Z tohto článku sa dozviete: čo je aterosklerotická choroba srdca (skrátená ako ABS), čo spôsobuje jej rozvoj. Symptómy a diagnostika tejto choroby, metódy konzervatívnej a chirurgickej liečby.

Aterosklerotická choroba srdca je ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku zúženia koronárnych artérií, ktoré dodávajú krvi do srdca aterosklerotické plaky. Aterosklerotické plaky sa objavujú v dôsledku ukladania tukových látok vo vnútri cievnych stien. Obmedzujú prívod krvi do myokardu (srdcového svalu), a preto nedostáva dostatok kyslíka.

Srdcové aterosklerotické ochorenie

Malo by sa okamžite uviesť, že v klinickej klasifikácii kardiovaskulárnych ochorení neexistuje taká diagnóza, ale je to v medzinárodnej klasifikácii chorôb, kde je zahrnutá do skupiny chronickej ischemickej choroby srdca.

Pri čiastočnom prekrývaní koronárnych artérií dochádza k difúznej smrti kardiomyocytov (srdcových buniek), ktoré sú nahradené spojivovým tkanivom. V tomto prípade sa rozvinie aterosklerotická kardiálna skleróza - jeden z dôsledkov aterosklerotického ochorenia. Časom ABS oslabuje myokard a vedie k zlyhaniu srdca a arytmiám.

Aj ateroskleróza koronárnych artérií môže byť komplikovaná vývojom stabilnej a nestabilnej angíny pektoris, arytmie, infarktu myokardu (MI) a náhlej srdcovej smrti. Všetky tieto ochorenia vedú k zlyhaniu srdca.

Je takmer nemožné úplne vyliečiť túto chorobu, pretože nie je možné zvrátiť aterosklerózu koronárnych artérií a smrť kardiomyocytov spôsobených týmito chorobami. Avšak včasná implementácia konzervatívnej a chirurgickej liečby môže často zastaviť progresiu ochorenia a eliminovať jej príznaky.

Ateroskleróza koronárnych artérií je považovaná za jednu z najčastejších príčin smrti na svete. Kardiológovia a srdcová chirurgia sa zaoberajú diagnostikou a liečbou tejto choroby.

Príčiny patológie

Príčinou aterosklerotického ochorenia je zvyčajne nahromadenie mastných látok v stenách koronárnych artérií, ktoré dodávajú krv do myokardu. Táto akumulácia sa nazýva aterosklerotický plak alebo aterom, zužuje lúmen tepien a obmedzuje tok krvi do srdcového svalu. Tento proces sa nazýva ateroskleróza.

Riziko aterosklerotických plakov významne zvyšuje nasledujúce faktory:

 • Fajčenie je dôležitým rizikovým faktorom pre aterosklerózu. Ako nikotín, tak oxid uhoľnatý z dymu stresujú srdce, čo spôsobuje rýchlejšie porazenie. Tieto látky tiež zvyšujú riziko tvorby krvných zrazenín. Ďalšie látky v tabakovom dyme môžu poškodiť endotel (vnútornú výstelku ciev) koronárnych artérií. Fajčenie zvyšuje riziko aterosklerózy koronárnych artérií o 24%.
 • Zvýšený krvný tlak, ktorý zvyšuje zaťaženie srdca a môže viesť k vzniku aterosklerotického ochorenia.
 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol je látka, ktorá sa vyrába v pečeni z nasýtených tukov, ktoré vstupujú do tela z potravy. Predpokladá sa, že cholesterol je látka, ktorá je základom tvorby aterosklerotických plakov.
 • Nedostatok pravidelného cvičenia. Fyzická nečinnosť zhoršuje ďalšie rizikové faktory aterosklerózy, čo prispieva k zvýšeniu cholesterolu a krvného tlaku, cukrovke, nadváhe.
 • Nezdravá strava s nadmernou konzumáciou potravín bohatých na nasýtené tuky, cholesterol, sodík a cukor.
 • Prítomnosť cukrovky. Pri tejto chorobe sa riziko vzniku aterosklerotického srdcového ochorenia zdvojnásobí.
 • Nadváha alebo obezita.
 • Rodinná anamnéza aterosklerózy. Riziko aterosklerotického ochorenia sa zvyšuje, ak osoba má mužskú relatívu mladšiu ako 55 rokov alebo ženu mladšiu ako 65 rokov, ktorá má túto chorobu.

V priebehu času sa aterosklerotické pláty môžu vytvrdnúť alebo pretrhnúť. Vytvrdený ateróm zužuje lumen koronárnej artérie a znižuje dodávanie krvi bohatej na kyslík do myokardu. Spôsobuje angínu (bolesť alebo nepríjemné pocity v srdci).

Ak sa platňa pretrhne, krvné doštičky sa prilepia na svoj povrch a začnú tvoriť krvné zrazeniny. Krvná zrazenina môže ďalej zúžiť lúmen tepny a zhoršiť príznaky angíny. Ak sa prekryje celá nádoba, vyvine sa infarkt myokardu (skrátený ako IM).

Charakteristické príznaky

Ateroskleróza koronárnych artérií sama osebe nespôsobuje žiadne príznaky, kým prívod krvi myokardu a kontrakčná funkcia srdca začne trpieť. Potom sa objavujú najčastejšie dôsledky aterosklerotického ochorenia:

 1. Angina pectoris
 2. Arytmia.
 3. Srdcové zlyhanie.

Klinický obraz závisí od typu patológie, ku ktorej viedla ateroskleróza koronárnych artérií.

1. Príznaky angíny pectoris

Angina pectoris sa vyvíja s čiastočným prekrývajúcim sa lumenom koronárnej artérie. Môže sa prejaviť nepríjemné pocity, ktoré sú podobné ťažkostiam s trávením. Avšak závažná angína spôsobuje bolesť v srdci, ktorá sa môže rozšíriť do ramien, krku, dolnej čeľuste, chrbta alebo brucha.

Bolesť srdca s angínou

Angina pectoris je často vyvolaná cvičením alebo stresovými situáciami. Symptómy zvyčajne vymiznú za menej ako 10 minút, uvoľňujú sa v pokoji a používajú tablety alebo spreje s nitroglycerínom.

2. Symptómy porúch srdcového rytmu

Arytmický pacient môže mať pocit, že jeho srdce chýba alebo je príliš rýchlo zredukované.

Arytmia na EKG. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Niektorí pacienti označujú arytmiu ako pocit túlavosti v hrudníku. Ďalšie príznaky:

 • úzkosť;
 • všeobecná slabosť a únava;
 • závraty a mdloby;
 • dýchavičnosť;
 • bolesť na hrudníku.

3. Symptómy srdcového zlyhania

Keď srdce v dôsledku ABS stane slabšie a nemôže normálne pumpovať krv v celom tele, vzniká srdcové zlyhanie.

To spôsobuje stagnáciu tekutiny v pľúcach, čo vedie k nástupu dyspnoe. So srdcovým zlyhaním sa objavuje aj edém na dolných končatinách.

Diagnostické metódy

Po objasnení symptómov a vyšetrení pacienta lekár predpíše inštrumentálnu skúšku vrátane nasledujúcich metód:

 • Elektrokardiografia - zaznamenávanie elektrických impulzov v srdci, ktoré môžu vykazovať nedostatok krvného zásobenia myokardu. Niekedy sa vykonáva Holter monitoring - zaznamenávanie EKG do 24 hodín.
 • Echokardiografia - prijímanie snímok srdca pomocou ultrazvukových vĺn. Počas tohto vyšetrenia môžu lekári určiť kontraktilitu stien srdca.
 • Stresový test - štúdium odozvy srdca na fyzickú aktivitu. Počas tohto vyšetrenia pacient prejde na bežiacom páse alebo jazdí na stacionárnom bicykli a v tomto čase zaznamenáva EKG.
 • Angiografia je vyšetrenie koronárnych artérií zavedením kontrastu do nich pomocou dlhého, tenkého a pružného katétra cez cievu do slabín. Angiografia umožňuje vidieť miesto zúženia a prekrývajúce sa koronárnych artérií.
 • Počítačová tomografia - metóda vyšetrenia, počas ktorej sa nachádza rad röntgenových snímok srdca. Tieto obrázky sú potom spracované počítačom na vytvorenie detailného obrazu srdca. Niektorí pacienti podstúpia CT angiografiu, pri ktorej sa kontrast podáva pacientovi počas vyšetrenia. Táto metóda vám umožňuje vytvoriť obraz koronárnych artérií.
Komplexná diagnostika srdca

liečba

Liečba ABS môže pomôcť zmierniť jej príznaky a znížiť riziko vzniku ďalších problémov, nie je možné úplne vyliečiť ochorenie. Zvyčajne môže byť aterosklerotická choroba srdca kontrolovaná kombináciou zmien životného štýlu, medicínskej terapie a chirurgie.

Zmena životného štýlu

Zmeny životného štýlu pomáhajú zabrániť alebo spomaliť postup ABS.

 1. Prestaňte fajčiť.
 2. Monitorujte krvný tlak.
 3. Pravidelne kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi.
 4. Kontrola cukrovky.
 5. Cvičenie pravidelne.
 6. Dodržujte pravidlá zdravého stravovania.
 7. Zachovať normálnu hmotnosť.
 8. Znížte stres.

Liečba

Na liečbu ABS používajte mnoho rôznych liekov. K nim patria:

 • Prípravky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi - statíny (atorvastatín, rosuvastatín).
 • Antiagregačné lieky (aspirín, klopidogrel, tikagrelor) - lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Betablokátory (bisoprolol, nebololol) sú lieky, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu a znižujú krvný tlak.
 • Nitroglycerín je liek vyrobený vo forme tabliet, sprejov alebo náplasti, ktorý krátko rozširuje koronárne tepny a zlepšuje prívod krvi do myokardu.
 • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ramipril, perindopril) alebo blokátory angiotenzínového receptora (valsartan, losartan) sú dve skupiny týchto liekov, ktoré znižujú krvný tlak a pomáhajú predchádzať progresii ABS.
 • Diuretiká (furosemid, torasemid) - lieky, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela. Najčastejšie s ABS sú predpísané pacientom s príznakmi srdcového zlyhania.

Chirurgická liečba

Ak sa koronárne artérie zužujú ateroómom alebo ak symptómy aterosklerotického ochorenia nemožno zmierniť konzervatívnymi metódami, chirurgická liečba sa používa na zlepšenie krvného zásobenia srdca. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. Angioplastika a stentovanie. Počas tohto intervenčného postupu vedie lekár dlhý a tenký katéter do zúženej časti koronárnej artérie. Špeciálny balónik sa vedie cez tento katéter na miesto konstrikcie, ktoré sa potom nafúkne a stlačí aterosklerotický povlak proti cievnej stene. Na udržanie otvoreného stavu tepny lekári často inštalujú stent vo svojom lúmene - intravaskulárna protéza pripomínajúca rúrku, ktorej steny pozostávajú z kovovej siete.
 2. Operácia bypassu koronárnych artérií je operácia s otvoreným srdcom, počas ktorej srdcová chirurgia vytvárajú riešenie krvi a obchádza bypass koronárnej artérie.

výhľad

Prognóza aterosklerotického ochorenia srdca je spojená s typom ochorenia, počtom postihnutých koronárnych artérií a stupňom dysfunkcie ľavej komory. Napríklad:

 • Pacient s léziou jednej tepny a zachovanou funkciou ľavej komory má vynikajúcu prognózu (5-ročná miera prežitia presahuje 90%).
 • Pacient so závažnou dysfunkciou ľavej komory a poškodením troch koronárnych artérií má zlú prognózu (5-ročná miera prežitia menej ako 30%).

Aterosklerotická choroba srdca - časová bomba, príčina smrti

Aterosklerotická choroba srdca je najčastejšou príčinou smrti. Včasná prevencia a liečba by mohla výrazne zmeniť obraz. Bohužiaľ, ateroskleróza sa stáva čoraz častejšou. A dôsledky jeho - mama Neplač. A áno, dokonca aj smrť. Aby sme pochopili, prečo sa pozrime na vývojový mechanizmus.

Dobrý deň, priatelia! S tebou Svetlana Morozová. Ako viete, prvé miesto smrteľných ochorení patrí k ochoreniam kardiovaskulárneho systému. Ateroskleróza vo všeobecnosti je časová bomba. A tak dnes je náš článok venovaný aterosklerotickým ochoreniam srdca. Naučíme sa učiť, predchádzať, liečiť. Poďme!

Aterosklerotická choroba srdca príčina smrti: choroba s vyhliadkou na katastrofu

Mikrotrhly sa tvoria v stenách krvných ciev, tuk sa upcháva v krvnom obehu (a to je cholesterol a LDL - lipoproteíny s nízkou hustotou) a spojivové tkanivo sa zvyšuje. Aby sa tuk z krvi začal usadzovať, musia sa vyskytnúť porušenia. Koncentrácia voľného cholesterolu a LDL v krvi je príliš veľa a metabolizmus tukov je narušený, alebo klesá prietok krvi (napríklad v dôsledku zahustenia). Tak sa vytvoril sediment.

Postupne sa zvyšujú a objavujú sa takzvané aterosklerotické plaky. Čo vedie k tomu? Lúmen nádoby je upchatý, niekedy čiastočne a niekedy úplne. Krvný obeh je vyčerpaný, výživa pre telo je obmedzená alebo vôbec nie. A vzniká ischémia - nedostatok kyslíka v orgáne a živinách.

V kombinácii s hypertenziou proces ide rýchlejšie. V prípade aterosklerózy srdca sa vyvinie ischemická choroba srdca - ischemická choroba srdca alebo aterosklerotická kardiálna skleróza, keď čiastočne začína byť srdcový sval nahradený spojivovým tkanivom. Ateroskleróza aorty vedie k vzniku aneuryzmy (pretiahnutie jej steny) a to je plné prasknutia aorty, najmä na pozadí hypertenzie.

Ako sa to stane - aterosklerotická choroba srdca je príčinou smrti?

Pravdepodobne každý počul všeobecne zdravú osobu, ktorá nečakane zomrela. A všetci sa pýtajú prečo? Bol taký silný ako býk. Ako sa hovorí, ukáže sa pitva.

Pri ateroskleróze sa niekedy stane. Ľudia sa cítia dobre, necítia žiadne zvláštne zmeny vo svojom zdravotnom stave. Zároveň sa dá povedať, že ide okolo okraja. Kedykoľvek sa môže vyskytnúť kŕč postihnutých ciev, čo je následkom infarktu myokardu alebo náhleho zástavu srdca (spojeného s prácou autonómnych nervov). Alebo aterosklerotická plaketa sa stane bodom zastavenia krvnej zrazeniny.

Takže mechanizmus je jasný. Ako sa môžete vyhnúť náhlej smrti? Na to ona a náhle, že v žiadnom prípade. Ale môžete sa odložiť. A neustále pokračujte. V 80% prípadov by včasná prevencia a liečba mohla významne zmeniť obraz, predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu. Takže poďme bojovať. O tomto - ďalej.

Stínový boj

Bohužiaľ, ateroskleróza je skoro nemožné dodať v počiatočných fázach. Nie je to tak dávno, že bola vyvinutá metóda včasnej diagnostiky na Ruskej univerzite priateľstva národov a teraz sa aktívne propaguje. A v skutočnosti na liečbu aterosklerózy môže byť len zmena životného štýlu.

Na akých princípoch sa spoliehame:

 • Power. Mám samostatný článok o anti-aterosklerotickej strave. Stručne povedané, čo je jeho podstatou. Jedlo by malo byť zlomkové, živočíšne tuky, soľ je obmedzená, je tiež žiaduce obmedziť kvapalinu, aby sa znížilo zaťaženie srdca. Prípad, keď je v zlatom pravidle o denných 2 litroch, je výnimka. Diéta číslo 10 znamená dôraz na vlákno a vitamíny (zeleninu, ovocie, obilniny), stopové prvky (draslík, horčík, zinok), alkalické potraviny (mlieko, ovocie, zelenina), rastlinné tuky a ryby.
 • Fyzická aktivita. Je usporiadané tak, že keď svaly pracujú, všetky ostatné systémy sa aktivujú aj aktívnejšie. Ak ste domácnosť - zabudnite to. Dokonca aj keď ste najviac introvertný, najväčší milovník komfortných sedacích súprav, mäkký koberec, kvalitné televízne relácie, dobré knihy, teraz to nemôže trvať väčšinu vášho voľného času. Musíte sa pohybovať. Môžete vyzdvihnúť šport absolútne akýkoľvek vek, pohlavie, temperament. Môže ísť o každodenné prechádzky, cykloturistiku, terapeutické cvičenia doma, bazén, jogu, tanec, dokonca aj prechádzky v múzeách - čokoľvek. Šach, bohužiaľ, sa neberie do úvahy. Ale ťažké cvičenie nebude robiť. Jediná podmienka - nemali by ste preháňať. Všetko by malo byť schopné a šťastné.
 • Pokoja. Zo všetkých stresových situácií sa zbavte neskutočného. Bolo však zistené, že ľudia s najvyššou rýchlosťou sú schopní prehodnotiť svoju reakciu na podnety, ak existuje ohrozenie zdravia. Priblížila sa priama rovnováha medzi stupňom odolnosti voči stresu a stavom srdcového svalu. Prekvapujúco agresívni a horúci ľudia majú obsah horčíka (uvoľňuje kŕče) menej o 40%, než sú pokojné a vyvážené. Plus stresové hormóny. Adrenalín je neustálym spoločníkom nepokojov a jeho priamou prácou je spazmus ciev. Kŕče sú zvyčajne zbytočné a ešte viac s arteriosklerózou.
 • Boj s nadváhou. Obezita výrazne zvyšuje šance na vývoj a progresiu aterosklerózy. Každopádne ide o zvýšenie zaťaženia všetkých orgánov a systémov, najmä srdca.
 • Odmietanie zlých návykov. Fajčiari sú kategória obzvlášť milovaná aterosklerózou. Takže teraz, mimochodom, výskyt aterosklerózy rastie u mladých fajčiarov. A to je veľké šťastie, že HLS je teraz triumfálne. Viac ľudí prestane fajčiť. A ak stále máte túto závislosť - viete, čo máte robiť. A alkohol zvyšuje tlak a kŕče krvné cievy. Je tiež žiaduce odmietnuť.
 • Efektivitu. Teraz! Samotnú mačku ponecháme a neťaháme za žiadne končatiny. Ak ste z nejakého dôvodu nedokázali viesť zdravý životný štýl predtým, práve teraz je presne ten okamih, kedy sa má všetko zmeniť. V akom momente to hovoríš? Uvedomili ste si, že chcete žiť.
 • Dlhodobé Vo všeobecnosti, pre život. To nie je ako vyliečiť zima. Toto je neustály problém vášho režimu. O tom, ako sa pohybujete, čo máte na stole, koľko spíte. Pravidelné návštevy lekára, kontrola krvného tlaku, krvný obraz, stav srdca a krvné cievy. Nie ako predtým, môžete prísť každých 5 rokov na kliniku. Áno, ateroskleróza je veľmi častá. Toto by však nemalo presadzovať postavenie "ľudia nejako žijú". Boj proti ateroskleróze srdca je predovšetkým vedomie a zodpovednosť za váš život.

Stručne o príznakoch

Stručne povedané o príznakoch aterosklerotického ochorenia:

 1. Pain. Začína v hrudníku a dáva krku, ramená, lopatky. Najmä ak ste nervózni alebo fyzicky preťažení.
 2. Slabosť, únava.
 3. Dýchavičnosť. Opäť, najmä s fyzickým a emocionálnym stresom.
 4. Búšenie srdca. To je, keď cítite svoj pulz. Niekedy sa zdá, že srdce vyskočí z hrude.
 5. Arytmia.
 6. Drzosť, ťažkosti s prehĺtaním.

Pár faktov

Vedeli ste, že:

 • Preložený z gréckeho atera - kaše, skleróza - spevnenie. Čo znamená táto diagnóza doslova - tvrdená kaša, páni!
 • Podľa ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb, v ktorých sú zaznamenané všetky choroby, ich príčiny, príčiny smrti a iné faktory) sa ateroskleróze priraďuje kód I
 • U mužov je táto choroba viac bežná ako u žien, 3 krát.
 • Pozícia je rozšírená, že ateroskleróza je fyziologický, prírodný fenomén, nejakým spôsobom adaptačný mechanizmus nášho organizmu, zdanlivo tak, že by nebolo škoda zomrieť zdravo. Oh ako.

Všetci však s vami vieme, rovnako ako väčšina lekárov, že ani ten najprirodzenejší proces nie je schopný odstrániť túžbu po plnom, aktívnom a dlhom živote.

Silné srdce a harmóniu v duši - najlepšia kombinácia. Neboj sa, drahý!

Zdieľať s priateľmi, budem veľmi šťastný.

A nezabudnite sa prihlásiť na odber aktualizácií.

Aterosklerotická choroba srdca: fatálna diagnóza?

Dnešná téma: aterosklerotická choroba srdca je príčinou smrti. Čo je ateroskleróza aorty a srdcových ciev? Príčiny koronárnej choroby srdca (CHD) a liečba aterosklerotického ochorenia srdca. Poviem vám to teraz.

Dobrý deň, priatelia!
Existuje taký štátny štát nazývaný Organismus. Všetko v ňom je upravené: príkazy mozgu, pľúca dýchajú, obličky sú filtrované. A aby sa pokračovalo v práci, čerpadlo s názvom Srdce stojí uprostred tela. Jednoduchá malá vec: dve predsiene, dve komory a cievy, cez ktoré cirkuluje krv.

Rovnako ako u akéhokoľvek čerpadla, preňho je dôležité, aby tieto trubice boli čisté a hladké zvnútra. Ale niekedy sa upchávajú škodlivým cholesterolom. Aterosklerotická srdcová choroba je príčinou smrti pre mnohých ľudí a nemala by sa podceňovať.

Koruna - symbol významu

A srdce musí byť kŕmené ako každý iný orgán. Získate všetko, čo potrebujete, z dvoch tepien, ktoré sa tiahnu od aorty a ohýbajú sa okolo nej ako diadém alebo koruna. Preto je ich meno koronárne. Už žiadne srdce nepomáha srdce, takže "koruna" je pre neho veľmi dôležitá.

Aterosklerotická choroba srdca (ateroskleróza) je upchatá tepna cholesterolu. Z cholesterolového pohromu sa priesvitnosť ciev zužuje, prívod krvi je narušený. Choroba postihuje akýkoľvek orgán, ale najnebezpečnejšia je ateroskleróza srdca, keď koronárne tepny a menšie cievy, ktoré krmiva srdcový sval, sú upchaté, čo znamená rýchle opotrebenie hlavného čerpadla.

Ateroskleróza aorty, ktorá vedie k narušeniu steny tejto najväčšej cievy, výčnelku (aneuryzma), disekcie a prasknutia, po ktorej nasleduje nevyhnutná smrť, je smrteľne nebezpečná.

Akékoľvek ochorenie je lepšie predchádzať, než vyliečiť. Zdravé plavidlo je hladké zvnútra, tak to je. Ak je jeho stena poškodená - cholesterol má niečo, na čo sa drží a začne sa hromadiť.

Ateroskleróza srdcových ciev neumožňuje normálne fungovanie srdcového svalu. A krvné zrazeniny v cievach majú zvyk prichádzať. Bude priniesť tvrdý kus cholesterolu do menšej nádoby s priemerom - a pevne ju utesniť! Potom problémy.

Takmer všetky srdcové choroby sú spojené s aterosklerózou. Kedysi bývalo, že takéto ochorenia zo starobného veku sa dejú, ale pokrok nie je stále: teraz choroba postihuje aj deti.

Aterosklerotická choroba srdca je príčinou smrti: čo robíte zle?

Naším nepriateľom číslo jedna je nesprávny spôsob života:

 • jesť neštandardné potraviny, modifikované tuky, zachytiť kusy, keď ideme na večeru;
 • konzumujú veľa soli;
 • pijeme neštandardnú vodu;
 • žijeme pod vplyvom elektromagnetického a iného škodlivého žiarenia;
 • trochu sa pohybujeme, extra cholesterol nie je eliminovaný, ale usadí sa tam, kde to bude možné;
 • vystavené stresu;
 • s cieľom "zmierniť stres", máme veľký záujem o alkohol;
 • dýchať "čerstvý výfuk" dopravy.

Diabetes mellitus, ktorý sa stal pre nás obvyklým, môže tiež vyvolať aterosklerózu.

Columbus nie je na vine

Americký tabak priniesol tohto cestujúceho bez úmyselného úmyslu, ale dôsledky stále ovplyvňujú. Aterosklerotická choroba srdca - príčina smrti - fajčenie! Toto je náš nepriateľ číslo dva. To veľmi podkopáva naše srdce. Myslite na to, čo je tu spojenie?

 1. pľúca sa upchajú sadami a jedovatým tabakovým dechtom a zle nasýte krv s kyslíkom;
 1. ale nikotín sa absorbuje a ovplyvňuje steny ciev. Kvôli nemu sa buď rozširujú, alebo strhávajú, strácajú pružnosť, ako elastický pás, ktorý sa natiahne nekonečne.

Závery to urobte sami.

Nepriateľ kráde bez povšimnutia

Choroba je veľmi zákerná. Prvé príznaky sa vyskytujú, keď je lumen plavidla takmer zatvorený. Stojí za to strážiť, ak máte:

 • častá bolesť za hrudnou kosťou;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • studené ruky a nohy (krv cirkuluje zle);
 • budete unavovať bez rozumu;
 • pozornosť sa rozptýli, nie je možné sa sústrediť;
 • nervozita zasahuje;
 • letargiu, prekonanie ospalosti.

Ak ste tiež diabetik, potom nohy vo vašich rukách - a bežte k lekárovi. Ale nie pre diabetikov, nemali by ste sa uvoľniť, je lepšie ich skontrolovať.
Krvný test ukáže, či je vysoký obsah cholesterolu (ako znížiť hladinu cholesterolu, prečítajte si tu). Kardiogram a ďalšie štúdie odhalia, či nedochádza k deformácii steny tepien, čím sa zužujú ich medzery. Podľa výsledkov testu budete diagnostikovaní.

Priatelia, v kontakte s Andrejom Eroshkinom. To nie je pre vás, ak ste mladí, absolútne zdraví a skutočne neuvažujete o tom, čo sa stane zajtra. Nie je to reklama, je to skutočná situácia. Tieto komplexy neprijmem prvý rok. Čo sa im páči, je úplná absencia chemicky syntetizovaných látok - všetko na bylinkách. Všetci moji už dlho cítili, ako tieto regulačné orgány fungujú veľmi dobre. A teraz nemám problémy s darčekmi pre rodičov DR. Kto sa chce skutočne vytiahnuť z rany alebo sa chrániť pred nimi, choďte tu BLISS AYURVEDA čo. TRADO určite nosí pre seba veľa zaujímavých vecí. Ak sú otázky týkajúce sa toho, čo a ako to všetko jesť - napíšte do chatu v pravom dolnom rohu obrazovky.

Strašné dôsledky

Takmer vždy sa choroba vyvíja s hypertenziou. Na pozadí hypertenzie sú cievy upchaté cholesterolom, krehké a krehké, podliehajú ďalšiemu rozťahovaniu. To ohrozuje množstvo problémov:

 • koronárna srdcová choroba - od podvýživy srdcového svalu;
 • kardioskleróza - keď sa celé oblasti srdcového svalu znovu zrodia do spojivového tkaniva a nemôžu sa normálne zmrštiť;
 • angína pectoris;
 • infarkt myokardu;
 • a dokonca aj mŕtvica.

Mechanizmus infarktu, ako častá komplikácia, je jednoduchý a intuitívny: uvoľní sa cholesterolový povlak, odnesie ho krvou do užšej cievy na srdcový sval a úplne zablokuje cestu. Časť srdca zostáva bez kyslíka a výživy, stáva sa mŕtvou - a na jej mieste sa formuje jazva.

Všetko v nás je prepojené. Koronárna choroba srdca (CHD) tiež vedie k infarktu, angíne pectoris a arytmii, a čo je najdôležitejšie, náhla srdcová smrť, ku ktorej dochádza zo srdcovej zástavy kvôli úplnému zablokovaniu veľkej tepny. A hlavným dôvodom všetkých problémov - to isté ateroskleróza!

Aterosklerotická choroba srdca - príčina smrti: kde hľadať spásu?

Liečba aterosklerózy, ak ju už máte, by mala vyvinúť lekár. Ak táto choroba nedosiahla ďaleko, na začiatok vám pomôžu špeciálne lieky, ktoré rozpúšťajú nahromadenie cholesterolu v krvných cievach a zriedkajú krv. Zvyčajne predpisujú takéto nástroje:

 • znamená zníženie viskozity krvi;
 • antispasmodiká na zmiernenie tlaku v cievach;
 • tabletky na krvný obeh;
 • ničiteľov cholesterolu a iných lipidov.

To všetko vám vymenuje lekára. On vám tiež povie o strave. Úlohou nie je trochu jesť, ale táto výživa by mala byť vyvážená. Srdce vyžaduje draslík, vápnik a horčík, vitamíny a zachovanie rovnováhy vody a soli.

Varovanie!

Som sa ťa potešiť! Môj "aktívny kurz na zníženie telesnej hmotnosti" je už k dispozícii pre vás kdekoľvek na svete, kde je internet. V nej odhalil hlavné tajomstvo straty hmotnosti na ľubovoľnom počte kilogramov. Bez diéty a bez hladoviek. Skrátené kilogramy sa nevrátia. Stiahnite si kurzu, schudnite a užite si svoje nové veľkosti v obchodoch s odevami!

Ľudské lieky na liečbu aterosklerózy sú jednoduché a je ľahké si vybrať vhodné recepty od tých, ktoré naši predkovia mali.

Smer je nasledovný: je potrebné jesť, čo obsahuje látky užitočné pre srdcový sval.

ramson, cesnak, brusnica, čerstvé šťavy, kapusta, čierne ríbezle, ostružina, zimolez, marhule v akejkoľvek forme, reďkovka, pohánka.

Infúzie a odvarovanie krvi, zníženie hladiny cholesterolu a zlepšenie funkcie srdca. Zvlášť potrebné sú tie, ktoré obsahujú matka a hloh. A samozrejme veľa čistej, pitnej vody. Koľko by ste mali denne piť denne.

Ale hlavná vec je spôsob života!

Proces akumulácie cholesterolu v srdcových cievach sa musí zastaviť. Logika je tu jednoduchá: žiť ako žijete a prišla k ateroskleróze - znamená to, že niečo chcete zmeniť. A nie zajtra, ale práve teraz.

To je úžasné!

Tu je príklad s fotografiami.

Ako 42-ročný Angličan si vyčistil svoje plavidlá počas 4 rokov zmenou jedla a životného štýlu. Správy z anglických zdrojov.

Ďakujem, že ste čítali svoj príspevok do konca. Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi. Prihlásiť sa na odber svojho blogu.

Aterosklerotická choroba srdca

Aterosklerotická choroba srdca je chronická, pomalá patologická zmena koronárnych artérií, ktorá je dôsledkom oklúzie ich lúmenu až po úplnú obštrukciu spôsobenú tvorbou cholesterolových vrstiev. Výsledkom vyššie uvedených zmien koronárnych artérií je depresia trofizmu srdcového svalu a v dôsledku toho porušenie základných funkcií srdca.

Aterosklerotická srdcová choroba našťastie patrí do kategórie pomaly progresívnych patológií štruktúr kardiovaskulárneho systému, a preto je úroveň diagnostiky tohto stavu v súčasnosti pomerne vysoká. Napriek tomu podľa svetovej štatistiky zostáva vysoká miera úmrtnosti na akútny koronárny syndróm, ktorý je hlavným prejavom aterosklerotických lézií koronárnych artérií.

Aterosklerotická choroba srdca je teda spoločným pojmom, ktorý spája všetky srdcové patológie, ktorých základom je porušenie prietoku krvi v systéme koronárnych ciev.

Príčiny aterosklerotického srdcového ochorenia

Pri vývoji aterosklerotického srdcového ochorenia ako aj aterosklerotického poškodenia ciev inej lokalizácie je veľmi dôležitá kombinácia modifikovateľných a nemenných faktorov provokácie, ktoré sú prítomné u pacienta. Samozrejme, človek nedokáže odstrániť genetickú predispozíciu k rozvoju aterosklerotických lézií, ale modifikácia životného štýlu vo forme odvykania od fajčenia, dodržiavania cholesterolu, normalizácie hladiny glukózy v krvi a zníženia hmotnosti významne znižuje riziko vyvolania smrti z akútneho koronárneho záchvatu.

Preto s kombináciou predisponujúcich faktorov dochádza k nadmernej akumulácii cholesterolových vrstiev v projekcii koronárnych artérií. Celosvetová kardiológia je toho názoru, že aterosklerotická srdcová choroba bez hypercholesterolémie sa nedokáže vyvinúť, pretože je to cholesterol, ktorý je patologickým substrátom aterosklerotického plaku.

Symptómy aterosklerotického srdcového ochorenia

Vzhľadom na klinické možnosti pre priebeh aterosklerotického srdcového ochorenia je potrebné si uvedomiť, že táto patológia je absolútne asymptomatická v počiatočných štádiách vývoja. Patognomické klinické symptómy sa objavujú iba v prípade výrazného zúženia vnútorného lumenu koronárnej artérie a prejavujú sa ako vývoj typického záchvatu kardiálgie alebo angíny pektoris, porúch srdcového rytmu, chronického zlyhania obehu a dokonca syndrómu náhlej smrti.

Hlavným patognomickým klinickým kritériom pre vývoj aterosklerotického srdcového ochorenia je výskyt častých epizód srdcového záchvatu u pacienta v dôsledku poškodenia povrchu aterosklerotického plaku a tvorby krvnej zrazeniny, ktorá zasahuje do normálneho prietoku krvi. Hlavným predispozičným faktorom poškodenia aterosklerotického plaku je prudké zvýšenie hladiny katecholamínov v krvi, čo vysvetľuje vývoj príznakov infarktu po nadmernom psycho-emocionálnom strese. Hlavným rozdielom srdcového záchvatu pri aterosklerotickom srdcovom ochorení z kardiálgie a angíny pektoris je, že útokom je vývoj nevratných patologických zmien v štruktúre srdcového svalu, čo nevyhnutne vyvoláva útlak jeho hlavných funkcií.

Klasický srdcový záchvat je epizóda syndrómu výraznej bolesti, lokalizovaný v projekcii ľavej polovice hrudníka s charakteristickým ožiarením hornej končatiny a krku. Typ syndrómu bolesti pri aterosklerotickom srdcovom ochorení je podobný ako angina pectoris attack, to znamená, že bolesť má prevažne horiaci charakter. Okrem syndrómu výraznej bolesti u pacientov trpiacich na aterosklerotickú chorobu srdca dochádza k zvýšeniu respiračných porúch vo forme progresívnej dyspnoe, ktorá sa zhoršuje v horizontálnej polohe.

V niektorých situáciách predchádza vývoj klasického akútneho koronárneho syndrómu objavenie sa nešpecifických symptómov vo forme epizód angíny. Stanovenie diagnózy "aterosklerotického srdcového ochorenia" nie je možné bez vykonávania vysoko špecifických zobrazovacích techník (röntgenové kontrastné techniky, echokardioskopia, rádionuklidové techniky).

Liečba aterosklerotického srdcového ochorenia

Výber spôsobov liečenia pacienta trpiaceho aterosklerotickou srdcovou chorobou závisí primárne od závažnosti oklúzie koronárnej artérie a spočíva v použití chirurgickej liečby ako radikálnej eliminácie príznakov porúch krvného toku, ako aj patogenetickej konzervatívnej terapie. Liečba liečiv pre túto patológiu sa používa predovšetkým na prevenciu progresie aterosklerózy a spočíva v použití liekov zo skupiny statínov (perorálne podávanie Torvacardu v dennej dávke 10 mg). Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa celoživotné podávanie liekov zo skupiny salicylátov (denná dávka Cardiomagnylu 75 mg) a predĺžený príjem liekov znižujúcich hladinu cholesterolu pod kontrolou laboratórnych indikátorov funkcie pečene.

V súčasnosti je jedinou účinnou metódou vyrovnávania prejavov aterosklerotického srdcového ochorenia chirurgická liečba formou chirurgického zákroku bypassu koronárnej artérie, ktorej princípom je vytvoriť "riešenie" na obnovenie normálneho prietoku krvi. Táto metóda korekcie aterosklerózy koronárnych artérií má obmedzený rozsah, pretože ukladanie koronárnej artériovej bypassovej skraty zahŕňa otvorený transtorakálny prístup.

V súčasnej dobe cévní chirurgovia čoraz častejšie začínajú uprednostňovať alternatívne metódy chirurgickej liečby aterosklerotických ochorení srdca, ktoré zahŕňajú dilatáciu balónika, laserovú angioplastiku a vytvorenie intravaskulárneho stentu.

Napriek účinnosti chirurgickej liečby pri odstraňovaní existujúcich aterosklerotických plakov táto metóda nebráni ďalšej progresii aterosklerotického srdcového ochorenia. Za týmto účelom by v pooperačnom období a po celý život pacient trpiaci aterosklerotickými zmenami koronárnych artérií mal sledovať špecifické odporúčania odborníka na výživu a taktiež užívať orálne formy statínových liekov na celý život.

Aterosklerotická choroba srdca - ktorý lekár pomôže? Pri prítomnosti alebo podozrení na vznik aterosklerotického srdcového ochorenia je potrebné okamžite konzultovať s lekármi, ako je terapeut a / alebo kardiológ.

Čo je aterosklerotická choroba srdca

Aterosklerotická srdcová choroba je bežnou odchýlkou ​​v práci nášho "organického motora" a celý kardiovaskulárny systém ako celok sa prejavuje narušením krvného obehu a nezvratnými patologickými zmenami v stave koronárnych ciev. Toto ochorenie je charakterizované výrazným zúžením lumen ciev, čo je výsledok akumulácie cholesterolu v nich. Táto choroba nesie skrytú hrozbu a vážne dôsledky, až do tej miery, že smrť nastane. Pacienti s touto chorobou majú záujem o to, čo je aterosklerotická choroba, ako aj o metódach na potlačenie účinkov aterosklerózy a koronárneho srdcového ochorenia.

Tvorba aterosklerotického ochorenia nastáva na pozadí patologických zmien v koronárnych artériách. Pre zdravú krvnú cievu sú charakteristické vlastnosti pružnosť a odolnosť. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom sú v cievnych stenách pozorované ireverzibilné patologické procesy, čo vedie k zníženiu elasticity a prasknutia. Preto je staroba jedným z najvýznamnejších dôvodov vzniku aterosklerotického ochorenia a iných kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa patológia vytvorila v mladom veku, potom ukladanie vápnika a mastných elementov ovplyvnilo tento proces.

Depozícia cholesterolu prispieva k zlému prístupu k výžive, infekčným chorobám, ako aj nesprávnej práci pečene. Pre tento patologický stav je charakteristický pomalý a asymptomatický vývoj. Pri výskyte prvých príznakov nemajú zdravotnícki špecialisti problémy s formuláciou správnej diagnózy.

Etapy aterosklerózy

Pri vývoji aterosklerotického srdcového ochorenia môžeme podmienene rozlišovať niekoľko po sebe idúcich etáp:

 1. Etapa 1 Tento stav je charakterizovaný tvorbou takzvaného mastného alebo lipidového škvrny. Rozhodujúcim faktorom pri rozvoji tohto stavu je lokálne zníženie prietoku krvi a menšie poškodenie arteriálnych stien. Najzraniteľnejšie oblasti sú koronárne cievy v oblasti ich rozvetvenia. Táto fáza sa vyznačuje opuchom a uvoľnením poškodenej cievnej steny. Telo začína mechanizmus ničenia nahromadených lipidov a elimináciu vaskulárneho poškodenia. Trvanie tohto štádia aterosklerotického ochorenia je individuálne pre každú osobu. Detekcia týchto mastných miest je možná len pri použití mikroskopu;
 2. Etapa 2 Ďalším názvom pre druhý stupeň je liposkleróza. V tomto prípade je proliferácia spojivového tkaniva v oblastiach depozície lipidov v koronárnej artérii. Počas tohto štádia sa vytvorí ateromatózny plak, ktorý sa skladá z spojivového a tukové tkanivo. Rozpustenie ateromatózneho plaku v tomto štádiu znamená zablokovanie lumen tepien s jednotlivými fragmentmi plaku. Naviac, miesto pripojenia ateromatózneho plaku je priaznivou oblasťou pre tvorbu krvných zrazenín;
 3. Etapa 3 Tento stupeň je charakterizovaný pridaním vápenatých solí do už vytvoreného plaku. Takéto plaky sa vyznačujú špeciálnou hustotou, ako aj schopnosťou zužovať arteriálny lúmen.

dôvody

Dôvody vzniku aterosklerotického ochorenia môžu byť rôzne, najdôležitejšie sú nasledujúce:

 1. Prítomnosť individuálnej genetickej predispozície k rozvoju kardiovaskulárnych chorôb;
 2. Zvýšený cholesterol v krvi;
 3. Zvýšená hladina glukózy v krvi (cukor);
 4. Obezita rôzneho stupňa;
 5. Prítomnosť zlých návykov, najmä závislosti od alkoholu a tabaku;
 6. Nesprávny funkčný stav pečene;
 7. Niektoré infekčné a zápalové ochorenia;
 8. Sedavý životný štýl;
 9. Prítomnosť závažných systémových ochorení, ako je hypertenzia a cukrovka.

príznaky

Ak porovnáme tento patologický stav s inými ochoreniami obehového systému, potom je aterosklerotická choroba najnebezpečnejšou a zákernou chorobou. Takýto podvod je spôsobený dlhým asymptomatickým priebehom ochorenia, ktorý ovplyvňuje aktuálnosť a kvalitu diagnózy. Prvé príznaky ochorenia sú pre ľudí zanedbateľné. Po progresii ochorenia človek zaznamená špecifické príznaky. Ak sa choroba stane akútnou, začne sa človek sťažovať na tieto príznaky:

 1. Pocit ťažkosti a bolesti za hrudnou kosťou;
 2. Závrat počas stresu;
 3. Slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 4. Dýchavičnosť v pokoji a pri chôdzi;
 5. Nie je konštantná bolesť hlavy;
 6. Ťažkosti s prehĺtaním;
 7. Zvýšený krvný tlak;
 8. Útok na angínu pectoris;
 9. Chladnutie horných a dolných končatín;
 10. Inhibícia sexuálnej funkcie;
 11. Vzhľad chromátov (vyvoláva stresovú situáciu);
 12. Slabosť tvárových svalov;
 13. Brnenie a slabosť horných alebo dolných končatín;
 14. Problémy s výslovnosťou slov;
 15. Nadmerné potenie.

Povaha a intenzita klinických prejavov sú individuálne pre každú osobu. Tieto symptómy sú ovplyvnené stupňom zanedbávania choroby, rýchlosťou jej progresie, ako aj individuálnymi vlastnosťami ľudského tela. Niektorí ľudia majú stabilné príznaky, ktoré nemajú tendenciu zvyšovať.

Iná kategória ľudí zaznamenáva paroxysmálne zhoršenie celkového stavu, ktorý vyvoláva smrteľný strach, panické poruchy a pocit umierania. Najhoršou komplikáciou tejto patológie je spontánna zástava srdca, ktorá má za následok smrteľný výsledok. Len taká osoba môže pomôcť len včasná diagnóza a adekvátna lekárska starostlivosť. Ak bola osoba, ktorá predložila vyššie uvedené sťažnosti, hlavnou úlohou je zavolať pohotovostný tím.

Na vyvolanie smrteľného výsledku pri aterosklerotickom ochorení môžu tieto štáty:

 • Ťažké kardiovaskulárne zlyhanie;
 • Akútny infarkt myokardu;
 • Porucha srdcového rytmu;
 • Tromboembolizmus pľúcnej artérie av iných cievach.

diagnostika

Primárnym článkom v diagnostike ICHS a aterosklerotického srdcového ochorenia je prijatie a analýza sťažností. V ďalšom kroku lekár špecialista identifikuje potenciálne rizikové faktory, ktoré mohli prispieť k rozvoju tejto choroby. Diagnózu a liečbu aterosklerotického srdcového ochorenia sa zaoberá odborník na kardiológ.

Pri vykonávaní všeobecného vyšetrenia pacienta lekár posúdi prítomnosť edému, trofické poruchy na horných a dolných končatinách, telesnú hmotnosť osoby a údaje auskultúrneho výskumu. Systolické šelesty v projekcii aorty sú charakteristické pre aterosklerotickú chorobu. Okrem toho zmeny, ako je zvýšenie krvného tlaku a patologická pulzácia v oblasti tepny, môžu naznačovať rozvoj aterosklerotického ochorenia.

Laboratórna diagnostika tohto ochorenia zahŕňa také štúdie, ako je štúdia krvných vzoriek lipoproteínov a cholesterolu v krvi (lipidogram). Ak osoba trpí aterosklerotickými ochoreniami srdca, potom sa zvýšenie koncentrácie triglyceridov, lipoproteínov s nízkou hustotou a cholesterolu stáva výsledkom lipidogramu.

Pri vykonávaní röntgenového vyšetrenia sa zistia príznaky tmavnutia, predĺženia, rozšírenia v hrudnej a brušnej časti, kalcifikácia a tvorba aneuryziem. Koronárna angiografia sa používa na posúdenie stavu koronárnych artérií.

Tieto diagnostické metódy sú ukázané za prítomnosti objektívnych príznakov nestabilnej angíny, akútneho koronárneho syndrómu a ischémie myokardu. Postup koronárnej angiografie sa uskutočňuje v podmienkach röntgenového pôsobenia. Pri každom pacientovi sa vykonáva katetrizácia femorálnej artérie, po ktorej sa vstrekuje do dutiny cievy rádioaktívna látka. Ďalším krokom je získanie röntgenového obrazu, ktorý ukáže stav koronárnych ciev, ich šírku a priepustnosť.

Ďalšou rovnako informatívnou diagnostickou metódou je ultrazvukové vyšetrenie artérií dolných končatín, krčnej tepny, aorty a koronárnych ciev. Počas tohto postupu je možné posúdiť stav hlavného prietoku krvi a prítomnosť takýchto formácií, ako sú krvné zrazeniny a aterosklerotické pláty.

Okrem toho na potvrdenie diagnózy aterosklerotického srdcového ochorenia sa odporúča, aby sa pacient podrobil sérii takýchto štúdií:

 • Dopplerovská echokardiografia;
 • Laboratórny test glukózy v krvi;
 • Elektrokardiografia so zaťažením alebo monitorovaním Holtera;
 • angiografia;
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

liečba

Plán na liečbu koronárnych ochorení srdca zahŕňa nasledujúce položky:

 • Pred začatím liečby je potrebné konzultovať špecialistu s endokrinológiou, ako aj boj s nadváhou;
 • Dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa stravovania. U ľudí s podobnou diagnózou sa odporúča obmedziť produkty obsahujúce tuky. Okrem toho sa odporúča úplné odmietnutie vysokokalorických potravín, klobás, údeného mäsa, mäsových vývarov, konzervovaných potravín a stolovej soli;
 • Prijatie denného mierneho cvičenia. Cvičenie znamená ranné cvičenia, prechádzky na čerstvom vzduchu, návšteva bazénu a cykloturistiku;
 • Oslobodenie od alkoholu a tabaku;
 • Použitie liekov zo skupiny statínov. Tieto lieky pomáhajú znížiť koncentráciu cholesterolu v krvi. Ľudia s ischemickou chorobou srdca užívajú statíny počas svojho života;
 • Príjem multivitamínových komplexov;
 • Použitie kyseliny acetylsalicylovej v špecializovanej dávke od 50 do 75 mg denne;
 • Liečba základnej choroby, ktorá spôsobila tvorbu aterosklerotického ochorenia srdca (hypertenzia a diabetes mellitus);
 • Pravidelné návštevy kardiológov a monitorovanie krvného tlaku.

diéta

Dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa stravovania nielenže obmedzí intenzitu vývoja tejto choroby, ale predíde jej výskytu. Spolu s miernym cvičením bola pre každého pacienta odporúčaná anti-sklerotická strava. Pacientom trpiacim touto chorobou sa odporúča revidovať ich stravu v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Proteínová zložka. Ako zdroj bielkovín sa odporúča používať hovädzie mäso, hydinové mäso bez kože. Okrem toho je prípustné používanie mliečnych a kyslých mliečnych výrobkov a nízkotučných odrôd rýb;
 2. Tukové zložky. Olivový, slnečnicový a repkový olej sa odporúča ako zdroj tuku. Je prísne zakázané jesť palmový a kokosový olej, rovnako ako živočíšne tuky;
 3. Sacharidová zložka. Na napĺňanie potreby karbohydrátov sa odporúča používať cestoviny z tvrdej pšenice, ražného chleba a pečiva s otrubami;
 4. Fiber. Rastlinné vlákna majú vysokú hodnotu pre telo človeka trpiaceho aterosklerotickou chorobou. Ako zdroj vlákniny doporučuje ovocie a zeleninu.

Je to dôležité! Kuracie vajcia nie sú zakázané v aterosklerotickej strave. Napriek skutočnosti, že kuracie žĺtko obsahuje cholesterol, spotreba jedného vajíčka za deň nebude mať pre telo negatívne dôsledky.

Liečba liečiv

Liečba aterosklerotického ochorenia je dôležitým krokom pri liečbe tohto patologického stavu. Pri liečbe tejto choroby použite tieto skupiny liekov:

 1. Deriváty kyseliny nikotínovej. Táto skupina liekov prispieva k urýchleniu metabolizmu tukov, čím sa znižuje ich percento v systémovom obehu;
 2. Statíny. Táto skupina liečiv je najdôležitejšia pri prevencii a liečbe aterosklerotických ochorení srdca. Pod pôsobením statínov sa reguluje množstvo cholesterolu v systémovom obehu. S týmito liekmi je možné kontrolovať nárast veľkosti aterosklerotických plakov a stav koronárnych ciev srdca;
 3. Fibráty. Účinok tejto skupiny liekov je zameraný na zničenie už existujúcich mastných komplexov v systémovom obehu. Najvýznamnejšími predstaviteľmi skupiny fibrátov sú gemfibrozil a klofibrát.

Okrem toho pacientom trpiacim aterosklerotickou srdcovou chorobou môžu byť predpísané lieky zo skupiny antiagregátov, ktoré zahŕňajú kyselinu acetylsalicylovú (aspirín).

Pri oneskorenej liečbe je príčinou smrti nezvratné procesy v myokarde.

Chirurgická liečba

Pri nízkej účinnosti metód konzervatívnej liečby sú predpísané operačné spôsoby liečby u pacientov s aterosklerotickým ochorením srdcového svalu. Tieto techniky zahŕňajú:

 1. Cievne stentovanie. Tento spôsob liečby je inštalácia špeciálneho expandovacieho stentu do lúmenu krvnej cievy. Vďaka tejto manipulácii sa dosiahne účinok rozšírenia lumenu koronárnych artérií;
 2. Operácia bypassu koronárnej artérie. Táto technika je jednou z najpopulárnejších. V procese posunu vytvárajú lekári špecializovaný umelý obtokový kanál, ktorý zabezpečuje kompletný prívod krvi do ischemickej zóny myokardu;
 3. Laserová angioplastika. Obnova vaskulárnej permeability sa uskutočňuje pomocou laserového žiarenia.

Vďaka metódam chirurgického zákroku je možné rýchlo obnoviť priechodnosť krvných ciev, avšak tieto metódy nemôžu ovplyvniť skutočnú príčinu aterosklerotického ochorenia.

Pacienti trpiaci aterosklerotickými ochoreniami srdca a tí, ktorí majú obavy z koronárneho syndrómu, musia byť pozorní voči svojmu zdravotnému stavu. Prevencia tejto choroby zahŕňa celý rad opatrení zameraných na udržanie rovnováhy telesného tuku a zabezpečenie normálnej koronárnej cievnej priechodnosti. Pre takýchto pacientov sa odporúča sledovať zloženie ich stravy, viesť stredne aktívny životný štýl a tiež venovať pozornosť liečbe chronických ochorení orgánov a systémov.

Aterosklerotická choroba srdca - príznaky, príčiny a štádia ochorenia, spôsob liečby a komplikácie

Pre plné fungovanie srdca, ako každý iný orgán, potrebuje dostatok živín a kyslíka. Krvné zásobovanie "organického motora" je zabezpečené špeciálnymi nádobami nazývanými koronárne cievy. Akékoľvek patologické zmeny v nich spôsobujú poškodenie krvného obehu a nezvratné procesy v tele, zvyšujú riziko úmrtia.

Čo je aterosklerotická choroba srdca

Zdravé tepny sa vyznačujú pružnosťou a elasticitou stien. S vekom strácajú tieto fyziologické vlastnosti. Na stenách tepien sa postupne nahromadia tukové usadeniny, čo vedie k zúženiu priemeru ciev až po ich úplné zablokovanie (oklúzie). Tak sa vyvíja aterosklerotická choroba srdca. Je charakterizovaná pomalým priebehom a absenciou výrazných symptómov. V skupine kardiovaskulárnych chorôb je miera úmrtnosti na aterosklerózu koronárnych artérií najvyššia na svete.

dôvody

Tvorba a akumulácia cholesterolových plakov (alebo aterosu) na stenách koronárnych artérií je hlavnou príčinou aterosklerotického ochorenia srdca. Zabraňujú prieniku krvi do srdcového svalu. U starších pacientov sú tieto zmeny veľmi časté. Riziko vzniku ateroómu a patologických zmien v koronárnych artériách sa zvyšuje o nasledujúce faktory:

 • Fajčenie zvyšuje riziko vzniku ochorenia o 24%. Cigaretový dym má stresujúci účinok na srdce a poškodzuje vnútornú výstelku krvných ciev.
 • Stále zvýšený krvný tlak zvyšuje zaťaženie srdcového svalu.
 • Vysoký cholesterol. Látka sa syntetizuje v pečeni z nasýtených tukov. Dysfunkcia pečene spôsobuje vysoký cholesterol v krvi.
 • Nesprávna výživa. Nadmerné množstvo tučných, sladkých potravín v strave vedie k tvorbe "zlého" cholesterolu, ktorý sa usadzuje na stenách krvných ciev.
 • Obmedzená pohybová aktivita spôsobuje preťaženie v obehovom systéme. Sedavý životný štýl zvyšuje účinky iných rizikových faktorov.
 • Riziko aterosklerózy je 2 krát vyššie u diabetických pacientov.
 • Dedičnosť. Prítomnosť ochorenia u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov, s ktorými súvisí príbuzenstvo krvi, je indikátorom genetickej náchylnosti k rozvoju patológie.
 • Nadváha, obezita.

Etapy vývoja patológie

Vývoj aterosklerotického srdcového ochorenia (ABS) sa vyskytuje postupne. Patologický proces zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich fáz:

 1. V prvej fáze sa vytvorí lipidové (mastné) miesto. Existuje lokálny pokles prietoku krvi, menšie poškodenie koronárnych artérií vo forme edému a uvoľnenia cievnej steny. Miesto rozvetvených nádob je najzraniteľnejším. V počiatočnom štádiu ochorenia telo aktivuje ochranný mechanizmus zameraný na zničenie usadenín lipidov a na opravu poškodenia cievnych stien. Trvanie prvej etapy závisí od jednotlivých charakteristík organizmu. Môžete detekovať tukové škvrny pomocou zväčšovacích zariadení.
 2. Liposkleróza je názov druhej fázy ochorenia. Je charakterizovaná tvorbou aterosklerotického plaku - v mieste depozície lipidov rastie spojivové tkanivo. Nerozpustite nádor. Fragmenty aterómu ucpávajú lumen koronárnej artérie a miesto jeho pripojenia je priaznivé pre tvorbu trombu.
 3. V tretej etape patológie sa do ateromatózneho plaku pridajú vápenaté soli (kalcifikácia). Takéto štruktúry majú špeciálnu hustotu a výrazne zužujú priemer krvnej cievy.

Aterosklerotické plaky s ďalším vývojom ochorenia sa vytvrdia alebo zlomia. Vytvrdené štruktúry narušujú dodávanie kyslíka a živín do srdca. Pacient cíti bolesť srdca, nepohodlie, nastane angína. Krvné doštičky (krvné jednotky) sa aktívne spoja s prasknutým ateromom a tvoria krvnú zrazeninu. Zhoršuje príznaky angíny a ďalej zužuje lumen koronárnej artérie. Po úplnom zablokovaní cievy sa objaví infarkt myokardu (nekróza svalovej vrstvy srdca).

Symptómy aterosklerotického srdcového ochorenia

Do štádia, keď je funkcia myokardu prerušená z dôvodu nedostatku krvného zásobenia, sa sklerotická choroba srdca nezjavuje. Prvé príznaky choroby sú pre človeka nepostrehnuteľné. Špecifické symptómy ABS sa objavujú v akútnom štádiu ochorenia:

 • ťažkosti a bolesti za hrudnou kosťou;
 • výskyt závratov v stresovej situácii;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • slabosť;
 • dýchavičnosť v kľude a s malou námahou (napríklad chôdza);
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • ťažkosti s prehĺtaním reflexov;
 • vysoký krvný tlak;
 • studené horné a dolné končatiny a pocity brnenia;
 • zníženie tónu mimických svalov;
 • problémy s rečou;
 • ťažké potenie.

Intenzita opísaných prejavov je individuálna pre každého pacienta. Závisí od štádia ochorenia a rýchlosti jeho progresie. U niektorých pacientov sú symptómy stabilné, nie je tendencia zhoršovať. Ďalšia kategória pacientov zaznamenáva paroxysmálny prejav koronárneho syndrómu, ktorý spôsobuje prudké zhoršenie, strach, paniku.

komplikácie

Kardiálna skleróza je mazaný choroba. Patologické zmeny koronárnych artérií vedú k rozvoju vážnych ochorení, z ktorých každý má svoj vlastný klinický obraz:

 • Angina pectoris Vyskytuje sa, keď je koronárna artéria čiastočne zablokovaná. Vystupuje v podobe nepríjemných pocitov, ako je trávenie. Závažný záchvat je charakterizovaný bolesťou v srdci, vyžarujúcou chrbát, brucho, paže, krk, dolnú čeľusť. Útok vyvoláva stres a cvičenie. Počas 10 minút sa akútny stav znižuje. Zmierňovať útočné lieky nitroglycerínom.
 • Arytmia. Pacient cíti zvýšenú srdcovú frekvenciu, preskakuje tlkot a tlieska v hrudníku. Okrem toho existuje všeobecná slabosť, únava, bezproblémová úzkosť, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, závrat, krátkodobá strata vedomia.
 • Srdcové zlyhanie. Patológia sa vyznačuje nedostatkom dychu v dôsledku zadržiavania tekutiny v pľúcach. Pacient sa cíti unavený, má opuch členku, kašeľ, závrat, bolesť v hrudi. Existuje strata chuti do jedla a poruchy spánku.
 • Spontánne zastavenie srdca. Najnebezpečnejšia komplikácia. Je potrebné okamžite zavolať sanitku na resuscitáciu.

Ateroskleróza je systémová choroba. Prerušuje prietok krvi v celom systéme, čo vedie k vývoju ďalších vaskulárnych patológií a exacerbácii chronických patológií. Medzi komplikácie patria trofické vredy, akútne zlyhanie srdca, tromboembolizmus, ťažké formy infarktu myokardu, mŕtvica, aneuryzma, dilatácia srdca (nárast objemu komory), náhla smrť.

diagnostika

Príznaky aterosklerotických ochorení srdca uľahčujú diagnostiku. Po vyšetrení pacienta lekár predpíše hardvérové ​​metódy vyšetrenia. Patria medzi ne:

 • Elektrokardiogram. Hardvérová technika, ktorej účelom je zaznamenávať srdcové impulzy. Interpretácia údajov odhaľuje nedostatočnosť zásobovania krvou myokardu. V niektorých prípadoch sa elektrokardiogram uskutočňuje do 24 hodín. Táto technika sa nazýva Holter monitoring.
 • Echokardiografia. Pomocou ultrazvuku sa získa snímok srdca, aby sa určila jeho kontraktilita.
 • Stresový test. Účelom tejto metódy je študovať činnosť srdca v reakcii na fyzickú námahu. Pacient ide na bežiacom páse alebo vykonáva pohyby na stacionárnom bicykli, kedy sa zaznamená kardiogram.
 • Angiografia. Skúmanie koronárnej cievy na prítomnosť zúženia, ateroómu, krvných zrazenín. Za týmto účelom pomocou dlhého, flexibilného, ​​tenkého katétra sa cez nádobu vkladá kontrastná látka do slabín.
 • Počítačová tomografia. Technika zahŕňa sériu röntgenových lúčov srdca. Sú spracované pomocou špeciálneho počítačového programu na získanie detailného obrazu srdca. Niektorí pacienti podstúpia CT angiografiu na fotografovanie svojich artérií.

Liečba aterosklerózy srdca

Výber liečby aterosklerózy koronárnych artérií závisí od štádia vývoja ochorenia. Vzhľadom na dlhý asymptomatický vývoj patológie nie je možné ho vyliečiť. Symptómy a progresia ABS, rozvoj komplikácií môže byť kontrolovaný komplexom terapeutických opatrení. Toto je úprava životného štýlu, liečba drogami, chirurgia.

Eliminácia rizikových faktorov účinne spomaľuje vývoj aterosklerotických zmien v koronárnych cievach. Sloboda od zlých návykov, uskutočniteľná pravidelná telesná aktivita, správna výživa sú hlavnými úlohami na stabilizáciu stavu ciev. Anti-aterosklerotická strava obsahuje nasledujúce pravidlá:

 • Ako zdroj bielkovín vstupujte do diétneho hovädzieho mäsa, hydinového mäsa (bez kože), morských rýb a produktov kyseliny mliečnej s obmedzeným obsahom tuku. Povolené používanie jedného kuracieho vajca denne.
 • Uprednostňujte rastlinné tuky - olivové, slnečnicové a repkové oleje. Vyňať zo stravy živočíšne tuky, palmový a kokosový olej.
 • V sacharidovej zložke stravy patrí celozrnný chlieb, cestoviny z tvrdej pšenice, obilniny.
 • Prítomnosť vlákniny, vitamínov a minerálov je povinná, preto sú v ponuke v každej forme zahrnuté zelenina a ovocie.

Liečba

Liečebné režimy pre ABS zahŕňajú liečivá s rôznym farmakologickým účinkom. Zoznam základných liekov zahŕňa:

 • Statíny. Lieky na zníženie hladiny cholesterolu. Toto je atorvastatín, rosuvastatín.
 • Protidoštičkové látky. Lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Napríklad Aspirín, Ticagrelor, Clopidogrel.
 • Beta blokátory. Majú smerový účinok na spomalenie srdcovej frekvencie a zníženie krvného tlaku. V tejto skupine Bisoprolol, Nebivolol.
 • Nitroglycerín. Rozširuje koronárne tepny na krátky čas, aby sa zlepšilo dodávanie krvi do srdca. Liečivo je dostupné v rôznych dávkových formách: tablety, sprej, náplasť.
 • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (Perindopril, Ramipril), blokátory angiotenzínového receptora (Losartan, Valsartan). Obidve skupiny liekov znižujú krvný tlak a spomaľujú vývoj aterosklerózy srdca.
 • Diuretiká. Odstraňujú nadbytočnú kvapalinu a znižujú tlak. Napríklad Furosemid, Torasemide.

Chirurgická intervencia

Aterosklerotická srdcová choroba v poslednom štádiu je charakterizovaná maximálnym zúžením koronárnych artérií. Konzervatívna liečba je v tomto prípade neúčinná, preto sa uchýlia k chirurgickému zásahu. Chirurgická liečba rýchlo obnovuje priechodnosť tepien, ale nie je schopná odstrániť koreňovú príčinu ochorenia. Existuje niekoľko spôsobov chirurgického zákroku na obnovenie dodávania krvi do srdca:

 1. Cievne stentovanie. Do lúmenu postihnutej tepny sa vloží dlhý tenký katéter. S jeho pomocou sa do konstrikčného miesta nafúkne špeciálna balónová konštrukcia a nafúkne ju. Stlačí cholesterolový povlak proti stene cievy. Na udržanie otvoreného stavu tepny sa vloží intravaskulárna protéza (stent).
 2. Posun koronárnych artérií. Najobľúbenejšia metóda chirurgickej liečby. Podstatou operácie je vytvorenie obtokového kanála, ktorý normalizuje prívod krvi do myokardu postihnutého ischemickou chorobou.
 3. Laserová angioplastika. Priepustnosť koronárnych artérií sa obnovuje pomocou laserového žiarenia.

prevencia

S diagnostikovanou aterosklerózou srdca, v pooperačnom období by pacienti mali dodržiavať odporúčania odborníka na výživu a užívať drogy zo skupiny statínov na normalizáciu hladín cholesterolu. Je dôležité kontrolovať tlak a monitorovať ho kardiológ. Vzhľadom na zložitosť diagnostikovania aterosklerotických zmien koronárnych artérií je potrebné dodržiavať množstvo pravidiel, ktoré pomôžu predchádzať vzniku nebezpečnej patológie:

 • Prestaňte fajčiť. Nebezpečné aktívne a pasívne fajčenie.
 • Zbavte sa nadmernej hmotnosti, pravidelne monitorujte telesnú hmotnosť a udržujte túto hodnotu vo vekovej norme. Nadbytočný telesný tuk vytvára dodatočné zaťaženie srdca a vyvoláva zvýšenie krvného tlaku.
 • Týka sa telesnej výchovy. Aktívny krvný obeh normalizuje krvný tlak, znižuje riziko vzniku cukrovky, má priaznivý vplyv na celé telo. Chôdza, beh, plávanie - akékoľvek povolené srdcové zaťaženie má pozitívny vplyv na zdravie srdca a krvných ciev.
 • Jedzte správne. Vylučte rafinované sacharidy, trans-tuky, obmedziť spotrebu živočíšnych tukov. Uprednostňujte obilniny, hydinu, ryby, zeleninu a ovocie, rastlinné oleje.
 • Vyhnite sa stresu a zvýšte odolnosť proti stresu. Majte relaxačnú prax, jogu, sebaptiku. Je zaujímavé organizovať voľný čas, počúvať hudbu, čítať, komunikovať - ​​všetko, čo prináša pozitívne emócie, bude robiť.
 • Pravidelne uskutočňujte lipidogram (štúdium tukových zložiek krvnej plazmy) na posúdenie rizika aterosklerotických zmien.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sú prsty na mojej pravej strane znecitlivené?

Veľké množstvo ľudí, najmä po 40 rokoch, má príznaky znecitlivenia prstov na končatinách. Najčastejšie na pravej strane prstami rastú necitlivé kvôli fyzickej námahe.

Osobný blog Gennady Romatovej

Ako sa zbaviť cholesterolu? Otázka je pre našu dobu veľmi dôležitá. Aterosklerotické alebo cholesterolové plaky sú hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení a smrti. Dokonca aj hrozné rakoviny predstavujú asi 20-25%.

Hemangióm u novorodencov a dojčiat

Zdravie dieťaťa je vždy prvoradou otázkou, takže nie je prekvapujúce, že akékoľvek zmeny vo vzhľade alebo pohode dieťaťa spôsobujú rodičom strach a úzkosť. Každá desatina matky novorodenca je konfrontovaná s hemangiómom a začína sa obávať, či je potrebné naliehavé liečenie, či je takéto vzdelanie nebezpečné pre drobky a čo robiť.

Čo je mikroflebektómia - účinnosť a bezpečnosť

Mikroflebektómia je operácia na odstránenie abnormálnych saphenóznych žíl. Operácia je minimálne invazívna (t.j. vykonaná s minimálnymi kožnými léziami), nevyžaduje celkovú anestéziu a má vysoký kozmetický účinok.

Čo je pľúcna hypertenzia a ako ju liečiť

Pľúcna hypertenzia (LH) je ochorenie, ktoré zvyšuje tlak v pľúcnej tepne. Normálne by mal byť systolický tlak v pľúcnom obehu 18-25 mm Hg, diastolický - 6-10 mm Hg a priemerný špecifický tlak - v rozmedzí 12-16 mm Hg.

Mŕtvica - Liečba a zotavenie po mozgovej príhode doma

Ľudové lieky na prevenciu mŕtvice.Borovicové kužele z mŕtvice.
Borovicové kužele sú účinným ľudovým prostriedkom na prevenciu a liečbu mŕtvice. Zhromažďujú veľa liečebných látok a chránia ich v sebe.