Srdcové ochorenie sa vyskytuje v staršom veku, čo dáva pacientovi nepohodlie, pálenie v hrudníku, bolesť. Príznaky srdcových arytmií môžu rušiť mladých ľudí, hlavnou vecou nie je ignorovať symptóm. Nemusíte byť lekárom, aby ste pochopili: nie je to samostatná choroba, ale "náznak" tela, že kardiovaskulárny systém zlyhá.

Srdcová arytmia - príznaky a liečba

Choroby srdca sa stávajú chronickými, počet záchvatov závisí od životného štýlu pacienta, pravidelnosti preventívnych opatrení. Pre tých, ktorí nevedia, aká je arytmia a jej príznaky, je potrebné objasniť: táto abnormálna zmena spája skupinu patológií myokardu a cievneho systému. Vyjadruje sa zhoršený srdcový rytmus, ktorý je charakteristický pre bradykardiu, tachykardiu, údery a iné ochorenia špecifikovaného orgánu. Kardiológ pomôže presnejšie určiť srdcové choroby.

Fibrilácia predsiení

Keď tlak v hrudníku a pulz dosiahne 600 úderov za minútu, ide to príznaky srdcovej fibrilácie. Choroba sa vyskytuje častejšie ako iné diagnózy z oblasti kardiológie, má niekoľko modifikácií. Závažnosť príznakov arytmie závisí od zdravotného stavu pacienta, ale je potrebné ho v každom prípade liečiť. Celkový klinický obraz je nasledovný:

 • zrýchlený srdcový tep;
 • bolestná bodavosť oblasti myokardu;
 • zvýšené potenie;
 • časté močenie;
 • svalová slabosť;
 • bolesti kĺbov;
 • neprimerané záchvaty paniky, obsedantné nápady;
 • závraty, časté mdloby.

Ako liečiť fibriláciu predsiení

Účinná liečba nie je zameraná na úplné zotavenie, ale na predĺženie obdobia remisie, potlačenie symptómov. Predtým, než sa zbavíte fibrilácie predsiení, je potrebné identifikovať patogénny faktor a odstrániť ho. Takéto manipulácie by sa mali uskutočňovať pod kontrolou EKG, aby sa včas rozpoznala srdcová abnormalita a určili, ktoré procesy tela priamo ovplyvňujú jeho vzhľad. Hlavným účelom užívania liekov je normalizácia rytmu predsiení na kontrolu frekvencie kontrakcií myokardu. Odporúča sa užívať nasledujúce lieky:

 • membrány stabilizujúce liečivá;
 • antagonisty draslíka;
 • antagonisty vápnika;
 • beta-blokátory;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín.

Sínusová arytmia

V modernej medicíne existuje niekoľko diagnóz, ktorých priebeh sprevádza zvýšenie srdcovej frekvencie. Symptómy arytmie sínusovej odrody sú trochu odlišné od predchádzajúcej patológie, môžu mať krátku alebo dlhotrvajúcu povahu. Symptómy arytmií sú reprezentované nasledujúcimi zmenami vo všeobecnom blahu pacienta:

 • skok v krvnom tlaku;
 • zrýchlenie srdcového rytmu pri prenášaní závažia a morálneho preťaženia;
 • časté mdloby;
 • zmätenosť;
 • strata pamäti, neschopnosť sústrediť sa;
 • dlhotrvajúce kŕče;
 • krátkodobá strata bývalej zrakovej ostrosti.

Musí sa chápať, že existuje sínusová arytmia a bradykardia. V prvom prípade sa srdcová frekvencia stráca pod vplyvom provokujúceho faktora a v poslednom prípade srdcová frekvencia spomaľuje až 40 úderov za minútu bez zjavného dôvodu. Pacienti s rizikom by sa mali naučiť, čo je srdcová arytmia - príznaky, liečba, predpovede, objasnenie prítomných kardiológov. V opačnom prípade, pri absencii užívania liekov a pri poskytovaní lekárskej starostlivosti, zástava srdca, smrť nie je vylúčená.

Liečba sínusovej arytmie

Intenzívna liečba začína podrobnou diagnostikou. EKG je najinformatívnejšia neinvazívna metóda, ktorá pomáha identifikovať zameranie patológie a jej hlavnej príčiny. Každá liečba srdca musí byť sprevádzaná prítomnosťou plánovaného vyšetrenia, inak klinický výsledok nemusí spĺňať očakávania pacienta. Ak sa manifestuje srdcová sínusová arytmia, liečba poskytuje pozitívny trend pri výbere nasledujúcich liekov:

 • sedatíva, zriedkavejšie - trankvilizéry;
 • antiarytmické lieky;
 • lieky na zlepšenie vodivosti srdcových impulzov;
 • homeopatické lieky;
 • vazodilatačné liečivá - iba podľa indikácií.

Prvá pomoc

Vzhľadom na to, že arytmia už neprichádza do prvej generácie, ľudia na to zvykli a teraz dokážu zastaviť bolestivý útok doma. Tento prístup pomáha eliminovať chirurgický zásah a v niektorých prípadoch dokonca šetrí život človeka, rýchlo odstraňuje rušivé príznaky. Núdzová starostlivosť o arytmiu je správna činnosť pacienta zameraná na normalizáciu srdcovej frekvencie a zastavenie akútneho záchvatu bolesti. V tomto prípade hovoríme o takýchto manipuláciách:

 1. Ak je pacient vedomý, mal by uzavrieť nos. Zhlboka sa nadýchnite a potom sa pevne utiahnite, snažte sa vytlačiť časť vzduchu z pľúc. Takýmto verejným spôsobom je potrebné vyprovokovať zvracanie. Pri absencii pozitívnej dynamiky je potrebné intravenózne podávanie glykozidov.
 2. Ak je pacient v bezvedomí, musí byť umiestnený na rovnom povrchu a poskytnúť pomoc v núdzových situáciách. Otvorte oči a silne zatlačte na žiaky na 5-10 minút, zatiaľ čo ovládate prítlačnú silu. Tablety by sa nemali podávať, pretože v stave "úplného výpadku" sú niektoré nepodmienené reflexie narušené.
 3. Defibrilácia predsiení je potrebná v prípade paroxyzmálnej arytmie, ktorá je doplnená príznakmi srdcového zlyhania. Keď sa resuscitácia vykonáva doma, je potrebné použiť lieky ako Strofantin, Korglikon s NovoCainamidom.

telocvik

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba. Nie všetci pacienti plne porozumejú tomu, ako liečiť srdcovú arytmiu pomocou dýchacej gymnastiky, preto je komplex dostupný doma uvedený nižšie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu nadvihněte nad dieťa nadvihnuté zväzky, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, položte ruky do zadku.
 5. Lekári volajú vynikajúcu prevenciu fyzickej terapie srdcových arytmií, ktorú reprezentujú plávanie, cyklistika, tanec a klasický beh.

Ľudové opravné prostriedky

V domácnosti môžete vždy pripraviť liek proti búšenie srdca, hlavnou vecou je poznať recept, nerušiť proporcie antiarytmického zloženia. Liečba srdcových arytmií ľudovými prostriedkami je pomocná, sekundárna, pretože neumožňuje produktívne zmierniť akútnu bolesť, potlačiť recidívu. Nižšie je niekoľko účinných liekov na domáce použitie, ktoré pomáhajú účinne eliminovať príznaky srdcových arytmií u žien a mužov. Toto je:

 1. 20 hawthorn hrášok v pohári vriacej vody, strmé a trvajú na tom. Vezmite niekoľkokrát po jedle, najlepšie v chladenej forme, a nepijte tento účinný liek na srdce.
 2. Nalejte 3 polievkové lyžice. l. sušená tráva Eleutherococcus 500 ml vodky, infúzia po dobu 12 dní s denne miešanou sklenenou miskou. Vezmite si srdce pred jedlom 25 kvapiek, nejedzte jedlo o ďalšiu štvrtinu hodiny. Tento liek na arytmie je lepší ako pilulky.
 3. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Čo je arytmia? Príčiny a liečba arytmie doma

Arytmia je porušením frekvencie, rytmu a / alebo sekvencie kontrakcie srdca. Termín kombinuje rôzne príčiny, klinické prejavy a dôsledky zlyhania srdcového zlyhania: jeho zvýšenie (> 100 úderov za minútu, tachykardia); spomalenie (

Vysoké riziko tejto choroby u pacientov s cukrovkou, hypertenziou, obezitou. U žien sa arytmia často vyskytuje počas menopauzy a tehotenstva, čo je dočasný stav.

Významne závažnejšie príčiny sú srdcové ochorenia: myokarditída, ischemická choroba, srdcové chyby, infarkt myokardu, zhubné nádory. V týchto prípadoch je arytmia ukazovateľ, ktorému musí lekár venovať veľkú pozornosť, aby predpísal správnu včasnú liečbu.

klasifikácia

V medicíne existuje niekoľko typov arytmií - každá z nich sa v príznakoch líši a preto je potrebné diagnostikovať nielen arytmiu, ale aj jej špecifický typ - výber terapeutickej liečby bude závisieť od výsledkov.

 1. Sínusová arytmia. Najčastejšie diagnostikované u detí a dospievajúcich, ktoré sú charakterizované nesprávnym striedaním srdcových tepien. Pri tomto druhu porušenia sa nevyžaduje žiadna špecifická liečba, stav pacienta nie je narušený a normálny rytmus srdcového tepu sa môže rýchlo obnoviť bežným držaním dychu na niekoľko sekúnd.
 2. Sinusová tachykardia sa stanovuje ako diagnóza, ak srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu, samozrejme, bez zjavného dôvodu (beh, cvičenie, vzrušenie). Zvyčajne pri takejto tachykardii srdcová frekvencia nepresiahne 160 úderov za minútu za pokojných podmienok a iba za intenzívneho zaťaženia môže dosiahnuť až 200 úderov. Je spôsobená mnohými faktormi spojenými s patologickými procesmi v tele, preto liečba takejto tachykardie je zameraná na základnú chorobu;
 3. Sinusová bradykardia. Arytmia tohto typu sa prejavuje znížením srdcovej frekvencie - u pacienta môže byť tento indikátor menej ako 55 úderov za minútu.
 4. Paroxysmatická tachykardia, podobná extrasystole, ktorá sa náhle rozvinie a tiež sa náhle zastaví, sa vyznačuje správnym prísnym rytmom, aj keď frekvencia kontrakcií môže dosiahnuť 240 úderov za minútu (predsieň) alebo výrazné zmeny v hemodynamike (ventrikulárne);
 5. Blikanie arytmie. Lekári charakterizujú tento typ arytmie ako hrudný flutter - srdce sa začína znižovať rýchlejšie (až 150 úderov za minútu), potom dokonca rýchlejšie (až 300 úderov za minútu), predsiene sa úplne nezmlúčia a komory to robia nie rytmicky.

Tremor a ventrikulárna fibrilácia sa považuje za najnebezpečnejší prejav arytmie u človeka. Toto sa obvykle vyskytuje na pozadí patologických stavov srdca, elektrického šoku, užívania určitých liekov.

Symptómy arytmie

Manifestácia zmien rytmu môže byť pre pacienta úplne neviditeľná, alebo má celkom hmatateľné znaky:

 • pocity palpitácie, prerušenia;
 • zvýšený alebo pomalý pulz;
 • pocit potopenia srdca;
 • ak je prietok krvi narušen, dochádza k závratom, môžu nastať epizódy straty vedomia.

Poruchy rytmu môžu byť trvalé a môžu sa vyskytovať vo forme paroxyzmov. V tomto prípade sa náhle objaví arytmia a tiež sa náhle zastaví.

Klinické príznaky fibrilácie predsiení

Fibrilácia predsiení alebo fibrilácia predsiení je najčastejšou poruchou, ktorá sa vyznačuje nárastom srdcovej frekvencie na 600 úderov za minútu.

Môže byť trvalá, pretrvávajúca a paroxysmálna. Najcharakteristickejšími príznakmi fibrilácie predsiení sú palpitácie, dýchavičnosť, nepríjemné pocity alebo bodavé bolesti v oblasti srdca, zvýšené potenie, časté močenie a svalová slabosť. Pacienti sa sťažujú na pocity bezstarostného strachu, často sa pozoruje stav paniky, závraty a mdloby.

Symptómy extrasystoly

Extrasystol je porucha srdcového rytmu charakterizovaná výskytom jednej alebo viacerých mimoriadnych kontrakcií srdcového svalu. Medzi najcharakteristickejší príznaky ochorenia patria ťažké srdcové zlyhanie, krátkodobé zastavenie a následné hmatateľné záchvaty.

Často sa pacienti sťažujú na bolesť na hrudi, nedostatok vzduchu, strach a bezproblémovú úzkosť, zvýšené potenie. V závislosti od lokalizácie excitačného zamerania sú poruchy extrasystolického srdcového rytmu predsieňové, ventrikulárne a atrioventrikulárne (atrioventrikulárne).

Symptómy sínusovej bradykardie

Tento typ arytmie sa vyznačuje srdcovou frekvenciou nepresahujúcou 60 úderov za minútu. Najčastejšie sa bradykardia vyvíja na pozadí organických lézií srdca. Porucha srdcového rytmu (srdcová frekvencia pod 40 úderov za minútu) sprevádza slabosť, lepkavý studený pot, bolesť v oblasti srdca, závrat, nestabilita krvného tlaku, možná krátkodobá strata alebo zmätenosť, znížená pamäť a koncentrácia, krátke poruchy videnia.

Najnebezpečnejším stavom bradykardie sú záchvaty (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes), ktoré trvajú asi minútu. Pri absencii včasnej lekárskej starostlivosti môže byť útok oneskorený a vedie k ukončeniu dýchania.

Symptómy paroxyzmálnej tachykardie

Paroxysmálna tachykardia je patologický stav sprevádzaný paroxyzmami (infarktmi) so srdcovou frekvenciou 140 až 220 úderov za minútu. Náhle vyvíjajúce sa a tiež náhle potlačujúce narušenie pulzácie srdca, charakterizované zachovaným pravidelným rytmom, môže mať iné trvanie (od niekoľkých sekúnd po niekoľko dní).

V závislosti od miesta lokalizácie vzrušenia je paroxyzmálna tachykardia rozdelená do troch foriem: prepartum, ventrikulárna a atrioventrikulárna. Útoky arytmie sprevádzajú závraty, necitlivosť a kontrakcia v hrudníku, v oblasti srdca a hluk v ušiach. Niektorí pacienti môžu mať neurologické príznaky (oslabenie dobrovoľných pohybov (hemiparéza), poškodenie reči). Medzi charakteristické príznaky paroxyzmálnej tachykardie patrí aj mierne zvýšenie telesnej teploty, nevoľnosť, akumulácia plynov v čreve a zvýšené potenie.

Po záchvate pacienta vzniká polyúria (uvoľnenie veľkého množstva moču s nízkou hustotou). Pri dlhodobej súčasnej supraventrikulárnej arytmii sa pozoruje pokles krvného tlaku, vzniká silná slabosť a mdloby sú možné.

diagnostika

Príznaky podozrenia na arytmiu je potrebné starostlivo sledovať. Príznaky úzkosti zahŕňajú nielen rýchly tlkot srdca, ale aj náhle vyblednutie srdca, pokles tlaku, slabosť, rozptýlené ospalosťou.

Ak máte vyššie uvedené príznaky, je načase navštíviť lekára a podstúpiť dôkladnú diagnostiku. Mali by ste sa obrátiť na kardiológa - najprv začne kontrolovať štítnu žľazu a identifikovať možné ochorenia srdca.

Vyvinula mnoho metód na diagnostiku arytmií. Elektrokardiogram je nevyhnutne zaznamenaný - môže to byť krátky a dlhý. Niekedy lekári vyvolávajú arytmiu na zaznamenávanie údajov a presnejšie určujú zdroj problému. Takto je diagnóza rozdelená na pasívne a aktívne. Pasívne metódy zahŕňajú:

V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Čo je nebezpečná arytmia?

Pokiaľ ide o sínusovú tachykardiu alebo bradykardiu, pacient najčastejšie pocíti ťažké nepohodlie počas neočakávaných záchvatov: závrat, rýchly alebo pomalý tlkot srdca, nevoľnosť, strach. Existuje aj všeobecná slabosť a malátnosť.

Tieto príznaky vážne ovplyvňujú blaho, ale nie sú život ohrozujúce a pri správnom režime a liečbe vedú k úplnému zotaveniu. Paroxysmálna arytmia, ktorá zasahuje do krvného obehu a je ukazovateľom prítomnosti srdcových ochorení, si vyžaduje vážnejší postoj. Extrasystoly môžu byť smrteľné a môžu naznačovať infarkt myokardu alebo iné závažné patológie.

Liečba arytmií

Účinné liečenie porúch správnej excitability a vedenia v srdci vyžaduje nielen individuálny prístup, berúc do úvahy existujúcu patológiu, ale aj komplexné vyšetrenie cieleného vplyvu na základnú príčinu ochorenia.

Najhorším spôsobom liečby arytmií je rada priateľov, pretože antiarytmické lieky vyžadujú individuálny výber, ktorý závisí od formy arytmie, od reakcie pacienta na terapeutické opatrenia, od prítomnosti sprievodných ochorení a od vlastnej citlivosti na liek. Jedna vec je jedna vec, druhá je druhá, preto môže vymenovať alebo poradiť len odborník v týchto záležitostiach.

Niektoré lieky sa však stále musia zastaviť, pretože pacienti sledujú novinky a veľmi sa zaujímajú o ich farmakologické účinky.

 • S ohromujúcou formou bradykardie bude implantácia kardiostimulátora najefektívnejšia. Odporúča sa v prípadoch, keď sú príznaky AV blokády alebo poklesy srdcovej frekvencie pod 40 krát za minútu. Ak nie je zníženie kontrakcií tak významné, liečba je obmedzená na lieky.
 • Pri predsieňovej fibrilácii je možné predpísať lieky počas obdobia záchvatov, ale ak je trvalá, potom je trvalá liečba. Medzi liekmi, ktoré sú najúčinnejšie, sú prokainamid, chinidín, kordarón, propanorm, prípravky draslíka, sedatíva. V niektorých prípadoch je možná elektrická kardioverzia. Je to najúčinnejšie v prvých 48 hodinách od času výskytu blikania a môže to byť lekárske alebo elektrické. V skutočnosti av druhom prípade je zameraná na koordináciu kontrakcií komôr a predsiení v správnom rytme. Neskôr sa pokusy normalizovať činnosť srdca môžu byť menej účinné v dôsledku vývoja procesov zrážania krvi v cievach a nevyhnutnej mŕtvice.

Čo sa týka respiračnej arytmie, nevyžaduje špeciálnu liečbu a v prípade sínusovej tachykardie, ktorá nie je spojená s dýchaním, je liečba zameraná na odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila túto patológiu.

Ako liečiť srdcovú arytmiu doma?

Môžete sa pokúsiť liečiť arytmiu doma, ale zároveň si uvedomte, že arytmia arytmie je iná. Dokonca aj lekárska liečba nemá niektoré formy, ale v jednoduchých prípadoch je možné, že silu rastlín pomôže.

 • Začatie liečby arytmií doma je veľmi žiaduce s výkonom a denným režimom. Rovnako ako pri akejkoľvek inej kardiologickej patológii, pacientovi je predpísaná diéta číslo 10, ktorá vylučuje mastné, vyprážané, nakladané, korenené, slané. Výživa by mala byť zlomková, pretože veľká časť potravy, ktorá sa užíva vo veľkých intervaloch, môže vyvolať arytmiu (zaťaženie potravou). Vášeň pre silnú kávu a čaj, a to ešte viac, nápoje obsahujúce alkohol, nepovedú ani k dobrému, môžu sa stať zdrojom poruchy rytmu.
 • Trvať na 1.sl. sušené kvetiny nechtíka v pol litri vriacej vody na hodinu. Vezmite si pol pohára infúzie pol hodiny pred jedlom trikrát denne. Je užitočné používať až 20 kvapiek liehovinovej tinktúry na kocke cukru 2 hodiny po jedle.
 • Tri poháre bobúľ z drviny rozdrvené a umiestnené do trojlitrovej nádoby. Vrchol s vriacou vodou zavrite veko a dajte nádobu na teplé miesto. Po niekoľkých hodinách, kmeň, pridajte med podľa chuti. Skladujte v pivnici alebo chladničke. Vypite 1/3 šálku pol hodiny pred jedlom po dobu tridsiatich dní. Je najúčinnejšie na liečbu srdcovej arytmie v troch chodoch s týždennými prestávkami.
 • Srdcová arytmia je ošetrená kôprom. Jedna tretina pohára semien vyleje 200 ml vriacej vody, nechajte 15-20 minút. Vezmite 1/3 šálky pol hodiny pred jedlom.
 • Tinktura hloh, kúpil v lekárni, vzal 30 kvapiek pred jedlom.
 • Variete 20-30 plodov hlohu v pohári vriacej vody, nechajte 15 minút. Pite počas dňa rozdelené na rovnaké časti.
 • Brew 1.s.l. sušené kvety alebo listy hlohu s pohárom vriacej vody, trvať dve hodiny, napätie. Vezmite 50 ml pol hodiny pred jedlom.
 • Rozotriejte okrúhlice, 2. pripravte pohár vriacej vody, ponechajte 15 minút na vodnom kúpeli. Polovica hodiny trvať na tom, aby ste stratili. Vezmite si pol sklenice pol hodiny pred raňajkami a obedom. Potom urobte čerstvý vývar.
 • Umyte 5 citrónov, nakrájajte, odstráňte kosti, mlejte. Pridajte 30 drvených marhúľových jadier, 300 g medu. Dôkladne premiešajte a počkajte pri izbovej teplote 8-10 hodín. Uchovávajte v chladničke. Vezmite 1.l. po raňajkách a večeri.
 • Ak je spánok narušený a nemôžete spať, môžete pripraviť nasledovné zloženie. Listy citrónového balzamu a valeriánskych koreňov, odobraté v rovnakých častiach, zmiešané s tromi časťami bylín. Výsledná zmes naleje 250 ml studenej vody a trvá 3 až 4 hodiny, potom štvrť hodiny vo vodnom kúpeli. Liečiť výsledný odvar, jesť niekoľko sipsov každý deň.
 • Napáliť pohár vriacej vody 4 kvety z nechtíka a 1 hodina. čajová mäta, trvať na tom. Vezmite si s medom štyrikrát denne.

Je skvelé, ak sa za pomoci ľudových liekov zabudne arytmia, ale ak vás to ešte stále obťažuje, musíte s týmto problémom prejsť priamo k lekárovi, aby ste zistili jeho pôvod, stupeň nebezpečenstva a nájsť liečbu.

arytmie

Arytmia je akékoľvek porušenie pravidelnosti alebo frekvencie normálneho srdcového rytmu, ako aj elektrickej vodivosti srdca. Arytmia môže byť asymptomatická alebo sa môže prejaviť ako srdcový tep, vyblednutie alebo prerušenie srdcovej činnosti. Niekedy sú arytmie sprevádzané závraty, mdloby, bolesť v srdci, pocit nedostatku vzduchu. Arytmie sú rozpoznané v procese fyzickej a inštrumentálnej diagnostiky (auskultácia srdca, EKG, CPECG, Holter monitoring, cvičebné testy). Pri liečbe rôznych typov arytmií sa používajú metódy lekárskej terapie a kardiálnej chirurgie (RFA, kardiostimulátor, kardioverter-defibrilátor).

arytmie

Pojem "arytmia" spája poruchy nukleácie a vedenie elektrických impulzov srdca, odlišné vo svojom mechanizme výskytu, prejavov a prognózy. Vznikajú v dôsledku porúch systému srdcového vedenia a zabezpečujú konzistentné a pravidelné kontrakcie myokardu - sínusového rytmu. Arytmie môžu spôsobiť vážne poruchy činnosti srdca alebo funkcie iných orgánov, ako aj samotné komplikácie rôznych závažných patologických stavov. Vykazujú pocit palpitácie, prerušenia, vyblednutie srdca, slabosť, závrat, bolesť alebo tlak v hrudníku, dýchavičnosť, mdloby. Ak chýba včasná liečba, arytmie spôsobujú záchvaty angíny, pľúcny edém, tromboembolizmus, akútne srdcové zlyhanie, zastavenie srdca.

Podľa štatistík je porušenie vodivosti a srdcovej frekvencie v 10-15% prípadov príčinou smrti srdcových ochorení. Štúdium a diagnostikovanie arytmií vykonáva špecializovaná sekcia kardiológie - arytmológia. Formuláre arytmie Tachykardia (zrýchlenie srdcovej frekvencie nad 90 úderov za minútu..), bradykardia (pokles srdcovej frekvencie nižšie ako 60 úderov za minútu..), arytmia (mimoriadne srdcovej kontrakcie), fibrilácia predsiení (chaotické zníženie jednotlivé svalové vlákna), blokáda prevodového systému a a kol.

Rytmická sekvenčná kontrakcia srdca je zabezpečená špeciálnymi myokardiálnymi svalovými vláknami, ktoré tvoria systém srdcového vedenia. V tomto systéme je vodičom rytmu prvého rádu sínusový uzol: v ňom sa generuje excitácia s frekvenciou 60-80 krát za minútu. Prostredníctvom myokardu pravej predsiene sa rozširuje na atrioventrikulárny uzol, ale to je menej dráždivý a dáva oneskorenie, takže átria najprv zníži a potom, ako šírenie excitačného zväzku jeho a ostatných oddielov vodivého systému, komôr. Preto vodivý systém poskytuje určitý rytmus, frekvenciu a sekvenciu kontrakcií: najprv sú atria a potom komory. Porážka vodivého systému myokardu vedie k rozvoju porúch rytmu (arytmií) a jeho individuálnych väzieb (atrioventrikulárny uzol, zväzok alebo jeho nohy) - k poruchám vedenia (blokáda). Súčasne sa môže zhoršiť koordinovaná práca ušných a ventrikulárnych komôr.

Príčiny arytmií

Kvôli príčinám a mechanizmom arytmie sú podmienečne rozdelené do dvoch kategórií: tých, ktoré súvisia so srdcovou patológiou (organickou) a tými, ktoré s ňou nesúvisia (anorganické alebo funkčné). Rôzne formy organických arytmií a blokád sú časté spoločníkmi srdcových patológiou: ischemickú chorobu srdca, myokarditída, kardiomyopatia, vrodené chyby a srdcové zranenia, zlyhanie srdca a komplikácie srdcovej chirurgii.

Základom vývoja organických arytmií je poškodenie (ischemické, zápalové, morfologické) srdcového svalu. Zabraňujú normálnemu šíreniu elektrického impulzu systémom srdcového vedenia do jeho rôznych častí. Niekedy poškodenie ovplyvňuje sínusový uzol - hlavný kardiostimulátor. Počas tvorby kardiálnej sklerózy tkanivo jazvy zabraňuje realizácii vodivých funkcií myokardu, ktoré prispievajú k výskytu arytmogénnych ložísk a vzniku porúch vedenia a rytmu.

Skupina funkčných arytmií zahŕňa neurogénne, dislektrolytové, iatrogénne, mechanické a idiopatické arytmie.

Development simpatozavisimyh arytmia neurogénna pôvod prispieva k nadmernej aktivácii tonusu sympatického nervového systému pod napätím, silné emócie, intenzívnej duševnej či fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol, silný čaj a káva, korenené jedlá, neurózy a tak ďalej. D. Aktivácia sympatického tonusu tiež spôsobiť ochorenie štítna žľaza (tyreotoxikóza), intoxikácia, horečnaté stavy, krvné choroby, vírusové a bakteriálne toxíny, priemyselná a iná intoxikácia, hypoxia. Ženy s premenštruačným syndrómom môžu pocítiť sympatické arytmie, bolesť srdca a dychtivosť.

Neurogénne neurogénne arytmie sú spôsobené aktiváciou parasympatického systému, najmä vagusovým nervom. Vagozavisimye arytmie sa zvyčajne vyskytujú v noci a môže byť spôsobená ochorenie žlčníka, čriev, žalúdočný vred 12 dvanástnikové vredy a žalúdka, ochorenia močového mechúra, pri ktorom zvýšená aktivita nervu vagus.

Dyselektrolytové arytmie sa vyvíjajú s nerovnováhou elektrolytov, najmä horčíka, draslíka, sodíka a vápnika v krvi a myokardu. Iatrogénne arytmie sú dôsledkom arytmogénneho účinku určitých liekov (srdcové glykozidy, β-blokátory, sympatomimetiká, diuretiká atď.).

Vývoj mechanických arytmií prispieva k poraneniam hrudníka, pádom, štrajkom, zásahu elektrickým prúdom atď. Idiopatické arytmie sa považujú za poruchy rytmu bez akýchkoľvek príčin. Pri vývoji arytmií zohráva dôležitú dedičnú predispozíciu.

Klasifikácia arytmie

Etiologická, patogenetická, symptomatická a prognostická heterogenita arytmií spôsobuje diskusiu o ich jednotnej klasifikácii. Anatomicky sú arytmie rozdelené na atriálnu, ventrikulárnu, sínusovú a atrioventrikulárnu. Vzhľadom na frekvenciu a rytmus srdcových kontrakcií bolo navrhnuté rozlíšiť tri skupiny porúch rytmu: bradykardiu, tachykardiu a arytmiu.

Najkompletnejšia je klasifikácia na základe elektrofyziologických parametrov porúch rytmu, podľa ktorých sa rozlišujú arytmie:

 • I. Spôsobené narušením vytvárania elektrického impulzu.

Táto skupina arytmií zahŕňa nomotopové a heterotopické (ektopické) arytmie.

Nomotopické arytmie sú spôsobené zhoršením automatizácie sínusového uzla a zahŕňajú sínusovú tachykardiu, bradykardiu a arytmiu.

Samostatne v tejto skupine sa vyskytuje syndróm slabosti sínusového uzla (SUS).

Heterotopické arytmie sú charakterizované tvorbou pasívnych a aktívnych ektopických excitovaných komplexov myokardu, ktoré sa nachádzajú mimo sínusového uzla.

Pri pasívnych heterotopických arytmiách je výskyt ektopického impulzu spôsobený spomalením alebo prerušením vedenia hlavného impulzu. Pasívne ektopickej komplexy a rytmy sú fibrilácie, ventrikulárna, porušovanie atrioventrikuoyarnogo spojenie migračného supraventrikulárneho kardiostimulátora zníženie pop.

Ak je aktívna heterotopie vyplývajúce mimomaternicové pulz vzrušuje myokardu skôr pulzné generované hlavne kardiostimulátora mimomaternicové a zníženie "prerušenie" sínusového rytmu srdca. Aktívne komplexy a rytmy sú: arytmia (ventrikulárnych pochádzajúce z átrioventrikulárneho spojenia), a paroxyzmálna tachykardia neparoksizmalnuyu (pochádzajúce z atrioventrikulárneho zlúčeniny atriálnej a ventrikulárnej tvar), flutter predsiení a kmitania (fibrilácie) predsiení a komôr.

 • II. Arytmie spôsobené poruchou intrakardiálneho vedenia.

Táto skupina arytmií sa vyskytuje v dôsledku zníženia alebo zastavenia šírenia impulzu cez vodivý systém. poruchami prenosu zahŕňajú sinoatrialnuyu, intraatrial, atrioventrikulárny (I, II a III) stupeň blokádu komory syndróm preexcitácie komôr, intraventrikulárne ramienka blok (jedno-, dvoj-, a tri-lúč).

 • III. Kombinované arytmie.

Arytmie, ktoré spájajú poruchy vedenia a rytmu, zahŕňajú ektopické rytmy s výstupným blokovaním, parasystolom a atrioventrikulárnou disociáciou.

Symptómy arytmií

Prejavy arytmií sa môže veľmi líšiť, a určuje frekvenciu a rytmus srdcových sťahov, ich vplyv na intrakardiálne, cerebrálna, renálnej hemodynamiky a funkciu ľavej komory. Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Hlavnými prejavmi arytmií je tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Palpitácie sa zvyčajne spájajú so sínusovou tachykardiou, záchvatmi závratov a mdloby so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu, vyblednutím srdca a srdcovým nepohodliem so sínusovou arytmiou.

V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.

Komplikácie arytmie

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

Diagnóza arytmií

Primárny stupeň diagnostiky arytmií môže vykonávať praktický lekár alebo kardiológ. Zahŕňa analýzu sťažností pacienta a stanovenie periférneho pulzu charakteristického pre srdcové arytmie. V ďalšej etape sa vykonávajú inštrumentálne neinvazívne (EKG, EKG monitorovacie) a invazívne (CPEPI, VEI) výskumné metódy:

Elektrokardiogram zaznamenáva srdcový rytmus a frekvenciu počas niekoľkých minút, takže pomocou EKG sa zisťujú iba konštantné a pretrvávajúce arytmie. Poruchy rytmu, ktoré sú paroxysmálne (dočasné), sú diagnostikované denným sledovaním EKG, ktoré zaznamenáva každodenný rytmus srdca.

Na identifikáciu organických príčin arytmií sa vykonáva echokardiografia a stresová echokardiografia. Invazívne diagnostické metódy môžu umelo spôsobiť vývoj arytmií a určiť mechanizmus jej výskytu. Počas intrakardiálneho elektrofyziologického vyšetrenia sa na srdce aplikujú katétrové elektródy, ktoré zaznamenávajú endokardiálny elektrogram v rôznych častiach srdca. Endokardiálna EKG sa porovnáva s výsledkom zaznamenávania externého elektrokardiogramu vykonaného súčasne.

Skúška sklonu sa vykonáva na špeciálnom ortostatickom stole a simuluje podmienky, ktoré môžu spôsobiť arytmiu. Pacient je umiestnená na stole v horizontálnej polohe, pulzu a krvný tlak sa meria, a potom po tabuľka injekcie je naklonená v uhle 60-80 ° C po dobu 20 - 45 minút, stanovenie závislosť krvný tlak, frekvencia a rytmu srdcových sťahov zmenou polohy tela.

Pri použití postupu podľa Esofageálny elektrofyziologické štúdie (ChpEFI) vykonáva srdcovej elektrickej stimulácie pažerákom a zaznamenané Transezofageálne elektrokardiogram, srdcová frekvencia a stanovenie vodivosti.

Niekoľko pomocný diagnostický test obsahuje vzorka so záťažou (krok testuje, vzorky s drepy, pochodu, chlad atď vzorka), farmakologické testy (s izoproterinolom s dipiridomolom s ATP a kol.), A vykonáva diagnostiku koronárnych srdcových ochorení a možnosť úsudok O vzťahu záťaže na srdce s výskytom arytmií.

Liečba arytmií

Výber terapie arytmií je určený príčinami, typom srdcového rytmu a poruchami vedenia a stavom pacienta. V niektorých prípadoch na obnovenie normálneho sínusového rytmu stačí liečiť základnú chorobu.

Niekedy je na liečbu arytmií potrebná špeciálna lekárska alebo kardiochirurgická liečba. Výber a vymenovanie antiarytmickej liečby sa vykonáva za systematického EKG kontroly. Podľa mechanizmu účinku sa rozlišujú 4 triedy antiarytmik:

 • Trieda 1 - membránové stabilizujúce lieky, ktoré blokujú sodíkové kanály:
 • 1A - zvýšenie času repolarizácie (prokaínamid, chinidín, aylamín, disopyramid)
 • 1B - skrátiť čas repolarizácie (trimekaín, lidokaín, meksiletin)
 • 1C - nemajú výrazný vplyv na repolarizáciu (flekainid, propafenón, enkaín, etatsizín, moracizín, hydrobromid lappakonitínu)
 • Stupeň 2 - β-adrenergné blokátory (atenolol, propranolol, esmolol, metoprolol, acebutolol, nadolol)
 • Stupeň 3 - predĺženie repolarizácie a blokovanie draslíkových kanálov (sotalol, amiodarón, dofetilid, ibutilid, b-Bretily tosylát)
 • Stupeň 4 - blokovanie vápnikových kanálov (diltiazem, verapamil).

Nežiaduce lieky na liečenie arytmií zahŕňajú stimuláciu, implantáciu kardioverter-defibrilátora, rádiofrekvenčnú abláciu a operáciu s otvoreným srdcom. Vykonávajú ich srdeční chirurgovia v špecializovaných oddeleniach. Implantácia kardiostimulátora (EX) - umelý kardiostimulátor je zameraný na udržanie normálneho rytmu u pacientov s bradykardiou a atrioventrikulárnymi blokádami. Na preventívne účely sa implantovaný kardioverter defibrilátor zaistí na pacientoch s vysokým rizikom náhleho nástupu ventrikulárnych tachyarytmií a automaticky vykoná srdcovú stimuláciu a defibriláciu ihneď po jeho vývine.

Pomocou rádiofrekvenčnej ablácie (RFID srdca) pomocou malých prepichov pomocou katétra sa vykonáva kauterizácia časti srdca, ktorá vytvára ektopické impulzy, čo umožňuje zablokovať impulzy a zabrániť vzniku arytmií. Otvorená chirurgia srdca sa vykonáva pri srdcových arytmiách spôsobených aneuryzmou ľavej komory, chlopňovej choroby srdca atď.

Prognóza arytmií

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Prevencia arytmií

Hlavným smerom prevencie arytmií je liečba srdcovej patológie, ktorá je takmer vždy komplikovaná narušením rytmu a vedenia srdca. Je tiež potrebné vylúčiť extrakardiálne príčiny arytmií (tyreotoxikóza, intoxikácia a febrilné stavy, autonómna dysfunkcia, nerovnováha elektrolytov, stres atď.). Odporúča sa obmedziť používanie stimulantov (kofeín), vylúčenie fajčenia a alkoholu, samo-výber antiarytmických a iných liekov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?

Modrina na rameni bez rany

obsah

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu? Zlomeniny sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Často sa hematóm stáva výsledkom traumatizácie kože inej povahy a v takejto situácii nie je potrebné sa veľmi báť.

Ako liečiť tekutinu v srdci

Príčiny a liečba tekutín v srdciTekutina v srdci sa hromadí v dôsledku zápalu srdcovej membrány. Táto choroba je dosť vážna, s chronickými formami ochorenia sa môže vyvinúť zlyhanie srdca.

Čo je cerebrálna encefalopatia 2 stupne

Dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne. Liečba a diagnostika.Dyscyrkulatívna encefalopatia je progresívna cirkulačná nedostatočnosť mozgu, ktorá je spôsobená porušením jej základných funkcií.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín.

Flebitis žily na rameno - liečba, spôsobuje

Liečba žalúdočných žíl by mala byť včasná.Flebitída je zápalový proces steny žily. V procese vzniku ochorenia sú steny ciev na ramene alebo na nohe po určitom období zápalu zničené.