Arachnoiditída je ochorenie charakterizované zápalovými zmenami v membránach mozgu a miechy. Tradičná medicína ponúka množstvo liečebných postupov na liečbu arachnoiditídy.

Príčiny arachnoiditídy

Arachnoiditída, zápal arachnoidnej membrány mozgu alebo miechy. Príčiny arachnoiditídy môžu byť komplikáciou infekčných chorôb (chrípka, osýpky, purulentné procesy v ušiach). Arachnoiditída sa môže vyvinúť pri ochoreniach paranazálnych dutín (antritis, sinusitída). Môže existovať vírusová povaha primárnej arachnoiditídy; často sa vyskytuje arachnoiditída po poranení lebky.

Druhy arachnoiditídy

Ak sa zápalový proces rozvíja v arachnoidných a susedných membránach mozgu, hovorí o cerebrálnej arachnoiditíde, s podobným procesom v membránach miechy - o spinálnej arachnoiditíde. Arachnoiditída sa vyvíja akútne alebo nešpecificky, v budúcnosti sa stáva chronickou.

Symptómy arachnoiditídy

Keď arachnoiditída rozlišuje mozgové a fokálne príznaky. Najcharakteristickejším príznakom je bolesť hlavy, difúzna alebo lokalizovaná (na čele, okciput, koruna), oblúková príroda, sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním, bolesť pri pohybe očných lôpt. Bolesť hlavy je dôsledkom podráždenia receptorov meningídy a nárastu intrakraniálneho tlaku. Arachnoiditída sa môže vyskytnúť pri subfebrilných teplotách.

Zdravý životný štýl pri liečbe arachnoiditídy

Pri liečbe arachnoiditídy je povinná výživa aspoň počas obdobia exacerbácie ochorenia. Je potrebné obmedziť používanie soli, cukru, mäsa. A naopak, zelenina a ovocie sú veľmi užitočné, najmä pečené zemiaky, kapusta, mrkva, ríbezle, rakytník a rajčiak. Arachnoiditída je naozaj ťažká a oslabujúca choroba. Je veľmi dôležité, aby hrozno alebo hrozienka boli vo vašej strave - sú nevyhnutné pre to, aby mozog mohol pracovať. Mal by viesť racionálny spôsob života bez hypotermie, únavy. Je lepšie vyhnúť sa chemikáliám a používať liečivé byliny. Je dôležité, aby ste si mohli vodné procedúry: každodenne utrieť a opláchnuť vodou a nielen studenou vodou. Pôst je užitočný, pri ktorom sa patologické tkanivo absorbuje a vylučuje z tela. Najlepšie je naniesť suché hladovanie.
Pri silných bolestiach hlavy sa kafrový olej tretí do kože.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy №1

Pri chronickej cerebrálnej arachnoiditíde (tekutina v mozgu), prilepte lopúch lopuchu na hlavu a mente ju raz denne. Náskok postupne odoberie prebytočnú tekutinu z mozgu.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy číslo 2

Počas obdobia kvitnutia, zhromaždiť trávu vlaku, suché a variť ako čaj: 1 polievková lyžica. suroviny naliať 1 liter vriacej vody, trvať 20-30 minút a piť počas dňa. Vezmite si rad potrieb od jedného do troch rokov.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy číslo 3

1 lyžička suché kvetinové koše arnika horské naliať 1,5 litra vriacej vody, trvať v zapečatenej nádobe na 2 hodiny. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. 3 krát denne 15 minút pred jedlom. Môžete tiež 2 lyžičky. suché práškové korene arnika horské naliať 2 šálky vriacej vody. Varíme v uzavretej nádobe po dobu 20 minút, potom trváme 1 hodinu, zabalené. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. 2 krát denne pred jedlom. Arnica je jedovatá rastlina! Pred použitím arniky je potrebné dodržiavať presné dávkovanie.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 4

Umyte koreň agrimónu na čerstvom vzduchu. Rozdrvte a mlejte sušený koreň na prášok. Vezmite prášok na špičke noža trikrát denne pol hodiny pred jedlom a opláchnite ju odvarom bylinkových hrozna (1 lyžička byliniek varíme 3 minúty v pohári vody). Dĺžka liečby je 3-4 mesiace.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č

Vysušte okrajové oko, 4 lyžice. suroviny, nalejte 0,5 litra vodky. Trvať na tmavom chladnom mieste po dobu 9 dní. Vezmite 5 kvapiek 5 krát denne s dúškom vody. Môžete zriediť 2 lyžičky. tinktúra v pohári vody a piť 1 polievková lyžica. každé 2 hodiny počas dňa. Crow's eye je jedovatá rastlina! Užívajte len tak, ako to predpisuje lekár.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 6

Zmiešajte v rovnakých častiach tansy a celandín. 1 lyžička zmes nalejte 0,5 litra vriacej vody, trvá 30 minút. Pijte celý deň. Tansia je kontraindikovaná počas tehotenstva. Celandín sa nevzťahuje na epilepsiu, astmu, angínu a množstvo neurologických ochorení.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 7

100 g rozdrvených semien garmel bežných nalejte 2 litre suchého hroznového vína. Infúzia na temnom chladnom mieste po dobu 1 mesiaca, príležitostné pretrepávanie. Obsahové napätie. Vezmite 25 ml 2-3 krát denne pred jedlom. Dĺžka liečby je najmenej 4 mesiace. Po dvojmesačnej prestávke opakujte kurz.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č

1 polievková lyžica nakrájame korene bôbovej a sladkého drievka na prášok. Infúzia sa podáva v 200 ml 40% alkoholu alebo vodky počas dvoch týždňov. Strain. Odoberte 50 ml na 100 ml vody z taveniny, 1 hodinu po jedle, po dobu jedného mesiaca. Opakujte liečbu po dvojtýždňovej prestávke. Liečba je dlhá. Pivoňka je jedovatá rastlina! Nedávajte deťom!

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 9

Červené levanduľové kvety naplnia pohár a naleje med. Infúzia na temnom chladnom mieste po dobu 6 mesiacov a pravidelné miešanie obsahu. Vezmite len 1 lyžičku. 3 krát denne.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č

Pripravte si kolekciu: rovnako hypericum, šalvia a motherwort. Na 1 liter vriacej vody si 1 polievkovú lyžičku. zmes, trvať na noc v thermos (alebo zabalené). Ráno pijete 1 až 1,5 pohára. Toto je maximálna dávka. Zvyšok je počas dňa, lepšie až do večeru 6-8. Po mesiaci prejdite na 1-3 mesiace a postup liečby sa môže zopakovať.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č

Na štipku jarnej trávy adonis a koreňa Rhodiola Rosea nalejte pohár vriacej vody, nechajte 1 hodinu, napnite a stlačte. Podľa toho istého princípu pripravte infúziu troch častých materských bylín a 1 diel valerijského koreňa. Náplasť použite 2-3 krát denne na popíjanie prvej infúzie a za 5-7 minút - druhú. Uzdravenie začína na skrátenom mesiaci. V rovnakej dobe mokrú tvár, zadnú časť hlavy a oblasť srdca chladnou vodou čo najčastejšie. Ale netierajte a nechajte suchu. Adonis je jedovatá rastlina, takže udržujte dávkovanie. Adonis je kontraindikovaný pri žalúdočnom vredu, gastritíde a enterokolitíde. Rhodiola je kontraindikovaná pri akútnej excitabilite, hypertenznej kríze, febrilných stavoch a hypotenzii pri menopauze. Valerián by sa nemal konzumovať dlho.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy číslo 12

S arachnoiditídou, meningitídou, encefalitídou pripravte takúto zbierku. Marinový koreň, mladé vetvy s listami imela, šúrujúca ďatelina tráva a päťlistá divočina - 20 g každý, chmeľové šišky a lilak kvety - každý 10 g. Nalejte 2 polievkové lyžice v termose. suchá mletá zmes 0,5 litra vriacej vody, trvá 8-10 hodín, odtok. Pite 150 ml trikrát denne 20 - 30 minút pred jedlom na liečbu arachnoiditídy. V rovnakom čase vziať kvetný peľ - 0,5-1 lyžičky. 2-3 krát denne.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 13

Vezmite si rovnaké časti modravých koreňov, bokov ruže, materských štiav a listov ľubovníka, listov mäty piepornej, citrónového a rozmarínu, ako aj chmeľových šištičiek. Pri 0,5 l vodky vezmite 50 g zmesi, nechajte 3 týždne na tmavom, teplom mieste a príležitostne sa pretrepávajte. Stlačte zvyšok. Uchovávajte na chladnom tmavom mieste. Vezmite 20 kvapiek 3 krát denne po dobu 2-3 mesiacov.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 14

Arachnoiditída sa môže vyliečiť močom. Odparovanie rannej moče pri slabom ohreve na 1/4 objemu a 1,5-2 hodiny pred umývaním hlavy, vyčistite odparovanú moč do hlavy a prilepte ju do celofánu. Potom umyte vlasy šampónom.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy №15

Antiseptická zbierka: lúčna lúčna, mäta pieporná, oregano, bodliak bodliakový, citrónový balzam - 1 diel, verbena liečivá, trávnatá tráva, listy krymskej kobylky - 2 diely. 50 g zmesi nalijeme 1 liter vody, odparíme 5 minút a trváme 2 hodiny. Pite 100 ml 3x denne 15 minút pred jedlom.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 16

Liečba arachnoiditídy je dlhá, ale účinná. Mali by ste piť vodný výťažok z koreňa valerianu a naproti postihnutému miestu trieť 2-3 krát denne do pokožky hlavy 2-3 krát denne (extrahujte rozdrvené korene s alkoholom alebo vodkou po dobu 21 dní, aby korene zväčšili a stali sa kvapalnou kašou, potom stlačte korene, a tinktúra filtra). Tieto postupy by sa mali striedať s príjmom tinktúry na únik pionov. Nalejte 100 ml vodky 1 polievková lyžica. búchať koreň a trvať na 9 dní. Pijte počas mesiaca 40-50 kvapiek 3 krát denne. Po dvojtýždňovej prestávke zopakujte liečbu. Ako pomôcku by ste mali vypiť infúziu suchého zimného dáždnikového trávnika. Varte 100 ml vriacej vody 1 lyžička. byliny a trvať na obale, 2 hodiny. Opití sa 3-4 krát denne. Na jar musíte piť púpava šťavy (1 polievková lyžica 30 minút pred jedlom). Dĺžka liečby je 2 roky.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 17

Šťavy na liečbu arachnoiditídy. Zmiešajte čerstvo vylisovanú repnú šťavu s medom rovnakým dielom, pite 0,3 hrnčeky 3 krát denne pred jedlom po dobu 3 týždňov. Potom zmeňte túto zmes na inú. Vezmite 1 pohár červenej repy, mrkvy, citrónovej šťavy, medu, pol pohára šťavy z chrenu, premiešajte a nechajte zmes na spodnej časti chladničky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne medzi jedlami.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy číslo 18

Mozková arachnoiditída. Vezmite 100 listov orecha, vložte do smaltovej panvice a nalejte 8 litrov vody. Zatvorte veko a otekajte 1,5 hodiny od okamihu vriacej vody. Potom pretlačte plátno, odhodte listy, pridajte do tohto roztoku 4 kg cukru a varte 3 hodiny, pričom veko je otvorené na nízkej teplote. Piť 1 polievková lyžica. ráno na prázdny žalúdok.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č

V treťom mesiaci musíte prejsť na kaderník a zobrať si účes. Zvyčajne po troch mesiacoch sa mnohí začnú cítiť oveľa lepšie a po roku sa bolesti hlavy takmer zastavia.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy číslo 20

Z arachnoiditídy pomáha periwinkle s modrými kvetmi. 1/3 fľašiek z tmavého skla je naplnená periwinkle a nalieva vodka na vrchol. Trvať 3 týždne. Vezmite si iba 5-7 kvapiek s vodou ráno a večer pred jedlom. Kurz periwinkle je 1 mesiac, potom prestávka na 2 týždne.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy №21

Ráno doprajte nasledujúcu zmes: večer urobte 30 g chlebového kvarku, ktoré môžete naliať pohár každej ovocnej šťavy, dobre premiešame, pridajte 1 polievkovú lyžičku. pivné droždie a 1 lyžička prášok z koprových semien.

Ľudový liek na liečbu arachnoiditídy č. 22

Pre 2 litre červeného vína a 0,5 kg medu vezmite 15-20 kusov listov aloe, 50 g každého koreňa počiatočného listu a elekampánu. Varte 1 hodinu vo vodnom kúpeli. Vezmite 1-2 lyžice Trikrát denne 20 minút pred jedlom.

Príčiny arachnoiditídy, hlavné príznaky ochorenia a zásady liečby

Závažnou komplikáciou po zápalových - infekčných ochoreniach dutín nosa a stredného ucha môže byť arachnoiditída. Pri tejto chorobe sa arachnoidné membrány mozgu a miechy podieľajú na patologickom procese, symptómy ochorenia závisia od distribúcie a lokalizácie zápalovej odpovede.

Arachnoiditída - hlavné príčiny a klinický obraz choroby

Arachnoiditída u väčšiny chorých ľudí je zistená niekoľko dní alebo týždňov po utrpení chrípky, tonzilitídy, akútnej pneumónie, sínusitídy. Často príčinou choroby je syfilis, brucelóza, zápal stredného ucha. Po kraniocerebrálnych poraneniach dochádza k arachnoiditíde, keď je ovplyvnená zápalovými zmenami v mozgu. V pomerne zriedkavých prípadoch sa arachnoiditída mozgu vyvíja s endokrinnými patologiami av prípadoch hlbokých metabolických porúch.

Štruktúra mozgovej membrány

Ochorenie spôsobuje zhrubnutie arachnoidných membrán, v dôsledku čoho sa objavujú adhézie medzi tvrdými, mäkkými a arachnoidnými poťahmi mozgu. Proces adhézie tvorí cysty naplnené kvapalinou. Postupne sa táto cysta zhutňuje a zvyšuje veľkosť, čo spôsobuje stlačenie rôznych častí mozgu. Symptómy arachnoiditídy závisia od toho, kde cysty rastie. Arachnoiditída sa môže objaviť náhle a potom charakteristický klinický obraz umožňuje lekárovi rýchlo diagnostikovať. V niektorých prípadoch sa arachnoiditída začína prejavovať postupne a preto jej liečba začína už výrazným patologickým procesom.

Okrem charakteristických znakov poškodenia rôznych častí mozgu existujú aj všeobecné symptómy, ktoré naznačujú arachnoiditídu, ktoré sa bežne označujú ako:

 • Ťažká bolesť hlavy, zhoršená ráno, pri zmene pozície tela v dôsledku zmien v poveternostných podmienkach.
 • Na vrchole bolesti môže dôjsť k nevoľnosti a zvracaniu.
 • Pacienti sa často sťažujú na závraty a mdloby.
 • Arachnoiditída spôsobuje vývoj depresie, úzkosti, narušuje spánok a výkon.
 • Zvýšená citlivosť na kožu alebo naopak.
 • Po čase môže dôjsť k epilepsii.

Riziko poškodenia mozgových membrán sa zvyšuje u ľudí s oslabenou imunitou, s zlými zvykmi, ktorí sa venujú ťažkej fyzickej práci. Arachnoiditída sa môže vyskytnúť akútne a chronicky, liečba závisí od štádia vývoja zápalového procesu.

Klasifikácia arachnoiditídy

Arachnoiditída je zvyčajne klasifikovaná lokalizáciou, charakteristické symptómy umožňujú správne nastaviť diagnózu a začať symptomatickú liečbu ešte pred úplnou diagnózou.

 • Cerebrálna arachnoiditída sa šíri pozdĺž konvexného povrchu mozgu, pozdĺž jej bázy a v zadnej kraniálnej fosílii. Symptómy tejto formy ochorenia pozostávajú z poruchy obehu tekutín a účinku lézie škrupiny na oblasti mozgu susediace so zónou zmien. Cerebrálna arachnoiditída sa často prejavuje hypertenzívnymi bolesťami hlavy, vracaním a na začiatku ochorenia sa teplota zvyšuje na počet subfebrilov. Pri rozsiahlom poškodení membrán vedie cerebrálna arachnoiditída k vzniku generalizovaných epileptických záchvatov.
 • Optická chiasmálna arachnoiditída sa najčastejšie vyskytuje na pozadí infekčných ochorení dutín, syfilisu, tonzilitídy, po poranení mozgu. Ťažké bolesti hlavy sú lokalizované na krku, sú sprevádzané nevoľnosťou a vracaním. Optochiasmatická arachnoiditída je charakterizovaná účasťou na patologickom procese optických nervov a oblasti mozgu, kde sa pretínajú. Rozvíjanie adhezií môže viesť k nezvratnej strate videnia. Optická chiasmická arachnoiditída sa u väčšiny pacientov vyvíja pomerne pomaly, prvé oko sa podieľa na patologickom procese a až po niekoľkých týždňoch alebo dokonca v druhom mesiaci. Tento typ ochorenia môže byť tiež indikovaný bolesťami zaznamenanými pacientom po očnej hlave.

Liečba vyžaduje predbežnú diagnostiku. Pacient je predpísaný neurologom, rentgenom lebky, ultrazvukom, počítačovou tomografiou. Vykonáva sa kompletné neurologické vyšetrenie.

Arachnoiditída - hlavná liečba

Liečba zahŕňa identifikáciu pôvodnej príčiny.

 • Pri identifikácii zápalu stredného ucha, sínusitídy a iných infekčných ochorení sa má liečba používať s antibiotikami - meticilínom, ampiokom, penicilínom v miernych terapeutických dávkach.
 • Zníženie intrakraniálneho tlaku sa dosiahne použitím diuretík - Furosemid, Lasix, Manitol.
 • Ošetrenie sa vykonáva a obnovenie štruktúry poškodených membrán. Na tento účel sú predpísané biogénne stimulanty - Aloe, sklovité telo.
 • Je potrebné dosiahnuť resorbciu adhéznych ložísk - označených ako Lidazu a Pyrogenal.
 • Keď sú konvulzívne symptómy liečené antikonvulzívnymi liekmi.
 • V závislosti od identifikovaných symptómov sa používa ďalšia symptomatická liečba.

Arachnoiditída, identifikovaná v akútnom štádiu, bola úspešne vyliečená. Ale súčasne sa ochorenie môže zmeniť na chronickú formu s obdobiami exacerbácie rôznych trvania a symptómov. Prvá liečba je zvyčajne dlhá a môže trvať až šesť mesiacov, po vymiznutí všetkých charakteristických príznakov ochorenia možno liečiť arachnoiditídu a ľudové lieky súčasne s liekmi.

Arachnoiditída - liečba ľudových prostriedkov

Liečba arachnoiditídy s ľudskými liekmi umožňuje zlepšiť krvný obeh v rôznych častiach mozgu a zmierniť zápal bolestivými záchvatmi.

 • Aloe leaf decoction. Zo 150 gramov listov aloe je potrebné vyrobiť kašičku, po ktorej sa k nej pridá 50 gramov koreňa elecampane, pol litra včelieho medu a 2 litre červeného vína. Pripravená zmes sa varí počas nízkej teploty po nízkej teplote, po infúzii sa bujón prefiltruje. Je potrebné piť 2 lyžice vývaru najmenej 20 minút pred jedlom až trikrát až štyrikrát denne.

Aloe odvarová liečba

Arachnoiditída by mala byť liečená ľudovými aj lekárskymi liekmi pod plnou kontrolou neurológov. Pravidelné vyšetrenie nám umožňuje pochopiť, ako postupuje liečba choroby.

Arachnoiditída: Symptómy a liečba

Arachnoiditída je zápal mozgovej obrvy. Počas chorobných priestorov, ktoré priliehajú k odtoku kvapaliny, sa držia spolu. V dôsledku toho prestane cirkulovať a začne sa hromadiť v dutine lebky. Ak sa nechá nekontrolovať, zvyčajne vedie k hydrocefalu. Je však možné liečiť až po liečbe arachnoiditídy, pretože bola liečená hlavná choroba.

Symptómy arachnoiditídy

Bolesti hlavy. Sleduje pacienta v noci i v noci a každý z nich sa zintenzívňuje. Neustále udržuje intrakraniálny tlak. Aj počas koncentrácie sa objaví bolesť hlavy.

Nervózne vyčerpanie. Rýchla únava, depresia, strach, apatia a agresivita sa objavujú. Vyskytuje sa porucha spánku.

Vegetatívna vaskulárna nestabilita. Arachnoiditída spôsobuje citlivosť na rôzne klimatické podmienky. Tam je závrat, potom mdloby a poklesy krvného tlaku.

Zhoršená citlivosť. Náhla znecitlivenosť častí tela alebo naopak zvýšila citlivosť na bolesť.

Symptomatická epilepsia. Medzi symptómy patrí strata vedomia, záchvaty a asymptomatická epilepsia.

Diagnostické príznaky arachnoiditídy

Diagnóza choroby sa vykonáva na základe komplexného a podrobného vyšetrenia pacienta. Hlavnou dôležitosťou sú príznaky arachnoiditídy, závažnosť neurologických symptómov, štúdium zraku, očné zuby, príznaky intrakraniálnej hypertenzie, hladina krvného tlaku. Laboratórne testy krvi a cerebrospinálnej tekutiny sú dôležité.

V diagnostike najracionálnejšieho využitia encefalografie, reoencefalografie, pneumoencefalografie, echoencefalografie, kraniografie a rádionuklidových štúdií.

Pri použití metódy tabioidnej angioskopie je možné identifikovať vazospazmus, ako aj vyčerpanie kapilárnej siete, rozšírenie žilovej siete až po venuly, zvýšenie počtu fungujúcich kapilár.

Pri použití počítačovej tomografie v diagnostike ochorenia arachnoiditídy môžete určiť veľkosť komorového systému a cisterien, ak dôjde k zablokovaniu ciest CSF, môžete určiť jeho úroveň.

V prítomnosti procesu na báze mozgu v chiasmovej zóne je charakteristickým príznakom ochorenia progresívne poškodenie zraku, dokonca aj slepota. V podložke je určená stagnujúca bradavka, atrofia zrakového nervu. Charakteristické je zúženie vizuálnych polí, okulomotorické poruchy: ptóza, diplopia, strabizmus, anosmia.

Keď je proces lokalizovaný v zadnej kraniálnej fosílii, arachnoiditída spôsobuje poškodenie meningov v oblasti postrannej alebo veľkej cisterny v kraniospinálnej oblasti s možným narušením cirkulácie mozgovomiešnenej tekutiny. Ide o bežnú a závažnú formu mozgovej choroby. Klinické príznaky arachnoiditídy môžu pripomínať príznaky cerebrálneho nádoru, ale charakteristický je rýchlejší nárast týchto príznakov. Mozgové príznaky sú výraznejšie než ohniskové. Charakteristickým príznakom arachnoiditídy je bolesť hlavy, ktorá sa nachádza v okcipitálnej oblasti a vyžaruje sa do očných bulvrov a zadnej časti krku. V procese rozvoja ochorenia sú záchvaty difúznej bolesti hlavy sprevádzané nevoľnosťou a vracaním. Priemerne meningeálne symptómy. Mentálne poruchy sú možné: od mierneho stratu až po zmätok. Výskyt ohniskových príznakov závisí od lokalizačného procesu. Cerebellárne príznaky arachnoiditídy, porážka párov V, VI, VII, VIII lebečných nervov a pridanie pyramídovej nedostatočnosti sú možné. Zmeny v fundusu sú prejavom intrakraniálnej hypertenzie. Závažnosť poškodenia zraku závisí od trvania ochorenia a stupňa definície intrakraniálnej hypertenzie.

Možno včasné objavenie sa kongestívnych bradaviek.

Keď sa proces rozširuje okolo šneku a hemisfér, rozmazaných statických porúch, zaznamenáva sa poškodenie kraniálnych nervov.

Keď je proces lokalizovaný v oblasti mosto-cerebelárneho uhla, sú charakteristické fokálne a mierne mozgové príznaky. Nastala porážka VIII páru lebečných nervov (klinicky: tinitus, závrat, ataxia, strata sluchu, nystagmus). Možné porážky VII a VI párov kraniálnych nervov. Pri porážke páru V sa vyznačuje pokles, možno aj zmiznutie citlivosti a motorickej funkcie tohto nervu. Je klinicky poznamenané, že arachnoiditída spôsobuje zníženie rohovkového reflexu na strane lézie, zmenu citlivosti kože tváre, ústnej sliznice. Útoky trigeminálnej neuralgie sú možné. Cerebrálne poruchy sú charakterizované jednostrannosťou. Zjavenie pyramídového symptómu je asymetria šľachy, výskyt patologických reflexov.

V cerebrospinálnej tekutine sa stanovuje disociácia proteínových buniek. Ventrikulogram je charakterizovaný dilatáciou komôr.

Diferenciálne príznaky arachnoiditídy

Pri vykonávaní diferenciálnej diagnostiky ochorenia s nádorom sú charakteristické príznaky ochorenia arachnoiditídy:

trvanie procesu bez výrazného zvýšenia porúch vedenia;

fenomény vzdialeného radikulárneho podráždenia v značnej vzdialenosti od postihnutého segmentu;

menej výrazných zmien cerebrospinálnej tekutiny v porovnaní s nádorovými procesmi.

Symptómy arachnoiditídy v rôznych štádiách

Existujú tri štádiá choroby:

Akútna fáza sa prejavuje akútnou neuritídou optických nervov, pri ktorej sa vyskytuje výrazná hyperemia a edém diskov, prudká expanzia a latentnosť žíl, hemoragické príznaky;

subakútna fáza, pri ktorej sa prejavujú zriedkavé prejavy edémov, hyperémie a hemoragických prejavov, ale objavujú sa výraznejšie dilatácie a pretrvávanie žíl;

chronického štádia, pri ktorom je možné určiť iný stupeň blednutia optických nervových diskov.

Symptómy arachnoiditídy rôznych typov

Navrhujeme zoznámiť sa s príznakmi choroby v závislosti od jej typu.

Mozková arachnoiditída. Lokalizované v čelných lalokoch, v základni mozgu. V chronickom priebehu dochádza k porušeniu normálnej cirkulácie CSF, dochádza k vzniku vnútorného hydrocefalusu.

Traumatická arachnoiditída. Proces je lokalizovaný v zóne priečnej zadnej nádrže. Zmeny v tejto oblasti vedú k hydrocefalu.

Spinálna arachnoiditída. Lokalizovaná v mieche.

Prevalencia arachnoiditídy medzi populáciou je charakteristická. Častejšie sa zaznamenáva medzi ženami.

Bežné znaky pre všetky arachnoiditídy sú:

 • výskyt arachnoiditídy 10-12 dní po infekčnej chorobe;
 • prítomnosť bolesti hlavy s pocitom plnosti a tlaku na oči;
 • porucha spánku;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • rozmazané videnie;
 • prítomnosť astén-neurotického syndrómu,
 • hypochondria.

Symptómy typu convexitálnej arachnoiditídy

Vlastnosti klinických prejavov ochorenia sú determinované lokalizačným procesom.

S rozvojom konvexitálnej arachnoiditídy je hlavným klinickým prejavom funkčné poškodenie kortikálnej vrstvy v oblasti čelných, parietálnych a temporálnych lalokov a oblasť centrálneho gyri sa tiež zúčastňuje na procese.

Najcharakteristickejšími symptómami arachnoiditídy sú:

pretrvávajúce alebo paroxysmálne bolesti hlavy,

nevoľnosť alebo zvracanie.

Okrem toho môže byť zvýšená citlivosť na počasie, rôzne poruchy spánku, nestabilný krvný tlak. Najcharakteristickejšou lokalizáciou bolesti hlavy sú čelné, parietálne alebo okcipitálne oblasti av oblasti najväčšej bolesti sa bolesť vždy zaznamenáva pri perkuse hlavy. Boli zaznamenané ohniskové príznaky: anizoreflexia, abnormálne reflexie, znížené brušné reflexie, centrálna paréza VI, XII párov lebečných nervov, bolestivosť výstupných bodov trojklaného nervu. V fundusu arachnoiditída spôsobuje žilné žily, bledosť optických nervových diskov. Charakterizované lokálnymi alebo všeobecnými epileptickými záchvatmi.

Symptómy bazálneho typu arachnoiditídy

Bazálna arachnoiditída je rozdelená na:

 • optická chiasmatická arachnoiditída zadnej lebečnej kosti
 • a most do mozaiky rohu.

Pri opticko-chiamatickej arachnoiditíde je proces lokalizovaný v oblasti optického chiasmu, s adhéziami alebo cystami. Po prvé, vývoj tejto patológie začína znižovať zrakovú ostrosť a zorné pole jedného alebo oboch očí sa mení. V prvej fáze sa zorné pole začína zužovať zelene a červeno. Na pozadí prebiehajúceho procesu znižovania zraku sa pacienti začínajú sťažovať na bolesť hlavy, dochádza k zmene funkcií okulomotorických nervov. Ďalej sú zistené porušenia vegetatívnej regulácie, ktoré sa klinicky prejavujú vo forme porúch spánku, porúch metabolizmu vody, elektrolytov alebo uhľohydrátov. Pri stanovení diagnózy arachnoiditídy oculista v oku môže pozorovať atrofiu optického nervu alebo dokonca kongesciu papily z optického nervu.

Symptómy difúzneho cerebrálneho typu arachnoiditídy

Možná difúzna cerebrálna arachnoiditída. Klinicky charakterizovaná absenciou jasných patognomických symptómov. Zaznamenávajú sa fenomény mozgu spojené s narušením dynamiky tekutín na pozadí zmien odtokovej funkcie arachnoidnej membrány. Cerebrálna symptomatológia sa klinicky prejavuje rovnakým spôsobom ako pri konvexitálnej arachnoiditíde. Niekedy sa môžu vyskytnúť známky poškodenia jednotlivých lebečných nervov, ako aj pyramídové príznaky.

Pri difúznej cerebrálnej arachnoiditíde s inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami sa môže zistiť nerovnomerná ventrikulárna dilatácia. Zároveň môžu prevládať rôzne syndrómy:

a kortikálny lokalizovaný proces.

Symptómy spinálnej arachnoiditídy

Keď je spinálna arachnoiditída charakterizovaná léziou lumbosakrálnej, hrudnej chrbtice. Existujú tri typy spinálnej arachnoiditídy.

 • lepidlo,
 • cystická,
 • adhezívne a cystické.

Zápalový proces môže byť difúzny a obmedzený, jednofocný a difúzny.

pre difúzne spinálne arachnoiditída je charakterizovaná rôznymi prejavmi klinického obrazu pozostávajúcimi zo symptómov lézií miechy, ich membrán a koreňov na rôznych úrovniach. Môžu sa vyskytnúť senzorické, motorické a panvové poruchy, ktoré sa môžu zvýšiť v závislosti od progresie ochorenia. Meningeálny syndróm je v tomto prípade symptómom Kerniga a nižším príznakom Brudzinského. Ochorenie sa často vyskytuje na pozadí normálnej alebo subfebrilnej telesnej teploty. Počas arachnoiditídy nedošlo k žiadnej zmene krvi. Niekedy je možný mierny nárast počtu leukocytov. Pri disociácii buniek mozgovomiechovej tekutiny sa zistilo, že množstvo proteínu sa zvyšuje neúmerne.

pre obmedzená adhezívna chrbtica arachnoiditída je klinicky najcharakteristickejším prejavom koreňového ochorenia, čo vytvára klinický obraz radikulitídy a prejavuje sa ako kauditída, ischias, interkostálna neuralgia. Možný dlhodobý priebeh ochorenia.

Cystická spinálna arachnoiditída klinicky sa podobá nádoru miechy. Charakterizovaná radikulárnou bolesťou a parastéziou, dysfunkciou panvových orgánov, prejavom pohybových porúch pohybu a citlivosti. Postupne sa vytvoril kompresný spinálny syndróm, ktorý sa prejavil:

zvýšený tlak v lúhu,

Liečba arachnoiditídy

Liečba arachnoiditídy môže byť konzervatívna a chirurgická. Liečba arachnoiditídy je určená klinickou formou ochorenia. Arachnoiditída zadnej lebečnej fosílie a miechy, konvexný povrch hemisféry mozgu, opto-chiasmatická oblasť, cysty sú chirurgicky liečené. Posunovanie sa používa pre hydrocefalus. v iných prípadoch sa používa liečba arachnoiditídy.

Liečba arachnoiditídy

Liečba arachnoiditídy trvá dlhú dobu a je vedená kurzami. V terapii sa používa dehydratácia, protizápalová, resorbovateľná hyposenzibilizácia. Ak sa začalo akútne obdobie arachnoiditídy, lekári predpisujú antibakteriálne lieky. Podrobnejšie sú etapy lekárskej liečby arachnoiditídy opísané nižšie.

liečba arachnoiditídy s antibakteriálnou terapiou, berúc do úvahy infekčnú genézu arachnoiditídy (lieky prechádzajúce hematoencefalickou bariérou sa odporúčajú: cefalosporínové prípravky 3. generácie, polosyntetické penicilíny, kanamycín). Antibiotiká sa podávajú nielen bežným spôsobom, ale aj endolymfátnym spôsobom v oblasti zadných cervikálnych lymfatických uzlín, je možná intrakarotídová infúzia. Účinná liečba arachnoiditídy s použitím intramuskulárnych injekcií Biohinolu alebo Gumizolu;

pri akútnych zápalových procesoch (najmä na pozadí chrípky) sa kortikosteroidy odporúčajú na liečbu arachnoiditídy s krátkymi a desenzibilizačnými terapiami. Najčastejšie používané lieky, ako je prednizolón 3-10 mg / kg / deň, dexametazón 1-2 mg / kg denne. Môžete použiť histoglobín, ktorý spolu s protiedémovým, desenzibilizačným účinkom má tiež tonizujúci účinok a je účinný pri alergickej a infekčno-alergickej povahe choroby;

s intrakraniálnou hypertenziou pri liečbe arachnoiditídy odporúčame zaviesť 25% roztok síranu horečnatého, dehydratačné činidlá: Lasix, Triampur, Brinaldix, Veroshpiron, Hypothiazide, Diacarb. Diuretiká na liečbu arachnoiditídy sú brané do úvahy kontraindikácie a vedľajšie účinky liekov;

pri liečbe arachnoiditídy sa používa intravenózne podávanie jodidu draselného, ​​požívania jódu;

fúkanie vzduchu do subarachnoidálneho priestoru sa používa na prerušenie zrastov a zlepšenie cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny;

antiepileptická liečba sa používa na epileptické záchvaty;

pri liečbe arachnoiditídy je účinné použitie vazodilatátorov, ktoré zlepšujú cerebrálny prietok krvi: Cavinton, Vinpocetín, Cerebrolysin, Pentoxifylline, Trentala, Curantilla;

odporúčané použitie liekov s nootropnými účinkami;

odporúčané na liečbu arachnoiditídy na zlepšenie metabolizmu, regeneračné procesy a stimuláciu kompenzačných adaptačných mechanizmov: intravenózne podávanie glukózy kyselinou askorbovou, vitamíny skupiny B, kokarboxyláza, extrakt z aloe, PhiBS, Cerebrolysin, Encephabol, Aminalon;

s fibrozujúcimi formami arachnoiditídy, Lidasa, Phibs, Pyrogenal, Encephabol, Cerebrolysin sa používajú na resorpciu zmien cicavcov v membránach mozgu;

odporúča sa používanie antioxidantov;

Zoznam môže byť ďalej rozšírený o názvy liekov, ale lekár si tu individuálne vyberie postup liečby arachnoiditídy pre každého z pacientov.

Ďalšie liečenie arachnoiditídy

Okrem toho v liečbe ochorení:

lumbálna punkcia sa používa na uvoľnenie pohody a stavu;

odporúčajú sa kurzy psychoterapie; rehabilitácia;

Chirurgická liečba arachnoiditídy spočíva v oddelení zväčšených adhézií, odstraňovaní jaziev a cyst, ktoré zvyšujú tlak na látku a môžu spôsobiť poruchu cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny.

Príčiny arachnoiditídy

Arachnoiditída sa môže vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

Chronická vírusová infekcia. Ide o herpes vírusy 1, 2 a 6, vírus Epstein-Barr, cytomegalovírus a vírus najbežnejšej kiahne. Vzhľadom na skutočnosť, že vírusy sú teraz aktívne, imunita je značne znížená a úplná liečba arachnoiditídy je možná až po úplnom obnovení imunity. Preto je potrebné v prvom rade venovať pozornosť zlepšovaniu imunity v tele.

Zápal hrdla, nosa a ucha, zápal mandlí.

Zranenie hlavy Ak sa obrátite v čase, stačí použiť absorbovateľné lieky. Longidase a Caripazim sú považované za dobré lieky na liečbu arachnoiditídy.

Ako vzniká arachnoiditída?

Arachnoid je umiestnený nad konvoly. Oddeľuje subdurálne a subarachnoidné medzery. V arachnoidnej membráne nie sú žiadne krvné cievy. Skladá sa z endotelových buniek, kolagénových štruktúr, arachnoidných vilí a pachyonových granulácií. Tieto štruktúry vykonávajú fixáciu v lebečnej dutine, odtok CSF z subarachnoidného priestoru. Arachnoidná membrána je charakterizovaná významnou permeabilitou.

Subarachnoidný priestor predstavuje medzeru medzi arachnoidom a choroidom. Obsahuje kanály obsahujúce kvapaliny a bunky, ktoré cirkulujú v alkohole. Produkcia likéru sa vyskytuje v choroidnom plexu komôr a cirkulácia CSF v komorách, cisternách, kanále s obsahom kvapalín a subarachnoidných bunkách. Odtok mozgovomiechovej tekutiny prechádza cez arachnoidnú membránu, granulácie paquionu do obehového systému dura mater a mozgu.

Systém obehu cerebrospinálnej tekutiny a krvný obeh sú vzájomne prepojené, čo je dôležité pri šírení arachnoiditídovej infekcie. Arachnoid nikdy netrpí izolovane, pretože nemá vlastné cievne zariadenie. Vývoj arachnoiditídy sa prenáša na arachnoid z vnútorného povrchu tvrdého plášťa. Proces môže zahŕňať pia mater. Infekcia s arachnoiditídou preniká do arachnoidného priestoru rovnakým spôsobom ako s mozgovým abscesom.

Môže sa vyskytnúť aj aseptický zápal, ktorý nemusí byť spôsobený mikrobiálnym poškodením (so zatvoreným poškodením mozgu). Mozog je normálne obklopený cerebrospinálnou tekutinou. Keď sa vyvíja zápalový proces, dochádza k porušeniu obehu cerebrospinálnej tekutiny, v dôsledku čoho dochádza k ťažkostiam pri jeho odtoku z hlavy do miechy, zatiaľ čo kraniálne nervy sú zapletené do zápalového procesu.

Prevencia ochorenia arachnoiditída je čas na liečenie a neštartovanie ochorenia, vyvolanie arachnoiditídy, ako je otitis, sinusitída atď.

Sosudinfo.com

Brainová arachnoiditída, ktorej symptómy nie sú špecifické, je komplexné zápalové ochorenie arachnoidnej membrány orgánu, ktoré sa vyvinie na pozadí alergie, autoimunitného procesu alebo vírusovej (bakteriálnej) infekcie. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých pacientov. Ťažké formy ochorenia sú sprevádzané postihnutím osoby a vedú k invalidite.

Všeobecný opis

Existuje niekoľko mozgových membrán: mäkký, arachnoidný a pevný. Je to stredná časť, ktorá nepôjde na časti konvolucií. Pod touto škrupinou sú vytvorené priestory naplnené mozgovomiešnenou tekutinou. Pre ich zjednotenie slúži dutina štvrtej komory.

Arachnoidná membrána nie je zásobovaná krvnými cievami. Vďaka nej je mozog fixovaný v dutine lebky. Táto škrupina má vysoký stupeň priepustnosti. Ak sa v ľudskom tele objaví infekcia, vírus, mozog je poškodený v dôsledku traumy, potom sa arachnoidná membrána zapáli a vznikne arachnoiditída mozgu. Stane sa tučná, bláznivá.

Spolu s cystickou tvorbou arachnoiditídy. Medzi nádobami a škrupinou sú tiež fixované adhézie, ktoré interferujú s cirkuláciou tekutiny. Symptómy ochorenia sú bežné a zamerané. Často závisia od typu ochorenia.

Arachnoid nikdy netrpí sám, pretože nemá žiadne cievy. Zápalový proces sa často premiestňuje z iných častí mozgu. Arachnoiditída prispieva k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, v dôsledku ktorého klesá mozog. To komplikuje diagnostiku a liečbu patológie.

Príčiny tejto choroby

Mozková arachnoiditída je najčastejšie vyvolaná bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Príčinou jeho vývoja však môže byť poranenie mozgu. Vo všeobecnosti môžeme rozlíšiť nasledujúce príčiny ochorenia:

 • vírusové patológie: ovčie kiahne, osýpky, chrípka;
 • absces alebo neoplazmus v mozgu;
 • zápalové procesy: meningitída, encefalitída;
 • ochorenia ucha, nosa a hrdla: sinusitída, tonzilitída, zápal stredného ucha;
 • krvácanie pod arachnoidom;
 • kontúzie alebo poškodenia mozgu (a arachnoiditída sa v tomto prípade vyvíja niekoľko mesiacov neskôr, keď sa v postihnutej oblasti vyskytujú adhézie);
 • chronická intoxikácia tela v dôsledku zneužívania alkoholu, otravy ťažkými kovmi;
 • narušenie endokrinného systému;
 • silné zníženie imunity;
 • myelitída (jej komplikácie).

Ďalšie faktory sú tiež schopné vyvolať mozgovú arachnoiditídu: trvalé prepracovanie, ťažké pracovné podmienky. V niektorých prípadoch etiológia ochorenia zostáva nejasná.

Klasifikácia a symptómy choroby

Existuje niekoľko typov arachnoiditídy:

 1. To je pravda. Príčinou tejto patológie je autoimunitný proces alebo alergická reakcia. Zvyčajne sa táto forma arachnoiditídy považuje za bežnú, pretože môže ovplyvniť hornú bunkovú vrstvu mozgovej kôry. Táto lézia je pomerne zriedkavá, iba v 5% prípadov všetkých ochorení meningí.
 2. Zvyšková arachnoiditída je vyvolaná poranením alebo infekciou, ktorá postihla nervový systém. Výsledkom tejto patológie je výskyt adhézií a cyst naplnených mozgovomiešnenou tekutinou.

Choroba sa môže klasifikovať podľa prevládajúcich zmien v subarachnoidnom priestore:

 1. Cystická arachnoiditída. Vláknité tkanivá rastú medzi membránami, čo vyvoláva proces tvorby dutín naplnených tekutinou.
 2. Lepidlo. V tomto prípade sa vytvorí výpotok, v dôsledku ktorého sa vyvíjajú voľné adhézie. Zabraňujú cirkulácii mozgovomiechovej tekutiny.
 3. Zmiešané. Ide o kombináciu symptómov a znakov priebehu dvoch predchádzajúcich typov arachnoiditídy.

Ak sa za základ klasifikácie použije lokalizácia patológie, stane sa to:

 1. Rozptýlené (rozsiahle). Je diagnostikovaná vo väčšine prípadov, pretože zápalový proces sa rozširuje takmer na celú škrupinu a ovplyvňuje aj priľahlé tkanivá. Symptomatológia nie je jasne vyjadrená. Existujú mozgové symptómy vyvolané porušením obehu cerebrospinálnej tekutiny.
 2. Limited. Takáto arachnoiditída je zriedkavá, pretože arachnoidná membrána nemá jasné hranice, takže väčšina z nich postihuje zápal.
 3. Convexital. Arachnoiditída sa rozšíri na časť membrán, ktorá sa nachádza na vonkajšom povrchu mozgu. Jeho priebeh sa považuje za jednoduchší. Sú však sprevádzané epileptickými záchvatmi, poruchami emocionálnej sféry, paralýzou a parézou.
 4. Základný. Lokalizuje sa na podklade lebky a ovplyvňuje mozgový kmeň, nervy a cerebellum. Tu videnie je narušené a z dvoch strán. Najprv sa zmení zorné pole niektorých farieb (červená a zelená). Okrem toho dochádza k intenzívnemu bolesti hlavy, narušenej funkcii okulomotorických nervov. Pri skúmaní fundusu na nej viditeľná atrofia optického nervu.
 5. Zadná lebečná kosť. Existuje veľké množstvo príznakov. S porážkou nervov lebky možnú stratu sluchu, poškodenie trojklaného nervu. Ak zápal postihuje mozoček, potom existuje porucha v koordinácii a pohyblivosti pohybov. Pacient má tiež výrazný hypertenzný syndróm.

Posledným klasifikačným parametrom je rýchlosť vývoja patologického procesu. Tu môžete vybrať nasledujúce typy:

 1. Sharp. Ak sa arachnoiditída vyvíja veľmi rýchlo, potom sa teplota pacienta silne zvyšuje, dochádza k veľkému zvracaniu. Avšak táto forma patológie sa môže rýchlo vyliečiť bez vážnych následkov.
 2. Subakútnej. Patológia neustále rastie, potom eskaluje a potom vybledne. Pri arachnoiditíde mozgu sa symptómy zvyšujú pomaly. Po prvé, asténia, ťažká slabosť a únava, stredná bolesť hlavy, problémy s emočným zázemím, zvýšená podráždenosť.
 3. Chronické. Postupom času dochádza k zápalovému procesu a u ľudí sa objavujú fokálne a mozgové symptómy. Napríklad bolesť hlavy zosilní, nauzea a zvracanie je zaznamenané, oči začínajú ublížiť. Pacient vyvíja tinitus, prsty sú modré. Neustále chce piť, je vysoká citlivosť na jasné svetlo a hlasné zvuky.

Pacient často narúša spánok, pamäť, objavuje sa úzkosť. Existujú aj ďalšie príznaky: citlivosť na zmeny počasia, ťažké potenie, nadmerné močenie, strata zápachu (úplná alebo čiastočná).

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby arachnoiditídy sa má pacient starostlivo vyšetriť, aby presne určil typ patologického procesu. Preto je potrebné vykonať tieto štúdie:

 • radiografia hlavy (umožňuje stanoviť intrakraniálny tlak, ale nepovažuje sa za vysoko účinnú metódu);
 • electroencephalography;
 • echoencephalography;
 • MRI alebo CT (spoľahlivosť týchto metód je veľmi vysoká, pretože umožňujú určiť nielen prítomnosť a lokalizáciu cystov, ale aj ich štruktúru);
 • lumbálna punkcia (umožňuje určiť hladinu tlaku mozgovomiechovej tekutiny);
 • krvný test (odhaľuje prítomnosť zápalu v tele).

Pacient bude tiež musieť konzultovať s otolaryngológa a oftalmológa. Dozorný lekár je povinný zozbierať celú históriu, ktorá by mala uvádzať, či pacient mal v nedávnej minulosti zranenia, aké chronické ochorenia má. Diagnóza musí byť rozdielna, pretože vyššie uvedené príznaky môžu tiež spôsobiť iné ochorenia (nádory mozgu).

Tradičná liečba

Liečená arachnoiditída v nemocničnom neurologickom oddelení. Používajú sa nielen lekárske, ale aj chirurgické metódy terapie. Vezmite si pilulky, ktoré pacient potrebuje dlho. Pacientovi sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Antibakteriálna látka: Kanamycín. Najlepšie je užívať novšie lieky, ktoré sú schopné preniknúť do hematoencefalickej bariéry. Antibiotiká sa používajú nielen vo forme tabliet. Môžu byť vložené do lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v zadnej časti krku.
 2. Antivirotikum.
 3. Antialergické: "Dimedrol", "Claritin", "Suprastin".
 4. Prostriedky na resorpciu adhezií: "Roumalon", "Lidaza".
 5. Diuretikum: "Furosemid", "Diakarb" - potrebné so silným zvýšením intrakraniálneho tlaku na zníženie množstva tekutiny v tele.
 6. Antiepileptiká: Finlepsín, karbamazepín. Možno sa úplne zbaviť tejto komplikácie, ale zlepší sa kvalita života pacienta.
 7. Steroidné protizápalové lieky: "Dexametazón", "Prednizolón" - sa používajú na akútne formy arachnoiditídy. Kurzy liečby takými liekmi sú krátke.
 8. Neuroprotektory: cerebrolyzín, nootropil.
 9. Antidepresíva a utišujúce lieky.
 10. Vazodilatačné lieky: Cerebrolysin, Trental, Curantil poskytnú príležitosť na zlepšenie krvného obehu v mozgu.

So zvyšujúcim sa intrakraniálnym tlakom sa pacientovi vstrekuje roztok síranu horečnatého. Rovnako sa používa intravenózne podávanie jodidu draselného. Aby sa odstránili adhézie a zlepšila cirkulácia tekutiny, je možné vyfukovať vzduch do subarachnoidného priestoru. Použitie antioxidantov sa tiež odporúča.

Pred použitím liekov je potrebné nájsť zdroj infekcie. Počas liečby arachnoiditídy mozgu je potrebné použiť prostriedky, ktoré posilňujú imunitu pacienta. Budete potrebovať multivitamínové komplexy, rovnako ako plné menu.

Ak konzervatívna terapia nepomôže, chirurgický zákrok je predpísaný ošetrujúcim lekárom. Najčastejšie sa vykonáva obtok mozgu, odstránenie adhézie a cysty.

Vlastnosti ľudovej terapie

Je možné liečiť arachnoiditídu doma, ale predtým sa musíte poradiť so svojím lekárom. Samozrejme, štádiá chodu ochorení ľudových liekov nebudú fungovať. Ak patológia zatiaľ nie je príliš ďaleko, tak tieto recepty budú užitočné:

 1. List lopúše. Musí byť viazaná na hlavu a menená každých 24 hodín. Táto rastlina odstráni nadbytočnú tekutinu v lebke.
 2. Kvety série. Po zhromaždení surovín je potrebné ich vysušiť. Ďalšie 1 polievková lyžica. l. rastliny varenie liter vriacej vody. Trvať na tom trvať pol hodiny. Piť taký druh čaju by mal byť počas dňa. Druhý deň nebude taký užitočný.
 3. Korene agrimónu. Po vybratí dobre opláchnite a vysušte na čerstvom vzduchu. Ďalej sa surovina vyžaduje, aby sa brúsila cez mlynček na mäso a rozomelala sa na prášok. Vezmite si to trikrát denne pred jedlom na polovicu čajovej lyžičky. Postup liečby choroby trvá 3 mesiace.

Liečba ľudových prostriedkov nemá okamžitý účinok. Mal by byť dlhý a čistý.

Prognóza, komplikácie a prevencia choroby

Ak bola správne zvolená liečba arachnoiditídou, prognóza pre život a zdravie je priaznivá. To však nie je vždy prípad. Pri nesprávnej liečbe arachnoiditídy mozgu alebo oneskorenej liečby lekárom môže patológia zbaviť človeka pracovných schopností a spôsobiť jeho postihnutie. Pre pacienta sú oblasti činnosti výrazne obmedzené: nemôže vystúpiť na výšku, pracovať s pohyblivými mechanizmami, riadiť vozidlo, pracovať v podnikoch, kde je veľa hluku, toxínov, nízkych teplôt.

Arachnoiditída môže mať vážne dôsledky:

 • pretrvávajúca strata zraku;
 • epileptické záchvaty;
 • celková slepota;

Pokiaľ ide o prevenciu arachnoiditídy mozgu, mali by ste dodržiavať všetky odporúčania odborníkov:

 • čas na odstránenie všetkých zápalových a infekčných ložísk v tele;
 • počas epidémií chrípky alebo ARVI, uistite sa, že ste boli upozornení;
 • poškodenie mozgu by sa malo zabrániť;
 • Je dôležité neodkladať návštevu lekára, ak má osoba bolesť hlavy dlhšie ako týždeň a celkový zdravotný stav sa zhoršuje;
 • nemôžeš superchladnúť;
 • Je dôležité posilniť svoju imunitu pomocou vitamínových komplexov;
 • treba jesť správne.

Arachnoiditída mozog - je ťažký zápal pavučinovitý, čo sa vzťahuje aj na okolité tkanivá, je sprevádzaná zhoršením prietoku krvi, dochádza k zmene stavu cievnych stien (stanú priepustné).

arachnoiditis

Spočiatku je mozog obklopený nasledujúcimi membránami: vonkajší (pevný), arachnoidný a mäkký. Mäkký plášť produkuje CSF (cerebrospinálnu tekutinu), hromadí sa pod arachnoidom a poskytuje nielen optimálne prostredie pre mozgové tkanivo, ale chráni aj mozog pred otrasmi a vibráciami. Pri leptomeningitíde sa arachnoid a pia mater zahustia, v niektorých miestach sa vytvárajú arachnoidné adhézie s mäkkými a tvrdými membránami mozgu. Medzi nimi sa objavujú bubliny s tekutinou, ktoré vyvíjajú tlak na povrch mozgu a narušujú jeho činnosť. Možno vznik cyst. Preto je narušená cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny, jej výtok je obmedzený, vnútrolebečný tlak stúpa a kraniálne nervy sú zapálené.

Infekcia preniká do arachoidného priestoru rovnakým spôsobom ako s mozgovým abscesom, ale je možné aj aseptický zápal (nie je spojený s vírusovým ochorením, napríklad s uzavretým poranením hlavy). Nastane po akútnych a chronických infekčných ochorení (chrípky, zápaly prínosových dutín, zápal stredného ucha, bolesť v krku, angíny, syfilis), vrátane neuroinfekcií po poranení lebky (najmä opakovaných) a chrbtice, rovnako ako v dôsledku chronickej otravy (obzvlášť otrava olovom ). Zriedkavo sa vyskytuje arachnoiditída ako komplikácia z dôvodu nesúladu pacientov s odpočinkom na lôžku, nedodržiavania lekárskych predpisov pre poranenia hlavy a infekčné choroby. Okrem toho sa môže vyskytnúť v dôsledku chirurgického zásahu.

Choroba sa vyvíja pomaly - od 3 mesiacov do roka, kým prenesená infekcia alebo závažnosť poranenia nehrá rozhodujúcu úlohu. Priebeh ochorenia je chronický. Toto ochorenie je najviac náchylné na mladých ľudí.

Symptómy arachnoiditídy

Najčastejším príznakom ochorenia je dlhotrvajúce bolesti hlavy. Jeho prejavy sú najsilnejšie v skorých ranných hodinách, zhoršené zmenou postoja tela počas fyzickej a duševnej námahy. V niektorých prípadoch zápal vedie k epileptickým záchvatom. Medzi časté príznaky patrí aj porucha pamäti, podráždenosť, slabosť a nadmerná únava, porucha spánku. V závislosti od miesta lézie sú možné aj nasledujúce príznaky: rozmazané videnie, závrat, strata rovnováhy, strata sluchu, bolesť celého tela vrátane končatín.

Arahnondita rysom je, že je ťažké diagnostikovať: príznaky sú často podobné ako u iných neurologických porúch, ako sú bolesti dolnej časti chrbta, migrény, ateroskleróza, mozgový nádor, neurasténie. Významné dôvody sú výsledky počítačovej tomografie. Zvlášť hodnotná tomografia je práve vtedy, keď máte podozrenie na ochorenie mozgu, pretože rovnaké informačné a bezpečné diagnostické postupy dnes neexistujú.

Druhy arachnoiditídy

V závislosti od charakteru zmien sa líšia lepidlo, lepidlo-cystická, cystická, cerebrálna cystická arachnoiditída.

V závislosti od lokalizácie zápalu sa rozlišujú chrbticové, mozgové (súvisiace iba s mozgom) a cerebrospinálna arachnoiditída.

Cerebrálna arachnoiditída prejavuje mozgové príznaky. Často na začiatku ochorenia sa zaznamenáva vysoká telesná teplota.

Spinálna arachnoiditída - často sa prejavuje v hrudnej alebo lumbosakrálnej oblasti. V tomto prípade sa arachnoditída prejavuje radikulárnou bolesťou, ktorá sa môže spojiť s príznakmi kompresie (kompresie) miechy vrátane zhoršeného pohybu, citlivosti.

Cerebrospinálna arachnoiditída je charakterizovaná kombináciou mozgovej a spinálnej arachnoiditídy.

V závislosti od umiestnenia hlavného zápalu sa rozlišujú nasledovné typy mozgovej arachnoiditídy: zadná lebečná fosília, konvexný povrch mozgu (konvexita); bazilárne (opticky chiasmatické).

Tým konveksitialnomu arachnoiditídy zahŕňajú zápal, ktorý je umiestnený v prednej časti mozgu (v dôsledku zápalu prínosových dutín), a vyznačujúci sa tým, motorových príznaky fokálnej (mono- alebo hemiparéza) a citlivé povahy. Podráždenie a počas tvorby cysty a stlačenia kôry môžu príslušné časti mozgu spôsobiť epileptické záchvaty.
Bazilárnej (zápal v základe mozgu) - je lokalizovaný zvyčajne v prednej, strednej jamy lebečnej, v interpeduncular a opto-chiasmal nádrže. Mentálne poruchy (medzi ktoré patrí okrem iného znížená pamäť, pozornosť, duševná výkonnosť, únava) sú častejšie pozorované so zápalom prednej lebečnej kosti. Najvýraznejšie príznaky prejavujúce sa v opticko-chiasmatickej arachnoiditíde. Zahŕňa: vzhľad mriežky pred očami, ďalší pokles ostrosti zraku. Takýto zápal zahŕňa aj zníženie vône, ako aj poruchy endokrinnej výmeny (v dôsledku zapojenia do zápalového procesu hypotalamu).

Pri arachnoiditíde zadnej kraniálnej fossy (najčastejšie následkom ochorenia stredného ucha) je ôsmy pár kraniálnych nervov častejšie a skôr postihnutý. Výsledkom tohto zápalu je tinnitus, závrat, ohromujúci stav; neskôr je možné aj strata sluchu.

Liečba arachnoiditídy

Pri liečbe arachnoiditídy sa používa konzervatívna aj chirurgická liečba.

Konzervatívna liečba pozostáva z použitia antibiotík (vrátane penicilínu alebo streptomycínu), hexamínu, jódových liečiv a iných vstrebateľných liekov, v prípade potreby aj antikonvulzíva.

Pri včasnom chirurgickom zákroku sa uspokojivo obnovia poruchy spôsobené lokálnou arachnoiditídou (napríklad s progresívnou stratou videnia). Horšie zotavenie s difúznou arachnoiditídou.

Liečba arachnoiditídnych ľudových liekov

V ľudovej medicíne sa podlieha akútnej a chronickej arachnoiditíde rastliny, ktoré majú protizápalový a upokojujúci účinok. Patria sem nechtov, ľubovník bodkovaný, rozmarín.

 1. Infúzia elekampánu z arachnoiditídy
  Odporúča sa piť 3-4 krát denne (pred jedlom) štvrť šálky infúzie koreňového elecampanu: čajová lyžička suchého rozdrveného koreňa sa naleje do pohára s vodou, naplní sa 24 hodín a potom sa prefiltruje.
 2. Arnica odvar pre arachnoiditídu
  Arniková odvar bude užitočná: naplní sa lyžicou kvetinových košov arnica s 0,5 l. vriacej vode, nafúknutej a potom prefiltrovanej. Tento vývar sa užíva 3 krát v lyžičke (aj na prázdny žalúdok). Infúzia koreňov arniky sa užíva v lyžici 2 krát denne.
 3. Kolená noha z arachnoiditídy
  Na zmiernenie bolesti hlavy pijete lyžicu 4 krát denne infúziu matky a listov Machihi (jedna polievková lyžica sušených, drvených listov sa naleje do pohára vriacej vody a infúzie 30 minút).
 4. Esenciálne oleje a arachnoiditída
  Rôzne esenciálne oleje sa tiež používajú na stimuláciu imunitného systému a majú protizápalový účinok. Napríklad môžete na miestach s bolesťami hlavy masírovať oleje: kadidlo (5 kvapiek), levanduľové a tymianové oleje (každé 3 kvapky); bergamot a šalvia (každý 7 kvapiek).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako krvná zrazenina v krčnej tepne

obsah

Pri progresívnej ateroskleróze sa môže tvoriť krvná zrazenina v krčnej tepne.Je jedným z najdôležitejších ciev v ľudskom tele, je zodpovedný za cirkuláciu krvi zo srdca do mozgu.

Norma ESR v krvi detí a možné ochorenia so zvýšenou hodnotou

Rýchlosť ESR u detí (miera sedimentácie erytrocytov) je ukazovateľom celkového krvného testu, ktorý odráža stav zdravia. V prítomnosti zápalového procesu v tele sa ESR zvyšuje.

Ako zlepšiť krvný obeh v nohách, zmena životného štýlu

Slabý krvný obeh môže negatívne ovplyvniť celé telo. Môže ovplyvniť mozog, čo spôsobuje únavu, závraty, stratu pamäti, časté a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

VSD - čo je v jednoduchom jazyku

Po návšteve neuropatológa nájdu mnohí ľudia v lekárskom zázname neurochirurgickú dystóniu alebo VVD. Samozrejme, osoba chce získať informácie o tom, ako dešifrovať diagnózu a pochopiť, čo je IRD v jednoduchom jazyku.

Koronárna angiografia: sú jej dôsledky tak nebezpečné?

Medicína sa neustále pohybuje dopredu. Tie metódy, ktoré pred niekoľkými rokmi boli k dispozícii iba obmedzenému okruhu ľudí s prístupom do zdravotníckych zariadení v zahraničí, sa postupne začínajú zavádzať do domácej medicíny.