Každá osoba, ktorá prišla k terapeutovi, je konfrontovaná s plánovaným meraním intravaskulárnych hodnôt. Ak sa súčasne zistí hypertenzia alebo hypotenzia, bude potrebné sledovať intravaskulárne indikátory pravidelne, je možné hospitalizovať, aby sa naučili všetky znaky choroby. Je tiež potrebné zakúpiť zariadenie na meranie tlaku osoby, čo vám umožní zistiť stav plavidiel v príjemnom prostredí a byť schopný predísť vážnym útokom.

Pri úvodnej konzultácii so špecialistom sa pacientovi podáva prvé meranie arteriálnych parametrov pomocou mechanického, poloautomatického alebo automatického monitoru krvného tlaku - tonometra.

Vzhľadom na to, že zotavenie intravaskulárneho napätia môže trvať roky, pacient bude musieť kúpiť svoj vlastný monitor krvného tlaku, aby zistil príčinu zlého zdravia a včas prijal lieky.

Tonometer je moderný zdravotnícky prístroj používaný na neinvazívne meranie krvného tlaku (zariadenie nespôsobuje bolesť a neporušuje integritu pokožky počas štúdie).

Vďaka tomuto zariadeniu je možné kontrolovať krvný tlak bez závažných následkov, rýchlo a bez pomoci zdravotníckeho personálu, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré môžu viesť k hypotenzii alebo hypertenzii.

Zariadenia na meranie krvného tlaku sú neinvazívne rozdelené na niekoľko typov, čo značne zjednodušuje ich činnosť. Dnes je požadované automatické a automatické zariadenie na monitorovanie krvného tlaku, ale mechanické nie je ani nižšie ako jeho vylepšený náprotivok. Zvážte všetky vlastnosti a výhody prístrojov na meranie tlaku: ktorá z nich je lepšia? Je dôležité určiť, ako vybrať zariadenie, ktoré vykonáva vysoko účinné meranie krvného tlaku.

Mechanické prístroje

Mechanické zariadenie na meranie krvného tlaku sa nazýva toto, pretože umožňuje merať tlak bez ohľadu na vonkajšie faktory. Hlavná vec je, že človek môže nafukovať manžetu a vyhodnotiť výsledok. Toto zariadenie pozostáva z manžety krvného tlaku, manometra (na meranie tlaku vzduchu vo vnútri manžety) a hrušky.

Mechanické zariadenie na meranie neinvazívneho krvného tlaku (tiež označované ako sfygmomanometer) sa používa nasledovne:

 1. Manžety na meranie krvného tlaku sú umiestnené na rameno čo najvyššie k ramenu a upevnené špeciálnym suchým zipsom.
 2. Na ušiach nosia phonendoskop, podobne ako terapeutické zariadenie určené na počúvanie hrudníka. Druhý koniec je umiestnený na vnútornej strane ohybu ohybu a ľahko stlačený.
 3. Ďalej sa manžeta na ruku čerpá hruškou. Len potom sú výsledky a hodnotenie krvného tlaku.

Ak chcete zistiť presné intravaskulárne výsledky, budete musieť nastaviť tlakomer na meranie pred sebou a pumpovať hrušku, kým pulz prestane počúvať fonendoskop. Potom by ste mali na hruške nájsť malé koliesko a otočiť ho. V dôsledku toho sa manžeta na meranie pomaly vyprázdňuje a človek bude musieť dobre počúvať phonendoskop.

V okamihu, kedy zariadenie na meranie krvného tlaku začne v ušiach hlasno pulzovať - ​​bude to znamenať výsledky systolických parametrov a na akých hodnotách ustupuje - hovorí o diastolických hodnotách.

Vo všeobecnosti je to veľmi populárne zariadenie na meranie tlaku, ale vyžaduje si osobitné zručnosti a vedomosti, ktoré nie každý pacient má. Takéto tonometre sa pravidelne používajú v polyklinike.

V dôchodkovom veku sa stáva ťažším meraním krvného tlaku mechanickým zariadením (bez pomoci). Ak sa človek predtým nestretol s takýmto zariadením, nerozumie podstate svojej práce, potom je nepravdepodobné, že by sa mohol naučiť čítať informácie z manometra sám o sebe v starobe. Aj v starobe dochádza k oslabeniu sluchu - to je druhý dôvod, prečo sa táto metóda výskumu stane nedostupným aj pre starších ľudí.

Výsledkom je, že s cieľom pravidelne merať tlak u staršej osoby s mechanickým tonometrom bude potrebná pomoc príbuzných. V prípade, že dôchodca nemá dedičov, alebo sa zriedka zúčastňuje, odporúča sa používať vylepšené alternatívne zariadenia.

Merkúr mechanický tonometer

K dispozícii je tiež monitor krvného tlaku, ktorý meria krvný tlak pomocou ortuti. Namiesto manometra má ortuťovú obrazovku, ktorá meria tlak osoby (vyhodnotenie výsledkov). Vzhľadom na vznik pokrokových zariadení z tlaku, tento meter nie je veľmi vhodný na použitie, pretože nie je predmetom prepravy.

Tento ručný tlakomer (ortuťový tonometer) má tiež manžetu. Funguje to ako moderný mechanický sphygmomanometer, ale na to, že bude potrebovať sedieť pri stole a pozrieť sa na senzor ortuti. Počas vyhodnotenia výsledku bude ortuťový stĺpec pred očami, takže čítanie informácií nebude pacientovi komplikované.

Poloautomatické zariadenia

Poloautomatický monitor krvného tlaku je zjednodušené zariadenie, ktoré vám umožní merať tlak na každého, bez ohľadu na vzdelanie a duševný vývoj. Poloautomatické prístroje sa predávajú v lekárňach za rozumnú cenu. Ak chcete používať toto zariadenie, budete potrebovať:

 1. Nasaďte manžetu na mierku, mierne nad lakte (bližšie k ramenu).
 2. Potom stlačte tlačidlo na hardvéri.
 3. Nafukujte manžetu na meranie tlaku vzduchu ručne pomocou dúchadla.

Výsledkom toho je, že meranie tlaku v osobe je oveľa jednoduchšie, pretože samotný poloautomatický monitor krvného tlaku znižuje manžetu a zobrazuje už dokončené výsledky.

Nevýhodou tohto monitoru krvného tlaku je potreba používať batérie alebo pripojiť k elektrickej sieti (v závislosti od vybraného výrobcu a modelu tonometra). Batérie vyžadujú stálu finančnú výdavky, ale inak zariadenie nebude fungovať, potom sa takáto kontrola intravaskulárneho napätia stáva nákladným používaním. Keď si kúpite tonometer, ktorý si vyžaduje pripojenie k sieti, nebude možné merať tlak od osoby mimo domova.

Avšak niektoré nástroje na meranie krvného tlaku majú špeciálny adaptér pre tonometer, ktorý umožňuje prepínanie energie z batérie do elektrickej siete a naopak.

Vďaka tomuto zariadeniu môže byť tlak meraný kdekoľvek.

Automatické zariadenia

Automatické zariadenie na meranie krvného tlaku u ľudí sa ľahko používa, takže ho môže používať aj dieťa. Súčasťou tohto tonometra je inštrukcia vysvetľujúca, ako určiť krvný tlak. Na niektorých tonometroch je tiež adaptér na zmenu napájacieho zdroja a špeciálna tabuľka, ktorá informuje o tom, ako zistiť, či intravaskulárne napätie zanechalo normálny rozsah.

Funkcie merania takéhoto zariadenia dopĺňajú možnosti poloautomatických zariadení, takže sú najpresnejšie a najlepšie medzi všetkými podobnými zariadeniami. Táto jednotka má manžety na krvný tlak a elektrický monitor, ktorý vám umožňuje merať tlak stlačením jediného tlačidla.

Tento typ monitoru krvného tlaku je rozdelený do niekoľkých typov:

Nezáleží na tom, aký tlak sa meria, konkrétne na aký typ automatického zariadenia. Účel každej z nich znie rovnaký - poskytnutie čo najpresnejších výsledkov. Každé automatické elektronické zariadenie, ktoré meria tlak, samostatne pumpuje manžetu na meranie tlaku vzduchu. Nachádza sa na ramene, prstom alebo zápästí (v závislosti od výberu zdravotníckej techniky na stanovenie intravaskulárnych parametrov). Ďalej zariadenie vytiahne manžetu a zobrazí pacientovi konečný výsledok.

Každý z týchto tonometrov má adaptér na pripojenie k napájacej sieti, a preto môžete kúpiť dáta z manometrov, môžete ich použiť ako na ceste, doma, tak v rezorte.

Ramenný tonometer

Pri hypertenzii a hypotenzii sú iné ochorenia kardiovaskulárneho systému charakterizované zvýšeným intravaskulárnym tlakom lepšie použiť prístroje na meranie tlaku brachiálneho typu. Súčasne sa merajú veľké tepny, čo umožňuje zistiť najpresnejšie výsledky medzi všetkými typmi automatických meračov.

Karpálny tonometer

Prístroj na meranie tlaku na zápästie sa najčastejšie používa na kontrolu funkčnosti cievneho systému u športovcov. Takéto tlakové zariadenie sa nazýva náramok na hypertenziu (alebo hypotenziu, v závislosti od problémov pacienta).

Merač tlaku na zápästie umožňuje denné merania, aby zistili, ako sa cévny systém správa počas dňa (pri fyzickom cvičení a odpočinku). Odporúča sa dodatočné meranie tlaku pomocou humeralového tonometra, pretože v štúdii môže byť mierna chyba.

Ak chcete použiť náramok na meranie tlaku, budete musieť dať manžetu na zápästí, vybrať požadovaný režim a chvíľu počkať, kým prístroj meria intravaskulárne hodnoty. Vzhľadom na to, že tlakomer na zápästí je kompaktný a ľahko sa používa, pravidelne meria krvný tlak u ľudí s vysokou fyzickou námahou alebo vysokou aktivitou, čo vyvoláva zvýšenie napätia vo vnútri ciev.

Prsteňový tonometer

Prsteňové tonometre majú malý dopyt, pretože aj prvé meranie tohto zariadenia môže vykazovať veľkú chybu. Keď ľudia merajú tlak tak, skúmajú sa tenké cievy prsta. Nakoniec nemusí byť dostatočná intenzita prietoku krvi v oblasti štúdie a výsledky budú chybné.

Automatické alebo poloautomatické zariadenie na meranie tlaku na zápästí, prstoch alebo ramenách má adaptér na pripojenie k elektrickej energii. Tiež pacient môže nezávisle merať tlak a čakať na stanovenie intravaskulárnych parametrov a získať pripravený výsledok. To je bežná výhoda používania moderných tonometrov.

Odporúčania pre intravaskulárnu meraciu technológiu

Je absolútne nepodstatné, čo vaše tlakové opatrenia s mechanickým alebo automatickým tonometrom, ako nástroj na meranie ľudského tlaku sa nazýva: brachiálne, prstové alebo karpálne. Bude potrebné správne merať intravaskulárne napätie, inak dokonca aj tie najlepšie zariadenia budú mať chybný výsledok.

 • Kontrola sa vykonáva na prázdnom močovom mechúre, pretože túžba navštíviť kúpeľňu vyvoláva intravaskulárne napätie.
 • Bez ohľadu na to, ktoré zariadenie používate, budete potrebovať sedieť. Musíte sa nakloniť na zadnú časť stoličky, neprekročiť nohy a rovno položiť na podlahu.
 • Prístroje na meranie tlaku osoby, menovite manžety, sú položené na holé rameno tak, aby odev nevytvárali ďalšie stlačenie.

Aby ste sa ochránili pred progresiami intravaskulárnych ochorení, mali by ste sa poradiť so špecialistom a zistiť, aké opatrenia tlak vo vašom prípade.

To znižuje riziko komplikácií vo forme infarktu, mozgovej príhody a hypertenznej krízy. Pacient by mal pravidelne monitorovať svoj vlastný intravaskulárny stav, aby zabezpečil kompetentný prístup k liečbe a návrat krvných ciev do normálu.

Ako si vybrať správny tonometer

Mnoho ľudí sa zaujíma o túto tému, kupuje monitor krvného tlaku pre svojich príbuzných alebo ich vlastné použitie. Najbezpečnejším spôsobom, ako rozhodnúť o kúpe, je obrátiť sa na svojho lekára. Povie vám: ako vybrať zariadenie s potrebnou presnosťou alebo povedať, čo sa meria tlak na ich klinike, aký je názov zariadenia na meranie tlaku ľudí používaného na vyšetrenie pacientov.

To umožní zameniť sa s výberom a dosiahnuť výsledky podobné lekárskej prehliadke.

Ak sa však nechcete uchýliť k pomoci lekárov, mali by ste začať s nasledujúcimi nuansami:

 • Model a popularita výrobcu tonometra hovorí o kvalite výrobku. Mali by ste zakúpiť prístroj na meranie tlaku na zápästie, ramenách alebo prstoch od výrobcov s časovým testovaním.
 • Správne vyberte veľkosť manžety. Rozmery ramenného zariadenia sú: menej ako 22 cm a dosahujú priemer 45 cm. Bicykle budete musieť vopred merať a požiadať lekáreň o monitor krvného tlaku s príslušnou manžetou.
 • Pred nákupom musíte zapnúť meracie prístroje a pokúsiť sa vyhodnotiť aktuálne intravaskulárne hodnoty. Ak sú písmená príliš malé alebo bledé, môže to znamenať poruchu zariadenia. Po nadobudnutí takéhoto tovaru bude potrebné overiť kvalitu. V tomto prípade budú nástroje na meranie tlaku osoby odobraté na vyšetrenie a v tomto čase nebudete môcť kontrolovať svoje zdravie a zabrániť hypertonickému / hypotonickému útoku.

Kúpou tonometra sa kedykoľvek dostane k dispozícii lekárske vyšetrenie. Musíte sa však starostlivo starať o to, aby slúžil čo najdlhšie.

Preto v prípade intravaskulárnych porúch je nevyhnutné zakúpiť monitor krvného tlaku a použiť ho najmenej päťkrát denne (aby sa predišlo komplikáciám). Na základe vyššie uvedených odporúčaní na výber zariadenia si môžete kúpiť vysokokvalitný tonometer. To pomôže kontrolovať napätie vo vnútri nádoby po mnoho rokov.

Metódy neinvazívneho merania krvného tlaku (BP)

V klinickej praxi lekára sú najintemickejšie neinvazívne metódy merania krvného tlaku (BP), ktoré sú klasifikované podľa princípu, na ktorom je definovaná krvný tlak. Existujú metódy založené na palpácii, auskultácii tepien a oscilografickej metóde registrácie.

Metódy založené na palpácii artérie

Tieto metódy naznačujú postupnú kompresiu alebo dekompresiu končatiny alebo tkaniva v tepne a palpáciu artérie vzdialenejšej od miesta oklúzie. Jeden z prvých prístrojov (S. Basch, 1876) pozostával z malého gumového balónika naplneného vodou a spojeného s trubičkou na manometri. Balón bol umiestnený nad artériou končatín a na ňom bola stlačená dlaň. Súčasne bola tepna palpovaná distálne k miestu prekrytia balónikom. Tlak, pri ktorom zmizla pulzácia artérie, bola považovaná za systolickú. Krycia kompresná manžeta a pohodlná verzia vertikálneho ortuťového manometra pre metódu palpácie navrhla talianska S. Riva_Rocci (1896).

Riva-Rocci manžeta bola len 4-5 cm široká a v dôsledku toho viedla k nadhodnoteniu krvného tlaku na 30 mm Hg. Art. Po piatich rokoch bola táto neúspešná manžeta nahradená manžetou s hrúbkou 12 cm širokou od F. Recklinghausena av tejto forme zariadenie odolalo testu času až do našich dní. Tlak v manželi sa zvýšil až do úplného zastavenia impulzu a potom sa postupne znižoval. Systolický krvný tlak (SBP) sa určil tlakom v manžeti, pri ktorom sa objavil impulz, a vyhodnotenie diastolického krvného tlaku (DBP) sa vykonalo podľa momentov, kedy sa náplň pulzu začala znateľne znižovať alebo keď došlo k pocitu zrejmej pulznej akcelerácie (pulsus celer).

Metódy založené na auskultácii tepien

8. novembra 1905 na stretnutí spoločnosti "Vedecké stretnutia klinickej vojenskej nemocnice" bol vypočutý hlásený chirurg Nikolay Sergejevič Korotkov "O metódach výskumu krvného tlaku". Predstavujeme úryvky z abstraktu tejto správy.

"Rukáv Riva-Rocci je umiestnený na strednej tretine ramena; tlak v objímke rýchlo stúpa až do úplného zastavenia krvného obehu pod objímkou. Potom, keď nechal ortuťový rozchod padnúť, výskumník počúva tepnu bezprostredne pod rukávom s detským stetoskopom. Na začiatku nie sú počuť žiadne zvuky. Keď tlakomer dosiahne známu výšku, objavia sa prvé krátke tóny, ktorých vzhľad naznačuje prechod časti impulznej vlny pod objímku. Z toho vyplýva, že počty manometrov, pri ktorých sa objavil prvý tón, zodpovedali maximálnemu tlaku.

Pri ďalšom poklese ortuti v manometri sa počuje systolický kompresný šum, ktorý opäť prechádza do tónov (druhý). Nakoniec zmiznú všetky zvuky. Čas vymiznutia zvukov naznačuje voľný tok impulznej vlny; inými slovami, v čase, keď zvuky zmizli, minimálny krvný tlak prekročil tlak v objímke. V dôsledku toho počty manometrov zodpovedajú minimálnemu krvnému tlaku. Pokusy na zvieratách priniesli pozitívne výsledky. Prvé tóny sa objavia (10-12 mmHg) skôr ako pulz, čo si vyžaduje prenikanie väčšiny pulznej vlny na radiálnu artériu. "

Práve z tohto odkazu vedie auskultatívna metóda neinvazívneho merania krvného tlaku, ktorá je aj naďalej najbežnejšou a najspoľahlivejšou metódou merania krvného tlaku v klinickej praxi.

Metóda neprešla zásadnými zmenami v priebehu 95 rokov praktického použitia. Klasifikácia tónov nazývaných Korotkov tóny sa zmenila. Prvá fáza tónov je ich vzhľad, druhá je oslabená (až do zmiznutia, ktorá sa pozoruje počas tzv. Auskulturálneho zlyhania) s ich nahradením kompresným šumom, tretím je zosilnenie tónov, štvrtý je ostrý oslabený, piaty je úplné zastavenie (niekedy chýba tóny ").

Typický nástroj na meranie krvného tlaku metódou NS Korotkova (sfygmomanometer alebo monitor krvného tlaku) pozostáva z okluzívneho pneumokardiografu, hrušky na fúkanie vzduchu s nastaviteľným odvzdušňovacím ventilom a zariadenia, ktoré meria tlak v manželi. Ako posledné sa používajú buď ortuťové manometre, ktorých výroba je vo väčšine krajín sveta zastavená, aby sa zabránilo otravám ortuťou a z dôvodov environmentálnej bezpečnosti (v Rusku nie sú vyrobené už niekoľko rokov), alebo aneroid číselníky alebo elektronické tlakomery. Počas merania je potrebné umiestniť číselník a ortuťové meradlá na úrovni očí, aby sa znížila pravdepodobnosť chýb v údajoch.

Hodnoty tlaku sú zaokrúhlené na najbližšie párne číslo. Je prísne zakázané zaokrúhľovať na "5" a "0" (napr. Trvalé záznamy, napríklad "145/95" alebo "160/100"). Všetky zariadenia ako meracie prístroje vyžadujú starostlivý prístup a pravidelnú kalibráciu (kontrolu presnosti a nastavenia), ktoré by mali vykonávať špecializované metrologické organizácie. Interval medzi kalibráciami je uvedený v sprievodných dokladoch k prístroju, ale v žiadnom prípade by nemal presiahnuť jeden rok. Ak máte pochybnosti o správnom používaní číselníka v intervaloch medzi bežnými kalibráciami, mali by ste sa obrátiť na servis, ale je tiež užitočné porovnať jeho hodnoty s iným zariadením, ktoré bolo pravidelne kalibrované.

Manžeta prekrýva rameno. Nedoporučuje sa prekrývať textílie oblečenia a je prísne zakázané zrolovať rukávy, aby sa vytvorili stláčacie valčeky z textílie. Malo by sa zabrániť príliš voľnému a príliš tesnému prekrývaniu manžety. Medzi ním a povrchom ramena by mali byť 2 prsty (pre deti - 1 prst). Spodný okraj manžety by mal byť oddelený od oblúka o 2 prsty.

Veľkosť manžety (najdôležitejšie ukazovatele, ako je šírka a dĺžka vnútornej elastickej komory) by mala zodpovedať obvodu (pokrytiu) ramena - dĺžke najmenej 80% a šírke približne 40% pokrytia ramien. Štandardná manžeta pre obojstrannú komoru pre dospelých má rozmery približne 13. 24 cm a je prijateľný len pre pokrytie od 22 do 33 cm, vo veľkej časti dospelého obyvateľstva pokrytie výrazne presahuje 32 cm a použitie štandardných manžiet vedie k významnému nadhodnoteniu hodnôt krvného tlaku. Súčasne použitie takých manžet s pokrytím menším ako 22 cm je sprevádzané podhodnotením hodnôt krvného tlaku. Na deti sú potrebné špeciálne manžety a meranie krvného tlaku v nohách. Celá škála okluzívnych manžiet pozostáva z 5-7 typov. Napríklad manžety vyrobené podľa TU 9441-0022938161498 majú vlastnosti uvedené v tabuľke. Tlak v manželi sa rýchlo vstrekuje na hodnotu vyššiu ako 30 mm Hg. Art. Na posúdenie SAP v priebehu kompresie hmatnite radiálnu artériu. Treba mať na pamäti, že príliš vysoký tlak v manžete môže spôsobiť dodatočnú bolesť a zvýšenie krvného tlaku.

Rýchlosť dekompresie je 2-3 mmHg. Art. za sekundu alebo počas času medzi následnými kontrakciami srdca (s tlakom vyšším ako 200 mmHg, je prijateľné zvýšiť rýchlosť dekompresie na 4-5 mmHg).

Auskultácia sa uskutočňuje buď stetoskopom (najlepšie), alebo membránovým fonendoskopom (vrátane prispôsobeného na meranie krvného tlaku a zahrnutého do zloženia tonometra). Zároveň je citlivá hlava umiestnená na spodnom okraji manžety nad výstupkom brachiálnej tepny (poloha je predbežne stanovená palpáciou a korigovaná tak, aby bola zaistená maximálna intenzita tónu). Hlava musí byť upevnená prostriedkami, ktoré nevytvárajú výrazný tlak na pokožku. Fixácia s výrazným tlakom, ako aj umiestnenie hlavy pod manžetou zvyčajne vedie k deformácii DBP.

Pri dekompresii sa SAD určuje v čase objavenia Korotkovových tónov (prvá fáza tónov). Ak sa vyskytnú ťažkosti pri určovaní CAD, napríklad pri auskultatívnom zlyhaní (náhle oslabenie a zmiznutie tónov po počúvaní prvých dvoch alebo troch odlišných tónov) alebo nízka intenzita tónov paralelných s palpáciou určuje čas začiatku prechodu krvi pod manžetu.

V ťažkých prípadoch je možné použiť rovnaké účely aj ultrazvukové Dopplerov nástroje. Výrazné zlyhanie auskultúry môže spôsobiť vážne podhodnotenie CAD, ak sa výskumník zameriava len na pravidelné tóny.

DBP vo väčšine prípadov je určená momentom zmiznutia Korotkovových tónov (piata fáza). Na kontrolu úplného vymiznutia tónov je potrebné pokračovať v auskultácii s poklesom tlaku v manžeti o 10-20 mm Hg. Art. vzhľadom na posledný zvuk.

Pri meraní krvného tlaku u detí mladších ako 12 rokov, u tehotných žien, ako aj u pacientov s vysokým srdcovým výdajom v dôsledku fyzickej námahy, choroby alebo fyziologických funkcií sa odporúča definovať DBP v štvrtej fáze tónov (okamih ich prudkého oslabenia). Prechod na štvrtú fázu je potrebný aj pri absencii jasne definovanej piatej fázy - fenoménu "nekonečného tónu".

Meranie krvného tlaku srdcovými arytmiami je vážnejším problémom. Je nevyhnutné, aby radiálna tepna prehĺbila, aby sa zistila nezrovnalosť srdcových kontrakcií počas merania. Pri zriedkavých extrasystoloch je žiaduce opakovať meranie a sústrediť sa na hodnoty krvného tlaku, ktoré sa dosiahnu pravidelným rytmom. Pri častých extrasystoloch a fibrilácii predsiení je potrebné sústrediť sa na priemerné hodnoty krvného tlaku podľa výsledkov 4-6 po sebe nasledujúcich meraní.

Krvný tlak by sa mal stanoviť v sediacej, ležiacej a stojacej polohe, ale vo všetkých prípadoch je potrebné zabezpečiť polohu ramena, v ktorom je stred manžety na úrovni srdca. Tým sa zabráni vplyvu hydrostatického stĺpca na nameranú hodnotu krvného tlaku. Každé 5 cm posunutie strednej časti manžety vzhľadom na úroveň srdca vedie k nadhodnoteniu (ak je rameno znížené) alebo k podhodnoteniu (ak je rameno zdvihnuté) GARDEN a DAD o 4 mm Hg. v.! Poloha sedenia je najviac prijateľná pri meraní krvného tlaku v ambulantnom prostredí av kanceláriách monitorovania krvného tlaku.

Meranie krvného tlaku v tichom stave pacienta. 30 minút pred meraním je potrebné vylúčiť fajčenie a príjem nápojov obsahujúcich kofeín. Pacient je umiestnený na pohodlnej stoličke alebo na stoličke, rameno je uvoľnené a spočíva na povrchu stola alebo inej podpory. Ak chcete znížiť emocionálny tlakový faktor, odporúča sa vykonať merania v uvoľnenej atmosfére po tom, čo sa pacient prispôsobil podmienkam kancelárie a čas sedenia by mal byť aspoň 5 minút. Je potrebné vziať do úvahy, že hlboké dýchanie vedie k zvýšenej labilite krvného tlaku, čo je potrebné na informovanie pacienta, ako aj skutočnosť, že hovoriť počas merania, napätia alebo kríženia nohy je sprevádzané výrazným zvýšením krvného tlaku.

Počas prvej návštevy pacienta je potrebné merať krvný tlak v oboch rukách (postupne).

Keď sa zistí stabilná asymetria (viac ako 10 mmHg pre záhradu a 5 mmHg pre DBP), meranie sa opakuje, keď sú aplikované dve manžety a súčasne sa stanovuje krvný tlak na oboch rukách. V prípade potvrdenia významnej asymetrie sa všetky následné merania krvného tlaku vykonávajú na ruke s vyšším počtom krvného tlaku. Pri absencii asymetrie sa uskutočňujú merania na nepredvídateľnej strane, t.j. "Pravou rukou" na ľavej strane a "ľavou rukou" - vpravo (ak nie sú žiadne kontraindikácie).

Treba mať na pamäti, že so signifikantnou proximálnou arteriálnou stenózou môže Korotkoff znieť v miestach s bežnou auskultáciou, čo môže výrazne oslabiť a dokonca ho chýbať. Na druhej strane u pacientov staršej vekovej skupiny (rovnako ako u pacientov s diabetes mellitus) sa často pozoruje zvýšená rigidita artérií. V závislosti od závažnosti tohto účinku môže dôjsť k viac-menej nadhodnoteniu krvného tlaku, čo vedie k pseudo-hypertenzii. Na identifikáciu tejto kategórie osôb sa odporúča vykonať špeciálny test s palpatorickým určením tuhosti radiálnej artérie, použitie ultrazvukových metód na vyšetrenie brachiálnej artérie a v niektorých prípadoch invazívneho merania krvného tlaku.

Vzhľadom na variabilitu merania krvného tlaku je potrebné vykonať niekoľko meraní, kým sa dve po sebe nasledujúce merania nelíšia o menej ako 5 mm Hg. Art. (zvyčajne je táto podmienka splnená pri 2-4 meraniach). Priemerné hodnoty výsledkov z posledných dvoch tesných meraní charakterizujú krvný tlak pacienta. Ďalšie merania krvného tlaku vo vertikálnej polohe sú potrebné na zistenie ortostatickej hypotenzie. Odporúčajú sa ako povinný prvok vyšetrenia pacientov s diabetes mellitus, pacientov staršej vekovej skupiny a pacientov užívajúcich vazodilatanciá.

Štúdie v posledných rokoch ukázali, že pri dodržaní vyššie uvedených pravidiel merania sa spoľahlivosť hodnôt krvného tlaku dramaticky zvyšuje, a teda aj ich vzťah so zmenami v cieľových orgánoch a prognózou ochorenia. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 1999 bolo meranie krvného tlaku metódou N.S. Korotkova vyrobená vyškoleným špecialistom je "zlatým štandardom" a môže byť doplnená o merania pomocou automatických prístrojov.

Automatické zariadenia s auskultačnou metódou reprodukujú merací algoritmus N.S. Korotkova av niektorých prípadoch uplatňujú dodatočné opatrenia na zlepšenie svojej spoľahlivosti. V súčasnosti sa používajú na záťažové testy a na účely denného monitorovania krvného tlaku voľne sa pohybujúcej osoby.

Pôvodná oscilometrická metóda E. Marey (1876) navrhla umiestniť ľudskú končatinu do vodného pletyzmografu, ktorý jej umožňuje vytvoriť nastaviteľný tlak kompresie okolo neho a súčasne zaznamenávať malé pulzácie objemu končatiny spojené s pulznou náplňou tepien. Po analýze charakteru závislostí amplitúdy týchto pulzácií na tlaku kompresie autor navrhol nasledujúce kritériá na hodnotenie krvného tlaku. Stlačovací tlak (počas dekompresie), pri ktorom sa pulzácia začína prudko zvyšovať, zodpovedá záhrade, pulzácia je maximálna - na priemerný krvný tlak, začína výrazne klesať - DBP.

Metóda mala dve nevýhody - vyžadovala špeciálne vybavenie vo forme pletyzmografu a spôsobila ťažkosti pri interpretácii údajov, pretože charakteristické body pre AAD a DBP neboli zreteľne rozlíšené na všetkých záznamoch. Riešenie prvého problému bolo dosiahnuté zjednodušením pletysmografickej metódy a v konečnom dôsledku prechod z pletyzmografu na obvyklú okluzívnu manžetu. Bola schopná sa zjednotiť v sebe a v prístroji na vytváranie vonkajšej kompresie a nie je veľmi presná, ale je prijateľná pre úlohu merania krvného tlaku, snímača tepovej pulzácie. Zmeny pulzu v objeme artérií pod manžetou sú v okluzívnej manželi transformované na malé tlakové oscilácie, zreteľne viditeľné dokonca aj miernymi výkyvmi šípky aneroidného manometra alebo úrovne ortuti v tonometroch. Zjednodušený algoritmus na stanovenie krvného tlaku založený na údajoch o tlaku v manželi a amplitúde mikropulzácií tlaku v tej istej manže je znázornený na obrázku.

Technický problém merania amplitúdy týchto malých kmitov bol vyriešený v 30-40e. Avšak úloha striktne formalizovanej, objektívnej a presnej interpretácie výsledkov merania charakteristík malých tlakových pulzácií v manželi nenašla riešenie až do sedemdesiatych rokov 20. storočia. Jeho riešenie bolo podporované technickým pokrokom (predovšetkým v oblasti digitálnej mikroelektroniky), čo umožnilo na tieto účely využívať pomerne zložité metódy digitálneho spracovania signálu.

V roku 1976 spoločnosť Criticon vytvorila a spustila prvý automatický krvný tlakomer (Dinamap 825), ktorý úspešne implementuje modifikovanú oscilometrickú metódu E. Marey. Pri meraní krvného tlaku pomocou tejto metódy tlak v okluzívnej manželi klesá v krokoch - 6-8 mm Hg. Art. v jednom kroku a v každom štádiu tlaku sa analyzuje amplitúda mikropulzácií tlaku v manželi vznikajúcu pri prenose pulzácií tepien. Od 80. rokov je táto metóda používaná v posteľných a denne nositeľných denných meraniach krvného tlaku, ako aj v zariadeniach na sebakontrolu krvného tlaku. Medzi výrobcami dochádza k intenzívnej konkurencii v oblasti zlepšovania algoritmov pre prevádzku zariadení s cieľom zvýšiť presnosť a spoľahlivosť získaných výsledkov. Najnovšie modely zariadení na automatické monitorovanie AD majú tiež zvýšenú "úroveň inteligencie" (modely "fuzzi logiky" - s "rozmazanou logikou"). To dáva nádej na zobrazenie nástrojov odolných voči poruchám srdcového rytmu a ručným pohybom počas merania. V súčasnosti tvoria zariadenia založené na oscilometrickej metóde približne 80% všetkých automatických a poloautomatických meradiel tlaku krvi. Medzi nositeľnými dennými monitormi sa toto percento zníži na 30%, zatiaľ čo auskultatory metódy sú zastúpené v 38% monitorov a kombinácia metód predstavuje 24% zariadení.

Zjednodušený algoritmus na stanovenie krvného tlaku pomocou oscilometrickej metódy.

Výhody a nevýhody auskultúrnych a oscilometrických metód

Auskultúrna metóda (podľa NS Korotkov)

Výhody: a) je dnes uznávaná ako oficiálna norma neinvazívneho merania krvného tlaku na diagnostické účely a počas overovania meračov krvného tlaku; b) má zvýšenú (relatívne oscilometrickú) odolnosť proti ručným pohybom, najmä ak spája analýzu zvukových javov s EK s R-vlnami použitím dvoch alebo viacerých mikrofónov s použitím komplexných spektrálnych algoritmov na rozpoznanie užitočného signálu (napríklad zariadenie Accutracker-2 je testované na bicykloch ergometrické zaťaženie úspešne vykonalo približne 93% meraní krvného tlaku); c) potenciálne odolnejšie voči srdcovým arytmiám.

Nevýhody: citlivosť na hluk v miestnosti, presnosť umiestnenia mikrofónov vzhľadom na tepnu, otočenie manžety s mikrofónom na rameno počas dlhodobého monitorovania vyžaduje priamy kontakt manžety alebo mikrofónu s pokožkou pacienta. Operačná prax ukazuje, že mikrofón je často najzraniteľnejším prvkom zariadenia (z hľadiska poškodenia a potreby opravy).

Oscilometrická metóda merania krvného tlaku

Výhody: a) je pomerne odolný voči hluku, ktorý umožňuje jeho použitie v situáciách s vysokou hladinou hluku (až do kabíny vrtuľníka); b) umožňuje stanovenie krvného tlaku v prípadoch, ktoré predstavujú problém pre auskultúrnu metódu, s výrazným auskultačným zlyhaním, "nekonečným tónom", slabými tónmi Korotkova; c) hodnoty tlaku prakticky nezávisia od zvrátenia manžety na ramene a závisia málo na pohyboch ramena (až kým manžeta nedosiahne ohyb na okraji); g) umožňuje merať krvný tlak bez straty presnosti cez tenkú tkaninu oblečenia; e) prax prevádzky ukazuje, že táto metóda spravidla poskytuje v každodennom režime monitorovania menšie percento neúspešných meraní ako auskultačná metóda.

Nevýhody: a) relatívne nízka odolnosť proti ručnému pohybu: napríklad SL90202 neposkytlo meranie krvného tlaku pri cvičení na 82% meraní; b) malý počet pacientov (asi 5%) poskytuje stabilné a významné rozdiely od hodnôt krvného tlaku metódou Korotkov, čo komplikuje interpretáciu výsledkov.

Zdôrazňujeme, že obe metódy sú neúčinné pri výrazných poruchách srdcového rytmu.

Metódy na rýchle meranie krvného tlaku (od kontrakcie ku kontrakcii srdca)

Cyklické metódy na meranie krvného tlaku sú najpresnejšie, ale umožňujú určiť krvný tlak v intervaloch minimálne 2-3 minúty (na krátky čas a pri nízkych hodnotách krvného tlaku sa interval môže znížiť na 1 minútu). Viaceré metódy umožňujú zvýšiť účinnosť monitorovania krvného tlaku a určiť všetky alebo niektoré ukazovatele krvného tlaku počas takmer každej kontrakcie srdca.

V roku 1969 dostal J. Penaz patent na metódu, ktorá sa v anglickom jazyku zvyčajne označuje ako "objemový". Vychádza z kontinuálneho hodnotenia objemu arteriálnych ciev prsta pomocou foto pletyzmografie a pomocou sledovacieho elektropneumatického systému na vytvorenie tlakovej manžety v okolitom prsnom tlaku, ktorý pôsobí proti preťahovaniu arteriálnych ciev, ktoré prechádzajú pod manžetu. Keď je splnená posledná podmienka (stálosť priemeru digitálnych tepien napriek zmenám krvného tlaku v nich), tlak v ťahoch v tepnách zostáva nezmenený a tlak v manželi začína "opakovať" krvný tlak v prsných tepnách. Výsledkom je, že zariadenie poskytuje jedinečnú príležitosť na dlhodobú registráciu neinvazívnych prostriedkov celej krivky krvného tlaku, ktorá bola predtým možná len invazívnou Oxfordovou metódou.

Stacionárne zariadenie, ktoré realizuje túto metódu, je známe ako Finapres a relatívne novo vytvorená nositeľná verzia je Portapres (I a II). Zariadenie má systém na korekciu krvného tlaku pre hydrostatickú korekciu, ku ktorému dochádza vtedy, keď sú prsty umiestnené odlišne od úrovne srdca. Bohužiaľ, táto metóda nie je bez základných nedostatkov. Nameraná hodnota DBP je nižšia ako v brachiálnej tepne a korekcia závisí od vazospastického stavu prsných tepien. SBP je zvyčajne vyšší u mladších jedincov ako v brachiálnej tepne, ale u starších ľudí je nižší. Zmena a doplnenie závisí aj od arteriálneho tónu

Definícia krvného tlaku metódou tonometrie bola prvýkrát popísaná Pressmanom a Newgardom v roku 1963 a zahŕňa čiastočné stlačenie povrchových tepien končatiny (napríklad na zápästí) a registráciu pomocou bočných tlakových prevodníkov zabudovaných do okluzívneho náramku preneseného cez stenu cievy. Predpokladá pravidelné porovnávanie s verifikačnou cyklickou metódou. V súčasnej dobe existujú prvé správy o úspešnom testovaní masovo vyrábaného nočného zariadenia Colin Pilot 9200. Záujem o túto metódu vďaka dennému monitorovaniu tlaku krvi je hlavne kvôli jedinečnej očakávanej kombinácii výhod tejto metódy: nepretržité zaznamenávanie krvného tlaku + nízka úroveň kompresných účinkov + relatívne nízka cena,

V nasledujúcich publikáciách sa podrobnejšie zaoberáme metódou 24-hodinového monitorovania krvného tlaku, možnosťami vlastného monitorovania krvného tlaku u pacientov doma, správnymi hodnotami krvného tlaku, výsledkami klinických štúdií na posúdenie presnosti meracích prístrojov vyrábaných rôznymi spoločnosťami.

MPR6-03 trieda A6.18

cena: 960 000 rubľov (*)

STRUČNÝ OPIS:

Pulzný oximetr Masimo SET ®

Neinvazívne meranie krvného tlaku

Impedančná metóda merania parametrov dýchania

Neinvazívne sledovanie centrálnych hemodynamických parametrov

Invazívne meranie krvného tlaku

Minimálne invazívne meranie CVP a iných nízkych tlakov v rôznych dutinách

Kapnograf v živom prúde (hlavný prúd)

Nepretržité monitorovanie metabolických potrieb

Kalkulačka metabolických potrieb

Analýza anestetických plynov (multigas)

Hĺbka anestézie (úroveň sedácie)

EKG, SpO2, termometria, NIAD, BH, RESP, sedatívna hladina, multigas, metabolizmus, EtCO2, Fico2, invazívny krvný tlak, hemodynamika

Určené na monitorovanie základných parametrov pacienta.

Všeobecné charakteristiky:

Kategórie pacientov

Dospelí, deti, novorodenci

konektory

Pripojenie ďalších modulov

USB pre prenos pacientov do PC

Sieťová karta s LAN portom pre pripojenie k centrálnemu monitorovaciemu systému

jedlo

220 V, batéria s minimálne 2 hodinami prevádzky

Tepelná tlačiareň

Tlačte až 3 krivky

zobraziť

15 "farebný dotyk

Tlačidlá pre rýchly prístup k parametrom

Súčasné zobrazenie kriviek na displeji

preprava

Rukoväť v hornej časti puzdra

Alarmový systém

3 úrovne priority

Nastavenie limitov alarmov

trendy

Grafické a digitálne, až 240 hodín

Hmotnosť zariadenia (s vstavanou batériou a napájaním), kg

Monitorovacie kanály:

Elektrokardiografia (EKG)

EKG 12 vedie: I, II, III, aVL, aVR, aVF, V1-V6

Analýza premenlivosti srdcovej frekvencie (HRV)

Srdcová frekvencia (HR)

Analýza a automatické rozpoznanie arytmií

5 elektród kábla elektrokardiogramu v súprave

Pulzná oxymetria MASIMO

Pulzná frekvencia (PE)

Saturačná arteriálna kyslíková krv (SpO2)

Neinvazívne meranie krvného tlaku (NIAD)

Syst / Med / Diast AD

Automatické meranie mimoriadneho krvného tlaku (NNIAD)

Syst / Med / Diast AD

Čas oneskorenia vlny FPG vzhľadom na ORS komplexu EKG

Impedančná metóda merania parametrov dýchania

Respiračná frekvencia (BH)

termometria

Meranie teplotného rozdielu (ΔT)

Neinvazívne sledovanie centrálnych hemodynamických parametrov

Metóda oscilometrickej kompresie objemu

CO, SV, CI, SVR, SVRI, SVI, LCW, LCWI, LSW, LSWI, LSP, LSPI, VSV

Syst / Med / Diast AD

Výber typu tlaku: ART, PA, CVP, ICP, RAP, LAP, RVP, UA

Nepriame (neinvazívne) metódy merania krvného tlaku

V súčasnosti existuje niekoľko skupín metód na nepriame zaznamenávanie krvného tlaku.

V závislosti od princípu, ktorý je základom ich práce, sa rozlišujú palpácie, auskultatívne a oscilometrické metódy.

1. Metóda palpácie zahŕňa postupnú kompresiu alebo dekompresiu končatiny v tepne a palpácii vzdialené od miesta oklúzie. Jedno z prvých prístrojov, ktoré navrhol S. Basch v roku 1876, umožnilo určiť systolický krvný tlak. V roku 1896 navrhol S. Riva-Rocci použitie krycej kompresnej manžety a vertikálneho ortuťového manometra pre metódu palpácie. Úzka manžeta (len šírka 4 až 5 cm) viedla k nadhodnoteniu získaných hodnôt BP až do 30 mm Hg. Po piatich rokoch F. Recklinghausen zvýšil šírku manžety na 12 cm av tejto podobe túto metódu k dnešnému dňu existuje. Tlak v manželi sa zvýši na úplné zastavenie impulzu a potom sa postupne znižuje. Systolický krvný tlak sa určuje pri tlaku v manžeti, pri ktorom sa objaví impulz, a diastolický tlak je určený momentmi, kedy je náplň impulzu výrazne znížená alebo dochádza k zdanlivému impulzovému zrýchleniu (pulzus celer) [3].

2. Auskultačná metóda merania krvného tlaku bola navrhnutá v roku 1905. N.S. Korotkov. Typickým prístrojom na stanovenie tlaku metódou Korotkov (sfygmomanometer alebo tonometer) je manžeta, ktorá sa čerpá vzduchom, a ortuťový manometer alebo aneroid na meranie tlaku v manželi. Manžeta pozostáva z gumovej komory a nepružného plášťa plášťa, ktorý môže byť zabalený okolo predlaktia a zaistený. Manžeta sa zvyčajne čerpá ručne gumovou žiarovkou a vzduch sa z nej môže pomaly uvoľňovať cez špeciálny ventil.

Princíp sphygmomanometra spočíva v tom, že ak je manžeta zabalená okolo predlaktia a vyčerpaná, arteriálna krv môže prúdiť cez úsek, ktorý ju upína, len keď arteriálny tlak prekročí tlak v manželi. Navyše, ak je manžeta čerpaná na tlak, pri ktorom je tepna upnutá len čiastočne, prúd sa stáva turbulentný v tých časoch, keď krv pretrhne cez úzky otvor v tepne počas každého srdcového tepu. Zvuky, ktoré z toho vyplývajú, nazývané Korotkovove tóny, sa dajú počuť stetoskopom umiestneným pod tepnou pod obväzom.

Na meranie tlaku pomocou sfygmomanometra a stetoskopu sa tlaková manžeta na predlaktie najskôr čerpá na tlak, ktorý je zjavne lepší ako systolický "horný". Súčasne sa zvuky v stetoskopu nezabudnú, pretože tepna je úplne stlačená manžetou. Potom sa tlak v manželi zníži a akonáhle tlak v manželi stane menej systolický, malé časti krvi sa prerazia cez tepnu pod manžetou a Korotkoffové tóny sa začnú počuť cez stetoskop. Tlak v manželi, ktorý ukazuje manometer v okamihu, keď je počuť prvý tón Korotkov, je zaznamenaný ako systolický.

Keď tlak manžety naďalej klesá, Korotkovove tóny sú stále počuteľné, kým tlak manžety nie je dostatočný na upnutie nádoby vo všetkých častiach srdcového cyklu. Tok krvi sa stáva laminárnym, Korotkovove tóny zmiznú a na tomto mieste tlakomer ukazuje hodnotu diastolického tlaku.

V tejto forme sa táto metóda aktívne používa dnes. Krvný tlak sa meral najmenej raz pomocou sfygmomanometra počas lekárskych vyšetrení.

Auskultačná metóda je v súčasnosti uznávaná WHO ako referenčná metóda pre neinvazívne stanovenie krvného tlaku napriek mierne podhodnoteným hodnotám systolického krvného tlaku a vysokému diastolickému tlaku krvi v porovnaní s údajmi získanými invazívnym meraním. Dôležitými výhodami metódy je vyššia odolnosť voči srdcovým arytmiám a pohybom rúk počas merania. Metóda má však množstvo významných nevýhod spojených s vysokou citlivosťou na hluk v miestnosti, rušenie spôsobené trením manžety proti oblečeniu, ako aj potreba presného umiestnenia mikrofónu nad artériou. Presnosť zaznamenávania krvného tlaku je výrazne znížená s nízkou intenzitou tónov, prítomnosťou "poruchy auskultúry" alebo "nekonečného tónu". Ťažkosti vznikajú pri učení pacienta, ako počúvať tóny, čím sa znižuje sluch u pacientov. Chyba pri meraní krvného tlaku touto metódou sa skladá z chyby samotnej metódy, manometra a presnosti určenia momentu čítania indikátorov v rozmedzí od 7 do 14 mm Hg. Dva hlavné dôvody spôsobujú, že manžetové zariadenia nie sú vhodné na monitorovanie monitorovania krvného tlaku. Po prvé, pri operatívnej kontrole je potrebné pomerne často určiť hladinu arteriálneho tlaku a preto často vyčerpať okluzívnu manžetu, ktorá sa stáva trvalým znepokojujúcim faktorom, najmä počas spánku, ktorý sa stáva zdrojom emočného stresu a to je pre ťažko chorého pacienta neprijateľné, Po druhé, v podmienkach dobrovoľného pohybu pacienta sú meradlá prakticky nefunkčné. To je spôsobené tým, že pacientovi, ktorý je v vážnom stave, sa v zásade nemôže vyžadovať, aby prednastavil postup merania akýmkoľvek spôsobom, napríklad aby sa v tomto čase nepohyboval alebo nezohľadnil špeciálnu polohu v posteli. Navyše ťažký alebo spací pacient bude s najväčšou pravdepodobnosťou znepokojený v čase merania, čím vznikne intenzívny signál rušenia, ak je meranie spojené s takým rušivým účinkom, ako je opuch okluzívnej manžety. V takejto situácii ani pri zapojení počítača nedôjde k požadovanému účinku, pretože počítač, rozpoznávajúci rušenie, vás požiada, aby ste opakovali postup merania, t. J. Na opätovné nafúknutie manžety, a tento proces opakovaného merania nielenže zvýši už silný účinok stresu, ale môže tiež spôsobiť ischémiu okludovaného orgánu. Z tohto dôvodu je jasné, prečo ani relatívne dobré meracie prístroje na meranie krvného tlaku nenašli aplikáciu v oddelení intenzívnej starostlivosti av prípade naliehavej potreby sa lekári prihlásili na priamu metódu. [3]

3. Oscilometrická metóda stanovenia krvného tlaku, ktorú navrhla E. Marey už v roku 1876, je založená na určení pulzných zmien v objeme končatiny. Po dlhú dobu nebola široko rozšírená z dôvodu technickej zložitosti. Iba v roku 1976 spoločnosť OMRON Corporation (Japonsko) vynašla prvý monitor na krvný tlak v lôžku, ktorý pracoval podľa modifikovanej oscilometrickej metódy. Podľa tejto metódy sa tlak v okluzívnej manželi redukuje postupne (rýchlosť a množstvo krvácania sa určuje algoritmom zariadenia) a v každom štádiu sa analyzuje amplitúda mikropulzácií tlaku v manžeti, ku ktorému dochádza počas prenosu tepien do nej. Najsilnejší nárast amplitúdy pulzácie zodpovedá systolickému arteriálnemu tlaku, maximálnym pulzáciám na priemerný tlak a prudkému oslabeniu pulzácií na diastolický. V súčasnosti sa oscilometrická metóda používa približne v 80% všetkých automatických a poloautomatických prístrojov na meranie krvného tlaku. V porovnaní s auskultúrou je oscilometrická metóda odolnejšia voči vystaveniu hluku a pohybu manžety pozdĺž ramena, umožňuje meranie prostredníctvom tenkého oblečenia, ako aj za prítomnosti výrazného "poruchy auskultácie" a slabých Korotkovových tónov. Pozitívnou vecou je registrácia hladiny krvného tlaku vo fáze kompresie, keď nie sú žiadne lokálne poruchy obehu, ktoré sa objavujú počas obdobia krvácania z krvi.

Oscilometrická metóda v menšej miere ako auskultúrna metóda závisí od elasticity cievnej steny, ktorá znižuje frekvenciu detekcie pseudorezistentnej hypertenzie u pacientov s ťažkými aterosklerotickými léziami periférnych artérií. Táto technika sa ukázala byť spoľahlivejšia pri dennom monitorovaní krvného tlaku. Použitie oscilometrického princípu umožňuje odhadnúť úroveň tlaku nielen na úrovni brachiálnej a popliteálnej tepny, ale aj na iných tepnách končatín. To viedlo k vytvoreniu celej série profesionálnych a domácich meracích prístrojov s fixáciou na rameno, zápästie (zariadenia typu Omron série R, M) a zjednodušenie merania krvného tlaku v ambulantnom prostredí, na ceste atď.

Použitie oscilometrickej metódy umožňuje znížiť vplyv ľudského faktora na proces zaznamenávania tlaku, čo umožňuje znížiť chybu merania.

Monitorovanie krvného tlaku neinvazívnym spôsobom

Meranie krvného tlaku mechanickým tonometrom

Tonometer je zariadenie, ktoré vám umožňuje zistiť krvný tlak doma. Je mechanický, poloautomatický a plne automatický. Posledné dve zariadenia sú pomerne jednoduché v riadení a sú veľmi populárne u starších ľudí so zlým zrakom a sluchom. Nevýhodou je práca na batériách, ktoré môžu sedieť v nesprávnom čase, s vysokými nákladmi. Zariadenie na meranie mechanického tonometra v krvnom tlaku nemá takéto chyby. Je schopný zobraziť najpresnejšie výsledky, ale iba ak je správne aplikovaný. Jeden sa môže naučiť používať takéto zariadenie štúdiom jednoduchého algoritmu činností.

Vlastnosti mechanického zariadenia

Mechanické tonometre sú niekedy nazývané sfygmomanometre, to znamená zariadenia na stanovenie indikátorov tlaku neinvazívnym spôsobom (bez penetrácie do tela). Meria sa na ulnárnej tepni auskultúrnou technikou, ktorú Korotkov vynašiel na začiatku 20. storočia. Jej podstatou spočíva v počúvaní tónov stetoskopom.

Zloženie mechanického tonometra na meranie tlaku zahŕňa nasledujúce komponenty:

 • manžeta, ktorá má rozdielne veľkosti a je nosená na ruke;
 • hruška, pod ktorou je ventil, ktorý reguluje prietok vzduchu;
 • tlakomer zobrazujúci výsledky tlaku na obrazovke.

Samostatne je stetoskop pre počúvanie tónov. V niektorých tonometroch je zabudovaný do samotného zariadenia. K dispozícii sú aj modely s kombinovaným manometrom a hruškou.

Na meranie krvného tlaku sa vyrába mechanický tlakomer mnohých firiem zameraných na zdravotnícke zariadenia. Na vytvorenie svojich modelov používajú úplne iné materiály. Kvalita konečného výrobku a jeho trvanlivosť bude závisieť od jeho kvality.

Výhody a nevýhody

V lekárskej praxi sa tlak meria mechanickým tonometrom. Odborníci oceňujú tento typ nástroja pre nasledujúce výhody:

 • rozumnú cenu a dlhú dobu prevádzky;
 • tlak sa meria presne;
 • nie sú potrebné žiadne batérie.

Tonometer zobrazuje správny krvný tlak len vtedy, ak je správne použitý. Bez prvých skúseností môže byť ťažké merať. Môžu byť prekonané štúdiom pokynov alebo konzultáciou so špecialistom.

Lekárske tlakové tonometre majú nasledujúce nevýhody:

 • Je nepohodlné použiť pre pacientov s poruchou sluchu a slabým zrakom. Obzvlášť závažný problém pre vekovú skupinu ľudí. Zdá sa, že je ťažké čítať indikátory na meradle a počuť tóny stetoskopom.
 • Ťažkosti pri meraní vlastného krvného tlaku s tonometrom mechanického typu. Človek musí ešte dokázať oprieť sonickú membránu proti tepne a držať ju spolu s hruškou, odskrutkovaním odvzdušňovacieho ventilu. Zjednodušené kombinované modely úloh.
 • Trvanie procesu. Automatické a poloautomatické tonometre dokážu merať tlak v sekundách. Mechanické modely vyžadujú viac času.

Proces merania tlaku

Je potrebné merať tlak pomocou tonometra podľa nasledujúceho algoritmu činností:

 • Ideálne sedí na stoličke pred stolom, spočíva na chrbte a narovnáva nohy. Rameno, na ktorom sa bude vykonávať meranie krvného tlaku, sa po odstránení rušivého oblečenia ohnú na lakte. Dolné končatiny nie je možné prekrížiť ani nad sebou.
 • Nadvihnite tesne nad lakťom ohýbanie manžety. Utiahnite to by malo byť mierne. Ak to prehnanete, údaje budú preceňované. V opačnej situácii sa zistí príliš nízky tlak. Skontrolujte, či je manžeta dobre utiahnutá vložením 2 prstov pod ňu. Ak je všetko správne, potom to nie je ľahké, ale je to celkom reálne.
 • Vložte stetoskop a sklopte hlavu proti artérii, ktorá je lokalizovaná na lakte. Aby sa zabránilo rušeniu pri počúvaní tónov, je potrebné držať zvukovú membránu tesne pod manžetou s indexom alebo stredným prstom.
 • Ventil pevne otočte na hrušku. Potom začnite intenzívne stláčať, čím nafúknite manžetu. Ukončenie procesu je nevyhnutné pri dosiahnutí známky 180 mm Hg. Art. na rozchod. Pri hypertenzii je lepšie zostať na indikátoroch 200-220 mm Hg. Art.
 • Mierne odskrutkujte ventil na hruške, aby sa z nej dostal vzduch rýchlosťou 2-3 mm Hg. Art. za sekundu. V tomto momente je dôležité počuť prvý tón a opracovať výsledný obrázok. Je to horná hranica (systolická), ktorá zobrazuje silu tlaku v čase srdcového tepu. Postupne sa zväčšuje tón a potom začne byť tichšie. Posledný zvuk počuť je nižší prah (diastolický). Odráža silu krvného tlaku na cievy v čase úplnej relaxácie srdca.

Tieto merania môžu byť splnené, ak sú blízke 120/80 mm Hg. Art. V prípade odchýlky od optimálnej rýchlosti 20 jednotiek alebo viac sa odporúča vykonať niekoľko ďalších meraní v intervale 2-3 minút na oboch rukách. Všetky výsledky sa musia zaznamenať a preukázať lekárovi, aby mohol odporučiť účinnú liečbu s hypotenzívnymi účinkami (zníženie tlaku).

Top tonometre

Je potrebné vybrať len tie najpresnejšie meracie prístroje. Nasledujúci zoznam najlepších monitorov krvného tlaku vám môže pomôcť:

 • Mechanický tonometer LD-71A má kovový stetoskop zabudovaný do nylonovej manžety, čo výrazne zjednodušuje proces merania tlaku. Súprava je tiež dodávaná s krúžkom na upevnenie a sáček z vinylu. Hmotnosť zariadenia je 340 g. Chyba udávaná výrobcom je + -4 jednotiek. Cena tonometra je 500 rubľov.
 • Mechanický typ tonometra CS MEDICA má vstavaný stetoskop a filter na hruške, ktorý zabraňuje hromadeniu prachu. Pre jednoduchosť má manžeta kovovú konzolu, ktorá zjednodušuje proces upevňovania. Prístroj stojí asi 500-550 rubľov.
 • Poloautomatický manometer B.WellWA-22h sa považuje za jeden z najlepších svojho druhu. Má vstavaný systém na určenie prítomnosti poruchy srdcového rytmu a rozsahu ukazovateľov. Platné hodnoty sú v zelenej zóne. Ak má osoba problémy s tlakom, výsledok bude žltý alebo červený. Presnosť tohto poloautomatického zariadenia bola preukázaná mnohými testami a jeho zrejme výhodou je univerzálnosť. Manžeta sa dá ľahko oddeliť a umyť a samotná puzdro je vodotesné a dostatočne odolné, čo umožňuje použitie tonometra B.WellWA-22h prakticky v akýchkoľvek podmienkach. Jeho náklady zvyčajne nepresahujú 2000 rubľov.
 • Automatický krvný tlakomer OMRON M3 má inteligentný detekčný systém. Meria sa s vysokou presnosťou a dokáže zistiť prítomnosť arytmií. Ak sú zistené odchýlky, príslušný indikátor sa zobrazí na obrazovke prístroja. S hypertenziou bude toto zariadenie veľmi užitočné, pretože má vstavanú pamäť. Kedykoľvek môžete vidieť predchádzajúce výsledky alebo ich zobraziť lekárovi. Zjavnou výhodou merania tlaku pomocou automatického tonometra OMRON M3 je schopnosť zistiť, či je manžeta správne umiestnená. Zariadenie na obrazovke označí túto nuanciu, ktorá v prípade potreby opraví a získa presnejšie údaje. Jeho jedinou nevýhodou je zložité riadenie. Obzvlášť dlho na to, aby si zvykol, budú starší ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s touto technikou. Cena zariadenia je 2600 rubľov.
 • Tonometer UB-201 je automatické meranie tlaku na zápästie. V skutočnosti sa dá zapadnúť do vrecka, takže je ľahké ho prepravovať. Nabíjanie batérie, ktorá je súčasťou súpravy, stačí na 400 meraní. Displej sa hodí pre 3 veľké čiary. Elektronické zariadenie má indikátor stupňa nafukovania manžety a iba jedno tlačidlo na aktiváciu procesu, ktoré sa vykonáva úplne automaticky. To váži menej ako 100 gramov a stojí nie viac ako 1500 rubľov.
 • Model modelu LittleDoctorLD-22 pracuje v poloautomatickom režime. Na obrazovke sa zobrazuje nielen systolický a diastolický tlak, ale aj pulz. Veľkosť manžety zariadenia je 25-35 cm, preto nie je vhodná pre ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou. Priemerné náklady na tonometer LD-22 sa pohybujú od 1 300 do 1 700 rubľov.
 • Zariadenie na meranie tlaku UA 777 ACL predstavuje novú generáciu a má vstavaný sieťový adaptér, ktorý umožňuje pripojenie do elektrickej zásuvky. Veľká manžeta, 4 batérie a praktická taška sú súčasťou balenia tohto tonometra. Počas procesu merania zachytáva nielen horný a dolný prah tlaku, ale aj srdcový rytmus. Ak dôjde k poruchám, príslušný indikátor sa rozsvieti na obrazovke. Vďaka veľkej manžety je zariadenie vhodné aj pre osoby s telesnou hmotnosťou. Celý proces je automatizovaný. Ak chcete začať, stlačte tlačidlo 1. Displej zariadenia je trojriadkový a má veľkú veľkosť najmä pre ľudí s nízkym zrakom. Jeho priemerná cena sa pohybuje od 2 000 do 2 300 rubľov.
 • Meracie zariadenie BP A100 LIGHT sa považuje za najlepšiu možnosť pre ľudí so zlomeným srdcovým rytmom v porovnaní s inými tonometrami. Súprava obsahuje adaptér pre prácu zo zásuvky, ktorý je tiež dôležitým plusom. Tento tonometer detekuje arytmiu pomocou najnovšej technológie s definíciou PAD. Pre ľudí, ktorí nepoznajú krvný tlak, je postavený na prijateľných ukazovateľoch Ministerstva zdravotníctva. Ak je to potrebné, môžete porovnať aktuálne hodnoty s predchádzajúcimi hodnotami, pretože v tonometri sú zaznamenané posledných 30 výsledkov. Veľká obrazovka, ktorá môže obsahovať 3 riadky, bude vhodná pre ľudí so zlým zrakom. Ako bonus, BP A100 LIGHT má špeciálnu bunku, kam môžete dať fotografiu. Automatický proces merania sa spustí po stlačení tlačidla 1, ktoré je špeciálne zvýraznené. Zariadenie má z hľadiska pohodlia zvukovú signalizáciu o ukončení práce, ktorú ocenia najmä ľudia s postihnutím. Jeho cena je 1600 rubľov.
 • Poloautomatický tonometer NISSEIWS-1000 na určenie tlaku na zápästie je pomerne rozpočtová možnosť. Okrem hlavnej funkcie nie sú žiadne iné funkcie. Výsledky sa automaticky ukladajú do internej pamäte. Veľkosť manžety sa pohybuje od 12 do 25 cm, čo umožňuje používať na meranie tlaku u detí. U obéznych ľudí nemusí byť zariadenie vhodné. Pracuje výhradne na batériách. Cena 1400-1600 rub.
 • Automatické meracie zariadenie UA-1300 je najnovším vývojom. Špeciálne pre ňu vytvorila pohodlnú manžetu, ktorá pri nafukovaní nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity. Prístroj zaznamenáva krvný tlak a pulz osoby. Výsledky sa zobrazujú na veľkom displeji a sú nahlas hlásené, čo je ideálne pre ľudí so zlým zrakom. Pre pohodlie sa v tomto tonometri zhromaždili veľa rôznych funkcií, medzi ktoré patrí kalendár a hodiny. Indikátory po ukončení procesu nie sú potrebné na zaznamenávanie, pretože má zabudovanú pamäť pre 90 meraní. Manžeta NISSEIWS-1000 sa ľahko oddelí, ak potrebujete vybrať inú veľkosť. Jeho cena nepresahuje 2500 rubľov.

Vzhľadom na množstvo výhod vyplývajúcich z vyššie uvedených modelov sa odporúča konzultovať so špecialistom v lekárni. Povie vám, ako vybrať tonometer a na čo by ste mali venovať pozornosť. Zameranie sa na získané informácie bude môcť zakúpiť najlepšiu možnosť.

Dôvody na získanie neplatných hodnôt

Niekedy monitorujú krvný tlak rôzny tlak. Podstata problému nie je nevyhnutne v prítomnosti kardiovaskulárnych ochorení, ale pri vykonávaní chyby merania:

 • rolovanie oblečenia;
 • uvoľnenie vzduchu príliš rýchlo;
 • žiadna prestávka pred opätovným meraním;
 • používanie zariadenia s príliš malou alebo veľkou manžetou;
 • Nesprávna poloha tela alebo poloha ruky.

V podstate problém spočíva v nedostatku trpezlivosti s ľuďmi. Nečakajú niekoľko minút pred opakovaním merania, takže sa ruka vráti do normálu po upnutí, a preto sa indikátory stanú vyššie v každom novom čase.

Niekedy sú identifikované problémy s tlakom dočasné a vyskytujú sa v dôsledku nasledujúcich činností, ktoré boli vykonané krátko pred postupom merania:

 • fajčenie alebo konzumácia alkoholu;
 • príjem potravy;
 • používanie energetických nápojov, kávy alebo silného čaju;
 • skúsený stres.

Mechanický tonometer je presné a odolné zariadenie na stanovenie krvného tlaku. Každý sa môže naučiť, ako ich používať, po jednoduchom algoritme akcií. Pokiaľ ide o ľudí so zlým zrakom alebo sluchom, potom sa odporúča venovať pozornosť automatickým a poloautomatickým modelom. Sú ľahko ovládateľné a majú mnoho ďalších užitočných funkcií. Výsledky získané pri správnom používaní by mali byť správne, ale ak sa urobila chyba alebo ak osoba zanedbala prípravok, potom existuje šanca odhaliť falošnú hodnotu. V takomto prípade je potrebné postup merania znova vykonať po 3-minútovej prestávke podľa všetkých odporúčaní odborníkov a algoritmu činností.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príznaky a odstránenie aneuryzmy brušnej aorty: ako rozpoznať a predísť nebezpečenstvu v čase?

Aneuryzma je atypická expanzia cievy, ktorá sa najčastejšie tvorí v aorte. Miesto, kde sa táto patológia objavuje, je spravidla oblasťou oslabenej steny cievy, ktorá sa navyše ešte rozširuje pod vplyvom vysokého krvného tlaku.

Počet trombocytov Phonio

Kompletný krvný obraz poskytuje cenné diagnostické informácie. Často v laboratóriách používajú automatické hematologické pulty, ktoré umožňujú odhadnúť počet leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a niektorých ďalších krvných zložiek.

Rovnako ako bolesti hlavy

Cievne choroby s bolesťou hlavyToto je najbežnejší problém medzi občanmi veľkých miest. Ale napriek frekvencii príznakov a moderného vybavenia, bolesť hlavy zostáva tajomstvom medicíny.

Respiračná arytmia: príčiny, príznaky a registrácia na EKG, liečba - je to potrebné alebo nie?

U ľudí nie je nič trvalé. Dôležité dôležité parametre sa preto môžu meniť v krátkom časovom období, a to je normálne.

Ako diagnostikovať aterosklerózu: symptómy úzkosti, vyšetrovacie metódy

Ateroskleróza je chronické generalizované ochorenie, ktoré postihuje tepny akéhokoľvek kalibru a je charakterizované ukladaním špecifických lipoproteínov do cievnej steny, čo vedie k vzniku aterosklerotických plátov a zhoršenému prívodu krvi do vnútorných orgánov.

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.