Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.

Pri ateroskleróze ciev dolných končatín tvoria cholesterolové plaky arteriálne steny končatín týchto ciev, ktoré zužujú ich lúmen. Ľudia nad 40 rokov sú chorí, častejšie muži.

Počiatočné štádiá ochorenia mierne narúšajú osobu, prejavujúc iba bolesť nohy s ťažkým stresom. Čím ťažšie je ateroskleróza, tým výraznejšia je bolesť, ktorá sa stará dokonca aj v pokoji. Bežné formy sa končia gangrénovou končatinou a jej amputáciou na úrovni stehna.

Úplne vyliečená ateroskleróza nie je možná. Moderné lekárske a chirurgické ošetrenie obnovuje priechodnosť postihnutých tepien a udržuje krvný obeh v dolných končatinách na správnej úrovni.

Najrozšírenejším problémom je cévní chirurg. Spočiatku môžete kontaktovať všeobecného chirurga.

Charakteristika choroby

Arteriálne cievy nôh poskytujú všetky tkanivá v dolných končatinách krvou a bohatými na kyslík živiny. Za to zodpovedá koncová aorta v bifurkačnej oblasti, iliakálna, femorálna, popliteálna, artérie nohy a nohy.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Ak sa usadzujú cholesterolové usadeniny na vnútorných povrchoch krvných ciev niektorého zo segmentov tohto arteriálneho lôžka, časom sa tieto usadeniny zvyšujú a stávajú sa hustými aterosklerotickými plakmi. Zúženie lúmenu tepien bráni voľnému toku krvi a narušuje krvný obeh nohy. Toto ochorenie sa nazýva ateroskleróza dolných končatín.

Ako sa plavidlá menia

Hlavné charakteristiky tejto patológie:

 1. Tepny strácajú svoju elasticitu a stláčajú sa v dôsledku zápalu a usadenín vápnika.
 2. Keď rastliny rastie, zužujú vnútorný lumen ciev.
 3. Keď doska dosiahne veľkú veľkosť, rozbije sa s poškodením vnútornej vrstvy tepien.
 4. V mieste poškodenia tvoria krvné zrazeniny, ktoré ďalej zužujú vaskulárny lúmen.

Ďalším názvom pre túto patológiu je obštrukcia aterosklerózy dolných končatín. Termín obliekacie prostriedky - zužujúci sa, prekrývajúci sa - čo úplne odráža podstatu choroby.

Aké je nebezpečenstvo zmeny

Ovplyvnené aterosklerotickými plakmi nie sú tepny schopné poskytnúť tkanivám dolných končatín požadované množstvo krvi. Vyskytuje sa porucha krvného obehu v oblasti nohy - nedostatok tepien. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že kyslíkové hladovanie tkanív negatívne ovplyvňuje metabolizmus, porušuje štruktúru a funkčné schopnosti. Koža, svaly, kosti a kĺby nohy atrofia (klesá, stane sa tenšia), čo porušuje schopnosť chodiť. Kritické poruchy obehu - trofické poruchy vo forme vredov, rany, nekrózy (gangréna) prstov, chodidiel alebo celej končatiny.

Tri hlavné príčiny patológie

Ateroskleróza ciev dolných končatín má len tri hlavné dôvody:

 1. Dlhodobé (v rokoch) zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi (lipoproteíny s celkovou a nízkou hustotou).
 2. Genetická predispozícia (ak bola choroba v blízkych príbuzných).
 3. Metabolické poruchy (predovšetkým tuky).

Kto je chorý častejšie

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u ohrozených ľudí. Zahŕňa ľudí:

 • obézny;
 • trpiaci cukrovkou;
 • ktorí trpia hypertenziou;
 • zneužívanie mastných potravín a silnej kávy;
 • fajčenie;
 • konštantné podchladenie chodidiel;
 • trpiacich zápalovými procesmi v artériách nohy (arteritída);
 • muži po veku 40 rokov.

Chytanie prejavov

Samotná ateroskleróza ciev dolných končatín sa v žiadnom prípade neprejavuje, kým nespôsobí viac alebo menej výrazné zúženie tepien, ktoré narušujú krvný obeh v tkanivách. Toto je chytanie tejto choroby. Ateroskleróza cievnych ciev sa preto nazýva aterosklerózou obliterans, ak pacient má už charakteristické symptómy, znamená to, že došlo k zúženiu alebo úplnému prekrytiu lúmenu tepien.

Ďalším momentom prehnanosti choroby je neschopnosť predpovedať priebeh a symptómy. Približne 20% pacientov vo veku nad 65 rokov s pomerne výraznými aterosklerotickými plakmi nemá žiadne sťažnosti, ktoré by naznačovali aterosklerózu. Súčasne sa u 25-30% ochorenia okamžite prejavujú akútne komplikácie, ktoré ohrozujú gangrénu (nekrózu) končatiny.

Závažnosť príznakov závisí od prítomnosti kolaterálov - nových ciev, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou. I keď sú malé, sú schopné uspokojiť potreby tkanív pre živiny v podmienkach hladovania kyslíkom. Lepšie vyvinuté kolaterály, menej zrejmé aj zanedbateľná ateroskleróza.

U pacientov, ktorí už roky trpia chorobou, sú obehové poruchy menej výrazné ako u pacientov s rýchlo progresívnym aterosklerotickým procesom, pretože majú čas na vytvorenie kolaterálneho krvného obehu. V tejto súvislosti je porážka veľkých tepien menej nebezpečná ako malé. V druhom prípade sa kolaterály jednoducho nemôžu formovať.

Tri hlavné príznaky

Symptómy môžu byť podozrivé z aterosklerotických lézií dolných končatín:

 1. bolesť a chlad v nohách,
 2. prerušované klaudikácie a slabosť nohy,
 3. trofické poruchy.

1. Bolesť a iné pocity

Typická lokalizácia bolesti pri poruchách obehu v dolných končatinách spôsobených aterosklerózou je lýtkové svaly nohy. Je to spôsobené tým, že majú najväčšiu záťaž a počet tepien je minimálny. Preto blokovanie ktorejkoľvek nádoby spôsobuje bolesť v nohách. V počiatočných štádiách sa to prejavuje len pri ťažkých nákladoch (beh, dlhá chôdza), sprevádzané pocitom chladu a chladením chodidiel.

Keď ateroskleróza dosiahne kritické rozloženie, nielen nohy, ale aj nohy začnú bolesť. Takéto bolesti sú konštantné, sú tak silné, že nie sú dokonca odstraňované pomocou liekov proti bolesti. Ich prítomnosť je charakteristická nielen v zaťažení, ale aj v pokoji.

2. Prerušované klaudikácie

Povinné kritérium pre aterosklerózu dolných končatín - prerušované klaudikácie. Tento príznak odzrkadľuje stupeň poškodenia funkčných schopností svalov nohy - pacienti hlásia ťažkú ​​slabosť nohy spolu s bolesťou pri chôdzi na rôznych vzdialenostiach (od 1 km do 20-30 m). Po určitej vzdialenosti je osoba nútená zastaviť a stáť niekoľko minút, zatiaľ čo svaly odpočívajú. Potom pokračuje v ďalšom prechode slabými nohami. Tento jav sa nazýva prerušovaná klaudikácia.

3. Trofické poruchy

Porušenie štruktúry tkanív nohy v dôsledku aterosklerózy a arteriálnej nedostatočnosti sa nazývajú trofické poruchy. Vzťahujú sa na:

 1. koža nohy - stane sa bledá, chladná, rast vlasov sa zhoršuje;
 2. svaly nôh a stehien - stávajú sa tenkými, znižujú objem a hmotnosť (hypotrofizujú);
 3. tkanivové komplexy kože, podkožného tkaniva, fascie, kostí - trofické vredy (nehojajúce rany) rôznych veľkostí (od 1 cm do kruhových defektov na celej nohe), tmavnutie, smrť (gangréna) prstov, časť alebo celú nohu, celú končatinu.

Stupeň aterosklerózy

Rozdelenie aterosklerózy dolných končatín na stupeň odráža závažnosť patologických zmien v tkanivách. Čím vyšší je stupeň, tým ťažšie sú príznaky.

Ateroskleróza ciev dolných končatín - ľudové lieky a lieky. Liečba a príznaky aterosklerózy

Ateroskleróza artérií dolných končatín je patológia charakterizovaná zhoršenou cirkuláciou krvi prechádzajúcou cez periférne cievy. Ak ochorenie nie je včas zistené, potom existuje vysoké riziko gangrény a amputácie nohy. Ateroskleróza ciev dolných končatín sa často prejavuje v starobe (vo veku 60 rokov), keď sú postihnuté cievy stehien a popliteálnych artérií. Pozrime sa, čo je táto choroba.

Príčiny aterosklerózy nožných ciev

Ateroskleróza sa vyskytuje, ak sa zhromažďujú plaky cholesterolu na stenách krvných ciev, čo zabraňuje normálnemu prívodu krvi do tkanív a orgánov. Časom sa plaky môžu premeniť na vredy alebo úplne zablokovať plavidlo, čo vedie k smrti tejto časti žily. Vzhľad cholesterolových plakov prispieva k nezdravému stravovaniu, zlým návykom, sedavému životnému štýlu. Najdôležitejším faktorom je fajčenie, keďže u fajčiarov sa steny krvných ciev rýchlo zužujú. Pozrite si video, ako rozpoznať aterosklerózu v čase:

Symptómy a príznaky aterosklerózy obliterans

Po dlhú dobu nemá obštrukcia aterosklerózy žiadne príznaky. Často prvým príznakom je trombóza, ale lézie artérií na nohách sa postupne vyskytuje. Počiatočné prejavy ochorenia:

 • znecitlivenie nohy;
 • mrazivost;
 • bolesť tela;
 • pálenie kože nohy;
 • citlivosť na chlad.

S rozvojom choroby, kvôli problémom s prívodom krvi do končatiny, spodná noha môže schudnúť, vlasy na nohe často vypadávajú a nechty sú stratifikované. Vredy, nekróza sa objavujú na nohách v dôsledku obličiek aterosklerózy. Ak sa liečba neuskutoční, môže sa vyvinúť nekróza tkanív dolných končatín, gangréna. Pri prvom poškodení nohy, bolestiach v nohách, tmavnutí pokožky na nohách alebo prstoch, okamžite sa poraďte s lekárom na vyšetrenie prítomnosti aterosklerózy dolných končatín.

Stupeň aterosklerózy ciev dolných končatín

Klasifikácia aterosklerózy nohy je založená na príznakoch arteriálnej insuficiencie a lokalizácii lézie. Podľa úrovne poškodenia tepien sa prekrývajú tri úrovne:

 1. Horné - femorálne, ilické tepny a aorty.
 2. Stredné tepny nohy a popliteal.
 3. Nízka - jedna tepna nohy a dolnej končatiny.

Ako a čo liečiť aterosklerózu na nohách

Liečba ateroskleróznych obliteranov dolných končatín sa vyskytuje individuálne. Lekári predpisujú lieky v závislosti od štádia ochorenia. Hlavné požiadavky na liečbu drog - je zbaviť sa konzumácie alkoholu, fajčenia, zmeny stravy, fyzikálnej terapie, zameranej na zlepšenie stability dolných končatín na stres.

Liečba liečiv

Pri konzervatívnej liečbe aterosklerózy dolných končatín existuje niekoľko oblastí:

 1. Antikoagulačná liečba, pri ktorej sú predpisované lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi (k tomu dochádza pri klesaní prietoku krvi).
 2. Lieky, ktoré znižujú agregáciu trombocytov (lepenie). Ak sa cieva zužuje, krvný tok sa môže zastaviť, čo vedie k vzniku gangrény.
 3. Statíny sú lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi pacienta. Tým sa znižuje riziko komplikácií choroby.

diéty

Potrava na aterosklerózu dolných končatín má špeciálne požiadavky a výnimky. Okrem zníženia celkového obsahu kalórií v spotrebovaných potravinách sa niekedy musíte uchýliť k pôstnemu dňu, ktoré sa pravidelne koná v ten istý deň v týždni. No, ak je celý deň jedlo s jedným produktom, napríklad kefír, tvaroh, jablká alebo uhorky. Diéta pre aterosklerózu je výnimkou z výživy nasledujúcich zložiek:

 • muffiny, sladkosti, cukrovinky;
 • mastné jedlo;
 • biely chlieb;
 • džem, cukor, med.

Okrem toho je žiaduce znížiť spotrebu:

 • soľ;
 • obličky, mozog, pečeň;
 • akýkoľvek kaviár;
 • vaječné žĺtky.

Je lepšie zvýšiť spotrebu chudej ryby, mäsa, odstredeného mlieka, fazule, ovsenej vločky a pohánky. Ak chcete obohatiť telo potrebnými vitamínmi a minerálnymi látkami, mali by ste venovať osobitnú pozornosť morským plodinám, ovocím, zelenine, bobuľkám, hubám, bylinkám, cesnaku, morskému kelu. Lekári odporúčajú pravidelne užívať kyselinu askorbovú a minerálnu vodu s bikarbonátom sodným pri vývoji vaskulárnej aterosklerózy.

Masážna terapia

V počiatočných štádiách ochorenia sa osvedčila terapeutická masáž so špeciálnymi masťami, ktoré zlepšujú prívod krvi do tepien. Postup je vykonávaný nielen odborníkmi, ale aj samotným pacientom pomocou krému "Troxevasin" alebo inej masti predpísanej ošetrujúcim lekárom. Vynikajúce predpovede poskytujú kombináciu masáže s fyzioterapiou. Rovnaké postupy sú vhodné na prevenciu ochorenia.

telocvik

Na základe histórie ochorenia môže phlebolog predpísať špeciálne cvičenie pre dolné končatiny. Terapeutické cvičenia zamerané na zlepšenie krvného zásobovania a posilnenie svalov nôh. Pridelené cvičenia sa vykonávajú v mierne tichom tempe a ich základom sú kývavé pohyby s nohami, ktoré posilňujú veľké a stredné svalové skupiny. V prvých štádiách liečby by mali byť zaťaženia mierne, aby slabé cievy nedostali mikrotrauma.

Liečba ľudových liečiv

Ateroskleróza nôh je úspešne liečená ľudovými prostriedkami. Ide o homeopatiu, čistenie nádob s bylinkami, použitie tinktúr, ktoré majú anestetický, protizápalový, antisklerotický účinok na dolné končatiny. Tu sú niektoré účinné ľudové recepty, ktoré pomáhajú s aterosklerózou obliterans:

 1. Vezmite do rovnakých rozmerov boky, hlohu, polovicu kvetov z moruše, nemorálne, počiatočné písmeno liečivé. Všetky zložky dôkladne premiešajte. Nalejte 2 polievkové lyžice. lyžičku pol litra vriacej vody, namočte 30 minút, prefiltrujte. Na 65 ml je potrebné užívať trikrát denne počas jedného mesiaca. Potom prestávkujte 10 dní a pokračujte v praní infúzie šesť mesiacov.
 2. Použite v malých dávkach materskej kašičky. Ráno a večer pred jedlom vezmite drogu na špičku noža a vezmite ho na mesiac. Tým sa zlepší metabolizmus cholesterolu.
 3. Zmiešajte tinktúru alkoholického propolisu s vodkovou infúziou hlohu v rovnakých podieloch. Pijte 3 krát denne, 30 kvapiek pred jedlom po dobu jedného mesiaca.

Chirurgická intervencia

Pri liečbe aterosklerózy dolných končatín sa lekári uchýlia k operácii. Existuje niekoľko typov operácií:

 1. Posunovanie, keď sa prietok krvi umelo obnoví presmerovaním pohybu krvi skratom.
 2. Protetika mŕtvej časti tepny.
 3. Trombendarterektómia, keď sa cholesterolové plaky odstránia z postihnutej cievy.
 4. Amputácia postihnutej končatiny počas pokročilého štádia ochorenia.

Metódy na diagnostiku aterosklerózy

Lekár môže počas externého vyšetrenia diagnostikovať aterosklerózu končatín, keď nastane silná alopécia (strata vlasov), silná koža, krehké nechty, zmena farby kože, v postihnutej oblasti sú trofické poruchy. Aj počas palpácie lekár upozorňuje na teplotu chodidla pacienta, pretože ateroskleróza je často teplotná asymetria.

Na objasnenie diagnózy pomocou moderného zariadenia: vykonávanie duplexného vyšetrenia krvných ciev, dopplerografia - neinvazívna metóda založená na použití ultrazvukových vĺn. Okrem toho lekár môže predpísať krvný test na cukor, biochémia, fluoroskopia so zavedením kontrastnej látky, MRI. V moderných podmienkach je možná presná diagnóza aterosklerózy dolných končatín v najskorších štádiách ochorenia.

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Liečba aterosklerózy nožných ciev

Pravidelne každý z nás cíti malú bolesť v nohách, ale spravidla ho nevenujeme pozornosť. Robíme to úplne márne, pretože nemôžeme hovoriť o únave alebo bežnej indispozícii, ale o vážnom ochorení. Jednou z nich je ateroskleróza ciev dolných končatín, najbežnejšia patológia, ktorá sa vyvíja v dospelosti, je približne 65-70 rokov.

Čo je skryté pri tejto chorobe?

Za aterosklerózy nohy sa rozumie ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje množstvo zmien - porušenie prechodu krvi cez periférne cievy, vznik tkanivového trofizmu atď. Najčastejšie ateroskleróza postihuje veľké tepny brušnej a hrudnej dutiny. To vedie k patologickým zmenám v popliteálnych, tibiálnych a femorálnych tepnách, pričom lúmen sa zmenšuje o viac ako 50-55%.

O vývoj choroby môže trvať viac ako desať rokov, počas ktorých bude sedieť pokojne vo vnútri.

Etapy aterosklerózy

Odborníci identifikujú niekoľko štádií vývoja patológie krvných ciev nohy. Prvá - predklinická - je sprevádzaná výrazným porušením metabolizmu lipidov (lipoidóza). V dolných končatinách sú bolesti, ale vyskytujú sa len po dlhej vzdialenosti a ťažkej fyzickej námahe.

Normálne a náchylné plavidlá

V druhom štádiu sa prvé príznaky aterosklerózy začínajú pociťovať - ​​nohy po rane 250 až 1000 m pošliapané. Tretie obdobie (kritická ischémia) sa vyznačuje výraznými symptómami ochorenia. Bolestivý syndróm sa objaví po 50 metroch pešo. V poslednej (štvrtej) fáze je koža nohy ovplyvnená trofickými vredmi, nekrózou (čiernou kožou) a gangrénou a ťažké nepohodlie v nohách sa vyskytuje dokonca aj v pokojnom stave, vrátane v noci.

Je dôležité. Ak sa liečba aterosklerózy dolných končatín nezačala ani v tomto štádiu, prípad sa môže skončiť v gangréne s amputáciou nohy.

Hlavné dôvody

Faktory vyvolávajúce vývoj tejto choroby môžu byť veľmi odlišné. Podarilo sa nám spojiť hlavné dôvody:

 • Fajčenie je hlavnou príčinou aterosklerózy. Nikotín obsiahnutý v tabaku vedie k arteriálnym spazmom a zabraňuje prechodu krvi cez cievy. Toto je priama cesta k tromboflebitíde a ateroskleróze;
 • nadváhou;
 • Časté konzumácie potravín bohatých na živočíšne tuky a zvyšovanie hladín cholesterolu;
 • Zdravotné problémy - cukrovka, znížená produkcia hormónov pohlavných hormónov a štítnej žľazy, arteriálna hypertenzia a iné;
 • Genetická predispozícia;
 • Chronický stresový zážitok;
 • Vysoký krvný tlak.
 • age;
 • Rodová príslušnosť - často muži s aterosklerózou nohy;
 • Znížená aktivita motora;
 • Veľký psycho-emocionálny stres;

Ako zjavné

Ako sme už povedali, ateroskleróza ciev dolných končatín sa dlhodobo nezobrazuje a potom sa okamžite objaví niekoľko vážnych problémov. Neexistuje žiadny jediný znak, ktorý by umožnil rozpoznať začínajúce ochorenie v čase? Samozrejme, existuje. Všetci sú pred vami:

 • Nepríjemnosť nohy;
 • Prerušovaná klaudikácia;
 • Zriedkavo - embólia alebo akútna trombóza;
 • Neustále chilliness a pocit vnútorného chladu;
 • Cyanóza a bledosť kože;
 • Kŕče - obzvlášť často v noci trápené;
 • Bolestivé pocity - od slabých po veľmi silné;
 • Nedostatok pulzácie na členku, poplitealnej fuse a na stehne;
 • Trofické javy, ktoré sa prejavujú exfoliáciou nechtov a výskytom vredov na prstoch a podpätkoch, ako aj vypadávanie vlasov na nohách;
 • Bolesť v končatinách, horšie pri chôdzi;
 • Cyanóza (lupus) kože.

Ako diagnostikovať

Včasná a správna diagnóza aterosklerózy ciev dolných končatín zohráva dôležitú úlohu, pretože s jej pomocou sa môžete dozvedieť o príčinách ochorenia a predpísať správnu liečbu. V nemocnici by ste mali rozhodne nasledovné konzultácie a postupy:

 • MR angiografia;
 • MSCT angiografia;
 • Meranie tlaku pomocou výpočtu indexu brachiálneho členku;
 • Periférna arteriografia;
 • Duplexné skenovanie periférnych artérií (USDG);
 • Pulzácia artérií končatín;
 • Konzultácia s cievnym chirurgom.

Tiež lekári zaznamenajú prítomnosť alebo absenciu trofických porúch na nohách, stanovujú vaskulárnu permeabilitu pomocou DS a USDG a počúvajú systolický šelest nad stenótnymi tepnami.

Nebolo by zbytočné vykonať ďalší malý test. Pacient potrebuje zdvihnúť nohy v polohe náchylnosti o 45 stupňov. Súčasne sa kolená nemôžu ohýbať. Počas postupu sa zaznamenáva miera blednutia na chodidlách nohy a celková únava chodidiel.

liečba

Liečba tejto závažnej a nebezpečnej choroby závisí od závažnosti a zložitosti jej symptómov. Môže to byť ľudová i tradičná. Diskutujeme o všetkých podrobnostiach každého z nich.

Všeobecná liečba

Ak chcete dosiahnuť pozitívne zmeny v boji proti ateroskleróze nožných ciev, pripravte sa na prísne vykonávanie odporúčaní odborníkov:

 • Postupujte podľa nízkej hladiny cholesterolu. Absolútne nemôžete jesť maslo, pasty, margarín, maslo, tučné mäso, klobásy, mliečne výrobky s vysokým percentom tuku, drobov, hranolčekov, alkoholu, pečivej múky, majonézy;
 • Upravte svoju váhu.
 • Prestať fajčiť a alkohol;
 • Choďte na pohodlnú a priestrannú obuv;
 • Buďte veľmi opatrní pri rezaní nechtov;
 • Nezabudnite starostlivo ošetriť všetky drobné zranenia nohy a chodidiel;
 • Zabráňte podchladeniu;
 • Použite dávkované cvičenie - prechádzajte miernym tempom aspoň polhodinu denne, plavete, cvičte na bicykli;
 • Liečba sprievodných ochorení - hypertenzia, cukrovka atď.

Prístup liečebnej liečby

Liečba aterosklerózy dolných končatín zahŕňa rad liekov a procedúr. Len ich môže predpísať kvalifikovaný lekár, preto navštívte nemocnicu.

Čo môže liečiť túto chorobu?

 • Protidoštičkové lieky (napríklad aspirín a reopolyglukín) - zabraňujú výskytu krvných zrazenín a slúžia ako najlepšia prevencia infarktu a mŕtvice;
 • Lieky, ktoré zvyšujú fyzickú aktivitu pacienta. Vďaka Pentoxifylline a Cilostazolu je chôdza prakticky bezbolestná a celkový prietok krvi v dolných končatinách je omnoho lepší;
 • Lieky s anti-trombocytovým účinkom - majú pozitívny účinok na obehový systém a znižujú hladinu cholesterolu v krvi;
 • Antikoagulanciá (warfarín, heparín) - nedovoľujú zrážaniu krvi v cievach, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Antispazmodiká (Drotaverín) - zmierňujú kŕče a zmierňujú bolesť;
 • Antibiotické masti (Oflokain, Delaskin, Levomekol, Dimexide) sa používajú v prítomnosti trofických vredov;
 • Lieky, ktoré zlepšujú výživu tkaniva (Zincteral);
 • Vazodilatátory (Vazonit, Agapurin, Vazaprostan, Pentoxifylline, Pentillin, Trenal);
 • vitamíny;
 • Fyzioterapeutické postupy - darsonvalizácia, elektroforéza s novokainom, hyperbarická oxygenácia.

Chirurgická liečba

Chirurgia - posledné opatrenie pri liečbe aterosklerózy dolných končatín. Spravidla je operácia predpísaná pre výraznú ischémiu a výskyt veľmi silných komplikácií.

V tomto prípade budeme diskutovať o nasledujúcich postupoch:

 • Posunovanie - vytvorenie ďalšej cesty pre prietok krvi okolo miesta zúženia tepny;
 • Balóniková angioplastika - zavedenie do dutiny cievy balónika, ktoré rozširuje arteriálny lúmen;
 • Stentácia tepien - v postihnutej nádobe je umiestnená trubicová vzpera, ktorá udržuje priemer tepny na požadovanej úrovni;
 • Endarterektómia - odstránenie postihnutej oblasti cievy spolu s aterosklerotickým plakom;
 • Autodermoplastika - používa sa na liečbu trofických vredov, ktoré sú zle podliehajúce miestnej terapii;
 • Protetika - nahradenie postihnutých častí tepny autovládnou alebo syntetickou nádobou;
 • Amputácia nekrotizovaného oddelenia nohy s následnou inštaláciou protézy.

Tradičné metódy liečby

Prebieha nekonvenčný prístup k liečbe aterosklerózy ciev dolných končatín, avšak v tomto prípade budete potrebovať radu skúseného odborníka. Pokiaľ ide o recepty, pred nami najviac efektívne a populárne možnosti.

Recept číslo 1 - tinktúra

 • Gaštan konský (ovocie) - 20 g;
 • Spoločný chmeľ - 45 g;
 • Svetlice v tvare svetlíka - 35 g;
 • Voda - v množstve 200 g kvapaliny na 2 g zmesi.
 1. Kombinujte bylinkovú zmes.
 2. Naplňte ju len vriacou vodou.
 3. Trvať na tri hodiny.
 4. Vezmeme si deň na ½ šálky.

Recept číslo 2 - odvar

 • Heřmánek (kvety) - 1 lyžička;
 • Rezeda - 1 lyžička;
 • Plantain - 1 lyžička;
 • Ľubovník bodkovaný - 1 lyžička;
 • Voda - 200 ml;
 • Sage - 1 lyžička.

Ak je to žiaduce, kompozícia sa môže mierne meniť:

 • Šalvia - 1 lyžička;
 • Plantain - 1 lyžička;
 • Ľubovník bodkovaný - 1 lyžička;
 • Churn - 1 lyžička;
 • Heřmánek (kvety) - 1 lyžička;
 • Voda - 200 ml.
 1. Pripojíme všetky komponenty.
 2. Naplňte zmes (1 polievková lyžica) vriacou vodou.
 3. Trvať na deň v tmavom skrini.
 4. Používame na aplikácie na nohy ráno a pred spaním. Pred postupom by sa mali nohy dôkladne umyť.

Recept číslo 3 - trenie

 • Olivový olej - 1 polievková lyžica. lyžice;
 • Rašelinový olej - 1 polievková lyžica. lyžička.
 1. Zmiešajte oba oleje.
 2. Túto zmes pretrepíme do postihnutej pokožky ako krém.
 3. Používame tri týždne.

Recept číslo 4

 • Kôprové semená (rozdrvené) - 1 polievková lyžica. lyžice;
 • Vriaca voda - 200 ml.
 1. Naplňte kopr iba vriacou vodou.
 2. Dávame čas na trvanie.
 3. Pijeme štyri čajové lyžičky štyrikrát denne.

Recept číslo 5

 • Koreň elecampanu (suchý) - 20 g;
 • Tinktura propolisu (20%) - 100 ml;
 • Alkohol - 100 ml.
 1. Rozdrviť koreň elecampanu a naliať ho do fľaše tmavého skla.
 2. Trvajte 20 dní v tmavom skrini.
 3. Pridajte tinktúru propolisu.
 4. Dávame trikrát denne s 25 - 30 kvapkami.

Recept číslo 6

 • Rowanová kôra - 400 g;
 • Voda - 1 l.
 1. Vyplňte kôru horského popola s 1 litrom vriacej vody.
 2. Kuchajte 2 hodiny na pokojnom ohni.
 3. Dajte chlad a prefiltrujte cez gázu, zložitej v niekoľkých vrstvách.
 4. Pili sme pred jedlom.

Ateroskleróza nôh ciev je vážnou a veľmi nebezpečnou chorobou, ktorá vyžaduje naliehavé a kvalifikované opatrenia. Len v tomto prípade môžeme dúfať, ak nie absolútne oživenie, aspoň pre výrazné zlepšenie zdravia.

Ateroskleróza obliterans

Ateroskleróza obliterans - okluzívna stenótická lézia artérií dolných končatín, čo vedie k zlyhaniu obehu s rôznou závažnosťou. Ateroskleróza obliterans sa prejavuje chilliness, necitlivosť nohy, prerušované klaudikácie, bolesť a trofické poruchy. Základom diagnózy aterosklerózy obliterans je periférna angiografia, ultrazvukové vyšetrenie artérií, MRA a MSCT angiografia. Konzervatívna liečba aterosklerózy obliterans sa uskutočňuje analgetikami, antispazmodikami, antiagregačnými činidlami. Medzi chirurgické metódy patrí protetika, endarterektómia, tromboembolikómia, balónová angioplastika, bypass.

Ateroskleróza obliterans

Ateroskleróza obliterans - chronické ochorenie periférnych artérií, charakterizované ich okluzívnou léziou a vyvolaním ischémie dolných končatín. V kardiológii a vaskulárnom chirurgickom zákroku je považovaná za hlavnú klinickú formu aterosklerózy (tretia frekvencia po IHD a chronickej cerebrálnej ischémii). Obliterujúca ateroskleróza dolných končatín sa vyskytuje v 3-5% prípadov, hlavne u mužov starších ako 40 rokov. Okluzívna stenótická lézia často postihuje veľké cievy (aortu, ilické tepny) alebo tepny strednej kalibry (popliteálne, tibiálne, femorálne). Pri ateroskleróze obliterány artérií horných končatín je obvykle ovplyvnená podkľúčová artéria.

Príčiny aterosklerózy obliterans

Obliterácia aterosklerózy je prejavom systémovej aterosklerózy, a preto jej výskyt súvisí s rovnakými etiologickými a patogénnymi mechanizmami, ktoré spôsobujú aterosklerotické procesy akejkoľvek inej lokalizácie.

Podľa moderných konceptov dyslipidémia, zmeny v stave cievnej steny, poškodenie funkcie receptorového aparátu, dedičný (genetický) faktor prispievajú k aterosklerotickej vaskulárnej lézii. Hlavné patologické zmeny pri odstraňovaní aterosklerózy ovplyvňujú intimitu tepien. Okolo ohniska lipoidózy dochádza k rastu a dozrievaniu spojivového tkaniva, čo sprevádza tvorba vláknitých plátov, vrstvenie krvných doštičiek a fibrínových zrazenín.

Pri narušenom krvnom obehu a nekróze plakov sa vytvárajú dutiny, ktoré sú naplnené tkanivovým detritom a aterotomatou hmotou. Ten sa môže preniknúť do lúmenu tepny a môže vstúpiť do distálneho krvného obehu a spôsobiť cievnu embóliu. Depozícia vápenatých solí v zmenených vláknitých plátoch dokončuje obliterujúcu léziu ciev, čo vedie k ich obštrukcii. Stenóza artérií pre viac ako 70% normálneho priemeru vedie k zmene ukazovateľov prírody a rýchlosti prietoku krvi.

Medzi faktory predisponujúce k výskytu obťažujúcej aterosklerózy patrí fajčenie, konzumácia alkoholu, zvýšený cholesterol v krvi, dedičná predispozícia, nedostatok fyzickej aktivity, preťaženie nervov, menopauza. Ateroskleróza obliterans sa vyvíja častejšie v prítomnosti súvisiacich ochorení, ako je arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus (diabetická makroangiopatia), obezita, hypotyreóza, tuberkulóza, reumatizmus. Lokálne faktory, ktoré prispievajú k okluzívno-stenóznej lézbe tepien, zahŕňajú predtým omrzliny, poranenia nôh. Takmer u všetkých pacientov s aterosklerózou obliterans sa zistila ateroskleróza srdca a mozgových ciev.

Klasifikácia aterosklerózy obliterans

Pri obchádzaní aterosklerózy dolných končatín sa rozlišujú 4 etapy:

 • 1 - bezbolestná chôdza je možná na vzdialenosť viac ako 1000 m. Bolesť nastáva len pri ťažkej fyzickej námahe.
 • 2a - bezbolestná chôdza vo vzdialenosti 250-1000 m.
 • 2b - bezbolestná chôdza vo vzdialenosti 50-250 m.
 • 3 - fáza kritickej ischémie. Vzdialenosť bezbolestnej chôdze je menšia ako 50 m. Bolesť sa vyskytuje aj v pokoji a v noci.
 • 4 - fázové trofické poruchy. Na miestach päty a na prstoch sú oblasti nekrózy, ktoré môžu neskôr spôsobiť gangrénu končatiny.

Pri zohľadnení lokalizácie okluzívno-stenózneho procesu existujú: aterosklerózne obliterány segmentu aortoilia, femoral-popliteal segment, popliteal a tibiálny segment, multipodlažná arteriálna lézia. Z povahy lézie vylučujú stenózu a oklúziu.

Podľa prevalencie obliterujúcej aterosklerózy femorálnych a popliteálnych artérií existujú typy V okluzívnych stenóznych lézií:

 • I - obmedzená (segmentálna) oklúzia;
 • II - časté poškodenie povrchovej femorálnej artérie;
 • III - spoločná oklúzia povrchových femorálnych a popliteálnych artérií; plocha trifurkácie popliteálnej artérie je priepustná;
 • IV - úplné zničenie povrchovej femorálnej a popliteálnej artérie, zničenie vidlice popliteálnej artérie; priechodnosť hlbokej femorálnej tepny nie je zlomená;
 • V - okluzívna-stenótická lézia segmentu femuru-popliteal a hlbokej femorálnej artérie.

Varianty okluzívnych stenóznych lézií segmentu popliteal-tibial v obliteranoch aterosklerózy sú reprezentované typom III:

 • I - obliterácia popliteálnej artérie v distálnej časti a tibiálnych artérií v počiatočných sekciách; je zachovaná priechodnosť 1, 2 alebo 3 artérií holennej kosti;
 • II - vymazanie artérií nohy; vzdialená časť popliteálnych a tibiálnych artérií je prijateľná;
 • III - obliterácia popliteálnych a tibiálnych artérií; jednotlivé časti tepien nohy a chodidla sú prijateľné.

Symptómy aterosklerózy obliterans

Po dlhú dobu je vylučovanie aterosklerózy asymptomatické. V niektorých prípadoch je jeho prvým klinickým prejavom akútna trombóza alebo embólia. Zvyčajne sa postupne objavuje okluzívno-stenózna lézia artérií končatín. Počiatočné prejavy aterosklerózy obliterans zahŕňajú chilliness a necitlivosť v nohách, zvýšenú citlivosť nohy na chlad, "plazenie", horiace kože. Čoskoro dochádza k bolestiach lýtkových svalov pri chôdzi na dlhé vzdialenosti, čo naznačuje zúženie ciev a zníženie prívodu krvi do tkanív. Po krátkej zastávke alebo odpočinku sa bolesť znižuje, čo pacientovi umožní pokračovať v pohybe.

Intermitentný syndróm klaudikácie alebo periférnej ischémie je najtrvalejšou a najčastejším znakom aterosklerózy obliterans. Spočiatku, bolesť nútený, aby pacient zastaví len pri chôdzi na značnú vzdialenosť (1000 m alebo viac), a potom sa stále viac a viac, každý 100-50 m. Posilnenie lýtkových svaloch pri chôdzi pozorované počas výstupu do kopca alebo po schodoch. Pri Lericheovom syndróme - aterosklerotických zmenách v aorto-ilickom segmente sa bolesť lokalizuje vo svaloch hýždi, stehien a bedrovej oblasti. U 50% pacientov sa oklúzia aorta-ilického segmentu prejavuje impotenciou.

Ischémia tkanív v ateroskleróze obliterans je sprevádzaná zmenou farby kože dolných končatín: na začiatku ochorenia sa koža stáva bledou alebo slonovinou; v neskorších štádiách vylúčenia aterosklerózy, nohy a prsty nadobúdajú fialovo-modravé sfarbenie. Existuje atrofia podkožného tkaniva, vypadávanie vlasov na nohách a stehnách, hyperkeratóza, hypertrofia a vrstvenie nechtov. Známky hroziacej gangrény sú výskyt nehojacích trofických vredov v dolnej tretine nohy alebo chodidla. Najmenšie poškodenie (modriny, škrabance, odreniny, mozoly) ischemickej končatiny môže viesť k vzniku nekrózy a gangrény kože.

Vo všeobecnosti sa scenár priebehu aterosklerózy obliterans môže rozvíjať tromi spôsobmi. Pri akútnej forme obštrukcie aterosklerózy (14%) dochádza k rýchlemu zvýšeniu obturacie segmentu tepien, trofické poruchy až po gangrénu sa rýchlo a rýchlo rozvíjajú. Pacienti potrebujú urgentnú hospitalizáciu a amputáciu končatiny. U približne 44% pacientov sa klinika aterosklerózy obliterans vyvíja subakútne a pokračuje v opakovaných sezónnych exacerbáciách. V tomto prípade sa uskutočňuje priebeh ambulantnej a ambulantnej liečby, čo umožňuje spomaliť postup zničenia aterosklerózy. Chronická forma obštrukcie aterosklerózy (42%) prebieha pomerne priaznivo: v dôsledku dobre zachovanej priechodnosti veľkých ciev a vyvinutej siete zábran, trofické poruchy chýbajú dlho. S touto klinickou možnosťou má ambulantná liečba dobrý terapeutický účinok.

Diagnóza aterosklerózy obliterans

Algoritmus diagnostického vyšetrenia pacienta s podozrením na konzultácii s aterosklerózou zahŕňa cievne chirurg, stanovenie pulzácie tepien, meranie krvného tlaku s výpočtom členok-paže indexu UZDG (duplexné skenovanie) periférnych artérií, periférne artériografia, MDCT angiografia a MR angiografia.

Pri ateroskleróze obliterans je pulzácia pod oklúznym miestom oslabená alebo chýba a systolický šelest sa počuje nad stenózami tepien. Ovplyvnená končatina je zvyčajne chladná na dotyk, bledšia než naopak, s výraznými príznakmi svalovej atrofie, v ťažkých prípadoch s trofickými poruchami.

USDG a DS umožňuje určiť arteriálnu priepustnosť a úroveň oklúzie, aby sa stanovil stupeň dodávania krvi v distálnych častiach postihnutej končatiny. Pomocou periférnej angiografie s obliterujúcou aterosklerózou sa stanovuje rozsah a stupeň okluzívnej stenóznej lézie, povaha vývoja kolaterálnej cirkulácie a stav distálnej arteriálnej lôžka. Tomografická tomografická štúdia (MSCT alebo MR angiografia) potvrdzuje výsledky röntgenovej kontrastnej angiografie.

Diferenciálna diagnostika aterosklerotických lézií sa vykonáva vymazanie endarteritida thromboangiitis obliterans, Raynaudova choroba a syndróm, sedacieho nervu neuritídu, roztrúsená skleróza Mönckeberg.

Liečba aterosklerózy obliterans

Pri výbere liečebných metód pre aterosklerózu obliterans sa vedie prevalencia, štádium a povaha ochorenia. Môžu sa použiť lieky, fyzioterapia, sanatórium, ako aj angiosurgická liečba.

Na spomalenie progresie aterosklerotických zmien v artériách je potrebné eliminovať rizikové faktory - korekciu arteriálnej hypertenzie, poruchy metabolizmu sacharidov a lipidov, odvykanie od fajčenia. Účinnosť vaskulárnej terapie pre aterosklerózu obliterans závisí od dodržiavania týchto opatrení.

Medikamentózna liečba sa vykonáva vymazanie ateroskleróza lieky, ktoré znižujú agregáciu červených krviniek (reopoliglyukina infúzie, dextrán, pentoxifylín), antitrombotiká (acetylsalicylová-TA), spazmolytiká (papaverín, xantinol nikotinát, drotaverín) vitamíny. Na zmiernenie syndrómu bolesti sa používajú analgetiká, perirenálne a paravertebrálne blokády. Pri akútnej oklúzii (embólia alebo trombóza), uvedené podávanie antikoagulanciá (subkutánne a intravenózne heparín) a trombolytiká (intravenózna streptokináza, urokináza).

Z liečba nelékové arteriosklerózy obliterans nájde uplatnenie hyperbarická oxygenácie, fyzioterapia (elektroforéza, UHF, magnetické, interferenčné) a balneoterapiu (sírovodík, ihličnany, radón, bublinkové kúpele, bahenné kúpele), ozón, ILIB. Pri tvorbe trofických vredov sú bandážované s liekmi miestneho pôsobenia.

Chirurgická liečba aterosklerózy v štádiu 2-3 sa môže uskutočniť pomocou endovaskulárnej alebo otvorenej chirurgie. Metódy dolné končatiny revaskularizácia by mala obsahovať dilatáciu / zavedenie stentu postihnutých tepien, endarterektomie, thromboembolectomy, bypass (aorty-femorálne, aorta-bedrové-femorálne, bedrové-femorálne, stehenné-femorálne, axilárny-femorálne, subclavia, femorálne, stehenné-tibie, femoral-popliteal, manévrovací posun), protetiky (nahradenie) postihnutej cievy syntetickou protézou alebo autoveróznou, profundoplastikou, arterializáciou žíl chodidiel.

Paliatívne zákroky na obštrukciu aterosklerózy sa vykonávajú, keď radikálna chirurgická liečba nie je možná a sú zamerané na zvýšenie sekundárnej cirkulácie postihnutej končatiny. Patrí medzi bedrový sympatektómia, revascularizing osteotrepanation, periarterial sympatektómia a ďalšie. V kroku 4 vymazanie ateroskleróza často ukazuje, amputácii končatiny na optimálnej úrovni, s ohľadom na hranice ischemických porúch.

Prognóza a prevencia obličiek aterosklerózy

Ateroskleróza obliterans - vážna choroba, ktorá zaberá 3. miesto v štruktúre úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby. Pri ateroskleróze obliterans existuje veľké nebezpečenstvo vzniku gangrény, ktorá si vyžaduje vysokú amputáciu. Prognóza ochorenia končatiny končatín je z veľkej časti určovaná prítomnosťou iných foriem aterosklerózy - mozgovej, koronárnej. Priebeh aterosklerózy obliterans je spravidla nepriaznivý u osôb s diabetes mellitus.

Medzi všeobecné preventívne opatrenia patrí eliminácia rizikových faktorov aterosklerózy (hypercholesterolémia, obezita, fajčenie, fyzická nečinnosť atď.). Je mimoriadne dôležité, aby sa zabránilo zraneniam chodidiel, hygienickej a preventívnej starostlivosti o nohy a pohodlnej obuvi. Systematické kurzy konzervatívnej terapie na zmiernenie aterosklerózy, ako aj včasná rekonštrukčná chirurgia vám umožnia zachrániť končatinu a výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov.

Ateroskleróza ciev v nohách: výskyt, liečba, prognóza

Ateroskleróza ciev dolných končatín je jednou z najzávažnejších a najnebezpečnejších ochorení dolných končatín. Je charakterizovaná tým, že v dôsledku zablokovania krvných ciev aterosklerotickými plakmi alebo krvnými zrazeninami dochádza k čiastočnému alebo úplnému zastaveniu prietoku krvi v dolných končatinách.

Pri ateroskleróze dochádza k zúženiu (stenóze) alebo úplnému prekrytiu (oklúzii) lumenov ciev, ktoré dodávajú krv do dolných končatín, čo zabraňuje normálnemu toku krvi do tkanív. S arteriálnou stenózou vyššou ako 70% dochádza k výraznej zmene ukazovateľov rýchlosti a charakteru krvného toku, dochádza k nedostatočnému dodávaniu krvi do buniek a tkanív kyslíkom a živinami a normálne prestáva fungovať.

Porážka tepien vedie k bolesti v nohách. V prípade progresie ochorenia, ako aj pri nedostatočnej alebo nesprávnej liečbe sa môžu objaviť trofické vredy alebo dokonca nekróza končatín (gangréna). Našťastie sa to stáva pomerne zriedka.

Aterosklerózne obliterány dolných končatín sú veľmi časté ochorenie krvných ciev nohy. Najvyšší počet prípadov sa zistil vo vekovej skupine staršej ako 60 rokov - 5-7%, vo veku 50-60 rokov - 2-3% a 40-50 rokov - 1%. Aterosklerózu možno diagnostikovať aj u mladších ľudí - u 0,3% z nich ľudia vo veku 30 až 40 rokov ochorejú. Je pozoruhodné, že muži trpia aterosklerózou 8 krát častejšie ako ženy.

Fakt: Fajčiari mužov nad 50 rokov majú najväčšie riziko, že dostanú obštrukciu aterosklerózy.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Hlavnou príčinou aterosklerózy je fajčenie. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje spazmus tepien, čím zabraňuje prechodu krvi cez cievy a zvyšuje riziko krvných zrazenín v nich.

Ďalšie faktory vyvolávajúce aterosklerózu artérií dolných končatín, ktoré vedú k skoršiemu výskytu a závažnému priebehu ochorenia:

 • zvýšené hladiny cholesterolu s častou konzumáciou potravín bohatých na živočíšne tuky;
 • vysoký krvný tlak;
 • obezita;
 • genetická predispozícia;
 • diabetes mellitus;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • častý stres.

Varovanie! Nebezpečenstvo omrzliny alebo dlhodobé ochladzovanie nohy, prenášané v mladom veku omrzliny, môže byť tiež rizikovým faktorom.

Symptómy aterosklerózy nohy

Hlavným príznakom, ktorý treba venovať pozornosť, je bolesť v nohách. Najčastejšie dochádza k bolesti pri chôdzi vo svaloch lýtka a svalov stehien. Pri pohybe svalov dolných končatín sa zvyšuje potreba arteriálnej krvi, ktorá dodáva kyslík do tkanív. Počas cvičenia zúžené tepny nemôžu plne uspokojiť potrebu tkanív pre arteriálnu krv, ktorá v nich spôsobuje hladovanie kyslíka a prejavuje sa vo forme intenzívnej bolesti. Na začiatku ochorenia prechádza bolesť pomerne rýchlo, keď cvičenie prestane, ale potom sa opäť vráti s pohybom. Existuje takzvaný syndróm prerušovaného klaudikácie, ktorý je jedným z hlavných klinických príznakov ateroskleróznych obliteranov artérií dolnej končatiny. Bolesť v svaloch stehien sa nazýva bolesť typu vysokej prerušovanej klaudikácie a bolesti v teliách nohy sa nazývajú bolesti typu nízkeho prerušovaného klaudikácie.

V starobe je takáto bolesť ľahko zamenená s bolestivými pocitmi v kĺboch ​​spojených s artrózou a inými ochoreniami kĺbov. Artróza je charakterizovaná nie svalovými, ale špecificky artikulárnymi bolesťami, ktoré majú najvyššiu intenzitu na začiatku pohybu a potom trochu oslabujú, keď pacient "kráča".

Okrem bolesti svalov nôh počas chôdze môže obliterácia aterosklerózy artérií dolných končatín spôsobiť u pacientov nasledujúce príznaky (jeden alebo niekoľko naraz):

 1. Chilliness a necitlivosť v nohách, zhoršené lezenie po schodoch, chôdze alebo iné zaťaženie.
 2. Teplotné rozdiely medzi dolnými končatinami (noha ovplyvnená aterosklerózou ciev je zvyčajne mierne chladnejšia ako zdravá).
 3. Bolesť v nohe bez fyzickej námahy.
 4. V oblasti nohy alebo dolnej tretiny nohy sa nenachádzajú rany alebo vredy.
 5. Na prstoch a nohách sa vytvárajú tmavé prsty.
 6. Ďalším príznakom aterosklerózy môže byť zmiznutie pulzu na tepnách dolných končatín - za vnútorným členkom, v popliteálnej fúzii, na stehne.

Etapy choroby

Podľa existujúcej klasifikácie arteriálnej vaskulárnej insuficiencie nohy môžu byť uvedené príznaky rozdelené do 4 štádií vývoja ochorenia.

 • I. fáza - bolesť v nohách, ktorá sa objavuje až po veľkej fyzickej námahe, napríklad pri chôdzi na dlhé vzdialenosti.
 • Stupeň IIa - bolesť pri chôdzi na pomerne krátkych vzdialenostiach (250-1000 m).
 • Stupeň IIb - vzdialenosť od bezbolestnej chôdze klesá na 50 - 250 m.
 • Štádium III (kritická ischémia) - bolesť nohy sa vyskytuje pri chôdzi na vzdialenosť menšiu ako 50 m. V tomto štádiu môže začať bolesť svalov dolných končatín aj vtedy, ak je pacient v kľude, hlavne v noci. Na zmiernenie bolesti pacienti majú tendenciu znižovať nohy z lôžka.
 • V tomto štádiu sa vyskytujú trofické vredy. Zvyčajne sa na oblasť prstov alebo päty objavujú oblasti zakalenia pokožky (nekróza). V budúcnosti môže viesť k vzniku gangrény.

Aby nedošlo k vylúčeniu aterosklerózy do extrémneho štádia, je dôležité diagnostikovať ju včas a vykonať liečbu v lekárskej inštitúcii.

Liečba aterosklerózy dolných končatín

Toto ochorenie vyžaduje individuálny individuálny liečebný režim pre každého jednotlivého pacienta. Liečba aterosklerózy dolných končatín závisí od štádia ochorenia, jeho trvania, stupňa poškodenia krvných tepien. Okrem toho sa pri diagnostike a príprave klinického obrazu tiež zohľadňuje prítomnosť sprievodných ochorení u pacienta.

Ak sa v počiatočnom štádiu zistí oneskorenie aterosklerózy, môže stačiť eliminovať rizikové faktory na zlepšenie stavu. V tomto prípade pomôžte:

 1. Povinné zastavenie fajčenia a iné zlé návyky.
 2. Dietetické diéty a zníženie hladiny cholesterolu.
 3. S nadváhou alebo obezitou - korekcia hmotnosti.
 4. Udržujte normálny krvný tlak na úrovni maximálne 140/90 mm Hg. Art.
 5. Pravidelná fyzická aktivita (chôdza, bazén, cvičebný bicykel atď.).
 6. Pre pacientov s diabetes mellitus - kontrola hladiny cukru v krvi.

Pri ateroskleróze plavidiel je prísne zakázané používať nasledujúce produkty: maslo, margarín, masť, margarín, mastné mäso, klobásy, koláče, vedľajšie produkty, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, opekané zemiaky, zmrzlina, majonéza, pečenie múky.

Dôležité: Sedavý spôsob života znižuje pružnosť krvných ciev a urýchľuje progresiu ochorenia.

V iných štádiách liečby aterosklerózy ciev dolných končatín sa používajú nasledujúce metódy:

 • konzervatívny;
 • Endovaskulárne (minimálne invazívne);
 • Operatívny.

Konzervatívna liečba

Môže sa použiť aj v počiatočnom štádiu ochorenia, ako aj v prípadoch, keď stav pacienta neumožňuje použitie iných metód (komplikácie s komorbiditou). Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov, fyzioterapiu a zahŕňa pneumopresúru, dávkovanie chôdze a fyzikálnu terapiu.

Lieky, ktoré úplne obnovujú normálny krvný obeh v blokovanej tepne a liečia aterosklerózu, bohužiaľ ešte neexistujú. Liečba liekov môže poskytnúť len podporu a ovplyvniť malé cievy, ktorými prechádza krv okolo zablokovanej časti tepny. Liečba liekov je zameraná na rozšírenie týchto "riešení" a na kompenzáciu nedostatočného prekrvenia.

Špeciálne lieky sa používajú na zmiernenie kŕčov z malých arteriálnych ciev, zriedia krv a chránia steny tepien pred ďalšími poškodeniami, z ktorých niektoré musia byť opité a iné by sa mali užívať neustále.

Okrem liekov sú pacientom predpísané pneumopressoterapia - masáž mäkkých tkanív nohy pomocou špeciálneho zariadenia. Pomocou striedavého nízkeho a vysokého tlaku v manžeti, ktoré sa nosia na končatine, sa rozširujú periférne tepny, prietok krvi do kože, svalov a podkožného tkaniva sa zvyšuje a stimulujú sa krvné cievy.

Endovaskulárna liečba

Najbežnejšou metódou liečby aterosklerózy ciev nohy sú endovaskulárne metódy - arteriálna stentácia, balónová dilatácia, angioplastika. Umožňujú obnoviť normálny krvný obeh v cievnej nádobe bez operácie.

Vykonajte také postupy na röntgenových snímkach, na špeciálnych zariadeniach. Nakoniec položili na pacientovu nohu tlak a on musí byť držaný v posteli 12-18 hodín.

Chirurgická liečba

Ak sú okludované tepny v nohách príliš dlhé na endovaskulárne techniky, na obnovenie krvného obehu v nohách sa používa jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov:

 1. Protetika arteriálneho miesta s umelou cievou (aloproteza);
 2. Posunovanie - obnovenie toku krvi presmerovaním pohybu krvi cez umelú cievu (skrat). Časť saphenóznej žily samotného pacienta sa môže použiť ako skrat;
 3. Trombendarterektómia - odstránenie aterosklerotického plaku z postihnutej tepny.

Foto: operácia na odstránenie povlaku z postihnutej nádoby.

Chirurgické techniky môžu byť kombinované alebo doplnené inými typmi operácií. Ak sa operácia uskutočňuje vo štvrtom štádiu ochorenia, keď sa už objavili mŕtve zóny, uskutoční sa chirurgické odstránenie týchto miest a uzatvorenie trofických vredov s kožným štepom.

Ak klesne ateroskleróza do extrémneho štádia, keď pacient vyvinul gangrénu dolných končatín a je už nemožné obnoviť prietok krvi, vykoná sa amputácia nohy. Niekedy sa stáva jediným spôsobom, ako zachrániť život pacienta.

Ako sa vyvarovať tejto choroby?

Prevencia aterosklerózy zahŕňa v prvom rade:

 • Odvykanie od fajčenia.
 • Správna výživa, bez cholesterolu.
 • Fyzická aktivita.

Sú to tri veľryby, ktoré znižujú riziko aterosklerózy ciev dolných končatín. Nemusíte sa vyčerpať s cvičením, môžete len robiť každodenné prechádzky a robiť gymnastiku pre nohy. Okrem toho ako profylaktický prostriedok pomáha špeciálna akupresúra a recepty tradičnej medicíny.

Prečítajte si viac o komplexnej prevencii aterosklerózy, prečítajte si tu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvácanie z mozgu

Krvácanie mozguNikto, ktorý by mohol zaistiť zdravotné problémy, môže v takmer každom prípade vyskytnúť aj rozsiahle krvácanie do mozgu. Ak chcete byť ozbrojení v prípade takejto okolnosti, je potrebné poznať príčiny, príznaky a skutočne to, čo je plné krvácania.

Výskum na PTI a MNO: kto je odporúčaný a čo ukazuje taký krvný test

Analýza PTI (protrombínový index) a INR (medzinárodný štandardizovaný postoj) umožňuje vyvodiť závery o tom, či systém zrážania krvi funguje dobre alebo zle.

Zvýšená ESR: čo hovorí

Krvný test pre ESR sa vyznačuje jeho jednoduchosťou a lacnosťou, a preto sa mnohí lekári často obrátia na to, keď potrebujú pochopiť, či existuje zápalový proces. Čítanie a interpretácia výsledkov však nie je jednoznačné.

MCV v teste krvi - znížené, čo robiť?

obsah
Čo je MCV v teste krvi?
MCV znížené - príčiny.Priemerný objem červených krviniek MCV (stredný korpuskulárny objem) je dôležitým ukazovateľom červenej krvi, stanovený automatickým hemoanalyzátorom vo všeobecnom krvnom teste.

Ako odpovedať na výbušnú nádobu v oku

O patologických zmenách, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela, ľudia nevedia o chvíli zhoršenia zdravia.Zmeny, ktoré sa vyskytujú na vonkajších okrajoch oka alebo okolo neho, sa stávajú viditeľnými, akonáhle sa priblížite k zrkadlu.

Ateroskleróza dolných končatín: tri príčiny, zákerné príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete, že podstatou tejto choroby je ateroskleróza ciev dolných končatín, prečo sa objavuje patológia. Kto je najčastejšie chorý, ako môžete diagnostikovať a liečiť ochorenie.