Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Operáciou bypassu koronárnej artérie sa rozumie chirurgická operácia na aterosklerotických cievach srdca (koronárnych artériách) zameraných na obnovenie ich priechodnosti a krvného obehu tým, že sa vytvárajú umelé cievy, ktoré obchádza zúžené úseky, vo forme posunov medzi aortou a zdravou časťou koronárnej artérie.

Táto intervencia je vykonávaná srdcovými chirurgmi. Je to ťažké, ale vďaka modernému zariadeniu a pokročilému operačného vybavenia špecialistov sa úspešne vykonáva vo všetkých klinikách kardiochirurgie.

Podstata operácie a jej typy

Podstatou a významom chirurgie bypassu koronárnej artérie je vytvorenie nových, obtokových cievnych ciest na obnovenie prívodu krvi do myokardu (srdcového svalu).

Táto potreba vzniká v chronických formách ischemickej choroby srdca, v ktorej sú aterosklerotické plaky uložené vo vnútri lumenu koronárnych artérií. To spôsobuje buď zúženie alebo úplné upchanie, ktoré narúša prívod krvi do myokardu a spôsobuje ischémiu (hladovanie kyslíkom). Ak krvný obeh nie je obnovený včas, ohrozuje prudkým poklesom pracovnej kapacity pacientov v dôsledku bolesti srdca počas akéhokoľvek cvičenia, ako aj vysokým rizikom srdcového infarktu (smrť srdcovej oblasti) a smrťou pacienta.

Pomocou chirurgie bypassu koronárnej artérie je možné úplne vyriešiť problém narušeného krvného obehu v myokarde pri ischemickej chorobe spôsobenej zúžením srdcových artérií.

Počas zásahu sa vytvárajú nové vaskulárne správy - posuny nahrádzajú nesolventné vlastné tepny. Ako takéto posuny sa používajú fragmenty (asi 5-10 cm) od tepien predlaktia alebo povrchové žily stehna, ak nie sú ovplyvnené kŕčovými žilami. Jeden koniec takejto posunovej protézy je šitý z vlastných tkanív do aorty a druhý do koronárnej artérie pod miestom zúženia. Tak môže krv prúdiť bez prekážok na myokard. Počet prekrývajúcich sa výhybiek počas jednej operácie - od jedného do troch - čo závisí od toho, koľko srdcových tepien je ovplyvnených aterosklerózou.

Druhy chirurgie bypassu koronárnej artérie

Etapy intervencie

Úspech akéhokoľvek chirurgického zákroku závisí od dodržania všetkých požiadaviek a správnej implementácie každého nasledujúceho obdobia: predoperačné, operatívne a pooperačné. Vzhľadom na to, že intervencia chirurgie bypassu koronárnej artérie zahŕňa manipuláciu priamo na srdci, vôbec tu nie sú žiadne drobnosti. Dokonca aj operácia ideálne vykonaná chirurgom môže byť odsúdená na zlyhanie z dôvodu zanedbania sekundárnych pravidiel prípravy alebo pooperačného obdobia.

Všeobecný algoritmus a cesta, ktorú musí každý pacient podstúpiť počas operácie bypassu koronárnej artérie, je uvedený v tabuľke:

Operácia bypassu koronárnej artérie

Kardiovaskulárne ochorenia sú naďalej najnaliehavejším problémom modernej medicíny, a to tak v Rusku, ako aj v iných krajinách sveta. Hlavným miestom medzi nimi je koronárna choroba srdca (CHD) a je jednou z hlavných príčin postihnutia a smrti. Príčina, ako je známe, je aterosklerotická lézia koronárnych ciev, v dôsledku čoho dochádza k zníženiu prietoku krvi do srdcového svalu. Existujú lekárske a chirurgické metódy liečby tejto patológie. V počiatočnom štádiu choroba koronárnych artérií podlieha lekárskej korekcii, avšak v neskorších štádiách je potrebné uchýliť sa k chirurgickým metódam liečby.

Dnes je chirurgia bypassu koronárnej artérie (CABG) jednou z najefektívnejších a zároveň náročných a drahých operácií koronárnej artérie. Vykonáva sa v prípadoch, keď liečba drogami a minimálne invazívne chirurgické zákroky, ako napríklad balónová angioplastika so stentovaním, nevedú k správnemu účinku. Počet vykonaných operácií ročne roste, čo súvisí s rozšírením indikácií pre túto liečbu.

Koronárna bypass - chirurgický výkon, ktorý je založený na obnovenie normálneho prietoku krvi do srdcového svalu cez skratov pomocou okľúk z aorty do koronárnych tepien, aby sa vyhla postihnuté (zúžený), časť nádoby, ktoré sa živia na srdce.

Existuje niekoľko typov chirurgie bypassu koronárnej artérie:

• Na nepracujúcom srdci pomocou zariadenia srdca a pľúc (IC). V tomto prípade je srdce zastavené a jeho funkcia pri prívode krvi všetkým orgánom dočasne preberá prístroj.

• Na pracovnom srdci. Zložitá chirurgia, ale riziko komplikácií je oveľa nižšie a pacient sa zotavuje oveľa rýchlejšie.

• Endoskopické s minimálnymi chirurgickými rezmi s použitím alebo bez infračerveného zariadenia.

Podľa typu šuniek je rozdelený na:

• Operácia bypassu u pacientov s koronárnou artériou - používa sa časť vnútornej hrudnej tepny
• Autoarteriálna bypassová chirurgia koronárnej artérie - časť radiálnej artérie sa vyznačuje.
• Autovládne posunovanie - časť povrchovej žily, ktorá sa odoberá z dolnej končatiny (stehna alebo holennej kosti).

Aj počas prevádzky je možné použiť jeden alebo viacero skratiek, zvyčajne až päť.

Indikácie pre chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie

• prítomnosť stenózy ľavej koronárnej artérie o 50% alebo viac.
• Zvrat dvoch hlavných koronárnych artérií s účinkom prednej medzikomorovej vetvy.
• Liečba troch hlavných koronárnych artérií v kombinácii s dysfunkciou ľavej komory (ejekčná frakcia ľavej komory 35-50% podľa echokardiografie).
• Poškodenie jednej alebo dvoch koronárnych artérií, za predpokladu, že angioplastika nie je možná kvôli komplexnej anatómii ciev (silná kožu)
• Komplikácie počas perkutánnej koronárnej angioplastiky. Disekcia (disekcia) alebo akútna oklúzia (zablokovanie) koronárnej artérie je tiež indikáciou pre naliehavú chirurgiu bypassu koronárnej artérie.
• Vysoká funkčná trieda angíny.
• Infarkt myokardu, ak nie je možné vykonať angioplastiku.
• srdcové chyby.

U pacientov s diabetes mellitus, predĺžené uzávery (oklúzia) tepny výrazný kalcifikácii, lézie hlavného kmeňa ľavej vencovité tepny, prítomnosť obmedzení vyjadrených vo všetkých troch hlavných koronárnych tepien sa dáva prednosť operácii koronárneho bypassu, balónikovej angioplastike miesto.

Kontraindikácie na operáciu

• Obštrukcia ľavej koronárnej artérie o viac ako 50%.
• Difúzna lézia koronárnych ciev, ak nie je možné preniesť skrat.
• Znížená kontraktilita ľavej komory (ejekčná frakcia ľavej komory je menej ako 40% podľa echokardiografie).
• Zlyhanie obličiek.
• Zlyhanie pečene.
• Zlyhanie srdca.
• Chronické nešpecifické ochorenia pľúc

Príprava pacienta na operáciu bypassu koronárnej artérie

Ak sa operácia bypassu koronárnej artérie uskutočňuje podľa plánu, potom je potrebná ambulantná prehliadka pred hospitalizáciou v nemocnici na vykonanie operácie. Účinkujú CBC, moču, krvný chémie (transaminázy, bilirubín, lipidov, kreatinín, elektrolyty, glukóza), koagulácia, elektrokardigrafiya, echokardiografia, röntgen hrudníka, ultrazvukové vyšetrenie krčných ciev a dolných končatín, fibrogastroduodenskopiya, ultrasonografia brušných orgánov, výsledky koronárnej angiografia je potreba (ROM), štúdie o hepatitíde typu B a C, HIV, syfilis, gynekologické vyšetrenie u žien, urológ pre mužov, San Ia ústnej dutiny.

Po vykonanom vyšetrení sa hospitalizácia vykonáva v oddelení srdcovej chirurgie, spravidla 5-7 dní pred operáciou. V nemocnici sa pacient stretne so svojím lekárom - srdcový chirurg, kardiológ a anesteziológ. Aj pred operáciou je potrebné sa naučiť technika špeciálneho hlbokého dýchania, dýchacie cvičenia, ktoré je veľmi užitočné v pooperačnom období.

V predvečer operácie vás navštívil lekár, anesteziológ, ktorý objasní podrobnosti operácie a anestézie. Vo večerných hodinách očistí črevá, hygienické ošetrenie tela, sedatíva (sedatíva) na noc, takže spánok je hlboký a pokojný.

Ako sa operácia vykonáva?

Ráno operácie uložíte zdravotnú sestru svoje osobné veci (okuliare, kontaktné šošovky, odnímateľné zubné protézy, dekorácie).

Po všetkých prípravách hodinu pred operáciou sa pacient vstúpil sedatíva (sedatíva) formulácie a sú sedatíva (fenobarbital, fenozipam) pre lepšie prenášanie anestézie a transportovaný na operačnú sálu, kde je pripojený intravenózna systém beží viac venipunctures, senzory priebežné monitorovanie uložené na pulz, krvný tlak, elektrokardiogram a zaspíte. Operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva pod celkovou anestézou, takže pacient pocíti pocity počas operácie a nezaznamenáva, ako dlho trvá. Trvanie v priemere je 4-6 hodín.

Po zavedení pacienta v anestézii vzniká prístup k hrudníku. Predtým to bolo dosiahnuté prostredníctvom sternotomie (rezanie na hrudnú kosť, je klasický spôsob), ale v posledných rokoch stále viac využívané endoskopické operáciu s malým rezom v ľavom medzirebier, v srdci projekcie. Potom je srdce pripojené k infračervenému zariadeniu alebo vykoná operáciu na pracovnom srdci. Lekári ich vopred určia pri prerokovaní priebehu operácie.

Ďalej je zbierka výhybiek, jedna alebo viac, v závislosti od počtu postihnutých plavidiel. Vnútorná hrudná tepna, radiálna artéria alebo veľká saphenózna žila môžu pôsobiť ako skraty. Na rameno alebo nohu sa urobí rez (v závislosti od toho, kde sa lekár rozhodol odrezať nádobu), nádoby sa odrežú a ich okraje sa orezávajú. Tieto cievy sa môžu izolovať s okolitými tkanivami a vo forme úplnej skeletizácie cievy, po ktorej chirurgovia kontrolujú priechodnosť vyrezaných ciev.

Ďalším krokom je inštalácia drenáže v oblasti perikardu (vonkajšia membrána srdca), aby sa eliminovali komplikácie vo forme hemoperikardia (akumulácia krvi v perikardiálnej dutine). Potom je jeden okraj spojky prišitý k aortke rezom jeho vonkajšej steny a druhý koniec je prišitý na postihnutú koronárnu artériu pod zúženým miestom.

Týmto spôsobom sa vytvorí riešenie okolo postihnutej oblasti koronárnej artérie a obnoví sa normálny prietok krvi do srdcového svalu. Posunovanie je podmienené hlavnými koronárnymi tepnami a ich veľkými vetvami. Objem operácie je určený počtom postihnutých tepien dodávajúcich krv do životaschopného myokardu. V dôsledku operácie musí byť obnovený prietok krvi vo všetkých ischemických zónach myokardu.

Po aplikácii všetkých potrebných skratiek sa odstráni drenáž z perikardu a na okraji hrudnej kosti sa nanášajú kovové konzoly, ak bol prístup k hrudníku vykonaný sternotómiou a operácia bola dokončená. Ak bola operácia vykonaná malými rezmi v interkostálnom priestore, potom steh.

Po 7-10 dňoch je možné odstrániť stehy alebo sponky, obväzy sa vykonávajú každý deň.

Po operácii je pacientovi umožnený sedieť prvý deň, druhý deň, aby stáol úhľadne pri posteli, vykonával jednoduché cvičenia pre ruky a nohy.

Od 3-4 dní sa odporúča vykonať dýchacie cvičenia, respiračnú terapiu (inhaláciu), kyslíkovú terapiu. Postupne sa rozširuje spôsob činnosti pacienta. Pri odmeranom cvičení je potrebné udržiavať denník sebakontroly, kde je pulz zaznamenaný v pokoji, po cvičení a po odpočinku po 3-5 minútach. Rýchlosť chôdze závisí od pohody pacienta a výkonu srdca. Všetci pacienti v pooperačnom období by mali nosiť špeciálny korzet.

Hoci úloha vzdialenej žily (ktorá bola braná ako skrat) je predpokladaná malými žilami na nohe alebo rameni, existuje vždy nejaké riziko edému. Preto sa odporúča, aby pacienti počas prvých štyroch až šiestich týždňov po chirurgickom zákroku nosili elastickú vložku. Zvyčajne sa opuch v oblasti dolnej končatiny alebo členku odohráva v priebehu šiestich až siedmich týždňov.

Rehabilitácia po bypasse koronárnej artérie trvá v priemere 6-8 týždňov.

Rehabilitácia po operácii

Dôležitou etapou po operácii bypassu koronárnej artérie je rehabilitácia, ktorá zahŕňa niekoľko hlavných aspektov:

• Klinické (lekárske) - pooperačné lieky.

• Fyzikálne - zamerané na boj s hypodynamiou (nehybnosť). Ukázalo sa, že dávkované fyzické zaťaženie vedie k pozitívnym výsledkom zotavenia pacienta.

• Psychofyziologické - obnovenie psycho-emocionálneho stavu.

Sociálna práca - obnovenie schopnosti pracovať, návrat do sociálneho prostredia a rodiny.

V prevažnej väčšine štúdií bolo preukázané, že chirurgické metódy liečenia IHD sú v mnohých ohľadoch lepšie ako lieky. U pacientov po operácii bypassu koronárnej artérie počas 5 rokov po chirurgickom zákroku bol zaznamenaný priaznivejší priebeh ochorenia a významný pokles počtu infarktu myokardu, ako aj opakované hospitalizácie. Napriek úspešnej operácii je však potrebné venovať mimoriadnu pozornosť modifikáciám životného štýlu, zefektívniť liečbu, aby sa čo najdlhšie predĺžila kvalita života.

Prognóza.

Prognóza po úspešnej operácii bypassu koronárnej artérie je pomerne priaznivá. Počet smrteľných prípadov je minimálny a percento absencie infarktu myokardu a príznakov ochorenia koronárnych artérií je veľmi vysoké po operácii, záchvaty z angíny pečene, dýchavičnosť, poruchy rytmu sa znižujú.

Veľmi dôležitým momentom po chirurgickej liečbe je zmena životného štýlu, eliminácia rizikových faktorov rozvoja ochorenia koronárnych artérií (fajčenie, nadváha a obezita, vysoký krvný tlak a cholesterol v krvi, fyzická nečinnosť). Opatrenia, ktoré je potrebné vykonať po chirurgickom zákroku: odvykanie od fajčenia, prísne dodržiavanie cholesterolu, povinná denná fyzická aktivita, zníženie stresových situácií, pravidelné lieky.

Je veľmi dôležité pochopiť, že úspešná operácia a neprítomnosť príznakov IHD nezrušujú pravidelný príjem liekov, konkrétne: lieky na zníženie hladiny lipidov (statíny) sa používajú na stabilizáciu existujúcich aterosklerotických plakov, zasahujú do ich rastu, znižujú hladinu "zlého" cholesterolu, zrážanie krvi, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín v tlmičkách a artériách, beta-adrenergné blokátory - pomáhajú srdcu pracovať v "ekonomickejšom" režime, ACE inhibítory stabilizujú arteriálny nd tlaky stabilizovanej vnútornú vrstvu z tepien, sa vykonáva prevencia srdcová remodelácia.

Zoznam potrebných liekov môže byť doplnený na základe klinickej situácie: môžu sa vyžadovať diuretiká s protetickým ventilom - antikoagulanciami.

Avšak napriek dosiahnutému pokroku nemožno ignorovať negatívne účinky štandardnej chirurgie bypassu koronárnej artérie pri kardiopulmonálnych bypassových podmienkach, ako je negatívny účinok IC na obličky, pečeň a centrálny nervový systém. Pri núdzovej operácii bypassu koronárnej artérie, ako aj pri súbežných stavoch v podobe pľúcneho emfyzému, obličkovej patológie, diabetes mellitus alebo ochorení periférnych artérií nohy je riziko komplikácií vyššie ako pri plánovanej operácii. Približne štvrtina pacientov zaznamenáva abnormálny srdcový rytmus v prvých hodinách po posunovaní. Toto je zvyčajne dočasná fibrilácia predsiení a pri chirurgickom zákroku, ktorá je prístupná lekárskej liečbe, je spojená so srdcovou traumou.

V neskoršom štádiu rehabilitácie sa môže objaviť anémia, dysfunkcia vonkajšieho dýchania, hyperkoagulácia (zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín).

V neskorom pooperačnom období nie je vylúčená stenóza štepov. Priemerná dĺžka autoarteriálnych skratiek je v priemere viac ako 15 rokov a autovraždy sú 5-6 rokov.

Opakovanie angíny sa vyskytuje u 3-7% pacientov v prvom roku po operácii a za päť rokov dosiahne 40%. Po 5 rokoch sa zvyšuje percento úderov.

Chirurgia pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnych artérií: život pred a po

Operácia srdcového bypassu je operácia, ktorá je predpísaná na koronárne ochorenie srdca. Keď v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov v tepnách, ktoré dodávajú krv do srdca, sa lúmen zužuje (stenóza), ohrozuje pacienta s najvážnejšími dôsledkami. Faktom je, že ak je prívod krvi do srdcového svalu narušený, myokard zastaví dostať dostatok krvi na normálnu prevádzku a to nakoniec vedie k jeho oslabeniu a poškodeniu. Počas fyzickej aktivity má pacient bolesť za stenom (angína). Okrem toho s nedostatkom krvného zásobenia môže dôjsť k úmrtiu oblasti srdcového svalu - infarktu myokardu.

Zo všetkých ochorení srdca je najčastejšou patológiou ischemická choroba srdca (CHD). Je to vrah číslo jedna, ktorý neuprednostňuje ani mužov, ani ženy. Zhoršený prívod krvi do myokardu v dôsledku zablokovania koronárnych ciev vedie k infarktu, čo spôsobuje závažné komplikácie, dokonca smrteľné následky... Najčastejšie sa choroba vyskytuje po 50 rokoch a postihuje hlavne mužov.

V prípade CHD na prevenciu srdcového záchvatu a na elimináciu jeho účinkov, ak pri konzervatívnej liečbe nedosiahli pozitívny účinok, je pacientovi predpísaná operácia bypassu koronárnej artérie (CABG), čo je najradikálnejšia, ale zároveň aj najvhodnejšia cesta k obnoveniu prietoku krvi.

AKSH sa môže uskutočňovať v jednorazových alebo viacnásobných léziách artérií. Jeho podstatou spočíva v tom, že v tých tepnách, kde je krvný tok narušený, sa vytvárajú nové riešenia - posuny. To sa vykonáva pomocou zdravých ciev, ktoré sa pripájajú k koronárnym artériám. Výsledkom operácie je, že krvný obeh je schopný sledovať miesto stenózy alebo blokády.

Cieľom CABG je normalizovať prietok krvi a poskytnúť kompletný prívod krvi do srdcového svalu.

Ako sa pripraviť na posun?

Pozitívny postoj pacienta k úspešnému výsledku chirurgického zákroku je mimoriadne dôležitý - nie menej ako profesionalizácia chirurgického tímu.

To neznamená, že táto operácia je nebezpečnejšia než iné chirurgické zákroky, ale vyžaduje si aj starostlivú prípravnú prípravu. Rovnako ako pred akoukoľvek kardiochirurgickou operáciou, pred operáciou srdcového by-passu, pacient je poslaný na úplné vyšetrenie. Okrem požadovaných laboratórnych testov a výskumu, EKG, ultrazvuku, hodnotenia celkového stavu sa bude musieť podrobiť koronárnej angiografii (angiografii). Toto je lekársky postup na určenie stavu tepien, ktoré kŕmia srdcový sval, na určenie stupňa zúženosti a presného miesta, kde sa tvorí plak. Štúdia sa vykonáva pomocou röntgenového zariadenia a pozostáva zo zavedenia rádioaktívnej látky do ciev.

Niektoré z potrebných výskumov sa vykonávajú ambulantne a niektorí pacienti sú hospitalizovaní. V nemocnici, kde pacient zvyčajne sedí týždeň pred operáciou, začne príprava na operáciu. Jednou z dôležitých štádií prípravy je zvládnutie špeciálnej dýchacej techniky, ktorá je potom užitočná pre pacienta.

Ako je CASH?

Operácia bypassu koronárnej artérie je vytvorenie dodatočného bypassu z aorty do tepny pomocou šumu, ktorý umožňuje obísť miesto, kde došlo k zablokovaniu, a obnoviť tok krvi do srdca. Hrudná artéria sa najčastejšie stáva skratom. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam má vysokú odolnosť voči ateroskleróze a trvanlivosť ako skrat. Môže sa však použiť veľká sapénna žila a radiálna artéria.

AKSH je jednolôžková, rovnako ako dvojitá, trojitá, atď. To znamená, že ak sa zúženie vyskytlo v niekoľkých koronárnych cievach, vložte toľko šuniek, koľko je potrebné. Ale ich počet nie vždy závisí od stavu pacienta. Napríklad v prípadoch závažného ischemického ochorenia môže byť potrebná len jedna skratka a menej závažný IHD naopak bude vyžadovať dvojitý alebo dokonca trojitý bypass.

Existuje niekoľko alternatívnych metód na zlepšenie dodávania krvi do srdca, keď sú tepny zúžené:

 1. Liečebná liečba (napríklad beta-blokátory, statíny);
 2. Koronárna angioplastika je neoperačná metóda liečby, keď sa na miesto zúženia priviezne špeciálny balónik, ktorý pri nafúknutí otvára zúžený kanál;
 3. Stentovanie - do postihnutej nádoby sa vloží kovová rúrka, ktorá zvyšuje jej lúmen. Výber metódy závisí od stavu koronárnych artérií. V niektorých prípadoch sa však zobrazuje výlučne AKSH.

Operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii s otvoreným srdcom, trvanie závisí od zložitosti a môže trvať tri až šesť hodín. Chirurgický tím zvyčajne vykonáva iba jednu takúto operáciu denne.

Existujú tri typy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 • S pripojením zariadenia IR (umelý krvný obeh). V tomto prípade je srdce pacienta zastavené.
 • Bez IC na pracovnom srdci - táto metóda znižuje riziko komplikácií, znižuje trvanie operácie a umožňuje pacientovi rýchlejšiu regeneráciu, vyžaduje však od chirurga množstvo skúseností.
 • Relatívne nová technológia - minimálne invazívny prístup s IR alebo bez nej. Výhody: menšia krvná strata; zníženie počtu infekčných komplikácií; skrátenie času v nemocnici na 5-10 dní; rýchlejšie zotavenie.

Akékoľvek srdcové operácie zahŕňajú určité riziko komplikácií. Ale vďaka dobre rozvinutým technikám, moderným technológiám a širokej praktickej aplikácii má AKSH veľmi vysoké miery pozitívnych výsledkov. Napriek tomu prognóza vždy závisí od individuálnych charakteristík ochorenia a môže to urobiť len špecialista.

Video: animácia procesu obtoku srdca (eng)

Po operácii

Po vykonaní CABG je pacient obvykle v intenzívnej starostlivosti, kde začína prvotné zotavenie aktivity srdcového svalu a pľúc. Toto obdobie môže trvať až desať dní. Je nevyhnutné, aby v tomto čase pracoval správne. Pokiaľ ide o rehabilitáciu, primárna rehabilitácia sa vykonáva v nemocnici a ďalšie aktivity pokračujú v rehabilitačnom centre.

Švy na hrudníku a na mieste, kde sa materiál odoberal, bol umývaný antiseptickými prostriedkami, aby sa zabránilo kontaminácii a hnilobe. Odstránia sa v prípade úspešného hojenia rany okolo siedmeho dňa. Na miestach rany bude pocit pálenia a dokonca aj bolesť, ale po chvíli to prejde. Po 1-2 týždňoch, keď sa kožné rany trochu vyliečia, je pacientovi dovolené sprchovať sa.

Kosť hrudnej kosti sa uzdravuje dlhšie - až štyri a niekedy aj šesť mesiacov. Na urýchlenie tohto procesu musí byť hrudník obmedzený. Tu pomôže určený pre hrudné obväzy. V prvých 4-7 týždňoch, aby sa predišlo venóznej stagnácii a prevencii trombózy, by sa mali nosiť špeciálne elastické pančuchy a zároveň by ste sa mali vyhnúť ťažkej fyzickej námahe.

Kvôli strate krvi počas operácie môže pacient vyvinúť anémiu, ale nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie. Stačí, aby ste dodržali diétu, ktorá obsahuje potraviny s vysokým obsahom železa, a za mesiac sa hemoglobín vráti do normálu.

Po CABG pacient bude musieť vynaložiť určité úsilie na obnovenie normálneho dýchania a tiež na prevenciu zápalu pľúc. Spočiatku potrebuje vykonať dychové cvičenia, ktoré boli pred operáciou vyučované.

Je to dôležité! Nebojte sa kašľa po AKSH: kašeľ je dôležitou súčasťou rehabilitácie. Ak chcete uľahčiť kašeľ, môžete stlačiť loptu alebo dlane na hrudi. Urýchľuje proces hojenia pri častých zmenách polohy tela. Lekári zvyčajne vysvetľujú, kedy a ako sa obrátiť a ležať na ich strane.

Pokračovaním rehabilitácie sa stáva postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Po chirurgickom zákroku už pacient netrpí angínou a je mu predpísaný potrebný motorický režim. Spočiatku ide o prechádzku po nemocniciach na krátke vzdialenosti (do 1 km za deň), potom sa nabitie postupne zvyšuje a po chvíli sa väčšina obmedzení na motorovom režime zruší.

Keď je pacient prepustený z kliniky na konečné zotavenie, je žiaduce, aby bol poslaný do sanatória. Po mesiaci alebo dvoch sa pacient už môže vrátiť do práce.

Po dvoch až troch mesiacoch po posunutí sa môže vykonať záťažový test, ktorý vám umožní posúdiť priechodnosť nových ciest a zistiť, ako dobre je srdce zásobované kyslíkom. Pri absencii bolesti a zmien EKG počas testu sa zotavenie považuje za úspešné.

Možné komplikácie CABG

Komplikácie po srdcovom obchvatu sú pomerne zriedkavé a zvyčajne sú spojené so zápalom alebo opuchom. Ešte menej často sa otvára krvácanie z rany. Zápalové procesy môžu sprevádzať horúčka, slabosť, bolesť v hrudníku, kĺby a poruchy srdcového rytmu. V zriedkavých prípadoch sú možné krvácavé a infekčné komplikácie. Zápaly môžu byť spojené s autoimunitnou reakciou - imunitný systém môže reagovať na vlastné tkanivá.

Zriedkavé komplikácie AKSH:

 1. Nefúzia (neúplná fúzia) hrudnej kosti;
 2. mŕtvice;
 3. Infarkt myokardu;
 4. trombóza;
 5. Keloidné jazvy;
 6. Strata pamäti;
 7. Zlyhanie obličiek;
 8. Chronická bolesť v oblasti, kde bola operácia vykonaná;
 9. Postperfúzny syndróm.

Našťastie sa to stane pomerne zriedkavo a riziko takýchto komplikácií závisí od stavu pacienta pred operáciou. Na zníženie možných rizík pred operáciou CABG chirurg nutne vyhodnotí všetky faktory, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť priebeh operácie alebo spôsobiť komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie. Rizikové faktory zahŕňajú:

Okrem toho, ak pacient nespĺňa odporúčania ošetrujúceho lekára alebo prestane vykonávať predpísané medikamentózne opatrenia, odporúčania pre výživu, cvičenie atď. Počas obdobia zotavenia, môže sa znovu objaviť plaketa a opätovne zasunúť nádobu (restenóza). Zvyčajne sú v takýchto prípadoch odmietnuté ďalšia operácia, ale môžu podstúpiť stentovanie nových zúžení.

Varovanie! Po operácii musíte dodržať určitú výživu: znížiť spotrebu tukov, soli, cukru. V opačnom prípade existuje vysoké riziko, že ochorenie sa vráti.

Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

Vytvorenie novej časti cievy v procese posunovania kvalitatívne mení stav pacienta. V dôsledku normalizácie prietoku krvi do myokardu sa jeho život po srdcovom obchvate mení na lepšie:

 1. Angína záchvaty zmiznú;
 2. Znížené riziko infarktu;
 3. Fyzická situácia sa zlepšuje;
 4. Pracovná kapacita je obnovená;
 5. Zvyšuje bezpečné množstvo fyzickej aktivity;
 6. Riziko náhlej smrti sa zníži a priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 7. Potreba liekov sa obmedzuje len na preventívne minimum.

Stručne povedané, po CABG sa normálny život zdravých ľudí stane dostupným pre chorého človeka. Recenzie kardioklinických pacientov potvrdzujú, že posunovanie ich vráti do plného života.

Podľa štatistík takmer všetky porušenia zmiznú u 50-70% pacientov po operácii, v 10-30% prípadov sa stav pacientov výrazne zlepšuje. V 85% operovaných sa nevyskytuje nová cievna oklúzia.

Samozrejme, každý pacient, ktorý sa rozhodne vykonať túto operáciu, sa primárne zaoberá otázkou, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Je to dosť komplikovaná otázka a žiadny lekár sa neodvažuje zaručiť určitú dobu. Prognóza závisí od mnohých faktorov: všeobecné zdravie pacienta, jeho životný štýl, vek, prítomnosť zlých návykov atď. Dá sa povedať, že blatník zvyčajne slúži približne 10 rokov a u mladších pacientov môže byť jeho životnosť dlhšia. Potom sa vykoná druhá operácia.

Je to dôležité! Po AKSH je potrebné vzdať sa takého zlého zvyku ako fajčenie. Riziko návratu CHD pre prevádzkovaného pacienta sa mnohonásobne zvyšuje, ak sa naďalej "dopúšťa" cigariet. Po operácii má pacient len ​​jeden spôsob - zabudnúť na navždy!

Kto je prevádzkovaný?

Ak nie je možné vykonať perkutánnu intervenciu, neúspešná angioplastika alebo stentovanie je indikovaná CABG. Hlavné indikácie pri operácii bypassu koronárnej artérie:

 • Poranenie časti alebo všetkých koronárnych artérií;
 • Zúženie lúmenu ľavej tepny.

Rozhodnutie o operácii sa robí v každom jednotlivom prípade samostatne, berúc do úvahy stupeň poškodenia, stav pacienta, riziká atď.

Koľko stojí srdcový bypass?

Operácia bypassu koronárnej artérie je moderný spôsob obnovenia prietoku krvi do srdcového svalu. Táto operácia je pomerne high-tech, takže jej cena je pomerne vysoká. Koľko stojí operácia závisí od jej zložitosti, počtu skratiek; súčasný stav pacienta, pohodlie, ktoré chce po operácii dostať. Ďalším faktorom, ktorý určuje náklady na operáciu, je úroveň kliniky - by-passová chirurgia sa môže vykonávať v bežnej kardiologickej nemocnici alebo na špecializovanej súkromnej klinike. Napríklad, náklady v Moskve sa pohybuje od 150 do 500 tisíc rubľov, na klinikách v Nemecku a Izraeli - v priemere 0,8-1,5 miliónov rubľov.

Nezávislé recenzie pacientov

Vadim, Astrachán: "Po koronárnej angiografii z lekárskych slov som si uvedomil, že by som sa nevydržal dlhšie ako mesiac - prirodzene, keď mi bolo ponúknuté CABG, ani som si nemyslela, či to urobím, alebo nie. Operácia sa uskutočnila v júli, a ak predtým som nemohla robiť bez nitrospray, potom po posunovaní som ju nikdy nepoužil. Veľká vďaka tímu kardiologického centra a môjmu chirurgovi! "

Alexandra, Moskva: "Po operácii to trvalo trochu času na zotavenie - to sa nestane okamžite. Nemôžem povedať, že bola veľmi silná bolesť, ale predpísali mi veľa antibiotík. Spočiatku bolo ťažké dýchať, hlavne v noci, musel som spať na polceste. Mesiac bol slabý, ale ona sa nútila tempo, potom sa všetko zlepšilo a lepšie. Najdôležitejšia vec, ktorá podnietila, že bolesť za hrudníkom okamžite zmizla. "

Ekaterina, Jekaterinburg: "V roku 2008 sa CABG uskutočňovalo bezplatne, pretože bolo vyhlásené za rok srdca. V októbri mal môj otec (vo veku 63 rokov) operáciu. Previedol ju veľmi dobre, strávil dva týždne v nemocnici, potom bol poslaný do sanatória tri týždne. Spomenul som si, že bol nútený nafúknuť loptu, aby jeho pľúca pracovali normálne. Doteraz sa cítil dobre a v porovnaní s tým, čo bolo pred operáciou, je vynikajúci. "

Igor, Jaroslavl: "Dostali mi AKSH v septembri 2011. Robili to na pracovnom srdci, umiestnili dve špirálové nádoby na vrchol a srdce sa nemuselo odvrátiť. Všetko fungovalo dobre, v mojom srdci nebola žiadna bolesť, najskôr mal hrudník trochu bolesť. Môžem povedať, že uplynulo niekoľko rokov a cítim sa rovnako ako zdravé. Je pravda, že som musel prestať fajčiť. "

Operácia koronárneho bypassu je operácia, ktorá je pre pacienta často životne dôležitá, v niektorých prípadoch môže predĺžiť život len ​​chirurgický zákrok. Preto napriek tomu, že cena koronárnej artériovej bypassovej operácie je pomerne vysoká, nemožno ju porovnávať s neoceniteľným ľudským životom. Uskutočnená včas, operácia pomáha predchádzať infarktu a jeho dôsledkom a vrátiť sa k plnohodnotnému životu. To však neznamená, že po posunu môžete opäť dopriať viac. Naopak, budete musieť prehodnotiť svoj životný štýl - držať sa diéty, pohybovať sa viac a zabudnúť na zlé návyky navždy.

Operácia bypassu koronárnej artérie

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Aký druh operácie sú indikácie Možné kontraindikácie Príprava na operáciu Hospitalizácia, ako funguje operácia Život po posunu Výsledky liečby

Operáciou bypassu koronárnej artérie sa rozumie chirurgická operácia na aterosklerotických cievach srdca (koronárnych artériách) zameraných na obnovenie ich priechodnosti a krvného obehu tým, že sa vytvárajú umelé cievy, ktoré obchádza zúžené úseky, vo forme posunov medzi aortou a zdravou časťou koronárnej artérie.

Táto intervencia je vykonávaná srdcovými chirurgmi. Je to ťažké, ale vďaka modernému zariadeniu a pokročilému operačného vybavenia špecialistov sa úspešne vykonáva vo všetkých klinikách kardiochirurgie.

Podstata operácie a jej typy

Podstatou a významom chirurgie bypassu koronárnej artérie je vytvorenie nových, obtokových cievnych ciest na obnovenie prívodu krvi do myokardu (srdcového svalu).

Táto potreba vzniká v chronických formách ischemickej choroby srdca, v ktorej sú aterosklerotické plaky uložené vo vnútri lumenu koronárnych artérií. To spôsobuje buď zúženie alebo úplné upchanie, ktoré narúša prívod krvi do myokardu a spôsobuje ischémiu (hladovanie kyslíkom). Ak krvný obeh nie je obnovený včas, ohrozuje prudkým poklesom pracovnej kapacity pacientov v dôsledku bolesti srdca počas akéhokoľvek cvičenia, ako aj vysokým rizikom srdcového infarktu (smrť srdcovej oblasti) a smrťou pacienta.

Pomocou chirurgie bypassu koronárnej artérie je možné úplne vyriešiť problém narušeného krvného obehu v myokarde pri ischemickej chorobe spôsobenej zúžením srdcových artérií.

Počas zásahu sa vytvárajú nové vaskulárne správy - posuny nahrádzajú nesolventné vlastné tepny. Ako takéto posuny sa používajú fragmenty (asi 5-10 cm) od tepien predlaktia alebo povrchové žily stehna, ak nie sú ovplyvnené kŕčovými žilami. Jeden koniec takejto posunovej protézy je šitý z vlastných tkanív do aorty a druhý do koronárnej artérie pod miestom zúženia. Tak môže krv prúdiť bez prekážok na myokard. Počet prekrývajúcich sa výhybiek počas jednej operácie - od jedného do troch - čo závisí od toho, koľko srdcových tepien je ovplyvnených aterosklerózou.

Druhy chirurgie bypassu koronárnej artérie

Etapy intervencie

Úspech akéhokoľvek chirurgického zákroku závisí od dodržania všetkých požiadaviek a správnej implementácie každého nasledujúceho obdobia: predoperačné, operatívne a pooperačné. Vzhľadom na to, že intervencia chirurgie bypassu koronárnej artérie zahŕňa manipuláciu priamo na srdci, vôbec tu nie sú žiadne drobnosti. Dokonca aj operácia ideálne vykonaná chirurgom môže byť odsúdená na zlyhanie z dôvodu zanedbania sekundárnych pravidiel prípravy alebo pooperačného obdobia.

Všeobecný algoritmus a cesta, ktorú musí každý pacient podstúpiť počas operácie bypassu koronárnej artérie, je uvedený v tabuľke:

Keď je indikované posunovanie

Operácia bypassu koronárnej artérie nie je jedinou možnosťou na chirurgickú liečbu ochorenia koronárnych artérií. Existuje alternatívna metóda - endovaskulárna chirurgia. Aj keď je pacientom ľahšie tolerovaný, je stále menej radikálny a neumožňuje riešenie problému vo všetkých prípadoch.

Hlavnou indikáciou pre operáciu bypassu koronárnej artérie je koronárna srdcová choroba so závažným a viacnásobným zúžením srdcových tepien:

stabilná angína 3-4 funkčnej triedy, ako aj nestabilná forma, odolná voči liečbe u ľudí bez ťažkých sprievodných ochorení; neúspešné pokusy s endovaskulárnou liečbou ischemickej choroby; prekrytie ľavej koronárnej artérie o viac ako polovicu (50%); viacnásobné zúženie srdcových tepien (viac ako 70%); výrazné zúženie prednej interventrikulárnej artérie v mieste výtoku z centrálnej tepny v kombinácii s akýmikoľvek prejavmi aterosklerózy koronárnych ciev.

Možné kontraindikácie

Medzi pacientmi, ktorí vyžadujú koronárne artériové bypassové štepy, sú aj tí, ktorým nie je možné ich vykonať:

spoločné viacnásobné zúženie všetkých koronárnych artérií ovplyvňujúcich ich koncové časti; výrazný pokles kontraktility myokardu v dôsledku transformácie cicavcov po masívnom infarkte; kongestívne zlyhanie srdca; závažné sprievodné ochorenia pľúc, pečene, obličiek, rozsiahle cievne mozgové príhody, zhubné nádory u ľudí v akomkoľvek veku.

Starnutie nie je kontraindikáciou pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie, ak je celkový stav pacienta uspokojivý.

Príprava na operáciu

Skúmaní pacienti so stanovenou diagnózou a indikáciami pre bypass koronárnych artérií si vyberú kliniku, kde bude operácia vykonaná, rovnako ako operatívny kardiolog, najskôr s ňou konzultujú a rozhodnú o dátume hospitalizácie.

Povinné vyšetrenia

Každý pacient, ktorý musí podstúpiť operáciu bypassu koronárnej artérie, sa musí dôkladne vyšetriť. Je to nevyhnutné na posúdenie celkového stavu pacienta a charakteristík choroby ešte pred zásahom, určenie miery rizika, prípravu vopred na prekonanie možných ťažkostí.

Rozsah povinnej diagnostiky je uvedený v tabuľke:

Diagnostické metódy, ktoré musia byť pred operáciou odovzdané

Hospitalizácia, ako je táto operácia

Najlepšie je chodiť do nemocnice 3-5 dní pred operáciou. Počas tejto doby:

Ďalšie vyšetrenia, ďalšie diagnostiky a konzultácie s rôznymi odborníkmi sa vykonávajú, ak je to potrebné. Pacienti komunikujú so svojím lekárom, s ďalšími pacientmi, ktorí sa už zotavujú. To výrazne znižuje úzkosť a pocity, nastavuje človeka na pozitívny výsledok posunu. Poskytuje maximálny fyzický pokoj, učenie správneho dýchania v počiatočnom pooperačnom období.

V deň operácie

Chirurgická intervencia začína ráno. Skoré ranné oholenie vlasov hrudníka, aby ste pripravili oblasť, v ktorej sa pracuje. Pacient vyšetruje anesteziológ (lekár, ktorý bude vykonávať anestéziu), meria všetky dôležité indikátory. Nič nie je ráno, posledné jedlo predtým večer v podobe ľahkej večere. Ak všetko ide podľa plánu, pacient sa prepraví do operačnej miestnosti na ležiaceho pera.

Ako funguje táto operácia?

Priemerná dĺžka chirurgického zákroku bypassu koronárnych artérií je 3-6 hodín (čím viac shuntov sa prekrýva a tým viac sa postihne koronárne artérie, tým dlhšia je operácia). Vyžaduje hlbokú kombináciu anestézie v dýchaní hardvéru. V závislosti od zložitosti posunu je otázka vyriešená - je potrebné zastaviť srdce pacienta tým, že zabezpečuje krvný obeh s umelým prístrojom. Ak existuje len jeden blatník a operujúci chirurg je presvedčený, že s naložením cievnych stehov nebude problém, manipulácia sa vykonáva na pracovnom srdci. V opačnom prípade sa uchýlite k zariadeniu umelého prekrvenia.

Krátke video s ilustráciou procesu (v angličtine):

prístup do srdca - prerezanie celého hrudníka uprostred hrudnej kosti s pozdĺžnym priesečníkom kosti; hodnotenie srdca, aorty a koronárnych artérií; zhromažďovanie fragmentov krvných ciev, ktoré budú slúžiť ako posuny - oblasti veľkej saphenóznej žily tepien stehna alebo predlaktia (zvyčajne radiálne); zástava srdca (ak je to potrebné) a pristúpenie stroja srdce a pľúc; - uloženie cievnych stehov medzi aortou, koronárnymi tepnami a koncami skratov; spustenie srdca a obnovenie jeho normálnej aktivity; vrstvené šitie vzdelanej rany na hrudi. Incízie pre chirurgiu bypassu koronárnej artérie

Život po posunovaní

Pacienti, ktorí podstúpili chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie, sú v prvých dňoch po chirurgickom zákroku v intenzívnej starostlivosti. Prechod na všeobecné oddelenie sa vykonáva po úplnom zotavení vedomia, dýchania, krvného obehu. V ranom pooperačnom období je dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

Nepreťažujte, postupne a hladko vykonajte všetky pohyby, ktoré lekár povolil (sedieť, vystupovať z postele, chodiť). Kontrola dýchania (dýchanie mierne hlboko a hladko), aby sa zabránilo zápalu pľúc, zrýchliť hojenie steny a obnoviť motorickú aktivitu hrudníka. Ak chcete kašľať - nedržte sa a nebojte sa to robiť. Zriedkavý mierny kašeľ zlepšuje stav pľúc.

Denne vykonajte obväzy a kontrolu hojenia rán. Štepy sú odstránené v deň 9-14. Napriek hojeniu kože je v tom čase ešte veľmi slabá kožná jazva. Špeciálne pooperačné obväzy na hrudi pomáhajú zabezpečiť rýchlejšie zjazvenie.

rehabilitácia

Obnova motorickej aktivity by mala byť postupná: počínajúc 3-4 dňami, samostatne si sadnúť, dostať z postele, chodiť po oddelení a potom pozdĺž chodby. Zvyčajne v čase vypustenia pacientom je povolené chodiť asi 1 km denne.

Po vypustení je lepšie stráviť 2-3 týždne v špecializovanom sanatóriu. Priemerná dĺžka rehabilitácie je 1,5 - 3 mesiace. V prípade tejto doby, za predpokladu úplnej absencie sťažností, sa vykoná EKG s prerušením zaťaženia. Ak nie sú zistené zmeny charakteristické pre koronárne ochorenie, pacient sa vráti do práce a každodenného života.

Výsledky liečby

Pravdepodobnosť skorých komplikácií (srdcový záchvat, mozgová príhoda, trombóza, zhoršenie hojenia alebo hojenie rán, smrť atď.) Je 4-6%. Je ťažké predpovedať pravdepodobnosť neskorých komplikácií a očakávanú dĺžku života pacienta, ale priemerná doba normálneho fungovania výhybiek je 10 rokov.

Približne 60-70% ľudí po transplantácii bypassu koronárnych artérií úplne zmizne a 20 - 30% z nich sa výrazne znižuje. Pri dodržaní všetkých odporúčaní odborníkov sa v 85% prípadov možno vyhnúť opakovanej ateroskleróze koronárnych artérií a výstrelov.

(4 hlasov, priemerné hodnotenie: 5.00)

Koronárne artérie sú cievy vychádzajúce z aorty do srdca a podávanie srdcového svalu. V prípade ukladania plakov na ich vnútornú stenu a klinicky významného prekrývania ich lúmenu môže byť prietok krvi do myokardu obnovený pomocou stentingu alebo bypassu koronárnej artérie (CABG). V druhom prípade je pri operácii privádzaný skrat (bypass) do koronárnych artérií, čím sa vynechá zóna oklúzie tepny, čím sa obnoví zhoršený prietok krvi a srdcový sval dostáva dostatočný objem krvi. Ako prepojenie medzi koronárnou artériou a aortou sa spravidla používa vnútorná hrudná alebo radiálna artéria, ako aj saphenózna žila dolnej končatiny. Vnútorná hrudná tepna je považovaná za najfiziologickejší automatický skrat a jej únavnosť je extrémne nízka a funguje sa ako skratka po desaťročia.

Takáto operácia má nasledovné pozitívne aspekty - zvýšenie priemernej dĺžky života u pacientov s ischémiou myokardu, zníženie rizika infarktu myokardu, zlepšenie kvality života, zvýšenie tolerancie na cvičenie, zníženie potreby užívania nitroglycerínu, ktoré pacientom často veľmi zle toleruje. Čo sa týka koronárneho bypassu, leví podiel pacientov reaguje viac ako dobre, pretože prakticky nie sú narušené bolesťami na hrudníku, dokonca aj s výrazným zaťažením; nie je potrebná stála prítomnosť nitroglycerínu vo vrecku; zmiznú obavy z infarktu a smrti, ako aj iné psychologické nuansy charakteristické pre osoby s angínou.

Indikácie na operáciu

Indikácie pre CABG sú zistené nielen klinickými príznakmi (frekvencia, trvanie a intenzita bolesti na hrudníku, prítomnosť infarktu myokardu alebo riziko akútneho srdcového infarktu, znížená kontraktilná funkcia ľavej komory podľa echokardiografie), ale aj podľa výsledkov získaných počas koronárnej angiografie (CAG ) - invazívna diagnostická metóda so zavedením látky rádioaktívneho žiarenia do lumen koronárnych artérií, čo najpresnejšie ukazuje miesto oklúzie tepny.

Hlavné indikácie zistené počas koronárnej angiografie sú nasledovné:

Ľavá coronaria nepriechodné viac ako 50% jeho lumena Všetky koronárnych tepien neprůchozích viac ako 70% stenóza (zúženie) tri koronárnych tepien, angina klinicky prejavuje.

Klinické indikácie pre AKSH:

Stabilná angina funkčná trieda 3-4, reaguje zle na lekársku terapiu (opakované po celý deň útokov bolesti na hrudníku, nie je ukončenie liečby nitráty krátke a / alebo dlhodobo pôsobiaci), akútneho koronárneho syndrómu, ktorý môže zastaviť vo fáze nestabilnej anginy pectoris alebo sa vyvinú v akútnym infarktom myokardu s eleváciou alebo bez nadstavby segmentu ST na akcelerovanom infarkte myokardu EKG (s veľkým ohniskom alebo s malým ohniskom) najneskôr 4-6 hodín od začiatku bolestivého nekrčenia PA, znížená tolerancia cvičenie, ktoré možno identifikovať v priebehu štúdie so zaťažením - robota test, bicyklov ergometria, ťažké bezbolestné ischémia zistené v priebehu dennej monitorovanie krvného tlaku a EKG Holter, nutnosť chirurgického zákroku u pacientov s chorobou srdca a súbežné ischémie myokardu.

kontraindikácie

Kontraindikácie pri operácii bypassu zahŕňajú:

Zníženie funkcie ľavej komory, ktorá je určená v súlade echocardioscopy zníženej ejekčnej frakcie (LVEF) nižší ako 30-40%, celkom ťažkého stavu pacienta v dôsledku konečnom štádiu zlyhaním obličiek alebo pečene, akútna mŕtvica, pľúcnych chorôb, rakoviny, difúzneho poškodenia koronárnych tepien ( keď sú dosky uložené v celej nádoby a priniesť skrat nie je možné, pretože neexistuje žiadny lézie tepien), závažné srdcové zlyhanie.

Príprava na operáciu

Operácia bypassu sa môže vykonávať rutinne alebo núdzovo. Ak pacient vstúpi do oddelenia cievneho alebo srdcového chirurgického zákroku s akútnym infarktom myokardu, ihneď po krátkom predoperačnom príprave sa vykoná koronarografia, ktorá sa môže rozšíriť pred operáciou stentu alebo bypassu. V tomto prípade sa vykonávajú iba tie najdôležitejšie testy - stanovenie krvnej skupiny a systému zrážania krvi, ako aj dynamika EKG.

V prípade plánovaného prijatia pacienta s myokardiálnou ischémiou do nemocnice sa vykoná úplné vyšetrenie:

EKG, echokardiografia (ultrazvuk srdca), RTG, Všeobecne klinické vyšetrenie krvi a moču, biochemické krvi so stanovením zrážaniu krvi, testy na syfilis, vírusové hepatitídy, HIV infekcie, koronárna angiografia.

Ako funguje táto operácia?

Po predoperačnej príprave, ktorá zahŕňa intravenózne podanie sedatív a trankvilizérov (fenobarbital, fenazepam atď.), Aby sa dosiahol najlepší účinok z anestézie, je pacient odvezený do operačnej miestnosti, kde bude operácia vykonaná v priebehu nasledujúcich 4-6 hodín.

Posunovanie sa vykonáva vždy pod všeobecnou anestézou. Predtým bol operatívny prístup vykonávaný pomocou sternotómie - disekcie hrudnej kosti, v poslednej dobe sa čoraz viac vykonávajú operácie z mini-prístupu v interkostálnom priestore doľava v projekcii srdca.

Vo väčšine prípadov je srdce počas operácie spojené so srdcovo-pľúcnym strojom (AIC), ktorý počas tohto časového obdobia prechádza krvou cez telo namiesto srdca. Je tiež možné vykonať posun na pracovnom srdci bez pripojenia AIC.

Po zovretí aorty (zvyčajne 60 minút) a pripojení srdca k zariadeniu (vo väčšine prípadov na hodinu a pol), chirurg vyberie plavidlo, ktoré bude skratom a vedie ho do postihnutej koronárnej artérie, lemuje druhý koniec aorty. To znamená, že prietok krvi do koronárnych artérií sa uskutoční z aorty, čím sa vynechá oblasť, v ktorej je plaketa umiestnená. Môže sa vyskytnúť niekoľko posunov - od dvoch do piatich, v závislosti od počtu postihnutých tepien.

Po tom, ako boli všetky šunky prešité na správnych miestach, na okraji hrudnej kosti sa nanášajú kovové drôtené pletivá, šijacia mäkká tkanina a aplikuje sa aseptický obväz. Odtok je tiež zobrazený, pozdĺž ktorého tečie hemoragická (krvavá) tekutina z perikardiálnej dutiny. Po 7-10 dňoch, v závislosti od rýchlosti hojenia pooperačnej rany, sa môžu odstrániť švy a bandáž. Počas tohto obdobia sa vykonávajú denné obväzy.

Koľko je operácia bypassu?

Prevádzka CABG sa týka vysoko technickej zdravotnej starostlivosti, takže jej náklady sú pomerne vysoké.

V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú podľa kvót pridelených z regionálneho a federálneho rozpočtu, ak sa plánovaná operácia uskutoční u ľudí s ischemickou chorobou srdca a angíny, ako aj bezplatne podľa politík OMS, ak sa operácia urýchlene uskutoční u pacientov s akútnym infarktom myokardu.

Kvôli získaniu kvóty musí byť pacient sledovaný vyšetrovacími metódami potvrdzujúcimi potrebu chirurgického zákroku (EKG, koronárna angiografia, ultrazvuk srdca atď.) S podporou odporúčania kardiologa a kardiologa. Čakanie na kvóty môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov.

Ak pacient nemá v úmysle očakávať kvóty a môže si dovoliť operáciu za platenú službu, môže sa obrátiť na ktorýkoľvek štát (v Rusku) alebo súkromnú (zahraničnú) kliniku vykonávajúcu takéto operácie. Približné náklady na posun sú od 45 tisíc rubľov. pre veľmi prevádzkové zásahy bez nákladov na spotrebný materiál až 200 tisíc rubľov. s nákladmi na materiály. Pri kĺbových protézových srdcových chlopniach s posunom je cena 120 až 500 tisíc rubľov. v závislosti od počtu ventilov a výhybiek.

komplikácie

Postoperačné komplikácie sa môžu vyvinúť zo srdca a iných orgánov. V skorom pooperačnom období sú srdcové komplikácie reprezentované akútnou perioperačnou nekrózou myokardu, ktorá sa môže vyvinúť na akútny infarkt myokardu. Rizikové faktory pre srdcový záchvat sú hlavne v čase fungovania srdcového a pľúcneho stroja - čím dlhšie srdce nespôsobuje kontraktilnú funkciu počas operácie, tým väčšie je riziko poškodenia myokardu. Pooperačný srdcový záchvat sa rozvíja v 2-5% prípadov.

Komplikácie z iných orgánov a systémov sú zriedkavé a sú determinované vekom pacienta, ako aj prítomnosťou chronických ochorení. Komplikácie zahŕňajú akútne zlyhanie srdca, mozgovú príhodu, exacerbáciu bronchiálnej astmy, dekompenzáciu diabetes mellitus atď. Prevenciou výskytu takýchto stavov je kompletné vyšetrenie pred chirurgickým bypassom a komplexná príprava pacienta na operáciu s korekciou funkcie vnútorných orgánov.

Životný štýl po operácii

Pooperačná rana sa začne uzdravovať do 7-10 dní po posunovaní. Sternum, ktorý je kost, sa oveľa neskôr uzdravuje - 5-6 mesiacov po operácii.

V počiatočnom pooperačnom období sa s pacientom uskutočňujú rehabilitačné opatrenia. Patria medzi ne:

Diétne potraviny, dychové cvičenia - pacient je ponúkaný podobnosť balóna, hustenie, ktoré pacient sa šíri do pľúc, ktoré bránia rozvoju žilovej kongescie v nich, telesné cvičenia, najprv v posteli, potom pešo chodbou - teraz pacienti vyhľadávajú čo najskôr, aby posilnili, pokiaľ to nie je kontraindikované vzhľadom k celkovej závažnosti stavu, pre zabránenie stagnáciu krvi v žilách a tromboembolické komplikácie.

V neskorom pooperačnom období (po vyprázdnení a následne) sa vykonávajú cvičenia odporúčané fyzioterapeutom (lekár pre cvičenie), ktoré posilňujú a trénujú srdcové svaly a krvné cievy. Tiež pacient na rehabilitáciu musí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré zahŕňajú:

Úplné zastavenie fajčenie a konzumácia alkoholu, základov pre dodržiavanie zdravej výživy - okrem mastné, vyprážané, korenené, slané potraviny, zvýšenie spotreby čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, chudého mäsa a rýb, primerané telesné cvičenie - chôdza, ľahko ranné cvičenie Dosiahnutie cieľovej hladiny krvného tlaku, vykonávaného pomocou antihypertenzívnych liekov.

Zbavenie invalidít

Po operácii srdcového by-passu sa dočasná invalidita (podľa zoznamu chorých) vydáva na obdobie až štyroch mesiacov. Následne sú pacienti poslaní na ITU (lekárske a sociálne poradenstvo), počas ktorých sa rozhodne prideliť pacientovi určitú skupinu zdravotného postihnutia.

Skupina III je určená pacientom s nekomplikovaným pooperačným obdobím as 1-2 druhmi anginy pectoris, ako aj so srdcovým zlyhaním alebo bez neho. Práca v oblasti povolaní, ktoré nepredstavujú hrozbu pre činnosť srdca pacienta, je povolená. Zakázané povolania zahŕňajú prácu vo výške, s toxickými látkami, v teréne, povolanie vodiča.

Skupina II je určená pacientom so zložitým pooperačným obdobím.

Skupina I je priradená ľuďom s ťažkým chronickým srdcovým zlyhaním vyžadujúcim starostlivosť o neoprávnené osoby.

výhľad

Prognóza po posunu je určená viacerými ukazovateľmi, ako sú:

Dĺžka trvania operácie spojky. Použitie vnútornej hrudnej tepny sa považuje za najdlhšie, pretože životaschopnosť je stanovená päť rokov po operácii u viac ako 90% pacientov. Rovnaké dobré výsledky sa pozorujú pri použití radiálnej artérie. Väčšia saphenózna žila má nižšiu odolnosť proti opotrebovaniu a životaschopnosť anastomózy po 5 rokoch sa pozoruje u menej ako 60% pacientov. Riziko infarktu myokardu je iba 5% v prvých piatich rokoch po operácii. Riziko náhlej srdcovej smrti sa zníži na 3% v prvých 10 rokoch po operácii. Tolerancia cvičenia sa zlepšuje, frekvencia záchvatov angíny sa znižuje a u väčšiny pacientov (približne 60%) sa angina pectoris nevracia vôbec. Štatistika úmrtnosti - pooperačná mortalita je 1-5%. Rizikové faktory zahŕňajú predoperačné (vek, počet srdcových záchvatov, oblasť ischémie myokardu, počet postihnutých tepien, anatomické znaky koronárnych artérií pred intervenciou) a pooperačné (charakter použitého búchadla a čas kardiopulmonálneho bypassu).

Na základe vyššie uvedeného je potrebné poznamenať, že chirurgia CABG je vynikajúcou alternatívou k dlhodobej liečbe koronárnych ochorení a angíny, pretože významne znižuje riziko infarktu myokardu a riziko náhlej srdcovej smrti a tiež výrazne zlepšuje kvalitu života pacienta. Takže vo väčšine prípadov chirurgických zákrokov je prognóza priaznivá a pacienti žijú po operácii bypassu srdca už viac ako 10 rokov.

Video: chirurgia bypassu koronárnej artérie - lekárska animácia

Video: chirurgický bypass koronárnej artérie na pracovnom srdci

Operácia bypassu koronárnej artérie - AKSH

Operácia bypassu koronárnej artérie je operácia, ktorá sa používa na liečbu koronárnych ochorení srdca. Podstata operácie spočíva v tom, že chirurg umiestni skrat, obežnú nádobu, ktorá zvyčajne vezme veľkú saphenovú žilu, vnútornú hrudnú alebo radiálnu tepnu medzi aortou a koronárnou artériou, ktorej lúmen je zúžený aterosklerotickým plakom.

Ako je známe, v IHD, ktorá je založená na ateroskleróze, sa zúženie vyskytuje v jednej z koronárnych artérií, ktoré dodávajú krv do srdca. Zúženie nastáva v dôsledku aterosklerotického plaku, ktorý sa vyskytuje na stene nádoby. Keď sa aplikuje skrat, táto nádoba sa nedotkne, ale krv z aorty do koronárnej artérie prechádza cez zdravú celú nádobu, v dôsledku čoho sa obnoví tok krvi v srdci.

Argentína René Favaloro, ktorá prvýkrát uplatnila túto metódu v neskorých šesťdesiatych rokoch, sa považuje za priekopníka techniky posunovania.

Indikácie pre operáciu bypassu koronárnej artérie sú nasledovné:

Poranenie ľavej koronárnej artérie, hlavnej cievy, ktorá dodáva krv do ľavej polovice srdca

Porážka všetkých koronárnych ciev

Stojí za zmienku, že chirurgia bypassu koronárnej artérie môže byť nielen jednoduchá, ale aj dvojitá a trojnásobná, atď., V závislosti od toho, koľko výhybov sa vyžaduje. Navyše počet posunov neodráža stav pacienta a stav jeho srdca. V prípade vážneho stupňa ICHS môže byť potrebný len jeden blatník a naopak, aj pri menej náročnom IHD, pacient môže vyžadovať dvojitý alebo trojitý posun.

Alternatívou k chirurgii bypassu koronárnej artérie môže byť angioplastika so stentovaním, avšak chirurgický bypass sa používa u pacientov s ťažkou aterosklerózou srdcových ciev, keď angioplastika jednoducho nie je možná. Preto by ste nemali predpokladať, že operácia bypassu úplne nahradí angioplastiku.

Prognóza chirurgie bypassu koronárnych artérií (CABG) závisí od mnohých faktorov, ale zvyčajne je "život" skratky 10-15 rokov. Zvyčajne CABG zlepšuje prognózu prežitia u pacientov s vysokým rizikom, ale štatisticky po 5 rokoch sa rozdiel v riziku u pacientov, ktorí mali CABG, a tých, ktorí dostali farmakoterapiu, stáva rovnakým. Stojí za zmienku, že vek pacienta má určitú hodnotu v prognóze CABG, u mladších pacientov je životnosť šunky dlhšia.

Pred operáciou bypassu koronárnej artérie, ako aj pred všetkými kardiochirurgickými operáciami sa uskutočňuje celý rad vyšetrení pacienta vrátane takých špeciálnych výskumných metód, ako je elektrokardiografia, koronárna angiografia a ultrazvuk srdca.

Operácia bypassu koronárnej artérie sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Príprava na chirurgickú operáciu spočíva v vylúčení potravy 8 hodín pred operáciou a holení prednej steny hrudníka.

Hlavné fázy AKSH

Pacient na vozíku sa prepraví do operačnej miestnosti a umiestni sa na operatívny stôl.

Spočiatku anesteziológovia "zaangažujú" pacienta, aby ho ponoril do anestézie, zabezpečil konštantnú injekciu liekov do žily a pripojil ho k monitorovaciemu zariadeniu. Lieky sa injikujú do žily, ktorá injektuje pacienta do liečebného spánku.

Ďalej anesteziológ vložil do trachey pacienta endotracheálnu trubicu, ktorá je pripojená k anestéznemu zariadeniu a prostredníctvom ktorej je pacient anestetizovaný. Navyše môže byť podaná intravenózna anestézia.

Ďalej, chirurgovia pokračujú v práci. Prístup k srdcu sa uskutočňuje prostredníctvom strednej sternotómie s rezom pozdĺž hrudnej kosti. Po vizuálnom zhodnotení a na základe dostupných angiogramov sa chirurg rozhodne, kde sa má namontovať skrat.

Uskutoční sa krvná cieva pre šunku - veľkú saphenovú žilu, vnútornú hrudnú tepnu alebo radiálnu artériu. Na prevenciu krvných zrazenín sa podáva heparín.

Chirurg zastaví srdce pacienta. Od tohto bodu sa krvný obeh v tele pacienta uskutočňuje pomocou zariadenia na umelé prekrvenie. Treba poznamenať, že v niektorých prípadoch sa operácia vykonáva na búšiace srdce.

Počas operácie na zastavenom srdci sú kanyly privedené do srdca, cez ktoré je vložené špeciálne riešenie, ktoré zastaví srdce. Tento roztok obsahuje draslík a ochladí sa na 29 ° C.

Ďalej chirurg chirurgicky štiepi aortu a oblasť koronárnej artérie ďalej od miesta zúženosti.

Potom sa znova začne srdce, roztok pre kardioplegiu a kanylu sa odstráni.

Na elimináciu účinku heparínu sa injikuje protamín.

Potom je hrudný kruh prišitý. Pacient sa presunie na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo jednotku intenzívnej starostlivosti. V jednotke intenzívnej starostlivosti zostane pacient 1 deň, po ktorom bude preradený na pravidelné oddelenie. Po 4 - 5 dňoch je prepustený.

Doba prevádzky CABG je približne 4 hodiny. Súčasne je aorta upnutá 60 minút a po 90 minútach je telo pacienta podoprené zariadením na umelé prekrvenie.

Plastové trubice sú ponechané v mieste chirurgického zákroku na voľný tok, ako aj kontrola krvácania v pooperačnom období. Približne 5% pacientov vyžaduje opakovanú intervenciu na krvácanie počas prvých 24 hodín. Namontované plastové rúrky sú odstránené. Endotracheálna trubica sa odstráni krátko po operácii.

Približne 25% pacientov má abnormálny srdcový rytmus v prvých troch hodinách alebo štyri po CABG. Toto je zvyčajne dočasná fibrilácia predsiení a počas chirurgického zákroku je spojená so srdcovou traumou. Väčšina z nich reaguje na konvenčnú liečbu. Mladí pacienti môžu byť prepustení domov do dvoch dní.

Riziko komplikácií CABG

Pretože chirurgia bypassu koronárnej artérie je operácia otvoreného srdca, nie je bez rizika niektorých komplikácií. Najčastejšie sú medzi komplikáciami CABG zaznamenané:

Poruchy srdcového rytmu

Menej časté komplikácie CABG:

Infarkt myokardu s oddelením krvnej zrazeniny po operácii, ako aj po predčasnom uzatvorení lúmenu alebo jeho poškodenia

Neviazanie alebo neúplné zlúčenie hrudnej kosti

Hlboká žilová trombóza nohy

Infekčné komplikácie v rane

Chronická bolesť v oblasti chirurgie

Riziko týchto komplikácií závisí od stavu pacienta pred operáciou.

Riziko komplikácií je zvyčajne oveľa menej spojené s plánovaným bypassom koronárnej artérie, pretože lekár má dostatok času na úplné vyšetrenie pacienta a posúdenie jeho zdravia. Pri núdzovom CABG, ako aj pri sprievodných stavoch v podobe pľúcneho emfyzému, ochorenia obličiek, diabetes mellitus alebo ochorení periférnych artérií nohy je riziko komplikácií vyššie.

Minimálne invazívna chirurgia bypassu s priamou koronárnou artériou

Minimálna invazívna chirurgia bypassu s priamou koronárnou artériou je typ CABG, ktorý je menej invazívny (t. J. Intervencia je minimálna). V tomto prípade je rez pre takúto operáciu pomerne malý.

Minimálna invazívna priama chirurgia bypassu koronárnej artérie - zákrok bez použitia srdcového a pľúcneho stroja. Hlavným rozdielom tohto typu chirurgického zákroku je, že sa používa mini sarkotómia na prístup k srdcu, a nie na sternotómiu (otvorenie hrudnej dutiny rezom medzi rebrami). Dĺžka rezu je 4 - 6 cm

Minimálne invazívna priama chirurgia bypassu koronárnej artérie sa používa hlavne na jednorazové alebo dvojité posunovanie ciev, ktoré prechádzajú pred srdcom, pretože nedávno tieto lézie zvyčajne vyžadovali angioplastiku.

Minimálna invazívna priama chirurgia bypassu koronárnej artérie sa používa aj pri hybridnej revaskularizácii. Táto metóda liečby sa používa u pacientov s léziami viacerých koronárnych artérií. Zároveň sa minimálne invazívne priame chirurgické bypassy koronárnej artérie a angioplastika kombinujú so stentovaním.

Vážne počiatočné podmienky, ktoré spochybňujú bezpečnosť operácie.

Prítomnosť závažnej rakoviny, hypertenzie alebo iných nevyliečiteľných ochorení.

Posledný zdvih stroja.

Kritická nízka kontraktilita myokardu ľavej komory srdca.

Distálne a difúzne stenózy.

Operácia bypassu koronárnej artérie sa používa v kardiológii viac ako pol storočia. Cieľom operácie je vytvoriť umelú dráhu na vstup krvi do krvného obehu, čím sa vylúči trombovaná cieva. Súčasne sa samotné krídlo prestrihá, ale krvný obeh sa obnoví pripojením novej zdravé anastomózy medzi aortou a koronárnymi tepnami.

Ako materiál pre bypass koronárnych artérií je možné použiť syntetické cievy, ale najvhodnejšie sú vlastné žily a tepny pacienta. Autovómová metóda spoľahlivo "spája" novú anastomózu, nespôsobuje reakciu odmietnutia na cudzie tkanivo.

Na rozdiel od operácie balónovej angioplastiky s inštaláciou stentu je nepracovná nádoba úplne vylúčená z obehu, žiadne pokusy o jej otvorenie. Špecifické rozhodnutie o použití pri liečbe najefektívnejšej metódy sa robí po podrobnom vyšetrení pacienta, berúc do úvahy vek, súvisiace choroby, zachovanie koronárneho obehu.

Po operácii sa kontraktilita myokardu výrazne zlepšila. Pacient, obmedzený v režime motora kvôli útokom bolesti v srdci, sa vracia do aktívneho života.

Kto bol "priekopníkom" pri aplikácii aortálneho by-passu?

Známe srdcové lekári z mnohých krajín pracovali na probléme chirurgie bypassu koronárnej artérie. Prvá operácia muža bola vykonaná v roku 1960 v USA Dr. Robert Hans Getz. Umelá skratka vybraná ľavá hrudná artéria, ktorá sa tiahne od aorty. Jeho periférny koniec bol pripojený k koronárnym cievam. Sovietsky chirurg V. Kolesov opakoval podobnú metódu v roku 1964 v Leningrade.

Autovómový posun bol prvýkrát vykonaný v USA chirurgom srdca z Argentíny R. Favaloro. Významný príspevok k vývoju intervenčnej techniky patrí americkému profesorovi M. DeBakeymu.

V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú vo všetkých hlavných kardiologických centrách. Najnovšie lekárske zariadenia umožnili presnejšie stanoviť indikácie chirurgického zásahu, pracovať na pracovnom srdci (bez umelého zariadenia na krvný obeh) a skrátiť pooperačné obdobie.

Ako sa vyberajú indikácie pre chirurgiu?

Operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva, ak neexistuje žiadny alebo žiadny výsledok z balónovej angioplastiky, konzervatívna liečba. Pred operáciou sa koronárna angiografia koronárnych ciev uskutočňuje bez zbytočného odkladu a skúma sa možnosť použitia skratu.

Úspech iných metód je nepravdepodobný pri:

ťažká stenóza ľavej koronárnej artérie v oblasti kmeňa, početné aterosklerotické lézie koronárnych ciev s kalcifikáciou, výskyt stenózy vnútri zavedeného stentu, neschopnosť prechádzať katéter do príliš úzkej cievy.

Hlavné indikácie pre použitie metódy bypassu koronárnej artérie sú považované za:

potvrdil stupeň obštrukcie ľavej koronárnej artérie o 50% alebo viac, zúženie celého priebehu koronárnych ciev o 70% alebo viac, kombinácia týchto zmien so stenózou interventrikulárnej prednej tepny v zóne jej odbočky od hlavného kmeňa.

Ak chcete dosiahnuť výsledok, pacient môže potrebovať viac ako jeden skrat.

Existujú tri skupiny klinických indikácií, ktoré používajú aj lekári.

Pacienti, ktorí sú rezistentní na farmakoterapiu alebo majú signifikantnú ischemickú oblasť myokardu, sú zaradení do skupiny I:

III - IV funkčné skupiny angíny pectoris, nestabilná angina pectoris, akútna ischémia po angioplastike, zhoršené hemodynamické parametre, s rozvojom infarktu myokardu až 6 hodín po nástupe bolesti (neskôr, ak sú zachované príznaky ischémie), ak sa záťažový test podľa EKG ostré pozitívne a pacient potrebuje rutinnú operáciu v brušnej dutine s pľúcnym edémom spôsobeným akútnym zlyhaním srdca s ischemickými zmenami (sprevádzajúcou angínu u starších ľudí).

Skupina II zahŕňa pacientov, ktorí potrebujú veľmi pravdepodobnú prevenciu akútneho srdcového infarktu (prognóza bez operácie), je nepriaznivá, ale zle podlieha farmakoterapii. Okrem vyššie uvedených hlavných dôvodov sa zohľadňuje stupeň dysfunkcie srdcového výdaja a počet postihnutých koronárnych ciev:

poškodenie troch artérií s poklesom funkcie pod 50%, poškodenie troch artérií s funkciou nad 50%, ale s ťažkou ischémiou, poškodením jednej alebo dvoch ciev, ale s vysokým rizikom srdcového záchvatu v dôsledku rozsiahlej ischemickej oblasti.

Skupina III zahŕňa pacientov, u ktorých sa operácia bypassu koronárnej artérie uskutočňuje ako sprievodná operácia s významnejším zásahom:

počas ventilových operácií, aby sa odstránili anomálie vývoja koronárnych artérií, ak dôjde k odstráneniu následkov závažného srdcového záchvatu (aneuryzma srdcovej steny).

Medzinárodné združenia kardiológov odporúčajú umiestniť klinické príznaky a indikácie na prvom mieste a potom zohľadniť anatomické zmeny. Odhaduje sa, že riziko úmrtia z pravdepodobného srdcového infarktu u pacienta výrazne prevyšuje úmrtnosť počas operácie a po ňom.

Prítomnosť komorbidít vedúca k poškodeniu

(najmä srdcové chyby), sťažuje rozhodnutie lekárov v prospech použitia bypassovej chirurgie. V posledných rokoch sa operácia vykonáva zo starších pacientov zo zdravotných dôvodov.

Kedy je operácia kontraindikovaná?

Srdcové chirurgovia považujú akékoľvek kontraindikácie za relatívne, pretože ďalšia vaskularizácia myokardu nemôže poškodiť pacienta žiadnou chorobou. Mali by ste však zvážiť pravdepodobné riziko smrti, ktoré sa dramaticky zvyšuje, a informujte pacienta o tom.

Klasické všeobecné kontraindikácie pre akékoľvek operácie sa považujú za dostupné pre pacienta:

chronické choroby pľúc, ochorenie obličiek s príznakmi zlyhania obličiek, rakovina.

Riziko úmrtnosti sa dramaticky zvyšuje s:

pokrytie aterosklerotických lézií všetkých koronárnych artérií, zníženie funkcie vyhýbania ľavej komory až o 30% a menej v dôsledku masívnych zmien v cudzej časti myokardu v období po infarkte, prítomnosti výrazných symptómov dekompenzovaného srdcového zlyhania a kongescie.

Čo robí ďalšie plavidlo na posun?

V závislosti od vybraného cieľa pre danú úlohu sú operácie bypassu rozdelené na:

mammarokoronárna - vnútorná hrudná artéria slúži ako skrat, autoarteriál - pacient má svoju vlastnú radiálnu artériu, autoverónom - je vybraná veľká saphenózna žila.

Saphenózna žila dolnej nohy perfektne nahrádza koronárnu cievu.

Radiačná tepna a saphenózna žila sa môžu extrahovať:

otvorená cesta cez kožné rezy, používanie endoskopických techník.

Voľba metodiky ovplyvňuje trvanie obdobia zotavenia a zvyškovú kozmetickú chybu vo forme jaziev.

Aká je príprava na operáciu?

Nadchádzajúci CABG vyžaduje starostlivé vyšetrenie pacienta. Štandardné analýzy zahŕňajú:

krvný obraz, koagulogram, pečeňové testy, glukóza v krvi, kreatinín, dusíkaté látky, proteíny a ich frakcie, analýza moču, potvrdenie neprítomnosti infekcie HIV a hepatitídy, EKG, srdcový a cievny Doppler, fluorografia.

Špeciálne štúdie sa vykonávajú v predoperačnom období v nemocnici. Uistite sa, že ste urobili koronárnu angiografiu (röntgenový obraz cievneho vzoru srdca po zavedení kontrastného činidla).

Pacient by mal informovať chirurga o jeho ochorení, sklone k alergickým reakciám na potraviny alebo lieky.

Úplné informácie vám umožnia vyhnúť sa komplikáciám počas operácie av pooperačnom období.

Plánovaná hospitalizácia sa vykonáva týždeň pred zamýšľanou operáciou. Počas vyšetrenia sa pacientovi odporúča, aby sa naučil hlboké dýchanie. Táto technika je užitočná na prevenciu kongestívnej pneumónie počas rehabilitácie.

Aby sa zabránilo tromboembolizmu z žíl na nohách, 2-3 dni pred plánovanou operáciou sa tesné obväzovanie vykonáva z chodidla na stehno.

V noci je zakázané mať večeru raňajky, aby sa vylúčila možná regurgitácia jedla z pažeráka a jeho vstup do priedušnice počas obdobia narkotického spánku. V prítomnosti vlasov na koži prednej časti hrudníka sú oholené.

Inšpekcia anesteziológov spočíva v rozhovore, meraní tlaku, auskultácii, opätovnom objasnení chorôb z minulosti.

Metóda bolesti

Operácia bypassu koronárnej artérie vyžaduje úplné uvoľnenie pacienta, preto sa používa celková anestézia. Pacient pocíti pri inštalácii kvapkadla iba výstrel z intravenózneho vstupu ihly.

Klesanie spánku nastáva v priebehu minúty. Zvláštny anestetikum si vyberie anesteziológ, pričom zohľadňuje zdravie pacienta, vek, funkciu srdca a krvných ciev, individuálnu citlivosť.

Na úvodnú a hlavnú anestéziu môžete použiť rôzne kombinácie liekov proti bolesti.

Stav úplného spánku a úľavu od bolesti je riadený špeciálnymi indikátormi.

V špecializovaných strediskách sa zariadenie používa na monitorovanie a kontrolu:

pulz, krvný tlak, dýchanie, rezervy alkalickej krvi, nasýtenie kyslíkom.

Otázka potreby intubácie a prenosu pacienta na umelé dýchanie je riešená na žiadosť ošetrujúceho lekára a je určená technikou prístupu.

Počas zákroku anesteziológ informuje hlavného chirurga o ukazovateľoch podpory života. V štádiu šitia rezu sa anestetikum preruší a po ukončení operácie sa pacient postupne prebudí.

Ako funguje táto operácia?

Výber techniky závisí od schopnosti kliniky a skúseností chirurga. V súčasnej dobe sa vykonáva operácia bypassu koronárnej artérie:

prostredníctvom otvoreného prístupu do srdca s rezom hrudnej kosti, spojeným s kardiopulmonálnym obtokovým zariadením, na pracovnom srdci bez umelého obehu as minimálnou incíziou sa prístup neuskutočňuje cez sterum, ale pomocou minitorakotómie cez medzikostový rez do dĺžky 6 cm.

Posunovanie s malým rezom je možné spojiť iba s ľavou prednou tepnou. Takáto lokalizácia sa vopred zvažuje pri výbere typu operácie.

Je technicky ťažké vykonať prístup k pracovnému srdcu, ak má pacient veľmi úzke koronárne tepny. V takýchto prípadoch sa táto metóda neuplatňuje.

Výhody operácie bez podpory zariadenia na umelé vstrekovanie krvi zahŕňajú:

praktická absencia mechanického poškodenia bunkových prvkov krvi, zníženie trvania zásahu, zníženie možných komplikácií spôsobených zariadením a rýchlejšie pooperačné zotavenie.

V klasickom spôsobe sa otvorí hrudník cez sternum (sternotómia). Špeciálne háčiky sa rozdelia na boky a stroj je pripojený k srdcu. V čase operácie pracuje ako pumpa a destiluje krv cez cievy.

Zastavenie srdca je spôsobené ochladeným roztokom draslíka. Pri výbere spôsobu zásahu na pracovnom srdci pokračuje v kontrakte a chirurg vstúpi do koronárnej cievy pomocou špeciálnych zariadení (antikoagulantov).

Zvyčajne v operačnom tíme najmenej dvoch chirurgov a zdravotných sestier

Zatiaľ čo prvá sa venuje prístupu do zóny srdca, druhá zaisťuje uvoľnenie auto-ciev, aby sa premenili na šumy, do nich vstrekne roztok s heparínom, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Potom sa vytvorí nová sieť, ktorá poskytne okresný spôsob dodávania krvi do ischemického miesta. Zastavené srdce sa začalo používať defibrilátor a umelý krvný obeh je vypnutý.

Na šitie hrudnej nadloženej špeciálnej tesnej konzoly. Tenký katéter zostáva v rane kvôli odtoku krvi a kontrole krvácania. Celá operácia trvá asi štyri hodiny. Aorta zostáva upnutá až na 60 minút, umelý krvný obeh sa udržiava až 1,5 hodiny.

Ako je pooperačné obdobie?

Z operačnej miestnosti sa pacient na podvozku pod odkvapkávaním prenesie na jednotku intenzívnej starostlivosti. Obvykle je tu prvých 24 hodín. Dýchanie sa vykonáva nezávisle. V počiatočnom pooperačnom období monitorovanie pulzu a tlaku pokračovalo monitorovanie vylučovania krvi zo zavedenej skúmavky.

Frekvencia krvácania v najbližších hodinách nie je vyššia ako 5% všetkých operovaných pacientov. V takýchto prípadoch je možná opätovná intervencia.

U ¼ pacientov existujú rôzne poruchy rytmu. Zvyčajne je najnebezpečnejším obdobím prvých 5 dní po operácii. Antiarytmiká, antikoagulanciá, antibiotiká sú nevyhnutne spojené s liečbou pacienta.

Od druhého dňa sa odporúča začať cvičebnú terapiu (fyzikálnu terapiu): nohy, pohyby, ktoré napodobňujú chôdzu, - ťahať ponožky smerom k vám a späť, aby sa cítila práca svalov gastrocnemia. Takéto malé zaťaženie umožňuje zvýšiť "tlačenie" venóznej krvi z obvodu a zabrániť trombóze.

Pri vyšetrení lekár venuje pozornosť dychovým cvičením. Hlboké dýchanie narovná pľúcne tkanivo a chráni ho pred stagnáciou. Na výcvik používané nafukovacie gule.

O týždeň neskôr odstráňte materiál na šitie v oblastiach saphenóznej žily. Pacienti sa odporúčajú po dobu ďalších 1,5 mesiaca na to, aby nosili elastické pletenie.

Liečenie hrudnej kosti trvá až 6 týždňov. Je zakázané zdvihnúť hmotnosť a fyzickú prácu.

Na hrudník je umiestnený špeciálny obväz, ktorý podporuje rebrá a hrudnu, aby uzdravil stehy na koži a zosilnil hrudník.

Vypustenie z nemocnice sa vykonáva po týždni.

V prvých dňoch lekár odporúča malý výtok kvôli ľahkej výžive: vývar, kvapalné obilniny, mliečne výrobky. Vzhľadom na stratu krvi sa odporúča zahrnúť jedlá s ovocím, hovädzím mäsom, pečeňou. To pomáha obnoviť hladiny hemoglobínu za mesiac.

Režim motora sa postupne rozširuje vzhľadom na zastavenie ťahov. Nenúťte tempo a nevyhýbajte sa športovým výkonom.

Najlepším spôsobom, ako pokračovať v rehabilitácii, je presun do sanatória priamo z nemocnice. Bude pokračovať monitorovanie stavu pacienta a vyzdvihnutie individuálneho režimu.

Malé hematómy zostávajú v zbernom mieste žily a zmizne po 10 dňoch.

Po 3 mesiacoch kardiológ odporúča skontrolovať funkciu koronárnych ciev pomocou vzoriek stresových EKG. Výsledok je vyhodnotený za úspešný pri absencii bolesti a patológie filmu.

Malo by byť jasné, že operácia nezastaví aterosklerotický proces a nevytvára hypertenziu. Preto by pacient nemal ignorovať predtým predpísané liečenie.

Ako pravdepodobné sú komplikácie?

Štúdia štatistických údajov o pooperačných komplikáciách naznačuje určitú mieru rizika pre akýkoľvek typ chirurgickej intervencie. To by sa malo určiť rozhodnutím o súhlase s operáciou.

Smrteľný výsledok s plánovanou by-passovou operáciou koronárnych artérií už nie je vyšší ako 2,6%, v niektorých klinikách menej. Odborníci poukazujú na stabilizáciu tohto indikátora v súvislosti s prechodom na bezproblémové operácie starších ľudí.

Nie je možné vopred predvídať trvanie a stupeň zlepšenia. Pozorovanie pacienta ukazuje, že ukazovatele koronárneho obehu po operácii v prvých piatich rokoch dramaticky znižujú riziko infarktu myokardu av nasledujúcich 5 rokoch sa nelíšia od pacientov liečených konzervatívnymi metódami.

"Trvanie" plavebného plavidla sa považuje za obdobie trvania od 10 do 15 rokov. Prežitie po operácii je v priebehu piatich rokov - 88%, desať - 75%, pätnásť - 60%.

Z 5 až 10% prípadov medzi príčinami úmrtí sa vyskytuje akútne srdcové zlyhanie.

Aké komplikácie sú možné po operácii?

Najčastejšie komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie sú považované za:

krvácanie, zhoršený srdcový rytmus.

Menej časté sú:

infarkt myokardu spôsobený zlomeným trombom: neúplná fúzia stenovej sutúry, infekcia rany, trombóza a flebitída hlbokých žíl nohy, mŕtvica, zlyhanie obličiek, chronická bolesť v oblasti operácie, tvorba keloidov na koži.

Riziko komplikácií súvisí so závažnosťou stavu pacienta pred operáciou a sprievodnými ochoreniami. Zvýšená v prípade núdzových zásahov bez prípravy a dostatočného preskúmania.

Po operácii by mal byť pacient sledovaný štvrťročne kardiológa, pokračovať v užívaní koronarolytik, statínov (ak je to indikované), dodržiavať anti-cholesterolovú diétu. Mali by sme oceniť niekoľko rokov vrátenia aktívneho života a prestaviť jeho režim vhodnejším pre zdravie.

Recenzie pacientov, ktorí prešli operáciou, vás uvažujú o osobných voľbách a hodnotách v živote.

Galina Mikhailovna, 58 rokov, učiteľka hudby: "Čítal som článok a začal si spomenúť, čo ma podnietilo k súhlasu s operáciou. Iba žil do dôchodku, pretože došlo k infarktu. Je pravda, že do tohto veku 10 rokov bola stála hypertenzia. Z času na čas sa s ním zaobchádzalo, nebol čas na odpočinok (ako všetci hudobníci, kolyma na ďalších dvoch miestach). Keď sa dostala do nemocničného lôžka s neustálymi útokmi a strachom, súhlasila, bez toho, aby premýšľala o dôsledkoch. Konzultácia bola zaslaná regionálnemu kardiologickému centru. 3 mesiace čakacia rada pre koronárnu angiografiu. Keď bola operácia ponúknutá, okamžite súhlasila. Pred a po tom urobte všetko podľa odporúčaní lekára. Bolesť na hrudníku trvala 3 dni, potom skoro zmizla. Teraz naďalej robím to, čo mám rád, vediem študentov, pracujem v orchestri. "

Sergej Nikolajevič, 60 rokov, dôstojník plukovníka v dôchodku: "Nemožno sa neustále obávať a očakávať infarkt, je lepšie riskovať. Po operácii nie sú takmer žiadne útoky po dobu 2 rokov. Po zvýšení záťaže v krajine som sa cítila závratne. Po ostatných prešiel. Možno aj 5 alebo 10 rokov môžem žiť bez toho, aby som pamätal na svoje srdce. Moji rovesníci už nie sú schopní fyzicky pracovať. "

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Syndróm pľúcnej hypertenzie

Zvýšený tlak v pľúcnej kapilárnej sústave (pľúcna hypertenzia, hypertenzia) je najčastejšie sekundárne ochorenie, ktoré nie je priamo spojené s vaskulárnymi léziami. Primárne stavy nie sú dobre známe, ale bola preukázaná úloha vazokonstrikčného mechanizmu, zhrubnutie arteriálnej steny, fibróza (konsolidácia tkaniva).

Koronarografia srdcových ciev: podstata postupu, indikácie a kontraindikácie

Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka.

Povedzte o granulocytoch GRA v krvnom teste

Krvný test je jedným z hlavných nástrojov v rukách profesionálneho lekára.Podľa jeho výsledkov môžete dokonca vidieť pozadie možného výskytu patológie. Dobrí lekári však nie vždy narazia, takže je dôležité, aby pacienti poznali dekódovanie najmenej niekoľkých indikátorov.

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.

Hrubá krv (zvýšený viskózny syndróm): pozadie, príznaky, spojenie s ochorením, čo liečiť?

Poznamenajúc vysokú hladinu hemoglobínu, veľa ľudí to vysvetľuje jednoducho - hrubá krv. Premýšľajúc však o tom, ako to zriediť do normálneho stavu, bude užitočné zistiť, čo to všetko znamená, prečo je krv kondenzovaná, aké následky hrozia a ako s nimi zaobchádzať.

Fallo Tetrada Charakteristika: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva notebook Fallot, ktoré vady spájajú s touto vrodenou chybou. Čo spôsobuje vzhľad tetradov, charakteristické symptómy patológie.