Arytmia je porucha srdcového rytmu, ktorá je sprevádzaná nesprávnym fungovaním elektrických impulzov, ktoré spôsobujú, že srdce porazí príliš rýchlo, pomaly, ne-rytmicky alebo nepravidelne. Arytmie zvyčajne nepredstavujú hrozbu a sú spôsobené nie nebezpečnými príčinami (nepríjemné oblečenie, prejedanie atď.). Pacient ich opisuje ako pocit straty jednej alebo viacerých kontrakcií, rýchleho srdcového tepu alebo prerušenia srdcovej činnosti. V niektorých prípadoch môže ich výskyt významne zhoršiť kvalitu života pacienta a byť spojený so závažnými patologickými stavmi kardiovaskulárnych, nervových, endokrinných a iných systémov tela.

Mechanizmus rozvoja arytmie

Zvyčajne sa srdce človeka zníži v určitom rytme s frekvenciou 60-80 úderov za minútu. Frekvencia rytmu je regulovaná a generovaná zhlukom nervových buniek (sínusového uzla), ktorý sa nachádza v hornej časti myokardu pravého predsiene. Po objavení impulzov zo sínusového uzla sa rozšírili do všetkých častí srdca. Niektoré z nich nútia predsieňové kontrakty, zatiaľ čo iné sú nasmerované na AV uzol (atrioventrikulárny uzol). Spomaľuje impulzy, ktoré dostanú dostatok času na predsieň, aby ich úplne znížili a preniesli krv do komôrky. Potom sa impulz šíri do jeho zväzku a rozdeľuje sa na dve nohy. Pravá noha nosníka prispieva k impulzom do pravej komory a doľava doľava.

Príčiny porušenia v systéme vedenia srdca môžu byť:

 • porušenie tvorby impulzu v jednom z uzlov vodivého systému;
 • porušenie vedenia cez jeden z uzlov vodivého systému.

Pri zlyhaní vo fungovaní jedného z "výkon" arytmia vyvíja, čo sa môže prejaviť bradykardické (spomalenie) alebo tachykardia (rýchly), srdcovej frekvencie alebo poruchy rytmu ich štandardu.

Typy arytmií

Podľa zdroja jej pôvodu môže arytmia byť:

 • atrioventrikulárnej;
 • siení;
 • supraventrikulárna;
 • komorové.

Podľa počtu zdrojov emituje:

 • monotopické arytmie;
 • polytopické arytmie.

Kvôli vývoju arytmie môžu byť spojené:

 • s zmenami rytmu v sínusovom uzle;
 • s poruchami vedenia.

Z povahy porušenia môže byť vodivosť impulzu:

 • s klesajúcou vodivosťou;
 • so zvyšujúcou sa vodivosťou.

Pri zmenách rytmu v sínusovom uzle sa môžu vyvinúť tieto typy arytmií:

 • sínusová tachykardia: srdcová frekvencia presahuje 90 úderov za minútu, pocity palpitácie sú spôsobené silnou emocionálnou a fyzickou námahou, horúčkovitými stavmi av zriedkavých prípadoch ochorením srdca;
 • sínusová bradykardia: počet srdcových tepien sa zníži na 55 alebo menej úderov za minútu, cíti sa ako nepríjemné pocity, všeobecná slabosť, môžu byť sprevádzané závratmi spôsobenými hypotenziou, zníženou funkciou štítnej žľazy alebo srdcovým ochorením;
 • sínusová arytmia zjavne nesprávnych striedajúcich tepov, často pozorované u detí a dospievajúcich, môže byť operatívne spojený s dychom (inšpiračné počet sa zvyšuje srdcovú frekvenciu, a pri výdychu - redukovaný), tento typ arytmie vo väčšine prípadov nevyžadujú liečbu;
 • syndrómom chorého sínusu: prejavuje ako bradykardia alebo existujúcimi bradyarytmiami s paroxyzmálna fibrilácia predsiení, arytmia, môže byť bez príznakov alebo sprevádzaný slabosť, palpitácie a synkopy, spôsobené poruchy v autonómnom nervovom systéme, ochorenia srdca, traumatické poranenie srdca, toxické látky a prijímacie niektoré lieky.

V prípade narušenia excitability (schopnosť buniek myokardu generovať impulz v akčnom potenciáli) sa môžu vyvinúť nasledujúce typy arytmií:

 • paroxyzmálna tachykardia: frekvencia správnej tepovej frekvencie dosahuje 140-240 tepov za minútu, tachykardia epizódy objaviť náhle zmizne a môže trvať od niekoľkých sekúnd až po niekoľko hodín, sprevádzané pocity slabosti, kóma v krku a búšenie srdca, závraty, nevoľnosť, potenie, časté močenie spôsobené srdcovým ochorením, hypertenzia, pneumónia, diftéria, sepsa, nekontrolované podávanie efedrínu, srdcových glykozidov, diuretík a chinidínu;
 • bije: zdá predčasné (mimoriadnej) kontraktilitu myokardu, existuje silný tlak alebo fade v srdci, môže byť sprevádzaný nárastom v nadbrušku regióne, úzkosť, potenie, bledosť, pocit krátkeho dychu, alebo mdloby, sa nazýva funkčné príčiny (emočný stres, autonómne poruchy, zneužívanie kofeínu, alkoholu a nikotínu) alebo organické ochorenie srdca.

Nebezpečenstvo arytmií

Typ arytmie určuje stupeň nebezpečenstva. Napríklad sinusová arytmia nevyžaduje špeciálnu terapiu a vo väčšine prípadov ide sama o sebe. Je častejšie u adolescentov a detí. V niektorých prípadoch je sínusová arytmia príznakom vážnych ochorení: zlyhanie obehu, neoplazmy mozgu, anémia, neuróza alebo infekcia. Tento typ arytmie môže byť vážnou hrozbou počas tehotenstva, pretože počas tehotenstva môže frekvencia sínusovej arytmie narastať a jej následky môžu mať negatívny vplyv na život a zdravie plodu a očakávanú matku.

Fibrilácia predsiení je jednou z najnebezpečnejších foriem porúch srdcového rytmu, čo môže viesť k zlyhaniu srdca, tromboembóze a zástave srdca. Jej záchvaty môžu byť spôsobené rôznymi ochoreniami srdca, elektrickým poškodením, piť veľké množstvo alkoholu, mŕtvicu, silný stres, chirurgický zákrok alebo predávkovanie niektorých liekov. Tento typ arytmie sprevádzaný tachykardia, bolesť za hrudnou kosťou, ischémia myokardu (do infarktu myokardu), zmeny v EKG (fibrilácia predsiení) a srdcového zlyhania. Pri ťažkých ochoreniach, ktoré viedli k rozvoju fibrilácie predsiení, môže byť pacientovi odporúčané pravidelne užívať antiarytmické lieky a pri zriedkavých výskytoch takýchto porúch srdcového rytmu nie je špecifická liečba indikovaná.

Závažné záchvaty úplných alebo neúplných srdcových blokov, počas ktorých sa impulzy spomaľujú alebo zastavujú v celej štruktúre myokardu, môžu viesť k angíne, cerebrálnej ischémii, zlyhaniu srdca a náhlej smrti. Pri čiastočnom reze, blokáda u pacientov pozorovaná strata srdcových zvukov a tepovej frekvencie, a v priebehu celkovej blokády dochádza spomalenie srdcovú frekvenciu (menej ako 40 tepov za minútu) a vyvíja záchvat Morgagniho-Adams-Stokes (synkopa, záchvaty).

Príčiny arytmií

Príčinou vzniku srdcových arytmií sa môžu stať rôzne ochorenia a predisponujúce faktory. Pravidelné extrasystoly môžu byť zaznamenané v absolútne zdravých osobách. Vyskytujú sa pod vplyvom fyzického alebo emocionálneho nadmerného zaťaženia, užívania alkoholických nápojov, nikotínu, výrobkov obsahujúcich kofeín a liekov.

Patologické arytmie sa vyvíjajú kvôli rôznym chorobám. Ich príčiny môžu byť:

 • srdcové choroby: ischemická choroba srdca, kardiomyopatia, srdcové chyby, myokarditída;
 • lieky, ako sú srdcové glykozidy, diuretiká, antiarytmiká, sympatomimetiká;
 • toxické účinky: omamné látky, alkohol, nikotín, tyreotoxikóza, uhryznutie hmyzom;
 • nerovnováha elektrolytov: hypo- a hyperkalémia, hyperkalcémia, hypomagnezémia atď.;
 • lézie nervového systému: mozgové nádory, poruchy mozgovej cirkulácie, lebečná trauma, neuróza, stres;
 • arytmií s nevysvetliteľnou etiológiou (idiopatická).

Tak ako pri akejkoľvek chorobe, arytmia potrebuje liečbu a prevenciu. Keď sa vyskytne tento príznak, pacient musí byť vyšetrený a určiť príčinu poruchy srdcového rytmu. Na liečbu tohto patologického stavu možno použiť terapeutické a chirurgické techniky.

Tiež odporúčame pacientom dodržiavať tieto odporúčania:

 • dodržiavanie dňa;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • Odvykanie od fajčenia, užívanie drog a alkoholických nápojov;
 • neustále sledovanie hladiny cukru v krvi, krvného tlaku a telesnej hmotnosti;
 • vyvážená výživa;
 • včasná liečba akýchkoľvek infekčných ochorení, kardiovaskulárnych ochorení, ochorení štítnej žľazy a nadobličiek.

Dodržiavanie týchto jednoduchých odporúčaní umožní pacientovi výrazne znížiť riziko postihnutia a predĺžiť aktívny život po celé desaťročia.

RBC, "Dobré ráno", Dr. Pavel Evdokimenko hovorí o arytmii, príčinách arytmií a princípoch ich liečby.

Čo sa má obávať arytmií?

Srdcová arytmia je poruchou rytmu srdcových kontrakcií spolu s nesprávnou obsluhou elektrických impulzov, ktoré ovplyvňujú srdcovú frekvenciu, vďaka čomu môže pomaly alebo veľmi rýchlo poraziť.

Mnohí pacienti majú záujem o to, čo je nebezpečné arytmie? Najčastejšie arytmia nenesie vážne nebezpečenstvo a vyskytuje sa v dôsledku najjednoduchších príčin alebo akcií, ako je prejedanie alebo nepríjemné oblečenie.

Pacienti opisujú stav arytmie ako pocit, že jedna z kontrakcií vypadne z cyklu, tj ako jednoduché prerušenie práce srdcového svalu. V niektorých prípadoch môže výskyt arytmie výrazne zhoršiť stav a kvalitu života človeka. Choroba môže spôsobiť vážne poruchy v práci kardiovaskulárnych, nervových a endokrinných systémov.

Existujú 4 typy tejto choroby:

Každý z týchto typov môže byť charakterizovaný individuálnymi špecifickými znakmi a každý z nich je charakterizovaný špecifickou úrovňou závažnosti ochorenia. Po určení typu ochorenia možno dostatočne posúdiť, či je arytmia v tomto prípade nebezpečná, aký účinok má na zdravie. Potom je predpísaná liečba, aby sa telo vrátilo k energii a sile.

Začnime s fibriláciou predsiení, vyjadruje sa to formou nepravidelných a neurčitých kontrakcií, ktoré narušujú srdcový rytmus. V dôsledku toho sa môže vyvinúť infarkt alebo dokonca mŕtvica. Takže je arytmia srdca nebezpečná? Ako jeden z ochorenia kardiovaskulárneho systému, to je celkom veľké nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, ale tiež prináša mnoho nepohodlie a núti nás neustále starať o svoje zdravie.

Zvážte nebezpečenstvo sínusovej arytmie srdca. Tento typ arytmie je považovaný za jeden z najnebezpečnejších, avšak v niektorých prípadoch môže byť bezpečné pre zdravie, ak budete dodržiavať správny spôsob života.

Nemali by sme zabúdať, že táto patológia hovorí o porušovaní procesov prirodzeného krvného obehu. Najmenšia odchýlka od režimu predpísaného lekárom môže výrazne zhoršiť stav pacienta, v dôsledku čoho sa zvyšuje riziko úmrtia pacienta. Pri takmer akejkoľvek forme srdcovej arytmie sa pacient cíti:

 • všeobecná slabosť;
 • migréna;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • možná bolesť v oblasti hrudníka.

Keď už hovoríme o srdcovom bloku, môže to mať vážnejšie dôsledky, ako je cerebrálna ischémia.

Posledná v zozname extrasystolov, ktorá je predpokladom nástupu tachykardie a srdcovej dysfunkcie, ako je to, je srdcová frekvencia za minútu viac ako 200. To znamená, že hlavný orgán v ľudskom tele je vystavený obrovskému stresu, čo spôsobuje smrteľné riziko pre zdravie alebo riziko akútneho srdcového ochorenia.

Je sínusová arytmia nebezpečná?

Arytmia nie je v medicíne niečo nové, sa už dlho má klasifikáciu, choroba má obrovské množstvo dát zhromaždených v praxi, a existuje veľa možností liečby k dispozícii, ale ani jeden z nich, nedáva 100% záruku pre zotavenie pacienta.

Poruchy srdcového rytmu sa môžu objaviť v dôsledku reakcie na prispôsobenie organizmu, ale stále prispievajú k určitým zmenám v hemodynamike, čo môže viesť k veľkým problémom pre organizmus. Aká je aká nebezpečná je srdcová arytmia?

V jednom okamihu ľudské telo môže zažiť ťažké hladovanie kyslíkom av druhom prípade zdravotný stav bude perfektný, to je nebezpečná arytmická arytmia. Takéto skoky sú veľmi škodlivé pre stav mozgu, nervového systému a pľúc. To znamená, že pri závažných záchvatoch môže pacient vyvolať pľúcny edém, prudký pokles tlaku alebo ťažká migréna.

Lekári veľmi často pozorujú prípady, keď osoba s arytmiou náhle stráca vedomie. Možno si len predstaviť, aké sú následky, byť chorá osoba, ktorá riadi auto.

dôvody

Najčastejšie sa táto patológia vyskytuje na pozadí rôznych porúch nervového systému:

 • nervové poruchy;
 • tvrdá práca;
 • stres;
 • emočné preťaženie;
 • depresie;
 • poruchy chrbtice;
 • ochorenia žalúdka a pľúc;
 • narušenie endokrinného systému;
 • opuch a poranenia hlavy.

Navyše, dôvod môže ležať v samotnom tele, napríklad môže dôjsť k vzniku arytmie v dôsledku infarktu alebo dystrofie. Veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji arytmie zohráva rovnováha elektrolytov v krvi, a to horčík, draslík, vápnik a sodík.

Látky ako alkohol, nikotín, oxid uhličitý, toxické látky, ako aj chronické infekcie v tele, veľmi škodia srdcovému svalu. Okrem toho môžu spôsobiť kŕče krvných ciev a to je plné kyslíkového hladovania mozgu a myokardu, ako aj zhoršenej transportu nervových impulzov. A tiež existujú prípady vrodených srdcových chýb s rôznymi typmi arytmií.

Vyskytli sa prípady, kedy sa choroba vyskytla u úplne zdravých ľudí, to znamená, že sa objavila dočasne a rýchlo prešla. Typicky je táto podmienka spôsobená prechladnutím, prepracovaním alebo alkoholom. V podobných prípadoch ochorenie prechádza bez povšimnutia, bez toho, aby priniesla človeku nejaké nepríjemné pocity a dôsledky.

Niektoré typy ochorení v domácom prostredí môžu pacient jednoducho nevšimnúť, sú zistené iba pri bežných lekárskych vyšetreniach alebo inou náhodou. Ale takmer vždy, človek jasne cíti prítomnosť patológie, ktorá prináša veľa nepríjemností a nepohodlia.

V 70% prípadov pacienti potrebujú lekársku starostlivosť a liečbu. Bez správneho liečenia choroby, ako je arytmia, následky pre človeka môžu byť úplne nešťastné, počnúc zlyhaním a končiac smrteľným výsledkom.

Stojí za zmienku, že v prítomnosti tejto patológie klinický obraz závisí skôr od povahy choroby ako od príčiny jej výskytu. Preto včasná detekcia a liečba je cesta k zdraviu a odstránenie abnormálnych srdcových rytmov.

Príznaky a klinický obraz

Srdcová arytmia najskôr začína svoj vývoj v latentnej podobe bez toho, aby sa prejavila vôbec. Príznaky bradykardie a tachykardie majú niekoľko malých rozdielov. Po latentnom štádiu prídu symptómy naznačujúce hypertenziu, ischémiu srdca, nádory mozgu, ochorenia štítnej žľazy.

Zoznam hlavných príznakov arytmie:

 • celková slabosť tela;
 • stmavne v očiach;
 • dýchavičnosť;
 • únava;
 • závraty;
 • Často sa zdá, že pacient je teraz v bezvedomí.

Ak osoba spozoruje podobné príznaky za sebou, stratu vedomia po dobu 5-10 minút, bradykardia môže byť odstránená zo zoznamu ochorení. Podobné podmienky sa v tejto forme arytmie nezaznamenajú. Pokiaľ ide o príznaky tachykardie, vyzerajú trochu inak, najprv sú príliš podobné symptómom všeobecnej nevoľnosti.

Manifestácie tachykardie a bradykardie sú odlišné, preto bolo vhodné ich zvážiť samostatne. V prípade straty vedomia v dôsledku tachykardie je osoba v bezvedomí menej ako minútu, čo je krátkodobá strata vedomia. Fibrilácia predsiení a iné typy tachykardie sa prejavujú vážnejším spôsobom, pozbavujúc osobu dlhodobú náchylnosť a naliehavá hospitalizácia je nevyhnutná na záchranu života.

Treba poznamenať, že v niektorých prípadoch môže byť arytmia sprevádzaná príznakmi chronického alebo akútneho zlyhania srdca, tlak prudko klesá, dýchanie je narušené a pľúca bobtnajú. V ostatných prípadoch pacient zrazu stráca vedomie, môže byť na pokraji klinickej smrti. Ako bolo možné pochopiť, choroba sa prejavuje absolútne odlišnými príznakmi, kde leží jej hlavné nebezpečenstvo.

diagnostika

Doteraz bolo vyvinutých obrovské množstvo metód na diagnostikovanie arytmií. Povinnou akciou je nahrávanie pomocou elektrokardiogramu. Niekedy lekári, odborníci špecificky vyvolávajú arytmiu, aby bolo možné zaznamenať a presne určiť zdroj ochorenia.

Takže diagnóza ochorenia je rozdelená na dve etapy, aktívne a pasívne. Medzi pasívne patria:

 • Elektrokardiogram. Elektródy sú pripojené na hrudník, ruky a nohy pacienta. Ďalej sa skúma trvanie fáz kontrakcií srdca a intervaly sú fixné.
 • Denné monitorovanie EKG. Táto metóda identifikácie problémov sa nazýva metóda Holter. Podstatou tohto procesu je, že pacient počas dňa má prenosný záznamník, prostredníctvom ktorého lekári dostávajú všetky potrebné informácie.
 • Echokardiografia. Diagnóza sa vykonáva pomocou ultrazvukového senzora. Lekár sa pozerá na obraz srdcových komôr, skúma pohyb ventilov a stien a určuje ich veľkosť.

Existujú prípady, keď takéto štúdie nestačia. Lekári musia iniciovať srdcovú arytmiu umelou metódou. Ale musí byť pre pacienta úplne bezpečný. Na tento účel bolo vyvinutých niekoľko jednoduchých štandardných testov:

 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • fyzická práca;
 • sklonený stôl;
 • mapovanie.

Kontraindikácie a prevencia

Osoba s diagnózou arytmie by mala okamžite znížiť svoju dennú fyzickú aktivitu. Dôvodom pre každého je jasné, že počas fyzickej námahy sa frekvencia srdcových tepien výrazne zvyšuje, čo môže viesť k zlyhaniu srdca.

Dôležité: pri srdcových arytmiách môžu byť dôsledky samošetrenia veľmi poľutovaniahodné, je prísne zakázané samo-liečiť!

Je prísne zakázané osobne nakupovať a užívať rôzne lieky bez konzultácie s odborníkmi.

Ako preventívne opatrenie môžete poradiť ľuďom, aby sa častejšie podrobili kompletným lekárskym vyšetreniam vrátane elektrokardiografie. Takže lekári dokážu včas rozpoznať chorobu vo fáze jej formovania, čo výrazne zvýši šance na úplné zotavenie.

Čo je arytmia srdca a je to pre život nebezpečný?

Arytmia srdca je rytmus, ktorý sa líši od normálneho frekvencie, pravidelnosti, sledu kontrakcie a miesta, kde sa objavuje vzrušenie.

Príčina a mechanizmus vývoja arytmií môže byť odlišný, rovnako ako klinické prejavy. Preto liečba tejto poruchy začína až po dôkladnom komplexnom vyšetrení a identifikácii skutočného faktora, ktorý viedol k vývoju tejto patológie.

Arytmie sú spôsobené:

 • dysfunkcia automatizmu (generovanie kontraktilných impulzov) v sínusovom uzle srdca;
 • migráciu (t.j. nestabilnú polohu) kardiostimulátora, ktorý nenastaví sinusový uzol umiestnený v pravom predsieni, ale iné úzko špecifické kardiomyocyty, ktoré nie sú schopné nastaviť správny rytmus;
 • trasenie alebo blikanie rôznych častí srdca;
 • nesprávne vedenie kontraktilných impulzov.

dôvody

Najčastejšie arytmie sa vyskytujú na pozadí funkčných porúch nervového systému - časté a dlhotrvajúce stresy a psycho-emocionálne preťaženie, sú výsledkom chorôb tráviaceho systému, chrbtice, endokrinného systému, v dôsledku nádorov a porúch mozgu, porúch cerebrálneho obehu.

Okrem toho môže dôjsť v srdci napríklad k porušeniu srdcového rytmu v dôsledku dystrofie alebo infarktu myokardu. Obrovskú úlohu zohráva zmena rovnováhy najdôležitejších elektrolytov v krvi - draslík, sodík, horčík, vápnik. Rôzne toxické látky (nikotín, oxid uhličitý, alkohol, bakteriálne toxíny z ohniskov chronickej infekcie) nielen potláčajú srdce, ale tiež spôsobujú vazospazmus, čo zase vedie k hladeniu mozgu a myokardu kyslíkom ak porušeniu nervových impulzov. Okrem toho existujú vrodené srdcové chyby s rôznymi typmi arytmií.

V niektorých prípadoch sa táto patológia môže vyskytnúť aj u zdravých ľudí, ale má dočasný a rýchlo prechádzajúci charakter a je spravidla spôsobená ťažkou zimou, alkoholickými nápojmi alebo ťažkým prepracovaním. V takýchto prípadoch prechádza bez stopy, bez toho, aby priniesla výrazné nepohodlie tejto osobe.

Niektoré typy arytmií v normálnych podmienkach môžu byť prehliadnuté osobou a môžu byť zistené iba počas plánovanej návštevy lekára z iného dôvodu. Najčastejšie však tento typ patológie pacienta zreteľne cíti a prináša mu určité nepríjemnosti a nepohodlie. Viac ako 70% prípadov vyžaduje lekársku pomoc a lekársku korekciu. Bez liečby môžu viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Malo by sa opäť zdôrazniť, že v prítomnosti arytmie klinický obraz nie je závislý ani od etiologického (kauzálneho) faktora, ktorý prispel k rozvoju patologického rytmu, ale od povahy samotnej choroby. Preto včasná detekcia a liečba základnej choroby často vedie k eliminácii abnormálnych srdcových rytmov.

Druhy porúch srdcového rytmu

Pri arytmiách dochádza k zmene excitácie v bunkách myokardu a k vedeniu nervových impulzov pozdĺž vlákien a zväzkov srdcového vodivého systému. Súčasne môže dôjsť k zníženiu a zvýšeniu srdcovej frekvencie, môžu mať správny alebo nesprávny rytmus.

Najprv musíte pochopiť základné pojmy, ktoré charakterizujú prácu srdca.

Zvyčajne má srdcový rytmus sínusový rytmus, pri ktorom sa počas minúty vyskytnú 60-90 predsieňové a komorové kontrakcie. Ak srdce kontraktuje častejšie, potom hovorí o sínusovej tachykardii a ak sa zmení na menej ako 60 krát za minútu, potom sa to nazýva sínusová bradykardia.

Kardiostimulátor je zodpovedný za kontrakciu a stláčanie krvi do krvných ciev - časť srdcového svalu, ktorá je schopná generovať nervové impulzy po určitej dobe. Hlavným kardiostimulátorom je sinoatriálny uzol, ktorý sa nachádza v pravom predsieni. Ak sa z nejakého dôvodu nedokáže vysporiadať s jeho úlohou alebo je zablokovaný, potom ovládanie nášho "malého motora" ide na iného kardiostimulátora - druhý poriadok - predsieňový-žalúdočný. Ak to taktiež nemôže fungovať, potom koordinátor ovláda tretím rytmom - Guissov zväzky.

V sínusovom uzle sa pravidelne generuje vlna excitácie, ktorá sa prenáša pozdĺž stien do všetkých oddelení, čo zabezpečuje rytmickú prácu predsiení a komôr. Aj sinusový uzol riadi synchronizáciu v predsieni a komorách, ich včasnú kompresiu a relaxáciu, zatváranie a otváranie ventilového zariadenia.

Ak je v sínusovom uzle narušená excitabilita a vedenie impulzov, rozvinú sa rôzne typy arytmií.

Symptómy arytmií

Sinusová tachykardia sa vyznačuje prudkým nárastom počtu srdcových úderov za minútu. Srdcová frekvencia môže dosiahnuť 160 kontrakcií za minútu, ale sekvencia predsieňových a komorových kontrakcií zostáva správna.

Pacienti s touto patológiou majú pocit ťažkosti v oblasti srdca, zdá sa, že srdce vyskočí von. V tomto prípade symptóm, ako je bolesť srdca, môže byť zanedbateľná alebo úplne chýba. Tachykardia môže indikovať patológiu, ale môže sa vyskytnúť pri silnom strese, v reakcii na uvoľnenie veľkého množstva adrenalínu v krvi, pri nadmernom používaní príliš silnej kávy, pri zvýšenom fyzickom namáhaní. Tieto zmeny sú dočasné a stav človeka sa vráti do normálu po odstránení nepríjemného faktora.

Ak sa však vyskytne tachykardia v neprítomnosti stimulu, v pokoji, potom by to malo upozorniť a vynútiť vyhľadávanie lekárskej pomoci. Dôvod môže spočívať v srdci av iných než srdcových ochoreniach.

Sinusová bradykardia sa vyznačuje znížením srdcovej frekvencie na menej ako 60 za minútu. Rytmus srdcového rytmu je tiež správne. V tomto stave sa pacienti sťažujú na závrat, slabosť, možné mdloby. Pri sínusovej bradykardii sa vyskytujú zriedkavé, ale správne pulzné a srdcové zvuky zvyčajného zvuku.

Pokiaľ je bradykardia menej ako 30 rezov za minútu, je pravdepodobnejšie, že kardiostimulátor už nie je sínusový uzol. Človek začína mať silnú slabosť, závraty, je pokrytý studeným potom a môže stratiť vedomie kvôli ostrému kŕčeniu krvných ciev a vyvinulo hladovanie kyslíka.

Príčiny sínusovej bradykardie môžu byť:

 • Sklerotické zmeny, ktoré sa podieľali na procese a sínusovom uzle;
 • Infarkt myokardu;
 • Ostré vystavenie chladu vedie k zmene počtu srdcových tepien; prevaha vagového nervu na prácu srdca;
 • Predávkovanie niektorých liekov (srdcových glykozidov) spôsobuje pokles kontraktility srdca;
 • Dlhodobé pôst a ťažké infekčné ochorenia vedú niekedy k výraznému poklesu srdcovej frekvencie.

Zdraví a dobre vyškolení ľudia však môžu mať aj bradykardiu, ale v tomto prípade je to fyziologický charakter a je znakom dobrého prispôsobenia tela väčšej fyzickej námahe.

Sínusová arytmia sa vyskytuje vtedy, keď srdce kontrahuje abnormálny rytmus a môže sa spomaliť alebo urýchliť. Je to spôsobené tvorbou impulzov v sínusovom uzle nesprávnej frekvencie. Respiračná arytmia sa vyskytuje vtedy, keď počet srdcových kontrakcií narastá počas inhalácie a klesá počas výdychu a rozlišujú sa aj iné než dýchacie arytmie. Pacienti spravidla nemajú žiadne sťažnosti, ale občas majú pocit potopenia srdca a niektoré nepohodlie v hrudníku. Súbežne so zvýšením srdcovej frekvencie sa impulz tiež zvyšuje. Ak počas respiračnej arytmie existuje jasná korelácia s fázami dýchania, potom s druhým typom arytmie neexistuje taká závislosť.

Keď je sínusový uzol zastavený, v ňom sa v ňom pravidelne vymizne vzrušenie a nedôjde k vzniku impulzov potrebných na kontrakciu svalov a komôr. Zároveň sa objavujú nasledovné príznaky: závraty, mdloby, tmavnutie v očiach, niekedy sa pacienti nachádzajú v hlbokej synkopme.

Ak sa u pacienta objaví slabosť sínusového uzla, hlavný kardiostimulátor prestane produkovať nervové impulzy a kardiostimulátori druhého rádu prevezmú túto "povinnosť". V tomto prípade sa vždy pozoruje bradykardia. Pacient sa sťažuje na bolesť srdca, stratu pamäti, bolesti hlavy, poruchu reči. Tento stav sa často vyskytuje v prípade sinoartikulárnej blokády alebo AV blokády, ku ktorej môže dôjsť pri hypotyreóze, vysokej hypertenzii, závažných infekčných procesoch.

Medzi tachykardiami je veľké miesto obsadené rôznymi fibriláciami a blikaním. Toto je najnebezpečnejšia arytmia - fibrilácia predsiení. Keď pozorovala časté zášklby komôr a / alebo predsiení, pri ktorých neexistuje žiadna koordinácia. Frekvencia kontrakcií môže dosiahnuť 300-500 za minútu. Môžu byť epizodické a trvajú od niekoľkých sekúnd až po niekoľko hodín a dokonca aj dní alebo trvalé. Ak je prvý typ tejto arytmie liečiteľný rôznymi prostriedkami na srdce, potom je druhá oveľa ťažšie liečiť a skrátiť život pacienta.

Arytmia srdca je nebezpečná, pretože je často sprevádzaná príznakmi srdcového zlyhania rôznej závažnosti. Táto patológia sa vyznačuje dysfunkciou dýchania, tendenciou k pľúcnemu edému, prudkým poklesom krvného tlaku. Môže tiež viesť k strate vedomia, a vo vážnych prípadoch môže pacient zomrieť.

Čo je nebezpečná fibrilácia predsiení? Jeho hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, že môže viesť k ischemickej mozgovej príhode, ktorej dôsledky sú často veľmi smutné.

Takmer všetky arytmie môžu byť príznakmi vnútorných ochorení a bez korekcie celkového stavu môžu byť výsledkom mozgovej mozgovej príhody, pľúcnej tromboembolizmu, zástavy srdca a smrti.

liečba

Liečba porušovania správnej excitability a vedenia v srdci si vyžaduje nielen individuálny prístup, berúc do úvahy existujúcu patológiu, ale aj komplexné vyšetrenie cielených opatrení na základnú príčinu tejto choroby.

S ohromujúcou formou bradykardie bude implantácia kardiostimulátora najefektívnejšia. Odporúča sa v prípadoch, keď sú príznaky AV blokády alebo poklesy srdcovej frekvencie pod 40 krát za minútu. Ak nie je zníženie kontrakcií tak významné, liečba je obmedzená na lieky.

Pri predsieňovej fibrilácii je možné predpísať lieky počas obdobia záchvatov, ale ak je trvalá, potom je trvalá liečba. Medzi liekmi, ktoré sú najúčinnejšie, sú prokainamid, chinidín, kordarón, propanorm, prípravky draslíka, sedatíva. V niektorých prípadoch je možná elektrická kardioverzia. Je to najúčinnejšie v prvých 48 hodinách od času výskytu blikania a môže to byť lekárske alebo elektrické. V skutočnosti av druhom prípade je zameraná na koordináciu kontrakcií komôr a predsiení v správnom rytme. Neskôr sa pokusy normalizovať činnosť srdca môžu byť menej účinné v dôsledku vývoja procesov zrážania krvi v cievach a nevyhnutnej mŕtvice.

Čo sa týka respiračnej arytmie, nevyžaduje špeciálnu liečbu a v prípade sínusovej tachykardie, ktorá nie je spojená s dýchaním, je liečba zameraná na odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila túto patológiu.

prevencia

Na záver, pár slov o preventívnych opatreniach. Zdravý životný štýl, meraná fyzická aktivita a dodržiavanie správnej postupnosti činností a odpočinku sú vždy zárukou dobrého zdravotného stavu. Okrem toho je potrebné vzdať sa zlých návykov, pokúsiť sa používať menej silnú kávu a čaj, prejsť na výrobky s nízkym cholesterolom, obohatené o vitamíny, ktoré podporujú srdce a pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom a škodlivými faktormi životného prostredia. Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

Je srdcová arytmia nebezpečná pre život?

Aké sú riziká srdcových arytmií v rôznych formách, ako rozpoznať a liečiť patológiu?

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Fungovanie všetkých orgánov a systémov tela závisí od plnohodnotnej práce srdca, preto akékoľvek odchýlky od normy okamžite ovplyvňujú zdravotný stav. Keď dôjde k narušeniu srdcového rytmu, elektrické impulzy ovplyvňujúce srdce spôsobujú jeho príliš pomalý, nepravidelný alebo rýchly úder a v dôsledku toho sa vyvíja arytmia. Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku: je arytmia srdca nebezpečná, ako sa lieči, ak je taká diagnóza urobená a ako dlho bývajú muži a ženy rôzneho veku s arytmiou. Prítomnosť arytmií výrazne znižuje kvalitu života pacienta, v niektorých, zvlášť vážnych prípadoch, choroba vedie k zhoršeniu kvality života.

Ako sa vyvíja arytmia

Po prvé, musíte vedieť: čo je arytmia a ako sa vyvíja. Pri absencii patológií a abnormalít srdce pracuje so srdcovou frekvenciou 60-80 úderov za minútu a akumulácia nervových buniek v pravom predsieni v hornom myokarde je zodpovedná za frekvenciu kontrakcií. Pri vývoji sa objavujú nervové impulzy a postihujú všetky časti srdca, časť z nich je zodpovedná za kontrakciu predsiení a druhá ovplyvňuje AV uzol, kde impulzy spomaľujú, čo umožňuje, aby sa predsiene zmodernizovali a pumpovali krv do komôrky. Potom pôsobenie impulzu prechádza na jeho zväzok, ktorý sa skladá z dvoch nožičiek.

Pravá časť lúča je zodpovedná za vedenie impulzov do oblasti pravej komory, vľavo - vľavo. Ak má srdce poruchy a poruchy rytmu, sú zvyčajne spôsobené problémom vytvorenia impulzu v uzle vodivého systému alebo porušenie jeho vedenia cez určitý uzol. Výskyt zlyhania spôsobuje vývoj arytmie, ktorá je rozdelená na niekoľko typov a môže sa prejaviť vo forme bradykardie, tachykardie a iných odrôd.

Nebezpečné abnormality pri bradykardii a tachykardii

Správne odpovedať na otázku: aké je riziko srdcovej arytmie - v každom konkrétnom prípade je to možné až po vyšetrení kardiológa a diagnóze. Keďže arytmia je rozdelená na niekoľko typov, vrátane tachykardie a bradykardie sínusového alebo paroxysmálneho typu, extrasystoly, atriálna fibrilácia. Každý z nich má svoje vlastné charakteristiky, vlastnosti a pravdepodobné riziká. Po presnej diagnóze je pacientovi predpísaná liečba, ktorá pomáha kontrolovať srdcový rytmus.

Pri sínusovej tachykardii u pacienta dochádza k zvýšeniu srdcového tepu, zatiaľ čo pri tejto bradykardii sa srdcová frekvencia spomaľuje. Ohrozenie života závisí od štádia ochorenia. Tachykardia vyvoláva spomalenie prívodu krvi do orgánov, častú synkopu a môže viesť k hypotenzii. Pre arytmie tohto typu sú charakterizované studenými končatinami a znížením množstva moču uvoľňovaného denne. Sinusová tachykardia nie je veľkým zdravotným rizikom.

Je to dôležité! Počas tehotenstva sú poruchy srdcovej frekvencie hrozbou pre matku a plod, pretože problémy so srdcovými kontrakciami majú negatívny vplyv na zásobovanie maternicou krvou a vyvolávajú nedostatok látok a vitamínov.

Nebezpečenstvo sínusovej bradykardie je hrozbou len v kombinácii s inými problémami srdca. V niektorých prípadoch môže bradykardia spôsobiť srdcové zlyhanie alebo hypotenziu, charakteristickú bolesť v oblasti srdca, ktorá sa podobá na záchvat angíny. Často sa vyvíja u športovcov, ktorí pravidelne cvičia, môžu byť pozorované u plodu počas tehotenstva, novorodencov a starších detí, čo si vyžaduje včasnú intervenciu. Symptómy bradykardie a tachykardie zahŕňajú:

 • migréna;
 • depresívne stavy;
 • svalová slabosť;
 • problémy so spánkom a chuťou do jedla;
 • neschopnosť dýchať hlboko.

Abnormality v extrasystoloch a fibrilácii predsiení

Mnohí pacienti s extrasystolickou a arytmickou poruchou atriálneho typu sa zaujímajú o otázku: je možné zomrieť na srdcové arytmie a aké sú riziká tohto typu arytmie. S jednou extrasystolou sa táto forma arytmie považuje za normálnu, ale stláčanie v oblasti predsiení salva alebo skupinového druhu je varovným signálom, pretože signalizuje organické lézie. Extrasystólia komorového typu je veľkým nebezpečenstvom, najmä pokiaľ ide o skupinovú formu.

Táto patológia predpovedá predsieňovú fibriláciu alebo ventrikulárnu fibriláciu, ktorá v kombinácii s inými patologickými ochoreniami srdca môže vážne zhoršiť stav pacienta. Polytopický extrasystol sa tiež považuje za zlý symptóm, môže sa zistiť pri odstránení EKG, čo umožňuje špecialistovi čo najskôr konať a predpisovať liečbu. Ak sa predsieňová fibrilácia fixuje alebo sa pozoruje predsieňová fibrilácia, je to tiež prekurzor závažnejších ochorení. Informácie o nich naznačujú prítomnosť:

 • búšenie srdca;
 • bolesť v hrudníku;
 • ischémia myokardu;
 • nevoľnosť;
 • úzkostné pocity.

Závažné patologické stavy pri fibrilácii predsiení

Fibrilácia predsiení je schopná vyvolať srdcové zlyhanie v prípadoch, keď nie je dostatok krvi v tele. Pri nedostatku životne dôležitých látok a zložiek kyslík v tele vyvíja patológiu pravého alebo ľavej srdcovej komory srdca, krvný prísun sa spomaľuje, čo vyvoláva stagnáciu. Pacienti majú opuch, tachykardiu, dýchavičnosť, rýchlu únavu a únavu, záchvaty kašľa. Mnohí lekári zaznamenajú tieto príznaky v procese diagnostiky a počas vyšetrenia pacienta.

Je to dôležité! Mnoho nebezpečných príznakov sa vždy nezobrazuje jasne, väčšina z nich môže byť ľahko zameniteľná s príznakmi miernych "odchýlok". Niektorí pacienti umierajú kvôli predčasnej starostlivosti, preto pacienti s fibriláciou predsiení majú byť obzvlášť opatrní, pokiaľ ide o ich zdravie.

Keď sa vyvíja atriálna fibrilácia, často sa vyskytuje tromboembolizmus vyvolaný narušeným prívodom krvi a srdcovým rytmom, čo vedie k upchatiu tepien. Väčšina ľudí s touto diagnózou má záujem o to, či arytmia srdca môže byť v tomto prípade smrteľná. To je celkom možné po zablokovaní životne dôležitého plavidla. Aj embólia sa často stáva hlavnou príčinou mozgovej príhody alebo infarktu myokardu. Dokonca aj pri absencii viditeľných patológií môže prítomnosť predsieňovej fibrilácie zapríčiniť zastavenie srdca.

Tento nebezpečný stav môže byť určený absenciou pulzu, čiastočným alebo úplným zastavením dýchania, absenciou charakteristickej reakcie žiakov na svetlo, šedivým odtieňom tváre alebo mdlobou, ktorá trvá viac ako dvadsať sekúnd. V takejto situácii je dôležité včas poskytnúť obeti potrebnú pomoc, resuscitáciu a rýchle dýchanie, lekári dostanú desať sekúnd do procedúry. Tretina pacientov dokáže prežiť po zástave srdca, ale nie každý sa môže vrátiť k úplnému životu.

Liečba a kontrola choroby

Väčšina pacientov sa zaujíma o to, ako žiť s arytmiou a ako liečiť túto chorobu. Včasná diagnostika a správna liečba môže zabrániť mnohým negatívnym následkom a závažným komplikáciám. V prípade narušenia excitability a vedenia srdcových impulzov je pacientovi predpísaná komplexná terapia, berúc do úvahy individuálne charakteristiky organizmu. Predkarziológ podrobne preskúma identifikáciu typu arytmie a prítomnosti ďalších ochorení a odchýlok od normy.

Pri bradykardii sa vo väčšine prípadov implantuje kardiostimulátor. Táto operácia je účelná v prítomnosti AV blokády alebo zníženia srdcovej frekvencie až o 40 úderov za minútu. Pri malých odchýlkach sa stav pacienta upravuje pomocou liekov. Ak hovoríme o fibrilácii predsiení, lieky by sa mali užívať počas záchvatu alebo priebežne v závislosti od priebehu ochorenia. Porušenie takéhoto plánu je liečené prokaínamidom, propanormom, chinidínom a niekoľkými ďalšími prostriedkami. Niekedy odporúčaná elektrická kardioverzia, ktorá normalizuje zníženie komôr a predsiení.

Normalizácia srdca je účinná v počiatočných štádiách po identifikácii prvých príznakov patológie, ďalšie liečebné opatrenia môžu priniesť výsledky kvôli tvorbe krvných zrazenín v cievach a riziku mŕtvice. Včasné terapeutické opatrenia môžu zlepšiť stav pacienta. Lekári s arytmiami odporúčajú pacientom, aby dodržiavali správnu výživu, dodržiavali denný režim a obmedzovali telesnú námahu, eliminovali zlé návyky, kontrolný tlak, hmotnosť a hladinu cukru v krvi, včas liečili ďalšie ochorenia. Ďalšie informácie o arytmii môžete získať z videa:

Tablety na liečbu srdcových arytmií

Arytmia je bežnou chorobou kardiovaskulárneho systému. Na liečbu srdcových arytmií sú predpísané pilulky a lieky, ktoré prispievajú k vazodilatácii, posilňovaniu srdcového svalu, ako aj obmedzujúcim faktorom, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú fungovanie srdca. Prístup k liečbe by mal byť komplexný, preto okrem liekov je tiež predpísané cvičenie, vzdanie sa zlých návykov a dobrej výživy.

Príčiny a príznaky arytmie

Arytmia sa vyskytuje v dôsledku nesprávnej funkcie elektrických impulzov, ktoré iniciujú srdcový tep. Výsledkom je stratu srdcového rytmu, rýchly alebo pomalý srdcový tep. Môže dôjsť k strate kontrakcií srdca (prerušenia).

Arytmia je častý výskyt a vo väčšine prípadov nepredstavuje hrozbu pre život. Existujú však arytmie, ktorých symptómy sú veľmi nebezpečné a v takýchto prípadoch je neprijateľné oddialiť liečbu.

Choroba môže byť asymptomatická (náhodou sa vyskytne počas vyšetrenia) alebo môže mať pomerne výrazné znaky:

 • príliš pomalý alebo naopak rýchly srdcový tep je hlavným príznakom arytmie;
 • nadmerné palpitácie a prerušenia;
 • bolesti na hrudníku;
 • môže sa vyskytnúť mierny a intenzívny závrat;
 • dýchavičnosť;
 • strata vedomia alebo stav oslabenia.

Aj s vyššie uvedenými príznakmi by ste nemali panikať, pretože nie vždy naznačujú vážny problém. Ďalšia vec, keď arytmia je život ohrozujúca, sa môže vyskytnúť s takmer žiadnymi prejavmi. Iba včasná návšteva lekára a nevyhnutné vyšetrenie pomôžu stanoviť presnú diagnózu a predpísať správnu liečbu arytmií.

Mnoho faktorov môže spôsobiť ochorenie. Niekedy dokonca u zdravých ľudí dochádza k nepravidelným srdcovým problémom v dôsledku fyzickej námahy alebo psycho-emocionálneho stavu. Hlavné príčiny arytmií sú:

 • emočná nestabilita, dlhotrvajúca depresia;
 • závislosť na energii a kofeínových nápojoch;
 • zlé návyky;
 • intenzívne cvičenie;
 • rôzne patologické stavy srdca: ischemická choroba, hypertenzia, srdcové choroby, myokarditída atď.;
 • abnormality vo fungovaní štítnej žľazy;
 • choroby mozgu.

diagnostika

Dôležitým bodom je včasné zistenie tejto choroby. Liečba je predpísaná na základe sťažností pacienta a výsledkov vyšetrenia.

Diagnóza arytmií je založená na analýze moču a krvi, ako aj na EKG (elektrokardiografia). Ak máte podozrenie na závažné srdcové chyby, vyžaduje sa echoCG. Tiež poskytuje testy fyzickej aktivity. Na tento účel bol vyvinutý rad cvičení, ktoré pacient vykonáva pod dohľadom lekára. Spolu s tým sa zaznamenávajú zmeny v srdcovej frekvencii, aby sa identifikovali patologické procesy v srdci.

Skôr ako začnete liečiť srdcové arytmie, musíte diagnostikovať komorbidné ochorenia, pretože v niektorých prípadoch môžu spôsobiť zlyhanie srdcového zlyhania. V mnohých prípadoch sú príčinou arytmií problémy so štítnou žľazou.

Liečba srdcových arytmií s tabletkami

Keď je choroba zistená, okamžite nastáva otázka: čo treba urobiť pre srdcové arytmie? Po prvé, choroba sa lieči liekom vo forme tabliet, ktoré predpisuje lekár. S ich pomocou sa srdcový rytmus normalizuje a ďalšie záchvaty sa zastavia. Napriek skutočnosti, že liečba tabletami sa vykonáva v kombinácii s inými terapiami, účinnosť niektorých z nich dosahuje 90%.

Lekári rozdeľujú antiarytmické lieky do 4 tried.

 1. Blokátory sodíkových kanálov. Táto trieda liekov prispieva k stabilizácii membrány buniek myokardu, znižuje ich excitabilitu a znižuje dobu kontrakcie. Patria sem pilulky na srdcovú arytmiu: chinidín, ľadobreakín, moracizín, mexiletín, disopyramid.
 2. Blokátory kalciových kanálov. Tieto lieky výrazne spomaľujú alebo úplne zastavujú pohyb iónov, ktoré sú nevyhnutné pre aktívne zmierňovanie myokardu. Táto skupina zahŕňa len dve lieky, ktorých názvom je diltiazem a verapamil.
 3. Beta a blokátory. Stimulačné mediátory sú zastavené, čo pomáha znižovať frekvenciu a silu kontrakcií srdca. Patria sem arytmické pilulky, ako sú: metoprolol, propranolol, acebutolol, nadolol.
 4. Lieky, ktoré normalizujú refraktérne obdobie, prispievajú k jeho trvaniu a účinnosti. Zoznam liekov na srdcové arytmie v tejto skupine pozostáva z 5 položiek: tosylát, amiodarón, sotalol, tosylát, ibutilid.

Na liečbu kardiologických ochorení sa často kombinujú triedy liekov. To pomáha znižovať vedľajšie účinky tým, že znižuje dávkovanie liekov.

Aj v prípade srdcových arytmií sú predpisované sedatívne lieky: Corvalol, Valerian a ďalšie. Osobitný význam majú tieto lieky pri poskytovaní prvej pomoci.

Kardiológ predpíše individuálnu liečbu pre každého pacienta. Všetko závisí od typu arytmie, ako aj od jej príznakov.

Liečba fibrilácie predsiení

Fibrilácia predsiení sa líši od iných foriem pri spontánnom zotavení sínusového rytmu u polovice pacientov. K tomu dochádza spravidla v prvých hodinách po nástupe choroby. Preto pri fibrilácii predsiení kardiológovia často predpisujú nepriame antikoagulancie. S ich pomocou je možné vyhnúť sa tromboembolizmu - nebezpečnej komplikácii choroby.

Na obnovenie srdcového rytmu sa aktívne používa antiarytmikum Hanidin. Účinnosť tohto lieku dosahuje 80%, ale napriek tomu existuje veľká nevýhoda vo forme kontraindikácií. Hanidin je zakázané užívať starším ľuďom, ako aj pacientom s angínou a poruchami vedenia. V tomto prípade je quanidín nahradený liekmi na srdcovú arytmiu triedy beta-blokátorov. Okrem toho môžu byť pacientom predpísané prípravky obsahujúce draselnú soľ a digitális.

sedatíva

Ak sa pozoruje individuálna intolerancia antiarytmických liekov, liečba sa nahradí trankvilizérmi. Používajú sa na predsieňovú fibriláciu. Trankilizéry rýchlo vyrovnávajú srdcovú frekvenciu. Majú sedatívny, vazodilatačný a hypotenzívny účinok.

Uvoľňovače sa vyberajú individuálne po náležitom vyšetrení a diagnostike. Patria medzi ne nasledujúce lieky:

Ak sa organická choroba srdca spája s arytmiou, liečba hlavnej koronárnej choroby sa vykonáva. Niekedy táto liečba znižuje symptómy ochorenia a bez užívania trankvilizérov. Ak je arytmia vyvolaná koronárnou chorobou srdca, liečba sa potom uskutočňuje s antianginóznymi liekmi.

vitamíny

Pri liečbe arytmií lekári odporúčajú konzumovať vitamíny. To výrazne prinesie zotavenie a bude mať pozitívny vplyv na imunitu pacienta.

Ak je srdcový rytmus narušený, kardiológovia odporúčajú liečbu chorôb v kombinácii s takýmito vitamínmi:

 • Vitamín P - obnovuje elasticitu a minimalizuje krehkosť krvných ciev a tiež normalizuje zásobovanie krvou;
 • Vitamín B8 je účinným doplnkom liečiv arytmií. Krváca dobre, zlepšuje metabolizmus lipidov a tiež chráni cievy pred tvorbou cholesterolu.
 • Vitamín E pôsobí dobre na krvné cievy, znižuje prítomnosť krvných doštičiek.
 • Vitamín N má podobný účinok ako kyselina askorbová: normalizuje metabolizmus uhľohydrátov, má antioxidačný účinok.

Farmaceutická výroba produkuje veľa liekov obsahujúcich nielen vitamíny, ale aj základné stopové prvky a minerály pre srdce.

Antiarytmické tablety pre starších ľudí

Liečba ľudí staršieho veku by sa mala liečiť všetkou starostlivosťou. Prakticky každý klasický liek na srdcové arytmie má kontraindikácie pre starších ľudí, takže sú nahradené antianginóznymi liekmi. Patria medzi ne nitroglycerín, korvatón, izoket, trimetazidín, nifedipín. Normalizujú koronárny prietok krvi, ktorého poškodenie je príčinou arytmie v starobe.

Takéto lieky proti arytmiám, ako je quanidín a novokainid, je prísne zakázané užívať ľudí, ktorí prekročili 60-ročný míľnik. Tieto lieky majú veľmi zlý vplyv na vedenie impulzov už v chorom srdci. Je tiež nebezpečné mať vedľajšie účinky, ktoré môžu spôsobiť vážne otravy, ak užívate liek vo vyššej dávke.

fyzioterapia

Užívanie samotných liekov nemôže byť dostatočne účinné pri liečbe arytmií. Preto sa v kombinácii s liekmi predpisuje aj elektropulzová terapia. Po ňom sa takmer všetci pacienti cítia oveľa lepšie.

Pridružené techniky prichádzajú aj na pomoc fyzioterapii: elektroforéza, bahenné kúpele, ultrafialové ožarovanie, teplotné účinky. Pozitívny vplyv na úpravu sírovodíka, chloridov, kyslíka a sodíka.

diéta

Výživa pri arytmiách má veľmi dôležitú úlohu. Keďže prerušenie srdcového rytmu priamo súvisí s nedostatkom minerálov v tele, znamená to, že strava by mala obsahovať potraviny bohaté na ich obsah. Patria medzi ne orechy, čerstvé zeleniny, ryby, sušené ovocie, semená, pečeň, mliečne výrobky.

V čase choroby musíte opustiť vyprážané a tučné jedlá. Jedlá môžu byť varené alebo pečené. Zo sladkých a slaných v čase liečby sa odporúča zdržať sa hlasovania.

Prostriedky na prevenciu

Otázka, aké lieky je možné použiť na odstránenie tohto nebezpečného ochorenia, zostáva vždy relevantná. V tejto veci lekári pristúpili k rovnakému názoru a kategoricky uviedli, že pre prevenciu arytmií sú dôležité nasledujúce faktory:

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

 • mierne a denné cvičenie;
 • neustále udržiavanie imunitného systému rôznymi spôsobmi;
 • včasná liečba ochorení, ktoré môžu viesť k poruche srdcového svalu;
 • správnu výživu a absenciu zlých návykov.

K dnešnému dňu ešte nevytvorili také lieky, ktoré by ochránili zdravého človeka pred arytmiami. Napriek tomu, ak existuje genetická alebo iná náchylnosť k tejto chorobe, je logické predpísať lieky na prevenciu. To zahŕňa drogy sedatívny, imunomodulačný, sedatívny a tonizujúci účinok. V prípade vážnych patologických stavov srdca (vrodené ochorenie srdca atď.) Sa môže chirurgická liečba použiť na prevenciu komplikácií.

Antiarytmické lieky sú závažné chemické zlúčeniny, ktorých nesprávne používanie môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Z tohto dôvodu sa má liečba vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Čo je nebezpečná arytmia srdca? Aké môžu byť dôsledky a ako zabrániť?

 • Vývoj hypertyroidizmu.
 • Ischemická choroba srdca.
 • Infarkt myokardu.

V tomto prípade sa zvyšuje riziko náhlej zástavy srdca.

Bradykardia (pretrvávajúce zníženie počtu srdcových tepien) je tiež komplikáciou arytmií a môže viesť k náhlej strate vedomia u pacienta. Nedostatok prívodu kyslíka do mozgu môže vyvolať rad ďalších ireverzibilných účinkov.

Pri konštantných záchvatoch arytmií sa zvyšuje riziko vzniku chronického srdcového zlyhania.

Hlavné prejavy tejto choroby sú stav neustálej slabosti, výrazné zníženie účinnosti, dýchavičnosť a pocit ťažkosti v správnom hypochondriu. V niektorých prípadoch môže pacient zaznamenať vývoj edému dolných končatín.

Aké je nebezpečenstvo fibrilácie predsiení?

Predĺžená fibrilácia predsiení sa stáva hlavnou príčinou, ktorá prispieva k tvorbe indukovanej kardiomyopatie. Paroxysmy fibrilácie predsiení sú zriedkavo fatálne. Avšak riziková skupina v tomto prípade zahŕňa pacientov s anamnézou Wolff-Parkinsonovho syndrómu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou predsieňovej fibrilácie je vývoj komorovej tachykardie, ktorá sa transformuje na ventrikulárnu fibriláciu.

prevencia

Po obdržaní informácií o nebezpečných arytmiách je potrebné zamerať úsilie na prevenciu tohto príznaku.

Pacienti, ktorí sú ohrození, by sa mali zdržať fajčenia a konzumácie alkoholu, upravovať stravu a sledovať ich hmotnosť. Fyzická aktivita by mala byť mierna. Skôr ako začnete s týmto športom alebo športom odporúča konzultovať so svojím lekárom. Je potrebné, aby bol na čerstvom vzduchu častejšie, aby sa používala jednoduchšia, čistejšia voda a potraviny bohaté na draslík a horčík.

Dodržiavanie hlavných odporúčaní lekára týkajúcich sa liečby a prevencie arytmií vám umožní zabudnúť na nepríjemné ochorenie a chrániť sa pred možnými závažnými komplikáciami. Ak vediete zdravý životný štýl, už sa nemusíte obávať, či srdcová arytmia je nebezpečná.

Absolútnou indikáciou je použitie profylaktickej antiarytmickej liečby v prípade častého vývoja záchvatov (viac ako 5 krát za rok). Trvanie liekov môže byť dlhšie ako jeden rok. Frekvenciu prijímania presnej dávky má zvoliť ošetrujúci lekár.

Odpoveď na otázku arytmie: je to nebezpečné - je to zrejmé. V najhoršom prípade môže byť tento príznak smrteľný. Nebezpečné príznaky sú prudká strata vedomia pacienta, mimovoľné močenie, záchvaty. V tomto prípade musíte ihneď zavolať sanitku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšená ESR v krvi dieťaťa

Zvýšená vo výsledkoch štúdie ESR naznačuje zápalový proces u dieťaťa a stupeň zvýšenia tohto ukazovateľa odráža závažnosť ochorenia. Krvný test na určenie rýchlosti / odozvy sedimentácie erytrocytov (ESR, ROE) je predpísaný deťom s horúčkou, príznakmi infekčnej choroby, sťažnosťami na slabosť, zhoršením pohody.

Prečo chiryaki

Chirias sa nazýva hnisavé ochorenie kože, ktoré sa vyznačuje zápalom folikulu (vlasový folikul) a okolitými tkanivami. Ide o proces hlbokých kožných lézií s viditeľným začervenaním a hnisavými sekrétmi s bolesťou.

Hrubá krv u novorodenca: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Krv v ľudskom tele vykonáva najdôležitejšiu úlohu - poskytuje a podporuje dôležité procesy v tele. Stav všetkých systémov ľudského tela závisí od krvi.

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Aké červené body sa objavia na tvári a môžu sa odstrániť?

Mám sa poradiť s lekárom, keď sú na tvári podivné škvrny alebo škvrny na koži? Ako sa hovorí populárne príslovie, Boh vás chráni a najlepším riešením nie je snažiť sa odhadnúť príčinu problému sami, ale navštíviť špecialistu.