Ateroskleróza v medicíne sa týka ochorenia, pri ktorom dochádza k systemickému poškodeniu krvných ciev (tepien) veľkého a stredného priemeru v dôsledku ukladania lipidov na ich vnútorný povrch. Podľa štatistík poskytnutých Ústavom liečby táto patológia spôsobuje smrť v 3% všetkých prípadov zaznamenaných vo svete. Zároveň je u mladých ľudí diagnostikovaná diagnostika 2%, po starobe 25%, u starších ľudí až 39% prípadov.

Podľa rovnakých štatistík je vaskulárna ateroskleróza príčinou infarktu myokardu, mŕtvice, koronárnej choroby srdca a ďalších smrteľných ochorení ľudského kardiovaskulárneho systému. V priebehu posledného desaťročia je táto patológia diagnostikovaná 1,5 krát častejšie, čo poukazuje na rýchle zhoršenie zdravia obyvateľov planéty. Veková štatistika sa tiež zhoršuje - choroba sa častejšie zaznamenáva u mladých ľudí.

Čo je ateroskleróza - patologická patológia

Ochorenie aterosklerózy postihuje hlavne veľké arteriálne cievy ľudského tela: karotidové a mozgové artérie, obličkové, srdcové a abdominálne aorty. Základom choroby je zmena metabolických procesov, pri ktorých dochádza k nadmernej akumulácii ťažkého cholesterolu a a-lipoproteínu v krvi na pozadí zníženia počtu fosfolipidov a proteínov. Výsledkom tejto nerovnováhy sa stáva systematická zmena cievnych stien, ktorá prechádza niekoľkými fázami. Keď sa vyskytujú, dôjde k nasledujúcim zmenám:

 1. Štádium lipidového (mastného) miesta, v ktorom sa na povrchu cievnej steny objavuje opuch a uvoľnenie epitelu. V tomto štádiu porážka ciev nie je smrteľná, navyše prakticky nie je možné diagnostikovať, pretože lipidové usadeniny na léziách sú umiestnené na vnútornej výstelke tepien v tzv. Intime. Lokalizácia lipidových škvŕn - hlavne v rozvetvených tepnách.
 2. Stupeň liposklerózy alebo proliferácie lipomatózneho povlaku v dôsledku aktívnej tvorby spojivového tkaniva v postihnutej oblasti. V tomto štádiu je úplne ľahké eliminovať takéto nádory, pretože prípravky na liečenie aterosklerózy ľahko rozpúšťajú ešte mäkké plaky. Na druhej strane je v tomto štádiu vývoja ochorenia vysoká pravdepodobnosť odlúčenia fragmentov a následné upchanie lúmenu tepien. Tento stupeň aterosklerózy je charakterizovaný zmenou fyzikálnych charakteristík cievnej steny - stáva sa menej elastickou a ľahko prechádza traumou.
 3. Stage atherocalcinosis or induction of aterosclerotic plaque saturáciou s vápenatými soľami. V tomto štádiu sa patologické zmeny dostanú do vrcholu - depozície sa rozširujú a obmedzujú prietok krvi v dôsledku deformácie cievnych stien. V tomto štádiu sa ateroskleróza artérií prejavuje tvorbou ohniskov nekrózy alebo gangrény na končatinách a orgánoch, ktoré kŕmia poškodenú cievu.

Popri opísaných zmenách môže hlavnou príčinou aterosklerózy spočívať infekcia vírusom herpesu, cytomegalovírusom, chlamydiami, mutáciami epiteliálnych buniek obehového systému, dedičnými patológiami, ktoré spúšťajú zmeny v metabolizme lipidov. Napriek počiatočným príčinám aterosklerózy, ochorenie v každom prípade prechádza všetkými opísanými krokmi.

Faktory a rizikové skupiny

Odborníci identifikujú niekoľko skupín obyvateľstva, pre ktoré sú najdôležitejšie rizikové faktory pre aterosklerózu:

 1. Podľa veku - osoby staršie ako 40-50 rokov.
 2. Podľa pohlavia sú muži viac náchylní k ochoreniu než ženy.
 3. Zriedkavosť - riziko aterosklerózy je vyššie u tých, ktorých príbuzní majú takúto diagnózu.

Tieto faktory sú neprekonateľné a človek ich nemôže meniť. V medicíne sa im uvádza definícia "smrteľných".

Druhá skupina faktorov vyvolávajúcich výskyt aterosklerózy sa nazýva potenciálne liečiteľná. Patria k nim systémové patologické stavy, ktoré vedú k zmenám funkcií kardiovaskulárneho systému. Ich negatívny vplyv je možné vyhnúť, ak pacient užíva lieky odporúčané lekárom.

Podmienečne odstrániteľné faktory zahŕňajú:

 1. Hypertenzia.
 2. Dyslipidémia alebo zvýšený cholesterol v krvi.
 3. Intoxikácia infekčnými činidlami.
 4. Diabetes mellitus.
 5. Obezita.

Jednorazové faktory aterosklerózy zahŕňajú prevažne nezdravý životný štýl a zlé návyky: fajčenie, alkoholizmus, fyzická nečinnosť a nevyvážená strava. Vyvolávajú výskyt ochorení, ktoré pri absencii terapie komplikujú ateroskleróza. Takéto faktory významne urýchľujú priebeh ochorenia a zvyšujú riziko úmrtia pri ateroskleróze.

Symptómy ochorenia

Klinické príznaky aterosklerózy sa objavujú iba s aktívnou progresiou ochorenia, keď sa lumen krvnej cievy zužuje o 50 percent alebo viac. Vo všeobecnosti príznaky závisia od toho, ktoré nádoby prešli patologickými zmenami.

Manifestácia aortálnej aterosklerózy

Ak sa patologický proces vyskytuje v oblúku aorty a jeho ramenách, u pacientov sa vyskytuje symptomatická hypertenzia. Tento typ aterosklerózy je sprevádzaný syndrómom zlyhania obehu v mozgu a hornom ramennom plete. Choroba je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi a klinickými prejavmi:

 • zvýšenie indexov systoly na pozadí bežných alebo znížených indexov distolii;
 • bolesti hlavy a závrat;
 • mdloby;
 • parestézie a slabosť rúk

Ak sa začal proces cievneho postihnutia v brušnej aorty, hlavnými príznakmi aterosklerózy je oslabenie pulzácie krvi v femorálnych a popliteálnych tepnách, poškodenie niektorých vnútorných orgánov (podrobnejšie príznaky sa budú diskutovať neskôr).

Pretože liečba aterosklerózy v takýchto prípadoch nezačne okamžite, ochorenie môže byť komplikované aneuryzmou rôznych častí aorty. Vyskytnú sa nasledujúce príznaky:

 • s porážkou vzostupnej časti aorty - dlhotrvajúca bolesť bolesti alebo bolesti v hrudníku, ktorá postupne vznikajú a blednú;
 • ak je porucha aorty poškodená, chrapot, ťažkosti s dýchaním, laryngeálna dislokácia;
 • s porážkou zostupnej aorty - bolesť v hrudníku a chrbte, pocit stláčania pažeráka.

Aortálna disekcia je sprevádzaná intenzívnou bolesťou v hrudníku, v epigastrickej oblasti. Pacient trpí nedostatkom vzduchu a silnou slabosťou v dôsledku kritického zníženia krvného tlaku.

Rozbor aorty sa považuje za smrteľný jav. Miera prežitia je nižšia ako 50% a len vtedy, ak poskytuje včasnú lekársku starostlivosť.

Manifestácia aterosklerózy mezenterických ciev

Pri porážke mezenterických ciev je dôležité včas rozpoznať typické príznaky patológie, pretože tento typ aterosklerózy sa prejavuje klinicky podobne ako exacerbácia peptického vredu. Objektívne možno pozorovať pacienta:

 • nadúvanie;
 • absencia alebo významné oslabenie peristaltiky;
 • bolesť pri pokuse o palpáciu hornej časti brucha;
 • mierne napätie brušnej steny.

Hlavné príznaky aterosklerózy brušných ciev sú bolesti, ktoré sa objavia po jedle. Diferenciácia patológie môže byť spôsobená nedostatočným účinkom liekov určených na normalizáciu trávenia. Súčasne užívanie nitroglycerínu rýchlo zastaví útok.

V prípade oneskorenej liečby sa ateroskleróza tohto typu končí náhlym vznikom trombózy, ktorý je sprevádzaný putujúcou alebo lokalizovanou bolesťou brucha, oneskorenou stolicí, vracaním s prídavkom žlče a krvi. Nesprávna diagnóza a oneskorená liečba môžu viesť k intestinálnej gangréne.

Manifestácia aterosklerózy renálnych artérií

Po porážke renálnej artérie je ochorenie sprevádzané trvalým zvýšením krvného tlaku. Klinický priebeh aterosklerózy je rovný, bez ostrých exacerbácií. V prípade trombózy renálnej žily môže byť pacient narušený bolesťou v dolnej časti chrbta a brucha, príznaky dyspepsie.

Manifestácia aterosklerózy nohy

Aterosklerotické zmeny na dolných končatinách sa prejavujú prerušovanou klaudikáciou, parestéziou a pocitom chladu v končatinách. Externé vyšetrenie končatín môže odhaliť nasledujúce príznaky ochorenia:

 • oslabenie pulzácie;
 • trofické vredy na prstoch, nohách alebo päte;
 • blednutie kože;
 • riedenie a suchú pokožku.

Trombóza žíl vznikajúca na pozadí aterosklerotických zmien vedie k zvýšeniu bolesti a vzniku výrazne zväčšených žíl v nohách.

Manifestácia mozgovej artériosklerózy

Pri ochorení, ako je ateroskleróza, klasifikácia zahŕňa poškodenie mozgových ciev. Tento typ choroby je vyjadrený výrazným zhoršením fungovania centrálneho nervového systému, ktorý je vyjadrený:

 • zníženie pracovnej kapacity;
 • zhoršenie pozornosti a pamäti;
 • zníženie inteligencie;
 • porucha spánku;
 • závraty.

Tiež môže byť pacient trápený bolesťami hlavy. Existujú tiež významné zmeny v duševnom stave. Tento poddruh aterosklerózy je nebezpečný ako komplikácia ako mŕtvica.

Manifestácia aterosklerózy koronárnych artérií

Pri porážke koronárnych artérií sa pacientovi sťažuje bolesť za hrudnou kosťou, pocit slabosti a únavy. Počas exacerbácie ochorenia je v ľavej ruke pocit necitlivosti, dýchavičnosť. Útoky sprevádzajú strach zo smrti, zakalení alebo úplnej straty vedomia. Nebezpečenstvo tohto typu patológie je vysoké riziko smrti v dôsledku infarktu myokardu.

Diagnóza aterosklerózy

Pri kontakte s klinikou sa ošetrujúci lekár preukáže históriou a zistí sťažnosti pacienta, na základe ktorých sa dá urobiť počiatočný obraz choroby. Na objasnenie diagnózy sa používajú nasledujúce typy diagnostiky:

 • auskultácia koronárnych ciev;
 • meranie krvného tlaku;
 • laboratórne krvné testy;
 • aortografia a koronárna angiografia;
 • angiografia;
 • USGD a ultrazvuku.

Okrem toho možno budete potrebovať konzultáciu s kardiológa, neurológom alebo psychiatrom.

Metódy liečby chorôb

Hlavná liečba vaskulárnej aterosklerózy spočíva v užívaní liekov a zmene životného štýlu pacienta. Po prvé, pacientovi je predpísaný komplex liekov, ktorého účinok je zameraný na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a na zníženie hypoxie tkaniva (najmä v prípade postihnutia koronárnych a mozgových ciev). V tomto prípade platí:

 • prípravky kyseliny nikotínovej vo forme tabliet a injekcií;
 • sekvestranty žlčových kyselín;
 • statíny;
 • fibráty.

Tieto skupiny liekov na aterosklerózu sa predpisujú v súlade s prítomnosťou indikácií a kontraindikácií a dávka sa vypočíta individuálne.

Zlepšiť stav pacienta a prísnu diétu, čo znamená zníženie množstva živočíšneho tuku. Jedlo by malo byť v súlade so zásadami tabuľky č. 10c. Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa používa dieta č.

Pri vysokej pravdepodobnosti oklúzie postihnutých ciev je pacientovi indikovaná chirurgická liečba:

 • endarterektómia - otvorená chirurgia;
 • endovaskulárna terapia - minimálne invazívna operácia na artériách.

Počas týchto postupov sa stenty vkladajú do tepny alebo tepna sa dilatuje pomocou balónikových katétrov. Po porážke koronárnych ciev sa uskutočňuje operácia bypassu koronárnej artérie.

Preventívne opatrenia

Ateroskleróza je extrémne zriedka diagnostikovaná u ľudí, ktorých história nie je zhoršená chorobami spojenými s metabolizmom. Avšak aj oni sú ohrození, pretože aterosklerózu je možné predchádzať len dodržiavaním noriem zdravého životného štýlu. Výrazné zníženie rizika tejto choroby môže byť zanechanie zlých návykov, normalizácia výživy a zvýšená telesná aktivita. V prítomnosti progresívnej aterosklerózy sa odporúča striktne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa liekov.

Hlavné príčiny aterosklerózy koronárnych artérií, diagnózy a liečby

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická patológia, ktorá vedie k vzniku lipidových plakov na vaskulárnom endotelu. Choroba postupne postupuje, čo spôsobuje ischemické poškodenie srdca v dôsledku zúženia lumen ciev alebo jeho úplného zablokovania.

Pri absencii liečby aterosklerotické zmeny spôsobujú vaskulárnu insuficienciu, čo môže viesť k smrti pacienta. Preto by sa malo podrobnejšie uvažovať o ateroskleróze koronárnych artérií, jej príčinách, symptómoch a terapiách.

Opis choroby

Čo je koronárna ateroskleróza? Ide o chronickú patológiu, ktorá vedie k postupnej konsolidácii a zúženiu koronárnych artérií v dôsledku vývoja plakov na cievnom endotelu. Choroba sa vyvíja počas niekoľkých desaťročí.

Zvyčajne sa prvé príznaky aterosklerotických vaskulárnych lézií objavujú v mladom veku, ale choroba sa začína prejavovať u ľudí stredného veku. Prvé príznaky aterosklerózy koronárnych artérií sa zvyčajne objavujú po 45-55 rokoch.

Vývoj aterosklerotických plakov nastáva na pozadí akumulácie lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré obsahujú cholesterol.

Patologické neoplasmy postupne rastú, začínajú sa vyvíjať do lumen koronárnej artérie. To vedie k zhoršenému prietoku krvi až do úplného zastavenia. Zúženie lúmenu tepien spôsobuje kyslíkové hladovanie srdcového svalu, poškodenie jeho funkcie, rozvoj ischemického poškodenia.

Ateroskleróza koronárnych artérií má nasledujúce štádia:

 1. V počiatočných štádiách patológie sa zaznamenáva pomalý prietok krvi a výskyt mikrotrhlín v cievnom endotelu. Takéto zmeny vedú k postupnému ukladaniu lipidov na intimu tepien, ako sa vyvíja tukové miesto. Oslabenie obranných mechanizmov spôsobuje zvýšenie proliferácie cievnej steny, rast nádorov a ich fúziu do lipidových pásikov.
 2. V druhom štádiu sa šírenie tukov vytvára. V dôsledku toho sa aterosklerotické plaky objavujú na vnútornej strane koronárnych artérií. V tomto štádiu je možné vyvinúť krvné zrazeniny, ktoré sú schopné odísť a zatvoriť lumen tepny.
 3. V poslednom štádiu sa platňa zhutňuje kvôli ukladaniu vápenatých solí. To spôsobuje zúžení lúmenu tepny, jej deformáciu.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Ateroskleróza koronárnych ciev srdca sa môže vyvinúť pod vplyvom exogénnych a endogénnych príčin. Lekári vydávajú asi 200 rôznych provokatívnych faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku patológie.

Najčastejšími dôvodmi sú však tieto:

 • Zvýšte hladinu "zlého" cholesterolu v krvi. Táto látka je hlavnou zložkou aterosklerotických plakov, preto sa pri vysokých koncentráciách môže usadzovať na stenách krvných ciev;
 • Fajčenia. Škodlivý návyk vyvoláva syntézu oxidu dusnatého, ktorý narúša prietok krvi, urýchľuje vývoj aterosklerózy koronárnych artérií;
 • hypertenzia;
 • Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl vedie k pomalšiemu metabolizmu, zhoršenému metabolizmu tukov a bielkovín;
 • Zneužívanie potravín, ktoré sú bohaté na nasýtené tuky;
 • Dedičná predispozícia;
 • Pohlavnej identity. Ženy v reprodukčnom veku zriedkavo vyvíjajú aterosklerózu koronárnych ciev. Je to spôsobené syntézou estrogénov, ktoré chránia tepny. Avšak po nástupe menopauzy u žien sa riziko vzniku ochorenia výrazne zvyšuje;
 • Age. Ľudia nad 35 rokov sú náchylní na vývoj aterosklerózy;
 • Obezita. Pacienti s nadváhou majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť aterosklerotického vaskulárneho ochorenia;
 • Alkoholizmus. Zneužívanie alkoholu vedie k zhoršenému prietoku krvi, vyvoláva rozvoj aterosklerózy;
 • Diabetes mellitus. Choroba vedie k narušeniu metabolických procesov v tele, a preto významne zvyšuje riziko vzniku koronárnej aterosklerózy.

Klinický obraz choroby

V počiatočných štádiách aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa vyskytuje v latentnej forme. Zvyčajne sú prvé známky ochorenia zaznamenané u ľudí stredného veku.

Preto lekári odporúčajú, aby každoročne absolvovali každoročne vyšetrenia všetkých ľudí, ktorí prekročili 35-ročný medzník. Avšak fajčenie, hypertenzia, hypercholesterolémia môže viesť k skoršiemu vývoju príznakov aterosklerózy koronárnych artérií.

Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú nasledovné príznaky:

 • Bolestivosť v hrudníku, vyzařujúca na zadné alebo ľavé rameno;
 • Výskyt dýchavičnosti na začiatku bolesti. Niekedy pacienti nemôžu byť v horizontálnej polohe kvôli zlyhaniu dýchania;
 • závraty;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

S ďalšou progresiou aterosklerózy príznaky koronárnych ciev spôsobujú nasledovné:

 • Angina pectoris Podmienka je charakterizovaná zriedkavou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa vyvíja po intenzívnej fyzickej námahe alebo emočnej nadmernej záťaži;
 • Cardio. Akútna ischémia myokardu vedie k tvorbe miest fibrózy v celom srdcovom svale. Tento stav spôsobuje porušenie kontraktilnej funkcie srdca;
 • Arytmia. Patológia sa vyvíja v dôsledku poškodenia myokardu, narušených vodivých impulzov;
 • Útok srdca Ak dôjde k pretrhnutiu cholesterolu, na jeho povrchu sa objaví trombus. Táto zrazenina zabraňuje normálnemu toku krvi, vyvoláva vznik nekrózy kardiomyocytov. Záchvaty srdca sa zvyčajne rozvíjajú od 4 do 10 hodín ráno, keď sa adrenalín zvyšuje v krvnom riečisku. Asi 50% zaznamená nástup príznakov, prekurzorov pred útokom.

Diagnostické opatrenia

Je možné pochybovať o vývoji aterosklerotických lézií koronárnych ciev počas EKG, na ktorom sú určené príznaky ischémie srdcového svalu.

Na potvrdenie aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa uskutočňujú nasledujúce štúdie:

 1. Stresová scintigrafia. Metóda umožňuje zistiť lokalizáciu lipidových nádorov na vnútornej strane krvných ciev, stupeň ich závažnosti;
 2. Intravaskulárny ultrazvuk a Dopplerov ultrazvuk. Umožňuje identifikovať zmeny v štruktúre krvných ciev: hrúbka steny, veľkosť komory, prítomnosť úsekov s poškodenou kontraktilitou, stanovenie hemodynamiky a morfológie ventilov;
 3. Koronárna angiografia. Ide o rádiologické vyšetrenie srdca s kontrastom. Metóda pomáha určiť lokalizáciu a dĺžku postihnutých ciev, stupeň zúženia tepny;
 4. Pristress ECHO. Táto technika umožňuje určiť prechodné poruchy srdcovej kontraktility v oblastiach s zmeneným prietokom krvi.

Vlastnosti konzervatívnej liečby

Taktika liečby aterosklerózy koronárnych ciev srdca je určená štádiom ochorenia. Včasná diagnostika patologickej liečby zahŕňa zmenu životného štýlu:

 • Odmietanie zlých návykov;
 • Normalizácia výkonu. Odporúča sa výrazne znížiť spotrebu živočíšnych tukov, opustiť vyprážané potraviny, sladkosti. Je potrebné zaviesť do stravy čerstvé ovocie a zeleninu, obilniny, mliečne výrobky;
 • Pravidelná mierna fyzická aktivita odporúčaná kardiológa. To pomôže normalizovať metabolické procesy;
 • Normalizácia hmotnosti.

V počiatočných štádiách ochorenia konzervatívna liečba pomôže eliminovať symptómy a spomaliť patologické zmeny v cievach. Výbermi liekov sú statíny, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvnom obehu inhibovaním syntézy lipidových zlúčenín hepatocytmi.

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa určenie liekov, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu pre kyslík.

To pomáha chrániť srdce, znižuje závažnosť ischémie. Na tento účel sa široko používajú lieky z nasledujúcich skupín: beta-blokátory, ACE inhibítory, blokátory kalciového kanála, antiagregačné činidlá.

Chirurgická liečba

V pokročilých prípadoch zahŕňa liečba aterosklerózy operáciu. Nasledujúce metódy sú široko používané:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie. Zahŕňa vytváranie riešenia krvného obehu, obchádzanie postihnutej oblasti;
 • Balóniková angioplastika. Na základe zavedenia špeciálneho katétra do femorálnej tepny, po čom nasleduje vedenie do problémovej oblasti. Potom sa nafúkne balón, čo umožňuje rozšírenie tepny;
 • Koronárne stentovanie. Táto technika zahŕňa zavedenie stentu, ktorý má pevný rám, do postihnutej nádoby.
 • Včasná diagnostika vám umožňuje prispôsobiť aterosklerotické zmeny v cievach a zachrániť život pacienta.

Možné komplikácie a prognóza

Ateroskleróza koronárnych ciev môže viesť k vzniku akútnej alebo chronickej vaskulárnej insuficiencie. Chronická forma patológie zahŕňa postupné zúženie cievy. Výsledkom je atrofické a hypoxické poškodenie myokardu, môže sa vyvinúť ischémia.

Pri akútnych nedostatkoch sa vyvinú srdcové záchvaty. Táto komplikácia môže byť smrteľná, ak sa roztrhne aneuryzma. Aterosklerotické vaskulárne ochorenie môže prispieť k vzniku ochorenia periférnych artérií, mŕtvice, ischemických prechodných záchvatov.

Prognóza aterosklerózy koronárnych ciev je určená tým, ako jasne pacient dodržiava odporúčania kardiológa, sleduje stravu a zdravý životný štýl. To vám umožní obmedziť ďalšiu progresiu patológie, udržať dobré zdravie. Ak má pacient ložiská nekrózy, akútne porušenie prietoku krvi, prognóza nie je priaznivá.

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická vaskulárna patológia. Choroba vedie k podvýžive myokardu, preto môže spôsobiť vznik závažných komplikácií.

Ateroskleróza - čo to je, príčiny, príznaky, symptómy, komplikácie, liečba a prevencia

Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám.

Choroby kardiovaskulárneho systému ohrozujú ľudstvo svojimi závažnými komplikáciami: mozgovou mozgovou príhodou a akútnym infarktom myokardu. Príčiny smrti z týchto chorôb sú nadradené všetkým ostatným. Ateroskleróza je hlavnou patológiou postihujúcou životne dôležité orgány, ktoré majú záujem o zásobovanie krvou.

Podrobnejšie o tom, aký druh ochorenia je, prečo ovplyvňuje ľudí a aké symptómy sú pre ňu charakteristické - neskôr v článku.

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je chronické ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia metabolizmu lipidov (široká skupina organických zlúčenín, vrátane mastných kyselín) a je sprevádzaná ukladaním cholesterolu do vnútorného obloženia ciev.

Následne sa táto "kontaminácia", steny krvných ciev zahustia a lúmen sa zníži, ich elasticita sa stratí, čo vedie k zablokovaniu. Kvôli deformácii ciev je zaťaženie srdca, pretože potrebuje viac úsilia na pumpovanie krvi.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou:

 • infarktu myokardu,
 • ischemická choroba srdca,
 • mozgová mŕtvica
 • poruchy krvného obehu dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

Príznaky aterosklerózy vo svojej podstate a intenzite sa v závislosti od postihnutých orgánov navzájom výrazne líšia. Preto iba lekár môže určiť typ ochorenia a urobiť presnú diagnózu.

dôvody

Najskôr poznamenávame, že výskyt a následná tvorba aterosklerózy závisí od nasledujúcich faktorov:

 • stav, v ktorom sú umiestnené cievne steny;
 • význam genetického dedičného faktora;
 • poruchy metabolizmu tukov (lipidov).

Priemerný vek, v ktorom najčastejšie postihuje ateroskleróza ľudské telo, je od 40 do 45 rokov.

Muži sú náchylní na aterosklerózu 3 a niekedy 4 krát častejšie ako ženy, čo je spôsobené tým, že prevencia aterosklerózy u silnejšieho pohlavia sa často neberie vážne.

K dnešnému dňu existuje päť hlavných faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju a ďalšiemu rozvoju aterosklerózy, to sú:

 • dedičnosť
 • Sedavý životný štýl
 • Metabolické a endokrinné poruchy (sú predzvesťou ochorenia)
 • Nutričný faktor (s jedlom, veľkým množstvom tuku, bielkovín a cholesterolu sa dodáva do tela)
 • Nervové poruchy (zmena rovnováhy medzi lipidmi a bielkovinami)

Príčiny aterosklerózy sú:

 • vysoký krvný tlak
 • fajčenie,
 • diabetes mellitus
 • zvýšený cholesterol v krvi.

Hlavnou príčinou aterosklerózy je však narušenie metabolizmu cholesterolu. Tvorba aterosklerózy je prirodzený proces, ktorý začína asi 10-15 rokov. S vekom sa môže spomaliť a môže sa zrýchliť.

klasifikácia

Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov.

V závislosti od aktivity aterosklerotického procesu emitujú:

 • progresívna ateroskleróza - pokračuje tvorba nových alebo rastu ateromatóznych plakov, klinické prejavy sa postupne zhoršujú, riziko komplikácií je vysoké;
 • stabilizovaná ateroskleróza - vývoj a tvorba nových plakov sa zastaví, klinické prejavy zostávajú nezmenené alebo regresné, riziko komplikácií je nízke;
 • regresívne - klesajú klinické príznaky, celkový stav a laboratórne parametre krvi.

Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

 • Ateroskleróza srdcových ciev;
 • Ateroskleróza aorty;
 • Ateroskleróza mozgových ciev;
 • Ateroskleróza renálnych artérií;
 • Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
 • Ateroskleróza ciev dolných končatín.

Všeobecná porážka všetkých tepien tela je pomerne zriedkavá. Často sa pozoruje upchatie ciev určitých orgánov: mozgu a srdca, dolných končatín alebo obličiek. Progresia aterosklerózy sa prejavuje tým, že pri intenzívnom funkčnom zaťažení orgánu nie je dostatočný krvný tok. To vedie k nepríjemným pocitom z orgánu.

Načasovanie a rýchlosť vývoja aterosklerózy je pomerne ťažké predvídať. Môžu to byť roky alebo mesiace. Všetko závisí od charakteristík metabolizmu, rýchlosti metabolizmu, prítomnosti náchylnosti na aterosklerózu a chorôb, ktoré zvyšujú riziko jej vývoja a mnoho ďalších faktorov.

štádium

V modernej kardiológii sa rozlišujú nasledujúce stupne aterosklerózy:

 1. Prvá fáza. Zníženie rýchlosti systémového prietoku krvi, rast tukových škvŕn, absencia bolestivých príznakov.
 2. Druhá fáza. Liposkleróza sprevádza rast a rozšírenie tukového tkaniva, vysoká pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a narušenie systémového obehu.
 3. Tretia etapa. Atherokalcinóza je sprevádzaná zhutnením aterosklerotických plátov, depozíciou vápnika, deformitou cievy a zúžením lumenu s rizikom blokovania.

Symptómy aterosklerózy

Klinické symptómy sú spojené s lokalizáciou a vývojom aterosklerotických lézií. Je dokázané, že príznaky sa objavujú s poškodením 50% alebo viac lumen cievy.

Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

Nasledujúca klasifikácia bežných príznakov:

 • ischémia - nekonzistentná tkanivová ischémia sa vyskytuje vo forme úderov (zo srdca), prerušovanú klaudikáciu (v dolných končatinách);
 • trombonekroticheskie - prejavujú závažnejšie komplikácie v podobe mŕtvice, infarktu myokardu, gangrénu pre nohy;
 • fibrózni - kardiológovia vedia prípady postupnej výmeny svalových vlákien srdca vláknitým tkanivom s tvorbou oblastí kardiosklerózy.

Aortálna ateroskleróza, mozgové cievy, cievy s dolnými končatinami, koronárne (koronárne) srdcové tepny, mezenterické a renálne tepny sú najviac náchylné na vývoj aterosklerózy. Symptómy aterosklerotických zmien v týchto prípadoch sú rôzne a priamo závisia od lokalizácie patologického procesu.

ateroskleróza

Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám. Ateroskleróza môže byť patologickým základom ochorenia koronárnych artérií, ischemickej mozgovej príhody, obliterujúcich lézií dolných končatín, chronickej oklúzie mezenterických ciev atď. Diagnostický algoritmus zahŕňa stanovenie krvných lipidov, ultrazvuku srdca a krvných ciev a angiografické štúdie. Pri ateroskleróze sa uskutočňuje lekárska terapia, diétna terapia a v prípade potreby revaskularizačné chirurgické zákroky.

ateroskleróza

Ateroskleróza je lézie artérií, sprevádzaná usadeninami cholesterolu vo vnútornej výstelke krvných ciev, zúžením lúmenu a poruchou prívodu krvi do orgánu. Ateroskleróza srdcových ciev sa prejavuje hlavne záchvatmi angíny pectoris. Vedie k rozvoju koronárnej choroby srdca (CHD), infarktu myokardu, kardiálnej sklerózy, vaskulárnej aneuryzmy. Ateroskleróza môže viesť k invalidite a predčasnej smrti.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou infarktu myokardu, ischemickej choroby srdca, mozgovej mozgovej príhody, obehových porúch dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

V posledných rokoch sa výskyt aterosklerózy stal nekontrolovateľným, prekonal príčiny zranenia, infekčných a onkologických ochorení s rizikom vzniku postihnutia, invalidity a úmrtnosti. Ateroskleróza postihuje najčastejšie mužov starších ako 45-50 rokov (3-4 krát častejšie ako ženy), ale vyskytuje sa u mladších pacientov.

Mechanizmus aterosklerózy

Pri ateroskleróze dochádza k systémovej lézbe artérií v dôsledku porušenia metabolizmu lipidov a proteínov v stenách krvných ciev. Metabolické poruchy sú charakterizované zmenou pomeru cholesterolu, fosfolipidov a proteínov, ako aj nadmernej tvorby ß-lipoproteínov.

Predpokladá sa, že ateroskleróza prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Stupeň I - miesto lipidov (alebo tukov). Na ukladanie tuku do cievnej steny hrá dôležitú úlohu mikrodámy arteriálnych stien a spomalenie lokálneho krvného toku. Oblasti cievnych ramien sú najviac náchylné na aterosklerózu. Cievna stena sa uvolňuje a napučiava. Enzýmy arteriálnej steny majú tendenciu rozpúšťať lipidy a chrániť ich integritu. Pri vyčerpaní ochranných mechanizmov sa v týchto oblastiach vytvárajú komplexné komplexy zlúčenín pozostávajúcich z lipidov (hlavne cholesterolu) a bielkovín, ktoré sa ukladajú do intima (vnútornej membrány) tepien. Trvanie stupňa lipidovej farby je odlišné. Takéto mastné škvrny sú viditeľné iba pod mikroskopom, môžu byť zistené aj u dojčiat.

Stupeň II - liposkleróza. Charakterizované rastom v oblasti tukových usadenín mladých spojivových tkanív. Postupne sa vytvorí aterosklerotický (alebo ateromatózny) plak, pozostávajúci z tukov a vlákien spojivového tkaniva. V tomto štádiu sú aterosklerotické pláty ešte kvapalné a môžu sa rozpustiť. Na druhej strane sú nebezpečné, pretože ich voľná plocha sa môže pretrhnúť a fragmenty plakov - upchať lúmen tepien. Cievna stena v mieste pripojenia ateromatózneho plaku stráca svoju elasticitu, praskliny a vredy, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré sú tiež zdrojom potenciálneho nebezpečenstva.

Štádium III - atherokalcinóza. Ďalšia tvorba plaku je spojená so zhutňovaním a ukladaním vápenatých solí. Aterosklerotický plak sa môže správať stabilne alebo postupne rastúc, deformuje a zužuje lúmen tepny, čo spôsobuje progresívne chronické narušenie prívodu krvi orgánom postihnutým artériou. V tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť akútneho uzáveru (oklúzia) lumen trombom alebo aterosklerotického plátu fragmenty rozpadol s vývojom infarktu časti (nekróza) alebo gangrény na končatiny alebo tepny perfúziu orgánu.

Tento pohľad na mechanizmus vývoja aterosklerózy nie je jediný. Existujú názory, že infekčné agens zohrávajú úlohu vo vývoji aterosklerózy (vírus herpes simplex, cytomegalovírus, chlamydiová infekcia atď.), Dedičné ochorenia sprevádzané zvýšenou hladinou cholesterolu, mutácie buniek cievnej steny atď.

Faktory aterosklerózy

Faktory ovplyvňujúce vývoj aterosklerózy sú rozdelené do troch skupín: fatálna, jednorazová a potenciálne jednorazová.

Medzi neodstrániteľné faktory patria tie, ktoré nemožno vylúčiť z vôle alebo lekárskeho vplyvu. Patria medzi ne:

 • Age. S vekom sa zvyšuje riziko aterosklerózy. Aterosklerotické zmeny v krvných cievach sa viac alebo menej pozorujú u všetkých ľudí po 40-50 rokoch.
 • Paul. U mužov dochádza k rozvoju aterosklerózy pred desiatimi rokmi a štyrikrát prekračuje výskyt aterosklerózy u žien. Po 50-55 rokoch je výskyt aterosklerózy u žien a mužov vyvážený. Je to dôsledok poklesu produkcie estrogénu a jeho ochrannej funkcie u žien počas menopauzy.
 • Zaťažená rodinná dedičnosť. Často vzniká ateroskleróza u pacientov, ktorých príbuzní trpia touto chorobou. Dokázalo sa, že dedičnosť aterosklerózy prispieva k skorému (až 50-ročnému) vývoju ochorenia, zatiaľ čo po 50 rokoch nemajú genetické faktory vedúcu úlohu pri jeho vývoji.

Eliminované faktory aterosklerózy sú tie, ktoré môže človek sám vylúčiť zmenou obvyklého spôsobu života. Patria medzi ne:

 • Fajčenia. Jeho účinok na vývoj aterosklerózy je vysvetlený negatívnymi účinkami nikotínu a dechtu na cievy. Dlhodobé fajčenie niekoľkokrát zvyšuje riziko hyperlipidémie, hypertenzie, ochorenia koronárnych artérií.
 • Nevyvážená výživa. Jedenie veľkého množstva živočíšnych tukov urýchľuje vývoj aterosklerotických cievnych zmien.
 • Fyzická nečinnosť. Udržiavanie sedavého životného štýlu prispieva k porušeniu metabolizmu tukov a rozvoju obezity, cukrovky, vaskulárnej aterosklerózy.

Potenciálne a čiastočne odstrániteľné rizikové faktory zahŕňajú tie chronické poruchy a ochorenia, ktoré je možné korigovať pomocou predpísanej liečby. Zahŕňajú:

 • Arteriálna hypertenzia. Na pozadí vysokého krvného tlaku sa vytvárajú podmienky na zvýšenie namáčania cievnej steny tukami, čo prispieva k tvorbe aterosklerotického plaku. Na druhej strane zníženie elasticity artérií pri ateroskleróze prispieva k udržaniu zvýšeného krvného tlaku.
 • Dyslipidémia. Prerušenie metabolizmu tukov v tele, ktoré sa prejavuje vysokým obsahom cholesterolu, triglyceridov a lipoproteínov, zohráva vedúcu úlohu vo vývoji aterosklerózy.
 • Obezita a cukrovka. Zvýšte pravdepodobnosť aterosklerózy o 5-7 krát. Je to spôsobené porušením metabolizmu tukov, ktorý je základom týchto ochorení a je spúšťacím mechanizmom aterosklerotických vaskulárnych lézií.
 • Infekcia a intoxikácia. Infekčné a toxické látky majú škodlivý účinok na cievne steny a prispievajú k ich aterosklerotickým zmenám.

Znalosť faktorov prispievajúcich k rozvoju aterosklerózy je obzvlášť dôležitá pre jeho prevenciu, pretože vplyv vyhnúť sa a potenciálne vyhnúť sa môže byť oslabený alebo úplne eliminovaný. Odstránenie nepriaznivých faktorov môže výrazne spomaliť a uľahčiť vývoj aterosklerózy.

Symptómy aterosklerózy

Pri ateroskleróze sú častejšie postihnuté hrudné a brušné časti aorty, koronárne, mezenterické, obličkové cievy, ako aj tepny dolných končatín a mozgu. Pri vývoji aterosklerózy existujú predklinické (asymptomatické) a klinické obdobia. V asymptomatickom období sa v krvi deteguje zvýšená hladina β-lipoproteínov alebo cholesterolu bez príznakov ochorenia. Klinicky sa ateroskleróza začína prejavovať, keď je arteriálny lúmen zúžený o 50% alebo viac. Počas klinického obdobia existujú tri stupne: ischemické, trombonekrotichesky a vláknité.

V štádiu ischémie je nedostatok prívodu krvi určitému orgánu (napríklad ischémia myokardu v dôsledku aterosklerózy koronárnych ciev sa prejavuje angínou). Trombonerotická fáza je spojená s trombózou zmenených artérií (napríklad priebeh koronárnej aterosklerózy môže byť komplikovaný infarktom myokardu). V štádiu fibrotických zmien dochádza k proliferácii spojivového tkaniva v zle dodávaných krvných orgánoch (napríklad ateroskleróza koronárnych artérií vedie k rozvoju aterosklerotickej kardiostikrózy).

Klinické príznaky aterosklerózy závisia od typu postihnutých artérií. Výskyt aterosklerózy koronárnych ciev je angina pectoris, infarkt myokardu a kardioskleróza, čo dôsledne odráža štádia cirkulačnej nedostatočnosti srdca.

Priebeh aortálnej aterosklerózy je dlhý a asymptomatický dlhý čas, dokonca aj v ťažkých formách. Klinicky sa ateroskleróza hrudnej aorty prejavuje aortálgiou - stlačenie alebo pálenie bolesti za hrudnou kosťou, vyžarovanie do ramien, chrbta, krku, hornej časti brucha. Na rozdiel od bolesti angíny pectoris, aortalgia môže trvať niekoľko hodín a dní, pravidelne oslabuje alebo sa zvyšuje. Zníženie elasticity steny aorty spôsobuje zvýšenie činnosti srdca, čo vedie k hypertrofii myokardu ľavej komory.

Aterosklerotická lézia brušnej aorty sa prejavuje bolesťami brucha s rôznou lokalizáciou, plynatosťou a zápchou. Pri ateroskleróze bifurkácie brušnej aorty, znecitlivenia a chladu končatín, edém a hyperemia chodidiel, nekróza a vredy prstov sa pozoruje prerušovaná klaudikácia.

Zjavenia aterosklerózy mezenterických artérií sú záchvaty "brušnej ropuchy" a narušená tráviaca funkcia kvôli nedostatočnému zásobeniu čreva krvou. Pacienti pocítia ostrú bolesť niekoľko hodín po jedle. Bolesť je lokalizovaná v pupku alebo v hornej časti brucha. Trvanie bolestivého záchvatu je niekoľko minút až 1-3 hodiny, niekedy bolestivý syndróm je zastavený užívaním nitroglycerínu. Vyskytujú sa nafúknutie, bolesť, zápcha, palpitácie, zvýšený krvný tlak. Neskôr sa spojí hnusná hnačka s úlomkami nestrávenej potravy a nestráveného tuku.

Ateroskleróza renálnych artérií vedie k vzniku renovaskulárnej symptomatickej hypertenzie. V moči sú určené červené krvinky, bielkoviny, valce. Pri jednostrannej aterosklerotickej léze artérií dochádza k pomalému progresiu hypertenzie, sprevádzanému pretrvávajúcimi zmenami v moči a stále vysokým počtom krvného tlaku. Bilaterálna lézia renálnych artérií spôsobuje malígnu arteriálnu hypertenziu.

Pri ateroskleróze mozgových ciev sa znižuje pamäť, duševná a fyzická výkonnosť, pozornosť, inteligencia, závrat, poruchy spánku. V prípadoch výraznej aterosklerózy mozgu sa mení správanie a psychika pacienta. Ateroskleróza mozgových artérií môže byť komplikovaná akútnym narušením cerebrálnej cirkulácie, trombózou, krvácaním.

Výskyt ateroskleróznych obliteranov dolných končatín je slabosť a bolesť lýtkových svalov nohy, necitlivosť a chlad na nohách. Charakteristický vývoj syndrómu "prerušovanej klaudikácie" (bolesť lýtkových svalov sa vyskytuje pri chôdzi a odpočinku). Chladenie, bledosť končatín, trofické poruchy (desquamation a suchosť kože, rozvoj trofických vredov a suchá gangréna) sú zaznamenané.

Komplikácie aterosklerózy

Komplikácie aterosklerózy sú chronická alebo akútna vaskulárna nedostatočnosť orgánu poskytujúceho krv. Vývoj chronickej vaskulárnej insuficiencie súvisí s postupným zúžením (stenóza) arteriálneho lumenu aterosklerotickými zmenami - stenóznou aterosklerózou. Chronická nedostatočnosť dodávania krvi do orgánu alebo jeho časti vedie k ischémii, hypoxii, dystrofickým a atrofickým zmenám, proliferácii spojivového tkaniva a vzniku malej sklerózy.

Akútna vaskulárna nedostatočnosť je spôsobená akútnou vaskulárnou oklúziou s trombom alebo embolom, čo sa prejavuje v klinike akútnej ischémie a infarktu myokardu. V niektorých prípadoch môže byť aneuryzma prasknutého tepu smrteľná.

Diagnóza aterosklerózy

Počiatočné údaje o ateroskleróze sa stanovujú objasnením sťažností pacientov a rizikových faktorov. Odporúčaný konzultujúci kardiológ. Pri všeobecnom vyšetrení sú zistené príznaky aterosklerotického poškodenia ciev vnútorných orgánov: edém, trofické poruchy, strata hmotnosti, viac tukových žliaz na tele atď. Auskultácia srdcových ciev aortu odhaľuje systolické šelesty. Pri ateroskleróze sa indikuje zmena pulzácie artérií, zvýšenie krvného tlaku atď.

Údaje z laboratórnych štúdií naznačujú zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, lipoproteínov s nízkou hustotou a triglyceridov. Röntgenová aortografia ukazuje príznaky aortálnej aterosklerózy: predĺženie, zhutnenie, kalcifikácia, expanzia v brušnej alebo hrudnej oblasti, prítomnosť aneuryzmy. Stav koronárnych artérií je určený koronárnou angiografiou.

Porušenie toku krvi v iných tepnách je determinované angiografiou - kontrastným rentgenom krvných ciev. Pri ateroskleróze artérií dolných končatín sa podľa angiografie zaznamenáva ich zničenie. Pomocou USDG renálnych ciev sa deteguje ateroskleróza renálnych artérií a zodpovedajúca renálna dysfunkcia.

Metódy ultrazvukovej diagnostiky artérií srdca, dolných končatín, aorty, karotickej artérie zaznamenávajú pokles hlavného prietoku krvi cez ne, prítomnosť ateromatóznych plakov a krvných zrazenín v lúmene ciev. Znížený prietok krvi možno diagnostikovať pomocou reovasografie dolných končatín.

Liečba aterosklerózy

Pri liečbe aterosklerózy dodržiavajú nasledujúce zásady:

 • obmedzenie vstupu cholesterolu do tela a zníženie jeho syntézy tkanivovými bunkami;
 • zvýšené vylučovanie cholesterolu a jeho metabolitov z tela;
 • používanie estrogénovej substitučnej liečby u žien v menopauze;
 • vystavenie infekčným patogénom.

Príjem cholesterolu je obmedzený predpisovaním stravy, ktorá vylučuje potraviny obsahujúce cholesterol.

Na liečenie aterosklerózy pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 • Kyselina nikotínová a jej deriváty - účinne znižujú obsah triglyceridov a cholesterolu v krvi, zvyšujú obsah lipoproteínov s vysokou hustotou s anti-aterogénnymi vlastnosťami. Predpísanie liekov s kyselinou nikotínovou je kontraindikované u pacientov s ochoreniami pečene.
 • Fibráty (klofibrát) - znižujú syntézu vlastných tukov v tele. Môžu tiež spôsobiť abnormality v pečeni a vývoj cholelitiázy.
 • Sekvestranty žlčových kyselín (cholestyramín, kolestipol) - viažu a odstraňujú žlčové kyseliny z čreva, čím znižujú množstvo tukov a cholesterolu v bunkách. Pri používaní môžu byť označené zápcha a plynatosť.
 • Prípravky zo skupiny statínov (lovastatín, simvastatín, pravastatín) sú na zníženie cholesterolu najúčinnejšie, pretože znižujú produkciu v samotnom tele. V noci používajte statíny, pretože v noci sa zvyšuje syntéza cholesterolu. Môže mať za následok abnormálnu funkciu pečene.

Chirurgická liečba aterosklerózy je indikovaná v prípadoch vysokého ohrozenia alebo rozvoja oklúzie artérie plakom alebo trombom. Obe otvorené operácie (endarterektómia) a endovaskulárna chirurgia sa vykonávajú na tepnách s dilatáciou tepny pomocou balónikových katétrov a inštaláciou stentu v mieste zúženia tepny, ktoré zabraňuje ucpávaniu cievy.

U pacientov s ťažkou aterosklerózou srdcových ciev, ktoré ohrozujú vývoj infarktu myokardu, sa uskutočňuje chirurgický zákrok bypassu koronárnej artérie.

Predpovedanie a prevencia aterosklerózy

V mnohých ohľadoch je prognóza aterosklerózy určená správaním a životným štýlom samotného pacienta. Eliminácia možných rizikových faktorov a aktívnej farmakoterapie môže oddialiť vývoj aterosklerózy a dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta. S rozvojom akútnych porúch obličiek s tvorbou ohniská nekrózy v orgánoch sa prognóza zhoršuje.

Aby sa zabránilo ateroskleróze, odvykanie od fajčenia, odstránenie stresového faktora, prechod na potraviny s nízkym obsahom tukov a cholesterolu, je potrebná systematická fyzická aktivita zodpovedajúca možnostiam a veku a normalizácia hmotnosti. Odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny obsahujúce vlákninu, rastlinné tuky (ľanové a olivové oleje), ktoré rozpúšťajú usadeniny cholesterolu. Progresiu aterosklerózy možno spomaliť užívaním liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Vaskulárna ateroskleróza: vývoj, príznaky a lokalizácie, diagnóza, ako sa má liečiť

Ateroskleróza v modernom svete každý rok zvyšuje svoj podiel na počte všetkých kardiovaskulárnych ochorení. Je to spôsobené rôznymi dôvodmi a predovšetkým zmenou životného štýlu ľudí, ekologickou situáciou a osobitne nárastom úrovne blahobytu, pretože denné menu človeka súčasnej generácie k našim predkom mohlo snívať alebo snívať v snoch. Je pravda, že niektoré "dobroty cholesterolu" môžu byť ochutnané na Veľkú noc a Vianoce.

Napriek nemilosrdnému boju globálnych spoločenstiev v oblasti zdravotnej starostlivosti sa ateroskleróza nevzdáva a samotní občania s ňou pomáhajú, pretože vo väčšine prípadov nerešpektujú odporúčania kardiológov.

Treba poznamenať, že pokiaľ ide o aterosklerózu, nie je žiadny zvláštny dôvod na sedáciu v mladom veku, jednoducho by sa nemala zamieňať s arteriosklerózou (arteriokalcinóza), keď sa vek spojuje s vekom, a vylučujú sa vápenaté soli a v dôsledku toho sa vytvárajú všetky vrstvy arteriálnej steny a plavidlo stráca svoje funkčné schopnosti.

Ateroskleróza nie je výsledkom prirodzeného starnutia všetkých orgánov a systémov, choroba je samostatnou jednotkou, pre ktorú je mužský pohlavný preferencie a mladý vek nie je prekážkou.

Začiatok aterosklerotického procesu

Ateroskleróza si ako miesto svojho štúdia vybrala steny veľkých a stredných arteriálnych ciev. Aterosklerotickým procesom sa rozumie ukladanie a nahromadenie lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou (LDL, VLDL - "škodlivých" cholesterolových frakcií) a tukov, ktoré sú v nich obsiahnuté v jemnom a elastickom endotelu (vnútorný obal nádoby).

Mechanizmus vývoja aterosklerózy je dosť komplikovaný, je založený na porušení metabolizmu lipidov a lipoproteínových komplexov, ktoré menia štrukturálnu štruktúru endotelu arteriálnych ciev, a preto je vhodnejšie prezentovať patogenézu v schematickom tvare:

 • V počiatočnom štádiu, medzi kompletným vonkajším blahobytom, začne intima štrukturálne a bunkové zmeny, ktoré spôsobujú odpoveď spojivového tkaniva - proliferáciu;
 • LDL prechádzajúca cez krvný obeh je zachytená napučanými bunkami intima a usadená na vnútornom obložení arteriálnej cievy;
 • Vytvorí sa ateromatózny plak, na základe ktorého sa stáva LDL. Vývoj aterosklerotického procesu pozdĺž dĺžky cievy sa nazýva nehrdzavejúca ateroskleróza, ktorá je charakteristická iba v počiatočnom štádiu a zvyčajne sa nepovažuje za diagnózu;
 • Pri nahromadení škodlivých zložiek cholesterolu sa plaky začínajú vznášať nad povrchom intimy, presúvať sa do lumen cievy a tým ju zúžiť.

vývoj aterosklerózy: normálna, tvorba plaku, výskyt krvných zrazenín

Toto je už obmedzujúce ateroskleróza, ktorá hrozí, že následne zablokuje plavidlo, pretože lúmen tepny sa časom znižuje, kým sa úplne nezatvorí. Zaujímavé je, že zúženie na 70% môže zostať bez povšimnutia a proces je asymptomatický. Iba oklúzia cievy, ktorá vedie k akútnej ischémii (ako variant vplyvu stenóznej aterosklerózy), sa môže stať "hromom z modrej";

 • V neskorších štádiách môžu vláknité pláty vredy a kalcifikovať, čo ďalej zhoršuje situáciu, pretože sa vytvárajú dobré podmienky na tvorbu krvných zrazenín.
 • Aterosklerotické zmeny sú doslova všetky arteriálne cievy veľkého a stredného kalibru. Charakteristiky formácie a priebehu patologického procesu, jeho komplikácie budú popísané v iných častiach článku. Avšak pred tým, než stojí za to venovať pozornosť takým dôležitým bodom, ako sú príčiny aterosklerózy a jej rizikových faktorov.

  Kto je najskôr vystavený riziku?

  Podmienky, ktoré vytvárajú podmienky pre riziko aterosklerózy, vyvolali potrebu jeho klasifikácie, berúc do úvahy rôzne faktory. To umožnilo niekoľko systematizovať formy aterosklerózy, jej fázy a fázy. Formy aterosklerózy sa zvyčajne uvažujú z hľadiska ich pôvodu, to je hlavná príčina aterosklerózy.

  Hemodynamické varianty aterosklerotického procesu sú spôsobené:

  1. hypertenzia;
  2. Angiospazmy, ktoré sa trvalo objavujú z rôznych dôvodov, napríklad počas hypertenzívnych kríz, dlhotrvajúceho nervového preťaženia alebo v prítomnosti takéhoto zlého zvyku ako fajčenie;
  3. Vasomotorické poruchy spôsobené inou patológiou (vegetatívno-vaskulárna dystónia, migréna krčka maternice, hypoplázia vertebrálnej artérie, cervikálna osteochondróza atď.).

  Metabolické formy aterosklerózy sú vyvolané inými situáciami:

  • Genetické dejiny (dedičná ústavná porucha metabolizmu tukov: cholesterolová diatéza, xanthomatóza);
  • Potravinové poruchy spôsobené nadmernou konzumáciou tučných potravín a sacharidov, čo vedie k obezite, čo spôsobuje zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi a jeho frakcií;
  • Hypodynamická, ktorá často vedie k akumulácii nadbytočnej hmotnosti;
  • Endokrinná patológia (diabetes mellitus, nedostatočnosť štítnej žľazy, nerovnováha pohlavných hormónov);
  • Lézie obličiek a pečene (nefrotický syndróm, mastná hepatóza, žlčové kamene - cholelitiáza, atď.);

  Rizikové faktory a niekedy aj príčiny aterosklerózy, ako je uvedené vyššie, zahŕňajú aj pohlavie: ochorenie často postihuje cievy mužov. Okrem toho prítomnosť iba jedného provokatéra je pomerne zriedkavým prípadom, častejšie sú prítomné "spoločnosťou", čím sa zhoršuje situácia a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku multifokálnej aterosklerózy, ktorá prebieha ako multi-vaskulárna aterosklerotická lézia s jej charakteristickými následkami.

  Formy aterosklerózy, kde sa hemodynamické aj metabolické provokatéry nazývajú zmiešané, predstavujú prevažnú časť pacientov, ktorí poškodzujú štatistiky mozgových príhod, infarktov a nielen ich...

  Klasifikácia biotopov

  Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov. Klinické prejavy IHD môžu naznačovať preferovanú lokalizáciu aterosklerotického procesu, ak nebol preukázaný iný dôvod jeho vzniku (koronárny a nekoronárny pôvod) alebo typické príznaky aterosklerózy dolných končatín. Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

  1. Ateroskleróza srdcových ciev;
  2. Ateroskleróza aorty;
  3. Ateroskleróza mozgových ciev;
  4. Ateroskleróza renálnych artérií;
  5. Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
  6. Ateroskleróza ciev dolných končatín.

  Chronická ateroskleróza je však známa ako systémové ochorenie a často to vedie k tomu, že v jednom organizme sú postihnuté rôzne skupiny ciev, napríklad koronárne a mozgové (až 40% pacientov má už túto kombináciu). Tento typ aterosklerózy sa nazýva multifokálna. Multifokálna ateroskleróza je nebezpečnejšia, vyžaduje komplexnú liečbu, zhoršuje prognózu a ovplyvňuje výskyt pooperačných komplikácií a komplikácie aterosklerózy sú v tomto prípade tiež veľmi nebezpečné (infarkt myokardu, akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie).

  Priebeh patologického procesu

  Manifestácia nejakej patológie v tele, a ešte viac priamych príznakov aterosklerózy dlhú dobu, neprejde, ale patologický proces prebieha, čo dokazujú dlhé a nepretržité klinické štúdie v tejto oblasti. Vďaka nim boli identifikované nasledujúce štádiá aterosklerózy pri tvorbe patologických zmien:

  • Nepredvídateľné v čase, niekedy značné trvanie, latentné (predklinické) obdobie. Medzitým sa ischemické zmeny v cievach v štádiu pohody už môžu určiť rôznymi diagnostickými metódami, čo je lepšie začať návštevou laboratória. Štúdia lipidového profilu (frakcie cholesterolu a triglyceridov) a výpočet aterogénneho koeficientu budú schopné "zachytiť" vývoj aterosklerózy v počiatočnom štádiu;
  • Štádium aterosklerózy s nervovými, vazomotorickými a metabolickými poruchami, ktoré sa už klinicky prejavujú, hoci slabé. Okrem laboratórnych zmien (hypercholesterolémia), u pacientov po cvičení (bicyklová ergometria) sa zaznamenávajú ischemické zmeny v záznamoch elektrokardiogramu;
  • Štádium I klinických prejavov sa nazýva ischemická a vyznačuje sa vazokonstrikciou, čo vedie k podvýžive zodpovedajúcich orgánov a nástupu dystrofických zmien v nich;
  • Stupeň II sa nazýva trombonekrotichesky, sprevádza ju nekróza, veľké alebo malé ohnisko, ktoré sú často sprevádzané vaskulárnou trombózou;
  • Tretí fibrózny alebo sklerotický stav sa vyznačuje tvorbou jaziev v parenchýmu (obličky, pečeň) a ďalších orgánov s vlastnými atrofickými zmenami.

  Okrem toho pri vývoji aterosklerózy existujú tri fázy: aktívna alebo progresívna fáza, stabilizačná fáza a regresná fáza.

  Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

  Poškodenie krčných ciev spôsobuje problémy s hlavou

  Ak hovoríme o ateroskleróze krčných ciev alebo o ateroskleróze karotickej artérie, myslíme aterosklerotické poškodenie ciev, ktoré kŕmia mozog a zabezpečujú jeho normálne fungovanie. Z toho vyplýva, že ak sa vyskytne problém týkajúci sa týchto tepien, budú trpieť všetky štruktúry centrálneho nervového systému (CNS), takže nemá zmysel ich posudzovať individuálne, je lepšie jednoducho prebrať a skombinovať sa do jednej choroby (ktorá sa však robí pred nami) ateroskleróza mozgových ciev.

  1 - cervikálna ateroskleróza, 2 - mozgová artérioskleróza

  Dôvody tohto druhu sú rovnaké ako iné formy, rozvíja sa podľa podobných zákonov, avšak tu prispieva aj krčná osteochondróza. Medzičasom príznaky tohto typu aterosklerózy sú vynikajúce, tu celé bremeno padá na hlavu. Vzhľadom na to, že ateroskleróza mozgových ciev vedie k vzniku chronickej cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti, výsledkom tohto procesu budú nepríjemné dôsledky vo forme mozgovej ischémie, alebo skôr jej jednotlivých oblastí, ktorá sa prejavuje klinicky.

  Prechodná ischémia alebo prechodný ischemický záchvat (TIA) sa zvyčajne vyskytuje ako dôsledok angiospazmu (cerebrálny vazospazmus). Závažná komplikácia TIA je pomerne závažný stav - ischemická mozgová príhoda, ale TIA je komplikáciou aterosklerózy, preto môže byť mozgový infarkt (= mŕtvica) tiež považovaný za komplikáciu aterosklerózy.

  Vývoj cerebrálnej artériosklerózy je typický pre chronický aterosklerotický proces:

  1. V prvej etape pacient zaznamenáva pokles výkonnosti, únavu, chýbajúcu vôľu, stáva sa pre neho ťažké sústrediť pozornosť, pripomenúť udalosti pred týždňom, hoci profesionálna pamäť ešte netrpí. Bolesti hlavy s pravidelným závratom, ťažkosťou a hlukom v hlave, poruchami spánku, podráždenosťou, úzkosťou, zlá náladou sú tiež príznaky mozgovej artériosklerózy;
  2. Pre druhú fázu sú tie isté znaky charakteristické, ale postupujú, stávajú sa výraznými a už skutočne bránia tomu, aby osoba nielen pracovala, ale prispôsobovala sa bežnému životu;
  3. Tretia etapa môže byť charakterizovaná nasledovne: encefalopatia, značné zníženie intelektuálnych schopností, výskyt mozgových porúch (strata motorickej koordinácie) a príznaky parkinsonizmu (stuhnutosť, nedostatok výrazu tváre, trasenie).

  Myokard neobdrží výživu a kyslík

  Ateroskleróza srdcových ciev v latentnom období sa podľa toho chová bez toho, aby sa odhalilo nič dokonca ani pri vyvinutom aterosklerotickom procese, čo sťažuje diagnostiku skoro (pacienti sa sťažujú na nič). Tieto okolnosti vylučujú profylaxiu, ktorá môže zastaviť progresiu ochorenia, takže opatrenia na liečbu začínajú, keď sa už diagnostikuje IHD.

  Ďalej začína charakteristická etapa patologického procesu:

  • Ischemická, teda prvá, sa prejavuje ako syndróm stresu angíny pectoris (IHD) so svojimi charakteristickými príznakmi: bolesťou za hrudnou kosťou spojenou s fyzickou aktivitou alebo psycho-emociálnym stresom, dýchavičnosťou, poruchami rytmu, edémom ako znakom srdcového zlyhania. CHD sa vytvára na pozadí aterosklerózy. Choroba je spôsobená poruchou krvného obehu v cievach srdca, čo vedie k poškodeniu srdcového svalu, pretože myokard prestáva dostávať požadované množstvo živín a kyslíka. IHD môže byť akútne (MI) alebo sa vyskytuje ako chronický proces sprevádzaný periodickými záchvatmi angíny pectoris;
  • Druhý (trombonekrotichesky) stupeň poskytuje infarkt myokardu tiež s vlastnými vlastnosťami, ktoré sú opísané v príslušných materiáloch;
  • Konečná fáza (sklerotická) sa vyskytuje v prípade priaznivého výsledku infarktu myokardu a mení sa na diagnózu: aterosklerotická kardiálna skleróza.

  Aorta a ateroskleróza

  Aterosklerotický proces postihujúci hlavnú arteriálnu cievu, aortu, je veľmi život ohrozujúci, pretože jej vetvy dodávajú celé telo krvou. Ateroskleróza aorty, najmä jej hrudnej oblasti, nie je nezvyčajná, ale dlho žijú pacienti, ktorí niečo podozrievajú, pretože príznaky sú veľmi zriedkavé, ak nie chýbajú. Z času na čas môžu byť bolestivé pocity za hrudnou kosťou (aortalgia), ktoré sa dajú medziokamerickému regiónu. Aterosklerotický proces v aorty môže časom viesť k vážnym následkom - atrofickým zmenám v svalovej vrstve v postihnutej oblasti, čo má za následok ešte vážnejší následok - aortálnu aneuryzmu.

  ateroskleróza aorty s tvorbou aneuryzmy. A - v oblasti aortálneho oblúka, B - na brušnej úrovni

  Auretická aneuryzma sa vyznačuje bolesťou, ktorá závisí od jej polohy:

  1. S aneuryzmou vzostupnej delenia - bolesť za hrudnou kosťou;
  2. Oblúky - bolesti na hrudníku, ktoré sa tiahnu dozadu, krku, ramena;
  3. Keď aneuryzma zostupnej aorty ublíži.

  Okrem toho sú pre aneuryzmy charakteristické aj iné znaky: bolesť hlavy, opuch tváre v dôsledku kompresie hornej dutej žily, zmena hlasového tónu (chrapot), kašeľ (kompresia recidivujúceho nervu a trachey).

  Aneuryzma aorty dáva veľmi vážnu komplikáciu - oddelenie steny a jej pretrhnutie, ktoré končí smrťou pacienta. Včasná diagnóza môže zachrániť život pacienta, ak sa včas uskutoční chirurgická liečba aterosklerózy a jej dôsledkov (aneuryzma), čo však súvisí aj so značnými ťažkosťami. Konzervatívna aneuryzma nie je možná.

  Ateroskleróza brušnej aorty

  Pri ateroskleróze brušnej aorty a jej vetiev alebo pri vzniku aneuryzmy v nej sú prítomné nasledujúce symptómy:

  • Bolesť brucha;
  • Pocit ťažkosti;
  • Porucha trávenia;
  • Možno prítomnosť v pulzujúcom formovaní brušnej dutiny (aneuryzma).

  Celiakálny kmeň, ktorý opúšťa brušný úsek, zabezpečuje pečeň a slezinu krvou cez svoje vetvy, zatiaľ čo horné a dolné mezenterické tepny podávajú črevá. Depozícia ateromatóznych plátov na stenách takýchto veľkých arteriálnych ciev vedie k zúženiu (stenóze) a rozvoju stenóznej aterosklerózy a následne k poruche zásobovania orgánmi s nástupom ischémie krvou.

  Ateroskleróza mezenterických ciev často omylom pacientov, pretože to neumožňuje pochopiť: je to angina pectoris alebo gastrointestinálna patológia? Bolesť, ktorá sa šíri cez hornú časť brucha, pripomína kardialgiu (syndróm brušnej bradavice), ale prítomnosť dyspeptických symptómov, príznaky črevnej dysfunkcie a strata hmotnosti prináša pacientovi nejaký dôvod na premýšľanie o žalúdočných problémoch.

  Pri oklúzii mezenterických ciev s plakmi alebo trombom (mezenterická trombóza), najvyššia mezenterická artéria najčastejšie trpí krvou dodávajúcou významnú časť čreva. Mezotrombóza črevných ciev vedie ku gangréne čreva a vyžaduje si núdzovú chirurgickú intervenciu.

  Ateroskleróza periférnych artérií

  Tento typ aterosklerózy je často založený na arteriálnych cievach, ktoré nesú potravu na dolných končatinách, a preto v literatúre možno častejšie nájsť popis aterosklerózy dolných končatín ako poškodenie artérií rúk (menej trpia). Podobne ako iné typy, patológia pokračuje ako chronická ateroskleróza a prechádza cez 3 fázy:

  1. Manifestácia ischemickej fázy: prerušovaná klaudikácia, bolesť v nohách počas chôdze (pacient sa často zastaví), oslabenie alebo zmiznutie pulzácie periférnych ciev (na zadnej strane chodidla), zníženie teploty kože. Nedostatok pulzácie femorálnych a ileálnych artérií naznačuje vznik chronického ischemického zamerania nazývaného Lericheho syndróm;
  2. Fáza trombonekrotichesky prebieha s vážiacim stavom, pacient prakticky nemôže chodiť bez bolesti, často dochádza k akútnej arteriálnej obštrukcii, ktorá sa môže zmeniť na gangrénu, čo, ako viete, je sklamaním komplikáciou aterosklerózy;
  3. Skleróza a atrofické zmeny tkanív v oblastiach susediacich s oblasťami nekrózy.

  Liečba aterosklerózy dolných končatín vykonáva chirurg, ktorý sa v počiatočných štádiách pokúša zastaviť progresiu pomocou konzervatívnej terapie (masti, gély, cievne prípravky atď.), Ale keď sú postihnuté hlavné cievy, prestane pomáhať a lekár musí vzniesť problém chirurgickej intervencie.

  Ateroskleróza renálnych artérií

  Dôsledkom aterosklerózy renálnych artérií je pretrvávajúca renálna ischémia (ischemická fáza), ktorá vedie k zníženiu prietoku krvi obličkami a stabilnej vysokej arteriálnej hypertenzii. Je známe, že je veľmi ťažké znížiť krvný tlak s podobným problémom a patologické zmeny v obličkách výrazne zhoršujú stav aj prognózu. Vo väčšine prípadov si samotní pacienti všimnú, že obličky sú obviňované z nekorigujúcej hypertenzie a vzorka moču (bielkoviny, hyalínové a červené krvinky, aj keď v malých množstvách) je potvrdená iba podozrením a naznačuje potrebu ďalšieho vyšetrenia a liečby nielen praktického lekára, ale aj nefrologom.

  Trombonerotická fáza aterosklerózy sa vyznačuje renálnou arteriálnou trombózou a nekrotickou nefrózou.

  Symptómy sklerotického štádia aterosklerózy sú: aterosklerotická nefroskleróza, primárna vráskavá obrna a chronické zlyhanie obličiek (CRF).

  Opäť o komplikáciách

  Po dlhú dobu tečúca, ktorá sa už roky neobjavuje a hlavne nie je otravná pre "majiteľa", chronická ateroskleróza môže nakoniec predstavovať akékoľvek "prekvapenie", jej dôsledky a komplikácie majú ďaleko od priaznivej prognózy a často končí smrťou:

  • Ischemická choroba srdca;
  • Infarkt myokardu (v 95% prípadov sa vyskytuje na pozadí stenóznej aterosklerózy koronárnych artérií);
  • Tranzitórno-ischemický záchvat;
  • Akútne narušenie cerebrálnej cirkulácie (mozgový infarkt, hemoragická mŕtvica);
  • Sekundárna mezenterická insuficiencia a mezenterická trombóza;
  • Aneuryzma aorty, ktorá môže byť liečená len chirurgicky;
  • Gangréna čreva alebo končatín, ktorá je dôsledkom akútnej obštrukcie arteriálnej cievy v dôsledku stenóznej aterosklerózy. V dôsledku toho nie je chirurgický zákrok bohužiaľ vždy včasný a úspešný;
  • Chronické zlyhanie obličiek.

  časté komplikácie aterosklerózy

  Pacienti trpiaci aterosklerózou nemôžu byť konzumovaní, akútna a chronická ischémia neprechádza bez stopy, preto je v tomto prípade veľmi dôležitá diagnostika a liečba.

  Rozpoznať patológiu krvných ciev...

  Diagnóza aterosklerózy začína laboratóriom, ktoré môže pociťovať patológiu v počiatočnom štádiu, keď je pacient absolútne presvedčený o jeho bezchybnom zdraví.

  Určenie lipidového spektra - aterogénnych lipoproteínov vrátane hladiny celkového cholesterolu, lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou, triglyceridov a výpočtu aterogénnosti, čo indikuje stupeň aterosklerózy.

  Inštrumentálne metódy majú veľký význam pre stanovenie diagnózy, ktorá sa zvyčajne vykonáva na základe diagnózy predpokladanej lekárom a údajov laboratórnych vyšetrení. Na rozptýlenie pochybností o aterosklerotickom procese sa vykonáva:

  1. Reoencefalografia (REG) na skúmanie ciev hlavy a reovasografiu (RVG) na štúdium krvného toku v periférnych cievach;
  2. Ultrazvuk (ultrazvuk) - cenovo dostupný, bezbolestný, informatívny;
  3. CA (vypočítaná angiografia) ciev, rádiografická invazívna metóda s použitím kontrastu, ktorá umožňuje zistiť aterosklerotický proces, ako aj dôsledky a komplikácie aterosklerózy (stenóza, aneuryzma, trombóza, mŕtvica);
  4. MRA (magnetická rezonančná angiografia) môže byť vykonaná bez kontrastu, informatívny, umožňuje vidieť známky aterosklerózy v počiatočných štádiách. Zvláštny význam pri diagnostike aterosklerózy krku a hlavy.

  ... a liečiť ju

  Liečba aterosklerózy zvyčajne začína terapeut (praktický lekár alebo rodinný lekár), potom pacienti si pre seba berú:

  • Kardiológ, ak proces zahŕňa do väčšej miery srdce, aortu a koronárne cievy;
  • Neurológ, pokiaľ ide o cievy krku a hlavy;
  • Nefrológ s poškodením obličiek;
  • Aterosklerotická lézia periférnych ciev sa zvyčajne zaoberá angiosurgeom.

  Boj proti patologickému procesu začína diétou proti ateroskleróze. Teraz dokonca aj niektoré deti, ktoré navštívia niektoré stránky (a reklama nie je tichá), počuli, akú úlohu zohráva výživa pri tvorbe aterosklerotických plakov, takže pravdepodobne by ste ešte nemali uviesť povolené a zakázané produkty (len v prípade obrázku nižšie).

  potraviny s vysokým obsahom cholesterolu (obrázok: "ABC")

  Diéta pre aterosklerózu nepredstavuje žiadne ťažkosti, stačí si spomenúť na hlavnú vec: živočíšny tuk je hlavným zdrojom cholesterolu a nadváha, fyzická nečinnosť a zlé návyky jej pomáhajú transformovať sa na "nezdravú" zložku, ktorá vedie k vzniku plaku. Potraviny obsahujúce cholesterol by sa mali nahradiť mäsom s nízkym obsahom tuku, rybou, hydinou, diétne pridávať ovocie a zeleninu, pričom nezabúdajte na to, že ste sa držali strava a aby ste nezostali na cestách. To je všetko.

  Liečba liečby aterosklerózy zahŕňa liečenie súvisiacich ochorení: hypertenzia, diabetes, ochorenie pečene, obličky, štítna žľaza, obezita. Prípravky na liečenie aterosklerózy môžu predstavovať rôzne farmakologické skupiny:

  1. vitamíny;
  2. Protidoštičkové činidlá;
  3. Angioprotectors;
  4. Antispazmodiká a vazodilatanciá;
  5. Prostriedky, zlepšujúce výživu, krvný obeh a mikrocirkuláciu;
  6. ataraktík;
  7. Lieky na normalizáciu lipidov - statíny.

  Autorka zámerne neuvádza názvy, pretože prostriedky namierené proti ateroskleróze sú vybrané pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy lokalizáciu procesu, stupeň, vek, komorbiditu a individuálne charakteristiky organizmu. Liečba statínom stojí za niečo! Preto by mal pacient najskôr počúvať názor ošetrujúceho lekára a striktne dodržiavať jeho odporúčania.

  Ľudské prostriedky a prevencia

  Prevencia aterosklerózy nie je tiež ťažká: dodržiavajte vyššie uvedenú výživu, bojujte nad nadváhou a fyzickou nečinnosťou, povedzte firmu "Nie!" Zlé návyky, najmä fajčenie, kontrola krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Samostatný materiál je venovaný preventívnym opatreniam, ako aj spôsob liečby aterosklerózy s ľudskými prostriedkami. Pacienti však neprestávajú spýtať sa na uskutočniteľnosť takýchto opatrení. Liečba je prijateľná, ale pacienti si musia dobre uvedomiť, že to môže byť len pomocné, ale nie hlavné. Alebo sa používa ako preventívne opatrenie, keď je ateroskleróza v plienkach.

  V poslednej dobe sa kláštorný čaj stal široko inzerovaným na internete. Po preskúmaní zloženia takejto zbierky pre srdce môžeme predpokladať, že je vhodná na prevenciu, namiesto kávy a bežného čierneho čaju bude užitočná, je však nepravdepodobné, že by bolo schopné prevziať úlohu rozpustenia aterosklerotických plakov.

  Na liečbu aterosklerózy ľudových liekov z dlhých časov používali infúzie na báze cesnaku. Cesnaková tinktúra môže okrem hlavného produktu (cesnaku) obsahovať med a citrón. Nie je to zlé dokázané cibule, kombucha, pestované v nádobe v kuchyni, maliny a čučoriedky. Hovorí sa, že to znamená čisté cievy z cholesterolu.

  Ako domáci liek na aterosklerózu sa používa:

  V priebehu kurzu sú listy, korene, ovocie (ako je uvedené v receptúre). Pacienti tvrdia, že existujú aj lahodné lieky, ktoré môžu nahradiť jedno jedlo denne. Napríklad šalát sušeného ovocia (sušené marhule, hrozienka, figy) - 200 gramov a 20 orechových jadier.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

  Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

  Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

  Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

  Zvýšené zrážanie krvi: príznaky, príčiny a liečba

  Ľudská krv je najdôležitejšou tekutinou v celom tele. Z krvného tlaku závisí od stavu osoby. Štruktúra kvapaliny nie menej ovplyvňuje vnútorné procesy orgánov.

  Čistenie a posilňovanie plavidiel ľudovými metódami

  Je známe, že krvné cievy sa v priebehu rokov začínajú ucpávať a strácať svoju elasticitu. To zasa zvyšuje riziko nebezpečných kardiovaskulárnych ochorení, ako je infarkt myokardu alebo mŕtvica.

  Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

  Cysta choroidného plexu u novorodenca je najčastejšie diagnostikovaná počas prvého roka života. Možnosť jeho detekcie je tiež udržiavaná počas tehotenstva. Na tento účel sa ultrazvuk uskutočňuje v období od 24 do 30 týždňov.