Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Ako arytmia a jej príznaky

Arytmia srdcových symptómov a liečby, ako rýchlo obnoviť zdravie


Takýto stav srdcovej práce ako arytmia je prirodzeným prejavom, ale môže sa tiež považovať za patológiu, zatiaľ čo existujú špecifické a dobre odôvodnené dôvody jej prejavu.

Pojem srdcovej arytmie zahŕňa takú srdcovú frekvenciu, keď je narušený normálny interval kontrakcií a v dôsledku toho sú parametre pravidelnosti, frekvencie a dokonca aj zdroj zmeny rytmu. Avšak, ak poznáte príznaky, liečba srdcovej arytmie bude včasná, takže rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc a obnovte svoje zdravie. Arytmia sa môže vyskytnúť ako dôsledok organického ochorenia srdca, keď kľúčovými faktormi sú rôzne poruchy a ochorenia, ako aj infarkt myokardu. Ďalším dôvodom pre rozvoj srdcovej arytmie je porušenie prirodzenej rovnováhy vody a minerálov v ľudskej krvi.

Symptómy a liečba srdcovej arytmie

Arytmia sa vyvíja, ak vegetatívny nervový systém nefunguje správne alebo telo prekonalo silné vystavenie toxickým látkam.

Je dosť ťažké určiť pravdepodobnosť arytmie vzhľadom na neistú povahu a pozadie tohto patologického javu, pretože sa môže vyskytnúť nielen u chorých a slabých pacientov, ale aj u dokonale zdravých ľudí, ktorí nemajú žiadne sťažnosti alebo problémy s ich telom.

Arytmia nie je vždy cítiť a nie vždy je možné okamžite zistiť, čo sa deje s vaším zdravím. Ak je srdcový rytmus narušený, človek to nebude cítiť a nie je ani skutočnosťou, že toto porušenie bude nasledovať akékoľvek zhoršenie zdravia.

Vznikajú arytmie

Srdcová arytmia sa môže prejaviť vo forme:

 • bradykardia - keď sa srdcový pulz spomaľuje, av 17 zo 100 ľudí toto porušenie vedie k smrti;
 • tachykardia - keď sa srdcový tep spomaľuje, av 83 zo 100 ľudí je takéto porušenie fatálne.

Ako sa manifestuje arytmia srdca?


Ak chcete pochopiť, ako sa prejavuje arytmia, ktorej symptómy sú tachykardia a bradykardia, najprv sa musíte poradiť so vzorom srdcovej práce. Zabezpečenie normálneho rytmu a srdcového tepu padá na uzlovú sieť pozostávajúcu zo špeciálnych pracovných buniek. Elektrické impulzy prechádzajú cez tieto bunky, čo prispieva k vzrušujúcemu a kontraktačnému stavu myokardu - svalov nášho srdca. Hlavnou pákou na vedenie impulzov a vytváraním potrebných rezov je sinusový uzol. Nachádza sa v pravom predsieni. Z tohto dôvodu sa určuje optimálna srdcová frekvencia.

Keď sa impulzy objavia v sínusovom uzle, rozchádzajú sa vo všetkých smeroch, pričom niektoré z nich umožňujú svaly kontrastovať a byť vzrušené, zatiaľ čo iní sa presúvajú do atrioventrikulárneho uzla. Tento bod je miesto, kde impulzné pohyby spomaľujú, pretože predsiene v tomto štádiu začínajú kontrakciou destilovať krv do srdcových komôr. Potom impulzy idú do jeho zväzku a sú rozdelené pozdĺž dvoch končatín - pravá noha je zodpovedná za prenos impulzov do pravej komory a ľavého - doľava. Toto je rytmický pracovný systém.

Symptómy arytmie

Ak sa objavia príznaky arytmie, čo by sa malo v tomto prípade urobiť? Kvalifikovaný lekár vám môže poskytnúť takéto informácie, ale budete si môcť pomôcť, ak poznáte dôvod vzniku takejto odchýlky. Pre jasné pochopenie srdcovej arytmie by ste mali vedieť niektoré dôležité teoretické informácie.

Prvá vec, ktorá vyžaduje pozornosť, je prejav arytmie a jej účinku na srdce:

 • vzniká bradykardia - srdce trpí maximálne 60 úderov za minútu;
 • vzniká tachykardia - srdcová frekvencia začína na 100 úderov za minútu alebo viac;
 • nepravidelné srdcové časy.

V závislosti od toho, aké príznaky arytmie, liečba bude iná, kvôli zvláštnosti stavu vášho tela v tejto chvíli.

Takže bradykardia sprevádza bolesť v hlave, slabosť, môže sa tmavnúť v očiach a závraty, pozoruje sa dýchavičnosť, riziko mdloby, telo sa veľmi rýchlo unaví.

Zaujímavé! Bradykardia sa môže prejaviť ako strata vedomia, takéto útoky sú druhými, ale častými. Bradykardia nie je charakterizovaná dlhotrvajúcou, maximálnou desaťminútovou dĺžkou.

Príznaky tachykardie zahŕňajú dyspnoe, rýchly tlkot srdca, únavu, slabosť a bezmocnosť.

Je to dôležité! Tachykardia vyvoláva klinickú smrť, preto je nevyhnutné urýchlene prijať resuscitačné opatrenia na obnovenie fungovania srdca.

Arytmia sa môže vyskytnúť na pôde:

 1. metabolické poruchy s vodou a soľou, ak je v krvi nedostatok minerálov;
 2. zmeny endokrinného systému v tele, napríklad hormonálne poruchy, zníženie hladiny cukru v krvnej štruktúre;
 3. otravy organizmu, napríklad z dôvodu fajčenia cigariet a tabakových výrobkov, alkoholických látok, liekov, omamných látok;
 4. nerovnováha kyselín a zásad v tele;
 5. kvôli srdcovým chybám;
 6. ateroskleróza;
 7. srdcové zlyhanie

Patológia sa môže vyvinúť, keď je impulzný prenosový systém narušený v oblastiach srdca, keď dochádza k výskytu predsieňového flutteru, a tiež pri nadmernej aktivite v spojení v podobe tachykardie, extrasystoly.

Liečba arytmií

Po zistení príznakov srdcovej arytmie bude jeho liečba účinná a správna prijatím špecifických preventívnych opatrení na zabránenie ďalšieho zhoršenia ochorenia.

Ak ste boli diagnostikovaný s arytmiou určitého druhu, musíte začať sekundárnou profylaxiou.

Je to dôležité! Sekundárna profylaxia je prípustná len pre tachykardiu.

V tomto prípade môžete použiť lieky proti arytmiu, ktoré zahŕňajú Diltiazem, Verapamil, Cardaron, Egilok, Konkor a ďalšie.

Na diagnostiku arytmií je nevyhnutné použiť elektrokardiogram, na základe ktorého sa získajú potrebné údaje na určenie závažnosti patologickej odchýlky v srdcovej práci.

Domov # 187; Arytmie # 187; Ako sa manifestuje arytmia srdca?

Ako sa manifestuje arytmia srdca?

Publikované v Arrhythmia Doctor June 21,

Úspešná liečba akejkoľvek choroby spočíva v jej včasnej diagnostike, najmä pri kardiovaskulárnych ochoreniach, rôznych typoch arytmií. Ak chcete konzultovať s lekárom na konzultáciu, musíte vedieť, ako sa prejavuje arytmia srdca, aké príznaky spôsobujú úzkosť.

Manifestácia srdcových arytmií

Sinusová tachykardia sa vyznačuje nárastom kontrakcií srdcového svalu, počet úderov je 90-160 za minútu. Je to narušenie prepätia, stresu, dehydratácie, otravy, zníženia tlaku. Pacienti s touto formou arytmie často sťažujú na nasledujúce príznaky:

 • príliš veľa srdca;
 • anémia;
 • problémy s dýchaním, pacient cíti, že nemá kyslík;
 • slabosť a ospalosť (znížený krvný tlak).

Sinusová bradykardia má podobné príznaky, je potrebné vziať do úvahy pri rozhodovaní o určení arytmie srdca. Príčiny bradykardie sú genetická predispozícia, dysfunkcia štítnej žľazy, infekčné toxické choroby. Spolu so symptómami charakteristickými pre tachykardiu sa môžu objaviť príznaky základnej choroby, ako je horúčka alebo nevoľnosť. Pacienti sa často sťažujú na oslabenie pozornosti, pamäti, neustálu ospalosť.

Ako zistiť

Sínusová arytmia sa môže vyvinúť aj u absolútne zdravého človeka s nadmerným fyzickým a psychickým stresom. Jeho prejavy pripomínajú symptómy pri ochoreniach myokardu, ale častejšie sa nevyskytujú žiadne známky, s výnimkou nepohodlia v hrudníku, pocitu potopenia srdca.

Ďalšie formy arytmie zahŕňajú uvedené príznaky a príznaky, navyše srdcový tep sa môže zvýšiť až na 140 až 220 úderov za minútu, existuje pocit strachu, panický záchvat. Vonkajšie možno pozorovať útok arytmie veľmi dobre:

 • komplikácie, sliznice silno bledé;
 • pery sú modrasté;
 • existuje silné pulzovanie žíl v krku.

Uvádzajú sa ďalšie prejavy;

 • zníženie krvného tlaku;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • nadmerné potenie;
 • plynatosť;
 • hlboké močenie.

Pri veľmi zložitých formách arytmií sa pozoruje závrat a strata vedomia, s úplnou blokádou môže pacient zomrieť. Definícia arytmie komplikuje skutočnosť, že priebeh ochorenia môže byť asymptomatický, to znamená, že neexistujú žiadne vonkajšie prejavy a diagnostiku porúch rytmu je možné vykonať iba počas profylaktického vyšetrenia.

Podiel na sociálnych. networking

Symptómy srdcových arytmií u žien

Normálna srdcová frekvencia má širokú škálu hodnôt. Arytmia v medicíne sa nazýva patologické zvýšenie srdcového rytmu.

Príznaky a príznaky srdcových arytmií u žien sú rôznorodé.

Útoky choroby majú odlišnú frekvenciu a intenzitu. Na rozdiel od mužov sú ženy pozornejšie voči svojmu zdravotnému stavu. Napriek tomu sa problémy s kardiovaskulárnym systémom môžu objaviť u žien, dokonca aj v mladom veku. Výrazným príkladom je srdcová arytmia, ktorá má klinický obraz podobný tomu, ktorý sa prejavuje u mužov, ale zatiaľ má svoje vlastné charakteristické črty.

Faktory choroby

A hoci choroby srdca a krvných ciev sú najviac náchylné na zástupcov silnej polovice ľudstva, dievčatá nie sú imúnne voči patologickým stavom myokardu. Najčastejšie sa kardiológovia u žien liečia príznakmi srdcových arytmií. V prítomnosti kongenitálnych alebo získaných patológií kardiovaskulárneho systému sa pravdepodobnosť ich výskytu významne zvyšuje. Okrem toho existujú aj ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj srdcových arytmií:

 • Zlé návyky (fajčenie a alkohol);
 • Skryté a chronické ochorenia srdca;
 • Fyzické vyčerpanie;
 • Zlyhanie srdca;
 • Zrelý vek ženy (viac ako 50 rokov);
 • Nervový alebo emočný stres;
 • Príjem stimulujúcich liekov.

Nie posledná úloha vo výskyte príznakov arytmie u žien je nadváha. A hoci úplnosť priamo neovplyvňuje fungovanie srdca, môže spôsobiť iné systémové poruchy, ktoré naopak nepriaznivo ovplyvňujú stav srdca a krvných ciev.

Čo spôsobuje arytmiu

Stojí za zmienku, že príznaky porúch srdcového rytmu sa môžu líšiť v závislosti od typu ochorenia a faktorov prispievajúcich k vzniku patologického stavu. Patria medzi ne vegetatívna vaskulárna dystónia a iné poruchy nervového systému, ischémia. Existujú časté prípady, keď príznaky srdcových arytmií u žien sa objavujú na pozadí prijímaných kraniocerebrálnych poranení alebo poranení hrudníka, ktoré spôsobujú poškodenie krvného obehu v tele. Nedostatok draslíka, horčíka a vápnika môže tiež slúžiť ako spúšť pre vývoj porušenia srdcových kontrakcií, pretože tieto minerály ovplyvňujú stupeň viskozity krvi.

symptomatológie

Aby sa diagnostikovala "arytmia", lekár potrebuje iba vyšetriť pacienta a zistiť výsledky jeho EKG. Pre lekára, ktorý nemá žiadny vzťah k medicíne, je však ľahké ľahko zameniť príznaky srdcovej arytmie s bežnou nepríjemnosťou. Samice môžu ľahko tolerovať zmeny srdcového rytmu, ale môžu sa panikať aj vtedy, keď príznaky nie sú výrazné. Patria medzi ne:

 • Krátke mdloby;
 • Zatemnenie očí;
 • Intenzívny závraty;
 • Ťažkosti s dýchaním a dýchavičnosť;
 • Bolesť na hrudníku;
 • Pocit slabosti;
 • Zmeny srdcovej frekvencie;
 • Pocit "chvenie" alebo "vyblednutia" srdca;
 • Paniku, úzkosť a strach
 • Vytlačte hrdlo.

V porovnaní s mužmi sú ženy citlivejšie a citlivejšie na stres rôznych druhov, čo môže časom viesť k rozvoju arytmií. Pri častom výskyte príznakov choroby sa treba poradiť s kardiológa, pretože dlhodobé porušenie môže spôsobiť mdloby, mŕtvice a infarkt myokardu.

liečba

V boji proti príznakom srdcovej arytmie môže špecialista odporučiť diétu, ktorá vylúči z potravy mastné a sladké potraviny, ktoré musia byť nahradené množstvom čerstvej zeleniny a ovocia. Ženy s arytmiou môžu tiež mať pozitívny vplyv na pohodu:

 • Úplný odpočinok;
 • Užívanie vitamínov;
 • Akupunktúra a fyzioterapia;
 • psychoterapie;
 • Obmedzenie fyzickej námahy a stresu;
 • Chôdza na čerstvom vzduchu.

V závažnejších prípadoch je potrebná farmakoterapia. Výber liekov v tomto prípade závisí od typu ochorenia, ktoré vyvolalo arytmiu. Jedným z kľúčových aspektov liečby porúch srdcového rytmu je použitie antiarytmických liekov.

Viac informácií o tejto téme.

 • Ako liečiť srdcovú arytmiu Takýto koncept ako srdcová arytmia, lekári sa spájajú s rôznymi porušeniami kontrakcií srdca (zmeny frekvencie, sekvencie a rytmu). Problém vzniká v dôsledku
 • Príznaky srdcového záchvatu u žien Medzi ženskou polovicou ľudstva je srdcový záchvat mnohonásobne menej bežný ako u mužov. Spravidla čelia tomuto problému.
 • Ako a čo liečiť tachykardiu Poruchy srdcového rytmu negatívne ovplyvňujú fungovanie srdca. Vývoj tachykardie možno povedať, keď počet srdcových tepien prekročí 90 úderov
 • Ako liečiť srdcovú ischémiu Ischemická choroba srdca je dnes jednou z najčastejších. Ischémia spája angínu, srdcový záchvat a aterosklerotickú kardiosklerózu. Lieky v
 • Ako liečiť srdce ľudovými prostriedkami Lekári hovoria kardiovaskulárne choroby ako jeden z hlavných problémov 21. storočia. Nesprávny životný štýl, nedostatok fyzickej aktivity a nerovnováha výživy

Arytmia: príčiny, príznaky, príznaky

Naše srdce, rovnako ako hodiny, v normálnom stave pracuje s rovnakým rytmom, frekvenciou a pravidelnosťou, čím zabezpečuje neprerušené dodávanie nevyhnutných organických, minerálnych látok a kyslíka do všetkých tkanív a orgánov. Ale v prípade nejakého zlyhania hlavného "vodiča" tela - hovoríme o arytmii.

V lekárskej praxi existuje mnoho typov tejto choroby, preto sú rôzne príznaky srdcovej arytmie odlišné. Ale budeme hovoriť o liečbe v samostatnom článku, a tu budeme brať do úvahy príčiny, symptómy, rozdiely, prejavy arytmií, takže, ako hovoria, poznajú nepriateľa pohľadom.

Príznaky, príčiny a rizikové faktory choroby

Keď naše srdce funguje normálne, nemáme ani pocit, že je prítomný v našom tele, akoby tam nebol. Ale to nie je vždy prípad.

V zdravom tele je rytmus srdcových kontrakcií v rozmedzí 60 až 80 úderov za minútu. Navyše tieto redukcie sa vyskytujú pri rovnakom rytme, t.j. s rovnakou frekvenciou. Ak sa však srdcový rytmus stáva častejšie (s tachykardiou), stáva sa menej bežným (s bradykardiou) alebo sa nedostáva do nameraného taktu (s extrasystolom), čo sú príznaky arytmie, potom v týchto prípadoch lekár diagnostikuje patológiu.

Symptómy arytmie sú vyblednutie srdca, alebo naopak, jeho nerozlišujúce bitie, ak je to "búšenie" a nepohodlie sa môže cítiť v dôsledku bolesti v hrudi, rovnako ako mdloby počas dlhých prestávok medzi beaty.

Hlavnou príčinou arytmií je srdcová patológia, čo naznačuje možnú malformáciu hlavného orgánu, ischemickú chorobu, myokarditídu alebo kardiomyopatiu. V niektorých prípadoch môže predchádzať infarkt myokardu a niekedy môže byť následkom toho. Často je spôsobená porušením metabolických procesov, t.j. metabolizmus v tele.

Existuje toľko príčin srdcových arytmií a sú tak odlišné, v závislosti od mnohých faktorov, že je dosť ťažké ich vymenovať. Preto budeme pomenovať tie najvýznamnejšie:

 • stresové situácie a depresie;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • nesprávny metabolizmus;
 • alkoholizmus, konzumácia energetických nápojov a fajčenie;
 • srdcové choroby;
 • infekcií a plesňových ochorení;
 • menopauza;
 • patológia mozgu.

Z presnej identifikácie príčiny srdcovej arytmie však vyplýva, že liečba prináša hmatateľné výsledky. Hoci mnohé typy arytmií sú čisto symptomatické a vôbec nepotrebujú liečbu. Okrem toho sú vždy jediné.

Okrem srdcovej patológie je príčinou srdcových arytmií porucha nervového alebo respiračného systému tela, ako aj gastrointestinálne ochorenia. A často naše zlé návyky sú provokatérom arytmie. Závažnejšie prípady arytmie sa vyskytujú v dôsledku predávkovania liekom a intoxikácie, čo vedie k anafylaktickému šoku.

A pri najťažšej forme atriálnej fibrilácie srdca príznaky v podobe nárastu mŕtvice až o 150 za minútu spôsobujú, že osoba má ťažké závraty a hladovanie kyslíkom.

Príčinou arytmie je často prítomnosť zjazvenia alebo nekrotického tkaniva v srdci, ktoré bráni prechodu elektrických impulzov, ako aj zriedenie alebo naopak zhrubnutie ventrikulárnych stien srdca, ktoré nesprávne vedú tieto impulzy.

Príčiny arytmií po jedle, a tam je taký, je tlak úplného žalúdka na membránu. Tam je rýchle dýchanie, nútiť srdcový sval pracovať intenzívnejšie, aby sa zabezpečila kvalita tkanív tela s kyslíkom. Je potrebné, aby ste pochopili, že proces trávenia potravín je pre telo energeticky náročný. Preto je potrebné jesť nie vo veľkých častiach, ale čiastočne, ale často. Nesnažte sa jesť vyprážané a slané jedlá a tiež sa nesnažte ľahnúť na odpočinok ihneď po jedle, ale zvyknúť si napríklad na prechádzku.

Tento typ arytmie je často ovplyvnený nadváhou adolescentov a ľudí, ktorí majú nadváhu po anorexii.

Existuje veľa odpovedí na otázku, čo je arytmia srdca. Okrem toho, mimochodom, príznaky, z ktorých hlavné sú dyspnoe, bolesť srdca, nízky krvný tlak, poruchy srdcového rytmu. Ak to prežívate, mali by ste byť opatrní, pretože to je známka angíny a arytmií srdca.

Najnebezpečnejším prejavom arytmie je nástup komorovej fibrilácie charakterizovanej chaotickou kontrakciou jednotlivých svalových vlákien. Táto patológia môže byť smrteľná.

Rizikové faktory pre srdcové arytmie

Rizikové faktory pre výskyt choroby sú:

 • vrodená genetická predispozícia (abnormálny vývoj srdca, vrodené arytmie);
 • patológia endokrinného pôvodu (ak štítna žľaza produkuje zvýšené množstvo hormónov (v tomto prípade je pozorovaná tachykardia) alebo jej nízky obsah (bradykardia), diabetes mellitus;
 • vysoký krvný tlak (vyvoláva vývoj ischémie, v dôsledku čoho sa steny komôr zahustia, čo spôsobuje zmenu charakteru impulzov);
 • abnormality tvorby elektrolytov (nadmerné zásobovanie alebo nedostatok elektrolytov (Ca, Mg, Na, K);
 • používanie psycho-a narkotických stimulantov.

Preto liečba symptómov arytmie nevedie k trvalému vyliečeniu. Jeden musí len prestať užívať antiarytmické lieky, pretože sa prejavuje prejav choroby. Správna liečba spočíva v možnej eliminácii patológie, ktorá spôsobila arytmickú kontrakciu srdca.

Vlastnosti etiológie ochorenia u žien a mužov

Príznaky srdcových arytmií u žien sú veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú u mužov, ale existujú niektoré vlastnosti, medzi ktoré patria:

 • vek symptóm ochorenia: u žien sa choroba najčastejšie objavuje po dosiahnutí veku 50 rokov;
 • vysoká zmyselnosť žien vo vzťahu k útokom choroby: okamžite cítiť a častejšie paniku o tom.

Známky srdcových arytmií u žien majú slabosť, pocit zlyhania srdca, úzkosť a bolesť na hrudníku. Okrem toho sa môže prejaviť ako opacita v očiach, ktorá je vnímaná ako normálny stav. V prípade častých prejavov takýchto príznakov by sa mali ihneď poradiť s lekárom, pretože to môže dokonca viesť k mdlobu, ako aj k mŕtvici alebo infarktu.

Hlavnou príčinou arytmií u žien v dôsledku zvýšenej emocionality v porovnaní s mužmi je stres a časté nervové napätie. Spolu s tým dochádza k negatívnemu účinku nadváhy na kardiovaskulárny systém, fajčenie, užívanie rôznych stimulantov, ako je kofeín, ako aj srdcové choroby. Nedávno sa k vyššie uvedeným dôvodom pridalo fyzické preťaženie, keď v dôsledku nezodpovednosti alebo infantilizmu mužskej polovice ľudstva musí žena znášať neznesiteľné bremeno udržania rodiny.

Známky srdcových arytmií u mužov sú identické s príznakmi žien. Avšak výskyt srdcového záchvatu u mužov je oveľa častejšie zisťovaný v lekárskej štatistike ako u žien a prípady predsieňovej fibrilácie v mužskej polovici ľudstva sú častejšie diagnostikované.

Príznaky arytmie u mužov sa nelíšia od ženských prejavov ochorenia a sú vyjadrené v stálej slabosti, dýchavičnosti, bolesti na hrudníku, závrat, mdloby.

Hlavné príčiny srdcových arytmií u mužov sú v nezdravom životnom štýle, ktorý sa prejavuje v nevyváženom rýchlom jedle (napríklad u bakalárov), časté občerstvenie, nadmerné pitie, fajčenie. Tieto faktory možno pripísať aj prudkému prechodu z častého športového tréningu s veľkým fyzickým zaťažením na telo do pokojného a často neaktívneho životného štýlu. Takáto náhla zmena podmienok zabraňuje reštrukturalizácii srdca úplne opačnému rytmu a dáva zlyhaniu v práci.

Stáva sa, že porušenie normálneho srdcového rytmu a prítomnosť iných patologických symptómov nevyžadujú liečbu srdcových arytmií. Môžu sa vyskytnúť dokonca aj u zdravého človeka a majú úplne blahodarný charakter. Okrem toho takéto arytmie nie sú zobrazené na kvalite života.

Ale aj bez ovplyvnenia kvality krvného obehu sú ťažkosti niektorých ľudí ťažké a môžu ovplyvniť nielen zmenu pracoviska, ale aj štýl a spôsob života.

arytmie

Arytmia je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti. Niekedy sú arytmie sprevádzané závraty, mdloby, bolesť v srdci, pocit nedostatku vzduchu. Arytmie sú rozpoznané v procese fyzickej a inštrumentálnej diagnostiky (auskultácia srdca, EKG, CPECG, Holter monitoring, cvičebné testy). Pri liečbe rôznych typov arytmií sa používajú metódy lekárskej terapie a kardiálnej chirurgie (RFA, kardiostimulátor, kardioverter-defibrilátor).

arytmie

Pojem "arytmia" spája poruchy nukleácie a vedenie elektrických impulzov srdca, odlišné vo svojom mechanizme výskytu, prejavov a prognózy. Vznikajú v dôsledku porúch systému srdcového vedenia a zabezpečujú konzistentné a pravidelné kontrakcie myokardu - sínusového rytmu. Arytmie môžu spôsobiť vážne poruchy činnosti srdca alebo funkcie iných orgánov, ako aj samotné komplikácie rôznych závažných patologických stavov. Vykazujú pocit palpitácie, prerušenia, vyblednutie srdca, slabosť, závrat, bolesť alebo tlak v hrudníku, dýchavičnosť, mdloby. Ak chýba včasná liečba, arytmie spôsobujú záchvaty angíny, pľúcny edém, tromboembolizmus, akútne srdcové zlyhanie, zastavenie srdca.

Podľa štatistík je porušenie vodivosti a srdcovej frekvencie v 10-15% prípadov príčinou smrti srdcových ochorení. Štúdium a diagnostikovanie arytmií vykonáva špecializovaná sekcia kardiológie - arytmológia. Formuláre arytmie Tachykardia (zrýchlenie srdcovej frekvencie nad 90 úderov za minútu..), bradykardia (pokles srdcovej frekvencie nižšie ako 60 úderov za minútu..), arytmia (mimoriadne srdcovej kontrakcie), fibrilácia predsiení (chaotické zníženie jednotlivé svalové vlákna), blokáda prevodového systému a a kol.

Rytmická sekvenčná kontrakcia srdca je zabezpečená špeciálnymi myokardiálnymi svalovými vláknami, ktoré tvoria systém srdcového vedenia. V tomto systéme je vodičom rytmu prvého rádu sínusový uzol: v ňom sa generuje excitácia s frekvenciou 60-80 krát za minútu. Prostredníctvom myokardu pravej predsiene sa rozširuje na atrioventrikulárny uzol, ale to je menej dráždivý a dáva oneskorenie, takže átria najprv zníži a potom, ako šírenie excitačného zväzku jeho a ostatných oddielov vodivého systému, komôr. Preto vodivý systém poskytuje určitý rytmus, frekvenciu a sekvenciu kontrakcií: najprv sú atria a potom komory. Porážka vodivého systému myokardu vedie k rozvoju porúch rytmu (arytmií) a jeho individuálnych väzieb (atrioventrikulárny uzol, zväzok alebo jeho nohy) - k poruchám vedenia (blokáda). Súčasne sa môže zhoršiť koordinovaná práca ušných a ventrikulárnych komôr.

Príčiny arytmií

Kvôli príčinám a mechanizmom arytmie sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií: tých, ktoré súvisia so srdcovou patológiou (organickou) a tými, ktoré s ňou nesúvisia (anorganické alebo funkčné). Rôzne formy organických arytmií a blokád sú časté spoločníkmi srdcových patológiou: ischemickú chorobu srdca, myokarditída, kardiomyopatia, vrodené chyby a srdcové zranenia, zlyhanie srdca a komplikácie srdcovej chirurgii.

Základom vývoja organických arytmií je poškodenie (ischemické, zápalové, morfologické) srdcového svalu. Zabraňujú normálnemu šíreniu elektrického impulzu systémom srdcového vedenia do jeho rôznych častí. Niekedy poškodenie ovplyvňuje sínusový uzol - hlavný kardiostimulátor. Počas tvorby kardiálnej sklerózy tkanivo jazvy zabraňuje realizácii vodivých funkcií myokardu, ktoré prispievajú k výskytu arytmogénnych ložísk a vzniku porúch vedenia a rytmu.

Skupina funkčných arytmií zahŕňa neurogénne, dislektrolytové, iatrogénne, mechanické a idiopatické arytmie.

Development simpatozavisimyh arytmia neurogénna pôvod prispieva k nadmernej aktivácii tonusu sympatického nervového systému pod napätím, silné emócie, intenzívnej duševnej či fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol, silný čaj a káva, korenené jedlá, neurózy a tak ďalej. D. Aktivácia sympatického tonusu tiež spôsobiť ochorenie štítna žľaza (tyreotoxikóza), intoxikácia, horečnaté stavy, krvné choroby, vírusové a bakteriálne toxíny, priemyselná a iná intoxikácia, hypoxia. Ženy s premenštruačným syndrómom môžu pocítiť sympatické arytmie, bolesť srdca a dychtivosť.

Neurogénne neurogénne arytmie sú spôsobené aktiváciou parasympatického systému, najmä vagusovým nervom. Vagozavisimye arytmie sa zvyčajne vyskytujú v noci a môže byť spôsobená ochorenie žlčníka, čriev, žalúdočný vred 12 dvanástnikové vredy a žalúdka, ochorenia močového mechúra, pri ktorom zvýšená aktivita nervu vagus.

Dyselektrolytové arytmie sa vyvíjajú s nerovnováhou elektrolytov, najmä horčíka, draslíka, sodíka a vápnika v krvi a myokardu. Iatrogénne arytmie sú dôsledkom arytmogénneho účinku určitých liekov (srdcové glykozidy, β-blokátory, sympatomimetiká, diuretiká atď.).

Vývoj mechanických arytmií prispieva k poraneniam hrudníka, pádom, štrajkom, zásahu elektrickým prúdom atď. Idiopatické arytmie sa považujú za poruchy rytmu bez akýchkoľvek príčin. Pri vývoji arytmií zohráva dôležitú dedičnú predispozíciu.

Klasifikácia arytmie

Etiologická, patogenetická, symptomatická a prognostická heterogenita arytmií spôsobuje diskusiu o ich jednotnej klasifikácii. Anatomicky sú arytmie rozdelené na atriálnu, ventrikulárnu, sínusovú a atrioventrikulárnu. Vzhľadom na frekvenciu a rytmus srdcových kontrakcií bolo navrhnuté rozlíšiť tri skupiny porúch rytmu: bradykardiu, tachykardiu a arytmiu.

Najkompletnejšia je klasifikácia na základe elektrofyziologických parametrov porúch rytmu, podľa ktorých sa rozlišujú arytmie:

 • I. Spôsobené narušením vytvárania elektrického impulzu.

Táto skupina arytmií zahŕňa nomotopové a heterotopické (ektopické) arytmie.

Nomotopické arytmie sú spôsobené zhoršením automatizácie sínusového uzla a zahŕňajú sínusovú tachykardiu, bradykardiu a arytmiu.

Samostatne v tejto skupine sa vyskytuje syndróm slabosti sínusového uzla (SUS).

Heterotopické arytmie sú charakterizované tvorbou pasívnych a aktívnych ektopických excitovaných komplexov myokardu, ktoré sa nachádzajú mimo sínusového uzla.

Pri pasívnych heterotopických arytmiách je výskyt ektopického impulzu spôsobený spomalením alebo prerušením vedenia hlavného impulzu. Pasívne ektopickej komplexy a rytmy sú fibrilácie, ventrikulárna, porušovanie atrioventrikuoyarnogo spojenie migračného supraventrikulárneho kardiostimulátora zníženie pop.

Ak je aktívna heterotopie vyplývajúce mimomaternicové pulz vzrušuje myokardu skôr pulzné generované hlavne kardiostimulátora mimomaternicové a zníženie "prerušenie" sínusového rytmu srdca. Aktívne komplexy a rytmy sú: arytmia (ventrikulárnych pochádzajúce z átrioventrikulárneho spojenia), a paroxyzmálna tachykardia neparoksizmalnuyu (pochádzajúce z atrioventrikulárneho zlúčeniny atriálnej a ventrikulárnej tvar), flutter predsiení a kmitania (fibrilácie) predsiení a komôr.

 • II. Arytmie spôsobené poruchou intrakardiálneho vedenia.

Táto skupina arytmií sa vyskytuje v dôsledku zníženia alebo zastavenia šírenia impulzu cez vodivý systém. poruchami prenosu zahŕňajú sinoatrialnuyu, intraatrial, atrioventrikulárny (I, II a III) stupeň blokádu komory syndróm preexcitácie komôr, intraventrikulárne ramienka blok (jedno-, dvoj-, a tri-lúč).

 • III. Kombinované arytmie.

Arytmie, ktoré spájajú poruchy vedenia a rytmu, zahŕňajú ektopické rytmy s výstupným blokovaním, parasystolom a atrioventrikulárnou disociáciou.

Symptómy arytmií

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Hlavnými prejavmi arytmií je tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Palpitácie sa zvyčajne spájajú so sínusovou tachykardiou, záchvatmi závratov a mdloby so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu, vyblednutím srdca a srdcovým nepohodliem so sínusovou arytmiou.

V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.

Komplikácie arytmie

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

Diagnóza arytmií

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie. V ďalšej etape sa vykonávajú inštrumentálne neinvazívne (EKG, EKG monitorovacie) a invazívne (CPEPI, VEI) výskumné metódy:

Elektrokardiogram zaznamenáva srdcový rytmus a frekvenciu počas niekoľkých minút, takže pomocou EKG sa zisťujú iba konštantné a pretrvávajúce arytmie. Poruchy rytmu, ktoré sú paroxysmálne (dočasné), sú diagnostikované denným sledovaním EKG, ktoré zaznamenáva každodenný rytmus srdca.

Na identifikáciu organických príčin arytmií sa vykonáva echokardiografia a stresová echokardiografia. Invazívne diagnostické metódy môžu umelo spôsobiť vývoj arytmií a určiť mechanizmus jej výskytu. Počas intrakardiálneho elektrofyziologického vyšetrenia sa na srdce aplikujú katétrové elektródy, ktoré zaznamenávajú endokardiálny elektrogram v rôznych častiach srdca. Endokardiálna EKG sa porovnáva s výsledkom zaznamenávania externého elektrokardiogramu vykonaného súčasne.

Skúška sklonu sa vykonáva na špeciálnom ortostatickom stole a simuluje podmienky, ktoré môžu spôsobiť arytmiu. Pacient je umiestnená na stole v horizontálnej polohe, pulzu a krvný tlak sa meria, a potom po tabuľka injekcie je naklonená v uhle 60-80 ° C po dobu 20 - 45 minút, stanovenie závislosť krvný tlak, frekvencia a rytmu srdcových sťahov zmenou polohy tela.

Pri použití postupu podľa Esofageálny elektrofyziologické štúdie (ChpEFI) vykonáva srdcovej elektrickej stimulácie pažerákom a zaznamenané Transezofageálne elektrokardiogram, srdcová frekvencia a stanovenie vodivosti.

Niekoľko pomocný diagnostický test obsahuje vzorka so záťažou (krok testuje, vzorky s drepy, pochodu, chlad atď vzorka), farmakologické testy (s izoproterinolom s dipiridomolom s ATP a kol.), A vykonáva diagnostiku koronárnych srdcových ochorení a možnosť úsudok O vzťahu záťaže na srdce s výskytom arytmií.

Liečba arytmií

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Niekedy je na liečbu arytmií potrebná špeciálna lekárska alebo kardiochirurgická liečba. Výber a vymenovanie antiarytmickej liečby sa vykonáva za systematického EKG kontroly. Podľa mechanizmu účinku sa rozlišujú 4 triedy antiarytmik:

 • Trieda 1 - membránové stabilizujúce lieky, ktoré blokujú sodíkové kanály:
 • 1A - zvýšenie času repolarizácie (prokaínamid, chinidín, aylamín, disopyramid)
 • 1B - skrátiť čas repolarizácie (trimekaín, lidokaín, meksiletin)
 • 1C - nemajú výrazný vplyv na repolarizáciu (flekainid, propafenón, enkaín, etatsizín, moracizín, hydrobromid lappakonitínu)
 • Stupeň 2 - β-adrenergné blokátory (atenolol, propranolol, esmolol, metoprolol, acebutolol, nadolol)
 • Stupeň 3 - predĺženie repolarizácie a blokovanie draslíkových kanálov (sotalol, amiodarón, dofetilid, ibutilid, b-Bretily tosylát)
 • Stupeň 4 - blokovanie vápnikových kanálov (diltiazem, verapamil).

Nežiaduce lieky na liečenie arytmií zahŕňajú stimuláciu, implantáciu kardioverter-defibrilátora, rádiofrekvenčnú abláciu a operáciu s otvoreným srdcom. Vykonávajú ich srdeční chirurgovia v špecializovaných oddeleniach. Implantácia kardiostimulátora (EX) - umelý kardiostimulátor je zameraný na udržanie normálneho rytmu u pacientov s bradykardiou a atrioventrikulárnymi blokádami. Na preventívne účely sa implantovaný kardioverter defibrilátor zaistí na pacientoch s vysokým rizikom náhleho nástupu ventrikulárnych tachyarytmií a automaticky vykoná srdcovú stimuláciu a defibriláciu ihneď po jeho vývine.

Pomocou rádiofrekvenčnej ablácie (RFID srdca) pomocou malých prepichov pomocou katétra sa vykonáva kauterizácia časti srdca, ktorá vytvára ektopické impulzy, čo umožňuje zablokovať impulzy a zabrániť vzniku arytmií. Otvorená chirurgia srdca sa vykonáva pri srdcových arytmiách spôsobených aneuryzmou ľavej komory, chlopňovej choroby srdca atď.

Prognóza arytmií

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Prevencia arytmií

Hlavným smerom prevencie arytmií je liečba srdcovej patológie, ktorá je takmer vždy komplikovaná narušením rytmu a vedenia srdca. Je tiež potrebné vylúčiť extrakardiálne príčiny arytmií (tyreotoxikóza, intoxikácia a febrilné stavy, autonómna dysfunkcia, nerovnováha elektrolytov, stres atď.). Odporúča sa obmedziť používanie stimulantov (kofeín), vylúčenie fajčenia a alkoholu, samo-výber antiarytmických a iných liekov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Symptómy prejavu a liečby kožných aneuryziem

Zväčšená časť cievneho kmeňa môže mať rôzne formy. Jednou z najčastejších možností by bola kožná aneuryzma. Rozširovanie veľkého plavidla sa stáva rizikovým faktorom, ktorý s vysokým stupňom pravdepodobnosti môže mať veľmi negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.

Pohyb krvi v ľudskom tele.

V našom tele sa krv nepretržite pohybuje pozdĺž uzavretého systému ciev v striktne definovanom smere. Tento nepretržitý pohyb krvi sa nazýva krvný obeh. Ľudský obehový systém je uzavretý a má 2 kruhy krvného obehu: veľký a malý.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Tricuspidálna nedostatočnosť: liečba, diagnostika a prevencia

Trikuspidálny ventil, tiež známy ako trikuspidálny, sa nachádza medzi predsieňom a komorou vpravo. Ak je otvorená, krv sa voľne pohybuje z átria do komôrky a potom sa chlopne zatvoria.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.