Takáto patológia ako ateroskleróza často spôsobuje vážne kardiovaskulárne ochorenia. Ale niekedy sa na stenách krvných ciev ľudských dolných končatín môžu vytvoriť aterosklerotické pláty. Podobné ochorenie moderného lieku nazýva obliterujúca ateroskleróza. Táto choroba sa často stará o ľudí starších ako 40 rokov, častejšie predstaviteľov mužskej polovici svetovej populácie.

Hlavné príčiny choroby


Prítomnosť aterosklerotických plakov v artériách nohy vedie k narušeniu normálneho prietoku krvi, ktorý spôsobuje nepríjemné ochorenia tejto časti tela ľudského tela. Medzi hlavné faktory, ktoré spôsobujú arteriopatiu dolných končatín, možno identifikovať:

 • Závislosť od závislosti - časté fajčenie zvyšuje riziko vzniku ochorenia niekoľkokrát, tepny sa rýchlo zužujú.
 • Vysoký cholesterol v krvi - Jeden z najbežnejších faktorov, ktoré spôsobujú periférne arteriálne ochorenie dolných končatín.
 • hypertonické ochorenie - zvýšená hodnota krvného tlaku sa stáva významným problémom, ktorý vyvoláva rovnakú porážku tepien nohy.
 • obezita - je zaznamenané, že ľudia trpiaci nadváhou majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že sa podrobia príslušnej chorobe.
 • Často je príčinou artritídy dolnej končatiny diabetes mellitus. Toto ťažké ochorenie spôsobuje upchatie krvných ciev nohy.
 • fyzická nečinnosť (sedavý životný štýl) - takýto jav často vedie k rôznym nežiadúcim patologickým stavom a prispieva k narušeniu procesu krvného obehu.

Arteritida nohy sa pozoruje u ľudí trpiacich srdcovým zlyhaním. Farba kože pacienta je tiež jedným z faktorov vedúcich k rozvoju aterosklerózy obliterans: ľudia s tmavou vrstvou kože sú náchylnejší na vývoj ochorenia.

Symptómy a diagnóza ochorenia


Znaky periférnych arteriálnych ochorení dolných končatín sa ľahko detegujú v počiatočných štádiách vývoja ochorenia.

Pacienti s podobnou diagnózou môžu počuť sťažnosti na vznik problémov pri chôdzi. Prerušovaná klaudikácia je najbezpečnejším príznakom artérií. Tento jav je charakterizovaný výskytom bolesti v lýtkových svaloch človeka.

 • V štádiu 1 ochorenia je bolesť v nohách, citlivosť na chrípku, časté kŕče. Pacient pocíti pálenie, brnenie, ktoré sa prejavuje na špičkách prstov. Keď sa táto osoba neustále cíti unavená, nechce pracovať.

Krajiny majú bledý odtieň, na dotyk bude studený. Bolesť lýtkových svalov sa emituje po intenzívnej fyzickej námahe. Bolestivosť sa často objavuje v stehnách (s léziou femorálnej tepny), nohami, nohami a kolenami. Závažnosť ochorenia môže byť identifikovaná pomocou "pochodového testu".

 • Stupeň 2 aterosklerózy obliterans sa nazýva fáza subkompenzácie. Koža nohy stráca svoju elasticitu, bolesť v končatinách sa rýchlo zvyšuje (najmä po intenzívnej fyzickej námahe). Nehty chorého človeka rastú pomaly, sú krehké, získajú hnedú farbu. Je dôležité správne reagovať na tieto príznaky a neodkladať návštevu lekára.

V postihnutých oblastiach kože nohy sa zastaví rast vlasov, vyvíja sa atrofia svalov a tkanív chodidiel, aorta nedodáva tepny končatín potrebným krvným zásobovaním.

 • Stupeň 3 artritídy dolných končatín (fáza dekompenzácie) je dôsledkom silnej bolesti, ku ktorej dochádza v nohách, dokonca aj keď niekto chodí.


Koža pacienta získa bledý odtieň, niekedy sa stáva červenou farbou. Atrofia nôh a nôh sa zvyšuje, schopnosť pracovať sa prudko znižuje. V závažných situáciách osoba sedí na postihnutú končatinu.

 • Konečná fáza arteritídy prináša pacientovi veľa problémov, dokonca aj v pokoji. Bolesť na prstoch je trvalá, trofické poruchy naďalej inhibujú pokožku, objavujú sa vredy na nohách, lakte, stehnách. Ischémia dolných končatín v pokročilých štádiách často vedie k tvorbe gangrény. Znečistená časť tela stráca svoju schopnosť normálne fungovať.

Porážka tepien v nohách je ľahko diagnostikovaná. Po prvé, lekár vykoná anamnestickú analýzu pacienta, skontroluje pulz a potom prejde k vyšetreniu vonkajšieho stavu rušivého konca. Pre presnejší klinický obraz je dôležité vykonať dôkladné lekárske vyšetrenie pomocou špeciálnych nástrojov.

Výsledky nasledujúcich metód umožňujú posúdiť stupeň zúžení tepien končatín pacienta:

 1. Ultrazvuková angioskopia končatín (USAS) je najinformatívnejšou metódou, ktorá umožňuje posúdiť vývoj artritídy v nohe. Takáto štúdia pomôže zistiť plaky na povrchu ciev.
 2. Angiografia. Táto metóda umožní ošetrujúcemu lekárovi vybrať potrebný a správny priebeh liečby insuficiencie artériovej časti končatín. Metóda, ktorá je podobná - rádioaktívna - je veľmi informatívna a je široko používaná v praxi.

Ochorenie periférnych artérií dolných končatín a symptómy takejto choroby sa tak jasne prejavujú, že niekedy nie je potrebná inštrumentálna lekárska diagnostika. Určte stupeň zúženosti artérií nohy a po laboratórnom vyšetrení pacienta sa zistí pomocou rôznych vzoriek, analýz.

Liečba arteriopatie dolných končatín


Informácie na tejto webovej stránke vám umožňujú určiť príznaky a príčiny zúženia žíl, krvných ciev v nohách. Avšak v rámci tohto článku nie je možné detailne vyjadriť všetky spôsoby liečenia patológie.

Metódy obnovy artritídy nohy sú rôzne.

Liečba sa znižuje na úplné zastavenie fajčenia, šetriaca strava, špeciálna liečebná chôdza, užívanie liekov.

Chirurgia sa tiež vykonáva. Choroba artérií dolných končatín sa časom, rok čo rok vyvíja, prináša utrpenie a bolesť ľuďom.

Lieková liečba užíva drogy zo skupiny antiagregačných liekov (Aspirin Cardio, Cardioagnil), ktoré musia byť vždy doma. Lekár musí predpisovať statíny, ktoré bojujú s tvorbou aterosklerotických plakov. Niektoré lieky sa používajú na mazanie postihnutej oblasti. Liek je možné používať iba po lekárskych odporúčaniach cévneho chirurga.

Začínajúc od štádia 3 ochorenia sa bolesť v nohách stáva neznesiteľnou, odporúča sa vykonať operáciu. Chirurgia umožňuje rozšírenie arteriálneho lumen končatín posunom. V kritických prípadoch je potrebná amputácia postihnutého orgánu, pretože pacient nebude schopný vydržať ťažko vyjadrenú bolesť.

Endovaskulárna liečba sa používa na rozšírenie lumenu artérií. Takáto liečba bude veľmi účinná. Prostredníctvom malého otvoru v tepne vstupujte do vodiča, čo vám umožňuje inštalovať stent, čo prispieva k rozšíreniu prietoku krvi.

prevencia

Zúženie periférnych artérií končatín spôsobuje veľa problémov, takže prevencia tejto choroby je mimoriadne dôležitá. Ak chcete zaistiť proti arteritíde nohy, stojí za to zmeniť váš životný štýl. Ukončenie fajčenia, aktívne cvičenie, zdravé jedlo pomôže znížiť riziko patológie.

Je dôležité kontrolovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, hodnota krvného tlaku by nemala prekročiť normu. Zmeny v štruktúre končatín by mali byť alarmujúce. Ľudia, ktorí trpia obezitou, by mali každodenne chodiť, snažiť sa znížiť nadváhu.

Ateroskleróza ciev v nohách: výskyt, liečba, prognóza

Ateroskleróza ciev dolných končatín je jednou z najzávažnejších a najnebezpečnejších ochorení dolných končatín. Je charakterizovaná tým, že v dôsledku zablokovania krvných ciev aterosklerotickými plakmi alebo krvnými zrazeninami dochádza k čiastočnému alebo úplnému zastaveniu prietoku krvi v dolných končatinách.

Pri ateroskleróze dochádza k zúženiu (stenóze) alebo úplnému prekrytiu (oklúzii) lumenov ciev, ktoré dodávajú krv do dolných končatín, čo zabraňuje normálnemu toku krvi do tkanív. S arteriálnou stenózou vyššou ako 70% dochádza k výraznej zmene ukazovateľov rýchlosti a charakteru krvného toku, dochádza k nedostatočnému dodávaniu krvi do buniek a tkanív kyslíkom a živinami a normálne prestáva fungovať.

Porážka tepien vedie k bolesti v nohách. V prípade progresie ochorenia, ako aj pri nedostatočnej alebo nesprávnej liečbe sa môžu objaviť trofické vredy alebo dokonca nekróza končatín (gangréna). Našťastie sa to stáva pomerne zriedka.

Aterosklerózne obliterány dolných končatín sú veľmi časté ochorenie krvných ciev nohy. Najvyšší počet prípadov sa zistil vo vekovej skupine staršej ako 60 rokov - 5-7%, vo veku 50-60 rokov - 2-3% a 40-50 rokov - 1%. Aterosklerózu možno diagnostikovať aj u mladších ľudí - u 0,3% z nich ľudia vo veku 30 až 40 rokov ochorejú. Je pozoruhodné, že muži trpia aterosklerózou 8 krát častejšie ako ženy.

Fakt: Fajčiari mužov nad 50 rokov majú najväčšie riziko, že dostanú obštrukciu aterosklerózy.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Hlavnou príčinou aterosklerózy je fajčenie. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje spazmus tepien, čím zabraňuje prechodu krvi cez cievy a zvyšuje riziko krvných zrazenín v nich.

Ďalšie faktory vyvolávajúce aterosklerózu artérií dolných končatín, ktoré vedú k skoršiemu výskytu a závažnému priebehu ochorenia:

 • zvýšené hladiny cholesterolu s častou konzumáciou potravín bohatých na živočíšne tuky;
 • vysoký krvný tlak;
 • obezita;
 • genetická predispozícia;
 • diabetes mellitus;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • častý stres.

Varovanie! Nebezpečenstvo omrzliny alebo dlhodobé ochladzovanie nohy, prenášané v mladom veku omrzliny, môže byť tiež rizikovým faktorom.

Symptómy aterosklerózy nohy

Hlavným príznakom, ktorý treba venovať pozornosť, je bolesť v nohách. Najčastejšie dochádza k bolesti pri chôdzi vo svaloch lýtka a svalov stehien. Pri pohybe svalov dolných končatín sa zvyšuje potreba arteriálnej krvi, ktorá dodáva kyslík do tkanív. Počas cvičenia zúžené tepny nemôžu plne uspokojiť potrebu tkanív pre arteriálnu krv, ktorá v nich spôsobuje hladovanie kyslíka a prejavuje sa vo forme intenzívnej bolesti. Na začiatku ochorenia prechádza bolesť pomerne rýchlo, keď cvičenie prestane, ale potom sa opäť vráti s pohybom. Existuje takzvaný syndróm prerušovaného klaudikácie, ktorý je jedným z hlavných klinických príznakov ateroskleróznych obliteranov artérií dolnej končatiny. Bolesť v svaloch stehien sa nazýva bolesť typu vysokej prerušovanej klaudikácie a bolesti v teliách nohy sa nazývajú bolesti typu nízkeho prerušovaného klaudikácie.

V starobe je takáto bolesť ľahko zamenená s bolestivými pocitmi v kĺboch ​​spojených s artrózou a inými ochoreniami kĺbov. Artróza je charakterizovaná nie svalovými, ale špecificky artikulárnymi bolesťami, ktoré majú najvyššiu intenzitu na začiatku pohybu a potom trochu oslabujú, keď pacient "kráča".

Okrem bolesti svalov nôh počas chôdze môže obliterácia aterosklerózy artérií dolných končatín spôsobiť u pacientov nasledujúce príznaky (jeden alebo niekoľko naraz):

 1. Chilliness a necitlivosť v nohách, zhoršené lezenie po schodoch, chôdze alebo iné zaťaženie.
 2. Teplotné rozdiely medzi dolnými končatinami (noha ovplyvnená aterosklerózou ciev je zvyčajne mierne chladnejšia ako zdravá).
 3. Bolesť v nohe bez fyzickej námahy.
 4. V oblasti nohy alebo dolnej tretiny nohy sa nenachádzajú rany alebo vredy.
 5. Na prstoch a nohách sa vytvárajú tmavé prsty.
 6. Ďalším príznakom aterosklerózy môže byť zmiznutie pulzu na tepnách dolných končatín - za vnútorným členkom, v popliteálnej fúzii, na stehne.

Etapy choroby

Podľa existujúcej klasifikácie arteriálnej vaskulárnej insuficiencie nohy môžu byť uvedené príznaky rozdelené do 4 štádií vývoja ochorenia.

 • I. fáza - bolesť v nohách, ktorá sa objavuje až po veľkej fyzickej námahe, napríklad pri chôdzi na dlhé vzdialenosti.
 • Stupeň IIa - bolesť pri chôdzi na pomerne krátkych vzdialenostiach (250-1000 m).
 • Stupeň IIb - vzdialenosť od bezbolestnej chôdze klesá na 50 - 250 m.
 • Štádium III (kritická ischémia) - bolesť nohy sa vyskytuje pri chôdzi na vzdialenosť menšiu ako 50 m. V tomto štádiu môže začať bolesť svalov dolných končatín aj vtedy, ak je pacient v kľude, hlavne v noci. Na zmiernenie bolesti pacienti majú tendenciu znižovať nohy z lôžka.
 • V tomto štádiu sa vyskytujú trofické vredy. Zvyčajne sa na oblasť prstov alebo päty objavujú oblasti zakalenia pokožky (nekróza). V budúcnosti môže viesť k vzniku gangrény.

Aby nedošlo k vylúčeniu aterosklerózy do extrémneho štádia, je dôležité diagnostikovať ju včas a vykonať liečbu v lekárskej inštitúcii.

Liečba aterosklerózy dolných končatín

Toto ochorenie vyžaduje individuálny individuálny liečebný režim pre každého jednotlivého pacienta. Liečba aterosklerózy dolných končatín závisí od štádia ochorenia, jeho trvania, stupňa poškodenia krvných tepien. Okrem toho sa pri diagnostike a príprave klinického obrazu tiež zohľadňuje prítomnosť sprievodných ochorení u pacienta.

Ak sa v počiatočnom štádiu zistí oneskorenie aterosklerózy, môže stačiť eliminovať rizikové faktory na zlepšenie stavu. V tomto prípade pomôžte:

 1. Povinné zastavenie fajčenia a iné zlé návyky.
 2. Dietetické diéty a zníženie hladiny cholesterolu.
 3. S nadváhou alebo obezitou - korekcia hmotnosti.
 4. Udržujte normálny krvný tlak na úrovni maximálne 140/90 mm Hg. Art.
 5. Pravidelná fyzická aktivita (chôdza, bazén, cvičebný bicykel atď.).
 6. Pre pacientov s diabetes mellitus - kontrola hladiny cukru v krvi.

Pri ateroskleróze plavidiel je prísne zakázané používať nasledujúce produkty: maslo, margarín, masť, margarín, mastné mäso, klobásy, koláče, vedľajšie produkty, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, opekané zemiaky, zmrzlina, majonéza, pečenie múky.

Dôležité: Sedavý spôsob života znižuje pružnosť krvných ciev a urýchľuje progresiu ochorenia.

V iných štádiách liečby aterosklerózy ciev dolných končatín sa používajú nasledujúce metódy:

 • konzervatívny;
 • Endovaskulárne (minimálne invazívne);
 • Operatívny.

Konzervatívna liečba

Môže sa použiť aj v počiatočnom štádiu ochorenia, ako aj v prípadoch, keď stav pacienta neumožňuje použitie iných metód (komplikácie s komorbiditou). Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov, fyzioterapiu a zahŕňa pneumopresúru, dávkovanie chôdze a fyzikálnu terapiu.

Lieky, ktoré úplne obnovujú normálny krvný obeh v blokovanej tepne a liečia aterosklerózu, bohužiaľ ešte neexistujú. Liečba liekov môže poskytnúť len podporu a ovplyvniť malé cievy, ktorými prechádza krv okolo zablokovanej časti tepny. Liečba liekov je zameraná na rozšírenie týchto "riešení" a na kompenzáciu nedostatočného prekrvenia.

Špeciálne lieky sa používajú na zmiernenie kŕčov z malých arteriálnych ciev, zriedia krv a chránia steny tepien pred ďalšími poškodeniami, z ktorých niektoré musia byť opité a iné by sa mali užívať neustále.

Okrem liekov sú pacientom predpísané pneumopressoterapia - masáž mäkkých tkanív nohy pomocou špeciálneho zariadenia. Pomocou striedavého nízkeho a vysokého tlaku v manžeti, ktoré sa nosia na končatine, sa rozširujú periférne tepny, prietok krvi do kože, svalov a podkožného tkaniva sa zvyšuje a stimulujú sa krvné cievy.

Endovaskulárna liečba

Najbežnejšou metódou liečby aterosklerózy ciev nohy sú endovaskulárne metódy - arteriálna stentácia, balónová dilatácia, angioplastika. Umožňujú obnoviť normálny krvný obeh v cievnej nádobe bez operácie.

Vykonajte také postupy na röntgenových snímkach, na špeciálnych zariadeniach. Nakoniec položili na pacientovu nohu tlak a on musí byť držaný v posteli 12-18 hodín.

Chirurgická liečba

Ak sú okludované tepny v nohách príliš dlhé na endovaskulárne techniky, na obnovenie krvného obehu v nohách sa používa jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov:

 1. Protetika arteriálneho miesta s umelou cievou (aloproteza);
 2. Posunovanie - obnovenie toku krvi presmerovaním pohybu krvi cez umelú cievu (skrat). Časť saphenóznej žily samotného pacienta sa môže použiť ako skrat;
 3. Trombendarterektómia - odstránenie aterosklerotického plaku z postihnutej tepny.

Foto: operácia na odstránenie povlaku z postihnutej nádoby.

Chirurgické techniky môžu byť kombinované alebo doplnené inými typmi operácií. Ak sa operácia uskutočňuje vo štvrtom štádiu ochorenia, keď sa už objavili mŕtve zóny, uskutoční sa chirurgické odstránenie týchto miest a uzatvorenie trofických vredov s kožným štepom.

Ak klesne ateroskleróza do extrémneho štádia, keď pacient vyvinul gangrénu dolných končatín a je už nemožné obnoviť prietok krvi, vykoná sa amputácia nohy. Niekedy sa stáva jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta.

Ako sa vyvarovať tejto choroby?

Prevencia aterosklerózy zahŕňa v prvom rade:

 • Odvykanie od fajčenia.
 • Správna výživa, bez cholesterolu.
 • Fyzická aktivita.

Sú to tri veľryby, ktoré znižujú riziko aterosklerózy ciev dolných končatín. Nemusíte sa vyčerpať s cvičením, môžete len robiť každodenné prechádzky a robiť gymnastiku pre nohy. Okrem toho ako profylaktický prostriedok pomáha špeciálna akupresúra a recepty tradičnej medicíny.

Prečítajte si viac o komplexnej prevencii aterosklerózy, prečítajte si tu.

Choroby artérií dolných končatín: oklúzia, lézie, blokáda

Femorálne tepny dolných končatín pokračujú v iliačnej artérii a prenikajú cez poplitealné fossae každej končatiny pozdĺž femorálnych brán v predných a femorálno-popliteálnych šachtách. Hlboké tepny sú najväčšie vetvy femorálnych artérií, ktoré dodávajú krv do svalov a kože stehien.

obsah

Štruktúra artérie

Anatómia femorálnych artérií je zložitá. Na základe opisu sú v oblasti kĺbu nožného kanála hlavné tepny rozdelené na dve veľké tibialy. Predné svaly nohy cez interoséznu membránu sa umyjú krvou prednej tibiálnej artérie. Potom ide dole, vstúpi do tepny nohy a cíti sa na členku od zadnej plochy. Vytvára arteriálny oblúk podrážky vetvy tepny zadnej nohy, prechádza na podrážku pomocou prvej medzery medzikusu.

Cesta zadnej tibiálnej artérie dolných končatín prechádza zhora nadol:

 • v členkovom kolene so zaokrúhľovaním stredového členku (namiesto pulzu);
 • noha s rozdelením do dvoch tepien podrážky: stredná a bočná.

Bočná tepna podrážky sa spája s vetvou dorzálnej tepny nohy v prvom interplusárnom priestore s vytvorením arteriálneho oblúku podrážky.

Je dôležité. Žily a tepny dolných končatín poskytujú krvný obeh. Hlavné tepny sú dodávané do prednej a zadnej skupiny svalov na nohách (stehná, holenie, podrážky) a kožu s kyslíkom a výživou. Žily - povrchné a hlboké - sú zodpovedné za odstránenie venóznej krvi. Žily nohy a dolnej končatiny - hlboké a spárované - majú rovnaký smer s rovnakými tepnami.

Artery a žily dolných končatín (v latinčine)

Choroby artérií dolných končatín

Arteriálna insuficiencia

Častými a charakteristickými príznakmi arteriálneho ochorenia sú bolesť v nohách. Choroby - embólia alebo trombóza artérií - spôsobujú akútnu arteriálnu insuficienciu.

Odporúčame študovať článok o podobnej téme "Liečba hlbokej žilovej trombózy dolných končatín" v rámci tohto materiálu.

Poškodenie tepien dolnej končatiny vedie najprv k prerušovanému klaudikácii. Bolesť môže mať určitú povahu. Po prvé, teľatá sú bolestivé, pretože na naplnenie svalov je potrebný veľký prietok krvi, ale je slabý, pretože tepny sú patologicky zúžené. Preto pacient cíti potrebu sedieť na stoličke na odpočinok.

Edém arteriálnej insuficiencie môže alebo nemusí nastať. So zhoršením ochorenia:

 • pacient neustále znižuje chôdzu a usiluje sa o odpočinok;
 • začína hypotrichóza - vypadávanie vlasov na nohách;
 • svaly atrofujú pri konštantnom hladovaní kyslíka;
 • bolesť v nohách sa počas nočného spánku trápi pokojne, pretože krvný tok sa stáva menej;
 • v sediacej polohe oslabujú bolesti v nohách.

Je dôležité. Ak máte podozrenie na artériovú nedostatočnosť, musíte ihneď skontrolovať ultrazvukové tepny a podstúpiť liečbu, pretože vedie k vzniku závažnej komplikácie - gangrénu.

Obliterujúce ochorenia: endarteritída, tromboangiitída, ateroskleróza

Vylučuje endarteritidu

Mladí muži vo veku 20-30 rokov ochorejú častejšie. Charakteristický dystrofický proces, ktorý zužuje lúmen tepien distálneho kanálu nohy. Ďalej prichádza ischémia tepny.

Endarditída sa vyskytuje v dôsledku dlhotrvajúceho vazospazmu v dôsledku dlhotrvajúcej hypotermie, ťažkého fajčenia, stresových stavov a iných. Navyše, na pozadí sympatického efektu:

 • spojivové tkanivo sa proliferuje v stene cievy;
 • cievna stena sa zahusťuje;
 • elasticita sa stratila;
 • tvoria sa krvné zrazeniny;
 • pulz zmizne na nohe (distálna noha);
 • pulz na femorálnej tepne je zachovaný.

Predtým sme napísali o mozgových tepnách a odporúčame, aby ste tento článok pridali do záložiek.

Rieovasografia sa vykonáva na detekciu arteriálneho prítoku, ultrazvukové ultrazvukové skenovanie na vyšetrenie ciev a / alebo duplexné skenovanie - ultrazvuková diagnostika s Dopplerovým vyšetrením.

 • vedenie lumbálnej sympatektómie;
 • použiť fyzikálnu terapiu: UHF, elektroforéza, Bernardovy prúdy;
 • komplexná liečba sa vykonáva s antispazmodikami (No-spa alebo Halidor) a s liekom na zníženie citlivosti (Claritin);
 • odstrániť etiologické faktory.

Zvrhnutie torobangitídy (Buergerova choroba)

Ide o zriedkavé ochorenie, ktoré sa prejavuje ako vylučujúca endarteritida, ale je agresívnejšia v dôsledku migrujúcej tromboflebitídy povrchových žíl. Choroby majú tendenciu ísť do chronickej fázy, pravidelne sa zhoršovať.

Terapia sa používa rovnako ako pri endarteritide. Ak nastane venózna trombóza, uplatňujú sa:

 • antikoagulanciá - lieky na znižovanie zrážanlivosti krvi;
 • protidoštičkové látky - protizápalové lieky;
 • flebotropné lieky;
 • trombolýza - injekčné lieky, ktoré rozpúšťajú trombotické hmoty;
 • v prípade plávajúceho trombu (pripojený v jednej časti) - tromboembolizmus (je inštalovaný filter cava, vykoná sa plienenie dolnej vény cava, femorálna žila je ligovaná);
 • predpísať elastickú kompresiu - nosiť špeciálnu výplň.

Ateroskleróza obliterans

Obmedzenie aterosklerózy sa vyskytuje u 2% populácie po 60 rokoch - až 20% všetkých prípadov

Príčinou ochorenia môže byť porucha metabolizmu lipidov. Pri zvýšených hladinách cholesterolu v krvi sa cievne steny infiltrujú, najmä ak prevažujú lipoproteíny s nízkou hustotou. Cievna stena je poškodená imunologickými poruchami, hypertenziou a fajčením. Komplikované stavy komplikujú ochorenie: diabetes mellitus a fibrilácia predsiení.

Symptómy ochorenia sú navzájom prepojené s 5. morfologickými štádiami:

 • dolipid - zvyšuje priepustnosť endotelu, dochádza k deštrukcii bazálnej membrány, vlákien: kolagénu a elastického materiálu;
 • lipoid - s rozvojom fokálnej infiltrácie arteriálnych intimálnych lipidov;
 • liposkleróza - počas tvorby vláknitého plaku v intimate tepny;
 • atheromatózny - v priebehu zničenia plaku vzniká vred;
 • aterokalcinózny - s kalcifikačným povlakom.

Bolesť v tele a prerušovaná klaudikácia sa objavujú ako prvé pri chôdzi na relatívne dlhé vzdialenosti, najmenej 1 km. So zvýšenou ischémiou svalov a s ťažkým prístupom k krvi z tepien bude pulz v nohách udržovaný alebo oslabený, farba kože sa nezmení, svalová atrofia sa nedosiahne, ale rast vlasov v distálnych nohách (hypotrichóza) sa zníži, nechty sa stanú krehké a náchylné k hubám,

Ateroskleróza môže byť:

 • segmentový - proces pokrýva obmedzenú oblasť nádoby, tvoria sa jednotlivé plaky, potom je nádoba úplne zablokovaná;
 • difúzne - aterosklerotické poškodenie pokryté distálnym kanálom.

Pri segmentálnej ateroskleróze sa vykoná posunová operácia na cieve. Pri difúznom type "okna" na vykonanie posunovania alebo implantácie protézy nezostáva. Takýmto pacientom sa podá konzervatívna terapia na oddialenie nástupu gangrény.

Existujú aj ďalšie ochorenia tepien dolnej končatiny, ako sú kŕčové žily. Liečba pijavicami v tomto prípade pomôže v boji proti tejto chorobe.

gangréna

Vystupuje sa v štádiu 4 kyanotických ohniskov na nohách: päty alebo prsty, ktoré neskôr čierne. Foci majú tendenciu sa šíriť, zlúčiť, zapájať proximálnu nohu a holennú kosť v procese. Gangréna môže byť suchá alebo mokrá.

Suchá gangréna

Je rozmiestnená v nekrotickom regióne, ktorý je jasne vymedzený z iných tkanív a neprejavuje sa ďalej. Pacienti majú bolesť, ale nedochádza k hypertermii a príznakom intoxikácie, je možné roztrhnutie miesta s tkanivovou nekrózou.

Je dôležité. Dlhodobá liečba sa vykonáva konzervatívne, takže operatívna trauma nespôsobuje zvýšený nekrotický proces.

Priradiť fyzioterapiu, rezonančnú infračervenú terapiu, antibiotiká. Liečba liekom Iruksol masť, terapia pneumopressure (prístrojová lymfatická drenážna masáž atď.) A fyzikálna terapia.

Mokrá gangréna

 • modravé a čierne oblasti kože a tkanív;
 • hyperémia v blízkosti nekrotického zamerania;
 • purpurový výtok s nechutnou vôňou;
 • intoxikácia s výskytom smädu a tachykardie;
 • hypertermia s febrilnými a subfebrilnými hodnotami;
 • rýchla progresia a rozšírenie nekrózy.

V zložitom stave:

 • vyrezané tkanivo s léziami: amputované mŕtve oblasti;
 • rýchlo obnoviť dodávanie krvi: pomocou priameho krvné prietok krvi okolo postihnutej oblasti, spojenie umelého tlmiča k tepne za poškodenou oblasťou;
 • vykonávať trombendartektómiu: odstránenie aterosklerotických plakov z cievy;
 • aplikujte dilatáciu tepny balónikom.

Zúžené tepny s plakmi sú rozšírené angioplastikou

Je dôležité. Endovaskulárna intervencia spočíva v tom, že vedie balónikový katéter do úzkeho miesta artérie a nafúkne ho, aby obnovil normálny prietok krvi. Pri dilatácii balónikom nainštalujte stent. Neumožňuje, aby sa tepny zúžili v poškodenej oblasti.

Anatómia ciev dolných končatín: znaky a dôležité nuansy

Arteriálna, kapilárna a žilová sieť je súčasťou obehového systému a vykonáva v tele niekoľko dôležitých funkcií pre telo. Vďaka tomu dodávanie kyslíka a živín do orgánov a tkanív, výmena plynu, ako aj likvidácia "odpadového" materiálu.

Anatómia ciev dolných končatín je pre vedcov veľkým záujmom, pretože umožňuje predpovedať priebeh ochorenia. Každý praktizujúci to musí vedieť. Na vlastnostiach tepien a žíl, ktoré sa živia nohami, sa naučíte z našej recenzie a videa v tomto článku.

Ako sa dodáva krv do nohy

V závislosti od charakteristík štruktúry a vykonaných funkcií je možné všetky cievy rozdeliť na tepny, žily a kapiláry.

Tepny sú duté tubulárne formácie, ktoré prenášajú krv zo srdca do periférnych tkanív.

Morfologické sú zložené z troch vrstiev:

 • vonkajšie - voľné tkanivo s kŕmením ciev a nervov;
 • médium vyrobené zo svalových buniek, rovnako ako elastínové a kolagénové vlákna;
 • vnútorný (intimálny), ktorý je reprezentovaný endotelom pozostávajúcim z buniek šupinatého epitelu a subendotólia (voľné spojivové tkanivo).

V závislosti od štruktúry strednej vrstvy lekárske pokyny identifikujú tri typy tepien.

Tabuľka 1: Klasifikácia arteriálnych ciev:

 • aorta;
 • pľúcny kmeň.
 • ospalosť a.
 • subclavian a.;
 • popliteal a..
 • malé periférne plavidlá.

Venujte pozornosť! Artery sú reprezentované arteriolmi - malými cievami, ktoré pokračujú priamo do kapilárnej siete.

Žily sú duté trubice, ktoré prenášajú krv z orgánov a tkanív do srdca.

 1. Svalové - majú myocytovú vrstvu. V závislosti od stupňa vývoja sú nedostatočne rozvinuté, mierne rozvinuté a vysoko rozvinuté. Posledné sú umiestnené v nohách.
 2. Chlpatý - pozostáva z endotelu a voľného spojivového tkaniva. Nájdené v muskuloskeletálnom systéme, somatických orgánoch, mozgu.

Arteriálne a žilové cievy majú niekoľko významných rozdielov, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Tabuľka 2: Rozdiely v štruktúre tepien a žíl:

Tepny nohy

Krvný obeh nohy sa prejavuje cez femorálnu artériu. A. femoralis pokračuje v iliakálnom a., Ktorý je zase odklonený od brušnej aorty. Najväčšia arteriálna nádoba dolnej končatiny leží v prednej drážke stehna, potom sa zostupuje do poplitealnej fossy.

Venujte pozornosť! So silnou stratou krvi, keď je zranený v dolnej končatine, femorálna tepna je stlačená na verejnú kosť v mieste jej výstupu.

Femoral a. poskytuje niekoľko pobočiek reprezentovaných:

 • povrchná epigastria, vystupujúca k prednej stene brucha takmer k pupku;
 • 2-3 vonkajšie pohlavné orgány, vyživujúc šrot a penis u mužov alebo vulvy u žien; 3-4 tenké vetvy, nazývané inguinal;
 • povrchová obálka smerujúca k hornému prednému povrchu ília;
 • hlboká femorálna - najväčšia vetva začínajúca 3-4 cm pod inguinálnym väzivom.

Venujte pozornosť! Hlboká femorálna artéria je hlavnou cievou, ktorá poskytuje prístup O2 k tkanivám stehna. A. femoralis po jeho výboji klesá a poskytuje krvné zásobenie dolnej časti nohy a chodidla.

Popliteálna artéria začína z adduktorového kanála.

 • horné bočné a stredné stredné vetvy prechádzajú pod kolenným kĺbom;
 • dolné bočné - priamo v kolennom kĺbe;
 • stredná vetva kolena;
 • zadnej vetvy tibiálnej oblasti.

V oblasti legendárneho poplitealu a. pokračuje do dvoch veľkých arteriálnych ciev, nazývaných tibiálne (zadné, predné). Distálne od nich sú tepny, ktoré podávajú zadnú a plantárnu plochu chodidla.

Kĺbové žily

Žily poskytujú tok krvi z periférie do srdcového svalu. Sú rozdelené na hlboké a povrchné (subkutánne).

Hlboké žily, ktoré sa nachádzajú na nohe a dolnej časti nohy, sú dvojité a vedú v blízkosti tepien. Spolu vytvárajú jediný kmeň V.poplitea, ktorý je umiestnený mierne posteriorne k poplitealskej fosílii.

Spoločná vaskulárna choroba NK

Anatomické a fyziologické nuansy v štruktúre obehového systému NK určujú prevalenciu nasledujúcich ochorení:


Anatómia nožných ciev je dôležitou oblasťou lekárskej vedy, ktorá pomáha lekárovi pri určovaní etiológie a patologických čŕt mnohých chorôb. Znalosť topografie artérií a žíl je pre odborníkov veľkou hodnotou, pretože vám umožňuje rýchlo urobiť správnu diagnózu.

Bolesť nôh a ochorenie periférnej artérie

Čo je periférna artériová choroba (zpa) alebo ateroskleróza obliterans dolných končatín?

Vnútorná výstelka arteriálnych ciev je zvyčajne hladká, čo umožňuje ľahko prúdiť krv. Keď sú poškodené steny krvných ciev, vedie k akumulácii cholesterolu a iných lipidov, čo spôsobuje hrubnutie a zhrubnutie arteriálnej steny. Táto akumulácia sa nazýva ateroskleróza alebo "stuhnutie artérií".

Keď sa aterosklerotický proces v tepnách dolných končatín zvyšuje, zužujú sa alebo úplne zablokujú, čo vedie k zníženiu prietoku krvi. To môže viesť k nepohodlie, prasklinám alebo bolestiam v bokoch, nohách a teliách pri chôdzi. Táto podmienka sa nazýva prerušovaná klaudikácia. Kaliace sa zvyčajne vyskytuje počas fyzickej aktivity a prejde aj krátky čas odpočinku (2-5 minút).

Spravidla sa prietok krvi môže zvýšiť desaťnásobne, aby sa uspokojilo zvýšená potreba dodatočného kyslíka počas cvičenia. Keď sú však tepny nohy zablokované, tok krvi sa nemôže zvýšiť v reakcii na cvičenie a bolesť sa vyvíja. Bolesť a preto chudnutie vždy zahŕňa rovnaké svalové skupiny, zvyčajne na teľatom, a nezmení sa zo dňa na deň.

Keď klesne ateroskleróza a upchatie sa stáva závažnejšou, bolesť sa môže vyskytnúť aj v nohách, dokonca aj v pokoji. Bolesť sa zhoršuje, keď sú nohy vyvýšené, napríklad keď ležíte v posteli v noci. Oslobodenie od nej môže nastať len vtedy, keď nohy visia.

Gangréna alebo "smrť tkaniva" sa môžu vyskytnúť, keď nie je možné poskytnúť výživu potrebnú na normálny rast a opravu buniek kvôli rozsiahlemu zúženiu tepien (stenóza) alebo úplnému zablokovaniu artérií dolnej končatiny.

V súčasnosti ateroskleróza postihuje až 10% populácie vo veku 65 rokov alebo staršej. Ak sa ako indikátor ochorenia artériovej choroby dolných končatín používa prerušované klaudikácie, toto ochorenie postihuje 2% populácie vo veku 40 až 60 rokov a 6% starších ako 70 rokov. Predpokladá sa, že percento starších ľudí s arteriopatiou sa do roku 2040 zvýši na 22%.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pre aterosklerózu v dolných končatinách sú spojené s koronárnou chorobou srdca alebo cerebrovaskulárnymi ochoreniami.

Tieto faktory zahŕňajú:

 • fajčenie,
 • Vysoký krvný tlak (hypertenzia),
 • Vysoký cholesterol a triglyceridy (hypercholesterolémia, hyperlipidémia),
 • obezita,
 • Sedavý životný štýl
 • Diabetes mellitus
 • Rodinná anamnéza srdcových ochorení alebo hypertenzie.

Fajčenie je najvýznamnejším zo všetkých rizikových faktorov. Hoci mechanizmus, ktorým fajčenie spôsobuje alebo zhoršuje aterosklerózu, je nepochopiteľné, je známe, že stupeň poškodenia arteriálnej steny priamo súvisí s počtom použitých tabakových výrobkov.

Ukončenie fajčenia je dôležité v boji proti progresii aterosklerózy.

Známky a príznaky

Komplexné vyšetrenie dolnej končatiny, vrátane palpácie periférnych impulzov, je dôležité pre manažment pacienta s bolesťou v nohách.

Príznaky a príznaky, ktoré tiež hovoria o arteriálnej chorobe dolných končatín, zahŕňajú:

 • Zníženie rastu vlasov v nohách,
 • Odfarbenie chorého ramena (od bledých po tmavo červené),
 • Zníženie alebo absencia impulzov v postihnutej nohe,
 • Teplotný rozdiel v postihnutej končatine a zdravý,
 • Zmeny pocitov (necitlivosť, mravčenie, kŕče, bolesť)
 • Prítomnosť neliečivých rán na končatinách,
 • Zníženie svalov lýtka
 • Prítomnosť zahustených nechtov,
 • Vývoj gangrény

Ďalšie ochorenia, ktoré je potrebné zvážiť pri diagnostike, spôsobujú tiež bolesť v nohách:

 • Artritída: bolesť v kĺboch, môže sa zhoršiť za určitých poveternostných podmienok alebo pohybov.
 • Kŕčové žily: bolesť spojená s kŕčovými kĺbmi, tupá a bolestivá, zvyčajne sa vyskytuje na konci dňa alebo po dlhých obdobiach státia. Bolesť žilovej choroby nie je exacerbovaná cvičením.
 • Trombóza žíl: opuch a bolesť v nohách sa zvyčajne vyskytujú počas chôdze a zmiznú, keď je končatina zvýšená, na rozdiel od artériovej choroby.
 • Spinálna stenóza: Zúženie miechového kanála v dôsledku intervertebrálnej hernie alebo chrbtovej artritídy spôsobuje bolesť v nohách pri stoji, ktorá sa nezastaví počas krátkych prestávok. Úľava od bolesti sa často vyskytuje, keď sa predkloníte dopredu na pevný predmet (napr. Strom) alebo v sede.
 • Diabetická neuropatia: bolesť spojená s touto komplikáciou diabetes mellitus je zvyčajne prítomná v obidvoch nohách. Často je sprevádzaná necitlivosťou a zníženou citlivosťou v dolných končatinách.

Diagnostické testovanie

Ak je podozrenie na aterosklerózu dolných končatín alebo ak sa príznaky už zhoršujú, vykoná sa vyšetrenie a použijú sa neinvazívne a invazívne diagnostické testy.

Neinvazívne testy

Konajú sa na klinike alebo v cievnej laboratóriu, najčastejšie ambulantne. Sú prakticky bezbolestné, používajú sa na štúdium krvného toku v končatinách, s prakticky žiadnymi vedľajšími účinkami alebo rizikami.

Meranie impulzov: toto je primárne hodnotenie krvného obehu.

Meranie arteriálneho krvného tlaku: pomocou ultrazvukového stetoskopu (Dopplerov) sa meria krvný tlak na ramenách a nohách a porovnáva sa. Tento test poskytuje všeobecné posúdenie závažnosti arteriopatie.

Duplexné skenovanie: Tento test je užitočný na detekciu blokád v tepne a meranie jej veľkosti. Môže sa tiež použiť na meranie veľkosti žily, ktorá môže byť použitá ako štep pre obtok blokovania.

Magnetická rezonancia (MRA) a počítačová tomografia (CTA) angiografia: testy sú užitočné pre vizualizáciu ciev končatín.

Invazívne testovanie

Testy v tejto kategórii zahŕňajú zavedenie kontrastnej látky priamo do tepien pod röntgenovou kontrolou.

Angiografia: tento test je najvhodnejší na priame liečenie symptomatického arteriálneho ochorenia dolných končatín. Pomáha presne určiť presné umiestnenie zanesených tepien. Angiogram je potrebný len vtedy, keď sa zvažuje intervenčná alebo chirurgická liečba.

liečba

Liečba bolesti nôh v dôsledku krívania je primárne liečba symptómov a cvičenie.

Ateroskleróza nemôže byť úplne vyliečená alebo predchádzať, progresia ochorenia môže byť kontrolovaná zmenou rizikových faktorov. Patria sem zmeny životného štýlu, zavedenie nových zdravých návykov.

Fajčenie: Treba sa vyhnúť tabaku v akejkoľvek forme. Pokračujúce fajčenie je najnepriaznivejším rizikovým faktorom spojeným s progresiou arteriálnej choroby dolných končatín u pacientov, u ktorých sa vyskytlo krvácanie. Nikotín spôsobuje kompresiu krvných ciev, ich ďalšie zúženie, zhoršený prietok krvi a zvýšené riziko aterosklerózy. Okrem toho fajčenie tiež znižuje množstvo kyslíka v krvi a môže viesť k zrážaniu krvi.

Vysoký krvný tlak: nekontrolovaný vysoký krvný tlak (hypertenzia) spôsobuje, že srdce pracuje silnejšie a vytvára dodatočné napätie v tepnách. Krvný tlak by sa mal pravidelne monitorovať, pretože hypertenzia sa často vyskytuje bez symptómov. Užívajte svoj liek tak, ako je predpísané, aj keď je to normálne a "cítite sa dobre".

Diéta: Riziko aterosklerózy môže byť tiež znížené starostlivým sledovaním cholesterolu a nasýtených tukov v strave. Polynenasýtené tuky (nachádzajúce sa v kukurici, svetlicu a olivový olej) sa môžu spotrebovať. Navyše diéta so zníženou obsahom soli pomôže kontrolovať vysoký krvný tlak a retenciu tekutín spojenú s prírastkom hmotnosti. Ak máte nadváhu, urobte kroky na jej zníženie. Lekárske vyšetrenia by mali zahŕňať monitorovanie hladín sérového cholesterolu. Ak zostane vysoká (> 200), aj napriek vyššie uvedenej diéte, lieky sú predpísané na zníženie.

Cvičenie: zohráva dôležitú úlohu pri liečbe aterosklerózy u pacientov s krvácaním. Pacienti s prerušovanou klaudikáciou často dobrovoľne znižujú každodenné prechádzky kvôli bolesti a strachu. To vedie k sedavému životnému štýlu, ktorý ešte viac komplikuje obraz. Postupne zvyšujte vzdialenosť chôdze a zastavte sa, keď sa rozvinie bolesť v nohe. Keď zmizne, začnite znovu chodiť. Merateľné zlepšenie sa pohybovalo v rozmedzí od 80% do 100% v kontrolovaných štúdiách, ktoré obsahovali program pravidelnej chôdze v každodennom živote. Odporúča sa chodiť po 45-60 minútach denne.

Diabetes mellitus: Vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú diabetes hraje pre skorší začiatok a tempo aterosklerózy, je dôležité postupovať podľa pokynov lekára, pokiaľ ide o stravu, lieky a liečbu. Dodržiavanie všetkých opatrení má prvoradý význam pri kontrole účinku cukrovky na tepny.

Starostlivosť o nohy: ak klesá krvný tok na dolných končatinách, po zdanlivo malých zraneniach môže nastať oneskorené hojenie vredov, vážne infekcie a gangréna (smrť tkaniva) nôh a prstov. Každá situácia, ktorá by mohla viesť k poraneniu nohy, by sa mala vyhnúť. Každodenne kontrolujte nohy (najmä pri cukrovke). Okamžite informujte svojho lekára o akýchkoľvek poškodeniach vašich nôh.

Farmakoterapia: Do vášho režimu môžete pridať nasledujúce lieky:

 • Lieky proti krvným doštičkám: s cieľom znížiť celkové riziko srdcových záchvatov (angína, infarkt myokardu) alebo mŕtvice (cerebrovaskulárna príhoda alebo prechodné ischemické záchvaty) u ľudí s aterosklerózou. Môžu tiež zlepšiť chôdzu tým, že zvyšujú prietok krvi a celkový obeh. Dva príklady látok proti krvným doštičkám: aspirín a hydrogénsulfát klopidogrelu.
 • Antikoagulanciá: tieto lieky zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (napríklad warfarín).
 • Ďalšie lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v dolných končatinách.

Chirurgická a endovaskulárna liečba

V prípadoch, keď farmakoterapia nestačí, symptómy postupujú veľmi rýchlo a stávajú sa príčinou zhoršeného životného štýlu, treba zvážiť chirurgickú liečbu.

Prvá v poskytovaní chirurgickej starostlivosti: určiť presnú polohu blokácie tepien v nohe. Po identifikácii oblastí blokovania sa navrhujú dve možnosti liečby. angioplastiku a stenting alebo otvorenú chirurgiu.

Angioplastika: zavedenie malého balónika, ktorý sa používa na rozšírenie segmentu zúženej tepny, do cievy. Balónik je umiestnený v oblasti arteriálneho zúženosti a potom nafúknutý. Stenty sa často používajú v kombinácii s angioplastikou na optimalizáciu výsledkov. Pomáhajú udržiavať nádobu otvorenú a neumožňujú, aby sa plaketa nahromadila na stenách tepien. Tento postup sa môže vykonať súčasne s arteriogramom a zvyčajne vyžaduje menej ako 24-hodinový pobyt v nemocnici.

Posunovanie: ak je oblasť blokovania veľká, alebo sa používa niekoľko bypassových operácií. Zahŕňa nájdenie vhodnej cievy nad a pod oblasť upchatia a smerovanie toku krvi medzi týmito dvoma nádobami pomocou mostíka (štepu). Transplantát sa môže vyrobiť z žily, ktorá sa odoberie do nohy alebo syntetického materiálu. Postup obvykle vyžaduje 2 až 5 hodín chirurgie. Nemocničný pobyt po 3 až 7 dňoch. Krvná transfúzia je potrebná v menej ako 10% prípadov.

Angioplastika a otvorená chirurgická korekcia sú veľmi bezpečné postupy s vynikajúcimi výsledkami. Faktory, ktoré môžu znížiť úspešnosť každého postupu, zahŕňajú:

 • množstvo arteriálnej obštrukcie,
 • všeobecné zdravie pacientov,
 • pridanie rizikových faktorov po intervencii.

Najvýznamnejší rizikový faktor, ktorý prispieva k predčasnému zlyhaniu po intervencii: fajčenie. Z tohto dôvodu má prvoradý význam celoživotné ukončenie.

záver

U pacientov s aterosklerózou dolnej končatiny sa príznaky môžu pohybovať od miernej až po extenzívnu gangrénu a hrozbu straty končatiny (amputácia). Amputácia je však zriedkavá, aj keď je naďalej významným strachom u pacientov.

Ako rýchlo prebieha ochorenie tepien a vedie k strate končatiny, závisí vo veľkej miere od počtu a závažnosti rizikových faktorov (napríklad fajčenie, hypertenzia, obezita, diabetes mellitus). Včasné a pravidelné lekárske prehliadky a dodržiavanie podmienok odvykania od fajčenia, diéty, kontroly krvného tlaku, denného tréningu a predpísaných liečebných metód významne zlepšujú príznaky krívania a konečný výsledok liečby spojenej s arteriálnou insuficienciou dolných končatín.

Anatómia ciev dolných končatín: znaky a dôležité nuansy

Arteriálna, kapilárna a žilová sieť je súčasťou obehového systému a vykonáva v tele niekoľko dôležitých funkcií pre telo. Vďaka tomu dodávanie kyslíka a živín do orgánov a tkanív, výmena plynu, ako aj likvidácia "odpadového" materiálu.

Anatómia ciev dolných končatín je pre vedcov veľkým záujmom, pretože umožňuje predpovedať priebeh ochorenia. Každý praktizujúci to musí vedieť. Na vlastnostiach tepien a žíl, ktoré sa živia nohami, sa naučíte z našej recenzie a videa v tomto článku.

Ako sa dodáva krv do nohy

V závislosti od charakteristík štruktúry a vykonaných funkcií je možné všetky cievy rozdeliť na tepny, žily a kapiláry.

Tepny sú duté tubulárne formácie, ktoré prenášajú krv zo srdca do periférnych tkanív.

Morfologické sú zložené z troch vrstiev:

 • vonkajšie - voľné tkanivo s kŕmením ciev a nervov;
 • médium vyrobené zo svalových buniek, rovnako ako elastínové a kolagénové vlákna;
 • vnútorný (intimálny), ktorý je reprezentovaný endotelom pozostávajúcim z buniek šupinatého epitelu a subendotólia (voľné spojivové tkanivo).

V závislosti od štruktúry strednej vrstvy lekárske pokyny identifikujú tri typy tepien.

Tabuľka 1: Klasifikácia arteriálnych ciev:

 • aorta;
 • pľúcny kmeň.
 • ospalosť a.
 • subclavian a.;
 • popliteal a..
 • malé periférne plavidlá.

Venujte pozornosť! Artery sú reprezentované arteriolmi - malými cievami, ktoré pokračujú priamo do kapilárnej siete.

Žily sú duté trubice, ktoré prenášajú krv z orgánov a tkanív do srdca.

 1. Svalové - majú myocytovú vrstvu. V závislosti od stupňa vývoja sú nedostatočne rozvinuté, mierne rozvinuté a vysoko rozvinuté. Posledné sú umiestnené v nohách.
 2. Chlpatý - pozostáva z endotelu a voľného spojivového tkaniva. Nájdené v muskuloskeletálnom systéme, somatických orgánoch, mozgu.

Arteriálne a žilové cievy majú niekoľko významných rozdielov, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Tabuľka 2: Rozdiely v štruktúre tepien a žíl:

Tepny nohy

Krvný obeh nohy sa prejavuje cez femorálnu artériu. A. femoralis pokračuje v iliakálnom a., Ktorý je zase odklonený od brušnej aorty. Najväčšia arteriálna nádoba dolnej končatiny leží v prednej drážke stehna, potom sa zostupuje do poplitealnej fossy.

Venujte pozornosť! So silnou stratou krvi, keď je zranený v dolnej končatine, femorálna tepna je stlačená na verejnú kosť v mieste jej výstupu.

Femoral a. poskytuje niekoľko pobočiek reprezentovaných:

 • povrchná epigastria, vystupujúca k prednej stene brucha takmer k pupku;
 • 2-3 vonkajšie pohlavné orgány, vyživujúc šrot a penis u mužov alebo vulvy u žien; 3-4 tenké vetvy, nazývané inguinal;
 • povrchová obálka smerujúca k hornému prednému povrchu ília;
 • hlboká femorálna - najväčšia vetva začínajúca 3-4 cm pod inguinálnym väzivom.

Venujte pozornosť! Hlboká femorálna artéria je hlavnou cievou, ktorá poskytuje prístup O2 k tkanivám stehna. A. femoralis po jeho výboji klesá a poskytuje krvné zásobenie dolnej časti nohy a chodidla.

Popliteálna artéria začína z adduktorového kanála.

 • horné bočné a stredné stredné vetvy prechádzajú pod kolenným kĺbom;
 • dolné bočné - priamo v kolennom kĺbe;
 • stredná vetva kolena;
 • zadnej vetvy tibiálnej oblasti.

V oblasti legendárneho poplitealu a. pokračuje do dvoch veľkých arteriálnych ciev, nazývaných tibiálne (zadné, predné). Distálne od nich sú tepny, ktoré podávajú zadnú a plantárnu plochu chodidla.

Kĺbové žily

Žily poskytujú tok krvi z periférie do srdcového svalu. Sú rozdelené na hlboké a povrchné (subkutánne).

Hlboké žily, ktoré sa nachádzajú na nohe a dolnej časti nohy, sú dvojité a vedú v blízkosti tepien. Spolu vytvárajú jediný kmeň V.poplitea, ktorý je umiestnený mierne posteriorne k poplitealskej fosílii.

Spoločná vaskulárna choroba NK

Anatomické a fyziologické nuansy v štruktúre obehového systému NK určujú prevalenciu nasledujúcich ochorení:


Anatómia nožných ciev je dôležitou oblasťou lekárskej vedy, ktorá pomáha lekárovi pri určovaní etiológie a patologických čŕt mnohých chorôb. Znalosť topografie artérií a žíl je pre odborníkov veľkou hodnotou, pretože vám umožňuje rýchlo urobiť správnu diagnózu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ako liečiť aterosklerózu dolných končatín - drogy, ľudové lieky, strava a cvičenie

Aby liečba aterosklerózy dolných končatín bola čo najproduktívnejšia, je potrebné nielen vzdať sa zlých návykov, ale aj správne zvoliť liek pre postihnuté cievy a tepny.

Kreatinín sa znížil

Kreatinín je metabolit, vedľajší účinok metabolizmu aminokyselín a proteínov v ľudskom tele. Vznikajú molekuly kreatínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo svalovom systéme. Pomáha vykonávať energetický metabolizmus vo všetkých tkanivách - najmä svalov.

Prečo sú žily opuchnuté a bolestivé v ramenách: príčiny a liečba

Oteklé žily v pažích nie sú vôbec smrteľné ochorenie. Vo väčšine prípadov to neovplyvňuje ľudské zdravie. Len príležitostne to môže byť znakom vážnych problémov s plavidlami.

Môžete okamžite zomrieť z krvnej zrazeniny

Smrť z krvnej zrazeniny sa môže vyskytnúť okamžite, ak nie obeť poskytne prvú pomoc. Len pár minút sa dá vyhnúť tomuto nebezpečnému incidentu. Ak zrazí krvná zrazenina, smrť je nevyhnutná.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

Veľký prehľad cievnych liekov na zlepšenie krvného obehu

Poskytovanie krvi s tkanivami a udržanie zdravého mikrocirkulácie v nich je jedným z najdôležitejších úloh tela, na ktorom závisí normálne fungovanie jeho orgánov a systémov.