Z tohto článku sa dozviete: čo je aterosklerotická kardiálna skleróza, aké príčiny a rizikové faktory vyvolávajú jej výskyt. Symptómy patológie, možné komplikácie. Metódy liečby a prognóza na zotavenie.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je nahradením zdravého tkaniva srdcového svalu hustým spojivovým tkanivom, ktoré nie je schopné vykonávať kontraktilné a vodivé funkcie myokardu. Takéto zmeny sú dôsledkom zúženia lúmenu koronárnych (srdcovo-kŕmnych) ciev s aterosklerotickými plakmi.

Zúženie lúmenu koronárnych ciev pri kardioskleróze

Čo sa deje v patológii? Z dôvodu porušenia priepustnosti cievnej steny (v dôsledku zranení, genetickej predispozície, zvýšeného cholesterolu v krvi) sa na vnútornom povrchu cievy vytvorí zameranie alebo plak, ktorý pozostáva zo špecifických lipidov a proteínov. Čiastočne prekrýva vaskulárne lôžko, čím sa postupne znižuje množstvo krvi dodávajúceho srdce kyslíkom.

Keď je lumen cievy zatvorený o 70% a viac, na pozadí zvyšujúceho sa hladovania kyslíkom kardiomyocyty (myokardiálne bunky) strácajú schopnosť zmršťovať sa a vykonávať impulzy, reorganizovať a zomierať. Na ich mieste je jazva.

Ako sa líši patológia od aterosklerotického srdcového ochorenia a kardiálnej sklerózy? Tento druh kardiosklerózy je výsledkom koronárnej choroby srdca. Spúšťací mechanizmus ochorenia koronárnych artérií v 95% prípadov - aterosklerotická choroba srdca.

 1. Najprv sa objavuje aterosklerotická choroba srdca (zúženie koronárnych ciev v dôsledku výskytu plakov cholesterolu).
 2. V dôsledku stenózy (zúženia) koronárnych artérií sa vyvíja ischemická choroba srdca (hladovanie kyslíkom).
 3. V kombinácii obe ochorenia vytvárajú podmienky pre nezvratné zmeny srdcového svalu - aterosklerotická kardiálna skleróza.

Kardioskleróza je bežný názov procesu, v dôsledku ktorého sú myokardiálne náplasti nahradené spojivovým tkanivom, môže to byť spôsobené rôznymi patológiami (reumatizmus, srdcový záchvat, kolagenáza). Ateroskleróza sa objavuje len v dôsledku aterosklerózy krvných ciev, ktoré krmiva srdce.

Choroba postupuje pomaly a na začiatku nespôsobuje osobe zvláštne nepríjemnosti. Stáva sa nebezpečné zúžiť dutiny nádob o viac ako 70%. Vedie k rozsiahlym léziam myokardu, rozvoju chronického a akútneho zlyhania srdca, angíne pektoris, dilatácii srdcových dutín, trombóze, tromboembolizmu (40%) a úmrtiu (80%).

Pre akékoľvek, aj tie najmenšie zmeny, aterosklerotická kardiosekróza nemôže byť úplne vyliečená v dôsledku výskytu jaziev, ktoré nemajú nič spoločné s funkčným tkanivom myokardu a nezasahujú do normálneho fungovania srdca.

Vo všetkých štádiách aterosklerotickej kardiostikrózy by pacienti mali byť neustále monitorovaní a liečení kardiológa.

Mechanizmus vývoja patológie

Keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o viac ako 70% objemu krvi vstupujúceho do srdcového svalu, nestačí na nasýtenie kardiomyocytov.

Potreba kyslíka sa zvyšuje, ischémia postupuje, kardiomyocyty spadajú do režimu "spánku" a potom zomierajú. Na ich mieste vzniká vláknitá jazva, ktorá nie je schopná zmršťovať a viesť bioelektrické impulzy. Funkcie srdca sú narušené.

Kliknutím na fotografiu zväčšíte

Takáto kardioskleróza môže byť difúzna (keď zomierajú malé skupiny kardiomyocytov a sú rovnomerne nahradené v celom myokarde), fokálne (nerovnomerne umiestnené, pomerne veľké plochy) alebo zmiešané (kombinácia zmien).

Príčiny vývoja

Príčinou aterosklerotickej kardiostikrózy v 100% prípadov je koronárna choroba srdca, ktorá sa vyvíja v dôsledku zúženia (stenózy) koronárnych artérií v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov.

Rizikové faktory

Existuje niekoľko rizikových faktorov, proti ktorým sa patológia objavuje a postupuje rýchlejšie:

 • genetická predispozícia;
 • poruchy metabolizmu lipidov (nerovnováha medzi lipoproteínmi s nízkou hustotou a vysokou hustotou, zvýšenými triglyceridmi a cholesterolom);
 • arteriálna hypertenzia;
 • diabetes mellitus;
 • vek (90% po 45);
 • pohlavie (90% mužov);
 • fajčenie;
 • obezita;
 • nedostatok pohybu;
 • užívanie perorálnych (hormonálnych) antikoncepčných prostriedkov;
 • intoxikácia alkoholom.

Kombinácia faktorov zvyšuje riziko aterosklerotickej kardiostikrózy. Pri fajčení muži starší ako 45 rokov - o 46%, s obezitou - o 34%, s cukrovkou - o 18%.

príznaky

V počiatočných štádiách je aterosklerotická kardiálna skleróza asymptomatická, v žiadnom prípade komplikuje život človeka a nenarušuje rôzne fyzické aktivity.

Po progresii ischemickej choroby sa objavujú nasledovné príznaky:

 • zmeny srdcového rytmu;
 • dýchavičnosť po ťažkej fyzickej námahe, ktorá prechádza rýchlo;
 • bolesti na hrudníku;
 • slabosť, únava.

Počet lézií srdcového svalu rastie, pacient má stále viac a viac výrazných znakov chronického srdcového zlyhania:

 1. Hmatateľné zmeny srdcovej frekvencie (tachykardia).
 2. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku dennej aktivity a neskôr v pokoji.
 3. Neproduktívny kašeľ, srdcové záchvaty astmy.
 4. Bolesť za hrudnou kosťou, ktorá "dáva" v ľavej ruke, pod ľavým lopatkovým lopatkám, v epigastrickej oblasti.
 5. Zaznamenal sa výrazný opuch členkov.
 6. Závrat, bolesti hlavy.

Pri takýchto štádiách aterosklerotickej kardiostikrózy sa stáva čoraz ťažšie vykonávať najjednoduchšie každodenné činnosti, akákoľvek fyzická námaha rýchlo pnechádza a spôsobuje slabosť.

Možné komplikácie

Zmeny srdcového svalu sa postupne zvyšujú a príznaky sa postupne zvyšujú. Kombinácia rozsiahlych zmien myokardu a stenózy koronárnych artérií (viac ako 70%) môže spôsobiť komplikácie:

 • akútne zlyhanie srdca;
 • dilatácia (dilatácia dutín srdca);
 • infarkt myokardu;
 • atriálna fibrilácia, paroxyzmálna tachykardia, extrasystol (porucha rytmu);
 • intraventrikulárna a atrioventrikulárna blokáda (poruchy vedenia);
 • pľúcny edém;
 • aneuryzma a ruptúra ​​aorty;
 • trombóza a tromboembolizmus.

85% komplikácií končí smrťou pacienta.

Liečebné metódy

Na vyliečenie patológie je úplne nemožné, zmeny v žalúdku sú nezvratné. Ak sa stenóza koronárnej artérie eliminuje včas, odstránením aterosklerotických plakov sa môže ďalší vývoj patológie zastaviť a stabilizovať.

Keďže ochorenie je charakterizované príznakmi srdcového zlyhania, liečba je zložitá, jej účelom je:

 • eliminovať výrazné príznaky srdcového zlyhania;
 • pozastaviť vývoj procesu (náhrada buniek myokardu s jazvami, progresia aterosklerózy);
 • eliminovať alebo normalizovať možné rizikové faktory (fajčenie, diabetes, obezita).

V prípade potreby (po vzniku komplikácií) sa aterosklerotická kardiosekróza lieči chirurgickými metódami (odstránenie aneuryzmy, stenóza koronárnych artérií, inštalácia kardiostimulátora).

Liečba liečiv

Komplex liekov na odstránenie príznakov srdcového zlyhania:

Na liečbu komorbidít a rizikových faktorov (diabetes, arteriálna hypertenzia) sa predpisujú lieky, ktoré udržujú stabilnú hladinu glukózy v krvi a antihypertenzívnych liekov, diuretík.

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa vykonáva, keď liečba liekom zlyhá.

Tieto metódy odstraňujú kyslíkové hladovanie srdca (ischémia myokardu).

diéta

Vzhľadom na to, že aterosklerotická kardiálna skleróza sa vyvíja na pozadí porúch metabolizmu lipidov (zvýšené hladiny cholesterolu v krvi), v kombinácii s liečbou liekom sa od pacientov vyžaduje nízka hladina cholesterolu:

 1. Silne obmedziť počet výrobkov s vysokým obsahom živočíšnych tukov (maslo, živočíšny tuk, margarín, masť, droby, smotana, tvrdé syry, žĺtka).
 2. Uprednostňuje sa varené a dusené jedlo (ovocie, zelenina, ovocie, strukoviny), rastlinný olej, ryby, nízkotučný tvaroh, obilný a otrubový chlieb, nízkotučné mliečne výrobky.
 3. Vynechajte z diéty rýchle občerstvenie, klobásy, konzervované potraviny a konzervy, údené mäso, vyprážané, vdolky, pečivo, kávu, silný čierny čaj, biely chlieb.
 4. Ako koreniny, ktoré môžu znížiť množstvo cholesterolu v krvi, odporúčame použiť zázvor, cesnak, červenú papriku, kurkumy, chren.
 5. Znížte množstvo rýchlych sacharidov (cukor) v prospech pomalých (kaša, cestoviny durum), množstvo bielkovinových potravín v prospech rastlinných vlákien.
 6. Dennú stravu rozdeľte na malé časti (až do 5-6).
 7. Znížte množstvo soli na 4,5 gramov denne.

Množstvo živočíšneho tuku v diéte s nízkym cholesterolom sa vypočíta na základe normy - 1 gram na kilogram hmotnosti pacienta. Takáto strava vedie k postupnému poklesu "zlého" cholesterolu v krvi a normalizuje hmotnosť v obezite.

Ak sa prejavia príznaky srdcového zlyhania, odporúča sa kardiológ optimálny režim pitia, cvičenie a denná rutina.

Pacienti s akýmkoľvek poškodením srdcového svalu pri aterosklerotickej kardiálnej kličke by mali prestať fajčiť a piť alkohol.

výhľad

Tento druh kardiosklerózy nemožno úplne vyliečiť. Zmeny v myokarde, charakteristické pre túto patológiu, nie sú obnovené.

 • So slabými a miernymi léziami srdcového svalu (75%) môže byť stav pacienta stabilne stabilizovaný komplexom liekov, ktoré eliminujú príznaky srdcového zlyhania a ischémie. Pacienti so stredne ťažkou aterosklerotickou kardiálnou sklerózou môžu žiť do zrelého veku, ktorý kombinuje diétu s nízkym cholesterolom a lieky predpísané kardiológa.
 • Pri výrazných a rozsiahlych zmenách s dysfunkciou myokardu (vedenie a kontrakcia) je kardiálna skleróza komplikovaná akútnymi prejavmi srdcového zlyhania (blokáda, poruchy rytmu, tromboembolizmus), z ktorých 80% vedie k smrti pacienta.
 • Po chirurgickom zákroku v 90% stave pacientov sa výrazne zlepšuje, príznaky zlyhania srdca a ischémie sa stávajú menej výraznými, iba obmedzená fyzická aktivita musí byť obmedzená.

S akýmkoľvek stupňom patológie musíte byť neustále monitorovaný, vyšetrovaný a systematicky liečený kardiológa.

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Aterosklerotická kardiálna skleróza je difúzny vývoj spojivového tkaniva myokardu v dôsledku aterosklerotických lézií koronárnych artérií. Aterosklerotická kardiálna skleróza sa prejavuje progresívnou ischemickou chorobou srdca: mŕtvica, poruchy rytmu a vedenia, srdcové zlyhanie. Diagnóza aterosklerotickej kardiálnej sklerózy zahŕňa súbor inštrumentálnych a laboratórnych štúdií - EKG, echoCG, bicyklovú ergometriu, farmakologické testy, štúdium cholesterolu a lipoproteínov. Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy je konzervatívna; Je zameraný na zlepšenie koronárnej cirkulácie, normalizáciu rytmu a vedenia, zníženie hladiny cholesterolu, zmiernenie bolestivého syndrómu.

Aterosklerotická kardiálna skleróza

Kardioskleróza (myokardioskleróza) je proces fokálnej alebo difúznej náhrady myokardiálnych svalových vlákien za spojivové tkanivo. Vzhľadom na etiológiu je bežné rozlišovať medzi myokarditídou (v dôsledku myokarditídy, reumatizmu), aterosklerotickým, post-infarktom a primárnou (s kongenitálnou kolagenózou, fibroelastózou) kardiestrózou. Aterosklerotická kardioskleróza v kardiológii sa považuje za prejav koronárnej choroby srdca spôsobenej progresiou koronárnej aterosklerózy. Aterosklerotická kardiálna skleróza je zistená prevažne u mužov v strednom a veku.

Príčiny aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Aterosklerotická lézia koronárnych ciev je základom zvažovanej patológie. Hlavným faktorom v rozvoji aterosklerózy je porušenie metabolizmu cholesterolu spolu s nadmernou depozíciou lipidov vo vnútornej výstelke krvných ciev. Rýchlosť tvorby aterosklerózy koronárnych ciev je významne ovplyvnená súbežnou arteriálnou hypertenziou, tendenciou k vazokonstrikcii a nadmernou konzumáciou potravín bohatých na cholesterol.

Ateroskleróza koronárnych ciev vedie k zužovaniu lumenu koronárnych artérií, narušeniu prívodu krvi do myokardu a následnému nahradeniu svalových vlákien jadrovým spojivovým tkanivom (aterosklerotická kardioskleróza).

Patogenéza aterosklerotickej kardiostikrózy

Stenózna ateroskleróza koronárnych artérií je sprevádzaná ischémiou a metabolickými poruchami v myokarde av dôsledku toho postupnou a pomaly sa rozvíjajúcou dystrofiou, atrofiou a smrťou svalových vlákien, na mieste vzniku nekrózy a mikroskopických rebier. Smrť receptorov pomáha znižovať citlivosť tkaniva myokardu na kyslík, čo vedie k ďalšej progresii ochorenia koronárnych artérií.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je rozptýlená a dlhotrvajúca. S progresiou aterosklerotickej kardiostikrózy sa vyvíja kompenzačná hypertrofia a potom dilatácia ľavej komory zvyšuje príznaky srdcového zlyhania.

Vzhľadom na patogenetické mechanizmy sa rozlišujú ischemické, post-infarkčné a zmiešané varianty aterosklerotickej kardiostikrózy. Ischemická kardiálna skleróza sa vyvíja v dôsledku dlhotrvajúceho zlyhania obehu, postupuje pomaly, difúzne ovplyvňuje srdcový sval. Postinformačná (postnkrotická) kardioskleróza vzniká v mieste bývalej nekrózy. Zmiešaná (prechodná) aterosklerotická kardioskleróza spája oba vyššie uvedené mechanizmy a je charakterizovaná pomalým difúznym vývojom vláknitého tkaniva, na pozadí ktorého sa po opakovaných infarktoch myokardu periodicky vytvárajú nekrotické ložiská.

Symptómy aterosklerotickej kardiostikrózy

Aterosklerotická kardiálna skleróza sa prejavuje v troch skupinách symptómov, ktoré naznačujú porušenie kontraktilnej funkcie srdca, koronárnej nedostatočnosti a porúch rytmu a vedenia. Klinické symptómy aterosklerotickej kardiosekrózy po dlhú dobu môžu byť mierne exprimované. Neskôr sa objavia bolesti na hrudníku, ktoré vyžarujú ľavú ruku, na ľavé rameno, do epigastrickej oblasti. Môže sa vyvinúť opakovaný infarkt myokardu.

S progresiou cicavčích a sklerotických procesov sa objavuje zvýšená únava, dýchavičnosť (najprv - s ťažkým fyzickým námahom, potom s normálnou chôdzou), často - záchvatmi srdcovej astmy, pľúcnym edémom. S rozvojom srdcového zlyhania, kongescie v pľúcach, periférneho edému, hepatomegálie a ťažkých foriem aterosklerotickej kardiálnej sklerózy - pleurisy a ascitu.

Poruchy srdcového rytmu a vodivosti pri aterosklerotickej kardiostikróze sú charakterizované tendenciou výskytu extrasystoly, fibrilácie predsiení, intraventrikulárnej a atrioventrikulárnej blokády. Spočiatku tieto porušenia majú paroxysmálny charakter, potom sa stávajú častejšie a neskôr sú trvalé.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je často spojená s aterosklerózou aorty, cerebrálnych artérií, veľkých periférnych artérií, ktoré sa prejavujú vhodnými symptómami (strata pamäti, závrat, prerušovaná klaudikácia atď.).

Aterosklerotická kardiálna skleróza nesie pomaly progresívny priebeh. Napriek možným obdobiam relatívneho zlepšenia, ktoré môžu trvať niekoľko rokov, opakované akútne poruchy koronárnej cirkulácie vedú k zhoršeniu stavu.

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy je založená na anamnéze (IHD, ateroskleróze, arytmiách, infarkte myokardu atď.) A subjektívnych symptómoch. Biochemický krvný test odhalil hypercholesterolémiu, zvýšenie beta-lipoproteínov. Na EKG sa zisťujú znaky koronárnej insuficiencie, post-infarktové jazvy, poruchy rytmu a intrakardiálne vedenie, mierna hypertrofia ľavej komory. Údaje o echokardiografii pri aterosklerotickej kardiosekróze sú charakterizované zhoršenou kontraktilitou myokardu (hypokinéza, dyskinéza, akinezia príslušného segmentu). Veloergometria umožňuje určiť mieru dysfunkcie srdca a funkčné rezervy srdca.

Vykonávanie farmakologických testov, denné sledovanie EKG, polykardiografia, rytmokardiografia, ventrikulografia, koronárna angiografia, MRI srdca a ďalšie štúdie môžu prispieť k riešeniu diagnostických problémov pri aterosklerotickej kardiálnej kličke. Na objasnenie prítomnosti výpotku sa vykonáva ultrazvuk pleurálnej dutiny, RTG hrudníka a ultrazvuk brucha.

Liečba aterosklerotickej kardiálnej sklerózy

Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy sa znižuje na patogenetickú liečbu jednotlivých syndrómov - srdcové zlyhanie, hypercholesterolémia, arytmia, atrioventrikulárny blok atď. Na tento účel sú predpísané diuretiká, nitráty, periférne vazodilatanciá, statíny, antiarytmiká. Konštantný príjem protidoštičkových látok (kyselina acetylsalicylová) je povinný.

Dôležitými faktormi pri komplexnej liečbe aterosklerotickej kardiostikrózy sú diétna terapia, adherencia a obmedzenia fyzického cvičenia. Balneoterapia je indikovaná pre takýchto pacientov - oxid uhličitý, sírovodík, radón a borovicové kúpele.

Pri vzniku aneuryzmatickej defekty srdca sa vykonáva chirurgická resekcia aneuryzmy. Pri pretrvávajúcich poruchách rytmu a vedenia môže byť potrebná implantácia ECS alebo kardioverter defibrilátora; v niektorých formách prispieva k obnoveniu normálneho rytmu rádiofrekvenčná ablácia (RFA).

Prognóza a prevencia aterosklerotickej kardiostikrózy

Prognóza aterosklerotickej kardiostikrózy závisí od rozsahu lézie, prítomnosti a typu arytmie a vedenia a stupňa zlyhania obehu.

Primárnou prevenciou aterosklerotickej kardiostikrózy je prevencia aterosklerotických cievnych zmien (správna výživa, dostatočná fyzická aktivita atď.). Medzi opatrenia sekundárnej prevencie patrí racionálna liečba aterosklerózy, bolesti, arytmií a srdcového zlyhania. Pacienti s aterosklerotickou kardiálnou sklerózou vyžadujú systematické pozorovanie kardiológa, vyšetrenie kardiovaskulárneho systému.

Aterosklerotická kardiálna skleróza: liečba, príčiny, prevencia

Aterosklerotická kardiálna skleróza je typ koronárnej choroby srdca, ktorá je charakterizovaná poruchou krvného zásobovania. Vyvíja sa na pozadí progresívnej aterosklerózy v koronárnych artériách myokardu. Predpokladá sa, že táto diagnóza je určená všetkým osobám vo veku 55 rokov a aspoň raz čelí bolestiam srdca.

Čo je aterosklerotická kardiálna skleróza?

Ako taká diagnóza "aterosklerotickej kardiostikrózy" neexistuje dlho a nebudete ju počuť od skúseného odborníka. Tento termín sa nazýva dôsledky koronárnej choroby srdca, aby sa objasnili patologické zmeny v myokarde.

Ochorenie sa prejavuje výrazným zvýšením srdca, najmä jeho ľavej komory a poruchami rytmu. Príznaky ochorenia sú podobné prejavom srdcového zlyhania.

Pred vznikom aterosklerotickej kardiostikrózy môže pacient dlho trpieť angínou.

Základom ochorenia je nahradenie zdravého tkaniva v myokarde jazvy v dôsledku aterosklerózy koronárnych ciev. K tomu dochádza v dôsledku zhoršenej koronárnej cirkulácie a nedostatočného prívodu krvi do myokard - ischemického prejavu. Výsledkom je, že v budúcnosti sa tvoria mnohé svaly v srdcových svaloch, v ktorých sa začal nekrotický proces.

Aterosklerotická kardiálna skleróza je často "susediacou" s chronickým vysokým krvným tlakom, ako aj s poškodením sklerotického aorty. Často má pacient fibriláciu predsiení a aterosklerózu mozgových ciev.

Ako vzniká patológia?

Keď sa na telo objaví malý rez, všetci sa pokúsime, aby to bolo menej zreteľné po uzdravení, ale pokožka nebude mať na tomto mieste elastické vlákna - vytvára sa jazvnaté tkanivo. Podobná situácia sa vyskytuje so srdcom.

Môže sa objaviť jazva na srdci z nasledujúcich dôvodov:

 1. Po zápalovom procese (myokarditída). V detstve sú dôvodom odložené ochorenia, ako sú osýpky, rubeola, šarlach. U dospelých - syfilis, tuberkulóza. Pri liečbe zápalový proces ustúpi a nerozšíri sa. Ale niekedy potom zostáva jazva, t.j. svalové tkanivo je nahradené jazvou a už nie je schopné redukovať. Tento stav sa nazýva srdcová skleróza myokardu.
 2. Uistite sa, že po ukončení operácie na srdci zostáva tkanivo.
 3. Odložený akútny infarkt myokardu je formou koronárnej choroby srdca. Výsledná oblasť nekrózy je veľmi náchylná na prasknutie, takže je veľmi dôležité vytvoriť pomerne hustú jazvu pomocou liečby.
 4. Ateroskleróza ciev spôsobuje ich zúženie v dôsledku tvorby cholesterolových plakov vo vnútri. Nedostatočné zásobovanie svalovými vláknami kyslíkom vedie k postupnej výmene zdravého tkaniva jazvy. Takýto anatomický prejav chronickej ischemickej choroby sa môže vyskytnúť u takmer všetkých starších ľudí.

dôvody

Hlavným dôvodom vývoja patológie je tvorba plakov cholesterolu vo vnútri ciev. Časom sa zvyšuje veľkosť a zasahuje do normálneho pohybu krvi, živín a kyslíka.

Keď sa lumen stane veľmi malým, začnú sa problémy so srdcom. V konštantnom stave hypoxie sa v dôsledku toho vyvíja ischemická choroba srdca a potom aterosklerotická kardiálna skleróza.

Byť v tomto stave dlhú dobu, svalové bunky sú nahradené spojivovým tkanivom a srdce sa prestane správne zmršťovať.

Rizikové faktory, ktoré vyvolávajú vývoj ochorenia:

 • Genetická predispozícia;
 • Pohlavnej identity. Muži sú viac náchylní na túto chorobu než ženy;
 • Vekové kritérium. Choroba sa rozvíja častejšie po dosiahnutí veku 50 rokov. Čím staršia osoba je, tým vyššia je tvorba cholesterolových plakov a v dôsledku toho ischemická choroba;
 • Prítomnosť zlých návykov;
 • Nedostatok fyzickej aktivity;
 • Nesprávna výživa;
 • nadváhou;
 • Prítomnosť sprievodných ochorení je spravidla diabetes, zlyhanie obličiek, hypertenzia.

Existujú dve formy aterosklerotickej kardiostikrózy:

 • Difúzna malá ohnisková vzdialenosť;
 • Difúzne makrofokálne.

V tomto prípade je choroba rozdelená na 3 typy:

 • Ischemická choroba sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého hladovania v dôsledku nedostatku prietoku krvi;
 • Postinfarkcia - sa vyskytuje na mieste nekrózy postihnutého tkaniva;
 • Zmiešaný - tento typ sa vyznačuje dvoma predchádzajúcimi znakmi.

symptomatológie

Aterosklerotická kardiálna skleróza je ochorenie, ktoré má dlhý priebeh, ale bez riadnej liečby postupne pokračuje. V počiatočných štádiách pacient nemusí cítiť žiadne príznaky, preto je možné pozorovať odchýlky v práci srdca len na EKG.

S vekom je riziko aterosklerózy veľmi vysoké, takže aj bez predchádzajúceho infarktu myokardu možno predpokladať, že v srdci je veľa malých jaziev.

 • Po prvé, pacient zaznamená výskyt dýchavičnosti, ktorý sa objaví počas cvičenia. S rozvojom choroby začína narúšať človeka aj počas pomalého chôdze. Človek sa začína cítiť únava, slabosť a nie je schopný rýchlo vykonať akúkoľvek činnosť.
 • V srdci sú bolesti, ktoré sa v noci zhoršujú. Typické záchvaty angíny nie sú vylúčené. Bolesť dáva ľavú krížovú kosť, lopatku alebo rameno.
 • Bolesti hlavy, nazálne kongescie a tinnitus naznačujú, že mozog je kyslík zbavený.
 • Srdcový rytmus je narušený. Tachykardia a fibrilácia predsiení sú možné.

Diagnostické metódy

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy sa robí na základe zozbieranej anamnézy (predchádzajúci infarkt myokardu, prítomnosť koronárneho srdcového ochorenia, arytmie), prejavujúce sa symptómy a údaje získané laboratórnymi štúdiami.

 1. Pacientovi sa podá EKG, kde možno určiť príznaky koronárnej nedostatočnosti, prítomnosť jazvového tkaniva, abnormálny srdcový rytmus a hypertrofiu ľavej komory.
 2. Vykonáva sa biochemický krvný test, ktorý odhaľuje hypercholesterolémiu.
 3. Táto echokardiografia naznačuje porušenie kontraktility myokardu.
 4. Ergonometria bicyklov ukazuje stupeň dysfunkcie myokardu.

Pre presnejšiu diagnózu aterosklerotickej kardiostikrózy je možné vykonať nasledujúce štúdie: 24-hodinové sledovanie EKG, MRI srdca, ventrikulografia, ultrazvuk pleurálnej dutiny, ultrazvuk brucha, RTG hrudníka, rytmocardiografia.

liečba

Neexistuje taká liečba aterosklerotickej kardiostikrózy, pretože nie je možné opraviť poškodené tkanivo. Celá terapia je zameraná na zmiernenie symptómov a exacerbácií.

Niektoré lieky sú predpísané pacientovi po celý život. Určite predpísané lieky, ktoré môžu posilniť a rozšíriť steny ciev. Ak existuje dôkaz, môže sa vykonať operácia, počas ktorej sa odstránia veľké plaky na cievnych stenách. Základom liečby je správna výživa a mierne cvičenie.

Prevencia ochorení

Aby ste predišli vzniku ochorenia, je veľmi dôležité, aby ste začali monitorovať svoje zdravie včas, najmä ak už v rodinnej anamnéze už boli prípady aterosklerotickej kardiálnej sklerózy.

Primárnou prevenciou je správna výživa a prevencia nadváhy. Je veľmi dôležité vykonávať každodenné fyzické cvičenie, nevedie sedavý životný štýl, pravidelne navštevovať lekára a sledovať hladinu cholesterolu v krvi.

Sekundárna profylaxia je liečba chorôb, ktoré môžu spúšťať aterosklerotickú kardiosklerózu. V prípade diagnostikovania ochorenia v počiatočných štádiách vývoja a pod podmienkou splnenia všetkých odporúčaní lekára, kardioskleróza nemusí pokročiť a umožní osobe viesť celý život.

Aterosklerotická kardiálna skleróza: príčiny, príznaky, diagnóza, spôsob liečby, prognóza

Aterosklerotická kardiálna skleróza sa považuje za jednu z najbežnejších foriem neinfekčnej patológie kardiovaskulárneho systému. Je založená na difúznej proliferácii spojivového tkaniva v myokarde (srdcový sval) v dôsledku porúch krvného toku v zásobovaných tepnách, čo vedie k symptómom bolesti srdca, poruchám rytmu a srdcovému zlyhaniu.

štrukturálne zmeny myokardu pri ateroskleróze

Aterosklerotická kardiálna skleróza je základom koronárnej choroby srdca, ktorá postihuje významnú časť ľudí zrelého a starého veku, najmä mužov. Plne zdatní zástupcovia silnejšieho pohlavia do veku 50 rokov majú väčšinou určité príznaky patológie a niektorí z nich už trpia tak závažnou formou ako infarkt myokardu, ktorý zahŕňa nielen obmedzenie bežnej životnej aktivity, ale aj postihnutie.

IHD a aterosklerotická kardiálna skleróza znižujú celkovú dĺžku života, zvyšujú počet občanov so zdravotným postihnutím, vyžadujú značné materiálne náklady na liečbu od pacienta aj od štátu. Vo väčšine krajín sveta existuje aktívna podpora zdravého životného štýlu, preventívna práca ambulantných kardiológov verejného zdravotníctva, ktorá umožňuje včasné odhalenie ohrozených ľudí a ich systematické pozorovanie.

Miera chorobnosti a úmrtnosti je však naďalej sklamaním. V mnohých ohľadoch je to vina pre pacientov samotných, ktorí zanedbávajú najjednoduchšie rady týkajúce sa životného štýlu, výživy a zlých návykov. Daleko nie každý beží k lekárovi, keď tlak prerazil do srdca alebo tlak vyskočil a o to viac sa takmer všetci muži po 45 rokov pokúsia podstúpiť ročné elektrokardiografické vyšetrenie.

Príznaky aterosklerotickej kardiostikrózy môžu chýbať dlho, takže nie je tak ľahké ho podozrievať z prejavov alebo vonkajších príznakov v počiatočnom štádiu. Metódy prieskumu, ako sú EKG a biochemické krvné testy, môžu byť veľmi užitočné pri včasnej diagnostike, takže by ste sa im nemali vyhnúť.

Vývoj aterosklerotickej kardiostikrózy a jej prejavov

Mnoho ľudí vie, že myokardová skleróza sa vyvíja nielen s porážkou koronárnych artérií. Príčinou môže byť zápal, reumatizmus alebo systémové ochorenie spojivového tkaniva, ktoré sa v minulosti prenieslo, ale v absolútnej väčšine prípadov kardiológ sa zaoberá aterosklerotickou povahou ochorenia.

IHD a aterosklerotická kardiálna skleróza idú ruka v ruke, tvoria jeden celok a majú bežné komplikácie. Kód ICD 10 je v riadku I20-25, ktorý zahŕňa ako chronické, tak akútne prejavy koronárnych artériových ochorení. Aterosklerotická choroba srdca je kódovaná ako I25.1, ktorá tiež zahŕňa aterosklerózu koronárnych ciev.

substrátov ochorenia koronárnych artérií a rozvoja aterosklerotickej kardiostikrózy

Hlavnou príčinou aterosklerotickej kardiálnej sklerózy je zúženie lumen koronárnych artérií s mastnými plakmi, ktoré sa môžu lokalizovať lokálne aj kruhovo pozdĺž celej steny tepny. Ak dôjde k zvýšeniu krvného tlaku, stresu, fajčenia, potom sprievodný vazospazmus ďalej zhoršuje porušenie ich priechodnosti.

Na pozadí chronickej hypoxie sú v srdci aktivované bunky spojivového tkaniva - fibroblasty, ktoré sú schopné tvoriť kolagénové vlákna v podmienkach nedostatku kyslíka. Zhromažďujúc sa vo zväzkoch, vlákna poskytujú základ pre husté spojivové tkanivo, ktoré difundne rastie v hrúbke svalu.

Aterosklerotická kardiálna skleróza má zvyčajne rozptýlený charakter, aj keď s výrazným upchatím krvných ciev môže byť zistená malá ložisková skleróza (malá ohnisková kardiálna skleróza). Proces začína a je oveľa výraznejší v ľavej polovici srdca, ktorý má väčšiu hrúbku a vysokú pracovnú záťaž.

Symptómy aterosklerotickej kardiostikrózy môžu chýbať dlhý čas a iba fyzická námaha môže spôsobiť prejavy patológie. Srdce sa dlho snažilo kompenzovať nedostatok výživy zahustenim myokardu, posilňovaním a urýchľovaním frekvencie kontrakcií.

S progresiou svalového poškodenia môžu príznaky ako:

 • únava;
 • Palpitácie a poruchy rytmu;
 • Dyspnoe najprv s námahou a potom v kľude;
 • závraty;
 • Bolesť v srdci;
 • Zvyšujúci sa opuch.

Dyspnoe sa považuje za jeden z prvých prejavov srdcového zlyhania na pozadí aterosklerotickej kardiálnej sklerózy. To sa prejavuje roky po nástupe ischemických zmien, ale po odloženom infarkte sa dýchavičnosť prejaví oveľa rýchlejšie.

Dyspnoe je výraznejšie počas fyzickej námahy, ležiaceho s emočným strachom. Časom sa v momente odpočinku neoslabuje a stane sa stálym spoločníkom aterosklerotického ochorenia srdca.

Poruchy dýchania sa môžu vyskytnúť pri suchom, bolestivom kašľaní, zhoršenom dýchavičnosťou. V závažných prípadoch môže takýto kašeľ naznačiť záchvat srdcovej astmy a možný vývoj pľúcneho edému bez prítomnosti naliehavého lieku.

Porucha rytmu je ďalším bežným príznakom kardiálnej sklerózy. Arytmia bude výraznejšia, ak sa ohniská spojivového tkaniva rozšíria do prvkov systému srdcového vedenia a blokujú prechod nervového impulzu cez ne. Porušenie rytmu kontrakcií zvyčajne naznačuje zanedbateľný sklerotický proces a vysokú pravdepodobnosť dekompenzácie práce srdca.

Často sú na pozadí aterosklerotickej kardiálnej sklerózy diagnostikované bolesti, fibrilácia predsiení, rôzne druhy blokády, tachykardia alebo bradykardia. Arytmia dáva subjektívny nepríjemný pocit vo forme prerušení, krátkodobej zástavy srdca, predčasného tlmenia alebo vyblednutia v hrudníku. Zhoršuje dyspnoe, edémový syndróm, prispieva k trombóze s rizikom embolických komplikácií.

Pacienti s aterosklerotickou kardiálnou sklerózou sa sťažujú na únavu v práci aj v každodennom živote, ako aj poruchu pamäti, slabú koncentráciu, slabosť.

Na pozadí zníženia čerpacej funkcie srdca sa znateľné napučiavanie, ktoré sa najskôr objaví na nohách na konci dňa a potom stúpa vyššie a nezanecháva na pozadí liečby drogami. Stagnácia krvi v žilovej časti veľkého kruhu zhoršuje trofické poruchy, ktoré môžu spôsobiť zmeny pokožky až po trofické vredy. Pri závažnom zlyhaní sklerotického srdca sa tekutina nahromadzuje nielen v mäkkých tkanivách, ale aj v dutinách - brušnej, hrudnej, perikardiálnej.

Závraty sú bežnejšie v neskorších štádiách patológie alebo arytmií. Môžu dokonca mdloby, najmä pri blokáde impulzov na myokard.

Ischemické zmeny a skleróza nevyhnutne spôsobujú bolesť, ktorá sa charakterizuje ako angína - v ľavej polovici hrudníka, ktorá sa rozprestiera do ľavej ruky, lopatky. S infarktom sa stanú neznesiteľné, "dýka".

Komplikácie aterosklerotickej kardiostikrózy môžu byť smrteľné arytmie a zastavenie srdca, oklúzia mozgových ciev s tromboembolizmom, ale najčastejšie dôsledky a príčiny smrti pacientov sa v priebehu rokov považujú za rastúce chronické srdcové zlyhanie.

Aterosklerotická kardiálna skleróza má chronický progresívny trvalý priebeh. Periódy relatívnej pohody sú nasledované epizódami zhoršenia prietoku krvi koronárnymi tepnami, čo je sprevádzané nárastom symptómov.

Diagnóza aterosklerotickej kardiostikrózy

Diagnóza aterosklerotickej kardiálnej sklerózy nie je taká jednoduchá v počiatočných fázach zmien v srdci. Dôvodom je skoro chýbajúca symptomatológia a nedostatok objektívnych údajov, ktoré možno získať laboratórnym a inštrumentálnym vyšetrením, pretože väčšina doteraz známych testov nie je veľmi citlivá na menšie sklerotické zmeny.

Cielené vyhľadávanie sklerózy myokardu (napríklad po infarkte) môže priniesť očakávaný výsledok, zatiaľ čo väčšina ľudí s počiatočnými štrukturálnymi zmenami zostáva bez dlhodobej diagnózy. V neskorších štádiách dodatočné vyšetrenie iba potvrdzuje domnienky lekára týkajúce sa patológie, ktorá sa úplne prejavuje klinicky.

Na diagnostiku aterosklerotickej kardiálnej sklerózy sa vykonáva:

 1. Vyšetrenie pacienta;
 2. Srdcová elektrokardiografia a echografia;
 3. Röntgenové vyšetrenie mediastína;
 4. CT scan, MRI;
 5. Laboratórna štúdia krvi.

Pri vyšetrení kardiológ zisťuje sťažnosti, informácie o životnom štýle a predchádzajúcich ochoreniach vrátane blízkych krvných príbuzných a potom počúva srdce, palpuje hrudník, meria pulz a tlak. Externé vyšetrenie upozorňuje na farbu kože, výskyt edému, stupeň vývoja podkožného tuku.

Prístrojové vyšetrenie zahŕňa EKG, ultrazvuk srdca. Echo-KG ukazuje stupeň kontraktility myokardu, prítomnosť sedimentárnych oblastí spojivového tkaniva, hrúbku myokardu, najmä prácu ventilov, veľkosť a tvar orgánu.

EKG už dlhší čas nemusí vykazovať ischemické procesy v myokarde, ale nepriamymi znakmi môže byť pokles napätia zubov, posun segmentu ST pod obrysovou čiarou, ktoré sú zreteľne viditeľné pri výraznej kardiálnej skleróze. Ak špecialista na arytmiu zistí svoj typ a zdroj.

Rádiografia nie je povinná, avšak v prípade závažných zmien myokardu môže aneuryzma poskytnúť dostatočné množstvo informácií o veľkosti a umiestnení srdca v hrudníku. CT a MRI sú považované za presnejšie, ale ich použitie je obmedzené kvôli konštantným kontrakciám orgánu, ktoré deformujú skutočný morfologický obraz.

Laboratórne testy sú komplementárne, pretože neumožňujú presné posúdenie stavu svalového tkaniva srdca alebo vaskulárnej permeability, ale môžu naznačovať tendenciu k aterosklerotickému procesu. Teda pacienti s podozrením na koronárnu artériovú chorobu a kardiosklerózu sú potrební na štúdium spektra krvných lipidov - hladiny celkového cholesterolu a lipidových frakcií.

Liečba aterosklerotického srdcového ochorenia

Liečba aterosklerotickej kardiostikrózy by mala byť nielen komplexná, zameraná predovšetkým na patogenetické mechanizmy patológie, ale aj čo najskôr. Nemožno pacientovi úplne zbaviť už existujúcich ischemických zmien, ale výrazne spomaliť progresiu ochorenia, predĺžiť čas aktívneho života a pracovnej kapacity, "tlačiť" hroziace srdcové zlyhanie - hlavnú úlohu terapeuta a kardiológov.

Kombinovaná liečba aterosklerotickej kardiálnej sklerózy zahŕňa množstvo opatrení, ako liekov, tak všeobecnej povahy. Prvá vec, ktorú by mal pacient začať, je režim, strava a fyzická aktivita zodpovedajúca funkcii myokardu.

Patogenetická liečba je zameraná na odstránenie ischemických účinkov koronárnych artérií, to znamená, že bude mať za cieľ bojovať s aterosklerózou a obnoviť maximálny možný krvný obeh podaním statínov, antiagregačných činidiel alebo antikoagulancií.

Symptomatická liečba zahŕňa vymenovanie liekov proti individuálnym prejavom ochorenia - diuretiká, nitráty, antiarytmiká, vazodilatanciá a iné. Liečba je doplnená fyzioterapeutickými opatreniami, liečba sanatória.

Ak chýba účinok a podľa svedectva môže byť pacientovi ponúknutá chirurgická pomoc - cievne stentovanie, bypass, inštalácia kardiostimulátora, RFA atď.

Bez ohľadu na to, koľko pacientov by sa chcel oslobodiť od samotnej choroby, ťažko sa to dá považovať aj za použitia najsofistikovanejších receptov tradičnej medicíny. Samozrejme, fanúšikov nekonvenčných metód môže použiť niektoré metódy, ale stojí za to pripomenúť, že zlepšenie ich stavu bez dobre navrhnutého liečebného plánu a presné riadenie srdcovej práce odborníkom nebude fungovať.

Bezprostredne po zistení diagnózy aterosklerotických lézií sa srdce pacienta bude musieť vzdať zlých návykov, medzi ktoré patrí aj najviac škodlivý účinok na srdce. Fajčenie vyvoláva spazmus tepien, ktorý ďalej zhoršuje existujúce ischemické zmeny a hypoxiu, na pozadí ktorého dochádza k tvorbe kolagénových vlákien fibroblastmi.

Pitný alkohol môže spôsobiť kolísanie krvného tlaku a zvýšiť zaťaženie myokardu, takže by sa mal vylúčiť aj alkohol, rovnako ako káva so silným čajom.

Jedlo by malo vyhovovať potrebám tela v vitamínoch a mineráloch, takže sa nepopierajte so sebou v zelenine a ovocí. Banány, sušené marhule, orechy, pečené zemiaky obsahujú horčík a draslík užitočné pre srdce, a paradajky a brokolica sú bohaté na antioxidanty.

Vzhľadom na to, že príčinou aterosklerotickej kardiostikrózy je predovšetkým porucha metabolizmu tukov, pacient by mal do značnej miery obmedziť spotrebu vyprážaných a tučných potravín, ako aj pečenie a cukrovinky. Potreba nenasýtených mastných kyselín úspešne naplní rastlinný olej, ryby, morské plody.

Na zníženie zaťaženia srdca objemom čerpanej krvi a regulácie normotónie sa odporúča, aby pacient obmedzil soľ (nie viac ako 5 gramov denne) a množstvo tekutiny na jeden a pol litra, čo zahŕňa nielen vodu, ale aj prvé kurzy.

Celkový denný príjem kalórií je zvyčajne okolo 2000 kcal, čo je zabezpečené obilninami, chudým mäsom, ovocím a zeleninou. S vyčerpaním sa môže zvýšiť v prípade sprievodnej obezity - naopak, znížiť. Tieto kategórie pacientov diétu robí individuálne výživu v súlade s potrebami a funkčnými schopnosťami srdca.

Okrem zmien v strave je dôležité stanoviť úroveň fyzickej aktivity, ktorá nebude mať vplyv na srdce a súčasne mu umožní vykonávať potrebné zaťaženie. Pri ťažkých formách kardiálnej sklerózy, ktoré spôsobili komplikácie, lekár môže odporučiť zníženie nákladov na minimum, ale v prípade, že srdcové zlyhanie nie je diagnostikované, môže byť užitočná mierna aktivita v podobe pešej turistiky.

Jedným zo všeobecných opatrení v boji proti patológii je prevencia a vyhýbanie sa stresu a emočnému nátlaku. Stres prispieva k zvýšeniu krvného tlaku, tachykardii, čo zvyšuje potrebu kyslíka v srdci, zatiaľ čo cievy nie sú schopné plne zabezpečiť. Ak nie je možné zvládnuť skúsenosti sami, alebo práca je sprevádzaná neustálym napätím, psychoterapeutické metódy a liečebná terapia so sedatívami pomôžu pacientovi.

Je nemožné zlepšiť prognózu bez pravidelného monitorovania kardiovaskulárneho systému a metabolizmu lipidov, preto by mal byť kardiológ navštívil najmenej každé 3 mesiace, aj keď sa pacient cíti dobre a nepotrebuje korekciu terapie.

Liečba aterosklerotickej kardiálnej sklerózy je predpísaná iba po dôkladnom a kompletnom vyšetrení. Nedoporučuje sa užívať lieky, ktoré "pomáhajú susedom", lebo antikardiovaskulárne lieky majú vedľajšie účinky a v niektorých prípadoch ich nemožno použiť súčasne.

Hlavné skupiny liekov predpísané na kardiozkletrozu sú:

 • ACE inhibítory - pomáhajú normalizovať krvný tlak a zlepšujú perfúziu orgánov a tkanív (captopril, lisinopril, enam, berlipril a iné);
 • Beta-blokátory - normalizuje srdcový rytmus, znižuje potrebu svalového kyslíka, znižuje riziko smrteľných komplikácií (karvedilol, metoprolol);
 • Diuretiká (furosemid, veroshpiron, diakarb) - pomáhajú v boji proti edému spojenému so srdcovým zlyhaním, odstraňujú nadbytočné tekutiny a znižujú záťaž srdca;
 • Srdcové glykozidy (digoxín) - zvyčajne sa používajú v prípade už existujúceho ťažkého orgánového zlyhania, pomáhajú normalizovať rytmus, silu kontrakcií, metabolických procesov;
 • Statíny, fibráty - sú zamerané na zlepšenie výkonu metabolizmu tukov, zastavenie progresie aterosklerózy, prevenciu komplikácií z prasknutia plaku a trombózy (simvastatín, atorvastatín, gemfibrozil atď.).

Pri kardiálnej skleróze, ktorá sa vyskytuje pri srdcových arytmiách, môžu byť indikované antiarytmiká (verapamil, amiodarón) a ischemické ataky s bolesťou sú užitočné pri užívaní nitrátov.

Vzhľadom na to, že možnosť trombózy koronárnych artérií je jedným z hlavných nebezpečenstiev pri kardioskleróze, absolútne všetci pacienti potrebujú antiagregačnú liečbu. Zvyčajne je založený na aspirín (trombocAss, cardiomagnyl, aspirín cardio), ktorý je predpísaný na nepretržité používanie. Pri vysokom riziku trombózy a tromboembólie (transplantovaný ventil, fibrilácia predsiení atď.) Sú indikované antikoagulanciá (warfarín, clexán).

Ťažké formy aterosklerotickej kardiostikrózy môžu vyžadovať chirurgickú korekciu:

 1. Cievne stentovanie - inštalácia špeciálnych dutých rúrok počas endovaskulárnej chirurgie s cieľom obnoviť arteriálnu priechodnosť;
 2. Posunovanie - u pacientov s ťažkou aterosklerózou s ťažkou obštrukciou koronárneho krvného obehu je zavedený bypass na dodávanie arteriálnej krvi do srdca;
 3. Implantácia kardiostimulátora a rádiofrekvenčná ablácia - pre arytmie, ktoré nie sú zastavené medikáciou;
 4. Rezanie aneuryziem vzniknutých v dôsledku výraznej zjazvenia.

Teoreticky by transplantácia srdca mohla vrátiť normálnu hemodynamiku, ale táto operácia bude sotva účinná vzhľadom na patogenézu aterosklerotickej kardiostikrózy. V podmienkach ochorenia koronárnych artérií je ťažké stanoviť tok krvi v orgáne, aj keď je transplantovaný od darcu, preto sa transplantácia v tejto kategórii pacientov prakticky nepoužíva.

Prognóza aterosklerotickej kardiostikrózy závisí od závažnosti vaskulárnej lézie, veku a sprievodnej patológie, ale je tiež dôležité, ako sa pacient sám zúčastňuje v boji proti patológii. Pravidelné návštevy lekára a striktná implementácia všetkých predpisov pomáhajú nielen stabilizovať priebeh ochorenia, ale aj zabrániť veľmi nebezpečným komplikáciám.

Čo je kardio ateroskleróza

Aterosklerotický typ kardiosklerózy je patologická zmena v štruktúre tkanív srdcového svalu, keď sa zahustia a jazvujú. To vedie k vážnym následkom, ktoré niekedy ohrozujú nielen zdravie pacienta, ale aj jeho život. Choroba nemôže byť vyliečená, ale je možné potlačiť hlavné príznaky, spomaliť jej progresiu. Pozrime sa, čo je kardio ateroskleróza, aké sú jeho symptómy, diagnostické metódy a metódy liečby.

Vzhľad a formy

Veľmi často experti porovnávajú aterosklerotickú kardiosklerózu ischemickej choroby srdca (koronárne ochorenie srdca). Tieto koncepty však nie sú totožné, pretože prvý z nich je iba jedným z druhov druhej. Pri IHD je nedostatok kyslíka v bunkách srdcového svalu.

Chronická forma ochorenia postupne postupuje. Často sa to stane bez povšimnutia samotným pacientom, pretože nie sú žiadne príznaky alebo nie sú jasne vyjadrené. Zvyčajne človek zároveň píše o svojom zlom zdravotnom stave alebo o rušivých príznakoch počasia, stresu z dôvodu preťaženia, ako aj iných faktorov. Bez správneho liečenia sa však zvyšujú zmeny štruktúry tepien a ciev a na stenách sa objavujú zúžené lúče. To vedie k zhoršeniu toku krvi, kyslímu hladovaniu buniek, tvorbe krvných zrazenín.

Ak takéto zmeny trvajú dlho, potom sa aterosklerotické plaky postupne transformujú do spojivového tkaniva. Toto je aterosklerotická kardiálna skleróza. Zmeny ovplyvňujú stále viac tkaniva srdcového svalu, čo vedie k ešte vážnejšiemu hladovaniu kyslíka. Nekrotické oblasti sa začínajú formovať, dochádza k nevratnému zjazveniu tkanív.

príznaky

Bohužiaľ, najčastejšie sa srdcová ateroskleróza vyvíja absolútne asymptomaticky. Značné zhoršenie stavu pacienta nastáva aj vtedy, keď patologické zmeny nemožno odstrániť bez stopy. Medzi príznaky choroby patria takéto stavy a príznaky:

 • bolesť v oblasti srdca zozadu alebo zozadu;
 • zvýšený srdcový tep a súvisiaci nepohodlie pacientov;
 • ťažkosti s dýchaním, časté dýchacie ťažkosti;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • zníženie vytrvalosti na fyzické aktivity;
 • v niektorých prípadoch opuch končatín, zväčšené pečeň a ďalšie.

Stáva sa, že srdcovú aterosklerózu sprevádza arteriálna hypertenzia. Osoba môže mať slabosť a nevoľnosť, znížený výkon, zhoršenie celkového zdravia. Zvyčajne sa príznaky ochorenia zvyšujú závažnosťou, keď choroba postupuje. Je to spôsobené tým, že v priebehu času je v svalovom tkanive srdca ovplyvnené viac a viac priestoru.

Príčiny choroby

Kardiologická ateroskleróza sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí:

 • viesť neaktívny životný štýl;
 • zneužívanie alkoholu alebo fajčenie;
 • majú zvýšený cholesterol v krvi;
 • majú aterosklerózu ciev rôznej závažnosti;
 • konzumovať príliš tučné a nevyžiadané jedlo;
 • mať nadváhu;
 • trpí cukrovkou;
 • ísť intenzívne do športu;
 • mať iné ochorenia srdca a krvných ciev;
 • neustále nervózny, trpiaci stresom.

Kardio-ateroskleróza sa často vyskytuje na pozadí výskytu aterosklerózy ciev alebo zúženia lúmenu z iného dôvodu, napríklad po infarkte. Je tiež najviac náchylný na výskyt ochorenia ľudí po 40 rokoch as genetickou predispozíciou k tejto chorobe.

Diagnostické metódy

Najčastejšie sa diagnostikuje aterosklerotická kardiálna skleróza s použitím nasledujúcich metód:

 • Ultrazvuk srdca;
 • Dopplerovská štúdia plavidiel;
 • rádiografia srdca;
 • MRI, EKG a CT.

Všetky tieto štúdie presne určia stav ciev, prítomnosť nekrotických oblastí, ako aj ich lokalizáciu, patologické zmeny v štruktúre srdcového svalu a jeho fungovanie. Budú presne určovať, či má pacient aterosklerózu a stupeň jej závažnosti.

Možné komplikácie

Aterosklerotická kardiálna skleróza v procese progresie vedie k závažným komplikáciám. Narušený srdcový rytmus, ktorý vytvára dodatočné zaťaženie zdravých tkanív srdcového svalu.

Tvorba jaziev a tuleňov, transformácia normálneho tkaniva na spojivové vedie k problémom vo fungovaní srdca a vytvára interferenciu s prenosom nervových impulzov. Myokard sa začína nerovnomerne a nesprávne zmenšovať. Existuje ďalší impulz (extrasystol), ktorý je zaklinený medzi normálnymi výbuchmi.

Okrem toho špecialista na vyšetrenie pacienta s touto chorobou môže tiež odhaliť zlyhanie srdca, ku ktorému dochádza v prípade veľkého počtu poškodených tkanív a srdcovej poruchy.

Kvôli problémom s fungovaním srdcového svalu trpí celé telo. Choroba ovplyvňuje prácu všetkých orgánov a systémov. Človek môže zomrieť, trpieť bolesťami hlavy a závratmi, trpí opuchmi, bledou pokožkou, necitlivosťou a bolesťami končatín, ako aj inými príznakmi.

Bez náležitej liečby bude choroba, ako aj vaskulárna ateroskleróza, postupovať, zvyšuje intenzitu jej symptómov a ovplyvňuje rastúce množstvo tkaniva srdcového svalu. Preto je dôležité okamžite konzultovať s lekárom. Najlepšie je navštíviť špecialistu pri prvých rušivých príznakoch, ako je bolesť v srdci, dýchavičnosť, opuch rúk a nôh a zvýšená únava. Potom môžete výrazne znížiť riziko komplikácií, predísť ateroskleróze a kardiálnej skleróze.

Liečebné metódy

Transformované normálne tkanivo srdcového svalu nikdy nedosiahne svoje pôvodné vlastnosti, nebude schopné plne fungovať. Liečba nie je zameraná na regeneráciu poškodených oblastí, ale na zastavenie progresie ochorenia, odstránenie symptómov a zabránenie vzniku komplikácií.

K tomu, predpísané lieky tieto akcie:

 • zníženie hladín cholesterolu v krvi (ateroskleróza je menej aktívna);
 • normalizácia srdcového rytmu;
 • aktivácia metabolických procesov v myokarde;
 • eliminovať hladovanie kyslíka a jeho účinky;
 • rozšírenie, ako aj posilnenie stien tepien a ciev.

Ateroskleróza a kardiálna skleróza sa navyše môžu liečiť doma aj na klinike pod dohľadom špecialistov. Všetko závisí od stavu pacienta, od jeho individuálnych charakteristík. Iba v niektorých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok na prevenciu infarktu alebo ak je ohrozený život pacienta.

V žiadnom prípade nie je možné zaobchádzať s vlastnou liečbou aterosklerotickej kardiostikrózy. Len kvalifikovaný lekár a správna liečebná metóda pomôžu predchádzať zhoršeniu pacienta.

Preventívne opatrenia

Najlepšou prevenciou tejto choroby, ako aj aterosklerózy je udržiavanie aktívneho a zdravého životného štýlu. Mierne fyzické námahy, veľké množstvo turistiky na čerstvom vzduchu pomôže v každom veku vždy byť v dobrej kondícii, cítiť sa skvele. Okrem toho odborníci odporúčajú:

 • opustiť vyprážané jedlá v prospech varených a dusených;
 • prestať fajčiť, piť alkohol, silný čaj, káva;
 • piť dostatok tekutín počas dňa;
 • konzumovať čo najmenej soli;
 • kontrolná hmotnosť, tlak, hladina cukru, cholesterol v krvi;
 • Neprekračujte preventívne vyšetrenia s lekármi.

Veľký význam má psychologický stav človeka. Ak chcete zabrániť chorobe, musíte urobiť život menej stresujúcimi, nervóznymi, vyhnúť sa nadmernému pracovnému výkonu, spať dostatočne dlho. Tieto opatrenia pomôžu vyhnúť sa nielen kardiostikróze, ale aj ateroskleróze, ako aj iným ochoreniam srdca a krvných ciev.

Pri včasnej diagnostike je správna liečba, najmä v prvom rade, keď príznaky ochorenia ešte neboli vyslovené, ale boli zistené iba počas vyšetrenia, prognóza života pacienta s kardio-aterosklerózou je pozitívna. Hoci nebude možné úplne zbaviť choroby, je možné zastaviť jej progresiu a výskyt komplikácií. A to umožní oveľa viac rokov, aby si mohli vychutnať zdravý a plný život so všetkými svojimi radosťami v každom veku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčinou modrín na tele pri absencii modrín alebo zranení.

Vo väčšine prípadov, modriny, a ak použijete správnu terminológiu, hematóm, ekchymóza a modriny (obaja často označovaný ako modriny), sú kvôli niektorým či iných traumatických takýchto prejavov vozdeystviy.Odnako možno pozorovať na pomerne veľkom počte ochorení, z ktorých niektoré vyžaduje čo najskorší začiatok liečby, najmä pri modrinách, dokonca aj vtedy, ak sú malé, podobne veľké ako vyrážky, bez modrín a iných zranení.

Je možné odkvapkať vizin na praskacej nádobe

Aké kvapky pomôžu, ak praskla nádoba v okuČo robiť, ak praskne plavidlo v oku, kvapky, ktoré môžu pomôcť v tejto situácii - tieto otázky zaujímajú mnohých pacientov.

Trombóza mezenterických ciev: príznaky, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Čo je ultrazvukové vyšetrenie brachiocefalických artérií (BCA)?

Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtnosti. Aby sa zabránilo takýmto ochoreniam, je potrebné diagnostikovať a používať včasné opatrenia, najmä jeden z nich je podrobený ultrazvukovému vyšetreniu brachiocefalických artérií (ultrazvuk BCA).

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr.