Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Arytmia. Príčiny, symptómy, typy a liečba arytmií

Dobrý deň, drahí čitatelia!

V dnešnom článku sa s vami budeme zaoberať takým srdcovým stavom, ako sú arytmia, jej príčiny, symptómy, typy, diagnostika, prevencia a liečba tradičnými a ľudovými prostriedkami. Takže...

Arytmia je patologický stav, porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie excitácie a kontrakcie srdca.

V normálnom stave sa srdce koná v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60 až 80 úderov za minútu. S potrebami tela môže srdce spomaliť alebo zrýchliť svoju prácu. Arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od normálneho normálneho sínusového rytmu.

Arytmia. ICD

ICD-10: I47 - I49
ICD-9: 427

Príčiny arytmie

Každý typ arytmie má svoju vlastnú príčinu, v niektorých typoch môžu byť príčiny podobné.

Príčiny rôznych typov arytmií:

- používanie alkoholu, fajčenie;
- používanie energie a iných kofeínových nápojov;
- užívanie určitých liekov;
- stres;
- nadmerná fyzická námaha, prepätie;
- ochorenia štítnej žľazy;
- ochorenia nadobličiek;
- ochorenia kardiovaskulárneho systému (ischemická choroba srdca, ochorenie chlopní, zlyhanie srdca, srdcové ochorenie, myokarditída atď.);
- hypertenzia;
- diabetes;
- nádory mozgu;
- traumatické poranenie mozgu;
- obezita;
- menopauza;
- porušenie pomeru draslíka, sodíka a vápnika vo vnútri buniek myokardu a v extracelulárnom prostredí.

Symptómy arytmie

Poruchy rytmu sa môžu vyskytnúť úplne bez symptómov. Počas preventívneho EKG môže lekár zistiť arytmiu. Ale častejšie poruchy srdcového rytmu spôsobujú hmatateľné príznaky:

- zrýchlený srdcový tep;
- pomalý tlkot srdca;
- pocit palpitácie a prerušenia hrudníka;
- bolesť alebo tlak v hrudníku;
- dýchavičnosť;
- závraty;
- strata vedomia (alebo stav blízky tomuto).

Komplikácie (dôsledky) arytmií

Ak sa arytmia nelieči, potom srdcové arytmie môžu zvýšiť riziko vzniku takých ochorení a komplikácií, ako sú:

- mŕtvica;
- infarkt myokardu;
- kongestívne zlyhanie srdca;
- tvorba krvných zrazenín;
- náhle zastavenie srdca (s nástupom klinickej smrti).

Typy arytmií

bradykardia

Pri sínusovej bradykardii je srdcová frekvencia až 55 a menej úderov za minútu. Môže sa cítiť ako nepríjemné pocity v oblasti srdca, slabosti a závratov. Tento typ arytmie môže byť tiež u zdravých ľudí samotných alebo v spánku.

Jeho výskyt môže byť spôsobený hypotenziou (arteriálnou hypotenziou), ako aj sprievodným ochorením srdca pri súčasnom znížení funkcie štítnej žľazy.

Sínusová tachykardia

Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu, cíti sa ako tlkot srdca v hrudi.

Výskyt tohto typu arytmie môže byť často spôsobený nadmernou fyzickou námahou, emocionálnym nadmerným zaťažením, horúčkou (s prechladnutím a infekčnými ochoreniami), ako aj srdcovými ochoreniami a inými príčinami arytmií.

Paroxysmálna tachykardia

To je správny rytmus srdca, ale častý. Pri tomto type arytmie je srdcová frekvencia 140 až 240 úderov za minútu. V tomto prípade človek cíti slabosť, palpitácie a zvýšené potenie.

Môže sa náhle rozbehnúť a zmiznúť rovnako náhle. Príčiny tohto typu arytmie sú rovnaké dôvody ako iné typy arytmie.

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení je náhodná kontrakcia jednotlivých svalových vlákien, zatiaľ čo predsienia nie sú úplne znížené a komory sú znížené ne-rytmicky, s frekvenciou 100-150 úderov za minútu. Pri atriálnom fluttere sa pravidelne znižujú s frekvenciou 250-300 úderov za minútu. Človek nie vždy cíti tlkot srdca a nedodržiava zmeny v jeho zdravotnom stave. Ale častejšie sa ľudia s fibriláciou predsiení sťažujú na flutter hrudníka, bolesť v srdci a dýchavičnosť.

Tento typ arytmie sa vyskytuje pri chorobách a chybách srdca, štítnej žľazy, alkoholizmu.

Najnebezpečnejšou rytmovou poruchou je blikanie a chvenie komôr. Môže sa vyskytnúť pri akejkoľvek vážnej chorobe srdca, elektrickým zraneniam, predávkovaní určitými liekmi. Je charakterizovaná náhlym zastavením funkcie srdca, nedostatkom pulzu, stratou vedomia, chrumkavým dýchaním, kŕčmi a dilatovanými žiakmi. V takomto prípade je potrebná núdzová lekárska starostlivosť: umelé dýchanie a vonkajšia nepriama masáž srdca.

Respiračná arytmia

Dýchacia arytmia je abnormálne striedanie srdcových tepien. Obvykle sa vyskytuje u detí a dospievajúcich.

Respiračná arytmia vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu a neovplyvňuje jej pohodu.

predčasná komplex

Pri extrasystoloch dochádza k predčasnému (mimoriadnemu) kontrakcii srdcového svalu. Cíti sa ako zvýšenie hrudníka alebo vyblednutia.

Možno ju pozorovať u zdravých ľudí, môže to byť spôsobené aj rôznymi chorobami a zlé návyky.

Heart block

Tento typ arytmie je spojený so spomalením a zastavením vedenia impulzov pozdĺž štruktúr myokardu. Znakom blokády je periodické zmiznutie impulzu. Blokády môžu byť úplné alebo neúplné.

Takéto stavy môžu sprevádzať mdloby a kŕče. Pri úplnej priečnej blokáde môže dôjsť k zlyhaniu srdca a náhlej smrti.

Diagnóza arytmie

Niektoré typy arytmií človek absolútne nevidí, takže ich možno identifikovať pomocou takých diagnostických metód, ako sú:

- elektrokardiografia (EKG);
- echokardiografia;
- denné alebo viacdenné monitorovanie EKG,
- Ultrazvuk.

Najdôležitejšou metódou diagnostiky arytmií je samozrejme EKG. Ale nemôže vždy preukázať arytmiu, pretože ukazuje srdcovú frekvenciu iba počas obdobia, v ktorom je napísaná, a záchvaty arytmií sa môžu náhle objaviť a byť krátke.

Liečba arytmií

Je to dôležité! Ak potrebujete účinnú liečbu arytmií, musíte navštíviť lekára, aby ste zistili, či je arytmia sprievodnou chorobou základnej choroby alebo seba. Tiež je potrebné určiť typ arytmie. Potom musíte dodržiavať lekárske predpisy.

Arytmia môže byť ako samostatné ochorenie, tak ako symptóm sprievodnej choroby. Ak ide o samostatnú chorobu, liečba sa uskutočňuje pomocou liekov, ktoré normalizujú rytmus srdca. Ak je arytmia komplikáciou sprievodnej choroby, ktorá bola príčinou jej výskytu, potom po liečbe základnej choroby môže arytmia prechádzať sama, avšak vo väčšine prípadov sú predpísané arytmické lieky.

Čo s arytmiami? Odborníci odporúčajú:

1. Šport.
2. Diéta.
3. Vitamíny a stopové prvky.
4. Lieky.
5. Postupy.

Robiť šport

Mierna fyzická aktivita rozvíja srdcový sval, posilňuje ju a prispieva k urýchleniu metabolizmu kyslíka. Závažné záťaže sú, samozrejme, zakázané, ale najlepšia voľba budú ľahké každodenné ranné cvičenia. Denné prechádzky na čerstvom vzduchu sú tiež užitočné.

Arytmická diéta

Je potrebné nasýtiť vaše telo s vitamínmi, dať tuk a vyprážané. Jedzte: zeleninu, ovocie, sušené ovocie, zeleninu, semená, orechy, ryby, pečeň a mliečne výrobky. Parou alebo pečte, znížte množstvo soli a sladkosti.

Vitamíny a stopové prvky

Úplné liečenie arytmií by malo zahŕňať nielen užívanie blokátorov, ale aj užívanie liekov na báze vitamínov a mikroelementov, ako aj výrobky s ich zvýšeným obsahom.

S nedostatkom draslíka - Smektovit, Asparkam, Medivit, ovocie (najmä banány), sušené ovocie a zelenina.

S nedostatkom horčíka - "Magne B6", "Asparkam", "Magnistad", "Medivit", semená a orechy.

Lieky na arytmiu

Všetky použité lieky na arytmiu sú blokátory, ktorých pôsobenie je zamerané na posilnenie buniek a ochranu srdca pred negatívnymi účinkami rôznych faktorov.

Arytmické lieky sú rozdelené do 4 skupín blokátorov:

Beta-blokátory - ochrana myokardu pred sympatickým vplyvom: "Atenolol", "Bisoprolol", "Metoprolol", "Propranolol", "Tseliprolol", "Egilok".

Draselné kanály - poskytujú bunkám odpočinok a zotavenie: "Amiodarón", "Bretilium", "Dofetilid", "Ibutilid", "Kordaron", "Ornid".

Vápnikové kanály - ióny sú nevyhnutné pre srdcovú kontrakciu, preto lieky zabraňujú jej prechodu do buniek: Amlodak, Amlodipine, Brocalcin, Verapamine, Diocardin, Isoptin, Nimotop.

Sodné kanály - robia bunky odolné voči vonkajším vplyvom a náhlej stimulácii: "Difenin", "Psycain", "Meksiletin", "Novokainamid", "Lidocaine", "Propafenón", "Rhythmylene", "Fenytoin", "Quinidín".

Liečba arytmií ľudových liekov

Je to dôležité! Nemôžete predpisovať liečbu sami. Pred liečbou sa poraďte so svojím lekárom, pretože aj ľudové prostriedky môžu poškodiť telo.

Infúzia valeriánov. 1 polievková lyžica. lyžicu nasekanej valeriánovej koreňovej výplne s 1 šálkou vriacej vody (izbová teplota). Trvajte v zapečatenej nádobe po dobu 8-12 hodín, napnite a vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 3-4 krát denne.

Vývar z valeriána. 2 lyžičky nalijeme 100 ml vody, varíme 15 minút a vezmeme 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 3-4 krát denne pred jedlom.

Infúzia nechtíka. 2 lyžičky nechtových kvetov naliať 2 šálky vriacej vody, nechať stáť 1 hodinu a napätie. Pijte 0,5 pohára 4 krát denne.

Infúzia citrónového balzamu. 1 polievková lyžica. lyžička naliať 2,5 šálky vriacej vody, nechať stáť niekoľko hodín (zabalené) a napätie. Píšte 0,5 šálky 3-4 krát denne. 1 za 2 mesiace trvať týždenné prestávky.

Tinktura hloh. 10 g sušeného hrdzavého ovocia nalejeme 100 ml vodky a necháme 10 dní. Naplňte a podajte 10 kvapiek vody 3x denne pred jedlom.

Odvar z kvetov hlohu. 5 g kvetov hlohu preliate 1 šálku vriacej vody, zakryte, zahrievajte vo vodnom kúpeli po dobu 15 minút, ochlaďte a napnite. Pite 0,5 nápojov 2-3 krát denne 30 minút pred jedlom.

Reďkovka šťava s medom. Zmiešajte v pomere 1: 1 čerstvej čiernej semienky a medu. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžička 2-3 krát denne.

Infúzia prasličky. 1 polievková lyžica. lyžicu suchého nasekanej trávy prasličky nalijeme 400 ml vriacej vody, necháme 2 hodiny infúzie a napätie. Vezmite 1 polievkovú lyžičku. lyžičku 5-6 krát denne.

Snack z arytmie. Strouhajte zeler, pridajte petržlen, kôpru, majonézu a trochu soli. Jedzte zmes raz denne pred večerou. Takýto chutný liek môže byť konzumovaný samostatne a môže sa rozložiť na chlieb.

Cibuľa s jablkom. Nakrájajte malú cibuľu a 1 jablko. Mixujte a užívajte v intervaloch medzi jedlami 2 krát denne po dobu 1 mesiaca.

Prevencia arytmie

Na prevenciu arytmií odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá a odporúčania:

- sledovať vaše zdravie, liečiť akékoľvek ochorenia (infekčné, hypertenzia, ochorenie štítnej žľazy, kardiovaskulárne poruchy).

- jesť vpravo (menej sladké, vyprážané a mastné, viac ovocia, zeleniny, zeleniny);

- mierne sa venujte fyzickej aktivite (napríklad každý deň chodiť na čerstvom vzduchu a robiť ranné cvičenia);

- sledovať denný režim (zdravý spánok je veľmi dôležitým prvkom zdravia);

- vzdať sa zlých návykov (konzumácia alkoholu, fajčenie, užívanie energetických nápojov a drog);

- kontrolovať telesnú hmotnosť, zabrániť obezite (ak je už povolené, potom sa pokúste správne schudnúť);

- v prípade cukrovky, na kontrolu hladiny cukru v krvi a v prípade hypertenzie, tlaku;

- vyhýbajte sa stresu (radujte sa, láska, úsmev atď.).

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia?

Kvôli širokému rozšíreniu tejto choroby dnes nie je možné nájsť osobu, ktorá by nepočula o arytmiách. Je to častý príznak na ceste k ešte vážnejším chorobám. Ale aké sú príčiny arytmií?

Faktory vyvolávajúce arytmiu

Príčinou dysfunkcie srdca môžu byť veľmi odlišné účinky na naše telo. Existuje celý zoznam faktorov, ktoré závisia hlavne od typu arytmie. Identifikujú tiež bežné príčiny, ktoré výrazne zvyšujú riziko ochorenia. Tieto faktory zahŕňajú:

 • prítomnosť cukrovky;
 • výskyt duševného preťaženia;
 • diagnostika dysfunkcie štítnej žľazy;
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia);
 • akékoľvek zmeny fyziológie srdca spôsobené chorobou;
 • vystavenie silnému zásahu elektrickým prúdom;
 • pretrvávajúce užívanie nikotínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu;
 • vedľajší účinok užívania lieku;
 • prenos akútneho infarktu alebo zjazvenia.

Príčinou arytmií môže byť množstvo udalostí, od nadmernej konzumácie alkoholu, narušenia hormonálnej rovnováhy tela a končiaceho príliš veľkým fyzickým alebo emocionálnym stresom.

Liečba arytmií je niekedy veľmi zložitá a vyžaduje chirurgickú intervenciu. Preto sa od útleho veku odporúča viesť zdravý životný štýl.

Podrobnejšie, môžete maľovať príčiny ochorenia pre každý typ arytmie.

Klasifikácia arytmií a faktorov jej výskytu

Arytmia sa klasifikuje podľa dvoch kritérií: miesto výskytu a frekvencia srdcových kontrakcií. Zvážte všetky typy ochorení.

Tachykardia a bradykardia

Tachykardia, to znamená rýchly tep srdca so srdcovou frekvenciou (HR) 90-100 úderov za minútu, nie je vždy znakom ochorenia, rovnako ako bradykardia. Posledná je pomalý tlkot srdca od srdcového tepu až po 60-55 a menej. Tieto javy môžu byť normálne reakcie tela. Napríklad počas spánku, odpočinku alebo trénovanej osoby je srdcová frekvencia 60 úderov za minútu celkom dostatočnou hodnotou. Tiež, ako pri fyzickom a emocionálnom strese, srdce biť viac ako 90 krát za minútu, nebude odchýlkou ​​od normy.

Tachykardia sa často vyskytuje ako dôsledok zvýšeného stresu, ako aj následku ochorenia alebo infekcie. Bradykardia je najčastejšie spojená so poruchou štítnej žľazy. Liečba týchto diagnóz je prevažne liekom podávaná, ale musí byť bezodkladne sledovaná lekárom.

Fibrilácia predsiení alebo fibrilácia predsiení

Tento typ ochorenia sa vyznačuje slabými, ale veľmi častými atriálnymi kontrakciami. Takáto práca atria je ďaleko od normy, pretože v zdravom srdci robia jediný silný tlak. V tomto prípade sa srdcová dysfunkcia prejavuje v nekonzistentnej atriálnej fibrilácii. Do minúty sa môže vyskytnúť až 700 kusov. Príčinou fibrilácie môže byť zmena fyziológie srdca, porucha štítnej žľazy a niekedy silná otravu. Vírusové infekcie, hypertenzia, diabetes mellitus alebo zmeny súvisiace s vekom môžu spôsobiť ochorenie.

Táto choroba sa považuje za veľmi závažnú, takže jej liečba musí byť naliehavá a kontrolovaná špecialistom, pretože môže byť smrteľná.

Predsieňový flutter

Ide o dysfunkciu srdca v blízkosti vyššie popísanej atriálnej fibrilácie. Je to však menej chaotické, čo spôsobuje až 350 predsieňových aktivácií za minútu. Táto podmienka je spôsobená rovnakými príčinami ako fibrilácia. A rovnako ako fibrilácia predsiení, flutter je pre človeka mimoriadne nebezpečný. Jeho liečba musí prebiehať pod dohľadom špecialistu.

Supraventrikulárna tachykardia

Typ ochorenia charakterizovaného výskytom spontánnych srdcových palpitácií až 160-250 úderov za minútu. Táto podmienka môže trvať krátky čas - len niekoľko sekúnd a veľmi dlho - niekoľko hodín. Príčiny tejto arytmie môžu byť:

 • prítomnosť abnormálnych dráh, vrodená alebo získaná patológia srdcového vodivého systému;
 • stresové situácie;
 • intoxikácia tela.

Syndróm Wolff-Parkinson-White

Ide o vrodené ochorenie, ktoré je pomerne zriedkavé - iba 0,3% populácie. Táto patológia môže spôsobiť epizodické záchvaty arytmií. Avšak pri zachovaní normálneho životného štýlu sa liečba nevyžaduje a ochorenie môže byť asymptomatické. Výskyt provokujúcich faktorov vo forme preťaženia alebo otravy môže viesť k prejavu syndrómu.

Gastrická tachykardia

Choroba je sprevádzaná zrýchlenou (viac ako 200 krát za minútu) elektrickými impulzmi v komorách. Tento jav spôsobuje abnormálne zrýchlenie srdcového tepu. Poskytuje takú arytmiu, spravidla akékoľvek poškodenie srdca.

Komorová fibrilácia

Vystupuje v podobe poruchy srdcového rytmu. Ventricles sa nepravidelne, veľmi rýchlo a nepravidelne zmenšujú. Choroba je spôsobená zmenou fyziológie srdca.

Syndrómy krátkeho alebo predĺženého QT intervalu

Toto je dysfunkcia srdcového systému, ktorá spôsobuje rýchle, nekoordinované srdcové činy. To sa odzrkadľuje v názve syndrómu, pretože intervaly QT ukazujú rytmy srdca v celom dobre známej kardiograme. Niekedy existujú vážne odchýlky v práci srdca, čo vedie k smrti kvôli náhodnosti rytmu. Príčiny syndrómu sú často genetické poruchy. Tiež výskyt ochorenia môže byť spôsobený vedľajšími účinkami liekov a nedostatkom alebo prebytkom vápnika a draslíka.

Syndróm chorého sínusu

Sínusový uzol je vzdelanie, ktoré prispieva k prenosu pulzu a kontrakcii predsiení v určitom rytme. Syndróm slabosti je poškodenie arteriálneho uzla, v dôsledku čoho dochádza k oslabeniu alebo dokonca k strate automatizmu vo svojej práci. Ak funguje zle, zníži sa srdcová frekvencia na abnormálne nízke frekvencie. Choroba sa vyskytuje v dôsledku narušenia štruktúry uzla v dôsledku choroby. Stáva sa, že syndróm slabosti uzla sa vyvíja v dôsledku vrodených znakov srdca.

Ektopické rytmy

Niekedy sa vyskytujú ektopické rytmy v dôsledku oslabenia synoarteriálneho uzla. Tieto rytmy sú kontrakcie srdcového svalu pod vplyvom automatizmu iných častí vodivého systému alebo myokardu. Vznikajú z dôvodu porušenia sínusového uzla alebo iných častí srdca. Zvýšená práca ektopického centra môže spôsobiť urýchlenie ektopického rytmu. Choroby kardiovaskulárneho systému, endokrinné poruchy a infekčné ochorenia môžu vyvolať ochorenie. Liečba ektopických rytmov je potrebná, pretože choroba je život ohrozujúca.

Heart block

Niekedy pomalá aktivita vodivého impulzu alebo jeho ukončenie spôsobuje poruchy fungovania srdcového systému. Srdcové bloky môžu byť rôzne, líšia sa stupňom spomalenia a miestom výskytu. Príčiny tejto dysfunkcie môžu byť mnohé. Hlavnými faktormi, ktoré vyvolávajú ochorenie, sú: intoxikácia, ischemická choroba, predávkovanie liekmi a zápal srdcového svalu.

Včasná liečba tejto choroby môže zachrániť život človeka.

beats

Niekedy vzniká impulz mimo uzol dutín, prečo začína predčasné kontrakcie srdca. Komory nemajú dostatok času na vyplnenie krvi a sval už je v kontrakte. Zdá sa, že extrasystoly pripomínajú buď vyblednutie alebo tlak v oblasti srdca. Existuje veľa faktorov, ktoré vyvolávajú ich výskyt, ale treba zdôrazniť účinky drog, alkoholu, nikotínu, poškodenia fyziológie svalu a psycho-emocionálneho nadmerného tlaku. Liečba sa môže uskutočňovať s liekom, čo je najdôležitejšie, pod dohľadom lekára.

Arytmia srdca - príčiny a príznaky ochorenia. Príznaky a liečba

Ľudské srdce je úžasný orgán. Jeho bunky nezávisle vytvárajú impulzy, pod vplyvom ktorých srdce bije. Vznikajú zo sínusového uzla svalových vlákien, čím sa srdcový rytmus nemení. Pravidelný tep srdca umožňuje krv pohybovať po celom tele, ale ak dôjde k zlyhaniu rytmu, tento jav sa nazýva arytmia. Sínusový uzol normálne generuje pulznú frekvenciu 60 až 90 úderov za minútu. Srdcové arytmie sú prerušenia svojej práce, ktoré generujú pulznú frekvenciu nad alebo pod normou.

Čo je arytmia srdca a ako sa prejavuje?

Keď zdravé srdce bije, človek to necíti. Ak je jeho emocionálne pozadie zvýšené alebo frekvencia kontrakcií stúpa po silnom namáhaní, považuje sa to za normálnu reakciu tela na podnety. Arytmia je patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí takých ochorení, ako sú:

 • neurocirkulačná dystonia;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • kardiomyopatia;
 • po infarkte myokardu;
 • ischemická choroba;
 • hypertenzia;
 • získanej alebo vrodenej choroby srdca;
 • počas tehotenstva.

S arytmiou človek počuje tlkot srdca. Pacienti sa často sťažujú na prerušenie alebo vyblednutie, keď sa zdá, že "motor" sa má zastaviť. Vzácny rytmus (menej ako 40 úderov za minútu) alebo častý (nad 160) vedie k nedostatočnej výžive mozgu kyslíkom, preto patológia často sprevádza slabosť, závrat, bolesť hlavy a dokonca aj mdloby. Lekári sa domnievajú, že nervový stres je hlavnou príčinou zmätenosti srdcovej práce.

Príčiny abnormalít srdcového rytmu

Príčiny patológie sú rôzne. Môžu to byť menopauzálne zmeny v ženskom tele, patológia štítnej žľazy, nadledviny alebo nerovnováha draslíka, vápnika alebo sodíka. Vedie k arytmiám nadmernej spotrebe alkoholických nápojov, drog, fajčenia. Ak sú prerušenia srdcového tepu spôsobené emočnou depresiou, problém prechádza rýchlo a bez následkov. Ak sa príznaky objavujú príliš často alebo dlho nezostanú, je to vážny dôvod navštíviť lekára.

Typy a príznaky

V lekárskej praxi existuje viac ako tucet odrôd tejto patológie. Arytmia rôznych druhov je odlišná v mechanizme výskytu, manifestácie, povahy choroby. Často zdravé osoby majú sínusovú tachykardiu, v ktorej sa urýchľuje srdcový rytmus. V prípade závažných srdcových ochorení sa prakticky nevyskytuje.

bradykardia

Ak je nízka srdcová frekvencia, pod 55 za minútu, je to príznak bradykardie. Hlavné príznaky:

 • prudký pokles sily;
 • pokles krvného tlaku;
 • predčasná únava;
 • časté závraty.

Terapeut určuje prítomnosť bradykardie na základe elektrokardiogramu: poruchy rytmu sú jasne viditeľné na páske. Lekár určuje frekvenciu a príčinu príznakov, ich závažnosť, dĺžka trvania, tiež hrá veľký vek pacienta. Príčiny bradykardie sú rôzne ochorenia: ateroskleróza, post-infarktové jazvy, myokarditída a iné ochorenia. Endokrinné ochorenia, ťažké infekcie alebo vysoký krvný tlak môžu spomaliť srdcovú frekvenciu. Ak chcete zbaviť sa bradykardie, zvyčajne vykonajte liečbu drogami.

tachykardia

Tachykardia sa nazýva rýchly srdcový tep, ktorý má odlišný pôvod. Frekvencia kontrakcií niekedy dosahuje 100 úderov za minútu. V závislosti od príčiny môže byť tachykardia patologická a fyziologická. Ak sa fyziologická forma ochorenia objaví u zdravého človeka z dôvodu akútnych reakcií na vonkajšie faktory, potom je patologická tachykardia povinnou prítomnosťou nejakého druhu srdcového ochorenia.

Nebezpečenstvo tachykardie spočíva v tom, že znižuje množstvo emitovanej krvi, čím sa zníži prívod krvi do komôr. To ovplyvňuje krvný tlak a vnútorné orgány nie sú dostatočne zásobované krvou. Predĺžená tachykardia znižuje účinnosť srdca. Hlavné príznaky ochorenia:

 • zosilnený impulz;
 • tmavnutie očí;
 • bolesti na hrudníku;
 • závraty;
 • strata vedomia

beats

Bežný typ srdcovej arytmie, keď je podaný s oneskorením alebo s jednotlivými komorami, je bije. Často existuje ventrikulárna odroda tohto typu arytmie, ktorá sa deje u pacientov a zdravých ľudí. Hlavným dôvodom takýchto zlyhaní srdca je stres alebo nadmerná práca, ale často sa pozorujú údery z účinkov alkoholu, kofeínu, tabaku a iných stimulantov. Pacienti sa sťažujú na príliš silné rany, ako aj na pocit úplného zastavenia.

Symptómy extrasystolov zahŕňajú aj:

 • nedostatok vzduchu;
 • potenie;
 • obavy;
 • bledosť kože.

Liečba vyžaduje použitie liekov. V polovici prípadov nie je extrasystólia spojená s ochorením srdca, ale s vegetatívnymi alebo psychoemoionálnymi poruchami, elektrolytovou nerovnováhou tela, prácou močového systému, reflexnými účinkami z gastrointestinálneho traktu alebo dlhodobým užívaním akýchkoľvek liekov.

Fibrilácia predsiení

Chaotické budenie srdcového rytmu, zášklby alebo časté predsieňové kontrakcie sprevádza fibrilácia predsiení. Niekedy srdcová frekvencia dosahuje 350-600 úderov za minútu. Ak predsieňová fibrilácia trvá dlhšie ako 48 hodín, riziko ischemickej mozgovej príhody a krvných zrazenín sa zvyšuje. Lekári rozlišujú chronické a prechodné formy tejto choroby. Chronická predsieňová fibrilácia trvá viac ako 7 dní a prechodná forma je opakovaná.

Zjavenie symptómov závisí od stavu ventilových prístrojov, myokardu a zvláštností ľudskej psychózy. Zvyčajne sa spočiatku objavuje paroxysmaticky taká arytmia a frekvencia a trvanie záchvatov sú individuálne. U mnohých pacientov sa po niekoľkých útokoch zistí chronická forma, v iných sa pozoruje veľmi zriedkavé krátke zhoršenie, ktoré nedosahuje žiadny pokrok. Ak máte atriálnu fibriláciu, pozrite si video nižšie, kde Dr. Myasnikov vám povie, čo má urobiť, keď sa choroba vyskytne:

Heart block

Keď impulz prechádza cez vodivý systém, niekedy narazí na prekážku, v súvislosti s ktorou nastane oneskorenie rytmu alebo sa pohybuje na spodných častiach. V prvom variante sa blokáda nazýva neúplná a druhá - dokončená. Srdcový blok je vrodený alebo získaný. Pri vrodenej blokáde, ak sa rytmus pohybuje od 50 do 60 úderov za minútu, osoba nepotrebuje liečbu, ale potrebuje iba preventívne opatrenia. So získanou blokádou lekári predpisujú lieky, ktoré zlepšujú výmenu draslíka v srdcovom systéme.

Liečebné metódy

Liečba arytmií závisí od príčiny ochorenia, fyziologických procesov v tele a od veku pacienta. Lekári si vždy nevyberajú lieky, lebo užívanie veľkého množstva liekov môže nepriaznivo ovplyvniť vodivý systém. Existujú nasledujúce spôsoby liečby ochorenia:

 • špeciálna strava;
 • ľudové cesty;
 • lieky (tablety, injekcie);
 • dýchacie cvičenia;
 • akupresúra;
 • homeopatie;
 • chirurgická intervencia (kauterizácia srdcového tkaniva).

Diéta a špeciálna diéta

Prerušenie srdcového rytmu sa často vyskytuje vtedy, keď je nedostatok draslíka v tele, preto sú užitočné produkty obsahujúce tento stopový prvok s tachykardiou alebo akoukoľvek inou formou arytmie. Medzi ne patrí: banány, petržlen, sušené ovocie, čierne ríbezle, kapusta, zemiaky a slnečnicové semená. Dôraz sa kladie na výrobky obsahujúce vápnik: ryby, morské plody, orechy, mliečne výrobky, semená, repa, kukurica. Tiež lekári odporúčajú používať droždie, hrášok, uhorky, špenát, otruby, pohánka, fazuľa, v ktorých je v prípade arytmie veľa horčíka.

Všetky produkty by mali byť varené v rúre, v pare alebo varené. Fritovanie potravín je prísne zakázané. Mala by výrazne obmedziť spotrebu cukru a opustiť:

 • Smotanové cukrovinky;
 • údené mäso, uhorky;
 • uhorky, konzervované potraviny;
 • korenené korenie;
 • žiaruvzdorné syry;
 • tučné mäso;
 • alkohol v akejkoľvek forme.

Aby diéta priniesla pacientovi maximálnu úľavu, mali by ste do svojho životného štýlu pridať jednoduché cvičenie s jemnými cvičeniami, ktoré rozvinú srdcové svalstvo. Je dôležité piť aspoň 1,5 litra neoparbenej a ne-sýtenej vody počas dňa a tiež niekedy mať pôstné dni, počas ktorých je možné piť vývar bokov alebo vodu bez plynu.

Ľudové prostriedky: byliny a poplatky

Porušenie rytmu a srdcovej frekvencie je úspešne liečené pomocou ľudových prostriedkov. Bylinné odvar pomôže srdcu, ak sa budete držať zdravého životného štýlu: jesť správne, sledovať hmotnosť a cvičenie. Tu sú bylinky, ktoré pomáhajú s arytmiami akéhokoľvek druhu:

 • Valeriánsky koreň (2 diely), rakva (1 diel), trávnatá tráva (2 diely), aníza obyčajná (1 diel). Zhromaždite brúsenie, 1 lyžičku. Nalijeme 200 ml vriacej vody, trváme 30 minút, trváme 1/3 šálky 3 krát denne.
 • Bylinková bylina (40 g), citrónový balzam (40 g), pohánka (40 g). Zbierka sa mieša, drví, 2 lyžičky. nalejte do smaltovanej nádoby a naplňte 200 ml vriacej vody. Trvajte na to, aby bujón dokončil chladenie a stlačte, napätie, pridajte vodu do pôvodného objemu a pijte počas dňa malé dychy. Tento liek sa užíva 2 týždne, potom sa uskutoční 7-dňová prestávka a opäť musíte piť 2 týždne denne.
 • Kvety sú palina, vínna kôra, čierny ríbezľ (v 2 častiach), koreň kože korenia (1 diel). Všetky zmiešané, drvené, 2 lyžičky. suroviny sa nalejú 200 ml vriacej vody, zber sa vloží do termosu po dobu 12 hodín. Infúzia sa užíva v malých dúškoch počas dňa. Kurz: 7 dní, prerušenie 4 dni a potom opäť 7 dní.
 • Kvety hloh (1 lyžica) Chop, nalejte 200 ml vriacej vody, kryt s vekom, na nízkej teplote, aby sa odparil na polovicu objemu. Cool, piť s arytmiami akéhokoľvek druhu denne na 1 lyžičku. 3 krát pred jedlom po dobu 3 mesiacov.

lieky

Terapeutické opatrenia sú tiež zamerané na zlepšenie srdcového rytmu. Lieky sú rozdelené do skupín a samostatné prostriedky, ktoré sa používajú na zmiernenie akútneho záchvatu. Antiarytmické liekové skupiny:

 1. Blokátory sodíkového kanála, ktoré stabilizujú bunkové membrány, znižujú ich excitabilitu a obdobie kontrakcií srdca. Patria sem Lidocaine, Novocain a všetky moderné deriváty.
 2. Beta blokátory. Znižujú silu a frekvenciu kontrakcií srdca, čím eliminujú stimulujúcich mediátorov. Patria medzi ne neselektívne lieky, napríklad propranolol, karvedilol a kardio-selektívne - Atenolol, Metoprolol, Bisoprolol.
 3. Blokátory draslíkových kanálov, ktoré zvyšujú čas, keď myokard srdca nedáva žiadnu odozvu na podnety. Tieto lieky (Sotogeksal, Kordaron) sa široko používajú pri liečbe predsieňovej fibrilácie.
 4. Blokátory kalciových kanálov (Diltiazem, Veraparmil). Prerušujú transport iónov, pri ktorých dochádza ku kontrakcii srdcových svalov.

Zistite, čo takoetahikardiya - príznaky a liečbu choroby doma.

Dýchacie cvičenia

Respiračná gymnastika je schopná okysliť krvné cievy, zlepšiť krvný obeh, je užitočná pre akýkoľvek typ arytmie, najmä v počiatočných štádiách ochorenia. Takéto cvičenia zlepšujú prirodzený dýchací proces, riadia pohyb membrány a brušnej steny. Gymnastika vytvára racionálne brušné dýchanie namiesto dýchania v hrudníku, v ktorom vzduch cirkuluje nezávisle od respiračných pohybov. Približné komplexné každodenné dýchacie cvičenia pre akúkoľvek arytmiu:

 1. Stojaca, stojaca trochu polovice, nohy od seba, hlavu rovno, pravá ruka vytiahnutá k boku. Ľavá nosná dierka sa upína voľnou rukou a pravidelne sa vdychuje cez pravú, pritiahnutím pravou rukou do nosa. Na konci vdychovania pravá ruka uzavrie pravú nosnú dierku a pomaly sa vydychuje cez ľavú časť, ktorá sa do tejto doby musí uvoľniť.
 2. Sedí na stoličke. Pomaly vdychujte cez pravú nosnú dierku a po rýchlom vydychovaní vľavo. Opakujte niekoľkokrát v oboch sekvenciách.
 3. Zhlboka a pomaly dýchajte cez obe nosné dierky, zadržte si dych a potom pomaly vydychujte.
 4. Veľmi pomalé vdychovanie cez ústa: pery s rúrkou, napodobňovanie vťahovania vzduchu cez slamku, zadržanie dychu a potom veľmi pomalý výdych.

Čo je nebezpečné ochorenie: možné dôsledky

Pri srdcových arytmiách klesá objem krvi v aorte, preto sa v mozgu vytvára nedostatok kyslíka. Človek má pocit ostrého závraty, pri ktorom niekedy stráca vedomie. A keď v tom čase pracuje vo výške, vedie auto alebo prechádza vozovkou s dieťaťom? Dôsledky zlyhaní v srdci sú smutné. Niektoré typy patológie vedú k rozvoju akútneho srdcového zlyhania, angíny pektoris, pľúcneho edému, keď pacient vyžaduje naliehavú operáciu.

Každé šiesté zdvih sa objaví po diagnostikovaní srdcovej arytmie. Najmä u pacientov s chronickým extrasystolom, keď neprítomnosť predsieňovej kontrakcie vyvoláva krvnú stasu alebo tvorbu zrazenin, ktoré sa pohybujú krvou cez cievy a zastavujú sa a upchávajú. Cieľom takejto krvnej zrazeniny je často mozog, čoho dôsledkom je mŕtvica.

prevencia

Vzhľadom na stupeň nebezpečenstva choroby zahŕňa prevencia ochorenia veľký súbor činností vykonávaných pod dohľadom lekára. Po prvé, pri zisťovaní poruchy srdcového rytmu je potrebné znížiť účinky stresu, tabaku a alkoholu na telo. Nemal by sa dávať väčší význam stravovaciemu prostrediu, pretože do potravy sa zavádzajú potraviny bohaté na vitamíny a stopové prvky. Podľa odporúčania lekára by mala byť drogová prevencia.

Neoddeliteľnou súčasťou preventívnych opatrení pre všetky typy arytmií je meraná fyzická aktivita: chôdza, plávanie, dychové cvičenia, denné ranné cvičenie. Po konzultácii s lekárom v komplexe telesnej aktivity sú povolené aktívne športy: chôdza alebo beh na lyžiach, tréning na kardiovaskulárnych zariadeniach alebo bežiaci pás. Rovnako dôležité je aj kontrola hmotnosti a krvného tlaku, ako aj boj proti preťaženiu a stresu.

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Arytmia z toho, čo by mohlo byť

Jednou z najťažších úsekov kardiológie je arytmológia (samostatná klinická disciplína zaoberajúca sa úpravou rôznych porúch srdcového rytmu). Patologický stav vyplývajúci z problémov so systémom srdcového vedenia, ktorý zabezpečuje schopnosť orgánu vykonávať rytmické kontrakcie, sa nazýva srdcová arytmia. Podľa štatistík ide o približne 15% z celkového počtu srdcových ochorení a často pri absencii naliehavých lekárskych opatrení spôsobuje rozvoj srdcového zlyhania a dokonca môže viesť k smrti.

Čo je arytmia?

Hlavné elektrofyziologické funkcie srdcového tkaniva zahŕňajú automatizmus, vodivosť, excitabilitu, kontraktilitu a refraktivitu. Pri poruchách vedenia (schopnosť buniek vytvárať elektrické impulzy) sa vyskytujú excitabilita (schopnosť srdca excitovať pod vplyvom impulzov) a automatizmus (automatické generovanie impulzných signálov), frekvencia, rytmus a správna sekvencia kontrakcií srdca, t.j. porušila koordinovanú prácu orgánu. V klinickej praxi sa tento patologický stav, ktorý sa vyskytuje pod vplyvom jedného alebo viacerých etiologických faktorov, nazýva arytmia.

Príčiny arytmií

Existuje mnoho príčin porúch srdcového rytmu. Sú extracardioká (nekardiálna), srdcová a idiopatická.

Extracardiálne faktory

 • Nadmerná fyzická námaha
 • Stresujúce situácie;
 • Intoxikácia liekom (poruchy srdcového rytmu spôsobené vplyvom diuretík, srdcových glykozidov, antiarytmík a psychotropných látok, adrenergných napodobenín nepriamej akcie);
 • Otravy nikotínom alebo alkoholom;
 • Intoxikácia kofeínom;
 • Endokrinné patológie (hypertyreóza);
 • Organické a funkčné lézie centrálneho nervového systému;
 • Nerovnováha elektrolytov (hnačka, vracanie, dehydratácia);
 • Prehriatie alebo prechladnutie tela;
 • Dysfunkcia autonómneho nervového systému;
 • PMS (premenštruačný syndróm);
 • Kusy hmyzu;
 • Zvýšenie telesnej teploty;
 • Feochromocytóm (nádor nadobličiek);
 • Elektrické a mechanické poranenia;
 • Genetické faktory (dedičná kardiomyopatia).

Srdcové faktory

 • Zlyhanie srdca;
 • CHD (ischemická choroba srdca);
 • hypertenzia;
 • Vrodené a získané srdcové chyby;
 • Infekčná a neinfekčná príčina myokarditídy;
 • Chirurgická intervencia a diagnostická manipulácia srdca.
 • Sklerodegeneratívne zmeny súvisiace s vekom v systéme myokardu a srdcového vedenia (náhrada svalových buniek srdcového svalu vláknovým tkanivom).

Mechanizmus rozvoja arytmie

Vodivý systém srdca, pozostávajúci zo špecializovaných buniek, ktoré produkujú a vedú elektrické impulzy, zabezpečuje správne fungovanie orgánu. V sínusovom uzle (vodič rytmu umiestnený v hornej časti pravého predsiene) sa vytvorí impulzný signál, ktorý spúšťa kontrakciu srdca. Ďalej sa rozširuje na predsieň a potom na komory, čo spôsobuje ich zníženie. Vzhľadom na skutočnosť, že každý kardiomyocyt (bunka vodivého systému) má schopnosť pravidelne vytvárať elektrické impulzy, existuje pravdepodobnosť ich prevládania nad impulzmi kardiostimulátora. Avšak existujú prípady, kedy nie každý pulz vedie ku kontrakcii srdca, alebo jeden pulzný signál spôsobí niekoľko kontrakcií. Všetky tieto situácie spôsobujú rôzne poruchy srdcového rytmu.

Klinické formy arytmií

 1. Tachykardia (ventrikulárna a supraventrikulárna).
 2. Bradykardia.
 3. Arytmia.
 4. Porušenie intraventrikulárneho a atrioventrikulárneho vedenia.
 5. Dysfunkcia sínusového uzla.

Podľa charakteru klinického priebehu sú srdcové arytmie perzistujúce a prechodné, môžu byť akútne a chronické.

Príznaky tachyarytmií (tachykardia)

V závislosti od miesta zdroja porúch srdcového rytmu sú tachyarytmie rozdelené na ventrikulárne a supraventrikulárne.

Klinické príznaky fibrilácie predsiení

Fibrilácia predsiení alebo fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou, ktorá sa vyznačuje nárastom srdcovej frekvencie na 600 úderov za minútu. Môže byť trvalá, pretrvávajúca a paroxysmálna. Najcharakteristickejšími príznakmi fibrilácie predsiení sú palpitácie, dýchavičnosť, nepríjemné pocity alebo bodavé bolesti v oblasti srdca, zvýšené potenie, časté močenie a svalová slabosť. Pacienti sa sťažujú na pocity bezstarostného strachu, často sa pozoruje stav paniky, závraty a mdloby.

Symptómy paroxyzmálnej tachykardie

Paroxysmálna tachykardia je patologický stav sprevádzaný paroxyzmami (infarktmi) so srdcovou frekvenciou 140 až 220 úderov za minútu. Náhle vyvíjajúce sa a tiež náhle potlačujúce narušenie pulzácie srdca, charakterizované zachovaným pravidelným rytmom, môže mať iné trvanie (od niekoľkých sekúnd po niekoľko dní).

V závislosti od miesta lokalizácie vzrušenia je paroxyzmálna tachykardia rozdelená do troch foriem: prepartum, ventrikulárna a atrioventrikulárna. Útoky arytmie sprevádzajú závraty, necitlivosť a kontrakcia v hrudníku, v oblasti srdca a hluk v ušiach. Niektorí pacienti môžu mať neurologické príznaky (oslabenie dobrovoľných pohybov (hemiparéza), poškodenie reči). Medzi charakteristické príznaky paroxyzmálnej tachykardie patrí aj mierne zvýšenie telesnej teploty, nevoľnosť, akumulácia plynov v čreve a zvýšené potenie. Po záchvate pacienta vzniká polyúria (uvoľnenie veľkého množstva moču s nízkou hustotou). Pri dlhodobej súčasnej supraventrikulárnej arytmii sa pozoruje pokles krvného tlaku, vzniká silná slabosť a mdloby sú možné.

Symptómy sínusovej bradykardie

Tento typ arytmie sa vyznačuje srdcovou frekvenciou nepresahujúcou 60 úderov za minútu. Najčastejšie sa bradykardia vyvíja na pozadí organických lézií srdca. Porucha srdcového rytmu (srdcová frekvencia pod 40 úderov za minútu) sprevádza slabosť, lepkavý studený pot, bolesť v oblasti srdca, závrat, nestabilita krvného tlaku, možná krátkodobá strata alebo zmätenosť, znížená pamäť a koncentrácia, krátke poruchy videnia. Najnebezpečnejším stavom bradykardie sú záchvaty (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes), ktoré trvajú asi minútu. Pri absencii včasnej lekárskej starostlivosti môže byť útok oneskorený a vedie k ukončeniu dýchania.

Symptómy extrasystoly

Extrasystol je porucha srdcového rytmu charakterizovaná výskytom jednej alebo viacerých mimoriadnych kontrakcií srdcového svalu. Medzi najcharakteristickejší príznaky ochorenia patria ťažké srdcové zlyhanie, krátkodobé zastavenie a následné hmatateľné záchvaty. Často sa pacienti sťažujú na bolesť na hrudi, nedostatok vzduchu, strach a bezproblémovú úzkosť, zvýšené potenie. V závislosti od lokalizácie excitačného zamerania sú poruchy extrasystolického srdcového rytmu predsieňové, ventrikulárne a atrioventrikulárne (atrioventrikulárne).

Diagnóza arytmií

Prvým štádiom diagnostikovania srdcových arytmií je vykonanie anamnézy a fyzického vyšetrenia pacienta.

Prístrojové diagnostické metódy zahŕňajú neinvazívne a invazívne výskumné metódy. Pacientovi je pridelené:

 • EKG (elektrokardiografia) srdca;
 • Holter monitoring (EKG, vykonávaný počas dňa alebo niekoľkých dní);
 • echokardiografia;
 • ultrazvuk;
 • transesofageálna elektrofyziologická štúdia (CPEPI) srdca;
 • intrakardiálna elektrofyziologická štúdia (VEI);
 • Ultrazvuk štítnej žľazy;
 • test s fyzickou aktivitou (pod kontrolou EKG, krvný tlak, pulz a celkový blaho pacienta);
 • kompletný krvný obraz;
 • krvný test pre INR (medzinárodný normalizovaný pomer);
 • biochemický krvný test

Liečba arytmií

Výber taktiky liečby je založený na príčine, type poruchy srdcového rytmu a všeobecnom stave pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Liečba arytmií liečiv

Doteraz sa v klinickej praxi používajú antiarytmické lieky, ktoré sú podľa ich mechanizmu účinku rozdelené do 4 tried:

 1. Lieky na stabilizáciu membrán (blokátory sodíkových kanálov).
 2. β-blokátory (lieky, ktoré znižujú silu a srdcovú frekvenciu).
 3. Blokátory draslíkových kanálov (antagonisty draslíka).
 4. Blokátory kalciového kanála (antagonisty vápnika).

U pacientov trpiacich chronickými kardiovaskulárnymi patológiami (koronárne ochorenie srdca, chronické zlyhanie srdca, arteriálna hypertenzia) sa okrem antiarytmík používajú inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu, ako aj statíny, diuretiká, lieky na zníženie krvného tlaku, kombinované liečivá a tak ďalej.

Chirurgická liečba

 1. EX (srdcová stimulácia).
 2. Implantácia kardioverter-defibrilátora.
 3. Rádiofrekvenčná ablácia (katéter).

Prevencia arytmií

Aby sa zabránilo vzniku porúch srdcového rytmu, je potrebné striktne dodržiavať všetky lekárske odporúčania týkajúce sa liečby základného ochorenia (hypertenzia, tyreotoxikóza, ochorenie koronárnych artérií, aterosklerotická kardiálna skleróza, vrodené a získané srdcové chyby, mitrálna stenóza atď.).

Aby sa zabránilo fibrilácii predsiení, pacientom sa odporúča, aby vyvážili stravu, opustili silnú kávu, čaj a lieh. Dôležitým faktorom prevencie a inhibície vývoja choroby je mierna fyzická aktivita, chôdza na čerstvom vzduchu, vzdanie sa zlých návykov, dosiahnutie vnútorného pokoja (užívanie sedatív, autoškolenie), udržanie telesnej hmotnosti v stabilnom stave, neustále monitorovanie hladín cukru a cholesterolu, kompletný odpočinok a spánok.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.

Aneuryzma predsieňového septa (WFP): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma predsieňového septa (skrátená ako WFP), jeho typy. Príčiny patológie, čo môžu byť príznaky. Ak je liečba nevyhnutná a kedy nie.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Diagnóza HDL cholesterolu - príčiny zníženia a spôsoby normalizácie

Nedávno sme všetci spolu verili, že akýkoľvek cholesterol je veľmi zlý a snažili sme sa vyhnúť jedlám s vysokým obsahom. Potom vedci a lekári vyriešili tento problém a dospeli k záveru, že iba prebytočný "zlý" cholesterol poškodzuje telo a "dobrý" cholesterol je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie všetkých systémov ľudského tela.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

Kompletná charakteristika aterosklerotického srdcového ochorenia

Z tohto článku sa dozviete: čo je aterosklerotická choroba srdca (skrátená ako ABS), čo spôsobuje jej rozvoj. Symptómy a diagnostika tejto choroby, metódy konzervatívnej a chirurgickej liečby.