Arteriálna hypertenzia (hypertenzia, AH) je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje. Pri vývoji ochorenia sú dôležité vnútorné (hormonálne, nervové systémy) a vonkajšie faktory (nadmerná konzumácia soli, alkoholu, fajčenia, obezity). Podrobnejšie, aký druh choroby je, zvážte ďalšie.

Čo je arteriálna hypertenzia

Arteriálna hypertenzia je stav, ktorý je určený pretrvávajúcim zvýšením systolického tlaku na 140 mm Hg. st a viac; a diastolický tlak je až 90 mm ortuť. Art. a ďalšie.

Takáto choroba ako arteriálna hypertenzia nastáva v dôsledku porúch v práci stredísk regulácie krvného tlaku. Ďalšou príčinou hypertenzie sú ochorenia vnútorných orgánov alebo systémov.

Takíto pacienti majú silnú bolesť hlavy (najmä ráno) v oblasti okcipitálnej časti, čo spôsobuje pocit ťažkosti a závraty hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na slabý spánok, znížený výkon a pamäť a charakteristickú podráždenosť. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním po fyzickej práci a zhoršenie zraku.

Následne sa stúpne stúpanie tlaku, ovplyvňujú sa aorty, srdce, obličky, sietnica a mozog.

Arteriálna hypertenzia môže byť primárna alebo sekundárna (podľa ICD-10). Približne u jedného z desiatich hypertenzných pacientov je vysoký krvný tlak spôsobený léziou orgánu. V týchto prípadoch hovoria o sekundárnej alebo symptomatickej hypertenzii. Asi 90% pacientov trpí primárnou alebo esenciálnou hypertenziou.

Odborníci WHO odporúčajú ďalšiu klasifikáciu hypertenzie:

 • žiadne príznaky poškodenia vnútorných orgánov;
 • s objektívnymi znakmi poškodenia cieľových orgánov (pri krvných testoch, počas inštrumentálneho vyšetrenia);
 • so známkami poškodenia a prítomnosťou klinických prejavov (infarkt myokardu, prechodné porušenie cerebrálneho obehu, retinopatia sietnice).

primárny

Podstatou primárnej arteriálnej hypertenzie je neustále zvyšovanie krvného tlaku bez objasnenej príčiny. Primárne je nezávislé ochorenie. Vyvíja sa na pozadí ochorenia srdca a je najčastejšie nazývaná esenciálna hypertenzia.

Esenciálna hypertenzia (alebo hypertenzia) sa nevyvíja v dôsledku poškodenia niektorých orgánov. Následne vedie k poškodeniu cieľových orgánov.

Predpokladá sa, že ochorenie je založené na dedičných genetických poruchách, ako aj na poruchách regulácie vyššej nervovej aktivity spôsobenej konfliktnými situáciami v rodine av práci, stálom psychickom strese, zvýšenom pocitu zodpovednosti, ako aj nadváhe a pod.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Pokiaľ ide o sekundárnu formu, vyskytuje sa na pozadí ochorení iných vnútorných orgánov. Tento stav sa tiež nazýva syndróm hypertenzie alebo symptomatická hypertenzia.

V závislosti od príčiny ich výskytu sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • obličiek;
 • endokrinné;
 • hemodynamická;
 • lieky;
 • neurogénna.

Podstatou priebehu arteriálnej hypertenzie môže byť:

 • prechodné: nárast krvného tlaku sa pozoruje sporadicky, trvá niekoľko hodín až niekoľko dní, normalizuje bez použitia liekov;
 • Labile: tento typ hypertenzie patrí do počiatočného štádia hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.
 • Stabilná arteriálna hypertenzia. Trvalé zvýšenie tlaku, pri ktorom sa aplikuje závažná podporná liečba.
 • kritická: pacient má periodické hypertenzívne krízy;
 • Malígny: krvný tlak stúpa na vysoký počet, patológia postupuje rýchlo a môže viesť k vážnym komplikáciám a smrti pacienta.

dôvody

Krvný tlak stúpa s vekom. Asi dve tretiny ľudí starších ako 65 rokov trpí arteriálnou hypertenziou. Ľudia po 55 rokoch života s normálnym krvným tlakom majú 90% riziko vzniku hypertenzie v priebehu času. Vzhľadom na to, že sa u starších pacientov často vyskytuje zvýšenie krvného tlaku, takáto "hypertenzia súvisiaca s vekom" sa môže zdať prirodzená, ale zvýšenie krvného tlaku zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

Zvýraznite najčastejšie príčiny hypertenzie:

 1. Ochorenie obličiek,
 2. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 3. Muži sú starší ako 55 rokov, ženy sú staršie ako 60 rokov.
 4. Adrenálny nádor
 5. Vedľajšie účinky liekov
 6. Zvýšený tlak počas tehotenstva.
 7. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 8. Diabetes mellitus v histórii.
 9. Zvýšený cholesterol v krvi (nad 6,5 mol / l).
 10. Zvýšený obsah soli v potravinách.
 11. Systematické zneužívanie alkoholických nápojov.

Prítomnosť jedného z týchto faktorov je dôvodom na začatie prevencie hypertenzie v blízkej budúcnosti. Zanedbanie týchto aktivít s vysokou pravdepodobnosťou povedie k vzniku patológie v priebehu niekoľkých rokov.

Určovanie príčin arteriálnej hypertenzie vyžaduje ultrazvuk, angiografiu, CT, MRI (obličky, nadobličky, srdce, mozog), biochemické parametre a krvné hormóny, monitorovanie krvného tlaku.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Zvyčajne pred vznikom rôznych komplikácií arteriálna hypertenzia často prebieha bez akýchkoľvek príznakov a jej jediným prejavom je zvýšenie krvného tlaku. Súčasne pacienti sotva sťažujú alebo nie sú špecifické, ale bolesť hlavy na zadnej strane hlavy alebo na čele je pravidelne zaznamenaná, niekedy závratá a hluk v ušiach sa môže cítiť.

Syndróm hypertenzie má nasledujúce príznaky:

 • Stlačenie bolesti hlavy, ktoré sa vyskytuje pravidelne;
 • Pískanie alebo tinitus;
 • Mdloby a závraty;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • "Mušky" v očiach;
 • Srdcové palpitácie;
 • Stlačenie bolesti v srdci;
 • Sčervenanie kože.

Opísané príznaky sú nešpecifické, preto nevyvolávajú podozrenie u pacienta.

Prvotné symptómy arteriálnej hypertenzie sa spravidla prejavujú po patologických zmenách vnútorných orgánov. Tieto príznaky majú prirodzenú povahu a závisia od oblasti lézie.

Nemožno povedať, že príznaky hypertenzie u mužov a žien sa výrazne líšia, ale v skutočnosti sú muži skutočne náchylnejší na túto chorobu, najmä vo vekovej skupine 40 až 55 rokov. To je čiastočne vysvetlené rozdielom vo fyziologickej štruktúre: muži, na rozdiel od žien, majú väčšiu telesnú hmotnosť a objem krvi cirkulujúci v cievach je oveľa vyšší, čo vytvára priaznivé podmienky pre vysoký krvný tlak.

Nebezpečnou komplikáciou artériovej hypertenzie je hypertenzná kríza, akútny stav charakterizovaný náhlym nárastom tlaku o 20-40 jednotiek. Táto podmienka často vyžaduje volanie ambulancie.

Známky, ktoré by mali určite venovať pozornosť

Aké znaky je potrebné venovať pozornosť a poradiť sa s lekárom alebo aspoň začať nezávisle merať tlak s tonometrom a zaznamenať ho do autodiagnostiky:

 • tupá bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • príležitostné závraty a tinitus;
 • rozmazané videnie, škvrny, "mušky" pred očami;
 • dýchavičnosť pri cvičení;
 • modrosť rúk a nôh;
 • opuch alebo opuch nôh;
 • záchvaty dusenia alebo hemoptýzy.

Stupeň arteriálnej hypertenzie: 1, 2, 3

Klinický obraz arteriálnej hypertenzie je ovplyvnený stupňom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

Hypertenzia - aké sú príznaky, liečba u dospelých

Arteriálna hypertenzia (AH, hypertenzia) je jedným z najdôležitejších sociálno-ekonomických a zdravotných problémov našej doby. Je to spôsobené nielen širokým rozšírením tejto choroby medzi rôznymi vekovými skupinami obyvateľstva, ale aj vysokou mierou závažných komplikácií, postihnutia a úmrtnosti na arteriálnu hypertenziu pri absencii včasnej liečby.

Ľudia náchylní na zvýšené hodnoty tlaku sa odporúčajú vykonať merania na oboch rukách. Nedávne štúdie ukázali, že arteriálna hypertenzia môže byť potvrdená, keď rozdiel v indikáciách na rôznych rukách je 10-15 mm Hg. Táto funkcia (rozdiel v indikáciách) má pravdepodobnosť určenia hypertenzie až do 96%.

Aké je nebezpečenstvo hypertenzie

Napriek tomu, že v súčasnosti existuje veľký počet antihypertenzív, ktoré dokážu udržiavať krvný tlak na adekvátnej úrovni, frekvencia výskytu hypertenzívnych kríz a komplikácií ako srdcový (HF) a zlyhanie obličiek (PN), regurgitácia na aortálnej a mitrálnej chlopni, aneuryzma srdca a aortu, MI (infarkty), mŕtvica atď. u pacientov s hypertenziou zostáva extrémne vysoká.

Je to v prvom rade dôsledkom skutočnosti, že mnohí pacienti nechcú systematicky užívať antihypertenzívnu liečbu, keďže hypertenzná kríza, ktorá sa v ňom vyvinula, bola izolovaná a toto sa nestane znovu.

Podľa štatistík pacientov, ktorí si uvedomujú, že majú arteriálnu hypertenziu, iba 40% žien a 35% mužov dostáva liečbu drogami. Zároveň iba 15% žien a približne päť percent mužov dosahuje potrebnú úroveň tlaku kvôli systematickému príjmu antihypertenzívnej liečby, monitorovaniu ukazovateľov krvného tlaku a pravidelným návštevám lekára a dodržiavaniu jeho odporúčaní.

Spomínajú na mnohých spolupracovníkov, ktorí boli odvezení sanitkou s hypertenzívnou krízou, ich príbuzní, ktorí sa neustále sťažujú na vysoký tlak atď. Preto veľa ľudí verí, že s moderným intenzívnym rytmom života po štyridsiatich rokoch je hypertenzia samozrejmosťou a mala by sa zaobchádzať len s hypertenzívnou krízou.

Takýto postoj k zdraviu človeka viedol k tomu, že asi 40% mortality spôsobenej patológiami CVD v Rusku súvisí s hypertenziou a jej akútnymi (krízami, mŕtvicami, srdcovými záchvatmi atď.) Alebo chronickými (HF a HI atď.). komplikácie.

Najčastejšie závažné komplikácie, ktoré sa vyvíjajú kvôli krízam s hypertenziou, sú:

 • mŕtvica (asi tridsať percent pacientov);
 • pľúcny edém (dvadsaťtri percent);
 • hypertenzná encefalopatia (16%);
 • akútne srdcové zlyhanie (štrnásť percent);
 • cerebrálne krvácanie (päť percent prípadov);
 • disekcia aneuryzmy aorty (2,5%) atď.

Komplexná liečba, zodpovedný prístup k zdraviu, systematické podávanie liekov proti arteriálnej hypertenzii a kontrola vlastného tlaku umožňujú znížiť tieto strašidelné postavy na minimum.

Hypertenzia - čo je to

Spravidla platí, že u ľudí, ktorí nedostávajú liečbu antihypertenzívami, diagnóza hypertenzie znamená zvýšenie krvného tlaku nad 140 mm Hg. pre indikátory systolického a viac ako deväťdesiat mm Hg pre indikátory DBP (diastolický).

Hypertenzia - klasifikácia

Pre pohodlie existuje niekoľko rozdelení stupňov arteriálnej hypertenzie. Ak chcete rozdeliť krvný tlak na normálny, normálny zvýšený krvný tlak a hypertenziu, aplikujte klasifikáciu podľa percentilov (normálne hodnoty podľa veku, výšky a pohlavia, ktoré sa vypočítajú pomocou štandardizovaných tabuliek).

Podľa klasifikácie percentilu môže byť tlak:

 • normálne, v ktorých sú systolické a diastolické indikátory vyššie ako desiaty, ale nižšie ako deväťdesiaty percentil rozdelenia normálnych ukazovateľov krvného tlaku, berúc do úvahy vek, výšku a hmotnosť pacienta;
 • vysoký normál, v ktorom ukazovatele krvného tlaku nad deväťdesiatym, ale pod deväťdesiatpäť percentil. Alebo pacient má zvýšenie krvného tlaku nad 120/80 mm Hg, aj keď tieto hodnoty sú uvedené v tabuľke pod devätnástym percentilom;
 • klasifikovaná ako arteriálna hypertenzia. Táto diagnóza sa robí pri zvýšení priemerných systolických a / alebo diastolických (počítaných po troch nezávislých meraniach krvného tlaku) indikátorov nad deväťdesiatpäťpercentným percentilom.

Tiež arteriálna hypertenzia je z dôvodov vysokého krvného tlaku rozdelená na:

 • primárne alebo nevyhnutné. Takáto AH je nezávislá patológia, preto je táto diagnóza vykonaná až po vylúčení všetkých ostatných príčin arteriálnej hypertenzie. Základná AH je klasifikovaná ako hypertenzia (hypertenzia);
 • sekundárne a symptomatické. Sekundárna arteriálna hypertenzia sa nazýva zvýšený tlak spôsobený prítomnosťou ochorenia na pozadí (adrenálny nádor, glomerulonefritída, aortálna koarktacia atď.) Sprevádzaný SAH (syndróm hypertenzie).

Je potrebné rozlišovať SAH a hypertenziu.

Hypertenzia však môže viesť k vývoju patológií (HF, regurgitácia mitrálnej a aortálnej chlopne, zlyhanie obličiek atď.), Čo v budúcnosti značne komplikuje priebeh hypertenzie (tj vznikne bludný kruh).

Syndróm arteriálnej hypertenzie sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom na pozadí existujúcej patológie. Preto hypertenzívny syndróm môže byť obličkový (obličkový), cerebrálny, endokrinný, hemodynamický, atď. charakteru.

Symptomatická hypertenzia sa môže vyvinúť u pacientov s patologickými stavmi obličiek (glomerulonefritída, pyelonefritída), abnormálny vývoj renálnych artérií, endokrinné patológie (symptómová hypertenzia sa môže vyvinúť na pozadí akromegálie, difúzneho toxického ropného gélu, feochromocytov atď.).

Stupeň arteriálnej hypertenzie

Treba mať na pamäti, že táto klasifikácia znamená postupnú progresiu hypertenzie. To znamená, že arteriálna hypertenzia 1 stupňa, podľa klasifikácie (GAD od 140 do 159) pre pacienta s novým zvýšeným krvným tlakom, môže byť klasifikovaná ako hypertenzná kríza.

Etapy hypertenzie v závislosti od prítomnosti lézií OM (cieľových orgánov)

Podľa stupňa poškodenia OM počas hypertenzie sa rozlišuje:

 • Etapa 1, v ktorej neexistujú dôkazy na podporu poškodenia OM;
 • Stupeň 2, sprevádzaný objavením sa objektívnych, laboratórne potvrdených príznakov mierneho poškodenia OM. Druhý stupeň hypertenzie môže sprevádzať vývoj:
  • Hypertrofia LV (ľavá komora),
  • generalizovaná stenóza retinálnych ciev, zhrubnutie steny krčnej tepny, vývoj aterosklerotických plakov v ich lúmene,
  • poškodenie obličiek a vznik mikroalbuminúrie, ako aj zvýšené (mierne) hladiny kreatinínu v krvi.

 • Stupeň 3. V tomto štádiu sa zaznamená významné poškodenie OM, čo vedie k narušeniu funkcií orgánov. Tretí stupeň hypertenzie môže byť sprevádzaný léziou:
  • s rozvojom srdcového zlyhania alebo akútneho koronárneho syndrómu a infarktu myokardu;
  • mozgu, s výskytom mozgových príhod, prechodných záchvatov ischémie (TIA), cerebrálneho krvácania, akútnej hypertenznej encefalopatie, ťažkej vaskulárnej demencie;
  • podklad oka, čo vedie k krvácaniu sietnice a poškodeniu optického nervu;
  • obličky sprevádzané tvorbou zlyhania obličiek;
  • ciev, čo vedie k vzniku oklúzií v periférnom cievnom lôžku a / alebo disekcii aorty.

Klasifikácia podľa kardiovaskulárneho rizika

Okrem hlavných klasifikácií arteriálnej hypertenzie a hypertenzie (hypertenzia) diagnostika zohľadňuje rizikové faktory ovplyvňujúce rýchlosť progresie ochorenia a vývoj poškodenia OM.

Všetky rizikové faktory sú rozdelené do 4 kategórií (nízke, stredné, vysoké a veľmi vysoké). Každá kategória určuje riziko ťažkých komplikácií kardiovaskulárneho systému u pacienta s arteriálnou hypertenziou v priebehu desiatich rokov od času diagnózy.

Rizikové faktory pre arteriálnu hypertenziu alebo jej zhoršenie zahŕňajú:

 • dlhé fajčenie;
 • prítomnosť rodinnej anamnézy (čo znamená prítomnosť prípadov včasného kardiovaskulárneho ochorenia u blízkych príbuzných);
 • pacient má lipidovú nerovnováhu a / alebo aterosklerózu;
 • (pre mužov rizikový faktor pre hypertenziu je starší ako 55 rokov a pre ženy staršie ako 65 rokov):
 • pacient má porušenie glukózovej tolerancie, normálnej obezity alebo abdominálnej obezity (zvýšenie pasu o sto dva centimetre pre mužov a viac ako osemdesiat osem pre ženy).

Rizikové faktory pre zlú prognózu (závažný priebeh a rozvoj komplikácií) zahŕňajú:

 • Prítomnosť OM lézií (to zahŕňa hypertrofiu LV, aterosklerotickú léziu steny krčnej tepny, mikroalbuminúriu a zníženie rýchlosti glomerulárnej filtrácie (GFR), zvýšenie PV frekvencie (pulzná vlna) na veľkých tepnách nad 10 metrov za sekundu).
 • Prítomnosť hypertenzie u pacienta so súbežnými patologickými patologiami, ktoré môžu ovplyvniť prognózu (všimnite si, že pacient má v minulosti mozgovú príhodu a srdcové záchvaty, ischemickú chorobu srdca, chronické zlyhanie obličiek alebo CHF, diabetes mellitus (DM) a diabetickú retinopatiu a nefropatiu.

Vývoj izolovanej systolickej hypertenzie

Pre ISAH je charakteristický iba nárast systolického krvného tlaku s normálnym alebo dokonca miernym zníženým diastolickým tlakom (čím je DBP nižšia, tým horšia je prognóza a tým väčšie riziko komplikácií). V štruktúre príčin hypertenzie u starších pacientov predstavuje ISAH takmer deväťdesiat percent všetkých prípadov.

Pre hypertenziu sú "biele plášte alebo kancelárie" charakterizované nárastom tlaku iba v stresovej situácii pre pacienta (výlet lekárovi, volanie úradu pri práci (verzia kancelárie hypertenzie) atď.).

Príčiny symptomatickej hypertenzie

Symptomatická hypertenzia sa môže vyvinúť v dôsledku:

 • ochorenie obličiek (pyelóza a glomerulonefritída);
 • abnormálny vývoj renálnych artérií a orgánov močovej sústavy;
 • lézie prednálnych ciev na pozadí aterosklerózy, trombózy, autoimunitných patológií, vaskulitídy, kompresie krvných ciev nádorom atď.;
 • získané a vrodené srdcové chyby;
 • poruchy rytmu a lézie vodivého srdcového systému;
 • Patologické stavy CNS (centrálny nervový systém);
 • TBI (traumatické poškodenie mozgu);
 • mozgové nádory;
 • nádory v nadobličkách (feochromocytóm);
 • infekcie postihujúce výstelku mozgu (meningitída);
 • užívanie liekov s hypertenzívnymi účinkami;
 • patológia štítnej žľazy atď.

Hypertenzia - príznaky

Hlavným rizikom hypertenzie je to, že prvé prejavy ochorenia sú spravidla nespecifické a nekompetentné. Pacienti môžu byť narušený:

 • zvýšená únava
 • bolesť v hlave,
 • prechodné vizuálne dysfunkcie (blikanie farebných škvŕn, diplopia, narušenie jasnosti vnímania atď.),
 • tachykardia,
 • nie výrazná bolesť v hrudníku,
 • pocit narušenia srdca.

Špecifické symptómy arteriálnej hypertenzie budú závisieť od poškodenia OM. To znamená, že s rozvojom pacientov s HF sa budú sťažovať na ťažkú ​​slabosť a dýchavičnosť s fyzickou aktivitou, bolesť za hrudnou kosťou. Porušenie mozgovej cirkulácie sa prejaví bolesťami hlavy, závratmi, poruchou motorickej koordinácie, poruchami reči a zraku, mdlobou atď.

Vznik hypertenzívnych kríz bude sprevádzaný:

 • ťažké bolesti hlavy
 • vizuálne dysfunkcie
 • zvonka fontána (nie je uvoľnená),
 • tachykardia,
 • bolestivý syndróm typu angíny pectoris,
 • nadmerné potenie
 • dýchavičnosť atď.

diagnostika

Diagnostické opatrenia nevyhnutne zahŕňajú:

 • preskúmanie sťažností a anamnéza choroby;
 • úplné vyšetrenie pacienta;
 • auskultácia srdca a veľkých nádob;
 • meranie tlaku na oboch ramenách a nohách;
 • hodnotenie laboratórnych parametrov (OAK, OAM, stanovenie denného proteínu v moči, lipilogram, koagulogram, biochémia, glukóza v krvi atď.);
 • (ultrazvuková diagnostika obličiek, nadobličiek, štítnej žľazy atď., sonografická dopplerovská sonografia, rádiografické vyšetrenie orgánov hrudnej dutiny, elektrokardiogram, echokardiogram, diagnostika očných fundusov atď.).

Hypertenzia - liečba

Základné princípy liečby hypertenzie:

Celá terapia sa vykonáva v závislosti od závažnosti ochorenia, príčin jeho vývoja a prítomnosti OM lézií.

Hlavná taktika liečby:

Tacka liečby v závislosti od rizikových faktorov:

Všetky liečebné postupy sú predpísané výlučne ošetrujúcim lekárom. Výber základných liekov, ich dávkovanie a trvanie liečby bude závisieť od závažnosti ochorenia a od veku pacienta.

Hlavné lieky používané na liečbu hypertenzie sú:

 • diuretiká (furosemid, amilorid, spirolaktón);
 • beta-blokátory (atenolol, meoprolol, propranolol) a blokátory kalciových kanálov (amlodipín, nifedipín);
 • ACE inhibítory (použitie kaptoprilu, enalaprilu, ramiprilu je indikované);
 • činidlá schopné blokovať receptory angiotenzínu (prípravky obsahujúce losartan, valsartan).

Okrem toho je možné priradiť:

 • prípravky na korekciu lipidovej rovnováhy (hypolipidemické látky),
 • Vitamíny B,
 • antioxidanty
 • antikoagulanciá a protidoštičkové látky,
 • lieky, ktoré zlepšujú metabolický proces v tkanivách.

Vykonáva sa aj symptomatická liečba zameraná na korigovanie vyvinutých komplikácií (liečba patologických stavov srdca a obličiek, korekcia porúch obehu v GM (mozog) atď.).

So symptomatickou hypertenziou bude základom liečby odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila zvýšenie krvného tlaku.

Emocionálnym pacientom so zvýšenou excitabilitou nervového systému sa môžu odporučiť sedatíva alebo trankvilizéry.

Prognóza ochorenia

S primeranou a systematickou liečbou je prognóza ochorenia priaznivá. Najdôležitejšiu úlohu pri liečbe hypertenzie zohráva nálada pacienta a jeho jasné pochopenie potreby na opravu životného štýlu, dodržiavanie odporúčaní lekára a užívanie predpísaných liekov.

Symptómy, rozsah a liečba hypertenzie

Čo je hypertenzia?

Arteriálna hypertenzia je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje.

Krvný tlak je rozdelený na systolický a diastolický:

Systolický. Po prvé, horná hodnota je určená hladinou krvného tlaku v čase kompresie srdca a tlačením krvi z tepny. Tento indikátor závisí od sily, s ktorou srdce kontrahuje, od odolnosti stien krvných ciev a od frekvencie kontrakcií.

Diastolický. Na druhom, nižšom počte krvný tlak sa určí v okamihu, kedy sa srdcový sval uvoľní. Indikuje úroveň odolnosti periférnych ciev.

Normálne sa indikátory krvného tlaku neustále menia. Sú fyziologicky závislí od veku, pohlavia a stavu osoby. Počas spánku sa tlak znižuje, fyzická námaha alebo stres vedie k jeho zvýšeniu.

Priemerný normálny krvný tlak u dvadsaťročnej osoby je 120/75 mm Hg. Článok, štyridsaťdesiat - 130/80, viac ako päťdesiat - 135/84. Pri pretrvávajúcich počtoch 140/90 hovoríme o arteriálnej hypertenzii.

Štatistiky ukazujú, že táto choroba postihuje približne 20-30% dospelej populácie. Vzhľadom na vek sa miera prevalencie neúnosne zvyšuje a vo veku 65 rokov trpí touto chorobou už 50-65 percent starších.

Lekári volajú hypertenziu "tichý vrah", pretože choroba ticho, ale neúprosne ovplyvňuje prácu takmer všetkých najdôležitejších ľudských orgánov.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Symptómy arteriálnej hypertenzie zahŕňajú:

Závrat, pocit ťažkosti v hlave alebo v zásuvkách;

Bolesť bolestí v zadnej časti hlavy, v čelných a časových častiach vyžarujúcich sa na obežnej dráhe;

Pocit pulzu v hlave;

Blikanie vrcholov alebo muchov pred očami;

Sčervenanie a tvár;

Opuch tváre po spánku, najmä v očných viečkach;

Brnenie alebo necitlivosť v prstoch;

Vnútorné napätie a úzkosť;

Tendencia podráždenosti;

Znížený celkový výkon;

Príčiny a rizikové faktory arteriálnej hypertenzie

Medzi hlavné rizikové faktory pre hypertenziu patria:

Paul. Najvyššia citlivosť na vývoj ochorenia sa pozoruje u mužov vo veku 35 až 50 rokov. U žien sa riziko hypertenzie významne zvyšuje po menopauze.

Age. Zvýšený krvný tlak často postihuje ľudí starších ako 35 rokov. Navyše, čím starší človek sa stáva, tým vyšší je jeho krvný tlak.

Dedičnosť. Pokiaľ príbuzní prvej línie (rodičia, bratia a sestry, starí rodičia) trpia touto chorobou, potom riziko jej vývoja je veľmi vysoké. Podstatne narastá, ak dva alebo viac príbuzných má zvýšený tlak.

Stres a zvýšený psycho-emocionálny stres. V stresových situáciách sa uvoľňuje adrenalín, pod jeho vplyvom srdce bije rýchlejšie a pumpuje krv väčším objemom, čím sa zvyšuje tlak. Keď je človek v takomto stave dlhší čas, zvýšené zaťaženie vedie k opotrebovaniu ciev a zvýšený krvný tlak sa mení na chronickú.

Pitný alkohol. Závislosť na dennej spotrebe silného alkoholu zvyšuje tlak na 5 mm Hg. Art. každý rok.

Fajčenia. Tabakový dym, ktorý sa dostáva do krvi, vyvoláva spazmus krvných ciev. Poškodenie stien tepien spôsobuje nielen nikotín, ale aj iné zložky, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Aterosklerotické plaky sa objavujú na mieste poškodenia tepien.

Ateroskleróza. Nadbytočný cholesterol, ako aj fajčenie vedú k strate arteriálnej elasticity. Aterosklerotické plaky interferujú s voľným obehom krvi, pretože zužujú lumen krvných ciev, čím zvyšujú krvný tlak a podnecujú k rozvoju aterosklerózy. Tieto ochorenia sú vzájomne súvisiace rizikové faktory.

Zvýšená spotreba soli. Moderní ľudia konzumujú spolu s jedlom oveľa viac soli ako ľudské telo. Nadbytok sodíka spôsobuje spazmus tepien, zachováva tekutinu v tele, čo vedie k rozvoju hypertenzie.

Obezita. U obéznych ľudí je krvný tlak vyšší ako u ľudí s normálnou hmotnosťou. Hojný obsah živočíšnych tukov v strave spôsobuje aterosklerózu. Nedostatok telesnej aktivity a nadmerná konzumácia slaných potravín vedie k rozvoju hypertenzie. Je známe, že na každý ďalší kilogram sú k dispozícii 2 jednotky merania krvného tlaku.

Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl zvyšuje riziko vzniku hypertenzie o 20 až 50%. Srdce, ktoré nie je zvyknuté na bremeno, sa s ňou vyrovnáva oveľa horšie. Okrem toho sa metabolizmus spomaľuje. Nedostatok fyzickej aktivity vážne oslabuje nervový systém a ľudské telo ako celok. Všetky tieto faktory sú príčinou hypertenzie.

Stupeň arteriálnej hypertenzie

Klinický obraz hypertenzie je ovplyvnený štádiom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

Hypertenzia 1 stupeň

Nezobrazujú sa prejavy zmien v cieľových orgánoch. Ide o "miernu" formu hypertenzie, ktorá sa vyznačuje pravidelným nárastom krvného tlaku a nezávislým návratom na normálnu úroveň. Tlakové skoky sprevádzajú mierne bolesti hlavy, niekedy poruchy spánku a únavu počas duševnej práce.

Systolický tlak sa pohybuje od 140 do 159 mm Hg. Art., Diastolický - 90-99.

Arteriálna hypertenzia 2 stupne

"Stredná" forma. V tejto fáze je už možné sledovať objektívne lézie niektorých orgánov.

lokalizované alebo rozšírené zúženie koronárnych ciev a artérií, prítomnosť aterosklerotických plátov;

hypertrofia (zvýšenie) ľavej srdcovej komory srdca;

chronické zlyhanie obličiek;

vazokonstrikcia sietnice.

S týmto stupňom remisie sú zriedkavé, neustále držia vysoké parametre krvného tlaku. Indikátory horného tlaku (SBP) - od 160 do 179 mm Hg. Art., Nižšia (DBP) - 100-109.

Arteriálna hypertenzia 3 stupne

Toto je závažná forma ochorenia. Je charakterizovaná poruchou zásobovania orgánmi krvou a v dôsledku toho je sprevádzaná nasledujúcimi klinickými prejavmi:

na strane kardiovaskulárneho systému: zlyhanie srdca, angina pectoris, rozvoj infarktu myokardu, upchaté tepny, oddelenie aortálnej steny;

retina: opuch hlavy z optického nervu, krvácanie;

mozog: prechodné poruchy mozgovej cirkulácie, mŕtvica, vaskulárna demencia, hypertenzná encefalopatia;

oblička: zlyhanie obličiek.

Mnohé z vyššie uvedených prejavov môžu byť smrteľné. Pri hypertenzii III stupňa je horný tlak stabilný pri 180 a vyšších, nižších - od 110 mm Hg. Art.

Typy arteriálnej hypertenzie

Okrem vyššie uvedenej klasifikácie podľa hladiny krvného tlaku na základe diferenčných parametrov lekári rozdeľujú arteriálnu hypertenziu na typy podľa pôvodu.

Primárna arteriálna hypertenzia

Príčiny tohto typu ochorenia ešte neboli objasnené. Avšak táto forma sa pozoruje u 95% ľudí trpiacich zvýšeným krvným tlakom. Jedinou spoľahlivou informáciou je, že dedičnosť hrá dôležitú úlohu vo vývoji primárnej hypertenzie. Genetika tvrdí, že ľudský genetický kód obsahuje viac ako 20 kombinácií, ktoré prispievajú k rozvoju hypertenzie.

Na druhej strane primárna arteriálna hypertenzia je rozdelená do niekoľkých foriem:

Hyperadrenergic. Táto forma sa pozoruje u približne 15 percent prípadov skorej hypertenzie a často u mladých ľudí. Vyplýva to z uvoľnenia adrenalínu a norepinefrínu v krvi.

Charakteristickými príznakmi sú zmena farby tváre (osoba môže byť bledá alebo červená), pocit pulzu v hlave, triaška a úzkosť. Pulz v pokoji - od 90 do 95 úderov za minútu. Ak sa tlak nevráti do normálu, môže nasledovať hypertenzná kríza.

Giporeninovaya. Vyskytuje sa u starších ľudí. Vysoké hladiny aldosterónu - adrenálneho hormónu, ktorý inhibuje sodík a telesnú tekutinu v kombinácii s renínovou aktivitou (zložkou regulujúcou krvný tlak) v krvnej plazme, vytvárajú priaznivé podmienky na rozvoj tohto typu hypertenzie. Externý prejav choroby je charakteristický "renálny vzhľad". Pacienti by sa mali zdržať konzumácie slaných potravín a silného pitia.

Giperreninnaya. Táto forma ovplyvňuje ľudí s hypertenziou a rýchlo sa rozvíja. Výskyt je 15-20 percent a často sú to mladí muži. Rozlišuje sa v silnom prúde, sú typické výrazné skoky v arteriálnom tlaku. ZÁHRADA môže dosiahnuť 230, DBP - 130 mm Hg. Art. S nárastom krvného tlaku má pacient pocit závraty, intenzívnu bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Nedostatok liečby ochorenia môže spôsobiť aterosklerózu renálnych artérií.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Tento typ sa nazýva symptomatická hypertenzia, pretože sa vyvíja s léziami tretích strán systémov a orgánov zodpovedných za reguláciu krvného tlaku. Je možné identifikovať príčinu jeho výskytu. V skutočnosti je táto forma hypertenzie komplikáciou inej choroby, ktorá sťažuje liečbu.

Sekundárna hypertenzia je tiež rozdelená do rôznych foriem, v závislosti na chorobe spôsobenej hypertenziou:

Renálne (renovaskulárne). Zúženie renálnej artérie znižuje krvný obeh v obličkách, v dôsledku toho syntetizujú látky, ktoré zvyšujú krvný tlak.

Dôvody zúženia tepny sú: ateroskleróza brušnej aorty, aterosklerotické plaky renálnej artérie a zápal jej steny, upchatie trombom, trauma, stláčací hematóm alebo nádor. Vrodená dysplázia renálnej artérie nie je vylúčená. Renálna hypertenzia sa môže vyvinúť na pozadí glomerulonefritídy, amyloidózy alebo pyelonefritídy obličiek.

So všetkou komplexnosťou ochorenia sa človek môže cítiť úplne normálne a nestratiť výkon aj pri veľmi vysokom krvnom tlaku. Pacienti poznamenávajú, že tlakovým skokom predchádza charakteristická bolesť chrbta. Táto forma je ťažko liečiteľná, aby sa zvládla choroba, je nevyhnutné vyliečiť primárnu chorobu.

Endokrinné. Podľa názvu sa vyskytuje v ochoreniach endokrinného systému, medzi ktorými sú: feochromocytóm - nádorová choroba, v ktorej je nádor lokalizovaný v nadobličkách. Je pomerne zriedkavé, ale spôsobuje veľmi ťažkú ​​formu hypertenzie. Je charakterizovaný ako ostrý skok v krvnom tlaku a pretrvávajúci vysoký krvný tlak. Pacienti sa sťažujú na zhoršenie zraku, bolesti hlavy a rýchly tep srdca.

Ďalšou príčinou endokrinnej formy hypertenzie je syndróm Conn. To sa prejavuje hyperpláziou alebo nádorom nadobličkovej kôry a je charakterizované nadmernou sekréciou aldosterónu, ktorá je zodpovedná za funkciu obličiek. Choroba vyvoláva zvýšenie krvného tlaku, sprevádzané bolesťami hlavy, znecitlivenosťou rôznych častí tela, slabosťou. Práca obličiek je postupne narušená.

Itsenko-Cushingov syndróm. Choroba sa vyvíja v dôsledku vysokého obsahu glukokortikoidných hormónov produkovaných kôrou nadobličiek. Tiež sprevádzaný zvýšeným krvným tlakom.

Hemodynamicky. Môže sa prejaviť v neskoršej fáze srdcového zlyhania a vrodeného čiastočného zúženia (koarkácie) aorty. Súčasne sa výrazne zvyšuje krvný tlak v cievach prechádzajúcich z aorty nad zužujúcou oblasťou a nižšie sa znižuje.

Neurogénna. Dôvod - aterosklerotické lézie krvných ciev mozgu a mozgových nádorov, encefalitída, encefalopatia.

Dávkovanie. Niektoré lieky, ktoré sa užívajú pravidelne, majú vedľajšie účinky. Na tomto pozadí sa môže vyvinúť hypertenzia. Vývoj tejto formy sekundárnej hypertenzie sa dá vyhnúť, ak sa nedoplatíte sama a starostlivo si prečítajte návod na použitie.

Základná arteriálna hypertenzia

Tento druh sa môže kombinovať s primárnou hypertenziou, pretože jeho jediným klinickým znakom je predĺžený a trvalý vysoký krvný tlak v tepnách. Diagnóza s výnimkou všetkých foriem sekundárnej hypertenzie.

Hypertenzia je založená na dysfunkcii rôznych systémov ľudského tela, ktoré ovplyvňujú reguláciu vaskulárneho tónu. Výsledkom tohto účinku je spazmus tepien, zmena vaskulárneho tónu a zvýšenie krvného tlaku. Nedostatok liečby vedie k skleróze artérií, čo zvyšuje odolnosť krvného tlaku. Výsledkom je, že orgány a tkanivá dostávajú menej výživy, čo vedie k narušeniu ich funkcií a morfologickým zmenám. V rôznych obdobiach priebehu hypertenzie sa tieto zmeny prejavujú, ale predovšetkým sa vždy dotýkajú srdca a krvných ciev.

Ochorenie sa nakoniec tvorí, keď dôjde k vyčerpaniu depresívnej funkcie obličiek.

Pľúcna arteriálna hypertenzia

Tento typ hypertenzie je veľmi zriedkavý, frekvencia prípadov - 15-25 ľudí na jeden milión. Príčinou choroby je vysoký krvný tlak v pľúcnych tepnách, ktoré spájajú srdce a pľúca.

Prostredníctvom pľúcnych artérií pochádza krv obsahujúca nízky podiel kyslíka z pravého srdca srdca (vpravo vpravo) na malé cievy a tepny v pľúcach. Tu je nasýtený kyslíkom a je poslaný späť, až teraz do ľavej komory a odtiaľ sa rozptýli do ľudského tela.

V PAH krv nemá schopnosť voľne cirkulovať cez cievy v dôsledku ich zužovania, zvyšovania hrúbky a hmotnosti, opuchu cievnych stien spôsobených zápalom a tvorby zrazenín. Táto porucha vedie k poškodeniu srdca, pľúc a ďalších orgánov.

Na druhej strane LAS je tiež rozdelený do nasledujúcich typov:

Dedičný typ. Príčinou ochorenia sú genetické problémy.

Idiopatickej. Pôvod takéhoto typu LAS ešte nebol stanovený.

Associate. Choroba sa vyvíja na pozadí iných ochorení, ako je HIV, ochorenie pečene. Môžu sa vyskytnúť kvôli zneužitiu rôznych piluliek na normalizáciu telesnej hmotnosti, liekov (amfetamínov, kokaínu).

Pretrvávajúci vysoký krvný tlak výrazne zvyšuje zaťaženie srdca, postihnuté cievy zasahujú do normálnej cirkulácie, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť zastavenie pravého srdca srdca.

Labilná hypertenzia

Tento typ hypertenzie sa pripisuje počiatočnému štádiu hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.

V zásade sa ľudia s labilnou hypertenziou považujú za úplne zdravých (za predpokladu, že tlak sa vráti do normálu bez zásahov), ale musia pozorne sledovať stav, pretože krvný tlak stále nie je stabilný. Okrem toho tento typ môže byť prekurzorom sekundárnej formy hypertenzie.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Diagnóza hypertenzie je založená na troch hlavných metódach:

Prvým je meranie krvného tlaku;

Druhým je fyzické vyšetrenie. Komplexné vyšetrenie, ktoré sa podáva priamo lekárovi. Patria sem: palpácia, auskultácia (počúvanie zvukov, ktoré doprevádzajú prácu rôznych orgánov), perkusie (klepanie na rôzne časti tela s následnou analýzou zvuku), rutinná kontrola;

Teraz pristúpime k popisu všetkých diagnostických opatrení pre podozrenie na hypertenziu:

Kontrola krvného tlaku. Prvá vec, ktorú lekár urobí, je meranie krvného tlaku. Nemá zmysel popísať metódu merania tlaku pomocou tonometra. Táto technika vyžaduje špeciálne školenie a amatérsky prístup prinesie deformované výsledky. Pripomíname však, že prípustné limity krvného tlaku pre dospelého sa pohybujú medzi 120-140 - horný tlak, 80-90 - nižší.

U ľudí s "nestabilným" nervovým systémom sa indikátory krvného tlaku zvyšujú pri najmenšom emočnom výbuchu. Pri návšteve lekára je možné pozorovať syndróm "bielych vrstiev", to znamená, že pri kontrolnom meraní krvného tlaku dochádza k nárastu tlaku. Príčinou takýchto skokov je stres, nie je to choroba, ale takáto reakcia môže spôsobiť poruchu srdca a obličiek. V tomto ohľade lekár meria tlak niekoľkokrát a za rôznych podmienok.

Inšpekcia. Objasňuje sa výška, hmotnosť, index telesnej hmotnosti, príznaky symptomatickej hypertenzie.

História medicíny. S pacientovým rozhovorom s lekárom začína zvyčajne každá návšteva lekára. Úlohou špecialistu je zistiť, od človeka choroby, s ktorými trpel predtým a má v súčasnosti. Analyzovať rizikové faktory a posúdiť životný štýl (ak človek fajčí, ako jedie, či má vysoký cholesterol alebo má diabetes), či príbuzní v prvej línii trpia hypertenziou.

Fyzikálne vyšetrenie. Po prvé, lekár skúma srdce, aby identifikoval zvuky, zmeny tónov a prítomnosť nezvyčajných zvukov pomocou phonendoskopu. Na základe týchto údajov je možné vyvodiť predbežné závery o zmenách srdcového tkaniva v dôsledku zvýšeného krvného tlaku. A tiež odstránenie zlozvykov.

Biochemická analýza krvi. Výsledky štúdie umožňujú určiť hladinu cukru, lipoproteínov a cholesterolu, na základe čoho možno dospieť k záveru, že pacient je náchylný na aterosklerózu.

EKG. Elektrokardiogram je nepostrádateľná diagnostická metóda, ktorá umožňuje zistiť srdcové arytmie. Okrem toho výsledky echokardiogramu môžu určiť prítomnosť hypertrofie steny ľavej strany srdca, charakteristickej pre hypertenziu.

Ultrazvuk srdca. Pomocou echokardiografie dostáva lekár potrebné informácie o prítomnosti zmien a defektov srdca, funkcii a stave ventilov.

Röntgenové vyšetrenie. V diagnostike hypertenzie pomocou arteriografie, ako aj aortografia. Táto metóda umožňuje preskúmať arteriálne steny a ich lúmen, vylúčiť prítomnosť aterosklerotických plakov, vrodené zúženie aorty (koarktácia).

Doppler. Ultrazvukové vyšetrenie na stanovenie intenzity prietoku krvi cez tepny a žily. Pri diagnostikovaní arteriálnej hypertenzie sa lekár zaujíma predovšetkým o stav mozgových a karotických tepien. Ultrazvuk sa najčastejšie používa na tento účel, pretože je úplne bezpečný a po jeho použití nie sú žiadne komplikácie.

Ultrazvuk štítnej žľazy. Spolu s touto štúdiou potrebuje lekár výsledky krvného testu na obsah hormónov produkovaných štítnou žľazou. Na základe výsledkov bude lekár schopný určiť, akú úlohu zohráva štítna žľaza vo vývoji hypertenzie.

Ultrazvuk obličiek. Štúdia poskytuje príležitosť na posúdenie stavu obličiek a obličkových ciev.

Liečba hypertenzie

Nežiaduca liečba je predpísaná všetkým pacientom s hypertenziou, pretože zvyšuje účinok farmakoterapie a významne znižuje potrebu užívania antihypertenzív.

Po prvé, je založená na zmene životného štýlu pacienta trpiaceho arteriálnou hypertenziou. Odporúča sa odmietnuť:

fajčenie, ak pacient fajčí;

konzumácia alkoholu alebo zníženie ich príjmu: muži do 20-30 gramov etanolu denne, ženy do 10-20 rokov;

zvýšená konzumácia soli z potravy, musí sa znížiť na 5 gramov denne, pokiaľ možno menej;

použitie prípravkov obsahujúcich draslík, horčík alebo vápnik. Často sa používajú na zníženie vysokého krvného tlaku.

Okrem toho lekár dôrazne odporúča:

pacientov s nadváhou na normalizáciu telesnej hmotnosti, pre ktoré je niekedy lepšie obrátiť sa na odborníka na výživu na prípravu stravy, ktorá vám umožní jesť vyváženú stravu;

zvýšiť telesnú aktivitu, pravidelne vykonávať cvičenia;

Zaviesť viac ovocia a zeleniny do výživovej stravy a zároveň znížiť spotrebu potravín bohatých na nasýtené mastné kyseliny.

Pri "vysokých" a "veľmi vysokých" rizikách kardiovaskulárnych komplikácií lekár ihneď začne užívať farmakoterapiu. Špecialista bude brať do úvahy indikácie, prítomnosť a závažnosť kontraindikácií, ako aj náklady na drogy na ich vymenovanie.

Spravidla sa lieky používajú s denným trvaním účinku, čo umožňuje predpísať jednorazový, dvojnásobný príjem. Aby sa zabránilo vedľajším účinkom, lieky začínajú s minimálnou dávkou.

Uvádzame hlavné liekové hypertenzívne látky:

Celkovo existuje šesť skupín hypertonikov, ktoré sa v súčasnosti používajú. Medzi nimi, beta-blokátory a tiazidové diuretiká vedú v účinnosti.

Opäť liečba liekom, v tomto prípade by sa mali začať tiazidové diuretiká s malými dávkami. Ak nie je pozorovaný účinok príjmu, alebo pacient neudržiava liečivo zle, sú predpísané minimálne dávky betablokátorov.

Tiazidové diuretiká sú umiestnené ako:

lieky prvej línie na liečbu hypertenzie;

optimálna dávka je minimálne účinná.

Diuretiká sú predpísané pre:

hypertenzia u starších osôb;

vysoké koronárne riziko;

Užívanie diuretík je kontraindikované pre dnu a v niektorých prípadoch počas tehotenstva.

Indikácie pre použitie beta-adrenoblokátorov:

kombinácia angíny pektoris s hypertenziou a infarktom myokardu;

prítomnosť zvýšeného koronárneho rizika;

Liek je kontraindikovaný:

zmiernenie vaskulárnych ochorení;

chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

V liečebnej terapii hypertenzie lekári používajú kombináciu liekov, ktorých vymenovanie je považované za racionálne. Okrem toho možno podľa indikácií priradiť:

anti-trombotická liečba - na prevenciu mŕtvice, infarktu myokardu a cievnej smrti;

užívanie liekov znižujúcich hladinu lipidov v prítomnosti viacerých rizikových faktorov;

kombinovanej liečby. Predpísaná je pri absencii účinku, ktorý sa očakáva od použitia monoterapie.

Prevencia arteriálnej hypertenzie

AH je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Preto stojí za to premýšľať o preventívnych opatreniach v mládeži. To je obzvlášť dôležité pre ľudí s príbuznými s hypertenziou.

Prevencia hypertenzie je navrhnutá tak, aby eliminovala faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja tohto strašného ochorenia. Po prvé, je potrebné zbaviť sa škodlivých závislostí a zmeniť svoj životný štýl smerom k zvýšeniu fyzickej aktivity. Šport, jogging a prechádzky na čerstvom vzduchu, pravidelné plávanie v bazéne, vodná aerobik významne znižuje riziko vzniku hypertenzie. Vaše srdce bude postupne zvyknúť na stres, zlepšiť krvný obeh, kvôli ktorému vnútorné orgány dostanú výživu, zlepšia metabolizmus.

Okrem toho je potrebné chrániť sa pred stresom, dobre, a ak nemôžete, potom sa aspoň naučte, ako na ne reagovať s podielom zdravého skepticizmu.

Ak je to možné, zakúpte moderné zariadenia na monitorovanie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Dokonca aj keď neviete, čo je vysoký krvný tlak, ako prevencia by ste ju mali pravidelne merať. Pretože počiatočný (labilný) štádium hypertenzie môže byť asymptomatický.

Ľudia vo veku nad 40 rokov by mali každoročne absolvovať preventívne vyšetrenia kardiológov a praktických lekárov.

vysoký tlak

Arteriálna hypertenzia je systematické stabilné zvýšenie krvného tlaku (systolický tlak nad 139 mm Hg a / alebo diastolický tlak nad 89 mm Hg). Hypertenzia je najčastejšou chorobou kardiovaskulárneho systému. Zvýšenie krvného tlaku v cievach nastáva v dôsledku zúženia tepien a ich menších vetiev nazývaných arterioly.

Je známe, že celkové množstvo krvi v ľudskom tele je približne 6-8% z celkovej telesnej hmotnosti, takže je možné vypočítať, koľko krvi je v tele každého jednotlivca. Celá krv prechádza cez obehový systém krvných ciev, čo je hlavná hlavná cesta krvného pohybu. Srdce sa zmršťuje a pohybuje krvou cez cievy, krv sa tlačí na steny nádob s určitou silou. Táto sila sa nazýva krvný tlak. Inými slovami, krvný tlak podporuje pohyb krvi cez cievy.

Indikátory krvného tlaku zohľadňujú: systolický krvný tlak (SBP), ktorý sa tiež nazýva "horný" krvný tlak. Systolický tlak indikuje množstvo tlaku v tepnách vytvorených kontrakciou srdcového svalu, keď sa časť krvi vysunie do tepien; diastolický krvný tlak (DBP), nazývaný tiež "nižší" tlak. Ukazuje množstvo tlaku počas relaxácie srdca v okamihu, keď dôjde k jeho plnosti pred ďalším kontrakciou. Obidva indikátory sú merané v milimetroch ortuti (mmHg).

U niektorých ľudí z rôznych dôvodov dochádza k zúženiu arteriol, najprv kvôli vazospazmu. Potom ich lúmen zostáva konštantne obmedzený, čo je uľahčené zhrubnutím stien krvných ciev. Aby sa prekonali tieto obmedzenia, ktoré sú prekážkou voľného toku krvi, je potrebná intenzívnejšia práca srdca a väčšie uvoľnenie krvi do krvného obehu. Vyskytuje sa hypertenzia.

Približne každý desatý hypertenzívny nárast krvného tlaku je spôsobený porážkou orgánu. V takýchto prípadoch môžeme hovoriť o symptomatickej alebo sekundárnej hypertenzii. Približne 90% pacientov s arteriálnou hypertenziou trpí základnou alebo primárnou hypertenziou.

Východiskový bod, z ktorého môžete hovoriť o vysokom krvnom tlaku, je spravidla aspoň trikrát registrovaný lekárom, úroveň 139/89 mm Hg za predpokladu, že pacient neprijme žiadne lieky na zníženie tlaku.

Mierne, niekedy dokonca pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku neznamená prítomnosť ochorenia. Ak v rovnakom čase nemáte žiadne rizikové faktory a nie sú žiadne známky poškodenia orgánov, v tomto štádiu sa môže potenciálne vyhnúť hypertenzii. Avšak so zvyšujúcim sa krvným tlakom je nevyhnutné konzultovať s lekárom, iba on môže určiť rozsah ochorenia a predpísať liečbu arteriálnej hypertenzie.

Hypertenzívna kríza

Náhle a významné zvýšenie krvného tlaku, sprevádzané prudkým zhoršením koronárneho, cerebrálneho a renálneho krvného obehu, sa nazýva hypertenzívna kríza. Je to nebezpečné, pretože výrazne zvyšuje riziko vzniku závažných kardiovaskulárnych komplikácií, ako sú: infarkt myokardu, mŕtvica, subarachnoidálne krvácanie, pľúcny edém, disekcia steny aorty, akútne zlyhanie obličiek.

K hypertenzívnej kríze dochádza najčastejšie po prerušení liečby bez koordinácie s ošetrujúcim lekárom kvôli vplyvu meteorologických faktorov, nepriaznivému psycho-emocionálnemu stresu, systematickému nadmernému príjmu solí, nedostatočnej liečbe, excesom alkoholu.

Hypertenzívna kríza je charakterizovaná vzrušením pacienta, úzkosťou, strachom, tachykardiou, pocitom nedostatku vzduchu. Pacient má studený pot, trasenie rúk, sčervenanie tváre, niekedy významné, "hrdzavé hrbole", pocit vnútorného trasenia, necitlivosť pier a jazyka, porucha reči, slabosť končatín.

Prerušenie prívodu krvi do mozgu sa prejavuje predovšetkým závratmi, nevoľnosťou alebo dokonca jedným vracaním. Často sú príznaky srdcového zlyhania: zadusenie, dýchavičnosť, nestabilná angína, ako sa prejavuje bolesťou na hrudníku alebo iné vaskulárne komplikácie.

Hypertenzívne krízy sa môžu vyvinúť v ktoromkoľvek štádiu ochorenia arteriálnej hypertenzie. Ak sa krízy opakujú, môže to znamenať nevhodnú liečbu.

Hypertenzívne krízy môžu byť 3 typy:

1. Neurovegetatívna kríza, charakterizovaná nárastom tlaku, hlavne systolickým. Pacient zažije vzrušenie, vyzerá vystrašený, znepokojený. Možno mierne zvýšenie telesnej teploty, tam je tachykardia.

2. Edémová hypertenzívna kríza sa vyskytuje najčastejšie u žien, zvyčajne po jedle slaných potravín alebo pri praní veľkého množstva tekutiny. Zvyšuje sa systolický aj diastolický tlak. Pacienti sú ospalí, mierne potláčaní, vizuálne viditeľný opuch tváre a rúk.

3. Konvulzívna hypertenzná kríza - jedna z najťažších, zvyčajne sa vyskytuje pri malígnej hypertenzii. Vyskytuje sa vážne poškodenie mozgu, encefalopatia, ktorá je spojená s edémom mozgu, prípadne s cerebrálnym krvácaním.

Hypertenzná kríza je spravidla spôsobená porušením intenzity a rytmu prívodu krvi do mozgu a jeho membrán. Preto pri hypertenznej kríze sa tlak veľmi nezvyšuje.

Aby sa zabránilo hypertenzívnym krízam, je potrebné mať na pamäti, že liečba arteriálnej hypertenzie si vyžaduje trvalú udržiavaciu liečbu a prerušenie liečby bez súhlasu lekára je neprijateľné a nebezpečné.

Malígna arteriálna hypertenzia

Syndróm charakterizovaný veľmi vysokým počtom krvného tlaku, imunitou alebo slabou náchylnosťou na liečbu a rýchlo progresívnymi organickými zmenami v orgánoch sa nazývajú malígna arteriálna hypertenzia.

Malígna hypertenzia sa vyskytuje zriedkavo, nie viac ako u 1% pacientov a najčastejšie u mužov vo veku 40-50 rokov.

Syndróm nepriaznivá prognóza v neprítomnosti účinnej liečby až 80% pacientov trpiacich týmto syndrómom umiera v priebehu jedného roka od chronickým srdcovým a / alebo zlyhanie obličiek, rozoberá aneuryzma aorty alebo hemoragickej mŕtvicu.

Včasná liečba v moderných podmienkach znižuje počet úmrtí na chorobu niekoľkokrát a viac ako polovica pacientov prežíva 5 rokov alebo dokonca viac.

V Rusku trpí približne 40% dospelých obyvateľov zvýšeného krvného tlaku. Je nebezpečné, že mnohí z nich si ani neuvedomujú prítomnosť tejto vážnej choroby, a preto nemajú kontrolu nad svojim krvným tlakom.

V priebehu rokov došlo k niekoľkým rozdielnym klasifikáciám arteriálnej hypertenzie, avšak od roku 2003 sa na výročnom Medzinárodnom kardiologickom sympóziu prijal jednotný stupeň klasifikácie.

1. Mierna arteriálna hypertenzia, keď je krvný tlak v rozsahu 140-159 mm Hg. systolický a 90-99 mm Hg. Art. diastolický.

2. Druhý stupeň alebo mierny stupeň je charakterizovaný tlakom od 160/100 do 179/109 mm. Art.

3. Závažná hypertenzia je zvýšenie krvného tlaku nad 180/110 mm Hg. Art.

Závažnosť arteriálnej hypertenzie sa nerozhoduje určovať bez rizikových faktorov. Medzi kardiológmi existuje koncepcia rizikových faktorov arteriálnej hypertenzie. Tak nazývajú faktory, ktoré s dedičnou predispozíciou k tejto chorobe slúžia ako impulz, ktorý spúšťa vývoj arteriálnej hypertenzie. Rizikové faktory zahŕňajú:

Ľudia s nadváhou - nadváhou majú väčšiu pravdepodobnosť ochorenia na arteriálnu hypertenziu. Sedavý životný štýl, hypodynamia, sedavý životný štýl a nízka fyzická aktivita znižujú imunitu, oslabujú svalové a cievne tóny, vedú k obezite, čo prispieva k rozvoju hypertenzie;

Psychický stres a duševné nadmerné zaťaženie vedú k aktivácii sympatického nervového systému, ktorý pôsobí ako aktivátor všetkých systémov tela, vrátane kardiovaskulárneho systému. Okrem toho sa do krvi uvoľňujú takzvané hormóny presor, ktoré spôsobujú spazmus tepien. To mimochodom, rovnako ako fajčenie, môže viesť k stuhnutosti steny tepien a rozvoju arteriálnej hypertenzie.

Strava s vysokým obsahom soli, vysoko soľná strava vždy prispieva k zvyšovaniu tlaku. Nevyvážená strava s vysokým obsahom aterogénnych lipidov, prebytok kalórií, ktorá vedie k obezite a prispieva k progresii diabetu typu II. Aterogénne lipidy sa nachádzajú vo veľkých množstvách v živočíšnych tukoch a mäse, najmä v bravčovej a jahňacine.

Fajčenie, jeden z impozantných faktorov vo vývoji arteriálnej hypertenzie. Nikotín a decht obsiahnuté v tabaku vedú k neustálemu spazmu tepien, čo zase vedie k stuhnutiu arteriálnych stien a vedie k zvýšeniu tlaku v cievach.

Zneužívanie alkoholu je jednou z najčastejších príčin kardiovaskulárnych ochorení. Alkoholizmus prispieva k rozvoju arteriálnej hypertenzie;

Poruchy spánku, spánkové apnoe alebo chrápanie spôsobujú zvýšenie tlaku v hrudníku a bruchu, čo spôsobuje vazospazmus.

Tieto faktory tiež vedú k koronárnym ochoreniam srdca a ateroskleróze. Ak existuje aspoň niekoľko faktorov, mali by ste pravidelne podstupovať vyšetrenie kardiológa a podľa možnosti ich minimalizovať.

Príčiny hypertenzie

Príčiny hypertenzie nie sú s určitosťou známe. Predpokladá sa, že ochorenie je z veľkej časti spôsobené dedičnými príčinami, t.j. dedičná predispozícia, najmä na materskej línii.

Je veľmi nebezpečné, že ak sa hypertenzia vyvíja v mladom veku, častejšie sa neobjavuje, čo znamená, že neexistuje žiadna liečba a stratil sa drahocenný čas. Pacienti odpisujú zlé zdravie a rastúci tlak na faktor počasia, únavu, vegetatívno-vaskulárnu dystóniu. Ak osoba navštívi lekára, potom sa liečba vegetatívne-vaskulárnej dystónie takmer zhoduje s počiatočnou liečbou základnej alebo primárnej hypertenzie. Ide o fyzickú aktivitu a vyváženú stravu s poklesom príjmu soli a popúšťaním.

Spočiatku to môže pomôcť, ale napriek tomu je nemožné vyliečiť aj primárnu hypertenziu pomocou takýchto metód, je nevyhnutné použiť liekovú terapiu arteriálnej hypertenzie pod lekárskym dohľadom.

Pacienti s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou preto majú byť veľmi starostlivo vyšetrení na potvrdenie diagnózy a vylúčenia arteriálnej hypertenzie, najmä ak sú pacienti v rodine chorí alebo majú arteriálnu hypertenziu.

Niekedy príčinou hypertenzie môže byť dedičné alebo získané zlyhanie obličiek, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa nadmerné množstvo stolovej soli prijíma systematicky. Mali by ste vedieť, že prvou reakciou tela na toto je zvýšenie krvného tlaku. Ak sa takáto situácia vyskytuje často, hypertenzia sa vyvíja a postupuje. Taktiež môže dôjsť k zlyhaniu obličiek v procese starnutia tela u ľudí starších ako 50-60 rokov.

Známa príčina výskytu iba 5-10% prípadov príznakov arteriálnej hypertenzie, to sú prípady sekundárnej, symptomatickej hypertenzie. Vyskytuje sa to z nasledujúcich dôvodov:

 • primárne poškodenie obličiek (glomerulonefritída) je najčastejšou príčinou symptomatickej arteriálnej hypertenzie,
 • vrodené zúženie aortálnej koarkcie,
 • vznik adrenálnych nádorov, ktoré produkujú adrenalín a norepinefrín (feochromocytóm),
 • jednostranné alebo dvojstranné zúženie renálnych artérií (stenóza),
 • adrenálny tumor, produkujúci aldosterón (hyperaldosteronizmus),
 • používanie etanolu (vínny alkohol) viac ako 60 ml denne,
 • zvýšená funkcia štítnej žľazy, tyreotoxikóza,
 • nekontrolované používanie určitých liekov: antidepresíva, kokaín a jeho deriváty, hormonálne lieky atď.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Veľké nebezpečenstvo arteriálnej hypertenzie spočíva v tom, že môže byť dlhodobo asymptomatické a človek ani nevie o vzniku a rozvoji ochorenia. Vyskytujú sa niekedy závraty, slabosť, závrat, "muchy v očiach", ktoré sa namiesto merania tlaku pripisujú únavovým alebo meteorologickým faktorom. Aj keď tieto príznaky naznačujú porušenie cerebrálneho obehu a vyžadujú si silnú konzultáciu s kardiológa.

Ak nezačnete liečbu, vyvolajte ďalšie príznaky arteriálnej hypertenzie: ako je napriek tomu necitlivosť končatín, niekedy ťažkosti pri rozprávaní. Počas vyšetrenia možno pozorovať hypertrofiu, zvýšenie ľavej srdcovej komory srdca a zvýšenie jej hmotnosti v dôsledku zahustenia srdcových buniek a kardiomyocytov. Spočiatku dochádza k zvýšeniu hrúbky steny ľavej komory a potom sa srdcová komora rozširuje.

Progresívna dysfunkcia ľavej srdcovej komory srdca spôsobuje dušnosť počas cvičenia, srdcová astma (paroxysmálna nočná dyspnoe), pľúcny edém, chronické zlyhanie srdca. Môže dôjsť k fibrilácii komôr.

Symptómy hypertenzie, ktoré nemožno ponechať bez pozornosti:

 • konštantný alebo častý nárast krvného tlaku, je to jeden z najdôležitejších symptómov, ktorý by mal byť upozornený;
 • časté bolesti hlavy, jeden z hlavných prejavov arteriálnej hypertenzie. Nemusí mať jasné spojenie s časom dňa a vyskytuje sa kedykoľvek, ale zvyčajne v noci alebo skoro ráno po prebudení. Cíti ťažké alebo "prasknuté" v zadnej časti hlavy. Pacienti sa sťažujú na bolesť, ktorá sa zvyšuje pri ohýbaní, kašli, napätí. Môže sa vyskytnúť mierny opuch tváre. Prijatie vertikálnej polohy pacienta (venózny odtok) mierne zmierňuje bolesť.
 • častá bolesť v srdci, lokalizovaná vľavo od hrudnej kosti alebo v hornej časti srdca. Môže sa vyskytnúť ako v pokoji, tak počas emočného stresu. Bolesť neprestáva s nitroglycerínom a zvyčajne trvá dlhú dobu.
 • dýchavičnosť, ktorá sa vyskytuje najskôr iba počas fyzickej námahy, ale neskôr v pokoji. Označuje významné poškodenie srdcového svalu a rozvoj srdcového zlyhania.
 • existujú rôzne poškodenia zraku, výskytu, ako to bolo, závoj alebo hmly v očiach, bliká "muchy" Tento príznak je spojená s funkčnými poruchami krvného obehu v sietnici oka, svojich hrubých zmien (odlúčenie sietnice, cievne trombóza, krvácanie). Zmeny v sietnici môžu viesť k dvojitému zraku, k výraznému zníženiu videnia a dokonca k úplnej strate videnia.
 • opuch končatín, ktoré naznačujú zlyhanie srdca.

Symptómy sa menia v rôznych štádiách ochorenia.

Pri prvom, najslabšom stupni hypertenzie kolíše tlak, mierne nad normou: 140-159 / 90-99 mm Hg. Art. V tomto štádiu môže byť arteriálna hypertenzia ľahko zameniteľná so začiatkom studenej alebo nadmernej práce. Niekedy sa vyskytujú časté krvácanie z nosa a závrat. Ak začnete liečbu v tejto fáze, veľmi často, ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára a stanoviť správny spôsob života a výživy, môžete dosiahnuť úplné zotavenie a vymiznutie príznakov.

V druhom, miernom stupni je arteriálny tlak vyšší a dosahuje 160-179 / 100-109 mm Hg. V tomto štádiu sa u pacienta objavia ťažké a bolestivé bolesti hlavy, časté závraty, bolesť v oblasti srdca, patologické zmeny v niektorých orgánoch, predovšetkým v plavidlách fundusu, sú už možné. Práca kardiovaskulárneho a nervového systému, obličiek je výrazne horšia. Existuje možnosť mŕtvice. Ak chcete normalizovať tlak na to, je potrebné používať lieky, ako to predpisuje lekár, nebude možné znížiť hladinu krvného tlaku sami.

Tretí a závažný stupeň hypertenzie, pri ktorom krvný tlak prekračuje známku 180/110 mm Hg. V tomto štádiu choroby už existuje ohrozenie života pacienta. Vzhľadom na veľké zaťaženie ciev sa vyskytujú nezvratné poruchy a zmeny v srdcovej činnosti. Tento stupeň má často komplikácie arteriálnej hypertenzie vo forme nebezpečných ochorení kardiovaskulárneho systému, ako je infarkt myokardu a angína pectoris. Môže sa objaviť akútne zlyhanie srdca, arytmia, mozgová príhoda alebo encefalopatia, postihnuté sú sietnice oka, zhoršuje sa zrak, vyvíja sa chronické zlyhanie obličiek. Lekársky zásah v tejto fáze je nevyhnutný.

Ak ochorenie ide ďaleko, je možné vyvolať mozgové krvácanie alebo infarkt myokardu srdca.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie

Na diagnostiku arteriálnej hypertenzie sa vykonávajú povinné laboratórne testy: všeobecná analýza moču a krvi. Úroveň kreatinínu v krvi sa určuje, aby sa vylúčilo poškodenie obličiek, hladina draslíka v krvi s cieľom zistiť adrenálne nádory a stenózu renálnej artérie. Je nevyhnutné vykonať test glukózy v krvi.

Pri objektívnej analýze priebehu arteriálnej hypertenzie sa uskutočňuje elektrokardiogram. Stanovuje sa tiež hladina celkového cholesterolu v krvnom sére, lipoproteín cholesterolu s nízkou a vysokou hustotou, kyseliny močovej, triglyceridov. Vykoná sa echokardiografia na určenie miery hypertrofie, myokardu ľavej srdcovej komory srdca a stavu jej kontraktility.

Vymenoval štúdiu očného fundu. Detekcia zmien v cievach a malé krvácanie môžu naznačovať prítomnosť hypertenzie.

Okrem základnej laboratórne isledovany priradená ďalšie ultrazvuková diagnostika je obličiek a nadobličiek, rádiologické vyšetrenie hrudníka, sonografia renálnych tepien a brachiocefalického.

Po potvrdení diagnózy sa vykoná ďalšie hĺbkové vyšetrenie s cieľom posúdiť závažnosť ochorenia a predpísať primeranú liečbu. Takáto diagnóza je potrebná na posúdenie funkčného stavu krvného obehu mozgu, myokardu, obličiek, detekcie koncentrácie kortikosteroidov v krvi, aldosterónov, renínovej aktivity; Zobrazuje sa magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia mozgu a nadobličiek, ako aj abdominálna aortografia.

Diagnóza arteriálnej hypertenzie je veľmi uľahčená, ak má pacient informácie o prípadoch takejto choroby v rodine s blízkymi príbuznými. To môže naznačovať genetickú predispozíciu k tejto chorobe a bude vyžadovať dôkladnú starostlivosť o zdravie, aj keď diagnóza nie je potvrdená.

Pre správnu diagnózu je dôležité pravidelne merať krvný tlak pacienta. Pre objektívnu diagnózu a monitorovanie priebehu ochorenia je veľmi dôležité pravidelne merať svoj vlastný tlak. Sebakontrola okrem iného dáva pozitívny vplyv na liečbu pacientov.

Lekári neodporúčajú používať zariadenia, ktoré merajú tlak na prst alebo na zápästí na meranie krvného tlaku. Pri meraní krvného tlaku pomocou automatických elektronických zariadení je dôležité prísne dodržiavať príslušné pokyny.

Meranie krvného tlaku tonometrom je pomerne jednoduchý postup, ak je vykonaný správne a sú splnené potrebné podmienky, aj keď sa vám zdajú drobné.

Meranie tlaku by malo byť 1-2 hodiny po jedle, 1 hodinu po pití kávy alebo fajčenia. Oblečenie by nemalo byť držané spolu rukami a predlaktia. Ruka, na ktorej sa vykonáva meranie, by nemala byť oblečená.

Je veľmi dôležité merať v pokojnom a pohodlnom prostredí s pohodlnou teplotou. Židle by mala byť rovná chrbát, položte ju vedľa stola. Posaďte sa na stoličku tak, aby stred manžety na predlaktie bol na úrovni srdca. Nakloňte si chrbát na zadnú časť stoličky, nehovorte ani neprestávajte nohami. Ak ste sa presťahovali alebo ste pracovali skôr, odpočívajte aspoň 5 minút.

Naneste manžetu tak, aby jej okraj bol 2,5-3 cm nad kockennou dutinou. Manžetu naneste tesne, ale nie tesne, aby prst medzi manžetou a rukou mohol voľne prejsť. Je nevyhnutné správne vyviesť vzduch do manžety. Čerpadlo by malo byť rýchlo, až do minimálneho nepohodlia. Vyfukujte vzduch rýchlosťou 2 mm Hg. Art. za sekundu.

Hladina tlaku, pri ktorej sa objavil impulz, zaznamenáva úroveň, pri ktorej sa zvuk zanikol. Membrána stetoskopu sa nachádza na mieste maximálnej pulzácie ramennej tepny, zvyčajne tesne nad lakťovej jamky na vnútornom povrchu predlaktia. Hlava stetoskopu by sa nemala dotýkať rúr a manžety. Mal by tiež tesne prizhivat membránu na kožu, ale nestlačte. Výskyt zvuku pulzu v podobe nárazov naznačuje hladinu systolického krvného tlaku, zmiznutie zvukov pulzu - úroveň diastolického tlaku. Pre presnosť a na vylúčenie chýb by sa mala štúdia opakovať aspoň raz za 3-4 minúty, striedavo na oboch rukách.

Liečba arteriálnej hypertenzie

Liečba hypertenzie priamo závisí od štádia ochorenia. Hlavným cieľom liečby je minimalizovať riziko vzniku kardiovaskulárnych komplikácií a zabrániť riziku smrti.

Ak je 1 stupeň hypertenzie zaťažený akýmkoľvek rizikovým faktorom, potom je možnosť vzniku nebezpečných komplikácií kardiovaskulárneho systému, ako je mozgová príhoda alebo infarkt myokardu počas nasledujúcich 10 rokov, veľmi nízka a nepresahuje 15%.

Taktika liečby nízkorizikovej hypertenzie 1 stupeň je zmena životného štýlu a liečby bez liekov po dobu až 12 mesiacov, v ktorej kardiológ pozoruje a monitoruje dynamiku ochorenia. Ak je hladina krvného tlaku vyššia ako 140/90 mm Hg. Art. a nemá tendenciu klesať, kardiológ nevyhnutne vyberá farmakoterapiu.

Stredný stupeň znamená, že možnosť vzniku kardiovaskulárnych komplikácií esenciálnej hypertenzie v priebehu nasledujúcich 10 rokov je 15-20%. Taktika liečby ochorenia v tomto štádiu je podobná taktike, ktorú používa kardiológ pre hypertenziu 1. stupňa, ale obdobie neliečenia je znížené na 6 mesiacov. Ak je dynamika ochorenia neuspokojivá a vysoký krvný tlak pretrváva, odporúča sa preniesť pacienta na liečbu drogami.

Ťažká arteriálna hypertenzia znamená, že v nasledujúcich 10 rokoch sa môžu objaviť komplikácie arteriálnej hypertenzie a iných ochorení kardiovaskulárneho systému v 20-30% prípadov. Taktika liečby hypertenzie tohto stupňa je vyšetrenie pacienta a následná povinná lekárska liečba v spojení s inými metódami.

Ak je riziko veľmi vysoké, znamená to, že prognóza ochorenia a liečby je nepriaznivá a možnosť závažných komplikácií je 30% alebo viac. Pacient potrebuje urgentné klinické vyšetrenie a okamžitú lekársku starostlivosť.

Lieková liečba arteriálnej hypertenzie je zameraná na zníženie krvného tlaku na normálnu úroveň, čím sa eliminuje nebezpečenstvo poškodenia cieľových orgánov: srdce, obličky, mozog, ich maximálna možná liečba. Na liečbu použitých anti-hypertenziou lieky, ktoré znižujú krvný tlak, ktorého voľba závisí na uvážení ošetrujúceho lekára, ktorý pochádza z kritérií veku pacienta, prítomnosť určitých komplikácií u kardiovaskulárneho systému a ďalších orgánov.

Začnite liečbu s minimálnymi dávkami antihypertenzívnych liekov a pri pozorovaní stavu pacienta postupne zvyšujte až do dosiahnutia znateľného terapeutického účinku. Predpísaný liek musí byť dobre tolerovaný chorými.

Najčastejšie sa pri liečbe základnej alebo primárnej hypertenzie používa kombinovaná farmakoterapia vrátane niekoľkých liekov. Výhodou tejto liečby je možnosť súčasného vystavenia niekoľkým rôznym mechanizmom ochorenia a predpisovanie lieku v nižších dávkach, čo významne znižuje riziko vedľajších účinkov. Toto riziko navyše vysvetľuje prísny zákaz užívania liekov, ktoré znižujú krvný tlak alebo ľubovoľnú zmenu dávkovania bez konzultácie s lekárom. Všetky antihypertenzíva majú taký silný účinok, že ich nekontrolované používanie môže viesť k nepredvídateľným výsledkom.

Dávka lieku sa znižuje alebo zvyšuje podľa potreby iba kardiológom a po dôkladnom klinickom vyšetrení stavu pacienta.

Nežiaduce liečenie arteriálnej hypertenzie je zamerané na zníženie a elimináciu rizikových faktorov a zahŕňa:

 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • zníženie hmotnosti na prijateľnú úroveň;
 • udržiavanie diéty bez soli a vyváženej stravy;
 • prechod na aktívny životný štýl, ranné cvičenia, chôdza atď., odmietnutie fyzickej nečinnosti.

Komplikácie arteriálnej hypertenzie

Malo by byť jasné, že zanedbávanie liečby arteriálnej hypertenzie vedie k vážnym a nebezpečným komplikáciám. S progresiou hypertenzie sú vážne ovplyvnené rôzne orgány.

 • Heart. Zvýši sa akútne alebo chronické zlyhanie srdca, hypertrofia myokardu v ľavej komore a infarkt myokardu.
 • Obličky. Zlyhanie obličiek, vznik nefrosklerózy.
 • Mozog. Často sa vyskytuje dyscirkulatívna encefalopatia, prechodný ischemický záchvat, ischemická a hemoragická mŕtvica.
 • Plavidlá. Auretická aneuryzma sa vyskytuje atď.
 • Hypertenzívne krízy.

Aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám, keď stúpa tlak krvi, ihneď kontaktujte lekársku inštitúciu na pomoc a liečbu.

Prevencia arteriálnej hypertenzie

Pre ľudí s genetickou predispozíciou na arteriálnu hypertenziu a zaťažených rizikovými faktormi má prevencia chorôb veľký význam. Po prvé, je to pravidelné vyšetrenie kardiológa a dodržiavanie noriem správneho životného štýlu, čo pomôže oddialiť a často aj odstrániť ochorenie arteriálnej hypertenzie. Ak máte v minulosti príbuzní s hypertenziou, mali by ste zvážiť váš životný štýl a drasticky zmeniť mnohé zvyky a spôsoby života, ktoré sú rizikovými faktormi.

Je nevyhnutné viesť aktívny životný štýl, pohybovať sa viac v závislosti od veku, ideálne pre beh, plávanie, pešiu turistiku, cykloturistiku a lyžovanie. Fyzická aktivita by sa mala zavádzať postupne bez preťaženia tela. Cvičenie na čerstvom vzduchu je obzvlášť užitočné. Cvičenie posilňuje srdcový sval a nervový systém a pomáha predchádzať stresu.

Mali by ste prehodnotiť svoje dietetické princípy, prestať konzumovať slané a mastné jedlá, prejsť na nízkokalorickú stravu, ktorá obsahuje veľké množstvo rýb, morských plodov, ovocia a zeleniny.

Nenechajte sa uniesť alkoholickými nápojmi a najmä pivom. Prispievajú k obezite, nekontrolovanému používaniu soli, nepriaznivo ovplyvňujú srdce, krvné cievy, pečeň a obličky.

Prerušiť fajčenie, látky obsiahnuté v nikotíne, spôsobiť zmenu steny tepien, zvýšiť ich tuhosť, preto môžu byť zodpovedné za nárast tlaku. Okrem toho je nikotín veľmi nebezpečný pre srdce a pľúca.

Snažte sa byť obklopený priaznivým psycho-emocionálnym prostredím. Ak je to možné, vyhnite sa konfliktom, pamätajte, že uvoľnený nervový systém veľmi často vyvoláva vývoj arteriálnej hypertenzie.

Preto možno stručne povedať, že prevencia arteriálnej hypertenzie zahŕňa pravidelné prehliadky s kardiológom, správny životný štýl a priaznivé emocionálne zázemie vášho prostredia.

Ak sa objavia známky pravidelného zvyšovania krvného tlaku, mali by ste okamžite kontaktovať lekársku inštitúciu. Pamätajte si, že týmto môžete ušetriť zdravie a život!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Viedeň osobne

Žily sú krvné cievy, ktoré prenášajú venóznu krv z orgánov a tkanív do srdca. Výnimkou sú pľúcne žily, ktoré nesú arteriálnu krv z pľúc do ľavej predsiene. Kombinácia žíl vytvára žilový systém, ktorý je súčasťou kardiovaskulárneho systému.

CDS žily dolných končatín: čo je pri predpísaní štúdie?

Chronické cievne ochorenia dolných končatín sú dnes v rôznych segmentoch populácie skôr aktuálne. Choroba postihuje mladých aj starých ľudí (ale väčšina žien je postihnutá).

Preskúmanie reovasografie: podstata výskumu, kedy a kto ho potrebuje

Z tohto článku sa dozviete, aký je účel reovasografie, čo to je, ak máte podozrenie, aké ochorenia sa prejavuje. Budú sa považovať za pravidlá a princípy dekódovania výsledkov štúdie.

Tachykardický dych

Pocit srdca s frekvenciou 60-80 úderov za minútu sa považuje za normálny. Zvýšenie týchto ukazovateľov sa nazýva tachykardia. Dýchacie cvičenia pri tachykardii pomôžu znížiť výkonnosť a zmierniť útok pred príchodom lekára.

Čo robiť s kŕčmi v nohách

Teraz prítomnosť kŕčov v dolných končatinách sa sťažuje množstvu ľudí na svete. Záchvaty môžu postihnúť starších a starších ľudí a ich nohy sa často mladým ľuďom často stmievajú, najmä v noci.

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.