Rheoencefalografia (REG) je moderná metóda hodnotenia stavu mozgu, založená na elektrických vlastnostiach nervovej tkaniva. Tento postup umožňuje lekárovi identifikovať abnormality v práci centrálneho nervového systému u pacienta a najprv posúdiť vaskulárny tonus a aktivitu krvného toku v ňom. V rôznych patologických podmienkach, napríklad v rozpore s odtokom krvi, je možný hypertonický typ REG, ktorý má charakteristické rysy na reoencefalograme. Je dôležité poznamenať, že iba ošetrujúci lekár by mal interpretovať získané výsledky. Pri pokuse o autodiagnostiku sa v predpísanej liečbe môžu vyskytnúť chyby, ktoré môžu spôsobiť nielen výskyt nežiaducich účinkov liekov, ale tiež viesť k rýchlemu vývoju ochorenia.

Indikácie pre REG

Rheoencefalografia sa uskutočňuje u pacientov len v prípadoch, keď majú určité príznaky a choroby. Vo všetkých ostatných prípadoch štúdia neprejaví žiadne abnormality a informácie nebudú schopné pomôcť lekárovi rozhodnúť o ďalšej diagnostickej a liečebnej taktike.

REG sa vykonáva za prítomnosti nasledujúcich podmienok:

 • bolesti hlavy trvalého charakteru, ktoré nie sú spojené s akýmikoľvek somatickými ochoreniami;
 • hypertenzia po dlhú dobu;
 • vegetovoskulárna dystónia akéhokoľvek typu, a to u dospelých aj u detí;
 • prechodné neurologické príznaky (zhoršenie zraku, strata sluchu), ktoré odrážajú narušený prísun krvi do mozgu atď.

V takýchto situáciách môže REG pomôcť lekárovi urobiť presnú diagnózu, ako aj zvoliť optimálnu liečbu.

Vykonanie postupu

V zložitých diagnostických situáciách, keď má lekár problémy s diagnostikovaním, môže táto úloha veľmi zjednodušiť. Preto je potrebné vykonať štúdiu o tomto protokole:

 • pacient by mal byť v horizontálnej polohe, aby zabezpečil úplné pohodlie. V miestnosti, kde sa uskutočňuje štúdia, by nemali existovať žiadne dráždivé účinky, pretože môžu viesť k zmene výsledného obrazu činnosti mozgu;
 • Špeciálne elektródy, ktoré umožňujú prenos slabých prúdových impulzov, sú umiestnené na hlave na presne určených miestach. Povrch elektród by mal byť vždy mazaný elektricky vodivým génom;
 • počas procedúry by sa pacient nemal obávať ani hovoriť, pretože to môže zmeniť tón vaskulárneho lôžka v dôsledku zvýšenej aktivity jednotlivých štruktúr centrálneho nervového systému.

Ošetrujúci lekár musí nevyhnutne prediskutovať s pacientom priebeh nadchádzajúceho postupu, aby sa predišlo možnému skresleniu výsledkov.

Výsledky

Mnoho pacientov sa pýta svojho lekára na otázku, keď zisťuje hypertonický typ REG, čo to je? Aby sme získali odpoveď, je potrebné zvážiť hlavné možnosti porušenia tónu žilových a arteriálnych ciev, ktoré sa zisťujú pomocou reoencefalografie.

Počas EEG existuje niekoľko typov snímok cievneho tónu:

 • dystonických vĺn, ktoré sa vyskytujú v prípadoch, keď dochádza k narušeniu odtoku krvi cez žily, avšak cievny tonus sa zníži a náplň pulzu je slabá;
 • angiodystonické vlny sa vyskytujú počas patologických procesov v stene cievneho lôžka. Takéto zmeny vedú k tomu, že elasticita artérií je výrazne znížená, čo je charakteristické ťažkosťami prietoku krvi cez ne a výskytom charakteristického typu reoencefalogramu;
 • typ hypertenznej vlny je charakteristický pre cievy, v ktorých je zaznamenaný vysoký krvný tlak (hypertenzia) pri súčasnom narušení odtoku krvi cez žily.

Jedna štúdia REG nepostačuje na diagnostiku. Lekár by mal brať do úvahy klinický obraz choroby a údaje z iných laboratórnych a inštrumentálnych štúdií.

Hypertenzný typ REG

Hypertenzia v cievach, spojená so zvýšeným krvným tlakom v nich, je charakterizovaná charakteristickými zmenami reoencefalogramu. Lekár dokáže identifikovať chaotické línie, ktoré medzi sebou nemajú žiadne spoločné znaky, s rôznymi formami a hodnotami ich vrcholov.

Charakteristickým rysom tejto dysfunkcie ciev spolu s nárastom ich tónu je absencia rytmu vzhľadu vĺn.

Keď je zistený hypertenzný typ REG, ošetrujúci lekár by mal vykonať ďalšie neurologické vyšetrenie alebo pacientka nakontaktovať s neurológom. Zvyčajne je potrebné identifikovať okamžitú príčinu zvýšeného tlaku vo vnútri tepien a zhoršenie venózneho odtoku, angiografia alebo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Takéto štúdie sú úplne bezpečné a umožňujú vám posúdiť stav vaskulárneho lôžka v mozgu, ako aj priľahlé štruktúry centrálneho nervového systému.

REG - moderný spôsob hodnotenia centrálneho nervového systému, menovite mozgových ciev. Detekcia abnormalít na hypertenznom reoencefalograme je indikáciou na konzultáciu s neurológom, po ktorej nasleduje určenie ďalších metód vyšetrenia. Na základe získaných výsledkov sa vykoná diagnóza a pre pacienta sa vyberie ďalšia individuálna liečba.

Dystonický typ REG

Rheoencefalografia (REG) je metóda vysokofrekvenčného výskumu založená na miernom elektrickom účinku na zodpovedajúce časti mozgu pomocou špeciálneho prístroja - reografu. Táto diagnostická metóda umožňuje starostlivo preskúmať funkčnosť, ako aj identifikovať ochorenia a patologické abnormality v cievach mozgu.

V podstate REG je registrácia vĺn, ktoré sa vyskytujú, keď je krv naplnená v určitých častiach mozgu a ukazujú celkovú reakciu cievneho systému na tento proces. Diagnostik pracuje s získanými údajmi, ktorí skúmajú kolísanie vlny z normálnych hodnôt, svoju odpoveď na test s funkčným zaťažením a potom urobí záver o stave ciev zodpovedných za obeh mozgu.

Charakteristika vlny

Existuje niekoľko typov reoencefalografických vĺn:

 • Dystonický typ REG - je charakterizovaný problémovým odtokom krvi a konštantnou zmenou vaskulárneho tónu s prevahou znížených hodnôt a slabou náplňou pulzov.
 • Angiodystonický typ - v tomto prípade dochádza k výraznému poškodeniu cievneho tonusu na pozadí patológií v štruktúre cievnej steny, čo vedie k zníženiu ich elasticity a narušeniu krvného obehu v určitej časti oddelenia artérie na menšie vetvy na úroveň anastomóz so susednými tepnami.
 • Hypertenzívny typ - je charakterizovaný stabilným zvýšeným tónom vedúcich ciev na pozadí zablokovaného venózneho odtoku.

Typ reoencefalografie nie je diagnóza. Ale na základe dešifrovania takýchto zmien a iných diagnostických postupov možno identifikovať pravú príčinu patologických abnormalít a až potom sa dá urobiť správny záver.

Určitá charakteristika vlny môže zodpovedať určitým odchýlkam:

 • cerebrálna ateroskleróza - dochádza k miernemu formovaniu vibrácií, ostrým špičkám a akýmkoľvek ďalším vlnám;
 • kritická aterosklerotická vaskulárna lézia - REG vlny sú jasne vyjadrené, väčšinou kopulovité;
 • znížený arteriálny tón - zväčšujú sa vlnové kmity, nárast je ostrý, vrchol je ostrý, skracuje sa vzostupná vlnová línia (anacrot);
 • zvýšený arteriálny tón - oscilácie vlny sú znížené, anakrot je predĺžený, vrchol je posunutý, existujú ďalšie vlny;
 • vaskulárna dystónia - kmity sú reprezentované plávajúcimi zubami, na klesajúcom línii (katastrofa) sú prítomné ďalšie vlny;
 • zablokovaný odtok krvi - dĺžka vlny smerom nadol je zvýšená, pred ďalším cyklom je veľké množstvo malých vĺn
 • angiospazmus - vlna na vrchole má zaoblený tvar.

Kľúčové pojmy

Anakrot je nárast počiatočnej časti vlny, čo odráža rozťahovanie steny aorty a veľkých artérií so zvyšujúcim sa krvným tlakom v systolovej fáze. Prudko sa zhora a mierne zaoblená.

Katakrota je klesajúca časť vlny, ktorá odráža pokles krvného tlaku počas diastoly a plynulo sa spúšťa. Incisura - v tomto prípade je vlnová linka umiestnená v strednej tretine. Nasleduje ďalšia ďalšia vlna, potom klesá a začína nové kolo.

Diktívny zub je ďalšia vlna na klesajúcom alebo vzostupnom úseku vlny, ktorá má menšiu rýchlosť ako hlavná, často sa poznajú na pozadí mierneho poklesu tónu steny veľkých tepien. Lekár posudzuje periodicitu vĺn, charakter konštrukcie vrcholov, vzhľad, umiestnenie a hĺbku štandardných vĺn a tiež skúma prítomnosť ďalších vĺn.

Indikácie REG

Na vykonanie reoencefalografie by mali byť určité indikácie, ale môžu sa tiež vykonať ako preventívne opatrenie u starších pacientov. Je to spôsobené tým, že v takejto kategórii pacientov dochádza k znižovaniu elasticity ciev a dynamicky sa rozvíjajú rôzne sprievodné ochorenia.

Indikácie na vykonávanie funkcie REG sú závraty (periodické, konštantné a pri zmene pozície tela), akútna reakcia tela na zmenu počasia, epilepsiu alebo osteochondrózu v histórii.

Tento zoznam pokračuje pravidelnou bolesťou hlavy alebo tinitusom, vaskulárnou dystóniou (VVD rôznych typov), stabilnou hypertenziou, hypertenziou alebo hypotonickými krízami, cholesterolovými formáciami na stenách mozgových ciev, zníženou vizuálnou a počutou ostrosťou. Ide tiež o zhoršenie porúch pamäti, hlavy a krku, predispozície na tvorbu krvných zrazenín, podozrenie na ischémiu a mozgovú príhodu, slabú dedičnosť.

Pri liečbe ochorení mozgu v ranom štádiu môže kvalifikované dekódovanie REG poskytnúť neoceniteľnú pomoc. Včasná diagnostika umožňuje nielen vyhnúť sa mŕtvici, ale po tom, čo videl problémové oblasti, zvolila takú podpornú terapiu, ktorá zlepší mozgovú funkciu už mnoho rokov.

Ako sa postupuje

Hlava REG sa vykonáva pomocou reografie, ktorá môže mať 2 až 6 kanálov. Viackanálové zariadenia vám umožňujú preskúmať veľkú oblasť, venovať pozornosť niekoľkým cievnym nádržkam naraz, a tým vyriešiť niekoľko problémov naraz.

Rheoencefalografia je nasledovná:

 1. Pacient je požiadaný, aby sedel na pohovke vodorovne alebo na špeciálnej stoličke pri sedení. Mala by byť pohodlná, mali by byť vylúčené všetky dráždivé látky, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity.
 2. Na hlavu sú umiestnené špeciálne elektródy, ktorými sú kovové dosky, ale predtým boli ošetrené kontaktným gélom.
 3. Upevnenie elektród zodpovedá miestam, kde sa predpokladá vyšetrenie mozgových štruktúr. Ak má diagnostik záujem o vyšetrenie vnútornej krčnej tepny, potom sa elektródy umiestnia na nos a mastoid. Ak má byť vyšetrená vonkajšia karotidová tepna, dosky sú pripevnené pred sluchovým kanálom a nad vonkajším obočím (priebeh časovej tepny).
 4. Dáta získané v procese diagnostiky sa zaznamenávajú na papierovej páske, ako v prípade EKG.

Okrem toho je možné vykonať rôzne testy na objasnenie situácie. Pacient sa niekoľkokrát spýta, či krátko zadržiava dych, alebo naopak, za účelom hyperventilácie, je požiadaný, aby dýchali veľmi rýchlo a hlboko. Môže sa tiež vykonať ortostatický test - pacient sa skrípne, vstane, skloní hlavu alebo celé telo.

Niekedy sa praktizuje medikácia - test s nitroglycerínom. Malá dávka liekov sa spravidla podáva sublingválne (pod jazykom). Keď liek začne pôsobiť, postup sa obnoví. Avšak REG s takýmto rozpadom je kontraindikované pri srdcovej hypotenzii, glaukóme alebo neznášanlivosti pacienta na nitroglycerín.

REG v pediatrii

Stáva sa, že reoencefalografia (REG) je zamenená s elektroencefalografiou (EEG). Je to spôsobené tým, že pre obe štúdie sa uvažuje o umiestnení elektród na hlavu pacienta. Ale EEG skúma funkčný stav mozgu a REG skúma stav prietoku krvi a krvných ciev a tiež hodnotí ich schopnosť úzkych a rozšírených.

REG umožňuje špecialistovi študovať vaskulárny tonus, elasticitu steny, rýchlosť, ktorou do neho prúdi krv, ich správanie pri rôznych zaťaženiach a odtok krvi z hlavy. Ide o dôležitý postup pri včasnej diagnostike rôznych neurologických ochorení. Indikácie pre vykonávanie REG v detskej praxi:

 • časté sťažnosti dieťaťa z bolesti v hlave, tinitus, závrat;
 • tlakové kvapky na pozadí jedného z typov riadenia letovej prevádzky;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • hypertenzná kríza;
 • na stanovenie viskozity a rýchlosti prietoku krvi;
 • genetická predispozícia k ochoreniam kardiovaskulárneho systému.

Štádiá postupu sa pri dospelých nelíšia od REG. Hlavnou ťažkosťou v pediatrii je však hyperaktivita detí a ich neschopnosť zostať istý čas v kľudnom stave. V tomto ohľade sa pri vyšetrovaní dojčiat vykonáva REG zavedením dieťaťa do stavu fyziologického spánku 1-2 hodiny po kŕmení. Trvanie postupu spravidla neprekročí 30 minút.

Pediatri sa často uchýlia do reoencefalografie s cieľom identifikovať príčiny vývoja rôznych autonómnych porúch u pacientov. Medzi najčastejšie patologické príznaky zistené u detí je vegetatívno-vaskulárna dystónia. Dystonický typ REG znamená nerovnováhu v tóne sympatického a parasympatického nervového systému.

Výhody a nevýhody REG

Napriek skutočnosti, že REG je považovaná za zastaralú diagnostickú metódu, má niekoľko nepopierateľných výhod:

 • schopnosť zopakovať postup neobmedzene niekoľkokrát kvôli absolútnej bezpečnosti pre pacienta;
 • jednoduchý postup na vykonávanie manipulácií;
 • kompaktnosť zariadenia umožňuje skúšku v každom objekte;
 • dekódovanie REG netrvá veľa času, pacient nemusí dlho čakať na odpoveď.

Nevýhody tohto postupu zahŕňajú:

 • diagnostická hodnota takého prieskumu je nevýznamná a je oveľa nižšia ako moderné metódy;
 • nie je možné priamo merať prietok krvi;
 • Nie je možné presne určiť príčinu cerebrálnej cirkulácie.

Existujú spoľahlivejšie moderné metódy na diagnostiku ochorení mozgu - CT, MRI. Napriek tomu, že sú pre pacientov nákladné z hľadiska financií aj z hľadiska dôsledkov, takmer úplne vyradili REG z priorít neurológov a neurochirurgov. Ale v detskej praxi, identifikovať menšie patológie, REG je stále populárny.

REG plavidlá hlavy: kedy urobiť skúšku a ako ju dešifrovať?

Každý vie, že centrálny nervový systém reguluje všetky procesy v tele, ako aj to, že všetky jeho bunky potrebujú aj dýchanie a živiny, ktoré sa dostanú pozdĺž tepien krvných ciev. Kvalita života priamo závisí od kvality krvného zásobovania, berúc do úvahy funkcie a úlohy priradené našim hlavám. Cesta krvi nesúca "jedlo" musí byť hladká a musí spĺňať len "zelené svetlo". A ak na nejakej časti bariéry v podobe zúženia plavidla, blokáda alebo ostrý priepasť "cesty", potom vysvetlenie príčiny by malo byť okamžité a spoľahlivé. V tomto prípade bude mozgová vaskulárna REG prvým krokom v štúdiu problému.

Plavidlá vedúce k "stredu"

Keď sú cievy nášho tela hladké a elastické, keď srdce rovnomerne a účinne zabezpečuje krvný obeh, ktorý poskytuje výživu tkanivám a odoberá zbytočné látky, sme pokojní a ani nezaznamenávame tieto procesy. Avšak pod vplyvom rôznych faktorov plavidlá nemôžu odolať a "zhoršiť". Nemôžu sa prispôsobiť teplotným výkyvom a zmenám v atmosférickom tlaku, strácajú schopnosť ľahko sa pohybovať z jednej klimatickej zóny do druhej. Plavidlá strácajú "zručnosti" rýchlej reakcie na vonkajšie podnety, takže akékoľvek vzrušenie alebo stres môžu viesť k vaskulárnej katastrofe, ktorú možno zabrániť cerebrálnou vaskulárnou reoencefalografiou prijatou včas. Príčiny vedúce k zhoršenému prietoku krvi sú nasledovné:

 • Zúženie lumen ciev v dôsledku ukladania cholesterolových plakov narušuje jeho elasticitu a vyvíja aterosklerotický proces. Toto často vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici;
 • Zvýšené krvné zrazeniny môžu viesť k ich oddeleniu, migrácii pozdĺž krvného obehu a uzatvoreniu lumen cievy (ischemická mozgová príhoda).
 • Traumatické poranenia mozgu, ktoré boli predtým prenesené a ako by mohli byť bezpečne dokončené, môžu viesť k zvýšeniu intrakraniálneho tlaku, ktorý sa prejaví aj prejavmi porúch obehu.

REGenský mozog môže určiť prítomnosť alebo neprítomnosť subdurálneho hematómu v dôsledku traumatického poškodenia mozgu. Krvácanie vytvorené v mozgovom tkanive prirodzene narúša normálny prietok krvi.

Ak nebudete chodiť ďaleko dopredu a vykonať štúdiu, keď sú príznaky slabé a občas spôsobujú nepríjemný pocit, mozog REG určuje nielen stav ciev, ale tiež vám pomôže vybrať si taktiku, aby ste predišli vážnym následkom ohrozujúcim ľudský život.

REG okrem toho ukazuje nielen kvalitu prietoku krvi cez hlavné cievy, ale tiež ocení obeh kolaterálu (keď krvný tok cez hlavné cievy je obtiažny a je poslaný "okolo").

REG a "závažné" ochorenia

Existujú podmienky, ktoré, hoci nie sú smrteľné, nedávajú normálny život. Tu je neurocirkulačná dystónia prítomná u mnohých, preto choroba naozaj neznamená, pretože "nezomrú z nej". Alebo napríklad migréna (hemikrania), považovaná za rozmar sociálnych žien, bezpečne dosiahla naše dni a nenecháva veľa žien osamote. Lieky na bolesti hlavy spravidla nepomáhajú, ak kofeín nie je zahrnutý do zloženia lieku.

Vzhľadom na to, že žena je úplne zdravá (neexistujú žiadne príznaky akejkoľvek choroby), iní často pokrčia pokrčením ramien. A ona sa pomaly začína považovať za simulátora, avšak v hlbinách svojej duše si uvedomuje, že vyšetrenie na hlave neublíži. Medzitým nesnesiteľné bolesti hlavy prichádzajú mesačne a súvisia s menštruačným cyklom.

Určený a vykonávaný hlavou REG, rieši problém v priebehu niekoľkých minút a použitie primeraných liekov uvoľňuje pacienta zo strachu z mesačných fyziologických stavov. Ale to je priaznivý priebeh choroby, a tam je ďalší...

Len málo ľudí vie, že nemožno zvážiť frivolnú migrénu, pretože nielen ženy sú choré s ňou, a to nielen v mladom veku. Aj muži v tomto ohľade niekedy "šťastní". A ochorenie sa môže prejaviť v takom rozsahu, že osoba úplne stráca pracovnú kapacitu a musí byť pridelená skupine postihnutých.

Ako analyzovať prácu plavidiel hlavy?

Keď je potreba vytvoriť REG, pacienti sa spravidla začínajú obávať. Môžete ju okamžite upokojiť - táto metóda je neinvazívna a preto bezbolestná. Procedúra REG nie je škodlivá pre telo a môže byť vykonaná aj v ranom detstve.

Preskúmanie hlavy REG sa vykonáva pomocou 2-6-kanálového prístroja - reograf. Samozrejme, čím viac zariadení má zariadenie, tým väčšia bude oblasť štúdia. Na vyriešenie veľkých problémov a zaznamenávanie prác v niekoľkých miskách sa používajú polyuretogramy.

Takže krok za krokom procedúry REG je nasledovný:

 1. Pacient je pohodlne umiestnený na mäkkom gauči;
 2. Na hlave ukladajte kovové platne (elektródy), ktoré sú predtým ošetrené špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky.
 3. Elektródy sú pripevnené gumovou páskou na miestach, kde sa plánuje vykonať posúdenie stavu plavidiel.
 4. Elektródy sú uložené v závislosti od toho, ktorá časť mozgu je predmetom štúdie REG:
 5. Ak má lekár záujem o bazén vnútornej krčnej tepny, elektródy sa vytvoria na nosovom a mastoidnom procese;
 6. Ak sa prípad týka vonkajšej krčnej tepny, dosky budú zosilnené pred sluchovým kanálom a nad vonkajším obočím (priebeh časovej tepny);
 7. Hodnotenie fungovania ciev v bazéne vertebrálnych artérií zabezpečuje ukladanie elektród na mastoidný (mastoidný) proces a okcipitálne tuberkulá so súčasným odstránením elektrokardiogramu.

Pri vyšetrovaní hlavy REG sa odporúča, aby pacient zavrel oči tak, aby vonkajšie podnety neovplyvnili konečný výsledok. Dáta prijaté zariadením sa zaznamenávajú na papierovej páske.

Výsledky REG, ktorých dekódovanie si vyžaduje ďalšie zručnosti, sa posielajú lekárovi, ktorý absolvoval špeciálnu odbornú prípravu v tejto oblasti. Pacientka je však veľmi netrpezlivá, keď zisťuje, čo sa deje v jeho plavidlách a aký to znamená časový rozvrh na páske, pretože, ako sa to deje, má už dobrý nápad a môže dokonca upokojiť tých, ktorí čakajú na chodbe.

V niektorých prípadoch sa na získanie úplnejších informácií o cievnej funkcii používajú vzorky s liečivami pôsobiacimi na cievnej stene (nitroglycerín, kofeín, papaverín, aminofylín atď.).

Čo znamenajú nepochopiteľné slová: dešifrovanie REG

Keď lekár začne dešifrovať REG, zaujíma sa predovšetkým o vek pacienta, ktorý sa nevyhnutne zohľadňuje, aby dostal primerané informácie. Samozrejme, normy pre stav tónu a elasticity pre mladú a staršiu osobu budú odlišné. Podstatou REG je registrovať vlny, ktoré charakterizujú plnenie určitých oblastí mozgu krvou a reakciou ciev na zásobovanie krvou.

Stručný opis grafického obrazu kmitov môže byť reprezentovaný nasledovne:

 • Vzostupná čiara vlny (anakrot) prudko stúpa smerom nahor, jeho vrchol je mierne zaoblený;
 • Klesajúci (katakrota) hladko klesá;
 • Inzisura, ktorá sa nachádza v strednej tretine, nasleduje malý diktívny zub, odkiaľ klesá zostup a začína nová vlna.

Ak chcete dešifrovať doktor REG, venujte pozornosť:

 1. Sú vlny pravidelné;
 2. Čo je vrchol a ako je zaokrúhlená;
 3. Aké sú zložky (vzostupné a zostupujúce);
 4. Určuje umiestnenie incisúry, diktívneho hrotu a prítomnosť ďalších vĺn.

Normy REG plánuje v závislosti od veku

Výsledky prieskumu naznačujú aterosklerózu

Spoločné typy podľa REG

Po analýze záznamu reoencefalografu lekár zaznamená odchýlku od normy a vyvodzuje záver, že pacient sa snaží čítať a interpretovať rýchlejšie. Výsledkom štúdie je určiť typ správania plavidiel:

 • Dystonický typ je charakterizovaný konštantnou zmenou vaskulárneho tónu, kde často prevažuje hypotónia so zníženou pulznou náplňou, ktorá môže byť sprevádzaná prekážkou venózneho odtoku;
 • Angiodystonický typ sa veľmi líši od dystonického typu. Je tiež charakterizovaná poruchami vaskulárneho tónu v dôsledku defektu v štruktúre cievnej steny, čo vedie k zníženiu elasticity ciev a bráni krvnému obehu v konkrétnom bazéne;
 • Typ hypertenzie v systéme REG je v tomto ohľade trochu odlišný, dochádza k pretrvávajúcemu zvýšeniu tonusu aduktívnych ciev s prekážkou venózneho odtoku.

Typy REG nemôžu byť kvalifikované ako samostatné choroby, pretože sprevádzajú len inú patológiu a slúžia ako diagnostická príručka pre jej určenie.

Rozdiel REG od iných štúdií mozgu

Často sa zapisujú do lekárskeho centra na vyšetrenie hlavy REG, pacienti ich zamieňajú s ďalšími štúdiami, ktoré obsahujú v ich názvoch slová "electro", "graphy" a "encephalo". To je pochopiteľné, všetky označenia sú podobné, a pre ľudí, ktorí sú ďaleko od tejto terminológie, je niekedy ťažké pochopiť. Najmä v tomto ohľade sa získava elektroencefalografia (EEG). Správne obaja študujú hlavu tým, že kladú nad elektródy a zaznamenávajú údaje o práci nejakej oblasti hlavy na papierovej páske. Rozdiely medzi REG a EEG spočívajú v tom, že prvá skúma stav prietoku krvi a druhá odhaľuje aktivitu neurónov časti mozgu.

Plavidlá počas EEG majú nepriamy účinok, avšak v encefalograme sa prejaví dlhodobý narušený krvný obeh. Zvýšená konvulzívna pripravenosť alebo iné patologické zameranie na EEG je dobre zistené, čo slúži na diagnostikovanie epilepsie a konvulzívnych syndrómov spojených s traumou a neuroinfekciou.

Kde, ako a koľko?

Nepochybne, tam, kde je lepšie prejsť REG mozgu, ktorého cena sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov, rozhodne pacient. Je však veľmi žiaduce uprednostňovať dobre vybavené špecializované centrá. Okrem toho prítomnosť viacerých špecialistov z tohto profilu pomôže pochopiť kolektívne v ťažkých situáciách.

Cena REG, okrem úrovne kliniky a kvalifikácie špecialistov, môže závisieť od potreby funkčných testov a neschopnosti vykonať postup v inštitúcii. Mnoho kliník poskytuje túto službu a ísť domov, aby vykonali štúdiu. Náklady sa potom zvyšujú na 10 000-12 000 rubľov.

Ako dešifrovať rheoencephalogram mozgu

Príznaky spojené s cerebrálnym vaskulárnym ochorením sú často príčinou vyhľadania lekárskej starostlivosti. Ak chcete urobiť správnu diagnózu, lekári často píšu odporúčanie pre REG, vysvetľujúc, že ​​ide o vyšetrenie ciev hlavy. Ale starostliví pacienti vždy chcú vedieť viac, takže by ste mali pochopiť - reoencephalogram mozgu, čo to je, a ako pochopiť záver odborníka.

Rheoencephalogram mozgu, čo to je

Rheoencefalografia je dlhodobý diagnostický postup, ktorý umožňuje zhodnotiť všeobecný stav prietoku krvi v cievach mozgu. Táto technika je založená na skutočnosti, že elektrický odpor tkanív hlavy počas prechodu slabého prúdu cez tieto sa môže meniť v závislosti na krvnej náplni ciev - tepien a žíl v oblasti medzi elektródami. Prijaté dáta v prístroji sa premenia na grafický obrázok na papierovej páske alebo obrazovke počítača. Tento obrázok sa nazýva reoencefalogram. Viac podrobností o funkciách tejto diagnostickej metódy nájdete tu.

Vyzerá ako známy EKG - elektrokardiogram. Na páske sa objavujú vlny s frekvenciou srdca, pretože krvná náplň ciev sa mení s fázami srdcového cyklu s impulzovou vlnou. Pri dešifrovaní špecialista hodnotí

 • vzostupná časť vlny (anakrot);
 • jeho vrchol;
 • klesajúca časť (katakrota);
 • incisuru (držte na klesajúcu časť);
 • diktívna vlna (klesajúca časť po incisure).

V akých prípadoch je predpísaná cerebrálna cievna reoencefalografia?

Indikácie na vykonanie funkcie REG sú determinované stavmi, v ktorých sú porušené parametre tónu a elasticity ciev a žíl alebo ich asymetria pozorovaná v podobných oblastiach. Pri rehenefalografii možno získať nepriame potvrdenie zvýšenia intrakraniálneho tlaku a posúdiť stav kolaterálneho (obtokového) krvného obehu (ak je hlavná cieva zablokovaná). Zvyčajne je predpísané REG

 • bolesti hlavy, tinitus, závrat;
 • podozrenie na aterosklerózu hlavných ciev;
 • nestabilný a vysoký krvný tlak;
 • mŕtvice (s cieľom posúdiť zabezpečenie krvi do postihnutej oblasti mozgu);
 • traumatické poranenie mozgu;
 • podozrenie na zvýšený intrakraniálny tlak;
 • osteochondróza krčnej chrbtice
 • migréna;
 • porucha pamäti;
 • problémy s spánkom;
 • poškodenia sluchu alebo zraku.

Vykonávanie reoencefalografu je možné pri dynamickom monitorovaní účinnosti liečby a pri identifikácii patológie počas preventívnych vyšetrení určitých skupín obyvateľstva.

Rheoencephalogram: dekódovanie

Počas dešifrovania lekár zohľadňuje tieto ukazovatele:

 • pravidelnosť eografických vĺn
 • pohľad na vzostupné a klesajúce oddelenie,
 • zaostrenie alebo zaoblenie hornej časti vlny,
 • umiestnenie incisura,
 • hĺbka diktívneho hrotu
 • prítomnosť dodatočných vĺn v prúde.

Pri primeranom hodnotení ukazovateľov je dôležitý vek a fyzická forma pacienta. Počiatočný krvný tlak sa tiež berie do úvahy, jeho nárast môže ovplyvniť tón a pulznú krv.

 • krivka má špicatý vrchol, výraznú incisu a diktívny zub v zostupnej časti, vrstva sa splošťuje s vekom a zuby sa vyhladzujú a po 60 rokoch sa môže tvar oblúkať;
 • doba nábehu krivky na 0,1 s, vo veku 60 rokov sa predlžuje na 0,19 s;
 • pomer celkovej dĺžky k vlnovej dĺžke k vrcholu by nemal presiahnuť 13-15% (charakterizuje tón veľkých a stredných tepien);
 • DKI (% pomeru výšky vrcholu vlny k výške incisúry) - 40-70% (charakterizuje tón malých tepien, periférny odpor);
 • CI (percentuálny pomer výšky vrcholu vlny k výške diktózneho zuba) - približne 75% (stav venózneho systému, zvýšenie znamená ťažkosti odtoku, zníženie indikuje venózny nadbytok);
 • intermulziférna asymetria amplitúdy nepresahuje 10%.
 • tvar krivky nezodpovedá veku;
 • existuje značná asymetria amplitúdy a / alebo priebehu v rôznych hemisféroch;
 • doba nábehu vlny v jednej hemisfére je dlhšia ako 0,015 s ako v druhej;
 • posunutie výrezu nad klesajúcu časť krivky a jej prehĺbenie;
 • významné zvýšenie alebo zníženie amplitúdy vlny;
 • čas šírenia vlny je skrátený.

Špeciálne prípady patologického reoencefalogramu

REG v ateroskleróze

Choroba pri progresii spôsobuje zníženie elasticity tepien, zúženie lúmenu a zníženie krvného zásobovania. Na REG- postupné vyhladenie hornej časti krivky s vytvorením plošiny. V priebehu času sa tvar oblúka. Doba šírenia vlny a jej amplitúda sú skrátené.

REG pri hypertenzii

V počiatočných štádiách sa diktívny hrot presunie na vrchol. Vývoj ochorenia vedie k zaobleniu vrcholu a diktívny zub môže byť umiestnený nad ohybom. Znižuje sa amplitúda vlny. V neskoršom štádiu je tvar krivky oblúkovitý.

REG pre migrénu

Zaznamenáva sa medzigilárna asymetria vo vlnovej amplitúde - na postihnutej strane je zvýšená.

REG v cievnej dystónii

Priebeh ochorenia na hypertonickom type na REG je sprevádzaný tendenciou zaokrúhávať vrchol vlny, znižovať amplitúdu a vyhladiť ďalšie kmity.

Ak je vaskulárny tonus prevažne znížený, pozoruje sa ich zvýšené plnenie krvi. V hornej časti krivky REG sa vytvorí plató, zväčší sa amplitúda vlny a ďalšie kmity sa stanú viditeľnejšími.

REG pre zranenie hlavy

 1. Hematóm. Spôsobuje výraznú asymetriu v tvare krivky. Na strane hematómu sa znižuje amplitúda vlny. Ďalšie vibrácie sú takmer neviditeľné.
 2. Poranenie mozgu. Na strane lézie sa zväčšuje amplitúda vlny, incisura sa stáva hlbšia a uhol sklonu vzostupnej časti krivky REG sa zvyšuje.
 3. Otras mozgu. Zaznamenávajú sa príznaky vaskulárneho hypertonu alebo hypotónie bez asymetrie.

Reg v mozgovej príhode

Amplitúda krivky sa zníži, hlava sa vyhladí. Incisura sa často posúva na základňu klesajúcej časti a táto časť je skrátená, čo naznačuje výrazne znížený tonus tepien.

REG so zvýšeným intrakraniálnym tlakom

Nepriamo je táto patológia indikovaná klenutým tvarom krivky reoencefalogramu, vyhladzovaním alebo vymiznutím incisúry a diktózneho zuba, keď sú posunuté na vrchol. Známky zvýšeného vaskulárneho tonusu a periférnej rezistencie, ako aj zhoršeného venózneho odtoku.

REG v rozpore s venóznym odtokom

Je charakterizovaná predĺžením a ohýbaním klesajúcej časti krivky, ako aj prítomnosťou malej presystolickej vlny pred vznikom ďalšieho komplexu.

Hodnotenie funkčných testov s roenfylografiou

Test nitroglycerínu pomáha oddeliť funkčné, dočasné zmeny REG pri hypertenzii a ateroskleróze z trvalých, organických. Ak po podaní pilulky sa krivka vrátila na normálnu hodnotu, potom sa organické lézie ešte nestali prekážkou krvného toku.

Skúška so zvratmi a poklesom hlavy odhaľuje syndróm vertebrálnej artérie, keď prejavy osteochondrózy prekážajú prietoku krvi do mozgu cez vertebrálnu artériu. V tomto prípade dochádza k poklesu krvného plnenia ciev a k zmene ich tónu v jednej z pologuli, keď sa hlava otáča.

Jednoduchosť, prístupnosť a bezpečnosť techniky sú hlavnými výhodami REG. Vychádzajúc z viac informatívnych metód skúmania mozgových ciev, napriek tomu ich sprevádza, čo je často prvý krok smerom k správnej diagnóze a účinnej liečbe.

Rheoencefalografia: čo to je, indikácie, metódy

Jednou z diagnostických metód na detekciu patologickej cerebrálnej cirkulácie je reoencefalografia (REG). Je založený na skutočnosti, že impulzové kmity krvných náplní ciev ovplyvňujú elektrický odpor. Tento rozdiel hodnôt je zariadením pevne stanovený a zobrazený ako graf. REG poskytuje nepriame informácie o stave mozgových ciev, venózny odtok, a preto sú pre niektoré indikácie predpísané reoencefalografiu.

Čo je reoencefalografia?

Významná časť celkového objemu krvi preteká ľudským mozgom (15%). Navyše rýchlosť prietoku krvi v ňom je oveľa intenzívnejšia ako u všetkých ostatných orgánov. Je to spôsobené tým, že potrebuje obrovské množstvo kyslíka na dokončenie práce. Patológia cerebrálneho obehu vedie k vážnym následkom (postihnutie, smrť pacienta), preto je veľmi dôležité identifikovať vývojové odchýlky v čase. A pomáha reoencefalografii.

Krv má najvyššiu elektrickú vodivosť v porovnaní s inými tkanivami. To je dôvod, prečo je systolické tkanivo naplnené krvou, elektrický odpor klesá a keď sa zvyšuje diastolický pokles plnenia krvi. Na reoencefalograme sú všetky tieto zmeny reprezentované ako krivka synchronizovaná s impulzom. Pri jeho analýze venujte pozornosť:

 • tvar vlny;
 • maximálna amplitúda vlny odrážajúca krvnú náplň tkanív;
 • závažnosť a umiestnenie rôznych segmentov a bodov na krivke;
 • prítomnosť dodatočných vĺn.

Štúdium týchto parametrov pomáha zistiť prítomnosť vaskulárnej patológie. Je predpísaná, keď pacient príde k lekárovi so sťažnosťami na bolesť hlavy, závrat, zmeny krvného tlaku. Na identifikáciu príčin týchto príznakov špecialista nasmeruje pacienta na re-encefalografiu.

Keď je potreba REG

Rheoencefalografia je bezkrvková a spoľahlivá metóda na štúdium zmien hemodynamiky mozgu. S jeho pomocou sa naučte:

 • tón a elasticita cievnych stien;
 • venózny odtok;
 • intenzita krvi;
 • rýchlosť toku krvi v mozgových cievach.

Často predpísané REG s funkčnými testami, farmakologické testy. To vám umožní zistiť príčinu cerebrovaskulárnej príhody (cervikálna osteochondróza, patológia kardiovaskulárneho systému, organické zmeny v mozgovom tkanive). Preto sa uskutočňuje reoencefalografia na stanovenie presnej diagnózy pre podozrenie na:

Určite určité zmeny v REG a mozgových nádoroch, avšak v tomto prípade by ste mali diagnostikovať diagnostiku CT alebo MRI.

Aby réoencefalografia dosiahla čo najpresnejšie výsledky, je potrebné ju správne vykonať.

Metodológia REG

Pred uskutočnením štúdie sa pacient má zdržať používania látok ovplyvňujúcich krvný obeh. Ak lekár predpísal lieky, ktoré ovplyvňujú cievny tonus (nitroglycerín, antihypertenzíva atď.), Je potrebné zistiť, či sa majú podstúpiť pred vyšetrením, pretože môžu mať významný vplyv na výsledok.

Pred vstupom do funkčnej diagnostiky sa odporúča uklidniť a relaxovať. Odporúčame sedieť 15 minút.

Rheoencefalografia vykonaná so špeciálnym zariadením. Elektródy sú pripevnené k hlave pacienta:

 1. Najskôr sa pokožka, na ktorej sa senzor nachádza, trení alkoholom. Elektródy mastnú vodivú pastu alebo uložte gázu ponorenú do fyziologického roztoku alebo hypertonického fyziologického roztoku. Je to nevyhnutné na zníženie elektrického odporu pokožky, čím sa dosiahne lepší kontakt.
 2. S pomocou gumovej pásky s otvormi fixujú elektródy. Je potrebné vylúčiť možnosť ich presunu, aby sa získal čo najpresnejší výsledok.

REG sa môže vykonávať v rôznych pozíciách:

 • ležať
 • sedenia;
 • s funkčným rozpadom (bude potrebné stúpať alebo nakloniť hlavu).

Zmeny pozície tela významne ovplyvňujú výkon štúdie. Preto je predpísaný funkčný test na objasnenie diagnózy podozrenia na krvný obeh mozgu v prípade cervikálnej osteochondrózy alebo ortostatickej hypotenzie. Napríklad, keď je hlava znížená na 30 ° (pozícia Trendelenburg), na REG sa objaví venózna vlna, ktorá umožňuje posúdiť stav reaktivity žilového lôžka. U pacientov s ortostatickou hypotenziou pri stojace sa zmenšuje amplitúda REG.

Účinok srdca na stav mozgových ciev sa skúma uskutočnením farmakologického testu. Pacient musí pred začatím postupu zadať lieky, ktoré dilatujú cievy:

 • papaverín;
 • aminofylín;
 • amylnitrit;
 • nitroglycerín;
 • kyselina nikotínová.

Pomocou vazodilatátorov zistite charakter zmien, či sú funkčné alebo organické. Je to nevyhnutné na určenie ďalšej taktiky liečby. Ak po užití vazodilatačných liečiv grafický obraz ukazuje normalizáciu tvaru krivky, potom je vaskulárna patológia funkčná.

Počas štúdie sa zaznamenajú všetky zmeny vaskulárnej rezistencie ako grafický obraz. Potom doktor pre funkčnú diagnostiku spracováva a dešifruje získané hodnoty. Mnohé skrine sú vybavené modernými zariadeniami, takže spracovanie údajov sa vykonáva pomocou špeciálnych programov. Lekár však nevyhnutne berie do úvahy prítomnosť artefaktov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť výsledok štúdie:

 • elektromagnetické rušenie
 • nesprávne nastavenie reograf;
 • svojvoľné alebo násilné pohyby pacienta.

Na reoencefalograme doktor dokáže zistiť zmeny amplitúdy vĺn, zakrivenie, ktoré nastávajú v cerebrálnom krvnom obehu, či už sú spojené s organickými léziami alebo sú funkčné.

záver

REG je pomerne presná metóda štúdia cerebrálneho krvného obehu, ale sama o sebe nestačí na stanovenie presnej diagnózy. Vaskulárna patológia je zistená štúdiou reflexov, prítomnosťou vizuálneho nystagmusu. Dopĺňa klinický obraz očného fundusu. Z tohto dôvodu neuropatológ vám navyše k REG pripojí optometriku na konzultáciu. Očné lekár, vyšetrujúci fundus oka, ak existuje patológia krvného obehu, si všimne angiopatia, porušenie venózneho odtoku. Na objasnenie diagnózy môže lekár odporučiť CT vyšetrenie alebo MRI.

Neuropathológ riadi reoencefalografiu a lekár vykonáva funkčnú diagnózu a dešifruje výsledky.

REG mozgových ciev: výskumný poriadok, výsledky

Rheoencefalogram je grafický výsledok diagnostického postupu nazývaného REG mozgových ciev. Metóda sa dlhodobo používa. Jeden zo základných zdrojov, v ktorých je opísaná táto metóda (autor Jenker F. L), bol preložený z angličtiny v roku 1966.

Ako postup je réoencefalografia veľmi jednoduchá, ale pomáha zistiť, dokonca v počiatočnom štádiu, množstvo chorôb mozgu, ako aj posúdiť kvalitu mozgovej cirkulácie. Vzhľadom na dobrý informačný obsah je táto diagnostika rešpektovaná lekármi, aj keď v lekárskej komunite sú skeptici, ktorí skutočne neveria v objektívnosť metódy.

Je možné odhaliť zrejmé výhody diagnostiky REG - jeho dostupnosť a nie veľmi vysokú cenu. Zariadenie je k dispozícii za cenu dokonca aj na okresných klinikách. Samozrejme, tomografia prináša úplnejší obraz, ale jeho dostupnosť je pre dnešok veľmi žiaduca.

Vlastnosti mozgových ciev

 • Ľavá a pravá karotidová tepna.
 • Ľavá a pravá vertebrálna tepna.

V krvnom obehu mozgu sú dva arteriálne systémy, z ktorých každý funguje nezávisle:

 • Centrálne - s jeho pomocou je krvné zásobenie subkortikálnych uzlov a blízkeho medulla. Centrálny systém pozostáva z ciev Vilišského kruhu (to sú konečné časti karotických a vertebrálnych artérií spojených anastomózami, malé cievy spájajúce jednu nádobu s inou nádobou), ktoré sú umiestnené na základni mozgu a bazilárnych artérií.
 • Periférne - pomocou tohto systému je napájaná biela hmota pologuli a komôr. Periférny arteriálny systém pozostáva z troch tepien - predného, ​​stredného a zadného mozgu.

Krvný obeh mozgu je regulovaný vnútornými systémami, pomocou ktorých sa udržuje optimálny prietok krvi vo všetkých štruktúrach mozgu.

Regulácia cerebrálneho obehu

Existujú 4 hlavné systémy, prostredníctvom ktorých nastáva regulácia životaschopnosti cerebrálneho obehu:

 1. Myogénna - vykonaná reakciou na hladké svaly arteriálnej lôžka na kolísanie tlaku v nich. Zvýšenie počtu krvného tlaku spôsobuje zvýšenie svalového bunkového tónu a vazokonstrikcie (vazokonstrikcia). Zníženie krvného tlaku spôsobuje zníženie tónu a vazodilatáciu (dilatácia krvných ciev). Myogénna regulácia je hlavným prvkom mozgovej autoregulácie.
 2. Humorálna - kvôli účinku hladkých svalov cievneho lôžka aktívnych zložiek. Jeden z najsilnejších regulátorov krvného obehu je indikátorom napätia oxidu uhličitého v arteriálnej krvi a pH mozgovomiechovej tekutiny. Hyperkapnia (zvýšenie napätia oxidu uhličitého) vedie k rozšíreniu krvných ciev a hypokapnia k ich zužovaniu. V tomto prípade sa vyvinie hypoxia mozgu.
 3. Metabolický - je zapojený do distribúcie krvi medzi rôznymi oblasťami mozgu. Rôzne účinné látky, hormóny, mediátory môžu mať priamy a nepriamy vplyv na stav vaskulárneho systému mozgu.
 4. Neurogénne - pôsobí hlavne na malé arteriálne cievy a závisí od celkového stavu autoregulačných mechanizmov cievneho tonusu, zloženia a koncentrácie iónov.

Vo zvyšku zdravého človeka je intenzita cerebrálneho krvného obehu 55-60 ml / 100 g / min. Táto hodnota sa rovná 15% z celkového kardiálneho výkonu. Podiel celkovej spotreby kyslíka v mozgu je 20% a 17% glukózy. Rýchlosť spotreby kyslíka v mozgu je 3 až 4 ml / 100 g / min.

Odhadovaná rýchlosť 15 ml / 100 g / min naznačuje vývoj ireverzibilných účinkov. V prípade zastavenia obehu do 7 minút dochádza k úplnému rozpadu všetkých regulačných mechanizmov, straty vedomia, kómy a smrti mozgu. Je to spôsobené zablokovaním mikrovaskulatúry v dôsledku nezvratných zmien v stenách kapilár a bunkového edému.

Je to dôležité! Hlavným spúšťacím faktorom pre takúto ischémiu je, že mozog, na rozdiel od iných orgánov, má minimálne zásoby vlastného kyslíka.

Dokonca aj najzávažnejšie zmeny v mozgových cievach rôzneho pôvodu vedú k porušeniu cerebrálneho obehu s rôznou závažnosťou.

Cerebrálny obeh

 1. Stredná úroveň - charakterizovaná zmenou funkčnej aktivity nervových buniek. V takom prípade sa ich štruktúra nezmení a ich funkcia sa má obnoviť.
 2. Nižšia kritická úroveň - neuróny vymierajú s výrazným znížením krvného zásobovania. Zároveň sa objavujú nekrotické zmeny v nervovom tkanive.
 3. Horná kritická úroveň - v tomto štádiu je kritická zmena hemodynamických procesov, zmena senzitivity receptora, prasknutie synaptických interakcií a blokovanie nervových spojení a funkcií.

Dnes je jednou z týchto metód reoencefalografia.

rheoencephalography

Toto je metóda pre štúdium ciev mozgu. Základom štúdie je registrácia zmien odolnosti tkaniva pri vystavení vysokofrekvenčnému elektrickému prúdu nízkej veľkosti.

Rheoencefalografia umožňuje vyvodiť závery o stave cievneho systému mozgu a hemodynamických parametrov, najmä:

 • Vaskulárny tón.
 • Cievne odpor.
 • Elasticita cievnych stien.
 • Rýchlosť toku krvi
 • Rýchlosť šírenia impulznej vlny.
 • Závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku.
 • Prítomnosť, stupeň, možnosť vývoja kolaterálnej cirkulácie (ide o formovanie sietí krvných ciev, prechádzanie hlavnej postihnutej cievy, aby sa zabránilo vzniku nedostatku krvného zásobenia určitého orgánu alebo miesta tkaniva).

Indikácie REG

Vzhľadom na veľkú informatívnosť štúdie a krátku dobu trvania sa odporúča vykonať rheoencefalografiu za týchto podmienok:

 • Posúdenie závažnosti porúch obehu.
 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Poranenia hlavy
 • Tinnitus.
 • Zhoršenie zraku.
 • Poškodenie sluchu.
 • Bolesti hlavy a závraty.
 • Migréna.
 • Zmeny krvného tlaku.
 • Ateroskleróza.
 • Nedostatok vertebrobasilar geneze.
 • Vegetatívna vaskulárna dystónia.
 • Ortostatická hypotenzia.
 • Encefalopatia rôznych pôvodov.
 • Nespavosť.
 • Zhoršenie pamäte
 • Zábudlivosť.
 • Rôzne ochorenia chrbtice v krčnej chrbtici.
 • Nestabilita intrakraniálneho tlaku.
 • Adenóm hypofýzy.
 • Parkinsonova choroba.

Technika výskumu

Manipulácia sa vykonáva pomocou reografie, ktorá má 2 až 6 kanálov. Čím viac kanálov má reograf, tým viac informácií bude výsledok postupu.

Ak je potrebné vykonať štúdiu naraz v niekoľkých miskách krvného obehu, potom je potrebné použitie polyureografov.

Aby výsledný rehenefalogram bol správny a informatívny, sú potrebné tieto podmienky:

 • Prijatie pohodlnej pozície.
 • Prekrytie elektród na hlave na miestach, kde je potrebné fixovať hemodynamické parametre.
 • V prípade štúdie vnútornej krčnej tepny sa elektródy prekrývajú v oblasti nosového a mastoidného procesu (za ušami nižšie).
 • Na získanie údajov o vonkajších karotických tepnách sú elektródy umiestnené nad obočím a v blízkosti zvukovodu vpredu.
 • Štúdium vertebrálnych artérií zahŕňa ukladanie elektród na okcipitálne tuberkulózy a mastoidný proces. Súčasne je potrebná súčasná elektrokardiografia.

Na konci štúdie sa hodnotenie získaných údajov ihneď uskutoční a poskytne pacientovi.

Reoentsefalogramma. odpis

 • Vzostupnou časťou je anakrot.
 • Klesajúca časť je divoch.
 • Incision je diktívny zub v strednej tretine zostupnej vlny.

Keďže počas reoencefalografie dochádza k fixácii vĺn, pomocou ktorých sa vyhodnocujú cievy mozgu a dochádza k ich reakcii, existujú určité značky, ktoré sa najskôr vyhodnotia.

Ak sa údaje získavajú z cerebrálneho cievneho systému REG, hodnotenie týchto údajov, ako je:

 • Tvar vlny.
 • Trvanie každej časti vlny.
 • Amplitúda vĺn.
 • Lokalizácia incisúry.
 • Pravidelnosť oscilácií
 • Eograficky index - indikátor veľkosti prietoku krvi.
 • Diktívny index je indikátorom cievneho tonusu a periférneho vaskulárneho odporu.
 • Diastolický index je indikátorom hladiny odtoku krvi a venózneho tónu.

Po ukončení štúdie sa uskutoční hodnotenie typu reoencefalogramu:

 • Dystonic - zmena tónu nádoby trvalej povahy, s prevahou nízkeho tónu a nízkej pulzovej náplne, spojená s ťažkosťami venózneho odtoku.
 • Angiodystonický - podobný ako dystonický, iba navyše k celku znižuje elasticitu krvných ciev, čo vedie k hemodynamickým zmenám v rôznych cievnych bazénoch.
 • Hypertenzívna - s charakteristickou pretrvávajúcou hypertonicitou zavádzajúcich ciev spolu s prekážkou odtoku venóznej krvi.

Pri dešifrovaní údajov cerebrálnej vaskulárnej REG majú najväčší význam tieto zmeny:

 • Výrazné zvýšenie amplitúdy vlny, strmosť, krátka stúpajúca vlna s špicatým vrcholom, posunutie a zvýšenie incisu naznačujú pokles arteriálneho tónu.
 • Zníženie amplitúdy vlny, zvýšenie trvania vzostupnej línie a prítomnosť dodatočných vĺn na ňom, hladkosť výrezu naznačuje zvýšenie tónu arteriálnych ciev.
 • Konštantná zmena rezákov a ďalšie vlny na zostupnej línii naznačujú vegetatívno-vaskulárnu dystóniu.
 • Vyklenutie a zväčšenie dĺžky katastrof, výskyt ďalších vĺn medzi hlavnými, naznačuje prítomnosť obtiažnosti pri odtoku žíl.
 • Rôzna amplitúda a zmena tvaru zubov naznačujú prítomnosť arteriálnej hypertenzie.
 • Sploštenie vrcholu vzostupnej línie, plynulosť vln, absencia ďalších útvarov na zostupnej vlne naznačujú aterosklerózu.

Rozlíšenie REG a EEG

Okrem reoencefalografie existuje aj štúdia, ako je elektroencefalografia.

Hlavný rozdiel v týchto dvoch manipuláciách spočíva v tom, že REG sa používa na analýzu stavu krvných ciev mozgu a krvného obehu a EEG sa používa na štúdium nervovej aktivity určitých oblastí mozgu.

Náklady na reoencefalografiu

Uskutočniť takúto štúdiu môže byť v jednoduchej klinike, neurologickom oddelení, ako aj v rôznych súkromných zdravotníckych zariadeniach. Cena štúdie bude závisieť od miesta konania.

Doposiaľ je cena cerebrálnej vaskulárnej REG od 1 000 do 12 000 rubľov v závislosti od naliehavosti testu, použitia záťažových testov a kvality reografie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Karotídne stentovanie: indikácie, vedenie, rehabilitácia, možné následky

Stentovanie karotických (karotických) artérií je operácia, ktorá obnovuje priechodnosť arteriálneho lôžka a pomáha predchádzať vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Brain hemorrhagic stroke

Hemoragická mŕtvica - klinická forma akútnej cerebrovaskulárnej príhody (ONMK). V 85% prípadov sa táto forma rozvíja pri porušení integrity (pretrhnutia) intrakraniálnych ciev. A 15% hemoragických mŕtvic sa spája so zvýšenou permeabilitou cievnej steny.

Aký je rozdiel medzi REG a EEG?

Čo je REG a EEG? Toto sú diagnostické metódy na štúdium funkcií mozgu používaných v modernej medicíne. Sú spájané prístupnosťou, bez prenikania cez pokožku a bezpečnosťou podniku.

Čo je to koagulogram: dekódovanie hemostázy

Koagulogram je súbor krvných buniek, ktorý indikuje proces zrážania. Vzhľadom k tomu, zrážanlivosť je ochranná, to znamená, že poskytuje normálnu hemostázu, analýza má druhý názov - hemostasiogram, koagulačná hemostáza.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).