Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám.

Choroby kardiovaskulárneho systému ohrozujú ľudstvo svojimi závažnými komplikáciami: mozgovou mozgovou príhodou a akútnym infarktom myokardu. Príčiny smrti z týchto chorôb sú nadradené všetkým ostatným. Ateroskleróza je hlavnou patológiou postihujúcou životne dôležité orgány, ktoré majú záujem o zásobovanie krvou.

Podrobnejšie o tom, aký druh ochorenia je, prečo ovplyvňuje ľudí a aké symptómy sú pre ňu charakteristické - neskôr v článku.

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je chronické ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia metabolizmu lipidov (široká skupina organických zlúčenín, vrátane mastných kyselín) a je sprevádzaná ukladaním cholesterolu do vnútorného obloženia ciev.

Následne sa táto "kontaminácia", steny krvných ciev zahustia a lúmen sa zníži, ich elasticita sa stratí, čo vedie k zablokovaniu. Kvôli deformácii ciev je zaťaženie srdca, pretože potrebuje viac úsilia na pumpovanie krvi.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou:

 • infarktu myokardu,
 • ischemická choroba srdca,
 • mozgová mŕtvica
 • poruchy krvného obehu dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

Príznaky aterosklerózy vo svojej podstate a intenzite sa v závislosti od postihnutých orgánov navzájom výrazne líšia. Preto iba lekár môže určiť typ ochorenia a urobiť presnú diagnózu.

dôvody

Najskôr poznamenávame, že výskyt a následná tvorba aterosklerózy závisí od nasledujúcich faktorov:

 • stav, v ktorom sú umiestnené cievne steny;
 • význam genetického dedičného faktora;
 • poruchy metabolizmu tukov (lipidov).

Priemerný vek, v ktorom najčastejšie postihuje ateroskleróza ľudské telo, je od 40 do 45 rokov.

Muži sú náchylní na aterosklerózu 3 a niekedy 4 krát častejšie ako ženy, čo je spôsobené tým, že prevencia aterosklerózy u silnejšieho pohlavia sa často neberie vážne.

K dnešnému dňu existuje päť hlavných faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju a ďalšiemu rozvoju aterosklerózy, to sú:

 • dedičnosť
 • Sedavý životný štýl
 • Metabolické a endokrinné poruchy (sú predzvesťou ochorenia)
 • Nutričný faktor (s jedlom, veľkým množstvom tuku, bielkovín a cholesterolu sa dodáva do tela)
 • Nervové poruchy (zmena rovnováhy medzi lipidmi a bielkovinami)

Príčiny aterosklerózy sú:

 • vysoký krvný tlak
 • fajčenie,
 • diabetes mellitus
 • zvýšený cholesterol v krvi.

Hlavnou príčinou aterosklerózy je však narušenie metabolizmu cholesterolu. Tvorba aterosklerózy je prirodzený proces, ktorý začína asi 10-15 rokov. S vekom sa môže spomaliť a môže sa zrýchliť.

klasifikácia

Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov.

V závislosti od aktivity aterosklerotického procesu emitujú:

 • progresívna ateroskleróza - pokračuje tvorba nových alebo rastu ateromatóznych plakov, klinické prejavy sa postupne zhoršujú, riziko komplikácií je vysoké;
 • stabilizovaná ateroskleróza - vývoj a tvorba nových plakov sa zastaví, klinické prejavy zostávajú nezmenené alebo regresné, riziko komplikácií je nízke;
 • regresívne - klesajú klinické príznaky, celkový stav a laboratórne parametre krvi.

Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

 • Ateroskleróza srdcových ciev;
 • Ateroskleróza aorty;
 • Ateroskleróza mozgových ciev;
 • Ateroskleróza renálnych artérií;
 • Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
 • Ateroskleróza ciev dolných končatín.

Všeobecná porážka všetkých tepien tela je pomerne zriedkavá. Často sa pozoruje upchatie ciev určitých orgánov: mozgu a srdca, dolných končatín alebo obličiek. Progresia aterosklerózy sa prejavuje tým, že pri intenzívnom funkčnom zaťažení orgánu nie je dostatočný krvný tok. To vedie k nepríjemným pocitom z orgánu.

Načasovanie a rýchlosť vývoja aterosklerózy je pomerne ťažké predvídať. Môžu to byť roky alebo mesiace. Všetko závisí od charakteristík metabolizmu, rýchlosti metabolizmu, prítomnosti náchylnosti na aterosklerózu a chorôb, ktoré zvyšujú riziko jej vývoja a mnoho ďalších faktorov.

štádium

V modernej kardiológii sa rozlišujú nasledujúce stupne aterosklerózy:

 1. Prvá fáza. Zníženie rýchlosti systémového prietoku krvi, rast tukových škvŕn, absencia bolestivých príznakov.
 2. Druhá fáza. Liposkleróza sprevádza rast a rozšírenie tukového tkaniva, vysoká pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a narušenie systémového obehu.
 3. Tretia etapa. Atherokalcinóza je sprevádzaná zhutnením aterosklerotických plátov, depozíciou vápnika, deformitou cievy a zúžením lumenu s rizikom blokovania.

Symptómy aterosklerózy

Klinické symptómy sú spojené s lokalizáciou a vývojom aterosklerotických lézií. Je dokázané, že príznaky sa objavujú s poškodením 50% alebo viac lumen cievy.

Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

Nasledujúca klasifikácia bežných príznakov:

 • ischémia - nekonzistentná tkanivová ischémia sa vyskytuje vo forme úderov (zo srdca), prerušovanú klaudikáciu (v dolných končatinách);
 • trombonekroticheskie - prejavujú závažnejšie komplikácie v podobe mŕtvice, infarktu myokardu, gangrénu pre nohy;
 • fibrózni - kardiológovia vedia prípady postupnej výmeny svalových vlákien srdca vláknitým tkanivom s tvorbou oblastí kardiosklerózy.

Aortálna ateroskleróza, mozgové cievy, cievy s dolnými končatinami, koronárne (koronárne) srdcové tepny, mezenterické a renálne tepny sú najviac náchylné na vývoj aterosklerózy. Symptómy aterosklerotických zmien v týchto prípadoch sú rôzne a priamo závisia od lokalizácie patologického procesu.

Vaskulárna ateroskleróza: vývoj, príznaky a lokalizácie, diagnóza, ako sa má liečiť

Ateroskleróza v modernom svete každý rok zvyšuje svoj podiel na počte všetkých kardiovaskulárnych ochorení. Je to spôsobené rôznymi dôvodmi a predovšetkým zmenou životného štýlu ľudí, ekologickou situáciou a osobitne nárastom úrovne blahobytu, pretože denné menu človeka súčasnej generácie k našim predkom mohlo snívať alebo snívať v snoch. Je pravda, že niektoré "dobroty cholesterolu" môžu byť ochutnané na Veľkú noc a Vianoce.

Napriek nemilosrdnému boju globálnych spoločenstiev v oblasti zdravotnej starostlivosti sa ateroskleróza nevzdáva a samotní občania s ňou pomáhajú, pretože vo väčšine prípadov nerešpektujú odporúčania kardiológov.

Treba poznamenať, že pokiaľ ide o aterosklerózu, nie je žiadny zvláštny dôvod na sedáciu v mladom veku, jednoducho by sa nemala zamieňať s arteriosklerózou (arteriokalcinóza), keď sa vek spojuje s vekom, a vylučujú sa vápenaté soli a v dôsledku toho sa vytvárajú všetky vrstvy arteriálnej steny a plavidlo stráca svoje funkčné schopnosti.

Ateroskleróza nie je výsledkom prirodzeného starnutia všetkých orgánov a systémov, choroba je samostatnou jednotkou, pre ktorú je mužský pohlavný preferencie a mladý vek nie je prekážkou.

Začiatok aterosklerotického procesu

Ateroskleróza si ako miesto svojho štúdia vybrala steny veľkých a stredných arteriálnych ciev. Aterosklerotickým procesom sa rozumie ukladanie a nahromadenie lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou (LDL, VLDL - "škodlivých" cholesterolových frakcií) a tukov, ktoré sú v nich obsiahnuté v jemnom a elastickom endotelu (vnútorný obal nádoby).

Mechanizmus vývoja aterosklerózy je dosť komplikovaný, je založený na porušení metabolizmu lipidov a lipoproteínových komplexov, ktoré menia štrukturálnu štruktúru endotelu arteriálnych ciev, a preto je vhodnejšie prezentovať patogenézu v schematickom tvare:

 • V počiatočnom štádiu, medzi kompletným vonkajším blahobytom, začne intima štrukturálne a bunkové zmeny, ktoré spôsobujú odpoveď spojivového tkaniva - proliferáciu;
 • LDL prechádzajúca cez krvný obeh je zachytená napučanými bunkami intima a usadená na vnútornom obložení arteriálnej cievy;
 • Vytvorí sa ateromatózny plak, na základe ktorého sa stáva LDL. Vývoj aterosklerotického procesu pozdĺž dĺžky cievy sa nazýva nehrdzavejúca ateroskleróza, ktorá je charakteristická iba v počiatočnom štádiu a zvyčajne sa nepovažuje za diagnózu;
 • Pri nahromadení škodlivých zložiek cholesterolu sa plaky začínajú vznášať nad povrchom intimy, presúvať sa do lumen cievy a tým ju zúžiť.

vývoj aterosklerózy: normálna, tvorba plaku, výskyt krvných zrazenín

Toto je už obmedzujúce ateroskleróza, ktorá hrozí, že následne zablokuje plavidlo, pretože lúmen tepny sa časom znižuje, kým sa úplne nezatvorí. Zaujímavé je, že zúženie na 70% môže zostať bez povšimnutia a proces je asymptomatický. Iba oklúzia cievy, ktorá vedie k akútnej ischémii (ako variant vplyvu stenóznej aterosklerózy), sa môže stať "hromom z modrej";

 • V neskorších štádiách môžu vláknité pláty vredy a kalcifikovať, čo ďalej zhoršuje situáciu, pretože sa vytvárajú dobré podmienky na tvorbu krvných zrazenín.
 • Aterosklerotické zmeny sú doslova všetky arteriálne cievy veľkého a stredného kalibru. Charakteristiky formácie a priebehu patologického procesu, jeho komplikácie budú popísané v iných častiach článku. Avšak pred tým, než stojí za to venovať pozornosť takým dôležitým bodom, ako sú príčiny aterosklerózy a jej rizikových faktorov.

  Kto je najskôr vystavený riziku?

  Podmienky, ktoré vytvárajú podmienky pre riziko aterosklerózy, vyvolali potrebu jeho klasifikácie, berúc do úvahy rôzne faktory. To umožnilo niekoľko systematizovať formy aterosklerózy, jej fázy a fázy. Formy aterosklerózy sa zvyčajne uvažujú z hľadiska ich pôvodu, to je hlavná príčina aterosklerózy.

  Hemodynamické varianty aterosklerotického procesu sú spôsobené:

  1. hypertenzia;
  2. Angiospazmy, ktoré sa trvalo objavujú z rôznych dôvodov, napríklad počas hypertenzívnych kríz, dlhotrvajúceho nervového preťaženia alebo v prítomnosti takéhoto zlého zvyku ako fajčenie;
  3. Vasomotorické poruchy spôsobené inou patológiou (vegetatívno-vaskulárna dystónia, migréna krčka maternice, hypoplázia vertebrálnej artérie, cervikálna osteochondróza atď.).

  Metabolické formy aterosklerózy sú vyvolané inými situáciami:

  • Genetické dejiny (dedičná ústavná porucha metabolizmu tukov: cholesterolová diatéza, xanthomatóza);
  • Potravinové poruchy spôsobené nadmernou konzumáciou tučných potravín a sacharidov, čo vedie k obezite, čo spôsobuje zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi a jeho frakcií;
  • Hypodynamická, ktorá často vedie k akumulácii nadbytočnej hmotnosti;
  • Endokrinná patológia (diabetes mellitus, nedostatočnosť štítnej žľazy, nerovnováha pohlavných hormónov);
  • Lézie obličiek a pečene (nefrotický syndróm, mastná hepatóza, žlčové kamene - cholelitiáza, atď.);

  Rizikové faktory a niekedy aj príčiny aterosklerózy, ako je uvedené vyššie, zahŕňajú aj pohlavie: ochorenie často postihuje cievy mužov. Okrem toho prítomnosť iba jedného provokatéra je pomerne zriedkavým prípadom, častejšie sú prítomné "spoločnosťou", čím sa zhoršuje situácia a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku multifokálnej aterosklerózy, ktorá prebieha ako multi-vaskulárna aterosklerotická lézia s jej charakteristickými následkami.

  Formy aterosklerózy, kde sa hemodynamické aj metabolické provokatéry nazývajú zmiešané, predstavujú prevažnú časť pacientov, ktorí poškodzujú štatistiky mozgových príhod, infarktov a nielen ich...

  Klasifikácia biotopov

  Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov. Klinické prejavy IHD môžu naznačovať preferovanú lokalizáciu aterosklerotického procesu, ak nebol preukázaný iný dôvod jeho vzniku (koronárny a nekoronárny pôvod) alebo typické príznaky aterosklerózy dolných končatín. Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

  1. Ateroskleróza srdcových ciev;
  2. Ateroskleróza aorty;
  3. Ateroskleróza mozgových ciev;
  4. Ateroskleróza renálnych artérií;
  5. Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
  6. Ateroskleróza ciev dolných končatín.

  Chronická ateroskleróza je však známa ako systémové ochorenie a často to vedie k tomu, že v jednom organizme sú postihnuté rôzne skupiny ciev, napríklad koronárne a mozgové (až 40% pacientov má už túto kombináciu). Tento typ aterosklerózy sa nazýva multifokálna. Multifokálna ateroskleróza je nebezpečnejšia, vyžaduje komplexnú liečbu, zhoršuje prognózu a ovplyvňuje výskyt pooperačných komplikácií a komplikácie aterosklerózy sú v tomto prípade tiež veľmi nebezpečné (infarkt myokardu, akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie).

  Priebeh patologického procesu

  Manifestácia nejakej patológie v tele, a ešte viac priamych príznakov aterosklerózy dlhú dobu, neprejde, ale patologický proces prebieha, čo dokazujú dlhé a nepretržité klinické štúdie v tejto oblasti. Vďaka nim boli identifikované nasledujúce štádiá aterosklerózy pri tvorbe patologických zmien:

  • Nepredvídateľné v čase, niekedy značné trvanie, latentné (predklinické) obdobie. Medzitým sa ischemické zmeny v cievach v štádiu pohody už môžu určiť rôznymi diagnostickými metódami, čo je lepšie začať návštevou laboratória. Štúdia lipidového profilu (frakcie cholesterolu a triglyceridov) a výpočet aterogénneho koeficientu budú schopné "zachytiť" vývoj aterosklerózy v počiatočnom štádiu;
  • Štádium aterosklerózy s nervovými, vazomotorickými a metabolickými poruchami, ktoré sa už klinicky prejavujú, hoci slabé. Okrem laboratórnych zmien (hypercholesterolémia), u pacientov po cvičení (bicyklová ergometria) sa zaznamenávajú ischemické zmeny v záznamoch elektrokardiogramu;
  • Štádium I klinických prejavov sa nazýva ischemická a vyznačuje sa vazokonstrikciou, čo vedie k podvýžive zodpovedajúcich orgánov a nástupu dystrofických zmien v nich;
  • Stupeň II sa nazýva trombonekrotichesky, sprevádza ju nekróza, veľké alebo malé ohnisko, ktoré sú často sprevádzané vaskulárnou trombózou;
  • Tretí fibrózny alebo sklerotický stav sa vyznačuje tvorbou jaziev v parenchýmu (obličky, pečeň) a ďalších orgánov s vlastnými atrofickými zmenami.

  Okrem toho pri vývoji aterosklerózy existujú tri fázy: aktívna alebo progresívna fáza, stabilizačná fáza a regresná fáza.

  Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

  Poškodenie krčných ciev spôsobuje problémy s hlavou

  Ak hovoríme o ateroskleróze krčných ciev alebo o ateroskleróze karotickej artérie, myslíme aterosklerotické poškodenie ciev, ktoré kŕmia mozog a zabezpečujú jeho normálne fungovanie. Z toho vyplýva, že ak sa vyskytne problém týkajúci sa týchto tepien, budú trpieť všetky štruktúry centrálneho nervového systému (CNS), takže nemá zmysel ich posudzovať individuálne, je lepšie jednoducho prebrať a skombinovať sa do jednej choroby (ktorá sa však robí pred nami) ateroskleróza mozgových ciev.

  1 - cervikálna ateroskleróza, 2 - mozgová artérioskleróza

  Dôvody tohto druhu sú rovnaké ako iné formy, rozvíja sa podľa podobných zákonov, avšak tu prispieva aj krčná osteochondróza. Medzičasom príznaky tohto typu aterosklerózy sú vynikajúce, tu celé bremeno padá na hlavu. Vzhľadom na to, že ateroskleróza mozgových ciev vedie k vzniku chronickej cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti, výsledkom tohto procesu budú nepríjemné dôsledky vo forme mozgovej ischémie, alebo skôr jej jednotlivých oblastí, ktorá sa prejavuje klinicky.

  Prechodná ischémia alebo prechodný ischemický záchvat (TIA) sa zvyčajne vyskytuje ako dôsledok angiospazmu (cerebrálny vazospazmus). Závažná komplikácia TIA je pomerne závažný stav - ischemická mozgová príhoda, ale TIA je komplikáciou aterosklerózy, preto môže byť mozgový infarkt (= mŕtvica) tiež považovaný za komplikáciu aterosklerózy.

  Vývoj cerebrálnej artériosklerózy je typický pre chronický aterosklerotický proces:

  1. V prvej etape pacient zaznamenáva pokles výkonnosti, únavu, chýbajúcu vôľu, stáva sa pre neho ťažké sústrediť pozornosť, pripomenúť udalosti pred týždňom, hoci profesionálna pamäť ešte netrpí. Bolesti hlavy s pravidelným závratom, ťažkosťou a hlukom v hlave, poruchami spánku, podráždenosťou, úzkosťou, zlá náladou sú tiež príznaky mozgovej artériosklerózy;
  2. Pre druhú fázu sú tie isté znaky charakteristické, ale postupujú, stávajú sa výraznými a už skutočne bránia tomu, aby osoba nielen pracovala, ale prispôsobovala sa bežnému životu;
  3. Tretia etapa môže byť charakterizovaná nasledovne: encefalopatia, značné zníženie intelektuálnych schopností, výskyt mozgových porúch (strata motorickej koordinácie) a príznaky parkinsonizmu (stuhnutosť, nedostatok výrazu tváre, trasenie).

  Myokard neobdrží výživu a kyslík

  Ateroskleróza srdcových ciev v latentnom období sa podľa toho chová bez toho, aby sa odhalilo nič dokonca ani pri vyvinutom aterosklerotickom procese, čo sťažuje diagnostiku skoro (pacienti sa sťažujú na nič). Tieto okolnosti vylučujú profylaxiu, ktorá môže zastaviť progresiu ochorenia, takže opatrenia na liečbu začínajú, keď sa už diagnostikuje IHD.

  Ďalej začína charakteristická etapa patologického procesu:

  • Ischemická, teda prvá, sa prejavuje ako syndróm stresu angíny pectoris (IHD) so svojimi charakteristickými príznakmi: bolesťou za hrudnou kosťou spojenou s fyzickou aktivitou alebo psycho-emociálnym stresom, dýchavičnosťou, poruchami rytmu, edémom ako znakom srdcového zlyhania. CHD sa vytvára na pozadí aterosklerózy. Choroba je spôsobená poruchou krvného obehu v cievach srdca, čo vedie k poškodeniu srdcového svalu, pretože myokard prestáva dostávať požadované množstvo živín a kyslíka. IHD môže byť akútne (MI) alebo sa vyskytuje ako chronický proces sprevádzaný periodickými záchvatmi angíny pectoris;
  • Druhý (trombonekrotichesky) stupeň poskytuje infarkt myokardu tiež s vlastnými vlastnosťami, ktoré sú opísané v príslušných materiáloch;
  • Konečná fáza (sklerotická) sa vyskytuje v prípade priaznivého výsledku infarktu myokardu a mení sa na diagnózu: aterosklerotická kardiálna skleróza.

  Aorta a ateroskleróza

  Aterosklerotický proces postihujúci hlavnú arteriálnu cievu, aortu, je veľmi život ohrozujúci, pretože jej vetvy dodávajú celé telo krvou. Ateroskleróza aorty, najmä jej hrudnej oblasti, nie je nezvyčajná, ale dlho žijú pacienti, ktorí niečo podozrievajú, pretože príznaky sú veľmi zriedkavé, ak nie chýbajú. Z času na čas môžu byť bolestivé pocity za hrudnou kosťou (aortalgia), ktoré sa dajú medziokamerickému regiónu. Aterosklerotický proces v aorty môže časom viesť k vážnym následkom - atrofickým zmenám v svalovej vrstve v postihnutej oblasti, čo má za následok ešte vážnejší následok - aortálnu aneuryzmu.

  ateroskleróza aorty s tvorbou aneuryzmy. A - v oblasti aortálneho oblúka, B - na brušnej úrovni

  Auretická aneuryzma sa vyznačuje bolesťou, ktorá závisí od jej polohy:

  1. S aneuryzmou vzostupnej delenia - bolesť za hrudnou kosťou;
  2. Oblúky - bolesti na hrudníku, ktoré sa tiahnu dozadu, krku, ramena;
  3. Keď aneuryzma zostupnej aorty ublíži.

  Okrem toho sú pre aneuryzmy charakteristické aj iné znaky: bolesť hlavy, opuch tváre v dôsledku kompresie hornej dutej žily, zmena hlasového tónu (chrapot), kašeľ (kompresia recidivujúceho nervu a trachey).

  Aneuryzma aorty dáva veľmi vážnu komplikáciu - oddelenie steny a jej pretrhnutie, ktoré končí smrťou pacienta. Včasná diagnóza môže zachrániť život pacienta, ak sa včas uskutoční chirurgická liečba aterosklerózy a jej dôsledkov (aneuryzma), čo však súvisí aj so značnými ťažkosťami. Konzervatívna aneuryzma nie je možná.

  Ateroskleróza brušnej aorty

  Pri ateroskleróze brušnej aorty a jej vetiev alebo pri vzniku aneuryzmy v nej sú prítomné nasledujúce symptómy:

  • Bolesť brucha;
  • Pocit ťažkosti;
  • Porucha trávenia;
  • Možno prítomnosť v pulzujúcom formovaní brušnej dutiny (aneuryzma).

  Celiakálny kmeň, ktorý opúšťa brušný úsek, zabezpečuje pečeň a slezinu krvou cez svoje vetvy, zatiaľ čo horné a dolné mezenterické tepny podávajú črevá. Depozícia ateromatóznych plátov na stenách takýchto veľkých arteriálnych ciev vedie k zúženiu (stenóze) a rozvoju stenóznej aterosklerózy a následne k poruche zásobovania orgánmi s nástupom ischémie krvou.

  Ateroskleróza mezenterických ciev často omylom pacientov, pretože to neumožňuje pochopiť: je to angina pectoris alebo gastrointestinálna patológia? Bolesť, ktorá sa šíri cez hornú časť brucha, pripomína kardialgiu (syndróm brušnej bradavice), ale prítomnosť dyspeptických symptómov, príznaky črevnej dysfunkcie a strata hmotnosti prináša pacientovi nejaký dôvod na premýšľanie o žalúdočných problémoch.

  Pri oklúzii mezenterických ciev s plakmi alebo trombom (mezenterická trombóza), najvyššia mezenterická artéria najčastejšie trpí krvou dodávajúcou významnú časť čreva. Mezotrombóza črevných ciev vedie ku gangréne čreva a vyžaduje si núdzovú chirurgickú intervenciu.

  Ateroskleróza periférnych artérií

  Tento typ aterosklerózy je často založený na arteriálnych cievach, ktoré nesú potravu na dolných končatinách, a preto v literatúre možno častejšie nájsť popis aterosklerózy dolných končatín ako poškodenie artérií rúk (menej trpia). Podobne ako iné typy, patológia pokračuje ako chronická ateroskleróza a prechádza cez 3 fázy:

  1. Manifestácia ischemickej fázy: prerušovaná klaudikácia, bolesť v nohách počas chôdze (pacient sa často zastaví), oslabenie alebo zmiznutie pulzácie periférnych ciev (na zadnej strane chodidla), zníženie teploty kože. Nedostatok pulzácie femorálnych a ileálnych artérií naznačuje vznik chronického ischemického zamerania nazývaného Lericheho syndróm;
  2. Fáza trombonekrotichesky prebieha s vážiacim stavom, pacient prakticky nemôže chodiť bez bolesti, často dochádza k akútnej arteriálnej obštrukcii, ktorá sa môže zmeniť na gangrénu, čo, ako viete, je sklamaním komplikáciou aterosklerózy;
  3. Skleróza a atrofické zmeny tkanív v oblastiach susediacich s oblasťami nekrózy.

  Liečba aterosklerózy dolných končatín vykonáva chirurg, ktorý sa v počiatočných štádiách pokúša zastaviť progresiu pomocou konzervatívnej terapie (masti, gély, cievne prípravky atď.), Ale keď sú postihnuté hlavné cievy, prestane pomáhať a lekár musí vzniesť problém chirurgickej intervencie.

  Ateroskleróza renálnych artérií

  Dôsledkom aterosklerózy renálnych artérií je pretrvávajúca renálna ischémia (ischemická fáza), ktorá vedie k zníženiu prietoku krvi obličkami a stabilnej vysokej arteriálnej hypertenzii. Je známe, že je veľmi ťažké znížiť krvný tlak s podobným problémom a patologické zmeny v obličkách výrazne zhoršujú stav aj prognózu. Vo väčšine prípadov si samotní pacienti všimnú, že obličky sú obviňované z nekorigujúcej hypertenzie a vzorka moču (bielkoviny, hyalínové a červené krvinky, aj keď v malých množstvách) je potvrdená iba podozrením a naznačuje potrebu ďalšieho vyšetrenia a liečby nielen praktického lekára, ale aj nefrologom.

  Trombonerotická fáza aterosklerózy sa vyznačuje renálnou arteriálnou trombózou a nekrotickou nefrózou.

  Symptómy sklerotického štádia aterosklerózy sú: aterosklerotická nefroskleróza, primárna vráskavá obrna a chronické zlyhanie obličiek (CRF).

  Opäť o komplikáciách

  Po dlhú dobu tečúca, ktorá sa už roky neobjavuje a hlavne nie je otravná pre "majiteľa", chronická ateroskleróza môže nakoniec predstavovať akékoľvek "prekvapenie", jej dôsledky a komplikácie majú ďaleko od priaznivej prognózy a často končí smrťou:

  • Ischemická choroba srdca;
  • Infarkt myokardu (v 95% prípadov sa vyskytuje na pozadí stenóznej aterosklerózy koronárnych artérií);
  • Tranzitórno-ischemický záchvat;
  • Akútne narušenie cerebrálnej cirkulácie (mozgový infarkt, hemoragická mŕtvica);
  • Sekundárna mezenterická insuficiencia a mezenterická trombóza;
  • Aneuryzma aorty, ktorá môže byť liečená len chirurgicky;
  • Gangréna čreva alebo končatín, ktorá je dôsledkom akútnej obštrukcie arteriálnej cievy v dôsledku stenóznej aterosklerózy. V dôsledku toho nie je chirurgický zákrok bohužiaľ vždy včasný a úspešný;
  • Chronické zlyhanie obličiek.

  časté komplikácie aterosklerózy

  Pacienti trpiaci aterosklerózou nemôžu byť konzumovaní, akútna a chronická ischémia neprechádza bez stopy, preto je v tomto prípade veľmi dôležitá diagnostika a liečba.

  Rozpoznať patológiu krvných ciev...

  Diagnóza aterosklerózy začína laboratóriom, ktoré môže pociťovať patológiu v počiatočnom štádiu, keď je pacient absolútne presvedčený o jeho bezchybnom zdraví.

  Určenie lipidového spektra - aterogénnych lipoproteínov vrátane hladiny celkového cholesterolu, lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou, triglyceridov a výpočtu aterogénnosti, čo indikuje stupeň aterosklerózy.

  Inštrumentálne metódy majú veľký význam pre stanovenie diagnózy, ktorá sa zvyčajne vykonáva na základe diagnózy predpokladanej lekárom a údajov laboratórnych vyšetrení. Na rozptýlenie pochybností o aterosklerotickom procese sa vykonáva:

  1. Reoencefalografia (REG) na skúmanie ciev hlavy a reovasografiu (RVG) na štúdium krvného toku v periférnych cievach;
  2. Ultrazvuk (ultrazvuk) - cenovo dostupný, bezbolestný, informatívny;
  3. CA (vypočítaná angiografia) ciev, rádiografická invazívna metóda s použitím kontrastu, ktorá umožňuje zistiť aterosklerotický proces, ako aj dôsledky a komplikácie aterosklerózy (stenóza, aneuryzma, trombóza, mŕtvica);
  4. MRA (magnetická rezonančná angiografia) môže byť vykonaná bez kontrastu, informatívny, umožňuje vidieť známky aterosklerózy v počiatočných štádiách. Zvláštny význam pri diagnostike aterosklerózy krku a hlavy.

  ... a liečiť ju

  Liečba aterosklerózy zvyčajne začína terapeut (praktický lekár alebo rodinný lekár), potom pacienti si pre seba berú:

  • Kardiológ, ak proces zahŕňa do väčšej miery srdce, aortu a koronárne cievy;
  • Neurológ, pokiaľ ide o cievy krku a hlavy;
  • Nefrológ s poškodením obličiek;
  • Aterosklerotická lézia periférnych ciev sa zvyčajne zaoberá angiosurgeom.

  Boj proti patologickému procesu začína diétou proti ateroskleróze. Teraz dokonca aj niektoré deti, ktoré navštívia niektoré stránky (a reklama nie je tichá), počuli, akú úlohu zohráva výživa pri tvorbe aterosklerotických plakov, takže pravdepodobne by ste ešte nemali uviesť povolené a zakázané produkty (len v prípade obrázku nižšie).

  potraviny s vysokým obsahom cholesterolu (obrázok: "ABC")

  Diéta pre aterosklerózu nepredstavuje žiadne ťažkosti, stačí si spomenúť na hlavnú vec: živočíšny tuk je hlavným zdrojom cholesterolu a nadváha, fyzická nečinnosť a zlé návyky jej pomáhajú transformovať sa na "nezdravú" zložku, ktorá vedie k vzniku plaku. Potraviny obsahujúce cholesterol by sa mali nahradiť mäsom s nízkym obsahom tuku, rybou, hydinou, diétne pridávať ovocie a zeleninu, pričom nezabúdajte na to, že ste sa držali strava a aby ste nezostali na cestách. To je všetko.

  Liečba liečby aterosklerózy zahŕňa liečenie súvisiacich ochorení: hypertenzia, diabetes, ochorenie pečene, obličky, štítna žľaza, obezita. Prípravky na liečenie aterosklerózy môžu predstavovať rôzne farmakologické skupiny:

  1. vitamíny;
  2. Protidoštičkové činidlá;
  3. Angioprotectors;
  4. Antispazmodiká a vazodilatanciá;
  5. Prostriedky, zlepšujúce výživu, krvný obeh a mikrocirkuláciu;
  6. ataraktík;
  7. Lieky na normalizáciu lipidov - statíny.

  Autorka zámerne neuvádza názvy, pretože prostriedky namierené proti ateroskleróze sú vybrané pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy lokalizáciu procesu, stupeň, vek, komorbiditu a individuálne charakteristiky organizmu. Liečba statínom stojí za niečo! Preto by mal pacient najskôr počúvať názor ošetrujúceho lekára a striktne dodržiavať jeho odporúčania.

  Ľudské prostriedky a prevencia

  Prevencia aterosklerózy nie je tiež ťažká: dodržiavajte vyššie uvedenú výživu, bojujte nad nadváhou a fyzickou nečinnosťou, povedzte firmu "Nie!" Zlé návyky, najmä fajčenie, kontrola krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Samostatný materiál je venovaný preventívnym opatreniam, ako aj spôsob liečby aterosklerózy s ľudskými prostriedkami. Pacienti však neprestávajú spýtať sa na uskutočniteľnosť takýchto opatrení. Liečba je prijateľná, ale pacienti si musia dobre uvedomiť, že to môže byť len pomocné, ale nie hlavné. Alebo sa používa ako preventívne opatrenie, keď je ateroskleróza v plienkach.

  V poslednej dobe sa kláštorný čaj stal široko inzerovaným na internete. Po preskúmaní zloženia takejto zbierky pre srdce môžeme predpokladať, že je vhodná na prevenciu, namiesto kávy a bežného čierneho čaju bude užitočná, je však nepravdepodobné, že by bolo schopné prevziať úlohu rozpustenia aterosklerotických plakov.

  Na liečbu aterosklerózy ľudových liekov z dlhých časov používali infúzie na báze cesnaku. Cesnaková tinktúra môže okrem hlavného produktu (cesnaku) obsahovať med a citrón. Nie je to zlé dokázané cibule, kombucha, pestované v nádobe v kuchyni, maliny a čučoriedky. Hovorí sa, že to znamená čisté cievy z cholesterolu.

  Ako domáci liek na aterosklerózu sa používa:

  V priebehu kurzu sú listy, korene, ovocie (ako je uvedené v receptúre). Pacienti tvrdia, že existujú aj lahodné lieky, ktoré môžu nahradiť jedno jedlo denne. Napríklad šalát sušeného ovocia (sušené marhule, hrozienka, figy) - 200 gramov a 20 orechových jadier.

  Symptómy periférnej vaskulárnej aterosklerózy

  Najčastejšie cievne ochorenia

  Ľudské telo je preniknuté sieťou tepien, žíl, lymfatických ciev. Neexistuje jediný orgán nezávislý od všeobecného krvného a lymfatického obehu. Pri vykonávaní ťažkej úlohy potrubia plavidlá poslúchajú mozog a miechu a sú kontrolované svojimi signálmi, reagujúc na určitú koncentráciu hormonálnych látok v krvi a podľa pokynov imunitného systému.

  Cievne choroby nie sú izolované. Sú vždy spojené s prejavmi všeobecných porúch pri regulácii podpory života.

  Prečo potrebujeme plavidlá?

  Živiny sa prepravujú cez tepny do tkanív a orgánov, dodáva sa kyslík na podporu požadovanej úrovne výroby energie a bunkovej práce.

  Venózne cievy musia zvládnuť veľké zaťaženie, zbierať odpadovú krv so škodlivými látkami a oxid uhličitý a priviesť ich k sile srdca, pečene.

  Výnimkou sú pľúcne krvné cievy: tepna opúšťa pravej komory a nesie žilovú krv do pľúc na výmenu molekúl oxidu uhličitého za kyslík. A cez žilové vetvy sa okysličená krv zhromažďuje a vstupuje do ľavej predsiene.

  Od stredu k okraju sa zmenšuje priemer nádob, zmení sa štruktúra stien. Najmenšie kapiláry sa približujú k bunkám. Práve oni majú schopnosť prechádzať svojimi plášťami dodávaným kyslíkom a živinami a zbierať trosky.

  Kapiláry obličiek tvoria glomerulárny systém a zadržia všetko, čo je potrebné v krvi, čím odstraňuje zbytočné toxické látky do moču. Periférne vaskulárne ochorenia primárne ovplyvňujú tok kapilár krv ako extrémny bod krvného obehu a komunikáciu s tkanivami. Zlyhanie prívodu kyslíka vedie k stavu hypoxie (hladina kyslíka), pri ktorej bunky bez liečby postupne zomierajú.

  Aké sú príznaky vaskulárnych ochorení?

  Symptómy vaskulárnej patológie naznačujú lokalizáciu nedostatočnosti krvného toku. Je podmienené pridelenie:

  • ochorenia centrálnych ciev - aortu, koronárnych artérií, hlavy, krku, miechy;
  • periférne vaskulárne ochorenia - brušná dutina, cievne ochorenia končatín a ramien.
  • porušenie štruktúry steny;
  • blokovanie nervových vláken tónom;
  • oklúzia (obštrukcia), kŕče, ostrý nárast alebo zúženie lúmenu.

  Choroby sa náhle rozvinú, sú sprevádzané akútnymi príznakmi alebo sa vytvárajú postupne, ani sa nechajú byť známe roky.

  Príčiny vaskulárnej patológie

  Príčiny patologických zmien v cievach zahŕňajú:

  • infekčný zápal (s arteritídou, tromboflebitídou);
  • vrodené poruchy a malformácie (stenóza pľúcnej artérie, zvýšená latentnosť vertebrálnej artérie);
  • ukladanie aterosklerotických plátov pod vnútornú výstelku artérií svalovo-elastického typu;
  • trombóza a embólia;
  • zmeny v sile a elasticite (tvorba aneuryzmy, kŕčové žily);
  • autoalgický zápalový proces (vylučujúca endarteritídu);
  • porušenie štruktúry stien, spôsobujúce prasknutie a krvácanie vo vnútorných orgánoch;
  • zvýšenie alebo zníženie tónu.

  Výskyt cievnych zmien prispieva k ochoreniu:

  • bežná ateroskleróza;
  • porucha funkcie centrálneho nervového systému, ktorá reguluje vaskulárny tonus u neurologických ochorení, hypertenzia;
  • cukrovka a iné ochorenia endokrinného systému;
  • akútne a chronické infekcie;
  • zlyhanie srdca;
  • beri-beri;
  • ochorenia krvi;
  • dedičných ochorení.

  Hlavné ochorenia centrálnych ciev

  Centrálne cievy sú zodpovedné za dodávanie krvi do srdca a mozgu. Najčastejšou príčinou vaskulárnej patológie je aterosklerotický proces v koronárnych a mozočkových tepnách alebo v krátkej vzdialenosti (v aortálnej, chrbticovej, karotidovej a podkľúčovej tepne).

  Dôsledkom tvorby aterosklerotických plátov je zúženie tepny, tendencia k zvýšeniu trombózy, tkanivová ischémia.

  Ischemická choroba srdca

  Ischémia srdcového svalu sa vyvíja v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do koronárnych ciev, ktoré krmiva myokardom. V dôsledku toho sú možné chronické alebo akútne prejavy.

  Symptómy chronickej ischemickej choroby sú:

  • záchvaty angíny pektoris (bolesti na hrudníku) najprv iba s náplňou, potom v kľude, trvajúcom 30 minút, vyžarujúc do ľavej ruky, čeľuste, hrdla, lopatky, sú uvoľnené nitro-drogami;
  • dýchavičnosť;
  • palpitácie a arytmie.

  Pri akútnej ischémii myokardu vzniká infarkt (svalová nekróza). Klinika závisí od nasledujúcich faktorov:

  • prevalencia ischémie;
  • zapojenie ciest do nej;
  • hĺbka poškodenia;
  • stupeň rozvoja pomocných plavidiel.

  Bolesť je veľmi intenzívna (rezná), vyžarujúca rovnako ako pri angíne, nitroglycerín nepomôže.

  Dyspnoe sa môže v prípade akútneho srdcového zlyhania zmeniť na formu udušenia a pľúcneho edému.

  Bežný infarkt sprevádzaný kardiogénnym šokom, ktorý spôsobuje sekundárnu vaskulárnu léziu (spazmus a trombóza kapilárnej siete), prispieva k trombembolii. Terapeutické opatrenia proti šoku sú extrémne zložité, zamerané na záchranu života pacienta.

  Cerebrálna ischémia

  Ischémia mozgových tepien sa vyvíja nielen kvôli cerebrálnej artérioskleróze. Predpokladá sa, že prvé prejavy sa nachádzajú na stenách karotických tepien. Zadržanie krvi v chrbticových cievach pri chorobách a poraneniach chrbtice spôsobuje, že mozog závisí od stavu chrupavky a kostného systému.

  Chronická ischémia sa postupne rozvíja, je zistená v staršom a senilnom veku. Pozorovaní pacienti:

  • bolesti hlavy a závrat;
  • ohromujúci pri chôdzi;
  • sluchu a straty zraku;
  • postupná strata pamäti a schopnosť pamäti;
  • nespavosť, podráždenosť, zmena charakteru.

  Akútna ischémia sa prejavuje ischemickou cievnou mozgovou príhodou. Vyskytuje sa častejšie v noci alebo ráno po krátkom období prekurzorov.

  V závislosti od lokalizácie zamerania pacienta sa vyskytnú nasledovné:

  • poškodenie vedomia v rôznej miere (od závratov po kómu);
  • citlivosť na nohách a ramenách;
  • žiadny pohyb v dolnom alebo hornom koncoch na jednej strane alebo oboch;
  • reč je ťažké;
  • s ťažkosťami s prehĺtaním;
  • objavujú sa mentálne príznaky (podozrenie, podráždenosť, apatia a depresia).
  • vazodilatanciá;
  • činidlá podporujúce rezistenciu tkaniva na nízky obsah kyslíka;
  • upokojujúce lieky;
  • vitamínov a anabolík na podporu metabolizmu v poškodených bunkách.

  Neurocirkulačná dystónia

  Ochorenie slúži ako príklad periférnych arteriálnych lézií spôsobených poruchou vedúcich častí centrálneho nervového systému. Nadbytok sympatických účinkov na svalové puzdro vedie k krátkodobému kŕčeniu mozgových ciev a vnútorných orgánov. Vyjadrenia dystónie sú veľmi rozmanité:

  • bolesti hlavy;
  • mierny nárast alebo pokles krvného tlaku;
  • závraty;
  • tendencia k mdlobu;
  • srdcový rytmus a arytmie;
  • hnačka alebo dlhotrvajúca zápcha;
  • nevoľnosť a nedostatok chuti do jedla;
  • mierne zvýšenie telesnej teploty.

  Choroba postihuje až 80% obyvateľov mesta. Je zistená u detí v dospievaní po prepracovaní, infekcii. Liečba pozostáva z vyváženej stravy, pravidelného cvičenia, prípravkov, ktoré upokojujú nervový systém.

  Veľké periférne vaskulárne choroby

  Medzi najčastejšie choroby periférnych ciev patrí:

  • zmiernenie artritídy dolných končatín;
  • ateroskleróza artérií končatín;
  • kŕčové žily;
  • tromboflebitída.

  Zničenie ciev nohy spôsobuje nešpecifický (bez patogénneho) zápalu celej steny. Najčastejšie ide o autoimunitný proces, ktorý má tendenciu byť zdedený. Predovšetkým muži stredného veku sú chorí. Veľký význam má faktor fajčenia. Nikotín je toxický pre periférne cievy nohy. Vylučujúca endarteritida postihuje mužov stredného veku, ateroskleróza artérií nohy ovplyvňuje starší vek. Symptómy sú:

  • ostrou bolesť tela na jednej alebo na oboch stranách;
  • kŕče v dolných končatinách;
  • studené nohy aj za teplého počasia;
  • bolesť sa zintenzívňuje pri chôdzi, takže dochádza k "prerušovanému klaudikácii" (osoba musí prestať a stáť, kým neprejde);
  • trofické zmeny na koži - nehojacie trhliny, vredy.

  Kŕčové povrchové a hlboké žily začínajú stratou tónu a prehĺbením podkožných ciev. Vyjadruje sa:

  • červené "pavúky" na koži nohy a stehna;
  • zvýšená únava nôh;
  • edém na nohách večer;
  • bolesti bolesti v tele, nohy.

  Porážka hlbokých žilových kmeňov vedie k výraznejším symptómom:

  • bolesti sa neustále obávajú;
  • nohy sú modrasté;
  • zosilnené venózne plexusy sú viditeľné pod kožou.

  Špeciálna forma kŕčových žíl - hemoroidy. Táto patológia dopĺňa poruchy črevného pohybu s chorobou čriev, sedavým životným štýlom. Rozšírenie vonkajších hemoroidných žíl a vnútorného cievneho kruhu vedie k nasledujúcim následkom:

  • vyklenutie bolesti v konečníku;
  • neustále svrbenie a pálenie;
  • krvácanie počas črevných pohybov.

  Liečba miernej kŕčovej žily sa vykonáva:

  • tonické prípravky;
  • gymnastika;
  • nosenie kompresného spodného prádla;
  • mazanie masti.

  V závažných prípadoch pomáhajú len chirurgické techniky. Lekár zvolí liečbu v závislosti od hĺbky a priemeru poškodených ciev (metódy skleroterapie, rádiofrekvenčná ablácia) alebo ponúka operáciu na odstránenie celej žily.

  Tromboflebitída komplikuje priebeh kŕčových žíl spojením vnútornej alebo vonkajšej infekcie. Zapálená oblasť vyzerá načervenalá, opuchnutá, horúca na dotyk. Palpácia je bolestivá. Tromboflebitída je lokalizovaná častejšie v povrchových žilách nohy a ramien. Môže byť sprevádzaná horúčkou a bolesťou.

  Choroba je spojená s nebezpečnými dôsledkami - oddelením časti krvnej zrazeniny, jej premenou na embolus s prietokom krvi do femorálnej žily, portálom, dolným dutým a pravým predsieňom. Odtiaľ sa otvára neobmedzená cesta k pľúcnej tepne.

  Trombóza vetiev pľúcnej artérie vedie k infarktu časti pľúc a prekrytie hlavnej cievy spôsobí okamžitú smrť. Podobná komplikácia sa môže vyskytnúť u pacienta v pooperačnom období. Preto sa pri príprave na chirurgické zákroky vždy vykonáva prevencia trombózy (tesná bandáž nohy, antikoagulancia).

  Choroby periférnych ciev nohy v ťažkom štádiu sú sprevádzané gangrénom prstov a nadmernými oddeleniami. Terapeutické opatrenia sú navrhnuté tak, aby zabránili nekróze tkaniva. Vaskulárna patológia je obzvlášť ťažká na pozadí diabetes mellitus, aterosklerózy femorálnej artérie.

  Je možné predchádzať vaskulárnym ochoreniam?

  Aby sa zabránilo poškodeniu cievneho lôžka, je potrebné zachovať tón steny, čo znamená, že strava by mala vždy obsahovať vitamíny zo zeleniny a ovocia.

  Potravinová požiadavka na liečbu aterosklerózy artérií: vylúčte mastné a vyprážané potraviny, sladkosti, alkohol. Uistite sa, že používate nízkotučné mliečne výrobky, ryby.

  Fajčenie by sa malo považovať za vážnu prekážku liečby choroby. Akákoľvek, dokonca aj najmodernejšia liečba neprinesie úspech pri pokračujúcom fajčení.

  Pohyb - kľúč k zdravým krvným cievam. Denná gymnastika umožňuje aktívny prietok krvi v malých kapilárach, periférnych žilách. Nepoužívajte v ťažkých športoch, v dlhodobej fyzickej práci. Odporúčaná chôdza, plávanie, Pilates.

  V súvislosti s rôznymi formami ochorení sú problémy s plavidlami zapojené do: kardiológov, praktických lekárov, chirurgov, neurológov, flebológov, neurochirurgov. Ak sa objavia príznaky, musíte sa vyšetriť a začať liečbu. To pomôže predchádzať nebezpečným komplikáciám.

  Diabetická ateroskleróza dolných končatín: príčina lézie a liečba

  Ateroskleróza je jednou z prvých komplikácií progresie diabetes mellitus.

  Záplaty sa vyskytujú v stenách krvných ciev v dôsledku zmien v chemickom zložení krvi.

  Zmeny vedú k tomu, že steny krvných ciev sú krehké a sklerotické. Takéto zmeny v cievnych stenách vedú k rozvoju diabetickej aterosklerózy na pozadí diabetes mellitus.

  Diabetes a ateroskleróza sú vzájomne súvisiace ochorenia, pretože najčastejšie sa objavuje a progresia aterosklerózy na pozadí vývoja diabetu.

  Ateroskleróza u diabetes mellitus sa začína rozvíjať potom, ako základná choroba v tele prebieha niekoľko rokov bez kontroly. Takýto vývoj diabetes mellitus vedie k poruchám, ktoré zachytia veľké a malé cievy, okrem toho, že táto zmena v progresii ochorenia sa zisťuje v myokarde.

  Zmeny v stenách krvných ciev vedú ku komplikáciám diabetes mellitus.

  Diabetická ateroskleróza dolných končatín sa najčastejšie vyskytuje u diabetika, ale okrem toho pacient často môže identifikovať príznaky poškodenia koronárnych a mozgových ciev.

  Veľmi často je výskyt a vývoj aterosklerózy pri diabete mellitus spôsobený výskytom porúch v procesoch metabolizmu lipidov v tele diabetika.

  Prerušenie metabolizmu tukov nastáva vtedy, keď dôjde k porušeniu pri výrobe inzulínu.

  Pri nedostatku inzulínu v ľudskom tele v periférnych tkanivách dochádza k syntéze lipidov, ktorá sa posúva smerom k tvorbe cholesterolu.

  Vývoj aterosklerózy na pozadí diabetes mellitus je podporovaný jedením potravín a potravín s vysokým obsahom tuku.

  Okrem toho, výskyt a progresia porúch v cievnom systéme závisí vo veľkej miere od trvania, závažnosti a stupňa kompenzácie diabetes mellitus.

  U ľudí sa intenzita metabolizmu lipidov v tele znižuje s vekom a diabetes mellitus zhoršuje tento proces.

  Tuky, ktoré nie sú absorbované telom a neodstránené z tela, sa začnú ukladať na vnútorné steny krvných ciev obehového systému.

  Mechanizmus vývoja aterosklerózy v tele diabetika

  Poškodenie krvných ciev v obehovom systéme prebieha postupne.

  V počiatočnom štádiu progresie komplikácií diabetes mellitus sú prvé postihnuté veľké cievy obehového systému.

  S ďalšou progresiou ochorenia sú ovplyvnené malé cievy obehového systému.

  V počiatočnom štádiu poškodenia cievnej steny sa na vaskulárnom endotelu objavuje malé poškodenie vo forme mikrotrhliniek.

  Takéto škody sú výsledkom vystavenia rôznych negatívnych faktorov endotelu, z ktorých hlavné sú nasledovné:

  • stresové situácie;
  • zvýšené hladiny lipidov v tele;
  • zvýšená hladina glukózy v tele;
  • vysoký obsah cholesterolu v tele.

  Ako súčasť krvi sú stále tuky a cholesterol. V procese prepravy cez cievy sa tieto zložky krvnej plazmy pridržiavajú drsnosti v oblasti vzhľadu mikrodameník, čo vedie k tvorbe usadenín na týchto miestach. Vklady pozostávajú z cholesterolu a tukov, ktoré sú súčasťou krvi.

  Tento proces vedie k tvorbe cholesterolového plaku, ktorý sa zvyšuje s veľkosťou, keď choroba pokračuje ďalej. Takáto patologická forma zužuje lumen krvnej cievy.

  Zníženie objemu cirkulujúcej krvi za jednotku času cez krvnú cievu a rýchlosť cirkulácie vedie k porušeniu malých ciev. Ďalšia progresia komplikácie vedie k poškodeniu tkanív rôznych orgánov, ktoré sú zásobované krvou pomocou poškodenej cievy.

  Prerušenie výživy buniek tkanív a dodávanie kyslíka k nim vedie k narušeniu fungovania orgánu.

  Hlavné príčiny aterosklerózy u diabetes mellitus

  Moderná medicína odhalila pomerne jasnú súvislosť medzi cukrovkou a aterosklerózou.

  Ak je priebeh cukrovky sprevádzaný vývojom arteriálnej hypertenzie v tele pacienta, aterosklerotická lézia krvných ciev sa vyskytuje v intenzívnejšej forme.

  Jedným z najpravdepodobnejších patogénnych mechanizmov aterosklerózy u diabetikov je oxidácia lipoproteínov s nízkou hustotou. Patológia cievneho systému dolných končatín sa vyskytuje 4 krát častejšie u mužov a 6,4-krát častejšie u žien trpiacich na diabetes v porovnaní s pacientmi, ktorí nemajú cukrovku.

  Zvýšená glukóza zvyšuje stav pyroxidantu a vedie k aktivácii aterogenézy, čo zvyšuje riziko vzniku vaskulárnych lézií.

  Hlavné dôvody rozvoja aterosklerózy dolných končatín u pacienta s diabetes mellitus sú:

  1. Významné zníženie dennej fyzickej aktivity.
  2. Zmena stravy a zavedenie do menu veľkého množstva potravín bohatých na tuky a sacharidy vrátane tých s umelým pôvodom.
  3. Zvýšený počet stresu pôsobiaci na telo v modernom živote, častý výskyt situácií vyžadujúcich emočný stres a zmeny v rytme života.

  Okrem týchto dôvodov môže byť vývoj aterosklerózy spôsobený účinkom nasledujúcich faktorov na ľudský organizmus:

  • nedostatočné množstvo inzulínu produkovaného v tele pankreasom, nedostatok inzulínu vedie k narušeniu procesov metabolizmu lipidov;
  • zníženie tolerancie cievnej steny na sacharidy a zvýšenie krehkosti stien krvných ciev;
  • dlhotrvajúci a ťažký diabetes;

  Navyše kvalita kompenzácie hyperglykémie v stave pacienta má stupeň aterosklerózy dolných končatín.

  Symptómy vývoja tela aterosklerózy pri diabete mellitus

  Ateroskleróza malých a veľkých ciev dolných končatín vedie k narušeniu ich fungovania. Nádory dolných končatín s vývojom cukrovky v tele sú primárne náchylné na aterosklerotické zmeny.

  Liečba aterosklerózy vyžaduje dlhodobú farmakoterapiu a pri absencii pozitívneho výsledku počas choroby a zhoršenia stavu pacienta sa uskutočňuje chirurgický zákrok.

  Doba rehabilitácie po liečbe je dlhá. Okrem toho môže vyvolať komplikácie v cievnom systéme.

  Najcharakteristickejšími symptómami aterosklerózy dolných končatín u diabetikov sú:

  1. Vznik nestálého alebo takzvaného prerušovaného klaudikácie.
  2. Výskyt bolesti pri vykonávaní chôdze, a v niektorých prípadoch aj v kľude.
  3. Vzhľad pocitu necitlivosti v nohách, najmä v oblasti nohy a členku.
  4. Vzhľad v dolných končatinách, najmä v nohách, pocit husiach kĺbov.
  5. Výskyt pocitu mierneho svrbenia nohy a iných parestézií.

  V počiatočnom štádiu vzniku komplikácií nadobúda koža nohy bledú farbu, ktorá sa neskôr zmení na charakteristickú cyanózu. Pri výskyte komplikácií v postihnutej končatine dochádza k poklesu teploty pokožky.

  V počiatočnom štádiu progresie ochorenia sa pozoruje pokles pulzácie v miestach, kde sa pulz sníma na veľkých cievach umiestnených v slabíni av poplielnom ohybe. V budúcnosti sa pozoruje rovnaký jav pri snímaní impulzu na cievy nohy.

  Ďalšia progresia choroby vedie k vzniku dlhotrvajúcich trofických vredov. Ošetrenie takýchto rán je veľmi zložité práve kvôli progresii aterosklerózy. Ďalšou komplikáciou pri liečbe nehojivých rán je zvýšený obsah cukru v tele pacienta.

  Ateroskleróza v pokročilej forme vedie k vzniku gangrenóznych komplikácií na postihnutých končatinách.

  Liečba tohto typu komplikácií, ktorých vznik je vyvolaný progresiou aterosklerózy, sa najčastejšie uskutočňuje pomocou chirurgických zákrokov. Chirurgické procedúry sa vykonávajú v nemocničnom prostredí lekárskej inštitúcie.

  Treba poznamenať, že ateroskleróza je schopná postupovať rýchlo v mladšom veku.

  Z tohto dôvodu je veľmi dôležité včas odhaliť prebytok cukru v krvi a včasnú liečbu zameranú na normalizáciu hladiny cukru v tele.

  Liečba diabetickej aterosklerózy

  Moderná medicína zvažuje dva spôsoby liečby aterosklerózy dolných končatín.

  Takéto metódy liečby sú terapeutické kurzy na užívanie liekov, ktoré sa odporúčajú na použitie pri vykonávaní medicínskych účinkov na ochorenie.

  Operatívna intervencia sa vykonáva iba vtedy, keď nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok používania špecializovaných lekárskych prípravkov v spojení s modifikovanou stravou a poskytnutím odmeranej fyzickej námahy na tele.

  Liečba aterosklerózy v prítomnosti pacienta s diabetes mellitus sa uskutočňuje v niekoľkých smeroch.

  Hlavné oblasti liečby sú:

  1. Vykonajte adekvátnu hypoglykemickú liečbu. Použitie vhodného hypoglykemického perorálneho lieku alebo požadovanej dávky syntetického inzulínu vám umožňuje regulovať hladinu cukru v tele pacienta v rámci fyziologicky určenej normy. Nedostatok vysokého obsahu cukru v krvi pomáha predchádzať endotelovým poškodeniam steny krvných ciev.
  2. Ovládanie telesnej hmotnosti a boj proti obezite umožňuje vyhnúť sa vývoju obezity v tele. Zníženie hladín lipidov a cholesterolu minimalizuje riziko tvorby cholesterolu na stenách poškodených krvných ciev.
  3. Liečba vzniknutých hypertenzívnych stavov a stabilizácia krvného tlaku u pacienta môže zmierniť stres na srdcový sval, obličky a mozog.
  4. Odmietnutie zlých návykov a udržanie aktívneho životného štýlu zjednodušuje terapiu aterosklerotických patológií.

  Cvičebná terapia by mala obsahovať komplexné metódy. Liečba aterosklerózy sa má uskutočňovať paralelne s liečbou cukrovky.

  Preventívne opatrenia zamerané na prevenciu aterosklerózy by mali vykonávať diabetici, aj keď pacient nemá žiadne príznaky komplikácií.

  Informácie o metódach liečby diabetickej aterosklerózy uvádzajú video v tomto článku.

  Vaskulárna ateroskleróza: vývoj, príznaky a lokalizácie, diagnóza, ako sa má liečiť

  Ateroskleróza v modernom svete každý rok zvyšuje svoj podiel na počte všetkých kardiovaskulárnych ochorení. Je to spôsobené rôznymi dôvodmi a predovšetkým zmenou životného štýlu ľudí, ekologickou situáciou a osobitne nárastom úrovne blahobytu, pretože denné menu človeka súčasnej generácie k našim predkom mohlo snívať alebo snívať v snoch. Je pravda, že niektoré "dobroty cholesterolu" môžu byť ochutnané na Veľkú noc a Vianoce.

  Napriek nemilosrdnému boju globálnych spoločenstiev v oblasti zdravotnej starostlivosti sa ateroskleróza nevzdáva a samotní občania s ňou pomáhajú, pretože vo väčšine prípadov nerešpektujú odporúčania kardiológov.

  Treba poznamenať, že pokiaľ ide o aterosklerózu, nie je žiadny zvláštny dôvod na sedáciu v mladom veku, jednoducho by sa nemala zamieňať s arteriosklerózou (arteriokalcinóza), keď sa vek spojuje s vekom, a vylučujú sa vápenaté soli a v dôsledku toho sa vytvárajú všetky vrstvy arteriálnej steny a plavidlo stráca svoje funkčné schopnosti.

  Ateroskleróza nie je výsledkom prirodzeného starnutia všetkých orgánov a systémov, choroba je samostatnou jednotkou, pre ktorú je mužský pohlavný preferencie a mladý vek nie je prekážkou.

  Začiatok aterosklerotického procesu

  Ateroskleróza si ako miesto svojho štúdia vybrala steny veľkých a stredných arteriálnych ciev. Aterosklerotickým procesom sa rozumie ukladanie a nahromadenie lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou (LDL, VLDL - "škodlivých" cholesterolových frakcií) a tukov, ktoré sú v nich obsiahnuté v jemnom a elastickom endotelu (vnútorný obal nádoby).

  Mechanizmus vývoja aterosklerózy je dosť komplikovaný, je založený na porušení metabolizmu lipidov a lipoproteínových komplexov, ktoré menia štrukturálnu štruktúru endotelu arteriálnych ciev, a preto je vhodnejšie prezentovať patogenézu v schematickom tvare:

  • V počiatočnom štádiu, medzi kompletným vonkajším blahobytom, začne intima štrukturálne a bunkové zmeny, ktoré spôsobujú odpoveď spojivového tkaniva - proliferáciu;
  • LDL prechádzajúca cez krvný obeh je zachytená napučanými bunkami intima a usadená na vnútornom obložení arteriálnej cievy;
  • Vytvorí sa ateromatózny plak, na základe ktorého sa stáva LDL. Vývoj aterosklerotického procesu pozdĺž dĺžky cievy sa nazýva nehrdzavejúca ateroskleróza, ktorá je charakteristická iba v počiatočnom štádiu a zvyčajne sa nepovažuje za diagnózu;
  • Pri nahromadení škodlivých zložiek cholesterolu sa plaky začínajú vznášať nad povrchom intimy, presúvať sa do lumen cievy a tým ju zúžiť.

  Toto je už obmedzujúce ateroskleróza, ktorá hrozí, že následne zablokuje plavidlo, pretože lúmen tepny sa časom znižuje, kým sa úplne nezatvorí. Zaujímavé je, že zúženie na 70% môže zostať bez povšimnutia a proces je asymptomatický. Iba oklúzia cievy, ktorá vedie k akútnej ischémii (ako variant vplyvu stenóznej aterosklerózy), sa môže stať "hromom z modrej";

 • V neskorších štádiách môžu vláknité pláty vredy a kalcifikovať, čo ďalej zhoršuje situáciu, pretože sa vytvárajú dobré podmienky na tvorbu krvných zrazenín.
 • Aterosklerotické zmeny sú doslova všetky arteriálne cievy veľkého a stredného kalibru. Charakteristiky formácie a priebehu patologického procesu, jeho komplikácie budú popísané v iných častiach článku. Avšak pred tým, než stojí za to venovať pozornosť takým dôležitým bodom, ako sú príčiny aterosklerózy a jej rizikových faktorov.

  Kto je najskôr vystavený riziku?

  Podmienky, ktoré vytvárajú podmienky pre riziko aterosklerózy, vyvolali potrebu jeho klasifikácie, berúc do úvahy rôzne faktory. To umožnilo niekoľko systematizovať formy aterosklerózy, jej fázy a fázy. Formy aterosklerózy sa zvyčajne uvažujú z hľadiska ich pôvodu, to je hlavná príčina aterosklerózy.

  Hemodynamické varianty aterosklerotického procesu sú spôsobené:

  1. hypertenzia;
  2. Angiospazmy, ktoré sa trvalo objavujú z rôznych dôvodov, napríklad počas hypertenzívnych kríz, dlhotrvajúceho nervového preťaženia alebo v prítomnosti takéhoto zlého zvyku ako fajčenie;
  3. Vasomotorické poruchy spôsobené inou patológiou (vegetatívno-vaskulárna dystónia, migréna krčka maternice, hypoplázia vertebrálnej artérie, cervikálna osteochondróza atď.).

  Metabolické formy aterosklerózy sú vyvolané inými situáciami:

  • Genetické dejiny (dedičná ústavná porucha metabolizmu tukov: cholesterolová diatéza, xanthomatóza);
  • Potravinové poruchy spôsobené nadmernou konzumáciou tučných potravín a sacharidov, čo vedie k obezite, čo spôsobuje zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi a jeho frakcií;
  • Hypodynamická, ktorá často vedie k akumulácii nadbytočnej hmotnosti;
  • Endokrinná patológia (diabetes mellitus, nedostatočnosť štítnej žľazy, nerovnováha pohlavných hormónov);
  • Lézie obličiek a pečene (nefrotický syndróm, mastná hepatóza, žlčové kamene - cholelitiáza, atď.);

  Rizikové faktory a niekedy aj príčiny aterosklerózy, ako je uvedené vyššie, zahŕňajú aj pohlavie: ochorenie často postihuje cievy mužov. Okrem toho prítomnosť iba jedného provokatéra je pomerne zriedkavým prípadom, častejšie sú prítomné "spoločnosťou", čím sa zhoršuje situácia a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku multifokálnej aterosklerózy, ktorá prebieha ako multi-vaskulárna aterosklerotická lézia s jej charakteristickými následkami.

  Formy aterosklerózy, kde sa hemodynamické aj metabolické provokatéry nazývajú zmiešané, predstavujú prevažnú časť pacientov, ktorí poškodzujú štatistiky mozgových príhod, infarktov a nielen ich...

  Klasifikácia biotopov

  Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov. Klinické prejavy IHD môžu naznačovať preferovanú lokalizáciu aterosklerotického procesu, ak nebol preukázaný iný dôvod jeho vzniku (koronárny a nekoronárny pôvod) alebo typické príznaky aterosklerózy dolných končatín. Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

  1. Ateroskleróza srdcových ciev;
  2. Ateroskleróza aorty;
  3. Ateroskleróza mozgových ciev;
  4. Ateroskleróza renálnych artérií;
  5. Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
  6. Ateroskleróza ciev dolných končatín.

  Chronická ateroskleróza je však známa ako systémové ochorenie a často to vedie k tomu, že v jednom organizme sú postihnuté rôzne skupiny ciev, napríklad koronárne a mozgové (až 40% pacientov má už túto kombináciu). Tento typ aterosklerózy sa nazýva multifokálna. Multifokálna ateroskleróza je nebezpečnejšia, vyžaduje komplexnú liečbu, zhoršuje prognózu a ovplyvňuje výskyt pooperačných komplikácií a komplikácie aterosklerózy sú v tomto prípade tiež veľmi nebezpečné (infarkt myokardu, akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie).

  Priebeh patologického procesu

  Manifestácia nejakej patológie v tele, a ešte viac priamych príznakov aterosklerózy dlhú dobu, neprejde, ale patologický proces prebieha, čo dokazujú dlhé a nepretržité klinické štúdie v tejto oblasti. Vďaka nim boli identifikované nasledujúce štádiá aterosklerózy pri tvorbe patologických zmien:

  • Nepredvídateľné v čase, niekedy značné trvanie, latentné (predklinické) obdobie. Medzitým sa ischemické zmeny v cievach v štádiu pohody už môžu určiť rôznymi diagnostickými metódami, čo je lepšie začať návštevou laboratória. Štúdia lipidového profilu (frakcie cholesterolu a triglyceridov) a výpočet aterogénneho koeficientu budú schopné "zachytiť" vývoj aterosklerózy v počiatočnom štádiu;
  • Štádium aterosklerózy s nervovými, vazomotorickými a metabolickými poruchami, ktoré sa už klinicky prejavujú, hoci slabé. Okrem laboratórnych zmien (hypercholesterolémia), u pacientov po cvičení (bicyklová ergometria) sa zaznamenávajú ischemické zmeny v záznamoch elektrokardiogramu;
  • Štádium I klinických prejavov sa nazýva ischemická a vyznačuje sa vazokonstrikciou, čo vedie k podvýžive zodpovedajúcich orgánov a nástupu dystrofických zmien v nich;
  • Stupeň II sa nazýva trombonekrotichesky, sprevádza ju nekróza, veľké alebo malé ohnisko, ktoré sú často sprevádzané vaskulárnou trombózou;
  • Tretí fibrózny alebo sklerotický stav sa vyznačuje tvorbou jaziev v parenchýmu (obličky, pečeň) a ďalších orgánov s vlastnými atrofickými zmenami.

  Okrem toho pri vývoji aterosklerózy existujú tri fázy: aktívna alebo progresívna fáza, stabilizačná fáza a regresná fáza.

  Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

  Poškodenie krčných ciev spôsobuje problémy s hlavou

  Ak hovoríme o ateroskleróze krčných ciev alebo o ateroskleróze karotickej artérie, myslíme aterosklerotické poškodenie ciev, ktoré kŕmia mozog a zabezpečujú jeho normálne fungovanie. Z toho vyplýva, že ak sa vyskytne problém týkajúci sa týchto tepien, budú trpieť všetky štruktúry centrálneho nervového systému (CNS), takže nemá zmysel ich posudzovať individuálne, je lepšie jednoducho prebrať a skombinovať sa do jednej choroby (ktorá sa však robí pred nami) ateroskleróza mozgových ciev.

  Dôvody tohto druhu sú rovnaké ako iné formy, rozvíja sa podľa podobných zákonov, avšak tu prispieva aj krčná osteochondróza. Medzičasom príznaky tohto typu aterosklerózy sú vynikajúce, tu celé bremeno padá na hlavu. Vzhľadom na to, že ateroskleróza mozgových ciev vedie k vzniku chronickej cerebrálnej cirkulačnej nedostatočnosti, výsledkom tohto procesu budú nepríjemné dôsledky vo forme mozgovej ischémie, alebo skôr jej jednotlivých oblastí, ktorá sa prejavuje klinicky.

  Prechodná ischémia alebo prechodný ischemický záchvat (TIA) sa zvyčajne vyskytuje ako dôsledok angiospazmu (cerebrálny vazospazmus). Závažná komplikácia TIA je pomerne závažný stav - ischemická mozgová príhoda, ale TIA je komplikáciou aterosklerózy, preto môže byť mozgový infarkt (= mŕtvica) tiež považovaný za komplikáciu aterosklerózy.

  Vývoj cerebrálnej artériosklerózy je typický pre chronický aterosklerotický proces:

  1. V prvej etape pacient zaznamenáva pokles výkonnosti, únavu, chýbajúcu vôľu, stáva sa pre neho ťažké sústrediť pozornosť, pripomenúť udalosti pred týždňom, hoci profesionálna pamäť ešte netrpí. Bolesti hlavy s pravidelným závratom, ťažkosťou a hlukom v hlave, poruchami spánku, podráždenosťou, úzkosťou, zlá náladou sú tiež príznaky mozgovej artériosklerózy;
  2. Pre druhú fázu sú tie isté znaky charakteristické, ale postupujú, stávajú sa výraznými a už skutočne bránia tomu, aby osoba nielen pracovala, ale prispôsobovala sa bežnému životu;
  3. Tretia etapa môže byť charakterizovaná nasledovne: encefalopatia, značné zníženie intelektuálnych schopností, výskyt mozgových porúch (strata motorickej koordinácie) a príznaky parkinsonizmu (stuhnutosť, nedostatok výrazu tváre, trasenie).

  Myokard neobdrží výživu a kyslík

  Ateroskleróza srdcových ciev v latentnom období sa podľa toho chová bez toho, aby sa odhalilo nič dokonca ani pri vyvinutom aterosklerotickom procese, čo sťažuje diagnostiku skoro (pacienti sa sťažujú na nič). Tieto okolnosti vylučujú profylaxiu, ktorá môže zastaviť progresiu ochorenia, takže opatrenia na liečbu začínajú, keď sa už diagnostikuje IHD.

  Ďalej začína charakteristická etapa patologického procesu:

  • Ischemická, teda prvá, sa prejavuje ako syndróm stresu angíny pectoris (IHD) so svojimi charakteristickými príznakmi: bolesťou za hrudnou kosťou spojenou s fyzickou aktivitou alebo psycho-emociálnym stresom, dýchavičnosťou, poruchami rytmu, edémom ako znakom srdcového zlyhania. CHD sa vytvára na pozadí aterosklerózy. Choroba je spôsobená poruchou krvného obehu v cievach srdca, čo vedie k poškodeniu srdcového svalu, pretože myokard prestáva dostávať požadované množstvo živín a kyslíka. IHD môže byť akútne (MI) alebo sa vyskytuje ako chronický proces sprevádzaný periodickými záchvatmi angíny pectoris;
  • Druhý (trombonekrotichesky) stupeň poskytuje infarkt myokardu tiež s vlastnými vlastnosťami, ktoré sú opísané v príslušných materiáloch;
  • Konečná fáza (sklerotická) sa vyskytuje v prípade priaznivého výsledku infarktu myokardu a mení sa na diagnózu: aterosklerotická kardiálna skleróza.

  Aorta a ateroskleróza

  Aterosklerotický proces postihujúci hlavnú arteriálnu cievu, aortu, je veľmi život ohrozujúci, pretože jej vetvy dodávajú celé telo krvou. Ateroskleróza aorty, najmä jej hrudnej oblasti, nie je nezvyčajná, ale dlho žijú pacienti, ktorí niečo podozrievajú, pretože príznaky sú veľmi zriedkavé, ak nie chýbajú. Z času na čas môžu byť bolestivé pocity za hrudnou kosťou (aortalgia), ktoré sa dajú medziokamerickému regiónu. Aterosklerotický proces v aorty môže časom viesť k vážnym následkom - atrofickým zmenám v svalovej vrstve v postihnutej oblasti, čo má za následok ešte vážnejší následok - aortálnu aneuryzmu.

  Auretická aneuryzma sa vyznačuje bolesťou, ktorá závisí od jej polohy:

  1. S aneuryzmou vzostupnej delenia - bolesť za hrudnou kosťou;
  2. Oblúky - bolesti na hrudníku, ktoré sa tiahnu dozadu, krku, ramena;
  3. Keď aneuryzma zostupnej aorty ublíži.

  Okrem toho sú pre aneuryzmy charakteristické aj iné znaky: bolesť hlavy, opuch tváre v dôsledku kompresie hornej dutej žily, zmena hlasového tónu (chrapot), kašeľ (kompresia recidivujúceho nervu a trachey).

  Aneuryzma aorty dáva veľmi vážnu komplikáciu - oddelenie steny a jej pretrhnutie, ktoré končí smrťou pacienta. Včasná diagnóza môže zachrániť život pacienta, ak sa včas uskutoční chirurgická liečba aterosklerózy a jej dôsledkov (aneuryzma), čo však súvisí aj so značnými ťažkosťami. Konzervatívna aneuryzma nie je možná.

  Ateroskleróza brušnej aorty

  Pri ateroskleróze brušnej aorty a jej vetiev alebo pri vzniku aneuryzmy v nej sú prítomné nasledujúce symptómy:

  • Bolesť brucha;
  • Pocit ťažkosti;
  • Porucha trávenia;
  • Možno prítomnosť v pulzujúcom formovaní brušnej dutiny (aneuryzma).

  Celiakálny kmeň, ktorý opúšťa brušný úsek, zabezpečuje pečeň a slezinu krvou cez svoje vetvy, zatiaľ čo horné a dolné mezenterické tepny podávajú črevá. Depozícia ateromatóznych plátov na stenách takýchto veľkých arteriálnych ciev vedie k zúženiu (stenóze) a rozvoju stenóznej aterosklerózy a následne k poruche zásobovania orgánmi s nástupom ischémie krvou.

  Ateroskleróza mezenterických ciev často omylom pacientov, pretože to neumožňuje pochopiť: je to angina pectoris alebo gastrointestinálna patológia? Bolesť, ktorá sa šíri cez hornú časť brucha, pripomína kardialgiu (syndróm brušnej bradavice), ale prítomnosť dyspeptických symptómov, príznaky črevnej dysfunkcie a strata hmotnosti prináša pacientovi nejaký dôvod na premýšľanie o žalúdočných problémoch.

  Pri oklúzii mezenterických ciev s plakmi alebo trombom (mezenterická trombóza), najvyššia mezenterická artéria najčastejšie trpí krvou dodávajúcou významnú časť čreva. Mezotrombóza črevných ciev vedie ku gangréne čreva a vyžaduje si núdzovú chirurgickú intervenciu.

  Ateroskleróza periférnych artérií

  Tento typ aterosklerózy je často založený na arteriálnych cievach, ktoré nesú potravu na dolných končatinách, a preto v literatúre možno častejšie nájsť popis aterosklerózy dolných končatín ako poškodenie artérií rúk (menej trpia). Podobne ako iné typy, patológia pokračuje ako chronická ateroskleróza a prechádza cez 3 fázy:

  1. Manifestácia ischemickej fázy: prerušovaná klaudikácia, bolesť v nohách počas chôdze (pacient sa často zastaví), oslabenie alebo zmiznutie pulzácie periférnych ciev (na zadnej strane chodidla), zníženie teploty kože. Nedostatok pulzácie femorálnych a ileálnych artérií naznačuje vznik chronického ischemického zamerania nazývaného Lericheho syndróm;
  2. Fáza trombonekrotichesky prebieha s vážiacim stavom, pacient prakticky nemôže chodiť bez bolesti, často dochádza k akútnej arteriálnej obštrukcii, ktorá sa môže zmeniť na gangrénu, čo, ako viete, je sklamaním komplikáciou aterosklerózy;
  3. Skleróza a atrofické zmeny tkanív v oblastiach susediacich s oblasťami nekrózy.

  Liečba aterosklerózy dolných končatín vykonáva chirurg, ktorý sa v počiatočných štádiách pokúša zastaviť progresiu pomocou konzervatívnej terapie (masti, gély, cievne prípravky atď.), Ale keď sú postihnuté hlavné cievy, prestane pomáhať a lekár musí vzniesť problém chirurgickej intervencie.

  Ateroskleróza renálnych artérií

  Dôsledkom aterosklerózy renálnych artérií je pretrvávajúca renálna ischémia (ischemická fáza), ktorá vedie k zníženiu prietoku krvi obličkami a stabilnej vysokej arteriálnej hypertenzii. Je známe, že je veľmi ťažké znížiť krvný tlak s podobným problémom a patologické zmeny v obličkách výrazne zhoršujú stav aj prognózu. Vo väčšine prípadov si samotní pacienti všimnú, že obličky sú obviňované z nekorigujúcej hypertenzie a vzorka moču (bielkoviny, hyalínové a červené krvinky, aj keď v malých množstvách) je potvrdená iba podozrením a naznačuje potrebu ďalšieho vyšetrenia a liečby nielen praktického lekára, ale aj nefrologom.

  Trombonerotická fáza aterosklerózy sa vyznačuje renálnou arteriálnou trombózou a nekrotickou nefrózou.

  Symptómy sklerotického štádia aterosklerózy sú: aterosklerotická nefroskleróza, primárna vráskavá obrna a chronické zlyhanie obličiek (CRF).

  Opäť o komplikáciách

  Po dlhú dobu tečúca, ktorá sa už roky neobjavuje a hlavne nie je otravná pre "majiteľa", chronická ateroskleróza môže nakoniec predstavovať akékoľvek "prekvapenie", jej dôsledky a komplikácie majú ďaleko od priaznivej prognózy a často končí smrťou:

  • Ischemická choroba srdca;
  • Infarkt myokardu (v 95% prípadov sa vyskytuje na pozadí stenóznej aterosklerózy koronárnych artérií);
  • Tranzitórno-ischemický záchvat;
  • Akútne narušenie cerebrálnej cirkulácie (mozgový infarkt, hemoragická mŕtvica);
  • Sekundárna mezenterická insuficiencia a mezenterická trombóza;
  • Aneuryzma aorty, ktorá môže byť liečená len chirurgicky;
  • Gangréna čreva alebo končatín, ktorá je dôsledkom akútnej obštrukcie arteriálnej cievy v dôsledku stenóznej aterosklerózy. V dôsledku toho nie je chirurgický zákrok bohužiaľ vždy včasný a úspešný;
  • Chronické zlyhanie obličiek.

  Pacienti trpiaci aterosklerózou nemôžu byť konzumovaní, akútna a chronická ischémia neprechádza bez stopy, preto je v tomto prípade veľmi dôležitá diagnostika a liečba.

  Rozpoznať patológiu krvných ciev...

  Diagnóza aterosklerózy začína laboratóriom, ktoré môže pociťovať patológiu v počiatočnom štádiu, keď je pacient absolútne presvedčený o jeho bezchybnom zdraví.

  Určenie lipidového spektra - aterogénnych lipoproteínov vrátane hladiny celkového cholesterolu, lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou, triglyceridov a výpočtu aterogénnosti, čo indikuje stupeň aterosklerózy.

  Inštrumentálne metódy majú veľký význam pre stanovenie diagnózy, ktorá sa zvyčajne vykonáva na základe diagnózy predpokladanej lekárom a údajov laboratórnych vyšetrení. Na rozptýlenie pochybností o aterosklerotickom procese sa vykonáva:

  1. Reoencefalografia (REG) na skúmanie ciev hlavy a reovasografiu (RVG) na štúdium krvného toku v periférnych cievach;
  2. Ultrazvuk (ultrazvuk) - cenovo dostupný, bezbolestný, informatívny;
  3. CA (vypočítaná angiografia) ciev, rádiografická invazívna metóda s použitím kontrastu, ktorá umožňuje zistiť aterosklerotický proces, ako aj dôsledky a komplikácie aterosklerózy (stenóza, aneuryzma, trombóza, mŕtvica);
  4. MRA (magnetická rezonančná angiografia) môže byť vykonaná bez kontrastu, informatívny, umožňuje vidieť známky aterosklerózy v počiatočných štádiách. Zvláštny význam pri diagnostike aterosklerózy krku a hlavy.

  ... a liečiť ju

  Liečba aterosklerózy zvyčajne začína terapeut (praktický lekár alebo rodinný lekár), potom pacienti si pre seba berú:

  • Kardiológ, ak proces zahŕňa do väčšej miery srdce, aortu a koronárne cievy;
  • Neurológ, pokiaľ ide o cievy krku a hlavy;
  • Nefrológ s poškodením obličiek;
  • Aterosklerotická lézia periférnych ciev sa zvyčajne zaoberá angiosurgeom.

  Boj proti patologickému procesu začína diétou proti ateroskleróze. Teraz dokonca aj niektoré deti, ktoré navštívia niektoré stránky (a reklama nie je tichá), počuli, akú úlohu zohráva výživa pri tvorbe aterosklerotických plakov, takže pravdepodobne by ste ešte nemali uviesť povolené a zakázané produkty (len v prípade obrázku nižšie).

  Diéta pre aterosklerózu nepredstavuje žiadne ťažkosti, stačí si spomenúť na hlavnú vec: živočíšny tuk je hlavným zdrojom cholesterolu a nadváha, fyzická nečinnosť a zlé návyky jej pomáhajú transformovať sa na "nezdravú" zložku, ktorá vedie k vzniku plaku. Potraviny obsahujúce cholesterol by sa mali nahradiť mäsom s nízkym obsahom tuku, rybou, hydinou, diétne pridávať ovocie a zeleninu, pričom nezabúdajte na to, že ste sa držali strava a aby ste nezostali na cestách. To je všetko.

  Liečba liečby aterosklerózy zahŕňa liečenie súvisiacich ochorení: hypertenzia, diabetes, ochorenie pečene, obličky, štítna žľaza, obezita. Prípravky na liečenie aterosklerózy môžu predstavovať rôzne farmakologické skupiny:

  1. vitamíny;
  2. Protidoštičkové činidlá;
  3. Angioprotectors;
  4. Antispazmodiká a vazodilatanciá;
  5. Prostriedky, zlepšujúce výživu, krvný obeh a mikrocirkuláciu;
  6. ataraktík;
  7. Lieky na normalizáciu lipidov - statíny.

  Autorka zámerne neuvádza názvy, pretože prostriedky namierené proti ateroskleróze sú vybrané pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy lokalizáciu procesu, stupeň, vek, komorbiditu a individuálne charakteristiky organizmu. Liečba statínom stojí za niečo! Preto by mal pacient najskôr počúvať názor ošetrujúceho lekára a striktne dodržiavať jeho odporúčania.

  Ľudské prostriedky a prevencia

  Prevencia aterosklerózy nie je tiež ťažká: dodržiavajte vyššie uvedenú výživu, bojujte nad nadváhou a fyzickou nečinnosťou, povedzte firmu "Nie!" Zlé návyky, najmä fajčenie, kontrola krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Samostatný materiál je venovaný preventívnym opatreniam, ako aj spôsob liečby aterosklerózy s ľudskými prostriedkami. Pacienti však neprestávajú spýtať sa na uskutočniteľnosť takýchto opatrení. Liečba je prijateľná, ale pacienti si musia dobre uvedomiť, že to môže byť len pomocné, ale nie hlavné. Alebo sa používa ako preventívne opatrenie, keď je ateroskleróza v plienkach.

  V poslednej dobe sa kláštorný čaj stal široko inzerovaným na internete. Po preskúmaní zloženia takejto zbierky pre srdce môžeme predpokladať, že je vhodná na prevenciu, namiesto kávy a bežného čierneho čaju bude užitočná, je však nepravdepodobné, že by bolo schopné prevziať úlohu rozpustenia aterosklerotických plakov.

  Na liečbu aterosklerózy ľudových liekov z dlhých časov používali infúzie na báze cesnaku. Cesnaková tinktúra môže okrem hlavného produktu (cesnaku) obsahovať med a citrón. Nie je to zlé dokázané cibule, kombucha, pestované v nádobe v kuchyni, maliny a čučoriedky. Hovorí sa, že to znamená čisté cievy z cholesterolu.

  Ako domáci liek na aterosklerózu sa používa:

  V priebehu kurzu sú listy, korene, ovocie (ako je uvedené v receptúre). Pacienti tvrdia, že existujú aj lahodné lieky, ktoré môžu nahradiť jedno jedlo denne. Napríklad šalát sušeného ovocia (sušené marhule, hrozienka, figy) - 200 gramov a 20 orechových jadier.

  Video: špecialista na aterosklerózu mozgových ciev a liečbu ochorenia

  Krok 2: Po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Okrem toho môžete špecialistovi poďakovať ďalšej platbe za ľubovoľnú sumu

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Lieky na tromboflebitídu žien (tablety a lieky)

  Cievne choroby, ako je trombóza a tromboflebitída, si vyžadujú dlhodobú starostlivú liečbu pod prísnym dohľadom ošetrujúceho špecialistu. Môže byť funkčný (v ťažkých prípadoch) a konzervatívny.

  Všetky príznaky a príznaky mikroinfarkcie u žien

  V tomto článku sa budeme zaoberať typickými príznakmi mikroinfarkcie (skrátene "mikro-MI" - myokardiálna mikroinfarkcia) u pacientov. Na záver sa budeme sústrediť na prognózu ochorenia a povieme vám, ako by ste sa mohli v tejto situácii pomôcť.

  Ako liečiť trombózu?

  Trombóza nie je choroba, ale patologický mechanizmus prispievajúci k určitým ochoreniam. Jeho podstatou je zvýšená schopnosť tela tvoriť trombotické hmoty v cievach. Najnebezpečnejšie miesta sú spojené s pomalým prietokom krvi.

  Liečba príznakov srdcového reumatizmu

  Prečo dochádza k reumatickému ochoreniu srdcaReumatická procedúra je sprevádzaná objavením zápalu v srdcovom svale, v ktorom sa tvoria charakteristické uzliny spojivového tkaniva.

  Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

  Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

  Kŕčové kĺby v slabíni počas tehotenstva: príčiny a metódy liečby ochorenia pyskov

  Kŕčové žily - ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v dolných končatinách, kde sa vyznačuje výskytom hustých opuchnutých žíl pod kožou a tvorbou edému v nohách.