Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Arytmia srdca - čo to je, príznaky, symptómy, liečba ako nebezpečné, prvá pomoc pri arytmii

Arytmia srdca je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti.

Podľa štatistík ide o približne 15% z celkového počtu srdcových ochorení a často pri absencii naliehavých lekárskych opatrení spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania a dokonca môže viesť k smrti.

Čo je arytmia?

Arytmia je patologický stav, porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie excitácie a kontrakcie srdca.

V normálnom stave sa srdce koná v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60 až 80 úderov za minútu. S potrebami tela môže srdce spomaliť alebo zrýchliť svoju prácu. Arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od normálneho normálneho sínusového rytmu.

Arytmie možno pozorovať dokonca aj u úplne zdravých ľudí s výrazným prepracovaním, chladom, po užití alkoholických nápojov.

Podiel arytmií medzi všetkými patologickými stavmi srdca je pomerne vysoký. Vo veku asi 50 rokov sa vyskytujú rôzne typy arytmií u 1% ľudí. S každým nasledujúcim rokom sa prevalencia choroby zvyšuje už vo veku 60 rokov už o 10%.

 • U mužov je riziko vzniku arytmií 1,5 násobne vyššie ako u žien.
 • U detí a dospievajúcich sa vrodené ochorenie pozoruje u 0,6%, ktoré súvisia s rôznymi patologickými stavmi - až o 8%.

Ďalšou periódou nebezpečenstva je priemerný a predčasný dôchodok. Je to spôsobené:

 • telo už spotrebovalo väčšinu svojich rezerv;
 • vystavené stresu;
 • zranenia a choroby;
 • profesionálne nedostatky.

V tomto prípade je povinné užívať lieky na srdcovú arytmiu. Pravidelné užívanie antipatologických liekov môže znížiť riziko mŕtvice.

dôvody

Medzi ochorenia srdca, provokujúce patológiu patria:

 • zlyhanie srdca;
 • ischemická choroba srdca;
 • zápal v srdcových svaloch;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • srdcové nádory;
 • vrodené anomálie vodivého systému;
 • defekty myokardu;
 • myokarditída;
 • kardiomyopatia.

Patológie iných orgánov a systémov, ktoré vyvolávajú arytmiu:

 • diabetes mellitus;
 • ochorenia štítnej žľazy a nadobličiek;
 • intoxikácia alkoholom;
 • nedostatok telesných minerálnych solí, najmä draslíka a horčíka.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

Príčiny všetkých foriem patológie sú celkom podobné. Väčšina z nich je výsledkom niektorých ochorení, chudobného životného štýlu pacienta alebo dedičnosti.

Po analýze zdrojov srdcového zlyhania lekári identifikovali hlavné rizikové faktory:

 • genetická predispozícia;
 • vysoký krvný tlak;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • poruchy elektrolytu;
 • diabetes mellitus;
 • použitie stimulantov.

Arytmie sú srdcové arytmie, ktoré sprevádzajú:

 • zníženie (menej ako 60 úderov za minútu).
 • (viac ako 100 za minútu).
 • alebo nepravidelný srdcový tep.

Zníženie srdcovej frekvencie sa nazýva bradykardia (brady - zriedkavé), zvýšenie tachykardie (tahi - časté).

Medzi porušenia automatizácie sínusového uzla patria:

 • Sínusová arytmia je porucha v rýchlosti kontrakcie srdca. Je častejšia u mladých ľudí a môže byť spojená so zvýšeným dýchaním počas cvičenia.
 • Sinusová bradykardia - spomalenie myokardiálnych rytmov.
 • Sínusová tachykardia - zvýšená srdcová frekvencia.
 • Predsieňová asystólia (úplné potlačenie sínusového uzla).
 • Blikanie arytmie. Lekári charakterizujú tento typ arytmie ako hrudný flutter - srdce sa začína znižovať rýchlejšie (až 150 úderov za minútu), potom dokonca rýchlejšie (až 300 úderov za minútu), predsiene sa úplne nezmlúčia a komory to robia nie rytmicky.
 • Heart block. Pulz zmizne, srdcová frekvencia sa katastrofálne zníži, pacient sa môže stať v bezvedomí, srdcový blok môže tiež spustiť konvulzívny syndróm.

Mnoho abnormalít srdcového rytmu (predsieňové predsieňové príhody, sínusová tachykardia) nemusí byť pacientom pocitom a vo väčšine prípadov naznačujú, že osoba má určitú extrakardiálnu patológiu (zvýšená funkcia štítnej žľazy atď.) Bez toho, aby spôsobila akékoľvek následky.

Obzvlášť život ohrozujúce sú komorové tachykardie, ktoré sú v 85% prípadov priamou príčinou náhlej srdcovej smrti.

Bradykardia sa považujú za o niečo menej nebezpečné (v 15% prípadov spôsobujú náhlu srdcovú smrť), ktoré sú sprevádzané krátkodobou náhlou stratou vedomia.

Príznaky srdcových arytmií u dospelých

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Najčastejšie príznaky arytmií sú tieto príznaky:

 • častý tlkot srdca;
 • všeobecná slabosť;
 • pocit ťažkosti v hrudnom segmente;
 • pocit plnosti hrudníka s vlhkosťou;
 • napoly v bezvedomí stave;
 • pocit nedostatku kyslíka;
 • rozsiahla bolesť;
 • závraty.

Okrem toho koža tváre osoby trpiacej arytmiou sa stáva šedivou. Je to spôsobené tým, že krv prúdi do hlavy nerovnomerne. Kapilárno-cievny systém sa nedokáže vyrovnať s preťažením, začína krvácanie. V niektorých prípadoch to môže mať dôsledky vo forme žilovej siete.

 • Pacienti majú intenzívny tlkot srdca s nepríjemnými, možno bolestivými pocitmi v oblasti srdca.
 • zníženie tlaku;
 • závraty;
 • slabosť;
 • bolesť v srdci;
 • ťažkosti pri vykonávaní fyzickej práce.
 • nedostatok vzduchu;
 • potenie;
 • obavy;
 • bledosť kože.
 • Zvyčajne sa spočiatku objavuje paroxysmaticky taká arytmia a frekvencia a trvanie záchvatov sú individuálne.
 • U mnohých pacientov sa po niekoľkých útokoch zistí chronická forma, v iných sa pozoruje veľmi zriedkavé krátke zhoršenie, ktoré nedosahuje žiadny pokrok.

V každom prípade, ak existujú nejaké nezrovnalosti v srdcovom rytme, potom je to dôvod na návštevu špecialistu. Ak sa tieto príznaky liečia frivolne, banálna tachykardia alebo iný typ arytmie môže viesť k prudkému zhoršeniu zdravia a dokonca k náhlej smrti.

Čo je nebezpečná arytmia: komplikácie pre ľudí

Arytmie sú plné vývoja život ohrozujúcich komplikácií:

 • srdcová astma (nedostatočné dodávanie krvi do pľúc);
 • pľúcny edém (oddelenie krvi od kapilár v alveolách pľúc);
 • cerebrálna ischémia (deprivácia kyslíka);
 • hemodynamické poruchy (pohyb krvi cez cievy);
 • zníženie krvného tlaku na život ohrozujúce podmienky (arytmický kolaps);
 • trombóza (tvorba krvných zrazenín, ktoré narúšajú normálny prietok krvi v ušiach Atria);
 • tromboembolizmus (oddelenie krvnej zrazeniny a úplné prekrytie lumen všetkých ciev);
 • kardiogénny šok (akútne srdcové zlyhanie so smrteľným výsledkom 80%);
 • fibrilácia a chvenie komôr (ekvivalent k zástave srdca).

Arytmia srdca (jej formy, život ohrozujúce) zvyšuje riziko náhlej srdcovej smrti (10-15% do piatich rokov od začiatku patológie).

diagnostika

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie.

 • Elektrokardiogram. Elektródy sú pripojené k hrudníku, ramenám a nohám pacienta. Zisťuje sa trvanie kontrakcií srdcového svalu a intervaly sú stanovené.
 • Echokardiografia. Používa ultrazvukový snímač. Lekár dostáva obraz srdcových komôr, pozoruje pohyb ventilov a stien a špecifikuje ich veľkosť.
 • Denné monitorovanie EKG. Táto diagnóza sa nazýva aj metóda Holter. Pacient neustále nosí prenosný rekordér. To sa deje počas dňa. Lekári dostávajú informácie o tepovej frekvencii v stave spánku, odpočinku a aktivite.

Pre účinnú liečbu je potrebné navštíviť lekára, aby zistil, či je arytmia súbežným ochorením základnej choroby alebo seba. Tiež je potrebné určiť typ arytmie. Potom musíte dodržiavať lekárske predpisy.

Ak pocítite časté (rytmické alebo nepravidelné) kontrakcie srdca, prerušenie srdcovej činnosti alebo krátkodobé prípady výpadku v očích, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Je mimoriadne dôležité zaregistrovať arytmiu na elektrokardiograme, aby ste určili jej mechanizmus, lebo sa môže liečiť až potom a iba ak viete, s čím liečíte.

Ako liečiť srdcovú arytmiu?

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Doteraz sa v klinickej praxi používajú antiarytmické lieky, ktoré sú podľa ich mechanizmu účinku rozdelené do 4 tried:

 1. Lieky na stabilizáciu membrán (blokátory sodíkových kanálov).
 2. β-blokátory (lieky, ktoré znižujú silu a srdcovú frekvenciu).
 3. Blokátory draslíkových kanálov (antagonisty draslíka).
 4. Blokátory kalciového kanála (antagonisty vápnika).

upokojujúce

Priradenie sedatív:

 • Tinktura valeriánov a motherwort o 20-30 kvapiek na recepciu
 • Tablety Persen
 • Rastlinný extrakt Altalex
 • Tinktura alebo tablety Novo passit
 • Upokojujúci zber bylín č.2

Ak je arytmia sprevádzaná bolesťou v srdci, a vymenovať Valocordin Corvalol 25-30 klesne na 1 príjem.

Okrem týchto farmaceutických prípravkov sú tabletky pripisované pacientovi, ktorého účelom je pôsobiť na srdcový sval, zlepšovať vodivosť jeho buniek a urýchliť metabolické procesy. Tieto lieky zahŕňajú:

 • Aymalin (na zníženie excitability myokardu a prevenciu tachykardie)
 • Pulsnorma
 • chinidín
 • Lidokaín (má analgetický účinok)
 • Allapinín (na normalizáciu sodíkových iónov v krvi)
 • Ritmonorm a ďalšie.

Vitamíny a stopové prvky

Úplné liečenie arytmií by malo zahŕňať nielen užívanie blokátorov, ale aj užívanie liekov na báze vitamínov a mikroelementov, ako aj výrobky s ich zvýšeným obsahom.

 • S nedostatkom draslíka - Smektovit, Asparkam, Medivit, ovocie (najmä banány), sušené ovocie a zelenina.
 • S nedostatkom horčíka - "Magne B6", "Asparkam", "Magnistad", "Medivit", semená a orechy.

Cvičenie pre arytmiu

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba.

Pravidlá pre cvičenie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu zdvihnite ruky nad hlavu, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, znížte ruky do zadku.

Prvá pomoc pre ľudí s arytmiou

 1. Prvá pomoc pri srdcových arytmiách je poskytnúť úplný odpočinok, aby pacient položil dole, ale ak sa cíti nepríjemne súčasne, skúste meniť niekoľko pórov, aby ste zaistili úplné pohodlie.
 2. Je potrebné otvoriť okná - nechať pacientovi prístup na čerstvý vzduch, možno dokonca dať nápoj niektorého zo sedatív (Valocordin, Corvalol, tinktúra valeriánov alebo motherwort). Zvyčajne sa spúšťa špecifikovaný algoritmus a útok MA je ukončený.
 3. Ak stav zostáva závažný, je potrebné normalizovať činnosť srdca s vracaním. Je možné vyvolať reflex podráždením hrtana prstami. Stimulácia pomôže ľahko obnoviť rytmus srdcového svalu doma, a to aj pri neprítomnosti zvracania.
 4. Odporúča sa jednoduché dýchacie cvičenie: zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych počas 2-3 sekúnd. Súbežne musíte stlačiť očné viečka (trikrát na 10 sekúnd na minútu).

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľudových prostriedkov na arytmiu sa poraďte s kardiológom.

 1. Infúzia koreňa valeriánov. Polievková lyžica zdroja sa naleje do teplej vody (vhodná je teplota miestnosti) v množstve 200-250 ml a infúzia trvá 10-12 hodín. Potom je nástroj filtrovaný a spotrebovaný v dezertnej lyžičke 4 krát denne.
 2. Plody čiernej reďkovky. Čerstvá reďkovková šťava sa užíva 15 ml trikrát denne. Na zvýšenie terapeutického účinku kvapaliny sa zmieša s rovnakým množstvom včelieho medu.
 3. Cibuľa s jablkom. Nakrájajte malú cibuľu a 1 jablko. Mixujte a užívajte v intervaloch medzi jedlami 2 krát denne po dobu 1 mesiaca. Arytmia zmizne!
 4. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.
 5. Vezmite štyri čerstvo zozbierané kvetenstvo nechtíka a čajová lyžička suchého mletého mäty, zakryjte vriacou vodou a nechajte aspoň 30 minút. Po ochladení sa infúzia prefiltruje a pridá sa lyžica medu, všetko sa dôkladne premieša. Odporúča sa konzumovať trikrát denne v 100 ml.

jedlo

S pomocou správnej výživy sa arytmia srdca nemôže vyliečiť, ale je možné minimalizovať dôsledky a znížiť riziká výskytu. Hlavná pozornosť by sa mala venovať rovnováhe a poskytovaniu srdcového svalu so všetkými potrebnými mikroelementmi. Nesprávna výživa môže byť impulzom na narušenie endokrinného systému, dôležité organy začínajú vyvažovať.

Aké potraviny s arytmiou majú dovolené jesť:

 • Pohánka, otruby, uhorky, špenát, avokádo, orechy, hrášok, fazuľa, kvasnice: sú bohaté na horčík;
 • Banány, petržlen, hrozienka, sušené marhule, kapusta, zemiaky: obsahujú draslík;
 • Morské a mliečne výrobky, ryby, repa, kukurica, artičoky, kapusta, semená - hlavné zdroje vápnika.

Okrem vyššie uvedeného, ​​s terapeutickou stravou pre arytmiu, je vhodné jesť hnedé riasy a pridať rezy repy a mrkvy do šalátov a polievok. Je tiež dovolené jesť mäso, ale iba nízkotučné odrody.

Čo vylúčiť z diéty?

Lekárske dietetické potraviny v prípade arytmií úplne vylučujú nasledujúce produkty:

 • Marinády, konzervované jedlá, údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • Mastné mäso a omáčky;
 • Pikantné jedlá.

Okrem výrobkov je dôležité poznať zvláštnosti výživy v prípade arytmií, pretože konečný výsledok liečby závisí od ich dodržiavania.

Osobitná pozornosť v strave pacienta s fibriláciou predsiení by sa mala venovať množstvu a kvalite tekutého opitého. V tejto veci existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať:

 • nemôžete piť nápoje, ktoré obsahujú kofeín - káva, silný čaj, energetické nápoje obsahujúce guaránový extrakt;
 • množstvo tekutého opitého na deň by sa malo znížiť na 1,5 litra, aby sa znížilo zaťaženie srdca;
 • Je užitočné piť bylinné čaje z mäty, citrónu, lipa a harmančeka. Užitočné bude slabý zelený čaj, stolová minerálna voda bez plynu.

Aby diéta priniesla pacientovi maximálnu úľavu, mali by ste do svojho životného štýlu pridať jednoduché cvičenie s jemnými cvičeniami, ktoré rozvinú srdcové svalstvo. Je dôležité piť aspoň 1,5 litra neoparbenej a ne-sýtenej vody počas dňa a tiež niekedy mať pôstné dni, počas ktorých je možné piť vývar bokov alebo vodu bez plynu.

Zistili sme, čo je pre chorobu, ako sa správne zbaviť symptómov arytmie. pre dospelého. Sledujte stav srdca, počúvajte ho a ak máte nejaké nepríjemné pocity - obráťte sa na svojho lekára.

Arytmia. Príčiny, symptómy, typy a liečba arytmií

Dobrý deň, drahí čitatelia!

V dnešnom článku sa s vami budeme zaoberať takým srdcovým stavom, ako sú arytmia, jej príčiny, symptómy, typy, diagnostika, prevencia a liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami. Takže...

Arytmia je patologický stav, porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie excitácie a kontrakcie srdca.

V normálnom stave sa srdce koná v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60 až 80 úderov za minútu. S potrebami tela môže srdce spomaliť alebo zrýchliť svoju prácu. Arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od normálneho normálneho sínusového rytmu.

Arytmia. ICD

ICD-10: I47 - I49
ICD-9: 427

Príčiny arytmie

Každý typ arytmie má svoju vlastnú príčinu, v niektorých typoch môžu byť príčiny podobné.

Príčiny rôznych typov arytmií:

- používanie alkoholu, fajčenie;
- používanie energie a iných kofeínových nápojov;
- užívanie určitých liekov;
- stres;
- nadmerná fyzická námaha, prepätie;
- ochorenia štítnej žľazy;
- ochorenia nadobličiek;
- ochorenia kardiovaskulárneho systému (ischemická choroba srdca, ochorenie chlopní, zlyhanie srdca, srdcové ochorenie, myokarditída atď.);
- hypertenzia;
- diabetes;
- nádory mozgu;
- traumatické poranenie mozgu;
- obezita;
- menopauza;
- porušenie pomeru draslíka, sodíka a vápnika vo vnútri buniek myokardu a v extracelulárnom prostredí.

Symptómy arytmie

Poruchy rytmu sa môžu vyskytnúť úplne bez symptómov. Počas preventívneho EKG môže lekár zistiť arytmiu. Ale častejšie poruchy srdcového rytmu spôsobujú hmatateľné príznaky:

- zrýchlený srdcový tep;
- pomalý tlkot srdca;
- pocit palpitácie a prerušenia hrudníka;
- bolesť alebo tlak v hrudníku;
- dýchavičnosť;
- závraty;
- strata vedomia (alebo stav blízky tomuto).

Komplikácie (dôsledky) arytmií

Ak sa arytmia nelieči, potom srdcové arytmie môžu zvýšiť riziko vzniku takých ochorení a komplikácií, ako sú:

- mŕtvica;
- infarkt myokardu;
- kongestívne zlyhanie srdca;
- tvorba krvných zrazenín;
- náhle zastavenie srdca (s nástupom klinickej smrti).

Typy arytmií

bradykardia

Pri sínusovej bradykardii je srdcová frekvencia až 55 a menej úderov za minútu. Môže sa cítiť ako nepríjemné pocity v oblasti srdca, slabosti a závratov. Tento typ arytmie môže byť tiež u zdravých ľudí samotných alebo v spánku.

Jeho výskyt môže byť spôsobený hypotenziou (arteriálnou hypotenziou), ako aj sprievodným ochorením srdca pri súčasnom znížení funkcie štítnej žľazy.

Sínusová tachykardia

Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu, cíti sa ako tlkot srdca v hrudi.

Výskyt tohto typu arytmie môže byť často spôsobený nadmernou fyzickou námahou, emocionálnym nadmerným zaťažením, horúčkou (s prechladnutím a infekčnými ochoreniami), ako aj srdcovými ochoreniami a inými príčinami arytmií.

Paroxysmálna tachykardia

To je správny rytmus srdca, ale častý. Pri tomto type arytmie je srdcová frekvencia 140 až 240 úderov za minútu. V tomto prípade človek cíti slabosť, palpitácie a zvýšené potenie.

Môže sa náhle rozbehnúť a zmiznúť rovnako náhle. Príčiny tohto typu arytmie sú rovnaké dôvody ako iné typy arytmie.

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení je náhodná kontrakcia jednotlivých svalových vlákien, zatiaľ čo predsienia nie sú úplne znížené a komory sú znížené ne-rytmicky, s frekvenciou 100-150 úderov za minútu. Pri atriálnom fluttere sa pravidelne znižujú s frekvenciou 250-300 úderov za minútu. Človek nie vždy cíti tlkot srdca a nedodržiava zmeny v jeho zdravotnom stave. Ale častejšie sa ľudia s fibriláciou predsiení sťažujú na flutter hrudníka, bolesť v srdci a dýchavičnosť.

Tento typ arytmie sa vyskytuje pri chorobách a chybách srdca, štítnej žľazy, alkoholizmu.

Najnebezpečnejšou rytmovou poruchou je blikanie a chvenie komôr. Môže sa vyskytnúť pri akejkoľvek vážnej chorobe srdca, elektrickým zraneniam, predávkovaní určitými liekmi. Je charakterizovaná náhlym zastavením funkcie srdca, nedostatkom pulzu, stratou vedomia, chrumkavým dýchaním, kŕčmi a dilatovanými žiakmi. V takomto prípade je potrebná núdzová lekárska starostlivosť: umelé dýchanie a vonkajšia nepriama masáž srdca.

Respiračná arytmia

Dýchacia arytmia je abnormálne striedanie srdcových tepien. Obvykle sa vyskytuje u detí a dospievajúcich.

Respiračná arytmia vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu a neovplyvňuje jej pohodu.

predčasná komplex

Pri extrasystoloch dochádza k predčasnému (mimoriadnemu) kontrakcii srdcového svalu. Cíti sa ako zvýšenie hrudníka alebo vyblednutia.

Možno ju pozorovať u zdravých ľudí, môže to byť spôsobené aj rôznymi chorobami a zlé návyky.

Heart block

Tento typ arytmie je spojený so spomalením a zastavením vedenia impulzov pozdĺž štruktúr myokardu. Znakom blokády je periodické zmiznutie impulzu. Blokády môžu byť úplné alebo neúplné.

Takéto stavy môžu sprevádzať mdloby a kŕče. Pri úplnej priečnej blokáde môže dôjsť k zlyhaniu srdca a náhlej smrti.

Diagnóza arytmie

Niektoré typy arytmií človek absolútne nevidí, takže ich možno identifikovať pomocou takých diagnostických metód, ako sú:

- elektrokardiografia (EKG);
- echokardiografia;
- denné alebo viacdenné monitorovanie EKG,
- Ultrazvuk.

Najdôležitejšou metódou diagnostiky arytmií je samozrejme EKG. Ale nemôže vždy preukázať arytmiu, pretože ukazuje srdcovú frekvenciu iba počas obdobia, v ktorom je napísaná, a záchvaty arytmií sa môžu náhle objaviť a byť krátke.

Liečba arytmií

Je to dôležité! Ak potrebujete účinnú liečbu arytmií, musíte navštíviť lekára, aby ste zistili, či je arytmia sprievodnou chorobou základnej choroby alebo seba. Tiež je potrebné určiť typ arytmie. Potom musíte dodržiavať lekárske predpisy.

Arytmia môže byť ako samostatné ochorenie, tak ako symptóm sprievodnej choroby. Ak ide o samostatnú chorobu, liečba sa uskutočňuje pomocou liekov, ktoré normalizujú rytmus srdca. Ak je arytmia komplikáciou sprievodnej choroby, ktorá bola príčinou jej výskytu, potom po liečbe základnej choroby môže arytmia prechádzať sama, avšak vo väčšine prípadov sú predpísané arytmické lieky.

Čo s arytmiami? Odborníci odporúčajú:

1. Šport.
2. Diéta.
3. Vitamíny a stopové prvky.
4. Lieky.
5. Postupy.

Robiť šport

Mierna fyzická aktivita rozvíja srdcový sval, posilňuje ju a prispieva k urýchleniu metabolizmu kyslíka. Závažné záťaže sú, samozrejme, zakázané, ale najlepšia voľba budú ľahké každodenné ranné cvičenia. Denné prechádzky na čerstvom vzduchu sú tiež užitočné.

Arytmická diéta

Je potrebné nasýtiť vaše telo s vitamínmi, dať tuk a vyprážané. Jedzte: zeleninu, ovocie, sušené ovocie, zeleninu, semená, orechy, ryby, pečeň a mliečne výrobky. Parou alebo pečte, znížte množstvo soli a sladkosti.

Vitamíny a stopové prvky

Úplné liečenie arytmií by malo zahŕňať nielen užívanie blokátorov, ale aj užívanie liekov na báze vitamínov a mikroelementov, ako aj výrobky s ich zvýšeným obsahom.

S nedostatkom draslíka - Smektovit, Asparkam, Medivit, ovocie (najmä banány), sušené ovocie a zelenina.

S nedostatkom horčíka - "Magne B6", "Asparkam", "Magnistad", "Medivit", semená a orechy.

Lieky na arytmiu

Všetky použité lieky na arytmiu sú blokátory, ktorých pôsobenie je zamerané na posilnenie buniek a ochranu srdca pred negatívnymi účinkami rôznych faktorov.

Arytmické lieky sú rozdelené do 4 skupín blokátorov:

Beta-blokátory - ochrana myokardu pred sympatickým vplyvom: "Atenolol", "Bisoprolol", "Metoprolol", "Propranolol", "Tseliprolol", "Egilok".

Draselné kanály - poskytujú bunkám odpočinok a zotavenie: "Amiodarón", "Bretilium", "Dofetilid", "Ibutilid", "Kordaron", "Ornid".

Vápnikové kanály - ióny sú nevyhnutné pre srdcovú kontrakciu, preto lieky zabraňujú jej prechodu do buniek: Amlodak, Amlodipine, Brocalcin, Verapamine, Diocardin, Isoptin, Nimotop.

Sodné kanály - robia bunky odolné voči vonkajším vplyvom a náhlej stimulácii: "Difenin", "Psycain", "Meksiletin", "Novokainamid", "Lidocaine", "Propafenón", "Rhythmylene", "Fenytoin", "Quinidín".

Liečba arytmií ľudových liekov

Je to dôležité! Nemôžete predpisovať liečbu sami. Pred liečbou sa poraďte so svojím lekárom, pretože aj ľudové prostriedky môžu poškodiť telo.

Infúzia valeriánov. 1 polievková lyžica. lyžicu nasekanej valeriánovej koreňovej výplne s 1 šálkou vriacej vody (izbová teplota). Trvajte v zapečatenej nádobe po dobu 8-12 hodín, napnite a vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 3-4 krát denne.

Vývar z valeriána. 2 lyžičky nalijeme 100 ml vody, varíme 15 minút a vezmeme 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 3-4 krát denne pred jedlom.

Infúzia nechtíka. 2 lyžičky nechtových kvetov naliať 2 šálky vriacej vody, nechať stáť 1 hodinu a napätie. Pijte 0,5 pohára 4 krát denne.

Infúzia citrónového balzamu. 1 polievková lyžica. lyžička naliať 2,5 šálky vriacej vody, nechať stáť niekoľko hodín (zabalené) a napätie. Píšte 0,5 šálky 3-4 krát denne. 1 za 2 mesiace trvať týždenné prestávky.

Tinktura hloh. 10 g sušeného hrdzavého ovocia nalejeme 100 ml vodky a necháme 10 dní. Naplňte a podajte 10 kvapiek vody 3x denne pred jedlom.

Odvar z kvetov hlohu. 5 g kvetov hlohu preliate 1 šálku vriacej vody, zakryte, zahrievajte vo vodnom kúpeli po dobu 15 minút, ochlaďte a napnite. Pite 0,5 nápojov 2-3 krát denne 30 minút pred jedlom.

Reďkovka šťava s medom. Zmiešajte v pomere 1: 1 čerstvej čiernej semienky a medu. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžička 2-3 krát denne.

Infúzia prasličky. 1 polievková lyžica. lyžicu suchého nasekanej trávy prasličky nalijeme 400 ml vriacej vody, necháme 2 hodiny infúzie a napätie. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 5-6 krát denne.

Snack z arytmie. Strouhajte zeler, pridajte petržlen, kôpru, majonézu a trochu soli. Jedzte zmes raz denne pred večerou. Takýto chutný liek môže byť konzumovaný samostatne a môže sa rozložiť na chlieb.

Cibuľa s jablkom. Nakrájajte malú cibuľu a 1 jablko. Mixujte a užívajte v intervaloch medzi jedlami 2 krát denne po dobu 1 mesiaca.

Prevencia arytmie

Na prevenciu arytmií odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá a odporúčania:

- sledovať vaše zdravie, liečiť akékoľvek ochorenia (infekčné, hypertenzia, ochorenie štítnej žľazy, kardiovaskulárne poruchy).

- jesť vpravo (menej sladké, vyprážané a mastné, viac ovocia, zeleniny, zeleniny);

- mierne sa venujte fyzickej aktivite (napríklad každý deň chodiť na čerstvom vzduchu a robiť ranné cvičenia);

- sledovať denný režim (zdravý spánok je veľmi dôležitým prvkom zdravia);

- vzdať sa zlých návykov (konzumácia alkoholu, fajčenie, užívanie energetických nápojov a drog);

- kontrolovať telesnú hmotnosť, zabrániť obezite (ak je už povolené, potom sa pokúste správne schudnúť);

- v prípade cukrovky, na kontrolu hladiny cukru v krvi a v prípade hypertenzie, tlaku;

- vyhýbajte sa stresu (radujte sa, láska, úsmev atď.).

Liečba srdcových arytmií

Tí, ktorí majú otázku "kde je srdce", nemajú dôvod sa obávať zdravia tohto tela. Keďže v pokojnom stave srdca nie je cítiť. V prípade jednej alebo druhej formy arytmie sa mení frekvencia a postupnosť kontrakcií sekcií srdcového svalu. Palpitácie sa stávajú viditeľnými. Stojí za to premýšľať o návšteve lekára, keď srdce začne "pozastaviť" as nestabilným obdobím kontrakcií, alebo naopak "zlyhá", ako keby to zastavilo. Potreba liečby srdcových arytmií sa vyskytuje, ak je nedostatok sily, bolesť na hrudníku, závrat, mdloby.

Typy srdcovej arytmie

Tak ako každá patológia dôležitého orgánu, zmena srdcového rytmu narúša optimálne fungovanie rôznych orgánov a systémov, v niektorých prípadoch predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie, dokonca aj ohrozenie života. Zdravotný stav sa zhoršuje, nálada sa stáva pesimistickou.

Skôr než začnete sa obávať, mali by ste sa porozprávať s lekárom o presnej diagnóze.

Spôsob liečenia srdcových arytmií, stupeň jeho nebezpečenstva pre zdravie je určený špecifickým typom patologického stavu. Existujú predsiene, sínusové formy, ako aj extrasystoly.

Bez ohľadu na špecifický typ arytmie, orgán pravidelne trpí nedostatkom dostatočného prívodu krvi do rôznych orgánov. Po prvé, mozog, obehový systém, centrálny nervový systém trpí, čo môže vyvolať vývoj patologického procesu.

Symptómy predsieňovej fibrilácie

Počas tejto formy narušenia rytmu srdce bije náhodne a prerušuje. Atria sa nezmlúčia, ale sa triasú, čo spôsobí, že do komôr sa dostane 10-15% menej krvi. Okrem toho komory vibrujú arytmicky. Tam je nepríjemné pocity v hrudníku, úzkosť, strach, strach z umierania.

Fyrilácia predsiení, nazývaná tiež fibrilácia predsiení, je spravidla sprevádzaná tachykardiou s častými srdcovými údermi 150-180 úderov za minútu. Chýba vzduch, závraty, choré alebo trhajúce, je ľahké stratiť vedomie.

V niektorých prípadoch môže byť predsieňová fibrilácia sprevádzaná bradykardiou, keď pulz klesne na 60 úderov za minútu a nižší, dosahuje 30 úderov za minútu. Nebezpečnosť pre zdravie sa zhoršuje nepravidelným srdcom. Kardiostimulátor sa používa na normalizáciu frekvencie kontrakcií srdcového svalu.

Počet prípadov atriálneho typu choroby sa zvyšuje po dosiahnutí veku 50 rokov a muži trpia častejšie ako ženy.

Príčiny fibrilácie predsiení

 • Vysoký krvný tlak, ochorenie srdca alebo chlopne, zlyhanie srdca.
 • Rôzne hormonálne poruchy, ochorenia štítnej žľazy (uzlová strata, Hashimotova tyroiditída), funkcia štítnej žľazy môže byť nadmerná alebo znížená. Ochorenie sa považuje za príznak aterosklerotickej kardiálnej sklerózy alebo tyreotoxikózy.
 • Potreba liečby predsieňovej fibrilácie srdca je často spojená s ochoreniami pľúc: bronchitída, bronchiálna astma, chronická pneumónia a tuberkulóza.
 • Predsieňová forma sa rozvíja v prípade diabetes mellitus komplikovaného obezitou a vysokým krvným tlakom.
 • Rušenie rytmu srdca vyvoláva stres, zvyk nosiť blízke, nadmerne vybavené oblečenie, niektoré lieky.
 • Útok choroby, takzvaná dovolenková arytmia, je často spôsobená tým, že sa užíva nadmerné množstvo alkoholu.
 • Choroba sa rozvíja v prípade nezávislého, bez predpisu, užívania diuretických liekov, aby rýchlo schudnúť.

Útok na srdcovú arytmiu je spôsobený ťažkou prácou, nervóznym preťažením, prevahou emócií.

Bolo pozorované, že v niektorých prípadoch je útok spôsobený konzumáciou veľkého množstva cesnaku.

Tachykardia a fibrilácia predsiení srdcovej arytmie spôsobuje používanie sýtených nápojov, piva. Opuchnuté črevá zvyšujú membránu a začnú mechanicky dráždiť srdcový sval, čo spôsobí rýchly tep srdca.

Čo je nebezpečná fibrilácia predsiení

Nebezpečenstvo je predovšetkým zvýšenie rizika blokovania cievy s trombom, ktorý je zachytený v cirkulujúcej krvi.

Keď je rytmus narušený, ľavé predsiene vibrujú, čo spôsobuje väčšiu pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín. Akonáhle v mozgu spôsobia mŕtvicu.

Navyše ochorenie znižuje kontraktilitu srdcového svalu, čo v niektorých prípadoch vedie k smrti.

Aspirínové kardio a iné lieky používané aj v prípade niektorých ochorení žalúdka a čriev sú predpísané na riedenie krvi.

Na úľavu od útoku sú antiarytmiká predpísané lekárom. Samoliečenie môže spôsobiť vážne nepriaznivé účinky.

Pre včasnú normalizáciu emočného stavu a prevenciu možného útoku počas dňa je užitočné zobrať si tinktúru materskej, hlohovej, valerijskej.

Príznaky a príčiny sínusovej arytmie

Rezy do dokonale zdravého srdcového svalu nie sú vždy trvalé. Táto funkcia je vysvetlená účinkom rôznych častí nervového systému na sinoatriálny uzol, dôležitú súčasť srdcového vodivého systému, ktorý zabezpečuje koordinovanú prácu rôznych účastníkov srdcovej činnosti.

Keď zmeny prekročia prah 10%, hovoria o porušení srdcového rytmu. Na druhej strane, ak srdce funguje "ako hodiny" a frekvencia jeho kontrakcií zostáva konštantná, signalizuje vyčerpanie, srdcové zlyhanie, koronárne ochorenie.

Často sa sínusová tachykardia pozoruje v období rýchleho rozvoja adolescentov, intenzívnej tvorby nervového systému. V niektorých prípadoch signalizuje sínusová arytmia poruchy obehu, choroby mozgu alebo nervového systému.

Symptómom tejto formy srdcovej arytmie sa považuje zdvojnásobenie počtu kontrakcií na dych v porovnaní s vypršaním. Spravidla je pulz aj v kľude 80 alebo viac úderov za minútu.

V prípade sínusovej bradyarytmie je srdcová frekvencia 60 alebo menej úderov za minútu. Táto odchýlka sa často vyskytuje po náhlej zástavbe intenzívneho cvičenia. Tento typ arytmie sa prejavuje slabosťou, rýchlou únavou, bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou. Pravidelne sa závraty vyskytujú v stave pred podvedomím.

Spravidla normalizuje stav lekár predpisuje sedatívnu terapiu rastlinných prípravkov. Špeciálna liečba srdcových arytmií tohto druhu sa nevyžaduje.

Príčiny a liečba extrasystolov

Jednou z najčastejších foriem arytmie je bije, nesprávne predsieňové alebo komorové kontrakcie srdca. Príčina jej výskytu nie je nutne choroba srdca. Môže to byť spôsobené osteochondrózou, abnormalitami zdravia gastrointestinálneho traktu, močových a endokrinných systémov.

Bez ohľadu na vek, extrasystol sa prejavuje ako reakcia organizmu na stres, fajčenie, alkohol, pravidelnú únavu a nedostatok riadneho a kvalitného odpočinku.

Tento typ srdcovej arytmie je liečený normalizáciou životného štýlu, zdravého stravovania, vyhýbaním sa zlým návykom. Na radu lekára je užitočné užívať sedatíva.

Liečba ľudských liekov srdcovej arytmie

 • Trvať na 1.sl. sušené kvetiny nechtíka v pol litri vriacej vody na hodinu. Vezmite si pol pohára infúzie pol hodiny pred jedlom trikrát denne. Je užitočné používať až 20 kvapiek liehovinovej tinktúry na kocke cukru 2 hodiny po jedle.
 • Tri poháre bobúľ z drviny rozdrvené a umiestnené do trojlitrovej nádoby. Vrchol s vriacou vodou zavrite veko a dajte nádobu na teplé miesto. Po niekoľkých hodinách, kmeň, pridajte med podľa chuti. Skladujte v pivnici alebo chladničke. Vypite 1/3 šálku pol hodiny pred jedlom po dobu tridsiatich dní. Je najúčinnejšie na liečbu srdcovej arytmie v troch chodoch s týždennými prestávkami.
 • V prípade srdcových arytmií je užitočné pripraviť infúziu chrličiek medveďa na ošetrenie. Pár šálok kvety variť pohár vriacej vody, trvať na tom, vypúšťať. Vezmite 1/4 šálky 3x denne desať minút pred jedlom.
 • Pour 1.sl. motherwort byliny s pohárom vody pri izbovej teplote, trvajú na 8 hodín. Vezmite si počas dňa.
 • Brew 1.s.l. motherwort s pohárom vriacej vody, trvať 2 hodiny. Vezmite pohár na pol hodinu pred jedlom.
 • Šťava z bobúľ čierneho ryže, používaná v tretej dávke pohára trikrát denne, pomáha pri obnove a liečbe srdcového rytmu.
 • Berry bobule nielen posilňuje a normalizuje nervové vedenie srdcového svalu, ale tiež pôsobí proti ateroskleróze, zmierňuje kŕče krvných ciev, znižuje riziko tvorby krvných zrazenín, zmierňuje krv.
 • Grind 1ch. jahody listy, variť pohár vriacej vody, trvať na hodinu. Vezmite 1 sklo pred raňajkami počas dvoch mesiacov na liečbu srdcových arytmií, aterosklerózy, hypertenzie, angíny pectoris.
 • Trvať na 100 g bielych vŕbových kvetov v 0,5 litroch vodky, napätie za mesiac. Vezmite 30 kvapiek arytmie a tachykardie 30 dní pred jedlom a pridajte trochu vody.
 • Získajte šťavu z 2-3 listov zlatých chlpov, pridajte 250 g medu, tri percentuálne body. citrónová šťava. Vezmite zmes 1.l. dvakrát denne pol hodiny pred jedlom po dobu 10 dní.
 • Rozdrviť priečky z vlašských orechov, naplniť sklenenú nádobu, naplniť vodkou a nechať na dva týždne. Vezmite 30 kvapiek tinktúry raz denne, stlačenej vody, na liečbu arytmií, bolesti srdca, dýchavičnosť.

Ako liečiť srdcovú arytmickú zeleninu

 • Arytmia srdca je ošetrená čiernym reďkovým džúsom. Šťava zmiešaná v rovnakých častiach s medom. Výsledná hmotnosť sa odoberá 1.l. trikrát denne.
 • Vezmite šťavu z čiernej reďkovky 1.l. trikrát denne pred jedlom.
 • Srdcová arytmia je ošetrená kôprom. Jedna tretina pohára semien vyleje 200 ml vriacej vody, nechajte 15-20 minút. Vezmite 1/3 šálky pol hodiny pred jedlom.
 • Rozotriejte okrúhlice, 2. pripravte pohár vriacej vody, ponechajte 15 minút na vodnom kúpeli. Polovica hodiny trvať na tom, aby ste stratili. Vezmite si pol sklenice pol hodiny pred raňajkami a obedom. Potom urobte čerstvý vývar.
 • Zoberte si šťavu z okrúhlice, pridajte med podľa chuti. Vezmite 2.l. pol hodiny pred jedlom.
 • Kukuričné ​​hľuzy odlúpte, jemne nakrájajte a spotrebujte až 150 g dvakrát denne.
 • Čerstvá paradajková šťava, čerstvé ovocie na liečbu srdcovej arytmie. Jedzte 200 g šalátu naplneného rastlinným olejom alebo 150 g šťavy 2-3 krát denne pol hodiny pred jedlom.

Liečba srdcových arytmií s citrónmi

Recept 1. Vyperte 200 g sušených marhúľ, nalejte cez vriacu vodu, mlynček. Umyte 30 g hrozienok, nakrájajte ich spolu s 50 g ošúpaných vlašských orechov. Získajte šťavu z jedného citróna, pridajte 100-150 g medu. Všetky komponenty sa miešajú. Liečba arytmií je pripravená za tri hodiny. Vezmite 2.l. po raňajkách za mesiac.

Recept 2. Umyte 5 citrónov, nakrájajte, odstráňte kosti, mlejte. Pridajte 30 drvených marhúľových jadier, 300 g medu. Dôkladne premiešajte a počkajte pri izbovej teplote 8-10 hodín. Uchovávajte v chladničke. Vezmite 1.l. po raňajkách a večeri.

Recept 3. Zmiešajte 100 ml citrónu, mrkvy, jablkového džúsu so 130 ml pomarančového džúsu. Vezmite polovicu šálky zmesi dvakrát denne počas dvoch týždňov.

Liečba hrdla srdcovej arytmie

Hloh stimuluje srdcový sval, normalizuje rytmus kontrakcií, zvyšuje krvný obeh, pomáha eliminovať tachykardiu. Prijatie bobule rastliny upokojuje činnosť centrálneho nervového systému, u hypertenzných pacientov sa ukáže.

 • Nalejte 10 g suchých hlohu lesných 1/2 šálky vodky, trvať 10 dní, napätie. Vezmite 10 kvapiek, riedených vo vode, 3 krát denne pred jedlom.
 • Tinktura hloh, kúpil v lekárni, vzal 30 kvapiek pred jedlom.
 • Variete 20-30 plodov hlohu v pohári vriacej vody, nechajte 15 minút. Pite počas dňa rozdelené na rovnaké časti.
 • Brew 1.s.l. sušené kvety alebo listy hlohu s pohárom vriacej vody, trvať dve hodiny, napätie. Vezmite 50 ml pol hodiny pred jedlom.
 • Nákup v lekárni alkoholová tinktúra z hlohu, valeriána, motherwort, mix v rovnakých častiach. Vezmite 1 lyžičku. pol hodiny pred jedlom.

Uvoľňujúce bylinné prípravky v liečbe srdcových arytmií

 • Brew 1.s.l. melíza pol litra vriacej vody, trvať na tom, vypúšťať. Vezmite 1/2 šálku 3 krát denne. Tento účinok je zreteľnejší, keď sa užíva pred jedlom. Po 3 mesiacoch by ste mali absolvovať desaťdennú prestávku.
 • Vezmite 30 valeriánov trikrát denne.
 • Ak je spánok narušený a nemôžete spať, môžete pripraviť nasledovné zloženie. Listy citrónového balzamu a valeriánskych koreňov, odobraté v rovnakých častiach, zmiešané s tromi časťami bylín. Výsledná zmes naleje 250 ml studenej vody a trvá 3 až 4 hodiny, potom štvrť hodiny vo vodnom kúpeli. Liečiť výsledný odvar, jesť niekoľko sipsov každý deň.
 • Napáliť pohár vriacej vody 4 kvety z nechtíka a 1 hodina. čajová mäta, trvať na tom. Vezmite si s medom štyrikrát denne.
 • Vezmite na liečbu srdcovej arytmie, hypertenzie, nespavosti, bolesti hlavy, 20 kvapiek eukalyptovej tinktúry trikrát denne počas 2-3 týždňov.

Eliminácia arytmií medených platní

S ischemickou chorobou srdca, častým stresom, ktorý spôsobuje arytmické záchvaty, sú účinné aplikácie tenkých dosiek žíhanej medi. Sú pripojené na omietku na obojok alebo podkľúčovú oblasť počas 4 dní.

Znakom účinnosti liečby je adhézia medi na telo počas odstránenia, ako aj nazelenalá farba kože pod nimi. Nadbytok príjmu medi je indikovaný objavením sa slabosti, bolesti hlavy a závratmi a kovovej chuti v ústach.

Horčík proti arytmii

Stopový prvok pomáha vyrovnať sa s arytmiou, eliminuje stres, normalizuje činnosť kardiovaskulárneho systému.

Ak chcete odstrániť nedostatok horčíka, je vhodné zahrnúť pšeničné otruby, tekvicové semená, slnečnicové semienka, ľan v strave, jesť viac borovíc a vlašských orechov, prírodnú čokoládu a klíčené semená pšenice.

Nedostatok draslíka spôsobuje arytmiu

Pri nedostatku draslíka je rytmus srdcového rytmu zlomený, dochádza k zápche. Množstvo draslíka sa stráca s vracaním a hnačkou. Na odstránenie nedostatku mikroživín je užitočné konzumovať viac sušených marhúľ, hrozienok, fíg, banánov, zelených šalátov, petržlenu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Charakteristika mikroinfarkcie: symptómy, diagnóza, liečba a prognóza

Z tohto článku sa dozviete: čo je mikroinfarkcia a ako sa líši od klasického infarktu. Príčiny, typické príznaky. Liečba a prognóza.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Čo znamená ESR 2 mm / h?

obsah

Pre dospelých je ESR 2 takmer vždy príliš nízka. Nie je to nevyhnutne známka vývoja patológie v tele, ale napriek tomu je jedným z alarmujúcich výsledkov, ktoré vyžadujú ďalšie vyšetrenia.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Ako odstrániť hrubú krv? Lieky, výrobky a ľudové prostriedky, ktoré zmierňujú silnú krv

Zvýšená viskozita krvi je pre organizmus ohrozujúcim signálom. Ide o veľmi rušivý faktor, nebezpečné vážne dôsledky až po infarkt myokardu a mŕtvice.

Zníženie segmentových neutrofilov v krvi: koncepcia, príčiny, funkcie

Biele krvinky, ktoré sa obyčajne nazývajú leukocyty, sú dôležitým hematologickým indikátorom. Existujú dva typy leukocytov: ne-granulované (bazofily, neutrofily, eozinofily) a granulárne (lymfocyty, monocyty).