Kvôli širokému rozšíreniu tejto choroby dnes nie je možné nájsť osobu, ktorá by nepočula o arytmiách. Je to častý príznak na ceste k ešte vážnejším chorobám. Ale aké sú príčiny arytmií?

Faktory vyvolávajúce arytmiu

Príčinou dysfunkcie srdca môžu byť veľmi odlišné účinky na naše telo. Existuje celý zoznam faktorov, ktoré závisia hlavne od typu arytmie. Identifikujú tiež bežné príčiny, ktoré výrazne zvyšujú riziko ochorenia. Tieto faktory zahŕňajú:

 • prítomnosť cukrovky;
 • výskyt duševného preťaženia;
 • diagnostika dysfunkcie štítnej žľazy;
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia);
 • akékoľvek zmeny fyziológie srdca spôsobené chorobou;
 • vystavenie silnému zásahu elektrickým prúdom;
 • pretrvávajúce užívanie nikotínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu;
 • vedľajší účinok užívania lieku;
 • prenos akútneho infarktu alebo zjazvenia.

Príčinou arytmií môže byť množstvo udalostí, od nadmernej konzumácie alkoholu, narušenia hormonálnej rovnováhy tela a končiaceho príliš veľkým fyzickým alebo emocionálnym stresom.

Liečba arytmií je niekedy veľmi zložitá a vyžaduje chirurgickú intervenciu. Preto sa od útleho veku odporúča viesť zdravý životný štýl.

Podrobnejšie, môžete maľovať príčiny ochorenia pre každý typ arytmie.

Klasifikácia arytmií a faktorov jej výskytu

Arytmia sa klasifikuje podľa dvoch kritérií: miesto výskytu a frekvencia srdcových kontrakcií. Zvážte všetky typy ochorení.

Tachykardia a bradykardia

Tachykardia, to znamená rýchly tep srdca so srdcovou frekvenciou (HR) 90-100 úderov za minútu, nie je vždy znakom ochorenia, rovnako ako bradykardia. Posledná je pomalý tlkot srdca od srdcového tepu až po 60-55 a menej. Tieto javy môžu byť normálne reakcie tela. Napríklad počas spánku, odpočinku alebo trénovanej osoby je srdcová frekvencia 60 úderov za minútu celkom dostatočnou hodnotou. Tiež, ako pri fyzickom a emocionálnom strese, srdce biť viac ako 90 krát za minútu, nebude odchýlkou ​​od normy.

Tachykardia sa často vyskytuje ako dôsledok zvýšeného stresu, ako aj následku ochorenia alebo infekcie. Bradykardia je najčastejšie spojená so poruchou štítnej žľazy. Liečba týchto diagnóz je prevažne liekom podávaná, ale musí byť bezodkladne sledovaná lekárom.

Fibrilácia predsiení alebo fibrilácia predsiení

Tento typ ochorenia sa vyznačuje slabými, ale veľmi častými atriálnymi kontrakciami. Takáto práca atria je ďaleko od normy, pretože v zdravom srdci robia jediný silný tlak. V tomto prípade sa srdcová dysfunkcia prejavuje v nekonzistentnej atriálnej fibrilácii. Do minúty sa môže vyskytnúť až 700 kusov. Príčinou fibrilácie môže byť zmena fyziológie srdca, porucha štítnej žľazy a niekedy silná otravu. Vírusové infekcie, hypertenzia, diabetes mellitus alebo zmeny súvisiace s vekom môžu spôsobiť ochorenie.

Táto choroba sa považuje za veľmi závažnú, takže jej liečba musí byť naliehavá a kontrolovaná špecialistom, pretože môže byť smrteľná.

Predsieňový flutter

Ide o dysfunkciu srdca v blízkosti vyššie popísanej atriálnej fibrilácie. Je to však menej chaotické, čo spôsobuje až 350 predsieňových aktivácií za minútu. Táto podmienka je spôsobená rovnakými príčinami ako fibrilácia. A rovnako ako fibrilácia predsiení, flutter je pre človeka mimoriadne nebezpečný. Jeho liečba musí prebiehať pod dohľadom špecialistu.

Supraventrikulárna tachykardia

Typ ochorenia charakterizovaného výskytom spontánnych srdcových palpitácií až 160-250 úderov za minútu. Táto podmienka môže trvať krátky čas - len niekoľko sekúnd a veľmi dlho - niekoľko hodín. Príčiny tejto arytmie môžu byť:

 • prítomnosť abnormálnych dráh, vrodená alebo získaná patológia srdcového vodivého systému;
 • stresové situácie;
 • intoxikácia tela.

Syndróm Wolff-Parkinson-White

Ide o vrodené ochorenie, ktoré je pomerne zriedkavé - iba 0,3% populácie. Táto patológia môže spôsobiť epizodické záchvaty arytmií. Avšak pri zachovaní normálneho životného štýlu sa liečba nevyžaduje a ochorenie môže byť asymptomatické. Výskyt provokujúcich faktorov vo forme preťaženia alebo otravy môže viesť k prejavu syndrómu.

Gastrická tachykardia

Choroba je sprevádzaná zrýchlenou (viac ako 200 krát za minútu) elektrickými impulzmi v komorách. Tento jav spôsobuje abnormálne zrýchlenie srdcového tepu. Poskytuje takú arytmiu, spravidla akékoľvek poškodenie srdca.

Komorová fibrilácia

Vystupuje v podobe poruchy srdcového rytmu. Ventricles sa nepravidelne, veľmi rýchlo a nepravidelne zmenšujú. Choroba je spôsobená zmenou fyziológie srdca.

Syndrómy krátkeho alebo predĺženého QT intervalu

Toto je dysfunkcia srdcového systému, ktorá spôsobuje rýchle, nekoordinované srdcové činy. To sa odzrkadľuje v názve syndrómu, pretože intervaly QT ukazujú rytmy srdca v celom dobre známej kardiograme. Niekedy existujú vážne odchýlky v práci srdca, čo vedie k smrti kvôli náhodnosti rytmu. Príčiny syndrómu sú často genetické poruchy. Tiež výskyt ochorenia môže byť spôsobený vedľajšími účinkami liekov a nedostatkom alebo prebytkom vápnika a draslíka.

Syndróm chorého sínusu

Sínusový uzol je vzdelanie, ktoré prispieva k prenosu pulzu a kontrakcii predsiení v určitom rytme. Syndróm slabosti je poškodenie arteriálneho uzla, v dôsledku čoho dochádza k oslabeniu alebo dokonca k strate automatizmu vo svojej práci. Ak funguje zle, zníži sa srdcová frekvencia na abnormálne nízke frekvencie. Choroba sa vyskytuje v dôsledku narušenia štruktúry uzla v dôsledku choroby. Stáva sa, že syndróm slabosti uzla sa vyvíja v dôsledku vrodených znakov srdca.

Ektopické rytmy

Niekedy sa vyskytujú ektopické rytmy v dôsledku oslabenia synoarteriálneho uzla. Tieto rytmy sú kontrakcie srdcového svalu pod vplyvom automatizmu iných častí vodivého systému alebo myokardu. Vznikajú z dôvodu porušenia sínusového uzla alebo iných častí srdca. Zvýšená práca ektopického centra môže spôsobiť urýchlenie ektopického rytmu. Choroby kardiovaskulárneho systému, endokrinné poruchy a infekčné ochorenia môžu vyvolať ochorenie. Liečba ektopických rytmov je potrebná, pretože choroba je život ohrozujúca.

Heart block

Niekedy pomalá aktivita vodivého impulzu alebo jeho ukončenie spôsobuje poruchy fungovania srdcového systému. Srdcové bloky môžu byť rôzne, líšia sa stupňom spomalenia a miestom výskytu. Príčiny tejto dysfunkcie môžu byť mnohé. Hlavnými faktormi, ktoré vyvolávajú ochorenie, sú: intoxikácia, ischemická choroba, predávkovanie liekmi a zápal srdcového svalu.

Včasná liečba tejto choroby môže zachrániť život človeka.

beats

Niekedy vzniká impulz mimo uzol dutín, prečo začína predčasné kontrakcie srdca. Komory nemajú dostatok času na vyplnenie krvi a sval už je v kontrakte. Zdá sa, že extrasystoly pripomínajú buď vyblednutie alebo tlak v oblasti srdca. Existuje veľa faktorov, ktoré vyvolávajú ich výskyt, ale treba zdôrazniť účinky drog, alkoholu, nikotínu, poškodenia fyziológie svalu a psycho-emocionálneho nadmerného tlaku. Liečba sa môže uskutočňovať s liekom, čo je najdôležitejšie, pod dohľadom lekára.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

arytmie

Príčiny, typy a prevencia arytmií

Čo je arytmia?

Arytmia je poruchou postupných kontrakcií srdcového svalu. U ľudí sa srdce znižuje v určitom rytme. Tento rytmus tvorí určitý vodivý systém srdca. Predstavuje uzly, zväzky nervového tkaniva, akumuláciu týchto nervových buniek a vlákien nachádzajúcich sa v oblasti myokardu a tam vytvára všetky impulzy srdca a vedie ich. Rytmus a frekvencia kontrakcií srdca závisí od toho všetkého. Ak dôjde k poruche v činnosti dokonca aj jednej entity, dôjde k arytmii.

Pri rôznych typoch arytmií dochádza k zlyhaniu srdcovej frekvencie, čo môže viesť k zvýšeniu kontrakcií (tachykardia) alebo naopak k poklesu kontrakcií (bradykardia), zatiaľ čo kontrakcie môžu zostať normálne. U zdravých osôb je srdcová frekvencia približne 60-70 úderov za minútu.

Príčiny arytmie

Príčinou arytmií môže byť ochorenie kardiovaskulárneho systému, ako aj arteriálna hypertenzia, traumatické poškodenie mozgu, menopauzálne zmeny v tele, ochorenia nadobličiek a štítnej žľazy.

Časté stresy, preťaženie - nervové aj fyzické, fajčenie a zneužívanie alkoholu, ako aj toxické a liečivé látky môžu byť tiež príčinou arytmií. Zlyhanie v rytme srdca sa nemusí prejaviť dlhú dobu, alebo sa môže výrazne zhoršiť zdravotný stav, často sa stáva, že je pre život veľmi nebezpečné.

Typy arytmií

Sínusová tachykardia. Hlavná vec v oblasti myokardu - tvorba elektro-impulzov - je sinusový uzol. Keď je osoba postihnutá sínusovou tachykardiou, frekvencia kontrakcie srdcového svalu niekedy presiahne 90 úderov za minútu. Človek cíti takú odchýlku ako tlkot srdca. Pôvod sínusovej tachykardie sa vysvetľuje silnou námahou, emocionálnym nadmerným zaťažením, horúčkou s prechladnutím, nie často, ale stále to môže vyplynúť zo srdcových ochorení a všetkých vyššie uvedených príčin arytmie.

Sinusová bradykardia. Vyjadruje sa ako zníženie srdcovej frekvencie, často až o 55 úderov za minútu alebo menej. Bradykardia sa môže prejaviť aj vo fyzicky zdatných, vyškolených ľuďoch počas pokoja alebo spánku. Bradykardia môže byť sprevádzaná hypotenziou, ochorením srdca. Bradykardia sa zvyčajne vyskytuje pri znížení funkcie štítnej žľazy. Bradykardia sa cíti ako nepohodlie v oblasti srdca, môže byť celková slabosť a závrat.

Sínusová arytmia. Je charakterizovaná ako nepravidelné striedanie srdcového tepu. Tento typ arytmie sa najčastejšie pozoruje u detí a dospievajúcich. Sínusová arytmia môže byť funkčne spojená s dýchaním. Počas vdýchnutia sa srdcová frekvencia zvyšuje a pri výdychu klesá. Takáto respiračná arytmia neovplyvňuje pohodu a spravidla nevyžaduje liečbu. Pri diagnostike tohto typu arytmie sa používa na udržanie dychu, počas ktorého zmizne arytmia.

Arytmia. Ide o mimoriadnu kontrakciu srdcového svalu. U zdravých ľudí sa môžu pozorovať vzácne údery, môžu byť spôsobené rôznymi chorobami, ako aj zlé návyky. Arytmia môže byť v tejto forme pociťovaná ako silné tremory v oblasti srdcového svalu alebo vo forme vyblednutia.

Paroxysmálna tachykardia. Paroxysmálna tachykardia je správne fungovanie srdca, ale s častým rytmom rytmu. Frekvencia srdcového tepu tak môže dosiahnuť 140 až 240 úderov za minútu. Takýto druh tachykardie nastáva a náhle zmizne. Príznaky: zvýšený tep srdca, potenie a slabosť.

Fibrilácia predsiení. Toto ochorenie sa nazýva blikajúca arytmia charakterizovaná ako náhodná kontrakcia jednotlivých svalových vlákien, zatiaľ čo atrium sa úplne nedotýka, komory sa začínajú nepravidelne kontraktovať s frekvenciou asi 100 až 150 úderov za minútu. Keď sa objaví "chvenie" prsníka, začína sa znižovať čoraz rýchlejšie, frekvencia kontrakcií je od 250 do 300 úderov za minútu. Táto podmienka sa často vyskytuje u ľudí s ochoreniami a srdcovými chorobami, ako aj s chorobami štítnej žľazy a alkoholizmom.

Symptómy môžu chýbať, pacient nemusí cítiť zmenu zdravia. Najčastejšie sa sťažujú na pocit túlavosti v hrudníku, niekedy bolesti srdca a sťažujú sa na dýchavičnosť. Hlavným príznakom blikania arytmie je nedostatok impulzov, t.j. zistená srdcová frekvencia počas počúvania prekračuje pulz.

Tremor a ventrikulárna fibrilácia sa považuje za najťažšiu poruchu rytmu, čo môže nastať pri akomkoľvek vážnom srdcovom ochorení, v dôsledku úrazu elektrickým prúdom, pri predávkovaní určitými liekmi.

Symptomatológia: náhle zastavenie srdca, pulz nie je zistiteľný, strata vedomia, drsné dýchanie, kŕče, rozšírené žiaci sú možné. Prvá a prvá pomoc osobe v takom stave spočíva v bezprostrednej vonkajšej nepriamej masáži srdca a umelom dýchaní.

Heart block. Pri tomto type arytmie dochádza k spomaleniu a zastaveniu impulzov vo všetkých štruktúrach myokardu. Charakteristickým znakom blokády je periodické zmiznutie impulzu, blokáda môže byť úplná alebo neúplná. Celkové blokády často sprevádzajú pokles srdcovej frekvencie. Často majú mdloby a kŕče. Kompletná priečná blokáda môže spôsobiť zlyhanie srdca a dokonca aj náhlu smrť.

Diagnóza arytmií

Diagnóza arytmií spočíva v vyšetrení pacienta, tieto ukazovatele zahŕňajú: vzhľad, farbu kože, sondovanie pulzu, určenie hraníc srdca, meranie srdcovej frekvencie, dýchanie, elektrokardiogram, s ktorým môžete presne určiť typ arytmií a nájsť správnu metódu liečby,

Prevencia arytmií

Ak je arytmia spôsobená ochorením srdca, stačí liečiť túto chorobu. Pri niektorých typoch arytmií je potrebný denný príjem určitých liekov, ktoré môžu odstrániť záchvaty nepravidelného srdcového rytmu.

arytmie

Arytmia je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti. Niekedy sú arytmie sprevádzané závraty, mdloby, bolesť v srdci, pocit nedostatku vzduchu. Arytmie sú rozpoznané v procese fyzickej a inštrumentálnej diagnostiky (auskultácia srdca, EKG, CPECG, Holter monitoring, cvičebné testy). Pri liečbe rôznych typov arytmií sa používajú metódy lekárskej terapie a kardiálnej chirurgie (RFA, kardiostimulátor, kardioverter-defibrilátor).

arytmie

Pojem "arytmia" spája poruchy nukleácie a vedenie elektrických impulzov srdca, odlišné vo svojom mechanizme výskytu, prejavov a prognózy. Vznikajú v dôsledku porúch systému srdcového vedenia a zabezpečujú konzistentné a pravidelné kontrakcie myokardu - sínusového rytmu. Arytmie môžu spôsobiť vážne poruchy činnosti srdca alebo funkcie iných orgánov, ako aj samotné komplikácie rôznych závažných patologických stavov. Vykazujú pocit palpitácie, prerušenia, vyblednutie srdca, slabosť, závrat, bolesť alebo tlak v hrudníku, dýchavičnosť, mdloby. Ak chýba včasná liečba, arytmie spôsobujú záchvaty angíny, pľúcny edém, tromboembolizmus, akútne srdcové zlyhanie, zastavenie srdca.

Podľa štatistík je porušenie vodivosti a srdcovej frekvencie v 10-15% prípadov príčinou smrti srdcových ochorení. Štúdium a diagnostikovanie arytmií vykonáva špecializovaná sekcia kardiológie - arytmológia. Formuláre arytmie Tachykardia (zrýchlenie srdcovej frekvencie nad 90 úderov za minútu..), bradykardia (pokles srdcovej frekvencie nižšie ako 60 úderov za minútu..), arytmia (mimoriadne srdcovej kontrakcie), fibrilácia predsiení (chaotické zníženie jednotlivé svalové vlákna), blokáda prevodového systému a a kol.

Rytmická sekvenčná kontrakcia srdca je zabezpečená špeciálnymi myokardiálnymi svalovými vláknami, ktoré tvoria systém srdcového vedenia. V tomto systéme je vodičom rytmu prvého rádu sínusový uzol: v ňom sa generuje excitácia s frekvenciou 60-80 krát za minútu. Prostredníctvom myokardu pravej predsiene sa rozširuje na atrioventrikulárny uzol, ale to je menej dráždivý a dáva oneskorenie, takže átria najprv zníži a potom, ako šírenie excitačného zväzku jeho a ostatných oddielov vodivého systému, komôr. Preto vodivý systém poskytuje určitý rytmus, frekvenciu a sekvenciu kontrakcií: najprv sú atria a potom komory. Porážka vodivého systému myokardu vedie k rozvoju porúch rytmu (arytmií) a jeho individuálnych väzieb (atrioventrikulárny uzol, zväzok alebo jeho nohy) - k poruchám vedenia (blokáda). Súčasne sa môže zhoršiť koordinovaná práca ušných a ventrikulárnych komôr.

Príčiny arytmií

Kvôli príčinám a mechanizmom arytmie sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií: tých, ktoré súvisia so srdcovou patológiou (organickou) a tými, ktoré s ňou nesúvisia (anorganické alebo funkčné). Rôzne formy organických arytmií a blokád sú časté spoločníkmi srdcových patológiou: ischemickú chorobu srdca, myokarditída, kardiomyopatia, vrodené chyby a srdcové zranenia, zlyhanie srdca a komplikácie srdcovej chirurgii.

Základom vývoja organických arytmií je poškodenie (ischemické, zápalové, morfologické) srdcového svalu. Zabraňujú normálnemu šíreniu elektrického impulzu systémom srdcového vedenia do jeho rôznych častí. Niekedy poškodenie ovplyvňuje sínusový uzol - hlavný kardiostimulátor. Počas tvorby kardiálnej sklerózy tkanivo jazvy zabraňuje realizácii vodivých funkcií myokardu, ktoré prispievajú k výskytu arytmogénnych ložísk a vzniku porúch vedenia a rytmu.

Skupina funkčných arytmií zahŕňa neurogénne, dislektrolytové, iatrogénne, mechanické a idiopatické arytmie.

Development simpatozavisimyh arytmia neurogénna pôvod prispieva k nadmernej aktivácii tonusu sympatického nervového systému pod napätím, silné emócie, intenzívnej duševnej či fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol, silný čaj a káva, korenené jedlá, neurózy a tak ďalej. D. Aktivácia sympatického tonusu tiež spôsobiť ochorenie štítna žľaza (tyreotoxikóza), intoxikácia, horečnaté stavy, krvné choroby, vírusové a bakteriálne toxíny, priemyselná a iná intoxikácia, hypoxia. Ženy s premenštruačným syndrómom môžu pocítiť sympatické arytmie, bolesť srdca a dychtivosť.

Neurogénne neurogénne arytmie sú spôsobené aktiváciou parasympatického systému, najmä vagusovým nervom. Vagozavisimye arytmie sa zvyčajne vyskytujú v noci a môže byť spôsobená ochorenie žlčníka, čriev, žalúdočný vred 12 dvanástnikové vredy a žalúdka, ochorenia močového mechúra, pri ktorom zvýšená aktivita nervu vagus.

Dyselektrolytové arytmie sa vyvíjajú s nerovnováhou elektrolytov, najmä horčíka, draslíka, sodíka a vápnika v krvi a myokardu. Iatrogénne arytmie sú dôsledkom arytmogénneho účinku určitých liekov (srdcové glykozidy, β-blokátory, sympatomimetiká, diuretiká atď.).

Vývoj mechanických arytmií prispieva k poraneniam hrudníka, pádom, štrajkom, zásahu elektrickým prúdom atď. Idiopatické arytmie sa považujú za poruchy rytmu bez akýchkoľvek príčin. Pri vývoji arytmií zohráva dôležitú dedičnú predispozíciu.

Klasifikácia arytmie

Etiologická, patogenetická, symptomatická a prognostická heterogenita arytmií spôsobuje diskusiu o ich jednotnej klasifikácii. Anatomicky sú arytmie rozdelené na atriálnu, ventrikulárnu, sínusovú a atrioventrikulárnu. Vzhľadom na frekvenciu a rytmus srdcových kontrakcií bolo navrhnuté rozlíšiť tri skupiny porúch rytmu: bradykardiu, tachykardiu a arytmiu.

Najkompletnejšia je klasifikácia na základe elektrofyziologických parametrov porúch rytmu, podľa ktorých sa rozlišujú arytmie:

 • I. Spôsobené narušením vytvárania elektrického impulzu.

Táto skupina arytmií zahŕňa nomotopové a heterotopické (ektopické) arytmie.

Nomotopické arytmie sú spôsobené zhoršením automatizácie sínusového uzla a zahŕňajú sínusovú tachykardiu, bradykardiu a arytmiu.

Samostatne v tejto skupine sa vyskytuje syndróm slabosti sínusového uzla (SUS).

Heterotopické arytmie sú charakterizované tvorbou pasívnych a aktívnych ektopických excitovaných komplexov myokardu, ktoré sa nachádzajú mimo sínusového uzla.

Pri pasívnych heterotopických arytmiách je výskyt ektopického impulzu spôsobený spomalením alebo prerušením vedenia hlavného impulzu. Pasívne ektopickej komplexy a rytmy sú fibrilácie, ventrikulárna, porušovanie atrioventrikuoyarnogo spojenie migračného supraventrikulárneho kardiostimulátora zníženie pop.

Ak je aktívna heterotopie vyplývajúce mimomaternicové pulz vzrušuje myokardu skôr pulzné generované hlavne kardiostimulátora mimomaternicové a zníženie "prerušenie" sínusového rytmu srdca. Aktívne komplexy a rytmy sú: arytmia (ventrikulárnych pochádzajúce z átrioventrikulárneho spojenia), a paroxyzmálna tachykardia neparoksizmalnuyu (pochádzajúce z atrioventrikulárneho zlúčeniny atriálnej a ventrikulárnej tvar), flutter predsiení a kmitania (fibrilácie) predsiení a komôr.

 • II. Arytmie spôsobené poruchou intrakardiálneho vedenia.

Táto skupina arytmií sa vyskytuje v dôsledku zníženia alebo zastavenia šírenia impulzu cez vodivý systém. poruchami prenosu zahŕňajú sinoatrialnuyu, intraatrial, atrioventrikulárny (I, II a III) stupeň blokádu komory syndróm preexcitácie komôr, intraventrikulárne ramienka blok (jedno-, dvoj-, a tri-lúč).

 • III. Kombinované arytmie.

Arytmie, ktoré spájajú poruchy vedenia a rytmu, zahŕňajú ektopické rytmy s výstupným blokovaním, parasystolom a atrioventrikulárnou disociáciou.

Symptómy arytmií

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Hlavnými prejavmi arytmií je tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Palpitácie sa zvyčajne spájajú so sínusovou tachykardiou, záchvatmi závratov a mdloby so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu, vyblednutím srdca a srdcovým nepohodliem so sínusovou arytmiou.

V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.

Komplikácie arytmie

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

Diagnóza arytmií

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie. V ďalšej etape sa vykonávajú inštrumentálne neinvazívne (EKG, EKG monitorovacie) a invazívne (CPEPI, VEI) výskumné metódy:

Elektrokardiogram zaznamenáva srdcový rytmus a frekvenciu počas niekoľkých minút, takže pomocou EKG sa zisťujú iba konštantné a pretrvávajúce arytmie. Poruchy rytmu, ktoré sú paroxysmálne (dočasné), sú diagnostikované denným sledovaním EKG, ktoré zaznamenáva každodenný rytmus srdca.

Na identifikáciu organických príčin arytmií sa vykonáva echokardiografia a stresová echokardiografia. Invazívne diagnostické metódy môžu umelo spôsobiť vývoj arytmií a určiť mechanizmus jej výskytu. Počas intrakardiálneho elektrofyziologického vyšetrenia sa na srdce aplikujú katétrové elektródy, ktoré zaznamenávajú endokardiálny elektrogram v rôznych častiach srdca. Endokardiálna EKG sa porovnáva s výsledkom zaznamenávania externého elektrokardiogramu vykonaného súčasne.

Skúška sklonu sa vykonáva na špeciálnom ortostatickom stole a simuluje podmienky, ktoré môžu spôsobiť arytmiu. Pacient je umiestnená na stole v horizontálnej polohe, pulzu a krvný tlak sa meria, a potom po tabuľka injekcie je naklonená v uhle 60-80 ° C po dobu 20 - 45 minút, stanovenie závislosť krvný tlak, frekvencia a rytmu srdcových sťahov zmenou polohy tela.

Pri použití postupu podľa Esofageálny elektrofyziologické štúdie (ChpEFI) vykonáva srdcovej elektrickej stimulácie pažerákom a zaznamenané Transezofageálne elektrokardiogram, srdcová frekvencia a stanovenie vodivosti.

Niekoľko pomocný diagnostický test obsahuje vzorka so záťažou (krok testuje, vzorky s drepy, pochodu, chlad atď vzorka), farmakologické testy (s izoproterinolom s dipiridomolom s ATP a kol.), A vykonáva diagnostiku koronárnych srdcových ochorení a možnosť úsudok O vzťahu záťaže na srdce s výskytom arytmií.

Liečba arytmií

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Niekedy je na liečbu arytmií potrebná špeciálna lekárska alebo kardiochirurgická liečba. Výber a vymenovanie antiarytmickej liečby sa vykonáva za systematického EKG kontroly. Podľa mechanizmu účinku sa rozlišujú 4 triedy antiarytmik:

 • Trieda 1 - membránové stabilizujúce lieky, ktoré blokujú sodíkové kanály:
 • 1A - zvýšenie času repolarizácie (prokaínamid, chinidín, aylamín, disopyramid)
 • 1B - skrátiť čas repolarizácie (trimekaín, lidokaín, meksiletin)
 • 1C - nemajú výrazný vplyv na repolarizáciu (flekainid, propafenón, enkaín, etatsizín, moracizín, hydrobromid lappakonitínu)
 • Stupeň 2 - β-adrenergné blokátory (atenolol, propranolol, esmolol, metoprolol, acebutolol, nadolol)
 • Stupeň 3 - predĺženie repolarizácie a blokovanie draslíkových kanálov (sotalol, amiodarón, dofetilid, ibutilid, b-Bretily tosylát)
 • Stupeň 4 - blokovanie vápnikových kanálov (diltiazem, verapamil).

Nežiaduce lieky na liečenie arytmií zahŕňajú stimuláciu, implantáciu kardioverter-defibrilátora, rádiofrekvenčnú abláciu a operáciu s otvoreným srdcom. Vykonávajú ich srdeční chirurgovia v špecializovaných oddeleniach. Implantácia kardiostimulátora (EX) - umelý kardiostimulátor je zameraný na udržanie normálneho rytmu u pacientov s bradykardiou a atrioventrikulárnymi blokádami. Na preventívne účely sa implantovaný kardioverter defibrilátor zaistí na pacientoch s vysokým rizikom náhleho nástupu ventrikulárnych tachyarytmií a automaticky vykoná srdcovú stimuláciu a defibriláciu ihneď po jeho vývine.

Pomocou rádiofrekvenčnej ablácie (RFID srdca) pomocou malých prepichov pomocou katétra sa vykonáva kauterizácia časti srdca, ktorá vytvára ektopické impulzy, čo umožňuje zablokovať impulzy a zabrániť vzniku arytmií. Otvorená chirurgia srdca sa vykonáva pri srdcových arytmiách spôsobených aneuryzmou ľavej komory, chlopňovej choroby srdca atď.

Prognóza arytmií

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Prevencia arytmií

Hlavným smerom prevencie arytmií je liečba srdcovej patológie, ktorá je takmer vždy komplikovaná narušením rytmu a vedenia srdca. Je tiež potrebné vylúčiť extrakardiálne príčiny arytmií (tyreotoxikóza, intoxikácia a febrilné stavy, autonómna dysfunkcia, nerovnováha elektrolytov, stres atď.). Odporúča sa obmedziť používanie stimulantov (kofeín), vylúčenie fajčenia a alkoholu, samo-výber antiarytmických a iných liekov.

Arytmia srdca - čo to je, príznaky, symptómy, liečba ako nebezpečné, prvá pomoc pri arytmii

Arytmia srdca je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti.

Podľa štatistík ide o približne 15% z celkového počtu srdcových ochorení a často pri absencii naliehavých lekárskych opatrení spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania a dokonca môže viesť k smrti.

Čo je arytmia?

Arytmia je patologický stav, porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie excitácie a kontrakcie srdca.

V normálnom stave sa srdce koná v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60 až 80 úderov za minútu. S potrebami tela môže srdce spomaliť alebo zrýchliť svoju prácu. Arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od normálneho normálneho sínusového rytmu.

Arytmie možno pozorovať dokonca aj u úplne zdravých ľudí s výrazným prepracovaním, chladom, po užití alkoholických nápojov.

Podiel arytmií medzi všetkými patologickými stavmi srdca je pomerne vysoký. Vo veku asi 50 rokov sa vyskytujú rôzne typy arytmií u 1% ľudí. S každým nasledujúcim rokom sa prevalencia choroby zvyšuje už vo veku 60 rokov už o 10%.

 • U mužov je riziko vzniku arytmií 1,5 násobne vyššie ako u žien.
 • U detí a dospievajúcich sa vrodené ochorenie pozoruje u 0,6%, ktoré súvisia s rôznymi patologickými stavmi - až o 8%.

Ďalšou periódou nebezpečenstva je priemerný a predčasný dôchodok. Je to spôsobené:

 • telo už spotrebovalo väčšinu svojich rezerv;
 • vystavené stresu;
 • zranenia a choroby;
 • profesionálne nedostatky.

V tomto prípade je povinné užívať lieky na srdcovú arytmiu. Pravidelné užívanie antipatologických liekov môže znížiť riziko mŕtvice.

dôvody

Medzi ochorenia srdca, provokujúce patológiu patria:

 • zlyhanie srdca;
 • ischemická choroba srdca;
 • zápal v srdcových svaloch;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • srdcové nádory;
 • vrodené anomálie vodivého systému;
 • defekty myokardu;
 • myokarditída;
 • kardiomyopatia.

Patológie iných orgánov a systémov, ktoré vyvolávajú arytmiu:

 • diabetes mellitus;
 • ochorenia štítnej žľazy a nadobličiek;
 • intoxikácia alkoholom;
 • nedostatok telesných minerálnych solí, najmä draslíka a horčíka.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

Príčiny všetkých foriem patológie sú celkom podobné. Väčšina z nich je výsledkom niektorých ochorení, chudobného životného štýlu pacienta alebo dedičnosti.

Po analýze zdrojov srdcového zlyhania lekári identifikovali hlavné rizikové faktory:

 • genetická predispozícia;
 • vysoký krvný tlak;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • poruchy elektrolytu;
 • diabetes mellitus;
 • použitie stimulantov.

Arytmie sú srdcové arytmie, ktoré sprevádzajú:

 • zníženie (menej ako 60 úderov za minútu).
 • (viac ako 100 za minútu).
 • alebo nepravidelný srdcový tep.

Zníženie srdcovej frekvencie sa nazýva bradykardia (brady - zriedkavé), zvýšenie tachykardie (tahi - časté).

Medzi porušenia automatizácie sínusového uzla patria:

 • Sínusová arytmia je porucha v rýchlosti kontrakcie srdca. Je častejšia u mladých ľudí a môže byť spojená so zvýšeným dýchaním počas cvičenia.
 • Sinusová bradykardia - spomalenie myokardiálnych rytmov.
 • Sínusová tachykardia - zvýšená srdcová frekvencia.
 • Predsieňová asystólia (úplné potlačenie sínusového uzla).
 • Blikanie arytmie. Lekári charakterizujú tento typ arytmie ako hrudný flutter - srdce sa začína znižovať rýchlejšie (až 150 úderov za minútu), potom dokonca rýchlejšie (až 300 úderov za minútu), predsiene sa úplne nezmlúčia a komory to robia nie rytmicky.
 • Heart block. Pulz zmizne, srdcová frekvencia sa katastrofálne zníži, pacient sa môže stať v bezvedomí, srdcový blok môže tiež spustiť konvulzívny syndróm.

Mnoho abnormalít srdcového rytmu (predsieňové predsieňové príhody, sínusová tachykardia) nemusí byť pacientom pocitom a vo väčšine prípadov naznačujú, že osoba má určitú extrakardiálnu patológiu (zvýšená funkcia štítnej žľazy atď.) Bez toho, aby spôsobila akékoľvek následky.

Obzvlášť život ohrozujúce sú komorové tachykardie, ktoré sú v 85% prípadov priamou príčinou náhlej srdcovej smrti.

Bradykardia sa považujú za o niečo menej nebezpečné (v 15% prípadov spôsobujú náhlu srdcovú smrť), ktoré sú sprevádzané krátkodobou náhlou stratou vedomia.

Príznaky srdcových arytmií u dospelých

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Najčastejšie príznaky arytmií sú tieto príznaky:

 • častý tlkot srdca;
 • všeobecná slabosť;
 • pocit ťažkosti v hrudnom segmente;
 • pocit plnosti hrudníka s vlhkosťou;
 • napoly v bezvedomí stave;
 • pocit nedostatku kyslíka;
 • rozsiahla bolesť;
 • závraty.

Okrem toho koža tváre osoby trpiacej arytmiou sa stáva šedivou. Je to spôsobené tým, že krv prúdi do hlavy nerovnomerne. Kapilárno-cievny systém sa nedokáže vyrovnať s preťažením, začína krvácanie. V niektorých prípadoch to môže mať dôsledky vo forme žilovej siete.

 • Pacienti majú intenzívny tlkot srdca s nepríjemnými, možno bolestivými pocitmi v oblasti srdca.
 • zníženie tlaku;
 • závraty;
 • slabosť;
 • bolesť v srdci;
 • ťažkosti pri vykonávaní fyzickej práce.
 • nedostatok vzduchu;
 • potenie;
 • obavy;
 • bledosť kože.
 • Zvyčajne sa spočiatku objavuje paroxysmaticky taká arytmia a frekvencia a trvanie záchvatov sú individuálne.
 • U mnohých pacientov sa po niekoľkých útokoch zistí chronická forma, v iných sa pozoruje veľmi zriedkavé krátke zhoršenie, ktoré nedosahuje žiadny pokrok.

V každom prípade, ak existujú nejaké nezrovnalosti v srdcovom rytme, potom je to dôvod na návštevu špecialistu. Ak sa tieto príznaky liečia frivolne, banálna tachykardia alebo iný typ arytmie môže viesť k prudkému zhoršeniu zdravia a dokonca k náhlej smrti.

Čo je nebezpečná arytmia: komplikácie pre ľudí

Arytmie sú plné vývoja život ohrozujúcich komplikácií:

 • srdcová astma (nedostatočné dodávanie krvi do pľúc);
 • pľúcny edém (oddelenie krvi od kapilár v alveolách pľúc);
 • cerebrálna ischémia (deprivácia kyslíka);
 • hemodynamické poruchy (pohyb krvi cez cievy);
 • zníženie krvného tlaku na život ohrozujúce podmienky (arytmický kolaps);
 • trombóza (tvorba krvných zrazenín, ktoré narúšajú normálny prietok krvi v ušiach Atria);
 • tromboembolizmus (oddelenie krvnej zrazeniny a úplné prekrytie lumen všetkých ciev);
 • kardiogénny šok (akútne srdcové zlyhanie so smrteľným výsledkom 80%);
 • fibrilácia a chvenie komôr (ekvivalent k zástave srdca).

Arytmia srdca (jej formy, život ohrozujúce) zvyšuje riziko náhlej srdcovej smrti (10-15% do piatich rokov od začiatku patológie).

diagnostika

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie.

 • Elektrokardiogram. Elektródy sú pripojené k hrudníku, ramenám a nohám pacienta. Zisťuje sa trvanie kontrakcií srdcového svalu a intervaly sú stanovené.
 • Echokardiografia. Používa ultrazvukový snímač. Lekár dostáva obraz srdcových komôr, pozoruje pohyb ventilov a stien a špecifikuje ich veľkosť.
 • Denné monitorovanie EKG. Táto diagnóza sa nazýva aj metóda Holter. Pacient neustále nosí prenosný rekordér. To sa deje počas dňa. Lekári dostávajú informácie o tepovej frekvencii v stave spánku, odpočinku a aktivite.

Pre účinnú liečbu je potrebné navštíviť lekára, aby zistil, či je arytmia súbežným ochorením základnej choroby alebo seba. Tiež je potrebné určiť typ arytmie. Potom musíte dodržiavať lekárske predpisy.

Ak pocítite časté (rytmické alebo nepravidelné) kontrakcie srdca, prerušenie srdcovej činnosti alebo krátkodobé prípady výpadku v očích, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Je mimoriadne dôležité zaregistrovať arytmiu na elektrokardiograme, aby ste určili jej mechanizmus, lebo sa môže liečiť až potom a iba ak viete, s čím liečíte.

Ako liečiť srdcovú arytmiu?

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Doteraz sa v klinickej praxi používajú antiarytmické lieky, ktoré sú podľa ich mechanizmu účinku rozdelené do 4 tried:

 1. Lieky na stabilizáciu membrán (blokátory sodíkových kanálov).
 2. β-blokátory (lieky, ktoré znižujú silu a srdcovú frekvenciu).
 3. Blokátory draslíkových kanálov (antagonisty draslíka).
 4. Blokátory kalciového kanála (antagonisty vápnika).

upokojujúce

Priradenie sedatív:

 • Tinktura valeriánov a motherwort o 20-30 kvapiek na recepciu
 • Tablety Persen
 • Rastlinný extrakt Altalex
 • Tinktura alebo tablety Novo passit
 • Upokojujúci zber bylín č.2

Ak je arytmia sprevádzaná bolesťou v srdci, a vymenovať Valocordin Corvalol 25-30 klesne na 1 príjem.

Okrem týchto farmaceutických prípravkov sú tabletky pripisované pacientovi, ktorého účelom je pôsobiť na srdcový sval, zlepšovať vodivosť jeho buniek a urýchliť metabolické procesy. Tieto lieky zahŕňajú:

 • Aymalin (na zníženie excitability myokardu a prevenciu tachykardie)
 • Pulsnorma
 • chinidín
 • Lidokaín (má analgetický účinok)
 • Allapinín (na normalizáciu sodíkových iónov v krvi)
 • Ritmonorm a ďalšie.

Vitamíny a stopové prvky

Úplné liečenie arytmií by malo zahŕňať nielen užívanie blokátorov, ale aj užívanie liekov na báze vitamínov a mikroelementov, ako aj výrobky s ich zvýšeným obsahom.

 • S nedostatkom draslíka - Smektovit, Asparkam, Medivit, ovocie (najmä banány), sušené ovocie a zelenina.
 • S nedostatkom horčíka - "Magne B6", "Asparkam", "Magnistad", "Medivit", semená a orechy.

Cvičenie pre arytmiu

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba.

Pravidlá pre cvičenie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu zdvihnite ruky nad hlavu, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, znížte ruky do zadku.

Prvá pomoc pre ľudí s arytmiou

 1. Prvá pomoc pri srdcových arytmiách je poskytnúť úplný odpočinok, aby pacient položil dole, ale ak sa cíti nepríjemne súčasne, skúste meniť niekoľko pórov, aby ste zaistili úplné pohodlie.
 2. Je potrebné otvoriť okná - nechať pacientovi prístup na čerstvý vzduch, možno dokonca dať nápoj niektorého zo sedatív (Valocordin, Corvalol, tinktúra valeriánov alebo motherwort). Zvyčajne sa spúšťa špecifikovaný algoritmus a útok MA je ukončený.
 3. Ak stav zostáva závažný, je potrebné normalizovať činnosť srdca s vracaním. Je možné vyvolať reflex podráždením hrtana prstami. Stimulácia pomôže ľahko obnoviť rytmus srdcového svalu doma, a to aj pri neprítomnosti zvracania.
 4. Odporúča sa jednoduché dýchacie cvičenie: zatvorte oči a zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych počas 2-3 sekúnd. Súbežne musíte stlačiť očné viečka (trikrát na 10 sekúnd na minútu).

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľudových prostriedkov na arytmiu sa poraďte s kardiológom.

 1. Infúzia koreňa valeriánov. Polievková lyžica zdroja sa naleje do teplej vody (vhodná je teplota miestnosti) v množstve 200-250 ml a infúzia trvá 10-12 hodín. Potom je nástroj filtrovaný a spotrebovaný v dezertnej lyžičke 4 krát denne.
 2. Plody čiernej reďkovky. Čerstvá reďkovková šťava sa užíva 15 ml trikrát denne. Na zvýšenie terapeutického účinku kvapaliny sa zmieša s rovnakým množstvom včelieho medu.
 3. Cibuľa s jablkom. Nakrájajte malú cibuľu a 1 jablko. Mixujte a užívajte v intervaloch medzi jedlami 2 krát denne po dobu 1 mesiaca. Arytmia zmizne!
 4. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.
 5. Vezmite štyri čerstvo zozbierané kvetenstvo nechtíka a čajová lyžička suchého mletého mäty, zakryjte vriacou vodou a nechajte aspoň 30 minút. Po ochladení sa infúzia prefiltruje a pridá sa lyžica medu, všetko sa dôkladne premieša. Odporúča sa konzumovať trikrát denne v 100 ml.

jedlo

S pomocou správnej výživy sa arytmia srdca nemôže vyliečiť, ale je možné minimalizovať dôsledky a znížiť riziká výskytu. Hlavná pozornosť by sa mala venovať rovnováhe a poskytovaniu srdcového svalu so všetkými potrebnými mikroelementmi. Nesprávna výživa môže byť impulzom na narušenie endokrinného systému, dôležité organy začínajú vyvažovať.

Aké potraviny s arytmiou majú dovolené jesť:

 • Pohánka, otruby, uhorky, špenát, avokádo, orechy, hrášok, fazuľa, kvasnice: sú bohaté na horčík;
 • Banány, petržlen, hrozienka, sušené marhule, kapusta, zemiaky: obsahujú draslík;
 • Morské a mliečne výrobky, ryby, repa, kukurica, artičoky, kapusta, semená - hlavné zdroje vápnika.

Okrem vyššie uvedeného, ​​s terapeutickou stravou pre arytmiu, je vhodné jesť hnedé riasy a pridať rezy repy a mrkvy do šalátov a polievok. Je tiež dovolené jesť mäso, ale iba nízkotučné odrody.

Čo vylúčiť z diéty?

Lekárske dietetické potraviny v prípade arytmií úplne vylučujú nasledujúce produkty:

 • Marinády, konzervované jedlá, údené mäso;
 • nakladaná zelenina;
 • Mastné mäso a omáčky;
 • Pikantné jedlá.

Okrem výrobkov je dôležité poznať zvláštnosti výživy v prípade arytmií, pretože konečný výsledok liečby závisí od ich dodržiavania.

Osobitná pozornosť v strave pacienta s fibriláciou predsiení by sa mala venovať množstvu a kvalite tekutého opitého. V tejto veci existuje niekoľko pravidiel, ktoré treba dodržiavať:

 • nemôžete piť nápoje, ktoré obsahujú kofeín - káva, silný čaj, energetické nápoje obsahujúce guaránový extrakt;
 • množstvo tekutého opitého na deň by sa malo znížiť na 1,5 litra, aby sa znížilo zaťaženie srdca;
 • Je užitočné piť bylinné čaje z mäty, citrónu, lipa a harmančeka. Užitočné bude slabý zelený čaj, stolová minerálna voda bez plynu.

Aby diéta priniesla pacientovi maximálnu úľavu, mali by ste do svojho životného štýlu pridať jednoduché cvičenie s jemnými cvičeniami, ktoré rozvinú srdcové svalstvo. Je dôležité piť aspoň 1,5 litra neoparbenej a ne-sýtenej vody počas dňa a tiež niekedy mať pôstné dni, počas ktorých je možné piť vývar bokov alebo vodu bez plynu.

Zistili sme, čo je pre chorobu, ako sa správne zbaviť symptómov arytmie. pre dospelého. Sledujte stav srdca, počúvajte ho a ak máte nejaké nepríjemné pocity - obráťte sa na svojho lekára.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je angina pectoris a ako ju liečiť?

Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca.

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

Systolický a diastolický tlak

Všeobecné koncepty: Cyklus ľudského srdca sa uskutočňuje v dvoch hlavných etapách: systole (sekvenčné kontrakcie predsiení a komôr) a diastoly. To je pre neho a dostal jeho meno prvky krvného tlaku.

Čo znamená ESR 30 pre ženu a ako ju znížiť

obsah

ESR 30 u ženy čo to znamená? Kompletný krvný obraz - toto je najbežnejšie vyšetrenie, ktoré sa robí na identifikáciu celkového klinického obrazu pacienta.

Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

Statíny pre cholesterol: výhody a poškodenie

Za dôkladným preskúmaním a testovaním. Po preskúmaní výsledkov ošetrujúci lekár dospel k záveru, že jeho pacient musí predpisovať lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.