Lericheov syndróm je nebezpečná patológia, ku ktorej dochádza vtedy, keď sú tepny aorto-ilickej oblasti blokované. V minulosti táto choroba zvyčajne trápila mužov 50-60 rokov, ale v poslednej dobe s touto chorobou v zdravotníckych zariadeniach je stále viac možné stretávať sa s mladými ľuďmi. Poškodenie artérií nohy je bežnou abnormalitou, ktorá sa vyskytuje u približne jedného z piatich pacientov, u ktorých sa vyskytla ateroskleróza.

Lericheov syndróm je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže viesť k invalidite alebo dokonca k smrti. Zvlášť vysoká pravdepodobnosť úmrtia počas prvých šiestich mesiacov - rok po operácii. Preto je dôležité začať primeranú liečbu včas.

Aorta je jednou z najväčších ciev v ľudskom tele. Je zodpovedný za prenos krvi cez všetky orgány a tkanivá. Tento syndróm ovplyvňuje ľavú a pravú iliačnú artériu dolnej časti. Preto sa patológia niekedy nazýva oklúziou aortálneho iliaka.

Podľa ICD je 10 pacientov trpiacich na Lericheho syndróm zvyčajne diagnostikovaných pod kódom I74.0, ktorý patrí do skupiny "Trombóza a embólia brušnej aorty".

Rizikové faktory

Ako akákoľvek iná choroba, výskyt syndrómu závisí od životného štýlu človeka a jeho dedičnosti. Preto hlavné rizikové faktory pre výskyt patológie zahŕňajú:

 • Pohlavie mužov;
 • Genetická predispozícia;
 • Endokrinné choroby;
 • Metabolické poruchy;
 • Škodlivé návyky: fajčenie, alkoholizmus;
 • Diabetes mellitus;
 • Dlhotrvajúca depresia, stresujúce situácie;
 • Pasívny životný štýl;
 • Podvýživa s prevahou tučných jedál;
 • Nedostatok pokoja, spánok;
 • Pravidelné zvýšenie krvného tlaku.

Najčastejšie sa vyskytuje Lericheov syndróm ako dôsledok aterosklerózy ileálnych artérií a aorty, nešpecifickej aortoartritídy a obliterujúcej endarteritidy, čo môže viesť k trombóze, ateroskleróze a zhoršeniu priechodnosti lúmenu.

zúženie a zablokovanie artérie

Zvyčajne v počiatočných štádiách anomálie dochádza k zúženiu krvných ciev, kedy dochádza k zastaveniu krvného obehu. V závažných prípadoch je v bunkách tela nedostatok kyslíka, narušená troficita, začína smrť tkaniva. Tento syndróm je sprevádzaný ischémiou srdca a krvných ciev mozgu.

Hlavné príčiny choroby

Lericheho syndróm môže byť vrodený alebo získaný.

Vrodené zmeny zahŕňajú sľúbenú geneticky fibrózno-svalovú dyspláziu a upchatie ciev krvi.

Medzi hlavné získané príčiny patria:

 1. Aortálna hypoplázia a aplázia;
 2. Ochorenie chronickej artérie;
 3. Embólia a trombóza;
 4. Tvorba krvných zrazenín v cievach;
 5. Zápal aorty a prerušenie jej oblúka.

Hlavné zmeny syndrómu sa vyskytujú v zóne delenia aorty na 2 rovnaké časti av oblasti iliacovej aorty. Keď je na tomto mieste ateroskleróza, existuje skupina plakov. V dôsledku artritídy sa cievy zahustia a strácajú elasticitu. Ak v súčasnosti chýba terapia alebo nedosiahne požadovaný účinok, dôjde k zúženiu aorty, čo vedie k akumulácii krvných doštičiek. Nedostatočné množstvo krvi vstupujúce do orgánov panvy a dolných končatín vedie k hypoxii tkanív a zhoršenému metabolizmu. Ischémia rôznych orgánov sa objavuje: na začiatku počas fyzickej námahy a pri rozvoji syndrómu aj počas pokoja.

Symptómy ochorenia

Už v začiatočných štádiách priebehu ochorenia je Lericheov syndróm sprevádzaný:

 • Necitlivosť v nohách a ich slabosť;
 • Brnenie, pocit pálenia v dolných končatinách;
 • Bolesť lýtkových svalov po dlhej prechádzke.

Niekedy môže choroba zostať neviditeľná až do výskytu vážnych príznakov:

 1. Impotencia. Problémy so sexuálnym životom u mužov sa prejavujú v dôsledku zníženia svalového tonusu a nedostatočného prietoku krvi do oblasti panvy.
 2. Kričanie. Tento príznak vzniká v dôsledku patológií prietoku krvi v končatinách. Kaliace môže byť vysoké a nízke, v závislosti od miesta zúženia krvných ciev. V prípade nízkej klzkosti, nepríjemné pocity vyžarujú nohy. Niekedy počas pohybov prechádzajú bolestivé pocity do oblasti bedrovej oblasti.
 3. Znížený svalový tonus v nohách.
 4. Nedostatok pulzu v artériách nohy.
 5. Trombóza a akútne poruchy krvného toku.

Lericheho syndróm možno určiť výskytom dolných končatín.

Koža nohy sa najprv zmení na bledosť a získava modrastý odtieň. Vlasy začínajú vypadávať, klinec sa rozpadne a prestane rásť. Často sú modriny, trofické vredy, nekróza. V konečnom dôsledku pacient čelí gangréne a amputácii končatiny.

štádium

Klinika ochorenia zahŕňa 4 štádiá ochorenia:

 • Prvá fáza je charakterizovaná slabosťou, chilliness, necitlivosť a pálenie v nohách, rovnako ako vzhľad kĺbovosti po dlhých prechádzkach.
 • Na druhom mieste sa zmenšujú lúmen tepien, tvoria sa trofické vredy, naruší sa rast vlasov a nechtov.
 • Počas tretieho svalstva dolných končatín sa oslabuje, bolesť nastáva dokonca aj v pokoji.
 • Štvrtý je najnebezpečnejší štádium sprevádzaný viacerými vredmi, neznesiteľnou bolesťou a nekrózou mäkkých tkanív. Pacient nemôže chodiť. Amputácia je naliehavo potrebná.

Diagnóza syndrómu

Ak máte podozrenie na Lericheho syndróm, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu, aby ste predišli výskytu komplikácií.

Po prvé, lekár by mal cítiť pulz na tepnách dolných končatín, skúmať ich: nohy by nemali byť bledé a chladné.

Lericheho syndróm na obrázku

Na stanovenie glukózy, lipidového profilu a glykozylovaného hemoglobínu sa má vykonať koagulogram a laboratórne testy.

Na identifikáciu štádia ochorenia a miesta lézie je potrebné vykonať počítačovú aortografiu a angiografiu zavedením kontrastného činidla. Na kontrolu stavu tepien je pacient požiadaný, aby vykonal sériu cvičení na bežiacom páse.

Vďaka skríningu sa môže vykonať ultrazvuk ciev s dodatočnou Dopplerovskou sonografiou. Je potrebné preskúmať stav mozgových a koronárnych artérií.

liečba

Liečba choroby by mala byť komplexná. Ak liečba začala včas, konzervatívna liečba v kombinácii s inými fyzioterapeutickými postupmi a tradičnou medicínou by bola dostatočná. Chirurgické zákroky budú potrebné v konečných štádiách ochorenia.

Konzervatívna terapia

Pred začatím užívania rôznych liekov by ste mali absolvovať kompletné vyšetrenie tela a uistiť sa, že pacient má v prvom alebo druhom štádiu Lericheho syndróm. V tomto prípade je hlavným cieľom liečby rozšírenie postihnutých ciev a zvýšenie fungovania pomocných artérií. Preto lekári používajú:

 1. Prostriedky, expandujúce nádoby: "Papaverine", "Fentolamin";
 2. Ganglioblokátory: "Mydocalm", "Vaskulat";
 3. Anticholinergiká: "Dibazol", "Andekalín";
 4. Painkillers: "Spazmolgon", "Pentoxifylline";
 5. Lieky, ktoré znižujú krvnú hustotu: "Thromboc-Ass", "Anopyrin", "Warfarín".

Predpísať lieky a nainštalovať potrebnú dávku by mal iba ošetrujúci lekár. Tiež nezávisle meniť alebo zrušiť priebeh liečby. Ak sa vyskytnú nejaké vedľajšie účinky, je potrebné konzultovať s odborníkmi.

Fyzioterapeutické účinky môžu byť použité spolu s liečbou: Bernardovými prúdmi, okysličovaním, masážou. Pacienti odporúčali odpočinok v sanatóriách. Bude to pozitívny účinok a používanie bahna, sirovodík a radónové kúpele.

Operatívny zásah

Pomôcť pacientovi s Lericheho syndrómom v neskorších štádiách je skutočný len s pomocou rekonštrukčnej chirurgie. Existuje niekoľko typov zásahov:

 • Protetika. V tomto prípade je odstránená postihnutá oblasť tepny, namiesto toho je nainštalovaná syntetická protéza alebo autoventúra.
 • Endarterektomie. Odborníci odoberú aterosklerotický plát a zošívajú nádobu a nahradia ju syntetickým materiálom.
 • Stentu. V poškodenej nádobe je inštalovaný špeciálny rámik, pozdĺž ktorého sa môže pohybovať krv. Táto metóda je vhodná najmä pre ľudí s chorobami mozgu a srdca.
 • Aortofemorálny posun. Počas operácie sa na postihnutú oblasť aplikuje anastomóza. V prítomnosti bifurkácie používajú odborníci protézu.

1 - aortofemorálny posun, 2-stenting

Po operácii dochádza k úplnej obnove vaskulárnej permeability. Pacienti sa vrátia k normálnemu životu, ale stále stojí za to vzdať sa ťažkej fyzickej námahy. Pacientom sa odporúča, aby užívali antiagregačné lieky: "Klopidogrel", "Aspirín". Niekedy sa táto liečba stáva celoživotnou, rovnako ako pri užívaní protidoštičkových látok. Cievne lieky by sa mali opiť.

Ak sa obnovenie krvného toku stane nemožným alebo sa začne objavovať gangréna, stane sa jedinou východiskou amputácia končatiny do oblasti zdravého prietoku krvi.

Nezabudnite, že každá operácia má svoje kontraindikácie. V tomto prípade zahŕňajú:

 1. Nedávna mŕtvica;
 2. Cirhóza pečene;
 3. Akútne a subakútne stavy infarktu myokardu;
 4. Renálne alebo srdcové zlyhanie.

Nežiaduce liečenie

Aby ste uľahčili a urýchlili liečbu a nemali žiadne komplikácie, mali by ste používať iné liečebné metódy:

 • Laserové a ultrafialové ožarovanie krvi;
 • Hyperbarická oxygenácia - postup, ktorý zvyšuje lymfodrenáž;
 • Fyzioterapeutické účinky: elektroforéza a UHF.

Tradičná medicína

Liečba len tradičná medicína neprinesie pacientovi úľavu. Pomôže to len vtedy, ak sa konzervatívna liečba vykoná paralelne. Skôr ako začnete používať ľudové prostriedky, musíte sa poradiť so svojím lekárom.

Ak chcete zlepšiť vazodilatačný účinok liekov, zbaviť sa edému a nepríjemnej bolesti končatín a zvýšiť imunitu ľudí, môžete použiť nasledujúce recepty:

 1. Na rozšírenie ciev by mala byť pripravená infúzia 30 g kvetov chrpa, 40 g listov borovica a 30 g koreňa sladkého drievka. Zmes zmiešajte so sklenenou horúcou vodou, nechajte 15-20 minút a napnite. Počas dňa trikrát musíte vypiť 1 lyžicu.
 2. Vzhľadom na vysoký obsah draslíka a vitamínu C citrón tiež zriedi krv. Môže sa jesť s inými výrobkami alebo pridávať do nápojov.
 3. Zelené a petržlenové korenie potrebujú brúsiť v mlynčeku na mäso. Množstvo výslednej zmesi by malo byť približne dve poháre. Malo by sa preniesť do hlbokej misy, naliať liter horúcej vriacej vody, zabaliť a nechať na tmavom mieste na 7-8 hodín. Potom - infúzia musí byť filtrovaná, stlačená a zmiešaná s čerstvo stlačenou šťavou z jedného citróna. Výsledná zmes sa rozdelí na 2 dni a každá časť sa vypije v 3 rozdelených dávkach. Postup sa opakuje každé 3 dni.
 4. Na posilnenie ciev nohy sa musíte kúpať s odvarom žihľavy každých 1-2 dní.
 5. Pri príprave alkoholovej tinktúry gaštanu by malo byť 50 g kôry, nalejte 0,5 litra vodky a nechajte na tmavom mieste 2 týždne. Prvých 10 dní užívania nápoja by malo byť dvakrát denne 30 minút pred jedlom v polovici čajovej lyžičky, potom - v plnej čajovej lyžičke pred koncom tridsaťdňového kurzu. Potom prestávka po dobu 7 dní a opakujte liečbu.
 6. Aby ste zabránili tvorbe krvných zrazenín a trofických vredov, mali by ste pravidelne piť čaj z citróna pridaním malého kúska citróna a čajovej lyžičky medu. Čerstvý zázvor sa dá pridať do šalátov a polievok.
 7. Ak chcete zvýšiť imunitu a náladu, pripravte si nápoj z medu, citróna a cesnaku. Uchovávajte ju v chladničke. Vezmite si jednu čajovú lyžičku 5 minút pred jedlom.

výhľad

Aj keď je Lericheov syndróm nebezpečným ochorením, prognóza zostáva vo väčšine prípadov priaznivá. Hlavná vec je začať liečbu včas. Prvé komplikácie sa môžu objaviť v štádiu 3 alebo 4 ochorenia. Iba v pokročilých závažných prípadoch vedie syndróm k gangréne a amputácii končatín. Preto je dôležité okamžite konzultovať špecialistu a začať komplexnú liečbu tejto choroby čo najskôr.

Čo je Lericheov syndróm, príčiny, symptómy a liečba

V tomto článku sa dozviete, aký je Lericheov syndróm. Táto patológia sa vyznačuje léziou aorty spojenou s čiastočným prekrytím (oklúziou) jej lúmenu. Syndróm vedie k zníženiu prietoku krvi v oblasti panvy a dolných končatín. Hlavná metóda liečby je chirurgická.

Lericheov syndróm je komplex symptómov, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď sa aorta zužuje (stenóza) v brušnej oblasti a čiastočne prekrýva lumen cievy (oklúzia).

Bifurkačná zóna je miestom oddelenia aorty do ilických tepien dodávajúcich panvu a dolné končatiny

Patologický proces sa môže rozšíriť aj na ilické tepny, preto sa tento syndróm niekedy nazýva oklúzia aortálno-ilického systému. Popísal trojicu príznakov (recidivujúca krívanie, nedostatok pulzu v nohách, impotencia) charakteristická pre takéto aortálne lézie, francúzsky chirurg Leriche v roku 1923. Atorálna oklúzia vedie k chronickej ischémii končatín. Zhoršenie krvného zásobenia môže viesť k nekróze a amputácii tkaniva končatín. Ďalším vážnym problémom s týmto syndrómom je vývoj impotencie.

Choroba vo väčšine prípadov predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Konzervatívna liečba patológie je často neúčinná, vďaka chirurgickým zásahom sa dosahuje oveľa lepší účinok. Po operácii je možné obnoviť prietok krvi, ktorý trvá niekoľko rokov.

Cievskí chirurgovia sa podieľajú na liečbe Lericheho syndrómu. Najčastejšou príčinou patológie je aterosklerotická lézia aorty, takže najlepšie výsledky je možné dosiahnuť súčasným vykonaním ateroskleróznej terapie predpísanej kardiológa alebo terapeutom.

Príčiny Lericheho syndrómu

Lericheov syndróm, ako naznačuje názov, nie je nezávislou chorobou. Spája príznaky spojené s okluzívnym ochorením aorty. Táto patológia môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi:

 • ateroskleróza aorty (približne 90-95%);
 • nešpecifická aortoartritída (5%) je zápalový proces v aorte a veľkých cievach, čo vedie k zahusteniu stien, zúženiu lúmenu a zhoršeniu prívodu krvi do orgánov a končatín;
 • trombóza po poranení alebo embólii.

Chronické okluzívne aortálne lézie sa zriedkavo spájajú s vrodenými abnormalitami:

 • aortálna hypoplázia (hypoplázia);
 • dysplázia ileálnej artérie (defekty vaskulárnej formácie).

Pri ateroskleróze sa v bifurkačnej zóne zistí maximálna zmena (oddelenie aorty do ilických tepien zásobujúcich panvu a dolné končatiny). Môže sa objaviť kalcifikácia steny aorty a odchádzajúcich tepien (depozícia vápenatých solí a v dôsledku toho zhutnenie a zníženie elasticity), často sa zistí parietálna trombóza. Aortoartritída je charakterizovaná výrazným zhrubnutím aortálnych stien zápalovej povahy. Pri tejto chorobe sú steny aorty často kalcinované.

V dôsledku zhoršenia toku krvi do malej panvy a nôh sa mikrocirkulácia zhoršuje a dochádza k narušeniu metabolizmu tkaniva. Na začiatku patologického procesu sa aktivujú mechanizmy na kompenzáciu poklesu prietoku krvi v končatinách, ako postupuje vývoj patológie ischémie (zhoršenie prívodu krvi a prívod kyslíka do tkaniva).

Pretože Lericheho syndróm sa najčastejšie vytvára v dôsledku aterosklerotických procesov, prvé klinické prejavy sa vyskytujú hlavne v dospelosti - vo veku nad 40 rokov. U mužov je patológia bežnejšia ako u žien. Najvyšší výskyt sa pozoruje v šiestej dekáde života.

Červená šípka indikuje úplnú oklúziu infrarenálnej aorty trombom, ktorý sa rozširuje na iliakálne tepny (žlté šípky). Biela šípka je začiatkom kalcifikácie v cievnej stene.

Symptómy patológie

Môžete predpokladať vývoj Lericheho syndrómu za prítomnosti triády hlavných symptómov, ktoré zahŕňajú:

 1. Pravidelné krívanie (prerušované).
 2. Neschopnosť určiť impulz v dolných končatinách.
 3. Impotencia.

Prerušovaná klaudikácia je dôsledkom chronického zlyhania obehu v končatinách. Prvým klinickým prejavom u pacientov so syndrómom je bolesť svalov nohy počas dlhej chôdze.

Symptómy ischémie nôh závisia od štádia:

 • V prvej fáze je bolesť v nohách narušená výraznou námahou - chôdze viac ako 1 km. Táto fáza sa tiež nazýva predklinická, pretože symptómy ochorenia v tomto štádiu sú minimálne.
 • V prípade progresie patológie sa vytvorili stupne 2A a 2B. Ak sa spoja bolesti pri chôdzi viac ako 200 m, hovoríme o štádiu 2A, v prípade zlej tolerancie chôdze na kratšie vzdialenosti, vystavíme 2B fáze ischémie končatín.
 • Tretia etapa je charakterizovaná bolesťou, ku ktorej dochádza pri chôdzi menej ako 25 metrov a dokonca aj v neprítomnosti pohybu, ako aj v noci.
 • Posledná, štvrtá etapa je charakterizovaná trofickými poruchami: ulceróznymi léziami, oblasťami nekrózy, gangrénom.

V počiatočnom štádiu môže byť pacient narušený inými ischemickými príznakmi: chilliness, narušená citlivosť pokožky, bledosť, krehké nechty, olupovanie kože, vypadávanie vlasov a zvýšené potenie nohy. Na hrubé posúdenie závažnosti ischemických porúch sa vykonáva plantárna vzorka. Noha zdvihnutá pod uhlom 45 °. V prítomnosti ischémie sa noha zmieta len za niekoľko sekúnd. Rýchlosť blanšovania sa posudzuje na základe stupňa ischemických porúch.

Pri vyšetrení sa Lericheho syndróm prejavuje bledosťou kože nohy, v štádiu 4 sú ulcerózne-nekrotické lézie. Keď pocítite končatiny za studena, nie je možné určiť pulz vo femorálnych tepnách, pulzáciu aorty na úrovni pupka. Auskultácia (počúvanie) femorálnej tepny v oblasti tkaniva a brušnej aorty umožňuje určiť zvukové vibrácie, ktoré sa zhodujú s fázou kontrakcie srdca (systolický šelest). Tieto príznaky sú špecifické pre Lericheho syndróm. Nie je možné určiť arteriálny tlak na nohách v tejto patológii.

Nohy pacienta s Lericheho syndrómom

Symptómy závisia od preferenčnej lokalizácie oklúzie aorty. Existujú tri úrovne oklúzie:

 1. Nízka, keď je prekážka prietoku krvi v oblasti bifurkácie (delenie na ilické tepny) pod miestom výtoku dolnej mezenterickej tepny.
 2. Oblasť stredného okraja sa rozprestiera nad touto oblasťou.
 3. Vysoká - porážka aorty nedosiahne ústa renálnych artérií, alebo je umiestnená takmer na svojej úrovni.

Pri vysokej oklúzii je bolesť narušená v slepých svaloch, v bedrovej oblasti a na zadnom povrchu stehien. Takáto prerušovaná klaudikácia sa nazýva vysoká. Súčasne je zaznamenané zníženie teploty končatín a pocit necitlivosti. Strata svalov môže byť spôsobená nedostatočným prívodom krvi.

Pri vysokej oklúzii je hypertenzia často spojená s poškodením renálnych artérií (vazorenálne). Tento syndróm chronickej obštrukcie aorty je pomerne bežný - približne v 38% prípadov. Zriedkavo sa pozorujú príznaky spojené s ischemickými genitáliami (23%), prejavy ischémie orgánov tráviaceho systému (9%) a miechy (len 2%) sa vyskytujú ešte menej často.

Rýchlosť progresie patológie závisí od veku pacientov. Rýchlejšie dávky sú charakteristické pre mladých pacientov trpiacich týmto syndrómom. Patológia, prejavujúca sa po 60 rokoch, sa často rozvíja pomalšie ako v 40-50 rokoch. V každom prípade Lericheho syndróm vyžaduje použitie radikálnych terapeutických metód. Iba chirurgická intervencia môže odstrániť oklúziu aorty a zabrániť závažným komplikáciám.

Liečba Lericheho syndrómu

Hlavná metóda riešenia Lericheho syndrómu je chirurgická. Použitie moderných techník umožňuje dosiahnuť priaznivé výsledky liečby počas dostatočne dlhého obdobia. Úplné vyliečenie aterosklerotického oklúzie aorty sa nedá dosiahnuť, ale kombinácia tradičných alebo endovaskulárnych * chirurgických metód a konzervatívnej liečby zlepší kvalitu života a výrazne predĺži život pacientov.

* V endovaskulárnych intervenciách sa prístup k chorým častiam aorty a iných tepien uskutočňuje malou punkciou kože. Katéter a špeciálne nástroje sa dopravujú pozdĺž plavidla do oblasti intervencie. Operácia sa vykonáva pod röntgenovou kontrolou.

Konzervatívna liečba sa používa iba s 1 a 2A štádiami ischémie.

 • Pri ateroskleróze, ktorá je hlavnou príčinou syndrómu, je dôležité odstrániť alebo znížiť vplyv variabilných rizikových faktorov na chorobu a jej komplikácie.
 • Okrem farmakoterapie sa používajú aj iné než liekové metódy: diéta, adherencia, fyzikálna liečba, fyzikálna liečba, liečba sanatoria.
 • Je dôležité odstrániť príčiny cievnych kŕčov: fajčenie, chladenie.

Konzervatívne terapie pre Lericheho syndróm

Metódy a lieky používané pri konzervatívnej terapii:

 • Vazodilatačné lieky, anticholinergiká, ganglioblokátory (no-spa, nikoshpane aekalín, padutín). Vyžaduje ošetrenie trvajúcu od 1 do 3 mesiacov.
 • Na zlepšenie mikrocirkulácie je preopolyglukín, zvončeky, aspirín predpísaný na prevenciu krvných zrazenín.
 • Fyzioterapia: hyperbarická oxygenácia, diadynamické prúdy na končatinách a bedrovej oblasti, kúpele so sírovodíkom.
 • Kúpeľná liečba.

Chirurgický zákrok v patológii

Ak je Lericheov syndróm diagnostikovaný v štádiu 2B a vyššie, je možné len zlepšiť stav pacientov pomocou rekonštrukčnej chirurgie. V závislosti od stavu aorty a iliačnej artérie sa vyberá jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov: endarterektómia, bypass, resekcia protetiky:

 1. Počas endarterektómie sa pomocou rezu cievy odstránia trombotické hmoty, aterosklerotické pláty, ktoré zúžia lúmen. Cievna stena je šitá alebo uzatvorená náplasťou z pacientovej žily alebo syntetického materiálu.
 2. Pri posúvaní sa umelá protéza šije nad a pod oklúziou, čo zabezpečuje prietok krvi okolo postihnutej časti cievy. Pri Lericheho syndróme sa vykonáva aortálna femorálna posun, spájajúca aortu a femorálnu artériu.
 3. Aortálna resekcia s protetikou sa uskutočňuje kombináciou oklúzie a ťažkej stenózy. V tomto prípade je postihnutá oblasť aorty nahradená špeciálnou protézou.

Pri vysokom riziku konvenčného chirurgického zákroku sa používajú endovaskulárne intervencie: angioplastika, stentovanie aorty a ilické tepny. V balónikovej angioplastike sa v zúženej časti tepny umiestni katéter s balónikom. Vynútenie vzduchu do kazety eliminuje zúženie nádoby. Stentom je inštalácia špeciálneho rámu (stentu) na rozšírenie úzkej časti a normalizáciu prietoku krvi. V niektorých prípadoch použite kombináciu obidvoch metód.

Chirurgická liečba sa nevykonáva za prítomnosti kontraindikácií, ktoré zahŕňajú:

 • obštrukcia artérií končatín (určená angiografiou);
 • srdcový záchvat alebo mŕtvica (3 mesiace od akútnej fázy);
 • gangréna nohy a dolnej končatiny;
 • Zlyhanie srdca 3. fázy;
 • poškodenie pečene v cirhóze;
 • zlyhanie obličiek;
 • malígnych nádorov.

Dobré výsledky pri Lericheho syndróme možno dosiahnuť v 65-75% prípadov chirurgickej intervencie, úmrtnosť po operácii sa pohybuje od 2 do 13%.

výhľad

Pri absencii chirurgickej liečby sa prognóza Lericheho syndrómu považuje za nepriaznivú. Choroba postupuje rýchlo a často vedie k nútenej amputácii končatín (približne u 25% pacientov). Väčšina pacientov, ktorí dostávajú iba konzervatívnu liečbu, sa stane zdravotným postihnutím 2 roky. U týchto pacientov je nízka miera prežitia po dobu troch rokov: približne 40% z nich zomrelo v priebehu obdobia od komplikácií choroby.

V okluzívnej aortálnej patológii sa výsledky rekonštrukčnej chirurgie považujú za relatívne priaznivé. U 70% operovaných pacientov je možné dosiahnuť vymiznutie symptómov ischémie a obnovenie pracovnej kapacity až 10 rokov. Priaznivé výsledky závisia nielen od úspešnej operácie, ale aj od stavu periférneho obehu.

Liečivý syndróm: príznaky, liečba, moderná chirurgia

Lericheov syndróm je kombinácia klinických symptómov, ktoré sa objavujú pri blokovaní tepien aorto-ilikálneho systému. Podrobne na začiatku dvadsiateho storočia táto patológia opísala vedec a chirurg René Leriche. Syndróm sa obyčajne vyskytuje u ľudí starších ako štyridsať rokov a vo väčšine prípadov je diagnostikovaný u mužov. Podľa obrovského počtu operácií na brušnej aorty môžeme konštatovať, aké rozšírené je táto choroba.

Takže článok sa bude zaoberať syndrómom Leriche. Symptómy, príčiny, metódy diagnostiky a liečby patológie budú uvedené nižšie.

etiológie

Svojím charakterom je považovaná choroba polyetiologickým stavom. Aortálna ateroskleróza (Lericheov syndróm) sa môže vyvinúť na pozadí:

 • nešpecifická aortoartritída;
 • aterosklerotické zmeny v cievach;
 • trombóza spôsobená poranením;
 • embólia cievy;
 • dysplázia vláknitých svalových vrstiev krvných ciev;
 • vrodené patologické zmeny v aorty (aplázia a hypoplázia).

Vo väčšine hlásených prípadov je patológia vyvolaná poruchami v krvných cievach, ktoré sú spojené s aterosklerotickými zmenami.

V posledných desaťročiach sa frekvencia nových prípadov aterosklerózy rýchlo zvyšuje. Dôvody sú jednoduché a banálne:

 • podvýživa (prevaha stravovania tučných potravín, rýchle občerstvenie, ktoré majú vysoký obsah cholesterolu a iné látky škodlivé pre krvné cievy);
 • nesprávna denná rutina;
 • nedostatok spánku.

Malo by sa povedať, že tučné jedlá sú obzvlášť škodlivé pre starších a zrelých ľudí, pretože ich metabolizmus sa výrazne spomaľuje a škodlivé tuky, ktoré telo nevyužíva, sa usadzujú na stenách krvných ciev, čo neskôr vedie k takej chorobe ako je ateroskleróza.

Lericheho syndróm s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie ľuďom s endokrinnými ochoreniami.

Medzi etiologické príčiny vzniku ochorenia na druhom mieste po podvýžive a zlom životnom štýle je nešpecifická aortoartritída alebo Takayasův syndróm. Etiológia vývoja tejto patológie doteraz nebola úplne preukázaná, ale je známe, že má zápalovú povahu. V procese sa podieľajú veľké a stredné cievy a pri absencii liečby vo väčšine prípadov dochádza k ich stenóze.

Zvyšné príčiny, ktoré môžu celkovo spôsobiť Lericheho syndróm, predstavujú len jedno percento.

príznaky

Ak sa ochorenie vyvinulo na pozadí aterosklerózy, potom sa hlavné zmeny vyskytnú na mieste, kde brušná aortálna vidly a jej vnútorné vidlice na iliakálnu artériu. Pri Lericheovom syndróme sa môže často nachádzať v zmenenej nádobe parietálny trombus a kalcifikácia.

Ak je príčinou patológie nešpecifická aortoartritída, v štúdii možno vidieť, že aortálna stena je významne zosilnená, pretože zápal šíri na všetky tri jej membrány. Kalcifikácia je tiež zistená.

Klinické prejavy ochorenia závisia od toho, ako je artéria poškodená. V prvej fáze, Lericheho syndróm (príznaky budú výraznejšie, ak sú kolaterály v oblasti lézie intenzívne vyvinuté) prejavuje bolesť lýtkových svalov počas pohybu. Niekedy sa bolesť stáva taká silná, že človek nedobrovoľne začne schátrať. Pacienti chodia na lekára spravidla práve kvôli krívaniu. Čím je distálny prietok krvi zmenený, tým vyššia je patológia patológie vo vzťahu k dolným končatám (napríklad v tepnách mezenéria), tým lepšie fungujú kompenzačné mechanizmy.

Bolesť je lokalizovaná v bedrovej oblasti, vo svaloch, na vonkajšom povrchu stehien v prípade, že sa oklúzia objavila na vysokej alebo strednej úrovni. Tento jav sa nazýva vysoká prerušovaná klaudikácia.

Okrem bolesti sa ľudia, ktorí majú Leriche syndróm, sťažujú, že ich nohy sú často necitlivé a neustále chladné.

Ďalším charakteristickým príznakom u mužov je impotencia. Je spôsobená ischémiou panvových orgánov a miechy. Jednotliví pacienti majú pocit bolesti v tlaku v bruchu pri chôdzi.

Zistilo sa aj oslabenie alebo absencia pulzu vo femorálnych tepnách. Lekár môže počuť charakteristický systolický šelest.

Etapy patológie

V závislosti od toho, aký je poškodený arteriálny obeh, podmienene rozlišuje štyri fázy ochorenia:

 1. Etapa funkčnej kompenzácie. Ľudia si všimnú kŕče, chilliness, necitlivosť, brnenie v nohách. Po prejdení vzdialenosti 500-1000 metrov sa objavuje prerušovaná klaudikácia: bolesť sa vyskytuje v svaloch tela, čo spôsobuje zastavenie osoby.
 2. Fáza subkompenzácie. V tomto štádiu sa objavuje prerušovaná klaudikácia po prejdení vzdialenosti 200-250 metrov. Na nohách a nohách sa pokožka stáva suchou, menej elastickou, šupinatou. Rast vlasov je postihnutý na postihnutú končatinu: vypadáva, môžu sa vyskytnúť oblasti plešatosti. Navyše je narušený rast nechtov: ich zmeny farieb, krehkosť sa zvyšuje. V tomto štádiu sa už rozvíja atrofia malých svalov nohy a subkutánneho mastného tkaniva.
 3. Fáza dekompenzácie. Bolesti v končatinách sú mučené aj v pokoji, osoba nemôže chodiť na vzdialenosť viac ako 25-50 metrov. Koža postihnutej končatiny sa zmení farbou v závislosti od pozície: ak zdvihnite nohu, bude bledá, ak ju znížite, stane sa červená. V rovnakom čase sa epidermis stáva tenšou, koža sa stáva tenkou. Kukurica, modriny, škrabance vedú k vzniku povrchových vredov a trhlín. Atrofia svalov nohy a dolnej končatiny prebieha v tejto fáze.
 4. Etapa deštruktívnych zmien. Bolesť v prstoch a nohe sa stáva neznesiteľnou a pretrvávajúcou. Vredy, ktoré sa nachádzajú v distálnych častiach, sa nehojí dobre, sú pokryté špinavým šedým kvetom a okolo nich možno pozorovať začervenanie (zápalovú infiltráciu). Otok nôh a nôh sa zvyšuje a nakoniec, pri absencii lekárskej starostlivosti sa vyvinie gangréna.

Toto sú prejavy v rôznych štádiách Lericheho syndrómu. Fotografie postihnutých končatín sú niekedy jednoducho desivé. Priebeh patológie je náchylný k neustálemu vývoju a typické je, že ľudia vo veku 40 až 50 rokov rozvinú ochorenie oveľa rýchlejšie ako u osôb starších ako 60 rokov.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy "Lericheho syndrómu" sú potrebné určité štúdie. Liečba je predpísaná len po lekárskom vyšetrení, fyzickom vyšetrení a laboratórnych a inštrumentálnych štúdiách.

Po vyšetrení doktor dokáže, že farba postihnutej končatiny sa výrazne líši od farby zdravého pokoženia, svalová hmotnosť je výrazne znížená a teplota postihnutej nohy je výrazne nižšia ako teplota tela.

Ak má ochorenie zanedbateľnú formu a je overená v poslednom štádiu, budú viditeľné nekrotické škvrny a vredy na koži, najmä na nohe a prstoch.

Počas palpácie je možné zistiť absenciu pulzácie vo femorálnej tepne. Ak je oblasť brušnej aorty uzavretá, nebudú v pupočnej oblasti žiadne trepory pulzu. Pri počúvaní so stetoskopom v oblasti slabín je počuť výrazný systolický šum.

Diagnóza Lericheho syndrómu sa ďalej vykonáva:

 • Počítačová angiografia. Táto metóda poskytuje presný trojrozmerný obraz arteriálneho systému. S ním môžete nielen diagnostikovať, ale aj plánovať endovaskulárnu alebo chirurgickú liečbu.
 • Kontrast aortografia. Takýto postup nie je vždy potrebný, je potrebný pri plánovaní stenózy, chirurgickej revaskularizácie alebo perkutánnej transluminálnej angioplastiky.

Laboratórne testy

Ak je detekovaný Lericheov syndróm, liečbu nemožno predpísať bez špecifických laboratórnych testov, ktoré zahŕňajú:

 • Stanovenie hladiny HGB A1c s cieľom vylúčiť diabetickú povahu ochorenia. Kontrolou hladiny cukru môžu byť dlhodobé komplikácie znížené. ADA (American Diabetology Association) odporúča udržiavať hladiny HGB A1c pod 7%.
 • Stanovenie množstva lipidov, vrátane celkového cholesterolu, lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou, triglyceridov. U pacientov s dedičnou predispozíciou na aterosklerózu a mladých ľudí sa určuje aj homocysteín a apolipoproteín A.
 • Ak mal pacient v minulosti trombózu v akomkoľvek arteriálnom alebo venóznom segmente, vyžaduje sa komplexné posúdenie zrážania krvi. Zahŕňa stanovenie protrombínového času, počtu krvných doštičiek a hladiny fibrinogénu, faktora V-Leiden, hladiny proteínu C, antitrombínu III, proteínu S, protikardiolipínových protilátok atď.
 • Pred vykonaním terapeutických alebo diagnostických opatrení, ktoré vyžadujú zavedenie kontrastného materiálu obsahujúceho jód, je potrebné skontrolovať hladinu kreatinínu v krvi.

Ďalšie diagnostické metódy

Cévní chirurg môže ako alternatívu použiť alternatívu vaskulárneho Dopplerovho ultrazvuku alebo magnetickej rezonančnej angiografie, hoci s patológiou, ako je Lericheov syndróm, tieto štúdie sú menej informatívne.

Skríningová štúdia, ako napríklad meranie indexu tlaku členku (LID), poskytuje dobrú predstavu o stupni výpadku krvi. Tento index je pomer krvného tlaku (BP), ktorý sa meria v členkoch, na hodnotu BP meranej na ramene. Za normálnych podmienok je indikátor mierne vyšší než jeden. Čím je LEAD nižšia, tým závažnejšia je ischémia a výraznejšie hemodynamické poruchy. Indexová hodnota pod 0,4 označuje kritickú ischémiu končatín.

Lericheho syndróm: liečba

Ľudské lieky nevyliečia chorobu, ktorá sa lieči, a preto, ak zistíte varovné príznaky v sebe, mali by ste ihneď požiadať o pomoc lekárov. Existujú dve možnosti liečby: konzervatívna terapia a chirurgia vrátane endovaskulárnej chirurgie (stenácia a perkutánna transluminálna angioplastika).

Vo všeobecnosti má liečba dva ciele:

 1. Znížte riziko kardiovaskulárnych komplikácií. ako mŕtvica, infarkt myokardu. Podľa štatistík približne 30 percent pacientov s okluzívnymi ochoreniami dolných končatín zomrie v priebehu piatich rokov a smrť je zvyčajne spôsobená srdcovým infarktom.
 2. Znížiť alebo eliminovať prerušovanú klaudikáciu a zabrániť amputácii končatiny v prípade kritickej ischémie, keď má pacient bolestivý symptóm dokonca aj v pokoji, na nohe a prstoch sú nehojajúce rany.

Liečba

Hlavnou oblasťou medicíny, ktorá skúma Lericheho syndróm, je chirurgia. Avšak, ak je stupeň ischémie malý, môžete sa pokúsiť zastaviť patológiu pomocou farmakoterapie. V tomto prípade vymenujte:

 • Vasodilatátory, ako Papaverin a No-shpa.
 • Ganglioplegic. Lieky "Mydocalm", "Vasculat", "Bulatol" sa osvedčili.
 • Anticholinergiká. Medzi nimi sú lieky "Andekalin" a "Depot-Padutin" veľmi rozšírené.

Lericheov syndróm: moderné operácie

V súčasnej dobe je dobre vyvinutá chirurgická liečba ochorenia, ktoré sa uvažuje. Pred predpisovaním chirurgického zákroku musí lekár posúdiť stupeň rozšírenia aterosklerotického procesu v tepnách mozgu a koronárnych artériách srdca. V závislosti od toho, koľko sa zmenila cievna stena, je táto alebo táto operácia vykonaná. Zvyčajne je možné ich rozdeliť do troch skupín:

 1. Endarterektómia je zákrok, pri ktorom sa uskutoční miniincíza tepny a odstráni sa okluzívny substrát, potom sa miniincíza zošíva cievnym stehom alebo sa aplikuje syntetická alebo autovómová náplasť.
 2. Protetika je nahradenie časti chorého cieva žilou odobratou z iného miesta (samostatného) alebo syntetickou protézou.
 3. Posunovanie je vytvorenie umelého plavidla s pomocou autovenes alebo syntetická protéza obchádzajúca postihnutú oblasť tepny. Keď je jednostranná lézia iliakálnych ciev, protéza sa šití pod alebo nad bodom oklúzie a je umiestnená paralelná tepna. To umožňuje obnoviť prietok krvi a eliminovať Lericheho syndróm. Operácia zahŕňa zavedenie bočného alebo stredového rezu brucha na prístup k cievam, ako aj rez v oblasti slabín, kde je protéza naviazaná na femorálnu artériu. Takýto zásah sa nazýva aortofemorálny posun. Ak sú iliakálne artérie postihnuté na obidvoch stranách, je prišitá bifurkačná protéza. Takáto operácia v medicíne sa nazýva "aortofemorálna bifurkácia posunutie".

Röntgenová endovaskulárna chirurgia

Existuje alternatíva otvorenej operácie na diagnostiku "Lericheho syndrómu". Moderné operácie sa vykonávajú aj pomocou endovaskulárnej chirurgie. Používajú sa v prípadoch, keď existuje vysoké riziko pre život pacienta pri otvorenom chirurgickom zákroku, pretože operácia je skôr traumatickým zákrokom sprevádzaným výraznou stratou krvi.

Na záver

Vo viac ako 90% prípadov majú operácie zhodnocovania dobrý výsledok. Veľmi priaznivá a dlhodobá prognóza. To naznačuje, že ak máte podozrenie na Lericheho syndróm, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom. Ak sa situácia dostane do kritickej ischémie, dôsledky môžu byť veľmi zúfalé. Ťa žehnaj!

Lericheov syndróm: príčiny, príznaky, terapia, chirurgia

Lericheov syndróm je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zúženiu až po úplné uzavretie lumenu artérií nohy s obehovými poruchami. Typicky je diagnostikovaná patológia u mužov vo veku 40-60 rokov, avšak v posledných rokoch došlo k "omladeniu" skupiny pacientov.

Táto choroba je veľmi nebezpečná, pretože to vedie k postihnutiu v súvislosti s mladými ľuďmi, so sebou nesie fatálne komplikácie často vyžadujú veľkú operáciu. Po aterosklerózy srdca a mozgových ciev, tepien dolných končatín porážke na treťom mieste, odhaľujúce takmer jeden z piatich pacientov s aterosklerózou po 50-55 rokoch. V prípade vysokej amputácii počas jedného roka po operácii riziko úmrtia asi u polovice pacientov.

Aorta je najväčšia nádoba v ľudskom tele, ktorá dodáva všetkým orgánom a tkanivám krv. V spodnej časti je rozdelená na pravé a ľavé iliakálne cievy, ktoré dodávajú dolné končatiny. Pri Lericheho syndróme sa spodná časť aorty po vypustení renálnych artérií a ilických ciev stane substrátom ochorenia.

Príčiny a rizikové faktory

Viac ako 90% prípadov Lericheho syndrómu je spojených s aterosklerotickými léziami aorty a iliakálnych artérií. Rizikové faktory pre vývoj patológie sú:

 • Pohlavie mužov;
 • fajčenie;
 • Poruchy metabolizmu lipidov;
 • Diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • Dedičnosť.

Ako je zrejmé, podmienky, ktoré sú veľmi časté medzi staršími obyvateľmi, vedú k stenóze artérií, ale riziko ochorenia do značnej miery určuje spôsob života.

Okrem ateroskleróza, syndróm príčiny môže byť okluzívny ochorenie a nešpecifickú aortoarteriit, pri ktorej sa zápalové zmeny dôjsť cievnej steny, čo prispieva skleróza, trombózy a oklúzny (uzatvárací) lúmenov.

Zmeny v cievach sa redukujú na stenózy (zúženie) a oklúziou lumen cievy. V počiatočných štádiách aterosklerózy stenóza prevláda, ale s rastom hodnoty plaku a jeho trombózy dochádza k úplné zastavenie krvného vopred a vyjadrené arteriálnej nedostatočnosť. V niektorých prípadoch je stenóza alebo uzáveru cievy a lézie lokalizované v aorte, v mieste jeho rozdelenie do bedrovej tepny a samotných bedrové tepny. V tkanivách zvyšuje hypoxii, poruchy trofické, sú predpoklady pre nekrotických zmien a gangréna.

Keďže ateroskleróza je bežne častá, pacienti s Lericheho syndrómom majú poškodenie koronárnych artérií (ischemická choroba srdca) a mozgových ciev (chronická ischémia alebo mŕtvica).

Manifestácia a diagnostika Lericheho syndrómu

Kombinácia symptómov sa považuje za klasický variant syndrómu Leriche:

Prerušovaná klaudikácia je jedným z hlavných príznakov poruchy arteriálneho krvného toku v dolných končatinách. V závislosti od úrovne cievnej stenózy je vysoká a nízka. Ak je aorta a jej bifurkácia ovplyvnená, potom pacient pocíti bolesť pri chôdzi v bedrovej oblasti, zadok, dolné končatiny, a to ako počas cvičenia, tak aj v pokoji. Po porážke ciev stehien a dolných končatín bude bolesť lokalizovaná hlavne v dolnej časti nohy a chodidiel.

Kvôli zhoršenému prietoku krvi v panvových cievach a účinkom miechy sa objavuje impotencia, zníženie tónu svalov panvového dna a bolesť brucha.

Známky trofických porúch v nohách budú zníženie svalového tonusu a objemu mastného tkaniva, vypadávanie vlasov, bledosť a chladu kože, dysplázia nechtov. Pri pokusoch sondovať nádoby nie je pulzácia na nich definovaná.

Vývoj aterosklerózy v tepnách dlhý čas môže pacienta bez povšimnutia. V zriedkavých prípadoch sa choroba prejavuje náhlou trombózou a akútnym poškodením prietoku krvi, ale zvyčajne sa postupne rozvíja a prvé príznaky sú:

 • Pocit necitlivosti a slabosti nohy;
 • Chilliness, husi brucha, bolesť alebo pocit pálenia v koži;
 • Pri dlhej chôdzi sa vyskytujú bolesti, ktoré sú najskôr nepredstaviteľné a po odpočinku zmiznú.

jasný klinický obraz akútnej oklúzie

Pri akútnom priebehu Lericheho syndrómu s arteriálnou trombózou sa hypoxia a ischémia rýchlo zvyšujú, objavuje sa gangréna. Pacient vyžaduje urgentnú hospitalizáciu a zvyčajne amputaciu nohy.

V závislosti od klinických prejavov je v priebehu ochorenia štyri fázy:

 1. Prvá fáza sa prejavuje chladom, slabosťou v nohách a príznaky prerušovanej klaudikácie sa vyskytujú pri dlhodobej námahe a po odpočinku zmiznú.
 2. V druhom štádiu sa zvyšuje stupeň zúžení tepien, príznaky trofických zmien v koži, medzi príznakmi sa objavujú nechty, pretrvávajúca klaudikácia sa objavuje už pri pokrytí vzdialenosti 200-250 metrov.
 3. Tretia etapa charakterizuje dekompenzovaný proces s progresiami zmien kože, svalov a vlákien, vredov, bolesti v stave pokoja.
 4. Štvrtá etapa je najnebezpečnejšia, keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, na nohách je veľa nevyliečiteľných vredov a ohniská nekrózy mäkkých tkanív. Bez liečby sa nevyhnutne vyvíja gangréna.

diagnostika

Ak máte podozrenie na stenózu alebo oklúziu tepien dolných končatín, budete musieť podstúpiť sériu vyšetrení, ktoré sú dôležité najmä v počiatočných fázach, kedy je klinika vymazaná alebo prakticky chýba. Lekár skúma nohy, skúste skúmať pulz v tepnách.

Laboratórny výskum zahŕňa stanovenie lipidového profilu, glukózy, glykozylovaného hemoglobínu (pri cukrovke), vymenovanie koagulogramu.

Na objasnenie rozsahu a lokalizácie lézie artérií sa pomocou počítačovej angiografie a aortografie používa kontrastné činidlo. Posúdiť funkčný stav tepien pomocou trenažéra.

Lericheho syndróm v diagnostických obrázkoch

Skríningové metódy sa môžu považovať za ultrazvuk krvných ciev s Dopplerom, definícia indexu kotník-brachiál (pomer krvného tlaku v cievach členku a ramena), ktorý by zvyčajne mal presiahnuť jeden.

Pri ateroskleróze aorty a krvných ciev nohy je nevyhnutné vyšetriť stav koronárnych a cerebrálnych artérií, pretože ich výrazné poškodenie môže vyžadovať okamžitú liečbu.

liečba

si kladie za cieľ Lerich syndróm ošetrenie pre zlepšenie prietoku krvi v tepnách nohy, aby sa zabránilo progresii ochorenia a rozvoju komplikácií, z ktorých najnebezpečnejšie sú gangréna, infarkt myokardu, cievne mozgové príhody.

V závislosti od štádia ochorenia a charakteru prejavov je predpísaná konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba zahŕňa vymenovanie liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh v mikrovaskulatóriu, trofizmus tkanív, vazodilatanciá.

Pacient by mal vedieť, že liečba predpísaná lekárom neprinesie požadovaný výsledok bez vylúčenia rizikových faktorov choroby a zmien životného štýlu, a preto hlavné princípy liečby sú:

 • Eliminácia rizikových faktorov (kontrola tlaku, lipidový profil, glukóza v krvi);
 • Úplné vylúčenie fajčenia;
 • Pravidelná chôdza;
 • Užívanie liekov na zlepšenie prietoku krvi.

Konzervatívna terapia

V štádiu I a IIA je iba konzervatívna liečba prípustná av pokročilejších formách je nemožné bez operácie. Medzi predpísanými liekmi:

 1. Pentoxifylín, ktorý znižuje agregáciu krvných doštičiek a zlepšuje reológiu krvi. Dokázalo sa, že liek môže znížiť príznaky ochorenia, ale je účinný len u 30-40% pacientov;
 2. Reopoliglyukin, reomakrodeks, zníženie viskozity krvi;
 3. Kyselina acetylsalicylová, ktorá zabraňuje vzniku krvných zrazenín;
 4. Cilostazol, ktorý zlepšuje reologické parametre krvi;
 5. Tiklopidín, klopidogrel, s výraznými antiagregačnými vlastnosťami;
 6. Sulodexid, ktorý znižuje viskozitu tým, že znižuje hladinu tukov a fibrinogénu v krvi;
 7. Kyselina nikotínová a jej deriváty, čo spôsobuje rozšírenie periférnych ciev a podporuje rozpad fibrinogénu;
 8. Antispazmiká (papaverín, drotaverín);
 9. Pri syndróme silnej bolesti sú indikované analgetiká.

V prípade nehrdzavejúcich trofických vredov sa ligácia postihnutých oblastí uskutočňuje pomocou lokálnych činiteľov, ktoré zlepšujú trofizmus a regeneráciu (solkoseryl, metyluracil).

operácie

Chirurgická liečba je nevyhnutná, počnúc štádiom IIB ochorenia. Pred predpísaním operácie chirurg zistí stav aorty, ciev dolných končatín, koronárnych artérií a artérií mozgu aterosklerotických lézií a operačných rizík spojených s touto operáciou.

V prípade Lericheho syndrómu sa uskutočňujú rekonštrukčné operácie, z ktorých hlavnými sú:

 1. Endarterektómia - extrakcia aterosklerotického plaku so šitím cievy alebo nahradením defektu syntetickým materiálom, vlastnými nádobami.
 2. Protétika - odstránený modifikovaný fragment tepny a namiesto toho sa inštaluje syntetická protéza alebo časť nádoby pacienta, ktorá sa odoberá z inej oblasti (autowen).
 3. Aortofemorálny posun - s významným množstvom poškodenia, je nutná anastomóza na obchádzanie zmenenej časti cievy (medzi aortou a femorálnou tepnou). Ak je ovplyvnená bifurkácia aorty a obe iliakálne artérie, potom sa použije protéza, ktorá úplne nahradí miesto bifurkácie (vo forme "nohavičiek").
 4. Stentovanie - stent (dutá trubica) je vložený do nádoby, cez ktorú preteká krv, metóda je indikovaná pre pacientov s vaskulárnymi léziami srdca, mozgu, vysokým operačným rizikom počas protetiky alebo by-passu.

chirurgická liečba Lericheho syndrómu - bypass (1) a angioplastika so stentovaním (2)

V prípade, že závažnosť aterosklerózy je, že je už možné obnoviť prietok krvi, buď vyvinul gangréna končatiny, jediný typ operácie môže byť amputácia nohy až do bodu, kedy prietok krvi je stále prítomný.

Treba poznamenať, že pacienti, ktorí podstúpili chirurgický zákrok, ako aj pacienti s konzervatívnou liečbou, majú užívať protidoštičkové lieky (aspirín, klopidogrel). V prípade rozšírenej aterosklerózy sa táto liečba považuje za základnú a môže sa podávať aj počas celého života. Cievne liečivá sa používajú v kúrach a protidoštičkové látky - po dlhú dobu v priebehu života.

Liečba non-droga Lerich syndrómu sa skladá z UV žiarenia a laserové ožarovanie krvi k zníženiu jeho viskozity a zníženie zhlukovaniu krvných doštičiek, hyperbarická kyslíková terapia, fyzioterapia (UHF, elektroforéza).

Lericheov syndróm je nebezpečná choroba s vážnou prognózou. Približne každý tretí pacient, ktorý zomrel na kardiovaskulárne ochorenie, má niektoré z jeho prejavov. Prevencia progresie cievnych zmien v značnej miere závisí nielen od včasnosti liečby, ale aj od pacientovej túžby ochraňovať končatiny a život. Lekári vedia prípady, kedy pacienti, dokonca aj keď stratili nohu, neodmietali fajčiť a nedodržali predpísané odporúčania. Ak sa objavia aj tie najmenšie príznaky porušenia arteriálneho krvného toku v cievach nohy, okamžite sa poraďte s lekárom a okamžite začnite liečbu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo prasknú kapiláry na nohách?

Roztrhnuté kapiláry vyžadujú veľkú pozornosť, pretože sú prekurzormi kŕčových žíl. Označujú stagnáciu žilovej krvi, ktorá v prípade, že nemá vhodnú liečbu, môže v žilách spôsobiť zápal.

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Bolesť hlavy (cefalgia): prečo sa objavujú, formy a ich priebeh, ako sa liečiť

Frázu "bolesti hlavy" používajú ľudia takmer vo všetkých prípadoch ochorení, aby nedošlo k dlhodobému vysvetľovaniu toho, čo sa deje, takže bolesť hlavy (GB, cefalalgia, cefalgický syndróm) je diagnóza pri všetkých príležitostiach.

Trombínový čas

Synonymá: trombínový čas, trombínový časVšeobecné informácieAko súčasť koagulogramu sa uskutočňuje štúdia trombínového času, ktorá charakterizuje poslednú etapu koagulácie krvi - konverziu fibrinogénu (proteínu v krvnej zrazenine) na fibrín (základ krvnej zrazeniny) v dôsledku krvnej reakcie s trombínom a vápnikom.

SYNDRÓM ARTERIÁLNEJ HYPERTENZIE

Arteriálna hypertenzia je skupina ochorení, ktorej hlavným príznakom je pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku nad 140/90 mm. Hg. Článok e u osôb, ktoré nedostávajú antihypertenzívnu liečbu