Brainová arachnoiditída je zápal jedného z meningov, ktorý spôsobuje jeho zahustenie, adhézie sa tvoria v jeho tkanivách a to všetko vedie k narušeniu normálneho pohybu cerebrospinálnej tekutiny.

Akumuluje sa, adhézie sa transformujú na nádor, ktorý tlačí na mozog, ktorý minimálne hrozí zvýšeným intrakraniálnym tlakom, maximálne hydrocefalom, postihnutím a vo výnimočných prípadoch smrťou. Takže odpoveď na otázku: arachnoiditis - čo to je? - jednoznačné. Toto je nebezpečná choroba, ktorá môže byť vyliečená, ak ignorujete jej príznaky.

Čo je to?

Arachnoiditída je závažné zápalové ochorenie arachnoidnej membrány mozgu alebo miechy. Symptómy patológie závisia od jej distribúcie v mozgu a lokalizácie.

Arachnoiditída musí byť odlišná od asténie, s ktorou má podobné symptómy. Liečba choroby zahŕňa komplexnú konzervatívnu (lekársku) terapiu. V prípade závažných komplikácií je pacientovi predpísaná prvá, druhá alebo tretia skupina postihnutí.

príčiny

V každom druhom prípade sú príčinou arachnoiditídy infekčné ochorenia alebo purulentné fokálne zápaly (meningitída, tonzilitída, chrípka, otitída), v každom treťom prípade mozgové poranenie (krvácanie, kontúzia mozgu) av každom desiatom prípade nie je možné stanoviť presný pôvod patológie,

Ale lekári identifikujú rizikové skupiny, z ktorých patrí, zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja arachnoiditídy:

 • ak osoba žije v stave neustáleho stresu, morálnej únavy a emočného vyčerpania;
 • ak veľmi často trpí akútnymi ochoreniami dýchacích ciest;
 • ak osoba žije v nepriaznivých klimatických podmienkach, napríklad na Ďalekom severe;
 • ak je jeho práca spojená s ťažkou fyzickou prácou;
 • ak je telo pod konštantnou chemickou alebo alkoholovou intoxikáciou.

Niekedy sa príčinou ochorenia stáva patológia endokrinného systému a metabolické poruchy.

patogenézy

V arachnoidnej membráne mozgu sa reaktívny zápal vyskytuje v dôsledku vystavenia patogénu alebo jeho toxínom, čo vedie k porušeniu lymfatického a krvného obehu. Existuje niekoľko typov ochorení v závislosti od miesta a charakteru zmien - je to mozgová, cystická, adhezívna, adhezívna-cystická a spinálna arachnoiditída. Choroba môže mať akútny, subakútny alebo chronický priebeh.

V dôsledku porušenia obehu cerebrospinálnej tekutiny v niektorých prípadoch je možné pozorovať vývoj hydrocefalusu:

 • okluzívny hydrocefalus sa vyskytuje v dôsledku narušeného odtoku tekutiny z komorového systému mozgu;
 • Aresorpčný hydrocefalus sa môže vyvinúť ako dôsledok narušenia príjmu tekutiny cez trvalú látku v dôsledku adhezívneho procesu.

klasifikácia

Vzhľadom na povahu kurzu je choroba rozdelená do troch foriem: akútna, subakútna a chronická. V závislosti od formy patológie bude jeden alebo druhý symptóm viditeľný.

Podľa miesta lokalizácie v mozgu sa rozlišujú tieto typy: lokalizácia zón

 • spinálny pohľad sa vyskytuje na zadnej ploche membrány miechy, vzniká v dôsledku traumy, môže sa objaviť v priebehu času.
 • cerebrálna arachnoiditída, vytvorená na konvexnom povrchu mozgu v zadnej kraniálnej stene /

Cerebrálna arachnoiditída je následne rozdelená na podtypy:

 • arachnoidná cysta zadnej lebečnej kosti;
 • arachnoiditída mostu-cerebellar rohu.
 • bazilárnej;
 • convexital;

Aj retrochirurgická arachnoiditída môže byť:

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 1. Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 2. Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 3. Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Symptómy arachnoiditídy

Pred rozpoznaním príznakov, ktoré sú charakteristické pre arachnoiditídu, treba poznamenať, že príznaky ochorenia závisia od miesta a sú rozdelené do troch typov - mozgovej, miechovej a cerebrospinálnej.

Mozková arachnoiditída je predovšetkým charakterizovaná silnými zápalmi v obálke ľudského mozgu, ako aj nasledujúcimi príznakmi:

 1. Príliš veľa močenia;
 2. Kŕče a v niektorých prípadoch závažné záchvaty;
 3. Poruchy v orgánoch sluchu;
 4. Zvýšená telesná teplota;
 5. Problémy so spánkom;
 6. Pamäť a pozornosť sa znižujú.
 7. Čiastočná alebo úplná strata vône;
 8. Všeobecná slabosť tela, ako aj nadmerná únava počas fyzického alebo psychického stresu;
 9. Akrokyanóza (koža nadobúda nejaký neobvyklý modrý odtieň);
 10. Konštantné závraty, ktoré sprevádzajú nesnesiteľné bolesti hlavy.

V situáciách, keď je prítomná spinálna arachnoiditída, sa pozorujú takmer rovnaké príznaky, existujú však aj iné príznaky, napríklad osoba je narušená častými bolesťami v bedrovej oblasti, ako aj v blízkosti vertebrálnej časti.

Okrem toho sa pacient obáva brnenia v končatinách tela, dočasnej paralýzy a niekedy necitlivosti v nohách. V najvážnejších prípadoch človek cíti porušenie genitálií, najmä úroveň účinnosti sa znižuje. Cerebrospinálny typ ochorenia kombinuje symptómy, ktoré sú charakteristické pre spinálnu aj mozgovú arachnoiditídu.

diagnostika

Zápal arachnoidnej membrány mozgu je diagnostikovaný porovnaním klinického obrazu ochorenia a údajov z ďalších štúdií:

 • revízna snímka lebky (príznaky intrakraniálnej hypertenzie);
 • elektroencefalografia (zmena bioelektrických ukazovateľov);
 • tomografia (vypočítaná alebo magnetická rezonancia) mozgu (expanzia subarachnoidného priestoru, komôr a cisterny mozgu, niekedy cysty v priestore intrashell, adhézie a atrofické procesy pri absencii fokálnych zmien v substancii mozgu);
 • testy mozgovomiechovej tekutiny (mierne zvýšený počet lymfocytov, niekedy malá disociácia proteínových buniek, únik tekutín za zvýšeného tlaku).

Diagnóza arachnoiditídy zahŕňa úplné neurologické vyšetrenie. V procese úplnej analýzy sa skúmajú reflexy, vegegatika a citlivosť.

účinky

Arachnoiditída môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • konvulzívne záchvaty;
 • ťažká strata videnia;
 • perzistentný hydrocefalus.

Sú to dosť vážne komplikácie. Takže pri konvulzívnych záchvatoch pacient bude musieť po celý čas užívať antikonvulzívne lieky. Tento dôsledok arachnoiditídy sa vyvíja približne v 10% prípadov a je charakteristický iba v ťažkých prípadoch samotnej choroby.

V 2% prípadov u pacientov trpiacich touto chorobou dochádza k výraznému zníženiu videnia. Je veľmi zriedkavé, aby pacienti úplne prehrali. Najnebezpečnejším z komplikácií arachnoiditídy je pretrvávajúci hydrocefalus, pretože môže byť smrteľný.

Liečba arachnoiditídy

Terapia arachnoiditídy sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Závisí od etiológie a stupňa aktivity choroby. Liečba liekov sa vykonáva dlhodobo, kurzy berúc do úvahy etiologický faktor a zahŕňajú:

 1. Antibakteriálne alebo antivírusové liečivá;
 2. Antihistaminiká (pipolfen, difenhydramín, suprastin, claritín atď.);
 3. Antikonvulzívna liečba (karbamazepín, finlepsín);
 4. Protizápalové lieky, - glukokortikoidy (najmä s alergickou a autoimunitnou povahou zápalu);
 5. Absorpčná liečba namierená proti adhéziám v priestore medzi vnútornými vrstvami (lidz, rumalón, pyrogén);
 6. Diuretiká pre syndróm hypertenzie (manitol, diabar, furosemid);
 7. Neuroprotektívna liečba (mildronát, cerebrolyzín, nootropil, vitamíny B).

Vzhľadom k tomu, že choroba je predĺžená, je sprevádzaná prejavmi asténie a emočných porúch, mnohí pacienti musia byť predpísaní antidepresívami, sedatívami, trankvilizérmi.

Vo všetkých prípadoch arachnoiditídy sa vyhľadávajú a liečia iné ohniská bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pretože môžu byť zdrojom opätovného zápalu mozgu. Okrem antibiotík sa uvádzajú antivírusové činidlá, posilňujúce opatrenia, užívanie multivitamínových komplexov, dobrá výživa a adekvátny režim pitnej vody.

Chirurgická intervencia

Závažná opto-chaosálna arachnoiditída alebo arachnoiditída zadnej kraniálnej fosízy v prípade progresívnej straty zraku alebo okluzívneho hydrocefalusu je indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Operácia môže spočívať v obnove priechodnosti hlavných cestičiek mozgomorfnej tekutiny, odstránení cyst alebo separácie adhézií, čo vedie k stlačeniu priľahlých mozgových štruktúr.

Na zníženie hydrocefalu pri arachnoiditíde je možné použiť posunovacie operácie zamerané na vytvorenie alternatívnych spôsobov odtoku mozgovomiechovej tekutiny: cystoperitoneálne, ventrikuloperitoneálne alebo lumboperitoneálne posunovanie.

Prognóza arachnoiditídy

Vo väčšine prípadov sa pacientom s arachnoiditídou dostáva tretia skupina postihnutia. Avšak ak majú zhoršené zrakové zhoršenie a často majú epileptické záchvaty, môžu im priradiť druhú skupinu postihnutých.

Prvá skupina postihnutia zahŕňa pacientov s opticko-chiastickou arachnoidídou, ktorá vyvolala úplnú slepotu. Pacienti s arachnoiditídou sú kontraindikovaní pri práci na doprave, vo výške, v blízkosti požiaru, v hlučných miestnostiach, pri nepriaznivých klimatických podmienkach, s toxickými látkami.

Ako sa prejavuje arachnoiditída: príznaky a liečba ochorenia

Arachnoiditída sa týka kategórie serózneho zápalu, sprevádzaného pomalším prietokom krvi a zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. V dôsledku tohto zápalu kvapalná časť krvi preniká cez steny do okolitých mäkkých tkanív a stagnuje v nich.

Edém spôsobuje miernu bolesť a mierne zvýšenie teploty, mierne ovplyvňuje funkcie zapáleného orgánu.

Najväčším nebezpečenstvom je pretrvávajúce výrazné rozšírenie spojivového tkaniva, pričom sa ignoruje choroba alebo nedostatok liečby. Druhý je príčinou vážneho narušenia orgánov.

Mechanizmus chorôb

Arachnoiditída mozgu alebo miechy je serózny zápal konkrétnej štruktúry umiestnenej medzi tvrdou hornou vrstvou a hlbokou mäkkou. Vyzerá ako tenká tkanina, pre ktorú dostala názov arachnoidnej membrány. Štruktúra je tvorená spojivovým tkanivom a tvorí také úzke spojenie s mäkkou membránou mozgu, ktoré sa považujú za spoločné.

Arachnoidná membrána je oddelená od mäkkého subarachnoidálneho priestoru obsahujúceho mozgomorfínovú tekutinu. Tu sú umiestnené krvné cievy, ktoré kŕmia štruktúru.

Vzhľadom na túto štruktúru nie je zápal arachnoidnej membrány nikdy lokálny a rozšíri sa na celý systém. Infekcia sa dostáva cez tvrdú alebo mäkkú škrupinu.

Zápal s arachnoiditídou vyzerá ako zhrubnutie a zakalenie škrupiny. Vznikajú adhézie medzi cievami a arachnoidnou štruktúrou, ktorá zasahuje do obehu cerebrospinálnej tekutiny. Po čase sa tvoria arachnoidné cysty.

Arachnoiditída spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, ktorý vyvoláva tvorbu hydrocefalusu dvomi mechanizmami:

 • nedostatočný odtok tekutiny z komôr mozgu;
 • problémy s absorpciou mozgovomiechovej tekutiny cez vonkajšie puzdro.

Príznaky ochorenia

Ide o kombináciu príznakov mozgovej poruchy s niektorými príznakmi, ktoré naznačujú hlavné miesto poškodenia.

Pre akýkoľvek typ arachnoiditídy sú prítomné nasledujúce ochorenia:

 • bolesti hlavy - zvyčajne najintenzívnejšie ráno, môžu byť sprevádzané vracaním a nevoľnosťou. Môže byť lokálna v prírode a objavuje sa v priebehu úsilia - napätie, snaha skákať, neúspešný pohyb, v ktorom je pevná podpora pod patami;
 • závraty;
 • poruchy spánku sú často pozorované;
 • podráždenosť, poruchy pamäti, všeobecná slabosť, úzkosť atď.

Keďže arachnoidná membrána je zapálená všetko, nemožno hovoriť o lokalizácii tejto choroby. Omezená arachnoiditída spôsobuje výrazné hrubé porušenia v niektorých oblastiach na pozadí všeobecného zápalu.

Umiestnenie ohniska ochorenia určuje nasledujúce príznaky:

 • konvexitálna arachnoiditída poskytuje prevahu známok podráždenia mozgu nad porušením funkčnosti. Toto sa prejavuje pri konvulzívnych záchvatoch, podobne ako epileptické;
 • keď sa edém nachádza hlavne v okcipitálnej časti, videní a sluchu. Vyskytla sa strata zorného poľa, zatiaľ čo stav fundusu naznačuje optickú neuritídu;
 • Existuje nadmernú citlivosť na zmeny počasia sprevádzané mrazom alebo nadmerným potennom. Niekedy dochádza k nárastu hmotnosti, niekedy aj smäd;
 • arachnoiditída mozočkového uhla je sprevádzaná paroxysmálnou bolesťou v zadnej časti hlavy, chmúrne tinitus a vertigo. V tomto prípade je zostatok výrazne narušený;
 • s arachnoiditovou occipitálnou nádržou sa objavujú príznaky poškodenia nervových obličiek. Tento typ ochorenia sa rozvíja akútne a je sprevádzaný výrazným zvýšením teploty.

Liečba ochorenia sa vykonáva iba po stanovení zamerania zápalu a hodnotenia poškodenia.

Príčiny ochorenia

Zápal a ďalšia tvorba arachnoidných cyst sú spojené s primárnym poškodením, mechanickými vlastnosťami alebo majú infekčnú povahu. Avšak v mnohých prípadoch je hlavnou príčinou zápalu a teraz je neznámy.

Hlavnými faktormi sú:

 • akútna alebo chronická infekcia - zápal pľúc, zápal dolných dutín, bolesť hrdla, meningitída atď.
 • chronická intoxikácia - otravy alkoholom, otravy olovom atď.;
 • poranenia - posttraumatická mozgová arachnoiditída je často dôsledkom poranení chrbtice a poranenia hlavy, dokonca aj uzavretých;
 • príležitostne sa narúša endokrinný systém.

Druhy ochorení

Pri diagnostike ochorenia s použitím niekoľkých metód klasifikácie spojených s lokalizáciou a priebehom ochorenia.

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 • Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 • Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 • Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Lokalizácia arachnoiditídy

Všetky choroby tohto druhu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: cerebrálna arachnoiditída, tj zápal arachnoidnej membrány mozgu a zápal miechy - zápal membrány miechy. Podľa lokalizácie choroby mozgu je rozdelená na konvexitálne a bazálne.

Keďže liečba zahŕňa vplyv predovšetkým na najviac postihnuté oblasti, klasifikácia spojená s oblasťou najväčších škôd je podrobnejšia.

 • Cerebrálna arachnoiditída je lokalizovaná na báze, na konvexnom povrchu, aj v zadnej lebečnej kosti. Symptómy spájajú príznaky všeobecnej poruchy a zápalu spojené s nidusom.
 • Keď konvexitálna arachnoiditída postihuje povrch veľkých hemisfér a gyrus. Vzhľadom na to, že tieto oblasti súvisia s motorickými a senzorickými funkciami, tlak vytvorenej cysty vedie k narušeniu citlivosti na kožu: buď prehĺbenie alebo silné exacerbácie a bolestivá reakcia na účinky nachladnutia a tepla. Podráždenie v týchto oblastiach vedie k epileptickým záchvatom.
 • Adhezívna mozgová arachnoiditída je veľmi ťažká. Kvôli nedostatočnej lokalizácii sa pozorujú len bežné symptómy a sú spojené s mnohými ochoreniami.
 • Optická chiasmatická arachnoiditída sa týka zápalu bázy. Jeho najcharakteristickejším znakom na pozadí mozgových príznakov je zníženie videnia. Choroba sa rozvíja pomaly, charakterizuje sa alternatívne poškodenie oka: videnie kvapky v dôsledku stláčania zrakového nervu počas tvorby zrastov. Pri diagnostike tejto formy ochorenia je veľmi dôležité preskúmanie fundusu a zorného poľa. Existuje závislosť stupňa porušenia od etáp štádia choroby.
 • Zápal pavučiny membrány zadnej kraniálnej fosí - druh šírenia choroby. Jeho akútna forma sa vyznačuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom, to znamená bolesť hlavy, vracanie a nevoľnosť. V subakútnom priebehu sa tieto príznaky vyhladzujú a na prvom mieste sa uvádzajú poruchy vestibulárneho aparátu a synchronicita pohybov. Pacient stráca rovnováhu, napríklad keď zvrhol hlavu. Pri chôdzi sa pohyby nôh nesynchronizujú s pohybom a uhlom trupu, ktorý vytvára špecifickú nerovnomernú chôdzu.

Cystická arachnoiditída v tejto oblasti má rôzne príznaky, v závislosti od povahy adhézie. Ak sa tlak nezvýši, choroba môže trvať niekoľko rokov, prejavujúca sa ako dočasná strata synchronizácie alebo postupne sa zhoršujúca rovnováha.

Najhorším dôsledkom arachnoiditídy je trombóza alebo náhle obštrukcia v poškodenej oblasti, čo môže viesť k rozsiahlemu poškodeniu obehu a cerebrálnej ischémii.

Ischémia mozgu.

Spinálna arachnoiditída je klasifikovaná podľa typu cystického, adhezívneho a lepidlo-cystického typu.

 • Lepidlo často prebieha bez trvalých znakov. Môžu byť zaznamenané medzičasové neuralgie, ischias a podobne.
 • Cystická arachnoiditída spôsobuje silnú bolesť chrbta, zvyčajne na jednej strane, ktorá potom uchopí druhú stranu. Pohyb je ťažký.
 • Cystická adhezívna arachnoiditída sa prejavuje ako strata citlivosti na kožu a ťažkosti s pohybom. Priebeh choroby je veľmi rôznorodý a vyžaduje starostlivú diagnózu.

Diagnóza ochorenia

Dokonca aj najvýraznejšie príznaky arachnoiditídy - závraty, bolesti hlavy, sprevádzané nevoľnosťou a vracaním často nevyvolávajú dostatočnú úzkosť u pacientov. Útoky sa vyskytujú 1 až 4 krát mesačne a iba tie najťažšie z nich trvajú dosť dlho, aby konečne dostali chorého, aby si dbal na seba.

Keďže príznaky ochorenia sa zhodujú s veľkým množstvom iných mozgových porúch, aby sa urobila správna diagnóza, je potrebné uchýliť sa k mnohým výskumným metódam. Vymenujte ich neurologovi.

 • Vyšetrenie oftalmológom - opticko-chiamatická arachnoiditída sa týka najčastejších typov ochorenia. U 50% pacientov so zápalom zadnej kraniálnej fosízy sa zaznamená stagnácia v oblasti optického nervu.
 • MRI - presnosť metódy dosahuje 99%. MRI vám umožňuje určiť stupeň zmeny arachnoidnej membrány, fixovať polohu cysty a tiež vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné príznaky - nádory, abscesy.
 • Rádiografia - používa ju na detekciu intrakraniálnej hypertenzie.
 • Krvný test sa vykonáva nevyhnutne na zistenie absencie alebo prítomnosti infekcií, stavov imunodeficiencie a iných vecí. Tak určte hlavnú príčinu arachnoiditídy.

Iba po vyšetrení môže odborník a možno aj viac osôb predpísať príslušné ošetrenie. Kurz zvyčajne vyžaduje opakovanie za 4-5 mesiacov.

liečba

Liečba zápalu dura mater sa vykonáva v niekoľkých štádiách.

 • Po prvé, je potrebné odstrániť primárne ochorenie - sinusitída, meningitída. Na tento účel sa používajú napríklad antibiotiká, antihistaminiká a desenzibilizátory - difenhydramín alebo diazolín.
 • V druhom stupni sú predpísané absorpčné činidlá, ktoré pomáhajú normalizovať intrakraniálny tlak a zlepšujú metabolizmus mozgu. Môžu to byť biologické stimulátory a jódové prípravky - jodid draselný. Vo forme injekcií aplikujte lizzu a pyrogénne.
 • Používajú sa dekongestanty a diuretiká - furasemid, glycerín, ktorý zabraňuje akumulácii tekutín.
 • Ak sa vyskytnú kŕčovité záchvaty, predpisujú sa antiepileptiká.

Pri cystickej adhezívnej arachnoiditíde, ak je cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny veľmi ťažká a konzervatívna liečba nedáva výsledky, neurochirurgické operácie sú vykonávané na odstránenie adhézií a cyst.

Arachnoiditída je pomerne úspešne liečená a ak ju včas navštívi lekár, najmä v štádiu akútneho zápalu, zmizne bez následkov. Vo vzťahu k životu je prognóza takmer vždy priaznivá. Keď choroba prechádza do chronického stavu s častými recidivami, pracovná kapacita sa zhoršuje, čo si vyžaduje posun k ľahšej práci.

Arachnoiditída: príčiny, formy, znaky, liečba, prognóza

Arachnoiditída je zápal v arachnoidnej membráne mozgu alebo miechy v prítomnosti vírusovej, bakteriálnej infekcie, autoimunitného alebo alergického procesu, ktorý je bežnejší u mladých ľudí.

Choroba bola popísaná po prvýkrát koncom 19. storočia, ale diskusie pokračujú aj dnes. Mnohí ľudia s chronickými bolesťami hlavy a príznakmi hypertenzného syndrómu sa opakovane liečia v neurologických nemocniciach, ale nepatogénna terapia neprináša požadovaný výsledok, len krátko zlepšuje stav pacienta.

Medzitým môže arachnoiditída spôsobiť postihnutie a vo vážnych prípadoch sa musia stať pacienti so zdravotným postihnutím, takže problém kompetentného prístupu k tejto chorobe zostáva mimoriadne dôležitý.

Mozog je obklopený tromi mušľami: tvrdým, mäkkým a arachnoidným. Pavučina je pod tuhou látkou a zakrýva mozog vonku, spojený s choroidom, ktorého prvky prenikajú medzi závitmi. Vzhľadom na to, že arachnoidná membrána je úzko spätá s mäkkým a nemá vlastné zásobovanie krvou, koncepcia arachnoiditídy je dnes kritizovaná a zápal arachnoidnej membrány sa zvažuje v rámci meningitídy.

Početné štúdie až doposiaľ boli rozptýlené, na základe pozorovaní mnohých pacientov, analýzy rôznych zmien meningídy, údajov z ďalších vyšetrení, ale objavenie sa objavilo pomocou neuroimaging techniky.

Dnes je väčšina odborníkov jednomyseľná v tom, že arachnoiditída je založená na kombinovanom zápale arachnoidných a mäkkých membrán mozgu, rozvoj adhezií a cystov s narušeným pohybom cerebrospinálnej tekutiny, syndrómom hypertenzie, poškodením nervových štruktúr mozgu, kraniálnymi nervmi alebo miechovými koreňmi.

V prípade autoimunitných ochorení je možná izolovaná produkcia protilátok proti elementom arachnoidnej membrány, potom môže byť zápalový proces obmedzený na jednu membránu a hovoriť o skutočnej arachnoiditíde. Zápal po utrpení zranení alebo infekcií sa označuje ako reziduálne podmienky.

Medzi pacientmi s arachnoiditídou, mladými ľuďmi (do 40 rokov), ktorými prevažujú deti, sa môžu patológovia vyskytnúť u oslabených ľudí s alkoholizmom a metabolickými poruchami. Existuje vysoká prevalencia patológie u mužov, u ktorých je diagnostikovaná arachnoiditída až dvakrát častejšie ako u žien.

Prečo sa arachnoiditída vyvíja?

Ako je známe, väčšina zápalových procesov sa vyskytuje v dôsledku mikróbov, ale existujú aj "vnútorné" príčiny, keď samotné telo prispieva k poškodeniu vlastných tkanív. V niektorých prípadoch zohrávajú vedúcu úlohu alergické reakcie.

Príčiny arachnoiditídy môžu byť:

 • Vírusové ochorenia - chrípka, ovčie kiahne, cytomegalovírus, osýpky;
 • Prenesená meningitída, meningoencefalitída;
 • Patológia orgánov ENT - zápal stredného ucha, tonzilitída, sinusitída.
 • Pohybové kraniocerebrálne poranenia - kontúzia mozgu, krvácanie pod arachnoidnou membránou;
 • Nové rastliny vo vnútri lebky, abscesy.

Je známe, že arachnoiditída často postihuje oslabených pacientov, ľudí pracujúcich v ťažkých klimatických podmienkach, kde hypotermia môže byť provokujúcim faktorom zápalu. Intoxikácia s arzénom, olovom, alkoholom, dlhotrvajúcou únavou, nedostatkami vitamínov môže byť tiež predispozíciou.

Viac ako polovica prípadov arachnoiditídy je spojená s vírusovými infekciami, keď sa ochorenie stane zovšeobecnením s postihnutím mozgového mozgu.

Asi tretina spojená so zraneniami mozgu alebo miechy - post-traumatická arachnoiditída. Najdôležitejšie sú kontúzia mozgu a krvácanie pod membránami, riziko sa zvyšuje pri opakovaných zraneniach nervového systému.

Patológia horných dýchacích ciest zohráva významnú úlohu pri vzniku arachnoiditídy. Nie je to náhoda, pretože štruktúry ucha, paranazálnych dutín a mandlí hltanu sú pomerne často zapálené u ľudí všetkých vekových skupín a blízkosť mozgu a jeho membrán vytvára predpoklady na to, aby infekcia vstúpila do dutiny lebky. Dlhodobo existujúca, neliečená tonzilitída, otitis, parodontálna patológia môžu spôsobiť arachnoiditídu.

Napriek dostatočným možnostiam v diagnostike sa stále stane, že príčina arachnoiditídy zostáva nejasná a títo pacienti sú asi 10-15%. Ak po dôkladnom vyšetrení nie je možné nájsť príčinu zápalu v mozgovej výstelke, potom sa tento proces nazýva idiopatický.

Ako sa arachnoiditída vyvíja a aké sú jej formy

Preto sa zistilo, že arachnoidnú membránu nemožno izolovať. Vzhľadom na to, že sa tesne prilieha ku choroidom, posledný spôsob je zapríčinený zápalom a zvyčajne hovoríme o arachnomeningitíde (meningitíde). Existujú rôzne typy tejto choroby:

 1. Pravá arachnoiditída;
 2. Zvyškový zápalový proces.

O skutočnej arachnoiditíde povedať, kedy príčina - autoimunizácia, alergie. Zápal sa uskutočňuje s tvorbou protilátok na štruktúre škrupiny, produktívna zápalová reakcia sa zvyšuje, membrány sa zahustia, sú zakalené, vytvárajú adhézie medzi sebou, zabraňujú normálnej cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny. Zvyčajne je proces rozšírený, prípadne zahŕňa hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry, vaskulárne plexusy, ependymálnu výstelku mozgových komôr.

Predpokladá sa, že pravá arachnoiditída je extrémne zriedkavá patológia, ktorá sa vyskytuje v maximálne 3 až 5% prípadov poškodenia meningídy. Vyššia frekvencia diagnóz je zvyčajne výsledkom nadmernej diagnózy.

Zvyšková arachnoiditída nasleduje neuroinfekcia alebo trauma, takže jej hlavnou zložkou budú adhézie priestoru medzi dvomi miestami, tvorba hustých adhézií a v dôsledku toho cysty naplnené cerebrospinálnou tekutinou.

Cerebrálna arachnoiditída sa izoluje podľa miesta, kde sa v mozgu vyskytuje zápal, a arachnoiditída miechy, ktorá je tiež vybavená mäkkými a arachnoidnými membránami. Cerebrálna arachnoiditída poskytuje celý rozsah mozgových príznakov a spinálne výťažky s príznakmi poškodenia motora a senzorických koreňov.

spinálna arachnoiditída

Prevládajúca zmena subarachnoidálneho priestoru predurčuje výber:

 • cystická;
 • lepidlo;
 • Zmiešaná arachnoiditída.

Cystický proces je sprevádzaný tvorbou dutín (cyst) spôsobených vláknitými rastmi medzi membránami. Cysty sú plnené tekutinou. S adherentnou arachnoiditídou vedie fibrinózny zápalový výpotok k vzniku voľných adhézií, ktoré bránia prúdeniu mozgovomiešnenej tekutiny. V niektorých prípadoch dochádza k kombinácii adhezívnych a cystických zložiek, potom sa hovorí o zmiešanej arachnoiditíde.

Podľa prevládajúcej lokalizácie je arachnoiditída:

 1. difúzna;
 2. obmedzená;
 3. bazálny;
 4. convexital;
 5. Zadná lebečná kosť.

Obmedzená arachnoiditída je extrémne zriedkavá, pretože hranice obloženia mozgu nemajú a zápal sa stáva bežným. Ak súčasne prevažujú príznaky miestneho poškodenia štruktúr mozgu, potom hovoríme o obmedzenom arachnoiditíde špecifickej lokalizácie.

Konvexitálna arachnoiditída prevláda v časti membrán, ktorá kryje mozog vonku. Prebieha omnoho ľahšie ako bazálna, vznikajúca v oblasti mozgu a zahŕňajúca kraniálne nervy, stolík mozgu, cerebellum a optický chiasm.

Manifestácia arachnoiditídy

Známky arachnoiditídy sa nezdajú akútne. Choroba sa rozvíja po pomerne dlhom období: od niekoľkých mesiacov až po rok po ARVI, až do dvoch rokov pri poraneniach hlavy. Prietok je priebežne progresívny, so striedajúcimi sa fázami exacerbácie a remisie.

Začiatočný počiatok má patológiu chronický charakter. Nástup môže prejavovať symptómy atentácie a pacient sa bude sťažovať na slabosť, silnú únavu, bolesti hlavy, nízke emocionálne zázemie a podráždenosť. Pri zvyšovaní zápalového procesu sa objavujú príznaky mozgu a ohnisko.

Rovnako ako u arachnoiditídy sa medzi membránami mozgu objavujú adhézie a adhézie, nie je možné vyhnúť sa porušeniu likorfodynamiky. Cerebrospinálna tekutina sa hromadí v cystoch, v subarachnoidnom priestore, čo vedie k rozšíreniu mozgových dutín a ich obštrukcii. Porušenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny sa v niektorých prípadoch spája so spomalením opätovného príjmu nadbytočnej tekutiny. Súbežne s nárastom objemu mozgovomiechovej tekutiny sa zvyšuje tlak vo vnútri lebky, takže hypertenzný syndróm možno považovať za jeden z kľúčových prejavov arachnoiditídy.

Cerebrálne symptómy spojené s hydrocefalickým hypertenzívnym syndrómom, ktoré nevyhnutne sprevádzajú adhezívny proces, keď je narušený odtok a reabsorpcia mozgovomiechovej tekutiny, čo sprevádza:

 • Ťažké bolesti hlavy prevažne skoro ráno;
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Bolestivosť v očných bulvároch.

Medzi príznaky sa často vyskytujú tinitus, závraty, vegetačné javy vo forme potenia, cyanóza prstov, smäd, nadmerná citlivosť na jasné svetlo, hlasné zvuky sú možné.

Pravidelné výkyvy v intrakraniálnom tlaku sa prejavujú kvapalinodynamickými krízami, keď náhle vysoká hypertenzia vedie k intenzívnej bolesti hlavy s nevoľnosťou a vracaním. Tento stav sa môže opakovať raz za pár mesiacov s ťažkou formou a trvá až dva dni.

Ohniskové neurologické príznaky sú spôsobené účinkom mozgových štruktúr a líšia sa odlišnou lokalizáciou zápalu. Najčastejším prejavom sú kŕče, ktoré môžu byť zovšeobecnené.

Arachnoiditída mozgu je sprevádzaná poškodením konvexitálnych povrchov membrán, základňou mozgu a formáciami zadnej lebečnej kosti. Ohniskové neurologické javy pri konvekčnej arachnoiditíde zahŕňajú:

 • epipripadki;
 • Paréza a paralýza;
 • Poruchy citlivých oblastí;

Lokalizácia zápalu v oblasti optického chiasmu na základe mozgu prebieha so zrakovým postihnutím až po jeho úplnú stratu, stratu polí a proces je dvojstranný. V blízkosti hypofýzy môže tiež trpieť a na klinike budú mať príznaky endokrinných porúch.

Keď poškodenie predných častí mozgu môže znížiť pamäť a pozornosť, mentálne abnormality, konvulzívny syndróm, porušenie emocionálnej sféry.

Arachnoiditída zadnej kraniálnej fossy naznačuje vážny stav. Symptómy sa zhoršujú na:

 • Poškodenie kraniálneho nervu (strata sluchu, neuralgia trojklanného nervu);
 • Cerebelárne príznaky - patologická rovnováha, narušená pohyblivosť a koordinácia;
 • Zhoršené videnie;
 • Ťažký hypertenzný syndróm.

Obmedzený priestor v zadnej časti lebečnej dutiny, úzke cesty mozgovomiechovej tekutiny predisponujú uzavretú formu hydrocefalusu, prudký nárast intrakraniálneho tlaku s výskytom silných bolestí hlavy, nevoľnosť, vracanie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie zápalu nie je iba účinkom kraniálnych nervov, ale aj pravdepodobnosť, že nervové štruktúry sa klinia do okcipitálneho foramenu a to môže stáť pacientov život.

Okrem poškodenia mozgu je možná arachnoiditída miechy. Zápal sa vyskytuje častejšie v hrudnej, bedrovej alebo sakrálnej časti, ktorá sa prejavuje ako radikulárne symptómy, s bolesťou a zmenami citlivosti a pohybu. Klinika arachnoiditídy miechy je veľmi podobná nádoru a vytláča nervové korene. Patológia je chronická, sprevádzaná cystickými a adhezívnymi procesmi.

Princípy diagnostiky a terapie

Liečba arachnoiditídy sa vždy vykonáva v nemocnici a môže byť lekárska alebo chirurgická. Osoby s podozrením na zápal arachnoidu sú hospitalizované v neurologických oddeleniach, kde je potrebné dôkladné vyšetrenie na stanovenie diagnózy vrátane:

 1. RTG lebky:
 2. Echo a elektroencefalografia;
 3. Konzultácia s oftalmológom a špecialistom na ORL;
 4. CT a MRI mozgu;
 5. Lumbálna punkcia na objasnenie údajov o intrakraniálnom tlaku, vzorkovanie CSF pre proteín, bunkové zloženie.

magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) mozgu

Drogová terapia sa vykonáva dlhodobo, kurzy, berúc do úvahy etiologický faktor a zahŕňajú:

 • Antibakteriálne alebo antivírusové liečivá;
 • Antihistaminiká (pipolfen, difenhydramín, suprastin, claritín atď.);
 • Absorpčná liečba namierená proti adhéziám v priestore medzi vnútornými vrstvami (lidz, rumalón, pyrogén);
 • Diuretiká pre syndróm hypertenzie (manitol, diabar, furosemid);
 • Antikonvulzívna liečba (karbamazepín, finlepsín);
 • Protizápalové lieky, - glukokortikoidy (najmä s alergickou a autoimunitnou povahou zápalu);
 • Neuroprotektívna liečba (mildronát, cerebrolyzín, nootropil, vitamíny B).

Vzhľadom k tomu, že choroba je predĺžená, je sprevádzaná prejavmi asténie a emočných porúch, mnohí pacienti musia byť predpísaní antidepresívami, sedatívami, trankvilizérmi.

Vo všetkých prípadoch arachnoiditídy sa vyhľadávajú a liečia iné ohniská bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pretože môžu byť zdrojom opätovného zápalu mozgu. Okrem antibiotík sa uvádzajú antivírusové činidlá, posilňujúce opatrenia, užívanie multivitamínových komplexov, dobrá výživa a adekvátny režim pitnej vody.

So silným hypertenzívnym syndrómom nie je vždy možné pomocou liekov odstrániť príznaky vysokého krvného tlaku vo vnútri lebky a lekári sa musia uchýliť k chirurgickým zásahom. Najčastejšie z nich sú posunovacie operácie, ktoré zabezpečujú odliv mozgovomiechovej tekutiny z lebky, ako aj operácie na disekciu adhézií a adhézií, odstránenie cysty mozgovomiechovej tekutiny, ktoré sa vykonávajú v neurochirurgických oddeleniach.

Prognóza arachnoiditídy je priaznivá pre život, ale ochorenie môže viesť k invalidite. Konvulzívne záchvaty, znížené videnie, časté recidívy arachnoiditídy môžu znemožniť vykonávanie bežných pracovných povinností pre pacienta a stali sa dôvodom pre vytvorenie skupiny postihnutých. Kompletná slepota núti priradiť prvú skupinu a pacient potrebuje starostlivosť a vonkajšiu pomoc v každodennom živote.

Ak pacient s arachnoiditídou udrží pracovnú aktivitu, potom bude kontraindikovaný typ práce súvisiacej s nárastom výšky, riadením vozidiel, blízkosťou ohňa a pohyblivými mechanizmami. Vylúčená výroba, kde medzi škodlivými faktormi - vibráciami, hlasitým hlukom, nízkymi teplotami, ťažkými klimatickými podmienkami, pôsobením toxínov.

Na prevenciu zápalových procesov v membránach mozgu je potrebné vyhnúť sa všetkým existujúcim ohniskám infekcií, a to najmä v ušiach, paranazálnych dutinách a poškodení hlavy. Pri dlhotrvajúcich bolestiach hlavy po infekciách alebo mozgových poraneniach by ste mali ísť k lekárovi na dôkladné vyšetrenie a vylúčenie arachnoiditídy.

Sosudinfo.com

Brainová arachnoiditída, ktorej symptómy nie sú špecifické, je komplexné zápalové ochorenie arachnoidnej membrány orgánu, ktoré sa vyvinie na pozadí alergie, autoimunitného procesu alebo vírusovej (bakteriálnej) infekcie. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých pacientov. Ťažké formy ochorenia sú sprevádzané postihnutím osoby a vedú k invalidite.

Všeobecný opis

Existuje niekoľko mozgových membrán: mäkký, arachnoidný a pevný. Je to stredná časť, ktorá nepôjde na časti konvolucií. Pod touto škrupinou sú vytvorené priestory naplnené mozgovomiešnenou tekutinou. Pre ich zjednotenie slúži dutina štvrtej komory.

Arachnoidná membrána nie je zásobovaná krvnými cievami. Vďaka nej je mozog fixovaný v dutine lebky. Táto škrupina má vysoký stupeň priepustnosti. Ak sa v ľudskom tele objaví infekcia, vírus, mozog je poškodený v dôsledku traumy, potom sa arachnoidná membrána zapáli a vznikne arachnoiditída mozgu. Stane sa tučná, bláznivá.

Spolu s cystickou tvorbou arachnoiditídy. Medzi nádobami a škrupinou sú tiež fixované adhézie, ktoré interferujú s cirkuláciou tekutiny. Symptómy ochorenia sú bežné a zamerané. Často závisia od typu ochorenia.

Arachnoid nikdy netrpí sám, pretože nemá žiadne cievy. Zápalový proces sa často premiestňuje z iných častí mozgu. Arachnoiditída prispieva k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, v dôsledku ktorého klesá mozog. To komplikuje diagnostiku a liečbu patológie.

Príčiny tejto choroby

Mozková arachnoiditída je najčastejšie vyvolaná bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Príčinou jeho vývoja však môže byť poranenie mozgu. Vo všeobecnosti môžeme rozlíšiť nasledujúce príčiny ochorenia:

 • vírusové patológie: ovčie kiahne, osýpky, chrípka;
 • absces alebo neoplazmus v mozgu;
 • zápalové procesy: meningitída, encefalitída;
 • ochorenia ucha, nosa a hrdla: sinusitída, tonzilitída, zápal stredného ucha;
 • krvácanie pod arachnoidom;
 • kontúzie alebo poškodenia mozgu (a arachnoiditída sa v tomto prípade vyvíja niekoľko mesiacov neskôr, keď sa v postihnutej oblasti vyskytujú adhézie);
 • chronická intoxikácia tela v dôsledku zneužívania alkoholu, otravy ťažkými kovmi;
 • narušenie endokrinného systému;
 • silné zníženie imunity;
 • myelitída (jej komplikácie).

Ďalšie faktory sú tiež schopné vyvolať mozgovú arachnoiditídu: trvalé prepracovanie, ťažké pracovné podmienky. V niektorých prípadoch etiológia ochorenia zostáva nejasná.

Klasifikácia a symptómy choroby

Existuje niekoľko typov arachnoiditídy:

 1. To je pravda. Príčinou tejto patológie je autoimunitný proces alebo alergická reakcia. Zvyčajne sa táto forma arachnoiditídy považuje za bežnú, pretože môže ovplyvniť hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry. Táto lézia je pomerne zriedkavá, iba v 5% prípadov všetkých ochorení meningí.
 2. Zvyšková arachnoiditída je vyvolaná poranením alebo infekciou, ktorá postihla nervový systém. Výsledkom tejto patológie je výskyt adhézií a cyst naplnených mozgovomiešnenou tekutinou.

Choroba sa môže klasifikovať podľa prevládajúcich zmien v subarachnoidnom priestore:

 1. Cystická arachnoiditída. Vláknité tkanivá rastú medzi membránami, čo vyvoláva proces tvorby dutín naplnených tekutinou.
 2. Lepidlo. V tomto prípade sa vytvorí výpotok, v dôsledku ktorého sa vyvíjajú voľné adhézie. Zabraňujú cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny.
 3. Zmiešané. Ide o kombináciu symptómov a znakov priebehu dvoch predchádzajúcich typov arachnoiditídy.

Ak sa za základ klasifikácie použije lokalizácia patológie, stane sa to:

 1. Rozptýlené (rozsiahle). Je diagnostikovaná vo väčšine prípadov, pretože zápalový proces sa rozširuje takmer na celú škrupinu a ovplyvňuje aj priľahlé tkanivá. Symptomatológia nie je jasne vyjadrená. Existujú mozgové symptómy vyvolané porušením obehu cerebrospinálnej tekutiny.
 2. Limited. Takáto arachnoiditída je zriedkavá, pretože arachnoidná membrána nemá jasné hranice, takže väčšina z nich postihuje zápal.
 3. Convexital. Arachnoiditída sa rozšíri na časť membrán, ktorá sa nachádza na vonkajšom povrchu mozgu. Jeho priebeh sa považuje za jednoduchší. Sú však sprevádzané epileptickými záchvatmi, poruchami emocionálnej sféry, paralýzou a parézou.
 4. Základný. Lokalizuje sa na podklade lebky a ovplyvňuje mozgový kmeň, nervy a cerebellum. Tu videnie je narušené a z dvoch strán. Najprv sa zmení zorné pole niektorých farieb (červená a zelená). Okrem toho dochádza k intenzívnemu bolesti hlavy, narušenej funkcii okulomotorických nervov. Pri skúmaní fundusu na nej viditeľná atrofia optického nervu.
 5. Zadná lebečná kosť. Existuje veľké množstvo príznakov. S porážkou nervov lebky možnú stratu sluchu, poškodenie trojklaného nervu. Ak zápal postihuje mozoček, potom existuje porucha v koordinácii a pohyblivosti pohybov. Pacient má tiež výrazný hypertenzný syndróm.

Posledným klasifikačným parametrom je rýchlosť vývoja patologického procesu. Tu môžete vybrať nasledujúce typy:

 1. Sharp. Ak sa arachnoiditída vyvíja veľmi rýchlo, potom sa teplota pacienta silne zvyšuje, dochádza k veľkému zvracaniu. Avšak táto forma patológie sa môže rýchlo vyliečiť bez vážnych následkov.
 2. Subakútnej. Patológia neustále rastie, potom eskaluje a potom vybledne. Pri arachnoiditíde mozgu sa symptómy zvyšujú pomaly. Po prvé, asténia, ťažká slabosť a únava, stredná bolesť hlavy, problémy s emočným zázemím, zvýšená podráždenosť.
 3. Chronické. Postupom času dochádza k zápalovému procesu a u ľudí sa objavujú fokálne a mozgové symptómy. Napríklad bolesť hlavy zosilní, nauzea a zvracanie je zaznamenané, oči začínajú ublížiť. Pacient vyvíja tinitus, prsty sú modré. Neustále chce piť, je vysoká citlivosť na jasné svetlo a hlasné zvuky.

Pacient často narúša spánok, pamäť, objavuje sa úzkosť. Existujú aj ďalšie príznaky: citlivosť na zmeny počasia, ťažké potenie, nadmerné močenie, strata zápachu (úplná alebo čiastočná).

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby arachnoiditídy sa má pacient starostlivo vyšetriť, aby presne určil typ patologického procesu. Preto je potrebné vykonať tieto štúdie:

 • radiografia hlavy (umožňuje stanoviť intrakraniálny tlak, ale nepovažuje sa za vysoko účinnú metódu);
 • electroencephalography;
 • echoencephalography;
 • MRI alebo CT (spoľahlivosť týchto metód je veľmi vysoká, pretože umožňujú určiť nielen prítomnosť a lokalizáciu cystov, ale aj ich štruktúru);
 • lumbálna punkcia (umožňuje určiť hladinu tlaku mozgovomiechovej tekutiny);
 • krvný test (odhaľuje prítomnosť zápalu v tele).

Pacient bude tiež musieť konzultovať s otolaryngológa a oftalmológa. Dozorný lekár je povinný zozbierať celú históriu, ktorá by mala uvádzať, či pacient mal v nedávnej minulosti zranenia, aké chronické ochorenia má. Diagnóza musí byť rozdielna, pretože vyššie uvedené príznaky môžu tiež spôsobiť iné ochorenia (nádory mozgu).

Tradičná liečba

Liečená arachnoiditída v nemocničnom neurologickom oddelení. Používajú sa nielen lekárske, ale aj chirurgické metódy terapie. Vezmite si pilulky, ktoré pacient potrebuje dlho. Pacientovi sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Antibakteriálna látka: Kanamycín. Najlepšie je užívať novšie lieky, ktoré sú schopné preniknúť do hematoencefalickej bariéry. Antibiotiká sa používajú nielen vo forme tabliet. Môžu byť vložené do lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v zadnej časti krku.
 2. Antivirotikum.
 3. Antialergické: "Dimedrol", "Claritin", "Suprastin".
 4. Prostriedky na resorpciu adhezií: "Roumalon", "Lidaza".
 5. Diuretikum: "Furosemid", "Diakarb" - potrebné so silným zvýšením intrakraniálneho tlaku na zníženie množstva tekutiny v tele.
 6. Antiepileptiká: Finlepsín, karbamazepín. Možno sa úplne zbaviť tejto komplikácie, ale zlepší sa kvalita života pacienta.
 7. Steroidné protizápalové lieky: "Dexametazón", "Prednizolón" - sa používajú na akútne formy arachnoiditídy. Kurzy liečby takými liekmi sú krátke.
 8. Neuroprotektory: cerebrolyzín, nootropil.
 9. Antidepresíva a utišujúce lieky.
 10. Vazodilatačné lieky: Cerebrolysin, Trental, Curantil poskytnú príležitosť na zlepšenie krvného obehu v mozgu.

So zvyšujúcim sa intrakraniálnym tlakom sa pacientovi vstrekuje roztok síranu horečnatého. Rovnako sa používa intravenózne podávanie jodidu draselného. Aby sa odstránili adhézie a zlepšila cirkulácia tekutiny, je možné vyfukovať vzduch do subarachnoidného priestoru. Použitie antioxidantov sa tiež odporúča.

Pred použitím liekov je potrebné nájsť zdroj infekcie. Počas liečby arachnoiditídy mozgu je potrebné použiť prostriedky, ktoré posilňujú imunitu pacienta. Budete potrebovať multivitamínové komplexy, rovnako ako plné menu.

Ak konzervatívna terapia nepomôže, chirurgický zákrok je predpísaný ošetrujúcim lekárom. Najčastejšie sa vykonáva obtok mozgu, odstránenie adhézie a cysty.

Vlastnosti ľudovej terapie

Je možné liečiť arachnoiditídu doma, ale predtým sa musíte poradiť so svojím lekárom. Samozrejme, štádiá chodu ochorení ľudových liekov nebudú fungovať. Ak patológia zatiaľ nie je príliš ďaleko, tak tieto recepty budú užitočné:

 1. List lopúše. Musí byť viazaná na hlavu a menená každých 24 hodín. Táto rastlina odstráni nadbytočnú tekutinu v lebke.
 2. Kvety série. Po zhromaždení surovín je potrebné ich vysušiť. Ďalšie 1 polievková lyžica. l. rastliny varenie liter vriacej vody. Trvať na tom trvať pol hodiny. Piť taký druh čaju by mal byť počas dňa. Druhý deň nebude taký užitočný.
 3. Korene agrimónu. Po vybratí dobre opláchnite a vysušte na čerstvom vzduchu. Ďalej sa surovina vyžaduje, aby sa brúsila cez mlynček na mäso a rozomelala sa na prášok. Vezmite si to trikrát denne pred jedlom na polovicu čajovej lyžičky. Postup liečby choroby trvá 3 mesiace.

Liečba ľudových prostriedkov nemá okamžitý účinok. Mal by byť dlhý a čistý.

Prognóza, komplikácie a prevencia choroby

Ak bola správne zvolená liečba arachnoiditídou, prognóza pre život a zdravie je priaznivá. To však nie je vždy prípad. Pri nesprávnej liečbe arachnoiditídy mozgu alebo oneskorenej liečby lekárom môže patológia zbaviť človeka pracovných schopností a spôsobiť jeho postihnutie. Pre pacienta sú oblasti činnosti výrazne obmedzené: nemôže vystúpiť na výšku, pracovať s pohyblivými mechanizmami, riadiť vozidlo, pracovať v podnikoch, kde je veľa hluku, toxínov, nízkych teplôt.

Arachnoiditída môže mať vážne dôsledky:

 • pretrvávajúca strata zraku;
 • epileptické záchvaty;
 • celková slepota;

Pokiaľ ide o prevenciu arachnoiditídy mozgu, mali by ste dodržiavať všetky odporúčania odborníkov:

 • čas na odstránenie všetkých zápalových a infekčných ložísk v tele;
 • počas epidémií chrípky alebo ARVI, uistite sa, že ste boli upozornení;
 • poškodenie mozgu by sa malo zabrániť;
 • Je dôležité neodkladať návštevu lekára, ak má osoba bolesť hlavy dlhšie ako týždeň a celkový zdravotný stav sa zhoršuje;
 • nemôžeš superchladnúť;
 • Je dôležité posilniť svoju imunitu pomocou vitamínových komplexov;
 • treba jesť správne.

Arachnoiditída mozog - je ťažký zápal pavučinovitý, čo sa vzťahuje aj na okolité tkanivá, je sprevádzaná zhoršením prietoku krvi, dochádza k zmene stavu cievnych stien (stanú priepustné).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cava filter pre trombózu

Trombóza je vážne ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom existuje vysoké riziko vzniku pľúcnej embólie. Tento stav je charakterizovaný akútnou srdcovou patológiou a môže viesť k smrti.

Čo robiť, ak paralyzoval pravú stranu tlkotu

Pravý oblúk je oveľa bežnejší ako ľavotočivý. Paralýza na pravej strane naznačuje, že je ovplyvnená ľavá hemisféra mozgu. Prognóza v tomto prípade bude oveľa výhodnejšia.

Ako funguje operácia s Fallotovým tetradom?

Fallotov tetrad (takzvaná "modravá" choroba) je jednou z najčastejších vážnych patológií vývoja srdca u detí.Telo pacienta trpí akútnym nedostatkom kyslíka, pretože vrodené anatomické poruchy nedostatočného rozvoja srdečnej septa vedú k nevyhnutnému zmiešaniu arteriálnej a venóznej krvi.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Čo je ROE a veková norma pre ženy a mužov

Formuláre s lekárskymi analýzami obsahujú symboly a čísla, ktoré sú pochopiteľné len pre odborníkov. Jedným z nich je ROE v krvi. Pozrime sa, čo tento diagnostický indikátor znamená, a aké procesy v tele to hovorí.