V tomto článku sa dozviete, čo to je a ako sa prejavujú hypertenziu 3 stupne, ktorý je charakterizovaný tým, vysoké hodnoty krvného tlaku (v skratke BP). Zvýšenie tlaku - vážny problém z dôvodu vysokej riziko komplikácií v dôsledku jeho život ohrozujúce.

Pri hypertenzii triedy 3 sa krvný tlak výrazne zvyšuje. Výsledkom je zvýšenie rizika vaskulárnych katastrof a postupné zvyšovanie srdcového zlyhania v dôsledku zvýšeného zaťaženia srdca (neschopnosť srdca plne vykonávať svoju funkciu).

V závislosti od tlaku sa arteriálna hypertenzia označuje jedným z troch stupňov. Pri stanovení kategórie zohľadňujte systolický aj diastolický tlak, pričom sa zameriava na najvyššiu mieru. V triede 3 je buď horný index väčší ako 180, alebo nižší je vyšší ako 140 mm Hg. Art. Pri takých významných hodnotách tlaku sa riziko komplikácií hodnotí ako vysoké aj pri absencii iných nepriaznivých faktorov a tento stav je nebezpečný.

Často, výrazné zvýšenie tlaku je sprevádzaný iných kardiovaskulárnych ochorení, porúch sacharidov alebo lipidového metabolizmu, ochorenia obličiek a ďalších zdravotných problémov. Takáto hypertenzia zodpovedá riziku stupňa 3 (veľmi vysoké kardiovaskulárne riziko). Stupeň rizika závisí od indikátorov krvného tlaku a faktorov ovplyvňujúcich prognózu. Prideliť nízke, stredné, vysoké a veľmi vysokej úrovne rizika, ktoré sú označené číslami od 1 do 4.

Malo by sa rozlišovať medzi 3 stupňami hypertenzie od 3. stupňa. Označme úrovne stupni vysokého krvného tlaku, a vziať do úvahy pri určovaní kroku progresii poškodenia chorôb, cieľovo orgánov. Pre krok 3, vyznačujúci sa prítomnosťou súvisiacich stavov, ako je mŕtvica alebo infarktu myokardu, anginy pectoris, srdcového zlyhania, zlyhania obličiek, nefropatia, periférne arteriálne ochorenie, aneuryzmy aorty, diabetes, retinopatia.

Ide najmä o kardiológov a terapeutov, ktorí sa s touto chorobou zaoberajú. S rozvojom komplikácií sa resuscitácia špecialistov zaoberá záchranou života pacientov, v prípade mozgovej mŕtvice je liečba predpísaná neuropatológa. Úplne liečiť hypertenziu stupeň 3 je zriedka možné. Len ak je zvýšenie krvného tlaku druhotné, trvá krátky čas a dôvod, ktorý ho spôsobil, bude úplne eliminovaný.

Dôvody zvýšenia tlaku

Hypertenzívne ochorenie postihuje približne 35-40% populácie. S vekom sa zvyšuje počet pacientov. Zároveň zvyšuje kardiovaskulárne riziko.

Väčšina prípadov arteriálnej hypertenzie súvisí s hypertenziou, keď nie je možné presne určiť patológiu, ktorá spôsobila problém. Tento variant ochorenia sa nazýva primárna (nevyhnutná) hypertenzia.

Špecifický mechanizmus vývoja ochorenia sa zisťuje iba v 5-10% prípadov. Takáto symptomatická hypertenzia sa považuje za potenciálne reverzibilnú, ak sa dá vylúčiť príčina jej výskytu.

Mnohé faktory a mechanizmy sa podieľajú na tvorbe esenciálnej hypertenzie. Príčiny hypertenzie zahŕňajú interné a vonkajšie faktory, z ktorých niektoré môžu byť ovplyvnené, zatiaľ čo iné môžu byť brané do úvahy len:

 • Power. Ak chcete vyvolať vývoj hypertenzie môže prebytok soli v potravinách, vysoko kalorické potraviny. Je tiež potrebné poznamenať, že zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia nedostatku krvného tlaku ovocia v strave.
 • Obezita, metabolický syndróm, diabetes.
 • Dyslipidémia - porušenie pomeru prospešných a škodlivých krvných lipidov, čo vyvoláva vaskulárnu aterosklerózu, ktorá prispieva k rastu tlaku.
 • Kardiovaskulárne choroby, patológia obličiek.
 • Vek a pohlavie. Starší človek, tým vyššia je pravdepodobnosť zvýšenia krvného tlaku. Až 50 rokov je hypertenzia častejšie postihnutá mužmi. Po menopauze sa počet ochorených žien výrazne zvyšuje a v určitom čase dokonca prekračuje počet prípadov hypertenzie u mužov. Tlakové čísla sa tiež zvyšujú s vekom, takže hypertenzia triedy 3 vo vyššej vekovej skupine je bežnejšia.
 • Psycho-emocionálne faktory, chronický stres.
 • Fajčenia. Nikotín krátko zvyšuje tlak o 10-20 mm Hg. Art. s každou údená cigareta. Výsledkom je, že počas dňa sa priemerné hodnoty krvného tlaku môžu výrazne zvýšiť.
 • Alkohol. Niektoré štúdie preukázali, že pitie malého množstva alkoholu nemá vplyv na zvýšenie tlaku, ale ukázalo sa, že riziko ochorenia sa zvyšuje pri zneužívaní alkoholu.
 • Genetické faktory. Nie vždy vedú k vzniku ochorenia, ale často výrazne zvyšujú odpoveď na účinky iných provokačných faktorov. Zvlášť dôležité sú prípady včasného vývoja ochorenia srdca u blízkych príbuzných.
 • Fyzická nečinnosť. Tento faktor prispieva k rozvoju obezity a kardiovaskulárnej patológie, zvyšuje pravdepodobnosť nárastu krvného tlaku a riziko vaskulárnych komplikácií.

V hypertenzná ochorenia vývoj zahŕňa niekoľko mechanizmov, ktoré v každom prípade, sú zobrazené v rôznych kombináciách, ktoré určuje jednotlivé charakteristiky ochorení a rôznych reakcií na antihypertenzívami. Hlavné mechanizmy na tvorbu hypertenzie:

 1. Neurogénna najmä aktivácia sympatického nervového systému, tieto mechanizmy hrajú dôležitú úlohu v hypertenzie u obéznych jedincov, v počiatočných fázach cukrovky u srdcového zlyhania.
 2. Renálne mechanizmy. Jedným zo spôsobov regulácie tlaku je vylučovanie sodíka obličkami. V patológii môže byť tento mechanizmus narušený, vďaka čomu sa soli odstraňujú pomalšie ako zvyčajne, čo spôsobuje zvýšenie objemu plazmy a zvýšenie krvného tlaku. Často je táto forma hypertenzie spôsobená genetickými faktormi.
 3. Cievne mechanizmy. Zvýšenie tlaku môže byť spôsobené jednak s endoteliálny dysfunkciou - vrstva buniek výstelky ciev zvnútra, za druhé, s cievnej remodelácie. Endotelium produkuje rôzne látky zodpovedné za cievny tonus. Dysfunkcia endoteliálnych buniek vedie k narušeniu jednej z hlavných obranných mechanizmov hypertenzie. cievne remodelácia sa zvyčajne objaví neskôr endoteliálny dysfunkciu a ďalej zhoršuje hypertenziu. Súčasne dochádza k zahusteniu stien krvných ciev a k zníženiu ich klírensu.
 4. Hormonálne mechanizmy zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní normálnych hodnôt tlaku. V zložitom systéme regulácie zúčastňuje substancie produkované zvláštnou štruktúrou obličiek, je hormón vylučovaný nadobličiek - aldosterónový a niektorých ďalších biologicky aktívnych látok.

Kardiovaskulárne riziko pre hypertenziu triedy 3

V dlhodobom hypertenzie alebo trpí značné zvýšenie tlaku cieľové orgány: myokardu, mozgu, obličiek štruktúry sietnice. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť komplikácie arteriálnej hypertenzie:

 • mozgová mŕtvica;
 • ischémie, infarkt myokardu;
 • progresia aterosklerózy;
 • zlyhanie srdca;
 • ochorenie obličiek;
 • retinopatia - poškodenie sietnice;
 • náhla srdcová smrť.

Symptómy arteriálnej hypertenzie triedy 3

Zvýšenie tlaku môže nastať bez povšimnutia a náhodne sa zistí pri meraní krvného tlaku. Toto je zvyčajne prípad hypertenzie 1. stupňa. Manifestácia ochorenia v počiatočnom štádiu sa zvyčajne vyskytuje pri ostrých skokoch tlaku.

Väčšia zvýšenie krvného tlaku, čo je charakteristické pre 2. stupňa hypertenzie, ťažšie tolerovaná. Bolesti hlavy, pocit slabosti a ďalšie príznaky hypertenzie môže byť mätúce, a to nielen v čase krízy, ale aj po nejakej únavy, a to ako fyzické a psycho-emocionálne.

Pri triede 3 sa tlak zvýši na vysoké hodnoty, takže sa stav zhorší, symptómy sa zvýšia. Pri dlhom priebehu ochorenia sa pacienti môžu zvyknúť na zvýšený krvný tlak a buď si nevšimnú príznakov alebo ich nespájajú s inými príčinami. Ale vysoký tlak zvyšuje zaťaženie srdca, čo vedie k zlyhaniu srdca a zvýšenému riziku náhlej smrti. Preto bez ohľadu na závažnosť symptómov sa človek musí snažiť úplne normalizovať krvný tlak.

Hypertenzia stupňa 3 sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti hlavy
 • pravidelné závraty,
 • hučanie v ušiach,
 • únava,
 • žiaľ.

S rozvojom krízy - prudký nárast krvného tlaku, príznaky sa rýchlo zvyšujú, existujú nové prejavy choroby. Nekomplikovaná kríza je charakterizovaná nasledujúcimi sťažnosťami:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Nevoľnosť, zvracanie.
 3. Letí pred tvojimi očami.
 4. Bolesť srdca.
 5. Rýchly srdcový rytmus.
 6. Nepríjemnosť jazyka, poruchy citlivosti v rôznych častiach pokožky.
 7. Chladenie, horúčka, zvýšené potenie.
 8. Časté močenie.

V zložitom stroke príznaky prove vyvinúť komplikácie: prechodný ischemický záchvat, cievna mozgová príhoda, infarkt, pľúcny edém, disekcia aorty.

Liečba choroby

prípravky

Úplné vytvrdenie a normalizácia tlaku je možné so symptomatickou hypertenziou, keď v dôsledku liečby je možné úplne vylúčiť príčinu zvýšeného krvného tlaku. V prípade hypertenzie je na udržanie indikátora v norme a na zníženie srdcového rizika nevyhnutné nepretržite užívať antihypertenzívne lieky.

Po detekcii hypertenzia 3 stupňov liekov na zníženie krvného tlaku ihneď podávaná súčasne vydávať odporúčania pre zmeny životného štýlu. Cieľom antihypertenzív je zníženie tlaku pod 140 90. Pri prvom vysoká hladina krvného tlaku vhodné predpísať kombinačnej terapii, pretože nižší tlak 3. stupňa hypertenzia dostane len jeden liek, nie je zvyčajne možné.

Hlavné skupiny liekov, ktoré znižujú tlak, zahŕňajú:

 • beta-blokátory (metoprolol, bisoprolol);
 • diuretiká (hydrochlorotiazid, furosemid);
 • antagonisty vápnika (nimodipín, amlodipín);
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE) a blokátory angiotenzínového receptora (lisinopril, losartan);
 • alfa-blokátory (doxazosín, alfuzosín);
 • inhibítory renínu (aliskiren).

Hypertenzia tretieho stupňa - indikácia súčasného vymenovania 2 alebo 3 liekov na zníženie tlaku. Najefektívnejšie sú kombinácie inhibítora ACE a antagonistu diuretika alebo vápnika, beta-blokátora a diuretika.

Okrem antihypertenzívnej terapie sa používajú aj iné metódy na korekciu rizikových faktorov komplikácií: protidoštičkové lieky, terapia znižujúca hladiny lipidov, hypoglykemické lieky podľa indikácií. Je obzvlášť dôležité vykonať komplexné opatrenia pre hypertenziu s rizikom 4.

Pri výbere liekov sa v prvom rade riadia účinnosťou konkrétnej skupiny drog v konkrétnej situácii. Ak existujú komorbidity, uprednostňujú sa tie lieky, ktoré budú mať priaznivé účinky, berúc do úvahy pridružené pridružené ochorenie. Pri vymenovaní lieku berte do úvahy možné kontraindikácie. Napríklad beta-adrenergné blokátory sa nepoužívajú pri liečbe hypertenzie u pacientov s pulznou frekvenciou pod 55 za minútu v prítomnosti vysokého stupňa atrioventrikulárneho bloku s výrazným poškodením periférnej cirkulácie.

Výber liekov na hypertenziu triedy 3 je niekedy ťažký, pretože je potrebné brať do úvahy veľa faktorov. Samostatným cieľom je presvedčiť pacienta o potrebe konštantného, ​​vo väčšine prípadov celoživotného užívania viacerých liekov.

Zmena životného štýlu

Ako zmeniť životný štýl tak, aby liečba bola úspešná:

 • Znížená soľ v strave (menej ako 5 gramov denne). Je potrebné odmietnuť salinitu a solenie pokrmov.
 • Zbavenie alkoholu alebo jeho zníženie na 10-20 g za deň.
 • Ďalšie nutričné ​​odporúčania sa týkajú zvyšovania spotreby zeleniny, mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku, celých obilnín, obilnín, ovocia. Jedlá, ktoré obsahujú cholesterol a nasýtené tuky, sa neodporúčajú. Zahrnutie rýb do strave dvakrát týždenne a častejšie je vítané.
 • Strata hmotnosti s obezitou. S existujúcimi kardiovaskulárnymi ochoreniami sa odporúča stabilizácia hmotnosti, pretože významná strata hmotnosti môže zhoršiť stav pacientov. Platí to najmä pre starších pacientov.
 • Odvykanie od fajčenia. Negatívnym vplyvom návyku je nielen nárast krvného tlaku, ale aj výrazné zvýšenie kardiovaskulárneho rizika a nepriaznivý vplyv na zdravie celého organizmu. Závislosť na nikotíne je v niektorých prípadoch taká výrazná, že je potrebné uchýliť sa k dočasnému vymenovaniu náhradnej liečby.
 • Fyzická aktivita Najlepšie výsledky pri znižovaní krvného tlaku a kardiovaskulárneho rizika poskytujú pravidelné vonkajšie aktivity (chôdza, jogging, jazda na bicykli). Pokiaľ ide o silový tréning pri hypertenzii, štúdie preukázali lepšiu toleranciu k dynamickým cvičením v porovnaní so statickými záťažami.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

výhľad

Prognóza hypertenzie je určená hlavne stupňom a nie štádiom ochorenia. Ale údaje o krvnom tlaku tiež ovplyvňujú riziko kardiovaskulárnych komplikácií. Preto hypertenzia triedy 3 vedie k invalidite častejšie a stáva sa príčinou smrti ako ochorenie s menej významným zvýšením tlaku.

Hypertenzia stupňa 3 nemusí byť sprevádzaná ďalšími rizikovými faktormi a komorbiditami. Pozorovania ukazujú, že v takejto situácii sa komplikácie nevyvíjajú častejšie ako v 20-30% prípadov. Ak sa riziko považuje za veľmi vysoké riziko 4, pravdepodobnosť komplikácií presiahne 30%.

Hypertenzia 2 stupne, riziko 3: môžete získať zdravotné postihnutie?

Odborníci identifikovali skupinu patológií, ktoré sú klasifikované ako choroby modernej spoločnosti. Tieto ochorenia sú spôsobené tokom procesov v spoločnosti, zmenami rytmu a životného štýlu v smere akcelerácie. Nepochybne to ovplyvňuje zdravie. Jednou z príčin zdravotného postihnutia, progresie rôznych ochorení, úmrtnosť sa považuje za diagnózu "hypertenzie 2 stupňov". Lekári s osobitnou pozornosťou vyzdvihujú túto konkrétnu fázu patológie, pretože pôsobia ako prechodný stav a považujú sa za určitú líniu medzi bežným a závažnejším priebehom ochorenia a jeho následkami.

Význam problému

Ako ukazuje prax, hypertenzia 1, 2 stupne výrazne "mladšie" v posledných rokoch. V tomto prípade nevenuje dostatočná pozornosť prvá fáza patologických pacientov. Obzvlášť sa týka situácií, keď choroba nie je sprevádzaná žiadnymi prejavmi, ktoré narúšajú obvyklý priebeh života. Ľudia začínajú hľadať pomoc len vtedy, keď sa naozaj zhoršia. To prispieva k vzniku kríz na pozadí bleskovitého nárastu tlaku na kritické čísla. V dôsledku toho, keď ľudia prichádzajú k lekárom, majú hypertenzívne ochorenie o 2, 3 stupne. A často patológia prechádza druhou fázou, ide priamo z tretieho. Ten sa prejavuje pomerne ťažkými komplikáciami - mŕtvica, srdcový záchvat. Táto okolnosť bola príčinou toho, že hypertenzia druhého stupňa zaujíma dnes osobitné miesto v kardiológii.

Všeobecné informácie o patológii

Hypertenzia je chronické ochorenie. Hlavným prejavom je arteriálna hypertenzia. V súlade s medzinárodnými normami sa hypertenzia považuje za stav, pri ktorom je zaznamenané zvýšenie normálneho krvného tlaku: systolický - viac ako 140 jednotiek, diastolický - viac ako 90. Podstatnou podmienkou fixácie GB je trojnásobné meranie parametrov počas dňa alebo dvojnásobné zvýšenie hodnoty počas týždňa. V iných prípadoch je podmienkou jednoduchá arteriálna hypertenzia situačnej alebo symptomatickej povahy, ktorá má adaptačnú funkciu. V skutočnosti, ako jediné potvrdenie hypertenzie v ktoromkoľvek štádiu je tonometrické meranie indikátorov. V prípade počiatočného prejavu patológie sa hovorí esenciálna alebo jednoducho hypertenzia. Počas preskúmania je nevyhnutné vylúčiť ďalšie faktory, ktoré spôsobujú zmeny v ukazovateľoch. Najmä zahŕňajú renálnu patológiu, adrenálnu hyperfunkciu, hypertyroidizmus, neurogénnu hypertenziu, feochromocytóm a ďalšie. Za prítomnosti ktorejkoľvek z týchto ochorení nie je možné diagnostikovať hypertenziu.

Príčiny patológie

Medzi provokujúce faktory, ktoré môžu byť spôsobené hypertenziou, treba poznamenať:

 • Genetická predispozícia.
 • Nedostatok horčíka a vápnika v potravinách.
 • Nadmerná konzumácia slaných potravín.
 • Fajčenia.
 • Prijatie alkoholu.
 • Obezita dyshormonálneho alebo potravinového typu.
 • Zneužívanie kávy alebo silného čaju.
 • Povinnosti a postavenie v spoločnosti.
 • Časté psycho-emocionálne nepokoje.

Mechanizmus rozvoja

Vyššie uvedené faktory vyvolávajú aktiváciu hormonálneho sympatho-adrenálneho komplexu. S jeho konštantným fungovaním dochádza k záchvatu v malých plavidlách pretrvávajúceho charakteru. Toto je hlavný mechanizmus zvyšovania tlaku. Zmeny ukazovateľov majú negatívny vplyv na iné subjekty. Obličky sú obzvlášť postihnuté. S ich ischémiou sa začína renínový systém. Poskytuje následné zvýšenie tlaku v dôsledku dodatočného cievneho spazmu a zadržiavania tekutín. Výsledkom je vytvorenie bludného kruhu s odlišnými vzťahmi.

Klasifikácia patológie

V tejto záležitosti by sa fázy a stupne mali zreteľne rozlišovať. Ten je charakterizovaný úrovňou, pri ktorej tlak stúpa. Štádiá odzrkadľujú klinický obraz a komplikácie. V súlade so svetovým konceptom môžu štádia arteriálnej hypertenzie vyzerať takto:

 • Štrukturálne zmeny orgánov a komplikácie neboli identifikované.
 • Tvorba nebezpečných následkov vo forme mozgovej mŕtvice a infarktu.
 • Existujú príznaky reštrukturalizácie vo vnútorných orgánoch spojených so zvýšeným tlakom: hypertenzívna srdcová choroba o 2 stupne, zmeny v oku, poškodenie cievnej siete mozgu, vrások obličky.

stratifikácia

Definícia rizika v kardiológii sa vzťahuje na hodnotenie úrovne vývoja komplikácií u konkrétneho pacienta. Je to nevyhnutné na izoláciu tých pacientov, ktorým musí byť zabezpečené osobitné monitorovanie tlakových indexov. Toto zohľadňuje všetky faktory, ktoré môžu ovplyvniť prognózu, priebeh a vývoj patológie. Existujú nasledujúce kategórie:

 • Pacienti oboch pohlaví, ktorých vek je najmenej 55 rokov, majú prvý stupeň hypertenzie, nie sú sprevádzané léziami vnútorných orgánov a srdca. V tomto prípade je úroveň nebezpečnosti nižšia ako 15%.
 • Pacienti s prvým, druhým stupňom hypertenzie, ktorí nie sú sprevádzaní štrukturálnymi zmenami orgánov. Súčasne existujú aspoň tri rizikové faktory. Úroveň nebezpečenstva je v tomto prípade 15-20%.
 • Pacienti s prvým, druhým stupňom GB s tromi alebo viacerými rizikovými faktormi. Zároveň sú zistené štrukturálne zmeny vnútorných orgánov. Pacienti s diagnózou hypertenzie 2. stupňa, riziko 3, môžu byť deaktivovaní. Úroveň nebezpečenstva je v tomto prípade 20-30%.
 • Pacienti s druhým stupňom hypertenzie, komplikovanými viacerými rizikovými faktormi. Súčasne dochádza k výrazným štrukturálnym zmenám vo vnútorných orgánoch. Hypertenzia 2 stupne, riziko 4 zodpovedá úrovni rizika viac ako 30%.

Klinický obraz

Ako sa manifestuje hypertenzia 2. stupňa? Symptómy nekomplikovanej patológie sú nasledovné:

 • Bolesť v hlave pulzujúcej povahy, lokalizovaná v krku alebo v chrámoch.
 • Arytmia, tachykardia, palpitácie srdca.
 • Všeobecná slabosť.
 • Nevoľnosť na pozadí krízy.

Medzi prejavmi patológie by mali byť tiež zaznamenané príznaky poškodenia mozgu, obličiek, srdca, fundusu. Na potvrdenie týchto lézií je pacientovi priradené EKG. Elektrokardiografia dokáže odhaliť príznaky, ako je hypertrofia v ľavej komore, zvýšené napätie v základných zuboch.

prehľad

Ako dodatočné diagnostické opatrenia je pacientovi predpísané:

 • Echo-kardiografie.
 • Výskumný fond.
 • Ultrazvuk obličiek.
 • Biochemická analýza lipidového spektra a krvi.
 • Štúdie glykemického profilu.

Hypertenzia 2 stupne: armáda

Často sa vyskytujú konflikty počas náboru do ozbrojených síl alebo priamo pri vojakoch s vysokým tlakom. Súčasne armáda má tendenciu rozpoznať takýchto mladých ľudí ako vhodných. Vojaci alebo bojovníci sa snažia slúžiť bez toho, aby boli dotknuté ich vlastné zdravie. V súlade s právnymi predpismi sa hypertenzia 2. stupňa považuje za absolútnu kontraindikáciu odberu, ak je správne potvrdená. Takíto mladí ľudia sú buď poverení alebo poslaní na terapiu s následným zvážením otázky vhodnosti služby.

Pracovná kapacita

Na stanovenie určitej skupiny zdravotného postihnutia Komisia s výnimkou štádia vývoja choroby považuje:

 • Prítomnosť komplikácií a ich závažnosť.
 • Počet a frekvencia kríz.
 • Profesionálne vlastnosti charakteristické pre špecifické pracovné podmienky.

Takže u pacientov s hypertenzívnym ochorením stupňa 2, riziko 3, môžu mať zdravotné postihnutie tretej skupiny. V tomto prípade samotná patológia má normálny priebeh, sprevádzaný nízkymi výraznými léziami vnútorných orgánov. Vzhľadom na tieto faktory sú pacienti kategorizovaní s nízkou úrovňou nebezpečenstva. Skupina zdravotne postihnutých je v tomto prípade určená hlavne pre riadne zamestnanie. Pri ťažkých ochoreniach môže dôjsť k miernemu alebo výraznému poškodeniu orgánov. Srdcové zlyhanie je v tomto prípade tiež hodnotené ako priemer. V tomto stave je pacientovi poskytnutá druhá skupina s postihnutím. Považuje sa za nepracujúcu. V treťom stupni ochorenia dostávajú pacienti invalidnú skupinu 3. V tomto prípade je potrebné poznamenať:

 • Pokrok patológie.
 • Prítomnosť vážneho poškodenia, porušenie funkcií vnútorných orgánov.
 • Srdcové zlyhanie je vyslovené.
 • Existujú značné obmedzenia na schopnosť osobnej starostlivosti, pohybu a komunikácie.

Terapeutické aktivity

Liečba hypertenzie 2 stupňov by mala byť zameraná predovšetkým na odstránenie faktorov, ktoré vyvolávajú vývoj ochorenia. Iba farmakoterapia je neúčinná. Súbor opatrení zahŕňa:

 • Zbaviť sa zlých návykov (zastavenie fajčenia a pitia).
 • Výnimka z kávy a silného čaju.
 • Obmedzte príjem soli a kvapaliny.
 • Šetriaca strava. Ľahko stráviteľné uhľohydráty a tuky, korenené jedlá sú z stravy vylúčené.
 • Nastavenie režimu dňa.
 • Vylučovanie psycho-emocionálneho stresu. V prípade potreby môže lekár predpísať sedatíva, ako sú Corvalol, Fitsed a iné.
 • Korekcia cukrovky a obezity.

Účinky liekov

Užívanie liekov vyžaduje osobitnú pozornosť. Liečba je zameraná na elimináciu samotnej hypertenzie a jej následkov. Prípravky sa predpisujú postupne. Spočiatku sú zobrazené slabšie prostriedky, potom silnejšie. Taktika zahŕňa používanie jednak lieku, jednak lieku. Pacienti, ktorí sú diagnostikovaní s hypertenziou stupňa 2, sú spravidla predpísané:

 • Blokátory adrenoreceptorov. Patria sem fondy "bisoprolol", "metoprolol".
 • Blokátory receptorov angiotenzínu. Medzi nimi sú lieky "Valsartan", "Losartan".
 • ACE inhibítory. Do tejto skupiny patria lieky "Lisinopril", "Enalapril".
 • Diuretikum znamená "Veroshpiron", "Hypotiazid", "Trifas", "Furosemid".
 • Kombinované lieky "Tonorma", "Equator", "Enap N", "Kaptopres", "Liprasid".

Liečba hypertenzie 2 stupne zahŕňa úpravu srdcovej aktivity a cerebrálnej cirkulácie. Monitorované parametre a funkcie systémov. Hlavnou podmienkou pre účinný vplyv je kontinuita terapeutických opatrení pod starostlivým dohľadom odborníkov. Zvlášť dôležité sú ukazovatele krvného tlaku. Je potrebné ich pravidelne opravovať. Príjem liekov alebo skupín liekov by mal byť denne. Iba dávka činidiel sa upravuje. Pri vymenovávaní liekov sa berie do úvahy nielen povaha priebehu a trvania choroby. Účel režimu a dávkovania sa uskutočňuje v súlade s toleranciou a ďalšími individuálnymi charakteristikami pacienta. Ak sa počas užívania liekov vyskytnú akékoľvek nežiaduce účinky, okamžite navštívte lekára.

Arteriálna hypertenzia 1, 2, 3 stupne

Hypertenzia je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v tepnách, keď je systolický tlak vyšší ako 139 mm Hg. Art. A diastolický nad 89 mm Hg. Art.

Normálny arteriálny krvný tlak zdravého človeka sa považuje za 120 a 80 mm Hg. Art. (Systolický / diastolický). Existujú dva typy hypertenzie: primárna (esenciálna) hypertenzia a symptomatická hypertenzia (aka sekundárna).

Pravdepodobne každý človek aspoň raz v živote čelil zvýšenému tlaku, zažil to sám alebo sa o tom dozvedel prostredníctvom sťažností príbuzných a priateľov. Nielenže je hypertenzia nebezpečná sama o sebe, ale je tiež katalyzátorom a príčinou mnohých ďalších, oveľa nebezpečnejších ochorení, ktoré nie sú zriedka smrteľné.

Štúdie vedcov ukázali, že zmeny ukazovateľov krvného tlaku o 10 mm Hg zvyšujú riziko vážnych patologických stavov. Srdce, krvné cievy, mozog a obličky sú najviac postihnuté. Práve tieto orgány dostávajú úder, takže sa nazývajú aj "cieľové orgány". Úplne vyliečiť toto ochorenie je nemožné, ale krvný tlak môže byť udržiavaný pod kontrolou.

štatistika

Tu sú niektoré štatistické fakty:

 1. Arteriálna hypertenzia bola zistená u 20-30% z celkovej dospelej populácie.
 2. Prevaha patológie rastie s vekom: u starších osôb vo veku 60-65 rokov dosahuje výskyt 50-65%.
 3. Vo veku 40 rokov je arteriálna hypertenzia bežnejšia u mužov, zatiaľ čo po 40 rokoch je u žien častejšie diagnostikovaná. Je to spôsobené ochranným účinkom estrogénov, ktoré sa prestali aktívne rozvíjať počas menopauzy.
 4. U 90% pacientov s arteriálnou hypertenziou nie je možné identifikovať príčinu patológie. Táto forma ochorenia sa nazýva nevyhnutná alebo primárna.
 5. U 3-4% pacientov je zvýšený tlak vysvetlený problémami s obličkami, v 0,1-0,3% - endokrinnými patológiami. Stres, hemodynamické, neurologické faktory a lieky majú aktívny vplyv na rozvoj hypertenzie.

Príčiny vývoja

Čo to je a aké sú rizikové faktory? Príčiny hypertenzie sú rôzne. Základom rozdelenia hypertenzie na primárnu a sekundárnu je etiológia tejto choroby.

Primárna epizóda sa vyskytuje nezávisle na pozadí určitých rizikových faktorov. Patria medzi ne:

 1. Dedičnosť. Bohužiaľ je to najčastejšia príčina ochorenia. Je zvlášť poľutovaniahodné, že žiadne drogy nemôžu zmeniť tento rizikový faktor a znížiť jeho vplyv na ľudské zdravie.
 2. Paul. Často hypertenzia postihuje ženy, čo sa vysvetľuje zodpovedajúcim hormonálnym zázemím.
 3. Age. 55 rokov pre ženy a 60 rokov pre mužov sa už považujú za rizikové faktory rozvoja hypertenzie.
 4. Obezita. Nadmerná telesná hmotnosť ovplyvňuje činnosť srdca a vedie k rýchlemu vyčerpaniu energetických rezerv myokardu (srdcového svalu).
 5. Diabetes mellitus.
 6. Nadmerné vystavenie stresu;
 7. Fyzická nečinnosť. Choroba 21. storočia je narušením práce rôznych orgánov a systémov v dôsledku sedavého životného štýlu.

Rizikové faktory zvyšujú krvný tlak postupne, čo vedie k rozvoju hypertenzie.

Klasifikácia krvného tlaku

Podľa tejto klasifikácie, ktorú WHO prijala v roku 1999, sú tieto ukazovatele klasifikované ako "štandardné" AD:

 1. Optimálne - menej ako 120/80 mm Hg. Art.
 2. Normálne - menej ako 130/85 mm Hg.
 3. Normálne zvýšená - 130-139 / 85-89 mm Hg

A ukazovatele arteriálnej hypertenzie sú klasifikované podľa stupňov:

 • 1 stupeň (hypertenzia je mäkká) - 140-159 / 90-99 mm Hg
 • 2 stupne (mierna hypertenzia) - 160-179 / 100-109 mm Hg
 • Stupeň 3 (závažná hypertenzia) - 180 a vyššia / 110 a vyššia
 • Borderline hypertenzia - 140-149 / 90 a nižšia. (Zahŕňa epizodický nárast krvného tlaku, po ktorom nasleduje jeho spontánna normalizácia).
 • Izolovaná systolická hypertenzia - 140 a viac / 90 a nižšia. (Systolický krvný tlak sa zvyšuje, ale diastolický krvný tlak zostáva normálny).

Klasifikácia chorôb

Počas diagnostického vyšetrenia je veľmi ťažké určiť miesto koncentrácie patologických faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie tlaku. Patogenéza má tiež rozdiely vzhľadom na typy ochorení. Existuje nasledujúca klasifikácia arteriálnej hypertenzie:

 1. Pľúcna esenciálna arteriálna hypertenzia - považovaná za jeden z typov arteriálnej hypertenzie, ktorá sa zriedka vyskytuje, ale predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudský život. Určenie tohto ochorenia príznakmi je veľmi ťažké a je ešte ťažšie liečiť. Pľúcna arteriálna hypertenzia vzniká v dôsledku zvýšenej rezistencie pľúcnych ciev a v dôsledku toho nedostatočného prietoku krvi.
 2. Malígny. Príznaky takejto hypertenzie sú prezentované vo forme vysokého krvného tlaku na úroveň 220/130. dochádza k radikálnej zmene v oku a opuchu disku optického nervu. Ak bola diagnóza vykonaná včas, potom vyliečiť tento typ hypertenzie je skutočná.
 3. Renovaskulárna arteriálna hypertenzia. Dôvody na vznik tohto typu ochorenia sú prítomnosť patologických stavov, ako je vaskulitída, ateroskleróza ciev a malígne tumory v obličkách. Patogenéza ochorenia sa znižuje na tvorbu charakteristického tlaku, ktorý môže byť reprezentovaný normálnym systolickým a zvýšeným diastolickým krvným tlakom.
 4. Labilná arteriálna hypertenzia. Tento typ ochorenia sa vyznačuje periodickou normalizáciou tlaku. Pacienti trpiaci touto formou arteriálnej hypertenzie nie sú označovaní ako chorí, pretože tento stav nie je patológia. V niektorých prípadoch sa krvný tlak v priebehu určitého časového intervalu vráti do normálu.

Arteriálna hypertenzia 1, 2, 3 stupne

Na stanovenie stupňa arteriálnej hypertenzie je potrebné stanoviť normálne hodnoty krvného tlaku. U ľudí vo veku nad 18 rokov je tlak, ktorý nepresahuje 130/85 mm Hg, považovaný za normálny. Tlak 135-140 / 85-90 je hranica medzi normou a patológiou.

Podľa úrovne nárastu krvného tlaku sa rozlišujú nasledovné stupne arteriálnej hypertenzie:

 1. Svetlo (140-160 / 90-100 mmHg) - tlak sa zvyšuje pod vplyvom napätia a fyzickej námahy, po ktorej sa pomaly vracia k normálnym hodnotám.
 2. Stredná (160-180 / 100-110 mm Hg) - BP kolíše počas dňa; nie sú pozorované príznaky poškodenia vnútorných orgánov a centrálneho nervového systému. Hypertenzívne krízy sú zriedkavé a mierne.
 3. Ťažké (180-210 / 110-120 mmHg). Pre túto fázu sú charakteristické hypertenzívne krízy. Pri vykonávaní lekárskej prehliadky pacientov je zistená prechodná cerebrálna ischémia, hypertrofia ľavej komory, zvýšený sérový kreatinín, mikroalbuminúria, zúženie retinálnych artérií sietnice.
 4. Mimoriadne ťažké (nad 210/120 mmHg). Hypertenzívne krízy sa vyskytujú často a sú ťažké. Závažné poškodenie tkanív vedie k dysfunkcii orgánov (chronické zlyhanie obličiek, nefroangioskleróza, disekcia aneuryzmy krvných ciev, edém a krvácanie zrakového nervu, cerebrálna trombóza, zlyhanie srdcovej ľavej komory, hypertenzná encefalopatia).

Priebeh arteriálnej hypertenzie môže byť benígny alebo malígny. Malígna forma je charakterizovaná rýchlou progresiou symptómov, pridaním závažných komplikácií kardiovaskulárnych a nervových systémov.

Prvé znaky

Hovoríme o bežných príznakoch arteriálnej hypertenzie. Mnohí často ospravedlňujú svoju indispozíciu únavou a telo už dáva plné signály, aby ľudia nakoniec venovali pozornosť ich zdraviu. Deň po dni, systémové zničenie ľudského tela, hypertenzia vedie k vážnym komplikáciám a vážnym následkom. Náhly srdcový záchvat alebo nečakaná mŕtvica je, bohužiaľ, smutný vzor. Nediagnostikovaná arteriálna hypertenzia môže "pokojne zabiť" človeka.

Čísla nižšie vás zaujímajú. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom:

 • Cievne lézie nôh sa vyskytujú dvakrát častejšie.
 • Ischemická choroba srdca sa rozvíja štyrikrát častejšie.
 • Ťahy sa vyskytujú 7 krát častejšie.

Preto je veľmi dôležité navštíviť lekára, ak máte obavy:

 1. Časté bolesti hlavy;
 2. závraty;
 3. Pocit pociťovania v hlave;
 4. "Mušky" v očiach a zvuky v ušiach;
 5. Tachykardia (palpitácie srdca);
 6. Bolesť v srdci;
 7. Nevoľnosť a slabosť;
 8. Pocit úzkosti končatín a popálenie tváre ráno;
 9. Nepríjemnosť končatín;
 10. Nevysvetliteľná úzkosť;
 11. Podráždenosť, tvrdohlavosť, hádzanie z jedného extrému do druhého.

Mimochodom, pokiaľ ide o posledný bod, hypertenzia skutočne necháva odtlačok na ľudskú psychiku. Existuje dokonca aj špeciálny lekársky termín "hypertonický v prírode", takže ak sa človek zrazu stáva ťažko komunikovať, nesnažte sa to zmeniť k lepšiemu. Dôvodom je choroba, ktorá sa musí liečiť.

Malo by sa pamätať na to, že hypertenzia, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť, môže život podstatne skrátiť.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Klinický priebeh arteriálnej hypertenzie je premenlivý a je určený nielen úrovňou zvýšenia krvného tlaku, ale aj cieľovými orgánmi, ktoré sa podieľajú na patologickom procese.

V počiatočnom štádiu hypertenzie sú typické poruchy nervového systému:

 • prechodné bolesti hlavy, najčastejšie lokalizované v okcipitálnom regióne;
 • závraty;
 • pocit pulzácie krvných ciev v hlave;
 • hučanie v ušiach;
 • poruchy spánku;
 • nevoľnosť;
 • búšenie srdca;
 • únava, letargia, pocit slabosti.

S ďalšou progresiou ochorenia sa okrem vyššie uvedených symptómov spája aj dýchavičnosť, ku ktorej dochádza počas telesnej námahy (lezenie po schodoch, jogging alebo chôdza).

Zvýšenie krvného tlaku je viac ako 150-160 / 90-100 mmHg. Art. ktoré sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • tupá bolesť v srdci;
 • necitlivosť prstov;
 • svalový tremor, ako triaška;
 • sčervenanie tváre;
 • nadmerné potenie.

Ak je arteriálna hypertenzia sprevádzaná zadržiavaním tekutín v tele, potom opuchy viečok a tváre, opuch prstov spája tieto príznaky.

Na pozadí arteriálnej hypertenzie sa u pacientov vyskytuje spazmus retinálnych artérií, čo sprevádza zhoršenie zraku, výskyt škvŕn vo forme bleskov a predná pamäť. Pri výraznom zvýšení krvného tlaku sa môže vyskytnúť krvácanie sietnice, čo vedie k slepote.

Kedy navštíviť lekára?

Je veľmi dôležité dohodnúť si schôdzku s lekárom, ak máte obavy z tohto príznaku:

 • časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • pocity pulzovania v hlave;
 • "Mušky" v očiach a tinnitus;
 • tachykardia (palpitácie srdca);
 • bolesť v srdci;
 • nevoľnosť a slabosť;
 • opuch končatín a opuchy tváre ráno;
 • necitlivosť končatín;
 • nevysvetliteľná úzkosť;
 • podráždenosť, tvrdohlavosť, hádzanie z jedného extrému do druhého.

Malo by sa pamätať na to, že hypertenzia, ktorej sa nevenuje náležitá pozornosť, môže život podstatne skrátiť.

Riziko 3. stupňa hypertenzie - čo to je?

Pri formulovaní diagnózy sa okrem stupňa hypertenzie uvádza aj stupeň rizika. Pod rizikom v tejto situácii sa hovorí o pravdepodobnosti kardiovaskulárnych ochorení u pacienta do 10 rokov. Pri posudzovaní stupňa rizika sa vezme do úvahy veľa faktorov: vek a pohlavie pacienta, dedičnosť, životný štýl, prítomnosť sprievodných ochorení a stav cieľových orgánov.

Pacienti s arteriálnou hypertenziou sú rozdelení do štyroch hlavných rizikových skupín:

 1. Šanca na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení je menej ako 15%.
 2. Výskyt ochorenia u takýchto pacientov je 15-20%.
 3. Frekvencia vývoja dosahuje 20-30%.
 4. Riziko u tejto skupiny pacientov je vyššie ako 30%.

Pacienti s diagnostikovanou arteriálnou hypertenziou triedy 3 patria do 3 alebo 4 rizikových skupín, pretože tento štádiu ochorenia je charakterizovaný poškodením vnútorných orgánov cieľa. Skupina 4 sa tiež nazýva skupina s veľmi vysokým rizikom.

To určuje potrebu stanoviť diagnózu rizika hypertenzie stupňa 3 4 urýchlene vykonávať intenzívnu liečbu. To znamená, že pre pacientov s rizikovými skupinami 1 a 2 je pacientovo monitorovanie a použitie liekov bez liečby prijateľné, pacienti s rizikovými skupinami 3 a 4 vyžadujú okamžité podanie antihypertenzívnej liečby ihneď po diagnostikovaní.

Arteriálna hypertenzia stupeň 2 riziko 2 - čo to je?

Pri stupni 2 môžu chýbať rizikové faktory alebo bude k dispozícii len jedno alebo dva podobné znaky. V riziku 2 je pravdepodobnosť ireverzibilnej zmeny orgánov po 10 rokoch, plná infarktu a mŕtvica, 20%.

V dôsledku toho sa diagnostikuje "arteriálna hypertenzia 2 stupňov, riziko 2", keď tento tlak trvá dlho, nie sú žiadne endokrinné poruchy, ale jeden alebo dva vnútorné cieľové orgány už začali podliehať zmenám, objavili sa aterosklerotické plaky.

prevencia

Mali by sa prijať profylaktické opatrenia na zníženie rizika hypertenzie. V podstate je to:

 1. Prevencia zlých návykov: pitie alkoholu, drog, fajčenie, prejedanie.
 2. Aktívny životný štýl. Kalenie. Dosiahnuté fyzické námahy (korčule, lyže, plávanie, jogging, cyklistika, chôdza, rytmus, tanec). Pre chlapcov vo veku 5 až 18 rokov je rýchlosť fyzickej aktivity 7-12 hodín týždenne, u dievčat 4 - 9 hodín.
 3. Vyvážená strava, ktorá zabraňuje nadmernej hmotnosti. Obmedzenie príjmu soli.
 4. Zvýšená odolnosť voči stresu, priaznivé psychologické prostredie v rodine.
 5. Povinné meranie krvného tlaku v rôznych obdobiach života.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Pri zberu anamnézy sú špecifikované trvanie arteriálnej hypertenzie a najvyššie hodnoty krvného tlaku, ktoré boli predtým zaregistrované; akýkoľvek náznak prítomnosti alebo prejavu PVA, HF alebo iných komorbidít (napríklad mŕtvica, zlyhanie obličiek, ochorenie periférnych artérií, dyslipidémia, diabetes mellitus, dna) a rodinná anamnéza týchto ochorení.

História života zahŕňa úroveň fyzickej aktivity, fajčenie, alkohol a stimulanty (predpísané lekárom a užívané samostatne). Výživa určuje množstvo konzumovanej soli a stimulantov (napríklad čaj, káva).

Hlavnými cieľmi diagnostiky tohto patologického procesu je stanovenie stabilného a zvýšeného stupňa krvného tlaku, eliminácia alebo detekcia symptomatickej hypertenzie a posúdenie celkového rizika.

 • Vykonajte biochemickú analýzu na určenie koncentrácie glukózy, kreatinínu, draslíkových iónov a cholesterolu.
 • nezabudnite prejsť EKG, echo cg.
 • podstúpiť ultrazvuku obličiek.
 • skontrolujte renálne tepny, periférne cievy.
 • preskúmajte fundus oka.

Tiež dôležitou diagnostickou metódou vyšetrenia je sledovanie tlaku počas dňa, poskytovanie potrebných informácií o mechanizmoch kardiovaskulárnej regulácie s dennou variabilitou krvného tlaku, nočnej hypertenzie alebo hypotenzie a jednotnosť antihypertenzného účinku liekov.

Liečba hypertenzie

V prípade arteriálnej hypertenzie je potrebné začať liečbu zmenou životného štýlu a bezdrogovej terapie. (Výnimkou je syndróm sekundárnej hypertenzie, v takýchto prípadoch je tiež indikovaná liečba choroby, ktorej symptómom je hypertenzia).

Liečebný režim zahŕňa terapeutickú výživu (s obmedzeným príjmom tekutiny a stolovej soli s obezitou - s obmedzenými dennými kalóriami); obmedzenie príjmu alkoholu, odvykanie od fajčenia, dodržiavanie pracovného a odpočinku, fyzikálna terapia, fyzikálna terapia (elektroliečba, liečivá elektroforéza, teplokrvná alebo čerstvá, radónová, uhličitá, hydrosulfidová kúpeľ, kruhové a ventilátorové sprchy atď.).

Odporúčania zahŕňajú pravidelné cvičenie pod holým nebom, najmenej 30 minút denne, 3-5 krát týždenne; úbytok hmotnosti pred dosiahnutím BMI od 18,5 do 24,9; vysokotlaková strava bohatá na ovocie, zeleninu, nízkotučné potraviny so zníženým množstvom nasýtených a celkových tukov; príjmu sodíka.

Liečba liečiv

Podľa odporúčaní Moskovskej asociácie kardiológov je potrebné liečiť hypertenziu pomocou liekov v nasledujúcich prípadoch:

 1. S nárastom krvného tlaku na 160/100 mm Hg. Art. a vyššie;
 2. Ak je krvný tlak nižší ako 160/100 mm Hg. Art. v prípade neúčinnosti liečby bez drog;
 3. So zapojením cieľových orgánov (hypertrofia ľavej komory srdca, zmeny v oku, zmeny v sedimente moču a / alebo zvýšenie hladín kreatinínu v krvi);
 4. Ak existujú dva alebo viaceré rizikové faktory koronárnej choroby srdca (dyslipidémia, fajčenie atď.).

Na liečbu možno použiť nasledujúce skupiny liečiv:

 1. Diuretiká (diuretiká);
 2. Alfa blokátory;
 3. Beta-blokátory;
 4. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE);
 5. Antagonisty angiotenzínu II;
 6. Antagonisty kalcia;

Výber konkrétneho činidla na liečbu hypertenzie závisí od stupňa nárastu krvného tlaku a rizika vzniku ochorenia koronárnych artérií, rovnako ako veku, pohlavia, súvisiacich ochorení a individuálnych charakteristík pacienta.

Diuretiká (diuretiká)

Diuretiká odporúčané pre hypertenziu zahŕňajú:

Tieto lieky sa ukázali ako vysoko účinné lieky, ktoré majú pozitívny účinok na kardiovaskulárny systém a sú pacientmi ľahko tolerované. Najčastejšie sa s nimi začína liečiť hypertenzia za predpokladu, že neexistujú žiadne kontraindikácie vo forme cukrovky a dny.

Zvyšujú množstvo moču vylučovaného organizmom, čo odstraňuje prebytočnú vodu a sodík. Diuretiká sa často predpisujú v kombinácii s inými liekmi, ktoré znižujú krvný tlak.

Blokátory kalciových kanálov

Vďaka blokáde prívod vápnika do sarkoplazmy hladkých myocytov krvných ciev zabraňuje vazospazmu, vďaka ktorému sa dosiahne hypotenzívny účinok. Ovplyvňujú aj cievy mozgu, a preto sa používajú na prevenciu porúch cerebrálnej cirkulácie. Sú tiež lieky voľby bronchiálnej astmy kombinovanej s arteriálnou hypertenziou. Najčastejšie vedľajšie účinky sú bolesť hlavy a opuch nôh.

 • diltiazem;
 • Verapamil - spomaľuje srdcovú frekvenciu a preto sa neodporúča používať s beta-blokátormi.

Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE)

 • kaptopril;
 • perindopril;
 • ramipril;
 • trandolapril;
 • fosinopril;
 • Enalapril.

Tieto lieky majú vysoký stupeň účinnosti. Pacienti sú dobre tolerovaní. ACE inhibítory zabraňujú tvorbe angiotenzínu II, hormónu, ktorý spôsobuje vazokonstrikciu. Z tohto dôvodu sa rozšíria periférne krvné cievy, srdce sa stáva ľahším a krvný tlak sa znižuje. Pri užívaní týchto liekov sa znižuje riziko nefropatie na pozadí diabetes mellitus, morfofunkčné zmeny, ako aj smrť u ľudí trpiacich srdcovým zlyhaním.

Antagonisty angiotenzínu II

 • Valzartan;
 • irbesartan;
 • kandesartan;
 • Losartan.

Táto skupina liekov je zameraná na blokovanie vyššie uvedeného angiotenzínu II. Predpísané sú v prípadoch, keď nie je možné liečiť inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, pretože tieto lieky majú podobné vlastnosti. Taktiež neutralizujú účinok angiotenzínu II na krvné cievy, prispievajú k ich rozširovaniu a znižovaniu krvného tlaku. Stojí za zmienku, že tieto lieky v niektorých prípadoch prekračujú účinnosť ACE inhibítorov.

Antagonisti vápnika

 • verapamil;
 • diltiazem;
 • nifedipín;
 • Norvasc;
 • Nekompenzované.

Všetky lieky v tejto skupine rozširujú cievy, zvyšujú ich priemer, zabraňujú vzniku mŕtvice. Sú veľmi účinné a ľahko tolerujú pacienti. Majú dostatočne široký pozitívny rozsah vlastností s malým zoznamom kontraindikácií, čo im umožňuje aktívne používať pri liečbe hypertenzie u pacientov rôznych klinických kategórií a vekových skupín. Pri liečbe hypertenzie sú v kombinovanej terapii najviac požadované antagonisty vápnika.

Kombinované lieky

Kombinácia dvoch antihypertenzívnych liekov je rozdelená na racionálne (dokázané), možné a iracionálne. Racionálne kombinácie: IAPP + diuretikum, ARB + ​​diuretikum, ACC + diuretikum, ARB + ​​ACC, IAPP + ACC, β-AB + diuretikum. Existujú pevné kombinácie (v jednej tablete) vo forme hotových liekových foriem, ktoré majú značné ľahké používanie a zvyšujú adherenciu pacienta na liečbu:

 • ACE inhibítor diuretikum (Noliprel A, Korenitek, Enap N, Fozikard N, Berlipril plus, Rami-Hexal compositum, Liprasid, Enalozid, Co-Dyroton)
 • ACE inhibítor + antagonista vápnikov (Equator, Gipril A, Prestanz, Rami-Azomeks)
 • ARB + ​​diuretikum (Gizaar, Lozarel Plus, Co-Diovan, Lozap +, Walz (Vazar) H, Diocor, Mikardis plus)
 • ARA + antagonisty vápnika (Amzaar, Exforge, Lo-Azomex)
 • Antagonista vápnika (dihydropyridín) + β-AB (Beta-Azomex)
 • Antagonista kalcia (ne-dihydropyridín) + ACE inhibítor (Tarka)
 • Antagonista vápnika (dihydropyridín) + diuretikum (Azomex N)
 • β-AB + diuretikum (Lodoz)

Jednou z najpoužívanejších je kombinácia ACE inhibítorov a diuretík. Indikácie použitia tejto kombinácie: diabetická a nediabetická nefropatia, mikroalbuminúria, hypertrofia ľavej komory, diabetes mellitus, metabolický syndróm, pokročilý vek, izolovaná systolická hypertenzia.

Invázne metódy

Výskum sa uskutočňuje aj pri minimálne invazívnej liečbe čiastočnou renálnou sympatikovou denerváciou, ktorá je rezistentná voči bežnej liečbe bez liekov a liečiv s najmenej tromi antihypertenzívami, z ktorých jeden je diuretikum so systolickým krvným tlakom v liečbe najmenej 160 mm Hg vrátane malígna arteriálna hypertenzia [36]. Takýto zásah bude postačujúci na to, aby sa držal raz, a pacient v priebehu času už nebude potrebovať neúčinný u týchto pacientov striktný harmonogram každodennej liečby a prejsť k liečeniu s nimi.

Je možné, že prerušenie podávania liekov v budúcnosti umožní koncipovanie a vykonávanie dieťaťa bez ovplyvnenia plodu pomocou antihypertenzívnej liečby. V ľudskom tele nie sú žiadne cudzie predmety. Všetka manipulácia sa uskutočňuje endovaskulárnou metódou pomocou špeciálneho katétra vloženého do renálnych artérií. Na štúdium dlhodobých účinkov takejto denervácie v Spojených štátoch bola vybraná skupina 530 ľudí. Podľa 2 000 takýchto operácií mimo USA sa v priebehu dvoch rokov podarilo 84% pacientov dosiahnuť pokles systolického tlaku najmenej o 30 mm Hg a diastolický tlak - nie menej ako 12 mm Hg.

V rovnakom čase navrhol F. I. Inozemtsev podobnú liečbu arteriálnej hypertenzie a väčšinu ďalších ochorení vnútorných orgánov, ale vo svojej dobe neexistovali potrebné lieky a minimálne invazívne postupy. Bola preukázaná účinnosť liečby touto metódou rezistentnej arteriálnej hypertenzie u pacientov s ťažkým a stredne závažným chronickým zlyhaním obličiek [37]. Pri absencii dlhodobých nebezpečných účinkov u pacientov s rezistentnou arteriálnou hypertenziou sa plánuje široko používať túto metódu špecificky na liečbu mnohých iných ochorení a rezistentnej, obzvlášť malígnej, arteriálnej hypertenzie, je nepravdepodobné, že by bola široko používaná na liečbu konvenčnej hypertenzie, ktorá nie je rezistentná voči liečeniu.

Invazívna liečba a pred touto štúdiou bola široko používaná podľa indikácií pri liečbe ochorení prejavujúcich sa sekundárnou hypertenziou a symptomatických zložiek hypertenzie. Napríklad sa používa na liečbu patologickej kŕčovitej kŕčovej artérie (zalomenie a zvinovanie), ktorá môže byť vrodená, vyskytuje sa pri kombinácii aterosklerózy a arteriálnej hypertenzie, je dôsledkom arteriálnej hypertenzie a prispieva k jej posilneniu a progresii. Najčastejšie sa nachádzajú vo vnútornej karotidovej tepne, zvyčajne - pred vstupom do lebky.

Okrem toho môžu byť ovplyvnené vertebrálne, subklavické tepny a brachiocefalický kmeň. V artériách dolných končatín je tento typ obehových ochorení oveľa menej bežný a má menej klinického významu ako v brachiocefalických cievach. Invazívna liečba pre patologickú kožu, ktorá sa môže vyskytnúť u takmer tretiny ľudí a nie je vždy príčinou hypertenzie, spočíva v resekcii postihnutého segmentu, po ktorom nasleduje priama anastomóza.

účinky

Hypertenzia je nebezpečenstvo, pokiaľ ide o pravdepodobnosť závažných komplikácií. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že s hypertenziou symptómy môžu chýbať dlho a príznaky abnormalít sa objavujú len vtedy, keď choroba postihla životne dôležité orgány.

Cievne poruchy:

 • zvýšenie veľkosti srdca;
 • záchvaty angíny;
 • progresívne poruchy srdca;
 • srdcový záchvat;
 • prerušované klaudikácie;
 • stratifikačná aneuryzma aorty.

Patologické zmeny v obličkách:

 • príznaky poškodenia funkcie obličiek;
 • nefroskleróza.

Poruchy mozgu:

 • zníženie vizuálnej funkcie;
 • neurologické poruchy;
 • mŕtvice;
 • prechodný ischemický záchvat;
 • dyscirkulatívnej encefalopatie.

Popísané zmeny sú často nezvratné a ďalšia liečba je zameraná na udržanie života pacienta. Bez adekvátnej liečby môže mať vysoký krvný tlak smrteľné následky.

výhľad

Prognóza arteriálnej hypertenzie závisí od povahy priebehu (malígny alebo benígny) a od štádia ochorenia. Faktory, ktoré zhoršujú prognózu, sú:

 • rýchla progresia príznakov poškodenia cieľových orgánov;
 • Hypertenzia v štádiu III a IV;
 • vážne poškodenie ciev.

Veľmi nepriaznivý priebeh arteriálnej hypertenzie sa pozoruje u mladých ľudí. Majú vysoké riziko vzniku mŕtvice, infarktu myokardu, zlyhania srdca, náhlej smrti.

Pri skorom začatí liečby arteriálnej hypertenzie as starostlivým sledovaním všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára je možné spomaliť progresiu ochorenia, zlepšiť kvalitu života pacientov a niekedy dosiahnuť dlhodobú remisiu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lepšie stentovanie alebo posunovanie - čo hovoria odborníci?

Koronárna choroba srdca (CHD) je skutočným problémom ľudstva v 21. storočí. Nesprávna strava, sedavý životný štýl vedie k tomu, že prebytok cholesterolu tvorí aterosklerotické plaky na krvných cievach, čo významne zhoršuje prietok krvi.

Krvné zrážanie. Faktory, čas zrážania krvi

Krv sa pohybuje v našom tele cez krvné cievy a má tekutý stav. Ale v prípade porušenia integrity cievy tvorí v dostatočne krátkom čase zrazeninu, ktorá sa nazýva krvná zrazenina alebo "krvná zrazenina".

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Nízky krvný tlak

Nízky krvný tlak v medicíne sa nazýva hypotenzia alebo hypotenzia. Presné indikátory nízkeho krvného tlaku neexistujú a takáto diagnóza nie je založená na počte, ale v prítomnosti určitého klinického obrazu.

Prehľad dyscyrkulatívnej encefalopatie Stupeň 2: Čo je to?

Z tohto článku sa dozviete, ako manifestná dyscirkulatívna encefalopatia 2 stupne (skrátená ako DEP), čo to je a ako je to nebezpečné. Ako je liečba, koľko môžete žiť s touto chorobou.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta.