Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám.

Choroby kardiovaskulárneho systému ohrozujú ľudstvo svojimi závažnými komplikáciami: mozgovou mozgovou príhodou a akútnym infarktom myokardu. Príčiny smrti z týchto chorôb sú nadradené všetkým ostatným. Ateroskleróza je hlavnou patológiou postihujúcou životne dôležité orgány, ktoré majú záujem o zásobovanie krvou.

Podrobnejšie o tom, aký druh ochorenia je, prečo ovplyvňuje ľudí a aké symptómy sú pre ňu charakteristické - neskôr v článku.

Čo je ateroskleróza?

Ateroskleróza je chronické ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia metabolizmu lipidov (široká skupina organických zlúčenín, vrátane mastných kyselín) a je sprevádzaná ukladaním cholesterolu do vnútorného obloženia ciev.

Následne sa táto "kontaminácia", steny krvných ciev zahustia a lúmen sa zníži, ich elasticita sa stratí, čo vedie k zablokovaniu. Kvôli deformácii ciev je zaťaženie srdca, pretože potrebuje viac úsilia na pumpovanie krvi.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou:

 • infarktu myokardu,
 • ischemická choroba srdca,
 • mozgová mŕtvica
 • poruchy krvného obehu dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

Príznaky aterosklerózy vo svojej podstate a intenzite sa v závislosti od postihnutých orgánov navzájom výrazne líšia. Preto iba lekár môže určiť typ ochorenia a urobiť presnú diagnózu.

dôvody

Najskôr poznamenávame, že výskyt a následná tvorba aterosklerózy závisí od nasledujúcich faktorov:

 • stav, v ktorom sú umiestnené cievne steny;
 • význam genetického dedičného faktora;
 • poruchy metabolizmu tukov (lipidov).

Priemerný vek, v ktorom najčastejšie postihuje ateroskleróza ľudské telo, je od 40 do 45 rokov.

Muži sú náchylní na aterosklerózu 3 a niekedy 4 krát častejšie ako ženy, čo je spôsobené tým, že prevencia aterosklerózy u silnejšieho pohlavia sa často neberie vážne.

K dnešnému dňu existuje päť hlavných faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju a ďalšiemu rozvoju aterosklerózy, to sú:

 • dedičnosť
 • Sedavý životný štýl
 • Metabolické a endokrinné poruchy (sú predzvesťou ochorenia)
 • Nutričný faktor (s jedlom, veľkým množstvom tuku, bielkovín a cholesterolu sa dodáva do tela)
 • Nervové poruchy (zmena rovnováhy medzi lipidmi a bielkovinami)

Príčiny aterosklerózy sú:

 • vysoký krvný tlak
 • fajčenie,
 • diabetes mellitus
 • zvýšený cholesterol v krvi.

Hlavnou príčinou aterosklerózy je však narušenie metabolizmu cholesterolu. Tvorba aterosklerózy je prirodzený proces, ktorý začína asi 10-15 rokov. S vekom sa môže spomaliť a môže sa zrýchliť.

klasifikácia

Proces akumulácie cholesterolových komplexov a tvorba ateromatóznych plakov na začiatku nedáva známky aterosklerózy. Napriek tomu, všeobecne, štrajkujúc všetky cievy tela, niektorí dávajú prednosť. Z hľadiska patogenézy to možno predpokladať na základe charakteristických znakov určitých patologických stavov.

V závislosti od aktivity aterosklerotického procesu emitujú:

 • progresívna ateroskleróza - pokračuje tvorba nových alebo rastu ateromatóznych plakov, klinické prejavy sa postupne zhoršujú, riziko komplikácií je vysoké;
 • stabilizovaná ateroskleróza - vývoj a tvorba nových plakov sa zastaví, klinické prejavy zostávajú nezmenené alebo regresné, riziko komplikácií je nízke;
 • regresívne - klesajú klinické príznaky, celkový stav a laboratórne parametre krvi.

Preto v závislosti od preferenčnej lokalizácie procesu sú tieto typy aterosklerózy rozlíšené:

 • Ateroskleróza srdcových ciev;
 • Ateroskleróza aorty;
 • Ateroskleróza mozgových ciev;
 • Ateroskleróza renálnych artérií;
 • Ateroskleróza brušnej aorty a jej vetvy;
 • Ateroskleróza ciev dolných končatín.

Všeobecná porážka všetkých tepien tela je pomerne zriedkavá. Často sa pozoruje upchatie ciev určitých orgánov: mozgu a srdca, dolných končatín alebo obličiek. Progresia aterosklerózy sa prejavuje tým, že pri intenzívnom funkčnom zaťažení orgánu nie je dostatočný krvný tok. To vedie k nepríjemným pocitom z orgánu.

Načasovanie a rýchlosť vývoja aterosklerózy je pomerne ťažké predvídať. Môžu to byť roky alebo mesiace. Všetko závisí od charakteristík metabolizmu, rýchlosti metabolizmu, prítomnosti náchylnosti na aterosklerózu a chorôb, ktoré zvyšujú riziko jej vývoja a mnoho ďalších faktorov.

štádium

V modernej kardiológii sa rozlišujú nasledujúce stupne aterosklerózy:

 1. Prvá fáza. Zníženie rýchlosti systémového prietoku krvi, rast tukových škvŕn, absencia bolestivých príznakov.
 2. Druhá fáza. Liposkleróza sprevádza rast a rozšírenie tukového tkaniva, vysoká pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a narušenie systémového obehu.
 3. Tretia etapa. Atherokalcinóza je sprevádzaná zhutnením aterosklerotických plátov, depozíciou vápnika, deformitou cievy a zúžením lumenu s rizikom blokovania.

Symptómy aterosklerózy

Klinické symptómy sú spojené s lokalizáciou a vývojom aterosklerotických lézií. Je dokázané, že príznaky sa objavujú s poškodením 50% alebo viac lumen cievy.

Symptómy aterosklerózy sa najlepšie uvádzajú v súlade s jej lokalizáciou, tj opisujú prejavy izolovanej formy ochorenia. To im umožňuje nejaké detaily, pretože nemôžu byť príznaky aterosklerózy aorty a periférnych ciev sú úplne rovnaké.

Nasledujúca klasifikácia bežných príznakov:

 • ischémia - nekonzistentná tkanivová ischémia sa vyskytuje vo forme úderov (zo srdca), prerušovanú klaudikáciu (v dolných končatinách);
 • trombonekroticheskie - prejavujú závažnejšie komplikácie v podobe mŕtvice, infarktu myokardu, gangrénu pre nohy;
 • fibrózni - kardiológovia vedia prípady postupnej výmeny svalových vlákien srdca vláknitým tkanivom s tvorbou oblastí kardiosklerózy.

Aortálna ateroskleróza, mozgové cievy, cievy s dolnými končatinami, koronárne (koronárne) srdcové tepny, mezenterické a renálne tepny sú najviac náchylné na vývoj aterosklerózy. Symptómy aterosklerotických zmien v týchto prípadoch sú rôzne a priamo závisia od lokalizácie patologického procesu.

ateroskleróza

Ateroskleróza je systémová lézia artérií veľkého a stredného kalibru sprevádzaná akumuláciou lipidov, proliferáciou fibróznych vlákien, dysfunkciou endotelu cievnej steny a vedúcou k lokálnym a všeobecným hemodynamickým poruchám. Ateroskleróza môže byť patologickým základom ochorenia koronárnych artérií, ischemickej mozgovej príhody, obliterujúcich lézií dolných končatín, chronickej oklúzie mezenterických ciev atď. Diagnostický algoritmus zahŕňa stanovenie krvných lipidov, ultrazvuku srdca a krvných ciev a angiografické štúdie. Pri ateroskleróze sa uskutočňuje lekárska terapia, diétna terapia a v prípade potreby revaskularizačné chirurgické zákroky.

ateroskleróza

Ateroskleróza je lézie artérií, sprevádzaná usadeninami cholesterolu vo vnútornej výstelke krvných ciev, zúžením lúmenu a poruchou prívodu krvi do orgánu. Ateroskleróza srdcových ciev sa prejavuje hlavne záchvatmi angíny pectoris. Vedie k rozvoju koronárnej choroby srdca (CHD), infarktu myokardu, kardiálnej sklerózy, vaskulárnej aneuryzmy. Ateroskleróza môže viesť k invalidite a predčasnej smrti.

Pri ateroskleróze sú ovplyvnené tepny strednej a veľkej ráže, elastické (veľké tepny, aorta) a svalovo-elastické (zmiešané: karotidové, artérie mozgu a srdca). Ateroskleróza je preto najčastejšou príčinou infarktu myokardu, ischemickej choroby srdca, mozgovej mozgovej príhody, obehových porúch dolných končatín, brušnej aorty, mezenterických a renálnych artérií.

V posledných rokoch sa výskyt aterosklerózy stal nekontrolovateľným, prekonal príčiny zranenia, infekčných a onkologických ochorení s rizikom vzniku postihnutia, invalidity a úmrtnosti. Ateroskleróza postihuje najčastejšie mužov starších ako 45-50 rokov (3-4 krát častejšie ako ženy), ale vyskytuje sa u mladších pacientov.

Mechanizmus aterosklerózy

Pri ateroskleróze dochádza k systémovej lézbe artérií v dôsledku porušenia metabolizmu lipidov a proteínov v stenách krvných ciev. Metabolické poruchy sú charakterizované zmenou pomeru cholesterolu, fosfolipidov a proteínov, ako aj nadmernej tvorby ß-lipoproteínov.

Predpokladá sa, že ateroskleróza prechádza niekoľkými fázami vývoja:

Stupeň I - miesto lipidov (alebo tukov). Na ukladanie tuku do cievnej steny hrá dôležitú úlohu mikrodámy arteriálnych stien a spomalenie lokálneho krvného toku. Oblasti cievnych ramien sú najviac náchylné na aterosklerózu. Cievna stena sa uvolňuje a napučiava. Enzýmy arteriálnej steny majú tendenciu rozpúšťať lipidy a chrániť ich integritu. Pri vyčerpaní ochranných mechanizmov sa v týchto oblastiach vytvárajú komplexné komplexy zlúčenín pozostávajúcich z lipidov (hlavne cholesterolu) a bielkovín, ktoré sa ukladajú do intima (vnútornej membrány) tepien. Trvanie stupňa lipidovej farby je odlišné. Takéto mastné škvrny sú viditeľné iba pod mikroskopom, môžu byť zistené aj u dojčiat.

Stupeň II - liposkleróza. Charakterizované rastom v oblasti tukových usadenín mladých spojivových tkanív. Postupne sa vytvorí aterosklerotický (alebo ateromatózny) plak, pozostávajúci z tukov a vlákien spojivového tkaniva. V tomto štádiu sú aterosklerotické pláty ešte kvapalné a môžu sa rozpustiť. Na druhej strane sú nebezpečné, pretože ich voľná plocha sa môže pretrhnúť a fragmenty plakov - upchať lúmen tepien. Cievna stena v mieste pripojenia ateromatózneho plaku stráca svoju elasticitu, praskliny a vredy, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín, ktoré sú tiež zdrojom potenciálneho nebezpečenstva.

Štádium III - atherokalcinóza. Ďalšia tvorba plaku je spojená so zhutňovaním a ukladaním vápenatých solí. Aterosklerotický plak sa môže správať stabilne alebo postupne rastúc, deformuje a zužuje lúmen tepny, čo spôsobuje progresívne chronické narušenie prívodu krvi orgánom postihnutým artériou. V tomto prípade je vysoká pravdepodobnosť akútneho uzáveru (oklúzia) lumen trombom alebo aterosklerotického plátu fragmenty rozpadol s vývojom infarktu časti (nekróza) alebo gangrény na končatiny alebo tepny perfúziu orgánu.

Tento pohľad na mechanizmus vývoja aterosklerózy nie je jediný. Existujú názory, že infekčné agens zohrávajú úlohu vo vývoji aterosklerózy (vírus herpes simplex, cytomegalovírus, chlamydiová infekcia atď.), Dedičné ochorenia sprevádzané zvýšenou hladinou cholesterolu, mutácie buniek cievnej steny atď.

Faktory aterosklerózy

Faktory ovplyvňujúce vývoj aterosklerózy sú rozdelené do troch skupín: fatálna, jednorazová a potenciálne jednorazová.

Medzi neodstrániteľné faktory patria tie, ktoré nemožno vylúčiť z vôle alebo lekárskeho vplyvu. Patria medzi ne:

 • Age. S vekom sa zvyšuje riziko aterosklerózy. Aterosklerotické zmeny v krvných cievach sa viac alebo menej pozorujú u všetkých ľudí po 40-50 rokoch.
 • Paul. U mužov dochádza k rozvoju aterosklerózy pred desiatimi rokmi a štyrikrát prekračuje výskyt aterosklerózy u žien. Po 50-55 rokoch je výskyt aterosklerózy u žien a mužov vyvážený. Je to dôsledok poklesu produkcie estrogénu a jeho ochrannej funkcie u žien počas menopauzy.
 • Zaťažená rodinná dedičnosť. Často vzniká ateroskleróza u pacientov, ktorých príbuzní trpia touto chorobou. Dokázalo sa, že dedičnosť aterosklerózy prispieva k skorému (až 50-ročnému) vývoju ochorenia, zatiaľ čo po 50 rokoch nemajú genetické faktory vedúcu úlohu pri jeho vývoji.

Eliminované faktory aterosklerózy sú tie, ktoré môže človek sám vylúčiť zmenou obvyklého spôsobu života. Patria medzi ne:

 • Fajčenia. Jeho účinok na vývoj aterosklerózy je vysvetlený negatívnymi účinkami nikotínu a dechtu na cievy. Dlhodobé fajčenie niekoľkokrát zvyšuje riziko hyperlipidémie, hypertenzie, ochorenia koronárnych artérií.
 • Nevyvážená výživa. Jedenie veľkého množstva živočíšnych tukov urýchľuje vývoj aterosklerotických cievnych zmien.
 • Fyzická nečinnosť. Udržiavanie sedavého životného štýlu prispieva k porušeniu metabolizmu tukov a rozvoju obezity, cukrovky, vaskulárnej aterosklerózy.

Potenciálne a čiastočne odstrániteľné rizikové faktory zahŕňajú tie chronické poruchy a ochorenia, ktoré je možné korigovať pomocou predpísanej liečby. Zahŕňajú:

 • Arteriálna hypertenzia. Na pozadí vysokého krvného tlaku sa vytvárajú podmienky na zvýšenie namáčania cievnej steny tukami, čo prispieva k tvorbe aterosklerotického plaku. Na druhej strane zníženie elasticity artérií pri ateroskleróze prispieva k udržaniu zvýšeného krvného tlaku.
 • Dyslipidémia. Prerušenie metabolizmu tukov v tele, ktoré sa prejavuje vysokým obsahom cholesterolu, triglyceridov a lipoproteínov, zohráva vedúcu úlohu vo vývoji aterosklerózy.
 • Obezita a cukrovka. Zvýšte pravdepodobnosť aterosklerózy o 5-7 krát. Je to spôsobené porušením metabolizmu tukov, ktorý je základom týchto ochorení a je spúšťacím mechanizmom aterosklerotických vaskulárnych lézií.
 • Infekcia a intoxikácia. Infekčné a toxické látky majú škodlivý účinok na cievne steny a prispievajú k ich aterosklerotickým zmenám.

Znalosť faktorov prispievajúcich k rozvoju aterosklerózy je obzvlášť dôležitá pre jeho prevenciu, pretože vplyv vyhnúť sa a potenciálne vyhnúť sa môže byť oslabený alebo úplne eliminovaný. Odstránenie nepriaznivých faktorov môže výrazne spomaliť a uľahčiť vývoj aterosklerózy.

Symptómy aterosklerózy

Pri ateroskleróze sú častejšie postihnuté hrudné a brušné časti aorty, koronárne, mezenterické, obličkové cievy, ako aj tepny dolných končatín a mozgu. Pri vývoji aterosklerózy existujú predklinické (asymptomatické) a klinické obdobia. V asymptomatickom období sa v krvi deteguje zvýšená hladina β-lipoproteínov alebo cholesterolu bez príznakov ochorenia. Klinicky sa ateroskleróza začína prejavovať, keď je arteriálny lúmen zúžený o 50% alebo viac. Počas klinického obdobia existujú tri stupne: ischemické, trombonekrotichesky a vláknité.

V štádiu ischémie je nedostatok prívodu krvi určitému orgánu (napríklad ischémia myokardu v dôsledku aterosklerózy koronárnych ciev sa prejavuje angínou). Trombonerotická fáza je spojená s trombózou zmenených artérií (napríklad priebeh koronárnej aterosklerózy môže byť komplikovaný infarktom myokardu). V štádiu fibrotických zmien dochádza k proliferácii spojivového tkaniva v zle dodávaných krvných orgánoch (napríklad ateroskleróza koronárnych artérií vedie k rozvoju aterosklerotickej kardiostikrózy).

Klinické príznaky aterosklerózy závisia od typu postihnutých artérií. Výskyt aterosklerózy koronárnych ciev je angina pectoris, infarkt myokardu a kardioskleróza, čo dôsledne odráža štádia cirkulačnej nedostatočnosti srdca.

Priebeh aortálnej aterosklerózy je dlhý a asymptomatický dlhý čas, dokonca aj v ťažkých formách. Klinicky sa ateroskleróza hrudnej aorty prejavuje aortálgiou - stlačenie alebo pálenie bolesti za hrudnou kosťou, vyžarovanie do ramien, chrbta, krku, hornej časti brucha. Na rozdiel od bolesti angíny pectoris, aortalgia môže trvať niekoľko hodín a dní, pravidelne oslabuje alebo sa zvyšuje. Zníženie elasticity steny aorty spôsobuje zvýšenie činnosti srdca, čo vedie k hypertrofii myokardu ľavej komory.

Aterosklerotická lézia brušnej aorty sa prejavuje bolesťami brucha s rôznou lokalizáciou, plynatosťou a zápchou. Pri ateroskleróze bifurkácie brušnej aorty, znecitlivenia a chladu končatín, edém a hyperemia chodidiel, nekróza a vredy prstov sa pozoruje prerušovaná klaudikácia.

Zjavenia aterosklerózy mezenterických artérií sú záchvaty "brušnej ropuchy" a narušená tráviaca funkcia kvôli nedostatočnému zásobeniu čreva krvou. Pacienti pocítia ostrú bolesť niekoľko hodín po jedle. Bolesť je lokalizovaná v pupku alebo v hornej časti brucha. Trvanie bolestivého záchvatu je niekoľko minút až 1-3 hodiny, niekedy bolestivý syndróm je zastavený užívaním nitroglycerínu. Vyskytujú sa nafúknutie, bolesť, zápcha, palpitácie, zvýšený krvný tlak. Neskôr sa spojí hnusná hnačka s úlomkami nestrávenej potravy a nestráveného tuku.

Ateroskleróza renálnych artérií vedie k vzniku renovaskulárnej symptomatickej hypertenzie. V moči sú určené červené krvinky, bielkoviny, valce. Pri jednostrannej aterosklerotickej léze artérií dochádza k pomalému progresiu hypertenzie, sprevádzanému pretrvávajúcimi zmenami v moči a stále vysokým počtom krvného tlaku. Bilaterálna lézia renálnych artérií spôsobuje malígnu arteriálnu hypertenziu.

Pri ateroskleróze mozgových ciev sa znižuje pamäť, duševná a fyzická výkonnosť, pozornosť, inteligencia, závrat, poruchy spánku. V prípadoch výraznej aterosklerózy mozgu sa mení správanie a psychika pacienta. Ateroskleróza mozgových artérií môže byť komplikovaná akútnym narušením cerebrálnej cirkulácie, trombózou, krvácaním.

Výskyt ateroskleróznych obliteranov dolných končatín je slabosť a bolesť lýtkových svalov nohy, necitlivosť a chlad na nohách. Charakteristický vývoj syndrómu "prerušovanej klaudikácie" (bolesť lýtkových svalov sa vyskytuje pri chôdzi a odpočinku). Chladenie, bledosť končatín, trofické poruchy (desquamation a suchosť kože, rozvoj trofických vredov a suchá gangréna) sú zaznamenané.

Komplikácie aterosklerózy

Komplikácie aterosklerózy sú chronická alebo akútna vaskulárna nedostatočnosť orgánu poskytujúceho krv. Vývoj chronickej vaskulárnej insuficiencie súvisí s postupným zúžením (stenóza) arteriálneho lumenu aterosklerotickými zmenami - stenóznou aterosklerózou. Chronická nedostatočnosť dodávania krvi do orgánu alebo jeho časti vedie k ischémii, hypoxii, dystrofickým a atrofickým zmenám, proliferácii spojivového tkaniva a vzniku malej sklerózy.

Akútna vaskulárna nedostatočnosť je spôsobená akútnou vaskulárnou oklúziou s trombom alebo embolom, čo sa prejavuje v klinike akútnej ischémie a infarktu myokardu. V niektorých prípadoch môže byť aneuryzma prasknutého tepu smrteľná.

Diagnóza aterosklerózy

Počiatočné údaje o ateroskleróze sa stanovujú objasnením sťažností pacientov a rizikových faktorov. Odporúčaný konzultujúci kardiológ. Pri všeobecnom vyšetrení sú zistené príznaky aterosklerotického poškodenia ciev vnútorných orgánov: edém, trofické poruchy, strata hmotnosti, viac tukových žliaz na tele atď. Auskultácia srdcových ciev aortu odhaľuje systolické šelesty. Pri ateroskleróze sa indikuje zmena pulzácie artérií, zvýšenie krvného tlaku atď.

Údaje z laboratórnych štúdií naznačujú zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, lipoproteínov s nízkou hustotou a triglyceridov. Röntgenová aortografia ukazuje príznaky aortálnej aterosklerózy: predĺženie, zhutnenie, kalcifikácia, expanzia v brušnej alebo hrudnej oblasti, prítomnosť aneuryzmy. Stav koronárnych artérií je určený koronárnou angiografiou.

Porušenie toku krvi v iných tepnách je determinované angiografiou - kontrastným rentgenom krvných ciev. Pri ateroskleróze artérií dolných končatín sa podľa angiografie zaznamenáva ich zničenie. Pomocou USDG renálnych ciev sa deteguje ateroskleróza renálnych artérií a zodpovedajúca renálna dysfunkcia.

Metódy ultrazvukovej diagnostiky artérií srdca, dolných končatín, aorty, karotickej artérie zaznamenávajú pokles hlavného prietoku krvi cez ne, prítomnosť ateromatóznych plakov a krvných zrazenín v lúmene ciev. Znížený prietok krvi možno diagnostikovať pomocou reovasografie dolných končatín.

Liečba aterosklerózy

Pri liečbe aterosklerózy dodržiavajú nasledujúce zásady:

 • obmedzenie vstupu cholesterolu do tela a zníženie jeho syntézy tkanivovými bunkami;
 • zvýšené vylučovanie cholesterolu a jeho metabolitov z tela;
 • používanie estrogénovej substitučnej liečby u žien v menopauze;
 • vystavenie infekčným patogénom.

Príjem cholesterolu je obmedzený predpisovaním stravy, ktorá vylučuje potraviny obsahujúce cholesterol.

Na liečenie aterosklerózy pomocou nasledujúcich skupín liekov:

 • Kyselina nikotínová a jej deriváty - účinne znižujú obsah triglyceridov a cholesterolu v krvi, zvyšujú obsah lipoproteínov s vysokou hustotou s anti-aterogénnymi vlastnosťami. Predpísanie liekov s kyselinou nikotínovou je kontraindikované u pacientov s ochoreniami pečene.
 • Fibráty (klofibrát) - znižujú syntézu vlastných tukov v tele. Môžu tiež spôsobiť abnormality v pečeni a vývoj cholelitiázy.
 • Sekvestranty žlčových kyselín (cholestyramín, kolestipol) - viažu a odstraňujú žlčové kyseliny z čreva, čím znižujú množstvo tukov a cholesterolu v bunkách. Pri používaní môžu byť označené zápcha a plynatosť.
 • Prípravky zo skupiny statínov (lovastatín, simvastatín, pravastatín) sú na zníženie cholesterolu najúčinnejšie, pretože znižujú produkciu v samotnom tele. V noci používajte statíny, pretože v noci sa zvyšuje syntéza cholesterolu. Môže mať za následok abnormálnu funkciu pečene.

Chirurgická liečba aterosklerózy je indikovaná v prípadoch vysokého ohrozenia alebo rozvoja oklúzie artérie plakom alebo trombom. Obe otvorené operácie (endarterektómia) a endovaskulárna chirurgia sa vykonávajú na tepnách s dilatáciou tepny pomocou balónikových katétrov a inštaláciou stentu v mieste zúženia tepny, ktoré zabraňuje ucpávaniu cievy.

U pacientov s ťažkou aterosklerózou srdcových ciev, ktoré ohrozujú vývoj infarktu myokardu, sa uskutočňuje chirurgický zákrok bypassu koronárnej artérie.

Predpovedanie a prevencia aterosklerózy

V mnohých ohľadoch je prognóza aterosklerózy určená správaním a životným štýlom samotného pacienta. Eliminácia možných rizikových faktorov a aktívnej farmakoterapie môže oddialiť vývoj aterosklerózy a dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta. S rozvojom akútnych porúch obličiek s tvorbou ohniská nekrózy v orgánoch sa prognóza zhoršuje.

Aby sa zabránilo ateroskleróze, odvykanie od fajčenia, odstránenie stresového faktora, prechod na potraviny s nízkym obsahom tukov a cholesterolu, je potrebná systematická fyzická aktivita zodpovedajúca možnostiam a veku a normalizácia hmotnosti. Odporúča sa zahrnúť do stravy potraviny obsahujúce vlákninu, rastlinné tuky (ľanové a olivové oleje), ktoré rozpúšťajú usadeniny cholesterolu. Progresiu aterosklerózy možno spomaliť užívaním liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Čo je vaskulárna ateroskleróza?

Existujú choroby, ktoré sa prejavujú v konečných štádiách vývoja. Jednou z nich je ateroskleróza - choroba, ktorej účinky majú škodlivý účinok na kľúčové orgány ľudského tela.

V minulosti sa problém prejavoval u ľudí stredného a staršieho veku, ale s moderným životným štýlom sa choroba stáva mladšou. Čo je vaskulárna ateroskleróza, jej príčiny, príznaky a liečba sú opísané v tomto článku.

O tejto chorobe

Ateroskleróza je ochorenie tepien, čo vedie k zúženiu a strate elasticity stien krvných ciev.

Na ich vnútornej strane sa usadzujú usadeniny a usadeniny, čo nakoniec vedie k zníženiu užitočnej šírky a zhoršeniu prietoku krvi.

V zdravom tele krv cirkuluje cez tepny, dodáva kyslík a živiny do vnútorných orgánov.

Pri nepriaznivom životnom štýle sa zvyšuje hladina cholesterolu a začína sa ukladanie tukov na vnútorné povrchy steny krvných ciev.

Časom sa na miestach nahromadenia tukov objavujú nedostatky, na ktorých sa potom vyskytuje krvná zrazenina. Vzhľad trombu ešte viac obmedzuje lumen cievy a časom môže viesť k jeho úplnému upchatiu. Zastavenie prívodu krvi vedie k vzniku nekrózy - smrti tkaniva alebo cieľového orgánu.

Čo je OASNK? Prečítajte si článok na odkaz.

Vykazovanie ochorenia

Prejav choroby závisí od umiestnenia a rozsahu vaskulárnych lézií. Existujú však bežné znaky charakteristické pre všetky typy ochorení:

 • predčasné starnutie;
 • skoršie šednutie;
 • vzhľad viacerých žltých uzlín v celom tele: na bruchu, zadku, trupu. Vzhľad žltých škvŕn v očných viečkach, čo naznačuje metabolickú poruchu.
 • výrazne prehnutý ušný lalok;
 • šedý krúžok na okraji dúhovky;
 • pohyb radiálnej artérie v procese merania tlaku.

Ateroskleróza ovplyvňuje vývoj takýchto ochorení: zlyhanie obličiek, diabetes, srdcový infarkt, mozgová príhoda, koronárne ochorenie srdca a ďalšie.

Aké sú typy?

Typ ochorenia závisí od časti tela, v ktorej je diagnostikovaná vaskulárna lézia.

 • Aorta. Najčastejšou obeťou choroby je aorta, najväčšia tepna v ľudskom tele. Ochorenie v ňom sa môže vyskytnúť bez povšimnutia a je diagnostikované len dôkladným vyšetrením. S rozvojom choroby sa začína objavovať horiace bolesti v hrudníku alebo v bruchu. Nepohodlie sa zhoršuje fyzickým alebo psychickým stresom. Ateroskleróza artérií vychádzajúcich z aorty je prvou príčinou vzniku angíny pectoris.
 • Koronárne plavidlá. S ich pomocou sa srdce nasýti kyslíkom a živinami. Vasokonstrikcia vedie k angíne pektoris - chorobe, ktorá sa prejavuje záchvatmi bolesti. Bolesť vzniká v dôsledku morálnej alebo fyzickej námahy a trvá 3-4 minúty. Nepríjemné pocity sú lokalizované v hrudníku, srdci alebo žalúdku. Koža je bledá, končatiny sú chladné a človek cíti strach. Vzhľadom na anatomickú polohu koronárnych ciev sa rýchlo rozvíja ateroskleróza.
 • Mozgové plavidlá. Ateroskleróza tohto typu vedie k funkčným abnormalitám mozgu. Existujú problémy s pamäťou, zhoršujúc sa videnie a sluch, znížené mentálne schopnosti. V niektorých prípadoch existujú problémy s mentálnym stavom, stratou vedomia, poruchami reči. Ateroskleróza mozgu môže spôsobiť mŕtvicu.
 • Brušná dutina Problémy s prívodom krvi do žalúdka a čriev spôsobujú bolesť brucha, nadúvanie a zápchu. V počiatočných štádiách ochorenia sa môže prejaviť vracanie alebo plynatosť. S rozvojom ochorenia má človek symptómy tzv. Brušnej ropuchy. Táto diagnóza je vyjadrená v poruchách intestinálnej pohyblivosti, nadúvaní a bolestiach. Po jedle sa objavujú bolestivé pocity a môžu trvať až 3 hodiny.
 • Renálne tepny. V úvodných fázach sa ateroskleróza tejto oblasti nemusí prejaviť. Choroba postupuje pomaly a jej hlavným príznakom je vysoký krvný tlak. Pri porážke oboch ľadvín sa ateroskleróza vyvíja rýchlejšie a je sprevádzaná rýchlym zhoršením stavu pacienta.
 • Plavidlá dolných končatín. Pacienti s týmto typom aterosklerózy sa sťažujú na slabosť, rýchlu únavu a prerušovanú necitlivosť svalov gastrocnemia. S rozvojom ochorenia sa koža na nohách stáva bledá a suchá, človek cíti bolesť pri chôdzi. Ak sa nelieči, stav pacienta sa naďalej zhoršuje: bolesť svalov sa stáva trvalou, tvoria sa vredy a opuchy končatín. Najhorším prípadom je vlhká gangréna.

Štádium choroby

Priebeh choroby pozostáva z nasledujúcich fáz:

 • Dolipidnaya. Dochádza k poškodeniu vnútornej výstelky krvných ciev, čo vytvára predpoklady pre vznik ochorenia.
 • Lipoidoz. Lipidy začínajú prenikať do steny krvných ciev a vytvárajú žlté škvrny na povrchu tepny. V štádiu lipoidózy je ateroskleróza prístupná účinnej liečbe, ale je pomerne ťažké ju identifikovať.
 • Liposkleroz. Okolo tukových usadenín na stenách krvných ciev je rast spojivového tkaniva. Vytvárajú sa sklerotické rastliny.
 • Atheromatosis. Sklerotický plak sa zväčšuje a výrazne pokrýva užitočnú šírku cievy. Existuje možnosť roztrhnutia rastu, čo povedie k úplnému zablokovaniu tepny.
 • Vredov. Tukové plaky sa zväčšujú a zhutňujú, dochádza k zrážaniu krvi, prietok krvi sa výrazne zhoršuje. Ischemické prejavy sú bežné v tejto fáze.
 • Aterokaltsinoz. V dôsledku ukladania vápenatých solí dochádza k ešte väčšiemu zhutneniu sklerotizovanej oblasti.

Príčiny vývoja

Príčiny vaskulárnej aterosklerózy zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • dedičnosť. V nebezpečenstve sú ľudia, ktorých príbuzní trpeli infarktom, ischemickou chorobou srdca, mŕtvicami a inými ochoreniami nervového a kardiovaskulárneho systému;
 • metabolických porúch. Po prvé, úloha, ktorú zohráva výroba a vylučovanie cholesterolu z tela - procesy, za ktoré je pečeň zodpovedná. Porušenie syntetických vlastností pečene vedie k prebytku látky v krvi. Preto príčinou aterosklerózy môžu byť ochorenia, ktoré spôsobujú problémy s metabolizmom.
 • age. Ateroskleróza je choroba, ktorá prebieha v priebehu rokov, takže najčastejšie sa jej príznaky začínajú objavovať u starších ľudí, zvyčajne po 40 rokoch;
 • podlahu Podľa zdravotnej štatistiky sú muži pravdepodobnejšie, že ochorenie sa rozvinú;
 • spôsob života. Nízka fyzická aktivita, nedostatok športových záťaží mnohonásobne zvyšujú riziko aterosklerózy. Stres a morálny stres nielen stimulujú vývoj ochorenia priamo, ale tiež vyvolávajú také negatívne faktory ako slabá výživa, fajčenie a konzumácia alkoholu. Sedavý životný štýl v kombinácii so zlou návyk vytvára plodnú pôdu pre rozvoj choroby.
 • poruchy príjmu potravy. Vysoké množstvo cholesterolu v krvi spôsobuje nadmerná spotreba živočíšnych tukov.
 • nadmernej telesnej hmotnosti. Množstvo telesného tuku v tele je priamo spojené s vaskulárnou permeabilitou;
 • nadmerná podráždenosť nervového systému. Choleričania sú viac náchylní na stresové podmienky, a preto sú ohrozené;
 • dna. Vývoj choroby stimuluje ukladanie tukov na stenách krvných ciev;
 • diabetes mellitus. Táto choroba vedie k skoršiemu vývoju ochorenia a narušeniu ciev;
 • zlé návyky. Fajčenie, alkohol a užívanie drog stimulujú vývoj ochorenia. Niektoré lieky majú tiež negatívny účinok.

Zistite z tohto článku, čo môže rýchlo rozšíriť plavidlá.

Prečítajte si odkaz na príznaky a liečbu aterosklerózy dolných končatín.

Charakteristické príznaky

Manifestácia choroby sa spravidla vyskytuje po latentnom období vývoja, ktoré trvá niekoľko rokov. Ľudia vo veku 30 rokov už majú bolestivé zmeny rôzneho stupňa závažnosti. Čo to je, príznaky aterosklerózy:

 • vysoký krvný tlak. Vyskytuje sa pri porážke aorty a obličiek;
 • bolesť na hrudníku počas obdobia morálnej alebo fyzickej námahy, aspoň - v pokoji. Nepravidelný tlkot srdca. Prekonal ochorenie srdcových ciev;
 • pokles koncentrácie, slabá pamäť, bolesť v hlave - príznaky poškodenia mozgových ciev;
 • chrapavosť, bolesť v nohách, vredy - prejavy aterosklerózy dolných končatín;
 • slabosť v ramene sprevádzaná nízkym arteriálnym ochorením ciev horných končatín.

Vo väčšine prípadov ochorenie postihuje viacero oblastí tela súčasne.

Liečba chorôb

Liečba vaskulárnej aterosklerózy pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • minimalizovanie rizík rozvoja chorôb a zmien životného štýlu;
 • špeciálna strava;
 • úbytok hmotnosti na úroveň normy;
 • používanie liekov na odstránenie usadenín na stenách krvných ciev;
 • eferentná terapia zameraná na vylučovanie prebytočných vkladov;
 • hepatotropická liečba, ktorá podporuje fungovanie pečene;
 • Kúpeľná liečba - kúpele s rôznou výplňou, určené na zlepšenie metabolizmu tela.

Normalizácia životného štýlu je prvým a hlavným krokom pri liečbe aterosklerózy. Odstránenie negatívnych faktorov znižuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia a minimalizuje jeho súčasné prejavy. Za správneho spôsobu života sa rozumie:

 • dodržiavanie anti-aterosklerotických potrava;
 • pravidelné cvičenie;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • zastavení tabaku a alkoholu.

Diéta pre aterosklerózu zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 • zníženie celkového príjmu tukov;
 • minimalizácia v strave potravín s nasýtenými mastnými kyselinami: vajcia, maslo, smotana, živočíšne tuky;
 • konzumácia potravín s vysokým obsahom polynenasýtených mastných kyselín: morské plody, ryby, hydina, rastlinný olej;
 • zvýšenie ponuky množstva vlákien obsiahnutých v zelenine a ovocí;
 • odmietnutie masla a jeho nahradenie zeleninou;
 • zníženie denného menu potravín bohatých na cholesterol.

Použitie prísnej stravy vo forme extrémne hladných a pôstnych dní neprinesie pozitívne výsledky. Táto výživa zabraňuje náprave porúch stravy a nepriaznivo ovplyvňuje celkový stav tela.

záver

Z uvedených informácií môžeme konštatovať, že ateroskleróza je extrémne nebezpečné ochorenie. Jeden by sa mal starať o jeho liečbu vopred, pretože počiatočné štádiá ochorenia sa prakticky nevyjadrujú.

Mierne cvičenie, zdravá výživa, kontrola hmotnosti a absencia zlá návyky sú opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia a umožňujú vám viesť aktívny život až do dosiahnutia veku.

Čo je vaskulárna ateroskleróza - príčiny a príznaky, diagnóza a liečba

Vývoj aterosklerózy sa vyskytuje v dospelosti a prejavy ochorenia sa vyskytujú vo veľkých tepnách a cievach. Chemické zloženie krvi je narušené a prítomnosť zvýšených koncentrácií lipidov spomaľuje tok biologickej tekutiny, znižuje priepustnosť cievnych stien. Progresívna ateroskleróza artérií je chronická diagnóza, takže úlohou pacienta je predĺžiť obdobie remisie.

Čo je vaskulárna ateroskleróza

Toto chronické ochorenie patrí do kategórie kardiovaskulárnych patológií, ktoré sú náchylné na periodické relapsy v oslabenom tele. Keďže metabolizmus proteínov a lipidov je narušený v stenách krvných ciev, lekári hovoria o takých nepríjemných pojmoch ako "zlý cholesterol" a "aterosklerotické plaky". Táto choroba sa často rozvíja v tele ženy, ale muži pod vplyvom provokačných faktorov tiež spadajú do rizikovej skupiny. Najčastejšie ide o aterosklerózu aortálneho oblúka, čo vedie k vzniku nevyliečiteľnej srdcovej ischémie.

príznaky

Klinické príznaky charakteristickej choroby sa nezobrazia okamžite, najskôr je ateroskleróza asymptomatická diagnóza. Ďalšie príznaky závisia od oddelenia kardiovaskulárneho systému, ktorý dostáva dostatok krvi bohatej na kyslík s hodnotnými živinami. Je dôležité určiť orgán dodávajúci krv - centrum patológie. Výsledkom je znížená aktivita myokardu, mozgu a ďalších komplikácií, ktoré nie sú vždy spojené s ľudskou vitalitou.

Ateroskleróza srdcových ciev

Ak vznikne charakteristická porucha, všeobecná pohoda pacienta sa postupne zhoršuje a príznaky aterosklerózy sú na lôžku, čo opäť prinúti vydávať zoznam chorých. Odporúča sa venovať pozornosť nasledujúcim symptómom ochorenia, ktoré sa môžu dočasne odstrániť hlavne lekárskymi, alternatívnymi metódami:

 • akútna bolesť na hrudníku lokalizovaná v myokarde;
 • zvýšený tlak na hrudník;
 • príznaky angíny pectoris;
 • bolesť pri hlbokom nádychu;
 • zlyhanie obličiek;
 • riziko srdcového infarktu;
 • znižuje a skracuje krvný tlak;
 • patologické zvýšenie pulzu.

Plavidlá dolných končatín

Rovnako sú horné a dolné končatiny zapojené do patologického procesu na pozadí anomálneho zúženia lumen cievnych stien veľkých a stredných tepien. Takéto vnútorné oddelenia sú odstránené z myokardu, avšak závažnosť symptómov nepriaznivo ovplyvňuje celkový stav pacienta, obmedzuje jeho pohyblivosť. Symptómy aterosklerózy obliterujúcich dolných končatín sú nasledovné:

 • bolesť v nohách počas dlhých prechádzok;
 • necitlivosť dolných končatín;
 • rozdiel v telesnej teplote a nohách, hmatateľný hmatateľný;
 • dlhotrvajúce hojenie otvorených rán;
 • zvýšené opuchy dolných končatín;
 • zhoršené pulzné tepny nohy;
 • obmedzená pohyblivosť.

Mozgové plavidlá

Veľké tepny sa podieľajú na patologickom procese, v štruktúre ktorého je pozorovaná prítomnosť aterosklerotických plakov. V dôsledku zhoršeného prietoku krvi sa stráca obvyklý pôvod nervových impulzov v mozgovej kôre, postupuje sa hladomanie kyslíkom, zvyšuje sa počet bolestivých migrénových záchvatov, závrat a zmätenosť. V modernej kardiológii sú príznaky takejto nebezpečnej choroby nasledovné:

 • časté závraty a nevoľnosť;
 • kruhy pred očami;
 • nepohodlie vo vyčerpaných miestnostiach;
 • strata pamäti, fyzické a duševné schopnosti;
 • narušená fáza spánku;
 • emocionálna nestabilita;
 • narušené metabolické procesy;
 • príznaky duševnej poruchy.

dôvody

Pred liečbou aterosklerózy je potrebné študovať etiológiu patologického procesu. Všetko začína tvorbou krvných zrazenín, ktoré zužujú lumen ciev, čo vedie k tvorbe aterosklerotických plakov, ktoré prekrývajú cievy. Príčinou patológie je nahromadenie tuku, zmeny v chemickom zložení krvi. Hlavné príčiny takýchto patogénnych mechanizmov a rizikových faktorov sú uvedené nižšie:

 • prítomnosť zlých návykov;
 • jeden z etáp obezity;
 • diabetes mellitus;
 • dyslipidémie;
 • nezdravá strava;
 • nedostatok pohybu;
 • genetický faktor;
 • preťaženie energie;
 • hypertenzia;
 • vekové zmeny tela;
 • sedavý životný štýl;
 • minulé infekčné choroby s komplikáciami;
 • intoxikácia a infekcia;
 • patológie endokrinného systému;
 • dlhodobé vystavenie stresu.

štádium

Po zistení, čo môže spôsobiť aterosklerózu, je potrebná individuálna konzultácia s kardiológa. Pred uskutočnením klinických vyšetrení a laboratórnych testov sa preukázalo, že skúmajú existujúce štádiá charakteristického ochorenia, vysokú pravdepodobnosť a závažnosť akútneho záchvatu. V modernej kardiológii sa rozlišujú nasledujúce stupne aterosklerózy:

 1. Prvá fáza. Zníženie rýchlosti systémového prietoku krvi, rast tukových škvŕn, absencia bolestivých príznakov.
 2. Druhá fáza. Liposkleróza sprevádza rast a rozšírenie tukového tkaniva, vysoká pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a narušenie systémového obehu.
 3. Tretia etapa. Atherokalcinóza je sprevádzaná zhutnením aterosklerotických plátov, depozíciou vápnika, deformitou cievy a zúžením lumenu s rizikom blokovania.

diagnostika

V modernej kardiológii nie je možné určiť koronárnu aterosklerózu zhromažďovaním anamnézy, popri vyšetrení pacienta a štúdiu jeho anamnézy sa ukazuje, že musíte absolvovať testy, navštíviť niekoľko úzkoprofilových odborníkov a podrobiť sa komplexnej vyšetreniu. Špecifiká a vlastnosti diagnostiky zahŕňajú nasledujúce oblasti:

 • biochemický krvný test;
 • duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií a končatín;
 • rádiopatie angiografia;
 • EKG, stresové EKG, echoCG;
 • Ultrazvuk, CT a MRI;
 • Dopplerovský ultrazvuk mozgových ciev;
 • röntgen.

liečba

Pri prejave charakteristickej choroby je potrebná včasná liečba aterosklerózy. Intenzívnu terapiu možno poskytnúť konzervatívnymi metódami a fyzioterapeutickými postupmi. Hlavným cieľom je určiť patogénny faktor a odstrániť ho zo života klinického pacienta, normalizovať systémový obeh, znížiť úroveň škodlivého cholesterolu pomocou predpísaných liekov. Je povolené vykonať národné zaobchádzanie, avšak všetky nuansy sa musia ďalej prerokovať so svojím lekárom. Pri absencii účinku sa odporúča operácia.

liečenie

Prvá vec, ktorú potrebujete na ovládanie denného jedla, odstránenie mastných a vyprážaných potravín, obmedzenie spotreby soli, korenín, živočíšnych tukov a rýchleho občerstvenia. Jedlo by malo byť vyvážené, obsahovať dostatočné množstvo rastlinných vlákien. To pomôže kontrolovať hmotnosť, liečiť obezitu a odstrániť žalúdok, aby sa zabránilo ďalšiemu útoku. Pokiaľ ide o užívanie liekov, určuje ich kvalifikovaný kardiológ prísne zo zdravotných dôvodov. Ide o nasledujúce farmakologické skupiny:

 1. Kyselina nikotínová a prípravky s jej obsahom na zabezpečenie anti-aterogénnych vlastností, eliminujú škodlivý cholesterol a triglyceridy;
 2. Sekvestranty žlčových kyselín na zníženie koncentrácie lipidov v bunkách. Sú to drogy Kolestiramin, Kolestipol, Kolevelem.
 3. Beta-blokátory na odstránenie nepríjemných symptómov, zníženie závažnosti bolesti. Sú to Carvedilol, Metoprolol, Betalok.
 4. Diuretiká s diuretickým účinkom na vysokokvalitné čistenie krvi z cholesterolu. Ide o Hypotiazid, Diacarb, Indapamid.
 5. Blokátory kalciových kanálov, ktoré predstavujú také lieky ako Anipamil, Finoptin, Gallopamil.
 6. Fibráty pre syntézu vlastných tukov. Jedná sa o klofibrát, bezafibrat, fenofibrát, bezafibrat, gemfibrozil.
 7. Statíny na urýchlenie rozpadu a eliminácie tukov. Jedná sa o simvastatín, atorvastatín, rosuvastatín.

chirurgia

Ak sa v praxi ukázalo, že konzervatívne metódy sú neúčinné, pacientovi je predpísaná operácia na odstránenie všetkých prejavov aterosklerózy, na zabezpečenie vysoko kvalitného čistenia ciev a dlhého obdobia remisie. Keďže toto ochorenie predstavuje ohrozenie života pacienta, lekár navrhuje v nemocnici jednu z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

 1. Trombolytická liečba. Zlúčenina patogénu sa rozpúšťa, zatiaľ čo systémový prietok krvi sa normalizuje, nádoby sa čistia.
 2. Angioplastika. Cévní dutina je expandovaná vstreknutím kyslíka špeciálnym lekárskym balónom.
 3. Bypass. Vytvorenie nového krvného riečišťa pomocou krvných ciev, čím sa vyhnú možnému poškodeniu.
 4. Endarterektomie. Vysokokvalitné čistenie cévnych stien pomocou špeciálnych nástrojov má stabilnú pozitívnu dynamiku.

Po operácii nie sú pocity pacienta najpriaznivejšie, preto je potrebná dlhá rehabilitácia. Aby sa celkový stav dostal späť do normálu, pacient musí absolvovať kurz liekov, odstrániť účinky patogénnych faktorov, vzdať sa zlých návykov a normalizovať každodennú výživu. Rastlinné vlákno, vitamíny, bielkoviny, odstránenie cukru a škodlivých lipidov z dennej kŕmnej dávky prispejú k tomu. Pri ateroskleróze je možné použiť alternatívne metódy a potom sa patogénne faktory ľahko odstránia.

Ľudové opravné prostriedky

Pri ateroskleróze lekári odporúčajú používanie bočných bokov, ktoré majú trvalý diuretický účinok. Liek účinne čistí ucpané cievy, odstraňuje škodlivý cholesterol, lipidy, toxické látky. Na prípravu liečebného vývaru 1 polievková lyžica. l. suché byliny dusené 1 polievková lyžica. vriacou vodou, trvajte a namnožte, užívajte perorálne po jedle dvakrát denne - ráno a večer. Ostatné populárne recepty na aterosklerózu sú uvedené nižšie, užitočné pre problémové cievy:

 1. Nakrájajte korene elampanu, premiešajte pripravenú zmes v objeme do 1 h. Nalijte 300 ml vody, pridajte oregano, pastierku a ostružinu. Varíme, varíme 5-7 minút. Vezmite hotové zloženie po celý deň v rovnakých dávkach.
 2. 50 g japonskej Sophora naliať 500 g vodky, trvať na tmavom mieste po dobu 30 dní. Vezmite dovnútra 1 lyžičku. trikrát denne, najlepšie pred jedlom, piť veľa tekutiny.
 3. Umiestnite 50 g klinčekov do sklenenej nádoby, nalejte 500 ml vodky, naplňte prípravok 2-3 týždne. Vezmite 1 lyžičku. infúzie trikrát denne, a zároveň zabezpečiť chýbanie chronických ochorení žalúdka.

Cibuľová šťava s medom z aterosklerózy

Ide o účinný prostriedok proti ateroskleróze, ktorý sa dá pripraviť doma. Trvá 300 g strúhaného cesnaku (cibuľa), ktorý sa kombinuje so šťavou troch citrónov. Miešajte, vložte do sklenenej nádoby, trvajte na chladničke cez noc. 1 lyžička. zloženie zriedené v pohári horúcej vody, perorálne.

komplikácie

Ak sa ateroskleróza ochorenia vyskytne v komplikovanej forme, komplikácie nie sú vylúčené ani po dlhodobej liečbe. Dôsledky operácie sú obzvlášť nebezpečné, preto je potrebné dôkladne sa pripraviť na chirurgickú intervenciu, podstúpiť diagnózu a zložiť všetky potrebné testy. Medzi potenciálne komplikácie aterosklerózy sa vyžadujú tieto nebezpečné patológie:

 • zlyhanie srdca;
 • akútna blokáda krvných ciev;
 • infarkt myokardu;
 • náhla smrť;
 • roztrhnutie aneuryzmy tepny.

prevencia

Aby sa zabránilo ateroskleróze, výrobné čistenie nádob vyžaduje použitie alternatívnych medicínskych metód na spoľahlivú profylaxiu. Navyše sa ukazuje, že mení obvyklý spôsob života, dodržiava základné pravidlá správnej výživy, chodí na šport a prechádzky na čerstvom vzduchu. S tendenciou k ateroskleróze multivitamínový komplex na posilnenie cievnych stien nebude nadbytočný, má sa piť dostatok vody na normalizáciu metabolizmu vody v tele.

Video: aterosklerotická kardiálna skleróza

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Symptómy a liečba aterosklerózy

Ateroskleróza v medicíne sa týka ochorenia, pri ktorom dochádza k systemickému poškodeniu krvných ciev (tepien) veľkého a stredného priemeru v dôsledku ukladania lipidov na ich vnútorný povrch. Podľa štatistík poskytnutých Ústavom liečby táto patológia spôsobuje smrť v 3% všetkých prípadov zaznamenaných vo svete. Zároveň je u mladých ľudí diagnostikovaná diagnostika 2%, po starobe 25%, u starších ľudí až 39% prípadov.

Podľa rovnakých štatistík je vaskulárna ateroskleróza príčinou infarktu myokardu, mŕtvice, koronárnej choroby srdca a ďalších smrteľných ochorení ľudského kardiovaskulárneho systému. V priebehu posledného desaťročia je táto patológia diagnostikovaná 1,5 krát častejšie, čo poukazuje na rýchle zhoršenie zdravia obyvateľov planéty. Veková štatistika sa tiež zhoršuje - choroba sa častejšie zaznamenáva u mladých ľudí.

Čo je ateroskleróza - patologická patológia

Ochorenie aterosklerózy postihuje hlavne veľké arteriálne cievy ľudského tela: karotidové a mozgové artérie, obličkové, srdcové a abdominálne aorty. Základom choroby je zmena metabolických procesov, pri ktorých dochádza k nadmernej akumulácii ťažkého cholesterolu a a-lipoproteínu v krvi na pozadí zníženia počtu fosfolipidov a proteínov. Výsledkom tejto nerovnováhy sa stáva systematická zmena cievnych stien, ktorá prechádza niekoľkými fázami. Keď sa vyskytujú, dôjde k nasledujúcim zmenám:

 1. Štádium lipidového (mastného) miesta, v ktorom sa na povrchu cievnej steny objavuje opuch a uvoľnenie epitelu. V tomto štádiu porážka ciev nie je smrteľná, navyše prakticky nie je možné diagnostikovať, pretože lipidové usadeniny na léziách sú umiestnené na vnútornej výstelke tepien v tzv. Intime. Lokalizácia lipidových škvŕn - hlavne v rozvetvených tepnách.
 2. Stupeň liposklerózy alebo proliferácie lipomatózneho povlaku v dôsledku aktívnej tvorby spojivového tkaniva v postihnutej oblasti. V tomto štádiu je úplne ľahké eliminovať takéto nádory, pretože prípravky na liečenie aterosklerózy ľahko rozpúšťajú ešte mäkké plaky. Na druhej strane je v tomto štádiu vývoja ochorenia vysoká pravdepodobnosť odlúčenia fragmentov a následné upchanie lúmenu tepien. Tento stupeň aterosklerózy je charakterizovaný zmenou fyzikálnych charakteristík cievnej steny - stáva sa menej elastickou a ľahko prechádza traumou.
 3. Stage atherocalcinosis or induction of aterosclerotic plaque saturáciou s vápenatými soľami. V tomto štádiu sa patologické zmeny dostanú do vrcholu - depozície sa rozširujú a obmedzujú prietok krvi v dôsledku deformácie cievnych stien. V tomto štádiu sa ateroskleróza artérií prejavuje tvorbou ohniskov nekrózy alebo gangrény na končatinách a orgánoch, ktoré kŕmia poškodenú cievu.

Popri opísaných zmenách môže hlavnou príčinou aterosklerózy spočívať infekcia vírusom herpesu, cytomegalovírusom, chlamydiami, mutáciami epiteliálnych buniek obehového systému, dedičnými patológiami, ktoré spúšťajú zmeny v metabolizme lipidov. Napriek počiatočným príčinám aterosklerózy, ochorenie v každom prípade prechádza všetkými opísanými krokmi.

Faktory a rizikové skupiny

Odborníci identifikujú niekoľko skupín obyvateľstva, pre ktoré sú najdôležitejšie rizikové faktory pre aterosklerózu:

 1. Podľa veku - osoby staršie ako 40-50 rokov.
 2. Podľa pohlavia sú muži viac náchylní k ochoreniu než ženy.
 3. Zriedkavosť - riziko aterosklerózy je vyššie u tých, ktorých príbuzní majú takúto diagnózu.

Tieto faktory sú neprekonateľné a človek ich nemôže meniť. V medicíne sa im uvádza definícia "smrteľných".

Druhá skupina faktorov vyvolávajúcich výskyt aterosklerózy sa nazýva potenciálne liečiteľná. Patria k nim systémové patologické stavy, ktoré vedú k zmenám funkcií kardiovaskulárneho systému. Ich negatívny vplyv je možné vyhnúť, ak pacient užíva lieky odporúčané lekárom.

Podmienečne odstrániteľné faktory zahŕňajú:

 1. Hypertenzia.
 2. Dyslipidémia alebo zvýšený cholesterol v krvi.
 3. Intoxikácia infekčnými činidlami.
 4. Diabetes mellitus.
 5. Obezita.

Jednorazové faktory aterosklerózy zahŕňajú prevažne nezdravý životný štýl a zlé návyky: fajčenie, alkoholizmus, fyzická nečinnosť a nevyvážená strava. Vyvolávajú výskyt ochorení, ktoré pri absencii terapie komplikujú ateroskleróza. Takéto faktory významne urýchľujú priebeh ochorenia a zvyšujú riziko úmrtia pri ateroskleróze.

Symptómy ochorenia

Klinické príznaky aterosklerózy sa objavujú iba s aktívnou progresiou ochorenia, keď sa lumen krvnej cievy zužuje o 50 percent alebo viac. Vo všeobecnosti príznaky závisia od toho, ktoré nádoby prešli patologickými zmenami.

Manifestácia aortálnej aterosklerózy

Ak sa patologický proces vyskytuje v oblúku aorty a jeho ramenách, u pacientov sa vyskytuje symptomatická hypertenzia. Tento typ aterosklerózy je sprevádzaný syndrómom zlyhania obehu v mozgu a hornom ramennom plete. Choroba je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi a klinickými prejavmi:

 • zvýšenie indexov systoly na pozadí bežných alebo znížených indexov distolii;
 • bolesti hlavy a závrat;
 • mdloby;
 • parestézie a slabosť rúk

Ak sa začal proces cievneho postihnutia v brušnej aorty, hlavnými príznakmi aterosklerózy je oslabenie pulzácie krvi v femorálnych a popliteálnych tepnách, poškodenie niektorých vnútorných orgánov (podrobnejšie príznaky sa budú diskutovať neskôr).

Pretože liečba aterosklerózy v takýchto prípadoch nezačne okamžite, ochorenie môže byť komplikované aneuryzmou rôznych častí aorty. Vyskytnú sa nasledujúce príznaky:

 • s porážkou vzostupnej časti aorty - dlhotrvajúca bolesť bolesti alebo bolesti v hrudníku, ktorá postupne vznikajú a blednú;
 • ak je porucha aorty poškodená, chrapot, ťažkosti s dýchaním, laryngeálna dislokácia;
 • s porážkou zostupnej aorty - bolesť v hrudníku a chrbte, pocit stláčania pažeráka.

Aortálna disekcia je sprevádzaná intenzívnou bolesťou v hrudníku, v epigastrickej oblasti. Pacient trpí nedostatkom vzduchu a silnou slabosťou v dôsledku kritického zníženia krvného tlaku.

Rozbor aorty sa považuje za smrteľný jav. Miera prežitia je nižšia ako 50% a len vtedy, ak poskytuje včasnú lekársku starostlivosť.

Manifestácia aterosklerózy mezenterických ciev

Pri porážke mezenterických ciev je dôležité včas rozpoznať typické príznaky patológie, pretože tento typ aterosklerózy sa prejavuje klinicky podobne ako exacerbácia peptického vredu. Objektívne možno pozorovať pacienta:

 • nadúvanie;
 • absencia alebo významné oslabenie peristaltiky;
 • bolesť pri pokuse o palpáciu hornej časti brucha;
 • mierne napätie brušnej steny.

Hlavné príznaky aterosklerózy brušných ciev sú bolesti, ktoré sa objavia po jedle. Diferenciácia patológie môže byť spôsobená nedostatočným účinkom liekov určených na normalizáciu trávenia. Súčasne užívanie nitroglycerínu rýchlo zastaví útok.

V prípade oneskorenej liečby sa ateroskleróza tohto typu končí náhlym vznikom trombózy, ktorý je sprevádzaný putujúcou alebo lokalizovanou bolesťou brucha, oneskorenou stolicí, vracaním s prídavkom žlče a krvi. Nesprávna diagnóza a oneskorená liečba môžu viesť k intestinálnej gangréne.

Manifestácia aterosklerózy renálnych artérií

Po porážke renálnej artérie je ochorenie sprevádzané trvalým zvýšením krvného tlaku. Klinický priebeh aterosklerózy je rovný, bez ostrých exacerbácií. V prípade trombózy renálnej žily môže byť pacient narušený bolesťou v dolnej časti chrbta a brucha, príznaky dyspepsie.

Manifestácia aterosklerózy nohy

Aterosklerotické zmeny na dolných končatinách sa prejavujú prerušovanou klaudikáciou, parestéziou a pocitom chladu v končatinách. Externé vyšetrenie končatín môže odhaliť nasledujúce príznaky ochorenia:

 • oslabenie pulzácie;
 • trofické vredy na prstoch, nohách alebo päte;
 • blednutie kože;
 • riedenie a suchú pokožku.

Trombóza žíl vznikajúca na pozadí aterosklerotických zmien vedie k zvýšeniu bolesti a vzniku výrazne zväčšených žíl v nohách.

Manifestácia mozgovej artériosklerózy

Pri ochorení, ako je ateroskleróza, klasifikácia zahŕňa poškodenie mozgových ciev. Tento typ choroby je vyjadrený výrazným zhoršením fungovania centrálneho nervového systému, ktorý je vyjadrený:

 • zníženie pracovnej kapacity;
 • zhoršenie pozornosti a pamäti;
 • zníženie inteligencie;
 • porucha spánku;
 • závraty.

Tiež môže byť pacient trápený bolesťami hlavy. Existujú tiež významné zmeny v duševnom stave. Tento poddruh aterosklerózy je nebezpečný ako komplikácia ako mŕtvica.

Manifestácia aterosklerózy koronárnych artérií

Pri porážke koronárnych artérií sa pacientovi sťažuje bolesť za hrudnou kosťou, pocit slabosti a únavy. Počas exacerbácie ochorenia je v ľavej ruke pocit necitlivosti, dýchavičnosť. Útoky sprevádzajú strach zo smrti, zakalení alebo úplnej straty vedomia. Nebezpečenstvo tohto typu patológie je vysoké riziko smrti v dôsledku infarktu myokardu.

Diagnóza aterosklerózy

Pri kontakte s klinikou sa ošetrujúci lekár preukáže históriou a zistí sťažnosti pacienta, na základe ktorých sa dá urobiť počiatočný obraz choroby. Na objasnenie diagnózy sa používajú nasledujúce typy diagnostiky:

 • auskultácia koronárnych ciev;
 • meranie krvného tlaku;
 • laboratórne krvné testy;
 • aortografia a koronárna angiografia;
 • angiografia;
 • USGD a ultrazvuku.

Okrem toho možno budete potrebovať konzultáciu s kardiológa, neurológom alebo psychiatrom.

Metódy liečby chorôb

Hlavná liečba vaskulárnej aterosklerózy spočíva v užívaní liekov a zmene životného štýlu pacienta. Po prvé, pacientovi je predpísaný komplex liekov, ktorého účinok je zameraný na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a na zníženie hypoxie tkaniva (najmä v prípade postihnutia koronárnych a mozgových ciev). V tomto prípade platí:

 • prípravky kyseliny nikotínovej vo forme tabliet a injekcií;
 • sekvestranty žlčových kyselín;
 • statíny;
 • fibráty.

Tieto skupiny liekov na aterosklerózu sa predpisujú v súlade s prítomnosťou indikácií a kontraindikácií a dávka sa vypočíta individuálne.

Zlepšiť stav pacienta a prísnu diétu, čo znamená zníženie množstva živočíšneho tuku. Jedlo by malo byť v súlade so zásadami tabuľky č. 10c. Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa používa dieta č.

Pri vysokej pravdepodobnosti oklúzie postihnutých ciev je pacientovi indikovaná chirurgická liečba:

 • endarterektómia - otvorená chirurgia;
 • endovaskulárna terapia - minimálne invazívna operácia na artériách.

Počas týchto postupov sa stenty vkladajú do tepny alebo tepna sa dilatuje pomocou balónikových katétrov. Po porážke koronárnych ciev sa uskutočňuje operácia bypassu koronárnej artérie.

Preventívne opatrenia

Ateroskleróza je extrémne zriedka diagnostikovaná u ľudí, ktorých história nie je zhoršená chorobami spojenými s metabolizmom. Avšak aj oni sú ohrození, pretože aterosklerózu je možné predchádzať len dodržiavaním noriem zdravého životného štýlu. Výrazné zníženie rizika tejto choroby môže byť zanechanie zlých návykov, normalizácia výživy a zvýšená telesná aktivita. V prítomnosti progresívnej aterosklerózy sa odporúča striktne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa liekov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Ako obnoviť reč po mŕtvici: cvičenia, predpovede

Z tohto článku sa dozviete, ako sa obnovuje reč po mŕtvici, čo môžu byť poruchy reči a ako sú reverzibilné. Čo musíte urobiť, aby ste maximalizovali rýchlosť a úplnú obnovu reči.

Biochemická analýza krvi pre kreatinín a močovinu

Stupeň močoviny a kreatinínu umožňuje posúdiť fungovanie ľudského tela, jeho bielkovinový metabolizmus. Ak sa ukazovatele analýzy zmenia, znamená to porušenie a prítomnosť možnej patológie.

Čo je koronárna angiografia, ako sa uskutočňuje, ako dlho trvá, typy, indikácie, príprava, dôsledky.

Čo je koronárna angiografia.Koronárna angiografia je invazívny diagnostický postup, ktorý sa vykonáva na posúdenie stavu koronárneho lôžka (srdcové tepny).

Prečo dochádza k dyspnoe pri chôdzi - spôsobuje liečbu

Dýchavičnosť je nezvyčajný pocit dýchania alebo potreba intenzívnejšieho dýchania. Dýchavičnosť môže byť definovaná ako dýchacie ťažkosti, dýchavičnosť, nepríjemný alebo nepríjemný pocit vlastného dýchania alebo vedomie ťažkosti s dýchaním.

Ischémia mozgu u novorodencov

Ischémia mozgu u novorodencov je jednou z ochorení perinatálnej neurológie, ktorej morfologickým substrátom je nedostatočná dodávka kyslíka alebo jej úplná absencia do mozgu.