Čo je fibrilácia predsiení? Pacienti sa často sťažujú, že srdce je trochu "nezbedné".

Cítia to v podobe silného tlkotu srdca, ktorý sa zdá, ako keby srdce vyskočilo z hrudníka.

Niekedy sa pocity stávajú čudnejšími - srdce sa zastaví, dochádza k otrasom alebo dokonca miernemu brneniu.

Táto choroba nie je taká zriedkavá. Pozrime sa, čo to je a čo je nebezpečná predsieňová fibrilácia srdca, aké sú príčiny jej výskytu, symptómov a liekov.

Čo je to?

Normálne fungovanie srdcového svalu je kontrakcia predsiení a komôr v správnom poradí. Keď porušenie srdca začne klesať v nesprávnom rytme, tak lekárske meno pre tento jav je arytmia.

Najčastejším typom ochorenia u ľudí je fibrilácia predsiení. Zároveň v práci srdcového svalu zmizne fáza, v ktorej sú atria znížené. Namiesto kontrakcií dochádza k záškubu alebo k blikaniu, čo ovplyvňuje funkciu komôr.

převládání

Choroba je známa dlho a podľa štatistík prináša narušenie srdcových rytmov každých dve stotiny polyklinických návštevníkov.

Často sa predsieňová fibrilácia (AI) prejavuje ako dôsledok a komplikácie IHD alebo hypertenzie.

AI zahŕňa predsieňový flutter ako aj fibriláciu.

Rôzne štúdie tejto choroby sa uskutočnili vo Veľkej Británii a Spojených štátoch, ktoré ukazujú, že táto choroba sa vyskytuje u 0,4 až 0,9% dospelej populácie.

Útok MA na začiatku je zvyčajne vyslovený, potom sa začnú objavovať recidívy (pravidelné vyhadzovanie krvi do aorty).

Klasifikácia, rozdiely v druhoch, etapy

Ochorenie má 3 fázy:

 • Ukončí bez akejkoľvek liečby. Nie je to zvlášť nebezpečné a má priaznivú prognózu.
 • Nezávisle neprestáva. Srdcový rytmus sa obnoví kvôli zdravotným alebo fyzioterapeutickým účinkom.
 • Trvalá. Je potrebné neustále monitorovať činnosť srdca, aby sa zabránilo tromboembolizmu.

Predsieňová fibrilácia srdca môže byť paroxysmálna (paroxysmálna) a trvalá (dlhá), liečba obidvoch foriem je podobná.

Prečo existujú rizikové faktory u mladých a starších ľudí

Najčastejšie sa táto choroba srdcového svalu vyskytuje ako dôsledok jeho reumatických lézií, ako aj pri obezite alebo cukrovke, cukrovke, infarkte myokardu (zistite, čo to je a aké sú dôsledky), poškodenie alkoholu.

Ovplyvňuje srdcový sval a užíva rôzne lieky, fajčenie, silný psycho-emocionálny stres, časté používanie kofeínových nápojov - káva, silný čaj, energia.

Lieky prenesené do srdca, vrodené srdcové chyby môžu byť tiež pripísané rizikovým faktorom.

Väčšina epizód ochorenia MA sa vyskytuje v staršom veku pacientov - starších ako 75 rokov. Nie každý môže presne určiť príčinu tejto choroby.

Srdcová patológia je jednou z najbežnejších príčin. Často sa táto choroba vyskytuje, ak pacient bol niekedy diagnostikovaný s ochorením alebo poruchou štítnej žľazy.

Rizikom pre mladých ľudí sú zlé návyky. Pitie alkoholu v neobmedzenom množstve a fajčenie výrazne zvyšuje šancu na zvládnutie MA.

Symptómy a príznaky útoku

Ako sa manifestuje arytmia? Závisí od formy ochorenia, ako aj od zvláštností ľudskej psychózy a celkového stavu myokardu.

Počiatočné príznaky tejto choroby srdca zahŕňajú príležitostné dyspnoe, ktoré sa dlho nekončí po športovaní, častom srdcovej činnosti, bolesti alebo iných nepríjemných pocitoch. Toto všetko sa deje vo forme útokov.

Nie každý má chronické ochorenie. Útoky môžu začať a občas sa opakovať po celý život. U niektorých pacientov sa už 2 alebo 3 záchvaty predsieňovej fibrilácie stávajú chronickými. Niekedy sa choroba zistí len po dôkladnom lekárskom vyšetrení.

Získajte viac informácií o tejto chorobe z užitočného videa:

diagnostika

Aby sa správne diagnostikovala choroba srdcového svalu, takáto diagnóza sa vykonáva: od pacienta sa vyžaduje, aby vykonal nejaký druh cvičenia, potom sa použije EKG postup.

Ak je forma bradysystolická, potom sa pri zaťažení svalov rytmus značne zvyšuje. Diferenciálna diagnostika sa často vykonáva s sínusovou tachykardiou.

Známky predsieňovej fibrilácie EKG:

Prvá a prvá pomoc pri paroxyzme

Aby sa zabránilo záchvatom, nemali by ste zabudnúť na užívanie liekov predpísaných lekárom, ktoré upokojujú srdcový rytmus.

Prvá vec, ktorú môžete pomôcť sami alebo iným počas útoku predsieňovej fibrilácie, je zavolať sanitku. Ak sa to stane často s vami osobne, nieste pilulku, ktorú predpísal lekár. Zvyčajne ide o tablety valeriánov, valylol alebo volokardín.

Ak je miesto preplnené, spýtajte sa ostatných, ak majú drogy. Ak tlak prudko klesne, pľúca začnú napučiavať, vznikne šok.

Čo možno urobiť, taktiky terapie, drogy

Ako liečiť predsieňovú fibriláciu srdca? Po prvé, závisí od formy ochorenia. Liečba predsieňovej fibrilácie srdca môže byť liečebná a chirurgická (operatívna).

Hlavným cieľom je obnovenie a udržiavanie sínusového rytmu, kontrola frekvencie srdcových kontrakcií a vyvarovanie sa tromboembolických komplikácií po ochorení.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov je zavedenie do žily alebo vnútra prokaínamidu, ako aj kordarónu alebo chinidínu.

Predpísajú aj propanorm, ale predtým by ste mali sledovať krvný tlak a monitorovať elektrokardiogram.

Existujú menej účinné lieky. Patria medzi ne najčastejšie anaprilín, digoxín alebo verapamil. Pomáhajú zbaviť sa dýchavičnosti a slabosti v tele a častého srdcového tepu.

Môžete sa pozrieť na video (v angličtine) o tom, ako sa elektrická kardioverzia vykonáva pri fibrilácii predsiení:

Ak MA trvá dlhšie ako dva dni, pacientovi je predpísaný warfarín. Tento liek zabraňuje vývoju tromboembolických komplikácií v budúcnosti.

Najdôležitejšie je liečiť základnú chorobu, ktorá viedla k poruche srdcového rytmu.

Existuje tiež metóda, ktorá umožňuje radikálne eliminovať predsieňovú fibriláciu. Ide o izoláciu pľúcnych žíl rádiofrekvenčným spôsobom. V 60% prípadov pomáha metóda.

Niekedy pomáhajú tradičné metódy liečby. Medzi ne patrí aj vývar hloh a valerián.

rehabilitácia

Keď sú odstránené arytmické záchvaty, vznikne srdcová činnosť a pacientovi sa môže vrátiť domov, je nevyhnutné podstúpiť rehabilitáciu, ktorá zahŕňa celý rad preventívnych opatrení.

Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť predsieňovej fibrilácii srdca - je úprava stravy a stravy. Mali by ste sa snažiť minimalizovať spotrebu nasýtených tukov, ako je maslo, ale aj soľ.

Choré srdce vyžaduje výrobky, ktoré obsahujú veľa draslíka a soľ je antagonista.

Je potrebné zahrnúť do svojej každodennej stravy nielen banány, ktoré obsahujú veľa draslíka, ale aj výrobky, ako sú pečené zemiaky, sušené marhule, čučoriedky, marhule.

Na zníženie negatívneho vplyvu respiračných arytmií je potrebné venovať pozornosť dýchaniu. Obtiažne dýchanie zhoršuje všeobecný stav, v dôsledku ktorého sa telo nasýti oxidom uhličitým. Na normalizáciu dýchacích ciev by sa mal vyskúšať dýchanie podľa systému Buteyko.

Ako správne dýchať systém Buteyko, naučte sa z videa:

Správne dýchanie zabraňuje cievnym kŕčom a je vynikajúcou prevenciou fibrilácie predsiení. Mnohí pacienti majú dobrú pomoc pri kvalite rehabilitácie, zdravotnej chôdze.

Prognóza života, komplikácie a následky

Väčšina komplikácií sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pacienti nedodržiavajú plný predpis lekárov a začnú hojne liečiť podľa vlastného uváženia.

Je možné úplne vyliečiť fibriláciu predsiení? Úplná liečba závisí od rôznych faktorov a formy ochorenia.

Včasná návšteva kardiológa a všetky diagnostické testy pomôžu identifikovať ochorenie v počiatočnom štádiu. Jedným z nebezpečenstiev v diagnostike fibrilácie predsiení je tvorba krvných zrazenín v cievach.

Ak sa náhle objavia náhle a zmiznú do dvoch dní, prognóza je priaznivá.

Ak sa ochorenie stane chronickým a trvá dva týždne alebo viac, je potrebná špeciálna liečba. Včasná úľava od útoku ovplyvňuje celkový výsledok. Mali by ste pravidelne navštevovať kardiológa, aby ste sledovali progresiu ochorenia.

Ak nie je liečený, výsledok je mimoriadne nepriaznivý. Porucha predsiení môže zhoršiť priebeh ochorenia pacienta.

Opatrenia na prevenciu a prevenciu relapsu

Útoky tohto ochorenia pacienta ťažko tolerujú a spôsobujú preňho veľmi ťažký život. Preto by ste sa mali starať o vaše zdravie vopred. Po prvé, je potrebné včas liečiť hlavné ochorenia - ischemická choroba srdca, tachykardia a iné.

Odporúča sa, aby ste nezanechali nemocnicu, ak lekár trvá na svojom pobyte. Najlepšie zo všetkého, ak sa predchádza arytmiu pod dohľadom lekára.

Ak sa sínusový rytmus po dlhodobom užívaní lieku neobnoví, lekár určí, že choroba prešla do stálej formy. V takýchto prípadoch predpisuje iné lieky.

Je potrebné dodržiavať vyváženú stravu a nejednúť veľa tuku, čo môže viesť k vzniku závažných ochorení a potom predsieňovej fibrilácii.

Mali by ste tiež znížiť negatívne návyky na minimum - znížiť spotrebu alkoholu, prestať fajčiť.

V prípade predsieňovej fibrilácie srdca nezabudnite na výkon telesa a riadenie životného štýlu. Dokonca aj bežná chôdza po dlhú dobu je vynikajúcou prevenciou fibrilácie predsiení. Udržujte svoju váhu v poriadku a tiež monitorujte hladinu cukru v krvi.

Fibrilácia predsiení: príčiny, formy, prognóza, príznaky, ako sa liečiť

Fibrilácia predsiení - je forma arytmie v dôsledku výskytu patologických cirkulačného nidus impulzu v sínusovom uzle alebo atriálne tkanive, vyznačujúci sa tým, že dôjde nepravidelných, zrýchlil a chaotické predsieňovej myokardu, a zmysel prejavuje časté a nepravidelný srdcový rytmus.

Formy fibrilácie predsiení; paroxysmálny, konštantný

Vo všeobecnej koncepcii predsieňovej fibrilácie sa rozlišuje fibrilácia (fibrilácia predsiení) a predsieňový flutter. V prvom type sú atriálne kontrakcie "malá vlna" s pulzom okolo 500 za minútu, čo poskytuje zvýšenú rýchlosť kontrakcie komôr. V druhom type sú atriálne kontrakcie približne 300-400 za minútu, "veľké vlny", ale tiež spôsobujú, že komory sa častejšie znižujú. V prvom aj druhom type komorových kontrakcií môže dosiahnuť viac ako 200 za minútu, ale s predsieňovým flutterom môže byť rytmus pravidelný - to je takzvaný rytmický alebo správny tvar predsieňového flutteru.

Okrem toho sa atriálna fibrilácia a flutter môže vyskytovať súčasne u jedného pacienta po určitú dobu, napríklad počas paroxyzmie fibrilácie predsiení. Často počas predsieňového fluttera môže komorová komorová frekvencia zostať v normálnom rozmedzí a pre správnu diagnózu je potrebná presnejšia kardiogramová analýza.

Okrem tejto separácie fibrilácie predsiení sa podľa princípu priebehu tejto choroby rozlišujú tieto formy:

 • Paroxysmal, charakterizovaný výskytom prerušení srdcovej činnosti a zaznamenaný na EKG počas prvých 24-48 hodín (až sedem dní), ktorý sa môže zastaviť samostatne alebo s pomocou liekov,
 • Perzistentné, charakterizované poruchami rytmu, ako je predsieňová fibrilácia alebo flutter viac ako sedem dní, ale schopné spontánneho alebo lekárskeho zotavenia rytmu,
 • Dlhodobo pretrvávajúci, existujúci dlhšie ako jeden rok, ale schopný obnoviť rytmus podávaním liekov alebo elektrokardioverziou (obnovenie sínusového rytmu pomocou defibrilátora),
 • Permanent - forma charakterizovaná absenciou možnosti obnovenia sínusového rytmu, ktorý existuje už roky.

V závislosti od frekvencie komorových kontrakcií sa rozlišujú chrabré, normo- a tachysystolické varianty predsieňovej fibrilácie. Preto je v prvom prípade frekvencia komorových kontrakcií menšia ako 55-60 za minútu, v druhej - 60-90 za minútu a v treťom - 90 alebo viac za minútu.

štatistika

Podľa štúdií uskutočnených v Rusku av zahraničí sa fibrilácia predsiení vyskytuje u 5% populácie vo veku nad 60 rokov av 10% populácie staršej ako 80 rokov. Zároveň ženy trpia fibriláciou predsiení 1,5 krát častejšie ako muži. Nebezpečenstvo arytmií spočíva v tom, že u pacientov s paroxyzmálnymi alebo trvalými formami je 5 krát vyššia pravdepodobnosť mŕtvice a iných tromboembolických komplikácií.

U pacientov so srdcovými defektmi sa fibrilácia predsiení vyskytuje vo viac ako 60% všetkých prípadov a u pacientov s ischemickou chorobou srdca v takmer 10% prípadov.

Čo sa stane s fibriláciou predsiení?

srdcové kontrakcie sú normálne

Patogenetické zmeny v tejto poruche rytmu sú spôsobené nasledujúcimi procesmi. V normálnom tkanive myokardu sa elektrický impulz pohybuje jednosmerne - od sínusového uzla k strane atrioventrikulárneho uzla. Ak existujú nejaké bloky v ceste impulzov (zápal, nekróza atď.), Impulz nemôže prekonať túto prekážku a je nútený pohybovať sa opačným smerom, opäť spôsobiť excitáciu sekcií myokardu, ktoré práve skončili. Tak sa vytvorí patologické zameranie neustáleho obehu impulzov.

srdcovej kontrakcie fibrilácie predsiení

Konštantná stimulácia určitých oblastí predsieňového tkaniva vedie k tomu, že tieto oblasti rozširujú vzrušenie na zostávajúci predsieňový myokard a jeho vlákna kontraktujú individuálne, náhodne a nepravidelne, ale často.

V budúcnosti sa impulzy vedú cez atrioventrikulárne spojenie, ale vzhľadom na jeho relatívne malú schopnosť "priepustnosti" len časť zlomov dosahuje komory, ktoré začínajú kontrahovať s rôznymi frekvenciami a tiež nepravidelne.

Video: Predsieňová fibrilácia - lekárska animácia

Čo spôsobuje fibriláciu predsiení?

Vo väčšine prípadov dochádza k fibrilácii predsiení v dôsledku organických lézií myokardu. Tieto typy chorôb sú v prvom rade srdcové chyby. V dôsledku stenózy alebo nedostatočnosti ventilov v priebehu času pacient vyvíja kardiomyopatiu - zmenu štruktúry a morfológie myokardu. Kardiomyopatia vedie k tomu, že časť normálnych svalových vlákien v srdci je nahradená hypertrofickými (zosilnenými) vláknami, ktoré strácajú svoju schopnosť normálne vykonávať impulzy. Oblasti hypertrofického tkaniva sú patologické ložiská impulzov v predsieni, ak hovoríme o stenóze a / alebo nedostatočnosti mitrálnych a trikuspidálnych chlopní.

organické lézie srdca - hlavná príčina predsieňovej fibrilácie

Ďalšou chorobou, ktorá je druhou z hľadiska výskytu predsieňovej fibrilácie, je koronárna choroba srdca, vrátane akútneho a infarktu myokardu. Cesta vývoja arytmií je podobná chybám, iba časti normálneho svalového tkaniva nie sú nahradené hypertrofickými, ale nekrotizovanými vláknami.

Významnou príčinou arytmií je tiež kardiálna skleróza - proliferácia spojivových (jazvnatých) tkanív namiesto normálnych svalových buniek. Kardiálna skleróza sa môže vytvoriť počas niekoľkých mesiacov alebo rokov po infarkte alebo myokarditíde (zápalové zmeny srdcového tkaniva vírusovej alebo bakteriálnej povahy). Často sa predsieňová fibrilácia vyskytuje v akútnom období infarktu myokardu alebo pri akútnej myokarditíde.

U niektorých pacientov dochádza k fibrilácii predsiení pri absencii organického ochorenia srdca v dôsledku chorôb endokrinného systému. Najčastejšou príčinou v tomto prípade sú ochorenia štítnej žľazy sprevádzané zvýšeným uvoľňovaním hormónov do krvi. Tento stav sa nazýva hypertyroidizmus, ktorý sa vyskytuje v nodulárnom alebo autoimunitnom stroji. Navyše konštantný stimulujúci účinok hormónov štítnej žľazy na srdce vedie k vzniku dyshormonálnej kardiomyopatie, ktorá sama osebe môže viesť k porušeniu vodivosti v predsieňach.

Okrem hlavných dôvodov je možné identifikovať rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť fibrilácie predsiení u konkrétneho pacienta. Medzi ne patrí viac ako 50 rokov veku, pohlavie žien, obezita, hypertenzia, endokrinná patológia vrátane diabetes mellitus a ochorenie srdca v anamnéze.

Faktory vyvolávajúce výskyt paroxyzmálnej fibrilácie predsiení u jedincov s existujúcou arytmiou v anamnéze zahŕňajú stavy, ktoré spôsobujú zmeny v autonómnej regulácii srdcovej aktivity.

Napríklad, podľa výhodného účinku nervu vagus (vagu, parasympatickej účinky), arytmia, môže začať po ťažkom jedle, keď telo ohýba v noci alebo počas dňa odpočinku, a tak ďalej. D. Pod vplyvom sympatických nervov v srdci vzniku alebo zhoršenia arytmie dochádza v dôsledku stresu, strachu, silných emócií alebo fyzickej námahy - to znamená, že všetky podmienky sú sprevádzané zvýšeným vylučovaním adrenalínu a norepinefrínu do krvi.

Symptómy fibrilácie predsiení

Príznaky fibrilácie predsiení sa môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Navyše klinické prejavy sú do značnej miery určené formou a variantom fibrilácie predsiení.

Klinika paroxyzmálnej fibrilácie predsiení je napríklad jasná a charakteristická. Pacient na pozadí celkové zdravie alebo malé prekurzorov (dýchavičnosť pri chôdzi, bolesť v srdci) zažíva náhle tam je nepríjemné príznaky - ostrý pocit búšenia srdca, pocit krátkeho dychu, dusenie, pocit hrče v hrudníku a krku, neschopnosť inhalovať alebo výdychu. Srdce, zatiaľ čo u pacientov so opísať, trasie ako "králičie chvost", pripravený vyskočiť z mojej hrudi, atď Okrem týchto najtypickejších príznakov u niektorých pacientov existuje vegetatívny príznaky -.. nadmerné potenie, pocit vnútorného chvenie po celom tele, sčervenanie alebo blednutie kože tváre, nevoľnosť, pocit nevoľnosti. Tento komplex symptómov v jednoduchom jazyku sa nazýva "rozpad" rytmu.
Ale ohrozujúce príznaky by mal upozorniť príbuzných alebo lekár skúma pacienta, sú ostré krvný tlak vyskočiť (150 mm Hg), alebo naopak k výraznému zníženiu tlaku (menej ako 90 mm Hg), pretože pri vysokom tlaku proti veľkému riziku vývoj mŕtvice a nízky tlak je známkou akútneho srdcového zlyhania alebo arytmogénneho šoku.

Klinické prejavy sú jasnejšie, tým väčšia je srdcová frekvencia. Hoci existujú výnimky, keď pacient toleruje frekvenciu 120 až 150 za minútu viac ako uspokojivo a naopak, pacient s bradysystolickou variantou zaznamenáva zlyhanie srdca a závrat výraznejší ako norma a tachysystol.

Pri nekompenzovanej konštantnej forme fibrilácie alebo flutteru predsiení je srdcová frekvencia zvyčajne 80-120 za minútu. Pacienti si zvyknú na tento rytmus a takmer necítia prerušenie srdca, iba počas cvičenia. Ale kvôli vývoju chronického srdcového zlyhania sa objavujú sťažnosti na dýchavičnosť počas cvičenia a často s minimálnou aktivitou domácností a v pokoji.

diagnostika

Diagnóza fibrilácie predsiení pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. Vyšetrovanie a výsluch pacienta. Takže aj v procese zhromažďovania sťažností a anamnézy je možné preukázať, že pacient trpí poruchami rytmu. Počítanie impulzu za minútu a určenie jeho nepravidelnosti môže poskytnúť lekárovi predstavu o fibrilácii predsiení.
 2. Diagnostika EKG je jednoduchá, prístupná a informatívna metóda na potvrdenie fibrilácie predsiení. Kardiogram sa vykoná, keď sa povolí tím ambulancie alebo počas počiatočnej liečby pacienta s prerušením v klinike.

Kritériá fibrilácie predsiení sú:

 • Prítomnosť nenosného rytmu (nevyskytuje sa v bunkách sínusového uzla), čo sa prejavuje absenciou P-vln pred každým komorovým komplexom,
 • Prítomnosť nepravidelného rytmu, ktorý sa prejavuje rôznymi intervalmi R-R - iný interval medzi komplexmi odrážajúcimi komorové kontrakcie,
 • Srdcová frekvencia môže mať rôzne veľkosti - od 40-50 do 120-150 za minútu alebo viac,
 • Komplexy QRS (komorové komplexy) sa nezmenia,
 • Blikajúce vlny alebo flutterové vlny F sú viditeľné na izolátoch.
 1. Po EKG sa určujú indikácie hospitalizácie v nemocnici (pozri nižšie). V prípade hospitalizácie sa v kardiologickom, terapeutickom alebo arytmologickom oddelení vykonáva ďalšie vyšetrenie, v prípade odmietnutia hospitalizácie sa pacient posiela na ďalšie vyšetrenie na klinike v obci.

  Na diagnostiku fibrilácie predsiení sú v podstate typické ťažkosti (prerušenie srdca, bolesť na hrudníku, zadusenie), anamnéza (akútna alebo dlhotrvajúca) a EKG s príznakmi fibrilácie alebo flutteru predsiení. Je však potrebné zistiť príčinu takého poruchy rytmu len počas dôkladného vyšetrenia pacienta.

  Taktika liečby fibrilácie predsiení

  Terapia na paroxyzmálnu a trvalú fibriláciu predsiení sa líši. Účelom pomoci v prvej forme je poskytnúť núdzovú starostlivosť a uskutočniť terapiu znižujúcu rytmus. V druhej forme je prioritou vymenovanie rytmickej liečby s neustálym užívaním liekov. Pretrvávajúca forma môže byť podrobená tak terapii znižujúcej rytmus, ako aj v prípade jej neúspešnej implementácie preklad perzistentnej formy do permanentnej formy pomocou rytmických mediátorov.

  Liečba paroxyzmálnej fibrilácie predsiení

  Oslobodenie od paroxyzmu blikania alebo trepania sa vykonáva už v predhospitálnom štádiu - ambulanciou alebo na klinike.

  Z hlavných liekov pri ataku arytmie intravenózne sa používajú nasledujúce:

  • Polarizačná zmes - roztok chloridu draselného 4% + glukóza 5% 400 ml + inzulín 5ED. U pacientov s cukrovkou namiesto zmesi glukózy a inzulínu sa používa nat. roztok (chlorid sodný 0,9%) 200 alebo 400 ml.
  • Roztok panangínu alebo aspartamu 10 ml intravenózne.
  • Roztok novokinamidy 10% 5 alebo 10 ml natívneho roztoku. S tendenciou k hypotenzii (nízky tlak) sa má podávať súčasne s mezatónom, aby sa zabránilo zdravotnej hypotenzii, kolapsu a strate vedomia.
  • Cordaron v dávke 5 mg / kg telesnej hmotnosti sa injektuje 5% glukózovým roztokom intravenózne pomaly alebo po kvapkách. Mala by byť použitá izolovane od iných antiarytmik.
  • Strofantín 0,025% 1 ml v 10 ml fyziologického roztoku intravenózne pomaly alebo v 200 ml fyziologického roztoku intravenózne. Môže sa použiť iba v neprítomnosti glykozidickej intoxikácie (chronické predávkovanie digoxínom, korglikonom, strofantínom a inými).

  Po zavedení liekov po 20-30 minútach je pacient re-EKG a pri absencii sínusového rytmu by mal byť odvezený do pohotovosti v nemocnici, aby rozhodol o otázke hospitalizácie. Obnovenie rytmu na úrovni pohotovostného oddelenia nie je vykonané, pacient je hospitalizovaný na oddelení, kde liečba začala.

  Indikácie pre hospitalizáciu:

  1. Novo zistená paroxysmatická arytmia
  2. Predĺžený paroxysmus (tri až sedem dní), pretože pravdepodobnosť vzniku tromboembolických komplikácií je vysoká,
  3. Paroxysm, ktorý nebol obsadený v prehospitalovej fáze,
  4. Paroxysmus s vyvíjajúcimi sa komplikáciami (akútne zlyhanie srdca, pľúcny edém, pľúcna embólia, srdcový infarkt alebo mozgová príhoda),
  5. Dekompenzácia srdcového zlyhania s konštantným blikaním.

  Liečba pretrvávajúcej fibrilácie predsiení

  V prípade pretrvávajúcej scintilácie by sa mal lekár snažiť obnoviť sínusový rytmus liekom a / alebo kardioverziou. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že s obnoveným sínusovým rytmom je riziko tromboembolických komplikácií oveľa nižšie než s konštantnou formou a chronické srdcové zlyhanie postupuje menej. V prípade úspešného obnovenia sínusového rytmu pacient musí neustále užívať antiarytmické lieky, ako je amiodarón, cordarón alebo propafenón (propanorm, rythmonorm).

  Teda taktika pre pretrvávajúcu formu je nasledovná - pacient je pozorovaný na klinike s fibriláciou predsiení starší ako sedem dní, napríklad po vypustení z nemocnice s neúspešným zastavením paroxysmu a neúčinnosťou tabliet užívaných pacientom. Ak sa lekár rozhodne pokúsiť obnoviť sínusový rytmus, znova pošle pacienta do nemocnice na plánovanú hospitalizáciu za účelom obnovenia lekárskeho rytmu alebo kardioverzie. V prípade, že pacient má kontraindikácie (prenesie infarkty a mozgové príhody, krvných zrazenín v dutinách srdca v dôsledku echa cardioscope, neliečenej hypertyreóza, závažné chronické srdcové zlyhanie, arytmia predpisu pre viac ako dva roky), pretrvávajúce forma je preložený do konštantnej s použitím iných liekových skupín.

  Liečba pretrvávajúcej fibrilácie predsiení

  V tejto forme je pacientovi predpísané tablety, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu. Hlavnými skupinami sú beta-blokátory a srdcové glykozidy, napríklad Concor 5 mg x 1 denne, koronálne 5 mg x 1 denne, egilok 25 mg x 2 krát denne, ZOK betalok 25-50 mg x 1 denne atď. Zo srdcových glykozidov sa používa digoxín 0,025 mg, 1/2 tabletu 2x denne - 5 dní, prestávka - 2 dni (sat, slnko).

  ! Požadované priradenie antikoagulanty a inhibítory agregácie trombocytov, napr. Cardiomagnyl 100 mg alebo v jednom jedle 75 mg klopidogrelu na obed, alebo warfarín 2,5-5 mg x 1 za deň (INR starostlivo kontrolovaná - parameter zrážania krvi, sa obvykle odporúča 2,0-2,5). Tieto lieky zasahujú do zvýšenej trombózy a znižujú riziko srdcových infarktov a mŕtvice.

  Chronické srdcové zlyhanie, ktoré majú byť ošetrené diuretiká (1,5 mg indapamid ráno veroshpiron 25 mg ráno) a inhibítory ACE (PRESTARIUM 5 mg ráno, enalapril 5 mg x 2 krát denne, lizinopril 5 mg ráno), poskytujúca organosiloxanu účinok na krvných ciev a srdca.

  Kedy je zobrazená kardioverzia?

  Kardioverzia je obnovenie pôvodného srdcového rytmu u pacienta s fibriláciou predsiení pomocou liekov na liečbu (pozri vyššie) alebo elektrického prúdu tečúceho cez hrudník a ovplyvňujúci elektrickú aktivitu srdca.

  Elektrická kardioverzia sa vykonáva v prípade núdze alebo bežne pomocou defibrilátora. Tento druh pomoci by sa mal poskytovať iba na jednotke intenzívnej starostlivosti s použitím anestézie.

  Indikáciou pre núdzovú kardioverziu je paroxysm predsieňovej fibrilácie s predpísaním najviac dvoch dní s vývinom arytmogénneho šoku.

  Indikácia pre plánovanú kardioverziu - paroxysmus s predpisovaním dlhšie ako dva dni, nezastavený medikáciou, bez prítomnosti krvných zrazenín v predsieňovej dutine, potvrdený transesofageálnym ultrazvukom srdca. Ak je zistená krvná zrazenina v srdci, pacient vo fáze ambulantnej trvá warfarínom v priebehu mesiaca, za ktorý je vo väčšine prípadov existuje rozpustenie trombu, a potom po druhom ultrazvuk srdca, pri absencii trombu re-poslal do nemocnice pre rozhodnutie o realizácii kardioverziu.

  Plánovaná kardioverzia sa teda vykonáva najmä vtedy, keď sa lekár snaží obnoviť sínusový rytmus s pretrvávajúcou formou atriálnej fibrilácie.

  Technicky sa kardioverzia uskutočňuje aplikáciou defibrilátorových elektród na prednú stenu hrudníka po tom, ako bol pacient anestetizovaný intravenóznymi liekmi. Potom defibrilátor prináša výboj, ktorý ovplyvňuje srdcový rytmus. Úspešnosť je veľmi vysoká a predstavuje viac ako 90% úspešnej obnovy sínusového rytmu. Avšak kardioverzia nie je vhodná pre všetky skupiny pacientov, v mnohých prípadoch (napríklad u starších ľudí) sa AI rýchlo rozvíja.

  Tromboembolické komplikácie po kardioverzii tvoria asi 5% u pacientov, ktorí neužívali antikoagulanciá a antiagregačné lieky, a približne 1% u pacientov, ktorí dostávali takéto lieky od začiatku arytmie.

  Ak je indikovaná chirurgická liečba

  Chirurgická liečba fibrilácie predsiení môže slúžiť na niekoľko účelov. Napríklad, keď srdcové chyby sú hlavnou príčinou arytmií, vykonanie chirurgickej korekcie defektu ako nezávislej operácie už vo väčšom počte prípadov zabraňuje ďalším recidívam fibrilácie predsiení.

  Pri iných srdcových ochoreniach je rádiofrekvencia alebo laserová ablácia srdca zaručená v nasledujúcich prípadoch:

  • Neúčinnosť antiarytmickej liečby s častými paroxyzmami fibrilácie predsiení,
  • Trvalé blikanie s rýchlym progresiou srdcového zlyhania,
  • Neznášanlivosť na antiarytmické lieky.

  Rádiofrekvenčná ablácia spočíva v tom, že predsieňové oblasti postihnuté patologickou cirkuláciou impulzu sú na konci ovplyvnené elektródou s rádiovým senzorom. Elektróda je vložená do pacienta pod všeobecnou anestézou cez femorálnu artériu pod kontrolou röntgenovej televízie. Operácia je bezpečná a má nízky dopad, trvá krátky čas a nie je zdrojom nepohodlia pre pacienta. RFA sa môže vykonávať podľa kvót Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie alebo na vlastné peniaze pacienta.

  Je liečba ľudových liečiv prijateľná?

  Niektorí pacienti môžu ignorovať odporúčania svojho ošetrujúceho lekára a začať liečiť sami, s použitím metód tradičnej medicíny. Ako samostatná terapia sa samozrejme neodporúča používanie bylín a odvarov. Ale ako pomocná metóda, okrem hlavnej farmakoterapie, môže pacient odobrať odvaľovanie z upokojujúcich rastlín, ktoré majú priaznivý účinok na nervový a kardiovaskulárny systém. Napríklad sa často používajú odvar z valeriánov, hlúbov, ďateliny, harmančeka, mäty piepornej a citróna. V každom prípade by mal pacient informovať ošetrujúceho lekára o prijatí takých bylín.

  Sú možné komplikácie predsieňovej fibrilácie?

  Z komplikácií sú najčastejšie pľúcna embólia (PE), akútny srdcový záchvat a akútna mŕtvica, ako aj arytmogénny šok a akútne zlyhanie srdca (pľúcny edém).

  Najvýznamnejšou komplikáciou je mŕtvica. Mŕtvica ischemického typu spôsobená zásahom krvnej zrazeniny v mozgových cievach (napríklad keď je zastavený paroxysmus) sa vyskytuje u 5% pacientov v prvých piatich rokoch po začiatku fibrilácie predsiení.

  Prevencia tromboembolických komplikácií (mŕtvica a pľúcna embólia) je konštantné používanie antikoagulancií a činidiel proti krvným doštičkám. Avšak tu sú niektoré nuansy. Napríklad so zvýšeným rizikom krvácania má pacient šancu krvácať do mozgu s vývinom hemoragickej mŕtvice. Riziko vzniku tohto ochorenia je u pacientov v prvom roku od začiatku antikoagulačnej liečby viac ako 1%. Prevencia zvýšeného krvácania je pravidelné sledovanie INR (najmenej raz za mesiac) s včasnou korekciou dávky antikoagulancia.

  Video: ako sa vyskytne zdvih v dôsledku fibrilácie predsiení

  výhľad

  Prognóza života s fibriláciou predsiení je určená hlavne príčinami ochorenia. Napríklad u preživších pacientov s akútnym infarktom myokardu as významnou kardiosklerózou môže byť krátkodobá prognóza pre život priaznivá a nepriaznivá pre zdravie a v strednodobom horizonte, pretože pacient vyvinie v strednodobom horizonte chronické srdcové zlyhanie, zhoršuje kvalitu života a znižuje ho. doba trvania.

  Pri pravidelnom používaní liekov predpísaných lekárom sa však prognóza života a zdravia nepochybne zlepšila. A pacienti s trvalou formou AI registrovanej v mladom veku, s primeranou kompenzáciou, žijú s ňou dokonca až do 20-40 rokov.

  Fibrilácia predsiení srdca: príčiny a spôsoby liečby

  Fibrilácia predsiení je jednou z najbežnejších foriem poruchy srdcového rytmu. Ďalším názvom patológie je fibrilácia predsiení.

  Za prítomnosti tejto choroby sa osoba sťažuje na náhle záchvaty tachykardie. V týchto chvíľach sa mu zdá, že srdce sa chystá "vyskočiť z hrudníka". Niekedy sú možné aj iné pocity, ako keby sa srdce zastavilo na niekoľko sekúnd, potom začne biť s pomstou. Počas obdobia "vyblednutia" srdca sa ľudské ruky začínajú otriasť, cíti silnú slabosť a triasol sa po celom tele.

  Ochorenie je charakterizované silnými prerušeniami v práci srdcového svalu. Predsieň prestáva normálne kontrahovať, namiesto toho sa "chveje", čo vedie k poklesu množstva krvi vstupujúcich do komôr. Niekedy začnú produkovať arytmické vibrácie, ktoré spôsobia, že človek má neopodstatnené záchvaty strachu, záchvaty paniky a silné zhoršenie celkového stavu.

  Fibrilácia predsiení je sprevádzaná častými záchvatmi tachykardie, čo vedie k akútnemu nedostatku vzduchu, dýchavičnosti a závratom. Niekedy nevoľnosť s následným nutkaním na zvracanie. U niektorých pacientov také ochorenie spôsobuje synkopu - krátkodobú stratu vedomia. Rovnako ako mnohé iné srdcové ochorenia, atriálna fibrilácia má úzky vzťah s vekom pacienta. Riziko vývoja patológie sa významne zvyšuje po dosiahnutí veku 40 rokov, ale epizódy ochorenia sú zvlášť silné v období 70-80 rokov.

  Čo je to?

  Fibrilácia predsiení spôsobuje porušenie kontraktilnej funkcie srdcového svalu spôsobenej dezorganizáciou predsieňovej aktivity. Táto patológia sa vyznačuje náhlym zvýšením srdcovej frekvencie až o 600 úderov za minútu.

  Súčasne sa aj počet komorových a predsiení kontrakcií stane arytmiou, to znamená, že tieto procesy sa časom nezhodujú.

  Prečo sa predsieňová fibrilácia vyvíja?

  Príčiny fibrilácie predsiení sú rozdelené do dvoch skupín:

  • srdcové, priamo spojené s prácou srdca;
  • extracardiac - iné faktory, v dôsledku ktorých došlo k porušeniu kontraktilnej funkcie srdcového svalu.

  Pozrime sa bližšie na každú z týchto skupín.

  Srdcové príčiny ma

  Táto skupina príčin predsieňovej fibrilácie zahŕňa:

  • pooperačné podmienky;
  • ochorenia koronárnych artérií srdca;
  • pretrvávajúca arteriálna hypertenzia;
  • srdcové chyby (vrodené a získané);
  • kardiomyopatia.

  Existuje oveľa viac vonkajších príčin predsieňovej fibrilácie.

  Extracardiálne príčiny MA

  Táto skupina zahŕňa:

  • predchádzajúce chirurgické zákroky v oblasti srdca;
  • endokrinné ochorenia (diabetes mellitus, tyreotoxikóza atď.);
  • obštrukčných procesov, ktoré sa vyskytujú v orgánoch dýchacieho systému a majú chronickú povahu;
  • vírusové patológie;
  • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
  • choroby spôsobené poruchou funkcie centrálneho nervového systému.

  Faktory predisponujúce k rozvoju fibrilácie predsiení môžu byť aj:

  • nekontrolované lieky;
  • antibiotická liečba;
  • syndróm chronickej únavy;
  • častý stres;
  • emocionálne výbuchy;
  • nadmerné cvičenie;
  • zneužívanie alkoholu;
  • nadmerné fajčenie;
  • Zneužívanie kávy a iných nápojov, ktoré obsahujú kofeín vo veľkom množstve (napríklad tzv. "Energia").

  Fibrilácia predsiení sa môže vyskytnúť nielen u starších pacientov, ale aj u mladých ľudí. V tomto prípade môžeme hovoriť o vývoji takých patológií ako je prolaps mitrálnej chlopne. Takáto choroba je vo väčšine prípadov latentná, takže ju možno zistiť len počas profylaktických vyšetrení.

  klasifikácia

  Fibrilácia predsiení má svoje vlastné odrody, podľa ktorých sa jej príznaky tiež líšia. Choroba sa klasifikuje podľa týchto kritérií:

  • klinický priebeh;
  • rýchlosť kontrakcie srdcových komôr.

  Zvážte tieto formy arytmie oddelene.

  Typy arytmií v klinickom kurze

  Fibrilácia predsiení podľa klasifikácie klinického kurzu je:

  1. Paroxyzmálna. Táto forma fibrilácie predsiení je charakterizovaná náhlym nástupom útoku, ktorého dĺžka trvania môže dosiahnuť 6-7 dní. Ale spravidla netrvá dlhšie ako jeden deň. Patologický stav prechádza sám osebe a nevyžaduje lekárske zákroky.
  2. Vytrvalý. Táto forma fibrilácie predsiení môže trvať až 7 dní. Zakotvuje sa len pri užívaní liekov.
  3. Chronická choroba, ktorá môže dlhodobo narušiť pacientov bez toho, aby podľahli lekárskej liečbe.

  Aj keď je ochorenie mierne, nemožno ju považovať za bezpečné pre ľudské zdravie. Akékoľvek zlyhania v práci srdca predstavujú hrozbu, takže je neprijateľné ignorovať ich!

  Klasifikácia MA pre frekvenciu komorovej kontrakcie

  Ak zoberieme do úvahy klasifikáciu fibrilácie predsiení podľa frekvencie komorových kontrakcií, potom môže byť:

  • bradysystolický, pri ktorom sa komorová frekvencia zníži na 60 úderov za minútu;
  • normosystolický s frekvenciou kontrakcií od 60 do 90 úderov za minútu;
  • keď rýchlosť kontrakcie srdcových komôr presiahne 90 úderov za minútu.

  príznaky

  Často sa fibrilácia predsiení môže vyskytnúť bez viditeľných symptómov, takže je takmer nemožné ho identifikovať bez toho, aby sa podrobili špeciálnym inštrumentálnym diagnostickým opatreniam. Zisťovanie patológie sa zvyčajne vyskytuje náhodne, keď sa vyšetrí na prítomnosť iných odchýlok v zdravotnom stave pacienta.

  Ak sa arytmia stále prejavuje, potom príznaky jej výskytu môžu byť nasledovné:

  • náhle zvýšenie srdcového tepu sprevádzané pulzáciou krčných žíl;
  • slabosť, všeobecná slabosť;
  • únava;
  • bolesť srdca, pripomínajúca bolesť na anginu (pocit tlaku v srdci);
  • systematické závraty;
  • nedostatok koordinácie pohybov v čase útoku;
  • dýchavičnosť aj pri miernom namáhaní av stave absolútneho odpočinku;
  • nadmerné potenie;
  • napoly v bezvedomí stave;
  • synkopa;
  • polyúria.

  Keď sa patológia stáva chronickou, pacientka už nie je trápená nepohodou a inými nepríjemnými pocitmi v oblasti srdca. Postupne sa človek začína zvyknúť na život s touto chorobou.

  diagnostika

  Pre presnú diagnózu sa musí pacient podrobiť špeciálnej lekárskej prehliadke. Diagnostická schéma pozostáva z nasledujúcich činností.

  1. Vizuálne vyšetrenie pacienta, počas ktorého sa môže zistiť prítomnosť základnej choroby, ktorá spôsobila rozvoj fibrilácie predsiení.
  2. Anamnéza založená na sťažnostiach pacienta.
  3. Klinické štúdie moču a krvi. Takéto postupy tiež pomôžu identifikovať patológie, ktoré môžu spôsobiť MA.
  4. Biochemická analýza krvi.
  5. Elektrokardiogram, ktorý pomáha zistiť poruchy srdca.
  6. Hormonový test.
  7. KhMEKG - sledovanie kardiogramu, vykonávané niekoľko dní metódou Holter. Postup pomáha presne stanoviť obdobia, kedy sa objavia blikania arytmie, a to aj vtedy, ak sa stav pacienta nezmenil.
  8. Echokardiografia, ktorá pomáha identifikovať štrukturálne zmeny srdcového svalu.
  9. Transesofageálna echokardiografia, ktorá pomáha zistiť krvné zrazeniny v predsieni alebo ušiach. Vykoná sa vložením sondy do pažeráka pacienta.
  10. RTG hrudníka.
  11. Test zaťaženia vykonaný pomocou špeciálneho simulátora. Počas fyzického cvičenia lekár hodnotí prácu srdcového svalu.

  Ako liečiť fibriláciu predsiení?

  Liečba arytmie závisí od jej formy. Teda metódy terapie používané v paroxyzmálnom MA nie sú vhodné na zastavenie patologického stavu v chronickej forme ochorenia.

  Vlastnosti liečby paroxyzmálnej fibrilácie predsiení

  V tomto prípade je všetko úsilie zamerané na obnovenie sínusovej srdcovej frekvencie. Ak uplynulo viac ako 48 hodín od vzniku paroxyzmy, potom sa otázka ďalšej liečby rozhodne individuálne pre každú osobu. V tomto prípade má trvať najmenej 3 týždne po užití warfarínu alebo podobných liekov. Avšak všetky opatrenia zamerané na odstránenie patológie vyžadujú povinnú hospitalizáciu pacienta.

  Nasledujúce metódy sa používajú na obnovenie srdcového rytmu:

  • liečebná terapia s použitím novocinamidu, Korglikonu, strofantínu (intravenózne) a cordarónu (perorálne);
  • liečba liekmi, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu - betablokátory (Carvedilol, Nebilet atď.), antiarytmiká (Propanorm, Allapinin), antiagregačné lieky (Aspirin Cardio, TromboAss atď.);
  • kardioverziou, ktorá sa používa s neúčinnosťou farmakoterapie. Takáto manipulácia sa uskutočňuje v kardiológii pre jednotnú intenzívnu starostlivosť a vyžaduje zavedenie intravenóznej anestézie. Technika postupu je založená na použití malého výboja elektrického prúdu, s ktorým doktor "robí" srdcový rytmus v správnom rytme.

  Ak sa arytmie často opakuje, dve rozhodnutia môžu urobiť lekár:

  1. Preložte paroxysmálnu formu MA do trvalého, a až potom liečte patológiu.
  2. Vykonajte záchrannú operáciu.

  Okrem toho, existujú aj iné techniky, ktorých použitie pomáha zbaviť sa choroby. Existujú aj iné prístupy, s ktorými môžete dlho zabudnúť na nepríjemné príznaky.

  Liečba warfarínom a novými antikoagulanciami

  Ak sa vyskytne predsieňová fibrilácia, predpísané sú perorálne antikoagulanciá všetci pacienti s výnimkou osôb, ktoré dosiahli vek 65 rokov, ako aj pacienti s nízkym rizikom vzniku komplikácií. Spravidla sa používajú tablety.

  Príjem warfarínu začína minimálnou dávkou 2,5 mg, ale postupne sa zvýši na 5 mg. V tomto prípade by mal pacient pravidelne podstupovať kontrolné štúdie na posúdenie pozitívnej dynamiky liečby, ako aj na pochopenie toho, ako liek ovplyvňuje celkové zdravie pacienta. Ak nie je schopnosť kontrolovať INR, pacientovi môžu byť predpísané iné lieky - Aspirín alebo Klopidorgel.

  Takéto známe antikoagulanciá ako Dabigatran, Apixaban atď. Neboli dlho považované za novinky, preto sú označované ako bežné orálne antikoagulanciá. To sa nedá povedať o Edoksabane. Tento liek už prešiel 3 fázami klinických testov. Ale až kým nie je registrovaná, jeho aplikácia sa nevykonáva s MA.

  Kedy je indikovaná operácia?

  Chirurgická liečba fibrilácie predsiení má svoje vlastné ciele. Napríklad, ak existuje ochorenie srdca, ktoré spôsobilo arytmiu, chirurgická liečba srdca zabraňuje vzniku nových prepuknutí ochorenia. Hoci samozrejme nemôžeme vylúčiť možnosť opakovaného výskytu patológie.

  Takže pri iných srdcových ochoreniach je vhodnejšie použiť laserovú abláciu. Koná sa na:

  1. Trvalá fibrilácia predsiení, ktorá je sprevádzaná rýchlym progresívnym zlyhávaním srdca;
  2. Neúčinnosť liečby antiarytmickou liečbou;
  3. Neznášanlivosť liekov používaných na liečbu MA.

  Rádiofrekvenčná ablácia zahŕňa vystavenie chorých oblastí predsiení špeciálnej elektróde s rádiovým senzorom na konci. Elektróda sa vloží do stehennej tepny, ale predtým sa pacientovi injekčne aplikuje celková anestézia. Proces je riadený röntgenovou televíziou. Postup je absolútne bezpečný a riziko zranenia je obmedzené na minimum.

  Implantácia kardiostimulátora

  V niektorých prípadoch sa lekár môže rozhodnúť, že pacientovi zavedie špeciálne zariadenie - kardiostimulátor. Toto zariadenie sa tiež nazýva ovládač umelého srdcového tepu. Pomocou toho môžete normalizovať srdcovú frekvenciu.

  Kardiostimulátor môže byť jednokomorový (stimuluje len predsieňové kontrakcie) a dvojkomorový (stimuluje predsieňové a komorové kontrakcie). Moderné zariadenia sa dajú ľahko prispôsobiť rytmu života človeka, čo mu umožňuje nerozmýšľať nad intenzitou vykonávanej fyzickej aktivity. Okrem toho si prístroj zapamätá všetky údaje o tom, aké zaťaženia sa nedávno uskutočnili, na základe ktorých doktor dokáže vykonať výpočty a vyhodnotiť prácu srdca pacienta.

  Technika prevádzky

  Prevádzka zavedenia elektrického kardiostimulátora sa uskutočňuje v 7 etapách:

  1. Lekár urobí kožnú incíziu v dolnej časti kľúčnej kosti;
  2. Pri starostlivom röntgenovom ovládaní sa do srdca vloží špeciálna elektróda;
  3. Lekár skúša prácu elektród;
  4. Konce vložených elektród sú upevnené na správnom mieste; to urobte pomocou špeciálnych háčikov alebo vývrtkov;
  5. Drážka sa vytvorí v podkožnom tukovom tkanive, kde sa bude umiestniť kardiostimulátor.
  6. Implantovaný kardiostimulátor je pripojený k elektródam;
  7. Miesto rezu je šitá.

  Nemyslite si, že inštalácia kardiostimulátora nepriaznivo ovplyvní kvalitu života pacienta. Naopak, v prípade fibrilácie predsiení spôsobí srdce silnejšie a odolnejšie. Od okamihu chirurgického zákroku sa však musí pacient vždy pamätať na to, že má na sebe pomerne zložité zariadenie. Aby sa nepoškodil, bude musieť prijať preventívne opatrenia.

  Pravidlá výkonu

  Vzhľadom na to, že arytmia je často sprevádzaná inými patológiami kardiovaskulárneho systému, je veľmi dôležité dodržiavať diétu, aby sa zabránilo novým útokom. Pomôže sa vyhnúť zbytočnému stresu na srdci, zatiaľ čo obohacuje telo základnými vitamínmi a minerálmi.

  Aby ste to dosiahli, mali by ste z výživy vylúčiť:

  • sladkosti;
  • všetky výrobky obsahujúce cukor (vrátane ovocia);
  • soli a soľné produkty;
  • údené mäso;
  • nakladaná zelenina;
  • salámy;
  • tučné mäso a ryby;
  • tučné maslo, margarín;
  • pekárske výrobky;
  • cukrovinky.

  Namiesto "škodlivého" jedla sa odporúča pacientovi jesť viac ovocia a zeleniny - surovú, dusenú alebo dusenú. V tejto forme si zachovávajú všetky svoje prospešné vlastnosti a obohacujú telo vláknom, čo je veľmi užitočné pre normálny metabolizmus.

  Prognóza života, komplikácie a následky

  Vo väčšine prípadov sa komplikácie choroby vyskytujú v dôsledku oneskoreného prístupu k lekárovi, ako aj z dôvodu nedodržania všetkých odporúčaní lekára. Mnohí pacienti, ktorí zaznamenali prvý pokrok, ukončili liečbu alebo začali užívať lieky podľa vlastného uváženia. Dyspnoe, závrat, bolesť v srdci a ostrý záchvat nedostatku vzduchu - to sú hlavné dôvody pre návštevu kardiológa.

  Fyrilácia predsiení je úplne liečená? Neexistuje žiadna odpoveď, pretože závisí od mnohých faktorov. Lekári poskytujú najpriaznivejšiu prognózu liečby, ak bola zahájená v počiatočnom štádiu vývoja. Komplikácie sú možné len vtedy, ak boli rušivé príznaky patológie dlho ignorované. A nezáleží na tom, vedomie, že osoba zanedbala návštevu lekára alebo napísala indispozíciu na prejav únavy alebo fyzického vyčerpania. V tomto prípade môže byť oneskorenie návštevy kardiologickej kancelárie plné trombózy srdcových ciev.

  Bez liečby fibrilácie predsiení je prognóza extrémne nepriaznivá. Porucha predsiení môže viesť k progresii základnej patológie, ktorá spôsobila nástup fibrilácie predsiení. Dôsledky tohto správania môžu byť nepredvídateľné.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako odpovedať na výbušnú nádobu v oku

O patologických zmenách, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela, ľudia nevedia o chvíli zhoršenia zdravia.Zmeny, ktoré sa vyskytujú na vonkajších okrajoch oka alebo okolo neho, sa stávajú viditeľnými, akonáhle sa priblížite k zrkadlu.

Cvičenie s prolapsom mitrálnej chlopne

Vďaka rozšíreniu motorickej aktivity terapeutické cvičenia zahŕňajú dýchanie, vývojové a iné cvičenia.Ako dlho by ste mali robiť cvičenia? Ako nedávno stanovilo Národné centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb a Americká škola športovej medicíny, stredná až vysoká fyzická aktivita sa považuje za najvýhodnejšiu aspoň 30 minút denne štyrikrát až šesťkrát týždenne.

Klasifikácia liekov na trombózu dolných končatín

Trombotická patológia poškodenia žíl sa považuje za nebezpečnú chorobu a vzhľad neestetiky, pretože trombóza je sprevádzaná ťažkosťami v dolných končatinách, spôsobuje významný edém, trofické vredy.

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je klinická patológia, pri ktorej jeden alebo dva ventily tejto anatomickej formácie preliatia, to znamená, že sa počas systoly (kontrakcia srdca) ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo sa normálne nemôže vyskytnúť.

Etapy a príznaky, ako sa zbaviť pavúkov žily na tvári

Cievne tkanivo na koži tváre alebo v odbornom jazyku rosacea je ochorenie ovplyvňujúce kapiláry kože. Čo sa stane, keď sa to stane, aké sú charakteristické príznaky patológie, ako odstrániť pavúk z tváre a zabrániť vzniku nových hviezd.

Čistenie cesnaku a citrónových nádob: tri recepty, tipy

Z tohto článku sa dozviete o jednom z najúčinnejších ľudových liekov na prevenciu aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení. Nižšie budú uvedené rôzne možnosti na predpisovanie cesnaku s citrónom pre plavidlá, ako aj pokyny na použitie tohto domáceho lieku.