnych lézií.
 • Infekcia a intoxikácia. Infekčné a toxické látky majú škodlivý účinok na cievne steny a prispievajú k ich aterosklerotickým zmenám.

Znalosť faktorov prispievajúcich k rozvoju aterosklerózy je obzvlášť dôležitá pre jeho prevenciu, pretože vplyv vyhnúť sa a potenciálne vyhnúť sa môže byť oslabený alebo úplne eliminovaný. Odstránenie nepriaznivých faktorov môže výrazne spomaliť a uľahčiť vývoj aterosklerózy.

Symptómy aterosklerózy

Pri ateroskleróze sú častejšie postihnuté hrudné a brušné časti aorty, koronárne, mezenterické, obličkové cievy, ako aj tepny dolných končatín a mozgu. Pri vývoji aterosklerózy existujú predklinické (asymptomatické) a klinické obdobia. V asymptomatickom období sa v krvi deteguje zvýšená hladina β-lipoproteínov alebo cholesterolu bez príznakov ochorenia. Klinicky sa ateroskleróza začína prejavovať, keď je arteriálny lúmen zúžený o 50% alebo viac. Počas klinického obdobia existujú tri stupne: ischemické, trombonekrotichesky a vláknité.

V štádiu ischémie je nedostatok prívodu krvi určitému orgánu (napríklad ischémia myokardu v dôsledku aterosklerózy koronárnych ciev sa prejavuje angínou). Trombonerotická fáza je spojená s trombózou zmenených artérií (napríklad priebeh koronárnej aterosklerózy môže byť komplikovaný infarktom myokardu). V štádiu fibrotických zmien dochádza k proliferácii spojivového tkaniva v zle dodávaných krvných orgánoch (napríklad ateroskleróza koronárnych artérií vedie k rozvoju aterosklerotickej kardiostikrózy).

Klinické príznaky aterosklerózy závisia od typu postihnutých artérií. Výskyt aterosklerózy koronárnych ciev je angina pectoris, infarkt myokardu a kardioskleróza, čo dôsledne odráža štádia cirkulačnej nedostatočnosti srdca.

Priebeh aortálnej aterosklerózy je dlhý a asymptomatický dlhý čas, dokonca aj v ťažkých formách. Klinicky sa ateroskleróza hrudnej aorty prejavuje aortálgiou - stlačenie alebo pálenie bolesti za hrudnou kosťou, vyžarovanie do ramien, chrbta, krku, hornej časti brucha. Na rozdiel od bolesti angíny pectoris, aortalgia môže trvať niekoľko hodín a dní, pravidelne oslabuje alebo sa zvyšuje. Zníženie elasticity steny aorty spôsobuje zvýšenie činnosti srdca, čo vedie k hypertrofii myokardu ľavej komory.

Aterosklerotická lézia brušnej aorty sa prejavuje bolesťami brucha s rôznou lokalizáciou, plynatosťou a zápchou. Pri ateroskleróze bifurkácie brušnej aorty, znecitlivenia a chladu končatín, edém a hyperemia chodidiel, nekróza a vredy prstov sa pozoruje prerušovaná klaudikácia.

Zjavenia aterosklerózy mezenterických artérií sú záchvaty "brušnej ropuchy" a narušená tráviaca funkcia kvôli nedostatočnému zásobeniu čreva krvou. Pacienti pocítia ostrú bolesť niekoľko hodín po jedle. Bolesť je lokalizovaná v pupku alebo v hornej časti brucha. Trvanie bolestivého záchvatu je niekoľko minút až 1-3 hodiny, niekedy bolestivý syndróm je zastavený užívaním nitroglycerínu. Vyskytujú sa nafúknutie, bolesť, zápcha, palpitácie, zvýšený krvný tlak. Neskôr sa spojí hnusná hnačka s úlomkami nestrávenej potravy a nestráveného tuku.

Ateroskleróza renálnych artérií vedie k vzniku renovaskulárnej symptomatickej hypertenzie. V moči sú určené červené krvinky, bielkoviny, valce. Pri jednostrannej aterosklerotickej léze artérií dochádza k pomalému progresiu hypertenzie, sprevádzanému pretrvávajúcimi zmenami v moči a stále vysokým počtom krvného tlaku. Bilaterálna lézia renálnych artérií spôsobuje malígnu arteriálnu hypertenziu.

Pri ateroskleróze mozgových ciev sa znižuje pamäť, duševná a fyzická výkonnosť, pozornosť, inteligencia, závrat, poruchy spánku. V prípadoch výraznej aterosklerózy mozgu sa mení správanie a psychika pacienta. Ateroskleróza mozgových artérií môže byť komplikovaná akútnym narušením cerebrálnej cirkulácie, trombózou, krvácaním.

Výskyt ateroskleróznych obliteranov dolných končatín je slabosť a bolesť lýtkových svalov nohy, necitlivosť a chlad na nohách. Charakteristický vývoj syndrómu "prerušovanej klaudikácie" (bolesť lýtkových svalov sa vyskytuje pri chôdzi a odpočinku). Chladenie, bledosť končatín, trofické poruchy (desquamation a suchosť kože, rozvoj trofických vredov a suchá gangréna) sú zaznamenané.

Komplikácie aterosklerózy

Komplikácie aterosklerózy sú chronická alebo akútna vaskulárna nedostatočnosť orgánu poskytujúceho krv. Vývoj chronickej vaskulárnej insuficiencie súvisí s postupným zúžením (stenóza) arteriálneho lumenu aterosklerotickými zmenami - stenóznou aterosklerózou. Chronická nedostatočnosť dodávania krvi do orgánu alebo jeho časti vedie k ischémii, hypoxii, dystrofickým a atrofickým zmenám, proliferácii spojivového tkaniva a vzniku malej sklerózy.

Akútna vaskulárna nedostatočnosť je spôsobená akútnou vaskulárnou oklúziou s trombom alebo embolom, čo sa prejavuje v klinike akútnej ischémie a infarktu myokardu. V niektorých prípadoch môže byť aneuryzma prasknutého tepu smrteľná.

Diagnóza aterosklerózy

Počiatočné údaje o ateroskleróze sa stanovujú objasnením sťažností pacientov a rizikových faktorov. Odporúčaný konzultujúci kardiológ. Pri všeobecnom vyšetrení sú zistené príznaky aterosklerotického poškodenia ciev vnútorných orgánov: edém, trofické poruchy, strata hmotnosti, viac tukových žliaz na tele atď. Auskultácia srdcových ciev aortu odhaľuje systolické šelesty. Pri ateroskleróze sa indikuje zmena pulzácie artérií, zvýšenie krvného tlaku atď.

Údaje z laboratórnych štúdií naznačujú zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, lipoproteínov s nízkou hustotou a triglyceridov. Röntgenová aortografia ukazuje príznaky aortálnej aterosklerózy: predĺženie, zhutnenie, kalcifikácia, expanzia v brušnej alebo hrudnej oblasti, prítomnosť aneuryzmy. Stav koronárnych artérií je určený koronárnou angiografiou.

Porušenie toku krvi v iných tepnách je determinované angiografiou - kontrastným rentgenom krvných ciev. Pri ateroskleróze artérií dolných končatín sa podľa angiografie zaznamenáva ich zničenie. Pomocou USDG renálnych ciev sa deteguje ateroskleróza renálnych artérií a zodpovedajúca renálna dysfunkcia.

Metódy ultrazvukovej diagnostiky artérií srdca, dolných končatín, aorty, karotickej artérie zaznamenávajú pokles hlavného prietoku krvi cez ne, prítomnosť ateromatóznych plakov a krvných zrazenín v lúmene ciev. Znížený prietok krvi možno diagnostikovať pomocou reovasografie dolných končatín.

Liečba aterosklerózy

Pri liečbe aterosklerózy dodržiavajú nasledujúce zásady:

 • obmedzenie vstupu cholesterolu do tela a zníženie jeho syntézy tkanivovými bunkami;
 • zvýšené vylučovanie cholesterolu a jeho metabolitov z tela;
 • používanie estrogénovej substitučnej liečby u žien v menopauze;
 • vystavenie infekčným patogénom.

Príjem cholesterolu je obmedzený predpisovaním stravy, ktorá vylučuje potraviny obsahujúce cholesterol.

Na liečenie aterosklerózy pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 • Kyselina nikotínová a jej deriváty - účinne znižujú obsah triglyceridov a cholesterolu v krvi, zvyšujú obsah lipoproteínov s vysokou hustotou s anti-aterogénnymi vlastnosťami. Predpísanie liekov s kyselinou nikotínovou je kontraindikované u pacientov s ochoreniami pečene.
 • Fibráty (klofibrát) - znižujú syntézu vlastných tukov v tele. Môžu tiež spôsobiť abnormality v pečeni a vývoj cholelitiázy.
 • Sekvestranty žlčových kyselín (cholestyramín, kolestipol) - viažu a odstraňujú žlčové kyseliny z čreva, čím znižujú množstvo tukov a cholesterolu v bunkách. Pri používaní môžu byť označené zápcha a plynatosť.
 • Prípravky zo skupiny statínov (lovastatín, simvastatín, pravastatín) sú na zníženie cholesterolu najúčinnejšie, pretože znižujú produkciu v samotnom tele. V noci používajte statíny, pretože v noci sa zvyšuje syntéza cholesterolu. Môže mať za následok abnormálnu funkciu pečene.

Chirurgická liečba aterosklerózy je indikovaná v prípadoch vysokého ohrozenia alebo rozvoja oklúzie artérie plakom alebo trombom. Obe otvorené operácie (endarterektómia) a endovaskulárna chirurgia sa vykonávajú na tepnách s dilatáciou tepny pomocou balónikových katétrov a inštaláciou stentu v mieste zúženia tepny, ktoré zabraňuje ucpávaniu cievy.

U pacientov s ťažkou aterosklerózou srdcových ciev, ktoré ohrozujú vývoj infarktu myokardu, sa uskutočňuje chirurgický zákrok bypassu koronárnej artérie.

Predpovedanie a prevencia aterosklerózy

V mnohých ohľadoch je prognóza aterosklerózy určená správaním a životným štýlom samotného pacienta. Eliminácia možných rizikových faktorov a aktívnej farmakoterapie môže oddialiť vývoj aterosklerózy a dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta. S rozvojom akútnych porúch obličiek s tvorbou ohniská nekrózy v orgánoch sa prognóza zhoršuje.

Aby sa zabránilo ateroskleróze, odvykanie od fajčenia, odstránenie stresového faktora, prechod na potraviny s nízkym obsahom tukov a cholesterolu, je potrebná systematická fyzická aktivita zodpovedajúca možnostiam a veku a normalizácia hmotnosti. Odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny obsahujúce vlákninu, rastlinné tuky (ľanové a olivové oleje), ktoré rozpúšťajú usadeniny cholesterolu. Progresiu aterosklerózy možno spomaliť užívaním liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Aortokardiálna skleróza, čo to je

Možné príčiny aortálnej aterosklerózy

Priame príčiny vývoja aterosklerotických lézií aorty a iných ciev ešte neboli identifikované.

Medzi rizikové faktory rozvoja aortosklerózy patrí prítomnosť vysokého krvného tlaku, vek nad 40 rokov, pohlavie muža. Ateroskleróza aorty a iných ciev je bežnejšia u ľudí, ktorí fajčia s nadváhou a nízkou fyzickou aktivitou.

Ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku aterosklerózy, sa považujú za trvalé nervové napätie, prítomnosť cukrovky, zaťaženú dedičnosť a niektoré psychologické znaky.

Hlavným mechanizmom vývoja aortosklerózy a iných lokalizácií aterosklerózy je porušenie metabolizmu tukov v tele.

Hlavné príznaky aterosklerózy aorty

Hlavné príznaky aortálnej sklerózy budú závisieť od štádia vývoja ochorenia a od úrovne poškodenia aorty.

V takzvanej predklinickej fáze aterosklerózy nie sú na strane ciev žiadne zmeny. Počas tohto obdobia môžete zistiť porušenie metabolizmu lipidov (tukov) a niektorých ďalších zmien. Výsledky dôkladného vyšetrenia nám umožňujú dospieť k záveru o počiatočnom štádiu vzniku patologického procesu a prijať opatrenia na prevenciu vaskulárnych lézií.

V období klinických prejavov príznaky aortálnej sklerózy budú závisieť predovšetkým od špecifickej lokalizácie procesu v aorte.

Porážka hrudnej aorty - torakálnej aortosklerózy - sa prejavuje pomerne intenzívnou paroxysmickou bolesťou za hrudnou kosťou. Táto bolesť má horiacu alebo depresívnu povahu, dá sa do rúk, chrbta, krku, brucha (horná časť). Pri užívaní nitroglycerínu sa takáto bolesť neznižuje.

Aterosklerotická lézia brušnej aorty sa prejavuje aj bolestivými útokmi. Zároveň sa bolesť môže vyskytnúť v takmer akejkoľvek časti brucha. Nemá jasné spojenie s príjmom potravy, dňami menštruačného cyklu, fyzickou námahou.

S určitou lokalizáciou aortálnej sklerózy (takzvaná aortálna bifurkácia) sa vyvinie Lericheov syndróm. Táto podmienka sa prejavuje prerušovaným (prerušovaným) klaudikáciou, znecitlivenosťou v nohách, slabosťou lýtkových svalov a ochladzovaním kože.

Metódy liečby aortálnej aterosklerózy

Liečba aterosklerózy aorty je zameraná hlavne na nápravu existujúcich porúch, zastavenie ďalšieho vývoja ochorenia, zníženie veľkosti aterosklerotických plakov a ich stabilizáciu.

Základom liečby aortálnej sklerózy je špeciálna diéta. Zahŕňa obmedzenie príjmu tukov, relatívne zvýšenie podielu rastlinných tukov, morských živočíchov, hydiny, vlákniny a zníženie soli.

Povinným prvkom pri liečbe aortosklerózy je maximálna možná eliminácia rizikových faktorov. Po prvé, ide o normalizáciu životného štýlu: merané zvýšenie fyzickej námahy, odstránenie nadmernej hmotnosti, vyhýbanie sa psychickému stresu a stresu, od fajčenia.

Pokiaľ ide o užívanie alkoholických nápojov, jeho početné dávky (nie viac ako 40-50 gramov silného alkoholu denne v závislosti od pohlavia a hmotnosti) sú uznávané mnohými autormi ako pozitívne ovplyvňujúce metabolizmus lipidov. Zneužívanie alkoholu narúša funkcie pečene, čo nakoniec zhoršuje liečbu sklerózy aorty.

Potreba liečby aortosklerózy sa rieši individuálne, v závislosti od indikátorov tzv. Lipidového profilu a určitých charakteristík pacienta.

Podľa indikácií používajú látky, ktoré normalizujú funkcie pečene, a lieky, ktoré obnovujú vlastnosti krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

Za prítomnosti takejto možnosti sa odporúča liečba v sanatóriách a strediskách pre všetkých pacientov s aortosklerózou, najlepšie na začiatku jesene alebo leta. Minerálne vody, morské kúpanie, kúpanie a iné vodné procedúry, prechádzky a fyzioterapeutické postupy majú priaznivý účinok.

Táto informácia nie je odporúčaním na liečbu aterosklerózy aorty, ale je stručným opisom ochorenia na účely oboznámenia sa. Nezabudnite, že samošetrenie môže poškodiť ich zdravie. Ak sa vyskytnú príznaky ochorenia alebo podozrenie, okamžite sa poraďte s lekárom. Buďte zdraví.

Klasifikácia kardiálnej sklerózy

Existujú dve morfologické formy kardiálnej sklerózy: ohnisková a difúzna. Pri difúznej kardioskleróze dochádza k rovnomernému poškodeniu myokardu a ohniská spojivového tkaniva sú rozptýlené v srdcovom svale. V IHD sa pozoruje difúzna kardiálna skleróza.

Ohnisková (alebo cicavčia) kardiálna skleróza je charakterizovaná tvorbou oddelených rozdielnych veľkých ciest v myokarde. Zvyčajne dochádza k rozvoju fokálnej kardiostikrózy v dôsledku odloženého infarktu myokardu, menej často myokarditídy.

Cardiosclerosis pridelené etiologických formy sú výsledkom primárne ochorenie neprimerane jízvovitých substitúciu funkčných vlákien myokardu: aterosklerotické (na výsledku aterosklerózy) po infarkte (ako výsledok infarktu myokardu) myocarditic (na výsledku reumatizmu a myokarditídy); menej časté sú iné formy kardiostikrózy spojené s dystrofiou, zraneniami a inými léziami myokardu.

Etiologické formy kardiálnej sklerózy

Myokarditída forma kardiostikrózy sa vyvíja v mieste predchádzajúceho zápalového zamerania myokardu. Vývoj kardiálneho skleróza myokarditídy je spojený s procesmi exsudácie a proliferácie myokardu stromy, ako aj s deštrukciou myocytov. Kardiálna skleróza myokarditídy je charakterizovaná anamnézou infekčných a alergických ochorení, chronických zápalov infekcie, zvyčajne u mladých pacientov. Podľa EKG sa vyskytujú zmeny difúznej povahy, výraznejšie v pravostrannej komore, poruchy vedenia a rytmu. Okraje srdca sú rovnomerne rozšírené, krvný tlak je normálny alebo znížený. Často sa vyvíja chronické obehové zlyhanie v pravom komore. Biochemické parametre krvi sa zvyčajne nezmenia. Znervóznené srdcové zvuky, zvýrazňujúce tón v projekcii vrcholu srdca.

Aterosklerotická forma kardiosklerózy je zvyčajne prejavom predĺženej koronárnej choroby srdca, charakterizovanej pomalým vývojom a difúznou povahou. Nekrotické zmeny v myokarde sa vyvíjajú v dôsledku pomalej dystrofie, atrofie a smrti jednotlivých vlákien spôsobených hypoxiou a metabolickými poruchami. Smrť receptorov spôsobuje zníženie citlivosti kyslíka na myokard a progresiu ICHS. Klinické prejavy po dlhú dobu môžu zostať vzácne. Akonáhle kardio postupuje, hypertrofia ľavej komory sa vyvíja, potom fenomén srdcového zlyhania: búšenie srdca, dýchavičnosť, periférny edém, výpotok v dutinách srdca, pľúc, brušnej dutiny.

Sklerotické zmeny v sínusovom uzle vedú k rozvoju bradykardie a jazvením procesov vo ventiloch šliach vlákien a papilárnej svaly môžu viesť k vývoju nadobudnutých chorôb srdca: mitrálnej alebo aortálna stenóza, valvulárnou nedostatočnosť. Pri auskultácii srdca sa slyší oslabenie tónu v projekcii vrcholu, systolický šelest (v prípade sklerózy aortálnej chlopne je veľmi drsný) v oblasti aorty a vrcholu srdca. Ľavej komory zlyhávania obehu, krvný tlak nad normálnom rozmedzí. Keď aterosklerotických cardiosclerosis arytmie a vedenie poruchy vznikajú na type uzáverov rôzne stupne a časti prevodového systému, fibrilácia predsiení a extrasystolami. Vyšetrovanie biochemických parametrov krvi ukazuje, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšenie hladín beta-lipoproteínu.

Po infarkte forma cardiosclerosis vyvíja v priestore striedania jazvy spojivového tkaniva svalových vlákien mŕtvych a je malé alebo veľké ohniskovej charakter. Reinfarktu podporovať zjazvenie a lokalizáciu odlišné dĺžky, izolované alebo vzájomné blokovanie. Infarkt myokardu sa vyznačuje tým, hypertrofia myokardu a zväčšenie srdcových dutín. Zjazvenie vrecká môže byť naťahovaný pri pôsobení systolického tlaku srdca a spôsobujú tvorbu vydutín. Klinické prejavy sú podobné predchádzajúcim infarktu myokardu, aterosklerotické forme.

Zriedkavou formou ochorenia je primárna kardiálna skleróza, sprevádzajúca priebeh kolagénózy, vrodená fibroelastóza atď.

Príznaky kardiálnej sklerózy

Klinické príznaky cardiosclerosis určený jeho morfologické a etiologické formy, rozšírenie a lokalizácia. Fokálna a difúzna mierne vyjadrený kardiosklerosis často vyskytujú klinicky bez príznakov, ale umiestnenie aj mikroskopická ložiská v miestach skleróza prevedení systému alebo v blízkosti sínusového-atriálnej uzol môže vyvolať stabilné poruchy vedenia a rôznych srdcových arytmií.

Vedúce prejavy difúznej kardiostikrózy sú príznaky srdcového zlyhania a zhoršené kontraktilné funkcie myokardu. Čím väčšia je plocha funkčného tkaniva myokardu nahradeného spojivom, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku srdcového zlyhania, poruchy vedenia a rytmus. Ak prevažujú javy vedenia a poruchy rytmu, pacienti zaznamenajú srdcový tep, nepravidelný tep srdca. S vývojom javov srdcového zlyhania, dýchavičnosť, opuch, bolesť v srdci, zníženie vytrvalosti až fyzickej námahy atď.

Kardioskleróza pokračuje s postupným postupom a striedaním obdobia relatívnej remisie, ktorá môže trvať až niekoľko rokov. Pacientova pohoda je do značnej miery určená vývojom základnej choroby (ateroskleróza, reumatizmus, srdcový záchvat) a životného štýlu.

Komplikácie kardiálnej sklerózy

Kardio môže byť sťažené progresívneho chronického srdcového zlyhania, tvorba aneuryzma srdca, atrioventrikulárnych blokád, rozvoj komorovej tachykardie, vážne ohrozenie života pacienta. Ruptúra ​​srdcovej steny vedie k aneuryzmy perikardiálna tamponáda dutiny.

Diagnóza kardiálnej sklerózy

V diagnostike cardiosclerosis kardiológ zohľadňuje predchádzajúce histórie (prítomnosť aterosklerózy, ischemickej choroby srdca, prenesené posledný myokarditída, infarkt myokardu, reumatizmu a podobne. D.), relatívna stabilita srdcovým zlyhaním (edém, dýchavičnosť, akrocyanóza), arytmia (fibrilácia predsiení, arytmia). Diagnóza sa potvrdila výsledky EKG, ktorá je charakterizovaná trvalými zmenami, echokardiografia, dáta MRI srdca.

Diferencovaná forma cardiosclerosis je niekedy ťažké, najmä medzi aterosklerotických a myocarditic. Pre aterosklerotické cardiosclerosis forme indikuje prítomnosť ischemickej choroby srdca a hypertenzia, výsledky farmakologických a koleso záťažového testu, zmeny na EKG. Pravdepodobnosť diagnostický myocarditic cardiosclerosis vyššie pri poruchách srdcovej činnosti u mladých pacientov, na pozadí alebo po infekčných ochorení, komplexné arytmií a poruchy vedenia, absencia fokálnych lézií v myokardu na elektrokardiograme.

Liečba kardiálnej sklerózy

Terapia na kardiosklerózu je zameraná na elimináciu prejavov základného ochorenia, zlepšenie metabolických procesov v myokarde, eliminovanie príznakov srdcového zlyhania a porúch a rytmu vedenia.

Liečba kardiálnej sklerózy sa vykonáva s diuretikami, periférnymi vazodilatanciami, antiarytmikami. Zdá sa, že všetci pacienti s kardiálnou sklerózou obmedzujú fyzickú námahu. Za prítomnosti srdcovej aneuryzmy môže byť indikovaná chirurgická liečba a pri závažných poruchách vedenia implantácia kardiostimulátora.

symptomatológie

Aortoskleróza sa vyznačuje dvomi typmi:

 1. Primárna lézia, pri ktorej je tlak v krvi normálny.
 2. Sekundárne, keď sa tlak v aorte zvýšil.

Choroba prvého typu sa často začína po 65 rokoch a vo výnimočných prípadoch diagnostikovaná v 35-40 rokoch. Druhý typ je spôsobený vysokým tlakom v aorte pľúc. Môže sa vyvinúť na pozadí zúženia otvoru medzi predsieňou a komorou komory ľavej srdca, ako aj pri hypertenzii prvého stupňa.

Choroba postihuje veľké i malé plavidlá. V druhom prípade majú pacienti tieto príznaky: modrá koža, hladko tečúca do čiernej (cyanóza). Počas zamestnania, vč. fyzické cvičenie, ochorenie sa zhoršuje. Avšak ak je anémia prítomná v kvalitatívnej forme, cyanóza sa nemusí prejaviť.

Z dôvodu nedostatočného okysličovania krvi sa vyskytuje cyanóza, čo je prvý znak aortálnej sklerózy.

 • dýchavičnosť;
 • kašeľ sprevádzaný krvnými zrazeninami;
 • bolesť srdca a hlavy;
 • apatitívny stav a ospalosť;
 • nízky tlak v tepnách.

V prípade, že tieto znaky sú v jednotnom čísle, nie je dôvod na obavy. Avšak v súhrne 2 alebo viac by ste mali konzultovať s lekárom. Počas príjmu budete musieť vykonať testy a urobiť röntgenové lúče, kde špecialista môže skúmať kužeľ tepny v pľúcach. Na základe prieskumu je predpísaná diagnóza a liečba. Musíte pochopiť, že takéto ochorenie bez lekárskej starostlivosti vedie k pľúcnemu infarktu.

Skleróza pľúcnej artérie sa vyskytuje na pozadí cirkulačnej dysfunkcie. V dôsledku ochorenia dochádza k stagnácii v pľúcach a vzniká nedostatočnosť.

Ďalej sa priebeh ochorenia zhoršuje a rozvíja sa do pleurisy.

Systematická návšteva špecialistu a kontrola cholesterolu pomôže predchádzať chorobám. Ak je diagnóza potvrdená, mala by sa liečiť pod prísnym dohľadom lekára. Samošetrenie sa neodporúča kvôli špecifickému príjmu liekov, ktoré sú dávkované na základe charakteristických vlastností tela.

Čo ovplyvňuje vývoj ochorenia?

Medicína odhalila, že existujú faktory, ktoré ovplyvňujú prejav aortokardiosklerózy. Vyskytne sa choroba:

 • po vaskulárnom poškodení;
 • v dôsledku zlyhania metabolizmu lipidov;
 • vysoký cholesterol, ktorý sa často vyskytuje na pozadí obezity;
 • prejedanie, nesprávna strava;
 • systematické zvýšenie adrenalínu v dôsledku stresu;
 • chronické zápalové procesy;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • slabý imunitný systém.

Pri poškodení stien krvných ciev sa krvné doštičky akumulujú a zrútia. To vedie k výrobe látok, ktoré tesniace steny. Toto vytvára sklerózu aorty. Rozpad krvných doštičiek je stimulom pre dysfunkciu metabolizmu lipidov, vďaka čomu sa zvyšuje hladina cholesterolu a tvoria sa plaky. Pod vplyvom týchto látok klesá lumen v cievach, čo vedie k zlyhaniu cirkulácie krvi. Vysokým rizikom je porážka aorty vo vzostupnom oblúku.

Typy komplikácií

Choroba, ktorá sa vyskytuje pri komplikáciách, ohrozuje ľudský život. Najväčšou možnou komplikáciou je kardiálna skleróza. V dôsledku narušenia krvného zásobovania môže dôjsť k nahradeniu normálneho tkaniva v myokarde spojovacím tkanivom, počas ktorého sa tvorí ischémia.

Ak porušenie ovplyvnilo malý okruh krvného obehu, existuje riziko prejavenia pneumokrózy, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu výmeny plynu.

Ďalším nebezpečným typom komplikácií pri tejto chorobe je vaskulárna trombóza. Ak sa prejavuje v peritoneu, potom peritonitída začína syndrómom silnej bolesti. Táto komplikácia vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Okrem vyššie uvedeného existujú aj ďalšie komplikácie choroby, pri ktorých je nedostatok obličiek, mŕtvica, nedostatočnosť koronárnych ciev, aneuryzma atď. V priebehu takéhoto kurzu av neprítomnosti náležitej liečby je smrť osoby nevyhnutná.

Liečebné metódy

Ako liečba aortálnej vaskulárnej sklerózy sa používajú rôzne techniky, ako inštrumentálne, tak medicínske. Predovšetkým experti predpísali preventívne opatrenia.

 • ovládať svoju váhu;
 • pre obezitu dodržiavajte stravu vyvinutú lekárom;
 • dodržiavajte správnu výživu;
 • aerobic cvičenie;
 • odmietanie škodlivých závislostí;
 • znížiť stresové situácie.

Lieky používané na zníženie hladiny cholesterolu sa používajú ako lieky. Chirurgickým zákrokom je odstránenie plakov, v ktorých sa vykonáva protéza postihnutej cievy.

Najúčinnejšia liečba je uznávaná ako súbor opatrení, ktoré kombinujú všetky lekárske techniky vrátane liečby tradičná medicína. Dôležitosť sa venuje sebadisciplíne osoby, ktorá počas liečby a po ňom musí jasne kontrolovať stav a konať v súlade s pokynmi odborníkov. V žiadnom prípade nemôžete sama liečiť, iba zhorší priebeh ochorenia. Aké komplikácie sa vyskytujú s touto chorobou, už viete.

predpoveď

Prognóza tejto choroby závisí hlavne od polohy poškodených ciev. Priaznivý je vývoj aterosklerózy v aorte, nepriaznivý pre porážku koronárnych ciev, ku ktorým dochádza pri angíne. Ochorenie sa vyvíja pomaly a vedie k fibróze myokardu a nedostatočnému zásobovaniu krvi. Mŕtvica, hypertenzia často nespôsobujú nebezpečenstvo pre ľudský život, pretože prejavujú sa nielen na pozadí sklerózy pľúc aorty, ale aj na spazmy tepien v mozgu.

Pokiaľ ide o pokračovanie v práci, človek môže pracovať, ak jeho práca nie je spojená s konkrétnou profesiou. V prípadoch, keď ateroskleróza ovplyvňuje cievny systém mozgu, pacient dostane skupinu s postihnutím, pretože ochorenie postihuje nervový systém.

Patologické faktory

Aortálna skleróza pľúc je chronické ochorenie, ktoré vyvoláva tvorbu plakov na stenách aorty.

Existujú dva typy lézií:

 • primárna (asymptomatická, ktorá často vedie k smrti);
 • sekundárny (charakterizovaný zvýšeným tlakom v aorte, má množstvo symptómov, pomocou ktorých môžete predpovedať ochorenie).

Príčiny ochorenia:

 • cievne poranenia;
 • vysoký cholesterol, obezita;
 • nezdravá strava;
 • konštantné napätie;
 • chronické zápalové procesy;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • ochorenia s predĺženým zvýšením krvného tlaku v malom kruhu (rozšírená cirhóza pľúcneho tkaniva, pľúcny emfyzém, pleurálna fúzia, vrodené malformácie);
 • autoimunitné patológie (telo vníma steny krvných ciev ako "cudzincov" a vytvára protilátky);
 • diabetes mellitus;
 • zlé návyky;
 • slabá imunita;
 • neaktívny životný štýl.

Podmienečne možno rozlišovať nasledovné príznaky aortosklerózy:

 • dýchavičnosť;
 • vykašliavanie krvi;
 • bolesť v srdci;
 • bolesti hlavy;
 • búšenie srdca;
 • chronická únava;
 • slabosť svalov.

Ochorenie sa môže prejaviť počas fyzickej námahy vo forme kašľa (môže to začať, keď sa snažíte zhlboka nadýchnuť). Symptómom aortálnej sklerózy je cyanóza - dôsledok poškodenia krvného obehu, ktoré je dôsledkom nedostatočného obohatenia krvi kyslíkom. Pozoruje sa na ušiach, tvári, krku, prstoch vo forme modrastých škvŕn.

Jedným z jasných príznakov choroby sú "prsty hippokratov". Ich prítomnosť naznačuje poruchu dýchacích a kardiovaskulárnych systémov. Symptóm sa prejavuje tým, že prsty v oblasti nechtov sa začínajú rozširovať a stávajú sa hrubšie ako zvyčajne.

Ak teda osoba má viac ako dva z týchto príznakov, mali by ste sa poradiť s lekárom. Špecialista predpíše testy a štúdie, diagnostikuje a určí liečbu.

Možné komplikácie

Patológia môže prispieť k vzniku chorôb, ako sú:

 • kardiálna skleróza (poškodenie srdcového svalu);
 • ischémia (prívod krvi do orgánov a tkanív);
 • vaskulárna trombóza (výskyt trombózy v peritoneu môže vyvolať peritonitídu);
 • zlyhanie obličiek;
 • aneuryzma;
 • pľúcne krvácanie;
 • zápal pľúc.

Choroba je taká vážna, že môže byť smrteľná. Preto si neukladajte čas a nevykonávajte lieky, je lepšie požiadať o pomoc.

Liečba a prevencia

Hlavnými cieľmi sú odstránenie príčiny ochorenia a prevencia komplikácií, stabilizácia kardiovaskulárneho systému. Počas liečby je potrebné normalizovať funkcie pečene, obnoviť vlastnosti krvi, zabrániť vzniku krvných zrazenín. Nemali by to byť zmätené patológie, ako je aortálna skleróza a ateroskleróza.

Lekár môže predpísať tieto štúdie: všeobecnú analýzu krvi, imunogram (štúdia ľudského imunitného systému), Doppler (skúšanie prietoku krvi cievami), EKG, echokardiografia, analýza spútum, Spirograph (vyšetrenie stavu pľúc), MRI, CT.

Na liečbu sa používa niekoľko typov liekov: zníženie tlaku, zlepšenie toku kyslíka, kardiovaskulárny systém, prevencia tvorby krvných zrazenín atď. Ako profylaxiu možno predpísať terapeutickú masáž, špeciálnu výživu.

Preventívne opatrenia sú:

 • kontrola hmotnosti;
 • správna výživa;
 • odmietanie zlých návykov;
 • fyzická aktivita (predpísaná lekárom, ich úplné obmedzenie je možné);
 • nedostatok stresových situácií.

Aortoskleróza je teda pečať stien krvných ciev spojených s narušením obehového systému. Ide o vážnu chorobu, ktorá vyžaduje odbornú lekársku starostlivosť.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zbieranie odpovedí na vaše otázky

Často ľudia v dôchodkovom veku majú predpísaný kurz liekov nazývaný statíny. Čo to je, výhody a ublíženie z nich sú zaujímavé pre každého, kto je nútený užívať tieto lieky.

Ako a ako dlho žijú ľudia s diagnózou leukoencefalopatie?

Leukoencefalopatia je ochorenie charakterizované porušením bielej hmoty subkortikálnych štruktúr mozgu.Od počiatku bola táto patológia opísaná ako vaskulárna demencia.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo je diuretiká: popis, zoznam liekov (tiazid, draslík, slučka) s diabetes mellitus

Diuretiká špecificky ovplyvňujú funkciu obličiek a urýchľujú proces vylučovania moču.Mechanizmus účinku väčšiny diuretík, najmä ak sú to draslík šetriace diuretiká, je založený na schopnosti potlačiť reabsorpciu elektrolytov v obličkách, presnejšie v obličkových kanáloch.

Top 10 liekov najlepšie pomôcť pre kŕčové žily

Liečba kŕčových žíl nie je ľahká úloha. Mal by sa začať, keď sa objavia prvé príznaky, ušetrí sa z operácie a výrazne sa zlepší kvalita života. Na vyliečenie kŕčových žíl s jedným liekom je nemožné, vyžaduje si integrovaný prístup.

Prečo a prečo sú diuretiká nebezpečné

Pri niektorých ochoreniach srdca, obličiek, pečene alebo kvôli príjmu niektorých liekov dochádza k zadržiavaniu vody v tele. Aby ste sa zbavili nadbytočnej tekutiny, je potrebné užívať diuretiká.