Pomerne časté ochorenie, ktoré je zúženie koronárnych artérií. Koronárna ateroskleróza sa prejavuje tým, že koronárny lúmen tepien, ktoré sa živia srdcovým svalom, sa zužuje. V dôsledku toho začnú bunky srdca postupne zomrieť kvôli nedostatočnej dodávke.

Hlavné príznaky a príčiny choroby

Toto ochorenie sa považuje za viacstupňovú komplexnú patológiu, ktorá súčasne zahŕňa niekoľko orgánových systémov. Po mnoho rokov osoba nemusí ani vedieť o prítomnosti takejto choroby, pretože akékoľvek vážne symptómy prakticky chýbajú. Ochorenie sa môže prejaviť neskôr vo forme infarktu myokardu, srdcového zlyhania. Práve kvôli tomu je často výsledkom smrti.

príčiny

Podobná choroba sa prejavuje tým, že na stenách koronárnych artérií sa vytvárajú cholesterolové pláty, vďaka čomu sa potom výrazne zníži lumen cievy a tým sa zhoršuje tok krvi.

Hlavné príčiny a precipitujúce faktory, ktoré zvyčajne prideľujú lekári:

 • fajčenie;
 • hypertenzia;
 • zvýšený cholesterol v krvi;
 • nadváhou;
 • sedavý sedavý životný štýl.

Skupina dedičných predpokladov má veľmi vágny a dvojaký charakter. Niektorí vedci sa rozhodli vyňať dedičnú charakteristiku tela jednoducho z pohľadu zloženia ľudskej krvi. Niektorí ľudia majú väčší sklon veriť, že pri interpretácii dedičného faktora je dôležitejšie aj prenos tradícií a spôsobu života. Režim a štýl výživy, životný štýl, tendencia k vášni pre šport - to všetko zohráva kľúčovú úlohu v tejto veci.

Je tiež veľmi dôležité včas identifikovať ochorenie, pretože čím skôr sa začne liečba, tým väčšia je možnosť zotavenia. Okrem toho by mal byť človek jasne vedomý toho, že ak má nejaké predpoklady na rozvoj takejto choroby, potom by mal byť opatrnejší a pozornejšie sledovať jeho životný štýl a stravu.

Symptómy ochorenia

V prípade tejto choroby je situácia komplikovaná predovšetkým tým, že príznaky sú v mnohých ohľadoch podobnými mnohými inými rôznymi ochoreniami, a preto nie každý človek ihneď po ich rozpoznaní okamžite prechádza na lekára. Najčastejšie ľudia nezačnú liečiť chorobu včas, keďže jednoducho odpisujú takéto príznaky v dôsledku vekových zmien v tele.

Napriek tomu existuje niekoľko výrečných symptómov, ktoré naznačujú, že je potrebné čo najskôr začať liečiť telo:

 • bolesť na hrudníku. Najčastejšie sa nachádza na ľavej strane. Bolesť môže mať rôznu intenzitu, lisovanie alebo pálenie. Veľmi často môže byť bolesť podaná na zadnom alebo ľavom ramene;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • závraty;
 • dýchavičnosť. V neskorších štádiách vývinu ochorenia môže dosiahnuť veľký rozsah: človek jednoducho nemôže dýchať v polohe na chrbte, a preto je dokonca nútený spať na poloseňu.

Je zrejmé, že všetky tieto príznaky sú veľmi podobné iným srdcovým ochoreniam (infarkt myokardu, zlyhanie srdca), a preto sú tieto ochorenia veľmi ľahko zmätené. Nezabúdajte však, že každý z týchto príznakov je dostatočne závažný, a preto, ak sa takéto pocity objavia, mali by ste okamžite kontaktovať svojho lekára.

Príznaky môžu chýbať roky, najmä v počiatočnom štádiu. Ale táto choroba je veľmi dôležitá na čo najrýchlejšiu identifikáciu. Preto je také dôležité pravidelne vyšetrovať.

Platí to najmä pre tých, ktorí majú na začiatku predispozíciu na rozvoj ochorenia, sú ohrozené alebo majú rôzne provokatívne faktory.

Liečebná metóda

Než začnete liečiť akúkoľvek chorobu, musíte najprv rozhodnúť o konečnej diagnóze. Okrem toho ošetrujúci lekár musí pacientovi na začiatku vysvetliť, že terapia, aby sa zvládla choroba, musí byť komplexná. Zahŕňa nielen liečbu drogovej závislosti, ale predovšetkým zmenu životného štýlu.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku ochorenia s cieľom ďalej určiť, čo s ňou liečiť pomocou nasledujúcich štúdií:

Tieto základné metódy modernej diagnostiky umožňujú nielen potvrdiť alebo vyvrátiť navrhovanú diagnózu, ale tiež jasne určiť, v akom štádiu je ochorenie, koľko sa už podarilo infikovať ľudské telo, ako aj aké sú hlavné predpoklady a prognózy ďalšieho vývoja stavu pacienta.

Počas vyšetrenia alebo vyšetrenia lekár objasní prítomnosť ďalších príznakov. Vyjadrenie všetkých, bez výnimky, je veľmi dôležité. To pomôže správne urobiť diagnózu, ako aj identifikovať súvisiace choroby, ktoré existujú v ľudskom tele. Je veľmi dôležité vytvoriť vzájomné pôsobenie rôznych chorôb, ako aj určiť hlavnú príčinu. Koniec koncov, lieky na liečbu aterosklerózy by mali byť predpísané komplexne a vykonávať funkciu nielen na zastavenie vývoja ochorenia, ale aj na odstránenie jeho základných príčin. V opačnom prípade sa ochorenie objaví znova a znova, až kým sa príčina nezistí a neodstráni.

Bude tiež potrebné vykonať komplexné štandardné testy: krvné a močové testy. Okrem toho je veľmi dôležité pravidelne vyšetrovať, aby sa určil všeobecný stav srdca a cievneho systému tela.

Konzervatívna liečba

Vybrané lieky na aterosklerózu, v závislosti od toho, v akom štádiu ochorenia v súčasnosti. Ak je to prvý stupeň a nevyžaduje žiadne významné zásahy, postačí jednoducho predpísať tabletky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Najmä vitamíny B sa v súčasnosti široko používajú, najmä kyselina nikotínová - prispieva k rýchlejšej výmene tukov v tele, čím zabraňuje tvorbe cholesterolových plakov na cievach. Prax ukazuje, že pod vplyvom kyseliny nikotínovej sa srdcová bolesť výrazne zníži. Ak sa liečba začala v počiatočnom štádiu, v niektorých prípadoch úplne zmizne bolesť.

Keď sa predpisujú lieky obsahujúce jód, zdravie pacienta sa zvyčajne veľmi rýchlo zlepšuje. Navyše tinitus a šum v hlave zmiznú. To sa dosiahne zlepšením stavu imunitného systému.

Cholín a metionín významne spomaľujú vývoj aterosklerózy, prispievajú k obnoveniu normálneho života pacienta. Taktiež po užití liekov v tejto skupine došlo k významnému zníženiu počtu mozgových príhod.

Statíny. V súčasnosti sa považuje za jedno z najúčinnejších liekov v boji proti ateroskleróze. Tak správne veril vďaka tomu, že statíny priamo inhibujú syntézu cholesterolu v ľudskom tele. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že táto skupina liekov je prísne kontraindikovaná u pacientov, ktorí majú rôzne problémy s pečeňou.

V niektorých prípadoch môžu lekári predpísať tabletky, ktoré pomáhajú zmierniť krv. V takom prípade táto terapia prispieva k väčšiemu prietoku krvi cez cievy.

chirurgia

Ak diagnóza aterosklerózy nevyvolala požadované výsledky, zvyčajne sa uchýlila k chirurgickému zákroku. Pomáha obnoviť tok krvi na normálnu hlasitosť. Najčastejšie sa na tento účel zvyčajne vykonávajú dva hlavné typy chirurgických zákrokov:

 • implantácia stentu. Ide o špeciálny typ operácie, činnosť lekárov, počas ktorej je cieľom rozšírenia kanála cievy obnoviť normálny prietok krvi;
 • bypass. Zahŕňa obnovenie normálnej cesty pre prietok krvi na obtok okludovaného miesta cievy. V tomto prípade existujú rôzne spôsoby, ako nastaviť riešenia. Takáto operácia sa zvyčajne uskutočňuje prinajmenšom vtedy, ak pacient už mal srdcový záchvat alebo ak je lumen cievy zúžený o nie menej ako 75%.

V niektorých prípadoch sú povolené aj tieto typy operácií, počas ktorých sa narušia nedostatky niektorých nádob alebo sa jednoducho odstránia plaky cholesterolu.

Ale bez ohľadu na to, akú terapiu zvolíme, v žiadnom prípade nie je možné samo-liečiť. Je nevyhnutné konzultovať s lekárom, pretože len skutočný špecialista vám pomôže vybrať účinný liek v závislosti od všetkých charakteristík ochorenia.

Tiež len lekár na základe prieskumu a charakteristiky priebehu ochorenia môže zistiť, či je potrebná operácia.

Je prísne zakázané pokúšať sa vyzdvihnúť potrebné lieky pre seba, pretože veľmi často môžu byť navzájom nezlučiteľné a ich používanie prinajmenšom neprinesie očakávaný účinok a ešte horšie - spôsobiť škodu. Taktiež, ak sú súčasne choroby, môže byť zaznamenané množstvo kontraindikácií, ktoré spôsobujú, že liek úplne neprijateľný na použitie týmto konkrétnym pacientom. Z tohto dôvodu, keď vidíte liek v lekárni alebo počujete niečo od susedov, nemali by ste sami experimentovať s vaším zdravím.

Funkcie napájania

Pri ateroskleróze alebo na prevenciu je veľmi dôležité sledovať vašu diétu. Všetky potraviny by mali mať takú kompozíciu, aby nevyvolali zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi. K tomu sa neodporúča používať maslo, kuracie vajcia, kyslá smotana. Tiež stojí za to odmietnuť použitie príliš tučných, vyprážaných a údených potravín.

Môžete tiež zvážiť odporúčania vo veciach výživy podrobnejšie, pretože strava je naozaj veľmi dôležitá pri liečbe koronárnej aterosklerózy, ako aj aterosklerózy a iných odrôd:

 1. Ateroskleróza vyvoláva nadmerný cholesterol v krvi, ktorá sa požíva s jedlom. Ak chcete zabrániť jeho nahromadeniu v krvi, je potrebné jesť viac ovocia a zeleniny. Len prispievajú k normalizácii stavu tela a najmä tráviaceho systému.
 2. Mliečne výrobky sú pre organizmus veľmi užitočné, ale okrem toho, že je potrebné vylúčiť zo zoznamu kyslej smotany a masla, je tiež potrebné obmedziť spotrebu príliš tučných mliečnych výrobkov. Je lepšie uprednostňovať mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku.
 3. Minimalizujte spotrebu živočíšnych tukov.
 4. Cesnak. Mal by sa však používať s mimoriadnou opatrnosťou. Dokonca aj vtedy, keď ste sa predtým porozprávali s lekárom a ste dosiahli súhlas, stojí za to, aby ste začali pozorovať svoje pocity. Áno, mnohí tvrdia, že cesnak pomáha rozpúšťať plaky na stenách krvných ciev, ale môže tiež spôsobiť nadmerný srdcový tep, ktorý môže byť pre takého pacienta jednoducho smrteľný. Ak sa to stále objaví, môžete jednoducho kúpiť rôzne lieky z lekárne, ktoré obsahujú častice cesnaku.
 5. Potrebujete jesť malé jedlo niekoľkokrát denne. To prispieva k úbytku hmotnosti.
  Správna výživa je veľmi dôležitá v každom štádiu liečby. Navyše, aj keď terapia prináša požadované výsledky, je stále dôležité dodržiavať diétu, aby sa zabránilo relapsu.

Ďalšie odporúčania

Okrem toho, že je potrebné užívať lieky na aterosklerózu, je tiež potrebné venovať ďalšiu pozornosť niektorým veľmi dôležitým bodom týkajúcim sa vášho životného štýlu, aby liečba priniesla požadované výsledky. Takéto poradenstvo pomôže nielen pri ateroskleróze spomaliť priebeh ochorenia v počiatočnom štádiu, ale aj zlepšiť stav pacienta v neskorších štádiách a zabrániť vzniku ochorenia, ak existuje len predispozícia k nemu.

Pre to potrebujete:

 • vyhnúť sa stresovým situáciám. V niektorých prípadoch môže liečba zahŕňať užívanie sedatív;
 • musieť hrať šport. Áno, nebude to vyčerpávajúce cvičenie, ale súčasne je potrebné mierne cvičenie. Môže ísť o terapeutickú chôdzu alebo plávanie.
 • dodržiavať diétu.

Dieting a športové hry sú tiež dôležité z pohľadu, že s touto chorobou je veľmi dôležité kontrolovať svoju váhu. Ľudia, ktorí nie sú obézni, nemajú tieto choroby. Preto je dôležité kontrolovať index telesnej hmotnosti.

Je to nadváha, ktorá vyvoláva nástup hypertenzie a je jednou z hlavných príčin tejto choroby.

Takže v súhrne možno poznamenať, že ochorenie možno poraziť len vtedy, ak uplatníme komplexné opatrenia na boj proti tejto chorobe. Ak nemeníte svoj životný štýl súčasne alebo neustále jedíte ako predtým, potom aj tie najefektívnejšie lieky nepomôže. Účinok bude viditeľný len na určitý čas a všetky príznaky sa vrátia s novou silou. Aj na začiatku, aby sa zabránilo výskytu takejto choroby, je potrebné starostlivo preskúmať ich zvyky, stravu a životný štýl. Iba týmto spôsobom bude možné dosiahnuť požadovaný výsledok, tj zabrániť jeho výskytu.

Diagnóza a liečba koronárnej aterosklerózy

Ateroskleróza je dôsledne prevláda medzi kardiovaskulárnymi ochoreniami vedúcimi k smrti. Hlavné dôvody takejto dynamiky: pasívny životný štýl vyvoláva jeho vývoj, ochorenie je ťažké odhaliť v počiatočných štádiách a vyliečiť neskôr. Hlavnou hrozbou medzi rôznymi typmi aterosklerózy je koronárna ateroskleróza, ktorá bude popísaná nižšie.

Trochu terminológie

Koronárna (koronárna) tepna je artéria, ktorá dodáva okysličenú krv do "centrálneho" svalu srdca, myokardu. Ten je zodpovedný za rytmické kontrakcie srdca, ktoré tvoria základ krvného obehu a neprestávajú počas celého života človeka.

Ateroskleróza je chronické ochorenie tepien, v ktorom tvoria cholesterolové plaky, ktoré blokujú lúmen tepien a narúšajú normálny prietok krvi.

Ateroskleróza koronárnych artérií je trubica vo vnútri koronárnych artérií, ktorá vedie k nedostatku kyslíka v tkanivách srdca.

Prečo sa lúmen tepny zužuje?

Je to všetok cholesterol. Jeho vysoká koncentrácia vedie k tvorbe plakov z neho na vnútorných stenách tepien. Steny sú užšie, kyslík v dôležitých orgánoch sa stáva menej, tkanivá podliehajú hypoxii a zomierajú.

Vysoký cholesterol môže mať niekoľko príčin. Najzrejmejšia je zlá výživa. Čím viac vyprážaných zemiakov vstupuje do žalúdka, tým viac škodí (s prebytkom) látky vstupuje do krvi. Menej zrejmé je slabý metabolizmus vrátane lipoproteínov, ktoré sú zodpovedné za odstránenie cholesterolu z tela. Lipoproteíny s vysokou hustotou vykonávajú svoju prácu a podobné proteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou sa môžu ukladať do plakov spolu s cholesterolom.

Znečistenie dopravných zápch sa spočiatku objavuje ako usadeniny na vnútorných stenách krvných ciev. V priebehu času sa rast zväčšuje v dôsledku príchodu nových častí "stavebného materiálu" a výskytu spojivového tkaniva v léziách. Tak sa vyvíja koronárna skleróza. Následne sa deje jedna z dvoch vecí: buď plavidlo pomaly, ale iste vyrastie až do úplného zablokovania, alebo sa krvná zrazenina rozbije, uvoľní jej obsah a okamžite zablokuje tepnu.

V prípade pomalého vývoja ochorenia v koronárnych cievach pacient začína zisťovať CHD (ischemickú chorobu srdca) v chronickej forme. Táto diagnóza znamená, že srdce nemá dostatok kyslíka a je sprevádzané bolesťou v oblasti srdca, dýchavičnosť, závrat, únava. Pri pretrhnutí krvnej zrazeniny sa akútna koronárna artéria vyskytuje v akútnej forme - infarkt myokardu. V tomto prípade prívod kyslíka srdcového svalu prudko zastaví a myokard začne podliehať nekróze alebo jednoduchšie zomrie. V tomto prípade sa otázka ľudského života vyrieši v najbližších niekoľkých hodinách alebo dokonca niekoľkých minútach.

Zúženie lúmenu tepny je teda spôsobené ukladaním cholesterolu na stenách krvných ciev, čo vedie k ich zablokovaniu a môže spôsobiť závažné chronické ochorenia aj náhlu smrť.

Kto je náchylný k tejto chorobe?

Existuje určitá kategória ľudí, ktorých šance na chorobu sú vyššie ako iné. Členovia tejto skupiny majú nasledujúce podobné funkcie:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Viac cholesterolu - viac šancí na tvorbu krvnej zrazeniny.
 • Sedavý životný štýl. Stasis krvi v tele pomáha cholesterolu usadiť sa na stenách tepien.
 • Obezita. Nadmerná hmotnosť vytvára stres na celé telo, vrátane kardiovaskulárneho systému.
 • Hypertenzia. Zvýšený tlak zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia stien krvných ciev.
 • Diabetes mellitus. Metabolické poruchy môžu mať nepredvídateľný vplyv na celé telo.
 • Nesprávna výživa. Obzvlášť nebezpečné je veľké množstvo živočíšnych tukov, cholesterolu a soli.
 • Fajčenia. Zužuje a rozširuje cievy, zvyšuje zaťaženie a poškodzuje vnútornú štruktúru tepien a žíl.

Tí, ktorí majú niekoľko z týchto faktorov v živote, by mali myslieť na svoju budúcnosť, pretože šanca na rozvoj aterosklerózy pre nich je dosť vysoká.

Symptómy aterosklerózy

Všetky symptómy nedostatočného krvného obehu v srdci možno rozdeliť do dvoch kategórií: všeobecné a ischemické. Časté sú spojené so zhoršením prietoku krvi v tele, ischemicky špecificky spojeného so srdcom.

 • Dýchavičnosť, slabá tolerancia cvičenia. Pľúca musia do tela dodávať viac kyslíka, aby sa nahradil nedostatok.
 • Závraty. Pri nedostatočnom krvnom tlaku mozog nemôže fungovať normálne.
 • Studené ruky a nohy. Krv nedosahuje dostatočný objem v odľahlých oblastiach tela, v dôsledku čoho sa teplota znižuje.
 • Nevoľnosť, zvracanie, pocit choroby, zakalenie vedomia. Všetko, čo sprevádza choroby kardiovaskulárneho systému.

Tieto príznaky sú istým príznakom toho, že ochorenie ešte nedosiahlo svoju plnú silu, ale už sa blíži.

Z ischemických symptómov je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

 • Útoky angíny pectoris. Akútna bolesť na hrudníku, zvyčajne v zadnej časti. Prejavil sa počas fyzickej námahy a kvôli tomu, že srdce nemôže dostať dostatok kyslíka.
 • Nesprávna tepová frekvencia. S nedostatkom krvi môže byť srdce nečinné.
 • Hypertenzia. Preťaženie koronárnych artérií zvyšuje krvný tlak.
 • Ischemická choroba srdca v chronickej alebo akútnej forme. Ako bolo uvedené vyššie, nedostatok výživy pre myokard môže viesť k mnohým problémom, vrátane smrteľných.
 • Cardiophobia. Jednoducho povedané, je strach zo smrti, ak sa vyskytnú akékoľvek problémy so srdcom. Je nebezpečné, že akýkoľvek strach zvyšuje príval testosterónu a pulzu a tieto zmeny môžu zhoršiť srdcový záchvat alebo srdcový záchvat.

Tieto príznaky naznačujú, že existuje problém a je potrebné ich okamžite riešiť. Preto pri odhalení niektorých z týchto srdcových príznakov alebo ischemickej choroby srdca v sebe, hlavnou vecou nie je panika a okamžite sa s ním poradte.

Lekárska diagnostika choroby

Základom diagnostiky takmer akejkoľvek choroby, vrátane aterosklerózy, je otázka pacienta o jeho zdraví (história) a rôznych testoch.

Okrem histórie a analýz sa používa ultrazvuk srdca a echokardiografia. Ultrazvukový obraz srdca umožňuje posúdiť rozsah lézie: zmeny vo vnútornom tvare, hrúbke steny, kontraktilitu komôr. Vykonanie postupu počas cvičenia vám umožňuje vidieť oblasti, ktoré dostávajú menej kyslíka. Často sa používa denné sledovanie EKG, pri ktorom je záznamové zariadenie pripojené k telu a dlhodobo zostáva u osoby.

Počítačová tomografia (CT), multispirátová CT, elektrónogénová tomografia môžu rozširovať obraz a získať viac informácií o stave srdca pacienta. Zavedenie kontrastných látok na vyšetrenie ukazuje podrobný model tepien, žíl a ciev. Na základe týchto informácií môže lekár vybrať typ liečby.

V prípade potreby sa upresňujú intravaskulárne ultrazvuk, rádionuklidové štúdie, testovanie trenažéra, scintigrafia a ergometria bicyklov, aby sa objasnili podrobnosti diagnózy.

Diagnóza aterosklerózy koronárnych artérií je vo všeobecnosti pomerne rozsiahla a závisí od konkrétneho pacienta, jeho schopností a možností nemocnice, v ktorej sa nachádza.

Ako liečiť koronárne artérie?

Prvým a najdôležitejším pravidlom v liečbe nie je samošetrenie! V najlepšom prípade nebude mať žiadny účinok a ochorenie sa bude ďalej rozvíjať. V najhoršom prípade môže byť ochorenie zhoršené.

V miernych a stredne závažných prípadoch postačuje medikamentózna liečba a zmeny životného štýlu. Lieky sú zamerané na dva ciele: boj proti ďalšiemu zúženiu lumen cievy a odstráneniu účinkov koronárnej aterosklerózy. Prvým bodom je dosiahnutie zníženia obsahu cholesterolu v krvi, druhá sa realizuje posilnením a ochranou srdcového svalu.

Zlepšenie životného štýlu hrá tu ešte dôležitejšiu úlohu ako pilulky. Primeraná diéta, mierny stres pod vedením kardiológa, odmietnutie zlých návykov, liečba obezity a iné ochorenia, ako je diabetes, prinesie pacienta na nohy tak rýchlo ako lekárske zákroky. A vo všeobecnosti neexistuje žiadna choroba, ktorá by bola nepriaznivo ovplyvnená zdravým životným štýlom.

V závažných prípadoch, ak neexistuje iná cesta, lekár môže predpísať chirurgickú intervenciu. Bežnou možnosťou je implantácia stentu, pomocou ktorej môžete rozšíriť poškodené cievy a zabezpečiť normálny prietok krvi. Ak to nestačí, môže byť potrebná operácia bypassu koronárnej artérie. Táto metóda vám umožňuje vytvoriť zdravé riešenie krvi a ignorovať aterosklerotickú nádobu.

Bez ohľadu na to, akú metódu lekár predpisuje pacientovi, musíte začať liečbu čo najskôr - užívajte pilulky, bežíte ráno alebo sa zaregistrujete na operáciu, pretože v ateroskleróze môže stratený čas stáť ďalšiu pohodu alebo dokonca život.

Prognóza aterosklerózy

Ak začnete liečbu včas, môže sa zastaviť vývoj ochorenia. Je takmer nemožné úplne obnoviť poškodené tepny, ale s včasnými opatreniami a správnym lekárskym zákrokom sa sklerotické plaky znižujú, prietok krvi sa zvýši a stav pacienta sa zlepší.

Musíme však prijať skutočnosť, že ateroskleróza koronárnych artérií srdca je choroba, s ktorou budeme musieť žiť. Nemôžete piť pilulky na týždeň, behať, jesť zeleninu a dobre. Tí, ktorí sa stretávajú s touto chorobou, musíte zmeniť svoj životný štýl, prispôsobiť ho novým podmienkam, ak nechcú stráviť zostávajúci čas v nemocniciach a intenzívnej starostlivosti.

Prevencia ochorení

Ak sa čitateľ cíti dobre a nemá v úmysle dať 10-20 rokov života na boj s vážnym chronickým ochorením, mal by teraz premýšľať o svojom zdraví. Skutočnosť, že ateroskleróza koronárnych ciev srdca sa v skorom štádiu nezobrazuje, zvyšuje palivo do ohňa a dá sa zistiť iba prejavom symptómov. To je príliš neskoro.

Prevencia je jednoduchá: musíte sa vzdať zlých návykov, venovať sa športu alebo fyzickej práci, mať celú stravu, liečiť choroby včas a navštíviť kardiológa o niekoľko rokov na vyšetrenie. Prirodzene, sledovanie tohto zoznamu nie je tak jednoduché, ale jeho súlad zvýši kvalitu života a výrazne ho rozšíri.

V dôsledku toho je ateroskleróza koronárnych artérií nebezpečná chronická choroba, ktorá sa prejavuje v neskorých štádiách, a ak nie je riadne liečená, môže viesť k smrti. Ovplyvňuje centrálne tepny srdca a neochotne sa liečiť, hoci je možné ho zastaviť a dokonca dosiahnuť pozitívnu dynamiku. Aby ste sa po infarkte nenachádzali v intenzívnej starostlivosti, musíte sa porozprávať s lekárom v čase, keď sa objavia príznaky, a ešte lepšie - postarať sa o svoje zdravie a vôbec sa nemuseli chorý.

Ateroskleróza koronárnych artérií (srdcové cievy): príčiny, príznaky, diagnóza, ako liečiť, prognóza

Ateroskleróza srdca znamená zmeny v tele, ktoré súvisia s poškodením tukových ložísk svojich ciev (koronárnych artérií). V moderných klasifikáciách chýba definícia ako "ateroskleróza srdca", je správnejšie hovoriť o ateroskleróze koronárnych artérií alebo o ischemickej chorobe srdca, ktorá je jednou z najčastejších príčin aterosklerotických vaskulárnych lézií.

Ateroskleróza koronárnych artérií je základom prevažnej väčšiny srdcových zmien cievneho pôvodu, ktorých prevalencia sa neustále zvyšuje, dokonca aj v krajinách s vysokou úrovňou a dostupnosťou lekárskej starostlivosti. Víno je spôsob života, jedlo, stres a preťaženie moderného ľudu. V dospelom veku väčšina mužov získava tieto alebo iné štádiá vaskulárnej lézie, často proces ovplyvňuje nielen "koronárne", ale aj aortu, tepny mozgu, obličky a nohy.

Ateroskleróza srdcových ciev je základom ischemickej choroby (IHD), ktorá sa vyskytuje častejšie v chronickej forme - kardioskleróza aterosklerotického vzniku, ale na pozadí konštantného nedostatku arteriálneho krvného zásobenia sa môže objaviť akútna patológia - srdcový záchvat, náhla smrť, akútna koronárna insuficiencia.

Muži tvoria veľkú časť pacientov s aterosklerózou srdca nielen kvôli väčšej prevalencii zlých návykov a zanedbávaniu životného štýlu a zdravia vo všeobecnosti, ale aj kvôli absencii istého druhu ochranného účinku hormónov, ako je to v prípade estrogénov v ženskom tele,

Estrogény majú ochranný účinok na steny krvných ciev, regulujú metabolizmus lipidov, takže ženy, dokonca aj u pacientov s cukrovkou a nadváhou, spôsobujú aterosklerózu koronárnych artérií oveľa neskôr ako muži. Údaje medzi pohlaviami sa porovnávajú iba s 65-70 rokom.

Na pozadí aterosklerózy srdcových ciev sa vyskytuje postupný pokles intenzity arteriálneho krvného zásobovania. Vzhľadom na to, že existujú iba dve tepny - pravá a ľavá s ich niekoľkými vetvami, môžu sa objaviť známky ischémie už pri počiatočných stupňoch poškodenia.

Infarkt myokardu na pozadí aterosklerózy koronárnych artérií sa môže vyvinúť aj s malými plakmi, ktoré si pacient neuvedomuje, ak nastane náhla artériová kŕč, čo následne môže vyvolať konzumáciu alkoholu, hypotermie a silný stres.

Video: Koronárna ateroskleróza, lekárske animácie

Príčiny a rizikové faktory srdcovej aterosklerózy

Príčiny aterosklerózy srdca sú rovnaké ako pri patológii metabolizmu lipidov vo všeobecnosti. O nich sa nepočuli len leniví. To zahŕňa fajčenie, nadváhu, výživu a komorbiditu, ako je diabetes a hypertenzia.

Faktory, ktoré nemôžeme zmeniť ani zabrániť, zahŕňajú staršie osoby, pohlavie, dedičnosť. Mimochodom sa venuje väčšia pozornosť dedičnosti, pretože vo väčšine prípadov aterosklerózy koronárnych ciev u mladých ľudí je možné vysledovať nepriaznivú rodinnú situáciu.

Takzvané modifikovateľné rizikové faktory, tj tie, ktoré môžeme ovplyvniť, zahŕňajú zlé návyky, stravovacie návyky, telesnú aktivitu. Fajčenie po mnoho rokov občas zvyšuje pravdepodobnosť porušenia lipidového spektra, hypertenzie, koronárnej choroby, čo okrem iného spôsobuje poškodenie vnútornej vrstvy tepien.

Nesprávna strava s prevládajúcim živočíšnym tukom, nedostatok vlákniny, vitamínov a stopových prvkov spôsobuje hyperlipidémiu, celkovú obezitu a depozíciu komplexov tukov a bielkovín na stenách srdcových tepien.

Dôležitým rizikovým faktorom je nedostatočná fyzická aktivita, ktorá prispieva k zvýšeniu telesnej hmotnosti, zníženiu perfúzie orgánov a tkanív, hyper- a dyslipidémii, cukrovke, čo vedie k koronárnej ateroskleróze, aortám a iným vaskulárnym léziám.

Treťou skupinou rizikových faktorov sú okolnosti, ktorých vplyv môže byť teoreticky alebo aspoň čiastočne zmenený. Patria sem komorbidity, ktoré možno kompenzovať vhodnou liečbou: arteriálna hypertenzia, dyslipidémia, cukrovka, obezita, niektoré infekcie.

Znalosť hlavných príčin a rizikových faktorov koronárnej aterosklerózy je dôležitá pre včasné začatie opatrení na prevenciu poškodenia ciev a ak existuje, potom spomaliť progresiu a zabrániť vzniku nebezpečných cievnych nehôd.

Manifestácia aterosklerózy srdcových ciev

Manifestácia aterosklerózy srdca závisí od fázy patológie, stupňa závažnosti štrukturálnych zmien v cievnej stene, individuálnych charakteristík rozvetvenia srdcových ciev a dokonca aj od hrúbky myokardu, ktorá sa stáva vyššou pri zvýšenom krvnom tlaku.

Proti dyslipidémii a zvýšeniu celkového cholesterolu sa cievne steny infiltrujú s komplexmi tukov a bielkovín, fibrózou a depozíciou vápenatých solí. Toto sú následné fázy chronického dystrofického procesu, ku ktorému dochádza pri periodických exacerbáciách. Ukladanie tuku sa vyskytuje v miestach najväčšieho poškodenia vnútornej vrstvy tepny - úst, vetvy.

V jeho priebehu prechádza ateroskleróza koronárnych artérií niekoľkými fázami. Prvý stupeň sa vyznačuje tvorbou mastných škvŕn a pruhov na vnútornej výstelke cievy, ktoré nezvyšujú a nespôsobujú stenózu, a preto symptómy v tejto fáze patológie chýbajú.

Zvýšenie množstva tuku v cievnej stene vedie k tvorbe plaku, ktorý v priebehu času rastie s pojivovým tkanivom a zhutnená - liposkleróza. Táto fáza je nebezpečná pre porušenie integrity plakov a lokálnych krvných zrazenín, čo môže spôsobiť srdcový záchvat. Nekomplikovaná plaketa často poskytuje obraz chronickej ischémie (angíny).

Konečným štádiom dystrofického procesu v stenách tepny možno považovať ukladanie vápenatých solí za zhutňovanie - ateroskopénia. V tomto štádiu sa cievna stena stáva kamennou, neaktívnou, nepružnou. Ateromatózne prekrytia môžu v tomto štádiu ochorenia viesť k nekróze myokardu.

Počas aterosklerózy srdca je izolovaná predklinická fáza - asymptomatická a klinicky vyslovená s charakteristickými symptómami. Asymptomatická ateroskleróza srdca je sprevádzaná zvýšenou aterogénnou frakciou krvných lipoproteínov, čo je indikátor celkového cholesterolu, triglyceridov, zatiaľ čo žiadny pacient nemá sťažnosti a ateroskleróza koronárnych artérií nie je stenóza. Táto fáza môže byť stanovená len podľa biochemických krvných testov.

Prvé príznaky koronárnej aterosklerózy sa stávajú viditeľnými, keď sa cievy zúžia o polovicu alebo viac (stenóza aterosklerózy). Až do tohto okamihu môže byť krvný tok kompenzovaný nárastom kontrakcií srdca, rozvojom niekoľkých vedľajších vetiev.

V závislosti od povahy symptómov a od hĺbky prebiehajúcich zmien v myokarde a krvných cievach sa rozlišujú tieto štádiá:

 • ischémia;
 • trombonerotické zmeny;
 • fibróza.

Počas ischemického štádia aterosklerózy srdca jeho sval zažije nedostatočný tok arteriálnej krvi, ktorá vyvoláva hypoxiu, dystrofické zmeny kardiomyocytov a nástup fibróznych procesov. Hlavné príznaky - bolesť za hrudnou kosťou, zapadajú do obrazu angíny.

Bolesť sa môže vyskytnúť počas cvičenia (angíny pectoris) a v kľude, čo je považované za alarmujúci príznak v súvislosti s vývojom trombonetických komplikácií, srdcového infarktu a náhlej smrti. Bolesť je často retrosternálna, stláčanie, dáva do ľavej ruky, pod lopatkou. Hlavným znakom ischémie je prechodná povaha je dobrý účinok od užívania nitroglycerínu, ktorý zastavuje príznaky po 5-10 minútach.

Vzhľadom na rastúcu plaketu sa zvyšuje riziko roztrhnutia a choroba vstúpi do ďalšej fázy trombonekrózy, pri ktorej poškodenie aterosklerotických prekryvov spôsobuje lokálnu trombózu s úplnou prekážkou lúmenu tepny. Táto fáza sa prejavuje nekróza myokardu - infarkt, ktorý je jednou z najnebezpečnejších foriem akútnej koronárnej choroby srdca. Hlavným príznakom je stále bolesť - najakútnejšia "dýka", ktorá spôsobuje silný strach zo smrti.

Vláknové zmeny sú prejavom chronickej ischémie spôsobenej stenóznou aterosklerózou koronárnych artérií. Sú základom difúznej kardiosklerózy, ktorá vzniká v dôsledku nadmernej produkcie kolagénových vlákien fibroblastmi spojivovými tkanivami. Výrazná fibróza a v skutočnosti zjazvenie nastáva po resorpcii nekrotických mús pri infarkte myokardu.

Medzi komplikácie aterosklerózy srdca - nedostatočnosti arteriálneho krvného obehu, ischemických a sklerotických zmien myokardu, v akútnych prípadoch - infarktu.

diagnostika

Na diagnostiku aterosklerózy srdca sa používajú laboratórne a inštrumentálne metódy - krvné testy, koronárna angiografia, ultrazvuk. Biochemická analýza krvi môže ukázať poruchy lipidového spektra, vysoké hladiny celkového cholesterolu a triglyceridov, aterogénne lipoproteíny.

Najinformatívnejšou metódou vyšetrovania je koronarografia, ktorá dokáže preukázať, ktorá tepna je stenózovaná a na akej úrovni.

Osobitnou diagnostickou dôležitosťou je posúdenie priechodnosti ľavej koronárnej artérie a jej veľkých ramien, predovšetkým prednej medzikomorovej a takisto správnej koronárnej tepny, ktorá sa podieľa na takmer polovici všetkých prípadov ochorenia koronárnej artérie.

V závislosti od rozsahu poškodenia cievnej steny sa rozlišuje difúzna a fokálna ateroskleróza, ale "ohnisko" ešte neznamená priaznivejšiu cestu. Ak je plaketa ohnisková, ale nachádza sa blízko ústia tepny, oblasť nekrózy bude dosť veľká, zatiaľ čo difúzna lézia nevedie vždy k infarktu.

Stupeň stenózy koronárnych artérií je rozhodujúci pri prognóze patológie a hodnotenia rizika. Ateroskleróza koronárnej artérie môže byť stenózna alebo nie stenózna. V druhom prípade je to skôr otázka ohniskovej platne, ale lipidovej škvrny na stene cievy, ktorá nespôsobuje symptómy ischémie.

Stenózna ateroskleróza je charakterizovaná zúžením lumen cievy, v závislosti od závažnosti ktorých sú aj stupne aterosklerózy:

 • prvý je až do polovice lumen;
 • druhá je 50 - 75% priemeru;
 • tretí je nad 75%;
 • štvrtý - najťažšie - úplné uzatvorenie lumen plavidla.

Keď sa tepny nezmenia, stupeň aterosklerózy sa nazýva nula.

Liečba koronárnej aterosklerózy

Liečba aterosklerózy koronárnych artérií zahŕňa množstvo opatrení zameraných na normalizáciu spektra krvných lipidov, zlepšenie prietoku krvi v artériách, zníženie stupňa ischémie - patogenézy, symptómov, indukovaných liekov a chirurgických zákrokov.

Hlavným princípom boja proti ateroskleróze srdca je normalizácia metabolizmu tukov s dosiahnutím takýchto čísel v koncentrácii lipidov v krvi, čo by prispelo, ak nie k reverznému vývoju zmien v artériách, potom aspoň zabrániť progresii patológie. Cieľová hladina cholesterolu sa považuje za menej ako 5 mmol na liter krvi a lipoproteíny s nízkou hustotou (aterogén) menej ako 3 mmol na liter.

U mužov sa pozoruje nárast koncentrácie cholesterolu a triglyceridov vo veku 20 až 50 rokov a neskôr sa prakticky nemení. U žien v dôsledku hormonálnych zmien v menopauzálnom veku sa lipidy ďalej zvyšujú po 40-45 rokoch. Pre tých a ostatných sa pomer antiaterogénnych lipidových frakcií časom znižuje a skôr či neskôr vzniká otázka potreby tak stravovania, ako aj farmakoterapie.

Liečba aterosklerózy srdca sa odporúča na základe fázy jej vývoja. Takže podľa moderných myšlienok v rozvoji choroby prechádza cez dve etapy. V prvej fáze dochádza k hromadeniu tukov na stenách tepien, čím vzniká plak. Tento proces sa vyskytuje približne vo veku 40 rokov. V druhej fáze pokračuje rast plaku a lúmen cievy sa zužuje alebo sa pretrhne tvorbou trombu a nekrózou srdcového svalu.

Taktika v predklinickej fáze zahŕňa:

 • včasná detekcia metabolizmu tukov;
 • zmeny životného štýlu u osôb s vysokým rizikom aterosklerotického procesu;
 • dynamické sledovanie ľudí s poruchami lipidov, ktorí majú relatívne malé riziko aterosklerózy.

V druhej fáze patológie je potrebné:

 • vedú aktívnu liečbu znižujúcu hladinu lipidov s paralelnou zmenou v životnom štýle a výžive;
 • predpisovať antitrombotické lieky (kyselina acetylsalicylová, curantil);
 • zabrániť ďalším negatívnym účinkom existujúcich rizikových faktorov;
 • podľa údajov na vykonanie chirurgickej liečby postihnutých tepien.

Spoločné opatrenia na liečbu aterosklerózy srdca zahŕňajú zmenu režimu, stravu, elimináciu nepriaznivých vonkajších faktorov. Pacienti v riziku sa musia vzdať zlých návykov, predovšetkým fajčiť, podávať alkohol, sledovať ukazovatele krvného tlaku.

Strava proti ateroskleróze je možno najdôležitejšou vecou, ​​ktorú treba dodržiavať vo všetkých fázach liečby. V raných štádiách patológie diéty znižujúcej hladinu lipidov môže stačiť normalizovať metabolizmus lipidov. Základné princípy výživy - je zníženie používania nasýtených mastných kyselín, cholesterolu spolu s jedlom, ako aj zníženie bežnej hmotnosti tela.

Výživa pre srdcovú aterosklerózu zahŕňa potraviny bohaté na vlákninu, zeleninu a ovocie, chudé mäso a ryby, zeleninu, mliečne výrobky a obilniny. Vyhýbajte sa pokrmom s množstvom živočíšneho tuku, sladkosti, pochúťky, tučné mäso.

Okrem kvalitatívneho zloženia potravín má aj určitý význam aj frekvencia používania určitého výrobku. Napríklad mäso môže byť konzumované nie viac ako trikrát týždenne, s nízkotučným syrom - raz týždenne, s pečivom a cukrovinkami - maximálne niekoľkokrát za mesiac.

Odborníci odporúčajú konzumovať morské ryby a dokonca malé množstvo alkoholu, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a zvyšujú koncentráciu anti-aterogénnych frakcií tukov.

Liečba liekom sa začína, keď dokonca diéta nevedie k zníženiu celkového cholesterolu pod 5 mmol na liter, kým je diagnostikovaná ischemická choroba srdca alebo vysoké riziko aterosklerózy. Táto taktika je použiteľná pre mužov, ale nie je ospravedlniteľná u tých žien, ktoré môžu ešte mať deti, pretože účinok liekov na zníženie hladiny lipidov na budúce zdravie detí nie je známy.

Liečba na zníženie hladiny lipidov u žien vo fertilnom veku je predpísaná pre rodinné formy poškodeného metabolizmu tukov s vysokým rizikom atenóznej aterosklerózy a po 40-50 rokoch - na rovnakom základe ako u mužov.

Keď sú lieky na zníženie hladiny lipidov predpísané:

 1. sekvestranty žlčových kyselín - zníženie celkového cholesterolu a jeho aterogénnych frakcií;
 2. fibráty - ovplyvňujú triglyceridy a aterogénne lipoproteíny;
 3. statíny;
 4. kyselina nikotínová;
 5. chelátory.

Takzvané statíny, lovastatín, simvastatín, fluvastatín atď. Sú najrozšírenejšie lieky, používajú sa v prípadoch, keď diéta nefunguje so zmiešanou hypercholesterolémiou a ischémiou myokardu, aby sa znížilo riziko fatálnych komplikácií a zastavilo sa progresia aterosklerotických zmien.

Sekvestranty žlčových kyselín - questran, colestipol - prispievajú k eliminácii aterogénnych lipoproteínov z plazmy a znižujú celkový cholesterol v krvi. Používajú sa na miernu poruchu metabolizmu lipidov, najmä pri súbežnom cukrovke a obezite. Možné nežiaduce reakcie sú tráviace poruchy.

Fibráty - klofibrát, gemfibrozil, ciprofibrát. Na rozdiel od predchádzajúcej skupiny liekov znižujú obsah triglyceridov a zvyšujú podiel anti-aterogénnych lipoproteínov. Fenofibrát je obzvlášť atraktívny v mikronizovanej forme, ktorý sa môže užívať raz denne pri zachovaní vysokej účinnosti. U diabetikov je indikovaný metabolický syndróm s obezitou, hyperlipoproteinémiou, ale je kontraindikovaný v patológii pečene, žlčových kameňoch, tehotenstve.

Kyselina nikotínová sa používa vo forme lieku enduracin s predĺženým účinkom so stredným stupňom zvýšenia cholesterolu a vysokou hladinou triglyceridov. Je kontraindikovaný pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, poškodení pečene, dnu, bronchiálnej astme.

Liek probaucol, ktorý má silný antioxidačný účinok a je účinný v dedičných formách hypercholesterolémie. Podporuje regresiu xantómov kože a šliach a je z väčšej časti indikovaná na liečbu pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou.

Eyconol sa získava z tukových odrôd morských rýb, v jeho zložení existuje veľa polynenasýtených mastných kyselín, ktoré zabraňujú infiltrácii tepovej steny do lipidov a podporujú elimináciu prebytku cholesterolu. Kontraindikované pri alergických reakciách na zložky, chronický zápal pankreasu a žlčníka v akútnej fáze.

V niektorých prípadoch je potrebné predpísať kombináciu liekov - statínov a fibrátov, statínov a enduracínu, fibrátov a derivátov kyseliny nikotínovej alebo všetkých troch liekov naraz.

Radikálna liečba koronárnej aterosklerózy je indikovaná neúčinnosťou vyššie uvedených metód. Za týmto účelom sa môže použiť mimotelová exkrécia produktov metabolizmu lipidov (plazmaferéza, plazmatická filtrácia) a chirurgické operácie - štepenie bypassom koronárnych artérií, stentovanie postihnutých ciev.

Ateroskleróza koronárnych artérií - čo je to

Ateroskleróza koronárnych artérií je ochorenie, pri ktorom sa tvorí cholesterolová plaketa na stene rovnakého mena, ktorá zužuje lúmen tepny, kvôli ktorému srdcový sval nedostáva kyslík. Lekári odhadujú, že kardiovaskulárne ochorenia ročne spôsobujú 17 miliónov úmrtí. Asi polovica z nich je ateroskleróza srdcových ciev. Len v Európe zomrie ročne 1 950 000 ľudí.

Fyziológia ochorenia

Vývoj aterosklerózy začína skoro. Je dokázané, že prvá protooblyashki sa môže objaviť už v detstve. Obvykle tvorba aterosklerotických plátov trvá viac ako 10 rokov. Spočiatku je príliš malý, aby ovplyvnil prietok krvi. V priebehu rastu dochádza k ukladaniu zvyšujúcej sa časti lúmenu cievy, čím sa podstatne zužuje - vyvíja sa stenóza aterosklerózy srdcových tepien. Ak pokračuje tvorba aterosklerotického plaku, môže sa plavidlo upchať. Tento stav sa nazýva obliterujúca ateroskleróza.

Koronárne cievy sú systém tepien, žily, ktoré napájajú srdcový sval. Ich cievny vzor sa podobá rozvetvenému stromu, v ktorom sú najmenšie vetvy kapiláry. Pre každú bunku srdca je vhodná len jedna kapilára. Ak krv nedosiahne, myocyty už nedostávajú kyslík. Po chvíli umierajú (infarkt myokardu). Prítomnosť krvi do buniek iných orgánov sa vždy uskutočňuje prostredníctvom niekoľkých ciev, takže tolerujú zúženie dutiny tepien bez takých závažných následkov.

Podľa ICD-10 sa ateroskleróza koronárnych artérií srdca klasifikuje ako aterosklerotická srdcová choroba (skupina I25.1).

Hlavné príčiny, rizikové faktory

Na rozvoj aterosklerózy sú potrebné 2 zložky:

 • poškodenie artérie;
 • metabolických porúch, najmä tuku.

V priebehu života sú cievne steny vystavené rôznym škodlivým faktorom. Nie je možné zistiť, ktorý spôsobil vážne poškodenie.

Podľa moderných koncepcií vývoja aterosklerózy zohráva veľkú úlohu zhoršený metabolizmus tukov. Vysoký cholesterol, LDL lipoproteín s nízkou hustotou, neutrálny tuk, nízka koncentrácia HDL lipoproteínov s vysokou hustotou, abnormálna veľkosť lipidových frakcií prispieva k tvorbe usadenín.

Preto lekári neposkytujú presnú príčinu aterosklerózy, ale zdôrazňujú rizikové faktory pre jej vývoj. 80-90% ľudí, ktorí zomreli na komplikácie koronárnej choroby, malo aspoň jeden z nasledujúcich faktorov:

 • Vysoký krvný tlak u ľudí starších ako 50 rokov. Považuje sa za jeden z najvýznamnejších ukazovateľov rizika. Pod vplyvom hypertenzie sa tepna steny stáva tenkou, nepružnou. Je ľahko poškodený, čo vyvoláva tvorbu plátov.
 • Age. Ženy po menopauze, rovnako ako muži nad 50 rokov, sú náchylnejšie na aterosklerózu.
 • Dedičné predispozície. Ak má pacient príbuzných s kardiovaskulárnymi problémami do veku 55 rokov (muži) alebo 65 rokov (ženy), je ohrozený;
 • Vysoký cholesterol, LDL. Asi 60% ľudí s koronárnou aterosklerózou má abnormálne vysokú koncentráciu.
 • Fajčenia. Fajčiari majú veľmi vysoké riziko vzniku ochorenia. Pasívni fajčiari sú tiež náchylní na jeho vývoj. Cigarety zvyšujú hladinu fibrinogénu, čo je proteín zapojený do reakcií zrážania krvi. Z dôvodu zvýšenia rizika vzniku krvných zrazenín. Nikotín tiež zvyšuje tlak, urýchľuje impulz.
 • Diabetes mellitus. Prítomnosť cukrovky zvyšuje riziko koronárnej aterosklerózy o 2-4 krát u mužov, 3-5 u žien. Choroba zhoršuje negatívny vplyv na fajčenie, obezitu.
 • Strave. Ľudia, ktorých diéta je bohatá na nasýtené tuky, cholesterol, soľ, chudobné na zeleninu a ovocie, majú zvýšené riziko zúženia lumen ciev s aterosklerotickým plakom.
 • Sedavý životný štýl. Zvyšuje pravdepodobnosť srdcových ochorení o 50%, zvyšuje komplikácie cukrovky, hypertenzie, obezity.
 • Obezita. Okrem toho, že nadváha je spojená so zvýšeným rizikom vzniku ischemickej choroby srdca, je to tiež sprevádzané vysokými hladinami cholesterolu, triglyceridov, LDL a nízkym HDL.
 • Ďalšie faktory. Stres, zneužívanie alkoholu, nedostatok krvných homocysteínov, prebytok železa, zápalové ochorenia, užívanie niektorých perorálnych kontraceptív, hormonálne lieky.

Symptómy koronárnej aterosklerózy

V počiatočných štádiách aterosklerózy je depozícia príliš malá na významné ovplyvnenie prívodu krvi do srdcového svalu. Preto v tomto štádiu nie sú príznaky aterosklerózy koronárnych artérií.

S progresiou aterosklerózy sa v myokarde vyvíja nedostatok kyslíka. Tento stav sa nazýva koronárna choroba srdca. Prvé príznaky sa zvyčajne nezobrazujú neustále, ale s výraznou fyzickou námahou, stresom. Tie môžu zahŕňať:

 • Útok na anginu pectoris (angína pectoris). Vykazuje pocit bolesti, stlačenie v strednej alebo ľavej polovici hrudníka, ako keby na ňom stál niekto. Zvyčajne nepríjemný pocit zmizne po niekoľkých minútach alebo po ukončení fyzickej aktivity. U niektorých ľudí, najmä žien, bolesť môže byť prechodná alebo akútna, ak sa podáva krku, paží alebo chrbtom;
 • Dýchavičnosť. Myokardiálne bunky začínajú pracovať horšie kvôli tomu, čo srdce poháňa menší objem krvi, než telo potrebuje. Telo sa snaží kompenzovať nedostatok kyslíka častým dýchaním, v dôsledku ktorého sa vyvíja dýchavičnosť;
 • Všeobecná slabosť, chronická únava.

Ak cholesterolová plaketa zablokuje lumen cievy, vyvine sa infarkt myokardu. Typickým príznakom je stláčanie hrudníka, akútna divoká bolesť, ktorá sa podáva ramenám, ramenám, menej často čelistom, krkom. Niekedy je rozvoj srdcového infarktu sprevádzaný dýchavičnosťou, intenzívnym potenie.

U niektorých ľudí môže byť srdcový záchvat asymptomatický.

Moderná diagnostika

V počiatočných štádiách koronárnej aterosklerózy nie sú príznaky. Na recepcii lekár najprv vypočuje pacienta, vykoná všeobecné vyšetrenie, počúva srdce. Pacient potom podstúpi biochemický krvný test, aby lekár mal predstavu o fungovaní vnútorných orgánov. Ak v dôsledku všeobecného vyšetrenia biochémie krvi lekár predpokladá možnosť aterosklerózy, pacient je poslaný na ďalšie vyšetrenie.

Na diagnostiku aterosklerózy koronárnych ciev pomocou nasledujúcich metód:

 • Elektrokardiogram. Zaznamenáva prechod elektrických signálov cez srdce. Pri srdcovom infarkte bude ťažké prechádzať pulz cez tkanivo jazvy, ktoré sa zobrazuje na EKG. Tento typ štúdie sa používa na odhalenie odložených infarktov. Niektorí pacienti vykazujú denné sledovanie EKG. Za to človek nasadí malé zariadenie, ktoré nosí 24 hodín.
 • Echokardiografia. Subspecies ultrazvuku, ktorý pomáha získať obraz srdca, posúdiť hrúbku steny, veľkosť komôr, stav ventilov Tieto sadzby sa líšia v závislosti od ochorenia srdca.
 • Stresový test. Je predpísaný pacientom, ktorých symptómy sa prejavujú len pri cvičení. Preto sa pacientom ponúkne chodiť na bežeckom páse alebo skrútiť pedále bicykla. Lekár sledoval EKG pacienta po celú dobu. Niekedy namiesto fyzickej námahy sa lieky podávajú osobe, ktorá spôsobuje, že srdce tvrdo pracuje. Potom doktor dokáže vyšetriť prácu srdca pomocou MRI.
 • Angiogram. Lekár vloží malé množstvo farbiva do koronárnej cievy. Po chvíli si odfotografuje svoje srdce (s rentgenom / MRI). Farbivo robí nádoby viditeľné, takže obraz jasne ukazuje oblasti zužovania.
 • Počítačová tomografia. Umožňuje lekárovi identifikovať najnebezpečnejšie aterosklerotické plaky obsahujúce vápnik. Môže sa kombinovať s angiografiou.

Vlastnosti liečby

Koronárna ateroskleróza začína zmenou životného štýlu (prestať fajčiť, pohybovať sa viac), strava, liečba súvisiacich ochorení. Bylinné produkty by mali tvoriť väčšinu stravy, ale zo zvierat môžu ponechať hydinové mäso, ryby, vajcia a chudé želé. Spotreba červeného mäsa by mala byť obmedzená. Odporúča sa vyhnúť sa zámerne nezdravému jedlu - rýchle občerstvenie, občerstvenie, street shawarma, pasties.

Ak sú uvedené opatrenia nedostatočné alebo v čase prijatia, zdravotný stav osoby spôsobuje obavy, liečebná terapia a chirurgické zákroky sa používajú na liečbu aterosklerózy koronárnych artérií.

Konzervatívna terapia

Ateroskleróza koronárnych ciev v počiatočnom alebo strednom stupni sa môže liečiť liekmi. V skutočnosti samotná choroba nemôže byť vyliečená. V silách lekára spomaliť jeho postup, odstrániť niektoré symptómy. Úlohy terapeutickej liečby:

 • znížiť zaťaženie srdca;
 • zmierniť cievny kŕč;
 • znížiť LDL cholesterol;
 • zabrániť vzniku krvných zrazenín;
 • znížiť riziko srdcového infarktu;
 • normalizovať tlak.

Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú nasledujúce skupiny liekov. Väčšina tabletiek sa musí užívať na celý život.

Lieky na zníženie hladiny lipidov

Lieky tejto triedy normalizujú ukazovatele metabolizmu tukov: cholesterol, LDL, HDL, triglyceridy. Patria medzi ne:

 • Statíny (simvastatín, atorvastatín, rosuvastatín, pitavastatín). Najsilnejší predstavitelia skupiny. Blokujú syntézu cholesterolu v pečeni, znižujú koncentráciu LDL, triglyceridov, mierne zvyšujú HDL. Určený na liečbu aterosklerózy, prevencie pre ľudí v ohrození.
 • Fibráty (fenofibrát, gemfibrozil). Pred vynálezom sa statíny široko používali pri liečení pacientov s aterosklerózou. Najefektívnejšie znížiť koncentráciu triglyceridov, zvýšiť HDL, v menšej miere ovplyvniť hladinu cholesterolu, VLDL.
 • Kyselina nikotínová. Vysoké dávky lieku, ktoré sú lepšie známe ako vitamín B3 (PP), sú predpísané na zníženie triglyceridov, LDL. Keďže je však potrebné užívať liek v dávkach, ktoré prekračujú dennú potrebu 50 až 300-krát, užívanie niacínu je takmer vždy sprevádzané nežiaducimi reakciami. Z tohto dôvodu je použitie kyseliny nikotínovej výrazne obmedzené.
 • Sekvestranty žlčových kyselín (Kolestiramin, Kolestipol). Lieky, ktoré zabraňujú reabsorpcii žlčových kyselín, čo spôsobuje, že telo používa cholesterol na ich syntetizáciu;
 • Inhibítory absorpcie cholesterolu (ezetimib). Zasahuje do absorpcie cholesterolu v potravinách.

Lieky na zriedenie krvi

Potrebné v ktoromkoľvek štádiu vývoja koronárnej aterosklerózy. Znížená viskozita krvi zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Najobľúbenejším liekom je kyselina acetylsalicylová (aspirín). Je indikovaný v počiatočnom štádiu ochorenia. Pri závažnejšej ateroskleróze sa odporúča podávať warfarín.

Antihypertenzívne lieky

Vysoký krvný tlak sa považuje za jeden z najvýznamnejších faktorov, ktoré poškodzujú stenu tepien. Pokles sadzieb o 35-40% spomaľuje progresiu aterosklerózy. Na korekciu tlaku sú predpísané lieky bisoprolol, valsartan, lisinopril, amlodipín.

Chirurgická liečba

Pri ateroskleróze koronárnych artérií je potrebná operácia, ak je veľkosť depozít významná. Najbežnejšie sú dve techniky: posunovanie, stentovanie.

Posunovanie zahŕňa vytvorenie riešenia. Preto je vyššie pod aterosklerotickým plakom umiestená umelá alebo transplantačná nádoba, cez ktorú môže krv voľne prúdiť.

Stentovanie - obnovenie prietoku krvi sa dosahuje inštaláciou v zúženom priestore kovového rámu - stentu. Za týmto účelom sa zavedie katéter cez veľkú nádobu s deflovaným balónom. Chirurg pod kontrolou počítača ho presunie na aterosklerotickú platňu a potom sa nafúkne. Lumen plavidla expanduje, doska sa stáva plochá. Aby sa výsledok mohol fixovať, katéter dodáva do zúženého miesta zloženú pružinu (stent) a vytiahne ju. Vytvára sa tuhý rám, ktorý podporuje tepnu v otvorenom stave.

Ľudové opravné prostriedky

Vo veľmi počiatočných štádiách aterosklerózy, keď sa prvé symptómy ešte nevyskytli, môžete sa pokúsiť o liečbu rastlinnými prípravkami, hoci to je neúčinné.

 • Tráva jadra, rašelina, kaštanovo kôra - každá 100 g, tráva ruže, knotweed, listy citrónovej trávy, semená kmínov, okvetné lístky slnečnice - 50 g. Pripravte zmes z uvedených rastlín. 1 polievková lyžica. l. vložte do termosku, naliať pohár vriacej vody, nechajte variť 20-30 minút. Napkaté infúzne nápoje 100 ml 3 krát / deň pred jedlom.
 • 20 g kmeňových semien, šupky japonskej sopóry, 30 g koreňa valeriánu, listy citrónovej trávy, 40 g kvetov hlohového, listy kopytníkov. 1 polievková lyžica nalejeme vriacou vodou, trváme pol hodinu, vyčerpáme. Pite 150 ml infúzie 2 krát denne pred raňajkami, večerou.
 • Byliny v rovnakom pomere: brezové listy, listy žihľavy, šalvia, trávy prasličky, knotweed, kvitnúce hlohu, kmínové semienka, šípky, riasy, raňajky. 3 polievkové lyžice. l. vložte do hrnca, nalejte nad ňou tri poháre vriacej vody. Obal s viečkom, nechajte 3 hodiny. Pred jedlom vezmite pohár 3 krát / deň. Pacienti starší ako 70 rokov znižujú dávku na pol pohára.
 • Zmiešajte rovnaké množstvá hlohu, knotweed, goldenrod, ľubovník bodkovaný, rebrík. Položte lyžicu zmesi do hrnca, zakryte pohárom vriacej vody a nasaďte malý oheň. Cook 3 minúty. Nechajte to, nechajte variť 10 minút. Pite teplé, pohár 3 krát / deň pred jedlom. Časť infúzie sa musí pripraviť pri každom príjme.
 • Zmiešajte rovnaké množstvo trávy, Potentilla hus, imelo, praslička, reďkovka. Polievková lyžica kolekcie nalejte pohár vody, nechajte ju stáť 3 hodiny. Dajte do ohňa, varíme 5 minút. Nechajte stáť 30 minút, napätie. Po dobu 2-3 mesiacov piť pol pohára infúzie 2 krát denne. Piata zbierka obsahuje silné byliny. Informujte svojho lekára o bezpečnom používaní.

Mnoho biologicky aktívnych zložiek rastlín je schopných interagovať s liekmi. Z tohto dôvodu sa liečba tradičnými metódami musí prerokovať s terapeutom.

komplikácie

Ateroskleróza koronárnych artérií môže významne narušiť fungovanie srdca. Možné komplikácie ochorenia:

 • angína pectoris;
 • infarkt myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • arytmie.

Pacient môže zomrieť po roztrhnutí plaku cholesterolu, ktorého fragmenty blokujú tepny. Väčšina z týchto prípadov sa vyskytuje v ranných hodinách zimnej sezóny. Silný stres alebo fyzická námaha môže vyvolať smrteľné komplikácie.

prevencia

Ateroskleróza koronárnych artérií srdca sa dá zabrániť, ak sa odstránia rizikové faktory. Pre to potrebujete:

 • prestať fajčiť;
 • jesť správne;
 • získať zvyk - nie deň bez fyzickej námahy;
 • hmotnosť koľaje;
 • chráňte sa pred stresom;
 • v prítomnosti hypertenzie, diabetes mellitus - na liečbu základnej choroby.
Admin 30.7.2018

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je mikroskop, jeho príčiny, symptómy, liečba a zotavenie

Z tohto článku sa dozviete, čo je to mikroskop, ako sa líši od rozsiahlej cievnej mozgovej príhody, ako zabrániť, identifikovať prvé príznaky včas a začať s potrebnou liečbou.

Čo sú diuretiká (diuretiká)?

Mnohí sa zaujímajú o to, čo sú diuretiká (diuretikum) a ako ovplyvňujú telo. Tieto lieky špecificky ovplyvňujú obličky a podporujú vylučovanie moču. Väčšina diuretík môže inhibovať reabsorpciu elektrolytov v tubuloch obličiek.

Aké nebezpečenstvo sa pre dieťa skrýva aneuryzma srdca?

Patológia kardiovaskulárneho systému u detí a dospievajúcich vždy spôsobuje ostražitosť nielen medzi rodičmi, ale aj medzi lekármi. Koniec koncov, zdravie a normálny život každej osoby závisí od toho, ako dobre sa srdce formuje a vyvíja.

Legendy ukazujú krvný test

Indexy erytrocytov (MCV, MCH, MCHC): MCV je priemerný objem erytrocytov v kubických mikrometroch (μm) alebo femtolitri (FL). MCH je priemerný obsah hemoglobínu v jednej erytrocyte. MCHC - priemerná koncentrácia hemoglobínu v erytrocytoch.<

Symptómy a liečba žilového angiómu

Angióm je benígna anomália ciev. Venózny angióm - druh materského znamienka, ktorý je v niektorých prípadoch absolútne bezpečný, av iných prípadoch sa stáva príčinou smrti.

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.