Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Ako určiť arytmiu srdca?

Keď srdce bije veľmi rýchlo alebo naopak, pulz sa spomaľuje - je to arytmia. Ak chcete zistiť, aké problémy sa vyskytujú v tele, je potrebné merať tlak počas arytmie. To je možné vykonať pomocou rôznych metód. Ak chcete vykonať merania, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel a vykonať merania niekoľkokrát denne, aby ste mohli presnejšie určiť srdcovú frekvenciu a tlak.

Príčiny a príznaky arytmie

Priemerné ľudské srdce robí 60-70 kusov za minútu. Všeobecná definícia, ktorá charakterizuje prerušenie práce srdca, je arytmia. Rytmus je narušený kvôli tomu, že sa cievy zužujú alebo sa rozširujú, a preto sú problémy s prietokom krvi do srdcového svalu. Rozpoznanie arytmie môže byť z nasledujúcich dôvodov:

 • porucha srdcového rytmu;
 • únava;
 • dýchavičnosť;
 • blednutie kože;
 • bolesť na hrudníku;
 • bolesť hlavy.
Späť na obsah

Ako a kde je meranie srdcovej frekvencie?

Srdcová frekvencia (HR) je počet komorových kontrakcií za 60 sekúnd. Môžete cítiť, ako sa srdcový sval zmení, môžete si dať ruku na zápästie, ohýbať lakeť, cítiť arteriálnu žilu na krku. Ak chcete vypočítať srdcovú frekvenciu, musíte vložiť ruku do pulzujúcej žily a počítat počet úderov za 60 sekúnd alebo 30, ale potom vynásobte číslo 2. Výsledkom je srdcová frekvencia. Ak chcete, aby boli údaje čo najpresnejšie, meranie frekvencie rytmu by sa malo vykonať v priebehu niekoľkých dní naraz. Pred postupom, ktorý potrebujete:

 • na dve hodiny, aby nejedli;
 • nepijte horúce nápoje;
 • nebojte sa;
 • Nehrajte šport.
Späť na obsah

Tonometre pre arytmiu

Tonometre na meranie tlaku sa dodávajú v dvoch typoch - mechanické a automatické. Elektronický tonometer je vhodný pre tých, ktorí žijú sami alebo ich domácnosť nemá skúsenosti s manipuláciou s mechanickým zariadením. Pri výbere automatického zariadenia by ste sa mali dôkladne oboznámiť so svojimi funkciami a vybrať ten, ktorý ukazuje arytmiu, a nielen systolický a diastolický tlak. Pre presnejší výsledok na tonometri by mal byť tlak meraný podľa rovnakých pravidiel ako pri meraní tepovej frekvencie.

EKG vyšetrenie arytmií

EKG je jedným z najpresnejších diagnostických prístrojov, čo vám umožňuje okamžite určiť typ ochorenia kardiovaskulárneho systému. Niekedy v prípade porušenia práce srdcového svalu sa môže vykonať EKG so záťažou, keď pacient potrebuje vykonať určité fyzické cvičenia a potom okamžite merať srdcovú frekvenciu. Inak je tento postup statický, ale vyžaduje skúsenosti lekára a prípravu pacienta.

Príprava EKG

Ak chcete dosiahnuť presný výsledok, musíte dodržiavať niektoré pravidlá. Najprv by ste mali informovať lekára o tom, aké choroby pacient trpí, pretože ich prítomnosť ovplyvňuje výsledky EKG. Pacient pred procedúrou by mal:

 • nepite alkohol;
 • zákaz fajčenia;
 • nenechajte sa kúpať v kúpeli;
 • zabrániť stresu;
 • jesť len ľahké jedlá;
 • piť menej tekutiny;
 • nezúčastňujte sa fyzického cvičenia;
 • pred procedúrou uklidnite.
Späť na obsah

ECG správanie

Samotný postup trvá asi 15 minút. Počas neho sa na hrudník, ramená a nohy pacienta pripojí niekoľko elektród, ktorých úlohou je prenos pulzov srdcového tepu na obrazovku monitora a odtiaľ obraz srdcových rytmov prechádza papierom. Do 10 minút po ukončení vyšetrenia lekári vydávajú správu.

Interpretácia kardiogramu

Na papieri je práca srdcového svalu zobrazená ako zakrivená čiara s intervalmi, zubami a segmentmi, ktoré dokazujú prácu srdcového svalu. Pomáha vidieť rytmus svalových kontrakcií pri atriálnej fibrilácii, ktorú najčastejšie diagnostiam, pretože je najčastejšie medzi srdcovými ochoreniami a je prekurzorom srdcového zlyhania, možného infarktu myokardu a ochorenia koronárnych artérií.

Holterová metóda

Stáva sa, že v prípade arytmie nestačí presne stanoviť diagnózu jedného kardiogramu. V takých prípadoch lekári vykonávajú denné EKG záznamy alebo Holterová metóda pre pacienta. Pripevnený k telu je snímač, ktorý číta kontrakcie myokardu a prenáša údaje do počítača v reálnom čase. Trvanie meraní - deň.

Elektrofyziologická štúdia

Pri elektrofyziologickom vyšetrení srdcového svalu sa do srdca zavedie katéter pri lokálnej anestézii. Zaznamenáva signály srdcového svalu. Na stanovenie typu arytmie môže lekár umelo spôsobiť útok. Pacient by mal okamžite povedať kardiológovi o svojich pocitoch. Po získaní získaných údajov EFI v porovnaní s EKG. Na konci postupu sa katéter odstráni.

Laboratórne testy na detekciu arytmií

Poruchy kardiovaskulárneho systému môžu byť tiež spôsobené poruchou endokrinného systému alebo infekciou v tele. Preto spolu s vymenovaním EKG bude pacient musieť vykonať sériu testov. Ak ich chcete vylúčiť alebo potvrdiť, že pacient bude musieť prejsť:

 • kompletný krvný obraz;
 • krv pre hormóny;
 • analýza moču;
 • formula krvi;
 • analýza elektrolytov;
 • lipidový profil.
Späť na obsah

Ďalšie diagnostické postupy

Ak chcete potvrdiť diagnózu srdca, môže kardiológ odkázať pacienta na ďalšie postupy. Môže to byť MRI alebo ultrazvuk srdca. Stojí za zmienku, že bolesť v hrudníku s arytmiami môže byť venovaná oblasti medzi chrbtom, na ramenách, ramenách, na chrbte a dokonca aj na nohách. Preto so sťažnosťami na nepríjemné pocity na končatinách bude pacient musieť navštíviť vertebrológa, neurológa a pulmonológa.

Čo s arytmiami?

Ak tonometer preukázal arytmiu, mali by ste okamžite prejsť na lekára, aby ste potvrdili a stanovili presnejšiu diagnózu s identifikáciou príčiny. Samotná liečba a nekontrolované užívanie srdca drogy nemôžu byť v žiadnom prípade. Pri návšteve kardiológa musíte povedať o všetkých príznakoch, liekoch, ktoré pacient trvá a dennej rutine. Lekár pošle osobu na štúdium, výsledky ktorých vyberú potrebné lieky.

Ako určiť arytmiu doma

Čo s tachykardiou?

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Počas fyzickej námahy, psychoemotionálneho stresu, pri zneužívaní kávy alebo silného čaju dochádza k tachykardii - zvýšeniu srdcovej frekvencie (viac ako 90 úderov za minútu). Po ukončení expozície nepriaznivému faktoru sa obnoví činnosť srdca. Ale nie v prípade, keď má tachykardia patologický pôvod. Pulz môže zvýšiť smrteľné choroby. Z tohto dôvodu sa liečba tachykardie doma vykonáva pod lekárskym dohľadom.

Známky, príčiny tachykardie

Palpitácie sú často sprevádzané nepríjemnými pocitmi. Tachykardiu možno určiť nielen počítaním impulzu, ale aj inými sťažnosťami. Okrem toho, keď sa impulz komorovej tachykardie nemení, určenie prítomnosti ochorenia sa dosiahne iba pomocou ďalších diagnostických metód. Podozrenie, že prítomnosť tachykardie môže byť z osobitných dôvodov:

 1. Sťažnosti pacienta na pocit silného srdcového tepu (ako keby srdce vyskočilo z hrudníka), nedostatok vzduchu.
 2. Pri paroxyzmálnej tachykardii sa náhle objavuje palpitácia. Pulz sa môže zvýšiť na 200 úderov za minútu.
 3. Niekedy nie je možné počítať impulz.
 4. Počas záchvatu sa pacienti sťažujú na srdcový flutter, strach zo smrti.
 5. Pacient sa bledý, tvár pokrytý studeným potom.
 6. Pri atrioventrikulárnej paroxyzmálnej tachykardii je jasne viditeľná pulzácia žíl v krku.
 7. Komorová tachykardia sa vyznačuje zriedkavým venóznym pulzom a zrýchleným arteriálnym pulzom.

Frekvencia a trvanie útoku závisí od príčiny. Dokonca sa stane, že neskončí niekoľko dní.

Ak sa vyskytne tachykardia, ak nie je spôsobená cvičením, nadmerným používaním produktov obsahujúcich kofeín, okamžite sa poraďte s lekárom. Koniec koncov, zvýšená srdcová frekvencia môže byť spôsobená rôznymi faktormi. Aby ste vyliečili tachykardiu, musíte identifikovať skutočnú príčinu jej výskytu.

Pulz je urýchlený nielen pri ochoreniach srdca, ale aj pri:

 • hypertyreóza;
 • akútna vaskulárna nedostatočnosť;
 • anémia;
 • intoxikácie;
 • respiračné zlyhanie.

Stáva sa, že srdcový tep sa zvyšuje aj pri bežnej chlade, sprevádzanej horúčkou.

Okrem toho tachykardia signalizuje prítomnosť takýchto srdcových ochorení:

 • infarkt myokardu;
 • nestabilná angína pectoris;
 • chronické srdcové zlyhanie;
 • akútna myokarditída;
 • myocardiopathy.

Bez ohľadu na dôvod, je potrebné obnoviť normálny srdcový rytmus čo najskôr. Koniec koncov, s tachykardiou, srdce funguje nad rámec jeho schopností, čo vedie k vzniku vážnych patológií.

Dôležité vedieť! Ak je tachykardia spôsobená psycho-emocionálnym stresom, je potrebné konzultovať s lekárom, aby predpisoval vhodnú liečbu. Koniec koncov, stres, najmä dlhotrvajúci, vyvoláva vývoj smrteľných chorôb, ako je infarkt, mŕtvica atď.

Núdzová pomoc s tachykardiou

Existuje veľa antiarytmických liekov, ale je nežiaduce používať ich sami, doma. Liečivo má iný princíp účinku, účinnosť lieku závisí od príčiny ochorenia.

Pri zvýšenej sile srdca, nezávisle od fyzickej námahy, pri konzumácii potravín, ktoré spôsobujú zvýšenie frekvencie pulzu, musíte zavolať na sanitku. Až do príchodu lekárskeho tímu by ste mali postupovať sami:

 1. Uložte a pokúste sa upokojiť. Nesnažte sa počúvať, ako srdce bije, začnite premýšľať o niečom príjemnom. Úzkosť a vzrušenie, starosti o tom, kedy konečne príde lekár, povedie k zhoršeniu zdravia.
 2. Ak nie ste alergický na tieto bylinky, pite teplý čaj s melissou, motherwort a valerián.
 3. Naliehavá bolesť srdca a tachykardia pomôžu validolu. Pilulka musí byť umiestnená pod jazykom, takže bude pôsobiť rýchlejšie a efektívnejšie. Namiesto použitia lieku môžete používať nitroglycerín, ak neexistujú žiadne kontraindikácie.
 4. 30 kvapiek Corvalolu, Valocormidy alebo Valocardinu môže nielen znížiť pulznú frekvenciu, ale aj rozšíriť krvné cievy. Takéto opatrenia pomôžu predchádzať výskytu mŕtvice alebo infarktu myokardu.

Na zmiernenie tlkotu srdca pomocou metód reflexnej liečby zameraných na zlepšenie tónu vagus nervu:

 • držte si dych s namáhaním vo výške dychu po dobu 5-10 sekúnd;
 • mierne stlačte palce na 5 sekúnd na oči pod nadorbitálnymi oblúkmi;
 • ponorte svoju tvár do studenej vody a držte si dych na 20 sekúnd.

Závažné antiarytmické lieky predpísané lekárom po vyšetrení. Najčastejšie odporúčaná intravenózna aplikácia:

 • verapamil;
 • prokainamid;
 • ritmonorma;
 • amiodaron;
 • anaprilina.

Ak liečba a reflexná liečba nepomohli, vykonajte elektrickú defibriláciu.

Po vyšetrení, zistenie príčiny tachykardie, lekár predpíše terapeutický priebeh. Ak ochorenie nie je závažné, môže sa liečba vykonávať doma.

Ako sa zbaviť tachykardie

Pri liečbe tachykardie doma je povinné užívanie liekov predpísaných lekárom. Okrem toho môžete použiť metódy tradičnej medicíny:

 1. Pite 100 g infúzie nechty 4 krát denne. Na prípravu 2 lyžičky. kvety nalejte 500 ml vriacej vody, trvať na teple 2 hodiny.
 2. Čaj zo zberu bylín. 1 polievková lyžica. Na lyžicu nasekanej zmesi byliniek z rastie, chmeľových šištičiek, koreňového valeriánu, lístia lístia lístia v pomere 2: 2: 3: 3 sa naleje s pohárom vriacej vody. Nepite viac ako 50 g 4 krát denne.
 3. Ak chcete odstrániť útok srdca, pomôže infúziu modrej chrpy.

Pred použitím bylinného lieku na liečbu tachykardie sa poraďte so svojím lekárom.

Okrem užívania bylín musíte dodržiavať špeciálnu diétu. Potraviny, ktoré obsahujú kofeín, by mali byť vylúčené z stravy. Pri použití srdca sa odporúča použiť fíky v akejkoľvek forme. Môžete jesť všetko, ale postupne a často (5-6 krát denne), pretože pretekaný žalúdok stimuluje vagusový nerv, ktorý vedie k depresii sinusového uzla a výskytu arytmií.

Pacienti s tachykardiou by sa mali vyhnúť fyzickej námahe. Koncept hmotnosti je kontraindikovaný. Takéto zaťaženie prispieva k zvyšovaniu tlaku a aktivácii práce srdca. Užitočné prechádzky na čerstvom vzduchu. V deň, kedy je žiaduce trvať asi 2 kilometre. A byť na čerstvom vzduchu by mal byť aspoň 1 hodinu denne.

Dôležité vedieť! Ak sa nedodržia odporúčania lekára, potom sa bude musieť chirurgicky liečiť tachykardia.

Recepty tradičnej medicíny v boji proti arytmii

Ľudský život je v neposlednom rade závislý od práce kardiovaskulárneho systému. Akákoľvek porucha srdca, dokonca ani malá arytmia, nemožno ignorovať. Arytmia je porušením rytmu a frekvencie kontrakcií myokardu.

dôvody

Príčiny arytmií (srdce):

 • ischemická choroba srdca;
 • ochorenie mitrálnej chlopne;
 • myokarditída, myokardiodystrofia, kardiomyopatia.
 • hypertenzia;
 • ochorenia endokrinného systému, najmä štítnej žľazy a nadobličiek;
 • hormonálne zmeny (menopauza, tehotenstvo);
 • nepriaznivé účinky liekov;
 • zlé návyky;
 • poruchy čriev (hnačka alebo zápcha);
 • emočný stres.

Príčinou arytmií môže byť nadváha, ktorá je kombinovaná s hypertenziou. U žien môže byť premenštruačný symptóm príčinou menšej poruchy srdcového rytmu.

Ľudová medicína

Efektívne ľudové recepty môžu byť použité na liečbu arytmií. Avšak liečba srdcových arytmií s ľudskými liekmi sa odporúča predtým koordinovať s kardiológa.

Prostriedky pripravené s použitím rastlinných zložiek pomáhajú nielen normalizovať srdcovú frekvenciu, ale aj zmierniť arytmiu. Ako prírodný liek na arytmiu, hloh sa osvedčil dobre. Doma z plodov môžete ľahko pripraviť účinnú antiarytmickú látku:

 1. Musíme vziať 30 bobúľ hlohu a zlomiť ich spolu s kosťou.
 2. Nalejte bobule so sklenenou vriacou vodou. Infúziu varíme 10 minút a potom napnite. V priebehu dňa by mal byť vývar piť malými dúškami.

V lekárni si môžete kúpiť alkoholovú tinktúru z hlohu. Prijaté v súlade s pokynmi.

V domácnosti sa tiež pripravuje zmes citrónu a medu proti arytmii. Musíte vziať 0,5 kg citrónov a rozrezať ich spolu s kožou. Nalejte nakrájaný ovocný tekutý med. Potom zoberte 20 marhúľových jadier, odstráňte z nich jadrá a vložte ich do medu z citrónu a medu. Liečivo sa užíva v polievkovej lyžici ráno a večer.

Lovage - rastlina, ktorá sa používa na liečbu arytmií. Ak chcete pripraviť účinnú antiarytmickú látku doma, musíte si vziať 40 gramov koreňov lováka a nalievať ich litrom vody. Tekutina trvá 8 hodín. Po filtrovaní a celú dávku po celý deň. Liečivo pomáha zbaviť sa bolesti v srdci a rýchlo zmierniť záchvat arytmií.

Z antiarytmických liekov, ktoré sa pripravujú doma, si môžete vybrať odvar z adonis. Pripravte ju na 250 ml vody do smaltovej panvice a varte ju. 4 gramy byliniek Adonis by mali byť naliate do vody, variť 3 minúty na nízkych teplotách, potom pokrývať pokrmy s vekom a nechajte vývar pripraviť asi 20 minút. Vezmite si trikrát denne na lyžicu. Nástroj účinne eliminuje príznaky srdcového zlyhania.

Aktívne sa používa na liečbu valerijských arytmií. Lieky, ktoré obsahujú, majú mierny sedatívny účinok, ako aj pomáhajú zmierniť arytmiu. recepty:

 1. Je potrebné vysekávať korene valeriánov, zmiešané s kvetmi nechtíkavých, kôra z kameňa a kôra (všetky zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch). Pri príprave dennej dávky prostriedkov vezmite 2 čajové lyžičky bylinnej zmesi, nalejte pohár vriacej vody a varíme na nízkej teplote po dobu 20 minút, potom ochlaďte a prefiltrujte. Vezmite si sny po celý deň. Každý deň musíte vytvoriť novú časť nástroja. Priebeh liečby nepresahuje 10 dní.
 2. Alkoholová infúzia valeriánov, materinských štiav a hlohu v zmesi s Corvalolom (1: 1). Vezmite si čajovú lyžičku denne, najlepšie pred jedlom. Dĺžka liečby je 7 dní.
 3. Odvar z valerianu sa používa na prípravu teplých (nie horúcich!) Kúpeľov doma. Na plnej vode bude potrebovať 300 mililitrov vývaru. Tento postup pomôže upokojiť nervový systém a zmierniť príznaky arytmie.

Účinne pomáha normalizovať srdcový rytmus nechtíka. Recept: 2 lyžičky sušených kvetov z nechtíka nalial 0,5 litra vriacej vody. Tekutina trvá asi hodinu, zoberme si pol šálky 3 krát denne pred jedlom. Namiesto nechtových kvetov môže používať chrlič v poli.

Pomáha pri liečbe arytmie voňavého čaju: suché bobule čierneho žeriavu vylejte liter vriacej vody a stúpajte vo vodnom kúpeli po dobu 30 minút. Pridajte 0,5 litra vriacej vody, vyberte nádobu z ohňa a naliať polovicu šálky suchého ryžového listu. Vývar trvá niekoľko hodín a trvá pol šálky trikrát denne.

Účinný liek, pripravený podľa nasledujúceho predpisu, pomôže predchádzať arytmiu a odstráni symptómy bolesti:

 1. Vezmite jeden liter surovej destilovanej vody a varte ju.
 2. Výsledná vriaca voda musí byť nalievané suché rastliny: harmanček, knotweed, motherwort, sušené bažiny a koreň valerian (vziať 1 polievková lyžica všetkých zložiek).
 3. Zatiaľ čo sa odfarbuje, pripraví sa zmes 0,5 kg medu a 0,5 litra vodky a potom sa zahreje na nízkej teplote až kým sa na povrchu kvapaliny nevytvorí biela pena. Potom sa táto kvapalina kombinuje s predpätým rastlinným odvarom. Liek trvá týždeň a dvakrát užíva polievkovú lyžicu denne. Kurz liečby je rok. Keď sa liek ukončí, uskutoční sa 10-dňová prestávka, potom sa liečba obnoví.

Je možné predchádzať ateroskleróze a kardiovaskulárnym ochoreniam, ktoré vyvolávajú záchvaty arytmií tým, že pravidelne používajú produkty pripravené z bokov a vodky. Je potrebné odobrať boky, libru a naplniť ich polovicou fľašou. Potom ovocie nalieva vodku a trvá 14 dní. Vezmite 20 kvapiek denne, najlepšie s lyžičkou cukru.

V prípade arytmie môže kardiológ predpísať pacientom vitamín-minerálne komplexy. Domy prírodných zložiek môžu byť ľahko pripravené lieky, ktoré pomôžu poskytnúť telu draslík, horčík, vitamín C, sú nevyhnutné pre normálne fungovanie srdca. recepty:

 1. Z vysušených šípkových bôvol pripravíme vývar (10 minút), trváme 6 hodín v termose. Denne pijte odvar v pohári. Na liter vody potrebujete 6-8 bobúľ divokej ruže.
 2. 3 šálky strúhaných bobulí plodov nalejte 2 litre vriacej vody. Trvajte 6 hodín, potom vstreknite 0,5 kilogramu tekutého medu. Zmes sa užíva 70 gramov 3 krát denne, priebeh liečby je jeden mesiac.
 3. Vezmite 200 gramov sušených marhúľ, hrozienok, mletého citróna, vlašských orechov a 100 gramov medu. Všetci dôkladne premiešajte a vezmite na lyžicu prázdny žalúdok. Liek pomáha nielen eliminovať príznaky arytmie, ale aj zaistiť prevenciu aterosklerózy.
 4. Vezmite priemernú hlavu cibule a rozdrvte. Jedno jablko je jemne nastrúhané. Komponenty sa kombinujú, zmiešajú, zmes sa užíva dvakrát denne.

Ochrana pred aterosklerózou a zmiernenie príznakov arytmií pomôže pri náprave plodu hlohu, choleberry aronia, jahody (každá zložka - 15 g). 2 lyžice prísad naliať 0,5 litra vody. Tekutina sa varí 30 minút, potom trvá. Vezmite si pol šálky trikrát denne.

Ak osoba trpí arytmiou, mal by používať produkty, ktoré prispievajú k normálnej funkcii srdca:

 • treska pečene;
 • ovsené vločky;
 • akékoľvek orechy;
 • šošovka;
 • červené ryby;
 • granáty;
 • červené bobule;
 • avokádo;
 • špenát;
 • broskýň;
 • marhule;
 • sušené ovocie.

Súčasne by malo byť z ponuky vylúčené rýchle občerstvenie, masť, alkohol, silná káva a čaj. Pri arytmii sa ukáže mierne cvičenie, ale ich komplex by sa mal najprv koordinovať so svojím lekárom.

Ako rýchlo znížiť pulz doma pri normálnom tlaku?

Na základe zdravotných informácií je normálny krvný tlak 120/80 mm Hg. Krvný tlak sa môže v priebehu dňa meniť pod vplyvom faktorov: stresu, nervového napätia, konfliktov, fyzickej únavy, športu atď.

Zvýšenie krvného tlaku je sprevádzané mnohými nepríjemnými symptómami, v dôsledku ktorých sa vyvíja tachykardia, zvyšuje sa srdcová frekvencia (HR), dochádza k závratom vedomia, bolesti hlavy a bolesti v oblasti srdca.

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Veľkosť impulzu môže kolísať v dôsledku prudkého poklesu krvného tlaku v jednom alebo druhom smere. Existujú však situácie, keď je pri normálnom tlaku vysoký pulz a tento jav sa vyskytuje čoraz častejšie.

Takýto stav človeka môže spôsobiť rôzne dôvody a jedným z nich je hypertenzia. V tejto súvislosti je potrebné zistiť, prečo existuje rýchly impulz pri normálnom tlaku a čo to spôsobuje?

Aké liečenie je potrebné v tejto situácii a aké lieky môžu pomôcť znížiť pulz? A tiež zistiť, čo môžete urobiť doma, aby ste znížili srdcovú frekvenciu a srdcový tep?

Príčiny tachykardie

Skôr ako zistíte, aká liečba je potrebná a aký liek pomôže rýchlo normalizovať stav človeka, je potrebné zvážiť príčiny tohto patologického javu.

Ľudské srdce funguje pod vplyvom špecifických elektrických impulzov. Keď je proces ich tvorby narušený, objaví sa arytmia - to je tachykardia, keď sa pri normálnom tlaku pozoruje zvýšený impulz.

Nasledujúce príčiny môžu viesť k takejto situácii: slabosť sínusového uzla, ventrikulárna dysplázia, Clerk-Levi-Cristeská choroba a niektoré ďalšie.

Arteriálna hypertenzia a jej sprievodná tachykardia sprevádzaná porušením tepovej frekvencie, viac ako 90 úderov za minútu. Na pozadí takejto patológie človek cíti tlkot srdca, bolesti hlavy, úzkosť, záchvaty.

V prevažnej väčšine prípadov nie je tachykardia ochorením, ale jednoducho symptómom, ktorý poukazuje na poruchu kardiovaskulárneho systému. Existujú dôvody pre túto podmienku:

 • Koronárna srdcová choroba, infarkt myokardu.
 • Myokarditída.
 • Dysplázia pravej komory.
 • Vrodený abnormálny vývoj srdca.

Okrem toho rýchla srdcová frekvencia a vysoký pulz pri normálnom tlaku môžu signalizovať ochorenia dýchacieho systému, gastrointestinálneho traktu, endokrinných porúch, patológií centrálneho nervového systému.

V každom prípade sa rýchly impulz pri vysokom tlaku nepovažuje za normálny, ak sa takýto vzorec pozoruje neustále. Je potrebné konzultovať s lekárom, ktorý sa má vyšetriť. Môže potrebovať liečbu.

Ak to urobíte, lekár odporučí rôzne lieky a pilulky, ktoré môžu znížiť pulznú frekvenciu, rýchly tlkot srdca, znížiť závažnosť súvisiacich príznakov a normalizovať blaho pacienta.

Je tiež potrebné poznamenať, že v niektorých situáciách môže dôjsť k tachykardii v dôsledku stresovej situácie, nervového napätia, nespavosti, chronickej únavy.

Vysoký impulz pri vysokom tlaku

Frekvencia kontrakcií srdca každej osoby má svoju vlastnú, pretože každé ľudské telo má svoje vlastné individuálne vlastnosti.

V priemere je pulz asi 100 úderov za minútu, zatiaľ čo jeho výkon nesmie byť menší ako 32 a viac ako 200 úderov. Ak sa srdcový tep stúpa, potom je škodlivý pre srdcový sval, rýchlejšie sa nosí.

Ak sa pri vysokom tlaku pozoruje vysoký impulz, potom by táto situácia mala upozorniť osobu a stala sa dôvodom na kontaktovanie zdravotníckeho zariadenia.

Pretože arteriálna hypertenzia častý pulz so zvýšeným tlakom môže naznačovať rôzne patológie. Dá sa povedať ešte viac, že ​​hypertenzná kríza nie je vždy sprevádzaná vysokým pulzom a zvýšeným srdcovým rytmom.

Okrem toho sa často stáva, že osoba si užíva prášky na domáce použitie, ktoré znižujú krvný tlak, ale pulz sa stále nevrátil do normálu. Ak je vysoký pulz pozorovaný nepretržite, potom je pravdepodobnosť vzniku ochorení vysoká:

 1. Patologické zmeny srdcových ciev.
 2. Endokrinné choroby.
 3. Chudokrvnosť.
 4. Onkologické vzdelávanie.
 5. Patológia dýchacích orgánov.

Všetky tieto choroby vyžadujú nielen rýchle zníženie pulzu, ale aj liečbu základnej choroby, takže nie je vhodné robiť niečo doma. Užívanie nepovolených liekov, znižovanie krvného tlaku a normalizácia pulzu nebude fungovať na odstránenie príčiny a časom sa situácia zhorší.

Pilulky prestávajú pomáhať doma, komorbidita sa dostane do ťažkej fázy alebo sa stane chronickou, čo bude vážne komplikovať liečbu.

A každý lekár povedie svojim pacientom, aký nebezpečný je tento stav pre starších a mladých ľudí, pretože užívanie rôznych liekov bez myslenia je priama cesta k smrti.

Čo robiť doma, aké lieky pomôžu?

Rýchly impulz pri normálnom tlaku je nebezpečný, rovnako ako vysoká srdcová frekvencia. Tachykardia môže vyvolať náhly arytmický šok, akútne narušenie krvného obehu v mozgu, čo vedie k strate vedomia, mdloby.

Navyše tachykardia môže spôsobiť srdcovú astmu, pretože sa objavuje akútne komorové zlyhanie na pozadí. Preto skôr, ako znížite svoj pulz, musíte vedieť, z akých dôvodov je založený.

Napríklad, ak je jeho zvýšenie vyvolané stresom, môžete urobiť dychové cvičenia na zníženie tlaku, na zmiernenie zvýšeného srdcového tepu a zníženie pulzu. Alebo užívajte sedatíva s miernym sedatívnym účinkom. V tejto situácii má liečba normalizovať stav nervového systému.

Ak je takýto obraz pozorovaný kvôli prejedaniu, potom nič nemusíte robiť, oveľa menej, ak chcete užívať akékoľvek lieky. Dosť, aby sa usporiadal deň pôstu.

Odporúčania, ktoré pomôžu rýchlo znížiť pulz:

 • Tento liek, najmä tabletky Falipamine, pomôže rýchlo znížiť pulz, pričom nemá vplyv na indikátory krvného tlaku.
 • Ak je pozorovaný vysoký pulz, zatiaľ čo tlak je normálny, je lepšie si vybrať sedatívne lieky bez alkoholu - Valerian, Novo-Passit.
 • Ak dôjde k prudkému nárastu indexov krvného tlaku na pozadí vysokého pulzu, je lepšie užívať lieky, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak - kaptopril.

Počas vysokého impulzu, bez ohľadu na parametre krvného tlaku, sa odporúča ležať v horizontálnej polohe. Nemôžete robiť nič, pohybovať sa alebo inak zobrazovať fyzickú aktivitu.

V takejto situácii takéto jednoduché opatrenie pomáha znižovať krvný tlak a pulz, v dôsledku čoho sa ľudský stav vráti do normálu a negatívne príznaky zmiznú.

V súhrne stojí za to povedať, že užívanie liekov s vysokým pulzom, bez vedomia dôvodov takéhoto stavu, môže vážne ublížiť, v dôsledku čoho negatívne dôsledky a komplikácie nebudú vás čakať. Skutočnosť, že môžete urobiť s tachykardiou vo videu v tomto článku, povedie špecialistovi.

Ako určiť arytmiu srdca doma

Ako zistiť arytmiu

Keď je arytmia narušená rytmom, srdcovou frekvenciou a postupnosťou srdcových tepien. Ochorenie možno určiť objektívnymi symptómami, ale najpresnejšia diagnóza sa vykonáva pomocou EKG, denného monitorovania a elektrofyziologických štúdií.

Arytmia sa vyskytuje, keď sínusový uzol nefunguje alebo nefunguje dostatočne. V tomto prípade môže akákoľvek časť srdca prevziať úlohu vodiča. Môžete cítiť silný, častý alebo nepravidelný tlkot srdca, vyblednutie, prerušenie práce srdca. Keď sa odvolávate na kardiológ, popíšte všetky svoje pocity, tiež uveďte, ako často sa vyskytujú srdcové prerušenia, za akých okolností. V počiatočnom štádiu ochorenia môže arytmia spôsobiť stres, fyzickú námahu, požitie veľkého množstva potravín, alkoholických nápojov a fajčenie. Môže sa vyskytnúť dýchavičnosť, závrat, bolesť v srdci, slabosť, mdloby alebo mdloby. Na základe všeobecných sťažností vám bude predpísaná skúška.

EKG sa vykonáva pomocou elektrokardiografu. Jedná sa o jednu z hlavných metód vyšetrenia, ktorú lekár predpisuje na prvom mieste. Elektrokardiogram zaznamená pravidelnosť a srdcovú frekvenciu, čo umožňuje lekárovi určiť chronické alebo akútne poškodenie myokardu.

Pomocou metódy skríningu budete mať EKG so záťažou. Zaťaženie sa vykonáva na bežiacom cykle alebo na bicykli a ukazuje zmenu srdcového rytmu počas cvičenia. Pri normálnom rytme sa priradí päť zubov P, Q, R, S, T. Prvý zub zobrazuje prácu predsiení, tri zuby - ventrikulárne systoly, ST a T - repolarizáciu. Ak choroba chýba, os bude umiestnená dole a doľava pod uhlom od -30 do +90 stupňov. V prítomnosti arytmie, tromboembólie, srdcového bloku budú mať všetky indikátory významné odchýlky od normy. Pomocou denného monitorovania spoločnosti Holter budete mať EKG po dobu 24 hodín. K tomu sa pripája malý rekordér, ktorý prenáša údaje z výskumu do počítača. Tento typ štúdie pomáha sledovať zmenu srdcovej frekvencie počas dňa a robiť čo najpresnejšiu diagnózu. Celý deň budete nahrávat minúty za minútu všetko, čo robíte v denníku.

Ak vám bola predpísaná elektrofyziologická štúdia, postup sa vykoná pomocou flexibilného katétra s kontaktmi, ktoré sa vložia cez žilu do srdca. Metóda pomáha určiť indukciu arytmií. Vykonáva sa len vtedy, ak predchádzajúce metódy neumožňujú správnu diagnózu.

Arytmia je porušením rytmickej aktivity srdca, čo je niekedy ťažké diagnostikovať, pretože symptómy sa zriedka vyskytujú a rýchlo prechádzajú. Na identifikáciu tejto patológie je potrebné konzultovať s aritmológom, ktorý si zvolí najoptimálnejšiu z niekoľkých metód diagnostikovania ochorenia.

 • Dispenzárna karta; výsledky krvných testov; EKG; Ultrazvuk srdca

Elektrokardiografia (EKG) je najjednoduchšia a najbežnejšia metóda diagnostiky arytmií. Pri jeho analýze je možné pozorovať rytmus a frekvenciu srdcového svalu a tiež zistiť, ako sa elektrický impulz šíri cez srdce. Štandardný kardiogram bohužiaľ neurčuje arytmiu mimo útoku, pretože jeho záznam pokračuje krátky čas. Monitorovanie EKG pomocou zariadenia Holter je účinnou metódou na zaznamenávanie arytmického záchvatu. Za týmto účelom sú elektródy prilepené k hrudníku pacienta. Štúdia spočíva v nepretržitom zaznamenávaní kardiogramu za deň alebo viackrát pomocou špeciálneho prenosného zariadenia, ktoré je upevnené na páse pacienta. Záznam Holter sa však nemusí zhodovať s údajmi štandardného EKG a preto ho nenahradí.

Pri diagnostikovaní arytmie sú potrebné laboratórne krvné testy, ktoré odrážajú zmeny v koncentrácii draslíka alebo hormónov štítnej žľazy, čo môže viesť k arytmiám.

Informatívnou metódou na detekciu arytmií je echokardiografia - ultrazvukové vyšetrenie srdca, pomocou ktorého môžete hodnotiť jeho prácu, veľkosť, tvar komôr a ventilov. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť oblasti s obmedzeným prietokom krvi, abnormálnym kontrakciou srdcového svalu a stopami infarktu. Na získanie spoľahlivejšieho výsledku sa niekedy pacientovi odporúča stresová echokardiografia, ktorá sa vykonáva po cvičení alebo lieku. Elektrofyziologické vyšetrenie je účinnou metódou na detekciu arytmií. Spočíva v zavedení tenkého vodiča do žily v oblasti slabín, ktorá sa dostáva do predsiene a zaznamenáva elektrické impulzy. Okrem toho môžete prostredníctvom vodiča vyslať signál z vonkajšej strany, čím vyvoláte arytmiu. To často umožňuje nielen diagnostikovať, ale aj vyliečiť chorobu.

Arytmia srdca počas tehotenstva je hrozbou pre zdravie a život tehotenstva a všetka lekárska liečba môže poškodiť plod. V tomto prípade je dôležité včasnú diagnózu v štádiu plánovania tehotenstva, čo umožňuje používať neškodné liečby vrátane inštalácie kardiostimulátora.

Spravidla sa porucha srdcového rytmu vyvíja na pozadí ochorení srdca a krvných ciev, preto prevencia arytmií spočíva v primeranej liečbe základnej choroby a zdravého životného štýlu.

Každá choroba má súbor špecifických príznakov, to znamená, že to ukazuje. Aby ste správne diagnostikovali, musíte ich najprv určiť. Diagnóza nie je jednoduchá, pretože niektoré prekurzory môžu naznačovať rôzne ochorenia, existujú aj tie, ktoré sú charakteristické len pre určitú chorobu.

Ochorenie srdca Pacientova choroba srdca môže byť podozrivá, ak sa cíti chladno v jeho pažích a nohách, pravidelne hodí ho do studeného potu, nepríjemný spánok nastane, jazyk v človeku je jasne červená, tam je zvýšená únava. Aj podozrenie na ochorenie srdca môže spôsobiť prítomnosť ťažkosti v hrudníku, sucho v ústach, rýchly pulz a srdcové palpitácie. Choroby žalúdkaTieto choroby budú "povedané" stratou chuti do jedla, pocitom plného žalúdka, hnačkou, prudkým nárastom tepovej frekvencie a bolesťou bolesti v nohách. Taktiež, ak máte problémy s gastrointestinálnym traktom, môžu vaše pery vysušiť a spôsobiť kŕče nôh. Ochorenia pľúc V prípade ochorení tohto ľudského orgánu sú ťažkosti s dýchaním, kašľom a zimnica. Tiež sa môže brada zvracať, mandle sa zapália, objavuje sa svrbivá koža. U ľudí s pľúcnymi ochoreniami môže nadmerné množstvo spúta vykašliavať, nosné priechody sa zväčšujú, koža sa stáva červenou. V tomto prípade človek cíti bolesť v oblasti ramien a predlaktia. Choroby pečene: Symptómami chorôb tohto orgánu budú suché pery, bielka patina na mandlích a zvýšená citlivosť na chlade. Pacient si môže všimnúť vznik opuchu pozdĺž kanála pečene, ktorý sprevádza bolesť. V tomto prípade sa vylučuje veľmi málo moču a brucho pacienta je tvrdé a opuchnuté. Choroby obličiek Pacient s podozrivými obličkovými problémami neustále dostáva studené nohy a ruky, pocit tlaku v zadnej časti hlavy, výrazne znížená sexuálna túžba. Na jazyku sa objaví tmavá patina, pulz môže byť príliš pomalý. Sčervenanie jazyka a tmavohnedý moč tiež naznačujú problémy s obličkami.

Akékoľvek príznaky Pred daným príznakom musí byť pacient okamžite vyšetrený špecialistom. To pomôže zistiť chorobu a rýchlo sa zbaviť tejto choroby.

 • ako rozpoznať svoju chorobu príznakmi

Silnou bázou je anorganická chemická zlúčenina vytvorená hydroxylovou skupinou -OH a alkalická (prvky skupiny I periodického systému: Li, K, Na, RB, Cs) alebo kovy alkalických zemín (prvky skupiny II Ba, Ca). Sú napísané vo vzorcoch LiOH, KOH, NaOH, RbOH, CsOH, Ca (OH)), Ba (OH) (.

 • odparovací pohár
 • horák
 • ukazovatele
 • kovová tyč
 • N₃RO₄

Silné bázy vykazujú chemické vlastnosti charakteristické pre všetky hydroxidy. Prítomnosť zásad v roztoku je určená zmenou farby indikátora. Na skúšku so skúšobným roztokom pridajte metyl-oranžový, fenolftaleín alebo znížte lakmusový test. Metyllorange dáva žltú farbu, fenolftaleín sa zmení na fialovú a lakmusový papier zmení na modrú farbu. Čím je základňa silnejšia, tým intenzívnejšia je farba indikátora. Ak potrebujete presne vedieť, aké sú vaše alkalické látky, potom vykonajte kvalitatívnu analýzu riešení. Najbežnejšie silné bázy sú hydroxidy lítia, draslíka, sodíka, bária a vápnika. Bázy reagujú s kyselinami (neutralizačné reakcie) za vzniku soli a vody. V tomto prípade je možné rozlíšiť Ca (OH) 2, Ba (OH) 2 a LiOH. Pri interakcii s kyselinou fosforečnou sa vytvoria nerozpustné zrazeniny. Zvyšné hydroxidy zrážok nedajú, pretože všetky soli K a Na sú rozpustné 3 Ca (OH) 2 + 2 H4PO4 - → Ca3 (PO4) 2 ↓ + 6 H203 Ba (OH) 2 + 2 H3PO - → Ba (PO4) 2 ↓ + 6 H203 LiOH + H3P04 - → Li3PO4 ↓ + 3 H20

Natiahnite a vysušte. Pridajte vysušený sediment do plameňa horáka. Zmenou farby plameňa je možné kvalitatívne stanoviť ióny lítia, vápnika a bária. Preto budete určovať, kde niektoré hydroxid. Lítiové soli farbia plameň horáka v karmínovej červenej farbe. Soli bária sú zelené a vápenaté soli sú maliny.

Zvyšné alkálie tvoria rozpustné ortofosfáty.3 NaOH + H3PO3 - → Na3PO4 + 3H2O3 KOH + H3PO4 - → K3PO4 + 3 H20

Je potrebné vyparovať vodu až do vysušenia. Odparované soli na kovovej tyči sa striedavo pridávajú do plameňa horáka. Kde je sodná soľ - plameň sa zmení na žltozelený a ortofosforečnan draselný - v ružovej a fialovej. Takže s minimálnym počtom zariadení a reagencií ste identifikovali všetky silné dôvody, ktoré ste dostali.

Sínusová arytmia sa vyznačuje nesprávnym striedaním srdcového tepu. Pri zdravých ľuďoch sa počas vdychovania kontrakcie srdca stávajú o niečo častejšie a počas výdychu sa znižujú. Dýchacia sínusová arytmia je celkom fyziologická, je výraznejšia u detí a dospievajúcich s núteným dýchaním.

Takáto arytmia nevyžaduje špecifickú liečbu a prakticky neovplyvňuje blahobyt. V pokoji, u zdravého človeka je vždy mierna nepravidelnosť sínusového rytmu, môže sa pohybovať od 55-70 úderov za minútu. Aj sínusová arytmia sa musí vyskytovať. Ak srdce funguje ako hodiny, nazýva sa tuhým rytmom, ktorý hovorí o vyčerpaní kardiálnych rezerv. Pozoruje sa pri ischemickej chorobe srdca a pri zlyhaní srdca.

Na EKG sa sínusová arytmia zvyčajne prejavuje ako periodické predlžovanie a skracovanie srdcových kontrakcií. Pri zadržaní dychu zmizne arytmia, čo je diagnostický test.

Dýchacia sínusová arytmia je veľmi častá u ľudí so zvýšenou excitabilitou nervového systému v období obnovy s rôznymi infekčnými chorobami. Je často pozorovaný u detí všetkých vekových skupín, dokonca aj u novorodencov. Osobitný klinický význam takejto arytmie nie je pripojený.

Sínusová arytmia, ktorá nie je spojená s dýchaním, je oveľa menej častá. Zvyčajne indikuje rôzne patologické procesy pri infarkte myokardu, myokarditíde, srdcových chybách. Závažná sínusová arytmia je charakteristická aj ochoreniami nervového systému, najmä v kombinácii s bradykardiou. Navyše sa vyskytuje pri hypotyreóze, hypotermii, brucelóze, horúčke týfusu a patológii pečene. Počas hypoxie a hypertenzie je príležitostne pozorované sínusové arytmie.

Sínusová arytmia zvyčajne nespôsobuje pacientom úzkosť. Reklamácie sú zvyčajne nevýznamné a prejavujú sa subjektívnym pocitom potopenia srdca. Táto arytmia nevyžaduje liečbu, v extrémnych prípadoch sú predpísané sedatívne prípravky rastlinného pôvodu. Starší pacienti sú liečení základnou chorobou.

Porucha srdcového rytmu - arytmia - sa nepovažuje za nezávislé ochorenie, ale za príznak iných ochorení. Patológia sa vyvíja na pozadí kardiovaskulárnej insuficiencie, porúch centrálneho a vegetatívneho systému, endokrinných ochorení, poškodenia myokardu atď. Je charakterizovaná prerušením, polevou, chaotickým srdcovým rytmom.

 • - Lieky;
 • - kardiostimulátor;
 • - zdravý životný štýl;
 • - pravidelná mierna fyzická aktivita;
 • - správna strava;
 • - liečivé byliny.

Najjednoduchším spôsobom, ako normalizovať srdcový rytmus, je zadržať dych, ktorý sa uskutočňuje nasledovne. Mala by sa natiahnuť a držať dych na 10 sekúnd, napätie brušných svalov. Táto metóda je neúčinná pri supraventrikulárnej tachykardii. Ak táto akcia nemá žiadny výsledok, okamžite vyhľadajte lekára. Fibrilácia predsiení sa odstráni pomocou liekov, ktoré si každý pacient zvolí ošetrujúci lekár jednotlivo. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť arytmií, je inštalácia kardiostimulátora, ktorý je malým zariadením, veľkosťou zápalky, ktorá je implantovaná do prsného svalu pacienta. Jeho účelom je riadiť rytmus srdcového tepu a v prípade potreby stimulovať ho.

Dúfam, že len lieky nestojí za to. Vznikajúca arytmia si vyžaduje úpravu životného štýlu. Vyhnite sa nadmernému cvičeniu, nedovoľte dlhodobý pobyt v upchatom priestore, na slnku. Nepremenujte dramaticky klimatické zóny.

Zachovať zdravý životný štýl - úplne prestať fajčiť, nezneužívať alkoholické nápoje, kávu, silný čaj, sýtené nápoje. Pravidelne robte ranné cvičenia, prejdite viac na čerstvom vzduchu, nezneužívajte sledovanie televízie a počítačovej bdelosti.

Na druhej strane by sa nemalo ísť do extrémov s wellness procedúrami - bežiaci, ustajnenie so studenou vodou môže spôsobiť silný záchvat arytmií. Moderovanie vo všetkých veciach by sa malo stať trvalou normou. Revidujte svoju normálnu diétu a prispôsobte ju potrebám srdcového svalu, pre ktoré sú potrebné dostatočné množstvá normálneho draslíka a horčíka. Nezabudnite jesť pravidelne sušené marhule, vlašské orechy, pečené zemiaky v kôre, cesnak. Je tiež veľmi užitočné uhorky, cukety, tekvice, petržlen, jablká, čerstvé hrozno, hrušky, jahody.

Obmedzte príjem sladkých, tučných a bohatých produktov.

Fibrilácia predsiení je nebezpečná pre jej komplikácie - tromboembolizmus a rozvoj srdcového zlyhania.

Používajte liečivé rastliny, ktoré obnovujú normálny rytmus srdcového svalu - mäta, melíza, kvety z nechtíka, rašeliny, voňavka rue, atď.

Často telo vysiela signály o konkrétnej chorobe, ktorú ľudia neberú vážne. Existujú však situácie, ktoré vyžadujú okamžitú pomoc špecialistu, inak môžu mať vážne dôsledky.

Sledujte zmeny hmotnosti. Ak nemáte diétu, je to dôvod na obavy. Rýchla strata hmotnosti môže signalizovať mnohé ochorenia. Napríklad hypertyroidizmus, ochorenie, pri ktorom štítna žľaza produkuje nadbytočné množstvo hormónov. V dospelosti môže byť rýchla strata hmotnosti zapríčinená onkologickými ochoreniami. Často chorý SARS? Potom sa pozrite, ako dlho trvá kašeľ. Vykonáva ochrannú funkciu - v priebehu spúta sa čistia prieduchy a pľúca. Ak sa však príznak oneskorí a trvá dlhšie ako 3 týždne, môže to byť známka vážnej patológie. Napríklad pneumónia, astma, tuberkulóza, onkologické ochorenia. Navštívte lekára. Pozrite sa, či sú v stolici nejaké zmeny. Krv sa môže vyskytnúť s hemoroidmi, análnymi prasklinami, polypmi v črevách. Čierne stoličky môžu byť spôsobené odberom určitých potravín (napríklad repa, hrozno, slivky) alebo liekov (aktívne uhlie, železo, vitamín-minerálne komplexy). Ak sa farba zmenila bez zjavného dôvodu, je možné, že telo má vnútorné krvácanie vyvolané vážnymi ochoreniami gastrointestinálneho traktu. Nezabudnite konzultovať s koloproktológom.

Vypočítajte, koľko tekutín pijete denne. Ak sa smäd vyskytne bez zjavného dôvodu a spôsobí, že piť 2-3 litre vody denne, je to alarmujúci signál. Pozrite sa na endokrinológ, aby ste vylúčili diabetes. Medzi ďalšie príčiny patrí ochorenie obličiek a štítnej žľazy.

Udržujte plán menštruačného cyklu. Neplánované krvácanie môže začať kvôli kolísaniu hormonálnych hladín, nevyváženej výžive alebo po prísnej diéte, užívaní perorálnych kontraceptív a iných príčin. Okamžite sa obráťte na gynekológa.

Pamätajte, ako často máte pálenie záhy. To môže byť spôsobené mnohými dôvodmi, ale hlavným je prejedanie. Keď sa žalúdok neustále zväčšuje, aktivita zvierača (svalový ventil umiestnený medzi žalúdkom a pažerákom) klesá. V dôsledku toho sa jedenie dostáva do pažeráka, čo spôsobuje pálenie a bolesť. Jednorazový prejav pálení žalúdka nie je nebezpečný, ale s jeho konštantným javom, mali by ste kontaktovať svojho gastroenterológa s cieľom vylúčiť choroby gastrointestinálneho traktu.

Vytvorte analógiu nálady, akú máte dnes, včera, pred týždňom. Ak nie ste odrádzaní, veľmi dobre. Konštantná depresia je dôvodom na to, aby ste sa obrátili na psychoterapeuta, počas obdobia tejto choroby sa často zhoršujú chronické ochorenia.

Doprajte si boľavé hrdlo s antiseptickými a protizápalovými liekmi až na tri dni. Potom sa poraďte s otolaryngológa. V prípade streptokokovej tonzilitídy alebo faryngitídy môže ochorenie presiahnuť hltan a postihnúť celé telo.

Pravidelne kontrolujte zrak. Náhle zhoršenie, výskyt vizuálnych halucinácií vo forme tanečných much a hviezd - nebezpečné príznaky. Môže sa to prejaviť oddelením sietnice a poškodením mozgovej cirkulácie. Nezabudnite si dohodnúť schôdzku s optometristom.

Tekutina je zdrojom života. Opäť to potvrdili vedci z oblasti výskumu, ktorí zistili, že rôzne tekutiny majú na ľudský organizmus rôzne účinky. Ale päť nápojov najlepšie chráni pred srdcovými chorobami.

Voda. Pri nedostatku vodnej krvi dochádza k zahusteniu, čo je spôsobené vysokým tlakom. Navyše krv nemôže plne prenášať živiny cez telo. Veľa tukov sa usadzuje na stenách krvných ciev a prispieva k vzniku celého radu ochorení. Tak piť viac vody!

Zelený čaj. Zelený čaj prispieva nielen k zmierneniu stresu a uklidňovaniu nervového systému (a oveľa účinnejšie ako čierne). Je bohatá na antioxidanty, ktoré "ulovia" voľné radikály vo vašom tele, čo znižuje riziko vzniku rakoviny. Okrem toho zelený čaj zabraňuje výskytu zápalových procesov. Červené víno Samozrejme, víno, rovnako ako akýkoľvek alkoholický nápoj, sa má používať opatrne, v malých množstvách, ako lieky. Potom bude pôsobiť na telo nie je ničivé, ale kreatívne. Dokázalo sa, že resveratrol a polyfenol, ktoré sú obsiahnuté v červenom víne, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. To znamená, že pri pravidelnej konzumácii vína v malých množstvách môžete významne zvýšiť trvanlivosť Vašich ciev. Granátová šťava. Popularita šťavy z granátového jablka sa nedávno rozrastala. Nie je to náhoda. Granátová šťava zmierňuje nervový systém a normalizuje hladiny krvného tlaku. Navyše látky vo svojom zložení prispievajú k lepšej tvorbe krvi. A antioxidačný účinok šťavy z granátovej jablky je takmer trojnásobne vyšší ako v prípade červeného vína.

Kávu. Podobne ako víno, káva môže byť zdrojom zničenia alebo stvorenia. Mierna konzumácia kávy posilňuje vaše srdce, takže riziko srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody sa zníži o 1,5 krát. Toto platí iba pre vysoko kvalitnú mletú kávu a nie pre práškovú kávu alebo kávové náhrady.

Arytmia srdca je charakterizovaná porušením rytmu, frekvencie a sekvencie kontrakcií myokardu. Liečba tejto choroby závisí od základnej príčiny jej výskytu, symptómov a frekvencie útokov.

Liečba srdcových arytmií na prvom mieste by mala byť zameraná na odstránenie príčiny jej výskytu. Ak sú poruchy srdcových kontrakcií zapríčinené ochoreniami kardiovaskulárneho systému - arteriálna hypertenzia, ischemická choroba alebo srdcový záchvat, pacient dostane betablokátory (Pindolol, Tseliprolol, Nebivalol, Betaxolol, Metaprolol, Carvedilol), Tieto lieky znižujú krvný tlak a pomáhajú znižovať počet srdcových tepien. Treba mať na pamäti, že môžu spôsobiť útlak, takže nie sú predpísané na bronchiálnu astmu a iné chronické ochorenia dýchacích orgánov.

Na liečbu všetkých typov arytmií sa často používa Cordarone. Liečivo sa užíva počas prvých dvoch týždňov od začiatku arytmie. Cordarone sa nepoužíva na bradykardiu s pulzom nepresahujúcim 50 kusov za minútu, pri atrioventrikulárnom srdcovom bloku počas tehotenstva pri poruchách priedušiek, štítnej žľazy. V takýchto prípadoch je pacientovi predpísané "Verapamil", "Digoxin", "Adenozín".

Pri ventrikulárnych arytmiách sa používa flukainid, propafenón. Ak sa exacerbácia ochorenia predlžuje, predpísané sú antikoagulanciá - Heparin, Enoxaparin, Fondaparinux - na potlačenie prietoku krvi. Subkutánne injekcie týchto liekov sa vykonávajú do 7 dní. Zavádzajú sa do oblasti blízko pupka dvakrát denne. Po injekčnom podaní sa užívajú vo vnútri pilulky s obsahom warfarínu, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín. Na ochranu srdca pred ischémiou, na jej výživu a normalizáciu metabolických procesov v tele je pacientovi predpísané Mildronat, Asparkam, Riboxin, Panangin, Erinit, Kokarboxyláza.

Použite metoprolol, bisaprolol, atenolol (beta-blokátory), antagonisty draslíka Verapamil alebo varfavín na zmiernenie záchvatov perzistujúcej fibrilácie predsiení (beta-blokátory) a mali by ste neustále monitorovať zrážanlivosť krvi. Pacientom s arytmiou sa odporúča, aby si s nimi užívali sedatívne lieky - Valerian, Corvalol. Prípravy založené na hlúpe - "Kratal", "Cordevit", "Cardiofit" budú užitočné. Lieky predpísané lekárom sa musia užívať súčasne. Tablety umyte vodou, pretože zvyšné tekutiny ovplyvňujú metabolizmus liekov a ich absorpciu. Je dôležité sledovať počet liekov a skladovať ich.

Uveďte informácie o povahe osoby, ktorá niekedy dokáže len maličkosti. Napríklad spôsob fajčenia u ľudí vystavených tomuto zlému zvyku. Dávajte pozor na to, ako sa presne spája váš partner, kde uvoľňuje dym a ako sa otriasa popolom a zistíte veľa zaujímavých vecí.

Môžete posúdiť charakter fajčiara už v tej fáze, keď hľadá balík cigariet a zápaliek alebo zapaľovač. Ak sa po prvýkrát nájdu potrebné predmety, možno vyvodiť záver, že ich majiteľ je spoľahlivým človekom a dôverne stojí na nohách. Uprednostňuje poriadny život. Ak váš partner vyhľadá všetky vrecká pri hľadaní cigarety a v procese zistí, že opustil zapaľovač cigariet doma, samozrejme to znamená absenciu a tendenciu k povrchnosti.

Ak váš partner používa zápasy, dávajte pozor, ako to robí. V prípade, keď sa osoba pohybuje so zápasom v smere od seba, možno predpokladať, že je extrovertný. V opačnom prípade, ak je zápas poslaný samotnému fajčiarovi, naznačuje to jeho introverziu.

V smere dymu môžete posúdiť aktuálnu náladu osoby. Ak fajčiar uvoľní dym, je v dobrej nálade. Možno prežíva trochu uspokojenia a momentálne sa ocitne v niečom lepšom ako ostatné. Ale fajčiari, ktorí riadia tok dymu, zjavne niečo rozčuľované a absorbované pesimistickými myšlienkami. Ak sa človek pokúša robiť triky, napríklad uvoľní krúžky dymu, môže to znamenať, že sa cíti nepríjemne a chcelo by, aby bol rozhovor menej oficiálny. Prostredníctvom nosných dier, dym je zvyčajne vydychovaný arogantnými ľuďmi. Ďalšou činnosťou, ktorá stojí za zváženie, je roztrhnutie popola. Čím častejšie to človek robí, tým menej si dúfa, že cíti. Ak váš partner zabudne na svoju cigaretu, je vášnivý hovoriť a je pohodlný. Osoba, ktorá sa neustále zasťahuje k popolníku, aj keby to bolo možné bez nej, je nervózny a snaží sa niečo vziať, aby sa utišil.

Pozrite sa presne na to, ako fajčiar drží cigaretu. Ak sa nachádza ďaleko od dlaní, pred tebou je citlivá a jemná osoba. Váš partner posunul cigaretu medzi palcom a ukazovákom, aby bolo svetlo chránené dlani - musí tiež v živote chrániť tých, ktorí sú v jeho blízkosti. V prípade, že cigareta je držaná tým istými prstami, ale nasmerovaná smerom von, je pravdepodobné, že bude aktívna a čestná, s pevným prístupom a zaťažením všetkého nového.

Fibrilácia predsiení, ak vznikla po prvýkrát, sa vždy ošetruje v nemocnici. Ak ochorenie existuje dlhší čas, je liečené ambulantne a predpisuje pravidelný príjem tabliet.

Ak sa fibrilácia predsiene vyskytne po prvýkrát, zavolajte na ambulančnú brigádu alebo sa poraďte s lekárom. V nemocnici lekári obnovia normálny srdcový rytmus chemickým alebo elektropulzným spôsobom. Dokonca aj vtedy, keď útok predsieňovej fibrilácie prešiel sám, čo najskôr navštívte lekára, predpíše liečbu, aby ste zabránili nástupu záchvatov v budúcnosti.

Pravidelne navštívte miestneho GP, postupujte podľa jeho odporúčaní.

Ak predsieňová fibrilácia existuje dlho, užívajte denne antiarytmické lieky predpísané lekárom.

Okrem antiarytmík užívajte antikoagulanciá denne, aby ste zabránili tvorbe krvných zrazenín v srdci. Krvné zrazeniny môžu spôsobiť infarkt alebo mozgovú príhodu.

Vezmite si elektrokardiogram niekoľkokrát do roka.

Noste najnovší elektrokardiogram s vami v prípade, že sa cítite zle. Lekár odstráni nový elektrokardiogram a porovná ho s vaším, aby pochopil, ako sa vaša choroba postupuje. Napíšte na kus papiera názvy všetkých liekov, ktoré pravidelne užívate a ich dávky. Noste tento hárok elektrokardiogramom, aby ste v naliehavom prípade ukázali svojmu lekárovi.

Pokúste sa pochopiť, čo predchádza útokom fibrilácie predsiení a vyhnite sa týmto akciám alebo situáciám.

Ak užívate lieky pravidelne a stále máte epizódy fibrilácie predsiení, povedzte to svojmu lekárovi. Vyzdvihne vám ďalšie lieky.

Ak záchvat neodchádza z užívania bežných liekov do 2-3 hodín, sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, zlým zdravotným stavom, poraďte sa s lekárom. Ak ste užívali rôzne lieky na liečbu predsieňovej fibrilácie a boli neúčinné, poraďte sa s chirurgom srdca, aby ste vyriešili problém chirurgickej liečby.

Ako zistiť arytmiu

Ako zistiť arytmiu

Moderná medicína je veľmi pokročilá, ale bohužiaľ sa nevedela, ako ovplyvňovať proces starnutia. Mnohí sa to pokúšajú spomaliť, alebo ho odložiť až neskôr, ale príroda nestanoví žiadne výnimky pre niekoho. V priebehu času sa každý človek stále viac stará o to, ako odstrániť bolesť v kĺboch.

Bohužiaľ, moderná ekológia, agresívny rytmus života, nekonečné stresy každoročne prispievajú k rozvoju ďalších zdravotných problémov. Choroby, ktoré sa vyskytli pred starším ľuďom, možno teraz ľahko zistiť u každej štvrtej osoby staršej ako 30 rokov. Keďže problém je bežný, je potrebné vedieť, ako určiť srdcovú arytmiu.

Príčiny srdcových arytmií?

Príčiny arytmie

Niekedy sme my sami nepriateľom nášho organizmu. Nadmerné používanie tabakových výrobkov, tučných jedál, alkoholu, čaju a kávy sa stáva skutočným pomocníkom pri sebazničovaní. Hlavným orgánom, ktorý trpí najviac, je srdce. Tabakový dym často vedie k infarktu alebo mŕtvici. O nebezpečenstvách nadmernej konzumácie alkoholu sa vyrábajú obľúbené vtipy, ale problém zostáva nevyriešený. Poškodenie buniek srdcového svalu nastáva bez ohľadu na skutočnosť, že pitie alkoholických nápojov s nízkym obsahom alkoholu alebo silných alkoholických nápojov. Je nemožné uveriť, že neškodný čaj a obľúbená káva môžu spôsobiť nepríjemné následky na srdce.

Ak ste náchylní k takýmto slabostiam, prvá vec, ktorú prídete, je srdcová arytmia (porucha srdcového rytmu).

Ako určiť arytmiu?

Odpoveď na túto otázku vám môže byť poskytnutá v špecializovaných lekárskych zariadeniach po vykonaní a prepísaní elektrokardiogramu. Na nej musí lekár určiť určité abnormality.

Ako určiť arytmiu?

Často sa sami môžete cítiť problém. Zvyčajne človek necíti jeho tlkot srdca, v zriedkavých prípadoch po ťažkej fyzickej námahe. Pri srdcových arytmiách sa tento jav stáva trvalým. Aj arytmia je sprevádzaná vysokou únavou, dýchavičnosťou, dilatovanými žiakmi, mdlobou, svalovými kŕčmi a bolesťou za hrudnou kosťou.

Efektívne liečenie arytmií sa často stáva odmietaním zlých návykov. Môžu byť ľahko nahradené športovými cvičeniami, dobrou výživou a zdravým spánkom. Ak sa arytmia dostala do stavu zanedbania, je nemožné bez liečebnej liečby predpísanej ošetrujúcim lekárom.

Prevencia srdcových arytmií

Nevyhnutnou podmienkou pre prevenciu srdcových arytmií je rozumná fyzická aktivita. Na začiatok stačí jednoduché ranné cvičenia a večerná prechádzka pod holým nebom. Ak to robíte pravidelne, budete čoskoro schopní zvládnuť dostatočne veľké cvičenie bez dýchavičnosti alebo nepríjemných pocitov v oblasti srdca. Pokiaľ ide o uskutočniteľnosť ďalšieho zvyšovania zaťaženia, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom, zistiť, či je pre vás jogging, lyžovanie užitočné. Klinické skúsenosti ukazujú, že pravidelné tréningy umožňujú srdcovým svalom pracovať efektívnejšie. A náhly náhly pohyb alebo stres nebude mať problémy.

Statické zaťaženia môžu spôsobiť prudké zvýšenie krvného tlaku, potreba náhle aktivovať srdce sa často stáva príčinou porúch rytmu a srdcovej frekvencie. Aj fyzicky vyškolená osoba nie je poistená proti nebezpečným účinkom statického napätia.

Výživa pre srdcové arytmie

Ľudové lieky a potraviny pre arytmiu srdca

 • Hrozienka, sušené marhule, slivky bez kamienkov, figy a šípky - všetko v rovnakom množstve, nalejte cez noc so studenou vodou na paru s bobuľami a ráno sa obráťte na mlynček na mäso. Uchovávajte ľudovú liečbu arytmií v chladničke. Vykonajte nápravu na 1 st. l. ráno.
 • Aby ste sa zbavili nervového srdca, rožte 0,5 kg citrónov, zmiešajte s 0,5 kg medu a 20 rozdrvených marhuľových jadier. Vezmite ráno a večer pred jedlom na 1 lyžičku. l.
 • V noci nalejte hrsť hrozienok s 1 šálkou vriacej vody a položte ju na hlavu postele. Ráno bez toho, aby ste vstali z postele, jesť všetky bobule a piť vodu.
 • V prípade aterosklerózy, tachykardie a rôznych arytmií aterosklerotického charakteru sa šalát z čerstvej kaše cibule a kaša jabĺk.

Diéta počas liečby arytmií

Ak chcete vyliečiť arytmiu, musíte upraviť svoje menu. Zo stravy je potrebné vylúčiť tie jedlá a potraviny, ktoré sú bohaté na cholesterol, cukor a tie, ktoré sa ťažko strávia. Jedná sa o tučné mäso, slaninu, kyslou smotanou, vajcia, silný čaj, kávu, pikantné, slané korenie a koreniny. Pokúste sa ich nahradiť väčšinou rastlinnými potravinami, nie tukovými potravinami. Koniec koncov, cholesterol, ktorý je vysoký v tukoch, prispieva k rozvoju aterosklerózy. Jedzte trochu, pretože preplnený žalúdok dráždi vagus nerv, zabraňujúci, na druhej strane, funkciu sinus uzla, v ktorom sú srdcové impulzy.

Čo je arytmia a aké sú jej hlavné príznaky a liečebné metódy?

Arytmia je porušenie srdcovej frekvencie, srdce môže poraziť príliš pomaly, rýchlo alebo nie rytmicky. Existuje niekoľko typov tejto choroby, niektoré nepredstavujú vážne zdravotné riziko, iné môžu byť smrteľné. To je dôvod, prečo akékoľvek porušenie srdcového rytmu musí vyšetriť lekár.

Porucha srdcového rytmu sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku organickej lézie srdcového svalu, napríklad po infarkte alebo v prípade srdcových chýb. Ale niekedy môže dôjsť k arytmii počas intoxikácie, v dôsledku zlyhania v nervovom systéme alebo pri zmene rovnováhy vody a soli v tele.

Poruchy rytmu sa môžu vyskytnúť aj u zdravých ľudí po fyzickom vyčerpaní, kvôli zneužívaniu alkoholu alebo pod vplyvom chladu. Najčastejšie sa u mužov vyskytujú rôzne druhy arytmií.

Hlavné príčiny arytmie

Normálne by sa mal srdcový sval znížiť o 60-80 úderov za minútu. U zdravých ľudí dochádza ku kontrakcii srdca postupne, najskôr na predsieni a potom na komory.

Zvyčajne sa kontrakcie vyskytujú striktne v pravidelných intervaloch, ale ak má osoba arytmiu, je srdcový rytmus narušený. Príčiny, ktoré môžu viesť k tejto chorobe:

 • vrodené srdcové chyby;
 • endokrinné ochorenia;
 • ateroskleróza.
 • nedostatok draslíka a horčíka v tele;
 • zneužívanie alkoholu;
 • užívanie niektorých liekov.

Niekedy môžu diuretické lieky, dlhotrvajúci emočný stres a intoxikácia alkoholom spôsobiť poruchy srdcového rytmu, najmä u mužov. Prevencia arytmie sa znižuje na odstránenie príčin, ktoré môžu spôsobiť túto chorobu.

Druhy ochorení

Ak sa chcete dozvedieť, ako sa zbaviť arytmií, musíte najprv nájsť príčinu ochorenia a určiť, aký typ poruchy srdcového rytmu je. Existuje niekoľko typov arytmií: klasifikácia je nasledovná:

 • Sínusová arytmia. Obvykle je pulzová frekvencia približne 180 úderov za minútu, to znamená o jednu sekundu. Vyskytnú sa dva zásahy. Zároveň však chýbajú srdcové impulzy. Tento typ ochorenia sa vyskytuje pri anémii, hypotenzii a pri stresových situáciách.
 • Sinusová bradykardia. Vyznačuje sa prudkým poklesom pulzu, zvyčajne nie viac ako 60 úderov za minútu. Ak existujú patologické stavy, takýto tep srdca je prerušovaný.
 • Paroxysmálna arytmia. Pri tomto type srdcového tepu sú náhle v prírode, pulz môže dosiahnuť približne 250 úderov za minútu. Takýto tep srdca sa vyskytuje sporadicky a náhle.
 • Typ arytmie "pirueta". Človek cíti, že sa srdce túla, kontrakcie sa vyskytujú súčasne, ale kvôli silnému pulzu sa mýlia. Takáto porucha srdcového rytmu sa nazýva "piruette" kvôli vlnovému vzoru na kardiograme. Príčinou takéhoto zlyhania rytmu môže byť srdcové ochorenie, duševné ochorenie, infarkt myokardu. Poruchy srdcového rytmu typu "piruety" vyžadujú okamžitú hospitalizáciu.
 • Heart block. Takéto porušenie sa vyznačuje spomalením alebo vymiznutím impulzov pozdĺž štruktúr myokardu. Pravidelne dochádza k zmiznutiu impulzu na niekoľko sekúnd, blokáda môže byť dokončená alebo nie je dokončená. Osoba stráca vedomie, má kŕče, môžu to mať vážne dôsledky v podobe náhlej zástavy srdca a srdcového zlyhania.

Ako rozpoznať?

Existujú určité príznaky arytmie, ktoré umožňujú podozrenie na túto chorobu. Mali by si byť vedomí toho, že prvá pomoc v prípade arytmie je v prípade potreby poskytnutá správne. Zvyčajne sú pri bradykardii a tachykardii príznaky arytmie odlišné, ale existujú podobné príznaky:

 • závraty;
 • stmavne a letí do očí;
 • slabosť;
 • mdloby;
 • zníženie alebo zníženie srdcovej frekvencie;
 • dýchavičnosť.

Ak má osoba bradykardiu, potom hlavným príznakom je, že často môže mdieť. Vedomie sa zvyčajne stratí na niekoľko sekúnd. alebo minút. S anémiou, ako je "pirouette", človek môže nedostatočne vnímať okolitú realitu a často stráca vedomie. To je dôvod, prečo anémia, ako je "pirouette", si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, inak dôsledky môžu byť vážne.

V niektorých prípadoch môže byť záchvat arytmií sprevádzaný príznakmi akútneho alebo chronického srdcového zlyhania: silná bolesť na hrudníku, hroty krvného tlaku, respiračné zlyhanie av iných prípadoch klinická smrť. Toto ochorenie sa prejavuje rôznymi príznakmi a môže spôsobiť vážne následky, dokonca aj smrť.

Diagnostické metódy

Ak chcete urobiť správnu diagnózu, lekár musí vypočuť sťažnosti pacienta a požiadať ho, aby charakterizoval srdcové zlyhanie, napríklad či sú rýchle alebo pomalé, krátke alebo dlhé.

Okrem toho by mal pacient hovoriť o súvisiacich príznakoch, ako sú: dýchavičnosť, strata vedomia, bolesť v hrudníku, závrat a tak ďalej. Je tiež dôležité vedieť, kedy sa srdcový tep mení, či už je to spôsobené fyzickou námahou alebo emocionálnym šokom. Lekár bude merať tlak, pulz. Ale spravidla pre to, aby presná diagnóza tejto skutočnosti nestačila, musíte vykonať takýto výskum:

 • Elektrokardiogram. Pomocou tejto štúdie je registrácia elektrických impulzov, ktoré sa vyskytujú počas kontrakcií srdcového svalu. Táto štúdia ukazuje zaznamenanie elektrickej aktivity srdcového svalu v krátkom časovom období, takže nie je vždy možné zachytiť arytmické záchvaty na EKG.
 • Holter EKG monitorovanie denne. Tento typ štúdie je oveľa informatívnejší, zaznamenávanie EKG sa vykonáva počas celého dňa. Potom sa vykoná analýza denného záznamu, ktorá pomáha hodnotiť prácu orgánu. Táto technika je celkom bezpečná a informatívna.
 • Echokardiografia. Pomocou tejto metódy výskumu je možné preskúmať obraz komôr srdcového svalu, ich veľkosti, ako aj pohyb stien a ventilov a ďalšie dôležité informácie, ktoré pomôžu stanoviť správnu diagnózu.
 • Brušná elektrofyziologická štúdia. Ak je ochorenie zložité a je ťažké určiť príčinu narušenia rytmu, potom sa takáto štúdia uskutoční. Do pacientovho pažeráka sa vloží špeciálna dáždniková elektróda a umiestni sa bližšie k ľavej predsieň. Potom sa elektrická stimulácia srdcového svalu uskutočňuje v rôznych režimoch, to všetko sa zaznamenáva na EKG. Tento postup možno použiť nielen na diagnostiku, ale aj na liečivé účely. Počas tejto štúdie sa pacientovi môžu vybrať potrebné lieky. Obvykle sa vykonáva, ak existuje podozrenie na typ arytmie, ktorá môže byť nebezpečná pre život pacienta.

Nasledujúce testy tiež pomáhajú rozpoznať arytmiu:

 • Vzorky s fyzickou aktivitou. Pri niektorých typoch arytmií sa frekvencia pulzu mení počas cvičenia. Na tieto účely sa používa výcvikový bicykel alebo bežiaci pás. Osoba je zapojená do simulátora a v tejto chvíli sa vykonáva záznam EKG. Ak pacient nedokáže podrobiť záťažovému testu, môžu sa použiť namiesto toho špeciálne cvičenia, ktoré stimulujú srdcový sval, ako aj počas cvičenia.
 • Šikmý test. Obvykle sa vykonáva, ak osoba často stráca vedomie. Skúška sa vykonáva 20 minút v náchylnej polohe na naklonenom stole. V tomto čase pacient meria krvný tlak. Potom sa tabuľka starostlivo prenesie do vodorovnej polohy a potom sa meria aj tlak a pulz. Pomocou takéhoto testu je možné vyhodnotiť prácu srdcového svalu počas zmeny polohy tela.

Ako sa liečiť?

Ak je srdcový rytmus narušený, je potrebné vyšetriť, aby presne vedel, aký typ arytmie. Predpoveď poskytuje lekár na základe výsledkov všetkých štúdií. To do značnej miery závisí od toho, kde sa choroba nachádza, napríklad v predsieni, komorách alebo v rytme srdca.

Mnoho typov tejto choroby nemá žiadny vplyv na čerpaciu funkciu srdcového svalu, takže nie sú škodlivé pre zdravie. Existujú však aj iné typy arytmií, ktoré môžu spôsobiť vážne následky, ako napríklad srdcový tep ako piruet.

Je veľmi dôležité určiť typ ochorenia tak, aby sa človek nestaral o nadarmo, ak ochorenie nie je nebezpečné. V niektorých prípadoch stačí, aby sa pacient vzdálil alkoholu, fyzickému alebo emocionálnemu preťaženiu a urobil primerané cvičenia, aby sa útoky arytmie mohli vyskytnúť čo najmenej alebo úplne zmizli.

Ale čo robia pacienti, ktorých záchvaty arytmií často trápia a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre ich zdravie? V tomto prípade lekár zvyčajne vyberá antiarytmické lieky, ktoré pomáhajú zmierniť útok a normalizovať pulz.

Bohužiaľ, neexistuje žiadny liek, ktorý pomáha vyliečiť poruchu srdcového rytmu. Budeme musieť vyskúšať niekoľko liekov na nájdenie lieku, ktorý pomôže, najmä ak má pacient poruchu srdcového rytmu typu "piruety". Tieto lieky majú vedľajšie účinky, ktoré môžu zhoršiť stav pacienta.

Ako sa vysporiadať s arytmiou?

K liečbe tejto choroby sa môžu použiť kardiostimulátory. Hrajú úlohu prirodzeného kardiostimulátora a pomáhajú mnohým pacientom vrátiť sa do normálneho životného štýlu. Zvyčajne takéto elektronické zariadenia zavádza chirurgicky chirurgicky pod kožu hrudníka. Sú inštalované dlho až do 10 rokov.

Najčastejšie s pomocou kardiostimulátorov opravte nízku srdcovú frekvenciu. Ak je ich frekvencia pod požadovanou hranicou, potom toto zariadenie začne generovať elektrické impulzy. Príležitostne sa kardiostimulátory naprogramujú tak, že spomaľujú srdcovú frekvenciu, naprávajú rýchly rytmus a útoky arytmie prechádzajú.

Arytmia je liečená elektrickým výbojom, ktorý obnovuje normálny srdcový rytmus. Takáto rana sa nazýva kardioverzia, používa sa na liečbu porúch rytmu v komorách a predsieni. Tento typ veľkého zariadenia, s ktorým je aplikovaný výboj, je k dispozícii lekárskemu tímu. S tým, môžete zaistiť v krátkom čase.

Takéto malé zariadenia sú chirurgicky implantované u pacientov, aby sa znížilo riziko náhlej zástavy srdca. Takéto vypúšťania samozrejme nemôžu zmierniť útok, ale varujú osobu pred nebezpečným stavom a on dá lieky včas.

Niektoré typy arytmií vyžadujú operáciu. Napríklad, ak ochorenie bolo spôsobené koronárnou chorobou srdca, záchvaty sa môžu zastaviť po bypasse koronárnych artérií alebo po balónovej angioplastike.

V prípade, že záchvaty arytmií sú spôsobené patologickým zaostrením v elektrickom systéme srdca, potom po jeho odstránení sa normalizuje srdcový rytmus. Zničená katétrová ablácia, rádiofrekvenčné prúdové výboje sa aplikujú cez špeciálny katéter zasunutý do srdca a potom prechádzajú arytmické záchvaty.

Ľudia, ktorí utrpeli infarkt, často trpia komorovou tachykardiou, takéto útoky, ak nie sú odstránené včas, môžu byť nebezpečné pre zdravie. Tento typ arytmie zvyčajne spôsobuje poškodenie srdcového svalu, táto oblasť by sa mala odstrániť počas operácie s otvoreným orgánom.

Ako zabrániť záchvatu arytmií?

Určite sa mnohí zhodnú na tom, že je lepšie predchádzať chorobe, než sa s ňou liečiť už mnoho rokov. Prevencia arytmie zahŕňa niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • musia dodržiavať zásady zdravého stravovania;
 • zapojiť sa do realizovateľného cvičenia;
 • vzdať sa zlých návykov: fajčenie a alkohol.

Mnohí ľudia po jedle dostanú arytmiu. Zvyčajne dochádza k útoku po vydarenom jedle a veľkej dávke alkoholických nápojov opitých, spravidla sa táto podmienka zhoršuje v polohe na chrbte.

Vycpaný žalúdok dráždi vagus nerv a prispieva k narušeniu srdcového rytmu a nastane útok. Je potrebné jesť trochu, ale po jedle nemôžete v žiadnom prípade ísť do postele, je lepšie byť trochu ako. Ale alkohol je hlavnou príčinou porúch srdcového rytmu, preto sa odporúča prestať piť, ak máte srdcové problémy, najmä u mužov.

Tip! Ak je výživa arytmie vyvážená a obohatená, je žiaduce vylúčiť z potravy potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo cholesterolu, sú škodlivé pri tejto chorobe. Nebude možné vyhnúť sa počítaniu kalórií, pretože je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich srdcovým ochorením.

Všetky druhy korenia, údené mäso, masné mäso, káva, silný čaj, vajcia a tučná kyslá smotana - to všetko treba vzdať. Je potrebné postupne prechádzať na potraviny s nízkym obsahom tuku, s rôznymi druhmi arytmií je lepšie uprednostňovať zeleninu a ovocie, obilniny, fermentované mliečne výrobky, nízkotučné mäso.

Prevencia kardiovaskulárnych ochorení nemôže zahŕňať cvičenie, musia sa robiť pravidelne. Môžete sa zaregistrovať na plávanie - to je veľmi užitočný šport, nemá prakticky žiadne kontraindikácie. S pravidelnou fyzickou námahou môžete zabudnúť na dýchavičnosť a nepohodlie v hrudníku.

Arytmia je veľmi nebezpečné ochorenie, preto sa pri prvých príznakoch poruchy srdcového rytmu musíte ihneď poradiť s lekárom. Najmä ak útok netrvá niekoľko minút (sek.), Ale bol dlho oneskorený. Palpitácie srdca, únava, dýchavičnosť, závrat, zvýšenie alebo zníženie srdcovej frekvencie, nepravidelný srdcový rytmus, strata vedomia - všetky tieto príznaky arytmie nemožno ignorovať, pretože môžu stáť osobný život.

Srdcová arytmia: príznaky a liečba

DlyaSerdca → Heart disease → Arytmia → Ako rozpoznať srdcovú arytmiu?

Arytmie rôznych typov sú zaslúžene považované za najčastejšie kardiovaskulárne problémy v modernom svete.

Takmer osemdesiat percent ľudí vo veku nad 40 rokov čelí nejakému poruche srdcového rytmu.

V tomto prípade je potrebné poznamenať, že dnes nie je nezvyčajné zvážiť prípady, keď sa pozoruje arytmia u veľmi mladých ľudí alebo dospievajúcich detí. Čo je to srdcová arytmia? Aké sú príznaky tejto choroby? Aké príznaky alebo príznaky choroby by mali pacienta donútiť obrátiť sa k lekárom a aké môže byť liečba tejto patológie? Poďme to teraz zistiť.

Atriálna alebo ventrikulárna arytmia je typ patológie, pri ktorej dochádza k porušeniu frekvencie, rytmu, sekvencie excitačných alebo kontrakčných impulzov srdca.

Lekári môžu považovať za arytmiu akékoľvek varianty rytmu srdca, ktoré sa budú líšiť od normálneho sínusového rytmu.

Patológia tohto typu môže významne narušiť normálnu kontraktilnú aktivitu srdca, čo môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií. Koncepcia arytmie (atriálna alebo komorová) zahŕňa mnoho rôznych patologických stavov, ktoré sa líšia vývojovým mechanizmom, klinickými prejavmi, predpovediami neskoršieho života a liečbou.

Podľa zhoršených funkcií srdca dnes lekári rozlišujú tieto typy arytmií:

 • Poruchy automatizácie. Tieto zvyčajne zahŕňajú sínusovú arytmiu, tachykardiu a bradykardiu alebo zmeny normálneho kardiostimulátora.
 • Poruchy v excitabilite. Môžu to byť rôzne druhy extrasystolov alebo paroxyzmálnych tachykardií.
 • Poruchy súvisiace s vedením impulzov. Povedzte, zvýšenie alebo zníženie schopnosti konať.
 • Poruchy zmiešaného typu.
do obsahu ↑

Viac informácií o typoch takýchto porušení

Moderná vedecká literatúra popisuje niekoľko stoviek rôznych možností arytmií, ktoré sú neuveriteľne rozmanité, rovnako ako ich príčiny alebo príznaky. Hlavné typy porúch rytmu sú:

stav sínusovej tachykardie, ktorý je charakterizovaný zvýšenou frekvenciou srdcových kontrakcií až o sto úderov za minútu alebo viac;

stav extrasystolov, charakterizovaný rôznymi druhmi porúch rytmu srdcových kontrakcií. extrasystoly môžu byť: - atriálne, atrioventrikulárne alebo ventrikulárne, monotopické alebo polytopické, skoré, interpolované alebo oneskorené, jednorazové, viacnásobné, spárované;

stav fibrilácie predsiení, charakterizovaný vývojom chaotickej elektrickej aktivity prsníkov, čo je nebezpečne prudké zníženie kontraktilných funkcií srdca. Príznaky tohto typu arytmie zahŕňajú náhly pocit tlmenia v oblasti srdca, vývoj dýchavičnosti, celková slabosť, nadmerná únava;

EKG predsieňová fibrilácia

stav komorovej (paroxysmatickej) tachykardie, ktorý je spojený s výskytom dystrofických zmien v štruktúre srdcového svalu;

Stav komorovej fibrilácie je typ arytmie, ktorú možno charakterizovať vývojom úplnej asynchrónie kontrakcií srdca. Patológia vedie k rozvoju nedostatočného vyhýbania sa prietoku krvi, ktorý v závažných prípadoch vedie k zástave srdca.

Je dôležité pochopiť, že nie je možné nezávisle určiť arytmiu, ktorá sa vyskytuje vo vás, rovnako ako je nemožné nezávisle pochopiť, či arytmia je alebo nie je nebezpečná, príznaky, ktoré cítite!

To je dôvod, prečo sa lekári neobťažujú opakovaním toho, že samoliečba pre akúkoľvek poruchu srdcového rytmu je neprijateľná, ak sa u vás objavia akékoľvek príznaky podobné stavu arytmie - iba skúsený kardiológ by mal diagnostikovať problém a predpísať liečbu!

Symptómy a diagnostika problému

Musím povedať, že príznaky rôznych typov arytmií sú z veľkej časti totožné, ich rozdiely sú nepatrné, aj keď sa vyskytujú. Medzi zovšeobecnenými príznakmi arytmií (ktoré sú spojené s akýmkoľvek typom poruchy rytmu), lekári volajú:

Po štúdiu metód Eleny Malyshevy v liečbe srdcových ochorení, ako aj pri reštaurovaní a čistení PLAVIDIEL - rozhodli sme sa ju ponúknuť.

 • Pocit všeobecnej slabosti alebo slabosti;
 • Pocity zvýšenej srdcovej frekvencie;
 • Často je nedostatok vzduchu;
 • Môže to byť mierna bolesť alebo pocit zúženia v hrudi.

Zároveň niektoré príznaky porúch srdcového rytmu môžu byť vlastné len v konkrétnej variante arytmie.

Napríklad sinusová tachykardia sa vyznačuje zvýšenou pulzovou frekvenciou až 160 úderov za minútu pri zachovaní fyziologicky normálneho sínusového rytmu.

Je však nemožné povedať, že stav sínusovej tachykardie možno považovať za variant normy, ak sa tento typ arytmie vyskytuje ako odpoveď na fyzický alebo psycho-emocionálny stres, použitie nadmerne silnej kávy. Ak sa tieto odchýlky rytmu vyskytnú v pokoji, lekári trvajú na potrebe ďalších vyšetrení pacienta.

Klinické prejavy sínusovej bradykardie môžu zahŕňať: zníženie frekvencie pulzu na 60 (alebo menej) za jednu minútu. Tento typ patológie je typicky vyvolaný poklesom automatismu v sinoatriálnom uzle. Stav paroxyzmálnej ventrikulárnej tachykardie sa prejavuje náhlym zvýšením srdcovej frekvencie komôr. Tento typ patologických lekárov zahŕňa:

 • Extrasystoly, keď sa pacienti sťažujú na vývoj srdcových impulzov, pulzáciu epigastrickej oblasti;
 • Ventrikulárne flutterové stavy, keď pacienti zaznamenajú časté komorové kontrakcie, ktoré sa podrobujú určitému rytmu. Súčasne sa táto forma arytmie môže často premeniť na stav komorovej fibrilácie;
 • Stav fibrilácie alebo fibrilácie komôr sa prejavuje chaotickými kontrakciami srdca.

Dnes je najspoľahlivejšou metódou diagnostiky rôznych typov arytmií elektrokardiogram.

Recenzia našej čitateμky Victoria Mirnovej

Nedávno som čítal článok o čarovnom čaji na liečbu srdcových ochorení. S týmto čajom môžete FOREVER vyliečiť arytmiu, srdcové zlyhanie, aterosklerózu, koronárnu chorobu srdca, infarkt myokardu a mnoho ďalších srdcových ochorení a krvné cievy doma.

Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať si tašku. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: neustále bolesti a brnenie v mojom srdci, ktoré ma predtým trápili, ustúpili a po 2 týždňoch úplne zmizli. Skúste to a vy, a ak niekto má záujem, potom odkaz na článok nižšie.

Pomocou záznamov EKG môžu lekári vidieť širokú škálu zmien vo fungovaní srdcového tkaniva. Rôzne varianty arytmie, ktoré sú radikálne rozdielne videné na elektrokardiograme, majú špecifické charakteristické znaky.

Spravidla na určenie špecifického typu arytmie lekári na kardiogramových záznamoch hodnotia stav komplexov P, T, QRS a QRST, ako aj intervaly RR a PQ, berú do úvahy srdcovú frekvenciu, zachovanie / absenciu sínusového rytmu.

Napríklad pre sínusovú bradykardiu je charakteristická: zachovanie sínusového rytmu, detekcia vlny P pred komplexmi QRS, rozdiel v RR intervaloch menej ako desať percent a pokles pulzovej frekvencie pod vekovými normami. Syndróm oslabenia sínusového uzla môže byť charakterizovaný: prítomnosťou pretrvávajúcej sínusovej bradykardie s periodickou stratou sínusového rytmu, periodickým vývojom blokády sinoartikulárneho typu.

Stav nižšieho predsieňového rytmu na EKG sa prejavuje: vývojom sínusového rytmu, deformáciou P-vln s uchovaním PQ intervalu a stavom normy v komplexoch QRST. Avšak atrioventrikulárny rytmus je inherentný: vývoj nerovnovážneho rytmu s absenciou vlny P a PQ intervalu pri zachovaní normálneho komplexu QRST.

Predsieňový extrasystol na elektrokardiograme sa prejavuje: mimoriadna, predčasná excitácia a kontrakcia srdcového svalu s deformáciou zubov P v extrasystoloch. Avšak s touto patológiou sa bežne udržujú intervaly PQ a komplexy QRST. Je charakteristická pre ventrikulárne extrasystoly: absencia vlny P a PQ intervalu počas expanzie QRST komplexov a deformácie zubov T.

liek

Prvá vec, ktorú chcem povedať o liečbe príslušnej patológie - akákoľvek liečba arytmií (v ktoromkoľvek z jej prejavov) by mala byť predpísaná kvalifikovanými lekármi po počiatočnej úplnej diagnóze, autonómia v tejto veci je neprijateľná!

Akýkoľvek pokus o liečbu arytmií bez pomoci lekárov by mal byť okamžite odstránený! Lekári môžu spravidla rozdeliť liečbu arytmie na dva typy - to je:

 • Konzervatívna liečba, ktorá používa tieto alebo iné lieky, homeopatia, ľudové alebo fyto recepty na ovplyvnenie tela;
 • Liečba chirurgickým zákrokom.

Výber špecifickej metódy liečby pre rôzne typy arytmií je určený primárnymi kauzálnymi faktormi problému, typom poruchy srdcového rytmu a všeobecným stavom konkrétneho pacienta.

V tomto prípade môže liečba liekov na liečbu arytmií používať nasledujúce triedy liekov:

 • Lieky na stabilizáciu membrán, ktorých princípom je blokovať sodíkové kanály. Môžu to byť lieky: zvyšovanie alebo zníženie času repolarizácie (Quinidín, Disopyramid a Trimecain, resp. Mexiletin) znamená, že neovplyvňujú procesy repolarizácie (Propafenon, Etcyzin, Allapinin);
 • Prípravky zo skupiny beta-adrenergných blokátorov (propranolol, atsebutolol);
 • Lieky, ktoré komplexne predlžujú proces repolarizácie a blokujú draslíkové kanály (Dofetilid, Bretilium);
 • Lieky blokujúce vápnikové kanály (napríklad Verapamil).

Prostredníctvom chirurgických metód eliminácie opísaného problému lekári zahŕňajú:

 • Operácia implantácia elektrokardiologický stimulátor;
 • Prevádzka ablácie rádiofrekvenčného katétra.

Prvý postup je zameraný na korekciu rytmu u pacientov trpiacich bradykardiou alebo atrioventrikulárnymi blokádami. Kardiostimulátor zavedený do ľudského tela je navrhnutý tak, aby automaticky vykonával stimuláciu správneho srdcového rytmu.

Rádiofrekvenčná ablácia je postup, pri ktorom sa pomocou vytvárania malých prepichov pomocou špeciálneho katétra uskutočňuje určitý druh zhaviteľnosti určitých oblastí srdcového svalu, aby sa zabránilo chybným impulzom a zabránilo sa arytmii.

Okrem toho môžu pacienti v určitých (najsilnejších) situáciách vyžadovať chirurgickú operáciu s otvoreným srdcom. Takéto metódy liečenia sú akútne potrebné pre ťažké srdcové arytmie vyvolané aneuryzmami ľavej komory, vrodenými alebo získanými chlopňovými defektmi.

Závery a príklady z praxe

V súhrne je dôležité poznamenať, že niektoré typy srdcových arytmií môžu byť pre pacienta dokonale bezpečné a môžu byť variantom normy.

V niektorých prípadoch však poruchy rytmu môžu predstavovať vážnu hrozbu nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre jeho život.

To je dôvod, prečo väčšina praktizujúcich kardiológov je presvedčená, že je neprijateľné samoliečiť akýkoľvek abnormálny srdcový rytmus. Okrem toho, ak sa objavia minimálne prejavy arytmie, pacient by mal vyhľadať lekársku pomoc.

Pacient Stanislav, 57 rokov. Muž sa obrátil na lekára so sťažnosťami na prudko narastajúcu dýchavicu s minimálnym zaťažením, nepríjemným pocitom ziskovania a zvýšenou srdcovou frekvenciou, ktorá nesúvisí so záťažou. Po dôkladnom vyšetrení bola vykonaná diagnóza - sínusová tachykardia. Poskytovanie hospitalizácie.

Pacientka Catherine, 65 rokov. Žena je hospitalizovaná s diagnózou akútneho transmurálneho infarktu myokardu. Po zastavení akútneho stavu sa zistila komplikácia primárneho problému vo forme najnebezpečnejšej ventrikulárnej fibrilácie. Bola vykonaná zodpovedajúca korekcia hospitalizácie.

Čítaj lepšie to, čo o tom hovorí Natalia Pozdnyaková. Už niekoľko rokov trpí arytmiami, ischemickou chorobou srdca, hypertenziou a srdcovým zlyhaním - bolesťou a nepohodou v srdci, poruchami srdcového rytmu, vysokým krvným tlakom, dýchavičnosťou aj pri najmenšom fyzickom namáhaní. Nekonečné testy, návštevy lekárov, pilulky nevyriešili moje problémy. ALE Vďaka jednoduchej receptúre, neustálej bolesti a stuhnutiu srdca, vysokému krvnému tlaku, dýchavičnosti - to všetko je v minulosti. Cítim sa skvele. Teraz sa môj doktor zaujíma, ako to je. Tu je odkaz na článok.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Aké sú dôsledky varikóznych žíl na semenníky u mužov: liečba, príznaky

Každý šiesty muž v plodnom veku je náchylný na túto zákernú chorobu, zatiaľ čo mnohí nemajú ani podozrenie, že majú varicocel. Choroba, ktorá je jednou z najčastejších príčin chirurgického zákroku u dospievajúcich chlapcov vo veku 13 až 17 rokov, je kŕčové žily spermatickej šnúry, ktorá obklopuje semenník.

Liečba cievnej encefalopatie mozgu

Encefalopatia mozgu nie je samostatné ochorenie, ale celý súbor typov organických zápalových poškodení mozgu. Najčastejšou encefalopatiou je dyscyrkulácia, je to tiež cievna.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma

Ivan Drozdov 03/02/2017 0 Komentáre Aneuryzma mozgu je patologická forma, ktorá je lokalizovaná na stenách intrakraniálnych ciev, má tendenciu rásť a vyplňovať dutinu krvou.

Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám.