Vysoký krvný tlak je vážnym problémom storočia, pretože krvný tlak odráža funkčnosť srdca a krvných ciev. Renálna hypertenzia (hypertenzia) sa nazýva arteriálna hypertenzia, ktorá má patogénny vzťah s zlyhaním obličiek. Choroba je klasifikovaná ako sekundárny typ hypertenzie.

Patológia sa vyskytuje u 10-30% všetkých diagnostikovaných prípadov hypertenzie.

Okrem vysokého krvného tlaku (140/90 mmHg a vyššieho) je syndróm arteriálnej obličkovej hypertenzie sprevádzaný charakteristickými príznakmi: stály nárast diastolického krvného tlaku, mladý vek pacientov, vysoká pravdepodobnosť vzniku malígnej formy ochorenia, slabá účinnosť farmakoterapie, negatívne predpovede.

Cievna forma je 30% všetkých prípadov rýchlo sa rozvíjajúcich ochorení, u 20% je konzervatívna liečba neúčinná.

Klasifikácia skleníkových plynov

Typy nefrogénnej hypertenzie:

 1. Parenchymálny PG sa vyskytuje pri chorobách spojených s poškodením tkaniva obličiek. V rizikovej skupine pre renálnu hypertenziu boli pacienti s pyelólou a glomerulonefritídou, diabetes mellitus, polycystické ochorenie obličiek, tuberkulóza a nefropatia u tehotných žien.
 2. Renovaskulárna (vasorenálna) hypertenzia je spôsobená hypertenziou súvisiacou so zmenami tepien pri ateroskleróze, vaskulárnych defektoch, trombóze a aneuryzme. Táto forma PG sa často vyskytuje u detí (90% mladších ako 10 rokov), u starších pacientov je podiel CVT 55%.
 3. Zmiešaná forma PG zahŕňa kombináciu parenchymálneho poškodenia obličiek s arteriálnou. Je diagnostikovaná u pacientov s nefroptózou, novotvarmi a cystami, vrodenými problémami s obličkami a abnormálnymi cievami.

Mechanizmus vývoja ochorení

Nefrogénna hypertenzia sa prejavuje stálým zvýšením krvného tlaku súvisiaceho s problémami močového systému. Každý tretí pacient s vysokým krvným tlakom má problémy s obličkami. S vekom sa zvyšuje percento pravdepodobnosti patológie.

Hlavnou funkciou obličiek je filtrácia krvi sodíkom a vodou. Mechanizmus je jasný z fyziky školy: tlak filtrácie vzniká kvôli rozdielom v priereze ciev, ktoré prinášajú krv a tie, ktoré ju prenášajú. Čistá krv znovu vstúpi do arteriálneho systému.

Spúšťačom na spustenie skleníkových plynov je zníženie prietoku krvi do oblasti obličiek. Nadbytočná tekutina sa hromadí, objaví sa opuch. Sodík spôsobuje zvýšenie krvných ciev, zvyšuje náchylnosť k zložkám, ktoré stláčajú krvné cievy (aldosterón, angiotenzín).

Zároveň sa aktivuje systém RAAS (renín-angiotenzín-aldosterónový systém). Renín vylučovaný na rozklad bielkovín nezvyšuje tlak nezávisle, ale spolu s proteínom syntetizuje angiotenzín, pod vplyvom ktorého je aktivovaný aldosterón, čo podporuje akumuláciu sodíka.

Súbežne s výrobou látok, ktoré spúšťajú rast krvného tlaku, sa znižuje počet prostaglandínov, ktoré prispievajú k jeho poklesu.

Všetky tieto poruchy ovplyvňujú normálne fungovanie srdca a krvných ciev. GHG je často sprevádzané vážnymi komplikáciami, ktoré spôsobujú zdravotné postihnutie a dokonca aj smrť.

Príčiny skleníkových plynov

Príčiny zvýšeného tlaku v obličkách sú dva typy.

 • dysplázia, hypoplázia, trombóza a embólia;
 • arteriovenózna fistula obličiek;
 • cievne poranenia;
 • abnormality aorty a močového systému.
 • ateroskleróza tepny;
 • arteriovenózna fistula;
 • nefroptóza;
 • aneuryzma;
 • aortoarteriit;
 • stlačený nádor, hematómy alebo cysty tepien.

Patogenéza vývoja PG nie je úplne skúmaná. V mnohých prípadoch je spojená s arteriálnou stenózou, a to najmä u pacientov starších ako 50 rokov.

Symptómy ochorenia

Komplex sa tvorí z príznakov hypertenzie a primárnej choroby obličiek. Zjavenie príznakov závisí od formy ochorenia: benígne sa rozvíja postupne, malígne - rýchlo.

Prvá možnosť sa vyznačuje stabilným krvným tlakom s prevažujúcim nárastom diastolického tlaku. Sťažnosti na dýchavičnosť, únavu, nepríjemné pocity v srdci.

Druhá možnosť je charakterizovaná zvýšeným tlakom, prudkým oslabením videnia (až do úplnej straty). Je to spôsobené zlým obehom v sietnici. Sťažnosti na akútnu bolesť hlavy sprevádzané vracaním a závratmi.

Typické príznaky patológie sú podobné príznakom arteriálnej hypertenzie: tachykardia, závraty a bolesti hlavy, záchvaty paniky, znížená aktivita mozgu (problémy s pamäťou, znížená koncentrácia pozornosti).

Renálna hypertenzia sa zvyčajne prejavuje na pozadí poškodenia obličiek u niektorých ochorení (pyelonefritída, diabetes, glomerulonefritída), takže jej príznaky sú vždy spojené so základným ochorením.

Bežné sťažnosti zahŕňajú:

 • bolesť v lumbosakrálnej chrbtici;
 • časté močenie;
 • dvojnásobné zvýšenie dennej moču;
 • periodické zvýšenie teploty;
 • rýchla únavnosť, všeobecná nevoľnosť.

Choroba začína náhle, nárast tlaku sprevádza bolesť v bedrovej chrbtici. Tendenciu k PG možno dediť z hypertenzívnych rodičov. Konvenčné lieky určené na zníženie krvného tlaku nefungujú v takýchto situáciách.

Klinický obraz PG závisí od stupňa zmeny krvného tlaku, počiatočného stavu obličiek, komplikácií (zlyhanie srdca, srdcový záchvat, poškodenie sietnice a mozgových ciev).

Diagnóza renálnej hypertenzie

Choroba je diagnostikovaná laboratórnymi metódami, urografiou, rádioizotopovou renografiou, biopsií obličiek.

Pri počiatočnej liečbe vymenujte všeobecné vyšetrenie. Povinné štúdie zahŕňajú testy moču a krvi z obličiek na zistenie enzýmu, ktorý vyvoláva zvýšenie krvného tlaku.

Na základe výsledkov testu sa zvolí optimálny liečebný režim vrátane potreby chirurgie.

Podrobné štúdie príčin ochorenia a rozsah poškodenia orgánov sa vykonávajú ultrazvukom (údaje o veľkosti a štruktúre obličiek, možných nádoroch, cystách, príznakoch zápalu) a ak sú podozrivé zlé zmeny, je predpísaná magnetická rezonancia.

Symptóm vasoreálnej PG pri počúvaní zóny nad pupkom je systolický šelest, ktorý dáva späť chrbtici a bokom brucha. Zmeny v štruktúre očných ciev sú monitorované: sietnica je opuchnutá, cievy sú už normálne, krvácanie sa pozoruje. Vízia padá. Diagnóza renálneho zlyhania je veľmi dôležitá fáza liečby. Skutočná pomoc pacientovi je možná až po identifikácii všetkých príčin zvýšeného krvného tlaku.

Metódy liečby nefrogénnej hypertenzie

Liečba hypertenzie obličiek je zameraná na obnovenie normálneho krvného tlaku pri súbežnej liečbe základnej choroby. Príznaky renálnej hypertenzie poukazujú na prítomnosť komplikácií spôsobených určitými porušeniami. Stabilizovať krvný tlak pomocou:

 • Tiazidové diuretiká a blokátory. Liečba je dlhá a nepretržitá, s povinným dodržiavaním diéty, ktorá obmedzuje množstvo konzumovanej soli. Stupeň prejavu zlyhania obličiek sa odhaduje na základe veľkosti glomerulárnej filtrácie, ktorá sa musí brať do úvahy pri vývoji liečebného režimu.
 • Funkcia obličiek posilňuje antihypertenzíva. Pri sekundárnom PG sú dopegit a prazorín najúčinnejšie, chrániť orgány, kým sa neobnoví ich normálna funkcia.
 • V terminálnej fáze PG je potrebná hemodialýza, v intervaloch medzi postupom je predpísaná antihypertenzívna liečba. Kurz obsahuje aj prostriedky na posilnenie imunitnej obrany.

Renálna hypertenzia rýchlo postupuje, čím zablokuje nielen obličky, ale aj mozog, srdce, takže je dôležité začať liečbu ihneď po diagnostikovaní.

Pri nedostatočnej účinnosti liečebnej terapie sa v prípade cysty a iných abnormalít odporúča chirurgická a invazívna liečba, napríklad balóniková angioplastika.

Vaky expandujú a nafúknu balónik s katétrom, ktorý je vložený do tepny. Spolu s mikroprotézou týmto spôsobom je nádoba chránená pred ďalším zúžením.

Chirurgické techniky sú zobrazené pri zachovaní funkcie obličiek. Priraďte vážnu stenózu, blokované tepny, nedostatok účinnosti angioplastiky. V prípade potreby sa uskutočňuje nefrektómia. V budúcnosti je potrebná transplantácia obličky.

Prevencia renálnej hypertenzie

Prevencia ochorenia je zameraná nielen na normalizáciu krvného tlaku, ale aj na prevenciu vývoja obličkovej patológie. Pri chronických ochoreniach sa odporúčajú lieky udržiavať vnútorné orgány v prevádzkovom stave a obnoviť normálny metabolizmus.

Pri liečbe ľudových liekov je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Niektoré "populárne" recepty môžu vyvolať vlnu exacerbácií choroby.

Pre pacientov s renálnou insuficienciou je dôležité pozorne sledovať príznaky hypertenzie obličiek, aby sa predišlo nedostatočnému cvičeniu a hypotermii. Metódy modernej medicíny môžu udržiavať krvný tlak v normálnom stave.

Renálna hypertenzia: príčiny, príznaky, vyšetrenie, terapia

Renálna hypertenzia (hypertenzia) má svoje vlastné charakteristiky: krvný tlak je 140/90 mm Hg a vyšší, diastolický stav sa neustále zvyšuje, choroba začína v mladom veku, konzervatívna liečba je neúčinná, často malígna, prognóza je väčšinou negatívna. Cievna forma - renovaskulárna hypertenzia, je vazorenálna, tvorí 30% všetkých precedensov rýchleho progresie ochorenia a 20% liekov proti nemu je neúčinné.

klasifikácia

Renálna hypertenzia (PG) je rozdelená do troch skupín:

 1. Parenchým: vyvíja sa pri ochoreniach s poškodením obličkových tkanív (parenchýmom), ako je pylo- a glomerulonefritída, polycystická choroba obličiek, cukrovka, tuberkulóza, systémové ochorenia spojivového tkaniva, nefropatia tehotných žien. Všetci pacienti s takýmito ochoreniami sú ohrození skleníkovými plynmi.
 2. Vasorenálna hypertenzia (renovaskulárna): príčinou zvýšeného tlaku je zmena lumenu renálnych artérií v dôsledku aterosklerózy, trombózy alebo aneuryzmy (lokálna expanzia) alebo malformácií cievnej steny. U detí mladších ako desať rokov patrí takmer 90% renálnej hypertenzie do renovaskulárnej formy; u starších pacientov to predstavuje 55% a v skupine pacientov s chronickým zlyhaním obličiek 22%.
 3. Zmiešaná nefrogénna arteriálna hypertenzia: je považovaná za výsledok kombinácie poškodenia obličiek parenchýmom s pozmenenými tepnami - s nefroptózou (prolapsom obličiek), nádormi a cystami, vrodenými anomáliami obličiek a ich ciev.

Mechanizmy vývoja ochorení

Funkcia obličiek je filtrácia arteriálnej krvi, odstránenie nadbytočnej vody, sodíkových iónov a metabolických produktov. Mechanizmus je jednoduchý a dobre známy z fyziky: priemer "zavádzajúcej" nádoby je väčší ako "odchádzajúci", kvôli tomuto rozdielu sa vytvára filtračný tlak. Proces prebieha v renálnych glomerulách, potom sa "vyčistená" arteriálna krv vráti do tepny. Tento nezmysel dokonca dostal svoje meno - nádherná arteriálna sieť (lat. Retemirabile), na rozdiel od systému pečeňových ciev, ktoré tiež tvoria nádhernú, ale už žilovú sieť.

Východiskovým bodom začiatku nefrogénnej hypertenzie je zníženie prietoku krvi do obličiek a zhoršená glomerulárna filtrácia.

Začne sa zadržiavanie sodíka a vody, akumulácia tekutiny v medzibunkovom priestore a nárast opuchu. Prebytok sodíkových iónov vedie k opuchu cievnych stien, čím zvyšuje ich citlivosť na vasopresor (spôsobujúci vazokonstrikčné) látky - angiotenzín a aldosterón.

Potom sa aktivuje systém renín - angiotenzín - aldosterón. Renín, enzým, ktorý rozkladá bielkoviny, sa vylučuje obličkami a sám nemá vplyv zvyšujúceho sa tlaku, ale v spojení s jedným z krvných bielkovín vytvára aktívny angiotenzín-II. Pod jeho vplyvom sa produkuje aldosterón, ktorý stimuluje zadržiavanie sodíka v tele.

Súčasne s aktiváciou látok, ktoré zvyšujú krvný tlak v obličkách, sú vyčerpané zásoby prostaglandínov a kalikreín-kinínového systému, ktoré môžu tento tlak znížiť. Začína sa začarovaný kruh (latinská šírka Circulus mortum), keď sa proces ochorenia "slučuje", stáva sa izolovaným a podporuje sa. To vysvetľuje dôvody pretrvávajúceho zvýšenia tlaku v renálne indukovanej arteriálnej hypertenzii.

Video: vznik renálnej hypertenzie - lekárskej animácie

symptomatológie

Komplex symptómov renálnej hypertenzie je zhrnutý zo symptómov, ktoré sú spojené s hypertenziou a ochorením obličiek. Závažnosť porušenia, stupeň ich vonkajšieho prejavu závisí od klinickej formy ochorenia - benígna (pomaly sa rozvíjajúca) alebo malígna (rýchlo sa vyvíja).

Benígne: krvný tlak je stabilný, nie je tendencia k jeho zníženiu, diastolický ("nižší" tlak) sa zvyšuje viac ako systolický ("horný"). Hlavné ťažkosti sú nepríjemné pocity v srdci, dýchavičnosť, slabosť a závrat. Celková podmienka je uspokojivá.

Zhubný: diastolický tlak stúpa nad 120 mm Hg. Art. Často videnie trpí, možno jej neočakávané oslabenie a dokonca úplné straty spojené s poruchou krvného zásobovania sietnicou (retinopatia). Konštantná, silná bolesť v hlave, častá lokalizácia - zadná časť hlavy. Nevoľnosť a zvracanie, závrat.

Hlavné prejavy nefrogénnej arteriálnej hypertenzie:

 • Náhle náhle nezávisí od fyzickej aktivity a stresu.
 • Zvýšenie tlaku súvisí s prudkou bolesťou chrbta (dôležitým rozdielom od esenciálnej hypertenzie) po poranení oblasti obličiek alebo pri operácii alebo ochorení obličiek;
 • Vek je mladý, hypertenzia rýchlo rastie;
 • Medzi blízkymi príbuznými nie sú žiadni hypertenzní pacienti, od ktorých by pacient mohol zdediť tendenciu k hypertenzii;
 • Zvýšený edém, dynamický vývoj príznakov (malígny priebeh ochorenia);
 • Konvenčné lieky, ktoré sa používajú na zníženie krvného tlaku, nefungujú.

Uskutočnenie diagnózy

Vyšetrenie: významne vyššie hodnoty krvného tlaku ako hypertenzia. Diastolický tlak sa zvýšil viac. V dôsledku toho sa rozdiel medzi horným a dolným tlakom znižuje - pulzný tlak.

Charakteristickým príznakom renovaskulárnej hypertenzie: počas auskultácie (počúvania) oblasti nad pupkom sa vyskytuje systolický šelest, ktorý sa vykonáva v bočných častiach brucha a späť na rebrovo-vertebrálny uhol. Vyskytuje sa počas stenózy renálnej artérie s urýchlením prietoku krvi cez úzku oblasť v fáze kontrakcie srdca. Aneuryzma renálnej tepny poskytuje systolicko-diastolický šelest na rovnakom mieste, prietok krvi vytvára turbulenciu v oblasti expanzie ciev v oboch fázach - kontrakcie a relaxácie. Je možné odlíšiť systolický šum od diastolického šumu, ak počas auskultácie držíte ruku na pulz - v doslovnom zmysle. Systolický šum zodpovedá pulznej vlne, diastolický je počuť počas prestávky medzi beaty.

Zmeny vo vaskulárnom vzore základov: sietnica je edematózna, zúžená centrálna tepna, cievy s nepravidelným priemerom, krvácanie. Vigilancia rýchlo klesá a výhľad zanecháva.

Ultrazvuk: získať údaje o veľkosti a štruktúre obličiek, možné odchýlky vývoja. Zistite nádory a cysty, príznaky zápalu.

Ultrazvuková Dopplerovská angiografia: injekčne sa injektuje kontrastné činidlo na hodnotenie renálneho prietoku krvi. Dopplerovský efekt je založený na stupni ultrazvukového odrazu zo štruktúr rôznej hustoty, v tomto prípade s pomocou určuje stav steny renálnej artérie.

Urografia: po zavedení kontrastu je vykonaná séria pozorovaní, určujúca rýchlosť distribúcie látky v obličkách. V renovaskulárnej forme renálnej hypertenzie sa kontrastná látka spočiatku spomalí v priebehu 1-5 minút od začiatku postupu a zvyšuje sa o 15-60 minút.

Dynamická scintigrafia: intravenózne sa injikuje rádioizotop a pri stenóze renálnej artérie dosahuje obličku pomalšie ako normálne.

Renálna angiografia: vedúca metóda na určenie polohy, typu a rozsahu zmien v renálnych tepnách. Vizualizácia aneuryzmy alebo stenózy a stanovenie jej stupňa; umiestnenie tepien a ich ďalších vetiev; rozdelenie kontrastu v obličkách, ich veľkosť a poloha - rozsah diagnostickej hodnoty štúdie. Počas angiografie, keď je zistená stenóza renálnej artérie, sa vykoná renínový test (rozdiel v obsahu renínu v periférnej krvi a krvi tečúcej z obličiek), čo dokazuje alebo vyvráti diagnózu renovaskulárnej hypertenzie.

MRI a špirálová počítačová tomografia: umožňujú vám vykonávať spoľahlivé a informatívne vyšetrenia a získať obraz obličiek a krvných ciev vrstvou po vrstve.

Biopsia: Odoberie sa malá časť obličkového tkaniva, pripravená na mikroskopické vyšetrenie. Podľa výsledkov sa objasňuje závažnosť ochorenia a ďalšia prognóza.

Lekárske udalosti

Nefrogénna hypertenzia sa vyvíja rýchlo, čo ovplyvňuje zlyhanie mozgu, srdca a obličiek, takže terapeutické metódy sú neúčinné. Je dôležité, aby pacient okamžite poskytol pomoc po určení príčiny skleníkových plynov a vynaložil maximálne úsilie na jeho odstránenie. Bezpodmienečná priorita - pre invazívne a chirurgické metódy.

Balóniková angioplastika: stenótové miesta sú rozšírené a nafukovanie balónika na konci katétra vedie k renálnej artérii. Kombinácia s posilnením steny pomocou mikroprotézy (stentu) zabráni opätovnému zúženiu cievy.

Operácie: možné len pri zachovaní funkcie obličiek. Používajú sa na komplexnú stenózu, blokovanie arteriálneho lumenu a neefektívnu balónikovú angioplastiku. Podľa indikácií - odstránenie postihnutých obličiek.

Liečba renálnej hypertenzie spája prostriedky na ovplyvnenie základného ochorenia (s parenchymálnou formou) a liekov, ktoré blokujú tvorbu angiotenzínu II (kaptopril) a znižujú aktivitu produkcie renínu (Propanolol).

Prognóza: priaznivé, ak sa po operácii začalo zníženie tlaku a ateroskleróza sa nevyvinula v obličkách. Nepriaznivé - s problémom oboch obličiek, výskyt komplikácií vo forme srdca, zlyhanie obličiek, mŕtvica.

Variety a klinické prejavy renálnej hypertenzie

Patologické zvýšenie krvného tlaku je bežným problémom, ktorý ešte nebol úplne vyriešený napriek vysokým úspechom modernej medicíny.

Ochorenie sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi a jedným z týchto prejavov je renálna hypertenzia, to znamená zvýšenie krvného tlaku v renálnych tepnách.

Charakteristická choroba

Táto patológia sa vyskytuje v približne 25-30% prípadov u ľudí náchylných na hypertenziu.

Je dôležité pochopiť, že ochorenie sa vyvíja na pozadí iných patológií obličiek, to znamená, že je sekundárne.

Renálna hypertenzia má svoje vlastné špecifické vlastnosti. Najmä sa choroba často rozvíja u pacientov v mladom veku, je zle podliehajúca liečbe drogami, často má malígny priebeh (asi 30% prípadov) a veľmi zlá prognóza.

Renálna hypertenzia sa vyvíja na pozadí akýchkoľvek iných ochorení obličiek, ktoré postihujú tkanivá orgánu a porušujú jeho funkčnosť. Výsledkom takýchto ochorení je zvýšenie objemu krvi v tele a zvýšenie krvného tlaku.

Okrem toho narušil proces vylučovania solí, čo vedie k zvýšeniu ich obsahu. Tieto zmeny negatívne ovplyvňujú stav senzorických receptorov, ktoré sa vyskytujú v obličkách, čo vedie k ich zvýšenému podráždeniu. Výsledkom je vylučovanie nadbytočného množstva hormónu renín, ktorý je zodpovedný za tón krvných ciev.

Existuje tiež narušenie hormonálnej funkcie nadobličiek, ktorá vedie k zmene hormonálneho pozadia v tele, a to zase prispieva k rozvoju vaskulárnej sklerózy.

Na stenách krvných ciev sa objavujú mäkké usadeniny ovocia, z ktorých sa ďalej tvoria sklerotické plaky. Lúmen renálnych artérií sa zužuje, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi ak zvýšeniu krvného tlaku v obličkách. Pacient vyvinie arteriálnu hypertenziu obličkového pôvodu.

Aké sú odrody?

V závislosti od príčin vývoja a symptómov charakteristických pre túto chorobu sa rozlišujú nasledujúce typy renálnej hypertenzie:

 1. Parenchýmu. Táto forma je charakterizovaná patologickým poškodením tkanív orgánu, ktoré sa vyvíjajú ako dôsledok takých ochorení, ako je glomerulonefritída, pyelonefritída, ischemická choroba obličiek, cystické útvary v obličkách, poruchy obličiek počas tehotenstva;
 2. Renovaskulárna forma sa vyskytuje na pozadí poškodenia krvných ciev obličiek (krvné zrazeniny, aneuryzmy, sklerotické plaky). Tento druh je charakteristický pre mladšiu generáciu (deti do 10 rokov), v dospelosti sa patológia vyskytuje menej často;
 3. Pri zmiešanej forme sú charakteristické znaky parenchýmovej a renovaskulárnej formy. Táto patológia nastáva, keď sú obličky vynechané, anomálie ich vývoja.

príčiny

Vývoj renálnej hypertenzie môže viesť k rôznym nepriaznivým faktorom, ktoré sú vrodené alebo získané.

Vrodené sú:

 • Dysplázia alebo hypoplázia tela, tvorba krvnej zrazeniny alebo embolie;
 • Fistulárne formácie v obličkách, ktoré sa nachádzajú medzi tepnou a žilou orgánu;
 • Vrodené malformácie krvných ciev obličiek;
 • Malformácie obličiek a močového systému vo všeobecnosti.

Ak chcete získať:

 • Tvorba aterosklerotických plakov v obličkových krvných cievach;
 • Prolaps orgánov;
 • Aneuryzmatické lézie krvných ciev obličiek;
 • Zápalové procesy v obličkách (napríklad pyelonefritída, glomerulonefritída);
 • Novotvary malígneho alebo benígneho charakteru, kompresiu krvnej cievy;
 • Urolitiáza.

Ako identifikovať príznaky urolitiázy v našom článku.

Klinické prejavy

Symptómy a prejavy ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od jeho priebehu. Preto s benígnym priebehom je krvný tlak neustále na vysokej úrovni, ale nedochádza k ostrým skokom.

Pacient má závraty, migrény, slabosť, dychový rytmus je narušený. V zriedkavých prípadoch dochádza k porušeniu aktivity mozgu, čo vedie k rozvoju úzkosti a iných abnormalít. Rýchlosť srdca je tiež narušená, objavujú sa paroxysmálne bolesti v srdci.

V prípade malígnej formy priebehu renálnej hypertenzie sa symptómy ochorenia rýchlo rozvíjajú, dôjde k výraznému zhoršeniu stavu pacienta. Diastolický tlak sa prudko zvyšuje a dlhodobo sa udržiava na vysokej úrovni.

Existujú silné migrény, zatiaľ čo bolestivé pocity sú zle podliehajúce lekárskej liečbe. Väčšina bolesti je lokalizovaná v zadnej časti hlavy. Nastáva nevoľnosť a hojné vracanie.

Často sa vyskytujú vážne komplikácie, ako sú krvácanie do sietnice a poškodenie optického nervu (v budúcnosti to môže viesť k nezvratnému poškodeniu zraku).

(Obrázok je klikateľný, kliknite pre zväčšenie)

Renálna hypertenzia, bez ohľadu na formu jej priebehu, je charakterizovaná niektorými všeobecnými znakmi, ako sú:

 • Zvýšený krvný tlak (postupný alebo rýchly), ktorý nie je spojený so stresom alebo cvičením;
 • Výskyt príznakov ochorenia rôzneho veku (nielen u starších pacientov, ale aj u mladších pacientov);
 • Pacient sa sťažuje na bolesť a nepohodlie v bedrovej oblasti;
 • Vyvinie sa edém končatín (tento príznak sa dá ľahko eliminovať pomocou liekov alebo ľudových liekov).
na obsah ↑

Ako sa diagnostikuje?

Pre presnú diagnózu nestačí iba posúdiť symptómy choroby. Je potrebné vykonať početné laboratórne a inštrumentálne štúdie, ako napríklad:

 1. Krvný test na hormón renínu. Zvýšenie hladiny tohto hormónu znamená zvýšenie obsahu soli v tele, čo poukazuje na porušenie obličiek.

Úroveň hormónu sa môže meniť v priebehu dňa, preto sa štúdia uskutočňuje viackrát, aby sa získali potrebné informácie. Navyše zvýšenie obsahu renínu prispieva k prijatiu niektorých liekov, a preto pred vykonaním analýzy musíte zrušiť ich prijatie (najmenej 2 týždne);

 • Kompletný krvný obraz môže zistiť zvýšenie hladiny červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Táto štúdia nie je dostatočne informatívna, pretože v zriedkavých prípadoch sa vyskytuje erytrocytóza pri renálnej hypertenzii;
 • Biochemická analýza krvi odhaľuje zvýšenie cholesterolu a lipoproteínov s nízkou hustotou. To je charakteristické pre renovaskulárnu renálnu hypertenziu;
 • Rebergov test je predpísaný pacientom s hypertenziou na zistenie nefrogénnej hypertenzie;
 • Všeobecná analýza moču umožňuje detegovať červené krvinky a bielych krviniek v skúmanom materiáli, čo poukazuje na patologický proces, ktorý postihuje orgány močového systému.
 • Urografia (kontrola alebo vylučovanie) umožňuje posúdiť štruktúru tkanív orgánu a jeho funkčnosť. Je dôležité mať na pamäti, že použitie tohto spôsobu diagnostiky v momentoch kritického zvýšenia tlaku môže byť pre pacienta nebezpečné;
 • Ultrazvuk v kombinácii s duplexným vyšetrením je potrebný na stanovenie veľkosti postihnutých obličiek, na posúdenie stavu ciev orgánu a určenie rýchlosti toku krvi;
 • Na stanovenie porušenia sekrečnej funkcie proximálnych tubulov, funkčných, anatomických alebo štrukturálnych funkcií obličiek je potrebná rádioizotopová scintigrafia obličiek.
 • Angiografia obličiek (rôntgenové snímky obličiek s použitím kontrastnej látky) je najinformatívnejšou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje zistenie lézií ciev orgánu, stanovenie rozsahu a lokalizáciu týchto lézií.
 • na obsah ↑

  Metódy liečby chorôb

  Liečba renálnej hypertenzie by mala byť komplexná, tj kombinovať niekoľko terapeutických opatrení.

  Hlavnou úlohou liečby je zachovanie funkcie postihnutého orgánu a predĺženie očakávanej dĺžky života pacienta.

  Na tieto účely, pomocou lekárskej a chirurgickej metódy terapie, navyše, pacient musí prehodnotiť svoj životný štýl, vzdať sa zlé návyky, dodržiavať odporúčané stravy.

  Najbežnejšie lieky používané na liečbu renálnej hypertenzie sú:

 • Diuretiká na normalizáciu procesu odstraňovania nadbytočnej tekutiny z tela (chlortalidón);
 • Alfa-blokátory (propranolol);
 • Inhibítory konvertujúceho angiotenzín (kaptopril);
 • V závislosti od príčin a prejavov ochorenia je potrebné užívať antibakteriálne, protizápalové, antihypertenzívne lieky.
 • V závažných prípadoch je pacientovi predpísaná chirurgická liečba. Existujú nasledujúce typy operácií:

  • Balónová angioplastika (umelá expanzia postihnutej cievy so špeciálnym prístrojom);
  • Endarterektómia (odstránenie vnútornej výstelky postihnutej cievy na mieste, kde sa nachádza aterosklerotická plaketa);
  • Nefropexia s následnou transplantáciou postihnutého orgánu (určená v ťažkých prípadoch, keď dôjde k významnému poklesu obličiek a takmer úplnej strate funkcie).

  Hlavnou metódou nefarmakologickej liečby ochorenia je dodržiavať špeciálnu diétu, ktorá obmedzuje príjem soli.

  Mali by ste tiež kontrolovať množstvo tekutiny vstupujúce do tela tak, aby nedošlo k zvýšenému zaťaženiu postihnutých obličiek.

  Je dôležité pochopiť, že hypertenzia obličiek má vážny priebeh a s vývojom chronickej formy je ťažké liečiť konzervatívnou liečbou. Preto, keď sa objavia prvé symptómy alebo predpoklady na vznik ochorenia, je potrebné čo najskôr konzultovať s odborníkom a začať primeranú liečbu.

  Ako obličky ovplyvňujú tlak, zistite viac vo videu:

  Príčiny a symptómy renálnej hypertenzie

  • Aké sú črty choroby?
  • Ako nebezpečná je hypertenzia obličiek a ako ju možno určiť?
  • Ako liečiť renálnu hypertenziu?

  Renálna hypertenzia je ochorenie, pri ktorom vzrastá krvný tlak v dôsledku renálnej patológie. Renálna patológia sa vyznačuje stenózou. Keď sa stenóza zužuje hlavné a vnútorné renálne tepny, ich vetvy.

  Renálna arteriálna hypertenzia bola diagnostikovaná u 10% pacientov so zvýšeným tlakom. Je charakteristická nefroskleróza, pyelonefritída, glomerulonefritída a iné ochorenia obličiek. Muži najčastejšie trpia vo veku od 30 do 50 rokov.

  Aké sú črty choroby?

  Renálna hypertenzia je sekundárna arteriálna hypertenzia, ktorá sa prejavuje ako prejav iných ochorení. Príčiny ochorenia sú spôsobené porušením obličiek a ich účasťou na tvorbe krvi. Pri takejto zdravotnej poruche je potrebné liečiť základnú chorobu, pri úspešnej terapii sa tlak vráti do normálu.

  Príčinou renálnej arteriálnej hypertenzie je poškodenie tkaniva obličiek a renálne tepny sú úzke. Kvôli zhoršeniu funkcie obličiek sa objem cirkulujúcej krvi zvyšuje, voda sa zachováva v tele. To spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. V tele je vysoký obsah sodíka v dôsledku zlyhania jeho odstránenia.

  Špeciálne senzorické útvary v obličkách, vnímanie stimulov a ich prenos do nervového systému, receptory, ktoré reagujú na rôzne zmeny v pohybe krvi cez cievy (hemodynamika), sú podráždené. Uvoľňuje sa hormón renín, aktivuje látky, ktoré môžu zvýšiť periférnu rezistenciu krvných ciev. To spôsobuje hojnú sekréciu hormónov nadobličiek, retenciu sodíka a vody. Tón renálnych ciev sa zvyšuje, sú vytvrdené: mäkké usadeniny sa nahromadia vo forme suspenzie, z ktorej vytvárajú plaky, ktoré obmedzujú lúmen a ovplyvňujú tok krvi do srdca. Existuje porušenie krvného obehu. Receptory obličiek sú opäť podráždené. Renálna hypertenzia môže byť sprevádzaná hypertrofiou (nadmerným zväčšením) ľavej srdcovej komory. Choroba postihuje hlavne starších ľudí, môže sa vyskytnúť u mladých mužov, pretože majú v porovnaní so ženami väčšiu telesnú hmotnosť a viac a vaskulárne lôžko, v ktorom dochádza k krvnému obehu.

  Ako nebezpečná je hypertenzia obličiek a ako ju možno určiť?

  Hypertenzia obličiek je nebezpečná komplikácia. Môžu byť:

  • krvácanie v očnej sietnici s poklesom videnia až po slepotu;
  • srdcové alebo obličkové zlyhanie;
  • vážne poškodenie tepien;
  • zmeny v krvných vlastnostiach;
  • vaskulárna ateroskleróza;
  • metabolizmus lipidov;
  • poruchy cerebrálneho obehu.

  Takéto poruchy sa často stávajú príčinami zdravotného postihnutia, invalidity a smrti.

  Klinické príznaky ochorenia, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacientov:

  • systolické alebo diastolické šelesty, upchaté v oblasti renálnych artérií;
  • búšenie srdca;
  • bolesť hlavy;
  • porušenie funkcie dusíka;
  • malé množstvo bielkovín v moči;
  • zníženie špecifickej hmotnosti moču;
  • asymetria krvného tlaku na končatinách.

  Renálna hypertenzia, ktorej príznaky sú stabilný hypertenzný syndróm so zvýšeným prevažne diastolickým tlakom, môže byť malígny v 30% prípadov. Hypertenzia môže byť hlavným príznakom nefropatie. Kompatibilita hypertenzie so závažným nefrotickým syndrómom je typická pre vznik subakútnej glomerulonefritídy. Malígna hypertenzia postihuje pacientov s periarteritídou nodózou, so symptómami zhoršenej funkcie obličiek v kombinácii s klinickými príznakmi iných ochorení. Vo väčšine prípadov sa patológia obličiek prejavuje vaskulitídou intrarenálnych artérií stredného kalibru, vzniká ischémia a infarkt obličiek.

  V prípade hypertenzie obličkovej genézy pacienti vyslovujú sťažnosti týkajúce sa rýchlej únavy a podráždenosti. Pozorované lézie sietnice (retinopatia) s ložiskami krvácania, opuchom hlavy z optického nervu, porušovaním vaskulárnej permeability (plazmorfizmus). Na presnú diagnostiku sa používa inštrumentálna a laboratórna diagnostika, štúdie srdca, pľúc, obličiek, močových ciest, aorty, renálnych artérií, nadobličiek. Pacienti sa testujú na prítomnosť adrenalínu, norepinefrínu, sodíka a draslíka v krvi a v moči. Dôležitú úlohu zohrávajú rádioizotropné a röntgenové metódy. Ak je podozrenie na renálnu artériu, vykoná sa angiografia, ktorá určuje povahu patológie, ktorá spôsobila arteriálnu stenózu.

  Ako liečiť renálnu hypertenziu?

  Ochorenie obličiek je častou príčinou vysokého krvného tlaku. Kardiológovia a nefrologisti vykonávajú liečbu hypertenzie obličkovej genézy. Zachovanie funkcie obličiek je hlavným cieľom liečby. Poskytuje sa adekvátna kontrola krvného tlaku, terapeutické opatrenia sú zamerané na spomalenie vývoja chronického zlyhania obličiek, čím sa zvyšuje dĺžka života. Keď je detekovaná nefrogénna hypertenzia alebo existuje podozrenie na túto diagnózu, pacienti sú poslaní do nemocnice na diagnostiku a liečbu. V ambulantnom prostredí sa predoperačná príprava uskutočňuje podľa pokynov lekára.

  Liečba renálnej hypertenzie spája konzervatívne a operatívne metódy, hypotenzívnu a patogénnu liečbu základnej choroby. Väčšinou s konzervatívnym prístupom sa používajú lieky, ktoré ovplyvňujú patogénne mechanizmy hypertenzie, znižujú riziko progresie ochorenia, neznižujú renálnu krvnú zásobu, neinhibujú funkciu obličiek, nenarušujú metabolizmus a nevyvolávajú minimálne vedľajšie účinky.

  Často používajte progresívnu metódu - telefonovanie obličiek. Ošetrenie sa vykonáva vibroakustickým prístrojom, mikrovibráciou zvukových frekvencií a aplikáciou vibramónov do tela. Zvukové mikrovibrácie sú prirodzené pre ľudské telo, majú priaznivý vplyv na funkciu systémov jednotlivých orgánov. Táto technika je schopná obnoviť prácu obličiek, zvýšiť množstvo kyseliny močovej vylučovanej obličkami a normalizovať krvný tlak.

  V priebehu liečby je predpísaná strava, jej vlastnosti sú určené povahou poškodenia obličiek. Všeobecné odporúčania zahŕňajú obmedzenie príjmu soli a tekutín. Vylučte údené potraviny, pikantnú omáčku, syr, silný vývar, alkohol, kávu. V niektorých prípadoch vykonajte chirurgickú intervenciu zo zdravotných dôvodov. Jednou z metód na korekciu nefrogénnej hypertenzie je nefroktómia (odstránenie obličiek). Pomocou chirurgických zákrokov sa väčšina pacientov zbavuje nefrogénnej hypertenzie, dávka použitých antihypertenzív je znížená u 40% pacientov. Zvýšená dĺžka života, kontrola hypertenzie, ochrana obličkových funkcií sú dôležitými výsledkami chirurgickej intervencie.

  Včasná účinná liečba renálnej hypertenzie je kľúčom k rýchlej a úspešnej remisii.

  Arteriálna hypertenzia obličkového pôvodu

  Hlavné klinické formy v kardiológii

  Renálna hypertenzia

  Renálna hypertenzia:

  1. chronická difúzna glomerulonefritída; v anamnéze často naznačujúcich renálnu patológiu, sú minimálne minimálne zmeny v moči - malá hematúria, proteinúria, cylindruria. Pri hypertenzii sa takéto zmeny vyskytujú iba v pokročilých štádiách. Krvný tlak je stabilný, nemusí byť obzvlášť vysoký, krízy sú zriedkavé. Obličková biopsia pomáha;
 • v chronickej pyelonefritíde: ochorenie bakteriálnej povahy, sú príznaky infekcie. Charakterizované poruchami dysuria. História - indikácia akútneho zápalu s triaškou, horúčkou, bolesťou chrbta, niekedy - obličkovou kolikou.

  Pri pyelonefritíde trpí koncentračná funkcia obličiek (ale iba v bilaterálnych léziách), dochádza k skorému žíznu a polyúrii. Pri analýze leukocytúrie moču malá alebo stredne silná proteinúria. Vzorka Nechyporenko - počet leukocytov v 1 ml moču; až do 4000 je normálne Mŕtvy výsev má určitú hodnotu - je zistené veľké množstvo kolónií. Môže nastať bakteriúria.

  Pri pyelonefritíde je skrytá leukocyturia. Pyelonefritída, dokonca bilaterálna, je vždy asymetrická, čo je zistené rádioizotopovou renografiou (určenou samostatnou funkciou obličiek). Hlavnou diagnostickou metódou je vylučujúca urografia a určuje sa deformácia aparatúry cup-panva a nielen dysfunkcia;

 • polycystická oblička môže tiež spôsobiť vysoký krvný tlak. Ide o vrodenú chorobu, preto často indikuje rodinnú povahu patológie. Polycystická liečba často prebieha so zvýšenou veľkosťou obličiek, ktorá je zároveň jasne hmatateľná, čoskoro je narušená koncentračná funkcia obličiek, objavuje sa skorá smäd a polyúria. Metóda vylučovania urografie pomáha;

  vaskulárna hypertenzia. Je spojená s poškodením renálnych artérií, zúžením ich lúmenu.

  Príčiny: u mužov, často ako aterosklerotický proces súvisiaci s vekom, u žien, častejšie podľa typu fibromuskulárnej dysplázie - druhu izolovanej lézie renálnych artérií neznámej etiológie. Často sa vyskytuje u mladých žien po tehotenstve. Niekedy je príčinou trombóza alebo tromboembolizmus renálnych artérií (po operácii, pri ateroskleróze).

 • ADAPTAČNÉ REAKCIE ORGANIZMU V ARTERIÁLNEJ HYPERTENZII RENÁLNEJ GENEZY Text vedeckého článku o špecializácii "Medicína a zdravotná starostlivosť"

  Oculus vytvorí virtuálnu karikatúru o ježkovi

  Spoločnosť Oculus, ktorá sa zaoberá vývojom v oblasti virtuálnej reality, zverejnila informácie o vytvorení virtuálneho karikatúry. To je uvedené v blogu spoločnosti.

  Hrnce sa naučili hroziť útočiace havrany s jastrabom

  Biológovia z Austrálie, Fínska a Veľkej Británie objavili mechanizmus, pomocou ktorého sa vtáci z čeľade spikeblugs zachránia pred predátormi, ktorí ničia ich hniezda. Pri útoku vranu Strepera graculina na bradavku bradavky zobrazuje výkrik iného neškodného vtáka, medu, keď ho napadne jastrab. Vrany stoja pod jastrabmi v potravinovej pyramíde, takže sa bojí a rozptyľujú, aby mohli prezrieť oblohu pri hľadaní blížiaceho sa predátora. Podľa vedcov je toto oneskorenie dostatočné na to, aby hniezdo a jeho potomstvo mohli opustiť hniezdo a skryť sa.

  Spustila kampaň na získanie finančných prostriedkov na výrobu vodotesného kvadrocopteru s možnosťou inštalácie sonaru. Prečítajte si viac na stránke projektu na platforme Kickstarter crowdfunding.

  Obličková hypertenzia: príčiny, príznaky, diagnóza, liečba

  Renálna venózna hypertenzia - zvýšenie tlaku v systéme renálnych žíl.

  Kódy ICD-10

   I86.1. Kŕčové žily šurka. I82.3. Embólia a trombóza renálnej žily.

  premietanie

  Skríning sa neuskutočňuje, pretože lacné a neinvazívne diagnostické metódy, ktoré umožňujú dospieť k záveru o prítomnosti alebo neprítomnosti renálnej venóznej hypertenzie s prijateľnou spoľahlivosťou.

  Klasifikácia renálnej venóznej hypertenzie

  Renálna venózna hypertenzia podľa znakov patogenézy je rozdelená do štyroch skupín.

   Kongestívna hypertenzia obličkovej žily spojená so zhoršeným odtokom krvi cez obličkovú žilu v dôsledku zníženia lumenu v nasledujúcich podmienkach:

   anomálie vaskulárneho vývoja - aorto-mezenterické "pinzety" (najčastejšia anomálie), prstencová ľavá obličková žila, retroaortikálna ľavá renálna žila, vrodená absencia subkutánnej obličkovej žily, vrodená stenóza renálnej žily atď. kompresia nádoru obličkovej žily, jazvy, organizovaný hematóm; nefroptóza; trombóza obličkových žíl.

  Fistulárna obličková hypertenzia spôsobená tvorbou arteriovenóznych fistúl v nasledujúcich prípadoch:

   abnormality vaskulárneho vývoja (najbežnejšia príčina); nádory obličiek; poškodenie obličiek.

  Sekundárna renálna venózna hypertenzia systémového arteriálneho pôvodu:

   s nerenálnou arteriálnou hypertenziou (bilaterálne); v renálnej arteriálnej hypertenzii spôsobenej jednostranným poškodením kontralaterálnej obličky.

  Zmiešaná forma renálnej venóznej hypertenzie.

  Čo spôsobuje renálnu venóznu hypertenziu?

  Frekvencia renálnej venóznej hypertenzie je spojená s vaskulárnymi obličkovými anomáliami a inými patologickými stavmi, ktoré vedú k obštrukcii venózneho odtoku z obličiek.

  Najčastejšou príčinou renálnej venóznej hypertenzie sú aortomesenterické "pinzety". Z čisto venóznych vaskulárnych anomálií je najčastejšia renálna venózna hypertenzia spôsobená prstencovou ľavou obličkovou žilou (17% prípadov), retroaortikálnou ľavou renálnou žilou (3%). Extrémne zriedkavé príčiny sú vrodená absencia subkutánnej obličkovej žily a jej vrodenej stenózy. Renálna venózna hypertenzia vedie k stagnujúcim procesom v obličkách, dochádza k proteinúrii, mikro- alebo hrubej hematúrii. Varicocele tiež indikuje renálnu venóznu hypertenziu. Niekedy na pozadí stagnujúcich procesov v obličkách dochádza k zvýšeniu tvorby renínu a nefrogénnej arteriálnej hypertenzie.

  Patogenéza renálnej venóznej hypertenzie

  Na základe výsledkov renálnych flebotonometrických a flebografických štúdií uskutočnených u pacientov s arteriálnou normotenziou a hypertenziou obličkovej a nerenálnej genézy bol predložený nasledujúci koncept mechanizmov renálnej venóznej hypertenzie.

  Renálna žilová hemodynamika je určená arteriálnym prítokom do obličiek a stavom venózneho odtoku v smere od obličiek k srdcu. Porušenie odtoku v renálnej žile v dôsledku zúženia lumenu žilového trupu alebo jeho vetvy vedie k kongestívnej hypertenzii obličkovej žily. Ide o mechanizmus na zvýšenie venózneho tlaku v obličkách s nefroptózou, trombóza renálnej žily, jej kompresia s abnormálnymi arteriálnymi kmeňami, tkanivá jazvy atď.

  Každá prekážka dynamické alebo organického pôvodu, porušuje odliv dolnej dutej žily nad sútoku obličkovej žily (srdcovej nedostatočnosti, stlačenie cava dolnú dutú fibrozirovannymi laloky pečene, membranózna alebo jaziev oklúziou dolnej dutej žily hladiny pečene alebo clony, trombózou v dolnej dutej žily a ďalšie)., spôsobuje hypertenziu v dolnej vene cava a môže spôsobiť žilovú kongesciu oboch obličiek. Táto forma renálnej hypertenzie je určená výlučne stavmi venózneho odtoku z obličiek.

  Celkom odlišný mechanizmus zvyšovania venózneho tlaku v obličkách je charakteristický pre systémovú arteriálnu hypertenziu. Je založená na anatomických a funkčných vlastnostiach vaskulárneho lôžka obličiek. Vysoký tlak v renálnej artérie v systémovej hypertenzie, zvýšenie tonusu sympatoadrenální systém spôsobujúce vazokonstrikciu v kôre, čo zvyšuje medulárnou prietok krvi obličkami, všestrannosť arteriovenózního skratu, odovzdáva prijaté žilovej sieť vysoký krvný hmoty, pokiaľ ide o zvýšenú pôrode arteriálnej, - základné prvky patogenéze zlepšenie žilového v obličkách pacientov s nerenálnou arteriálnou hypertenziou, ako aj v kontralaterálnej intaktnej obličke pacientov s nefrogénnou arteriálnou hypertenziou. Keď sa časť krvi obličiek vypúšťa skratom do oblúkových žíl alebo prechodom na ne-tubulárnu cirkulačnú dráhu, vzniká oveľa menšia odolnosť voči krvnému prúdeniu ako pri cirkulácii cez glomerulárnu vaskulárnu sieť. Pre obličky je to kompenzačný adaptačný mechanizmus, ktorý chráni glomeruly pred deštruktívnym tlakom arteriálnej krvi.

  Niektorú úlohu pri zvyšovaní venózneho tlaku v obličkách zohráva aj všeobecná venózna hypertenzia u pacientov so systémovou arteriálnou hypertenziou, ako je napríklad nefrogénna.

  Štúdie ukázali, že žilový tlak v obličkách u pacientov s arteriálnou hypertenziou závisí od úrovne systémového arteriálneho tlaku v čase renálnej flebotonometrie. V prechodnom štádiu arteriálnej hypertenzie zodpovedá intermitentná renálna venózna hypertenzia kolísaniu krvného tlaku. Táto forma renálnej venóznej hypertenzie je sekundárna ako systémová arteriálna hypertenzia. Toto je kompenzačná adaptačná reakcia cievneho lôžka obličiek na arteriálnu perfúziu orgánu za zvýšeného tlaku. Tento typ hypertenzie je označený termínom "sekundárna obličková venózna hypertenzia systémového arteriálneho pôvodu".

  Ak systémová hypertenzia venózny tlak v obličkách sa zvyšuje pôsobením prietoku krvi obličkami posun fyziologických mechanizmov, s vrodenými alebo získanými arteriovenózne fistuly, čo spôsobuje reorganizáciu cievne architektonické obličiek, obličkovej venózny tlak v potrubí sa zvyšuje v dôsledku posun krvného toku v abnormálnych arteriovenóznou komunikácie. Krv z arteriálneho lôžka sa vypúšťa do venózneho prúdu pod tlakom neobvyklým pre žily. Takzvaná fistulárna renálna venózna hypertenzia sa vyvíja - sekundárna renálna venózna hypertenzia lokálneho arteriálneho pôvodu.

  Patologický proces v obličkách vedie k zložitým zmenám v intraorganickej hemodynamike, čo spôsobuje kombinované poruchy renálnej žilovej cirkulácie. Existujú zmiešané formy renálnej venóznej hypertenzie, v mechanizme ktorého sú zahrnuté lokálne faktory a všeobecné faktory, ktoré existovali pred vznikom ochorenia alebo v súvislosti s ním.

  Symptómy renálnej venóznej hypertenzie

  Symptómy renálnej venóznej hypertenzie závisia od podmienok vyplývajúcich z tejto urologickej choroby.

  Keď sa pacienti s varikokéli sťažujú na prítomnosť objemového vzdelania, opúchajúc polovicu miešku, zodpovedajúcu stranu lézie. Možno existujú sťažnosti na hnusné bolesti. Jedinou sťažnosťou je často neplodnosť. U žien s kŕčovými žilkami vaječníkov je možné porušenie menštruačného cyklu.

  Hematúria v obličkovej žilovej hypertenzii má rôznu intenzitu a charakter. Častejšie, bezbolestná hematúria sa vyskytuje bez provokácie (najmä v prítomnosti arteriovenóznej fistuly) alebo počas cvičenia. Intenzívna hematúria môže byť sprevádzaná tvorbou krvných zrazenín v tvare šneku. Vylučovanie zrazenín môže vyvolať klasickú renálnu koliku.

  Pri akútnej trombóze renálnej žily vzniká bolesť pri projekcii postihnutých obličiek, hematúria.

  Pri zhromažďovaní anamnézy treba venovať pozornosť niekoľkým situáciám, pri ktorých je pravdepodobná vysoká pravdepodobnosť podozrenia na renálnu venóznu hypertenziu.

  Typická situácia spočíva v tom, že vonkajší zdravý atletický dospievajúci s varikokéli počas následného vyšetrenia alebo vyšetrenia v ambulancii pred bežným chirurgickým zákrokom odhalí malú proteinúriu 600-800 mg / l (zvyčajne nie viac ako 1 g / deň). Takýto pacient, napriek úplnej absencii charakteristických klinických prejavov, je zvyčajne diagnostikovaný ako "nefritída"? A ponúkol nemocničné vyšetrenie. V nemocnici sa proteinúria ukáže byť výrazne menšia alebo úplne chýba, čo spôsobuje odmietnutie diagnózy. Popísaný stav je možné ľahko vysvetliť tým, že v netyazholoy proteinúria renálnou hypertenziou vládne pevne spojený s fyzickou aktivitou, ktorá zvyšuje renálny prietok lymfy a spôsobuje zvýšenie tlaku v obličkovej žily, pričom je pozorovaná proteinúria a hematúria niekedy. V nemocnici je zvyčajne aktívny teenager nútený ležať viac než sa pohybovať. Varikokéla u takýchto pacientov existuje od detstva a postupuje veľmi pomaly.

  Varikokéla, ktorá vznikla v dospelom veku, najmä vpravo a rýchlo progresívna, je veľmi podozrivá z renálnej venóznej hypertenzie v dôsledku kompresie obličkovej žily nádorom obličiek alebo retroperitoneálnym priestorom.

  Opakovaná hematúria, často bez zjavného dôvodu, u dieťaťa predškolského veku alebo u akejkoľvek osoby, ktorá nedávno utrpela ťažké poškodenie bedrovej oblasti, naznačuje arteriovenóznu fistulu obličiek.

  Vzhľad bolesti v priemete obličiek a hematúria u pacienta so závažnou nefrotickým syndrómom, erytém alebo dekompenzovanej nedostatočnosti obehu, ale najčastejšou príčinou - obličkovej koľkých - vyžaduje vylúčenie a trombózu renálnej žily. Pravdepodobnosť trombózy obličkových žíl je zvýšená na pozadí už vyvinutej trombózy žily inej lokality. Stojí za pozornosť proteinúria: významná proteinúria nie je charakteristická pre renálnu koliku, ale je pravidelná v trombóze renálnej žily.

  Palpáciou sa dá ľahko určiť prítomnosť a závažnosť varikokély.

  Vizuálne posúďte závažnosť hematúrie, prítomnosť a formu krvných zrazenín v moči.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Výskum na PTI a MNO: kto je odporúčaný a čo ukazuje taký krvný test

  Analýza PTI (protrombínový index) a INR (medzinárodný štandardizovaný postoj) umožňuje vyvodiť závery o tom, či systém zrážania krvi funguje dobre alebo zle.

  Zostávajúca angína pectoris

  Kľudová angína - záchvaty náhlej bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú pri absencii zjavných provokačných faktorov. Útok na angínu pectoris sa vyvíja v podmienkach fyzického odpočinku, charakterizovaného trvaním a významnou závažnosťou angínovej bolesti, zadusenia, autonómnych reakcií, strachu zo smrti.

  Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

  Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

  Prečo po fyzickej námahe dýchanie rýchlejšie

  Pre väčšinu ľudí je respiračná frekvencia 8 - 15 krát za minútu v pokoji. Toto tempo sa však môže zvýšiť (alebo znížiť) v závislosti od stupňa fyzickej aktivity.

  Krvný test - zvýšenie ESR: príčiny a liečba

  Vďaka úspechom modernej medicíny sa mnohé choroby a poruchy môžu odhaliť už na začiatku ich vývoja, čo zvyšuje riziko, že sa pacient úplne zotaví.Zvyčajne progresia ochorenia v ľudskom tele ovplyvňuje zloženie krvi a analýza krvi pomáha určiť príčinu rôznych zmien.

  Vyčerpávajúca kontrola stresovej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: priebeh cievnej mozgovej príhody, jej príznaky. Možné komplikácie, prognóza, ako liečiť patológiu.