Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Aneuryzma mozgu: príznaky a hlavné metódy liečby

Cievne aneuryzma je malá forma v mozgovej cievke, ktorá sa časom zvyšuje a krv sa naplní. Vyrovnaná nádoba vytvára tlak na nerv alebo na tkanivo, ktoré obklopuje mozog. Aneuryzma krvných ciev môže byť lokalizovaná v ľubovoľnej oblasti krvných ciev, ale spravidla je umiestnená v mieste oddelenia konárov od tepien.

Veľa ľudí vie, čo je aneuryzma, ale nie všetky predstavujú dôsledky tejto choroby.

V prípade pretrhnutia cievy krv prechádza do tkaniva obklopujúceho mozog, čo môže nakoniec viesť k smrti.

Aneuryzma mozgu

Lekári označujú túto chorobu za časovú bombu, pretože s ňou môžete roky žiť a necítiť žiadne príznaky. Ale po celú dobu sa aneuryzma neustále rozrastá a riskuje, že v každom okamihu vybuchne.

Druhy aneuryzmy

Ako bolo uvedené vyššie, tvorba krvi môže nastať kdekoľvek na cieve alebo aorty. Klasifikácia aneuryziem je nasledovná:

 • Aneuryzma srdca. Ide o tvorbu svalovej steny srdca. Je diagnostikovaná u približne 10-20% pacientov, ktorí už predtým prekonali infarkt myokardu. Časom sa v postihnutej oblasti objaví jazva, ktorá sa bude neustále vyrážať.
 • Aneuryzma aorty. Môže sa vyvinúť v akejkoľvek oblasti tohto krvného ciev. Táto diagnóza sa robí na päťdesiat tisíc ľudí ročne. Existuje aneuryzma hrudnej a brušnej aorty. Tiež sa diagnostikuje aneuryzma aortálnej oblúka, ktorá sa môže vyvinúť viac ako dvadsať rokov po zranení.
 • Periférna vaskulárna aneuryzma. Lokalizovaná v krvných cievach končatín a prejavujúca sa silnými bolesťami v oblasti paží a nôh.
 • Aneuryzma mozgovej tepny. Toto je najbežnejšia forma vaskulárnej aneuryzmy. Je charakterizovaná miestnym rozšírením mozgových artérií.

Príčiny choroby

Krvné útvary sa môžu vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • vrodená dedičná slabosť arteriálneho systému mozgu;
 • vrodené chyby cievnych stien;
 • prítomnosť nádoru v mozgu, ktorý mení tok krvi cez cievy;
 • jednorazové ťažké zranenia alebo predĺžené neúmyselné traumatické poškodenie hlavy;
 • prítomnosť pretrvávajúcich infekčných chorôb, v ktorých sa vytvárajú mikrobiálne embólie, migrujú do mozgového krvného obehu;
 • arteriálna hypertenzia so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • ateroskleróza s ložiskami plaku v plavidlách, ktoré kŕmia mozog;

Tiež problémy s cievami hlavy môžu nastať pod vplyvom takých predisponujúcich faktorov:

 • fajčenie po mnoho rokov;
 • ťažké cvičenie;
 • prítomnosť cukrovky;
 • nízka fyzická aktivita, sprevádzaná ťažkou duševnou prácou.
Diagnóza aneuryzmy

Vedci tvrdia, že získaná vaskulárna aneuryzma je diagnostikovaná najčastejšie u ľudí starších ako päťdesiat rokov. Oveľa menej často sa vyskytuje u mladých ľudí, ktorí boli zranení pri dopravných nehodách av extrémnych športoch. Veľmi často v procese diagnostiky lekári nemôžu určiť príčiny aneuryzmy, preto sa niekedy progresívne zvyšovanie krvných ciev stáva nepríjemným objavom.

Zvýšenie aorty sa vyskytuje na pozadí takých chorôb, ako sú: syfilis, hypertenzia, fokálna nekróza, infekčné ochorenia a nadmerné nervové záťaže. Príčinou formácií na cievach srdca je predchádzajúci srdcový záchvat. Svalové tkanivo sa zriedi na zjazvenom tkanive, v dôsledku čoho sa stráca schopnosť kontrakcie. V dôsledku toho, pod vplyvom krvi, oblasť s formáciou vyklenutie von. Takto vzniká aneuryzma srdca. Táto forma ochorenia je najčastejšie lokalizovaná v medzikomorovej septa. Dôvodom zvýšenia periférnych ciev je prítomnosť zranení, vrodených vaskulárnych patológií, aterosklerózy a vaskulárnej erózie.

Známky a symptómy choroby

Najčastejšie sa príznaky aneuryzmy v počiatočných fázach prakticky nezobrazujú. Vo väčšine prípadov sa patológia krvných ciev zistí úplne náhodne - v procese MRI alebo CT po poranení.

Prvé známky aneuryzmy akejkoľvek formy sa prejavujú v podobe pocitov stláčania a pichania v oblasti expanzie cievy. V prípade pretrhnutia arteriálnej steny sa objavia nasledovné príznaky:

 • náhle akútne bolesti hlavy, ktoré sú na začiatku lokalizované na jednom mieste, potom sa nakoniec stávajú difúznymi;
 • pretrvávajúca nevoľnosť a zvracanie;
 • manifestácia epileptických záchvatov;
 • stavov v bezvedomí rôzneho trvania;
 • vznik pocitov strachu a úzkosti, až po akútnu psychózu.

V prípade apoplexickej formy ochorenia dochádza v oblasti mozgu k prasknutiu arteriálnej krvi. V prípade poškodenia karotickej artérie sa objavujú príznaky neurologického pôvodu:

V prípade poškodenia prednej mozgovej artérie sa symptómy prejavujú vo forme rôznych duševných porúch (psychóza, emočné poruchy, problémy s pamäťou a pozornosťou). Aneuryzma strednej cerebrálnej artérie spôsobuje neurologické a vizuálne príznaky, ktoré môžu sprevádzať záchvaty.

Výsledkom akéhokoľvek zvýšenia krvných ciev je krvácanie do mozgového tkaniva, ktoré môže byť smrteľné. Preto ak sa vyskytne niektorý z vyššie uvedených symptómov, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak sa ochorenie vyskytuje vo fáze, keď je nárast malého rozsahu, potom existuje šanca, že choroba bude úplne vyliečená.

diagnostika

Pred liečbou aneuryzmy je potrebné vykonať presné vyšetrenie jej prítomnosti.

Diagnóza aneuryzmy pozostáva predovšetkým z priebehu inštruktážnej skúšky, ktorá zahŕňa nasledujúce štúdie:

angiografia

Táto diagnostická metóda pozostáva z röntgenového vyšetrenia s použitím kontrastných látok. Dokončený angiogram určuje stupeň zúženia alebo deštrukcie krvných ciev a mozgových tepien. Môžete tiež určiť zmeny v žilách a tepnách pomocou angiografie.

Angiografická metóda diagnostiky vaskulárnej aneuryzmy sa používa na určenie porúch cerebrálnej cirkulácie. V prítomnosti nádoru sa určuje presné umiestnenie, tvar a veľkosť. Samotná štúdia sa uskutočňuje v špeciálne vybavených rádiologických miestnostiach. Jej podstatou je zavedenie flexibilného katétra do tepny, v ktorom sa nachádza najviac postihnutá cieva. Keď k tomu dôjde, kontrastná látka sa uvoľní do krvného obehu hlavy a krku. Ďalej sa odoberá niekoľko röntgenových lúčov, na základe ktorých sa určuje prítomnosť vzdelania v cievach.

MRI (magnetická rezonancia)

V tomto prípade sa používa silné magnetické pole na detailný obraz mozgu a iných orgánov. Zhotovený obrázok možno považovať za dvojrozmerné prierezy ciev alebo trojrozmerné obrázky.

Ak je podozrenie na prasknutie aneuryzmy, analyzuje sa mozgovomiechová tekutina, ktorá sa kontroluje na krvácanie do mozgu.

CT (počítačová tomografia).

Ide o najrýchlejšie invazívnu diagnostickú metódu, ktorou sa určuje prítomnosť tesnenia v cievach mozgu. S roztrhnutou aneuryzmou táto štúdia určuje, či došlo k krvácaniu v dôsledku prasknutia. Ide o prvú diagnostickú metódu predpísanú lekárom, keď zistí akýkoľvek symptóm charakteristický pre aneuryzmu.

Počítač spracováva röntgenové lúče ako dvojrozmerné obrazy prierezov lebky a mozgu. V niektorých prípadoch sa kontrastné činidlo injektuje do krvného obehu pred CT. Táto výskumná metóda by sa mala vykonávať v špecializovaných laboratóriách.

Liečebné metódy

Liečba aneuryzmy sa vykonáva rôznymi spôsobmi, v závislosti od formy ochorenia a stupňa jej zanedbania. Liečba periférnej vaskulárnej formácie poskytuje len chirurgický zákrok, inak sa môže vyskytnúť prasknutie alebo tromboembolizmus. Ak nie je možné vykonať operáciu pre akékoľvek zdravotné indikátory, je predpísané množstvo liekov, ktoré môžu znížiť funkciu agregácie krvi (aspirín, heparín, warfarín).

Liečba augmentácie mozgových ciev sa vykonáva konzervatívne a chirurgicky. Konzervatívna terapia sa používa v prípade výučby menej ako 10 mm.

Súčasne by nemali existovať rizikové faktory pre hemodynamické poruchy. Podľa určitých indikácií sú predpísané potrebné lieky a je zavedený šetrný spôsob motorickej aktivity. Pokiaľ ide o chirurgickú liečbu, vykonáva sa tri spôsoby: endoskopická mikrochirurgia, intravaskulárny prístup a otvorená lebka. Spôsob prevádzky závisí od veľkosti formácie a jej umiestnenia.

Liečba aneuryzmy brušnej aorty sa vykonáva hlavne pomocou chirurgickej intervencie. Podstatou operácie je odstránenie poškodenej oblasti aorty a následná jej náhrada za protézu. V zavedenej protéze sa implantujú cievy, ktoré odišli z aorty na tomto mieste. V čase operácie sa uskutočňuje umelá zmena cyklu krvného obehu. V pooperačnom období je možný výskyt takých komplikácií, ako je zápalové ochorenie panvy, renálna deficiencia, intestinálna atónia, pľúcny edém a edém mozgu.

Kardiálna aneuryzma terapia zahŕňa prenos na opaľovanie lôžka a predpisovanie liekov, ktoré môžu znížiť krvný tlak a srdcový tep. Tým je znížená záťaž poškodenej oblasti srdcovej cievy a je pripravená zdravá svalová tkanivá pre nové funkčné podmienky. Z liekov sa predovšetkým predpísali beta-blokátory (Metaprolol, Atenolol alebo Propranolol na výber).

Prevencia ochorení

U vaskulárnych aneuryziem možno predchádzať pomerne jednoduchými pravidlami:

 • správna výživa a fyzická aktivita;
 • monitorovanie krvného tlaku;
 • pravidelné CT alebo MRI;
 • udržiavanie optimálneho spánku a práce;
 • systematických štúdií krvných ciev.

Treba pamätať na to, že veľa závisí od včasnej diagnostiky ochorenia a od dodržiavania odporúčaní lekára. Nepoužívajte samoliečbu, pretože sa stáva, že to vedie k negatívnym dôsledkom.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzma mozgovej tepny je rozšírenie cievy v dôsledku porušenia trojvrstvovej štruktúry cievnej steny.

Tvar aneuryzmy sa môže meniť - jeden a viackomorový, kruhový, vretenovitý.

Existujú malé aneuryzmy až do 3 milimetrov a gigantické - viac ako 25 milimetrov. Obrovské aneuryzmy môžu byť umiestnené v časti krčnej tepny, ktorá prechádza cez kavernózny sínus v oblasti bifurkácie v vertebrobasilárnom systéme.

Štruktúra aneuryziem rozlišuje krk, v ktorom je zachovaná trojvrstvová štruktúra tepny, a preto je najtrvanlivejšou časťou aneuryzmy; telo, na ktorých stenách nie je svalová vrstva a elastická membrána je rozbitá a kupola je najtenšie miesto pozostávajúce len z intimity nádoby. Toto je miesto, kde dochádza k pretrhnutiu aneuryzmy.

Video o aneuryzme mozgu

Príčiny aneuryzmy

Vrodené a získané defekty svalovej vrstvy, poškodenie kolagénových vlákien, ateroskleróza cievy, poškodenie vnútornej elastickej membrány, často so stúpajúcim krvným tlakom, vedú k "pretiahnutiu" cievy a vzniku "vrecka" - aneuryzmy. Fajčenie, zneužívanie alkoholu, nadváha, stres môžu slúžiť ako spúšťací faktor pre prasknutie aneuryzmy.

Najčastejšie je aneuryzma vrodená patológia, často kombinovaná s malformáciami - koarktáciou aorty, polycystickou chorobou obličiek, ochorením spojivového tkaniva.

Existuje genetická predispozícia na aneuryzmy. Arteriálna hypertenzia môže sama o sebe spôsobiť vývin aneuryzmy a môže viesť k pretrhnutiu existujúcej aneuryzmy. Môže sa vyvinúť aneuryzma s poraneniami hlavy, nádormi, aterosklerózou, zápalovými ochoreniami.

Symptómy aneuryzmy

Aneuryzma je "bomba", ktorá má tendenciu prasknúť. Aneuryzma mozgových ciev je bomba v hlave.

Aneuryzma je pomerne zriedkavá lézia, verí sa, že 5% populácie planéty je aneuryzma.

Porušenie aneuryzmy podľa štatistiky sa vyskytuje u 5 - 10 z 10 000 ľudí. Častejšie u ľudí 30 - 50 rokov. Môžete žiť dosť dlho a dozvedieť sa o prítomnosti aneuryzmy iba vtedy, keď sa zlomí, čo príde náhle na pozadí úplného blahobytu, pravdepodobne po emocionálnej alebo fyzickej námahe.

Príznak podozrivý na prítomnosť vaskulárnych malformácií možno považovať za paroxysmálnu intenzívnu bolesť hlavy, opakovanú v rovnakej lokalizácii, keď prvýkrát došlo k epileptickému záchvatu. Bolesti hlavy v oblasti čelnej orbitality môžu byť s aneuryzmou v antero-mozgových, predných spojivových tepnách, v okcipitálnej oblasti a v chráme - s aneuryzmou zadnej cerebrálnej artérie v polovici hlavy - s aneuryzmou v bazilárnej artérii.

Možno vznik pózy (vynechanie horného očného viečka), zdvojnásobenie, strabizmus, dilatácia žiakov. Keď je aneuryzma zadnej cerebrálnej artérie charakterizovaná prechodnými vizuálnymi poruchami - zúžením alebo stratou vizuálnych polí, narušením objektov. Keď aneuryzma prednej spojivovej tepny predných mozgových artérií je prechodná slabosť nohy. V prípade aneuryzmy zadnej cerebrálnej artérie a bazilára vzniká periférna paréza tvárového nervu, ktorá vyfúka silný hluk v uchu, jednostrannú stratu sluchu.

Ak sa vyskytujú aneuryzmy u členov rodiny, malo by sa vykonať vyšetrenie na vylúčenie vaskulárnych malformácií u blízkych príbuzných.

Skúmanie a diagnostika aneuryzmy

Bolesť hlavy, opakovaná niekoľkokrát na tom istom mieste, s možnými prekurzormi zraku, zvracanie, kŕče, strata vedomia a epifrister, vyžaduje vyšetrenie prítomnosti mozgovej aneuryzmy. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s nádormi mozgu.

Riziko krvácania z detegovanej aneuryzmy je vysoké a závisí od veľkosti, umiestnenia, stavu ciev a celkového somatického stavu. Opakované krvácanie je závažnejšie a zvyšuje riziko úmrtia.

Častejšie sa detekcia aneuryziem vyskytuje už pri prasknutí - to znamená vývoj subarachnoidálneho krvácania z aneuryzmy, hemoragickej mŕtvice. V 50% prípadov netraumatického subarachnoidálneho krvácania sa zistí aneuryzma mozgovej cievy. Náhla bolesť hlavy, vracanie, strata vedomia, hypertermia, kŕče, cerebrálne a fokálne neurologické príznaky, meningeálne príznaky, anizokória. Takýto pacient by mal byť okamžite prepravovaný na špecializované oddelenie (neurochirurgické). Prirodzene, akékoľvek samošetrenie nie je.

V prítomnosti aneuryzmy je možné opakované krvácanie, rozvoj vazospazmu so zvýšenou ischemickou zónou, tvorba intracerebrálneho hematómu, prienik krvi do komorového systému.

Skúška na podozrenie na aneuryzmus: zobrazovanie magnetickou rezonanciou v angiografickom režime. Neskôr, keď je detegovaná aneuryzma, sa vykoná angiografia na určenie taktiky chirurgickej liečby.

Pri subarachnoidálnom krvácaní v prvý deň určuje počítačová tomografia centrum krvácania. Keď sa v krvnej mozgovej mokrej vniknutiu do krvného obehu objaví krv.

Liečba aneuryzmou

Chirurgická liečba - aneuryzma orezania alebo endovaskulárna chirurgia. Podstatou operácie je vypnúť postihnutú oblasť cievy (aneuryzma) z obehu a zachovať prietok krvi cez hlavnú cievu - na aneuryzma sa umiestni spona a odstráni sa krv.

Počas endovaskulárneho zásahu cez cievy cez femorálnu artériu sa do aneuryzmy zavedú špeciálne látky - mikrospirály, balóny, ktoré uzatvárajú lumen a "vypínajú" aneuryzmu z obehového systému. Vypnutie aneuryzmy mikrospirálmi alebo najnovšie lieky nalepujúce aneuryzmu sú zdanlivo najprogresívnejšou metódou liečby aneuryzmy.

Ukončenie endovaskulárnej aneuryzmy

Konzultácia s lekárom o téme mozgovej aneuryzmy

Otázka: Pracujú viaceré (3) aneuryzmy mozgovej artérie?
Odpoveď: rozhodnutie je vykonané neurochirurgom - alternatívne endovaskulárne vypnutie alebo kraniotómia a orezávanie sú možné.

Otázka: kedy ide o vypnutie?
Odpoveď: ak je detekovaná aneuryzma pred prasknutím, ihneď po vyšetrení a príprave na prevenciu prasknutia. Ak už došlo k medzery a celkový stav pacienta to umožňuje, prvý deň alebo 10 až 14 dní neskôr. Problém sa rieši individuálne v závislosti od závažnosti ochorenia a možného rizika chirurgického zákroku.

Otázka: Mám 25 rokov, môj otec mal karotický aneuryzmus, mám časté bolesti hlavy, plánujem tehotenstvo. Môžem sa narodiť sám?
Odpoveď: pozrite sa na vyšetrenie neurológom a vykonajte zobrazovanie magnetickou rezonanciou v angiografickom režime.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu. Pri apoplexickom priebehu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma prejavuje príznakmi subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania, ktoré náhle vyplývajú z jeho prasknutia. Aneuryzma mozgových ciev je diagnostikovaná na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia, roentgenografie lebky, vyšetrenia mozgovomiechového moku, CT vyšetrenia, MRI a MRA mozgu. Ak existuje dôkaz o mozgovej aneuryzme, podlieha chirurgickej liečbe: endovaskulárna oklúzia alebo orezávanie.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom zmeny štruktúry cievnej steny, ktorá má zvyčajne 3 vrstvy: vnútornú - intimu, svalovú vrstvu a vonkajšiu - adventiciu. Degeneratívne zmeny, nedostatočné rozvinutie alebo poškodenie jednej alebo viacerých vrstiev cievnej steny vedú k zriedeniu a strate pružnosti postihnutej časti steny cievy. V dôsledku toho dochádza k vydutiu cievnej steny na oslabené miesto pod tlakom prietoku krvi. Toto vytvára aneuryzmus mozgových ciev. Najčastejšie sa mozgová aneuryzma nachádza na miestach arteriálneho vetvenia, pretože na stenu cievy dochádza k najväčšiemu tlaku.

Podľa niektorých správ je prítomnosť mozgovej aneuryzmy prítomná u 5% populácie. Je však často asymptomatický. Zvýšenie aneuryzmálnej expanzie sprevádza zriedenie jej steny a môže viesť k prasknutiu aneuryzmy a hemoragickej mŕtvice. Aneuryzma mozgových ciev má krk, telo a kopulu. Hrdlo aneuryzmy, podobne ako stena cievy, sa vyznačuje trojvrstvovou štruktúrou. Kupola sa skladá iba z intimy a je najslabším bodom, v ktorom môže prasknúť mozgová aneuryzma. Najčastejšie sa táto medzera pozoruje u pacientov vo veku 30-50 rokov. Podľa štatistík ide o prasknutú mozgovú aneuryzmu, ktorá spôsobuje až 85% netraumatických subarachnoidálnych hemorágií (SAH).

Príčiny mozgovej aneuryzmy

Vrodená aneuryzma mozgových ciev je dôsledkom vývojových abnormalít, čo vedie k narušeniu normálnej anatomickej štruktúry ich steny. Často sa spája s inou vrodenou patológiou: polycystická choroba obličiek, koarkácia aorty, dysplázia spojivového tkaniva, arteriovenózna malformácia mozgu atď.

Získaná cerebrálna vaskulárna aneuryzma sa môže vyvinúť ako dôsledok zmien, ku ktorým dochádza v stene cievy po utrpení kraniocerebrálneho poškodenia na pozadí hypertenzného ochorenia, pri ateroskleróze a hyalinóze krvných ciev. V niektorých prípadoch môže byť spôsobená infekčnou embolizáciou v mozgových tepnách. Takáto aneuryzma mozgových ciev v neurológii sa nazýva mykotická. Hemodynamické faktory ako nepravidelnosť krvného toku a hypertenzia prispievajú k tvorbe mozgovej aneuryzmy.

Klasifikácia aneuryzmy mozgu

Svojím tvarom je mozgová aneuryzma uzavretá a vretenovitá. A prvé sú oveľa bežnejšie, v pomere asi 50: 1. Na druhej strane, kruhová aneuryzma mozgových ciev môže byť jednoduchá alebo viackomorová.

Podľa lokalizácie sa mozgová aneuryzma klasifikuje do aneuryzmy prednej mozgovej tepny, strednej cerebrálnej artérie, vnútornej karotidovej tepny a vertebrobasilárneho systému. V 13% prípadov sa na viacerých tepnách nachádza viac aneuryziem.

Existuje aj klasifikácia mozgovej aneuryzmy podľa veľkosti, podľa ktorej sa rozlišujú miliárne aneuryzmy s veľkosťou až do 3 mm, malé až do 10 mm, stredne veľké - 11 - 15 mm, veľké - 16 - 25 mm a obrie - viac ako 25 mm.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Podľa jeho klinických prejavov mozgová vaskulárna aneuryzma môže mať nádorový alebo apoplexický priebeh. V prípade nádorového variantu sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma progresívne zvyšuje a dosahuje značnú veľkosť, začína stláčať anatomické formácie mozgu umiestnené vedľa neho, čo vedie k vzniku zodpovedajúcich klinických príznakov. Nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma je charakterizovaná klinickým obrazom intrakraniálneho nádoru. Jeho príznaky závisia od miesta. Najčastejšie sa v optickom chiasme a kavernóznom sínuse zistí nádorová cerebrálna vaskulárna aneuryzma.

Aneuryzma chiasmatickej oblasti je sprevádzaná zhoršenou ostrosťou a vizuálnymi oblasťami; s dlhodobou existenciou môže viesť k atrofii optického nervu. Mozgová vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, môže byť sprevádzaná jedným zo troch syndrómov kavernóznych sínusov, ktoré sú kombináciou párov III, IV a VI párov FMN s poškodením rôznych vetiev nervu trigeminu. Parezia párov III, IV a VI je klinicky manifestovaná oculomotorickými poruchami (oslabenie alebo nemožnosť konvergencie, vývoj strabizmu); porážka trigeminálneho nervu - príznaky neuralgie trojklaného nervu. Dlho existujúca cerebrálna vaskulárna aneuryzma môže byť sprevádzaná deštrukciou kostí lebky, ktorá je zistená počas röntgenového vyšetrenia.

Často mozgová aneuryzma má apoplektický priebeh s náhlym výskytom klinických symptómov v dôsledku prasknutia aneuryzmy. Len príležitostne trpia aneuryzmatické bolesti v prednej časti orbitálnej oblasti.

Ruptúra ​​aneuryzmy mozgu

Prvým príznakom prasknutia aneuryzmy je náhla, veľmi intenzívna bolesť hlavy. Spočiatku môže byť lokálna povaha, zodpovedajúca umiestneniu aneuryzmy, potom sa stáva difúznym. Bolesť hlavy je sprevádzaná nevoľnosťou a opakovaným zvracaním. Existujú meningeálne príznaky: hyperestézia, stuhnutý krk, príznaky Brudzinského a Kerniga. Potom dochádza k strate vedomia, ktorá môže trvať aj v inom časovom období. Epileptiformné záchvaty a duševné poruchy sa môžu pohybovať od mierneho zmätku po psychózu. Subarachnoidálne krvácanie, ku ktorému dochádza pri roztrhnutí cerebrálnej cievnej aneuryzmy, je sprevádzané dlhým spazmom tepien, ktoré sa nachádzajú v blízkosti aneuryzmy. V približne 65% prípadov vedie tento vaskulárny kŕč na porážku mozgovej látky typu ischemickej mozgovej príhody.

Okrem subarachnoidálneho krvácania môže prasknutá cerebrálna vaskulárna aneuryzma spôsobiť krvácanie do látky alebo komôr mozgu. Intrarerebrálny hematóm sa pozoruje u 22% prípadov prasknutia aneuryzmy. Okrem mozgových symptómov sa prejavuje aj rastúcimi ohniskovými príznakmi v závislosti od polohy hematómu. V 14% prípadov porucha mozgovej aneuryzmy spôsobuje mozgové krvácanie. Toto je najzávažnejší variant vývoja ochorenia, často smrteľný.

Ohniskové príznaky, ktoré sprevádzajú ruptúrovaný aneuryzmus mozgových ciev, môžu byť rôzne a závisia od umiestnenia aneuryzmy. Teda cerebrálna vaskulárna aneuryzma, nachádzajúca sa v oblasti bifurkácie karotickej artérie, spôsobuje poruchy vizuálnej funkcie. Aneuryzma prednej mozgovej artérie je sprevádzaná parézou dolných končatín a duševnými poruchami, strednou mozgovou - hemiparézou na opačnej strane a poruchami reči. Lokalizovaná v vertebro-bazilárnom systéme, cerebrálna vaskulárna aneuryzma pri pretrhnutí je charakterizovaná dysfágiou, dysartriou, nystagmom, ataxiou, striedajúcimi sa syndrómami, centrálnou parézou tvárového nervu a léziou trigeminálneho nervu. Aneuryzma mozgových ciev, nachádzajúca sa v kavernóznom sínuse, je mimo dura mater a preto jej prasknutie nie je sprevádzané krvácaním do dutiny lebky.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy

Často sa cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyznačuje asymptomatickým priebehom a môže sa náhodne detegovať pri vyšetrení pacienta na úplne inú chorobu. S rozvojom klinických symptómov diagnostikuje mozgová vaskulárna aneuryzma neurológ na základe anamnézy, neurologického vyšetrenia pacienta, röntgenového a tomografického vyšetrenia a štúdie cerebrospinálnej tekutiny.

Neurologické vyšetrenie odhaľuje meningeálne a fokálne príznaky, na základe ktorých je možné vykonať aktuálnu diagnózu, čiže určiť miesto patologického procesu. Röntgenografia lebky dokáže odhaliť skryté aneuryzmy a zničenie kostí lebky. Presnejšia diagnóza poskytuje CT a MRI mozgu. Konečná diagnóza "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy" môže byť založená na výsledkoch angiografickej štúdie. Angiografia umožňuje nastaviť umiestnenie, tvar a veľkosť aneuryzmy. Na rozdiel od röntgenovej angiografie magnetická rezonancia (MPA) nevyžaduje zavedenie kontrastných látok a môže sa uskutočniť dokonca aj v akútnom období prasknutia aneuryzmy mozgových ciev. Dáva dvojrozmerný obraz prierezu nádob alebo ich trojrozmerný trojrozmerný obraz.

Pri absencii viac informatívnych diagnostických metód môže byť roztrhnutá aneuryzma mozgových ciev diagnostikovaná lumbálnou punkciou. Detekcia krvi vo výslednej mozgovomiechovej tekutine naznačuje prítomnosť subarachnoidálneho alebo intracerebrálneho krvácania.

Počas diagnózy by mal byť tumor-podobný cerebrálny vaskulárny aneuryzmus odlíšený od nádoru, cysty a abscesu mozgu. Apoplexická cerebrálna vaskulárna aneuryzma vyžaduje diferenciáciu od epileptického záchvatu, prechodného ischemického záchvatu, ischemickej cievnej mozgovej príhody, meningitídy.

Liečba mozgovej aneuryzmy

Pacienti, ktorých aneuryzma mozgu má malú veľkosť, by mali byť neustále monitorované neurológom alebo neurochirurgom, pretože takáto aneuryzma nie je indikáciou na chirurgickú liečbu, ale je potrebné ju monitorovať podľa veľkosti a priebehu. Cieľom konzervatívnych terapeutických opatrení je zabrániť zvýšeniu veľkosti aneuryzmy. Môžu zahŕňať normalizáciu krvného tlaku alebo srdcovej frekvencie, korekciu hladín cholesterolu v krvi, liečbu účinkov TBI alebo existujúcich infekčných ochorení.

Chirurgická liečba je zameraná na prevenciu prasknutia aneuryzmy. Jeho hlavné metódy sú orezávanie krku aneuryzmy a endovaskulárna oklúzia. Môže sa použiť stereotaktická elektrokoagulácia a umelá trombóza aneuryzma s použitím koagulantov. Pri vaskulárnych malformáciách sa vykoná radiochirurgická alebo transcraniálna ablácia AVM.

Roztrhnutá cerebrálna cievna aneuryzma je naliehavá a vyžaduje konzervatívnu liečbu podobnú liečbe hemoragickej mozgovej príhody. Podľa indikácií sa vykonáva chirurgická liečba: odstránenie hematómu, endoskopická evakuácia alebo stereotaktická aspirácia. Ak je mozgová vaskulárna aneuryzma doprevádzaná krvácaním do komôr, vytvorte komorovú drenáž.

Prognóza mozgovej aneuryzmy

Prognóza ochorenia závisí od miesta, kde sa nachádza aneuryzma mozgových ciev, od jej veľkosti, ako aj od prítomnosti patológie vedúcej k degeneratívnym zmenám vaskulárnej steny alebo hemodynamických porúch. Nežiaduca aneuryzma mozgu môže počas života pacienta existovať bez toho, aby spôsobila klinické zmeny. Zlomená mozgová aneuryzma v 30 až 50% prípadov vedie k smrti pacienta. U 25-35% pacientov po pretrhnutí aneuryzmy pretrvávajú pretrvávajúce invalidizujúce účinky. Opakované krvácanie sa pozoruje u 20-25% pacientov, úmrtnosť po dosiahnutí 70%.

Arteriálna mozgová aneuryzma

* Skóre GCS - počet bodov na stupnici kómy v Glasgowe.

Tieto váhy majú pomerne úzku koreláciu.

V súčasnosti sa berú do úvahy nasledujúce kritériá výberu pacientov na operáciu v akútnom štádiu ruptúry aneuryzmy.

• Vo fáze I-P podľa Hupta a Hessa je operácia zobrazená bez ohľadu na obdobie, ktoré prešlo po krvácaní.

• V štádiu PI-IV podľa Hupta a Hessa sa hlavným kritériom pri určovaní indikácií na operáciu stane indikátor dynamiky angiospazmu: pacienti s miernym alebo regresívnym kŕčom môžu byť prevádzkované s veľmi priaznivým výsledkom. Odporúča sa vyhnúť sa chirurgickému zákroku u pacientov

Štádium IV so známkami zvýšeného alebo výrazného angiospazmu, pretože riziko život ohrozujúcich komplikácií je vyššie ako riziko opakovaného krvácania.

Najťažšie určiť indikácie na operáciu u pacientov so štádiom III v prítomnosti príznakov zvýšeného alebo výrazného angiospazmu.

Aktívna chirurgická taktika u týchto pacientov sa javí ako vhodnejšia, ale otázka indikácií na operáciu by sa mala riešiť pri zohľadnení všetkých faktorov v každom konkrétnom prípade.

• V štádiu V Hupta a Hessa je chirurgická intervencia indikovaná len u pacientov s veľkými intracerebrálnymi hematómami, ktoré spôsobujú dislokáciu mozgu. Operácia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov a môže byť obmedzená len na odstránenie hematómu.

Pri masívnom intraventrikulárnom krvácaní je zobrazené uloženie vonkajšej komorovej drenáže.

Pri veľkých a obrovských aneuryzmoch s pseudotumoróznym priebehom indikácie pre operáciu závisia od klinického obrazu choroby, miesta a anatomických znakov aneuryzmy. Vek pacienta a prítomnosť sprievodných somatických ochorení majú tiež určitý význam.

Pri príležitostných aneuryzmech stále neexistuje jasný názor na platnosť chirurgických zákrokov. Predpokladá sa, že je potrebné pracovať na pacientoch s aneuryzmami väčšími ako 7 mm. Indikácie pre operáciu sú istejšie s rastúcou aneuryzma ako pozorovanie a familiárna predispozícia ku krvácaniu (krvácanie z prípadov aneurysmatických v blízkych príbuzných).

Princípy konzervatívnej liečby pacientov s arteriálnymi aneuryzmami v predoperačnom období

V chladnom období ochorenia sa pred operáciou nevyžaduje špeciálna liečba.

V akútnom období krvácania pred operáciou je nevyhnutné prísne odpočinok v lôžku, kontrola krvného tlaku, elektrolytické zloženie krvi a denná TCD. Liečba liekom je použitie sedatívnych, analgetických liekov, ak je to potrebné - antihypertenzívna a mierna diuretická liečba. Neodporúča sa predpisovať antifibrinolytiká, pretože nebránia opakovanému krvácaniu, ale zhoršujú ischemickú ischemickú reakciu mozgu a prispievajú k rozvoju aresorpčného hydrocefalusu. Liečba pacientov v štádiu III-V podľa Hupta a Hessu sa má vykonať v jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo v jednotke intenzívnej starostlivosti. Centrálne žilovej katetrizácia sú nevyhnutné, a monitorovanie krvného tlaku (systolický tlak by mal byť vyšší ako 1, 20 až 150 mm Hg), srdcová frekvencia, rovnováhy tekutín a elektrolytov, krvné osmolarity, okysličenie krvi s včasné náprave porúch vyskytujúcich. Pri nedostatočnom dýchaní by mal byť pacient preradený na IBL. V mnohých klinikách sa pacienti so závažným stavom inštalujú do ventrikulárneho alebo subdurálneho meniča na monitorovanie intrakraniálneho tlaku a adekvátne na dehydratáciu (manitol). Na zabránenie angiospazmu sú blokátory vápnikového kanála (nimodipín) predpísané ako kontinuálna infúzia alebo tablety. Lieky sú účinnejšie, ak ich začnete používať pred rozvojom vazospazmu. S už rozvinutým spazmom ju blokátory kalciových kanálov neodstránia, ale výsledok ochorenia je o niečo lepší, čo môže byť spôsobené ich neuroprotektívnym účinkom. Pri vymenovaní blokátorov vápnika je potrebné mať na pamäti, že môžu viesť k významnému zníženiu krvného tlaku, najmä ak sú podávané intravenózne.

anestézie

Priame chirurgické zákroky pre aneuryzmy sa vykonávajú v celkovej anestézii.

Predoperačná príprava

Pri hodnotení pacienta pred operáciou, by mala byť venovaná zvláštna pozornosť stavu vody a elektrolytového metabolizmu, krvný tlak a stabilita objemu krvi, hypertermia, intrakraniálne hladiny tlaku a prítomnosti bazálnej mozgovej tepny kŕčov.

Hypovolemia v akútnom štádiu subarachnoidálneho krvácania sa zaznamenáva takmer v 50% prípadov, najčastejšie u pacientov v štádiu IV-V na stupnici Hunt a Hess. Zníženie cirkulujúceho objemu krvi prispieva k rozvoju alebo zhoršeniu cerebrálnej ischémie. Doplnenie cirkulujúceho krvného objemu sa uskutočňuje s kryštalidovými a koloidnými roztokmi. Kritériom prijateľného objemu cirkulujúcej krvi je centrálny venózny tlak najmenej 6-7 cm a hematokrit 30%.

U 50-100% pacientov v akútnom štádiu ruptúry aneuryzmy detekovať zmeny EKG (zvyčajne negatívne vlny T a depresia ST úseku. Je to v dôsledku uvoľnenia katecholamínov v akútnej subarachnoidálneho krvácania. EKG zmeny nie sú spojené so zvýšeným rizikom intraoperačnej komplikácií, nie sú považované za dôvod na zrušenie operácie.

Arteriálna hypertenzia je indikátorom lekárskej korekcie krvného tlaku nad 150 až 160 mm Hg. Pretože vysoký krvný tlak môže spôsobiť opätovné krvácanie z aneuryzmy. Znižovanie krvného tlaku by malo byť obmedzené, pretože prudký pokles môže zhoršiť cerebrálnu ischémiu, najmä v podmienkach intrakraniálnej hypertenzie a angiospazmu. Hypotenzívna liečba sa môže začať len normalizáciou cirkulujúceho objemu krvi. Treba sa vyhnúť používaniu diuretík a liekov s dlhodobým účinkom.

nesúci anestézia

Z anestetických metód rozšírených v Rusku sa kombinácia propofolu a fentanylu považuje za optimálnu pre operácie pre arteriálne aneuryzmy.

Je tiež možné vykonávať operácie za podmienok neuroleptickej algézie.

Hlavné úlohy anesteziológov počas operácie sú nasledovné.

• Kontrola a potrebná korekcia krvného tlaku - upozornenie na jeho vzostup v čase intubácie, dočasné zníženie, ak je to potrebné, pri uvoľnení aneuryzmy alebo krvácaní.

• Vytvorenie priaznivých podmienok pre operáciu (zabezpečenie uvoľnenia mozgu v rámci dostupných limitov).

• Ochrana mozgu pred ischémiou, najmä v prípadoch, keď je potrebné uchýliť sa k dočasnému odrezaniu artérií alebo kontrolovanej arteriálnej hypotenzii.

Predpoklad tieto úlohy - sledovanie hlavných funkcií organizmu a štáty mozgu: pulzná oximetria, EKG káblov 3, neinvazívne a invazívne krvný tlak Kapnografické merania, hodinovú diurézu register, meranie teploty centrálneho telesa.

Aby sa zabránilo prudkému zvýšeniu krvného tlaku v priebehu laryngoskopie a intubácii priedušnice po odstavení vedomia a 3 minúty pred intubácia podávali vysoké dávky opioidov (napr., Fentanyl 5-10 ug / kg), alebo použiť nižšiu dávku fentanylu (4 mg / kg) v kombinácii s nitroglycerínom infúziou (táto kombinácia sa môže použiť iba v neprítomnosti intrakraniálnej hypertenzie).

Na zabezpečenie dostatočnej perfúzie mozgu sa krvný tlak udržiava na hornej hranici normálu. Ak sa krvný tlak spočiatku zvýši na mierne vysoké hodnoty (systolický krvný tlak 150-160 mm Hg), potom sa nemá znížiť. Počas operácie môže byť potrebné výrazne znížiť alebo zvýšiť krvný tlak. Na zníženie krvného tlaku sa ako intravenózna infúzia používa nitroprusid sodný alebo nitroglycerín a tiež sa používa na podanie bolusu krátkodobo pôsobiacich anestetík (napríklad propofolu).

Najčastejšie je kontrolovaná arteriálna hypotenzia indikovaná na intraoperačné prerušenie aneuryzmy, kedy môže byť potrebné znížiť strednú hodnotu BP na 50 mmHg na krátku dobu. A ešte nižšie. Na zvýšenie krvného tlaku používali fenylefrín, efedrín a dopamín. Tieto prípravky sa tiež používajú na zvýšenie prietoku krvi v prípade dočasného cievneho orezania (v druhom prípade sa systolický krvný tlak zvyšuje o 20-25 mm Hg).

Na zníženie traumy zotrvania a zabezpečenie prístupu k aneuryzme v podmienkach cerebrálneho edému a intrakraniálnej hypertenzie je potrebné zabezpečiť relaxáciu mozgu. To sa dosiahne odtokom kvapaliny a zavedením manitolu. Počas bedrovej punkcie a inštalácie odtoku nie je možné súčasne odstrániť veľký objem cerebrospinálnej tekutiny, pretože to môže spôsobiť zníženie intrakraniálneho tlaku a prasknutie aneuryzmy. Inštalácia bedrovej drenáže je kontraindikovaná v intracerebrálnom hematóme veľkého objemu. Drenáž sa neotvorí, kým sa neuvoľní trvanlivosť. Ak chcete znížiť intrakraniálny tlak môže byť použitý 20% roztok Manni · TNT v dávke 0,5-2 g / kg podávanej počas 30 minút po dobu 1 hodiny pred rozrábke dura mater, aby nespôsobovali značné vibrácie · intrakraniálneho tlaku. Použitie manitolu je kontraindikované v osmolarite nad 320 mosmol / l.

Metódy intraoperačnej ochrany mozgu proti ischémii zahŕňajú strednú hypotermiu (33,5-34 ° C), použitie barbiturátov, udržiavanie krvného tlaku v hornej hranici normálu a zvýšenie o 20-30 mm Hg. nad pôvodným v čase dočasného orezania tepny, ktorá nesie aneuryzmu.

Po ukončení operácie sa pacient rýchlo prebudí. Pacienti s počiatočným ťažkým stavom (IV-V stupeň podľa Hunt a Hess), ako aj s komplikáciami počas operácie, zostávajú na ventilátore a prenesú na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Prístup k aneuryzámom

K dispozícii v aneuryzme predných deliacich kruhov Tallinnu

Najrozšírenejší prístup k pterióniu, aplikovaný na aneuryzmy starostlivo navrhnutý M. Yasargilom. S prístupom je pravdepodobne široko otvorená medzera Silvius, čo výrazne znižuje potrebu trakcie mozgu.

Na prístup k aneuryzému prednej spojivovej tepny boli navrhnuté bifrontalové prístupy O. Pool) a predná inter-hemisféra O. Suzuki).

V aneuryzme karotid-oftalmologického segmentu je prístup pteriónu doplnený resekciou kostrových štruktúr lebkovej základne - predného šikmého procesu a strechy kanálu optického nervu. V niektorých prípadoch sa vyskytujú indikácie pre orbitozygomatický prístup.

K dispozícii v aneuryzme zadných delení kmeňa Mallisius a vertebrobasulárneho systému

Ak sa chcete priblížiť k aneuryzmám zadných delení kruhu Willisa a hornej tretiny bazilárnej tepny, spolu s pteriónom, použite časovú časť s disekciou tentorálnej dosky, ktorú opísal C h. Drake v roku 1961

Pre aneuryzmy strednej a proximálnej tretej bazilárnej artérie sa používajú predné a zadné transpyramidálne prístupy s extradurálnou resekciou zodpovedajúcich častí temporálnej kostnej pyramídy.

Aneuryzmy vertebrálnych artérií a ich vetvy sú vystavené pomocou paramedického alebo takzvaného extrémneho bočného (bočného) bočného prístupu.

Hlavné princípy orezania aneuryzmy

Ak chcete úspešne vypnúť aneuryzmu, musia byť splnené nasledujúce dôležité podmienky.

 • Vylučovanie v celej tepne, na ktorej je umiestnená aneuryzma. To umožňuje, ak je to potrebné, dočasne zastaviť prietok krvi v ňom uložením odnímateľných klipov.
 • Pridelenie aneuryzma by malo začať s cervikálnou časťou, kde je stenu aneuryzmy silnejšia. Vo väčšine prípadov to stačí na vypnutie aneuryzmy pomocou klipu pripevneného na krk.
 • Pri disekcii aneuryziem musia byť okolité zrasty oddelené akútnym spôsobom, aby sa zabránilo trakcii a prasknutiu aneuryzmy.
 • Pri izolácii aneuryziem ponorených do medulla (aneuryzmy predných spojivových a stredných mozgových artérií) je vhodné resekovať medulu susediacu s aneuryzmou a udržiavať na nej pijavú membránu, čo pomáha predchádzať prasknutiu aneuryzmy.
 • Pri prideľovaní aneuryziem so širokým krkom alebo s komplexnou konfiguráciou je vhodné, aby sa znížilo riziko prasknutia, a to dočasné orezanie ložiskovej tepny.

Dočasné orezávanie nadobličkových tepien

Počas operácií s aneuryzmami ah sa môže aplikovať dočasné orezanie ciev. Toto je najúčinnejšie opatrenie na zabránenie roztrhnutia aneuryzmy v rôznych štádiách jeho uvoľňovania a pri zastavení krvácania z prasknutého aneuryzmu. Pri dočasnom orezávaní sa používajú špeciálne sponky s mäkkou pružinou, ktoré prakticky nepoškodzujú stenu tepny, v prípade potreby je možné ju opakovane aplikovať (obrázok 19-16).

Obr. 19-16. Etapy odrezania aneuryzmy použitím dočasného orezania: a - dočasná spona na vnútornej krčnej tepne; b - tunelová svorka na krku aneuryzmy, dočasná spona na vnútornej karotidovej tepne; dočasný klip odstránený.

Aplikácia tejto metódy je možná len pri monitorovaní funkčného stavu mozgu prostredníctvom záznamu elektrickej aktivity. Ak sa objavia príznaky ischémie v oblasti dodávanej orezanou nádobou, musí sa odstrániť dočasná spona a musí sa obnoviť tok krvi cez plavidlo. Trvanie prípustného odstavenia prietoku krvi závisí od stavu zabezpečenia krvného obehu. Za teplo sa považuje bezpečné vypnutie tepny na dobu nie dlhšiu ako 5 minút.

Na orezanie aneuryzmy sa navrhuje veľké množstvo klipov a nástrojov na ich uloženie (držiaky klincov): klietky Yazergil, Suzuki, Drake atď. (Obrázky 19-17).

Obr. 19-17. Chirurgické nástroje používané na orezávanie aneuryziem: a - držiak na pištole; b - spony na dočasné orezávanie podporných nádob; in - permanentné "tunelové" spony; g - trvalé klipy rôznych konfigurácií; d - trvalé mikroskopické kliešte; e - držiak klieští.

Ide hlavne o pružinové spony vyrobené z nemagnetizovateľných kovov, ktoré umožňujú použitie MRI v pooperačnom období. Klipy sa líšia veľkosťou, stupňom zakrivenia, tlakovou silou. V každom prípade vyberte klip, ktorý je najvhodnejší na vypnutie aneuryzmy.

Považuje sa za optimálne vypnúť aneuryzma pomocou spony pripevneného k krku priamo na ložiskovú tepnu.

Ak máte aneuryzma so širokým krkom, niekedy musíte použiť niekoľko klipov (obrázky 19-18).

Obr. 19-18. Tri klipy (označené šípkami) na tele a krku veľkého aneuryzmu vnútornej krčnej tepny.

Veľkosť krčka maternice sa môže znížiť bipolárnou koaguláciou. v niektorých prípadoch je možné zastaviť krvný prietok v aneuryzme tým, že sa na ňu uloží spona.

Po odstránení aneuryzmy sa odporúča preraziť jeho stenu a odsať krv z dutiny. Pri zrútenej aneuryzme je ľahšie posúdiť účinnosť orezávania a uistiť sa, že boli uložené všetky cievy susediace s aneuryzmou. V prípade potreby môže byť zmenená poloha klipu.

Počas trombózy dutiny aneuryzmy nie je možné vykonať efektívne orezávanie, kým sa zrazenina neodstráni. Na dosiahnutie tohto cieľa dočasne vypnite prietok krvi v ložiskovej tepne, uložte na ňu spony proximálne a vzdialené od aneuryzmy. Otvorí sa dutina aneuryzmy, odstráni sa trombus a vykoná sa vystrihnutie zhrouceného aneuryzmu.

Ďalšie metódy priamej operácie na aneuryzme

Niektoré aneuryzmy, ako sú napríklad aneuryzmy, ktoré predstavujú difúznu expanziu tepny, nie je možné vypnúť z obehu orezaním. V týchto prípadoch môžete použiť tieto metódy, aby ste predišli ich pretrhnutiu.

 • Posilnenie steny aneuryzmy. Zvyčajne sa na tento účel používa časť chirurgickej gázy, v ktorej je aneuryzma zabalená. Gáza vyvolala vývoj okolo aneuryzmy silného spojivového tkaniva. Veľkou nevýhodou tejto metódy je skutočné riziko krvácania z aneuryzmy počas prvých pooperačných dní.
 • Vypnutie aneuryzmatickej tepny. Prerušenie prietoku krvi v cievke sa dá dosiahnuť proximálnym výstrižkom tepny alebo jej zachytením na obidve strany aneuryzmy (zachytenie pasce). Takéto operácie sa môžu uskutočňovať iba za podmienok vyvinutého kolaterálneho prietoku krvi, ktorý poskytuje úplnú perfúziu mozgu v oblasti vaskularizácie artérie, ktorá je vypnutá.

Niekedy na zlepšenie podmienok obehu kolaterálu sa vykonávajú ďalšie operácie - vytvárajú anastomózy medzi mozgovými cievami (vetvy strednej mozgovej tepny) a vetvami vonkajšej krčnej tepny. Moderná mikrochirurgická technika tiež umožňuje vytvárať anastomózy medzi mozgovými cievami, napríklad medzi prednými mozgovými tepnami.

Vlastnosti chirurgickej liečby aneuryziem rôznych lokalizácií

Aneuryzma vnútornej krčnej tepny a jej vetvy

V aneurysme karotickej tepny a jej vetvami je prístup k pteriónom považovaný za najlepší.

Najbežnejšie aneuryzmy vnútornej krčnej tepny sa nachádzajú v mieste zadnej komunikujúcej tepny. Vo väčšine prípadov majú výrazný krk, čo zjednodušuje ich vypnutie. Pri aplikácii klipu treba venovať mimoriadnu pozornosť tomu, že spolu s aneuryzmou nevypínajte susednú prednú vilovú tepnu vedľa neho.

Určité ťažkosti sú spôsobené vypnutím karotických aneuryziem v mieste orbitálnej artérie, pretože môžu byť pokryté optickým nervom rozšíreným na aneuryzme. V týchto prípadoch je pre lepšie odhalenie tepny a aneuryzmy vhodné resekci predného šikmého procesu a resekciu steny kanálu optického nervu.

V aneuryzme strednej cerebrálnej artérie, často umiestnenej v mieste rozdelenia tepny do hlavných vetví, operácia spravidla začína disekciou počiatočných delení sylvínovej trhliny a následným vyprázdnením karoidu najprv počiatočným rozdelením strednej cerebrálnej artérie.

Takáto sekvencia je dôležitá, pretože umožňuje pacientovi dočasne vystrihnúť výslednú tepnu, keď sa aneuryzma pretrhne. Roztrhané aneuryzmy strednej cerebrálnej artérie sú často sprevádzané tvorbou intracerebrálnych hematómov. Vyprázdnenie hematómu môže pomôcť odhaliť a vypnúť aneuryzmu.

Aneuryzmy prednej spojivovej tepny sa vyznačujú veľkým množstvom možností, v závislosti od vzťahu aneuryzmy k prednej spojivovej tepne, symetrie vývoja predných segmentov kruhu Willisa, smeru aneuryzmy.

Pri plánovaní prístupu (vrátane jeho časti) je mimoriadne dôležité preskúmať všetky tieto detaily s využitím schopností klasickej angiografie a MRI, CT angiografie. Pri orezaní aneuryzmy je potrebné venovať osobitnú pozornosť bezpečnosti vratnej tepny Gübner.

Aneuryzmy perikallosových artérií patria do skupiny relatívne zriedkavých aneuryziem. Ich rys - frekvencia tvorby intracerebrálnych hematómov a v porovnaní s aneuryzmami inej lokalizácie - vzácny vývoj pretrvávajúcich kŕčov bazálnych tepien. Pri aneurysmoch tejto lokalizácie je najviac oprávnený prístup medzi hemisférami a expozíciou v úvodných fázach segmentu aduktívneho tepny.

Aneuryzmy vertebrobasilárneho systému

Operácie zamerané na vypnutie aneuryziem tohto miesta sú zaradené do kategórie technicky najzložitejšie.

Hlavná skupina pozostáva z aneuryziem vidlice bazilárnej artérie. Pre prístup k aneuryzmám tejto lokalizácie sa používajú 2 hlavné prístupy - pterión a subvisual tranzitorný.

Pri pterionálnom prístupe sa v počiatočnom štádiu uskutočňuje príprava 6-dutinových častí sylvínskej trhliny s uvoľnením supraklinoidného segmentu vnútornej krčnej tepny. Chirurg pokračuje v ďalšom postupe k vidličke bazilárnej tepny, pozdĺž zadnej komunikujúcej tepny a okulomotorického nervu (posledný umiestnený na výstupe z mozgového kmeňa je umiestnený medzi počiatočnými úsekmi zadnej cerebrálnej a nadriadenej cerebelárnej artérie).

Pri nízkej polohe hlavnej bifurkácie artérie môže byť nevyhnutné odstrániť zadný šikmý proces.

Najdôležitejší moment operácie - výber krku aneuryzmy a uloženie klipov. Je mimoriadne dôležité, aby spolu s aneuryzmou neboli perforujúce tepny prechádzajúce z zadného ventrálneho povrchu počiatočných úsekov zadných cerebrálnych artérií. Najväčšia z perforačných artérií je striotalamická, jej poškodenie môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Perforované tepny sa môžu tesne pripevniť a dokonca narastať spolu so stenou aneuryzmy. V ťažkých prípadoch je na účely vytvorenia podmienok pre dôkladnejšiu disekciu odôvodnené dočasné orezanie hlavného tepnového kmeňa.

Kanadský neurochirurg Charles Drake, ktorý mal najväčšie skúsenosti s liečbou vydutín vertebrobazilárního systému vystaviť rozdvojenie výdute a hornú tretinu hlavnej tepny v detailoch vypracovali subtentorial prístup s pitva tentorial pfikryvadly. V posledných rokoch bolo navrhnutých niekoľko základných prístupov s resekciou jednotlivých častí temporálnej kostnej pyramídy, čo výrazne rozšírilo možnosti vystavenia basiárnych aneuryziem, stavcov a ich vetví.

Aneuryzmy vertebrálnej artérie sú najčastejšie lokalizované v mieste výtoku zadnej spodnej mozočkovej tepny, oveľa menej často pri sútoku stavcov chrbtice.

Poloha aneuryzmy ústia zadnej spodnej mozočkovej tepny je extrémne premenlivá, čo zodpovedá variabilite spomalenia cievy z vertebrálnej artérie.

Hlavnou úlohou pri vypínaní aneuryziem tejto lokalizácie je zachovanie prietoku krvi v zadnej dolnej cerebelárnej tepne, pretože jej odstavenie vedie k ťažkým poruchám obehu v kmeňovom mozgu.

Pre prístup k aneuryzmom vertebrálnej artérie sa spravidla využíva paramedický prístup s čiastočnou resekciou ramena atlasu.

Ak nie je možné zachytiť hrdlo aneuryzmy, vykonajte operáciu PROK 'maximálne orezávanie chrbtice tepien pod výtokom dolnej chrbtovej mozočkovej tepny.

Veľké a obrovské aneuryzmy

Vypnutie veľkých (> 1 cm v priemere), a najmä obor (> 2,5 cm), vydutín obzvlášť ťažké, vzhľadom k častému nedostatok krčku aneuryzmou vypúšťanie funkčne dôležitých ciev a častým zrážanie dutiny. To všetko robí zrezanie takých aneuryziem ťažké a často nemožné.

Najbežnejšou lokalizáciou takýchto aneuryziem sú infraklinoidné a oftalmické časti vnútornej karotidovej artérie. Ak chcete vypnúť veľké a obrovské aneuryzmy, často je potrebné uchýliť sa k vypnutiu vedúcej tepny, ak existujú spoľahlivé príznaky primeraného kolaterálneho obehu.

Účinné orezávanie takýchto aneuryziem je často nemožné bez otvorenia dutiny aneuryzmy a odstránenia krvných zrazenín. Aby sa zachoval prietok krvi cez ložiskovú tepnu, niekedy je potrebné vytvoriť lumen cievy pomocou špeciálnych tunelových sponiek. V prípade obrovskej aneuryzmy vnútornej krčnej tepny možno v niektorých prípadoch úspešne použiť metódu orezania aneuryzmy za podmienok aspirácie krvi z aneuryzma samotného a z krčnej tepny. Na tento účel sa do vnútornej krčnej tepny vkladá katéter s dvojitým lúmenom zo strany krku, cez jeden kanál, z ktorého je balón umiestnený v karotidovej tepne na dočasnú oklúziu jeho lúmenu a cez druhý krv je odsávaná.

Jednoduchším riešením problému je vypnutie vnútorného balónika karotidovej artérie tesne pri aneuryzme. V prípade nedostatočnosti kolaterálnej cirkulácie sa medzi povrchovou temporálnou artériou a jednou z vetiev strednej cerebrálnej artérie predbežne vytvorí anastomóza.

V niektorých klinikách sa vypne obrie a niektoré ťažko dosiahnuteľné aneuryzmy, operácie sa vykonávajú na "suchom mozgu" v podmienkach hlbokej hypotermie a kardioplegie.

Obr. 19-19. Niekoľko vydutín mozgových ciev (označené šípkami): paraklinoidnaya aneuryzma carotis interna na pravej strane, supraclinoid aneuryzma carotis interna na pravej strane, dve vydutín strednej mozgovej tepny na ľavej strane (digitálne subtrakčná angiogram, priamu projekciu).

Operácia viacerých aneuryziem

Viaceré aneuryzmy sa vyskytujú v približne 30% prípadov (obrázok 19-19). Hlavnou úlohou je identifikovať aneuryzmu, ktorá spôsobila krvácanie.

Musí sa vypnúť z krvného obehu.

Možnosti modernej chirurgie umožňujú súčasne vypnúť niekoľko aneuryziem z jedného prístupu, ak majú jednostranné usporiadanie.

Navyše s použitím prístupu z pteriónom je možné vypnúť niektoré kontralaterálne aneuryzmy.

Ak to stav pacienta umožňuje, je vhodné vypnúť všetky aneuryzmy súčasne (z jedného alebo viacerých prístupov).

KOMPLIKÁCIE

Intraoperačné komplikácie

Intraoperačné roztrhnutie aneuryzmy je obzvlášť nebezpečné v počiatočných fázach operácie, keď chirurg nie je schopný vystaviť výslednú tepnu dočasnému orezaniu. Táto komplikácia môže zabrániť úspešnému dokončeniu operácie. Predchádzanie prasknutiu je plnohodnotný anestetický manažment a technicky úplná implementácia všetkých fáz operácie. Jednou z hlavných metód na zabránenie tejto najnebezpečnejšej komplikácie je použitie dočasného orezania adučnej tepny alebo dočasné zníženie krvného tlaku v čase oddelenia aneuryzmy.

Vypnite dôležité pre prívod krvi do mozgových ciev. Môže sa to vyskytnúť v dôsledku upnutia prvej tepny alebo jej vetiev pomocou spony (vrátane perforovaných artérií). Najnebezpečnejšie nútené odstavenie tepien, ak nie je možné zastaviť krvácanie z prasknutého aneuryzmu. Na intraoperačnú kontrolu nad priechodnosťou tepien susediacimi s aneuryzmou sa môže použiť intraoperačná dopplerografia.

Ak sa tepna dostane do spony, mala by sa, ak je to možné, odstrániť a znovu použiť (obrázok 19-20).

Obr. 19-20. Orezové výdute krk paraklinoidnoy pravej vnútornej krčnej tepny (BEA), a - v súlade s intraoperačnej TCD klip čeľuste uzavreté predné ciliárne artérie (PVA (šípka) b - po preskupení klipy jasne viditeľné miesto pôvodu prednú ciliárneho tepny (označené šípkami).

Pooperačné komplikácie

V ranom pooperačnom hlavných komplikácií spojených so zvýšením vazokonstrikcie, ischémie a edém mozgu u pacientov, operovaných v akútnej fáze krvácania (obr. 19-21), ako aj s rozvojom ischémia počas predĺženého dočasného strihanie tepien alebo vypnutý v priebehu operácie.

Obr. 19-21. Viacnásobné ložiská ischémie v bazénoch predných aj stredných cerebrálnych artérií v dôsledku výrazného difúzneho angiospazmu.

Spoľahlivé metódy na prevenciu a elimináciu vyvinutého angiospazmu v súčasnosti neexistujú. Po operácii pokračujte v podávaní nimodipínu až do 10 - 14 dňa po subarachnoidálnom krvácaní. Ak je aneuryzma vypnutá, môžete začať terapiu 3H, vrátane tvorby arteriálnej hypertenzie, hypervolémie a hemodilúcie. Na jeho realizáciu sa používajú vazopresory, kryštalofilné a koloidné roztoky.

Pri vykonávaní "terapie 3H" alebo jej prvkov by mali dodržiavať nasledujúce zásady.

 • Liečba sa vykonáva za podmienok monitorovania hlavných fyziologických indikátorov a indikátorov stavu cerebrovaskulárneho systému. Odporúča sa inštalovať katéter do pľúcnej tepny na určenie tlaku v ňom, aby sa zabránilo pľúcnemu edému.
 • Terapia "3H" sa neodporúča pre pacientov s ťažkým edémom mozgu.
 • Krvný tlak by sa mal postupne zvyšovať, maximálny systolický krvný tlak by nemal presiahnuť 240 mm Hg a centrálny venózny tlak - 8-12 cm vody.
 • Pri hemodilúcii je potrebné udržiavať hematokrit najmenej 30-35%.
 • Ak podľa TCD existujú známky vyriešenia angiospazmu, terapia by mala byť postupne prerušovaná.

Na liečbu symptomatického angiospazmu môže byť papaverín intraarteriálne podávaný v kombinácii s balónikovou angioplastikou. Počet pacientov, ktorým môže byť táto metóda aplikovaná, je približne 10% operovaných pacientov.

Na liečenie edému mozgu sa používa hlavne manitol, výhodne pod kontrolou intrakraniálneho tlaku pomocou senzora.

Na prevenciu a zníženie účinkov mozgovej ischémie sa odporúča používať antioxidanty a neuroprotektory.

Zhoršenie pacientov môže byť spôsobené oneskoreným rozvojom hydrocefalusu (obrázky 19-22). V takýchto prípadoch je potrebné vyriešiť problém vykonávania skontrolovej operácie na systéme tekutín.

Obr. 19-22. Post-hemoragický hydrocefalus.

ENDOVASKULÁRNE OPERÁCIE

Endovaskulárna liečba aneuryziem bola pôvodne vykonaná vyplnením dutiny aneuryzmy balónikom vloženým do neho. v posledných rokoch sa metóda oklúzie aneuryzmy pomocou oddeliteľných mikrospirálov rozšírila. V niektorých prípadoch s obrovskou aneuryzmou sa používa metóda proximálnej oklúzie nosnej nádoby s predbežnou štúdiou kolaterálneho krvného prietoku.

Vypnutie aneuryziem s odpojiteľnými mikrovinciami

Mikropirály pozostávajú z volfrámového alebo platinového drôtu. Majú iný priemer a dĺžku, ktoré sa vyberajú v závislosti od veľkosti aneuryzmy. Spirála spojená s tlačovým mechanizmom je dodávaná do aneuryzmy prostredníctvom predtým vloženého mikrokaletu, ktorého poloha je riadená angiografiou. Existujú 2 systémy oddeľovania špirály - elektrolytické a mechanické.

• V elektrolytickom systéme je cievka pevne pripevnená k tlačidlu a je od nej oddelená po zasunutí špirály do aneuryzmy elektrolytickými prostriedkami. V tomto systéme môžete pred oddelením mikrospirála zmeniť jeho polohu alebo ho nahradiť špirálou inej veľkosti.

• V mechanickom systéme je špirála spojená s tlačidlom pomocou špeciálneho uchopovacieho zariadenia a je sama oddelená v aneuryzme bezprostredne po opustení mikrokaletu.

Operácia sa vo väčšine prípadov uskutočňuje pri lokálnej anestézii a neuroleptickej algeziológii. Všeobecná anestézia sa používa u pacientov s psychomotorickou agitáciou.

Najskôr sa zavádza mikrosirál najväčšej veľkosti, aby sa vytvoril rámec I-tiranurismu. Na zavedenie centrálnej časti aneuryzmatického vrecka do kostry vytvorenej prvej mikrovírnej špirály sa zavádzajú kratšie mikrospirály. Keď je aneuryzma plná, postup je dokončený (obrázok 19-23).

Obr. 19-23. Vypnutie aneuryzmy bifurkácie hlavnej tepny pomocou špirál: a - ľavostranná vertebrálna angiografia v priamom projekte; b - kontrolujte ľavostrannú vertebrálnu angiografiu v priamom projekte (šípka indikuje mikrospirály v dutine aneuryzmy).

Mikrokatér sa pomaly odstraňuje z aneuryzmy. Kontrolná angiografia, ktorá umožňuje určiť úplnosť ukončenia aneuryzmy, sa uskutoční priamo po operácii a po 3 až 12 mesiacoch.

Hlavnou podmienkou pre použitie mikrovinutí, najmä mechanického systému, je prítomnosť úzkeho krku, ak je pomer veľkosti krku a dna aneuryzmy 1: 2. Optimálne veľkosť krku nepresahuje 4 mm.

Použitie špirál sa neodporúča pre malé a obrovské aneuryzmy, rovnako ako aneuryzmy so širokým krkom. Endovasálna oklúzia aneuryzmy je ťažká s ťažkým angiospazmom, najmä s aneuryzmami v prednej spojovacej tepne.

Endovaskulárny operácie s použitím cievky v vydutín sú najviac účelné reprezentovať väčšie zložitosti pre priamy chirurgický zákrok, najmä vydutín bazilárnej tepny u starších pacientov s výkonnostným stavom zaťažené u pacientov v akútnom období subarachnoidálneho krvácania, čo je podmienka, ktorá neumožňuje priamu intervenciu (IV- V etapa Hunt a Hess).

Úplná oklúzia dutiny aneuryzmy pomocou špirál (100%) sa dá dosiahnuť približne u 40% pacientov. V približne 15% prípadov úplné vypnutie aneuryzmy je menej ako 95% jeho objemu.

komplikácie

Intraoperačnej komplikácie spojené s vydutín prasknutie počas operácie, perforácia aneuryzma stena špirály tromboembolických mozgových tepien konárov z dutiny výdute, čiastočné alebo kompletné oklúziu cievy nesúce cievku s rozvojom mozgovej ischémie.

Pooperačné komplikácie po operácii priamo súvisí so zvýšením vazokonstrikcie a cerebrálnej ischémie počas operácií v akútnej období subarachnoidálneho krvácania a mozgovej ischémie v dôsledku intraoperačnej komplikácií.

Vo vzdialenej dobe prevádzky po opakovanom riziko krvácania z dôvodu neúplného aneuryzma. V tomto ohľade sa odporúča všetkým pacientom kontrolovať angiografické vyšetrenie 6 mesiacov po operácii av prípade potreby opätovný zásah.

Vo všeobecnosti je frekvencia komplikácií, keď je aneuryzma vypnutá špirálami, približne 10 až 15%.

Chirurgická liečba aneuryziem

Výsledok liečby pacientov s arteriálnymi aneuryzmami závisí predovšetkým od štádia vývoja ochorenia.

Pri priamej prevádzke v chladnom období prakticky chýba úmrtnosť.

Úmrtia a závažné komplikácie, ktoré vedú k invalidite, zaznamenaných prevažne u pacientov s veľkých a obrích vydutín a vydutín vertebrobazilárního panvy.

Pri liečbe pacientov s akútnymi klinikách pooperačné úmrtnosti v najlepších pohybuje medzi 10% a celkovej úmrtnosti pacientov za to, že operácia nebola vykonaná v spojení s vysokým rizikom je asi 20%. Posledná uvedená hodnota je však podstatne nižšia ako očakávaná úmrtnosť bez chirurgického zákroku.

Medzi prežívajúcimi pacientmi zostáva približne 7% postihnutých, ktorí potrebujú neustálu starostlivosť. Zároveň môže až 80% pacientov po operácii viesť k nezávislému životnému štýlu a približne 40% sa vráti do práce.

Pooperačná mortalita pri priamych a endovaskulárnych operáciách v akútnom štádiu je približne rovnaká a úroveň invalidity je mierne nižšia počas endovaskulárnych zákrokov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Rozumiete tomu, čo krvný test PTI?

Krv môže existovať v dvoch stavoch - kvapalných a hustých. Tekutá krv plní mnohé funkcie - chráni telo pred infekciami, prenáša sa do neho, prenáša vitamíny, kyslík a potrebné prvky do všetkých orgánov, udržuje normálnu telesnú teplotu.

Encefalopatia zložitého vzniku: všetky dôležité informácie o ochorení

Encefalopatia je poškodenie mozgu spojené s neustálej smrti nervových buniek v dôsledku nedostatočného prívodu kyslíka do orgánu. Typ patológie so zložitou geneziou je charakterizovaný skutočnosťou, že existuje len málo alebo žiadny dôvod na jej vývoj.

Prípravky na liečbu aterosklerózy dolných končatín: dávky a mechanizmus ich účinku

Zvýšený cholesterol a lipidová nerovnováha vedú u väčšiny pacientov k rozvoju aterosklerózy dolných končatín. Musíte byť vyhradený s vytrvalosťou a trpezlivosťou na zastavenie choroby, ale každý to môže urobiť.

Hodnotenie najefektívnejších liekov na kŕčové žily na nohách alebo ako vybrať najlepší liek na kŕčové žily?

Kŕčové žily sú jednou z najrozšírenejších chorôb v modernom svete, takže sa mnohí z nich pýtajú, aké druhy výrobkov môžu mať najväčší účinok - vonkajšie krémy a gély alebo lieky určené na interné použitie.

Pľúcna trombóza

Pľúcna trombóza je akútne obehové poruchy pľúc v dôsledku zablokovania pľúcnice trhacie trombotických hmôt. Krvné zrazeniny, ktoré vedú k pľúcnej embólii, zvyčajne vytvorený v sieni alebo pravej komore, aspoň vo veľkom kruhu krvného obehu.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.