Arachnoiditída je patológia, ktorá je založená na poškodení meningov a tvorbe adhézií a cýst medzi arachnoidnými a mäkkými membránami, ako aj komorami mozgu, čo komplikuje cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny a dráždi mozog. Mozková arachnoiditída je zriedkavé ochorenie nervového systému. Patologický proces sa môže vyvinúť ako výsledok autoimunitnej reakcie, keď sa tvoria protilátky proti mozgovým membránam v tele. Ide o takzvanú skutočnú arachnoiditídu. V iných prípadoch ochorenie pokračuje ako zvyškové účinky po odložených neuroinfekciách, pri poranení hlavy.

Druhy arachnoiditídy

 • pravdivé;
 • traumatické;
 • metagrippal;
 • jedovatý;
 • reumatoidná;
 • tonzilogenny.

Podľa priebehu ochorenia:

Podľa umiestnenia patologického procesu:

 • konvexitálna arachnoiditída (s poškodením čelného, ​​parietálneho, temporálneho alebo centrálneho gyru);
 • bazálna arachnoiditída (základ mozgu);
 • arachnoiditída cerebrálno-cerebelárneho uhla;
 • arachnoiditída zadnej lebečnej kosti.

Nižšie sa bližšie pozrieme na tieto typy arachnoiditídy, pretože lokalizácia cystov a adhézií významne ovplyvňuje klinické prejavy ochorenia.

klinika

Patologické príznaky arachnoiditídy možno rozdeliť na ohnisko a mozog. Tieto sú prítomné u všetkých pacientov s arachnoiditídou v rôznych stupňoch závažnosti. To je bolesť hlavy, závraty, ťažkosti v hlave, nevoľnosť. Typická slabosť, znížený výkon, poruchy spánku, znížená pamäť a pozornosť. Pacienti sú podráždení, emocionálne nestabilní. Často s arachnoiditídou sa vaskulárne plexusy mozgu zúčastňujú na patologickom procese a vzniká chorioependimitída. Ide o komplex symptómov, ktorý je spôsobený porušením produkcie, obehu a odtoku mozgovomiechovej tekutiny a prejavuje sa hypertenziou CSF. V tomto prípade bolesť hlavy sprevádza svetlo a hltan, má oblúk prírody, je výraznejšia v noci a ráno, zvyšuje sa pri chôdzi a počas jazdy. Ohniskové príznaky závisia od prevládajúcej lokalizácie procesu.

Konvexitálna arachnoiditída

Pri tejto chorobe postihujú meningy v oblasti mozgových hemisfér. Konvexitálna arachnoiditída je charakterizovaná prítomnosťou generalizovaných záchvatov, Jacksonskej epilepsie, autonómnych symptómov, astenického syndrómu.

Bazálna arachnoiditída

Pri porušení optického chiasmu u pacientov sa zistilo zúženie zorného poľa, asymetrické zníženie zrakovej ostrosti, poruchy pohybov očí (dvojité videnie, ťažkosti pri pohybe oka hore alebo bokom, rozmazané predmety atď.), Poruchy spánku. Bazálna arachnoiditída v interpunktickom regióne sa prejavuje zhoršenou funkciou okulomotorických nervov, v niektorých prípadoch aj iných kraniálnych nervov. Pri arachnoiditíde s léziou postrannej nádržky sa pacienti obávajú bolesti hlavy vyžarujúcej očné bulvy, oblasť uší. Neskôr sa objavuje systémové vertigo, tinitus, strata sluchu, nystagmus (nedobrovoľné rýchle oscilačné pohyby očí). Súčasne sa do patologického procesu zapája sluchový, tvárový a trojklanný nerv.

Arachnoiditída zadnej lebečnej kosti

Tento typ arachnoiditídy je charakterizovaný bolesťou hlavy v okcipitálnej oblasti, nevoľnosťou, meningeálnymi symptómami, duševnými poruchami. V podklade určili stagnujúce disky optických nervov so znakmi ich atrofie.

Arachnoiditis najviac pomeranuviálny uhol

Ochorenie je charakterizované pretrvávajúcou bolesťou hlavy a závratmi. Pri chôdzi pacienta klesá a padá zo strany na stranu. Nystagmus, pyramidálne poruchy (paréza, paralýza, patologické reflexie) sa môžu objaviť. Niekedy sú ovplyvnené kraniálne nervy (sluchové, trigeminálne, abducentné, tvárové).

Pri difúznej arachnoiditíde dominuje syndróm hypertenzie cerebrospinálnej tekutiny.

diagnostika

Identifikácia a potvrdenie arachnoiditídy nie je ľahká úloha. Toto zohľadňuje sťažnosti pacientov, históriu ochorenia, údaje z neurologického vyšetrenia a ďalšie vyšetrenie. Pozrime sa podrobnejšie na metódy vyšetrenia pacientov s arachnoiditídou.

 1. Pneumoencefalografia (na posúdenie stavu membrán a komôr mozgu, ako aj tlaku mozgovomiechovej tekutiny).
 2. Lumbálna punkcia a analýza mozgovomiešnenej tekutiny.
 3. Roentgenografia lebky (odhaľuje príznaky dlhotrvajúcej intrakraniálnej hypertenzie).
 4. Počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie (vylučujú iné ochorenia, odhaľujú nepriame príznaky adhézie: asymetria komôr mozgu, atrofia, hydrocefalus atď.).
 5. Elektroencefalografia (umožňuje podozrenie na chorobu na základe súboru nepriamych symptómov).
 6. Echoencefalografia (pomáha identifikovať objemové procesy v mozgovom tkanive, meria intrakraniálny tlak, hodnotí stupeň hydrocefalusu).
 7. Scintigrafia mozgu (vizualizácia mozgových štruktúr injekciou rádioizotopov).
 8. Preskúmanie očného lekára pomocou oftalmoskopie (umožňuje identifikovať patologické zmeny v fundusu).

Pri diagnostike musí lekár urobiť diferenciálnu diagnostiku s nádorom mozgu, parazitnými léziami mozgového tkaniva, neurosarcoidózou, účinkami poškodenia mozgu atď.

liečba

Terapeutické opatrenia sú zamerané na potlačenie infekcie, normalizáciu intrakraniálneho tlaku, zlepšenie krvného obehu a metabolizmu mozgového tkaniva. Pacienti sú hospitalizovaní v neurologickej nemocnici, mali by mať oddych, dobrú výživu a spánok. Aby sa dosiahli dobré výsledky, liečba by mala byť zložitá a dlhá.

Hlavné lieky používané na liečbu arachnoiditídy:

 • antibiotiká (cefalosporíny, makrolidy);
 • antihistaminiká (tavegil, suprastin, cetirizín);
 • absorbovateľné (lidaza, pyrogénne);
 • jód (jodid draselný, biiohinol);
 • kortikosteroidy (prednizón);
 • diuretiká (diabar, manitol, furosemid);
 • antikonvulzívum (seduxén);
 • metabolický (cerebrolyzín, kyselina glutámová);
 • sedatíva a trankvilizéry.

Ak po liečbe liekom nedôjde k zlepšeniu, fokálne symptómy sa naďalej zvyšujú a vnútrolebečný tlak stúpa, potom sa vykoná operácia. Môže sa použiť na oddelenie adhézií, odstránenie cyst, zlepšenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny atď.

fyzioterapia

Liečba fyzikálnymi faktormi dopĺňa liečivo a je predpísaná na zlepšenie cerebrálnej likorodynamiky, mikrocirkulácie a metabolizmu nervového tkaniva, ako aj na obnovenie normálneho fungovania nervového systému.

Hlavné fyzikálne metódy používané na liečbu arachnoiditídy:

 • liečivá elektroforéza neurostimulátorov, vazodilatancií a metabolických stimulantov;
 • nízkofrekvenčná magnetická terapia (zlepšuje metabolické procesy, stimuluje neuroendokrinné procesy);
 • terapia UHF s nízkou intenzitou (znižuje vnútrolebečný tlak zvýšením prietoku krvi obličkami a diuretickým účinkom, normalizuje nervový systém);
 • transcerebrálna liečba UHF (zvyšuje krvný obeh a lymfy, metabolické procesy, znižuje zápal);
 • kúpele s chloridom sodným (majú diuretický účinok v dôsledku zníženia reabsorpcie sodíkových iónov z primárneho moču, normalizuje aktivitu sympato-adrenálneho systému);
 • čerstvé kúpele (zvyšuje tok krvi v orgánoch a tkanivách, glomerulárnu filtráciu a diurézu);
 • (zvyšuje nešpecifickú reaktivitu tela, zlepšuje psycho-emocionálny stav, aktivuje metabolizmus);
 • liečebná terapia (zlepšuje mikrocirkuláciu, trofizmus a metabolizmus tkaniva);
 • peloidoterapia (zvyšuje metabolizmus, zlepšuje funkciu autonómneho nervového systému).

prevencia

 1. Prevencia vírusových infekcií.
 2. Včasná liečba infekčných ochorení.
 3. Primeraná starostlivosť a manažment pacientov s poraneniami hlavy.
 4. Včasná diagnostika a racionálna liečba zápalových ochorení meningí.

záver

Mozková arachnoiditída je patológia, ktorá je ťažko rozpoznateľná a ťažko sa liečiť. Vo všeobecnosti je prognóza na život priaznivá. Úplné zotavenie sa však vyskytuje zriedkavo. Táto patológia často vedie k postihnutiu a niekedy k možnosti samoobsluhy. Preto ak máte podozrenie na arachnoiditídu, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. To pomôže minimalizovať riziká, urýchliť zotavenie a zlepšiť prognózu pre život a zdravie.

Špecialista Moskovskej doktorskej kliniky hovorí o arachnoiditíde:

arachnoiditis

Arachnoiditída je autoimunitná zápalová lézia arachnoidnej membrány mozgu, čo vedie k tvorbe adhézií a cystov v nej. Arachnoiditída prejavujú klinicky alkohol vysokému krvnému tlaku, neurasthenic alebo astenické syndrómu a fokálnej príznaky (strata hlavových nervov, pyramidálních ochorenie, cerebelárne poruchy), v závislosti na prevládajúce procesu lokalizácie. Diagnóza arachnoiditis set na základe anamnézy, hodnotenie neurologické a duševný stav pacienta, dáta Echo EG, EEG, lumbálna punkcia, očnom a ORL vyšetrenie magnetickou rezonanciou a mozgovej CT, CT cisternography. Liečená arachnoiditída je hlavne komplexná farmakoterapia, vrátane protizápalových, dehydratujúcich, antialergických, antiepileptických, absorbovateľných a neuroprotektívnych liekov.

arachnoiditis

K dnešnému dňu, Neurology odlíšiť skutočnú arachnoiditídy majúce autoimunitné pôvod, a zvyškový stav spôsobil fibrotické zmeny po prechádza pavučinovitý poranenie hlavy alebo CNS (neurosyphilis, brucelóza, botulizmus, tuberkulóze, atď). V prvom prípade je arachnoiditída rozptýlená a líši sa v progresívnom alebo prerušovanom priebehu, v druhom prípade má často miestny charakter a nie je sprevádzaná progresiou toku. Medzi organickými léziami CNS predstavuje pravá arachnoiditída až 5% prípadov. Najčastejšie sa vyskytuje arachnoiditída u detí a mladých ľudí mladších ako 40 rokov. Muži sú chorí 2 krát častejšie ako ženy.

Príčiny arachnoiditídy

U približne 55-60% pacientov je arachnoiditída spojená s predchádzajúcim infekčným ochorením. Najčastejšie sa jedná o vírusová infekcia: chrípka, vírusová meningitída a meningoencefalitída, ovčie kiahne, cytomegalovírusovej infekcie, osýpky, atď. Rovnako ako chronické hnisavé lézie v lebke:. Paradentóza, zápal prínosových dutín, angíny, zápalu stredného ucha, mastoiditidy. U 30% je arachnoiditída dôsledkom traumatického poškodenia mozgu, najčastejšie subarachnoidálneho krvácania alebo kontúzie mozgu, hoci pravdepodobnosť arachnoiditídy nezávisí od závažnosti poškodenia. V 10 až 15% prípadov nemá arachnoiditída jasnú etiológiu.

Predisponujúce faktory rozvoja arachnoiditídy sú chronická únava, rôzne intoxikácie (vrátane alkoholizmu), ťažká fyzická práca v nepriaznivých klimatických podmienkach, časté akútne respiračné vírusové infekcie, opakované zranenia bez ohľadu na ich polohu.

Patogenéza arachnoiditídy

Arachnoid sa nachádza medzi dura a pia mater. Nie je spojená s nimi, ale tesne prilieha k pia mater na miestach, kde sa pokrýva konvexný povrch konvolucií mozgu. Na rozdiel od pia mater, arachnoid neprichádza do gyrusu a pod touto oblasťou sa v tejto oblasti vytvárajú subarachnoidné priestory naplnené cerebrospinálnou tekutinou. Tieto priestory komunikujú navzájom as dutinou IV komory. Cerebrospinálna tekutina odteká z lebečnej dutiny z subarachnoidálnych priestorov granuláciou arachnoidnej membrány, ako aj pozdĺž perineurálnych a perivaskulárnych medzier.

Pod vplyvom rôznych etiofaktorov v tele sa protilátky začínajú produkovať proti vlastnej pavúkovej membráne, čo spôsobuje jej autoimunitný zápal, arachnoiditídu. Arachnoiditída je sprevádzaná zahusťovaním a zahmlievaním arachnoidnej membrány, tvorbou adhézií spojivového tkaniva a rozšíreniami cystických buniek. Adhézia, ktorej tvorba je charakterizovaná arachnoiditídou, vedie k obliteniu týchto dráh odtoku mozgovomiechových tekutín s rozvojom hydrocefalusov a kríz s hypercholesterológmi, čo spôsobuje výskyt mozgových symptómov. Sprievodné príznaky arachnoiditídy súvisiace s dráždivými účinkami a účasťou na adhéziách základných štruktúr mozgu.

Klasifikácia arachnoiditídy

V klinickej praxi sa arachnoiditída klasifikuje podľa lokalizácie. Mozgová a spinálna arachnoiditída sa rozlišuje. Prvý z nich je ďalej rozdelený na konvexitálnu, bazilárnu a arachnoiditídu zadnej lebečnej kosti, aj keď s rozptýleným charakterom procesu nie je takéto oddelenie vždy možné. Podľa vlastností patogenézy a morfologických zmien je arachnoiditída rozdelená na adhezívne, adhezívne-cystické a cystické.

Symptómy arachnoiditídy

Klinický obraz arachnoiditídy sa po značnej dobe odvíja od účinkov faktora, ktorý ju spôsobuje. Táto doba je spôsobená autoimunitnými procesmi a môže sa líšiť v závislosti od toho, čo vyvolala arachnoiditída. Takže po utrpení chrípky sa arachnoiditída prejavuje po 3-12 mesiacoch a po poranení hlavy v priemere 1-2 roky. V typických prípadoch arachnoiditídy sa vyznačuje postupnou sotva znateľné začiatku so vznikom a zvýšenie príznakov charakteristických únavy alebo neurasténia: únava, slabosť, poruchy spánku, podráždenosť, emočná labilita. V tomto kontexte sa objavili epileptické záchvaty. V priebehu času sa objavujú mozgové a lokálne (fokálne) príznaky sprevádzajúce arachnoiditídu.

Mozgové príznaky arachnoiditídy

Cerebrálna symptomatológia je spôsobená porušením dynamiky lúhu a vo väčšine prípadov sa prejavuje syndrómom hypertenzie CSF. V 80% prípadov sa pacienti s arachnoiditídou sťažujú na pomerne intenzívne bolestivé bolesti hlavy, najvýraznejšie ráno a zhoršené kašľom, napätím a fyzickou námahou. S nárastom intrakraniálneho tlaku je bolesť tiež spojená s pohybom očných bulbov, tlakom na oči, nevoľnosťou a vracaním. Často je arachnoiditída sprevádzaná tinitusom, znížením sluchu a nesystematickým závratom, čo si vyžaduje vylúčenie ochorení ucha (kochleárna neuritída, chronický zápal stredného ucha, adhézny otitída, labyrntitída) u pacienta. Môže sa vyskytnúť nadmerná senzorická excitabilita (slabá tolerancia na kruté zvuky, hluk, jasné svetlo), autonómne poruchy a vegetatívne krízy typické pre vegetatívno-vaskulárnu dystóniu.

Arachnoiditída často sprevádzaný pravidelne dochádza k prudkému zhoršeniu liquorodynamic priestupky, ktoré klinicky prejavujú vo forme liquorodynamic krízy - náhly záchvat intenzívny bolesti hlavy s nevoľnosťou, závratmi a vracanie. Takéto záchvaty sa môžu vyskytnúť až 1-2 krát mesačne (arachnoiditída so zriedkavými krízami), 3-4 krát mesačne (arachnoiditída s priemernými frekvenčnými krízami) a viac ako 4 krát mesačne (arachnoiditída s častými krízami). V závislosti od závažnosti príznakov sú likorfodynamické krízy rozdelené na ľahké, mierne a ťažké. Závažná likorfodynamická kríza môže trvať až 2 dni, sprevádzaná všeobecnou slabosťou a opakovaným zvracaním.

Ohniskové príznaky arachnoiditídy

Ohniskové príznaky arachnoiditídy sa môžu líšiť v závislosti od jej preferenčného umiestnenia.

Konvexitálna arachnoiditída sa môže prejaviť ako mierne a stredné narušenie motorickej aktivity a citlivosť v jednej alebo oboch končatinách na opačnej strane. Pri 35% arachnoiditíde tejto lokalizácie sprevádza epileptické záchvaty. Obvykle existuje polymorfizmus epifriskóz. Spolu s primárnymi a sekundárnymi generalizáciami sa pozorujú psychomotorické jednoduché a komplexné záchvaty. Po útoku sa môže vyskytnúť dočasný neurologický deficit.

Basilárna arachnoiditída môže byť bežná alebo lokalizovaná prevažne v opticko-chiamatickej oblasti, prednej alebo strednej kraniálnej fosílii. Jeho klinika je hlavne spôsobená léziou umiestnenou na báze mozgu I, III a IV párov kraniálnych nervov. Môžu sa vyskytnúť príznaky pyramídovej nedostatočnosti. Arachnoiditída prednej lebečnej kosti sa často prejavuje zhoršenou pamäťou a pozornosťou, znížením duševného výkonu. Optická chiasmatická arachnoiditída je charakterizovaná progresívnym poklesom ostrosti zraku a zúžením vizuálnych polí. Tieto zmeny sú často dvojstranné. Optická chiasmatická arachnoiditída môže byť sprevádzaná léziou hypofýzy nachádzajúcej sa v tejto oblasti a vedie k vzniku endokrinno-metabolického syndrómu podobného prejavom adenómu hypofýzy.

Arachnoiditída zadnej lebečnej kosti má často silný priebeh, podobný mozgovým nádorom tejto lokalizácie. Arachnoiditída cerebrálno-cerebelárneho uhla sa spravidla začína prejavovať ako lézia sluchového nervu. Je však možné začať s neuralgiou trojklanného nervu. Potom sa objavujú príznaky centrálnej neuritídy tvárového nervu. V prípade arachnoiditídy veľkej cisterny prichádza do popredia výrazný hypertenzívny syndróm CSF s vážnymi krízami CSF. Charakterizované mozgovými poruchami: porucha koordinácie, nystagmus a cerebelárna ataxia. Arachnoiditída v oblasti veľkej nádrže môže byť komplikovaná vývojom okluzívneho hydrocefalusu a tvorbou cysty syringomyelitídy.

Diagnóza arachnoiditídy

Pravý neurochirurg na arachnoiditídu môže zistiť až po komplexnom vyšetrení pacienta a porovnaní anamnestických údajov, výsledkov neurologických vyšetrení a inštrumentálnych štúdií. Počas histórie sa pozornosť venuje postupnému vývoju príznakov ochorenia a ich progresívnej povahy, nedávnym infekciám alebo poraneniam hlavy. Štúdia neurologického stavu umožňuje identifikovať porušenie kraniálnych nervov, určiť fokálny neurologický deficit, psycho-emocionálne a mnezické poruchy.

Rádiografia lebky pri diagnostike arachnoiditídy je krátkou informatívnou štúdiou. Dokáže odhaliť len známky dlhotrvajúcej intrakraniálnej hypertenzie: digitálne depresie, osteoporóza zadnej časti tureckého sedla. Prítomnosť hydrocefalusu sa môže posudzovať podľa Echo EG. Pomocou EEG pacientov s konvexitálnou arachnoiditídou odhaľuje ohniskové podráždenie a epileptickú aktivitu.

Pacienti s podozrením na arachnoiditídu musia vyšetriť oftalmológovia. U polovice pacientov s arachnoiditídou zadnej kraniálnej fossy sa počas oftalmoskopie pozoruje stagnácia v hlave optického nervu. Optická chiasmatická arachnoiditída je charakterizovaná sústredným alebo bitemporálnym zúžením viditeľných polí detekovaných v perimetrii, ako aj prítomnosťou centrálneho dobytka.

Poškodenie sluchu a hluk uší sú dôvodom na konzultáciu otolaryngológa. Typ a stupeň straty sluchu sa stanovuje pomocou prahovej audiometrie. Na určenie úrovne poškodenia sluchového analyzátora sa vykoná elektrokochleografia, štúdia potenciálnych zvukových signálov, akustická impedancia.

CT a MRI mozgu odhaľujú morfologické zmeny, ktoré sprevádzajú arachnoiditídu (adhézie, prítomnosť cystov, atrofické zmeny), určujú povahu a rozsah hydrocefalusu, odstraňujú objemové procesy (hematóm, nádor, absces mozgu). Zmeny tvaru subarachnoidálnych priestorov môžu byť zistené počas CT cysternografie.

Lumbálna punkcia poskytuje presné informácie o veľkosti intrakraniálneho tlaku. Štúdia mozgovomiechovej tekutiny s aktívnou arachnoiditídou zvyčajne odhaľuje zvýšenie proteínu na 0,6 g / l a počet buniek, ako aj zvýšenie obsahu neurotransmiterov (napríklad serotonínu). Pomáha rozlišovať arachnoiditídu od iných mozgových ochorení.

Liečba arachnoiditídy

Terapia arachnoiditídy sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Závisí od etiológie a stupňa aktivity choroby. Schéma liečenie pacientov majúcich arachnoiditídy môže obsahovať protizápalové terapie kortikosteroidmi (metylprednizolón, prednizolón), absorbovateľné prostriedky (Hyaluronidase yodvismutat chinínu pirogenal), antiepileptiká (karbamazepín levetiracetam, atď.), Dehydratácia činidlá (v závislosti na stupni zvýšenie intrakraniálny tlak - manitol, acetazolamid, furosemid), neuroprotektory a metabolity (piracetam, meldónium, ginkgo biloba, hydrolyzát mozgu Nyi, atď.), Antialergické lieky (klemastin, loratadín, mebhydrolin, hifenadina), psychotropné (antidepresíva, sedatíva, sedatíva). Povinným bodom pri liečbe arachnoiditídy je rehabilitácia existujúcich ohnisiek purulentnej infekcie (otitis, sinusitída atď.).

Závažná opto-chaosálna arachnoiditída alebo arachnoiditída zadnej kraniálnej fosízy v prípade progresívnej straty zraku alebo okluzívneho hydrocefalusu je indikáciou pre chirurgickú liečbu. Operácia môže spočívať v obnove priechodnosti hlavných cestičiek mozgomorfnej tekutiny, odstránení cyst alebo separácie adhézií, čo vedie k stlačeniu priľahlých mozgových štruktúr. Na zníženie hydrocefalu pri arachnoiditíde je možné použiť posunovacie operácie zamerané na vytvorenie alternatívnych spôsobov odtoku mozgovomiechovej tekutiny: cystoperitoneálne, ventrikuloperitoneálne alebo lumboperitoneálne posunovanie.

Arachnoiditída: príčiny, formy, znaky, liečba, prognóza

Arachnoiditída je zápal v arachnoidnej membráne mozgu alebo miechy v prítomnosti vírusovej, bakteriálnej infekcie, autoimunitného alebo alergického procesu, ktorý je bežnejší u mladých ľudí.

Choroba bola popísaná po prvýkrát koncom 19. storočia, ale diskusie pokračujú aj dnes. Mnohí ľudia s chronickými bolesťami hlavy a príznakmi hypertenzného syndrómu sa opakovane liečia v neurologických nemocniciach, ale nepatogénna terapia neprináša požadovaný výsledok, len krátko zlepšuje stav pacienta.

Medzitým môže arachnoiditída spôsobiť postihnutie a vo vážnych prípadoch sa musia stať pacienti so zdravotným postihnutím, takže problém kompetentného prístupu k tejto chorobe zostáva mimoriadne dôležitý.

Mozog je obklopený tromi mušľami: tvrdým, mäkkým a arachnoidným. Pavučina je pod tuhou látkou a zakrýva mozog vonku, spojený s choroidom, ktorého prvky prenikajú medzi závitmi. Vzhľadom na to, že arachnoidná membrána je úzko spätá s mäkkým a nemá vlastné zásobovanie krvou, koncepcia arachnoiditídy je dnes kritizovaná a zápal arachnoidnej membrány sa zvažuje v rámci meningitídy.

Početné štúdie až doposiaľ boli rozptýlené, na základe pozorovaní mnohých pacientov, analýzy rôznych zmien meningídy, údajov z ďalších vyšetrení, ale objavenie sa objavilo pomocou neuroimaging techniky.

Dnes je väčšina odborníkov jednomyseľná v tom, že arachnoiditída je založená na kombinovanom zápale arachnoidných a mäkkých membrán mozgu, rozvoj adhezií a cystov s narušeným pohybom cerebrospinálnej tekutiny, syndrómom hypertenzie, poškodením nervových štruktúr mozgu, kraniálnymi nervmi alebo miechovými koreňmi.

V prípade autoimunitných ochorení je možná izolovaná produkcia protilátok proti elementom arachnoidnej membrány, potom môže byť zápalový proces obmedzený na jednu membránu a hovoriť o skutočnej arachnoiditíde. Zápal po utrpení zranení alebo infekcií sa označuje ako reziduálne podmienky.

Medzi pacientmi s arachnoiditídou, mladými ľuďmi (do 40 rokov), ktorými prevažujú deti, sa môžu patológovia vyskytnúť u oslabených ľudí s alkoholizmom a metabolickými poruchami. Existuje vysoká prevalencia patológie u mužov, u ktorých je diagnostikovaná arachnoiditída až dvakrát častejšie ako u žien.

Prečo sa arachnoiditída vyvíja?

Ako je známe, väčšina zápalových procesov sa vyskytuje v dôsledku mikróbov, ale existujú aj "vnútorné" príčiny, keď samotné telo prispieva k poškodeniu vlastných tkanív. V niektorých prípadoch zohrávajú vedúcu úlohu alergické reakcie.

Príčiny arachnoiditídy môžu byť:

 • Vírusové ochorenia - chrípka, ovčie kiahne, cytomegalovírus, osýpky;
 • Prenesená meningitída, meningoencefalitída;
 • Patológia orgánov ENT - zápal stredného ucha, tonzilitída, sinusitída.
 • Pohybové kraniocerebrálne poranenia - kontúzia mozgu, krvácanie pod arachnoidnou membránou;
 • Nové rastliny vo vnútri lebky, abscesy.

Je známe, že arachnoiditída často postihuje oslabených pacientov, ľudí pracujúcich v ťažkých klimatických podmienkach, kde hypotermia môže byť provokujúcim faktorom zápalu. Intoxikácia s arzénom, olovom, alkoholom, dlhotrvajúcou únavou, nedostatkami vitamínov môže byť tiež predispozíciou.

Viac ako polovica prípadov arachnoiditídy je spojená s vírusovými infekciami, keď sa ochorenie stane zovšeobecnením s postihnutím mozgového mozgu.

Asi tretina spojená so zraneniami mozgu alebo miechy - post-traumatická arachnoiditída. Najdôležitejšie sú kontúzia mozgu a krvácanie pod membránami, riziko sa zvyšuje pri opakovaných zraneniach nervového systému.

Patológia horných dýchacích ciest zohráva významnú úlohu pri vzniku arachnoiditídy. Nie je to náhoda, pretože štruktúry ucha, paranazálnych dutín a mandlí hltanu sú pomerne často zapálené u ľudí všetkých vekových skupín a blízkosť mozgu a jeho membrán vytvára predpoklady na to, aby infekcia vstúpila do dutiny lebky. Dlhodobo existujúca, neliečená tonzilitída, otitis, parodontálna patológia môžu spôsobiť arachnoiditídu.

Napriek dostatočným možnostiam v diagnostike sa stále stane, že príčina arachnoiditídy zostáva nejasná a títo pacienti sú asi 10-15%. Ak po dôkladnom vyšetrení nie je možné nájsť príčinu zápalu v mozgovej výstelke, potom sa tento proces nazýva idiopatický.

Ako sa arachnoiditída vyvíja a aké sú jej formy

Preto sa zistilo, že arachnoidnú membránu nemožno izolovať. Vzhľadom na to, že sa tesne prilieha ku choroidom, posledný spôsob je zapríčinený zápalom a zvyčajne hovoríme o arachnomeningitíde (meningitíde). Existujú rôzne typy tejto choroby:

 1. Pravá arachnoiditída;
 2. Zvyškový zápalový proces.

O skutočnej arachnoiditíde povedať, kedy príčina - autoimunizácia, alergie. Zápal sa uskutočňuje s tvorbou protilátok na štruktúre škrupiny, produktívna zápalová reakcia sa zvyšuje, membrány sa zahustia, sú zakalené, vytvárajú adhézie medzi sebou, zabraňujú normálnej cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny. Zvyčajne je proces rozšírený, prípadne zahŕňa hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry, vaskulárne plexusy, ependymálnu výstelku mozgových komôr.

Predpokladá sa, že pravá arachnoiditída je extrémne zriedkavá patológia, ktorá sa vyskytuje v maximálne 3 až 5% prípadov poškodenia meningídy. Vyššia frekvencia diagnóz je zvyčajne výsledkom nadmernej diagnózy.

Zvyšková arachnoiditída nasleduje neuroinfekcia alebo trauma, takže jej hlavnou zložkou budú adhézie priestoru medzi dvomi miestami, tvorba hustých adhézií a v dôsledku toho cysty naplnené cerebrospinálnou tekutinou.

Cerebrálna arachnoiditída sa izoluje podľa miesta, kde sa v mozgu vyskytuje zápal, a arachnoiditída miechy, ktorá je tiež vybavená mäkkými a arachnoidnými membránami. Cerebrálna arachnoiditída poskytuje celý rozsah mozgových príznakov a spinálne výťažky s príznakmi poškodenia motora a senzorických koreňov.

spinálna arachnoiditída

Prevládajúca zmena subarachnoidálneho priestoru predurčuje výber:

 • cystická;
 • lepidlo;
 • Zmiešaná arachnoiditída.

Cystický proces je sprevádzaný tvorbou dutín (cyst) spôsobených vláknitými rastmi medzi membránami. Cysty sú plnené tekutinou. S adherentnou arachnoiditídou vedie fibrinózny zápalový výpotok k vzniku voľných adhézií, ktoré bránia prúdeniu mozgovomiešnenej tekutiny. V niektorých prípadoch dochádza k kombinácii adhezívnych a cystických zložiek, potom sa hovorí o zmiešanej arachnoiditíde.

Podľa prevládajúcej lokalizácie je arachnoiditída:

 1. difúzna;
 2. obmedzená;
 3. bazálny;
 4. convexital;
 5. Zadná lebečná kosť.

Obmedzená arachnoiditída je extrémne zriedkavá, pretože hranice obloženia mozgu nemajú a zápal sa stáva bežným. Ak súčasne prevažujú príznaky miestneho poškodenia štruktúr mozgu, potom hovoríme o obmedzenom arachnoiditíde špecifickej lokalizácie.

Konvexitálna arachnoiditída prevláda v časti membrán, ktorá kryje mozog vonku. Prebieha omnoho ľahšie ako bazálna, vznikajúca v oblasti mozgu a zahŕňajúca kraniálne nervy, stolík mozgu, cerebellum a optický chiasm.

Manifestácia arachnoiditídy

Známky arachnoiditídy sa nezdajú akútne. Choroba sa rozvíja po pomerne dlhom období: od niekoľkých mesiacov až po rok po ARVI, až do dvoch rokov pri poraneniach hlavy. Prietok je priebežne progresívny, so striedajúcimi sa fázami exacerbácie a remisie.

Začiatočný počiatok má patológiu chronický charakter. Nástup môže prejavovať symptómy atentácie a pacient sa bude sťažovať na slabosť, silnú únavu, bolesti hlavy, nízke emocionálne zázemie a podráždenosť. Pri zvyšovaní zápalového procesu sa objavujú príznaky mozgu a ohnisko.

Rovnako ako u arachnoiditídy sa medzi membránami mozgu objavujú adhézie a adhézie, nie je možné vyhnúť sa porušeniu likorfodynamiky. Cerebrospinálna tekutina sa hromadí v cystoch, v subarachnoidnom priestore, čo vedie k rozšíreniu mozgových dutín a ich obštrukcii. Porušenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny sa v niektorých prípadoch spája so spomalením opätovného príjmu nadbytočnej tekutiny. Súbežne s nárastom objemu mozgovomiechovej tekutiny sa zvyšuje tlak vo vnútri lebky, takže hypertenzný syndróm možno považovať za jeden z kľúčových prejavov arachnoiditídy.

Cerebrálne symptómy spojené s hydrocefalickým hypertenzívnym syndrómom, ktoré nevyhnutne sprevádzajú adhezívny proces, keď je narušený odtok a reabsorpcia mozgovomiechovej tekutiny, čo sprevádza:

 • Ťažké bolesti hlavy prevažne skoro ráno;
 • Nevoľnosť a vracanie;
 • Bolestivosť v očných bulvároch.

Medzi príznaky sa často vyskytujú tinitus, závraty, vegetačné javy vo forme potenia, cyanóza prstov, smäd, nadmerná citlivosť na jasné svetlo, hlasné zvuky sú možné.

Pravidelné výkyvy v intrakraniálnom tlaku sa prejavujú kvapalinodynamickými krízami, keď náhle vysoká hypertenzia vedie k intenzívnej bolesti hlavy s nevoľnosťou a vracaním. Tento stav sa môže opakovať raz za pár mesiacov s ťažkou formou a trvá až dva dni.

Ohniskové neurologické príznaky sú spôsobené účinkom mozgových štruktúr a líšia sa odlišnou lokalizáciou zápalu. Najčastejším prejavom sú kŕče, ktoré môžu byť zovšeobecnené.

Arachnoiditída mozgu je sprevádzaná poškodením konvexitálnych povrchov membrán, základňou mozgu a formáciami zadnej lebečnej kosti. Ohniskové neurologické javy pri konvekčnej arachnoiditíde zahŕňajú:

 • epipripadki;
 • Paréza a paralýza;
 • Poruchy citlivých oblastí;

Lokalizácia zápalu v oblasti optického chiasmu na základe mozgu prebieha so zrakovým postihnutím až po jeho úplnú stratu, stratu polí a proces je dvojstranný. V blízkosti hypofýzy môže tiež trpieť a na klinike budú mať príznaky endokrinných porúch.

Keď poškodenie predných častí mozgu môže znížiť pamäť a pozornosť, mentálne abnormality, konvulzívny syndróm, porušenie emocionálnej sféry.

Arachnoiditída zadnej kraniálnej fossy naznačuje vážny stav. Symptómy sa zhoršujú na:

 • Poškodenie kraniálneho nervu (strata sluchu, neuralgia trojklanného nervu);
 • Cerebelárne príznaky - patologická rovnováha, narušená pohyblivosť a koordinácia;
 • Zhoršené videnie;
 • Ťažký hypertenzný syndróm.

Obmedzený priestor v zadnej časti lebečnej dutiny, úzke cesty mozgovomiechovej tekutiny predisponujú uzavretú formu hydrocefalusu, prudký nárast intrakraniálneho tlaku s výskytom silných bolestí hlavy, nevoľnosť, vracanie. Nebezpečenstvo tejto lokalizácie zápalu nie je iba účinkom kraniálnych nervov, ale aj pravdepodobnosť, že nervové štruktúry sa klinia do okcipitálneho foramenu a to môže stáť pacientov život.

Okrem poškodenia mozgu je možná arachnoiditída miechy. Zápal sa vyskytuje častejšie v hrudnej, bedrovej alebo sakrálnej časti, ktorá sa prejavuje ako radikulárne symptómy, s bolesťou a zmenami citlivosti a pohybu. Klinika arachnoiditídy miechy je veľmi podobná nádoru a vytláča nervové korene. Patológia je chronická, sprevádzaná cystickými a adhezívnymi procesmi.

Princípy diagnostiky a terapie

Liečba arachnoiditídy sa vždy vykonáva v nemocnici a môže byť lekárska alebo chirurgická. Osoby s podozrením na zápal arachnoidu sú hospitalizované v neurologických oddeleniach, kde je potrebné dôkladné vyšetrenie na stanovenie diagnózy vrátane:

 1. RTG lebky:
 2. Echo a elektroencefalografia;
 3. Konzultácia s oftalmológom a špecialistom na ORL;
 4. CT a MRI mozgu;
 5. Lumbálna punkcia na objasnenie údajov o intrakraniálnom tlaku, vzorkovanie CSF pre proteín, bunkové zloženie.

magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) mozgu

Drogová terapia sa vykonáva dlhodobo, kurzy, berúc do úvahy etiologický faktor a zahŕňajú:

 • Antibakteriálne alebo antivírusové liečivá;
 • Antihistaminiká (pipolfen, difenhydramín, suprastin, claritín atď.);
 • Absorpčná liečba namierená proti adhéziám v priestore medzi vnútornými vrstvami (lidz, rumalón, pyrogén);
 • Diuretiká pre syndróm hypertenzie (manitol, diabar, furosemid);
 • Antikonvulzívna liečba (karbamazepín, finlepsín);
 • Protizápalové lieky, - glukokortikoidy (najmä s alergickou a autoimunitnou povahou zápalu);
 • Neuroprotektívna liečba (mildronát, cerebrolyzín, nootropil, vitamíny B).

Vzhľadom k tomu, že choroba je predĺžená, je sprevádzaná prejavmi asténie a emočných porúch, mnohí pacienti musia byť predpísaní antidepresívami, sedatívami, trankvilizérmi.

Vo všetkých prípadoch arachnoiditídy sa vyhľadávajú a liečia iné ohniská bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pretože môžu byť zdrojom opätovného zápalu mozgu. Okrem antibiotík sa uvádzajú antivírusové činidlá, posilňujúce opatrenia, užívanie multivitamínových komplexov, dobrá výživa a adekvátny režim pitnej vody.

So silným hypertenzívnym syndrómom nie je vždy možné pomocou liekov odstrániť príznaky vysokého krvného tlaku vo vnútri lebky a lekári sa musia uchýliť k chirurgickým zásahom. Najčastejšie z nich sú posunovacie operácie, ktoré zabezpečujú odliv mozgovomiechovej tekutiny z lebky, ako aj operácie na disekciu adhézií a adhézií, odstránenie cysty mozgovomiechovej tekutiny, ktoré sa vykonávajú v neurochirurgických oddeleniach.

Prognóza arachnoiditídy je priaznivá pre život, ale ochorenie môže viesť k invalidite. Konvulzívne záchvaty, znížené videnie, časté recidívy arachnoiditídy môžu znemožniť vykonávanie bežných pracovných povinností pre pacienta a stali sa dôvodom pre vytvorenie skupiny postihnutých. Kompletná slepota núti priradiť prvú skupinu a pacient potrebuje starostlivosť a vonkajšiu pomoc v každodennom živote.

Ak pacient s arachnoiditídou udrží pracovnú aktivitu, potom bude kontraindikovaný typ práce súvisiacej s nárastom výšky, riadením vozidiel, blízkosťou ohňa a pohyblivými mechanizmami. Vylúčená výroba, kde medzi škodlivými faktormi - vibráciami, hlasitým hlukom, nízkymi teplotami, ťažkými klimatickými podmienkami, pôsobením toxínov.

Na prevenciu zápalových procesov v membránach mozgu je potrebné vyhnúť sa všetkým existujúcim ohniskám infekcií, a to najmä v ušiach, paranazálnych dutinách a poškodení hlavy. Pri dlhotrvajúcich bolestiach hlavy po infekciách alebo mozgových poraneniach by ste mali ísť k lekárovi na dôkladné vyšetrenie a vylúčenie arachnoiditídy.

Sosudinfo.com

Brainová arachnoiditída, ktorej symptómy nie sú špecifické, je komplexné zápalové ochorenie arachnoidnej membrány orgánu, ktoré sa vyvinie na pozadí alergie, autoimunitného procesu alebo vírusovej (bakteriálnej) infekcie. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých pacientov. Ťažké formy ochorenia sú sprevádzané postihnutím osoby a vedú k invalidite.

Všeobecný opis

Existuje niekoľko mozgových membrán: mäkký, arachnoidný a pevný. Je to stredná časť, ktorá nepôjde na časti konvolucií. Pod touto škrupinou sú vytvorené priestory naplnené mozgovomiešnenou tekutinou. Pre ich zjednotenie slúži dutina štvrtej komory.

Arachnoidná membrána nie je zásobovaná krvnými cievami. Vďaka nej je mozog fixovaný v dutine lebky. Táto škrupina má vysoký stupeň priepustnosti. Ak sa v ľudskom tele objaví infekcia, vírus, mozog je poškodený v dôsledku traumy, potom sa arachnoidná membrána zapáli a vznikne arachnoiditída mozgu. Stane sa tučná, bláznivá.

Spolu s cystickou tvorbou arachnoiditídy. Medzi nádobami a škrupinou sú tiež fixované adhézie, ktoré interferujú s cirkuláciou tekutiny. Symptómy ochorenia sú bežné a zamerané. Často závisia od typu ochorenia.

Arachnoid nikdy netrpí sám, pretože nemá žiadne cievy. Zápalový proces sa často premiestňuje z iných častí mozgu. Arachnoiditída prispieva k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, v dôsledku ktorého klesá mozog. To komplikuje diagnostiku a liečbu patológie.

Príčiny tejto choroby

Mozková arachnoiditída je najčastejšie vyvolaná bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Príčinou jeho vývoja však môže byť poranenie mozgu. Vo všeobecnosti môžeme rozlíšiť nasledujúce príčiny ochorenia:

 • vírusové patológie: ovčie kiahne, osýpky, chrípka;
 • absces alebo neoplazmus v mozgu;
 • zápalové procesy: meningitída, encefalitída;
 • ochorenia ucha, nosa a hrdla: sinusitída, tonzilitída, zápal stredného ucha;
 • krvácanie pod arachnoidom;
 • kontúzie alebo poškodenia mozgu (a arachnoiditída sa v tomto prípade vyvíja niekoľko mesiacov neskôr, keď sa v postihnutej oblasti vyskytujú adhézie);
 • chronická intoxikácia tela v dôsledku zneužívania alkoholu, otravy ťažkými kovmi;
 • narušenie endokrinného systému;
 • silné zníženie imunity;
 • myelitída (jej komplikácie).

Ďalšie faktory sú tiež schopné vyvolať mozgovú arachnoiditídu: trvalé prepracovanie, ťažké pracovné podmienky. V niektorých prípadoch etiológia ochorenia zostáva nejasná.

Klasifikácia a symptómy choroby

Existuje niekoľko typov arachnoiditídy:

 1. To je pravda. Príčinou tejto patológie je autoimunitný proces alebo alergická reakcia. Zvyčajne sa táto forma arachnoiditídy považuje za bežnú, pretože môže ovplyvniť hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry. Táto lézia je pomerne zriedkavá, iba v 5% prípadov všetkých ochorení meningí.
 2. Zvyšková arachnoiditída je vyvolaná poranením alebo infekciou, ktorá postihla nervový systém. Výsledkom tejto patológie je výskyt adhézií a cyst naplnených mozgovomiešnenou tekutinou.

Choroba sa môže klasifikovať podľa prevládajúcich zmien v subarachnoidnom priestore:

 1. Cystická arachnoiditída. Vláknité tkanivá rastú medzi membránami, čo vyvoláva proces tvorby dutín naplnených tekutinou.
 2. Lepidlo. V tomto prípade sa vytvorí výpotok, v dôsledku ktorého sa vyvíjajú voľné adhézie. Zabraňujú cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny.
 3. Zmiešané. Ide o kombináciu symptómov a znakov priebehu dvoch predchádzajúcich typov arachnoiditídy.

Ak sa za základ klasifikácie použije lokalizácia patológie, stane sa to:

 1. Rozptýlené (rozsiahle). Je diagnostikovaná vo väčšine prípadov, pretože zápalový proces sa rozširuje takmer na celú škrupinu a ovplyvňuje aj priľahlé tkanivá. Symptomatológia nie je jasne vyjadrená. Existujú mozgové symptómy vyvolané porušením obehu cerebrospinálnej tekutiny.
 2. Limited. Takáto arachnoiditída je zriedkavá, pretože arachnoidná membrána nemá jasné hranice, takže väčšina z nich postihuje zápal.
 3. Convexital. Arachnoiditída sa rozšíri na časť membrán, ktorá sa nachádza na vonkajšom povrchu mozgu. Jeho priebeh sa považuje za jednoduchší. Sú však sprevádzané epileptickými záchvatmi, poruchami emocionálnej sféry, paralýzou a parézou.
 4. Základný. Lokalizuje sa na podklade lebky a ovplyvňuje mozgový kmeň, nervy a cerebellum. Tu videnie je narušené a z dvoch strán. Najprv sa zmení zorné pole niektorých farieb (červená a zelená). Okrem toho dochádza k intenzívnemu bolesti hlavy, narušenej funkcii okulomotorických nervov. Pri skúmaní fundusu na nej viditeľná atrofia optického nervu.
 5. Zadná lebečná kosť. Existuje veľké množstvo príznakov. S porážkou nervov lebky možnú stratu sluchu, poškodenie trojklaného nervu. Ak zápal postihuje mozoček, potom existuje porucha v koordinácii a pohyblivosti pohybov. Pacient má tiež výrazný hypertenzný syndróm.

Posledným klasifikačným parametrom je rýchlosť vývoja patologického procesu. Tu môžete vybrať nasledujúce typy:

 1. Sharp. Ak sa arachnoiditída vyvíja veľmi rýchlo, potom sa teplota pacienta silne zvyšuje, dochádza k veľkému zvracaniu. Avšak táto forma patológie sa môže rýchlo vyliečiť bez vážnych následkov.
 2. Subakútnej. Patológia neustále rastie, potom eskaluje a potom vybledne. Pri arachnoiditíde mozgu sa symptómy zvyšujú pomaly. Po prvé, asténia, ťažká slabosť a únava, stredná bolesť hlavy, problémy s emočným zázemím, zvýšená podráždenosť.
 3. Chronické. Postupom času dochádza k zápalovému procesu a u ľudí sa objavujú fokálne a mozgové symptómy. Napríklad bolesť hlavy zosilní, nauzea a zvracanie je zaznamenané, oči začínajú ublížiť. Pacient vyvíja tinitus, prsty sú modré. Neustále chce piť, je vysoká citlivosť na jasné svetlo a hlasné zvuky.

Pacient často narúša spánok, pamäť, objavuje sa úzkosť. Existujú aj ďalšie príznaky: citlivosť na zmeny počasia, ťažké potenie, nadmerné močenie, strata zápachu (úplná alebo čiastočná).

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby arachnoiditídy sa má pacient starostlivo vyšetriť, aby presne určil typ patologického procesu. Preto je potrebné vykonať tieto štúdie:

 • radiografia hlavy (umožňuje stanoviť intrakraniálny tlak, ale nepovažuje sa za vysoko účinnú metódu);
 • electroencephalography;
 • echoencephalography;
 • MRI alebo CT (spoľahlivosť týchto metód je veľmi vysoká, pretože umožňujú určiť nielen prítomnosť a lokalizáciu cystov, ale aj ich štruktúru);
 • lumbálna punkcia (umožňuje určiť hladinu tlaku mozgovomiechovej tekutiny);
 • krvný test (odhaľuje prítomnosť zápalu v tele).

Pacient bude tiež musieť konzultovať s otolaryngológa a oftalmológa. Dozorný lekár je povinný zozbierať celú históriu, ktorá by mala uvádzať, či pacient mal v nedávnej minulosti zranenia, aké chronické ochorenia má. Diagnóza musí byť rozdielna, pretože vyššie uvedené príznaky môžu tiež spôsobiť iné ochorenia (nádory mozgu).

Tradičná liečba

Liečená arachnoiditída v nemocničnom neurologickom oddelení. Používajú sa nielen lekárske, ale aj chirurgické metódy terapie. Vezmite si pilulky, ktoré pacient potrebuje dlho. Pacientovi sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Antibakteriálna látka: Kanamycín. Najlepšie je užívať novšie lieky, ktoré sú schopné preniknúť do hematoencefalickej bariéry. Antibiotiká sa používajú nielen vo forme tabliet. Môžu byť vložené do lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v zadnej časti krku.
 2. Antivirotikum.
 3. Antialergické: "Dimedrol", "Claritin", "Suprastin".
 4. Prostriedky na resorpciu adhezií: "Roumalon", "Lidaza".
 5. Diuretikum: "Furosemid", "Diakarb" - potrebné so silným zvýšením intrakraniálneho tlaku na zníženie množstva tekutiny v tele.
 6. Antiepileptiká: Finlepsín, karbamazepín. Možno sa úplne zbaviť tejto komplikácie, ale zlepší sa kvalita života pacienta.
 7. Steroidné protizápalové lieky: "Dexametazón", "Prednizolón" - sa používajú na akútne formy arachnoiditídy. Kurzy liečby takými liekmi sú krátke.
 8. Neuroprotektory: cerebrolyzín, nootropil.
 9. Antidepresíva a utišujúce lieky.
 10. Vazodilatačné lieky: Cerebrolysin, Trental, Curantil poskytnú príležitosť na zlepšenie krvného obehu v mozgu.

So zvyšujúcim sa intrakraniálnym tlakom sa pacientovi vstrekuje roztok síranu horečnatého. Rovnako sa používa intravenózne podávanie jodidu draselného. Aby sa odstránili adhézie a zlepšila cirkulácia tekutiny, je možné vyfukovať vzduch do subarachnoidného priestoru. Použitie antioxidantov sa tiež odporúča.

Pred použitím liekov je potrebné nájsť zdroj infekcie. Počas liečby arachnoiditídy mozgu je potrebné použiť prostriedky, ktoré posilňujú imunitu pacienta. Budete potrebovať multivitamínové komplexy, rovnako ako plné menu.

Ak konzervatívna terapia nepomôže, chirurgický zákrok je predpísaný ošetrujúcim lekárom. Najčastejšie sa vykonáva obtok mozgu, odstránenie adhézie a cysty.

Vlastnosti ľudovej terapie

Je možné liečiť arachnoiditídu doma, ale predtým sa musíte poradiť so svojím lekárom. Samozrejme, štádiá chodu ochorení ľudových liekov nebudú fungovať. Ak patológia zatiaľ nie je príliš ďaleko, tak tieto recepty budú užitočné:

 1. List lopúše. Musí byť viazaná na hlavu a menená každých 24 hodín. Táto rastlina odstráni nadbytočnú tekutinu v lebke.
 2. Kvety série. Po zhromaždení surovín je potrebné ich vysušiť. Ďalšie 1 polievková lyžica. l. rastliny varenie liter vriacej vody. Trvať na tom trvať pol hodiny. Piť taký druh čaju by mal byť počas dňa. Druhý deň nebude taký užitočný.
 3. Korene agrimónu. Po vybratí dobre opláchnite a vysušte na čerstvom vzduchu. Ďalej sa surovina vyžaduje, aby sa brúsila cez mlynček na mäso a rozomelala sa na prášok. Vezmite si to trikrát denne pred jedlom na polovicu čajovej lyžičky. Postup liečby choroby trvá 3 mesiace.

Liečba ľudových prostriedkov nemá okamžitý účinok. Mal by byť dlhý a čistý.

Prognóza, komplikácie a prevencia choroby

Ak bola správne zvolená liečba arachnoiditídou, prognóza pre život a zdravie je priaznivá. To však nie je vždy prípad. Pri nesprávnej liečbe arachnoiditídy mozgu alebo oneskorenej liečby lekárom môže patológia zbaviť človeka pracovných schopností a spôsobiť jeho postihnutie. Pre pacienta sú oblasti činnosti výrazne obmedzené: nemôže vystúpiť na výšku, pracovať s pohyblivými mechanizmami, riadiť vozidlo, pracovať v podnikoch, kde je veľa hluku, toxínov, nízkych teplôt.

Arachnoiditída môže mať vážne dôsledky:

 • pretrvávajúca strata zraku;
 • epileptické záchvaty;
 • celková slepota;

Pokiaľ ide o prevenciu arachnoiditídy mozgu, mali by ste dodržiavať všetky odporúčania odborníkov:

 • čas na odstránenie všetkých zápalových a infekčných ložísk v tele;
 • počas epidémií chrípky alebo ARVI, uistite sa, že ste boli upozornení;
 • poškodenie mozgu by sa malo zabrániť;
 • Je dôležité neodkladať návštevu lekára, ak má osoba bolesť hlavy dlhšie ako týždeň a celkový zdravotný stav sa zhoršuje;
 • nemôžeš superchladnúť;
 • Je dôležité posilniť svoju imunitu pomocou vitamínových komplexov;
 • treba jesť správne.

Arachnoiditída mozog - je ťažký zápal pavučinovitý, čo sa vzťahuje aj na okolité tkanivá, je sprevádzaná zhoršením prietoku krvi, dochádza k zmene stavu cievnych stien (stanú priepustné).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prevencia cerebrálnej artériosklerózy

Prevencia mozgových ciev pomôže predchádzať takým závažným patologickým stavom, ako je ateroskleróza, aneuryzma, trombóza, mŕtvica atď. Malo by byť včasné a zložité.

Kŕčové žily maternice

Podľa štatistík každá tretia žena čelí takému problému ako sú kŕčové žily.Kŕčové žily - patologické rozšírenie krvných ciev spolu s poškodeným krvným obehom postihnutej oblasti a chlopňovou nedostatočnosťou žíl.

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

Všetko o drvení bolesti na hrudníku

Mnohé choroby prejavujú skryté príznaky a preto zostávajú bez diagnózy a liečby. Ľudia nevenujú pozornosť malému mravu alebo bolestivému nepohodlnosti. Ale keď je v hrudi naliehavá bolesť, vždy to spôsobuje pocit strachu.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.