Najstrašnejším nepriateľom ktoréhokoľvek obyvateľa planéty je viac ako 50 rokov, nepriateľ je zradný, náhle žaluje a mení život raz a navždy. Nepriateľ, ktorý potrebujete vedieť osobne. Spĺňajú - ateroskleróza koronárnych artérií.

Skutočne desivé údaje poskytujú zdravotné štatistiky - každá druhá smrť na svete je spôsobená koronárnou chorobou srdca. Príčinou je ateroskleróza koronárnych artérií. Vždy to bolo, okrem času úplných vojenských bojov. Najsmutnejšou vecou je, že z roka na rok sa tieto čítania menia na horšie. To je napriek tomu, že medicína sa stále vyvíja, regionálne cievne centrá sa otvárajú, riešia situáciu, uvoľňujú sa nové lieky. Pokúsme sa zistiť, čo je choroba a ako ju poraziť.

Pri výraznom zúžení tepien a arteriol (najmenších ciev) srdca ovplyvnených ich aterosklerotickým procesom sa srdce zhoršuje a zhoršuje. V stave pokoja, bolesť je najčastejšie nerušená, ale pri chôdzi, behu, zdvíhanie závažia alebo intenzívnych zážitkov, srdce začne pracovať rýchlejšie. Vtedy sa objaví charakteristická bolesť pacienta. Zvyčajne sa človek sťažuje na kompresívnu povahu pocitu, podobne ako pocit ťažkosti, naznačuje rukou rukou hrudník alebo ľavú stranu. V pohode zmizne bolesť. Tento stav v medicíne sa nazýva angina pectoris. V závažnejších prípadoch, keď je ateroskleróza koronárnych ciev srdca ešte bežnejšia, podobné bolesti sa vyskytujú aj pri najmenšom pohybe.

Prečo to srdce ublížilo

Na začiatku ochorenia sa človek zvyčajne necíti chorý - nemá žiadne sťažnosti, nepohodlie. Po dlhú dobu trvá ateroskleróza koronárnych artérií srdca bez vážnych následkov bez toho, aby sa cítila. Zvyčajne sa pri zvyšovaní aterosklerotického plaku a jeho vypuknutí do lumen cievy objavia prvé príznaky. Plavidlo, ktoré dodáva krv do srdcového svalu, sa stáva úzkym. Krv sa zhoršuje. Je nedostatok kyslíka a srdce sa začne zle vyrovnávať s bremenom. Telo trpí zhruba z podvýživy. V medicíne je dobre známy výraz "bolesť v srdci je jeho výkrik na pomoc."

Progresia ochorenia

Angína je ochorenie, ktoré môže človek rušiť celé desaťročia za sebou. Často však ochorenie postupuje. Ak nevenujete náležitú pozornosť liečbe, ateroskleróza naďalej rastie a vzniká infarkt.

Na molekulárnej úrovni je príčinou infarktu stenózna ateroskleróza koronárnych artérií. To je obrovská celková lézia srdcových ciev. Je to niečo podobné - plášť pneumatiky sa rozbije a častice krvi sa "prilepia" na kvapalné jadro, čo vytvára zrazeninu. A bez toho sa úzka nádoba úplne uzavrie. V lúme jeho zápalu začína. A v tej časti svalu, ktorá bola dodaná z tejto nádoby, nastane katastrofa. Keď už prestane dostávať potravu, sval zanikne. V tomto bode pacient cíti ostrú, neznesiteľnú bolesť na hrudi, strach, dýchavičnosť sa môže objaviť. Tento moment je rozhodujúci pre život. Niekto prežije, niektorí nie. Závisí to predovšetkým na tom, do akej miery je postihnutá oblasť rozsiahla. Samozrejme, vek a stav pacienta a jeho ďalšie chronické choroby hrajú svoju úlohu.

Ako bojovať

Prvou otázkou, ktorú položili pacienti, je, či môže byť liečená ateroskleróza. Určite nie. Neexistuje žiadny taký liek, ktorý by spôsobil opačný vývoj procesu, zníženie alebo zmiznutie plaku. Liečba má stabilizovať situáciu. Spomalenie rastu aterosklerózy a v najúspešnejšom prípade úplne zastaviť. V ideálnom prípade musíte premýšľať o tom pred vznikom príznakov. Neskôr sa to stáva doslova nevyhnutnou nevyhnutnosťou.

Nezáleží na tom, ako to znie trite, ale mali by ste začať zmenou životného štýlu. Konkrétne s správnou výživou. Tuky, ktoré tvoria povlak, prevažne pochádzajú z tukov, ktoré jeme. Treba mať na pamäti, že pri tvorbe aterosklerózy by sa mali považovať iba "živočíšne" tuky - sú nebezpečné. Rastlinné tuky nespôsobujú aterosklerózu. Maslo, smotana, tučné mäso - to sú výrobky, ktoré musia byť prísne obmedzené. Naopak, zelenina, ovocie, obilniny - výrobky sú mimoriadne užitočné. Ich obsah by mal byť veľkou časťou stravy. Rastlinný olej im venuje veľkú pozornosť, ak je to možné, nahradiť maslo.

Okrem výživy má veľký význam metabolizmus. Osoba s nadváhou je oveľa viac vystavená riziku vzniku koronárnej choroby srdca. Navyše tendencia k ateroskleróze zvyšuje cukrovku, najmä slabo liečené, s vysokou hladinou cukru v krvi.

Dedičnosť významne prispieva k výskytu. Ateroskleróza aorty a koronárnych artérií sa môže vyvinúť aj v mladom veku a postupovať veľmi agresívne, ak má pacient genetickú predispozíciu. Môže sa zistiť pomocou testov, ktoré ukazujú obsah celkového cholesterolu a jeho frakcií v krvi. Faktom je, že jedna z odrôd krvných tukov je najnebezpečnejšia. Preto je veľmi dôležité vykonať podrobnú analýzu. Pri závažnom narušení metabolizmu lipidov sa zistí nárast "zlého" cholesterolu - LDL (viac ako 3) a zvýšenie celkového cholesterolu (viac ako 5).

Liečba liečiv

Existujú lieky, ktoré môžu ovplyvniť metabolizmus tukov. Oni sa nazývajú statíny a inhibujú nárast "zlého" cholesterolu, ktorý spôsobuje aterosklerózu. Statíny tiež znižujú celkový cholesterol v krvi. Podľa niektorých vedeckých údajov tieto lieky môžu dokonca mierne znížiť aterosklerotické plaky, ale nemali by ste naozaj počítať s tým.

Predpísanie a výber dávky liekov tohto druhu by mal vykonávať iba lekár. Rovnako ako akékoľvek iné lieky, majú niekoľko vedľajších účinkov, napríklad ovplyvňujú funkciu pečene. Z tohto dôvodu sú predpisované striktne podľa indikácií zameraných na analýzy a závažnosť ochorenia. Včasné užívanie statínov vo vhodných dávkach je jedným z najvýkonnejších spôsobov prevencie aterosklerózy.

operácie

Zdá sa, že veľkosť postihnutých ciev pri ischemickej chorobe srdca je pre chirurgiu celkom malá. Ale našťastie moderné lekárstvo to dokonca dokáže. Pri závažnej angíne alebo akútnom infarkte sa vykonáva špeciálna intervencia - koronárna angiografia. Do srdcovej cievy sa vloží mikroskopický snímač a vstrekne sa kontrast. Pri vysokom zväčšení dokážu lekári vidieť, kde je krvný tok zložitý a problém napraví. So špeciálnym balónom sa rozširuje miesto zúženosti a inštaluje sa stent - sieťová konštrukcia, ktorá zväčšuje lúmen. Táto operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Navyše, otvorenie hrudníka nie je potrebné, len malá punkcia na rameno alebo stehno.

Stentovanie môže byť považované za spásu, ak nie za jednu vec. Plavidlá, u ktorých sa intervencia vyskytla, opäť postihnutá aterosklerózou, ak si neužívate statiny a množstvo ďalších liekov. Po operácii je pacient jednoducho povinný piť lieky na celý život podľa určitej schémy.

V súhrne môžeme povedať, že ateroskleróza je naozaj nepriateľom číslo jedna. Ale keď sme to videli zo všetkých strán, môžeme úspešne odraziť útoky. Hlavnou vecou je konať včas a rozumne.

Príčiny aterosklerózy koronárnych artérií a spôsoby ich liečby

Mnoho ľudí vie, že pri ateroskleróze sa cholesterolové plaky usadzujú na stenách krvných ciev a postupne znižujú lúmen. Ateroskleróza koronárnych artérií je rovnaký proces, ale vyskytuje sa špecificky v koronárnych artériách, v dôsledku čoho nedochádza k nedostatočnej krvi do srdcového svalu.

Príčiny cievnej oklúzie

Ateroskleróza srdcových ciev sa môže vyvinúť z dôvodu vnútorných a vonkajších príčin, existuje ich viac ako 200 a najčastejšie sú:

 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol (hlavná zložka plakov uložených na stenách tepien);
 • fajčenie (tabakový dym obsahuje látky, ktoré poškodzujú steny ciev a urýchľujú vývoj aterosklerózy);
 • nedostatok pohybu;
 • nadváhou.
Cholesterolová plaketa na stenách tepny

Existuje rodina a dedičná povaha dôvodov, keď počet rôznych tried lipidov v plazme klesá. Patria sem aj negatívne stravovacie návyky: konzumácia živočíšnych tukov a potravín, ktoré obsahujú veľa cholesterolu.

Ak človek pochopí, že niektoré z týchto predpokladov sú prítomné v jeho živote, musí byť opatrnejší a pozornejší voči zdraviu. Je dôležité identifikovať nástup ochorenia.

Symptómy ochorenia

Patológia sa vyznačuje príznakmi, ktoré nie vždy vyvolávajú návštevu lekára. Tieto príznaky môžu byť maskované inými ochoreniami. Symptómy sú nasledovné:

 • bolesť na hrudníku, stlačenie alebo pichanie, môže spôsobiť zadné alebo ľavé rameno;
 • dýchavičnosť, prejavujúca sa najmä na začiatku bolesti, niekedy kvôli nedostatku vzduchu, človek nemôže ležať, pocit sa zhoršuje a dochádza k ťažkostiam s dýchaním;
 • závraty;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie.

Ako je zrejmé, ateroskleróza sa prejavuje znakmi charakteristickými pre koronárnu chorobu srdca, angínu pectoris, infarkt myokardu a kardiosklerózu. Preto je potrebné si predstaviť, aké symptómy sú typické pre tieto ochorenia. Pri infarkte myokardu sa pozorujú ťažké bolesti na hrudníku, ktoré sa podobajú na angínu pectoris, ale po nitroglyceríne neodchádzajú. Možná strata vedomia a výskyt prejavov srdcového zlyhania. Pri kardioskleróze sa objaví opuch a dýchavičnosť.

Asi päťdesiat percent pacientov zaznamenáva niektoré z týchto príznakov pred infarktom, ale nevenuje im pozornosť. Nesmieme zabudnúť, že ateroskleróza sa nemusí dlhodobo prejavovať, takže je potrebné pravidelne vyšetrovať, najmä pre ľudí, ktorí sú ohrození.

Diagnostické metódy

Keďže veľmi často je ateroskleróza srdcových ciev sprevádzaná príznakmi IHD, diagnóza nie je zložitá. Na stanovenie presnej diagnózy sa používa niekoľko metód.

 • EKG, denné sledovanie EKG;
 • echokardiografia;
 • bicyklová ergometria, testovanie bežeckého pásu;
 • rádionuklidové štúdie;
 • počítačová tomografia;
 • multispirálny CT;
 • tomografia elektrónovým lúčom.
Zariadenie na denné sledovanie EKG

Bezpochyby je veľmi dôležitý detailný popis pacienta. Je dôležité uviesť všetky príznaky, dokonca aj menšie. Pomôže to identifikovať ochorenia spojené s aterosklerózou a urobiť presnú diagnózu, ktorá určuje celý smer liečby.

liečba

V mnohých ohľadoch závisí liečba od štádia aterosklerózy. Ak je ochorenie zistené včas, potom na začiatku jej vývoja stačí použiť lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je tiež veľmi dôležité zmeniť životný štýl, ktorý zahŕňa zníženie stresových situácií, mierne cvičenie a diéty.

Ak sa počas vyšetrenia objaví, že tieto metódy nestačia, môže sa rozhodnúť o rozšírení časti cievy zúženej kvôli patológii, inak sa to nazýva implantácia stentu. Oni tiež niekedy uchýliť sa k posunu, ktorý zahŕňa vytvorenie ďalšej cesty, ktorá obchádza postihnutú oblasť srdca. Operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva, ak sa zistí významné zúženie hlavnej tepny.

Je potrebné pochopiť nasledovné: ak je takýto postup naplánovaný, znamená to, že neexistuje iná cesta. V tomto prípade môže byť lumen tepny zúžený o 75 percent. V niektorých lekárskych zariadeniach môže byť ponúkané posunovanie, ak pacient už mal infarkt. Táto operácia sa vykonáva vo všeobecnej anestézii.

Ateroskleróza miluje nezdravé potraviny, takže nie je potrebné kŕmiť ju ako takú. Je lepšie jesť ovocie a zeleninu, pretože obsahujú veľa draslíka, vlákniny, kyseliny listovej a vitamínov. Neobsahujú tiež cholesterol, veľké množstvo kalórií a tukov, ktoré prispievajú k rozvoju aterosklerózy. Odporúča sa používať mliečne výrobky, pretože sú bohaté na užitočné prvky. Ale nerobte túto radu na maslo a kyslou smotanou.

Môžete použiť metódy tradičnej medicíny, ak ste dostali povolenie od lekára. Cesnak je veľmi užitočný, ale oneskorenie tvorby cholesterolu. Ale musíte byť opatrní, spôsobuje silný tlkot srdca u jednotlivých pacientov. Takíto ľudia prednostne v lekárni kúpiť lieky na báze cesnaku.

Preventívne opatrenia

Ateroskleróza je ovplyvnená ľuďmi, ktorí sa o seba nestarajú. Opatrenia na prevenciu výskytu patológie zahŕňajú tieto pravidlá:

 1. Prestaňte fajčiť. Štatistiky ukazujú, že fajčiari trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami častejšie než iní ľudia niekoľkokrát.
 2. Presuňte sa viac. Medzi užitočné športy patrí plávanie, lyžovanie, beh, chôdza a ranné cvičenia.
 3. Zbavte sa nadmernej hmotnosti.
 4. Správna výživa. Je potrebné upustiť od používania masla, mastných mliečnych výrobkov, vajec a živočíšnych tukov.
 5. Používanie liečivých rastlín.

Srdce miluje a oceňuje starostlivé zaobchádzanie, ktoré zahŕňa starostlivosť o plavidlá, ktoré mu pomáhajú pracovať. Lepšie je teraz vynaložiť všetko úsilie, ako bežať okolo lekárov pri hľadaní správnej liečby.

Ateroskleróza koronárnych artérií (srdcové cievy): príčiny, príznaky, diagnóza, ako liečiť, prognóza

Ateroskleróza srdca znamená zmeny v tele, ktoré súvisia s poškodením tukových ložísk svojich ciev (koronárnych artérií). V moderných klasifikáciách chýba definícia ako "ateroskleróza srdca", je správnejšie hovoriť o ateroskleróze koronárnych artérií alebo o ischemickej chorobe srdca, ktorá je jednou z najčastejších príčin aterosklerotických vaskulárnych lézií.

Ateroskleróza koronárnych artérií je základom prevažnej väčšiny srdcových zmien cievneho pôvodu, ktorých prevalencia sa neustále zvyšuje, dokonca aj v krajinách s vysokou úrovňou a dostupnosťou lekárskej starostlivosti. Víno je spôsob života, jedlo, stres a preťaženie moderného ľudu. V dospelom veku väčšina mužov získava tieto alebo iné štádiá vaskulárnej lézie, často proces ovplyvňuje nielen "koronárne", ale aj aortu, tepny mozgu, obličky a nohy.

Ateroskleróza srdcových ciev je základom ischemickej choroby (IHD), ktorá sa vyskytuje častejšie v chronickej forme - kardioskleróza aterosklerotického vzniku, ale na pozadí konštantného nedostatku arteriálneho krvného zásobenia sa môže objaviť akútna patológia - srdcový záchvat, náhla smrť, akútna koronárna insuficiencia.

Muži tvoria veľkú časť pacientov s aterosklerózou srdca nielen kvôli väčšej prevalencii zlých návykov a zanedbávaniu životného štýlu a zdravia vo všeobecnosti, ale aj kvôli absencii istého druhu ochranného účinku hormónov, ako je to v prípade estrogénov v ženskom tele,

Estrogény majú ochranný účinok na steny krvných ciev, regulujú metabolizmus lipidov, takže ženy, dokonca aj u pacientov s cukrovkou a nadváhou, spôsobujú aterosklerózu koronárnych artérií oveľa neskôr ako muži. Údaje medzi pohlaviami sa porovnávajú iba s 65-70 rokom.

Na pozadí aterosklerózy srdcových ciev sa vyskytuje postupný pokles intenzity arteriálneho krvného zásobovania. Vzhľadom na to, že existujú iba dve tepny - pravá a ľavá s ich niekoľkými vetvami, môžu sa objaviť známky ischémie už pri počiatočných stupňoch poškodenia.

Infarkt myokardu na pozadí aterosklerózy koronárnych artérií sa môže vyvinúť aj s malými plakmi, ktoré si pacient neuvedomuje, ak nastane náhla artériová kŕč, čo následne môže vyvolať konzumáciu alkoholu, hypotermie a silný stres.

Video: Koronárna ateroskleróza, lekárske animácie

Príčiny a rizikové faktory srdcovej aterosklerózy

Príčiny aterosklerózy srdca sú rovnaké ako pri patológii metabolizmu lipidov vo všeobecnosti. O nich sa nepočuli len leniví. To zahŕňa fajčenie, nadváhu, výživu a komorbiditu, ako je diabetes a hypertenzia.

Faktory, ktoré nemôžeme zmeniť ani zabrániť, zahŕňajú staršie osoby, pohlavie, dedičnosť. Mimochodom sa venuje väčšia pozornosť dedičnosti, pretože vo väčšine prípadov aterosklerózy koronárnych ciev u mladých ľudí je možné vysledovať nepriaznivú rodinnú situáciu.

Takzvané modifikovateľné rizikové faktory, tj tie, ktoré môžeme ovplyvniť, zahŕňajú zlé návyky, stravovacie návyky, telesnú aktivitu. Fajčenie po mnoho rokov občas zvyšuje pravdepodobnosť porušenia lipidového spektra, hypertenzie, koronárnej choroby, čo okrem iného spôsobuje poškodenie vnútornej vrstvy tepien.

Nesprávna strava s prevládajúcim živočíšnym tukom, nedostatok vlákniny, vitamínov a stopových prvkov spôsobuje hyperlipidémiu, celkovú obezitu a depozíciu komplexov tukov a bielkovín na stenách srdcových tepien.

Dôležitým rizikovým faktorom je nedostatočná fyzická aktivita, ktorá prispieva k zvýšeniu telesnej hmotnosti, zníženiu perfúzie orgánov a tkanív, hyper- a dyslipidémii, cukrovke, čo vedie k koronárnej ateroskleróze, aortám a iným vaskulárnym léziám.

Treťou skupinou rizikových faktorov sú okolnosti, ktorých vplyv môže byť teoreticky alebo aspoň čiastočne zmenený. Patria sem komorbidity, ktoré možno kompenzovať vhodnou liečbou: arteriálna hypertenzia, dyslipidémia, cukrovka, obezita, niektoré infekcie.

Znalosť hlavných príčin a rizikových faktorov koronárnej aterosklerózy je dôležitá pre včasné začatie opatrení na prevenciu poškodenia ciev a ak existuje, potom spomaliť progresiu a zabrániť vzniku nebezpečných cievnych nehôd.

Manifestácia aterosklerózy srdcových ciev

Manifestácia aterosklerózy srdca závisí od fázy patológie, stupňa závažnosti štrukturálnych zmien v cievnej stene, individuálnych charakteristík rozvetvenia srdcových ciev a dokonca aj od hrúbky myokardu, ktorá sa stáva vyššou pri zvýšenom krvnom tlaku.

Proti dyslipidémii a zvýšeniu celkového cholesterolu sa cievne steny infiltrujú s komplexmi tukov a bielkovín, fibrózou a depozíciou vápenatých solí. Toto sú následné fázy chronického dystrofického procesu, ku ktorému dochádza pri periodických exacerbáciách. Ukladanie tuku sa vyskytuje v miestach najväčšieho poškodenia vnútornej vrstvy tepny - úst, vetvy.

V jeho priebehu prechádza ateroskleróza koronárnych artérií niekoľkými fázami. Prvý stupeň sa vyznačuje tvorbou mastných škvŕn a pruhov na vnútornej výstelke cievy, ktoré nezvyšujú a nespôsobujú stenózu, a preto symptómy v tejto fáze patológie chýbajú.

Zvýšenie množstva tuku v cievnej stene vedie k tvorbe plaku, ktorý v priebehu času rastie s pojivovým tkanivom a zhutnená - liposkleróza. Táto fáza je nebezpečná pre porušenie integrity plakov a lokálnych krvných zrazenín, čo môže spôsobiť srdcový záchvat. Nekomplikovaná plaketa často poskytuje obraz chronickej ischémie (angíny).

Konečným štádiom dystrofického procesu v stenách tepny možno považovať ukladanie vápenatých solí za zhutňovanie - ateroskopénia. V tomto štádiu sa cievna stena stáva kamennou, neaktívnou, nepružnou. Ateromatózne prekrytia môžu v tomto štádiu ochorenia viesť k nekróze myokardu.

Počas aterosklerózy srdca je izolovaná predklinická fáza - asymptomatická a klinicky vyslovená s charakteristickými symptómami. Asymptomatická ateroskleróza srdca je sprevádzaná zvýšenou aterogénnou frakciou krvných lipoproteínov, čo je indikátor celkového cholesterolu, triglyceridov, zatiaľ čo žiadny pacient nemá sťažnosti a ateroskleróza koronárnych artérií nie je stenóza. Táto fáza môže byť stanovená len podľa biochemických krvných testov.

Prvé príznaky koronárnej aterosklerózy sa stávajú viditeľnými, keď sa cievy zúžia o polovicu alebo viac (stenóza aterosklerózy). Až do tohto okamihu môže byť krvný tok kompenzovaný nárastom kontrakcií srdca, rozvojom niekoľkých vedľajších vetiev.

V závislosti od povahy symptómov a od hĺbky prebiehajúcich zmien v myokarde a krvných cievach sa rozlišujú tieto štádiá:

 • ischémia;
 • trombonerotické zmeny;
 • fibróza.

Počas ischemického štádia aterosklerózy srdca jeho sval zažije nedostatočný tok arteriálnej krvi, ktorá vyvoláva hypoxiu, dystrofické zmeny kardiomyocytov a nástup fibróznych procesov. Hlavné príznaky - bolesť za hrudnou kosťou, zapadajú do obrazu angíny.

Bolesť sa môže vyskytnúť počas cvičenia (angíny pectoris) a v kľude, čo je považované za alarmujúci príznak v súvislosti s vývojom trombonetických komplikácií, srdcového infarktu a náhlej smrti. Bolesť je často retrosternálna, stláčanie, dáva do ľavej ruky, pod lopatkou. Hlavným znakom ischémie je prechodná povaha je dobrý účinok od užívania nitroglycerínu, ktorý zastavuje príznaky po 5-10 minútach.

Vzhľadom na rastúcu plaketu sa zvyšuje riziko roztrhnutia a choroba vstúpi do ďalšej fázy trombonekrózy, pri ktorej poškodenie aterosklerotických prekryvov spôsobuje lokálnu trombózu s úplnou prekážkou lúmenu tepny. Táto fáza sa prejavuje nekróza myokardu - infarkt, ktorý je jednou z najnebezpečnejších foriem akútnej koronárnej choroby srdca. Hlavným príznakom je stále bolesť - najakútnejšia "dýka", ktorá spôsobuje silný strach zo smrti.

Vláknové zmeny sú prejavom chronickej ischémie spôsobenej stenóznou aterosklerózou koronárnych artérií. Sú základom difúznej kardiosklerózy, ktorá vzniká v dôsledku nadmernej produkcie kolagénových vlákien fibroblastmi spojivovými tkanivami. Výrazná fibróza a v skutočnosti zjazvenie nastáva po resorpcii nekrotických mús pri infarkte myokardu.

Medzi komplikácie aterosklerózy srdca - nedostatočnosti arteriálneho krvného obehu, ischemických a sklerotických zmien myokardu, v akútnych prípadoch - infarktu.

diagnostika

Na diagnostiku aterosklerózy srdca sa používajú laboratórne a inštrumentálne metódy - krvné testy, koronárna angiografia, ultrazvuk. Biochemická analýza krvi môže ukázať poruchy lipidového spektra, vysoké hladiny celkového cholesterolu a triglyceridov, aterogénne lipoproteíny.

Najinformatívnejšou metódou vyšetrovania je koronarografia, ktorá dokáže preukázať, ktorá tepna je stenózovaná a na akej úrovni.

Osobitnou diagnostickou dôležitosťou je posúdenie priechodnosti ľavej koronárnej artérie a jej veľkých ramien, predovšetkým prednej medzikomorovej a takisto správnej koronárnej tepny, ktorá sa podieľa na takmer polovici všetkých prípadov ochorenia koronárnej artérie.

V závislosti od rozsahu poškodenia cievnej steny sa rozlišuje difúzna a fokálna ateroskleróza, ale "ohnisko" ešte neznamená priaznivejšiu cestu. Ak je plaketa ohnisková, ale nachádza sa blízko ústia tepny, oblasť nekrózy bude dosť veľká, zatiaľ čo difúzna lézia nevedie vždy k infarktu.

Stupeň stenózy koronárnych artérií je rozhodujúci pri prognóze patológie a hodnotenia rizika. Ateroskleróza koronárnej artérie môže byť stenózna alebo nie stenózna. V druhom prípade je to skôr otázka ohniskovej platne, ale lipidovej škvrny na stene cievy, ktorá nespôsobuje symptómy ischémie.

Stenózna ateroskleróza je charakterizovaná zúžením lumen cievy, v závislosti od závažnosti ktorých sú aj stupne aterosklerózy:

 • prvý je až do polovice lumen;
 • druhá je 50 - 75% priemeru;
 • tretí je nad 75%;
 • štvrtý - najťažšie - úplné uzatvorenie lumen plavidla.

Keď sa tepny nezmenia, stupeň aterosklerózy sa nazýva nula.

Liečba koronárnej aterosklerózy

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa množstvo opatrení zameraných na normalizáciu spektra krvných lipidov, zlepšenie prietoku krvi v artériách, zníženie stupňa ischémie - patogenézy, symptómov, indukovaných liekov a chirurgických zákrokov.

Hlavným princípom boja proti ateroskleróze srdca je normalizácia metabolizmu tukov s dosiahnutím takýchto čísel v koncentrácii lipidov v krvi, čo by prispelo, ak nie k reverznému vývoju zmien v artériách, potom aspoň zabrániť progresii patológie. Cieľová hladina cholesterolu sa považuje za menej ako 5 mmol na liter krvi a lipoproteíny s nízkou hustotou (aterogén) menej ako 3 mmol na liter.

U mužov sa pozoruje nárast koncentrácie cholesterolu a triglyceridov vo veku 20 až 50 rokov a neskôr sa prakticky nemení. U žien v dôsledku hormonálnych zmien v menopauzálnom veku sa lipidy ďalej zvyšujú po 40-45 rokoch. Pre tých a ostatných sa pomer antiaterogénnych lipidových frakcií časom znižuje a skôr či neskôr vzniká otázka potreby tak stravovania, ako aj farmakoterapie.

Liečba aterosklerózy srdca sa odporúča na základe fázy jej vývoja. Takže podľa moderných myšlienok v rozvoji choroby prechádza cez dve etapy. V prvej fáze dochádza k hromadeniu tukov na stenách tepien, čím vzniká plak. Tento proces sa vyskytuje približne vo veku 40 rokov. V druhej fáze pokračuje rast plaku a lúmen cievy sa zužuje alebo sa pretrhne tvorbou trombu a nekrózou srdcového svalu.

Taktika v predklinickej fáze zahŕňa:

 • včasná detekcia metabolizmu tukov;
 • zmeny životného štýlu u osôb s vysokým rizikom aterosklerotického procesu;
 • dynamické sledovanie ľudí s poruchami lipidov, ktorí majú relatívne malé riziko aterosklerózy.

V druhej fáze patológie je potrebné:

 • vedú aktívnu liečbu znižujúcu hladinu lipidov s paralelnou zmenou v životnom štýle a výžive;
 • predpisovať antitrombotické lieky (kyselina acetylsalicylová, curantil);
 • zabrániť ďalším negatívnym účinkom existujúcich rizikových faktorov;
 • podľa údajov na vykonanie chirurgickej liečby postihnutých tepien.

Spoločné opatrenia na liečbu aterosklerózy srdca zahŕňajú zmenu režimu, stravu, elimináciu nepriaznivých vonkajších faktorov. Pacienti v riziku sa musia vzdať zlých návykov, predovšetkým fajčiť, podávať alkohol, sledovať ukazovatele krvného tlaku.

Strava proti ateroskleróze je možno najdôležitejšou vecou, ​​ktorú treba dodržiavať vo všetkých fázach liečby. V raných štádiách patológie diéty znižujúcej hladinu lipidov môže stačiť normalizovať metabolizmus lipidov. Základné princípy výživy - je zníženie používania nasýtených mastných kyselín, cholesterolu spolu s jedlom, ako aj zníženie bežnej hmotnosti tela.

Výživa pre srdcovú aterosklerózu zahŕňa potraviny bohaté na vlákninu, zeleninu a ovocie, chudé mäso a ryby, zeleninu, mliečne výrobky a obilniny. Vyhýbajte sa pokrmom s množstvom živočíšneho tuku, sladkosti, pochúťky, tučné mäso.

Okrem kvalitatívneho zloženia potravín má aj určitý význam aj frekvencia používania určitého výrobku. Napríklad mäso môže byť konzumované nie viac ako trikrát týždenne, s nízkotučným syrom - raz týždenne, s pečivom a cukrovinkami - maximálne niekoľkokrát za mesiac.

Odborníci odporúčajú konzumovať morské ryby a dokonca malé množstvo alkoholu, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a zvyšujú koncentráciu anti-aterogénnych frakcií tukov.

Liečba liekom sa začína, keď dokonca diéta nevedie k zníženiu celkového cholesterolu pod 5 mmol na liter, kým je diagnostikovaná ischemická choroba srdca alebo vysoké riziko aterosklerózy. Táto taktika je použiteľná pre mužov, ale nie je ospravedlniteľná u tých žien, ktoré môžu ešte mať deti, pretože účinok liekov na zníženie hladiny lipidov na budúce zdravie detí nie je známy.

Liečba na zníženie hladiny lipidov u žien vo fertilnom veku je predpísaná pre rodinné formy poškodeného metabolizmu tukov s vysokým rizikom atenóznej aterosklerózy a po 40-50 rokoch - na rovnakom základe ako u mužov.

Keď sú lieky na zníženie hladiny lipidov predpísané:

 1. sekvestranty žlčových kyselín - zníženie celkového cholesterolu a jeho aterogénnych frakcií;
 2. fibráty - ovplyvňujú triglyceridy a aterogénne lipoproteíny;
 3. statíny;
 4. kyselina nikotínová;
 5. chelátory.

Takzvané statíny, lovastatín, simvastatín, fluvastatín atď. Sú najrozšírenejšie lieky, používajú sa v prípadoch, keď diéta nefunguje so zmiešanou hypercholesterolémiou a ischémiou myokardu, aby sa znížilo riziko fatálnych komplikácií a zastavilo sa progresia aterosklerotických zmien.

Sekvestranty žlčových kyselín - questran, colestipol - prispievajú k eliminácii aterogénnych lipoproteínov z plazmy a znižujú celkový cholesterol v krvi. Používajú sa na miernu poruchu metabolizmu lipidov, najmä pri súbežnom cukrovke a obezite. Možné nežiaduce reakcie sú tráviace poruchy.

Fibráty - klofibrát, gemfibrozil, ciprofibrát. Na rozdiel od predchádzajúcej skupiny liekov znižujú obsah triglyceridov a zvyšujú podiel anti-aterogénnych lipoproteínov. Fenofibrát je obzvlášť atraktívny v mikronizovanej forme, ktorý sa môže užívať raz denne pri zachovaní vysokej účinnosti. U diabetikov je indikovaný metabolický syndróm s obezitou, hyperlipoproteinémiou, ale je kontraindikovaný v patológii pečene, žlčových kameňoch, tehotenstve.

Kyselina nikotínová sa používa vo forme lieku enduracin s predĺženým účinkom so stredným stupňom zvýšenia cholesterolu a vysokou hladinou triglyceridov. Je kontraindikovaný pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, poškodení pečene, dnu, bronchiálnej astme.

Liek probaucol, ktorý má silný antioxidačný účinok a je účinný v dedičných formách hypercholesterolémie. Podporuje regresiu xantómov kože a šliach a je z väčšej časti indikovaná na liečbu pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou.

Eyconol sa získava z tukových odrôd morských rýb, v jeho zložení existuje veľa polynenasýtených mastných kyselín, ktoré zabraňujú infiltrácii tepovej steny do lipidov a podporujú elimináciu prebytku cholesterolu. Kontraindikované pri alergických reakciách na zložky, chronický zápal pankreasu a žlčníka v akútnej fáze.

V niektorých prípadoch je potrebné predpísať kombináciu liekov - statínov a fibrátov, statínov a enduracínu, fibrátov a derivátov kyseliny nikotínovej alebo všetkých troch liekov naraz.

Radikálna liečba koronárnej aterosklerózy je indikovaná neúčinnosťou vyššie uvedených metód. Za týmto účelom sa môže použiť mimotelová exkrécia produktov metabolizmu lipidov (plazmaferéza, plazmatická filtrácia) a chirurgické operácie - štepenie bypassom koronárnych artérií, stentovanie postihnutých ciev.

Diagnóza a liečba koronárnej aterosklerózy

Ateroskleróza je dôsledne prevláda medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami vedúcimi k smrti. Hlavné dôvody takejto dynamiky: pasívny životný štýl vyvoláva jeho vývoj, ochorenie je ťažké odhaliť v počiatočných štádiách a vyliečiť neskôr. Hlavnou hrozbou medzi rôznymi typmi aterosklerózy je koronárna ateroskleróza, ktorá bude popísaná nižšie.

Trochu terminológie

Koronárna (koronárna) tepna je artéria, ktorá dodáva okysličenú krv do "centrálneho" svalu srdca, myokardu. Ten je zodpovedný za rytmické kontrakcie srdca, ktoré tvoria základ krvného obehu a neprestávajú počas celého života človeka.

Ateroskleróza je chronické ochorenie tepien, v ktorom tvoria cholesterolové plaky, ktoré blokujú lúmen tepien a narúšajú normálny prietok krvi.

Ateroskleróza koronárnych artérií je trubica vo vnútri koronárnych artérií, ktorá vedie k nedostatku kyslíka v tkanivách srdca.

Prečo sa lúmen tepny zužuje?

Je to všetok cholesterol. Jeho vysoká koncentrácia vedie k tvorbe plakov z neho na vnútorných stenách tepien. Steny sú užšie, kyslík v dôležitých orgánoch sa stáva menej, tkanivá podliehajú hypoxii a zomierajú.

Vysoký cholesterol môže mať niekoľko príčin. Najzrejmejšia je zlá výživa. Čím viac vyprážaných zemiakov vstupuje do žalúdka, tým viac škodí (s prebytkom) látky vstupuje do krvi. Menej zrejmé je slabý metabolizmus vrátane lipoproteínov, ktoré sú zodpovedné za odstránenie cholesterolu z tela. Lipoproteíny s vysokou hustotou vykonávajú svoju prácu a podobné proteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou sa môžu ukladať do plakov spolu s cholesterolom.

Znečistenie dopravných zápch sa spočiatku objavuje ako usadeniny na vnútorných stenách krvných ciev. V priebehu času sa rast zväčšuje v dôsledku príchodu nových častí "stavebného materiálu" a výskytu spojivového tkaniva v léziách. Tak sa vyvíja koronárna skleróza. Následne sa deje jedna z dvoch vecí: buď plavidlo pomaly, ale iste vyrastie až do úplného zablokovania, alebo sa krvná zrazenina rozbije, uvoľní jej obsah a okamžite zablokuje tepnu.

V prípade pomalého vývoja ochorenia v koronárnych cievach pacient začína zisťovať CHD (ischemickú chorobu srdca) v chronickej forme. Táto diagnóza znamená, že srdce nemá dostatok kyslíka a je sprevádzané bolesťou v oblasti srdca, dýchavičnosť, závrat, únava. Pri pretrhnutí krvnej zrazeniny sa akútna koronárna artéria vyskytuje v akútnej forme - infarkt myokardu. V tomto prípade prívod kyslíka srdcového svalu prudko zastaví a myokard začne podliehať nekróze alebo jednoduchšie zomrie. V tomto prípade sa otázka ľudského života vyrieši v najbližších niekoľkých hodinách alebo dokonca niekoľkých minútach.

Zúženie lúmenu tepny je teda spôsobené ukladaním cholesterolu na stenách krvných ciev, čo vedie k ich zablokovaniu a môže spôsobiť závažné chronické ochorenia aj náhlu smrť.

Kto je náchylný k tejto chorobe?

Existuje určitá kategória ľudí, ktorých šance na chorobu sú vyššie ako iné. Členovia tejto skupiny majú nasledujúce podobné funkcie:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Viac cholesterolu - viac šancí na tvorbu krvnej zrazeniny.
 • Sedavý životný štýl. Stasis krvi v tele pomáha cholesterolu usadiť sa na stenách tepien.
 • Obezita. Nadmerná hmotnosť vytvára stres na celé telo, vrátane kardiovaskulárneho systému.
 • Hypertenzia. Zvýšený tlak zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia stien krvných ciev.
 • Diabetes mellitus. Metabolické poruchy môžu mať nepredvídateľný vplyv na celé telo.
 • Nesprávna výživa. Obzvlášť nebezpečné je veľké množstvo živočíšnych tukov, cholesterolu a soli.
 • Fajčenia. Zužuje a rozširuje cievy, zvyšuje zaťaženie a poškodzuje vnútornú štruktúru tepien a žíl.

Tí, ktorí majú niekoľko z týchto faktorov v živote, by mali myslieť na svoju budúcnosť, pretože šanca na rozvoj aterosklerózy pre nich je dosť vysoká.

Symptómy aterosklerózy

Všetky symptómy nedostatočného krvného obehu v srdci možno rozdeliť do dvoch kategórií: všeobecné a ischemické. Časté sú spojené so zhoršením prietoku krvi v tele, ischemicky špecificky spojeného so srdcom.

 • Dýchavičnosť, slabá tolerancia cvičenia. Pľúca musia do tela dodávať viac kyslíka, aby sa nahradil nedostatok.
 • Závraty. Pri nedostatočnom krvnom tlaku mozog nemôže fungovať normálne.
 • Studené ruky a nohy. Krv nedosahuje dostatočný objem v odľahlých oblastiach tela, v dôsledku čoho sa teplota znižuje.
 • Nevoľnosť, zvracanie, pocit choroby, zakalenie vedomia. Všetko, čo sprevádza choroby kardiovaskulárneho systému.

Tieto príznaky sú istým príznakom toho, že ochorenie ešte nedosiahlo svoju plnú silu, ale už sa blíži.

Z ischemických symptómov je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

 • Útoky angíny pectoris. Akútna bolesť na hrudníku, zvyčajne v zadnej časti. Prejavil sa počas fyzickej námahy a kvôli tomu, že srdce nemôže dostať dostatok kyslíka.
 • Nesprávna tepová frekvencia. S nedostatkom krvi môže byť srdce nečinné.
 • Hypertenzia. Preťaženie koronárnych artérií zvyšuje krvný tlak.
 • Ischemická choroba srdca v chronickej alebo akútnej forme. Ako bolo uvedené vyššie, nedostatok výživy pre myokard môže viesť k mnohým problémom, vrátane smrteľných.
 • Cardiophobia. Jednoducho povedané, je strach zo smrti, ak sa vyskytnú akékoľvek problémy so srdcom. Je nebezpečné, že akýkoľvek strach zvyšuje príval testosterónu a pulzu a tieto zmeny môžu zhoršiť srdcový záchvat alebo srdcový záchvat.

Tieto príznaky naznačujú, že existuje problém a je potrebné ich okamžite riešiť. Preto pri odhalení niektorých z týchto srdcových príznakov alebo ischemickej choroby srdca v sebe, hlavnou vecou nie je panika a okamžite sa s ním poradte.

Lekárska diagnostika choroby

Základom diagnostiky takmer akejkoľvek choroby, vrátane aterosklerózy, je otázka pacienta o jeho zdraví (história) a rôznych testoch.

Okrem histórie a analýz sa používa ultrazvuk srdca a echokardiografia. Ultrazvukový obraz srdca umožňuje posúdiť rozsah lézie: zmeny vo vnútornom tvare, hrúbke steny, kontraktilitu komôr. Vykonanie postupu počas cvičenia vám umožňuje vidieť oblasti, ktoré dostávajú menej kyslíka. Často sa používa denné sledovanie EKG, pri ktorom je záznamové zariadenie pripojené k telu a dlhodobo zostáva u osoby.

Počítačová tomografia (CT), multispirátová CT, elektrónogénová tomografia môžu rozširovať obraz a získať viac informácií o stave srdca pacienta. Zavedenie kontrastných látok na vyšetrenie ukazuje podrobný model tepien, žíl a ciev. Na základe týchto informácií môže lekár vybrať typ liečby.

V prípade potreby sa upresňujú intravaskulárne ultrazvuk, rádionuklidové štúdie, testovanie trenažéra, scintigrafia a ergometria bicyklov, aby sa objasnili podrobnosti diagnózy.

Diagnóza aterosklerózy koronárnych artérií je vo všeobecnosti pomerne rozsiahla a závisí od konkrétneho pacienta, jeho schopností a možností nemocnice, v ktorej sa nachádza.

Ako liečiť koronárne artérie?

Prvým a najdôležitejším pravidlom v liečbe nie je samošetrenie! V najlepšom prípade nebude mať žiadny účinok a ochorenie sa bude ďalej rozvíjať. V najhoršom prípade môže byť ochorenie zhoršené.

V miernych a stredne závažných prípadoch postačuje medikamentózna liečba a zmeny životného štýlu. Lieky sú zamerané na dva ciele: boj proti ďalšiemu zúženiu lumen cievy a odstráneniu účinkov koronárnej aterosklerózy. Prvým bodom je dosiahnutie zníženia obsahu cholesterolu v krvi, druhá sa realizuje posilnením a ochranou srdcového svalu.

Zlepšenie životného štýlu hrá tu ešte dôležitejšiu úlohu ako pilulky. Primeraná diéta, mierny stres pod vedením kardiológa, odmietnutie zlých návykov, liečba obezity a iné ochorenia, ako je diabetes, prinesie pacienta na nohy tak rýchlo ako lekárske zákroky. A vo všeobecnosti neexistuje žiadna choroba, ktorá by bola nepriaznivo ovplyvnená zdravým životným štýlom.

V závažných prípadoch, ak neexistuje iná cesta, lekár môže predpísať chirurgickú intervenciu. Bežnou možnosťou je implantácia stentu, pomocou ktorej môžete rozšíriť poškodené cievy a zabezpečiť normálny prietok krvi. Ak to nestačí, môže byť potrebná operácia bypassu koronárnej artérie. Táto metóda vám umožňuje vytvoriť zdravé riešenie krvi a ignorovať aterosklerotickú nádobu.

Bez ohľadu na to, akú metódu lekár predpisuje pacientovi, musíte začať liečbu čo najskôr - užívajte pilulky, bežíte ráno alebo sa zaregistrujete na operáciu, pretože v ateroskleróze môže stratený čas stáť ďalšiu pohodu alebo dokonca život.

Prognóza aterosklerózy

Ak začnete liečbu včas, môže sa zastaviť vývoj ochorenia. Je takmer nemožné úplne obnoviť poškodené tepny, ale s včasnými opatreniami a správnym lekárskym zákrokom sa sklerotické plaky znižujú, prietok krvi sa zvýši a stav pacienta sa zlepší.

Musíme však prijať skutočnosť, že ateroskleróza koronárnych artérií srdca je choroba, s ktorou budeme musieť žiť. Nemôžete piť pilulky na týždeň, behať, jesť zeleninu a dobre. Tí, ktorí sa stretávajú s touto chorobou, musíte zmeniť svoj životný štýl, prispôsobiť ho novým podmienkam, ak nechcú stráviť zostávajúci čas v nemocniciach a intenzívnej starostlivosti.

Prevencia ochorení

Ak sa čitateľ cíti dobre a nemá v úmysle dať 10-20 rokov života na boj s vážnym chronickým ochorením, mal by teraz premýšľať o svojom zdraví. Skutočnosť, že ateroskleróza koronárnych ciev srdca sa v skorom štádiu nezobrazuje, zvyšuje palivo do ohňa a dá sa zistiť iba prejavom symptómov. To je príliš neskoro.

Prevencia je jednoduchá: musíte sa vzdať zlých návykov, venovať sa športu alebo fyzickej práci, mať celú stravu, liečiť choroby včas a navštíviť kardiológa o niekoľko rokov na vyšetrenie. Prirodzene, sledovanie tohto zoznamu nie je tak jednoduché, ale jeho súlad zvýši kvalitu života a výrazne ho rozšíri.

V dôsledku toho je ateroskleróza koronárnych artérií nebezpečná chronická choroba, ktorá sa prejavuje v neskorých štádiách, a ak nie je riadne liečená, môže viesť k smrti. Ovplyvňuje centrálne tepny srdca a neochotne sa liečiť, hoci je možné ho zastaviť a dokonca dosiahnuť pozitívnu dynamiku. Aby ste sa po infarkte nenachádzali v intenzívnej starostlivosti, musíte sa porozprávať s lekárom v čase, keď sa objavia príznaky, a ešte lepšie - postarať sa o svoje zdravie a vôbec sa nemuseli chorý.

Ateroskleróza koronárnych ciev srdca

Ako sa lieči ateroskleróza koronárnych ciev a jej liečba

Ateroskleróza koronárnych artérií je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť smrť, pretože koronárne artérie sú hlavné cievy, ktoré zásobujú srdce krvou. Sú lahvovité a ich priemer je malý, takže tu často dochádza k tvorbe cholesterolu. V tomto prípade strácajú steny krvných ciev svoju elasticitu a neskôr vredy.

Najčastejšie sa táto choroba týka ľudí starších ako 45 rokov, avšak v niektorých prípadoch sa u ľudí mladších ako tridsať rokov môžu vyskytnúť aj aterosklerotické zmeny.

Faktory prispievajúce k rozvoju choroby

Ateroskleróza koronárnych artérií srdca môže byť spúšťaná nasledujúcimi faktormi:

 1. Nesprávna strava, pri ktorej ľudské telo produkuje príliš veľa škodlivého cholesterolu.
 2. Zlé návyky, ako je fajčenie alebo konzumácia alkoholu.
 3. Dedičné predispozície.
 4. Chronický stres alebo depresia.
 5. Prírodné starnutie tela a pohlavia. Často sa choroba pozoruje u mužov starších ako 40 rokov.
 6. Nedostatok fyzickej námahy.
 7. Metabolické poruchy.
 8. Choroby endokrinného systému (často koronárna ateroskleróza sa stáva spoločníkom cukrovky).
 9. Hypertenzia, pri ktorej tlak stúpa nad 140/90 mm Hg.

Symptómy ochorenia

V počiatočnom štádiu samotná choroba sa nezjavuje a môže sa zistiť len počas vyšetrenia. V budúcnosti pacient vyvinie nestabilnú angínu pectoris.

Symptómy aterosklerózy koronárnych artérií:

 1. Stlačenie alebo pálenie bolesti v hrudníku, ktoré prechádzajú do ľavého ramena alebo chrbta.
 2. Bolestivé pocity sa zhoršujú po vzrušení alebo fyzickom napätí a trvajú nie viac ako štvrtinu hodiny, zatiaľ čo normalizácia stavu pacienta zmizne sama.
 3. Cievne záchvaty sa získajú pomocou nitroglycerínu.
 4. Ak je pacient v horizontálnej polohe, stane sa bez dychu.
 5. Angína môže byť sprevádzaná závratmi, cefalgiou, nauzeou.

V závislosti od triedy stenocardie sa prejavuje ako pri silnej fyzickej námahe, tak aj v pokoji a po minimálnej aktivite.

Bežné znaky aterosklerózy zahŕňajú rýchle starnutie pacienta. Jeho koža sa stáva tenkou a suchou, porucha tkaniva je narušená a tepny na ohybových plochách a chrámoch vyzerajú zle.

Ako diagnostikovať chorobu

Na diagnostiku aterosklerózy koronárnych ciev sa odoberá anamnéza a určí sa skutočný a regulačný index telesnej hmotnosti a meria sa krvný tlak. Musíte darovať aj krv na cukor a cholesterol.

Diagnostické metódy choroby zahŕňajú:

 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca.
 • Elektrokardiogram (grafický záznam činnosti srdca a pulzácia srdcového svalu)
 • Ergometria na bicykli (štúdia, ktorá odhaľuje skrytú koronárnu nedostatočnosť a určuje individuálnu náchylnosť na fyzický stres).
 • Treadmill test (elektrografická štúdia, vykonaná po cvičení na bežiacom páse).
 • Angiografia (kontrastné vyšetrenie ciev, posúdenie funkčného stavu ciev a patologické procesy).
 • Počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie.

terapia

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií by mala byť komplexná. Je potrebné nielen vziať drogy predpísané lekárom, ale aj dodržiavať diétu. Aby ste sa zbavili tejto choroby, musíte dodržiavať tieto odporúčania:

 • Znížte príjem tuku aspoň o 10%. Odstráňte zo stravy maslo, trans mastné kyseliny, slaninu. Nahraďte ich rastlinnými olejmi (olivami, slnečnicami, kukuricou, ľanovými semenami).
 • Znížte príjem potravín obsahujúcich nasýtené mastné kyseliny (vajcia, smotana, mastné mäso).
 • Zvýšenie výživy množstvo produktov obsahujúcich polynenasýtené mastné kyseliny (ryby akýchkoľvek odrôd, morské plody).
 • Zvýšte množstvo potravín bohatých na vlákniny (zelenina, ovocie).
 • Znížte príjem soli.

Na liečbu aterosklerózy koronárnych ciev srdca sa používajú lieky z rôznych farmakologických skupín. V niektorých prípadoch sú kombinované.

statíny

Prípravky z tejto skupiny inhibujú produkciu enzýmu HMG-CoA reduktázy, ktorý je zodpovedný za produkciu cholesterolu. Tiež zvyšuje počet membránových receptov, ktoré umožňujú viazať a odstrániť lipoproteíny s nízkou hustotou z krvného obehu. Pomáha to znížiť hladinu cholesterolu. Statíny obnovujú elasticitu cievnej steny a majú protizápalový účinok.

Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie lieky zo skupiny statínov patrí:

 • Lovastatín.
 • Simvastatín.
 • Fluvastatín.
 • Atorvastatín.
 • Provastatin.

Zvyčajne sú lieky užívané jedenkrát denne po večeri, pretože maximálna produkcia cholesterolu nastáva v noci. Liečba začína minimálnou dávkou akéhokoľvek lieku, ktorý sa postupne zvyšuje.

Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri použití statínov, sú nevoľnosť, vracanie, hnačka a myopatia.

Aniónové výmenné živice

Prípravky tejto skupiny viažu žlčové kyseliny, v dôsledku čoho ich pečeň syntetizuje a navyše konzumuje cholesterol. Tieto lieky zahŕňajú:

Lieky sa vyrábajú vo forme práškov, ktoré sa rozpúšťajú v kvapaline a užívajú sa s jedlom 2 až 3 krát denne. Účinok aplikácie sa pozoruje mesiac po začiatku príjmu.

Pri použití týchto liekov môžu spôsobiť vedľajšie účinky z tráviaceho systému vo forme nevoľnosti, nadúvania a porúch stolice. Najčastejšie sú lieky v tejto skupine predpísané v kombinácii so statínmi.

fibráty

Predpísané sú pre zvýšené plazmatické triglyceridy. Prispievajú k aktívnej produkcii enzýmu, ktorý rozkladá lipoproteíny s nízkou hustotou. Tieto lieky zahŕňajú:

Vezmite tieto lieky dvakrát denne pred jedlom. Pri použití sa vedú vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu vo forme nevoľnosti, vracania, hnačky. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť svalová slabosť alebo závrat.

Ľudové recepty

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií pomocou metód tradičnej medicíny je pomerne dlhý proces. Aby ste znížili hladinu cholesterolu, potrebujete nielen užívať lieky na báze liečivých rastlín, ale aj zmeniť svoj životný štýl.

Na zníženie cholesterolu a posilnenie steny krvných ciev použite:

 • Cesnak. Pri príprave prípravku sa 5 veľkých cesnakov riadne mletých, zmiešaných s rovnakým množstvom medu v máji a ponechané na tmavom mieste po dobu troch dní. Uchovávajte liek v chladničke a užívajte 2 g denne ráno a večer pred jedlom po dobu šiestich mesiacov.
 • Ďatelina. 80 g červených ďatelinových kvetov sa naleje s litrom vodky a nechá sa variť aspoň desať dní. Filtrujte a spotrebujte 15 ml tinktúry na obed a večer pred spaním. Liečba trvá najmenej šesť mesiacov.
 • Lemon. 10 g ihličiek nalejte 400 ml vody a 5 minút pite. Po ochladení filtrajte. 2 citróny sú olúpané a dôkladne rozdrvené. Celulóza sa naleje s výsledným vývarom a trvá 3 dni. Pridajte 50 g medu a dôkladne premiešajte. Za deň potrebujete 50 ml prostriedkov. Liečba trvala tri mesiace.
 • Koreň z chrenu. Nástroj sa tretí na jemnom strúhadle a zmieša sa s nízkotučným kyslou smotanou. Každý deň sa užíva v jednej čajovej lyžičke raz denne počas jedla. Prijímanie trvá minimálne 2 mesiace.
 • Cibuľa. 50 ml šťavy stlačenej z cibuliek sa zmieša s 20 ml šťavy z aloe a rovnakým množstvom medu. Nástroj sa uchováva v chladničke a užíva 5 ml raz denne pred spaním. Dĺžka liečby je 3 mesiace.

V prípade, že je ateroskleróza neskoro zistená a predstavuje ohrozenie života pacienta, je potrebná chirurgická intervencia na obnovenie poškodenia krvného obehu. Existujú dva spôsoby odstránenia problému - stentovanie a posunovanie.

stentu

V lúmene koronárnych ciev sa vytvorí skelet, ktorý rozširuje zúženú oblasť. Stent vyzerá ako kovová rúrka pozostávajúca z buniek. Je umiestnená v postihnutej nádobe, potom sa nafúkne špeciálnym balónom, zatlačením do steny.

Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Počas operácie môže pacient komunikovať s chirurgom a vykonávať jeho príkazy. Na zavedenie stentu, vodiča a špeciálneho balónika pomocou špeciálneho katétra.

Po správnom umiestnení sa vodiaca sada a katéter odstránia. Prevádzka prináša dobré výsledky, ale v 20% prípadov je možné zúženie plavidla. Dôvodom je nadmerný rast svalového tkaniva.

bypass

Ak má pacient progresívne zúženie hlavnej tepny, ktorá vedie k srdcového svalu, vykoná sa operácia bypassu koronárnej artérie. Táto operácia umožňuje obnoviť tok krvi inštaláciou špeciálnych cievnych protéz (posunov). Na rozdiel od stentovania posunovanie umožňuje obísť oblasti zúženosti.

Je to vážna operácia, ktorá trvá 3 až 4 hodiny. Pri vykonávaní použite stroj srdca a pľúc. Obdobie rehabilitácie po takomto chirurgickom zákroku je pomerne dlhé. Ak pacient nespĺňa všetky požiadavky lekára a nezávisle prestane užívať lieky, je možné recidíva.

komplikácie

Ak aterosklerotické plaky postihujú niekoľko ciev, môže to spôsobiť smrť pacienta. Tiež fatálny výsledok môže vyvolať prasknutie aterosklerotických plátov. Najčastejšie sa vyskytuje v chladnej sezóne ráno po prebudení. Stáva sa provokatér a silný stres alebo cvičenie.

Výsledkom je oslabenie tónu koronárnej tepny, prietok krvi, prudké zvýšenie krvného tlaku alebo srdcová frekvencia. Koagulačná schopnosť krvi má tiež účinok.

Keď je trombóza celého lumen koronárnej artérie smrteľná. V 60% prípadov nastáva smrť pacienta predtým, ako vstúpi do nemocnice. Pri čiastočnom poškodení cievy dochádza k nestabilnej angíne.

Komplikáciou ochorenia môže byť infarkt myokardu, ktorý sa vyznačuje príznakmi:

 • Ostrú bolesť v hrudníku, ktorá sa môže dať do chrbta.
 • Pokles krvného tlaku.
 • Dýchavičnosť.
 • Strata vedomia

V tomto prípade je potrebná okamžitá hospitalizácia a resuscitácia.

Výskyt kardiálnej sklerózy je indikovaný nasledujúcimi znakmi:

 • Arytmia.
 • Bolesť v oblasti srdca, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou na tele.
 • Opuch.
 • Dýchavičnosť.
 • Slabosť.

prevencia

Aby ste zabránili vaskulárnej ateroskleróze, musíte:

 1. Zbavte sa zlých návykov.
 2. Normalizujte potraviny. Vynechať zo stravy tučných a vyprážaných potravín. Uprednostňujeme zeleninu a ovocie, varené varené alebo dusené malým množstvom rastlinného oleja.
 3. Cvičenie a prechádzky na čerstvom vzduchu.
 4. Normalizujte telesnú hmotnosť.
 5. Čas na liečbu infekčných ochorení.

V prípade aterosklerózy koronárnych artérií je potrebné konzultovať kardiológov, endokrinológov, reumatológov a vaskulárnych chirurgov.

Aké je nebezpečenstvo aterosklerózy aorty?

Jedným z najnebezpečnejších ochorení je ateroskleróza aorty, poškodenie vnútorných stien veľkej cievy, ktorá môže narušiť zásobovanie krvou a výživu životne dôležitých ľudských orgánov. Štatistika hovorí, že ateroskleróza tejto najdôležitejšej elastickej tepny postihuje mužov starších ako 50 rokov a ženy staršie ako 60 rokov.

Sekcie artérie

Aorta začína z ľavej srdcovej komory srdca, potom sa oblúka a prechádza pozdĺž stredu trupu do panvových orgánov. Dĺžka hlavnej nádoby je bežne rozdelená na vzostupné a klesajúce delenie a oblúk.

Vzostupná časť sa nazýva kardio-aorta alebo aortálna srdce. Ide o 4-8 cm dlhú časť od ľavej komory srdca po brachiocefalický kmeň, ktorý má na začiatku mierne rozšírenie (cibuľu). V žiarovke je ventil na reguláciu prietoku krvi.

S kontrakciou srdcového svalu (toto obdobie sa nazýva systol) sa ventil otvára, čo umožňuje leukocytom a červeným krvinkám pohybovať sa cez veľký okruh krvného obehu. Počas diastoly (keď je sval srdca uvoľnený a ventil je zatvorený) dochádza k prívodu krvi do srdca.

Doug pochádza z brachiocefalického kufra do 4. hrudného stavca a má dĺžku 4.5-7.5 cm. U veľkých tepnách a ich konáre oblúk dôjde k prekrveniu hlavy, krku, hrudníka a horných končatín.

Najdlhšia časť aorty je zostupná (asi 30 cm), ktorá pozostáva z dvoch častí: hrudníka a brucha. Hrudná oblasť (17 cm dlhá) začína od 4. a prechádza na 12. hrudný obrat. Vyživuje prieduchy, pažerák, dutinu medzi hrudnou a chrbticou, rebrá, hornú časť membrány.

Brušnej aorty segmentu zostupný úsek je medzi 12. hrudnou 4-5 th bedrových stavcov a činí 12-14 cm. V tejto časti prívodu krvi sa vykonáva spodnú časť membrány z vnútorných orgánov, bedrovej a krížovej chrbtice, panvovej dutiny a, dolných končatín.

ateroskleróza Education

Keď je najväčšou nádobou v tele, aorta je vystavená vysokému riziku ochorenia. Ateroskleróza aorty sa vyskytuje v rozpore s metabolizmom tukov, čo vedie k zníženiu elasticity vnútorných stien tepien a zúženiu lúmenu v cievach. Keď sa patologický proces v aorte vyvíja rýchlo, nazýva sa to aterosklerózou obliterans. Okrem toho sa patológia môže rozšíriť napríklad nielen na hrudnú aortu, ale aj na koronárne (koronárne) tepny, ktoré napája srdcový sval.

Proces môže prejsť bez povšimnutia a nerušiť osobu. Dlhá absencia príznakov je spojená s veľkým priemerom aorty, ktorá je potrebná na upchatie po mnoho rokov. Aterosklerotické zmeny v stenách aorty sa vyskytujú iba smerom k nástupu pokročilého veku. Stratí svoju elasticitu, nahromadí tuhnuté veľké formácie cholesterolu, čo narušuje zásobovanie krvou. Tento stav sa nazýva ischémia.

Patológia sa môže vyvinúť v ktorejkoľvek časti aorty. Deformácia artérií so zmenami ich hustoty a veľkosti vo vzostupnej časti sa nazýva aortálna ateroskleróza koronárnych artérií. V medicíne výraz "aortálny oblúk je sklerotický" znamená prítomnosť cholesterolu v aortálnej tepne v dôsledku metabolizmu lipidov.

Ateroskleróza aortálnej korene srdca spôsobuje konsolidáciu v ústach koronárnych artérií tvorených cholesterolovými plakmi. Po prvé, to sa odráža v krvnom obehu srdca, riziko infarktu myokardu sa zvyšuje.

Ak sa cholesterol upcháva ventily ventilu a bráni jeho práci, potom krv nebude schopná plne udržiavať srdcový sval a rozšíri sa cez veľký obeh. Toto ochorenie sa nazýva ateroskleróza aortálnej chlopne.

Práca aorty je spojená s tlakom na jej stenách, pretože vyžaduje uvoľnenie krvi z ventilu vo všetkých smeroch ľudského tela. Opotrebenie stien vytvára úrodnú pôdu pre rozvoj aterosklerózy aorty, ktorá prechádza v troch etapách:

 • ischemická. Nedostatok krvi v orgánoch v dôsledku výskytu plakov sa prejavuje formou angíny pectoris, bolesti v nohách a črevách;
 • trombonekroticheskuyu. V tomto prípade plaky stuhnú, prechádzajúc sa do trombov, ktoré sa zväčšujú, prerušujú a blokujú menšie tepny, čo vedie k mŕtvici, infarktu, gangréne dolných končatín a chodidiel.
 • vláknitý. V priebehu času stratí spojivové tkanivá v cievach svoju elasticitu. Tam je nahradenie vláknitého tkaniva - neelastické a patologické, čo komplikuje tok krvi do orgánov. Vláknové rastliny spolu s akumuláciou lipidov na vnútornej cievnej stene sú posledným štádiom ochorenia a nazývajú sa aterotomatóza aorty. Obzvlášť často trpia srdce a mozog, ktoré dostávajú krv zo vzostupnej aorty. Súčasne dochádza k ateroskleróze v určitých oblastiach hlavnej cievy.

Prerušenie fungovania štítnej žľazy môže viesť k prebytku vápnika v tele, čo vyvoláva rozvoj aortálnej aterosklekózy - ochorenia posledného štádia, keď plaky v cievach kameňa na pozadí fibrózneho rastu stien hlavnej cievy.

Symptómy ochorenia

Známky poškodenia hlavnej cievy závisia od umiestnenia ochorenia a jeho štádia vývoja. Ateroskleróza aorty srdca (vzostupná) a oblúk sa prejavuje:

 • dýchavičnosť;
 • búšenie srdca;
 • bolesť a znecitlivenie ľavej ruky;
 • akútne pocity pálenia na ľavej strane hrudníka;
 • vysoký horný tlak krvi (v čase kontrakcie srdcového svalu);
 • mdloby;
 • kŕče s ostrým otáčaním hlavy.

Aterosklerotické zmeny v aorte srdca a zahustenie bolesti šírenia oblúka po celej hrudnej kosti, ktoré môže pokračovať medzi lopatkami a krkom, ktoré postihujú hrtan s ťažkosťami pri prehĺtaní a výskyt chrapľavosti v hlase.

Ateroskleróza hrudnej aorty má nasledujúce príznaky:

 • pocit stláčania v hrudníku, ktorý niekedy dáva v hypochondriu, ramenách, krku, chrbtici;
 • vysoký pulz v pravom hypochondriu;
 • aktívny rast vlasov v ušiach;
 • Wen (lipómy) na tvári;
 • predčasný vzhľad sivých vlasov.

Príznaky bolesti môžu trvať niekoľko dní s rôznymi silnými stránkami expozície. Počas takého obdobia je fyzický a emocionálny stres nežiaduci.

Aterosklerotické zmeny brušnej aorty sprevádzajú:

 • bolestivé bolesti v žalúdku a črevách;
 • nadúvanie a zápcha;
 • úbytok hmotnosti spojený s nesprávnym fungovaním tráviacich orgánov;
 • zníženie potencie u mužov vznikajúce v dôsledku porúch obehu v panvových orgánoch;
 • opuch, znecitlivenie nohy;
 • bolesť pri telách pri chôdzi.

Príčiny ochorenia

Existujú tri kategórie faktorov ovplyvňujúcich vývoj ateroskleóznych aortálnych lézií: jednorazové, čiastočne jednorazové a smrteľné.

Reverzibilné príčiny ochorenia sú:

 • zneužívanie tabaku;
 • pasívny životný štýl;
 • prítomnosť produktov s vysokým obsahom živočíšnych tukov v strave.

Môžete sa čiastočne zbaviť nasledujúcich dôvodov:

 • hypertenzia;
 • dyslipidémia - porušenie metabolizmu lipidov a lipoproteínov (komplexných proteínov, ktoré prenášajú cholesterol) v krvi, čo sa prejavuje zmenou množstva látok a ich pomeru;
 • obezity, cukrovky.

Faktory, na ktoré nemožno reagovať, sú:

 • vek (po 50-60 rokoch);
 • pohlavie (muži sú niekoľkokrát viac vystavení riziku aterosklerózy aorty);
 • dedičnosť.

Ak je to potrebné, môžete eliminovať alebo znížiť vplyv rizikových faktorov na zdravie, a to aj vtedy, ak sú zjavne nezvratné príčiny. Napríklad, ak sa človek stredného veku s genetickou predispozíciou na túto chorobu pokúša sledovať svoje zdravie, jeho zdravotné indikátory budú v normálnom rozmedzí a jeho stav sa výrazne zlepší.

diagnostika

Ak máte podozrenie na aterosklerózu aorty, použite laboratórne testy a osvedčené techniky:

 • Coronarography - invazívna rádiografická metóda so zavedením kontrastného činidla;
 • angiografia - štúdium ciev a ich stav;
 • duplexné skenovanie - ultrazvukové žiarenie na určenie stupňa vaskulárnej lézie v dvoch režimoch (dvojrozmerný obraz a spôsob pohybu krvi s definíciou jeho koncentrácie, smeru a rýchlosti prechodu);
 • Triplexové skenovanie - okrem predchádzajúcej metódy sa používa aj farebný obraz (Doppler), ktorý umožňuje detailnú štúdiu;
 • bežecký pás, ktorý analyzuje prácu srdca počas cvičenia;
 • elektrokardiogram (EKG) na získanie údajov o funkcii srdca;
 • magnetická rezonancia (MRI) - bezpečná a vysokokvalitná technika;
 • výpočtová tomografia (CT) je trojrozmerný obraz získaný röntgenovým žiarením;
 • lipidogram - laboratórna štúdia, ktorá rozpozná poruchy metabolizmu tukov.

Úplné vyšetrenie, ktoré môže byť naplánované na objasnenie všetkých pochybných bodov a objasnenie diagnózy, podrobne a dôkladne preukáže stav aorty alebo oblasti potrebnej na zobrazenie.

Liečebné metódy

Ateroskleróza aorty alebo jej oddelenia je vážnou chorobou s možnými nebezpečnými následkami. Preto nie je samoliečba, ale ide o lekára, keď sa objavia prvé príznaky patológie, je jediným správnym riešením. Kardiológ sa zaoberá liečbou tejto choroby, ktorá, berúc do úvahy podrobnú diagnózu, môže byť predložená na konzultáciu špecialistovi pri súčasnej chorobe.

Úlohou kardiológa je zastaviť ďalší vývoj aterosklerózy, zmierniť príznaky, predchádzať komplikáciám. Pri výbere liečby aterosklerózy srdcovej, hrudnej alebo brušnej časti lekár používa medikamentóznu terapiu alebo chirurgický zákrok. V ťažkých prípadoch kombinujte obe metódy. Ako ďalšia pomoc môže priradiť používanie obľúbených receptov.

Ak je v diagnóze okrem aortálnej patológie indikovaná dyslipidémia (porušenie pomeru tukov v krvi), potom sa táto liečba bezpodmienečne považuje za provokujúci faktor pre rozvoj aterosklerózy. Za týmto účelom sa používa extrakorporálna (mimo tela) technika na čistenie krvi. Preventívne opatrenia pre dyslipidémiu sú:

 • periodické krvné testy na koncentráciu tuku;
 • kontrola pečene;
 • odstránenie škodlivých mikroorganizmov s dysbakteriózou;
 • správna výživa;
 • prítomnosť pravidelnej fyzickej námahy.

Liečba

Pri vykonávaní tejto techniky sa používajú lieky:

 • statíny (nízky cholesterol: atorvastatín, lovastatín);
 • fibráty (zníženie hladiny tukov v krvi: fenofibrát, gemfibrozil);
 • sekvestranty žlčových kyselín (obmedzenie množstva tuku a cholesterolu v krvi: cholestyramín, cholestíd);
 • nenasýtené mastné kyseliny (prispievajú k odstráneniu lipidov z tela: kyselina tioktová, polysponín).

Okrem toho lekár predpisuje vitamíny PP, ktoré zlepšujú spracovanie tukov v krvi.

Pokiaľ ide o prognózu oživenia, uplatňuje sa postup 3-4 mesiacov s ďalšími opakovaniami, prípadne s menším objemom liekov. V takom prípade musíte jesť správne a byť pravidelne sledovaný lekárom.

Chirurgická intervencia

Ak ateroskleróza aorty nie je prístupná k lekárskej liečbe, napríklad v štádiu ateromatózy a existuje nebezpečenstvo vzniku nebezpečných komplikácií, operácia bude vykonaná špecialistami. Hlavné metódy chirurgickej liečby tejto choroby sú:

 • sympatektómia (cervikálna, hrudná, bedrová) sa vykonáva odstránením ganglií (uzlov) v sympatickom rozdelení autonómneho nervového systému v prípade poruchy obehu v aorte a jej vetvách;
 • endarterektómia - odstránenie cholesterolu a šitie náplaste v mieste rezu;
 • trombendarterektómia sa vykonáva odstránením trombu a vnútornej poškodenej aortálnej steny;
 • posunovanie - zavedenie vlastného zdravého transplantátu osoby obchádzajúce postihnutú oblasť aorty;
 • stentovanie - inštalácia špeciálneho rámu (stentu) na rozšírenie lúmenu v zúžených oblastiach aorty;
 • protetika (náhrada poškodeného segmentu cievy s elastickou protézou, blízka kvalita s prírodnou aortou).

Ľudové opravné prostriedky

Na konsolidáciu výsledkov liečby aortálnej aterosklerózy sa považujú za najúčinnejšie ľudové recepty:

 • bylinné čaje (vrátane melisy);
 • odvar z chrenu, plod hlohu, zmes sladkej ďateliny, koreň sladkého drievka, brezové listy, biele okvetné lístky ruže a plody mordovniki;
 • alkohol (alebo vodka) dogrose, cesnakové tinktúry;
 • infúzie semien kopru, plantajnu, břízy;
 • šťavy z čiernych bobulí chokeberry, čerstvo stlačená cibuľa s medom;
 • jahody, čierne ríbezle, čerstvé maliny;
 • farmaceutický prášok morskej kel.

Pri ateroskleróze aorty koronárnych artérií je užitočné brať tinktúru zo šípky, ovocný džús z hlohu, infúziu cesnaku s bielym imelom a kvetov hlohu, zmes cesnaku a medu v rovnakých pomeroch.

Nebezpečné komplikácie

Ateroskleróza aorty je nebezpečná, pretože môže spôsobiť vážne komplikácie:

 • rozvoj angíny pectoris pri akútnom nedostatku prívodu krvi do srdcového svalu;
 • aneuryzma (patologická expanzia aorty spojená so stratou elasticity steny) oblúkových, hrudných a brušných častí;
 • črevná gangréna;
 • trombóza hornej mezenterickej tepny, ktorá podáva hlavnú časť čreva a pankreasu;
 • trombóza stehennej tepny vedúca k gangréne dolných končatín;
 • mozgová príhoda, ktorá môže mať za následok nezvratnú patológiu: paralýzu, hluchotu, slepotu, narušený prejav.

Tieto dôsledky aterosklerózy aorty, pri absencii riadneho liečenia, končí amputáciou postihnutých oblastí a postihnutím a v prípadoch, keď je čas katastroficky vynechaný a smrteľný.

Prevencia ochorení

Aby sa predišlo poraneniu stien aorty, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia:

 • obmedziť (a ešte lepšie vylúčiť) používanie tabaku a alkoholických nápojov;
 • prehodnotiť výživu odstránením vysokokalorických potravín obsahujúcich živočíšne tuky;
 • včasná liečba ochorení spôsobujúcich aortálnu aterosklerózu: diabetes mellitus, obezita, arteriálna hypertenzia (trvalé zvýšenie tlaku);
 • každoročne skúmať telo, najmä osoby staršie ako 40 rokov, ako aj osoby s dedičnou predispozíciou;
 • ak pozorujete príznaky (alebo jeden z nich) poškodenia aorty, mali by ste sa poradiť s lekárom;
 • chrániť pred infekčnými chorobami;
 • odolávať stresu;
 • viesť aktívny životný štýl.

Správna výživa

Strava pri ateroskleróze aorty sa zameriava na minimálnu spotrebu živočíšnych tukov vrátane veľkého množstva vitamínov a nenasýtených mastných kyselín v strave. K tomu sa v potravinách vyžaduje prítomnosť rastlinných olejov (olivový, slnečnicový, ľan, konope, sezam, kukurica, podzemnice olejnej), morské plody, bieleho mäsa hydiny, obilnín (ryža, pohánka), v podobe obilnín a príloh, mliečne výrobky, zelenina, ovocie, fazuľa, zelenina, zelený čaj.

Poškodiť tele: tuk mäso, tuk a vnútornosti (pečeň, obličky, jazyk, mozog), klobásy, konzervované potraviny, smotana, syr s vysokým percentom tuku, maslo, margarín, majonéza, vajcia, sladkosti, cukor, biely chlieb, rýchly - potraviny, silná káva, nápoje sýtené oxidom uhličitým, alkohol.

Napriek skutočnosti, že niektorí pacienti s aterosklerózou aorty sú skeptickí ohľadom stravy, je stále dôležitou súčasťou komplexnej liečby, ako príslušný príjem potravy vytvára zdravú mikroflóru v tele, ktoré môžu pomôcť metabolizmus, vylučovanie prebytku cholesterolu, ktorý prináša k zlepšeniu zdravia osoba. Diéta má pozitívny účinok na liečbu aterosklerózy aorty srdca.

Aorta je najväčšia nádoba v tele v priemere, dĺžke a úrovni krvného zásobenia, kŕmenie všetkých orgánov a systémov. Preto zdravie tejto dôležitej tepny je priamo spojené s životnou podporou ľudského tela.

Napíšte prvú poznámku

Hlavné príčiny aterosklerózy koronárnych artérií, diagnózy a liečby

 1. Opis choroby
 2. Hlavné príčiny aterosklerózy
 3. Klinický obraz choroby
 4. Diagnostické opatrenia
 5. Vlastnosti konzervatívnej liečby
 6. Chirurgická liečba
 7. Možné komplikácie a prognóza

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická patológia, ktorá vedie k vzniku lipidových plakov na vaskulárnom endotelu. Choroba postupne postupuje, čo spôsobuje ischemické poškodenie srdca v dôsledku zúženia lumen ciev alebo jeho úplného zablokovania.

Pri absencii liečby aterosklerotické zmeny spôsobujú vaskulárnu insuficienciu, čo môže viesť k smrti pacienta. Preto by sa malo podrobnejšie uvažovať o ateroskleróze koronárnych artérií, jej príčinách, symptómoch a terapiách.

Opis choroby

Čo je koronárna ateroskleróza? Ide o chronickú patológiu, ktorá vedie k postupnej konsolidácii a zúženiu koronárnych artérií v dôsledku vývoja plakov na cievnom endotelu. Choroba sa vyvíja počas niekoľkých desaťročí.

Zvyčajne sa prvé príznaky aterosklerotických vaskulárnych lézií objavujú v mladom veku, ale choroba sa začína prejavovať u ľudí stredného veku. Prvé príznaky aterosklerózy koronárnych artérií sa zvyčajne objavujú po 45-55 rokoch.

Vývoj aterosklerotických plakov nastáva na pozadí akumulácie lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré obsahujú cholesterol.

Patologické neoplasmy postupne rastú, začínajú sa vyvíjať do lumen koronárnej artérie. To vedie k zhoršenému prietoku krvi až do úplného zastavenia. Zúženie lúmenu tepien spôsobuje kyslíkové hladovanie srdcového svalu, poškodenie jeho funkcie, rozvoj ischemického poškodenia.

Ateroskleróza koronárnych artérií má nasledujúce štádia:

 1. V počiatočných štádiách patológie sa zaznamenáva pomalý prietok krvi a výskyt mikrotrhlín v cievnom endotelu. Takéto zmeny vedú k postupnému ukladaniu lipidov na intimu tepien, ako sa vyvíja tukové miesto. Oslabenie obranných mechanizmov spôsobuje zvýšenie proliferácie cievnej steny, rast nádorov a ich fúziu do lipidových pásikov.
 2. V druhom štádiu sa šírenie tukov vytvára. V dôsledku toho sa aterosklerotické plaky objavujú na vnútornej strane koronárnych artérií. V tomto štádiu je možné vyvinúť krvné zrazeniny, ktoré sú schopné odísť a zatvoriť lumen tepny.
 3. V poslednom štádiu sa platňa zhutňuje kvôli ukladaniu vápenatých solí. To spôsobuje zúžení lúmenu tepny, jej deformáciu.

Hlavné príčiny aterosklerózy

Ateroskleróza koronárnych ciev srdca sa môže vyvinúť pod vplyvom exogénnych a endogénnych príčin. Lekári vydávajú asi 200 rôznych provokatívnych faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku patológie.

Najčastejšími dôvodmi sú však tieto:

 • Zvýšte hladinu "zlého" cholesterolu v krvi. Táto látka je hlavnou zložkou aterosklerotických plakov, preto sa pri vysokých koncentráciách môže usadzovať na stenách krvných ciev;
 • Fajčenia. Škodlivý návyk vyvoláva syntézu oxidu dusnatého, ktorý narúša prietok krvi, urýchľuje vývoj aterosklerózy koronárnych artérií;
 • hypertenzia;
 • Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl vedie k pomalšiemu metabolizmu, zhoršenému metabolizmu tukov a bielkovín;
 • Zneužívanie potravín, ktoré sú bohaté na nasýtené tuky;
 • Dedičná predispozícia;
 • Pohlavnej identity. Ženy v reprodukčnom veku zriedkavo vyvíjajú aterosklerózu koronárnych ciev. Je to spôsobené syntézou estrogénov, ktoré chránia tepny. Avšak po nástupe menopauzy u žien sa riziko vzniku ochorenia výrazne zvyšuje;
 • Age. Ľudia nad 35 rokov sú náchylní na vývoj aterosklerózy;
 • Obezita. Pacienti s nadváhou majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť aterosklerotického vaskulárneho ochorenia;
 • Alkoholizmus. Zneužívanie alkoholu vedie k zhoršenému prietoku krvi, vyvoláva rozvoj aterosklerózy;
 • Diabetes mellitus. Choroba vedie k narušeniu metabolických procesov v tele, a preto významne zvyšuje riziko vzniku koronárnej aterosklerózy.

Klinický obraz choroby

V počiatočných štádiách aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa vyskytuje v latentnej forme. Zvyčajne sú prvé známky ochorenia zaznamenané u ľudí stredného veku.

Preto lekári odporúčajú, aby každoročne absolvovali každoročne vyšetrenia všetkých ľudí, ktorí prekročili 35-ročný medzník. Avšak fajčenie, hypertenzia, hypercholesterolémia môže viesť k skoršiemu vývoju príznakov aterosklerózy koronárnych artérií.

Prvé príznaky ochorenia zahŕňajú nasledovné príznaky:

 • Bolestivosť v hrudníku, vyzařujúca na zadné alebo ľavé rameno;
 • Výskyt dýchavičnosti na začiatku bolesti. Niekedy pacienti nemôžu byť v horizontálnej polohe kvôli zlyhaniu dýchania;
 • závraty;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

S ďalšou progresiou aterosklerózy príznaky koronárnych ciev spôsobujú nasledovné:

 • Angina pectoris Podmienka je charakterizovaná zriedkavou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa vyvíja po intenzívnej fyzickej námahe alebo emočnej nadmernej záťaži;
 • Cardio. Akútna ischémia myokardu vedie k tvorbe miest fibrózy v celom srdcovom svale. Tento stav spôsobuje porušenie kontraktilnej funkcie srdca;
 • Arytmia. Patológia sa vyvíja v dôsledku poškodenia myokardu, narušených vodivých impulzov;
 • Útok srdca Ak dôjde k pretrhnutiu cholesterolu, na jeho povrchu sa objaví trombus. Táto zrazenina zabraňuje normálnemu toku krvi, vyvoláva vznik nekrózy kardiomyocytov. Záchvaty srdca sa zvyčajne rozvíjajú od 4 do 10 hodín ráno, keď sa adrenalín zvyšuje v krvnom riečisku. Asi 50% zaznamená nástup príznakov, prekurzorov pred útokom.

Diagnostické opatrenia

Je možné pochybovať o vývoji aterosklerotických lézií koronárnych ciev počas EKG, na ktorom sú určené príznaky ischémie srdcového svalu.

Na potvrdenie aterosklerózy koronárnych artérií srdca sa uskutočňujú nasledujúce štúdie:

 1. Stresová scintigrafia. Metóda umožňuje zistiť lokalizáciu lipidových nádorov na vnútornej strane krvných ciev, stupeň ich závažnosti;
 2. Intravaskulárny ultrazvuk a Dopplerov ultrazvuk. Umožňuje identifikovať zmeny v štruktúre krvných ciev: hrúbka steny, veľkosť komory, prítomnosť úsekov s poškodenou kontraktilitou, stanovenie hemodynamiky a morfológie ventilov;
 3. Koronárna angiografia. Ide o rádiologické vyšetrenie srdca s kontrastom. Metóda pomáha určiť lokalizáciu a dĺžku postihnutých ciev, stupeň zúženia tepny;
 4. Pristress ECHO. Táto technika umožňuje určiť prechodné poruchy srdcovej kontraktility v oblastiach s zmeneným prietokom krvi.

Vlastnosti konzervatívnej liečby

Taktika liečby aterosklerózy koronárnych ciev srdca je určená štádiom ochorenia. Včasná diagnostika patologickej liečby zahŕňa zmenu životného štýlu:

 • Odmietanie zlých návykov;
 • Normalizácia výkonu. Odporúča sa výrazne znížiť spotrebu živočíšnych tukov, opustiť vyprážané potraviny, sladkosti. Je potrebné zaviesť do stravy čerstvé ovocie a zeleninu, obilniny, mliečne výrobky;
 • Pravidelná mierna fyzická aktivita odporúčaná kardiológa. To pomôže normalizovať metabolické procesy;
 • Normalizácia hmotnosti.

V počiatočných štádiách ochorenia konzervatívna liečba pomôže eliminovať symptómy a spomaliť patologické zmeny v cievach. Výbermi liekov sú statíny, ktoré účinne znižujú hladinu cholesterolu v krvnom obehu inhibovaním syntézy lipidových zlúčenín hepatocytmi.

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa určenie liekov, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu pre kyslík.

To pomáha chrániť srdce, znižuje závažnosť ischémie. Na tento účel sa široko používajú lieky z nasledujúcich skupín: beta-blokátory, ACE inhibítory, blokátory kalciového kanála, antiagregačné činidlá.

Chirurgická liečba

V pokročilých prípadoch zahŕňa liečba aterosklerózy operáciu. Nasledujúce metódy sú široko používané:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie. Zahŕňa vytváranie riešenia krvného obehu, obchádzanie postihnutej oblasti;
 • Balóniková angioplastika. Na základe zavedenia špeciálneho katétra do femorálnej tepny, po čom nasleduje vedenie do problémovej oblasti. Potom sa nafúkne balón, čo umožňuje rozšírenie tepny;
 • Koronárne stentovanie. Táto technika zahŕňa zavedenie stentu, ktorý má pevný rám, do postihnutej nádoby.
 • Včasná diagnostika vám umožňuje prispôsobiť aterosklerotické zmeny v cievach a zachrániť život pacienta.

Možné komplikácie a prognóza

Ateroskleróza koronárnych ciev môže viesť k vzniku akútnej alebo chronickej vaskulárnej insuficiencie. Chronická forma patológie zahŕňa postupné zúženie cievy. Výsledkom je atrofické a hypoxické poškodenie myokardu, môže sa vyvinúť ischémia.

Pri akútnych nedostatkoch sa vyvinú srdcové záchvaty. Táto komplikácia môže byť smrteľná, ak sa roztrhne aneuryzma. Aterosklerotické vaskulárne ochorenie môže prispieť k vzniku ochorenia periférnych artérií, mŕtvice, ischemických prechodných záchvatov.

Prognóza aterosklerózy koronárnych ciev je určená tým, ako jasne pacient dodržiava odporúčania kardiológa, sleduje stravu a zdravý životný štýl. To vám umožní obmedziť ďalšiu progresiu patológie, udržať dobré zdravie. Ak má pacient ložiská nekrózy, akútne porušenie prietoku krvi, prognóza nie je priaznivá.

Ateroskleróza koronárnych artérií je chronická vaskulárna patológia. Choroba vedie k podvýžive myokardu, preto môže spôsobiť vznik závažných komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zlomeniny na nohách: prečo sa objavujú a čo s nimi robiť. Aké lieky a ľudové prostriedky pomôžu zbaviť sa modrín na nohách

Nikto neprekvapuje modriny na nohách, ktoré sú dôsledkom pádu, modriny alebo iného mechanického účinku.

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Rozumiete tomu, čo krvný test PTI?

Krv môže existovať v dvoch stavoch - kvapalných a hustých. Tekutá krv plní mnohé funkcie - chráni telo pred infekciami, prenáša sa do neho, prenáša vitamíny, kyslík a potrebné prvky do všetkých orgánov, udržuje normálnu telesnú teplotu.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory.