Vnútorná karotidová artéria (ICA) sa týka významných ciev, ktoré poskytujú výživu mozgu. Tieto cievy majú určitú kľukatosť, ktorá v normálnom rozsahu neovplyvňuje prietok krvi. Avšak ťažké ohyby a patologická kruhovitosť vnútornej krčnej tepny môže viesť k vážnym poruchám pri príprave krvi do intrakraniálnej štruktúry.

Štruktúra karotickej artérie

Táto tepna je parná miestnosť, spoločná tepna je rozdelená na dve - vľavo a vpravo. Ľavá krčnej tepny začína od aortálneho oblúka a pravá v brachiálnom kufri. Ďalej sú rozdelené do vonkajšej karotidovej tepny a vnútorné. Toto miesto sa nazýva bifurkácia. Okamžite po rozvetvení sa vyskytuje určitá expanzia vo vnútornej krčnej tepne nazývanej karotický sínus, ktorý je dôležitou reflexnou oblasťou s početnými nervovými bunkami. Tieto bunky sa podieľajú na udržiavaní krvného tlaku, regulácii činnosti srdca, zložení krvi a prítomnosti kyslíka.

Vývoj patologickej kŕčovitej artérie

Dôležitým faktorom v rozvoji pretrhnutia ICA sú dedičnosť a kongenitálne zmeny spojené s prevládaním elastických vlákien nad kolagénom v tkanive krvných ciev. To prispieva k opotrebovaniu stien veľkých nádob, ich ztenčovaniu a deformácii.

Vývoj patológie môže byť dôsledkom nadmerného namáhania artérií, ktoré sa vyskytujú pri hypertenzii a ateroskleróze, keď aterosklerotické plaky uložené na stenách krvných ciev znižujú lumen cievy a spôsobujú zhoršený prietok krvi. Je pravdepodobné, že iné príčiny tejto patológie sú možné, ale zatiaľ nie je úplne jasné.

Medzitým, ako ukazujú preventívne vyšetrenia, manifestácia kŕčovitosti krčnej tepny pokrýva až 25% populácie.

Druhy pretrhnutia plavidiel

Najbežnejšie typy patologickej kľukotvorby ciev sú:

 • Oblúk v tvare písmena S je hladký ohyb, ktorý sa môže vyskytnúť na jednom alebo viacerých miestach. Takéto ohyby nemajú významný vplyv na zdravie človeka a prejavujú sa len počas preventívnych vyšetrení. Môžu však pokročiť, čo vedie už k nadmerným výskytom a v dôsledku toho k vážnemu zhoršeniu prietoku krvi.
 • Kink - kink nádoby v ostrom uhle. V niektorých prípadoch môže byť táto patológia vrodená a od detstva sprevádza osobu s obehovými poruchami mozgu. Môže sa vyvinúť aj z kriviek tvaru S, ktoré sa zhoršujú hypertenziou a aterosklerózou. Súčasný prejav Kinka sa stáva porušením cerebrálneho obehu a jeho charakteristických symptómov.
 • Navinuté - slučkové krimpované tepny. Hoci tento typ arteriálnej patológie netvorí ostrý ohyb, ovplyvňuje tok krvi a výrazne ju spomaľuje. Intenzita prejavov symptómov závisí od množstva krvného tlaku, polohy pacienta a ďalších faktorov.

symptomatológie

Patologická kŕčovitosť vnútorných krčných tepien je najčastejšie asymptomatická, ale keď pacient postupuje k patologickej kŕčovitej činnosti, fenomény spôsobené poruchou cerebrálneho obehu, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi symptómami, ho začínajú obťažovať:

 • časté závraty;
 • bolesti hlavy s rôznou lokalizáciou;
 • nekoordinovanosť;
 • hučanie v ušiach;
 • periodické poškodenie reči;
 • krátkodobá strata vedomia;
 • porucha pamäti;
 • zníženie zárobkovej schopnosti.

diagnostika

Diagnóza patologickej kľukatosti karotickej artérie sa nemôže uskutočniť len na základe symptomatických indikátorov, pretože tieto prejavy sú charakteristické aj pre iné typy cievnych ochorení. Preto je povinným doplnením výsledky štúdií uskutočnených na klinike.

Patria medzi ne:

 1. echo skenovanie s Dopplerovým ultrazvukom a spektrálna analýza prijatého signálu;
 2. spirálová počítačová tomografia;
 3. rádiopatie angiografia.

Tieto diagnostické nástroje umožňujú vyhodnotiť hemodynamické parametre prietoku krvi v oblasti krútiaceho momentu, detegovať prítomnosť dysplázie vnútornej karotidovej tepny vzdialenej od korytnačnosti, aby sa určila povaha deformácie cievy. Významné patologické zmeny stanovené na základe komplexných diagnostických nástrojov slúžia ako indikácia na liečbu pomocou chirurgickej korekcie.

liečba

Liečba patologickej kŕčovitosti krčnej tepny je možná len chirurgicky. Takéto operácie sa vykonávajú v špeciálnych centrách cievnej chirurgie. Oblasť cievy, ktorá je vystavená stenóze alebo postihnutá aterosklerózou, je skrátená, čo umožňuje obnoviť priechodnosť tepny. V prípade rozsiahlych lézií karotickej artérie sa uchovávajú protetiky oblasti ciev.

Ak kŕčovitosť karotickej artérie sprevádza stenóza, balónikové katétre a kovové stenty zostanú vo vnútri cievy, aby sa zabránilo opätovnému zúženiu. Obdobie návratnosti po operácii netrvá dlhšie ako 7 dní. Po liečbe úplne zmiznú príznaky kŕčenia mozgu kyslíkom.

prevencia

Na prevenciu ochorenia karotickej artérie sa môžu použiť nasledujúce opatrenia:

 • udržiavanie hladiny cholesterolu v krvi na požadovanej úrovni, odstránenie tukových, slaných a údených produktov z potravy a obohatenie o čerstvú zeleninu a ovocie;
 • liečba arteriálnej hypertenzie;
 • úplné zastavenie fajčenia súvisiace s najnebezpečnejšími faktormi ovplyvňujúcimi vývoj patologických zmien v stenách krvných ciev;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • cvičenie so strednou úrovňou zaťaženia;
 • vylúčenie ťažkej fyzickej námahy, náhle pohyby hlavy a športu na profesionálnej úrovni.

Okrem toho je dôležité v prípade príznakov porúch cerebrálnej cirkulácie, konzultovať s lekárom a podrobiť sa výskumu, ktorý im bol pridelený.

Dodržiavanie všetkých týchto opatrení je dôležité pre ľudí, ktorí už prešli operáciou.

Čo je karotidová ateroskleróza a ako ju liečiť

Závažným chronickým vaskulárnym ochorením je ateroskleróza karotických artérií. Je to hlavná príčina vedúca k vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody. Choroba sa postupne rozvíja spolu s inými poruchami obehu. Dnes sa lekári zhodujú, že hlavným dôvodom jeho vývoja je životný štýl a stravovacie návyky. Prístup k liečbe tejto choroby by mal byť komplexný.

Predpoklady pre vznik choroby

Ateroskleróza je blokáda krvných ciev s krvnými zrazeninami pozostávajúcimi z cholesterolu, iných lipidov a spojivového tkaniva. Choroba je vždy sprevádzaná dysfunkciou ciev, nedostatočným tónom. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že k poškodeniu karotickej artérie dochádza vtedy, ak je ochorenie už vážne zanedbané.

Plavidlá sa vetvia a ohýbajú nespočetné množstvo času. Aby bolo zabezpečené, že prietok krvi vyžaduje, aby ich steny boli čisté a hladké. Pri takých metabolických poruchách, ako je diabetes alebo obezita, je prietok krvi ťažký aj u zdravých ciev. Fajčenie a časté užívanie alkoholu dehydruje telo, čo zhoršuje kvalitu krvného obehu.

Tradične ohrozujú ľudia, ktorí trpia nasledujúcimi patologickými stavmi:

 • hypertenzia;
 • vaskulárna aneuryzma akéhokoľvek typu;
 • venózna nedostatočnosť;
 • fajčenie a alkoholizmus;
 • cukrovka a nadváha;
 • vysoký cholesterol.

Ateroskleróza karotických artérií je ochorenie, ktoré sa vyvíja v priebehu rokov a nemá žiadne výrazné príznaky. V starobe, keď je najčastejšia diagnóza, už získala chronickú formu. Takýto stav ako skorá ateroskleróza je extrémne zriedkavý. Vyskytuje sa na pozadí genetickej predispozície alebo autoimunitných reakcií. Z tohto dôvodu je choroba zle liečiteľná.

Plaky môžu byť stabilné a nestabilné. Druhá je bežnejšia a je sprevádzaná tvorbou trhlín v stenách krvných ciev. Mikrotraumy sa vyskytujú na pozadí komorbidít a silného stresu. V oblasti postihnutých oblastí sa vytvárajú krvné zrazeniny, väzivo sa proliferuje. Svetlo ciev sa zužuje ešte viac, existuje riziko oddelenia krvných zrazenín a ich vniknutia do malých ciev mozgu. V dôsledku toho je pacient diagnostikovaný s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou.

Symptómy aterosklerózy

Pri procese ukladania cholesterolu v lúm plazmy sa vytvárajú plaky. Cievna stena je veľmi elastická, takže vyčnieva smerom von, aby kompenzovala zúženie lúmenu. Keďže ateroskleróza často postihuje vnútorné tepny, tieto príznaky zvyčajne nie sú viditeľné.

Hlavným prejavom poškodenia karotickej artérie sú ischemické ataky. Ukazujú brnenie, svrbenie alebo znecitlivenie končatín vľavo alebo napravo. Desenzibilizácia kože na tvári, krku, ramenách a hrudníku je ďalším zjavným príznakom. Tieto stavy trvajú niekoľko minút až dní, potom prejdú bez stopy. Môžu byť takmer neviditeľné a môžu byť sprevádzané bolesťami hlavy, slabosťou a nevoľnosťou. Tieto príznaky sú predchodcami mŕtvice a potreba vyhľadávať lekársku pomoc by mala byť okamžitá.

Ateroskleróza karotických artérií, ktorých príznaky sa objavujú zvonka, sa považuje za chronickú. Ovplyvňuje nielen tepny dodávajúce mozog, ale aj iné cievy. V závislosti od lokalizácie aterosklerózy sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • prechodný ischemický záchvat - s léziami karotickej artérie;
 • silné bolesti hlavy, triaška, slabosť končatín - v prípade aterosklerózy periférnych artérií;
 • akákoľvek forma ischémie je prvým znakom vývoja aterosklerózy všetkých typov;
 • bolesť hlavy, rozmazané videnie, bolesť oka - s aterosklerózou chrbtových ciev.

Očkovanie vertebrálnej artérie

Cievne choroby nie sú lokálne, ovplyvňujú celé telo. Ateroskleróza vertebrálnych artérií sa vyskytuje u všetkých, ktorí trpia léziami karotických tepien. Vyjadruje sa špecificky a prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti hlavy ako migrény;
 • epizodická zraková a sluchová porucha;
 • bolesť v oku;
 • nekoordinovanosť, tremor;
 • arytmia, stenokardia.

Porážka vnútorných krčných tepien je charakterizovaná častou a dlhotrvajúcou bolesťou. Nemusia byť silní, ale kvôli svojej chronickej povahe vyčerpávajú pacienta. Keďže bolesti hlavy sú zriedkavo spojené s blokovaním krvných ciev, snažia sa ich oslabiť pomocou analgetík. Samozrejme, táto metóda nepomôže a reliéf prichádza tak, ako keby sám. V skutočnosti bolesť prechádza až vtedy, keď sa obnoví prietok krvi.

Ateroskleróza je systémová choroba. Z tohto dôvodu sú súčasne diagnostikované lézie na vertebrálnych a vnútorných tepnách. V niektorých prípadoch je ťažké rozlíšiť aterosklerózu tepien a ich kompresiu. Zvratné posuny, kompresné zlomeniny a pokročilé formy osteochondrózy sú sprevádzané podobnými príznakmi.

diagnostika

Diagnóza aterosklerózy sa robí pomocou špecifických metód. V niektorých prípadoch je tvorba plakov sprevádzaná ich kalcináciou. Tieto patológie sú najľahšie diagnostikované a považované za najnebezpečnejšie. Lieky veľkých ciev môžu byť detegované pomocou ultrazvuku.

Dosky sa vytvárajú na určitých miestach - v rozvetvení a oblastiach ohybov. Skúsený lekár, ktorý vedel, kde hľadať patológiu, rýchlo nájde deformovanú nádobu. Arteria, v ktorej je obsiahnutá aterosklerotická plaketa, má charakteristické vonkajšie vlastnosti. Štruktúra steny takejto nádoby je viac drobivá, ich kontraktilita je narušená. Štúdia pomocou ultrazvuku ukáže rozmazané obrysy, pomocou ktorých lekár určí prítomnosť plaku. Typ plaku a jeho veľkosť, rovnako ako priemer lúmen cievy, nemožno zvážiť.

MRI umožňuje podrobne preskúmať štruktúru cievy a tvar plátov. Zhoršený prietok krvi je na obrázkoch zreteľne viditeľný, takže ich umiestnenie je presne určené. MRI je najbezpečnejšia zo všetkých vysoko presných diagnostických metód.

Skúška používajúca rádioaktívnu látku sa v súčasnosti vykonáva menej a menej. Je nazývaná angiografia a je schopná presne určiť veľkosť a umiestnenie plaku. Podstata látky - marker môže vyvolať oddelenie krvnej zrazeniny, ktorá je v ťažkých prípadoch smrteľná. Diagnóza pomocou röntgenových lúčov nie je žiadúca, má negatívny vplyv na zdravie. Táto metóda sa dnes používa veľmi zriedkavo.

Aterosklerózu možno diagnostikovať podľa výsledkov testov a anamnézy. Presné metódy sa používajú iba vtedy, keď sa choroba začne a hrozí riziko úplného zablokovania cievy. Umiestnenie dosky sa zistí, že ho monitoruje a v prípade rozhodnutia o operácii.

Metódy liečby

V závislosti od závažnosti ochorenia sa používa lekárske alebo chirurgické ošetrenie. Na opravu práce ciev a na zlepšenie zloženia krvi sa používajú lieky nasledujúcich skupín.

 1. Prípravky na zníženie hladiny cholesterolu. Niektoré môžu viazať mastné kyseliny v čreve a zasahovať do ich absorpcie. Ďalšia skupina liekov pôsobí priamo na zloženie krvi. Napríklad kyselina nikotínová reguluje pomer "zlého" a "dobrého" cholesterolu v prospech druhého.
 2. Prípravky, ktoré zlepšujú prívod krvi do tkanív. Táto skupina zahŕňa regeneračné stimulanty a vitamíny. Obnovujú metabolizmus v stenách ciev, zlepšujú ich tón a schopnosť sa zotavovať.
 3. Antikoagulanciá - lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Liečba antikoagulanciami sa má podávať len pod dohľadom lekára. Dokonca banálny aspirín v prípade pokročilej aterosklerózy môže viesť k vážnym následkom. Medzi ne patrí ťažké vnútorné krvácanie alebo oddelenie krvných zrazenín. V prípade riadeného podávania môžu tieto lieky zabrániť trombóze. Keď sa cievy zužujú, zásobovanie orgánmi krvou je zložité a antikoagulanci riešia tento problém.
 4. Prípravky na obnovenie elasticity krvných ciev - skupiny vitamínov na báze kyseliny askorbovej. Sú určené na zlepšenie dynamiky a priepustnosti krvných ciev.
 5. Vitamíny skupiny B - obnoviť inerváciu krvných ciev, zlepšiť ich tón. Tkanivá aterosklerózy trpia nedostatkom kyslíka a živín. Tiamín a ďalšie vitamíny B urychlujú metabolické procesy a eliminujú tento nedostatok.
 6. Antagonisty kalcia - lieky, ktoré zabraňujú akumulácii tohto minerálu v stenách krvných ciev. Veľké množstvo uhličitanov je tuhé a nie elastické, vyvoláva mikrotrhlinky.

Na liečbu aterosklerózy len s tabletkami nie je účinná, prístup by mal byť komplexný. Okrem liekov je pacientovi predpísaná špeciálna veľmi prísna strava. Aplikujte metódy fyzioterapie a reflexológie, ako aj fyzikálnu terapiu. Strata hmotnosti je tiež predpokladom úspešnej kontroly choroby.

Prevencia ochorení

Jedlo a životný štýl uznávajú všetci lekári, bez výnimky, hlavnou príčinou aterosklerózy. Toto ochorenie sa vyvíja u tých ľudí, ktorí sú charakterizovaní stagnáciou: edém, osteochondróza. Pacienti s diagnostikovanou aterosklerózou v 95% prípadov majú nadváhu a stupeň obezity II-III. Zmena stravy a kvality potravín - prvý a hlavný spôsob prevencie.

Diéta nie je jediným spôsobom, ako bojovať za svoje zdravie. Pravidelná telesná výchova nielenže zabraňuje ochoreniu, ale tiež výrazne urýchľuje zotavenie. Zamestnania nemusia byť intenzívne, pravidelnosť je dôležitejšia. Pri výcviku svalov sa ich tón zvyšuje. Každý sval začína pracovať ako malé srdce a pomáha pumpovať krv cez telo. Prekonáva sa preťaženie, znižuje sa hmotnosť, zlepšuje sa dodávanie krvi do mozgu a ďalších orgánov.

Ak chcete začať hrať šport, mali by byť pod dohľadom fyzioterapeuta. Ľudia s nadváhou bez výcviku môžu poškodiť kĺby. Program fyzikálnej terapie by mal pozostávať z dvoch typov zaťaženia - aeróbneho a funkčného. Intenzita prvej potreby sa postupne zvyšuje s rastúcou vytrvalosťou a úbytkom hmotnosti.

Ateroskleróza je liečiteľná, ale najväčšou ťažkosťou je zmena režimu. Zmeny návykov sú ťažké, ale je to jediný spôsob, ako znovu získať zdravie.

Ateroskleróza intrakraniálnych artérií mozgu: liečba a prevencia

Ateroskleróza intrakraniálnych artérií mozgu je najčastejšou príčinou mŕtvice. Je pozoruhodné, že riziko ochorenia závisí od farby kože, Európania sú menej náchylní k patológii ako zástupcovia ázijských a Negroid závod.

Príčinou porušenia je prítomnosť aterosklerotických plakov v ústach malého perforujúceho tepna, arterio-arteriálna embólia, hyperfunkcia mozgového tkaniva. Miera recidívy je spôsobená stratou schopnosti udržať normálny prietok krvi.

Patológia spôsobuje akútne poškodenie krvného obehu v mozgu, podobné aterosklerotickým zmenám v koronárnych artériách. Hrozba je spojená so zápalom vo výskyte, progresii a poškodení aterosklerotického plaku.

Po závažnosti je ochorenie na druhom mieste po ateroskleróze koronárnych artérií srdca. Symptómy ochorenia sú:

 1. oslabenie pamäti;
 2. zníženie duševného výkonu;
 3. zvýšená únava.

Pacienti stratia emocionálnu stabilitu, zvyšuje sa intrakraniálny tlak, bolestivé bolesti hlavy začínajú, najmä pri prechode z horizontálnej na vertikálnu polohu. Pacienti majú silné duševné poruchy, nepohodlie v krčnej chrbtici.

Spôsoby diagnostiky patológie

Diagnóza aterosklerózy intrakraniálnych artérií vyžaduje ultrazvuk, zobrazovanie magnetickou rezonanciou, počítačovú tomografiu, digitálnu subtrakčnú angiografiu. Zlatým štandardom diagnostiky je druhá metóda, ale je invazívna a vyžaduje zavedenie kontrastného činidla. Poskytuje tiež riziko pretrvávajúceho neurologického deficitu.

Pokiaľ ide o presnosť metód, ktoré nevyžadujú používanie lekárskych nástrojov a zariadení, informácie neexistujú. Pretože vizualizácia lúmenu závisí od prietoku krvi, závažnosť vaskulárnych lézií môže byť skreslená.

Na vylúčenie poškodenia intrakraniálnych artérií sa vykonáva transcraniálna dopplerografia a MRI, ale nie sú dostatočne spoľahlivé na detekciu prítomnosti stenózy alebo na stanovenie jej závažnosti. Dopplerovská sonografia poskytuje predstavu o stave cievnych ciev, pomáha určovať cerebrovaskulárnu reaktivitu.

Tradičný prístup k diagnostike je zameraný výlučne na určenie závažnosti zúžení tepien.

Preto existuje niekoľko nedostatkov, predovšetkým je to nemožné identifikovať:

 • histologickú štruktúru plaku;
 • stupeň nestability plaku;
 • iné príčiny stenózy.

V tomto okamihu sa stalo obzvlášť dôležité zobrazovanie magnetickou rezonanciou a intravaskulárny ultrazvuk. Techniky pomáhajú podrobnejšie študovať chorobu. Toto je obzvlášť dôležité v raných štádiách ochorenia, keď vaskulárny lúmen trpel len mierne.

MRI pomáha vizualizovať krvnú zrazeninu, vidieť jej lokalizáciu, stanoviť zloženie, prítomnosť krvácania, stupeň aktivity novotvaru. Intravaskulárne vyšetrenie tiež odhaľuje krvácanie v plaku, jeho zloženie, dĺžku. Metódy poskytujú príležitosť ovplyvniť riziká a taktiku liečby aterosklerózy intrakraniálnych artérií.

Progresívne výskumné metódy sú obzvlášť dôležité pri mozgovej príhode a pri nesténovom poškodení artérií, ak stav klasických plakov nie je možné odhaliť v dôsledku klasických diagnostických metód.

Klinické symptómy

Pre diagnostiku lokálnych ochorení je veľmi dôležitá. Ak má osoba aterosklerózu tepien zásobujúcich medulu, rozvíja dýchanie Cheyne-Stokes. Pri dlhodobom poškodení dýchacieho centra sa pozoruje cyanóza, epileptiformné zášklby svalov tváre. Je tiež možné strata reči, slepota, hluchota, paralýza končatín.

Krátkodobý výskyt príznakov je spôsobený kŕčmi mozgových tepien, s ich konštantnou povahou, lúmen je uzavretý, v ďalšom štádiu ochorenia zmäkčujú látky tepien.

Keď oklúzia tepien označila smrť mozgového tkaniva. Pri pretrhnutí stien tepien sa diagnostikuje krvácanie do tkaniva. Trombóza spôsobuje dysfunkciu mozgu, rýchle krvácanie. Poškodenie životne dôležitých centier spôsobuje smrť. Pacienti majú sledovať neurológ a psychiatri.

Nebezpečné príznaky aterosklerózy intrakraniálnych artérií sú:

Stenóza strednej cerebrálnej artérie spôsobuje lacunárne infarkty, ischémiu v oblasti priľahlého zásobovania krvou. Stenóza hornej karotidovej artérie sa prejavuje silnými ohniskami a šedá hmota sa tiež podieľa na patologickom procese. V tomto prípade sa neurologické zlyhanie stáva výraznejšie ako u stenózy mozgovej artérie.

Okrem senzorických a motorických porúch je diabetik možný v prípadoch poškodenia kavitárneho jadra, šedej hmoty alebo talamu u diabetika. Vyvíjajú sa bez srdcových infarktov v dôsledku poklesu cerebrálnej perfúzie, pričom nie je vylúčený ani asymptomatický priebeh ochorenia, v takom prípade sa patológia cíti až po nástupe mnohých faktorov.

Ateroskleróza intrakraniálnych artérií je schopná:

 • pokroku;
 • stabilizovať;
 • regresiu.

Predpokladá sa, že pri absencii príznakov je výsledok ochorenia celkom priaznivý. Keď plaky strednej cerebrálnej artérie predpovedajú pozitívny trend. Neoplazmy sú kalcifikované, charakterizované zvýšenou pravdepodobnosťou embólie. Počas štúdie lekári identifikujú rozdiely medzi priebehom stenózy a lokalizáciou.

Po zavedení mechanizmu prvej mŕtvice doktor dokáže predpovedať mechanizmus opakovaných prípadov ochorenia.

Zvyčajne sú aterosklerotické lézie diagnostikované v strednej cerebrálnej tepne a vnútornej karotidovej artérii.

Liečba a prevencia

Liečba aterosklerózy intrakraniálnych artérií zahŕňa prevenciu recidívy akútnych porúch obehu.

Na tieto účely sa uvádza pravidelné monitorovanie hladín krvného tlaku, normalizácia indexov tukových látok. Vykonávajte agresívnu korekciu iných rizikových faktorov: strata hmotnosti, zvýšenú fyzickú aktivitu, odmietanie zlých návykov, udržiavanie normálnej glukózy v krvi. Okrem toho sa bude vyžadovať antitrombotická liečba.

Uprednostňuje sa monoterapia s antiagregačnými látkami, dvojnásobná antiagregačná terapia je indikovaná na prevenciu recidívy mozgovej príhody v počiatočných štádiách. Príjem liekov je kombinovaný s intenzívnou korekciou predisponujúcich faktorov.

Po dlhú dobu sa uskutočnili pokusy o chirurgickú liečbu aterosklerotickej stenózy intrakraniálnych artérií, dôsledkov ochorenia. Najskoršou, študovanou technikou bolo uloženie extra-intrakraniálnej anastomózy. V súčasnosti však metóda nie je rozšírená.

Častejšie sa používajú modernejšie metódy liečby:

 1. endovaskulárna intervencia pomocou balónovej angioplastiky so stentovaním;
 2. balónová angioplastika.

Chirurgická intervencia vždy prináša pozitívny výsledok, je vhodné inštalovať stent. V niektorých prípadoch sa uprednostňuje farmakoterapia.

Pri asymptomatickej ateroskleróze sa má primárna prevencia cerebrálnej ischémie vykonať s prihliadnutím na rizikové faktory. Pretože existuje možnosť progresie aterosklerotických lézií, je potrebné monitorovať stav artérií najmenej raz za dva roky.

Stenóza intrakraniálnych artérií sa vyskytuje na pozadí dysregulácie prietoku mozgu, tvorby zón s nízkou perfúziou. Takýmto pacientom je potrebné predpísať lieky s účinkami:

 • neurotrofní;
 • anti-hypoxia;
 • metabolické.

Tieto vlastnosti majú liek Actovegin, má priaznivý bezpečnostný profil.

Štúdie preukázali dobrú účinnosť lieku Actovegin počas liečby starších pacientov s miernou a stredne ťažkou demenciou vrátane vaskulárnej etiológie. Liečba je sprevádzaná výrazným zlepšením behaviorálnych charakteristík, výsledkami neuropsychologického výskumu.

Actovegin má pozitívny vplyv na pozornosť, pamäť, zlepšuje psycho-emocionálny stav diabetikov, zabraňuje vzniku komplikácií aterosklerózy. Je možné znížiť závažnosť astenických, depresívnych symptómov, zlepšiť spánok, celkový blahobyt.

Endotrioprotektívny účinok a pozitívny účinok na mikrocirkuláciu boli tiež opakovane preukázané. Zahrnutie lieku do liečebného režimu pacientov s intrakraniálnou aterosklerózou spolu s preventívnymi opatreniami pomáha eliminovať nedostatok krvného obehu v mozgu a zlepšiť stav pacienta.

Ako je zrejmé, ateroskleróza intrakraniálnych artérií je vážnym faktorom vo vývoji akútnych porúch cirkulácie, poskytuje špeciálny prístup v diagnostike a terapii. Vďaka pokroku v štúdiu choroby a jej výskumným metódam možno počítať s pozitívnou dynamikou patologického procesu.

Spôsoby liečenia aterosklerózy sú diskutované v tomto videu.

Ateroskleróza intrakraniálnych artérií mozgu

Cholesterol v cievach mozgu: príznaky a liečba plakov

Cerebrálna arterioskleróza je patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku tvorby plakov cholesterolu v krvných cievach, čo vedie k zvýšenému riziku hemoragickej / ischemickej mozgovej príhody.

Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že diabetik v počiatočnom štádiu vývoja nemá pocit znepokojujúcich symptómov a znakov. Na pozadí zníženého lumenu tepien sa môže vyskytnúť tinitus, bolesť hlavy a závrat. Často sú takéto príznaky pripísané únavám alebo iným príčinám.

Cholesterolové plaky v cievach mozgu sa tvoria v troch štádiách. Prvý stupeň sa vyznačuje tvorbou lipidových pásikov, škvŕn. V druhej fáze je diagnostikovaná liposkleróza. V oblasti aterosklerotických novotvarov priamo tvorí spojivové tkanivo a plak. Jeho povrch je nerovný, fibrin a krvné doštičky sa usadia.

V tretej etape sa pozoruje intenzívne ukladanie vápenatých solí, pričom tvorba cholesterolu nadobúda hustšiu štruktúru. Postupne sa zvyšuje veľkosť, čo vedie k úplnému zablokovaniu cievy.

Príčiny a rizikové faktory pre tvorbu plakov

Priamou príčinou tvorby cholesterolu v hlave je vysoká koncentrácia lipoproteínu s nízkou hustotou (škodlivý cholesterol) v tele. Depozícia nádorov začína malými škvrnami. V priebehu času sa zväčšujú. Počas rozkladu majú tendenciu cirkulovať cez žily, tepny, kapiláry, v dôsledku ktorých sa pozoruje obštrukcia.

Tvorba nahromadenia lipidov je spôsobená rôznymi faktormi. Medzi ne patria nesprávne fungovanie stien kanála, porušenie autoimunitnej povahy, intoxikácia, napríklad v dôsledku aktivity parazitov alebo najjednoduchších mikroorganizmov.

Ďalším dôvodom - to je metabolická patológia - diabetes, metabolický syndróm. Často dôvod na akumuláciu cholesterolu je založený na zhoršenom krvnom obehu v tele, poruche endokrinného systému, genetickom faktore.

Pravdepodobnosť ochorenia sa zvyšuje s nasledujúcimi provokačnými faktormi:

 • Nesprávny životný štýl (konzumácia veľkého množstva silných nápojov, fajčenie, užívanie drog);
 • Obezita 3 a 4 stupne;
 • Dekompenzovaný diabetes;
 • Náchylnosť k prejedaniu, konzumácii škodlivých produktov;
 • menopauza;
 • Sklon k tvorbe krvných zrazenín;
 • Nízka telesná aktivita.

Nedostatok včasnej liečby vždy vedie k komplikáciám. Ide o Alzheimerovu chorobu, ischemickú alebo hemoragickú mozgovú príhodu, srdcový záchvat, angínu pectoris, arytmiu alebo náhlu smrť.

Klinické prejavy aterosklerózy mozgu

Symptómy aterosklerotických zmien v mozgu sú rôzne. Nie všetky príznaky a príznaky sa objavia okamžite. Klinika má tendenciu postupne narastať - v priebehu progresie ochorenia sa stále viac a viac nových symptómov spojí s tým, ako počet aterosklerotických plakov rastie a cerebrálny obeh sa zhoršuje.

V štádiu počiatočných príznakov pacient pocítil všeobecnú nevoľnosť počas obdobia. Spravidla sa to prejavuje po nadmernom fyzickom výkone alebo po tom, čo ste v miestnosti, ktorá nie je vetraná. Známky: závrat, vonkajší hluk v ušiach, bolesť hlavy, mierna porucha koncentrácie.

V štádiu progresie ochorenia dochádza k nárastu symptómov. Diabetik skúsenosti tremor úseky, depresie, porušenie koordinácie pohybov je zistený, reč zhoršuje. V priebehu času, ak sa terapia nespustí, pacient má nedostatok pamäti, duševné schopnosti sú značne narušené, ťažkosti vznikajú pri starostlivosti o seba - je potrebná externá pomoc.

Hlavné príznaky aterosklerózy mozgu:

 1. Bolesť hlavy s rôznou dĺžkou trvania a intenzitou.
 2. Poruchy spánku - pacient má ťažké zaspávanie, často sa prebúdza v noci, nočné mory a ospalosť sa objavujú počas dňa.
 3. Zhoršenie znakových znakov - agresivita, podozrievavosť, podráždenosť, nálada atď.
 4. Chronická únava, výrazný pokles výkonu.
 5. Závrat, znížená pamäť.
 6. Pomalý pohyb, narušená koordinácia.
 7. Rozmazaná reč.
 8. "Gagging" pri jedle.

Ischemická mozgová príhoda sa vyvíja v dôsledku úplnej oklúzie cievy, inými slovami, smrť mozgu nastáva, pretože nedostáva živiny a kyslík. V závislosti od zatvorenej cievy sa objavujú príznaky: slabosť, výrazné poškodenie reči, zníženie / absencia citlivosti končatín, porucha funkcie prehĺtania, strata koordinácie.

Hemoragická mŕtvica u diabetikov sa vyskytuje menej často. Funkcia - postupuje rýchlo. Na pozadí patológie sa krvácanie vyskytuje v šedo-bielej hmoty mozgu a nie v zablokovaní cievy.

Podľa príznakov je ťažké určiť typ mozgovej príhody a liečba drog je zásadne odlišná.

Zásady liečby bez drog

Objavy v oblasti vedy týkajúce sa nových metód liečby aterosklerózy, č. Liečba cukrovky je vždy komplexná, zahŕňa lieky na liečenie pacientov, ktoré nie sú liekom a liekom.

Terapia nutne zohľadňuje všetky provokujúce faktory, ktoré vedú k rozvoju aterosklerózy mozgových ciev. Počas hypoxie je nedostatok kyslíka v tele, pacientovi sa odporúča každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu, predpísané kyslíkové kúpele a kyslíkové koktaily.

S rizikovým faktorom, ako je hypodynamia, musíte hrať šport. Lekár odporúča chôdzu, pomalý beh (ak neexistujú žiadne kontraindikácie), jóga pre diabetikov, aerobik, plávanie a iné športy. V prípade diabetes mellitus sa odporúča neustále kontrolovať cukor v tele a užívať pilulky, ktoré znižujú hladinu glukózy.

Keď sa vyžaduje stres a emočná labilita na normalizáciu psychického stavu pacienta. Je potrebné optimalizovať režim spánku a odpočinku (spať najmenej osem hodín denne). V prípade potreby predpísajte ľahké sedatíva, napríklad tinktúru Persen alebo Motherwort.

Ak máte nadváhu, odporúča sa výživa:

 • Diéta znamená obmedzenie množstva výrobkov, ktoré obsahujú tukovú látku - cholesterol. Je potrebné upustiť od spotreby vnútorností, mastných mäsov, kuracích vajec, tresčej pečene, žiaruvzdorných tukov živočíšnej povahy (olej, tukový tuk);
 • Povolená spotreba olivového, kukuričného a slnečnicového oleja;
 • Menu obsahuje množstvo vlákien rastlinného pôvodu. Nachádza sa v čerstvom ovocí a zelenine;
 • Nezabudnite jesť morské plody, chudé ryby, bobule, sušené ovocie.

Ak má pacient arteriálnu hypertenziu, tlak by sa nemal udržiavať vyšší ako 140 x 90 mm Hg.

Liečba

Keď laboratórna diagnostika preukázala vysokú koncentráciu cholesterolu spolu s správnym životným štýlom, lieky sú predpísané na pomoc pri odstraňovaní cholesterolu v krvi.

Všetky lieky sú predpísané výlučne lekárom. Pravidelný lekársky dohľad je potrebný. Dávkovanie a trvanie užívania liekov sa určujú individuálne - v závislosti od veku, komorbidít (hypertenzia, diabetes mellitus), hladiny LDL v krvi a iných faktorov.

V schéme liečby patria statíny, najmä Merten, Zokor, Atoris. Tieto lieky nepomáhajú zbaviť sa cholesterolu, stabilizujú však veľkosť nádorov cholesterolu, čo im neumožňuje zvyšovať. Užívajte lieky raz denne. Počas liečby sa vykonáva monitorovanie výkonnosti - každých 60-90 dní. Podľa výsledkov štúdie sa dávka upraví

Nasledujúce lieky sú predpísané na liečbu aterosklerózy:

 1. Skupina fibrátov Lieky pomáhajú znižovať hladiny triglyceridov v krvi. Prijatý kurz.
 2. Kyselina nikotínová je predpísaná podľa uváženia lekára. Liek znižuje triglyceridy, zvyšuje obsah HDL - dobrý cholesterol.
 3. Protitrogénové látky zlepšujú krvný obeh, pretože znižujú biologickú tekutinu, čo výrazne znižuje riziko tvorby krvných zrazenín.
 4. Vitamíny skupiny B, kyselina askorbová, vitamín E. Liečba vitamínmi poskytuje tonizujúci účinok, označuje spôsob dodatočnej liečby.
 5. Sekvestranty žlčových kyselín - živice, ktoré viažu lipidové kyseliny, takže nie sú absorbované v gastrointestinálnom trakte.

Liečebný režim pre hypertenziu zahŕňa antihypertenzívne lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Sú užívané každý deň.

Latibilita krvného tlaku zvyšuje riziko hypertenznej krízy - v kombinácii s aterosklerózou krvných ciev, môže viesť k mŕtvici, ako výsledok - invalidity alebo smrti.

Chirurgická liečba aterosklerózy

Pri týchto klinických obrázkoch je potrebná chirurgická intervencia, keď diabetik má vysoké riziko blokovania hlavných tepien. Pomocou operácie môžete eliminovať najväčšie plaky. V lekárskej praxi sa odlišuje niekoľko techník.

Endoskopická intervencia, ktorá odstraňuje aterosklerotické akumulácie. V tepne sa vytvorí malý rez, potom sa vloží špeciálny prístroj - endoskop vybavený stentom. Obsahuje liek, ktorý prispieva k zničeniu tukových vkladov. Endoskop počas manipulácie sa posiela na požadovanú oblasť, kde je inštalovaný stent.

Endarterektomie. Chirurg v problémovej oblasti robí pokožku a potom umelo zastaví krvný obeh. Cholesterolový povlak sa odstráni rezaním. Po skončení štúdia lekár naplní krv a kožu.

S cieľom zvýšiť účinnosť chirurgického zákroku sa súčasne uskutočňuje lekárska terapia. Nie je zakázané používať ľudové lieky, ktoré pomáhajú znížiť hladinu lipoproteínu s nízkou hustotou v krvi.

Ako preventívne opatrenie musíte dodržiavať režim pitnej vody a správne konzumovať. Medzi preventívne opatrenia patrí aj mierna fyzická námaha - prechádzky na čerstvom vzduchu, fyzikálna terapia, gymnastika. Odporúča sa vzdať sa zlých návykov; neustále monitorovať cukrovú cukrovku. Všetky tieto opatrenia zamerané na zdravý životný štýl prispievajú k posilneniu cievneho systému a celého tela.

O ateroskleróze mozgu povedať odborníkom vo videu v tomto článku.

Patogenéza aterosklerózy hlavných tepien mozgu

 1. Príčiny aterosklerózy
 2. Patogenéza aterosklerózy hlavných artérií
 3. Spôsoby poškodenia aterosklerotických plakov v hlavných tepnách
 4. príznaky
 5. Diagnóza aterosklerózy
 6. liečba

Existujú rôzne ochorenia obehového systému. Najčastejšou je ateroskleróza hlavných tepien mozgu. Toto ochorenie je chronické a prejavuje sa v poškodení mozgových ciev, tvorbe plakov v ateroskleróze, zúženie lumen ciev a objavenie hemodynamických cirkulačných procesov.

V tomto článku uvažujeme príčiny tejto choroby, symptómy, liečbu a diagnostiku.

Príčiny aterosklerózy

Príčiny aterosklerózy veľkých ciev mozgu sa môžu meniť. Avšak pre všetky lipidové usadeniny, bez ohľadu na to, kde sa nachádza presne aterosklerotický plak, existujú nasledujúce zrážajúce faktory:

 • Úroveň krvného tlaku je zvýšená a pozorovaná počas dlhého časového obdobia;
 • Fajčenie a alkohol. Pretože sú ďalším faktorom, ktorý vyvoláva abnormálny krvný tlak;
 • Zvýšený cholesterol v krvi;
 • Obezita akéhokoľvek stupňa a nezdravé stravovacie návyky;
 • Endokrinné choroby;
 • Diabetes mellitus;
 • Choroby kardiovaskulárneho systému;
 • Nedostatok telesnej aktivity a sedavý životný štýl;
 • Často nájsť telo pod tlakom;
 • Vekové zmeny (u mužov po 40 rokoch, u žien - po 50).

Patogenéza aterosklerózy hlavných artérií

Ateroskleróza extrakraniálnych segmentov hlavných artérií hlavy sa vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako ateroskleróza intrakraniálnych ciev mozgu.

Ateroskleróza je kúzelník. tepny majú svoje vlastné vlastnosti a rozdiely vzhľadom na určité štrukturálne znaky mozgových tepien:

 • Steny hlavných tepien mozgu sú oveľa tenšie ako steny cév iných orgánov. V dôsledku toho sa ateroskleróza vyvíja rýchlejšie a má v porovnaní s inými orgánovými orgánmi rozsiahlejšie poškodenie oblastí v určitej dobe;
 • Steny tepien tohto oddelenia nemajú svalovo-elastickú vrstvu;
 • V chrbtici dobre vyvinutej elastickej membrány, ktorá obsahuje vysoký obsah hladkého svalstva a elastických vlákien.

Existujú aj určité vlastnosti aterosklerotických plátov, ktoré sa vytvárajú v hlavných častiach mozgu:

 • Ateroskleróza karotických artérií na extrakraniálnej úrovni vytvára plaky, ktoré sú vo svojej štruktúre vláknité a stenotické a tiež nestabilné vzhľadom na plaky vytvorené v iných tepnách;
 • Plaky v hlavných tepnách majú oveľa viac kolagénu a oveľa menej lipidov ako plaky z iných oddelení;
 • Karotidové plaky majú v štruktúre veľké množstvo nerovnakých častí (heterogenita).

Spôsoby poškodenia aterosklerotických plakov v hlavných tepnách

 • Pretrhnutie vysoko lipidových plakov. Spôsobuje arteriálnu embóliu, aterotrombotické mŕtvice a rozvoj koronárnych ochorení srdca;
 • Poškodenie plakov s následným výskytom hematómov alebo disekcie (disekcia). Najčastejšie sa spájajú so systolickým krvným úderom.

príznaky

Ateroskleróza hlavných artérií hlavy má nasledujúce príznaky:

 • Existuje bolesť hlavy, ako aj časté prípady závratov. Bolesť hlavy môže nájsť záchvaty, kým sa vyskytuje bez ohľadu na dennú dobu. Závraty majú inú intenzitu - od mierneho až ťažkého mdlobu (v závislosti od stupňa ochorenia);
 • tinitus;
 • Nespavosť, časté prebúdzanie uprostred noci, rýchle prepracovanie a ospalosť počas dňa;
 • Ateroskleróza hlavných artérií hlavy na extrakraniálnej úrovni sa môže tiež prejaviť v znížení krátkodobej pamäti;
 • Emocionálna nestabilita, ktorá sa prejavuje v slzote, pasivite, neustálej úzkosti a podozrení;
 • Neurologické poruchy, ktoré sa vyznačujú poruchou prejavu, správania a chôdze.

Diagnóza aterosklerózy

Diagnóza aterosklerózy trupu doma je nemožné, musíte sa poradiť s lekárom. Dozorný lekár určí umiestnenie a rozsah arteriálnych lézií, povahu a závažnosť aterosklerotického plaku, úroveň proliferácie spojivového tkaniva, hladinu cholesterolu v krvi atď.

Diagnóza začína všeobecným vyšetrením pacienta a anamnézou, po ktorej je pacient poslaný na analýzu a ultrazvuk mozgu. Aby bol obraz aterosklerózy extrakraniálnych artérií presnejší, lekár môže objednať ďalšie štúdie - rtg mozgu a MRI.

liečba

Identifikovali ste a rozhodli ste, že ide o aterosklerózu veľkých ciev mozgu, po ktorej nasleduje dlhodobá liečba. Je potrebné vykonať zlepšenie zdravotného stavu v komplexných, len liekoch, ktoré predpísaný lekár nebude stačiť.

Aby ste sa zbavili tohto ochorenia, musíte zmeniť niektoré návyky a zmeniť svoj životný štýl, a to:

 • Vedú aktívnejší a mobilný životný štýl:
 • Odmietajte nezdravé potraviny s vysokým obsahom tuku;
 • Prestať fajčiť / piť alkohol;
 • Choďte na stravu, ktorá bude obsahovať veľa zeleniny, ovocia, obilnín, chudého mäsa a rýb.

Ako liek sa obyčajne predpisujú nasledujúce lieky:

 • Antiagregatsoderzhaschie znamená - plavix, kardio a podobne;
 • Lieky, ktoré sú zamerané na zriedenie krvi - sulodeksid atď.;
 • Prostriedky, ktoré zlepšujú periférnu cirkuláciu. Najlepším liekom v tejto kategórii je kyselina nikotínová;
 • Lieky zamerané na zlepšenie a zlepšenie kolaterálnej cirkulácie - alcovegin, solcoseryl;
 • Lieky, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi - kyselina nikotínová, Cresor;
 • Analgetiká môžu byť tiež predpísané na odstránenie bolesti.

Tento zoznam drog nekončí a mení sa v závislosti od rozsahu a charakteristík lézie. Môžete predpísať aj kyselinu acetylsalicylovú (znižuje riziko krvných zrazenín), ktoré je potrebné užívať po celý život.

Zotavenie nie je obmedzené na lieky, môžu tiež predpísať chirurgickú intervenciu. Napríklad, ak aterosklerotický plak redukuje arteriálny lúmen o polovicu, pacienta je konzultovaný a predpísaný chirurgický zákrok.

Známky mozgovej ischémie

Ischémia je špeciálna forma "hladu" mozgového tkaniva spojeného s nedostatočným prietokom krvi cez cievy. Preto je termín "vaskulárna ischémia" úplne neprijateľný na diagnostiku. Samotná cievna stena tiež spadá do podmienok nedostatku kyslíka, prechádza metabolickými zmenami, ale nie je to tento proces, ktorý určuje hlavné patologické zmeny.

Ischemické mozgové ochorenie sa vyvíja v dôsledku poškodenia artérií chrbtice (vaskulitída, ateroskleróza), karotídy, anomálií štruktúry intracerebrálneho krvného obehu, hemodynamických porúch srdcových ochorení, anémie.

Znaky poškodených funkcií mozgu sú zistené vtedy, keď sú dodávajúce tepny stlačené tŕňovými procesmi krčných stavcov na pozadí osteochondrózy a rastu nádoru.

Aké sú príznaky ischémie

Symptómy vo vývoji ischemickej patológie závisia a sú determinované mnohými faktormi:

 • stupeň vazokonstrikcie;
 • kardiopulmonárna schopnosť nahradiť narušený prietok krvi;
 • prevalencia a lokalizácia ischemického zamerania;
 • rýchlosť rozvoja;
 • metabolická rýchlosť v bunkách mozgových centier počas stresu, nervového a fyzického preťaženia;
 • prítomnosť vrodených anomálií umiestnenia ciev.

Existuje akútna a chronická nedostatočnosť dodávania krvi do mozgu.

Klinické prejavy akútnej cerebrálnej ischémie

V neurológii sú symptómy akútnej ischémie spojené do kríz a mŕtvice. Modernejším názvom pre vaskulárne krízy sú prechodné ischemické ataky. Sú spôsobené krátkodobým narušením krvného obehu (paroxyzmy). Preto sa všetky manifestácie obnovia v priebehu 6-10 dní.

Typické príznaky sú:

 • bolesti hlavy v okcipitálnych, časových alebo parietálnych oblastiach;
 • dočasný závrat so zmyslom pre rotáciu objektov, ohromujúci pri chôdzi, nemožnosť zachovania rovnováhy;
 • mdloba so zmeneným vedomím;
 • poruchy videnia (strata zorného poľa, tmavnutie očí, pocit zábleskov);
 • strata orientácie na mieste;
 • prechodné záchvaty necitlivosti a slabosti v oblasti paží a nôh;
 • poruchy reči;
 • pocit pulzácie v hlave, tinitus;
 • sčervenanie tváre;
 • nespavosť;
 • bolesť v srdci, arytmie;
 • studené chladenie a blednutie rúk a nôh.

Príznaky sa líšia individuálne. Možno súbežným prejavom niekoľkých typov porušení.

Ako sa klinické prejavy menia v závislosti od úrovne porúch obehu

Neurologické symptómy naznačujú úroveň zúženia cievnej vrstvy.

Aortálne krízy sú charakterizované:

 • krátke tmavnutie v očiach;
 • závraty a hluk v hlave;
 • narušená orientácia v priestore;
 • prechodná slabosť ramena alebo nohy;
 • zriedkavo porucha reči.

Pri nedostatočnom podávaní krvi v podkľúčových a chrbticových tepnách brachiocefalický kmeň:

 • závraty, mdloby;
 • blednutie tváre;
 • vážna slabosť;
 • chladenie a znecitlivenie ľavej alebo pravej ruky.

Ischemické prejavy v krčnej tepne spôsobujú:

 • bolesť hlavy;
 • porucha vedomia a orientácia;
 • slabosť končatín;
 • mierne poruchy reči.

Zúženie vertebrálnych artérií, ktoré dodávajú mozog, sa prejavuje spontánne alebo pri otáčaní hlavy:

 • "Syndróm krčnej migrény" - bolesti hlavy na krku a krku s rozšírením až na čelo, pokrývajúc hlavu v podobe prilby, mdloby, závrat, nevoľnosť, vracanie;
 • vestibulárne poruchy - nerovnováha, ohromenie, zmysel otáčania objektov;
 • svalová atónia, silná všeobecná slabosť;
 • kŕče v pažích a nohách bez straty vedomia;
 • poruchy videnia (zmena vnímania farieb), halucinácie;
 • krátkodobé duševné poruchy;
 • porucha reči;
 • paroxysmálne kašeľ v dôsledku kontrakcie membrány.

Zriedkavo pozorované: slzenie, zvýšené slinenie, zúženie žiakov, hypertenzia.

Vyskytujú sa epileptiformné krízy:

 • sluchovej alebo vizuálnej aury na začiatku;
 • porušovanie vedomia;
 • krátke kŕče s miernou necitlivosťou ramien alebo nôh.

Mŕtvica - forma akútnej ischémie mozgu

Ischemická mozgová príhoda sa vyvíja s kombináciou takýchto stavov:

 • zmeny steny mozgových ciev (prehĺtanie vnútorného plášťa, aterosklerotické pláty, poškodenie epitelu);
 • spomaľuje tok krvi;
 • zvýšené zrážanie.

Charakteristické "blikanie" príznakov, končiace pretrvávajúcimi porušeniami:

 • znecitlivenie v pažích alebo nohách niekoľko dní alebo hodín, čo vedie k postupnej paralýze;
 • častejšie sa rozvinie monoparéza (necitlivosť jednej končatiny), menej často polovica tela (hemiparéza);
 • ak sa na ľavej pologuli vytvorí infarkt, objaví sa porucha funkcie reči;
 • stratu vedomia nastane, keď je zablokovaná veľká tepna.

Ohniskové príznaky spojené s lokalizáciou zúženia tepien, oblasťou mozgového tkaniva postihnutého ischémiou.

Trombóza na úrovni krčnej tepny spôsobuje:

 • náhla strata vedomia, kóma;
 • paréza a ochrnutie končatín na opačnej strane;
 • necitlivosť tváre;
 • narušená reč;
 • znížené videnie na strane trombózy.

Ak sa stenóza vyvíja na úrovni chrbtice v krčnej oblasti, choroba postupuje pomaly. Charakteristická závislosť od zmeny polohy hlavy. Známky lézie cerebellum prevažujú:

 • zhoršený pohyb, strata rovnováhy;
 • modifikované gestá;
 • naskenovaná reč.

Vplyv zablokovania mozgovej tepny na kliniku

Podľa neurologických prejavov lekár diagnostikuje ischémiu pred zablokovaním predných, stredných alebo zadných cerebrálnych artérií.

V rozpore s prechodom krvi v prednej mozgovej tepne sa objavujú:

 • hemiparéza opačnej strany tela;
 • paralýza jednej nohy;
 • zvýšený tón svalov flexor;
 • tuhosť a pomalé pohyby;
 • duševné zmeny (apatia, letargia, menej talkativosť, podráždenosť, úzkosť);
 • porucha pamäti;
 • močová inkontinencia.

Blokovanie zadnej cerebrálnej artérie je charakterizované:

 • porušenie vizuálneho vnímania;
 • strata prejavu;
 • nedostatok citlivosti na bolesť v polovici tela.

Trombóza strednej cerebrálnej artérie odhaľuje:

 • paralýza a strata citlivosti tela;
 • paréza pohľadu;
 • poškodenie reči;
 • strata schopnosti písať s dobrou rukou;
 • neschopnosť vykonávať špecifické cielené pohyby.

Klinické prejavy chronickej cerebrálnej ischémie

Chronická cerebrálna ischémia je spôsobená dlhým patologickým procesom, ktorý vedie k postupnému zablokovaniu prístupu krvi do krvných ciev. Najbežnejšou príčinou je ateroskleróza. Symptómy sa vyskytujú paroxysmálne alebo sú trvalé, neodchádzajú samy o sebe, vyžadujú liečbu, pretože vedú k ťažkým komplikáciám vo forme mozgového infarktu, duševných porúch a duševnej činnosti.

 • časté bolesti hlavy;
 • hluk v hlave alebo ušiach;
 • dlhotrvajúca nespavosť;
 • závrat, tmavnutie očí;
 • poškodenie pamäte.

Ako sa zistí ischémia mozgu

Pre objektívnu diagnózu sa používa:

 • encefalografia, reoencefalografia (REG) - zaznamenávanie vĺn z ciev ukazuje nedostatočnú aktivitu tkaniva, zhoršenú symetriu v hemisférach mozgu;
 • Ultrazvuk a Doppler ciev krku a vnútorné (intrakraniálne) tepny mozgu - zaznamenávajú sa stupne zúženosti, rýchlosti a smeru toku krvi;
 • Angiografia - zavedenie kontrastného činidla do karotidovej tepny, po ktorej nasleduje röntgenová snímka hlavy;
 • oftalmoskopia - v fundusu môžete identifikovať typické prejavy žíl a mozgových tepien.

Manifestácie mozgovej ischémie naznačujú úlohu kŕmnych ciev, stupeň ich poškodenia. Prítomnosť dokonca dočasných symptómov vyžaduje pozornosť, včasné vyšetrenie a liečbu patológie artérií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.

Infarkt myokardu: poskytnúť zdravotné postihnutie alebo nie, kvalitu života a pracovnú schopnosť

Závažná choroba - infarkt myokardu - sa rýchlo stáva mladším. Vek pacientov s koronárnym srdcovým ochorením je znížený.

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je anatomická zmena jej chrupu a svalovo-vaginálneho aparátu, ktorá je vyjadrená v redukovanom tóne a pri prehĺbení. V dôsledku toho dochádza k porušeniu funkčného účelu: zlé zatvorenie ľavého atrioventrikulárneho otvoru počas komorového systolu.

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG. Ako liečiť hypertrofiu pravej komory u dospelých a detí

Srdce je hlavným orgánom človeka. Ak jedna zo štyroch častí začne pracovať nesprávne, celé telo zlyhá. Pravostranná ventrikulárna hypertrofia je jednou z patologických stavov spojených so zvýšením myokardu.

Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

Efektívne prostriedky na posilnenie plavidiel

Zdravé srdce a krvné cievy - kľúč k dobrému krvnému obehu. Dodávka orgánov a tkanív živinami a kyslíkom závisí od ich stavu. Slabý obeh ovplyvňuje všeobecný stav zdravia a zdravia, môže spôsobiť vývoj rôznych patológií, vrátane ťažkých.