Ľudia žijúci s vysokým krvným tlakom nie vždy presne vedia, čo ich choroba nazýva. Hypertenzia a hypertenzia, rozdiely medzi ktorými mnohí nevidia, sú často omylom za rovnakú chorobu. V skutočnosti sú oba stavy charakterizované zvýšeným krvným tlakom a majú podobné príznaky, ale medzi týmito poruchami je stále rozdiel.

Aký je rozdiel medzi hypertenziou a hypertenziou?

Arteriálna hypertenzia, hypertenzné ochorenie je patológia, pri ktorej dochádza k príležitostnému prekrveniu krvného tlaku (TK). Choroba je sprevádzaná množstvom špecifických príznakov a súvisiacich porúch. Hypertenzia je nezávislá patológia, najčastejšie súvisiaca s vekom.

Arteriálna hypertenzia je tiež stav charakterizovaný zvýšeným krvným tlakom. Zdá sa, že neexistuje nijaký rozdiel v iných ako zdravých pojmoch, ale to nie je úplne pravda.

Možno teda povedať, že toto je to isté len v prípade hypertenznej krízy. Samotná kríza je charakterizovaná stálým nárastom tlaku (hypertenzia) av tomto prípade vzniká v dôsledku hypertenzie.

Proces vývoja týchto stavov pomôže lepšie pochopiť rozdiely medzi hypertenziou a hypertenziou.

Hypertenzia je hlavným príznakom hypertenzie

Vlastnosti hypertenzie

Choroba, sprevádzaná odchýlkou ​​krvného tlaku z normou veľkým spôsobom - je hypertenzia. Toto ochorenie je diagnostikované u pacientov starších ako 40-50 rokov, pretože sa v priebehu rokov vyvinie patológia. Existujú len tri štádiá ochorenia - mierne, stredné a závažné. V počiatočnom štádiu je tlak v rozmedzí 140 na 100, s periodickými skokmi 10 bodov. Druhým stupňom je tlak v rozsahu 160 až 120.

Spravidla sa prvé dva stupne hypertenzie neliečia liekom. Pacientovi je zobrazená diéta, normalizácia denného režimu a pravidelné vyšetrenia kardiológa. V mladom veku sú príznaky hypertenzie zvyčajne výsledkom systémových ochorení alebo patológií vnútorných orgánov. Tretím štádiom ochorenia je zvýšenie tlaku nad 180 mm Hg.

Ďalšie príznaky hypertenzie:

 • zvýšený vaskulárny tonus;
 • zvýšený svalový tonus;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • dýchavičnosť.

Okrem toho existuje množstvo špecifických znakov, ktoré charakterizujú pohodu pacienta počas rýchleho zvýšenia krvného tlaku - tachykardiu, bolesť na hrudníku, záchvaty paniky a hojné potenie.

Hypertenzia je nebezpečným rizikom poškodenia cieľových orgánov. Dlhodobé zvýšenie krvného tlaku vedie k patológii obličiek, srdca a mozgu.

Konštantný vysoký krvný tlak vedie k nezvratným zmenám v cieľových orgánoch.

Príčiny hypertenzie

Hypertenzia je ochorenie, pre ktoré sú špecifické symptómy charakteristické a ktoré ohrozujú fungovanie celého organizmu. Zbaviť sa hypertenzie je takmer nemožné navždy. Vo väčšine prípadov je patológia spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom a ukladaním cholesterolu na stenách krvných ciev (ateroskleróza). Na normalizáciu pohody pacienta sa používajú antihypertenzíva, antikoagulanciá a prípravky vitamínových skupín na posilnenie cievnych stien a zlepšenie ich tónu.

Dnes je hypertenzia jednou z najčastejších príčin zdravotného postihnutia u ľudí starších ako 50 rokov. Po prvé, je to kvôli rytmu života v modernom meste. Nie je možné presne identifikovať jeden dôvod pre rozvoj choroby. Patológia je výsledkom kombinácie faktorov vrátane:

 • stres;
 • zneužívanie kofeínu;
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • nesprávnej výživy.

Stres je vážnou hrozbou pre zdravie celého tela. Táto podmienka je jedným z najdôležitejších predpokladov rozvoja hypertenzie. Ako ukazujú štatistiky, klasické vlastnosti hypertonických - je horúci temperament, podráždenosť, zvýšená emočnosť. Dokonca aj takéto reakcie naznačujú poškodenie nervového systému v dôsledku dlhotrvajúcich deštruktívnych účinkov stresu.

Stres je považovaný za jednu z hlavných príčin hypertenzie.

Spolu so stresom je ďalšou príčinou hypertenzie strata vaskulárnej elasticity. Okrem prirodzeného starnutia je porušenie priepustnosti stien krvných ciev a zníženie elasticity spôsobené nedostatkom vitamínov, nezdravých stravovacích návykov a zlých návykov.

Zaujímavé je, že podľa štatistiky obyvatelia veľkých miest trpia hypertenziou 4 krát častejšie ako ľudia v malých mestách a dedinách.

arteriálnej hypertenzie

Pri popisovaní pacientových sťažností na hypertenziu používajú lekári často termín "arteriálna hypertenzia". V tomto prípade sa hypertenzia môže dostať do príznakov hypertenzie.

Preto hypertenzia a hypertenzia nie sú to isté. Hypertenzia je choroba, presná diagnóza a hypertenzia je stav alebo príznak.

Okrem toho sa hypertenzia z hypertenzie líši v tom, že môže byť príznakom iných patológií. Medzi choroby spojené s hypertenziou:

 • akútne zlyhanie obličiek;
 • patológia štítnej žľazy;
 • zlyhanie srdca;
 • porušenie cerebrálneho obehu;
 • encefalopatia.

Arteriálna hypertenzia môže byť príznakom nielen hypertenzie, ale aj iných ochorení a stavov.

Hypertenzia sa môže pozorovať počas tehotenstva a keď ženy užívajú perorálne kontraceptíva. V tomto prípade je to príznak, ktorý je spojený s inými poruchami, ale nie je dôsledkom patológií kardiovaskulárneho systému.

S rastúcou produkciou hormónov štítnej žľazy stúpa krvný tlak. V tomto prípade hovoríme aj o hypertenzii, ako o symptóme a nie o hypertenzii ako o diagnóze. To je spôsobené tým, že hlavnou chorobou, a teda aj diagnózou, je hypertyreóza, ktorá vedie k porušeniu vaskulárneho tónu v dôsledku zvýšenej produkcie hormónov.

Ďalším rozdielom je, že hypertenzia na pozadí patológií vnútorných orgánov nie vždy vyžaduje liečbu, hovoriť len ako príznak, ale nie ako nezávislá choroba.

Po pochopení, aký je rozdiel medzi chorobou a symptómom, je potrebné porozumieť, kedy je potrebné konzultovať s lekárom liečbu hypertenzie.

Liečba hypertenzie a hypertenzie

Hypertenzia a hypertenzia, ktoré sú chorobou a jej symptómom, sú liečené inak.

Liečba hypertenzie zahŕňa úplnú zmenu v životnom štýle: vzdanie sa zlých návykov, vyváženú stravu, boj proti stresu a normalizáciu denného režimu. Okrem toho je pacientovi preukázané užívanie viacerých liekov, ktoré normalizujú indikátory krvného tlaku, posilňujú steny ciev a chráňujú cieľové orgány. Osoba s hypertenziou žije s neustálym rizikom vzniku komplikácií. Hypertenzívna kríza môže v niektorých prípadoch skončiť smrťou.

Hypertenzia je liečená kardiológom. Súčasne sa zbavte tejto choroby navždy nemožné. Terapeutické opatrenia sú zamerané na normalizáciu krvného tlaku a zníženie rizika narušenia vnútorných orgánov.

Hypertenzia ako symptóm často nevyžaduje špecifickú liečbu. Pri epizodickej hypertenzii je pacientovi preukázaná jedna dávka hypotenzného lieku. Lieky sa neprijmú nepretržite, rovnako ako pri hypertenzii.

Pri hypertenzii sa liek užíva len podľa potreby, pri hypertenzii je potrebná stála medikácia.

Vo väčšine prípadov sa arteriálna hypertenzia vôbec nelieči. Terapia sa aplikuje na základné ochorenie, ktoré vyvolalo zvýšenie tlaku. Ak je hypertenzia dôsledkom zlyhania obličiek, problém je liečený nefrologom. S rastúcim tlakom na pozadí hyperfunkcie štítnej žľazy je potrebná konzultácia s endokrinológiou. Diéta a lieky sa používajú na normalizáciu tvorby hormónov štítnej žľazy. Arteriálna hypertenzia v tomto prípade prechádza nezávisle po obnovení endokrinného systému.

Čo je nebezpečná hypertenzia?

Náhly nárast krvného tlaku na kritické hodnoty je hypertenzná kríza. Podmienka je nebezpečná pre riziko infarktu myokardu. Každý hypertonický pacient spravidla vie, ako sám zastaviť krízu a zabrániť nebezpečným komplikáciám. Osoba, ktorá sa prvýkrát stretla s hypertenziou, musíte zavolať lekára, ak sa necítite dobre v pozadí vysokého krvného tlaku.

Dlhý priebeh hypertenzie vedie k narušeniu obličiek. Hypertenzia je často sprevádzaná zlyhaním obličiek v staršom veku. Choroba vedie k patologickým stavom mozgu kvôli zhoršenému krvnému obehu a s nepriaznivým priebehom môže viesť k mŕtvici.

Napriek nemožnosti úplného vyliečenia hypertenzie, včasná liečba pomocou liekov pomôže predchádzať negatívnym následkom a udržiavať pacientovu schopnosť pracovať dlho. Je dôležité, aby ste sa nepokúšali liečiť sami, ale dôverovať kvalifikovanému kardiológovi.

Hypertenzia a hypertenzia

Termín "arteriálna hypertenzia", ​​"arteriálna hypertenzia" označuje syndróm zvyšovania krvného tlaku (BP) pri hypertenzii a symptomatickej arteriálnej hypertenzii.

Treba zdôrazniť, že prakticky neexistuje žiadny sémantický rozdiel v pojmoch hypertenzia a hypertenzia. Ako vyplýva z etymológie, hyper - od gréčtiny. nad, nad - predpona indikujúca prebytok normy; tensio - od lat. - napätie; tonus - z gréčtiny. - napätie. Preto výrazy "hypertenzia" a "hypertenzia" v podstate znamenajú rovnakú vec - "preťaženie".

Historicky (od doby GF Lang) sa stalo, že termín "hypertenzia" av dôsledku toho "arteriálna hypertenzia" sa používa v Rusku, termín "arteriálna hypertenzia" sa používa v zahraničnej literatúre.

Hypertenzným ochorením (GB) sa bežne chápe, že je to chronicky tečúce ochorenie, ktorého hlavným prejavom je syndróm hypertenzie, ktorý nie je spojený s prítomnosťou patologických procesov, pri ktorých je zvýšenie krvného tlaku (BP) spôsobené známymi, v mnohých prípadoch vyhnútými príčinami (symptomatická arteriálna hypertenzia) (Odporúčania VNOK, 2004).

Klasifikácia arteriálnej hypertenzie

I. Fázy hypertenzie:

 • Hypertenzia (GB) stupeň I znamená absenciu zmien v "cieľových orgánoch".
 • Hypertenzia (GB) stupeň II sa stanovuje za prítomnosti zmien jedného alebo viacerých "cieľových orgánov".
 • Hypertenzívna srdcová choroba (GB) stupeň III sa stanovuje za prítomnosti súvisiacich klinických stavov.

II. Stupne arteriálnej hypertenzie:

Stupne arteriálnej hypertenzie (hladiny krvného tlaku (BP)) sú uvedené v tabuľke č. 1. Ak hodnoty systolického krvného tlaku (BP) a diastolického krvného tlaku (BP) spadajú do rôznych kategórií, potom sa stanoví vyšší stupeň arteriálnej hypertenzie (AH). Najpresnejšie je možné stanoviť stupeň artériovej hypertenzie (AH) v prípade novo diagnostikovanej arteriálnej hypertenzie (AH) a u pacientov, ktorí neužívajú antihypertenzívne lieky.

Aké sú rozdiely medzi hypertenziou a hypertenziou?

Pojmy "arteriálna hypertenzia" a "hypertenzia" sú často interpretované ako synonymné slová. Mnohí ľudia si myslia, že obe diagnózy označujú to isté - vysoký krvný tlak. To však nie je úplne pravda.

Jeden z týchto výrazov skutočne znamená nárast tlaku a druhý - názov choroby, v ktorej môže tlak stúpať. Aby sme nezamieňali dve podobné názvy, pozrime sa, aké sú rozdiely v hypertenzii a hypertenzii v diagnostike.

Bohužiaľ, niektorí pacienti a ich príbuzní, ktorí zhromaždili veľa užitočných informácií o týchto ochoreniach, cítia túžbu po osobnej liečbe. Je však prísne zakázané.

koncepty

Najprv definujte, čo to je - hypertenzia a hypertenzia.

Zvážte hlavné príčiny choroby. Arteriálna hypertenzia a hypertenzia sú najčastejšie pozorované u starších ľudí trpiacich chorobami srdca, cievneho systému.

Kľúčovým príznakom je nárast krvného tlaku. Odborníci poznamenávajú, že 120/80 sa stáva kritickým panelom. Ak ste videli len takéto údaje v okne tonometra, tu pravdepodobne hovoríme o hypertenzii. Aby ste sa uistili, že to nie je náhodný výsledok, nie epizodický jav, pozorovanie musí pokračovať.

10-15 minút, ale tlak neklesol? Všimnete si, že takáto vysoká sadzba nie je prvýkrát? Potom je isté, že je čas hovoriť o hypertenzii, identifikácii hypertenzívnych ochorení kardiovaskulárnych ochorení so všetkými jej príbuznými príznakmi, vedľajšími účinkami.

Je veľmi dôležité začať liečbu včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých komplikácií charakteristických pre hypertenzné srdcové a cievne ochorenia.

Príčiny krvného tlaku

Zvážme hlavné dôvody zvýšenia krvného tlaku. Znalosť týchto rizikových faktorov pomôže osobe v budúcnosti prijať preventívne opatrenia na zabránenie nárastu tlaku.

 • Poruchy v endokrinnom systéme.
 • Diabetický syndróm, keď hladiny cukru v krvi začínajú prudko stúpať.
 • Vysoké hladiny cholesterolu v krvi, ktoré porušujú cievnu priepustnosť.
 • Nadmerný príjem soli, narušený metabolizmus soli v tele. Zdravie je nepriaznivo ovplyvnené retenciou a významnou akumuláciou tekutiny v tele spôsobenou prebytkom soli.
 • Hypodynamia (sedavý životný štýl). Keď sa človek trochu pohybuje, jeho telový metabolizmus je horší, všetky metabolické procesy spomaľujú, dochádza k akumulácii trosky. Výsledkom je aj nárast tlaku.
 • Prebytok telesnej hmotnosti často spôsobuje rôzne poruchy v činnosti cievneho srdcového systému. Pri akýchkoľvek negatívnych javoch v oblasti krvného obehu sa pozoruje tiež zvýšenie krvného tlaku.
 • Toto ochorenie môže byť tiež vyvolané určitými liekmi, ktoré sú spojené napríklad so zvýšením hladiny cukru v krvi. Ak sú takéto lieky predpísané, mali by byť pod dohľadom odborníkov.
 • V mnohých prípadoch je predispozícia na hypertenziu určená na genetickú úroveň. Inými slovami, ochorenie je zdedené. Ak rodičia už trpia vysokým krvným tlakom, existuje vysoká pravdepodobnosť, že aj ich deti budú vykazovať hypertenziu.
 • Všetky druhy porušení v sexuálnej sfére, hormonálne poruchy tiež spôsobujú zvýšenie tlaku.

Po zvážení kľúčových vlastností možno dospieť k záveru, že arteriálna hypertenzia sa líši od hypertenzie. Faktom je, že hypertenzia je symptóm, to znamená, že výsledok sa odráža na tonometri, čo naznačuje prítomnosť hlavnej choroby - hypertenzia.

Odstránenie rizikových faktorov stabilizácie tlaku

Pozrime sa, ako sa vyrovnať s hypertenziou a hypertenziou, zbaviť sa negatívnych faktorov.

 • Musíme opustiť väčšinu pokrmov a výrobkov obsahujúcich živočíšne tuky. To znižuje zvýšené hladiny škodlivého cholesterolu v krvi.
 • Odporúča sa obmedziť používanie soli alebo dokonca ju opustiť. Faktom je, že soľ spôsobuje zvýšenie objemu tekutiny v tele, a preto stúpa tlak krvi.
 • Svalový tonus sa príliš zvyšuje, keď sú ľudia obézni. Je čas zbaviť sa ďalších kilogramov, čo zabraňuje rozvoju hypertenzie.
 • Je dôležité s osobitnou zodpovednosťou pristupovať k rozvoju programu telesnej aktivity, športového tréningu. Príliš veľké preťaženie zhorší stav, ako aj hypodynamiu, tj nedostatok fyzickej aktivity. Vyžaduje takzvaný "zlatý priemer". Optimálnym riešením je vytvorenie tréningového plánu spolu so skúseným trénerom na vykonávanie fyzickej terapie.
 • Dobrou možnosťou je úplné upustenie od používania alkoholických nápojov. Bohužiaľ, veľa ľudí venuje pozornosť dočasným zlepšeniam po pití alkoholu. Avšak účinok je krátkodobý, ale negatívny vplyv na celé telo, krvné cievy a srdce má dlhodobý účinok. Malo by sa pamätať na kľúčový bod: lieky na obnovenie práce srdca, cievny systém nie je možné užívať s alkoholom.
 • Je potrebné postupne prestať fajčiť, pretože normálna práca ciev je narušená kvôli škodlivým účinkom nikotínu.

Hypertenzia alebo hypertenzia

Hypertenzia je ochorenie tela, pri ktorom sa zvyšuje celkový tonus (svaly, tkanivá, cievy). Často je hypertenzia prejavom IRR, keď sú tkanivá a cievy v konštantnom prepätí, hypertonia (IRR v hypertonickom type).

Dôsledkom univerzálneho napätia (tonusu) je zvýšenie krvného tlaku. Jeho ukazovatele prekračujú normu a pohybujú sa v rozmedzí od 140/90 mm Hg. Art. (a vyššie). Toto však nie je potrebné.

Dôležité: hypertenzia na pozadí normálneho tlaku je možná na začiatku vývoja ochorenia. Keď je telo v hypertonii, ale zatiaľ neexistuje patologický vysoký arteriálny tlak.

Zvýšený tlak nastáva počas zúženia cievnych medzery. Ak hypertonický kŕč nie je silný, nedôjde k zvýšeniu krvného tlaku. Tlak sa bude zvyšovať s predĺženým kŕčom a zúžením cievnych medzery v obehovom systéme.

Tiež príčinou zvýšeného krvného tlaku je cholesterol. Vklady nízkomolekulárneho cholesterolu obmedzujú prietok krvi, narúšajú zásobovanie bunkami kyslíkom. Telo musí zvýšiť tlak na normalizáciu prietoku krvi.

V zdravých cievach bez nánosov cholesterolu nie je potreba vysokého tlaku. Telo sa vyrovná so zvýšeným tónom bez zvyšovania krvného tlaku. V tomto prípade zostáva tlak normálny.

arteriálnej hypertenzie

Hypertenzia je zvýšenie krvného tlaku vyššie ako 14090 mm Hg. Art. Termín "arteriálny" znamená, že tlak v tepnách je zvýšený. Existujú aj iné typy hypertenzie - obličkové, srdcové, pľúcne. Ukazujú, že tlak sa zvyšuje v obličkách, srdci, pľúcach.

Zvýšený tlak sa nazýva arteriálna hypertenzia. A hypertenzia je jednou z možných príčin vysokého krvného tlaku. Okrem hypertenzie existuje aj množstvo ďalších patológií, ktoré zvyšujú krvný tlak.

 • Hypertenzia a IRR v hypertenznom type.
 • Vaskulárna ateroskleróza - tvorí cholesterolové plaky na stenách krvných ciev, ktoré znižujú prietok krvi. Telo musí zvýšiť tlak s cieľom rýchlo presunúť krv cez úzke cievy, poskytnúť orgánom a tkanivám kyslík a výživu.
 • Otrava (vrátane chronického fajčenia, alkoholu) je príčinou zrýchlenia prietoku krvi. Telo urýchľuje pohyb krvi rýchlejšie vypláchnuť toxíny. Výsledkom zvýšeného prietoku krvi je zvýšenie krvného tlaku.
 • Emocionálny stres spôsobuje vazospazmus. Cievne lumen sa zužuje, tlak sa zvyšuje.
 • Choroby mozgu, traumatické poškodenie mozgu.
 • Ochorenie obličiek - dysplázia alebo ateroskleróza renálnej artérie.
 • Ochorenie srdca - vrodené alebo získané chyby, ktoré porušujú tlak v tepnách.
 • Ochorenia pľúc - bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída.
 • Hormonálne poruchy a hormonálna antikoncepcia (obsahujú estrogén, ktorý zvyšuje krvný tlak o 5%).

Teraz sa pozrime na rozdiely medzi dvoma diagnózami. Hypertenzia a hypertenzia - aký je rozdiel?

Hlavné rozdiely

Aký je rozdiel medzi arteriálnou hypertenziou a hypertenziou (hypertenzia)?

 • Hypertenzia je ochorenie. Hypertenzia je jedným z príznakov tejto choroby, ktorá môže alebo nemusí byť prítomná v tele chorého. V 95% prípadov však tento príznak existuje a iba v 5% to neexistuje.
 • Hlavnou príčinou hypertenzie je zvýšený tón (hypertón) plavidiel. Hlavná príčina hypertenzie nie je. Môže sa objaviť v rôznych patologických podmienkach.
 • Hypertenzia je všeobecná patológia tela. Vyžaduje si povinné monitorovanie a liečbu. Pokročilá hypertenzia spôsobuje vážne komplikácie a úmrtia. Hypertenzia nie je vždy patológia. Môže sa objaviť v chorom a zdravom tele. Napríklad u zdravého človeka môže dôjsť k hypertenzii počas fyzického nadmerného zaťaženia, emočného stresu.

Aký je rozdiel medzi hypertenziou a hypertenziou?

Aký je rozdiel medzi hypertenziou a hypertenziou?

Hypertenzia je mor dvadsiateho storočia, ročne spôsobuje tisíce infarktov a mŕtvice a veľa životov. Každý človek musí vedieť, aký je prejav hypertenzie, ako ju rozpoznať a ako s ňou pracovať. Dnes zvažujeme dve koncepty - "hypertenziu" a "hypertenziu" - a pokúsme sa pochopiť rozdiel medzi nimi.

Čo je hypertenzia a hypertenzia

Hypertenzia (hypertenzia) je chronické ochorenie, ktoré sa vyznačuje dlhým a pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku. Tento termín však zahŕňa nielen zvýšenie krvného tlaku, ale aj zvýšenie celkového tónu vrátane svalového tonusu.

Hypertenzia je pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku. V skutočnosti to nie je diagnóza, ale vyhlásenie o stave stavu pacienta.

Rozdiel medzi hypertenziou a hypertenziou

V podstate hypertenzia a hypertenzia sú jedno a to isté, s výnimkou toho, že hypertenzia je diagnóza a hypertenzia je vyhlásenie o tom, že tlak sa zvýšil. Krvný tlak je tlak v krvnom obehu, ktorý je udržiavaný na určitej úrovni a závisí od konštantného tlaku srdca. V tomto prípade srdce funguje ako čerpadlo, dáva približne 70-90 kusov za minútu. Pri meraní krvného tlaku sa berú do úvahy dve údaje: systolický tlak (v čase kontrakcie srdcového svalu) a diastolický tlak (v čase jeho relaxácie). Hypertenzia sa nazýva zvýšenie tlaku nad 140 a 90 jednotiek.

The Difference.ru zistil, že rozdiel medzi hypertenziou a hypertenziou je nasledovný:

 1. Hypertenzia (hypertenzia) je periodické alebo systematické zvýšenie krvného tlaku. Hypertenzia je pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku.
 2. Hypertenzia je ochorenie, hypertenzia je príznakom tejto choroby.

Hypertenzia a hypertenzia: klasifikácia. Stupeň arteriálnej hypertenzie.

Arteriálna hypertenzia - syndróm vysokého krvného tlaku viac ako 140/90 mm Hg. Arteriálna hypertenzia môže byť diagnostikovaná v rámci hypertenzie a detegovaná symptomatickou hypertenziou.

Hypertenzia (esenciálna hypertenzia) je chronické ochorenie, ktorého hlavným prejavom je arteriálna hypertenzia. Na rozdiel od symptomatickej hypertenzie, kde je zvýšenie krvného tlaku "markerom" zlého zdravotného stavu orgánu (obličiek, mozgu, obličkových ciev atď.), Pri vysokej krvnej tlači nie je vysoká hodnota krvného tlaku základnou príčinou akéhokoľvek ochorenia orgánov.

Závažnosť arteriálnej hypertenzie možno určiť len u tých pacientov, ktorí neužívali až do kontroly liekov, ktoré znižujú tlak. V opačnom prípade bude skutočný obraz skreslený.

Na základe štúdie kardiológovia identifikovali podmienky, pri ktorých narastá riziko vážnych komplikácií hypertenzie, ako sú srdcové záchvaty, mŕtvica, náhla srdcová smrť. V súčasnosti sa vyvinula klasifikácia, ktorá okrem hladiny krvného tlaku zohľadňuje aj prítomnosť rizikových faktorov, poškodenie cieľových orgánov a súvisiace stavy u pacientov.

V súlade s touto klasifikáciou nazývanou "riziková stratifikácia pacientov s arteriálnou hypertenziou" môžu byť všetci ľudia s hypertenziou rozdelení do piatich rizikových skupín (Framinghamov model).

 • Mierne riziko - pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych komplikácií a úmrtí, ktoré s nimi súvisia, je v nasledujúcich 10 rokoch nižšia ako 5%.
 • Nízke riziko - šanca na komplikácie a smrť do 10 rokov. Závažnosť arteriálneho tlaku, zvýšený krvný tlak, zvýšený krvný tlak.

Hypertenzia - aké sú príčiny, typy, príznaky, liečba 1, 2, 3 stupne

Arteriálna hypertenzia (hypertenzia, AH) je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje. Pri vývoji ochorenia sú dôležité vnútorné (hormonálne, nervové systémy) a vonkajšie faktory (nadmerná konzumácia soli, alkoholu, fajčenia, obezity). Podrobnejšie, aký druh choroby je, zvážte ďalšie.

Čo je arteriálna hypertenzia

Arteriálna hypertenzia je stav, ktorý je určený pretrvávajúcim zvýšením systolického tlaku na 140 mm Hg. st a viac; a diastolický tlak je až 90 mm ortuť. Art. a ďalšie.

Takáto choroba ako arteriálna hypertenzia nastáva v dôsledku porúch v práci stredísk regulácie krvného tlaku. Ďalšou príčinou hypertenzie sú ochorenia vnútorných orgánov alebo systémov.

Takíto pacienti majú silnú bolesť hlavy (najmä ráno) v oblasti okcipitálnej časti, čo spôsobuje pocit ťažkosti a závraty hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na slabý spánok, znížený výkon a pamäť a charakteristickú podráždenosť. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním po fyzickej práci a zhoršenie zraku.

Následne sa stúpne stúpanie tlaku, ovplyvňujú sa aorty, srdce, obličky, sietnica a mozog.

Arteriálna hypertenzia môže byť primárna alebo sekundárna (podľa ICD-10). Približne u jedného z desiatich hypertenzných pacientov je vysoký krvný tlak spôsobený léziou orgánu. V týchto prípadoch hovoria o sekundárnej alebo symptomatickej hypertenzii. Asi 90% pacientov trpí primárnou alebo esenciálnou hypertenziou.

Odborníci WHO odporúčajú ďalšiu klasifikáciu hypertenzie:

 • žiadne príznaky poškodenia vnútorných orgánov;
 • s objektívnymi znakmi poškodenia cieľových orgánov (pri krvných testoch, počas inštrumentálneho vyšetrenia);
 • so známkami poškodenia a prítomnosťou klinických prejavov (infarkt myokardu, prechodné porušenie cerebrálneho obehu, retinopatia sietnice).

primárny

Podstatou primárnej arteriálnej hypertenzie je neustále zvyšovanie krvného tlaku bez objasnenej príčiny. Primárne je nezávislé ochorenie. Vyvíja sa na pozadí ochorenia srdca a je najčastejšie nazývaná esenciálna hypertenzia.

Esenciálna hypertenzia (alebo hypertenzia) sa nevyvíja v dôsledku poškodenia niektorých orgánov. Následne vedie k poškodeniu cieľových orgánov.

Predpokladá sa, že ochorenie je založené na dedičných genetických poruchách, ako aj na poruchách regulácie vyššej nervovej aktivity spôsobenej konfliktnými situáciami v rodine av práci, stálom psychickom strese, zvýšenom pocitu zodpovednosti, ako aj nadváhe a pod.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Pokiaľ ide o sekundárnu formu, vyskytuje sa na pozadí ochorení iných vnútorných orgánov. Tento stav sa tiež nazýva syndróm hypertenzie alebo symptomatická hypertenzia.

V závislosti od príčiny ich výskytu sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • obličiek;
 • endokrinné;
 • hemodynamická;
 • lieky;
 • neurogénna.

Podstatou priebehu arteriálnej hypertenzie môže byť:

 • prechodné: nárast krvného tlaku sa pozoruje sporadicky, trvá niekoľko hodín až niekoľko dní, normalizuje bez použitia liekov;
 • Labile: tento typ hypertenzie patrí do počiatočného štádia hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.
 • Stabilná arteriálna hypertenzia. Trvalé zvýšenie tlaku, pri ktorom sa aplikuje závažná podporná liečba.
 • kritická: pacient má periodické hypertenzívne krízy;
 • Malígny: krvný tlak stúpa na vysoký počet, patológia postupuje rýchlo a môže viesť k vážnym komplikáciám a smrti pacienta.

dôvody

Krvný tlak stúpa s vekom. Asi dve tretiny ľudí starších ako 65 rokov trpí arteriálnou hypertenziou. Ľudia po 55 rokoch života s normálnym krvným tlakom majú 90% riziko vzniku hypertenzie v priebehu času. Vzhľadom na to, že sa u starších pacientov často vyskytuje zvýšenie krvného tlaku, takáto "hypertenzia súvisiaca s vekom" sa môže zdať prirodzená, ale zvýšenie krvného tlaku zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

Zvýraznite najčastejšie príčiny hypertenzie:

 1. Ochorenie obličiek,
 2. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 3. Muži sú starší ako 55 rokov, ženy sú staršie ako 60 rokov.
 4. Adrenálny nádor
 5. Vedľajšie účinky liekov
 6. Zvýšený tlak počas tehotenstva.
 7. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 8. Diabetes mellitus v histórii.
 9. Zvýšený cholesterol v krvi (nad 6,5 mol / l).
 10. Zvýšený obsah soli v potravinách.
 11. Systematické zneužívanie alkoholických nápojov.

Prítomnosť jedného z týchto faktorov je dôvodom na začatie prevencie hypertenzie v blízkej budúcnosti. Zanedbanie týchto aktivít s vysokou pravdepodobnosťou povedie k vzniku patológie v priebehu niekoľkých rokov.

Určovanie príčin arteriálnej hypertenzie vyžaduje ultrazvuk, angiografiu, CT, MRI (obličky, nadobličky, srdce, mozog), biochemické parametre a krvné hormóny, monitorovanie krvného tlaku.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Zvyčajne pred vznikom rôznych komplikácií arteriálna hypertenzia často prebieha bez akýchkoľvek príznakov a jej jediným prejavom je zvýšenie krvného tlaku. Súčasne pacienti sotva sťažujú alebo nie sú špecifické, ale bolesť hlavy na zadnej strane hlavy alebo na čele je pravidelne zaznamenaná, niekedy závratá a hluk v ušiach sa môže cítiť.

Syndróm hypertenzie má nasledujúce príznaky:

 • Stlačenie bolesti hlavy, ktoré sa vyskytuje pravidelne;
 • Pískanie alebo tinitus;
 • Mdloby a závraty;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • "Mušky" v očiach;
 • Srdcové palpitácie;
 • Stlačenie bolesti v srdci;
 • Sčervenanie kože.

Opísané príznaky sú nešpecifické, preto nevyvolávajú podozrenie u pacienta.

Prvotné symptómy arteriálnej hypertenzie sa spravidla prejavujú po patologických zmenách vnútorných orgánov. Tieto príznaky majú prirodzenú povahu a závisia od oblasti lézie.

Nemožno povedať, že príznaky hypertenzie u mužov a žien sa výrazne líšia, ale v skutočnosti sú muži skutočne náchylnejší na túto chorobu, najmä vo vekovej skupine 40 až 55 rokov. To je čiastočne vysvetlené rozdielom vo fyziologickej štruktúre: muži, na rozdiel od žien, majú väčšiu telesnú hmotnosť a objem krvi cirkulujúci v cievach je oveľa vyšší, čo vytvára priaznivé podmienky pre vysoký krvný tlak.

Nebezpečnou komplikáciou artériovej hypertenzie je hypertenzná kríza, akútny stav charakterizovaný náhlym nárastom tlaku o 20-40 jednotiek. Táto podmienka často vyžaduje volanie ambulancie.

Známky, ktoré by mali určite venovať pozornosť

Aké znaky je potrebné venovať pozornosť a poradiť sa s lekárom alebo aspoň začať nezávisle merať tlak s tonometrom a zaznamenať ho do autodiagnostiky:

 • tupá bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • príležitostné závraty a tinitus;
 • rozmazané videnie, škvrny, "mušky" pred očami;
 • dýchavičnosť pri cvičení;
 • modrosť rúk a nôh;
 • opuch alebo opuch nôh;
 • záchvaty dusenia alebo hemoptýzy.

Stupeň arteriálnej hypertenzie: 1, 2, 3

Klinický obraz arteriálnej hypertenzie je ovplyvnený stupňom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

hypertonické ochorenie

Hypertenzia (GB) - (esenciálna, primárna artériová hypertenzia) je chronicky sa vyskytujúca choroba, ktorej hlavným prejavom je zvýšenie krvného tlaku (arteriálna hypertenzia). Podstatná arteriálna hypertenzia nie je prejavom ochorení, pri ktorých je zvýšenie krvného tlaku jedným z mnohých symptómov (symptomatická hypertenzia).

Klasifikácia GB (WHO)

Stupeň 1 - dochádza k zvýšeniu krvného tlaku bez zmien vo vnútorných orgánoch.

Stupeň 2 - zvýšenie krvného tlaku, zmeny vnútorných orgánov bez dysfunkcie (LVH, IHD, zmeny v podklade). Majú aspoň jeden z nasledujúcich znakov poškodenia

- Hypertrofia ľavej komory (podľa ECG a EchoCG);

- Generalizované alebo lokálne zúženie retinálnych artérií;

- Proteinúria (20-200 mg / min alebo 30-300 mg / l), kreatinín viac

130 mmol / 1 (1,5 až 2 mg /% alebo 1,2 až 2,0 mg / dl);

- Ultrazvukové alebo angiografické príznaky

aterosklerotická aortálna, koronárna, karotická, ileálna alebo

Stupeň 3 - zvýšený krvný tlak so zmenami vnútorných orgánov a porušenie ich funkcií.

-Srdce: angína, infarkt myokardu, srdcové zlyhanie;

-Mozog: prechodný cerebrálny krvný prietok, mŕtvica, hypertenzná encefalopatia;

-Fundus oka: krvácanie a výpotky s opuchom bradavky

optický nerv alebo bez neho;

-Obličky: príznaky CRF (kreatinín> 2,0 mg / dl);

-Plavidlá: disekcia aneuryzmy aorty, príznaky okluzívnej periférnej arteriálnej choroby.

Klasifikácia GB z hľadiska krvného tlaku:

Optimálny krvný tlak: diabetes 180 (= 180), DD> 110 (= 110)

Izolovaná diastolická systolická hypertenzia> 140 (= 140), DD

Celkový periférny vaskulárny odpor

Celkový centrálny prietok krvi

Keďže približne 80% krvi je uložených v žilovom lôžku, aj malé zvýšenie tónu vedie k významnému zvýšeniu krvného tlaku, t.j. najvýznamnejším mechanizmom je zvýšenie celkového periférneho vaskulárneho odporu.

Dysregulácia vedúca k vývoju GB

Nehormonálna regulácia kardiovaskulárnych ochorení:

A. Pressor, antidiuretický, proliferatívny odkaz:

RAAS (AII, aldosterón),

Inhibítory aktivátora plazminogénu

B. depresívne, diuretické, antiproliferatívne spojenie:

Natriuretický peptidový systém

Plazminogénový tkanivový aktivátor

Najdôležitejšou úlohou vo vývoji GB je nárast tónu sympatického nervového systému (sympatikotónia).

Spravidla spôsobené exogénnymi faktormi. Mechanizmy vývoja sympatikotiónov:

reliéf gangliového prenosu nervových impulzov

porušenie kinetiky norepinefrínu na úrovni synapsií (porušenie opätovného použitia n / a)

zmena citlivosti a / alebo množstva adrenoreceptorov

znížená citlivosť baroreceptorov

Účinok sympatikotónie na telo:

-Zvýšená srdcová frekvencia a kontraktilita srdcového svalu.

-Zvýšený vaskulárny tonus a v dôsledku toho zvýšenie celkového periférneho vaskulárneho odporu.

-Zvýšený cievny tonus - zvýšený návrat žily - zvýšený krvný tlak

-Stimuluje syntézu a uvoľňovanie renínu a ADH

-Vytvorí sa rezistencia na inzulín

-endoteliálny stav je narušený

-Zlepšuje reabsorpciu Na - Zachytávanie vody - Zvýšený krvný tlak

-Stimuluje hypertrofiu cievnej steny (pretože je stimulátorom proliferácie buniek hladkého svalstva)

Úloha obličiek pri regulácii krvného tlaku

-regulácia homeostázy Na

-regulácia vodnej homeostázy

syntéza depresora a prídavných látok, na začiatku GB fungujú ako tlakové, tak depresorové systémy, ale potom sú depresorové systémy vyčerpané.

Účinok angiotenzínu II na kardiovaskulárny systém:

-pôsobí na srdcový sval a prispieva k jeho hypertrofii

-stimuluje vývoj kardiálnej sklerózy

-stimuluje syntézu Aldosterónu - zvýšenie reabsorpcie Na - zvýšenie krvného tlaku

Lokálne faktory patogenézy GB

Vasokonstrikcia a hypertrofia cievnej steny pod vplyvom lokálnych biologicky aktívnych látok (endotelín, tromboxán atď.)

Počas priebehu GB sa vplyv rôznych faktorov zmení, prvé neurohumorálne faktory sa zastavia, potom keď sa tlak stabilizuje vo veľkom počte, miestne faktory pôsobia prevažne.

Komplikácie hypertenzie:

Hypertenzívne krízy - náhle zvýšenie krvného tlaku so subjektívnymi symptómami. rozlišujú:

Neurovegetatívnymi krízami sú neurogénna dysregulácia (sympatikotónia). Výsledkom je výrazné zvýšenie krvného tlaku, hyperémia, tachykardia, potenie. Záchvaty sú zvyčajne krátkodobé, s rýchlou odpoveďou na liečbu.

Edematous - oneskorené Na a H 2 V tele sa rozvíja pomaly (niekoľko dní). Zjavenie tváre, pastovitosť nohy, prvky mozgového edému (nauzea, vracanie).

Konvulzívna (hypertenzná encefalopatia) - narušenie regulácie cerebrálneho krvného toku.

Fundus oka - krvácanie, opuch bradavky zrakového nervu.

Ťahy - pod vplyvom prudkého zvýšeného krvného tlaku sa objavia malé aneuryzmy GM ciev a v budúcnosti sa môže roztrhnutie krvného tlaku pretrhnúť.

1. Meranie krvného tlaku v pokojnom stave, najmenej dvakrát v sede

v intervaloch 2-3 minút, na oboch rukách. Pred meraním nie

menej ako jednu hodinu, aby sa zabránilo ťažkej fyzickej námahe, nefajčite, nepijte

káva a liehoviny, rovnako ako užívanie antihypertenzívnych liekov.

Ak je pacient po prvýkrát vyšetrený, aby sa

aby sa zabránilo "náhodnému zvýšeniu", odporúča sa znova zmerať

počas dňa. U pacientov mladších ako 20 rokov a starších ako 50 rokov s prvým zistením

hypertenzia sa odporúča na meranie krvného tlaku v obidvoch nohách.

Normálny krvný tlak pod 140/90 mm Hg. Art.

2. Kompletný krvný obraz: ráno na prázdny žalúdok.

S predĺženým priebehom hypertenzie je možné zvýšiť.

počet červených krviniek, hemoglobín a indikátory

Ukazovatele, muži, ženy

Hemoglobín 130 až 160 g / l 115 až 145 g / l

Červené krvinky | 4,0-5,5 x 1012 / l | 3,7-4,7 x 1012 / l |

Hematokrit 40-48% 36-42%

3. Analýza moču (ranná časť): s vývojom nefroangiosklerózy a

CKD - ​​proteinúria, mikrohematuria a cylindruria. Mikroalbuminúria (40-

300 mg / deň) a glomerulárnou hyperfiltráciou (normálne 80-130 ml / min x 1,73

m2) označujú druhý stupeň ochorenia.

4. Zimnický vzorka (denný moč sa zhromažďuje v 8 pohároch s intervalom 3

hodín): s rozvojom hypertenznej nefropatie - hypo a isostenúria.

5. Biochemický krvný test: ráno na prázdny žalúdok.

Priľnavosť aterosklerózy najčastejšie vedie k hyperlipoproteinémii II a

IIA: zvýšenie celkového cholesterolu, lipoproteínu s nízkou hustotou;

IIB: zvýšenie celkového cholesterolu, lipoproteínu s nízkou hustotou,

IV: normálny alebo zvýšený cholesterol, zvýšenie

S rozvojom chronického zlyhania obličiek - zvýšenie hladiny kreatinínu, močoviny.

Norm-kreatinín: 44-100 μmol / l (M); 44 až 97 μmol / l (W)

-Močovina: 2,50-8,32 μmol / l.

6. EKG príznaky lézie ľavej komory (hypertenzné srdce)

I. - Znak Sokolov-Lyonu: S (V1) + R (V5V6)> 35 mm;

-Cornellov atribút: R (aVL) + S (V3)> 28 mm pre mužov a> 20 mm pre

-Znak Gubner-Ungerleider: R1 + SIII> 25 mm;

-Amplitúda vlny R (V5-V6)> 27 mm.

II. Hypertrofia a / alebo preťaženie ľavej predsiene:

-PII šírka zuba> 0,11 s;

-Prevažnosť negatívnej fázy vlny P (V1) s hĺbkou> 1 mm a

trvanie> 0,04 s.

III. Bodový systém Romhilta-Estes (súčet 5 bodov naznačuje

definovaná hypertrofia ľavej komory, 4 body - možné

-amplitúda s. R alebo S v končatinách> 20 mm alebo

amplitúda s. S (V1-V2)> 30 mm alebo amplitúda h. R (V5-V6) -3 body;

-hypertrofia ľavej predsiene: negatívna fáza P (V1)> 0,04 s - 3

-nesúhlasné posunutie segmentu ST a h. T vo vedení V6 bez

používanie srdcových glykozidov - 3 body

na pozadí liečby srdcovými glykozidmi - 1 bod; - odchýlka EOS

0,09 s doľava - 1 bod; -time

vnútorná odchýlka> 0,05 s vo vedení V5-V6 - 1 bod.

7. EchoCG príznaky hypertenzie srdca.

I. Hypertrofia steny ľavej komory:

-hrúbka SLFL> 1,2 cm;

-hrúbka MWP> 1,2 cm.

II. Zvýšenie hmotnosti myokardu ľavej komory:

150-200 g - mierna hypertrofia;

> 200 g - vysoká hypertrofia.

8. Zmeny vo fonde

- Ako sa zvyšuje hypertrofia ľavej komory

amplitúda prvého tónu na vrchole srdca s vývojom zlyhania

Tretí a štvrtý tón môžu byť zaznamenané.

- Zdôraznenie druhého tónu na aortu sa môže zdať tiché

systolický šum na vrchole.

- Vysoký vaskulárny tón. príznaky:

- plochý anacrot;

- incisura a dekrotický hrot posunutý na vrchol;

- amplitúda dekrotického hrotu sa zníži.

- S priaznivým prietokom sa krvný tok neznižuje a kríza

amplitúda so zníženým prietokom a geografický index (znaky poklesu

1. Chronická pyelonefritída.

V 50% prípadov sprevádzaná hypertenziou, niekedy malígnym priebehom.

- v anamnéze ochorenia obličiek, cystitídy, pyelitídy, anomálií

- príznaky, ktoré nie sú typické pre hypertenziu: dysuriká

- bolesť alebo nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta;

- konštantný subfebrilný stav alebo prerušovaná horúčka;

- pyruria, proteinúria, hypostenúria, bakteriúria (diagnostický titer 105

baktérie v 1 ml moču), polyúria, prítomnosť buniek Sternheimer-Malbin;

- Ultrazvuk: asymetria veľkosti a funkčného stavu obličiek;

- izotopová rádiografia: sploštenie, asymetria kriviek;

- vylučujúca urografia: rozšírenie pohárov a panvy;

- počítačovú tomografiu obličiek;

- renálna biopsia: ohnisková povaha lézie;

- angiografia: pohľad na "spálené drevo";

- častých symptómov: prevládajúce zvýšenie diastolického tlaku,

zriedkavé hypertenzné krízy, nedostatok koronárnych, cerebrálnych

komplikácií a relatívne mladého veku.

2. Chronická glomerulonefritída.

- dlho pred začiatkom arteriálnej hypertenzie sa objaví syndróm moču;

- v histórii indikácie prenesenej nefritídy alebo nefropatie;

- včasná hypo- a izostenúria, proteinúria viac ako 1 g / deň,

hematúria, cylindruria, azotemia, zlyhanie obličiek;

- hypertrofia ľavej komory je menej výrazná;

- neuroretinopatia sa vyvíja pomerne neskoro, iba s artériami

mierne zúžené, normálne žily, zriedka krvácanie;

- často sa rozvíja anémia;

- Ultrazvukové skenovanie, dynamická syntagrafia (symetria rozmerov a

funkčný stav obličiek);

- biopsia obličiek: fibroplastická, proliferatívna, membránová a

sklerotické zmeny glomerulov, tubulov a ciev obličiek, ako aj

depozície imunoglobulínov v glomerulách.

Ide o sekundárny hypertenzívny syndróm, ktorý je spôsobený

stenóza hlavných renálnych artérií. vyznačujúci sa:

- hypertenzia neustále drží vysoké hodnoty

osobitná závislosť od vonkajších vplyvov;

- relatívna rezistencia na antihypertenzívnu liečbu;

- auskultácie možno počuť systolický šelest v pupočníku

oblasť, je lepšie držať dych po hlbokom vyčerpaní, bez silného

- u pacientov s aterosklerózou a aortoartritídou existuje kombinácia dvoch

klinické príznaky - systolický šelest nad renálnymi artériami a

asymetria krvného tlaku na rukách (rozdiel je väčší ako 20 mm Hg);

- v fundusom ostrý spoločný arteriolospazmus a neuroretinopatia

vyskytujú trikrát častejšie ako pri hypertenzii;

- vylučujúca urografia: zníženie funkcie obličiek a zníženie jej veľkosti

- sektorová a dynamická scintigrafia: asymetria veľkosti a funkcie

obličky s homogénnosťou intraorganického funkčného stavu;

- Zvýšil o 60% plazmatickú renínovú aktivitu (pozitívny test s

captopril - so zavedením 25-50 mg renínovej aktivity sa zvyšuje o viac ako

150% pôvodnej hodnoty);

- 2 vrcholy dennej plazmatickej renínovej aktivity (v 10 a 22 hodinách) a pri

hypertenzia 1 vrchol (pri 10 hodinách);

- angiografia renálnych artérií s aortálnou katetrizáciou cez femorálnu časť

arteria podľa Seldinger: zúženie tepny.

Vrodená anomália charakterizovaná zúžením aortálneho izmómu, ktorý

vytvára rôzne podmienky krvného obehu pre hornú a dolnú polovicu tela

. Na rozdiel od hypertenzie je charakteristické:

- slabosť a bolesť v nohách, chilliness nôh, kŕče v svaloch nohy;

- nadbytok tváre a krku, niekedy hypertrofia ramenného pletenca a nižšie

končatiny môžu byť hypotrofné, bledé a studené na dotyk;

- v bočných častiach hrudníka je viditeľné pulzácia subkutánneho cievneho systému

oslabí, keď pacient sedí a nakloní sa dopredu s natiahnutou

- pulz na radiálnych tepnách je vysoký a intenzívny a na dolných končatinách

malá náplň a napätie alebo nehmatateľná;

- HELL na rukách je prudko zvýšený, nohy - znížené (normálne na nohách, HELL je 15-

20 mmHg vyššia ako na rukách);

- auskultatívny hrubý systolický šelest s maximom v interkostálnom priestore II-III

na ľavej strane hrudnej kosti, dobre držané v medzipriestorovom priestore; prízvuk II

- radiograficky určený vážny vlnok mierne rozšírený

aorty nad miestom koarkácie a zreteľnou dilatáciou poststenátov

aorty, označené usurinácia dolných okrajov rebier IV-VIII.

Súvisí s poklesom elasticity aorty a jej veľkých konárov.

v dôsledku ateroatómy, sklerózy a kalcifikácie steny.

- staroba prevažuje;

- zvýšenie systolického krvného tlaku s normálnym alebo zníženým diastolickým,

pulzný tlak sa vždy zvyšuje (60-100 mm Hg);

- počas prechodu pacienta z vodorovnej polohy na vertikálnu

systolický krvný tlak klesá o 10-25 mm Hg a pre hypertenziu

ochorenie sa vyznačuje nárastom diastolického tlaku;

- charakteristické posturálne obehové reakcie;

- iné prejavy aterosklerózy: rýchly, vysoký pulz, retrosternálny

pulzácia, nerovný impulz v karotických tepnách, expanzia a

intenzívna pulzácia správnej podkľúčovej tepny, ktorá sa posúva doľava

perkusie cievneho zväzku;

- Auskultácia na aorte, prízvuk II tón s tympanickým tónom a

systolický šelest, zhoršený zdvihnutými rukami (symptóm Sirotinin

- rádiologické a echokardiografické príznaky indukcie a

Hormonovo aktívny tumorový chromafín medulla

nadledviny, paraganglia, sympatické uzliny a tvorbu

významné množstvo katecholamínov.

- s adrenosympatickou formou na pozadí normálneho alebo zvýšeného krvného tlaku

hypertenzívnych kríz sa vyvíjajú po poklesu krvného tlaku, sú známe veľké príznaky

potenie a polyúria; charakteristickým znakom je nárast

močová exkrécia kyseliny mandľovej a mandlí;

- s formou s konštantnou hypertenziou sa klinika podobá zhubnému

variantu hypertenzie, ale môže dôjsť k významnej strate hmotnosti a

rozvoj otvoreného alebo skrytého diabetu;

- pozitívne vzorky: a) s histamínom (intravenózny histamín

0,05 mg spôsobuje zvýšenie krvného tlaku o 60 až 40 mm Hg. počas prvých 4 minút), b)

palpácia oblasti obličiek spôsobuje hypertenznú krízu;

7. Primárny aldosteronizmus (Connův syndróm).

Súvisejú so zvýšením syntézy aldosterónu v glomerulárnej kôre

nadobličkové žľazy, väčšinou v dôsledku osamelého adenómu kôry

nadobličky. Charakterizovaná kombináciou hypertenzie s:

-neuromuskulárne poruchy (parestézia, zvýšená konvulzia

pripravenosť, prechodná para- a tetrapligia);

Pri laboratórnych skúškach:

- znížená tolerancia glukózy;

- alkalická reakcia moču, polyúria (až 3 l / deň alebo viac), izostenúria (1005-

- liečených antagonistami aldosterónu.

Pozitívne vzorky pre systém renín-angiotenzín-aldosterón:

- stimulujúci účinok dvojhodinovej chôdze a diuretika (40 mg

- so zavedením dávky DOCK (10 mg denne počas 3 dní) hladiny aldosterónu

zostáva vysoká, zatiaľ čo vo všetkých ostatných prípadoch hyper aldosteronizmu

Pre diagnostiku topického nádoru:

- retropneumoperitoneum s tomografiou;

- AH, závažná obezita a hyperglykémia sa vyvíjajú súčasne;

- znaky depozície tukov: tvár mesiace, silné trup, krk, brucho;

ruky a nohy zostávajú tenké;

- sexuálna dysfunkcia;

-fialovo-fialové strihy na koži brucha, stehien, prsníkov, v oblasti

- koža je suchá, akné, hypertrichóza;

- znížená glukózová tolerancia alebo zjavná cukrovka;

- akútne vredy v gastrointestinálnom trakte;

-polycytémia (erytrocyty viac ako 6 (1012 / l), trombocytóza, neutrofilné

leukocytóza s lymfom a eozinopéniou;

- zvýšené vylučovanie 17-oxykortikosteroidov, ketosteroidov,

-nedostatok genetickej predispozície k hypertenzii;

- chronologický vzťah medzi kraniálnym traumou alebo chorobou hlavy

mozog a výskyt hypertenzie;

- príznaky intrakraniálnej hypertenzie (silné, nezodpovedajúce hladine

AD bolesti hlavy, bradykardia, stagnujúce bradavky z optických nervov).

Názov choroby - hypertenzia

Stupeň zvýšenia krvného tlaku - 1,2 alebo 3 stupne nárastu krvného tlaku

Stupeň rizika - nízky, stredný, vysoký alebo veľmi vysoký

Príklad: Hypertenzia stupeň II, 3 stupne zvýšenie krvného tlaku, veľmi vysoké riziko.

Ciele liečby arteriálnej hypertenzie.

Maximálne zníženie rizika kardiovaskulárnych komplikácií a úmrtnosti z nich:

- normalizácia krvného tlaku,

- korekcia reverzibilných rizikových faktorov (fajčenie, dyslipidémia, diabetes),

- ochrana orgánov siete (ochrana orgánov),

- liečba komorbidít (súvisiace stavy a komorbidita).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nejúčinnejšie lieky na kŕčové žily - zoznam tabliet, krémov a masti

Kŕčové žily sú rozšírené a naplnené krvou. To prispieva k vzniku bolesti. Aby ste sa cítili lepšie, mali by ste prijať účinné opatrenia.

Čo robiť, ak plavidlo v hlave praskne: ako sa správať v núdzovej situácii

Zklamávajúca diagnóza, keď nádoba praskla v mojej hlave, naznačuje vznik hemoragickej cievnej mozgovej príhody. Táto podmienka je dosť kritická a predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život.

Čo je vaskulárna kalcifikácia, symptómy a liečba

Ako telesné vekové skupiny, vápnik sa vymyje z kostného tkaniva do krvi. Niekedy tento proces môže vyvolať patologické zmeny v tele. V dôsledku toho sa u človeka môže vyskytnúť cievna kalcifikácia.

Charakteristika tromboembólie: 8 typov, príznaky a liečba patológie

V tomto článku: charakterizácia tromboembolizmu, aké sú príznaky tohto závažného stavu, jeho typy a metódy liečby.Tromboembolizmus nie je samostatné ochorenie, ale môže sa rozvinúť s mnohými ochoreniami, sprevádzanými tvorbou krvných zrazenín v cievach alebo kĺzaním krvných zrazenín, lymfy alebo vzduchu.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Norma ESR v krvi detí a možné ochorenia so zvýšenou hodnotou

Rýchlosť ESR u detí (miera sedimentácie erytrocytov) je ukazovateľom celkového krvného testu, ktorý odráža stav zdravia. V prítomnosti zápalového procesu v tele sa ESR zvyšuje.