Ateroskleróza aorty je nebezpečným ochorením tejto najdôležitejšej cievy v tele (táto cieva vychádza zo srdca), ku ktorej dochádza v dôsledku výmeny tukov v tele. Na vnútornej strane stien tejto tepny sa ukladajú cholesterol, lipoproteíny a vápenaté soli, ktoré vytvárajú dosky, ktoré zužujú alebo úplne blokujú lumen cievy na určitom mieste.

Ateroskleróza je chronická patológia tepien, ktorá postihuje hlavne ľudí starších ako 60 rokov. Akékoľvek tepny môžu trpieť, ale poškodenie aorty je obzvlášť nebezpečné: zúženie lumen tejto dôležitej cievy vedie k vzniku ischémie (lokálne zníženie krvného zásobenia) rôznych orgánov.

Keďže ochorenie je veľmi závažné a môže viesť k nenapraviteľným následkom, je nevyhnutné kontaktovať špecialistov už pri prvých príznakoch (pozrite si príznaky neskôr v článku). Ateroskleróza je liečená kardiológom. Možno budete tiež musieť konzultovať s odborníkom na výživu, ktorý vám pomôže vytvoriť diétu, ktorá zabráni ďalšiemu vývoju choroby.

Nie je možné úplne vyliečiť aterosklerózu, ale zabrániť jej ďalšiemu vývoju, odstrániť nepríjemné symptómy a predísť nebezpečným komplikáciám je v dosahu akéhokoľvek kvalifikovaného kardiológa. Ak pôjdete k lekárovi v počiatočnom štádiu, je celkom možné dosiahnuť konzervatívnou liečbou. Ak je lumen aorty príliš úzky alebo dokonca zablokovaný, bude potrebné túto chorobu liečiť chirurgicky.

Ďalej v článku sa dozviete, prečo sa choroba vyskytuje, ktoré lieky lekár navrhne na liečbu, ako jesť, aby sa zabránilo ďalšiemu vývoju choroby.

Príčiny ochorenia

Ateroskleróza aorty je spúšťaná porušením metabolizmu lipidov. Príčiny zmien metabolizmu tukov môžu byť:

 • fajčenie;
 • diabetes mellitus;
 • sedavý životný štýl;
 • nezdravá strava;
 • genetická predispozícia;
 • nedostatok hormónov štítnej žľazy;
 • postmenopause;
 • zvýšené hladiny adrenokortikotropných a gonadotropných hormónov;
 • zmeny súvisiace s vekom v tele po 60 rokoch.

Aj vývoj aterosklerózy aorty prispieva k poškodeniu vnútornej vrstvy cievnej steny - endotelu. Môže to byť autoimunitné, vírusové, bakteriálne.

Charakteristické príznaky

Táto tepna sa skladá z niekoľkých častí: vzostup (výstupy z ľavej srdcovej komory srdca), oblúk a klesajúca časť, ktorá je rozdelená na hrudné a brušné časti. V závislosti od lokalizácie plakov sa ateroskleróza môže prejaviť rôznymi príznakmi.

Bežné príznaky aterosklerózy akejkoľvek časti aorty

Pocit slabosti, závratov, mdloby, znecitlivenie končatín.

Znaky a metódy liečby aortálnej aterosklerózy

Ochorenie, ako je ateroskleróza srdcovej aorty, je charakterizované prerábaním vnútorného povrchu veľkých artérií s aterosklerotickými plakmi a klíčením spojivového tkaniva. V dôsledku takýchto procesov sa lúmen zužuje a dochádza k narušeniu normálneho krvného obehu a tendencia k tvorbe krvných zrazenín. Choroid sám stráca svoju elasticitu, stáva sa krehkou a tenšou.

Vzhľad aterosklerózy srdcovej aorty je vo forme žltkastého plátu, ktorý rastie nad povrchom. Každý deň sa formácia zvyšuje o niekoľko milimetrov, čo má za následok expanziu a zriedenie aorty. V priebehu času sa v dôsledku neposkytnutia včasnej liečby objaví ruptúra ​​steny aorty.

Príčiny tejto choroby

Prokokautér ochorenia sa najčastejšie stáva chronickým zápalovým procesom. Je to miesto deformované zápalom, ktorý je náchylný k zvýšenému nahromadeniu cholesterolu v bunkách. Príčinou patológie môže byť:

 • hormonálna nerovnováha v tele (vrátane veku);
 • obezita;
 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • vaskulárna hypertenzia;
 • pravidelné stresujúce stavy;
 • zvýšený krvný tlak;
 • rôzne poškodenia ciev;
 • niektoré chronické ochorenia;
 • poruchy štítnej žľazy;
 • diabetes mellitus.

príznaky

Aorta má vo svojej štruktúre dve hlavné časti - brušnú a hrudnú. Abdominálna aorta je považovaná za zdroj krvi pre celé dolné telo a hrudník - horný.

Častejšie diagnostikované lézie brušnej časti. Bohužiaľ, táto choroba môže byť dlhodobo úplne bez symptómov a môže sa prejaviť len v dostatočne pokročilom štádiu. Medzi hlavné príznaky patrí:

 • ischémia orgánov v brušnej dutine;
 • rôzne poruchy tráviaceho systému (plynatosť, hnačka alebo zápcha, strata chuti do jedla);
 • bolesť v bruchu. Zvyčajne sa objavujú 2-5 hodín po jedle;
 • v kombinácii s zlyhaním obličiek sa zaznamená silný nárast krvného tlaku;
 • trombóza črevnej artérie. Je to vážna komplikácia, pri ktorej dochádza k nekróze črevných tkanív alebo k peritonitíde. Spôsobené silnou bolesťou, ktorú nemožno odstrániť pomocou liekov. Vyžaduje okamžitý zásah špecialistov, pretože táto patológia môže byť smrteľná.

Deformácia hrudnej aorty je tiež nejaký čas asymptomatická. Ochorenie sa môže prejaviť v spojení s aterosklerózou artérií mozgu a koronárnych oblastí. Príznaky ochorenia sa prejavujú iba v pomerne starom veku, keď sú obmedzené všetky ochranné funkcie tela. Spravidla to nastane až po 60 rokoch. V tomto prípade sa oblasť postihnutá aterosklerózou stáva pomerne veľká a je diagnostikovaná v chronickej forme.

Symptómy aortálnej aterosklerózy:

 • ťažká a horiaca bolesť v hrudnej oblasti;
 • časté závraty;
 • bolesť v krku a ťažkosti s prehĺtaním;
 • skoky v krvnom tlaku a pulznom tlaku;
 • v priebehu času sa bolesť môže rozšíriť do oblasti: ruky, krk, brucho;
 • bolesť charakteristika - ťahanie, s dlhým priebehom. Akútne útoky zvyčajne chýbajú;
 • časté mdloby alebo mdloby;
 • s ostrými ohybmi alebo otáčkami hlavy, často sa vyskytujú kŕče;
 • atypická pulzácia sa pozoruje v správnej medzikostálnej oblasti hrudníka.

Často sú tiež diagnostikované a také patológie ako: ateroskleróza koreňa, bázy, oblúka alebo koronárnych artérií. Takéto ochorenia môžu tiež viesť k závažným komplikáciám a infarktu.

Možné komplikácie

Hlavnou komplikáciou ochorenia je akútne alebo chronické zníženie krvného zásobovania deformovaných orgánov. Často táto patológia vedie k atrofickým zmenám a hypoxii. Chronická fáza aterosklerózy je poznačená pretrvávajúcimi dystrofiami tkanív a postupným zúžením lúmenu postihnutej oblasti tepien.

Akútne zlyhanie je poznačené upchatými tepnami a krvnými zrazeninami. Táto patológia je klinickou indikáciou väčšiny srdcových záchvatov, mŕtvice a akútnej ischémie. Často blokáda vedie k pretrhnutiu aneuryzmy tepny, ktorá môže byť smrteľná.

Najčastejšie komplikácie aterosklerózy aorty srdca sú:

 • deformácia krvných ciev, svalov a orgánov;
 • aneuryzma aorty;
 • zlyhanie obehu v končatinách;
 • porušovanie dodávania krvi do mozgu;
 • angína, ischémia (vyskytujú sa v dôsledku obštrukcie);
 • kolaps;

diagnostika

Aby sme pochopili, ako liečiť aterosklerózu srdcovej aorty, mala by byť diagnostikovaná a stanovená presná fáza ochorenia. Počiatočné podozrenia z choroby vznikajú v dôsledku sťažností pacientov o hlavných príznakoch. Po povrchnom vyšetrení sa pacientka poradí s kardiológiou.

Štandardné vyšetrenie pomáha zistiť hlavné príznaky deformácií vnútorných orgánov a krvných ciev. Patria k nim: trofické lézie, opuch, náhla strata hmotnosti, wen, sa objavila vo veľkých počtoch na tele. Po auskultácii sa v srdcových tepnách vyskytujú zvuky. Známky ako napríklad zvýšená srdcová frekvencia a krvný tlak, ako aj zmeny v pulzáciách tiež naznačujú prítomnosť aterosklerózy u osoby.

Laboratórne testy umožňujú určiť koncentráciu cholesterolu, lipoproteínov s nízkou hustotou, triglyceridov.

Preskúmanie aortografie odhaľuje nasledujúce príznaky aterosklerózy aorty srdca: deformity, expanzie v hrudnej alebo brušnej časti, aneuryzma. Takéto vyšetrenie, as - koronárna angiografia pomáha určiť stupeň deformácie krvných ciev a artérií.

Ultrazvukové vyšetrenia umožňujú diagnostikovať stav tepien v dolných končatinách a karotických tepnách a detegovať prítomnosť ateroskopických trombov a plakov. Zníženie prívodu krvi do končatín pomáha identifikovať reovasograf.

Fyzioterapia a farmakoterapia aterosklerózy

Základom na odstránenie aterosklerózy je farmakoterapia a fyzioterapia. V niektorých, zvlášť závažných prípadoch sa môže rozhodnúť o potrebe operácie.

Fyzioterapia zahŕňa odstránenie faktorov vyvolávajúcich ochorenie a zmenu životného štýlu človeka. Jednou zo základných pravidiel liečby a prevencie je dobre navrhnutá strava. Je založený na maximálnom vylúčení škodlivých živočíšnych tukov, rýchlych sacharidov a vysokokalorických potravín. Zároveň je potrebné zahrnúť do stravy veľké množstvo potravín nasýtených užitočnými mikroelementmi, vitamínmi, ako aj pokrmmi obsahujúcimi nenasýtené mastné kyseliny.

Tiež pacientovi sa odporúča mierna fyzická aktivita, vytvorenie spánkového vzoru, odmietanie zlých návykov, každodenné prechádzky a vyhýbanie sa stresu.

Takéto jednoduché opatrenia, ako aj správne formulované diéty, môžu dosiahnuť významné zlepšenie klinického obrazu, znížiť pravdepodobnosť komplikácií a predĺžiť obdobie remisie.

Liečba by mala byť predpísaná odborníkom v závislosti od štádia ochorenia a všeobecného stavu. Je to lekár, ktorý bude schopný určiť: ako a čo je najviac gramotný spôsob liečby aterosklerózy na základe všetkých predchádzajúcich vyšetrení.

Je to dôležité! Samošetrenie aterosklerózy je zakázané, pretože ohrozuje závažné a nezvratné komplikácie.

Hlavnými liekmi na liečbu tohto ochorenia sú: sekvestra žlčových kyselín, vitamíny skupiny PP, statíny a fibráty. Terapia aterosklerózy aorty srdca je zameraná na obnovenie tukových procesov a zníženie hladiny cholesterolu v tele.

Farmakoterapia sa používa v prípadoch, kedy nie je možné zlepšiť stav pacienta použitím iných ako liečivých metód. Kontraindikácie liečebnej terapie zahŕňajú obdobie tehotenstva a laktácie, alergické reakcie na zložky liekov, niektoré ochorenia spojené s aterosklerózou, ako je dna, ochorenie žlčových ciest, gastritída. Pred liečbou aterosklerózy srdcovej aorty je v prípade výskytu iných ochorení potrebné vybrať komplexnú terapiu a vykonať ju pod starostlivým dohľadom odborníka.

Situácie, v ktorých sú cievy postihnuté tak závažným spôsobom, že normálna dodávka krvi ktorémukoľvek orgánu je nemožná, sa rozhoduje o operácii. Účelom operácie je odstrániť deformovanú oblasť aorty a v prípade potreby urobiť protetiku.

Čo je ateroskleróza aorty srdca, jej znaky a liečba

Ateroskleróza je nebezpečná choroba, ktorá postihuje veľké cievy. Táto patológia sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie je typická pre starších ľudí. Čo je aortálna ateroskleróza, kde je lokalizovaná a ako sa prejavuje odchýlka? Prečo a ako sa to vyvíja? Aké sú liečby tejto choroby? V tomto článku sa pokúsime odpovedať na tieto otázky.

Špecifické odchýlky

Ateroskleróza je ochorenie chronickej povahy, ktoré postihuje tepny. Vyvíja sa na pozadí porúch metabolizmu lipidov a proteínov. V dôsledku toho sa na steny cievy ukladajú tukové akumulácie (aterosklerotické plaky). Prispievajú k zúženiu lumen cievy, čo narušuje krvný obeh.

Jedným z prejavov patológie je ateroskleróza aorty srdca. Mnohí nevedia, čo to je. Pozrime sa. Aorta je najväčšia arteriálna nádoba v systémovom obehu.

Aterosklerotické plaky na cievach

Vychádza priamo zo srdca (z ľavej komory) a prechádza cez hrudnú a brušnú dutinu. Táto tepna nesie krv, ktorá je bohatá na kyslík a živinové mikročastice do všetkých vnútorných orgánov a tkanív.

Pri ateroskleróze v aorte sú prítomné škodlivé lipidy - cholesterol, ako aj vápenaté soli. V tomto prípade nádoba stratí svoju elasticitu, jej steny sú utesnené. V ňom tvoria cholesterolové plaky, ktoré nakoniec rastú a začínajú preplývať vláknitými tkanivami.

Výsledkom je, že krv nemôže normálne cirkulovať, stagnuje (trombóza). Pri absencii dostatočného prísunu krvi začnú orgány a tkanivá pociťovať hladovanie kyslíka, najmä srdce a mozog. To negatívne ovplyvňuje stav celého organizmu.

Lokalizácia a prejavy

Uzavretie nádoby možno pozorovať na akomkoľvek mieste. V tomto prípade bude klinický obraz trochu iný. Bežné príznaky ochorenia:

 • slabosť;
 • bolesti hlavy a bolesti hlavy;
 • vysoké potenie;
 • búšenie srdca, narušenie rytmu;
 • závraty;
 • strata vedomia;
 • strata citlivosti v ramenách a nohách.
Rast aterosklerotických plakov

V závislosti od umiestnenia plaku cholesterolu sa pridávajú ďalšie príznaky. Miesto vzdelávania môže byť:

Vzostupné oddelenie. Nachádza sa za pľúcnym kmeňom. Na začiatku je veľká expanzia pochádzajúca z ľavej komory (aortickej žiarovky). Táto časť je pravá a ľavá koronárna tepna srdca (koronárne artérie). Ak sa na tomto mieste pozoruje ateroskleróza, pacient má príznaky charakteristické pre závažné poškodenie srdca (ischémia, srdcový infarkt, angína). Medzi ne patria:

 • silná bolesť v hrudníku;
 • dýchavičnosť (zvyšuje sa v horizontálnej polohe);
 • záchvaty nevoľnosti a zvracania;
 • problémy s tlakom (stúpa, potom klesá);

mdloby. Tiež môže chorý hovoriť, existujú problémy s prehĺtaním.

Zostupné oddelenie. Oddeľte aortu brušnej a hrudnej. Hrudná aorta zahŕňa interkostálne, pažerákové, tracheálne a pleurálne tepny. Ak sa nachádza tučná tabuľa, pacient má:

 • pocit napätia v hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • zvýšený krvný tlak (predovšetkým systolický);
 • pocit pulzácie v pravej časti hrudníka.

Abdominálna aorta preniká do žalúdka, pečene, sleziny, obličiek a čriev. S jeho zablokovaním sa pacient cíti:

 • bolesť v žalúdku a črevách;
 • nadúvanie, zápcha, plynatosť;
 • strata chuti do jedla;
 • úbytok hmotnosti v dôsledku tráviacich problémov;
 • problémy s potenciálom v dôsledku stagnácie krvi v panvových orgánoch;
 • necitlivosť nôh, ich opuch;
 • výskyt krívania.

Spravidla symptómy aterosklerózy plazmy závisia od miesta jej lokalizácie. V prípade výskytu charakteristických znakov, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Z akých dôvodov a ako sa to vyvíja?

Ateroskleróza sa vyvíja v dôsledku zníženého metabolizmu lipidov. Zároveň telo nahromadí škodlivý cholesterol, ktorý sa hromadí na stenách veľkých nádob. Výsledkom je, že tepny strácajú elasticitu. Vzhľadom na vytvorené tukové usadeniny (plaky) je krvný obeh narušený. Tiež na ich mieste je tvorba krvných zrazenín - krvné zrazeniny.

Hlavné príčiny aterosklerózy tepien sú nasledujúce:

 • Hormonálne zlyhanie. Často sa vyskytuje v dôsledku chorôb štítnej žľazy alebo počas menopauzy.
 • Výmenná patológia (diabetes).
 • Genetická predispozícia. Často pacienti s aterosklerózou majú blízkych príbuzných s podobnými problémami.
 • Vekové poruchy súvisiace s riedením a opotrebovaním ciev. Zároveň je diagnostikovaná patológia u ľudí starších ako 55 rokov.
 • Sedavý životný štýl. Vedie k zhoršeniu metabolizmu, obezite.
 • Nesprávna výživa. Ak je ľudská strava ovládaná tučným jedlom, rýchlym jedlom, potom výrazne zvyšuje hladinu škodlivého cholesterolu.
 • Prítomnosť zlých návykov. Fajčenie a zneužívanie alkoholu sú provokujúcimi faktormi pri výskyte patológie.
 • Infekčné choroby.
 • Trvalé zvýšenie krvného tlaku. Hypertenzia podporuje trombózu, ktorá vedie k ateroskleróze.
 • Intoxikácia tela.

Niektoré z faktorov, ktoré spustia anomáliu, sa ľahko odstránia. Napríklad, zbaviť sa zlých návykov, zlepšiť výživu, viesť aktívny životný štýl. Iné príčiny nemožno odstrániť (napríklad genetická sklon).

Nebezpečenstvo patológie

Na pozadí aterosklerózy sa často objavuje cievna vyrážka (aneuryzma). Táto abnormalita v srdci vedie k rozvoju zlyhania srdca, koronárnej choroby srdca a srdcového infarktu.

Taktiež je narušený všeobecný prísun krvi, vyvíja sa trombóza. Môže to spôsobiť mŕtvicu, ktorá je sprevádzaná nepríjemnými následkami:

 • poškodenie reči;
 • imobilizácia končatín;
 • duševné poruchy.
Účinky mŕtvice

Tiež choroba môže spôsobiť kyslíkové hladovanie všetkých orgánov a tkanív, v dôsledku čoho sa ich práca zhoršuje. Často dochádza k zrúteniu - akútnej vaskulárnej nedostatočnosti, po ktorej môže pacient spadnúť do kómy. Ateroskleróza je nebezpečná choroba. Ak postihuje koronárne cievy, je často smrteľná.

Diagnostické metódy

Ak chcete urobiť diagnózu, musíte sa poradiť s odborníkom. Vykonáva vyšetrenie, spochybňuje pacienta, počúva jeho sťažnosti a tiež študuje svoj zdravotný záznam. Potom je potrebné vykonať dôkladné preskúmanie, ktoré zahŕňa nasledujúce metódy:

 • krvný test na hormóny, cholesterol, triglyceridy;
 • elektrokardiogram (hodnotený stav srdca);
 • angiografia a aortografia (štúdium veľkých ciev a najmä aorty);
 • ultrazvuk srdca a krvných ciev;
 • X-ray;
 • magnetická rezonancia a počítačová tomografia (pomáhajú určiť prítomnosť aneuryzmy, možné poškodenie pľúc, mozgu).

Takéto metódy pomáhajú nielen diagnostikovať aterosklerózu, ale aj určiť jej lokalizáciu, stupeň poškodenia cievy a možné komplikácie.

procedúry

Pri potvrdení diagnózy sa mnohí ľudia panikajú, pretože nevedia, ako liečiť túto patológiu. V prvom rade, lekári odporúčajú zmeniť váš životný štýl: zbaviť sa nadmernej hmotnosti, vzdať sa zlých návykov, zapojiť sa do realizovateľných športov. Mali by ste tiež zmeniť stravu.

V rovnakej dobe by mala mať prevaha:

 • čerstvá zelenina a ovocie;
 • jahody;
 • nízkotučné mäso a ryby;
 • nízkotučné mliečne výrobky a fermentované mliečne výrobky;
 • orechy, strukoviny;
 • celozrnný chlieb;
 • obilná kaša;
 • med.

Pri takejto patológii nie je možné používať výrobky obsahujúce trans-tuky (margarín, majonéza, rýchle občerstvenie), živočíšne tuky, vajcia, sladkosti, príliš slané potraviny, cukor. Musíte sa tiež vzdať silného čaju, kávy, nápoje sýtených oxidom uhličitým.

Takéto metódy však nie sú vždy účinné. V neskorších štádiách nie sú schopní eliminovať prejavy ochorenia. V tomto prípade predpísané lekárske alebo chirurgické ošetrenie. Zvážte ich podrobnejšie.

Konzervatívna liečba

Lieková terapia má vysokú účinnosť v boji proti prejavom aterosklerózy. Súčasne často predpisovali takéto lieky:

 • Statíny (lovastatín, simvastatín). Sú schopní znížiť hladinu škodlivého cholesterolu.
 • Fibráty (fenofibrát). Znížte koncentráciu tukov v krvi.
 • Nenasýtené mastné kyseliny (Linetol, Polisponin). Takéto lieky prispievajú k odstráneniu škodlivého cholesterolu z tela.
 • Endoteliotropy (Vazaprostan, Pirikarbat). Nervujte tepny, prispievajte k zastaveniu tvorby plakov.
 • Beta-blokátory (Anaprilin). Používajú sa na srdcové poruchy. Je schopný zmierniť bolesť.

Predpísať tento alebo ten režim liečby môže iba ošetrujúci lekár. Samoliečenie môže spôsobiť množstvo komplikácií.

Chirurgická intervencia

Operácia je určená len v prípadoch, keď existuje skutočná hrozba pre život pacienta. Používajú sa nasledujúce chirurgické postupy:

 • angioplastika (rekonštrukcia artérií);
 • posun (obnovuje prietok krvi);
 • operácie na vyňatie postihnutej časti plavidla.

Taktiež sa vykoná núdzová operácia, keď sa aneuryzma pretrhne, keď nastane vnútorné krvácanie.

Ľudové metódy

Pre ďalšie liečenie sa používajú ľudové recepty na aterosklerózu. Toto ošetrenie je samo osebe neúčinné. Súčasne pijú infúzie a čaje z bylín a rastlín:

Ateroskleróza aorty je nebezpečná patológia, ktorá môže vyvolať mnohé negatívne dôsledky. Vyskytuje sa v dôsledku porušenia metabolizmu tukov na pozadí nesprávnej stravy a životného štýlu.

Liečba závisí od stupňa poškodenia cievy a prítomnosti komplikácií, ale v žiadnom prípade by sa porušovanie nemalo ignorovať - ​​čím skôr sa prijali opatrenia, tým sú priaznivejšie predpovede a úspešnejšia liečba.

Ateroskleróza aorty: príčiny, symptómy, liečba, čo je nebezpečné

Ateroskleróza aorty je chronický, priebežne progresívny patologický proces, ktorý sa vyskytuje na pozadí metabolickej poruchy proteínov a lipidov a prejavuje sa tukom usadzovaním v stene cievy.

Výskyt aterosklerózy sa neustále zvyšuje. Čoraz viac sa to vyskytuje u relatívne mladých ľudí, ale väčšina pacientov s touto patológiou sú muži, ktorí prekročili 50-ročnú známku. U žien sa choroba prejavuje neskôr po menopauze, ktorá je spojená s charakteristikami hormonálneho zázemia.

Presná príčina aterosklerózy je stále nejasná, spory o vzniku ochorenia pokračujú a stále existuje niekoľko teórií o výskyte patológie. Rizikové faktory pre aterosklerózu, ktoré sa nemôžu meniť, sú zvýraznené - mužský, starší vek, dedičná predispozícia, ako aj iné dôvody, ktoré závisia výlučne od životného štýlu - nezdravá strava, zlé návyky, nedostatok fyzickej aktivity.

Prispieť k výskytu a progresii aterosklerózy aorty a ďalších ochorení súvisiacich s cievami - diabetes, hypertenzia, poruchy metabolizmu lipidov, obezita. Znalosť príčin, ktoré môžu zhoršiť priebeh aterosklerózy, je dôležitá pre včasnú prevenciu jej progresie a prevenciu nebezpečných komplikácií.

Poškodenie cievnej steny prebieha v niekoľkých fázach:

 • Počas obdobia, keď krvný test ukazuje len nerovnováhu lipidových frakcií krvi, cholesterol, triglyceridy, lipoproteíny sa začnú ukladať pod vnútornú membránu aorty. To prispieva k neustálej traume intima krvného toku, najmä v miestach vypúšťania veľkých arteriálnych vetví.
 • Tukové usadeniny vyvolávajú lokálny zápalový proces, deštrukciu prvkov steny cievy a ako odpoveď na to dochádza k rastu spojivového tkaniva. Tukové miesto je zhutnené, stúpa nad povrchom cievnej steny a má tvar plaku.
 • Aterosklerotické plaky v aorte sa môžu pretrhnúť, nasiaknuť do vápnikových solí, pokryť trombotickými prekryvmi. Tieto procesy sa vyskytujú nepretržite a nová skleróza a lokálna trombóza skôr alebo neskôr po ďalšej skleróze.

poškodenie cievnej steny v aortálnej ateroskleróze: 1 - opuch lipoidov, 2 - fibrotické zmeny a mierna kalcifikácia, 3 - výrazná kalcifikácia, 4 - ulcerácia cievnej steny

Manifestácia aortálnej aterosklerózy

Aterosklerotické zmeny sú najčastejšie sledované v brušnej a hrudnej časti cievy, rovnako ako arteriálne tepny, ktoré sa od nich odlišujú - obličkové, mezenterické, iliakálne a koronárne artérie.

a) ateroskleróza hrudnej aorty a b) brušnej aorty

V závislosti od prejavov choroby vyžarujú:

 1. predklinická fáza;
 2. klinicky výrazné obdobie.

Pri asymptomatickej ateroskleróze aorty ukazujú poruchy metabolizmu tukov laboratórne parametre - zvýšenie sérového cholesterolu a lipoproteínov, ale pacient nemá žiadne sťažnosti a cíti sa dobre. S rastom tukových ložísk dochádza k čoraz výraznejšiemu zúženiu cievneho lumenu a keď dosiahne polovicu, príznaky aterosklerózy sa objavujú vo forme porušenia arteriálneho trofizmu.

Klinické obdobie aterosklerózy má tri po sebe nasledujúce fázy:

 1. Fáza ischémie spojená s nedostatočným prietokom arteriálnej krvi;
 2. Trombonekrotichesky zmeny v orgánoch v dôsledku lokálnej obštrukcie ciev s trombom na pozadí ruptúry plaku;
 3. Vláknitá fáza, keď na pozadí chronickej ischémie v orgánoch, ktoré dodávajú postihnutú artériu, dochádza k proliferácii spojivového tkaniva.

Ateroskleróza aorty kvôli jej veľkému priemeru je dlhodobo asymptomatická, ale niektorí pacienti majú také príznaky ako:

 • Kolísanie krvného tlaku;
 • Slabosť, únava, znížená odolnosť voči fyzickej námahe;
 • Búšenie srdca.

Rast plakov v aortovom oblúku a jeho vzostupná časť skôr alebo neskôr vedie k zhoršenému koronárnemu prietoku krvi. Tukové usadeniny sa objavujú aj v cievach srdca, čo je sprevádzané množstvom charakteristických príznakov. Zníženie aortálnej elasticity spôsobuje zvýšenie tlaku v ňom v dôsledku preťaženia ľavej komory a jej hypertrofie, rozvoju pretrvávajúcej arteriálnej hypertenzie so sekundárnymi zmenami v tepnách menšieho kalibru.

Štádium ischémie sa vyslovuje pri porážke koronárnych artérií a je základom koronárnej choroby srdca. Angina sa považuje za klinický prejav tohto štádia aterosklerózy. Ak sa v cievach srdca vyskytne trombóza, v myokarde sa objavia nekrotické zmeny - infarkt srdcového svalu. Zhoršenie nedostatočnosti krvného toku spôsobuje sklerotické procesy - vyvíja sa kardiálna skleróza.

Ateroskleróza aorty srdca, ktorou pacienti často implikujú porážku vzostupnej časti cievy, oblúk a koronárne vetvy, sa prejavuje cerebrovaskulárnym ochorením a koronárnym srdcovým ochorením.

Podobne, paralelne s aortálnou aterosklerózou sa ateroskleróza vyvíja aj v iných cievach. Napríklad lézie artérií končatín, prechádzajúcich od brušnej aorty k iliakálnym tepnám, spôsobuje syndróm prerušovaného klaudikácie bolesťou a zhoršeného trofizmu tkanív končatín a pri úplnej obštrukcii tepny vzniká gangréna.

Ateroskleróza mezenterických ciev je základom chronickej črevnej ischémie s bolesťou brucha, extrémnym stupňom ochorenia - intestinálnym infarktom. Porážka obličkových ciev prispieva k rastu chronického zlyhania obličiek.

Ateroskleróza mozgových ciev spôsobuje príznaky chronickej cerebrálnej ischémie, ktorá sa v klinike označuje ako dyscirkulatívna encefalopatia. Ischemická fáza môže viesť k demencii v priebehu času a trombonerotické zmeny spôsobia mozgový infarkt (mŕtvica). Poranenie aortálneho oblúka sa rozširuje na krčné cievy, hrozí tromboembolickým syndrómom, mŕtvami a prejavuje pretrvávajúce bolesti hlavy, závratné kúzla, zníženú pamäť, intelektuálne schopnosti.

šírenie aterosklerózy aortálneho oblúka do ciev, ktoré kŕmia mozog

Vzhľadom na to, že aorta je veľká nádoba s pomerne širokým lúmenom, tukové nánosy, ktoré sa na jej stene vyvíjajú dlho, sa nemusia prejaviť. Dokonca aj v pokročilom štádiu procesu pacient nemusí robiť žiadne sťažnosti. Zranenie sa môže zistiť, ak sa vyskytuje bežný patologický proces vo vetvách prechádzajúcich od aorty k srdcu, hlave a iným orgánom.

 • Aorta brušnej dutiny vo svojom priebehu dáva veľké arteriálne kmeňové bunky do orgánov brucha, obličiek, ktoré sa tiež nevyhnutne ukážu byť "kreslené" do patologického procesu. Prítomnosť plakov na miestach rozvetvenia aorty je spôsobená turbulenciou prietoku krvi a chronickým poškodením vnútornej vrstvy tepny. Teda tukové usadeniny na stene brušnej alebo hrudnej aorty sa môžu pozdĺž cievy zväčšiť a rozšíriť do iných tepien.
 • Ateroskleróza hrudnej aorty sa prejavuje bolesťami ischemickej povahy - pálenie v oblasti hrudníka, vyžarujúce chrbát, ramená, horné brucho. Takáto bolesť môže trvať dlhú dobu, až niekoľko dní, potom klesá a potom sa zvyšuje, čo ju odlišuje od angíny pectoris. Súčasná kombinácia lézie hrudnej aorty a koronárnych ciev spôsobuje taktiež záchvaty angíny a aortalgie u toho istého pacienta.

Ateroskleróza brušnej aorty spôsobuje poškodenie krvného obehu v brušných orgánoch. Súčasne pacienti prejavujú bolestivosť neistého lokalizácie, brušnej distenzie a abnormálnych stolíc (často zápcha). Bolesť môže migrovať z jednej časti brucha na druhú, zhoršiť sa po jedle, ale nemá jasnú spojitosť s trávením.

Zapojenie sa do patologického procesu veľkých mezenterických artérií, ktoré prenášajú krv do čreva, vedie k záchvatom brušnej epigastrickej bolesti, paraumbilickej oblasti, poruchy trávenia a príjmu potravy, čo zvyšuje bolesť. Bolesť môže trvať niekoľko minút alebo dokonca 2-3 hodiny, zatiaľ čo žalúdok je opuchnutý, dochádza k pádu, zvyšuje sa arteriálny tlak, zvyšuje sa pulz. V priebehu času sú zápchy nahradené hnačkou a vo fekálnych masách môžete vidieť nestrávené mastné inklúzie.

Porážka ciev, ktoré kŕmia nohy, ako aj miesto rozdelenia brušnej aorty do ilických tepien spôsobuje ischémy v tkanivách končatín, čo sa prejavuje pocitom necitlivosti, slabosťou v nohách, opuchom, chladením a bledou pokožkou, bolesťou lýtkových svalov. V ťažkom štádiu aterosklerózy sa objavujú nekrózy, trofické vredy na nohách a prstoch. Pri porážke brušnej aorty trpí genitálna oblasť až do impotencie, porúch močenia.

Ateroskleróza brušnej aorty so zapojením renálnych artérií vedie k rozvoju sekundárnej renálnej hypertenzie, zmeny v analýze moču - proteín, krvné bunky, desquamated epiteli tubulov. Bilaterálna lézia obličiek je sprevádzaná malígnou, zle liečiteľnou sekundárnou hypertenziou.

Veľmi nebezpečným prejavom aterosklerózy aorty môže byť aneuryzma aortálneho oblúka, jeho hrudnej alebo brušnej časti, ktorá je výčnelkom cievnej steny v oblasti ničenia tukových usadenín. Odhalenie aneuryzmy - priamy dôsledok aterosklerotického procesu, keď sa plaky roztrhli, spôsobujú prenikanie krvi, trombotické hmoty, hromadenie tuku hlboko do cievnej steny s delamináciou a uvoľňovaním jeho štruktúr.

Disekcia aneuryzmy nesie veľmi vysoké riziko prasknutia aorty, ktorá je sprevádzaná príznakmi šoku s ťažkou hypotenziou, príznakmi akútnej renálnej insuficiencie, zlyhaním srdca, silnými bolesťami brucha a hrudníka. Pacient stráca vedomie v priebehu niekoľkých minút, zmení bledosť, pulz sa urýchľuje a krvný tlak klesá.

Ateroskleróza aorty je plná vážnych komplikácií, vrátane akútnej alebo chronickej nedostatočnosti arteriálneho prívodu krvi do orgánov. Progresívne zúženie lumenu aorty a ciev, ktoré prechádzajú od nej, spôsobuje ischemicko-dystrofické procesy, čo vedie k atrofii a skleróze parenchýmu vnútorných orgánov. Tromboembolizmus vetvy aorty s infarktom v orgánoch je možný.

Diagnóza aterosklerózy aorty sa stanovuje po objasnení symptomatológie patológie, prítomnosti predisponujúcich faktorov, všeobecného vyšetrenia a tiež na základe údajov z prieskumu - lipidové spektrum, aortografia. Poranenie aortálnych vetiev sa určuje pomocou ultrazvuku, angiografie, reovasografie.

Liečba aortálnej aterosklerózy

Liečba aterosklerózy by mala byť komplexná, zameraná na všetky časti patogenézy ochorenia a rizikové faktory. Zahŕňa:

 1. Expozícia bez liečiva;
 2. Liečba;
 3. Chirurgické operácie.

Expozícia, ktorá nie je liekom, je prvým krokom, ktorý musí trvať pacient s aterosklerózou v akomkoľvek mieste. Zahŕňa korekciu výživy, normalizáciu telesnej hmotnosti, zvýšenú fyzickú aktivitu, odmietanie zlých návykov - vylúčenie fajčenia a konzumácie alkoholu. Fyzická aktivita a boj s hypodynamiou budú užitočné pre normalizáciu metabolických procesov a telesnej hmotnosti pacienta.

Najdôležitejšou udalosťou pri ateroskleróze je diéta, ktorá zahŕňa zníženie príjmu kalórií potravy, minimálneho množstva živočíšneho tuku, zvýšenie podielu vlákniny a rastlinných olejov.

Mnohí pacienti dietetické jedlo je ťažké, pretože v predchádzajúcich desaťročiach nebolo potrebné spočítať kalórie a niečo odmietnuť a mnohí jednoducho používali na vyprážanie zemiakov a múky na tuku, na sendvič si vložili silnú vrstvu masla a na čaj naliali tri lyžice cukru.

V tomto ohľade sa stravovanie často javí ako niečo neskutočné, pacientom sa zdá, že neexistuje nič - výber produktov je obmedzený, ako aj spôsoby ich prípravy. To však nie je prípad správneho prístupu k výžive.

Štúdie ukazujú, že iba normalizáciou výživy je možné znížiť celkovú koncentráciu cholesterolu v krvi asi o 10-15% a riziko úmrtia na akútne ochorenie srdca - takmer o polovicu, podliehajúcich stravovaniu a ukončeniu fajčenia. Štatistiky však tiež uvádzajú, že ak existujú známky aterosklerózy, pozitívny výsledok je možný len pri ďalšej liečbe liekmi.

Takže základné princípy výživy pri ateroskleróze:

 • Minimalizácia podielu výrobkov obsahujúcich živočíšne tuky - maslo, margarín, mastný syr, bravčové mäso, majonéza, vajcia;
 • Zvyšovanie množstva rastlinných olejov, rýb, chudého mäsa (hydina, králik), morské plody;
 • Používanie veľkého množstva zeleniny, ovocia, obilia;
 • Zníženie množstva soli v potravinách;
 • Vylúčenie zo stravy z pekárskych a cukrárskych výrobkov, sladkých sýtených nápojov, rýchleho občerstvenia;
 • Parné varenie, dusením, varením, pečením namiesto smaženia, grilovaním.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie:

 1. Kyselina nikotínová a jej deriváty - znižujú cholesterol a triglyceridy v krvi, zvyšujú koncentráciu anti-aterogénnych lipoproteínových frakcií, sú kontraindikované v patológii pečene;
 2. Fibráty - redukujú tvorbu endogénnych tukov;
 3. Sekvestranty žlčových kyselín - odstrániť z čriev žlčové kyseliny, ktoré sa podieľajú na absorpcii tukov, čím sa znižuje ich obsah v bunkách;
 4. Statíny sú najúčinnejšou skupinou anti-aterosklerotických liekov, ktoré pomáhajú znižovať produkciu cholesterolu.

Prípravky na liečbu aterosklerózy sa používajú o málo viac ako pol storočia. Počas tejto doby sa uskutočnili veľké štúdie, ktorých cieľom bolo určiť bezpečnosť liekov, ich vedľajšie účinky a účinnosť proti ateroskleróze. Tieto štúdie potvrdili, že lieková terapia môže znížiť hladinu cholesterolu o približne 10%, čo je sprevádzané nižšou úmrtnosťou na koronárnu chorobu srdca a jej komplikácie.

Zároveň negatívne vedľajšie účinky, slabá tolerancia pacienta a vážne riziká pre pacientov s patologickou pečeňou (najmä pri užívaní fibrátov) neumožnili široko predpísané lieky na aterosklerózu. Všetko sa zmenilo od príchodu lipostatínov, ktoré až dodnes zostávajú najčastejšie predpisované lieky na aterosklerózu. Lovastatín a pravastatín, odvodený od húb, simvastatín - polosyntetické liečivo, ako aj syntetický fluvastatín, atorvastatín a rosuvastatín.

Statíny môžu viac ako zdvojnásobiť aterogénne lipoproteínové frakcie, celkový cholesterol sa tiež znižuje a lipoproteíny s vysokou hustotou zvyšujú. Prípravky najnovších generácií pomáhajú znížiť koncentráciu triglyceridov v krvnom sére.

Dôležitou vlastnosťou statínov je nielen normalizácia metabolizmu tukov a zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, ale tiež zníženie úmrtnosti u pacientov so stanovenou diagnózou aterosklerózy, koronárnych artérií a hypercholesterolémie o takmer tretinu, čo priaznivo ovplyvňuje prognózu ochorenia. Lieky tejto skupiny sú tiež veľmi účinné pri znižovaní rizika úmrtia na srdcové choroby u pacientov s hypertenziou.

Indikácie používania liekov na zníženie lipidov sú diagnostikovaná ischemická choroba srdca, vaskulárna ateroskleróza v akomkoľvek mieste, spôsobujú klinické prejavy, dyslipidémia s vysokým krvným tlakom, fajčenie, staroba, zvyšuje riziko komplikácií srdcových a cievnych ochorení.

Používanie statínov by sa malo vykonávať pod prísnou kontrolou koncentrácie cholesterolu v krvi, zatiaľ čo u pacientov s koronárnou srdcovou chorobou sa považuje za potrebnú takú dávku statínov, pri ktorej sa celkový cholesterol nepresiahne 5 mmol / l. V niektorých prípadoch sú lekári nútení predpisovať najvyššiu možnú dávku liekov.

Statíny sú považované za bezpečné a pomerne zriedkavo vedú k negatívnym vedľajším účinkom. Najčastejším vedľajším účinkom tejto skupiny liekov je účinok na funkciu pečene, ktorý sa prejavuje zvýšením hladín enzýmov AST a ALT v krvi. Čím vyššia je dávka liečiva, tým vyššia je jeho toxicita v porovnaní s pečeňovými bunkami. Takýto vedľajší účinok je však často len laboratórny príznak, ktorý zmizne po ukončení liečby a nevykazuje sa klinicky.

Kombinácia statínov s inými anti-aterosklerotickými látkami môže mať za následok poškodenie svalov, dokonca aj zničenie, ako aj zlyhanie obličiek. Aby sa vylúčili možné vedľajšie účinky, lekár musí presne vyberať požadovanú dávku liekov a takisto poslať pacientovi 1-2 krát za šesť mesiacov na biochemický krvný test s definíciou AST, ALT, CPK (posledne uvedená - pre svalovú bolesť).

Významnou nevýhodou statínov sú vysoké náklady na pôvodné lieky, kvôli ktorému nie každý pacient si môže dovoliť dlhodobú liečbu. Cesta z tejto situácie bola tzv. Generiká, ktoré sú identické v zložení a chemickom zložení účinnej látky s liekmi vyrábanými inými farmaceutickými spoločnosťami. Najmä simvastol stojí polovicu ceny pôvodného simvastatínu s rovnakou účinnosťou.

K boju proti ateroskleróze sú pridelené:

 • Simvastatín (simvastol) od 10 mg denne;
 • Rosuvastatín - do 40 mg;
 • Atorvastatín - počiatočná dávka 10 mg, maximálna denná dávka - 80 mg;
 • Fluvastatín - od 20 do 40 mg;
 • Cholestyramín, kolestipol - v niekoľkých dávkach súčasne s jedlom alebo šťavou;
 • Probukol - 0,5 g dvakrát denne s jedlom;
 • Essentiale Forte, Essencicaps - 1 kapsula 3 krát denne, kurz 2-3 mesiace.

Liečte aortálnu aterosklerózu a môže to byť chirurgicky. Operácia je indikovaná v pokročilých štádiách patológie s rizikom tromboembolických komplikácií, s vývojom ischémie v orgánoch, ktoré sú zásobované krvou z postihnutej aortálnej choroby.

Chirurgická liečba aortálnej aterosklerózy je stenting, protetika a by-passová chirurgia. Prvá metóda sa považuje za minimálne invazívnu a častejšie sa aplikuje na pacientov v mladom veku.

V prípade ťažkej aterosklerózy sa vykoná protetika, pri ktorej je odstránená postihnutá časť cievy a na jej mieste sa pripevní protéza zo syntetických materiálov. Protéza môže byť vo forme dutej trubice alebo vidlice, ktorá nahradí postihnutú časť nádoby.

protetika oblasti aterosklerotického a aneuryzmatického aorty

Posunovanie je extrémne opatrenie, keď stentovanie už nie je indikované v dôsledku rozšírených aterosklerotických lézií a protetiky sa nedajú vykonať z technických dôvodov, ťažkostí s prístupom a nedostatku protéz. Posunovanie sa používa na vytvorenie cesty obtoku krvi do srdca (aorto-koronárne posunovanie), dolných končatín (posunutie aorty) priamo z aorty.

Ľudské lieky sú tiež veľmi populárne na liečbu aterosklerózy. Okamžite stojí za zmienku, že žiadne bylinky ani jedlo neodstránia už existujúce tukové bielkovinové usadeniny, takže sľuby na čistenie nádob pomocou tradičných metód sú viac fikcie.

Najpopulárnejšie medzi ľudovými prostriedkami proti ateroskleróze sú infúzie ďateliny, hlohu, borovicových ihličiek s citrónom. Mnoho pacientov je závislých na cesnaku, zmiešaných s medom, ktoré sú určené na vyčistenie ciev lipidových plakov.

Alternatívna medicína má právo existovať aj pri ateroskleróze, ale iba v kombinácii s liečbou predpísanou lekárom a pod jeho prísnou kontrolou. Pred aplikáciou konkrétneho predpisu musíte z odborníka zistiť, či bude pre konkrétneho pacienta bezpečný a vhodný.

Hlavné znaky aortálnej aterosklerózy

Ateroskleróza je zhrubnutie a spevnenie stien tepien, v ktorých sa lumen cievy "ticho a pomaly" zužuje, čo zabraňuje normálnemu prietoku krvi. Táto patológia je príčinou koronárnej choroby srdca, mozgovej mozgovej príhody, obštrukcie aterosklerózy dolných končatín. Ide o systémový proces, ovplyvňuje všetky tepny bez výnimky.

Aorta je najväčšia nádoba arteriálneho lôžka, kde sa najčastejšie pozoruje tvorba aterosklerotických plakov. Je dôležité poznať príznaky aortálnej aterosklerózy, príčiny a štádia procesu, aby sa zabránilo progresii a začať liečiť túto patológiu včas.

Prečítajte si v tomto článku.

Ako sa vyvinie patológia, jej znaky

Proces tvorby aterosklerotických plakov sa môže vyskytnúť v akejkoľvek krvnej cieve, napríklad veľkej tepne, napríklad aorty alebo menšej veľkosti (koronárne, ktoré dodávajú srdce krvi). Žltá, tvrdá, lesklá vrstva plaku obsahujúca "trosky" je uložená vo vnútri steny: kryštály cholesterolu, poškodené krvinky a tak ďalej.

Stena aorty (podobne ako všetky krvné cievy) je dynamický systém pozostávajúci z neustále sa obnovujúcich buniek, ktoré vyžadujú živiny a kyslík. Mnohé z týchto látok presakujú z krvného obehu hlboko do steny, aby "napili" svoju vonkajšiu časť.

Keď vnútorná vrstva nádoby pokrýva aterosklerotický plát, naruší sa dodávka kyslíka a živín do buniek vonku. Keď sa postupuje ateroskleróza, tieto bunky začnú zomierať, steny sú slabšie a slabšie.

V istom momente vzniká kritický vzťah medzi vnútorným tlakom na stenu a jeho silou - v oblasti aterosklerotických lézií sa začína vyvíjať. Keď sa priemer nádoby v tomto segmente zvyšuje, zvyšuje sa tlak na stene, čo vedie k ďalšej dilatácii. Nakoniec sa vytvorí aneuryzma aorty, tzv. Krvný vak s veľkosťou vajíčok veľkosti.

Iným variantom vývoja aterosklerózy aorty je tvorba aterosklerotického plátu s pohyblivou zložkou (alebo pripojeným trombom), ktorá vyčnieva do vnútra nádoby. Táto forma je náchylná k deštrukcii, čo vedie k oddeleniu jej fragmentov a ich migrácii do iných častí arteriálnej vrstvy. Proces sa nazýva embolizácia.

Pri uviazaní v cieve zabraňuje embolus (fragment plaku) prietok krvi do orgánu. Zodpovedajúca klinika sa zobrazí:

 • ak sú zablokované koronárne artérie, dôjde k infarktu myokardu;
 • s blokovaním mozgových ciev - príznaky mozgovej príhody;
 • v prípade kontaktu s bronchiálnymi artériami, symptómy pľúcneho infarktu;
 • keď je prietok krvi do mezenterických ciev zásobujúcich črevá blokovaný, dochádza k ischémii tohto orgánu (akútna brucha, príznaky obštrukcie);
 • ak sa fragment artériosklerotického plaku "dostal" do tepien dolných končatín, bolesti sa objavujú v svaloch tela, koža chodidiel a okolo členkov sa stáva bledá a studená na dotyk.

Čo spôsobuje aortálnu aterosklerózu

Nie je známe, čo spôsobuje výskyt aterosklerózy a ako tento proces začína. Napriek tomu sa dobre študovali štádia aortálnej aterosklerózy, to znamená štádia, v ktorých dochádza k postupnému vytváraniu plaku a zahusteniu vnútornej steny cievy. To umožnilo vyvinúť vhodnú liečbu, účelne ovplyvňujúcu patologický proces.

Rizikové faktory, ktoré sú najčastejšie spojené s nástupom aterosklerózy, zahŕňajú:

 • zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridov;
 • vysoký krvný tlak;
 • fajčenie;
 • diabetes typu 1;
 • obezita;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • Diéta s vysokým obsahom nasýtených tukov.

Ateroskleróza je komplexný, mnohostranný proces. Nie je presne stanovené, že sa spúšťa, ale existuje niekoľko teórií. Mnohí vedci sa domnievajú, že vzniká aterosklerotický plak v dôsledku traumatizácie vnútornej výstelky tepny, ktorá sa nazýva endotel. Z dôvodu poškodenia sa v ňom začnú hromadiť tuky, cholesterol, krvné doštičky, bunkové "odpadky" a vápnik. To všetko trvá celé roky. Navyše sú bunky cievnej steny stimulované, ich nadbytočné množstvo sa objavuje - vytvára sa aterosklerotický plát.

V akom veku sa objavuje

Táto patológia nastáva skôr. Pri pitve mladých vojakov, ktorí zomreli v Kórei a vo Vietname, mala každá sekunda počiatočnú aterosklerózu aorty. Mnoho mladých ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky kardiovaskulárnych ochorení, je "skrytá" ateroskleróza. Potvrdzujú to aj štúdie uskutočnené v roku 2001, na ktorých sa zúčastnilo 262 prakticky zdravých jedincov, kde sa zistilo, že:

 • 52% z nich malo akýkoľvek stupeň aterosklerotického poškodenia aorty;
 • a pre tých, ktorí boli starší ako 50 rokov, toto percento dosiahlo 85;
 • dospievajúci - 17%.

Ak je osoba staršia ako 40 rokov a je zdravý, má 50-percentnú šancu na "vážnu" aterosklerózu počas zvyšku svojho života. V priebehu rokov sa riziko zvyšuje. Drvivý počet ľudí starších ako 60 rokov má aterosklerózu, ale častejšie sa jej znaky nezobrazujú. Štatistiky ukazujú, že v posledných troch desaťročiach v rozvinutých krajinách sa miera úmrtnosti na aterosklerózu znížila o 25%, čo súvisí so zmenami životného štýlu a vznikom nových druhov liečby.

Diagnóza patológie na detekciu "latentnej" aterosklerózy

Ako bolo uvedené vyššie, v počiatočných štádiách sa aortálna ateroskleróza vôbec nezistí. Iba vtedy, keď sa objavia príznaky aneuryzmy alebo príznaky tromboembólie, môže byť táto patológia podozrivá. Napriek tomu existujú špeciálne výskumné metódy, ktoré umožňujú identifikovať aterosklerózu takmer v ktorejkoľvek fáze procesu.

Čo je to mazaný patológia

Ateroskleróza tejto lokalizácie, dlhodobo asymptomatická, môže prejavovať príznaky komplikácií aneuryzmy alebo tromboembolizmu. V prvom prípade ide o prasknutie aneuryzmy, ktoré je pomerne často smrteľné (70%) a menej život ohrozujúce podmienky vznikajú:

 • tvorba medzi aortálnym lumenom a dutými orgánmi (napríklad črevám) patologickej píšťaly;
 • aneuryzma tlačí tesne lokalizované tkanivá a orgány (napríklad kompresia močovodu vedie k zastaveniu "práce" obličiek).

Arteriálny tromboembolizmus sa vyskytuje vtedy, keď fragment pohyblivého aortálneho plaku vypadne a prenesie sa do iných častí krvného obehu. Ako bolo uvedené vyššie, "mobilné" - plaketa by mala "vystupovať" do lumen plavidla na viac ako 4 milimetre. Pokiaľ ide o aortu, najčastejšie je príčinou mozgovej mŕtvice "spadnutý kus" (až 30%).

Rovnaká situácia, v ktorej dochádza k narušeniu prívodu krvi do orgánu, nastane, ak embólia vstúpi do koronárnych artérií (infarkt myokardu), mezenterických ciev (intestinálna ischémia) atď.

Ateroskleróza aorty je možno najnebezpečnejšia lokalizácia tejto systémovej lézie artérií. Počnúc mladým vekom táto patológia trvá už mnoho rokov bez toho, aby sa prejavila. Diagnóza sa spravidla uskutočňuje po výskyte príznakov aortálnej aneuryzmy a tromboembolizmu, ktorých príčinou je ateroskleróza alebo jej komplikácie (prasknutie, infarkt myokardu alebo mozgová príhoda). Za posledných 30 rokov sa v rozvinutých krajinách zaznamenal pokrok v prevencii a liečbe tejto patológie.

Ak sa zistí ateroskleróza aorty, ľudská liečba môže účinne bojovať proti diagnostike. Prostriedky na podporu srdca sú schopné robiť zázraky, ale musia sa brať rozumne

Ak existuje podozrenie na aterosklerózu, vyšetrenie by sa malo vykonať v plnom rozsahu. Zahŕňa krvný test, vrátane biochemických, ako aj mnoho ďalších. Čo iné by ste mali prejsť?

Takáto hrozivá patológia, ako je ateroskleróza aorty a ventilov, sa prejavuje hlavne v starobe. Pod vplyvom určitých príčin sú poškodené aortálne a mitrálne chlopne, čo vedie k vážnym následkom.

Dôvody, prečo sa zhrubnutie steny aorty, jej koreňa, vyskytuje pri zápalových a aterosklerotických procesoch. Príznaky môžu byť ľahko zamenené s inými ochoreniami. Liečba je zvolená iba lekárom, ľudové prostriedky po koordinácii idú len do komplexu.

Ak sa zistí aneuryzma aorty, život pacienta je ohrozený. Je dôležité poznať príčiny a symptómy jej prejavu, aby sa liečba začala čo najskôr. V podstate ide o operáciu. Môže sa diagnostikovať ruptúra ​​aorty brušnej, hrudnej a vzostupnej oblasti.

Aterosklerotické plaky sa objavujú takmer v každej nádobe - karotidovej tepne, aorte, cievach krku a brušnej aorty. Môžu byť heterogénne, kalcinované. Príčiny sedimentu - vysoký cholesterol, dedičnosť. Liečba sa môže uskutočňovať pomocou ľudových metód, liekov, stravy. Odstránenie sa vykonáva operačným spôsobom.

Po 65 rokoch dochádza u 1 z 20 ľudí k nesterióznej ateroskleróze brušnej aorty a iliakálnych žíl. Aké zaobchádzanie je v tomto prípade povolené?

V dôsledku zablokovania krvných ciev sa môže objaviť ateroskleróza čriev. Symptómy - bolesť, nevoľnosť, strata vedomia a iné. Liečba je pomerne dlhá a ťažká.

Ateroskleróza renálnych artérií sa vyvíja v dôsledku veku, zlých návykov, nadváhy. Spočiatku sú príznaky skryté, ak sa prejavia, choroba postupuje veľmi. V tomto prípade je potrebná medikácia alebo chirurgický zákrok.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

tachykardia

Tachykardia je typ arytmie charakterizovanej srdcovou frekvenciou viac ako 90 úderov za minútu. Pri narastajúcom fyzickom alebo emočnom strese sa zvažuje variant normálnej tachykardie. Patologická tachykardia je dôsledkom ochorení kardiovaskulárnych alebo iných systémov.

Príčiny dyspnoe pri chôdzi, cvičení a odpočinku

Dyspnoe je stav, pri ktorom frekvencia a hĺbka dýchania sa dramaticky mení počas cvičenia alebo dokonca v pokojnom stave. Zvyčajne v takom stave človek cíti nedostatok vzduchu a snaží sa získať čo najviac kyslíka, pacient robí plytké časté dýchacie pohyby, ktoré len zhoršujú situáciu.

Norma krvného ESR

Všeobecné informácieV modernej medicíne sa pravidelne objavujú nové metódy diagnostiky a určovania príčin ochorení. Stanovenie indikátora ESR v ľudskej krvi je však stále účinnou diagnostickou metódou.

Brainová arytmia

Srdcová arytmia je patologický proces, ktorý negatívne ovplyvňuje celé ľudské telo. V prvom rade je mozog narušený kvôli nedostatočnému zásobovaniu kyslíkom. Preto by ste nemali oddialiť výlet lekárovi, ak sa vyvinú symptómy, ktoré sú charakteristické pre srdcovú patológiu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Zjavenie bolesti pri angíne

Hlavným prejavom angíny je bolesť? lisovanie, kompresia, pálenie, menej často? vŕtanie alebo ťahanie.Intenzita bolesti pri angíne je iná? od relatívne malých až po veľmi ostré, nútiť pacientov, aby stonali a kričali.