Pomerne časté ochorenie, ktoré je zúženie koronárnych artérií. Koronárna ateroskleróza sa prejavuje tým, že koronárny lúmen tepien, ktoré sa živia srdcovým svalom, sa zužuje. V dôsledku toho začnú bunky srdca postupne zomrieť kvôli nedostatočnej dodávke.

Hlavné príznaky a príčiny choroby

Toto ochorenie sa považuje za viacstupňovú komplexnú patológiu, ktorá súčasne zahŕňa niekoľko orgánových systémov. Po mnoho rokov osoba nemusí ani vedieť o prítomnosti takejto choroby, pretože akékoľvek vážne symptómy prakticky chýbajú. Ochorenie sa môže prejaviť neskôr vo forme infarktu myokardu, srdcového zlyhania. Práve kvôli tomu je často výsledkom smrti.

príčiny

Podobná choroba sa prejavuje tým, že na stenách koronárnych artérií sa vytvárajú cholesterolové pláty, vďaka čomu sa potom výrazne zníži lumen cievy a tým sa zhoršuje tok krvi.

Hlavné príčiny a precipitujúce faktory, ktoré zvyčajne prideľujú lekári:

 • fajčenie;
 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol v krvi;
 • nadváhou;
 • sedavý sedavý životný štýl.

Skupina dedičných predpokladov má veľmi vágny a dvojaký charakter. Niektorí vedci sa rozhodli vyňať dedičnú charakteristiku tela jednoducho z pohľadu zloženia ľudskej krvi. Niektorí ľudia majú väčší sklon veriť, že pri interpretácii dedičného faktora je dôležitejšie aj prenos tradícií a spôsobu života. Režim a štýl výživy, životný štýl, tendencia k vášni pre šport - to všetko zohráva kľúčovú úlohu v tejto veci.

Je tiež veľmi dôležité včas identifikovať ochorenie, pretože čím skôr sa začne liečba, tým väčšia je možnosť zotavenia. Okrem toho by mal byť človek jasne vedomý toho, že ak má nejaké predpoklady na rozvoj takejto choroby, potom by mal byť opatrnejší a pozornejšie sledovať jeho životný štýl a stravu.

Symptómy ochorenia

V prípade tejto choroby je situácia komplikovaná predovšetkým tým, že príznaky sú v mnohých ohľadoch podobnými mnohými inými rôznymi ochoreniami, a preto nie každý človek ihneď po ich rozpoznaní okamžite prechádza na lekára. Najčastejšie ľudia nezačnú liečiť chorobu včas, keďže jednoducho odpisujú takéto príznaky v dôsledku vekových zmien v tele.

Napriek tomu existuje niekoľko výrečných symptómov, ktoré naznačujú, že je potrebné čo najskôr začať liečiť telo:

 • bolesť na hrudníku. Najčastejšie sa nachádza na ľavej strane. Bolesť môže mať rôznu intenzitu, lisovanie alebo pálenie. Veľmi často môže byť bolesť podaná na zadnom alebo ľavom ramene;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • závraty;
 • dýchavičnosť. V neskorších štádiách vývinu ochorenia môže dosiahnuť veľký rozsah: človek jednoducho nemôže dýchať v polohe na chrbte, a preto je dokonca nútený spať na poloseňu.

Je zrejmé, že všetky tieto príznaky sú veľmi podobné iným srdcovým ochoreniam (infarkt myokardu, zlyhanie srdca), a preto sú tieto ochorenia veľmi ľahko zmätené. Nezabúdajte však, že každý z týchto príznakov je dostatočne závažný, a preto, ak sa takéto pocity objavia, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Príznaky môžu chýbať roky, najmä v počiatočnom štádiu. Ale táto choroba je veľmi dôležitá na čo najrýchlejšiu identifikáciu. Preto je také dôležité pravidelne vyšetrovať.

Platí to najmä pre tých, ktorí majú na začiatku predispozíciu na rozvoj ochorenia, sú ohrozené alebo majú rôzne provokatívne faktory.

Liečebná metóda

Než začnete liečiť akúkoľvek chorobu, musíte najprv rozhodnúť o konečnej diagnóze. Okrem toho ošetrujúci lekár musí pacientovi na začiatku vysvetliť, že terapia, aby sa zvládla choroba, musí byť komplexná. Zahŕňa nielen liečbu drogovej závislosti, ale predovšetkým zmenu životného štýlu.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku ochorenia s cieľom ďalej určiť, čo s ňou liečiť pomocou nasledujúcich štúdií:

Tieto základné metódy modernej diagnostiky umožňujú nielen potvrdiť alebo vyvrátiť navrhovanú diagnózu, ale tiež jasne určiť, v akom štádiu je ochorenie, koľko sa už podarilo infikovať ľudské telo, ako aj aké sú hlavné predpoklady a prognózy ďalšieho vývoja stavu pacienta.

Počas vyšetrenia alebo vyšetrenia lekár objasní prítomnosť ďalších príznakov. Vyjadrenie všetkých, bez výnimky, je veľmi dôležité. To pomôže správne urobiť diagnózu, ako aj identifikovať súvisiace choroby, ktoré existujú v ľudskom tele. Je veľmi dôležité vytvoriť vzájomné pôsobenie rôznych chorôb, ako aj určiť hlavnú príčinu. Koniec koncov, lieky na liečbu aterosklerózy by mali byť predpísané komplexne a vykonávať funkciu nielen na zastavenie vývoja ochorenia, ale aj na odstránenie jeho základných príčin. V opačnom prípade sa ochorenie objaví znova a znova, až kým sa príčina nezistí a neodstráni.

Bude tiež potrebné vykonať komplexné štandardné testy: krvné a močové testy. Okrem toho je veľmi dôležité pravidelne vyšetrovať, aby sa určil všeobecný stav srdca a cievneho systému tela.

Konzervatívna liečba

Vybrané lieky na aterosklerózu, v závislosti od toho, v akom štádiu ochorenia v súčasnosti. Ak je to prvý stupeň a nevyžaduje žiadne významné zásahy, postačí jednoducho predpísať tabletky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Najmä vitamíny B sa v súčasnosti široko používajú, najmä kyselina nikotínová - prispieva k rýchlejšej výmene tukov v tele, čím zabraňuje tvorbe cholesterolových plakov na cievach. Prax ukazuje, že pod vplyvom kyseliny nikotínovej sa srdcová bolesť výrazne zníži. Ak sa liečba začala v počiatočnom štádiu, v niektorých prípadoch úplne zmizne bolesť.

Keď sa predpisujú lieky obsahujúce jód, zdravie pacienta sa zvyčajne veľmi rýchlo zlepšuje. Navyše tinitus a šum v hlave zmiznú. To sa dosiahne zlepšením stavu imunitného systému.

Cholín a metionín významne spomaľujú vývoj aterosklerózy, prispievajú k obnoveniu normálneho života pacienta. Taktiež po užití liekov v tejto skupine došlo k významnému zníženiu počtu mozgových príhod.

Statíny. V súčasnosti sa považuje za jedno z najúčinnejších liekov v boji proti ateroskleróze. Tak správne veril vďaka tomu, že statíny priamo inhibujú syntézu cholesterolu v ľudskom tele. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že táto skupina liekov je prísne kontraindikovaná u pacientov, ktorí majú rôzne problémy s pečeňou.

V niektorých prípadoch môžu lekári predpísať tabletky, ktoré pomáhajú zmierniť krv. V takom prípade táto terapia prispieva k väčšiemu prietoku krvi cez cievy.

chirurgia

Ak diagnóza aterosklerózy nevyvolala požadované výsledky, zvyčajne sa uchýlila k chirurgickému zákroku. Pomáha obnoviť tok krvi na normálnu hlasitosť. Najčastejšie sa na tento účel zvyčajne vykonávajú dva hlavné typy chirurgických zákrokov:

 • implantácia stentu. Ide o špeciálny typ operácie, činnosť lekárov, počas ktorej je cieľom rozšírenia kanála cievy obnoviť normálny prietok krvi;
 • bypass. Zahŕňa obnovenie normálnej cesty pre prietok krvi na obtok okludovaného miesta cievy. V tomto prípade existujú rôzne spôsoby, ako nastaviť riešenia. Takáto operácia sa zvyčajne uskutočňuje prinajmenšom vtedy, ak pacient už mal srdcový záchvat alebo ak je lumen cievy zúžený o nie menej ako 75%.

V niektorých prípadoch sú povolené aj tieto typy operácií, počas ktorých sa narušia nedostatky niektorých nádob alebo sa jednoducho odstránia plaky cholesterolu.

Ale bez ohľadu na to, akú terapiu zvolíme, v žiadnom prípade nie je možné samo-liečiť. Je nevyhnutné konzultovať s lekárom, pretože len skutočný špecialista vám pomôže vybrať účinný liek v závislosti od všetkých charakteristík ochorenia.

Tiež len lekár na základe prieskumu a charakteristiky priebehu ochorenia môže zistiť, či je potrebná operácia.

Je prísne zakázané pokúšať sa vyzdvihnúť potrebné lieky pre seba, pretože veľmi často môžu byť navzájom nezlučiteľné a ich používanie prinajmenšom neprinesie očakávaný účinok a ešte horšie - spôsobiť škodu. Taktiež, ak sú súčasne choroby, môže byť zaznamenané množstvo kontraindikácií, ktoré spôsobujú, že liek úplne neprijateľný na použitie týmto konkrétnym pacientom. Z tohto dôvodu, keď vidíte liek v lekárni alebo počujete niečo od susedov, nemali by ste sami experimentovať s vaším zdravím.

Funkcie napájania

Pri ateroskleróze alebo na prevenciu je veľmi dôležité sledovať vašu diétu. Všetky potraviny by mali mať takú kompozíciu, aby nevyvolali zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi. K tomu sa neodporúča používať maslo, kuracie vajcia, kyslá smotana. Tiež stojí za to odmietnuť použitie príliš tučných, vyprážaných a údených potravín.

Môžete tiež zvážiť odporúčania vo veciach výživy podrobnejšie, pretože strava je naozaj veľmi dôležitá pri liečbe koronárnej aterosklerózy, ako aj aterosklerózy a iných odrôd:

 1. Ateroskleróza vyvoláva nadmerný cholesterol v krvi, ktorá sa požíva s jedlom. Ak chcete zabrániť jeho nahromadeniu v krvi, je potrebné jesť viac ovocia a zeleniny. Len prispievajú k normalizácii stavu tela a najmä tráviaceho systému.
 2. Mliečne výrobky sú pre organizmus veľmi užitočné, ale okrem toho, že je potrebné vylúčiť zo zoznamu kyslej smotany a masla, je tiež potrebné obmedziť spotrebu príliš tučných mliečnych výrobkov. Je lepšie uprednostňovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku.
 3. Minimalizujte spotrebu živočíšnych tukov.
 4. Cesnak. Mal by sa však používať s mimoriadnou opatrnosťou. Dokonca aj vtedy, keď ste sa predtým porozprávali s lekárom a ste dosiahli súhlas, stojí za to, aby ste začali pozorovať svoje pocity. Áno, mnohí tvrdia, že cesnak pomáha rozpúšťať plaky na stenách krvných ciev, ale môže tiež spôsobiť nadmerný srdcový tep, ktorý môže byť pre takého pacienta jednoducho smrteľný. Ak sa to stále objaví, môžete jednoducho kúpiť rôzne lieky z lekárne, ktoré obsahujú častice cesnaku.
 5. Potrebujete jesť malé jedlo niekoľkokrát denne. To prispieva k úbytku hmotnosti.
  Správna výživa je veľmi dôležitá v každom štádiu liečby. Navyše, aj keď terapia prináša požadované výsledky, je stále dôležité dodržiavať diétu, aby sa zabránilo relapsu.

Ďalšie odporúčania

Okrem toho, že je potrebné užívať lieky na aterosklerózu, je tiež potrebné venovať ďalšiu pozornosť niektorým veľmi dôležitým bodom týkajúcim sa vášho životného štýlu, aby liečba priniesla požadované výsledky. Takéto poradenstvo pomôže nielen pri ateroskleróze spomaliť priebeh ochorenia v počiatočnom štádiu, ale aj zlepšiť stav pacienta v neskorších štádiách a zabrániť vzniku ochorenia, ak existuje len predispozícia k nemu.

Pre to potrebujete:

 • vyhnúť sa stresovým situáciám. V niektorých prípadoch môže liečba zahŕňať užívanie sedatív;
 • musieť hrať šport. Áno, nebude to vyčerpávajúce cvičenie, ale súčasne je potrebné mierne cvičenie. Môže ísť o terapeutickú chôdzu alebo plávanie.
 • dodržiavať diétu.

Dieting a športové hry sú tiež dôležité z pohľadu, že s touto chorobou je veľmi dôležité kontrolovať svoju váhu. Ľudia, ktorí nie sú obézni, nemajú tieto choroby. Preto je dôležité kontrolovať index telesnej hmotnosti.

Je to nadváha, ktorá vyvoláva nástup hypertenzie a je jednou z hlavných príčin tejto choroby.

Takže v súhrne možno poznamenať, že ochorenie možno poraziť len vtedy, ak uplatníme komplexné opatrenia na boj proti tejto chorobe. Ak nemeníte svoj životný štýl súčasne alebo neustále jedíte ako predtým, potom aj tie najefektívnejšie lieky nepomôže. Účinok bude viditeľný len na určitý čas a všetky príznaky sa vrátia s novou silou. Aj na začiatku, aby sa zabránilo výskytu takejto choroby, je potrebné starostlivo preskúmať ich zvyky, stravu a životný štýl. Iba týmto spôsobom bude možné dosiahnuť požadovaný výsledok, tj zabrániť jeho výskytu.

Príčiny aterosklerózy koronárnych artérií a spôsoby ich liečby

Mnoho ľudí vie, že pri ateroskleróze sa cholesterolové plaky usadzujú na stenách krvných ciev a postupne znižujú lúmen. Ateroskleróza koronárnych artérií je rovnaký proces, ale vyskytuje sa špecificky v koronárnych artériách, v dôsledku čoho nedochádza k nedostatočnej krvi do srdcového svalu.

Príčiny cievnej oklúzie

Ateroskleróza srdcových ciev sa môže vyvinúť z dôvodu vnútorných a vonkajších príčin, existuje ich viac ako 200 a najčastejšie sú:

 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol (hlavná zložka plakov uložených na stenách tepien);
 • fajčenie (tabakový dym obsahuje látky, ktoré poškodzujú steny ciev a urýchľujú vývoj aterosklerózy);
 • nedostatok pohybu;
 • nadváhou.
Cholesterolová plaketa na stenách tepny

Existuje rodina a dedičná povaha dôvodov, keď počet rôznych tried lipidov v plazme klesá. Patria sem aj negatívne stravovacie návyky: konzumácia živočíšnych tukov a potravín, ktoré obsahujú veľa cholesterolu.

Ak človek pochopí, že niektoré z týchto predpokladov sú prítomné v jeho živote, musí byť opatrnejší a pozornejší voči zdraviu. Je dôležité identifikovať nástup ochorenia.

Symptómy ochorenia

Patológia sa vyznačuje príznakmi, ktoré nie vždy vyvolávajú návštevu lekára. Tieto príznaky môžu byť maskované inými ochoreniami. Symptómy sú nasledovné:

 • bolesť na hrudníku, stlačenie alebo pichanie, môže spôsobiť zadné alebo ľavé rameno;
 • dýchavičnosť, prejavujúca sa najmä na začiatku bolesti, niekedy kvôli nedostatku vzduchu, človek nemôže ležať, pocit sa zhoršuje a dochádza k ťažkostiam s dýchaním;
 • závraty;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie.

Ako je zrejmé, ateroskleróza sa prejavuje znakmi charakteristickými pre koronárnu chorobu srdca, angínu pectoris, infarkt myokardu a kardiosklerózu. Preto je potrebné si predstaviť, aké symptómy sú typické pre tieto ochorenia. Pri infarkte myokardu sa pozorujú ťažké bolesti na hrudníku, ktoré sa podobajú na angínu pectoris, ale po nitroglyceríne neodchádzajú. Možná strata vedomia a výskyt prejavov srdcového zlyhania. Pri kardioskleróze sa objaví opuch a dýchavičnosť.

Asi päťdesiat percent pacientov zaznamenáva niektoré z týchto príznakov pred infarktom, ale nevenuje im pozornosť. Nesmieme zabudnúť, že ateroskleróza sa nemusí dlhodobo prejavovať, takže je potrebné pravidelne vyšetrovať, najmä pre ľudí, ktorí sú ohrození.

Diagnostické metódy

Keďže veľmi často je ateroskleróza srdcových ciev sprevádzaná príznakmi IHD, diagnóza nie je zložitá. Na stanovenie presnej diagnózy sa používa niekoľko metód.

 • EKG, denné sledovanie EKG;
 • echokardiografia;
 • bicyklová ergometria, testovanie bežeckého pásu;
 • rádionuklidové štúdie;
 • počítačová tomografia;
 • multispirálny CT;
 • tomografia elektrónovým lúčom.
Zariadenie na denné sledovanie EKG

Bezpochyby je veľmi dôležitý detailný popis pacienta. Je dôležité uviesť všetky príznaky, dokonca aj menšie. Pomôže to identifikovať ochorenia spojené s aterosklerózou a urobiť presnú diagnózu, ktorá určuje celý smer liečby.

liečba

V mnohých ohľadoch závisí liečba od štádia aterosklerózy. Ak je ochorenie zistené včas, potom na začiatku jej vývoja stačí použiť lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je tiež veľmi dôležité zmeniť životný štýl, ktorý zahŕňa zníženie stresových situácií, mierne cvičenie a diéty.

Ak sa počas vyšetrenia objaví, že tieto metódy nestačia, môže sa rozhodnúť o rozšírení časti cievy zúženej kvôli patológii, inak sa to nazýva implantácia stentu. Oni tiež niekedy uchýliť sa k posunu, ktorý zahŕňa vytvorenie ďalšej cesty, ktorá obchádza postihnutú oblasť srdca. Operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva, ak sa zistí významné zúženie hlavnej tepny.

Je potrebné pochopiť nasledovné: ak je takýto postup naplánovaný, znamená to, že neexistuje iná cesta. V tomto prípade môže byť lumen tepny zúžený o 75 percent. V niektorých lekárskych zariadeniach môže byť ponúkané posunovanie, ak pacient už mal infarkt. Táto operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii.

Ateroskleróza miluje nezdravé potraviny, takže nie je potrebné kŕmiť ju ako takú. Je lepšie jesť ovocie a zeleninu, pretože obsahujú veľa draslíka, vlákniny, kyseliny listovej a vitamínov. Neobsahujú tiež cholesterol, veľké množstvo kalórií a tukov, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerózy. Odporúča sa používať mliečne výrobky, pretože sú bohaté na užitočné prvky. Ale nerobte túto radu na maslo a kyslou smotanou.

Môžete použiť metódy tradičnej medicíny, ak ste dostali povolenie od lekára. Cesnak je veľmi užitočný, ale oneskorenie tvorby cholesterolu. Ale musíte byť opatrní, spôsobuje silný tlkot srdca u jednotlivých pacientov. Takíto ľudia prednostne v lekárni kúpiť lieky na báze cesnaku.

Preventívne opatrenia

Ateroskleróza je ovplyvnená ľuďmi, ktorí sa o seba nestarajú. Opatrenia na prevenciu výskytu patológie zahŕňajú tieto pravidlá:

 1. Prestaňte fajčiť. Štatistiky ukazujú, že fajčiari trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami častejšie než iní ľudia niekoľkokrát.
 2. Presuňte sa viac. Medzi užitočné športy patrí plávanie, lyžovanie, beh, chôdza a ranné cvičenia.
 3. Zbavte sa nadmernej hmotnosti.
 4. Správna výživa. Je potrebné upustiť od používania masla, mastných mliečnych výrobkov, vajec a živočíšnych tukov.
 5. Používanie liečivých rastlín.

Srdce miluje a oceňuje starostlivé zaobchádzanie, ktoré zahŕňa starostlivosť o plavidlá, ktoré mu pomáhajú pracovať. Lepšie je teraz vynaložiť všetko úsilie, ako bežať okolo lekárov pri hľadaní správnej liečby.

Ateroskleróza koronárnych artérií - čo je to

Ateroskleróza koronárnych artérií je ochorenie, pri ktorom sa tvorí cholesterolová plaketa na stene rovnakého mena, ktorá zužuje lúmen tepny, kvôli ktorému srdcový sval nedostáva kyslík. Lekári odhadujú, že kardiovaskulárne ochorenia ročne spôsobujú 17 miliónov úmrtí. Asi polovica z nich je ateroskleróza srdcových ciev. Len v Európe zomrie ročne 1 950 000 ľudí.

Fyziológia ochorenia

Vývoj aterosklerózy začína skoro. Je dokázané, že prvá protooblyashki sa môže objaviť už v detstve. Obvykle tvorba aterosklerotických plátov trvá viac ako 10 rokov. Spočiatku je príliš malý, aby ovplyvnil prietok krvi. V priebehu rastu dochádza k ukladaniu zvyšujúcej sa časti lúmenu cievy, čím sa podstatne zužuje - vyvíja sa stenóza aterosklerózy srdcových tepien. Ak pokračuje tvorba aterosklerotického plaku, môže sa plavidlo upchať. Tento stav sa nazýva obliterujúca ateroskleróza.

Koronárne cievy sú systém tepien, žily, ktoré napájajú srdcový sval. Ich cievny vzor sa podobá rozvetvenému stromu, v ktorom sú najmenšie vetvy kapiláry. Pre každú bunku srdca je vhodná len jedna kapilára. Ak krv nedosiahne, myocyty už nedostávajú kyslík. Po chvíli umierajú (infarkt myokardu). Prítomnosť krvi do buniek iných orgánov sa vždy uskutočňuje prostredníctvom niekoľkých ciev, takže tolerujú zúženie dutiny tepien bez takých závažných následkov.

Podľa ICD-10 sa ateroskleróza koronárnych artérií srdca klasifikuje ako aterosklerotická srdcová choroba (skupina I25.1).

Hlavné príčiny, rizikové faktory

Na rozvoj aterosklerózy sú potrebné 2 zložky:

 • poškodenie artérie;
 • metabolických porúch, najmä tuku.

V priebehu života sú cievne steny vystavené rôznym škodlivým faktorom. Nie je možné zistiť, ktorý spôsobil vážne poškodenie.

Podľa moderných koncepcií vývoja aterosklerózy zohráva veľkú úlohu zhoršený metabolizmus tukov. Vysoký cholesterol, LDL lipoproteín s nízkou hustotou, neutrálny tuk, nízka koncentrácia HDL lipoproteínov s vysokou hustotou, abnormálna veľkosť lipidových frakcií prispieva k tvorbe usadenín.

Preto lekári neposkytujú presnú príčinu aterosklerózy, ale zdôrazňujú rizikové faktory pre jej vývoj. 80-90% ľudí, ktorí zomreli na komplikácie koronárnej choroby, malo aspoň jeden z nasledujúcich faktorov:

 • Vysoký krvný tlak u ľudí starších ako 50 rokov. Považuje sa za jeden z najvýznamnejších ukazovateľov rizika. Pod vplyvom hypertenzie sa tepna steny stáva tenkou, nepružnou. Je ľahko poškodený, čo vyvoláva tvorbu plátov.
 • Age. Ženy po menopauze, rovnako ako muži nad 50 rokov, sú náchylnejšie na aterosklerózu.
 • Dedičné predispozície. Ak má pacient príbuzných s kardiovaskulárnymi problémami do veku 55 rokov (muži) alebo 65 rokov (ženy), je ohrozený;
 • Vysoký cholesterol, LDL. Asi 60% ľudí s koronárnou aterosklerózou má abnormálne vysokú koncentráciu.
 • Fajčenia. Fajčiari majú veľmi vysoké riziko vzniku ochorenia. Pasívni fajčiari sú tiež náchylní na jeho vývoj. Cigarety zvyšujú hladinu fibrinogénu, čo je proteín zapojený do reakcií zrážania krvi. Z dôvodu zvýšenia rizika vzniku krvných zrazenín. Nikotín tiež zvyšuje tlak, urýchľuje impulz.
 • Diabetes mellitus. Prítomnosť cukrovky zvyšuje riziko koronárnej aterosklerózy o 2-4 krát u mužov, 3-5 u žien. Choroba zhoršuje negatívny vplyv na fajčenie, obezitu.
 • Strave. Ľudia, ktorých diéta je bohatá na nasýtené tuky, cholesterol, soľ, chudobné na zeleninu a ovocie, majú zvýšené riziko zúženia lumen ciev s aterosklerotickým plakom.
 • Sedavý životný štýl. Zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení o 50%, zvyšuje komplikácie cukrovky, hypertenzie, obezity.
 • Obezita. Okrem toho, že nadváha je spojená so zvýšeným rizikom vzniku ischemickej choroby srdca, je to tiež sprevádzané vysokými hladinami cholesterolu, triglyceridov, LDL a nízkym HDL.
 • Ďalšie faktory. Stres, zneužívanie alkoholu, nedostatok krvných homocysteínov, prebytok železa, zápalové ochorenia, užívanie niektorých perorálnych kontraceptív, hormonálne lieky.

Symptómy koronárnej aterosklerózy

V počiatočných štádiách aterosklerózy je depozícia príliš malá na významné ovplyvnenie prívodu krvi do srdcového svalu. Preto v tomto štádiu nie sú príznaky aterosklerózy koronárnych artérií.

S progresiou aterosklerózy sa v myokarde vyvíja nedostatok kyslíka. Tento stav sa nazýva koronárna choroba srdca. Prvé príznaky sa zvyčajne nezobrazujú neustále, ale s výraznou fyzickou námahou, stresom. Tie môžu zahŕňať:

 • Útok na anginu pectoris (angína pectoris). Vykazuje pocit bolesti, stlačenie v strednej alebo ľavej polovici hrudníka, ako keby na ňom stál niekto. Zvyčajne nepríjemný pocit zmizne po niekoľkých minútach alebo po ukončení fyzickej aktivity. U niektorých ľudí, najmä žien, bolesť môže byť prechodná alebo akútna, ak sa podáva krku, paží alebo chrbtom;
 • Dýchavičnosť. Myokardiálne bunky začínajú pracovať horšie kvôli tomu, čo srdce poháňa menší objem krvi, než telo potrebuje. Telo sa snaží kompenzovať nedostatok kyslíka častým dýchaním, v dôsledku ktorého sa vyvíja dýchavičnosť;
 • Všeobecná slabosť, chronická únava.

Ak cholesterolová plaketa zablokuje lumen cievy, vyvine sa infarkt myokardu. Typickým príznakom je stláčanie hrudníka, akútna divoká bolesť, ktorá sa podáva ramenám, ramenám, menej často čelistom, krkom. Niekedy je rozvoj srdcového infarktu sprevádzaný dýchavičnosťou, intenzívnym potenie.

U niektorých ľudí môže byť srdcový záchvat asymptomatický.

Moderná diagnostika

V počiatočných štádiách koronárnej aterosklerózy nie sú príznaky. Na recepcii lekár najprv vypočuje pacienta, vykoná všeobecné vyšetrenie, počúva srdce. Pacient potom podstúpi biochemický krvný test, aby lekár mal predstavu o fungovaní vnútorných orgánov. Ak v dôsledku všeobecného vyšetrenia biochémie krvi lekár predpokladá možnosť aterosklerózy, pacient je poslaný na ďalšie vyšetrenie.

Na diagnostiku aterosklerózy koronárnych ciev pomocou nasledujúcich metód:

 • Elektrokardiogram. Zaznamenáva prechod elektrických signálov cez srdce. Pri srdcovom infarkte bude ťažké prechádzať pulz cez tkanivo jazvy, ktoré sa zobrazuje na EKG. Tento typ štúdie sa používa na odhalenie odložených infarktov. Niektorí pacienti vykazujú denné sledovanie EKG. Za to človek nasadí malé zariadenie, ktoré nosí 24 hodín.
 • Echokardiografia. Subspecies ultrazvuku, ktorý pomáha získať obraz srdca, posúdiť hrúbku steny, veľkosť komôr, stav ventilov Tieto sadzby sa líšia v závislosti od ochorenia srdca.
 • Stresový test. Je predpísaný pacientom, ktorých symptómy sa prejavujú len pri cvičení. Preto sa pacientom ponúkne chodiť na bežeckom páse alebo skrútiť pedále bicykla. Lekár sledoval EKG pacienta po celú dobu. Niekedy namiesto fyzickej námahy sa lieky podávajú osobe, ktorá spôsobuje, že srdce tvrdo pracuje. Potom doktor dokáže vyšetriť prácu srdca pomocou MRI.
 • Angiogram. Lekár vloží malé množstvo farbiva do koronárnej cievy. Po chvíli si odfotografuje svoje srdce (s rentgenom / MRI). Farbivo robí nádoby viditeľné, takže obraz jasne ukazuje oblasti zužovania.
 • Počítačová tomografia. Umožňuje lekárovi identifikovať najnebezpečnejšie aterosklerotické plaky obsahujúce vápnik. Môže sa kombinovať s angiografiou.

Vlastnosti liečby

Koronárna ateroskleróza začína zmenou životného štýlu (prestať fajčiť, pohybovať sa viac), strava, liečba súvisiacich ochorení. Bylinné produkty by mali tvoriť väčšinu stravy, ale zo zvierat môžu ponechať hydinové mäso, ryby, vajcia a chudé želé. Spotreba červeného mäsa by mala byť obmedzená. Odporúča sa vyhnúť sa zámerne nezdravému jedlu - rýchle občerstvenie, občerstvenie, street shawarma, pasties.

Ak sú uvedené opatrenia nedostatočné alebo v čase prijatia, zdravotný stav osoby spôsobuje obavy, liečebná terapia a chirurgické zákroky sa používajú na liečbu aterosklerózy koronárnych artérií.

Konzervatívna terapia

Ateroskleróza koronárnych ciev v počiatočnom alebo strednom stupni sa môže liečiť liekmi. V skutočnosti samotná choroba nemôže byť vyliečená. V silách lekára spomaliť jeho postup, odstrániť niektoré symptómy. Úlohy terapeutickej liečby:

 • znížiť zaťaženie srdca;
 • zmierniť cievny kŕč;
 • znížiť LDL cholesterol;
 • zabrániť vzniku krvných zrazenín;
 • znížiť riziko srdcového infarktu;
 • normalizovať tlak.

Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú nasledujúce skupiny liekov. Väčšina tabletiek sa musí užívať na celý život.

Lieky na zníženie hladiny lipidov

Lieky tejto triedy normalizujú ukazovatele metabolizmu tukov: cholesterol, LDL, HDL, triglyceridy. Patria medzi ne:

 • Statíny (simvastatín, atorvastatín, rosuvastatín, pitavastatín). Najsilnejší predstavitelia skupiny. Blokujú syntézu cholesterolu v pečeni, znižujú koncentráciu LDL, triglyceridov, mierne zvyšujú HDL. Určený na liečbu aterosklerózy, prevencie pre ľudí v ohrození.
 • Fibráty (fenofibrát, gemfibrozil). Pred vynálezom sa statíny široko používali pri liečení pacientov s aterosklerózou. Najefektívnejšie znížiť koncentráciu triglyceridov, zvýšiť HDL, v menšej miere ovplyvniť hladinu cholesterolu, VLDL.
 • Kyselina nikotínová. Vysoké dávky lieku, ktoré sú lepšie známe ako vitamín B3 (PP), sú predpísané na zníženie triglyceridov, LDL. Keďže je však potrebné užívať liek v dávkach, ktoré prekračujú dennú potrebu 50 až 300-krát, užívanie niacínu je takmer vždy sprevádzané nežiaducimi reakciami. Z tohto dôvodu je použitie kyseliny nikotínovej výrazne obmedzené.
 • Sekvestranty žlčových kyselín (Kolestiramin, Kolestipol). Lieky, ktoré zabraňujú reabsorpcii žlčových kyselín, čo spôsobuje, že telo používa cholesterol na ich syntetizáciu;
 • Inhibítory absorpcie cholesterolu (ezetimib). Zasahuje do absorpcie cholesterolu v potravinách.

Lieky na zriedenie krvi

Potrebné v ktoromkoľvek štádiu vývoja koronárnej aterosklerózy. Znížená viskozita krvi zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Najobľúbenejším liekom je kyselina acetylsalicylová (aspirín). Je indikovaný v počiatočnom štádiu ochorenia. Pri závažnejšej ateroskleróze sa odporúča podávať warfarín.

Antihypertenzívne lieky

Vysoký krvný tlak sa považuje za jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré poškodzujú stenu tepien. Pokles sadzieb o 35-40% spomaľuje progresiu aterosklerózy. Na korekciu tlaku sú predpísané lieky bisoprolol, valsartan, lisinopril, amlodipín.

Chirurgická liečba

Pri ateroskleróze koronárnych artérií je potrebná operácia, ak je veľkosť depozít významná. Najbežnejšie sú dve techniky: posunovanie, stentovanie.

Posunovanie zahŕňa vytvorenie riešenia. Preto je vyššie pod aterosklerotickým plakom umiestená umelá alebo transplantačná nádoba, cez ktorú môže krv voľne prúdiť.

Stentovanie - obnovenie prietoku krvi sa dosahuje inštaláciou v zúženom priestore kovového rámu - stentu. Za týmto účelom sa zavedie katéter cez veľkú nádobu s deflovaným balónom. Chirurg pod kontrolou počítača ho presunie na aterosklerotickú platňu a potom sa nafúkne. Lumen plavidla expanduje, doska sa stáva plochá. Aby sa výsledok mohol fixovať, katéter dodáva do zúženého miesta zloženú pružinu (stent) a vytiahne ju. Vytvára sa tuhý rám, ktorý podporuje tepnu v otvorenom stave.

Ľudové opravné prostriedky

Vo veľmi počiatočných štádiách aterosklerózy, keď sa prvé symptómy ešte nevyskytli, môžete sa pokúsiť o liečbu rastlinnými prípravkami, hoci to je neúčinné.

 • Tráva jadra, rašelina, kaštanovo kôra - každá 100 g, tráva ruže, knotweed, listy citrónovej trávy, semená kmínov, okvetné lístky slnečnice - 50 g. Pripravte zmes z uvedených rastlín. 1 polievková lyžica. l. vložte do termosku, naliať pohár vriacej vody, nechajte variť 20-30 minút. Napkaté infúzne nápoje 100 ml 3 krát / deň pred jedlom.
 • 20 g kmeňových semien, šupky japonskej sopóry, 30 g koreňa valeriánu, listy citrónovej trávy, 40 g kvetov hlohového, listy kopytníkov. 1 polievková lyžica nalejeme vriacou vodou, trváme pol hodinu, vyčerpáme. Pite 150 ml infúzie 2 krát denne pred raňajkami, večerou.
 • Byliny v rovnakom pomere: brezové listy, listy žihľavy, šalvia, trávy prasličky, knotweed, kvitnúce hlohu, kmínové semienka, šípky, riasy, raňajky. 3 polievkové lyžice. l. vložte do hrnca, nalejte nad ňou tri poháre vriacej vody. Obal s viečkom, nechajte 3 hodiny. Pred jedlom vezmite pohár 3 krát / deň. Pacienti starší ako 70 rokov znižujú dávku na pol pohára.
 • Zmiešajte rovnaké množstvá hlohu, knotweed, goldenrod, ľubovník bodkovaný, rebrík. Položte lyžicu zmesi do hrnca, zakryte pohárom vriacej vody a nasaďte malý oheň. Cook 3 minúty. Nechajte to, nechajte variť 10 minút. Pite teplé, pohár 3 krát / deň pred jedlom. Časť infúzie sa musí pripraviť pri každom príjme.
 • Zmiešajte rovnaké množstvo trávy, Potentilla hus, imelo, praslička, reďkovka. Polievková lyžica kolekcie nalejte pohár vody, nechajte ju stáť 3 hodiny. Dajte do ohňa, varíme 5 minút. Nechajte stáť 30 minút, napätie. Po dobu 2-3 mesiacov piť pol pohára infúzie 2 krát denne. Piata zbierka obsahuje silné byliny. Informujte svojho lekára o bezpečnom používaní.

Mnoho biologicky aktívnych zložiek rastlín je schopných interagovať s liekmi. Z tohto dôvodu sa liečba tradičnými metódami musí prerokovať s terapeutom.

komplikácie

Ateroskleróza koronárnych artérií môže významne narušiť fungovanie srdca. Možné komplikácie ochorenia:

 • angína pectoris;
 • infarkt myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • arytmie.

Pacient môže zomrieť po roztrhnutí plaku cholesterolu, ktorého fragmenty blokujú tepny. Väčšina z týchto prípadov sa vyskytuje v ranných hodinách zimnej sezóny. Silný stres alebo fyzická námaha môže vyvolať smrteľné komplikácie.

prevencia

Ateroskleróza koronárnych artérií srdca sa dá zabrániť, ak sa odstránia rizikové faktory. Pre to potrebujete:

 • prestať fajčiť;
 • jesť správne;
 • získať zvyk - nie deň bez fyzickej námahy;
 • hmotnosť koľaje;
 • chráňte sa pred stresom;
 • v prítomnosti hypertenzie, diabetes mellitus - na liečbu základnej choroby.
Admin 30.7.2018

Ako sa lieči ateroskleróza koronárnych ciev a jej liečba

Ateroskleróza koronárnych artérií je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť smrť, pretože koronárne artérie sú hlavné cievy, ktoré zásobujú srdce krvou. Sú lahvovité a ich priemer je malý, takže tu často dochádza k tvorbe cholesterolu. V tomto prípade strácajú steny krvných ciev svoju elasticitu a neskôr vredy.

Najčastejšie sa táto choroba týka ľudí starších ako 45 rokov, avšak v niektorých prípadoch sa u ľudí mladších ako tridsať rokov môžu vyskytnúť aj aterosklerotické zmeny.

Faktory prispievajúce k rozvoju choroby

Ateroskleróza koronárnych artérií srdca môže byť spúšťaná nasledujúcimi faktormi:

 1. Nesprávna strava, pri ktorej ľudské telo produkuje príliš veľa škodlivého cholesterolu.
 2. Zlé návyky, ako je fajčenie alebo konzumácia alkoholu.
 3. Dedičné predispozície.
 4. Chronický stres alebo depresia.
 5. Prírodné starnutie tela a pohlavia. Často sa choroba pozoruje u mužov starších ako 40 rokov.
 6. Nedostatok fyzickej námahy.
 7. Metabolické poruchy.
 8. Choroby endokrinného systému (často koronárna ateroskleróza sa stáva spoločníkom cukrovky).
 9. Hypertenzia, pri ktorej tlak stúpa nad 140/90 mm Hg.

Symptómy ochorenia

V počiatočnom štádiu samotná choroba sa nezjavuje a môže sa zistiť len počas vyšetrenia. V budúcnosti pacient vyvinie nestabilnú angínu pectoris.

Symptómy aterosklerózy koronárnych artérií:

 1. Stlačenie alebo pálenie bolesti v hrudníku, ktoré prechádzajú do ľavého ramena alebo chrbta.
 2. Bolestivé pocity sa zhoršujú po vzrušení alebo fyzickom napätí a trvajú nie viac ako štvrtinu hodiny, zatiaľ čo normalizácia stavu pacienta zmizne sama.
 3. Cievne záchvaty sa získajú pomocou nitroglycerínu.
 4. Ak je pacient v horizontálnej polohe, stane sa bez dychu.
 5. Angína môže byť sprevádzaná závratmi, cefalgiou, nauzeou.

V závislosti od triedy stenocardie sa prejavuje ako pri silnej fyzickej námahe, tak aj v pokoji a po minimálnej aktivite.

Bežné znaky aterosklerózy zahŕňajú rýchle starnutie pacienta. Jeho koža sa stáva tenkou a suchou, porucha tkaniva je narušená a tepny na ohybových plochách a chrámoch vyzerajú zle.

Ako diagnostikovať chorobu

Na diagnostiku aterosklerózy koronárnych ciev sa odoberá anamnéza a určí sa skutočný a regulačný index telesnej hmotnosti a meria sa krvný tlak. Musíte darovať aj krv na cukor a cholesterol.

Diagnostické metódy choroby zahŕňajú:

 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca.
 • Elektrokardiogram (grafický záznam činnosti srdca a pulzácia srdcového svalu)
 • Ergometria na bicykli (štúdia, ktorá odhaľuje skrytú koronárnu nedostatočnosť a určuje individuálnu náchylnosť na fyzický stres).
 • Treadmill test (elektrografická štúdia, vykonaná po cvičení na bežiacom páse).
 • Angiografia (kontrastné vyšetrenie ciev, posúdenie funkčného stavu ciev a patologické procesy).
 • Počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.

terapia

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií by mala byť komplexná. Je potrebné nielen vziať drogy predpísané lekárom, ale aj dodržiavať diétu. Aby ste sa zbavili tejto choroby, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • Znížte príjem tuku aspoň o 10%. Odstráňte zo stravy maslo, trans mastné kyseliny, slaninu. Nahraďte ich rastlinnými olejmi (olivami, slnečnicami, kukuricou, ľanovými semenami).
 • Znížte príjem potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny (vajcia, smotana, mastné mäso).
 • Zvýšenie výživy množstvo produktov obsahujúcich polynenasýtené mastné kyseliny (ryby akýchkoľvek odrôd, morské plody).
 • Zvýšte množstvo potravín bohatých na vlákniny (zelenina, ovocie).
 • Znížte príjem soli.

Na liečbu aterosklerózy koronárnych ciev srdca sa používajú lieky z rôznych farmakologických skupín. V niektorých prípadoch sú kombinované.

statíny

Prípravky z tejto skupiny inhibujú produkciu enzýmu HMG-CoA reduktázy, ktorý je zodpovedný za produkciu cholesterolu. Tiež zvyšuje počet membránových receptov, ktoré umožňujú viazať a odstrániť lipoproteíny s nízkou hustotou z krvného obehu. Pomáha to znížiť hladinu cholesterolu. Statíny obnovujú elasticitu cievnej steny a majú protizápalový účinok.

Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie lieky zo skupiny statínov patrí:

 • Lovastatín.
 • Simvastatín.
 • Fluvastatín.
 • Atorvastatín.
 • Provastatin.

Zvyčajne sú lieky užívané jedenkrát denne po večeri, pretože maximálna produkcia cholesterolu nastáva v noci. Liečba začína minimálnou dávkou akéhokoľvek lieku, ktorý sa postupne zvyšuje.

Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri použití statínov, sú nevoľnosť, vracanie, hnačka a myopatia.

Aniónové výmenné živice

Prípravky tejto skupiny viažu žlčové kyseliny, v dôsledku čoho ich pečeň syntetizuje a navyše konzumuje cholesterol. Tieto lieky zahŕňajú:

Lieky sa vyrábajú vo forme práškov, ktoré sa rozpúšťajú v kvapaline a užívajú sa s jedlom 2 až 3 krát denne. Účinok aplikácie sa pozoruje mesiac po začiatku príjmu.

Pri použití týchto liekov môžu spôsobiť vedľajšie účinky z tráviaceho systému vo forme nevoľnosti, nadúvania a porúch stolice. Najčastejšie sú lieky v tejto skupine predpísané v kombinácii so statínmi.

fibráty

Predpísané sú pre zvýšené plazmatické triglyceridy. Prispievajú k aktívnej produkcii enzýmu, ktorý rozkladá lipoproteíny s nízkou hustotou. Tieto lieky zahŕňajú:

Vezmite tieto lieky dvakrát denne pred jedlom. Pri použití sa vedú vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu vo forme nevoľnosti, vracania, hnačky. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť svalová slabosť alebo závrat.

Ľudové recepty

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií pomocou metód tradičnej medicíny je pomerne dlhý proces. Aby ste znížili hladinu cholesterolu, potrebujete nielen užívať lieky na báze liečivých rastlín, ale aj zmeniť svoj životný štýl.

Na zníženie cholesterolu a posilnenie steny krvných ciev použite:

 • Cesnak. Pri príprave prípravku sa 5 veľkých cesnakov riadne mletých, zmiešaných s rovnakým množstvom medu v máji a ponechané na tmavom mieste po dobu troch dní. Uchovávajte liek v chladničke a užívajte 2 g denne ráno a večer pred jedlom po dobu šiestich mesiacov.
 • Ďatelina. 80 g červených ďatelinových kvetov sa naleje s litrom vodky a nechá sa variť aspoň desať dní. Filtrujte a spotrebujte 15 ml tinktúry na obed a večer pred spaním. Liečba trvá najmenej šesť mesiacov.
 • Lemon. 10 g ihličiek nalejte 400 ml vody a 5 minút pite. Po ochladení filtrajte. 2 citróny sú olúpané a dôkladne rozdrvené. Celulóza sa naleje s výsledným vývarom a trvá 3 dni. Pridajte 50 g medu a dôkladne premiešajte. Za deň potrebujete 50 ml prostriedkov. Liečba trvala tri mesiace.
 • Koreň z chrenu. Nástroj sa tretí na jemnom strúhadle a zmieša sa s nízkotučným kyslou smotanou. Každý deň sa užíva v jednej čajovej lyžičke raz denne počas jedla. Prijímanie trvá minimálne 2 mesiace.
 • Cibuľa. 50 ml šťavy stlačenej z cibuliek sa zmieša s 20 ml šťavy z aloe a rovnakým množstvom medu. Nástroj sa uchováva v chladničke a užíva 5 ml raz denne pred spaním. Dĺžka liečby je 3 mesiace.

V prípade, že je ateroskleróza neskoro zistená a predstavuje ohrozenie života pacienta, je potrebná chirurgická intervencia na obnovenie poškodenia krvného obehu. Existujú dva spôsoby odstránenia problému - stentovanie a posunovanie.

stentu

V lúmene koronárnych ciev sa vytvorí skelet, ktorý rozširuje zúženú oblasť. Stent vyzerá ako kovová rúrka pozostávajúca z buniek. Je umiestnená v postihnutej nádobe, potom sa nafúkne špeciálnym balónom, zatlačením do steny.

Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Počas operácie môže pacient komunikovať s chirurgom a vykonávať jeho príkazy. Na zavedenie stentu, vodiča a špeciálneho balónika pomocou špeciálneho katétra.

Po správnom umiestnení sa vodiaca sada a katéter odstránia. Prevádzka prináša dobré výsledky, ale v 20% prípadov je možné zúženie plavidla. Dôvodom je nadmerný rast svalového tkaniva.

bypass

Ak má pacient progresívne zúženie hlavnej tepny, ktorá vedie k srdcového svalu, vykoná sa operácia bypassu koronárnej artérie. Táto operácia umožňuje obnoviť tok krvi inštaláciou špeciálnych cievnych protéz (posunov). Na rozdiel od stentovania posunovanie umožňuje obísť oblasti zúženosti.

Je to vážna operácia, ktorá trvá 3 až 4 hodiny. Pri vykonávaní použite stroj srdca a pľúc. Obdobie rehabilitácie po takomto chirurgickom zákroku je pomerne dlhé. Ak pacient nespĺňa všetky požiadavky lekára a nezávisle prestane užívať lieky, je možné recidíva.

komplikácie

Ak aterosklerotické plaky postihujú niekoľko ciev, môže to spôsobiť smrť pacienta. Tiež fatálny výsledok môže vyvolať prasknutie aterosklerotických plátov. Najčastejšie sa vyskytuje v chladnej sezóne ráno po prebudení. Stáva sa provokatér a silný stres alebo cvičenie.

Výsledkom je oslabenie tónu koronárnej tepny, prietok krvi, prudké zvýšenie krvného tlaku alebo srdcová frekvencia. Koagulačná schopnosť krvi má tiež účinok.

Keď je trombóza celého lumen koronárnej artérie smrteľná. V 60% prípadov nastáva smrť pacienta predtým, ako vstúpi do nemocnice. Pri čiastočnom poškodení cievy dochádza k nestabilnej angíne.

Komplikáciou ochorenia môže byť infarkt myokardu, ktorý sa vyznačuje príznakmi:

 • Ostrú bolesť v hrudníku, ktorá sa môže dať do chrbta.
 • Pokles krvného tlaku.
 • Dýchavičnosť.
 • Strata vedomia

V tomto prípade je potrebná okamžitá hospitalizácia a resuscitácia.

Ďalšou komplikáciou choroby je kardiálna skleróza, pri ktorej sú bunky srdcového svalu nahradené tkanivom jazvy. Nezúčastňuje sa na kontrakcii srdca a spôsobuje preťaženie myokardu.

Výskyt kardiálnej sklerózy je indikovaný nasledujúcimi znakmi:

 • Arytmia.
 • Bolesť v oblasti srdca, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou na tele.
 • Opuch.
 • Dýchavičnosť.
 • Slabosť.

prevencia

Aby ste zabránili vaskulárnej ateroskleróze, musíte:

 1. Zbavte sa zlých návykov.
 2. Normalizujte potraviny. Vynechať zo stravy tučných a vyprážaných potravín. Uprednostňujeme zeleninu a ovocie, varené varené alebo dusené malým množstvom rastlinného oleja.
 3. Cvičenie a prechádzky na čerstvom vzduchu.
 4. Normalizujte telesnú hmotnosť.
 5. Čas na liečbu infekčných ochorení.

V prípade aterosklerózy koronárnych artérií je potrebné konzultovať kardiológov, endokrinológov, reumatológov a vaskulárnych chirurgov.

Hlavné príčiny aterosklerózy koronárnych artérií, diagnózy a liečby

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická patológia, ktorá vedie k vzniku lipidových plakov na vaskulárnom endotelu. Choroba postupne postupuje, čo spôsobuje ischemické poškodenie srdca v dôsledku zúženia lumen ciev alebo jeho úplného zablokovania.

Pri absencii liečby aterosklerotické zmeny spôsobujú vaskulárnu insuficienciu, čo môže viesť k smrti pacienta. Preto by sa malo podrobnejšie uvažovať o ateroskleróze koronárnych artérií, jej príčinách, symptómoch a terapiách.

Opis choroby

Čo je koronárna ateroskleróza? Ide o chronickú patológiu, ktorá vedie k postupnej konsolidácii a zúženiu koronárnych artérií v dôsledku vývoja plakov na cievnom endotelu. Choroba sa vyvíja počas niekoľkých desaťročí.

Zvyčajne sa prvé príznaky aterosklerotických vaskulárnych lézií objavujú v mladom veku, ale choroba sa začína prejavovať u ľudí stredného veku. Prvé príznaky aterosklerózy koronárnych artérií sa zvyčajne objavujú po 45-55 rokoch.

Vývoj aterosklerotických plakov nastáva na pozadí akumulácie lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré obsahujú cholesterol.

Patologické neoplasmy postupne rastú, začínajú sa vyvíjať do lumen koronárnej artérie. To vedie k zhoršenému prietoku krvi až do úplného zastavenia. Zúženie lúmenu tepien spôsobuje kyslíkové hladovanie srdcového svalu, poškodenie jeho funkcie, rozvoj ischemického poškodenia.

Ateroskleróza koronárnych artérií má nasledujúce štádia:

 1. V počiatočných štádiách patológie sa zaznamenáva pomalý prietok krvi a výskyt mikrotrhlín v cievnom endotelu. Takéto zmeny vedú k postupnému ukladaniu lipidov na intimu tepien, ako sa vyvíja tukové miesto. Oslabenie obranných mechanizmov spôsobuje zvýšenie proliferácie cievnej steny, rast nádorov a ich fúziu do lipidových pásikov.
 2. V druhom štádiu sa šírenie tukov vytvára. V dôsledku toho sa aterosklerotické plaky objavujú na vnútornej strane koronárnych artérií. V tomto štádiu je možné vyvinúť krvné zrazeniny, ktoré sú schopné odísť a zatvoriť lumen tepny.
 3. V poslednom štádiu sa platňa zhutňuje kvôli ukladaniu vápenatých solí. To spôsobuje zúžení lúmenu tepny, jej deformáciu.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Ateroskleróza koronárnych ciev srdca sa môže vyvinúť pod vplyvom exogénnych a endogénnych príčin. Lekári vydávajú asi 200 rôznych provokatívnych faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku patológie.

Najčastejšími dôvodmi sú však tieto:

 • Zvýšte hladinu "zlého" cholesterolu v krvi. Táto látka je hlavnou zložkou aterosklerotických plakov, preto sa pri vysokých koncentráciách môže usadzovať na stenách krvných ciev;
 • Fajčenia. Škodlivý návyk vyvoláva syntézu oxidu dusnatého, ktorý narúša prietok krvi, urýchľuje vývoj aterosklerózy koronárnych artérií;
 • hypertenzia;
 • Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl vedie k pomalšiemu metabolizmu, zhoršenému metabolizmu tukov a bielkovín;
 • Zneužívanie potravín, ktoré sú bohaté na nasýtené tuky;
 • Dedičná predispozícia;
 • Pohlavnej identity. Ženy v reprodukčnom veku zriedkavo vyvíjajú aterosklerózu koronárnych ciev. Je to spôsobené syntézou estrogénov, ktoré chránia tepny. Avšak po nástupe menopauzy u žien sa riziko vzniku ochorenia výrazne zvyšuje;
 • Age. Ľudia nad 35 rokov sú náchylní na vývoj aterosklerózy;
 • Obezita. Pacienti s nadváhou majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť aterosklerotického vaskulárneho ochorenia;
 • Alkoholizmus. Zneužívanie alkoholu vedie k zhoršenému prietoku krvi, vyvoláva rozvoj aterosklerózy;
 • Diabetes mellitus. Choroba vedie k narušeniu metabolických procesov v tele, a preto významne zvyšuje riziko vzniku koronárnej aterosklerózy.

Klinický obraz choroby

V počiatočných štádiách aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa vyskytuje v latentnej forme. Zvyčajne sú prvé známky ochorenia zaznamenané u ľudí stredného veku.

Preto lekári odporúčajú, aby každoročne absolvovali každoročne vyšetrenia všetkých ľudí, ktorí prekročili 35-ročný medzník. Avšak fajčenie, hypertenzia, hypercholesterolémia môže viesť k skoršiemu vývoju príznakov aterosklerózy koronárnych artérií.

Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú nasledovné príznaky:

 • Bolestivosť v hrudníku, vyzařujúca na zadné alebo ľavé rameno;
 • Výskyt dýchavičnosti na začiatku bolesti. Niekedy pacienti nemôžu byť v horizontálnej polohe kvôli zlyhaniu dýchania;
 • závraty;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

S ďalšou progresiou aterosklerózy príznaky koronárnych ciev spôsobujú nasledovné:

 • Angina pectoris Podmienka je charakterizovaná zriedkavou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa vyvíja po intenzívnej fyzickej námahe alebo emočnej nadmernej záťaži;
 • Cardio. Akútna ischémia myokardu vedie k tvorbe miest fibrózy v celom srdcovom svale. Tento stav spôsobuje porušenie kontraktilnej funkcie srdca;
 • Arytmia. Patológia sa vyvíja v dôsledku poškodenia myokardu, narušených vodivých impulzov;
 • Útok srdca Ak dôjde k pretrhnutiu cholesterolu, na jeho povrchu sa objaví trombus. Táto zrazenina zabraňuje normálnemu toku krvi, vyvoláva vznik nekrózy kardiomyocytov. Záchvaty srdca sa zvyčajne rozvíjajú od 4 do 10 hodín ráno, keď sa adrenalín zvyšuje v krvnom riečisku. Asi 50% zaznamená nástup príznakov, prekurzorov pred útokom.

Diagnostické opatrenia

Je možné pochybovať o vývoji aterosklerotických lézií koronárnych ciev počas EKG, na ktorom sú určené príznaky ischémie srdcového svalu.

Na potvrdenie aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa uskutočňujú nasledujúce štúdie:

 1. Stresová scintigrafia. Metóda umožňuje zistiť lokalizáciu lipidových nádorov na vnútornej strane krvných ciev, stupeň ich závažnosti;
 2. Intravaskulárny ultrazvuk a Dopplerov ultrazvuk. Umožňuje identifikovať zmeny v štruktúre krvných ciev: hrúbka steny, veľkosť komory, prítomnosť úsekov s poškodenou kontraktilitou, stanovenie hemodynamiky a morfológie ventilov;
 3. Koronárna angiografia. Ide o rádiologické vyšetrenie srdca s kontrastom. Metóda pomáha určiť lokalizáciu a dĺžku postihnutých ciev, stupeň zúženia tepny;
 4. Pristress ECHO. Táto technika umožňuje určiť prechodné poruchy srdcovej kontraktility v oblastiach s zmeneným prietokom krvi.

Vlastnosti konzervatívnej liečby

Taktika liečby aterosklerózy koronárnych ciev srdca je určená štádiom ochorenia. Včasná diagnostika patologickej liečby zahŕňa zmenu životného štýlu:

 • Odmietanie zlých návykov;
 • Normalizácia výkonu. Odporúča sa výrazne znížiť spotrebu živočíšnych tukov, opustiť vyprážané potraviny, sladkosti. Je potrebné zaviesť do stravy čerstvé ovocie a zeleninu, obilniny, mliečne výrobky;
 • Pravidelná mierna fyzická aktivita odporúčaná kardiológa. To pomôže normalizovať metabolické procesy;
 • Normalizácia hmotnosti.

V počiatočných štádiách ochorenia konzervatívna liečba pomôže eliminovať symptómy a spomaliť patologické zmeny v cievach. Výbermi liekov sú statíny, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvnom obehu inhibovaním syntézy lipidových zlúčenín hepatocytmi.

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa určenie liekov, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu pre kyslík.

To pomáha chrániť srdce, znižuje závažnosť ischémie. Na tento účel sa široko používajú lieky z nasledujúcich skupín: beta-blokátory, ACE inhibítory, blokátory kalciového kanála, antiagregačné činidlá.

Chirurgická liečba

V pokročilých prípadoch zahŕňa liečba aterosklerózy operáciu. Nasledujúce metódy sú široko používané:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie. Zahŕňa vytváranie riešenia krvného obehu, obchádzanie postihnutej oblasti;
 • Balóniková angioplastika. Na základe zavedenia špeciálneho katétra do femorálnej tepny, po čom nasleduje vedenie do problémovej oblasti. Potom sa nafúkne balón, čo umožňuje rozšírenie tepny;
 • Koronárne stentovanie. Táto technika zahŕňa zavedenie stentu, ktorý má pevný rám, do postihnutej nádoby.
 • Včasná diagnostika vám umožňuje prispôsobiť aterosklerotické zmeny v cievach a zachrániť život pacienta.

Možné komplikácie a prognóza

Ateroskleróza koronárnych ciev môže viesť k vzniku akútnej alebo chronickej vaskulárnej insuficiencie. Chronická forma patológie zahŕňa postupné zúženie cievy. Výsledkom je atrofické a hypoxické poškodenie myokardu, môže sa vyvinúť ischémia.

Pri akútnych nedostatkoch sa vyvinú srdcové záchvaty. Táto komplikácia môže byť smrteľná, ak sa roztrhne aneuryzma. Aterosklerotické vaskulárne ochorenie môže prispieť k vzniku ochorenia periférnych artérií, mŕtvice, ischemických prechodných záchvatov.

Prognóza aterosklerózy koronárnych ciev je určená tým, ako jasne pacient dodržiava odporúčania kardiológa, sleduje stravu a zdravý životný štýl. To vám umožní obmedziť ďalšiu progresiu patológie, udržať dobré zdravie. Ak má pacient ložiská nekrózy, akútne porušenie prietoku krvi, prognóza nie je priaznivá.

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická vaskulárna patológia. Choroba vedie k podvýžive myokardu, preto môže spôsobiť vznik závažných komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

Krvný tlak: norma podľa vekovej tabuľky

Každá zmena parametrov krvného tlaku sa odráža vo všeobecnom blahobyte osoby. Ak sú však odchýlky významné, účinky na zdravie môžu byť vážne. A hoci existuje tabuľka noriem krvného tlaku podľa veku, aby sa situácia zvládla, je tiež potrebné porozumieť, ktoré patológie viedli k zmene indexov tonometra.

Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

Symptómy a účinky malého ohniskového infarktu myokardu

Malý ohniskový infarkt myokardu je charakterizovaný slabým klinickým obrazom. Spravidla sa vyskytuje pri ischemickej chorobe srdca s malými ložiskami nekrózy svalov.

Protrombín: normálny

V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):