Ateroskleróza, ktorá až donedávna bola považovaná za "výsadu" staršej generácie, sa začína obťažovať aj veľmi mladými ľuďmi. Všetko kvôli modernému životnému štýlu a kvalite potravín. Hľadanie príznakov sklerotickej stenózy krvných ciev, osoba sa pýta na otázku - ako a kde liečiť aterosklerózu? Odpoveď je nejasná, všetko závisí od polohy lézie.

Aké tepny ovplyvňujú aterosklerózu?

Na určenie polohy sklerotickej artérie majú vonkajšie prejavy ochorenia a výsledky laboratórnych a inštrumentálnych štúdií praktický význam. V patologickom procese môžu byť zahrnuté všetky orgány a systémy - mozog, srdce, aorty, brušné, renálne tepny a krvné cievy končatín. Závisí to od toho, čo lekár zaobchádza s aterosklerózou.

Dnes v zdravotníctve existuje pravidlo, že v prípade akýchkoľvek ťažkostí musíte najprv kontaktovať terapeuta. Obvykle je to praktický lekár, ktorý po vyšetrení, sťažnostiach a skúmaní výsledkov testov odkáže pacienta na správneho odborníka.

Ateroskleróza mozgových tepien

Zapomienka v ľuďoch sa nazýva sklerotická. Zhoršenie pamäti je skutočne jedným z hlavných špecifických príznakov aterosklerózy mozgových ciev. Okrem toho môžu existovať aj iné príznaky:

 • bolesť hlavy bez akéhokoľvek dôvodu;
 • nálada sa často zhoršuje až do vývoja depresie;
 • v ušiach je bzučanie;
 • stáva sa ťažké sústrediť sa;
 • porucha sluchu a poruchy chuti.

Takéto prejavy by sa mali liečiť angioneurologistovi. Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie - to je jeho oblasť.

Ateroskleróza aorty a koronárnych ciev

Aorta a koronárne cievy zásobujú srdce krvou. Všetko, čo je spojené s jeho chorobami, vrátane aterosklerózy, je liečené kardiológa. Skleróza aorty sa prejavuje vo forme ťažkej horiacej bolesti za hrudnou kosťou, ktorá sa rozprestiera na krk, rameno, chrbát a ramená. Ak má sklerotická anémia vplyv na miesto bifurkácie aorty, chmýšenie, ktoré zmizne po krátkom odpočinku, zhoršená erektilná funkcia u mužov, trofické zmeny na koži nohy sa stávajú špecifickým príznakom zlyhania obehu. Stenóza koronárnych ciev sa prejavuje záchvatmi angíny. Môžu prejsť po ukončení fyzickej aktivity. Ťažké bolesti sú dobre odstránené nitroglycerín.

Mesenterická artériová choroba

Ak v dôsledku aterosklerózy dôjde k narušeniu krvného obehu v tepnách, ktoré dodávajú krvi do čreva, začínajú poruchy vo forme hnačky, zápchy, nadúvania a bolesti, ktoré sa nazývajú žalúdočné ropuchy. Bolesť začne po jedení a zmizne po užití nitroglycerínu. Chirurg sa zaoberá liečbou aterosklerózy mezenterických artérií.

Ateroskleróza renálnych ciev

Konstrikcia a blokáda renálnych artérií je sprevádzaná dvoma syndrómami - vysokým krvným tlakom a poškodením funkcie obličiek až po vznik závažného zlyhania obličiek. Jedná sa o spárované cievy, stenóza jednej choroby sa vyvíja pomaly, porážka oboch tepien je sprevádzaná malígnou hypertenziou, zastavuje sa produkcia moču, vyvíja sa edém, čo sa odráža v biochémii krvi. V prípade aterosklerózy tejto lokalizácie bude nefrologom vaším lekárom. Možno bude potrebné konzultovať s kardiológa.

Poškodenie ciev dolných končatín

Blokovanie tepien nôh spôsobuje krívanie, bolesť, zmenu vzhľadu končatiny, opuch a pocit ťažkosti. Ateroskleróza tepien nôh nemôže byť zahájená, pretože to vedie k gangréne. Patologické zmeny sa začínajú vo femorálnych, popliteálnych a tibiálnych artériách. Ak prechod dokonca na malú vzdialenosť (250 - 500 m) spôsobuje bolesť v nohách, je to príležitosť na konzultáciu s lekárom - angiologem. Ďalšie príznaky:

 • nočné kŕče;
 • znecitlivenie nohy;
 • bledosť a suchosť kože, krehké nechty, zastavenie rastu vlasov na postihnutej nohe;
 • nedostatok pulzov na bedrovom, členkovom a poplitealnom mieste.

Ako si vybrať lekára a kliniku?

Vo všetkých klinikách sú zvyčajne úzke špecialisti - neurológ, chirurg a kardiológ. Ak chcete nájsť nefrolog a angiológ, budete musieť kontaktovať špecializované lekárske inštitúcie alebo veľké nemocnice. Nefrológovia tiež užívajú diagnostické centrá. Angiológovia pracujú vo flébologických klinikách a cievnych centrách.

Ak existuje finančná príležitosť, môžete kontaktovať súkromné ​​lekárske kliniky, ktoré sa snažia prilákať najlepších lekárov do práce. Pre vyhľadávanie môžete využiť špecializované stránky, kde sú prezentované lekári z úzkych špecialít s uvedením skúseností a problémov, s ktorými sa zaoberajú. Môžete tiež vidieť ich hodnotenie a náklady na prijatie. Počiatočné konzultácie v Moskve a Petrohrade budú stáť v priemere:

 • angiológ - asi 2000 rubľov;
 • u angioneurologistu a vaskulárneho chirurga - asi 800 rubľov;
 • Nephrologist - od 1300 do 7000 v závislosti od úrovne kliniky.

Ak kontaktujete teritoriálne zdravotnícke zariadenia, môžete si dohodnúť schôdzku so špecialistom na základe dohody a je úplne zadarmo. Ale možno budete musieť čakať na trati dlhú dobu.

Ateroskleróza sa vyvíja veľmi pomaly, takže je najskôr asymptomatická. Znaky sa objavujú, keď telo už vyžaduje lekársku starostlivosť. Poznanie príznakov pomôže včas kontaktovať správneho lekára.

Ktorý lekár lieči aterosklerózu dolných končatín

Na aký lekár sa má liečiť ateroskleróza?

Často sú otázky o tom, ktorý lekár sa zaoberá vaskulárnou aterosklerózou alebo o tom, aké znaky a symptómy určujú jej prítomnosť v tele tak, aby nebola neskoro a včas sa obrátiť na špecialistov. Koniec koncov, táto patológia je najčastejšou vaskulárnou chorobou, ktorá môže byť smrteľná.

Príčiny patológie a miesta jej lokalizácie

Hlavnými príčinami aterosklerózy sú nasledujúce faktory:

 • nadmerné používanie výrobkov obsahujúcich alkohol;
 • fajčenie;
 • vysokokalorické tukové potraviny s množstvom cholesterolu;
 • sedavý a sedavý životný štýl;
 • časté stresové situácie a nervové preťaženia.

To všetko vedie k tomu, že cholesterol sa ukladá na steny krvných ciev, čím sa postupne zužuje lúmen a narušuje odtok krvi, a tým vyvoláva:

 • mŕtvice;
 • trombóza;
 • tromboflebitída.

V minulosti vo väčšine prípadov choroba postihla iba mužov starších ako 50 rokov, ale v poslednej dobe bola u žien diagnostikovaná ateroskleróza. V oblasti osobitného rizika sú ľudia s ochoreniami endokrinného systému, najmä s cukrovkou.

Ateroskleróza mozgových ciev

S týmto typom aterosklerózy u pacienta:

 • inteligencia je prudko znížená;
 • problémy s pamäťou začínajú;
 • koncentrácia pozornosti a celková koordinácia pohybu sa zhoršuje.

V tomto prípade pacient často cíti bolesti hlavy a závraty, stane sa podráždeným, slzným, vyberavým a roztomilým. Stojí za zmienku, že títo pacienti sú podráždení a rozhnevaní, zvyčajne bez akéhokoľvek dôvodu, nálada je neustále depresívna a depresívna.

Aterosklerózu brachiocefalických artérií možno pripisovať aj tejto kategórii, pretože táto choroba môže spôsobiť dlhotrvajúcu ischémiu, ktorá vo väčšine prípadov vedie k poškodeniu mozgovej cirkulácie alebo mŕtvici.

Jednou z najvážnejších komplikácií cerebrálnej aterosklerózy je cerebrálne krvácanie, čo vedie k mŕtvici. Počas mŕtvice je práca mozgu a jej fungovanie v podstate vždy narušená, čo následne spôsobuje paralýzu pacienta alebo vedie k smrteľnému výsledku pacienta.

Koronárna ateroskleróza

Tento typ aterosklerózy často spôsobuje poškodenie srdca pacienta v dôsledku angíny.

Často takáto choroba prebieha bez akýchkoľvek príznakov v počiatočnom štádiu, ale v čase, keď už nadobudne dynamiku, človek začne prežívať silnú bolesť:

 • v rukách;
 • v bruchu a chrbte.

Postupne sa bolesť zintenzívňuje a stáva sa prakticky trvalou. Jednou z najvážnejších komplikácií aterosklerózy koronárnych artérií je infarkt myokardu.

Ateroskleróza nôh

Takáto choroba ako ateroskleróza dolných končatín dáva pacientovi veľké nepohodlie a veľa nepríjemností. Osoba s touto chorobou je veľmi rýchlo prepracovaná, často bez toho, aby sa snažila urobiť to, končatiny začnú postupne ochladzovať a znecitlivené, najmä na nohách, potom sa ich citlivosť postupne znižuje. To všetko vedie k tomu, že postupne sa pacient stáva problematickým nielen pohybovať sa nohami, ale aj pohybovať sa samostatne.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Po zistení príznakov aterosklerózy je najprv potrebné konzultovať s lekárom, ako je terapeut. A po výsledkoch testov si lekár povie, na ktorý doktor sa obrátiť.

Ateroskleróza mozgových ciev je liečená angiologem a neurológom. Títo odborníci eliminujú následky patológie, ako je mŕtvica, demencia, skleróza. Aby doktor mohol podrobnejšie porozumieť nuanciam patológie každého pacienta individuálne, môže byť potrebné:

 • zobrazovanie mozgu magnetickou rezonanciou;
 • intrakraniálnym ultrazvukom ciev.

Choroba, ako je ateroskleróza BCA, je tiež liečená neurológom. Patológia je bežná u starších a starších ľudí. Ak ochorenie spustilo krvácanie do mozgu, potom sa do liečby zapojil vaskulárny chirurg a neurochirurg.

Kardiológ ošetruje aterosklerózu koronárnych artérií a komplexne sa zaoberá chorobami srdca a cievneho systému. Ľudia, ktorí dosiahli vek 35 rokov, sa odporúčajú navštíviť kardiológa najmenej raz za rok, aby mohli včas zabrániť alebo predchádzať takým nebezpečným ochoreniam, ako je infarkt myokardu, mŕtvica a angina pectoris.

Na liečbu patológie, ako je ateroskleróza ciev dolných končatín, je potrebné konzultovať s angiologem. Tento odborník odstráni nielen aterosklerózu, ale aj ochorenia, ako sú kŕčové žily a tromboflebitída. Ak sa niektorá z týchto ochorení vyskytne v osobe, potom flébológ môže so svojim angiologerom spolupracovať na liečbe.

Predtým, ako je pacientovi predpísaná liečba, je potrebné podrobiť sa ďalšej Dopplerovej sonografii, pretože to je jediný spôsob, ako určiť, ako krv preteká cez cievy.

Ateroskleróza je veľmi vážna a nebezpečná choroba, preto je dôležité, aby ste sa pokúsili navštíviť lekára, keď sa objavia prvé symptómy, a starostlivo dodržiavať všetky odporúčania lekárov počas liečby. To je jediný spôsob, ako úplne vyliečiť svoju chorobu a vyhnúť sa akýmkoľvek vážnym následkom.

Zásady liečby

Liečba aterosklerózy s včasným odporúčaním na pomoc špecialistov sa úspešne uskutočňuje hlavne s použitím liekov. Niekedy sa chirurgia môže použiť na liečbu, ale veľmi sa zriedka vyskytuje.

Lieková terapia zahŕňa najmä:

 1. Lieky, ktoré normalizujú hladiny cholesterolu v krvi.
 2. Nehormonálne protizápalové lieky, ktoré pomáhajú normalizovať prietok krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 3. Odporúča sa tiež užívať lieky, ktoré stabilizujú činnosť kardiovaskulárneho systému a normalizujú krvný tlak.

Aby sa zabránilo vaskulárnej ateroskleróze, je potrebné dodržiavať správnu výživu, tj odstrániť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, obmedziť alebo úplne prestať používať alkoholické nápoje.

Je potrebné pokúsiť sa udržať zdravý životný štýl, sledovať telesnú hmotnosť, zjednodušiť spánkové vzorce, stráviť viac času na čerstvom vzduchu, robiť chôdzu, je lepšie sa vzdať cigariet. Odporúča sa neustále monitorovať hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi, ako aj pravidelné meranie krvného tlaku.

Aký je názov lekára pre žily a krvné cievy

Obehové a lymfatické systémy zapútajú celé naše telo. Skôr alebo neskôr má každý človek problémy s určitými typmi plavidiel. Existuje veľký počet takýchto chorôb, vrodených a získaných, a potrebujeme na ich liečbu rôzne odborníkov.

Ktorí lekári sa majú kontaktovať?

Ak máte problémy s koronárnymi cievami, budete potrebovať pomoc kardiológa. Ak je poškodený krvný obeh v mozgu, musíte kontaktovať neurológov. Úzky špecialista, ktorý sa zaoberá chorobami žíl, sa nazýva flebológ a teória sa nazýva angiológ. Mnohé ochorenia žíl, artérií, lymfatických ciev vyžadujú zásah vaskulárneho chirurga. Systémové ochorenia spojivového tkaniva, ktorého príznakom môže byť zápal cievnej steny (vaskulitída), je liečený reumatológom.

Pre liečbu vaskulárnych ochorení si preto môžu vyžadovať špecialisti z rôznych odborov medicíny. Okrem vyššie uvedeného môžete tiež zavolať dermatológovi, imunológovi, onkológu, alergistovi, chirurgovi.

Čo doktor ošetruje kŕčové žily

V súčasnosti sú patologické ochorenia žíl veľmi časté, menovite varikózna dilatácia, chronická venózna insuficiencia, flebitída, tromboflebitída, trombóza. Na ich liečbu existuje špeciálny lekár - flebológ, a ak taký lekár neexistuje, je nahradený cévným lekárom alebo praktickým lekárom.

Za čo zodpovedá flebológ

Jedná sa o úzky profilový lekár, ktorý sa zaoberá:

 • diagnostika žilovej choroby;
 • liečba žilových porúch akejkoľvek lokalizácie;
 • prevencie žilových ochorení.

Keď potrebujete navštíviť špecialistu

Ak máte príznaky vaskulárnych porúch, mali by ste sa poradiť s týmto odborníkom, ktorí zahŕňajú:

 • opuch dolných končatín;
 • ťažkosti a unavené nohy na konci dňa alebo po chôdzi;
 • pálenie a bolesť v nohách;
 • nočné kŕče lýtkových svalov;
 • vzhľad fialovej siete malých ciev pod kožou;
 • prominentné žily v nohách.

Kŕčové žily dolných končatín - najbežnejší, ale nie jediný typ kŕčových žíl. Choroba môže ovplyvniť cievy malého panvového ústrojenstva, pažeráka, vonkajších pohlavných orgánov, konečníka.

Obzvlášť ťažké diagnostikovať panvové varixy, ktoré sú hlavne náchylné k ženám od 17 do 45 rokov. Symptomatológia vo väčšine prípadov nie je špecifická a môže byť charakteristická pre iné ochorenia. Podozrenie na ochorenie môže byť z nasledujúcich dôvodov:

 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • uvoľnenie z pohlavných orgánov;
 • ťažká bolesť brucha počas menštruácie;
 • porušenie močenia;
 • bolesť v genitálnej oblasti;
 • dilatačné žily v perineu, v bedrách a v zadku.

Keď sa tieto príznaky objavia, mnoho žien ich obviňuje z gynekologických problémov. Najčastejšie sa im nevyskytuje, že by to mohli byť panvové varixy a potrebujú pomoc phlebologistu.

Ako doktor urobí diagnózu

Keď sa pacient otočí, vykoná vizuálnu skúšku a predpíše komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa laboratórne a inštrumentálne metódy. Na základe histórie a týchto štúdií ošetrujúci lekár robí presnú diagnózu.

Krvný test (koagulogram)

 • protrombínový čas (aktivita koagulačného faktora a rýchlosť koagulácie krvi);
 • množstvo a kvalita fibrinogénu;
 • trombínový čas (rýchlosť premeny fibrinogénu na fibrín);
 • protrombínový index (pomer protrombínového času krvi pacienta a ten istý indikátor vzorky kontrolnej plazmy).
 • Ultrazvuk: cievny Doppler, triplexové skenovanie;
 • Röntgen so zavedením kontrastného činidla do cievy - flebografia;
 • posúdenie venózneho krvného toku pomocou presnej a minimálne invazívnej metódy - fleboscintigrafie;
 • Phlebomanometria je metóda na meranie tlaku v žilách.

Ako flebológ ošetruje kŕčové žily

Liečba závisí od mnohých faktorov: celkový stav pacienta, závažnosť symptómov, závažnosť ochorenia, lokalizácia patologického procesu.

K dnešnému dňu sa používajú nasledujúce metódy liečby kŕčových žíl:

 • Konzervatívna terapia. Pacientovi sú predpísané lieky na interné použitie a miestne prostriedky vo forme gélov a masti.
 • Kompresný úplet. Špeciálne elastické spodné prádlo normalizuje tok krvi, netvorí edém, uľahčuje stav človeka.
 • Sclerotherapy. Zobrazuje sa na vytvrdenie malých žíl. Určite len po dôkladnom vyšetrení bez prítomnosti kontraindikácií. Špeciálny liek sa zavádza do nádoby, ktorá prilepí jej steny. Lumen je uzavretý a žila sa odstráni z obehového systému.
 • Operačné metódy. Patrí sem flebektómia a menej traumatická miniflebektómia. Phlebolog-chirurg vykoná operáciu. Počas operácie sa postihnutá oblasť žily odstráni.
 • Laserová koagulácia. Operácia sa vykonáva na perforujúcich a povrchových žilách a vykonáva sa bez rezov. Metóda je založená na tepelnom účinku laserového lúča na vnútornom povrchu nádoby, v dôsledku čoho je žila uzatvorená (vymazaná). Táto metóda má kontraindikácie vrátane výraznej aterosklerózy, anémie, zlyhania obličiek a srdca, zvýšenej zrážanlivosti krvi.

záver

Je dobré, že existujú špeciálni lekári, ktorí pomôžu našim plavidlám v prípade choroby. Je však dôležité nezabúdať, že hlavnou zodpovednosťou za zdravie žíl a tepien spočívajú samotní pacienti. A lekári sa už nemusia opakovať, že aj napriek genetickej predispozícii k chorobám existujú faktory, ktoré je možné upraviť. V prvom rade sa to týka spôsobu života. Nič ničoce krvných ciev ako fajčenie a sedavý životný štýl.

Pálí v srdci - čo to znamená?

Spaľovanie v oblasti srdca je vážnym dôvodom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Koniec koncov, môže to znamenať nebezpečné choroby, ktoré ohrozujú ľudský život. Mali by ste prejsť úplnou skúškou, aby ste určili príčinu takýchto pocitov.

 • dôvody
 • Porucha kardiovaskulárneho systému
 • Problémy s tráviacim traktom
 • Problémy s chrbtom
 • Zmeny v hormonálnom pozadí
 • Prvá pomoc
 • Aký druh lekára je potrebný?
 • prehľad
 • Aká je liečba?
 • prevencia

dôvody

Príčinou tohto typu pálenia môže byť množstvo ochorení. Ale v 30% všetkých prípadov je chyba v kardiovaskulárnom systéme. Niekedy tento pocit vzniká v dôsledku preťaženia, emočného stresu v absolútne zdravom človeku.

Ak po niekoľkých minútach prebehlo, nemali by ste zvoniť. Koniec koncov, dokonca aj výdatný obed alebo pálenie záhy vyvoláva pocit pálenia v hrudníku.

Porucha kardiovaskulárneho systému

Keď osoba pečie v hrudníku, okamžite nastáva myšlienka, že ide o infarkt myokardu. Takéto podozrenia sú odôvodnené, pretože ide o prvý príznak takéhoto nebezpečného ochorenia. Po užití nitroglycerínu nezmizne bolesť.

Človek cíti necitlivosť na ruky, nohy, čeľusť a iné orgány. Má studený pot, dýchanie je ťažké, koža je bledá.

Zmrazenie a závrat. V niektorých prípadoch môže dôjsť k strate vedomia.

Angina je ďalšia choroba charakterizovaná pocitom pálenia v hrudníku. Príčinou útoku sa stane fyzický stres, stresujúca situácia. Po podaní nitroglycerínu sa stav zlepšuje. Ak prvá dávka lieku nepomohla, musíte ju znova podať a zavolať sanitku. Všetky znaky hovoria o stave preinfarkovania.

Stáva sa, že pocit pálenia v oblasti srdca je znakom vegetatívne-vaskulárnej dystónie (VVD). Bolesť môže byť menšia alebo veľmi závažná. Lieky na srdce v takýchto prípadoch nepomáhajú. Príčinou útoku je uvoľnenie adrenalínu do krvi v akejkoľvek stresovej situácii, strachu.

Problémy s tráviacim traktom

Zdá sa byť zvláštne, že bolesť v srdci naznačuje problémy s gastrointestinálnym traktom. Niekedy sa ochorenia skláňajú ako iné ochorenia. Napríklad mŕtvica spôsobuje silnú bolesť brucha.

Kýla potravinovej sekcie bránice je choroba, ktorá môže v srdci vyprovokovať pocit pálenia. Keď sa ohybová bolesť zvyšuje. Niekedy pálenie záhy spôsobuje také pocity. Súbežne sa človek stáva chorým a môže sa vyskytnúť vracanie.

Problémy s chrbtom

Porušenie nervových koreňov pri osteochondróze spôsobuje pocit pálenia v srdci. Takéto pocity vznikajú pri premiestňovaní medzistavcových diskov.

Osoba má príznaky podobné angíne. Hlavným rozlišovacím znakom však je, že bolesť, ktorá vznikla po fyzickej námahe, sa nezmizne v pokojnom stave (ako pri angíne pectoris).

Zmeny v hormonálnom pozadí

Táto otázka sa týka žien, ktoré majú hormonálne zázemie, menovite zmeny v ňom, spôsobujú bolestivé pocity v oblasti srdca. Keď nastane menopauza, telo je úplne prestavané, čo spôsobuje rôzne prerušenia. Burning v hrudníku sa vyskytuje na pozadí "prílivu".

Je to dôležité! Vírusové ochorenie môže spôsobiť pálenie v hrudníku. Horúčka človeka, nevoľnosť, slabosť

Prvá pomoc

Keď spolu s ťažkou bolesťou na hrudníku existujú ďalšie príznaky, ktoré sú charakteristické pre infarkt myokardu, musíte naliehavo zavolať ambulanciu a dať pacientovi nitroglycerín:

 • Pri vegetatívno-vaskulárnej dystónii pomôže akýkoľvek sedatív.
 • Ak to pečie v hrudníku, a dôvodom pre to je menopauza, potom utišujúce pomôžu. Znižujú nepríjemné pocity.
 • Prvá pomoc pri problémoch s chrbtom je užívanie liekov proti bolesti. Musíte tiež nájsť polohu tela, v ktorom sa bolesť zníži.
 • Pre pálenie záhy, užívajte lieky, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú.

Je to dôležité! Spaľovanie v oblasti srdca a najmä v prípadoch, keď je veľmi silné a nemožno ho zastaviť, si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Niekedy sa počíta každú minútu.

Aký druh lekára je potrebný?

Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, mali by ste vedieť, ktorý lekár by ste mali kontaktovať za pomoc:

 • kardiológ a terapeut sa zaoberajú kardiovaskulárnym systémom;
 • gastroenterológ pomáha riešiť gastrointestinálne problémy;
 • problémy s chrbtom sú liečené neurológom alebo terapeutom;
 • keď v priebehu menopauzy nastane pocit pálenia v hrudníku, pomôže gynekológ.

prehľad

Na začiatok liečby je potrebné určiť príčinu, ktorá vyvolala pocit pálenia v oblasti srdca. Skúšku určí špecialista, ktorému pacient adresoval.

V takýchto prípadoch postupujte takto:

 • EKG;
 • Holter monitoring;
 • phonocardiography;
 • stresové EKG;
 • angiografia;
 • echokardiografia;
 • koronárnej angiografia;
 • hrudný röntgen;
 • MRI vyšetrenie chrbtice;
 • fibrogastroduodenoscopy (FGSD).

Pacient musí darovať krv a moč pre analýzu. Pacient sa musí pripraviť na každú z vyššie uvedených metód vyšetrenia (všetky podrobnosti vysvetľuje ošetrujúci lekár).

Aká je liečba?

Spaľovanie v srdci je dôvodom pre lekára. V prípadoch, keď sa nezavolala ambulancia a bolesť bola odstránená, pomoc špecialistov je stále potrebná. Niekedy tieto pocity pomáhajú identifikovať chorobu v počiatočných fázach, ktoré sa v budúcnosti môžu úspešne vyliečiť.

Ak dôvod spočíva v "srdcových problémoch", liečba závisí od závažnosti ochorenia. Niekedy stačí, aby ste si vzali pilulky, kvapky alebo tinktúry. Existujú však prípady, keď pacient bude musieť podstúpiť operáciu.

Pálenie záhy vyžaduje liečbu a diétu. Chirurgia môže byť nevyhnutná na to, aby sa zbavila kývania potravinovej časti membrány.

Osteochondróza vyžaduje fyzickú terapiu, lieky a stravu. Keď menopauza môže používať sedatíva, lieky s estrogénom.

prevencia

Aby ste predišli problémom s kardiovaskulárnym systémom, musíte sa obmedziť na rôzne stresové situácie, naučiť sa ovládať svoje emócie.

Mal by prestať fajčiť, piť alkohol, tráviť viac času vonku.

Aby ste predišli problémom s chrbtom, musíte vytvrdnúť svoje telo, zvýšiť telesnú aktivitu. Nemôžete preháňať s fyzickou námahou, zdvíhanie závažia.

Aby ste predišli problémom s tráviacim traktom, mali by ste vedieť hlavné pravidlá:

 • nemusíte prejedať;
 • nejezte príliš tučné jedlá;
 • obmedziť používanie "škodlivých" výrobkov.

Príčinou pálenia v srdci môžu byť rôzne choroby: najjednoduchšie a veľmi nebezpečné. Ak sa bolesť nevyskytuje po prvýkrát, ale je uvoľnená, potom nie je možné zdržať sa lekára. Infarkt vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

 • Často máte v srdci nepríjemné pocity (bolesť, mravčenie, stláčanie)?
 • Zrazu sa môžete cítiť slabý a unavený...
 • Zvýšený tlak je stále cítiť...
 • O dýchavičnosti po najmenšom fyzickom namáhaní a ničom čo povedať...
 • A už dlhé roky užívate veľa drog, diéty a sledovanie hmotnosti...

Súdiac však tým, že ste si prečítali tieto riadky - víťazstvo nie je na vašej strane. Preto odporúčame čítať príbeh Olgy Markovičovej, ktorý našiel účinný prostriedok na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Čítajte viac >>>

Na ktorý lekára sa má liečiť ateroskleróza dolných končatín a mozgových ciev?

Ateroskleróza postihuje každú tretiu osobu na planéte. Ide o ochorenie v ekonomicky rozvinutých krajinách, kde kvôli rýchlemu tempu života a nezdravému stravovaniu, ako aj účinkom infekcie, chemických látok a žiareniu, je poškodená cievna stena.

Mastné inklúzie, ktoré sú početné v tele ľudí, ktorí konzumujú škodlivé uhľohydrátové potraviny, sa ľahšie usadzujú v poškodenej oblasti. Preto tepny strácajú svoje prirodzené vlastnosti na elasticitu, presakujúce lipidy.

Symptómy ochorenia sa začínajú objavovať oveľa neskôr po vzniku prvého aterosklerotického plaku. Ale ak sú klinické prejavy zrejmé, pacient potrebuje vedieť, ktorý doktor liečí aterosklerózu a kto požiada o pomoc.

Aké sú príčiny tejto choroby?

Existujú dve hlavné vízie o charaktere vývoja aterosklerózy.

Po prvé, vzniká po akumulácii veľkého množstva cholesterolu a trans-tukov v krvi, ich voľného obehu. Enzýmy, ktoré sú určené na likvidáciu lipidovej látky, sa nedokážu vyrovnať s takým veľkým množstvom a neošetrené zvyšky sa ponorí ďalej do krvného obehu.

Druhá je o poškodení steny ako hlavnej príčiny choroby a okrem sledovania stravy sa venuje osobitná pozornosť tomu, aby sa zabránilo bakteriálnym a vírusovým infekciám. Tiež sú štatisticky určené rizikové faktory, ktoré presne zvyšujú pravdepodobnosť aterosklerózy.

Tieto faktory sú nasledovné:

 • Hypertenzia. Vysoký krvný tlak nepriaznivo ovplyvňuje stav vnútorného obloženia krvných ciev, ktorý musí byť v kompenzácii v neustálom napätí, čím sa zvýši odolnosť krvi na periférii. Z toho je krvná trubica horšie vyživovaná, rýchlo sa nosí. Silné vazokonstriktory ako angiotenzín 2 zvyšujú priepustnosť bunkovej steny, čo uľahčuje vstup tukov.
 • Diabetes mellitus. Silne rušivý metabolizmus sacharidov spôsobuje aktiváciu kruhových objavov pri metabolizme mastných kyselín. Z tohto dôvodu sa tuky nerozkladajú až do konca, ale vstúpia do voľného obehu.
 • Fajčenia. Látky obsiahnuté v tabakovom dyme ovplyvňujú cievnu inerváciu vasomotorickým centrom a spôsobujú v ňom chaos. Každá časť dymu - silná, ale krátkodobá stenóza, ktorá má zlý vplyv na prietok kyslíka do mozgu, mäkkých tkanív.
 • Vek a pohlavie. Muži trpia oveľa častejšie ako ženy kvôli nedostatku pohlavného hormónu estrogénu, ktorý má reparačné vlastnosti. Staršie telo, menej elastínu a kolagénových vlákien v ňom a arteriálna stena sa stáva tenšou a stáva sa krehkou.
 • Spotreba nadmerného obsahu uhľohydrátov a mastných potravín. Dokonca aj u zdravého človeka, ktorý nemá žiadne viditeľné abnormality v gastrointestinálnom trakte, enzýmy nie sú všemocné a jedením nezdravé jedlo nevyhnutne ukladá cievy s napadnutým srdcom.

Aby sa tieto faktory zbavili, pacient znižuje riziko aterosklerózy.

Aké sú formy ochorenia?

Aterosklerotická plaketa môže začať rásť a šíriť sa v akejkoľvek veľkej elastickej alebo svalovo-elastickej tepne.

Ale hlavné príznaky spojené so stenózou tých tepien, ktoré prenášajú krv do orgánov "cieľov", tzv. Šokových orgánov.

Orgány sú veľmi citlivé na zmeny krvného tlaku, perfúzie kyslíka, transport živín. Je zrejmé, že ide o najdôležitejšie funkčné jednotky tela - obličky, pečeň, srdce, mozog, pohybový aparát.

Podľa lokalizácie lézie patologického procesu existuje niekoľko foriem aterosklerózy.

Aorty. Porážka najväčšej cievy v tele vedie k ďalšiemu zvýšeniu tlaku, zníženej hemodynamike. Pevný detritus v bunkách endotelu nemôže kompenzovať rovnomerné impulzy pulznej vlny vychádzajúcej zo srdcového svalu. Preto sa steny rozťahujú a vyrážajú - vzniká aneuryzma. Často sa primárne zameriava na brušnú aortu a krvácanie do brušnej dutiny je nebezpečným koncovým stavom. Navyše, takáto patológia je plná tromboembolizmu akéhokoľvek orgánu vo veľkom obehu.

Mozgová. Cerebrálny prietok krvi je jedným z najpočetnejších v tele. Na krku sú veľké tepny, bežné karotidy a vertebrálne, ktoré kŕmia hlavu a mozog. Tiež sú vystavené aterosklerotickej degenerácii, oblúčení lumenov. V tomto stave pacient zriedkavo sťažuje na bolesť hlavy, časté sťažnosti sú zhoršenie spánku, pamäť, motorická koordinácia, jemné motorické zručnosti a emočné poruchy. Bunky cytoarchitektúry 5, bunky Betz trpia najviac. Často je výsledkom ischemickej mozgovej príhody.

CABG. Trombóza alebo zúžení tepien, ktoré podávajú srdce, vedie k zvýšeniu hypoxického poškodenia srdcového svalu a následne k infarktu myokardu. Pacient sa sťažuje lekárovi o silných a pálenie bolesti na hrudníku, pretože oneskorená liečba koronárnej stenózy je spojená s akútnou bolesťou. Takéto záchvaty sú zastavené nitroglycerínom, ale mali by slúžiť aj ako alarmujúci zvonček, dôvod na premýšľanie o tom, ako sa má liečiť.

Taktiež oddelene rozlišujte aterosklerózu dolných končatín. Šikmá ateroskleróza nôh prináša pacientovi bolesť a utrpenie.

Blokovanie krvných ciev vedie k akumulácii kyseliny mliečnej počas pohybu. Pacient nemôže ísť do miernej vzdialenosti bez zastavenia.

Kam ísť za pomoc?

Každý typ aterosklerózy by mal v ideálnom prípade liečiť špecialista, ktorý sa zaoberá chorobami určitého systému. Ale na objasnenie umiestnenia plaku je predpoklad - úplné preskúmanie. Ak chcete získať informácie, obráťte sa na terapeuta.

Takýto lekár všeobecnej kvalifikácie posúdi stav pacienta, jeho pulz (symetria, silu, plnosť), tlak, zmeny v orgánoch šoku na základe histórie.

Auskultatívne určuje prítomnosť organických zmien v srdci a pľúcach charakteristických pre koronárnu chorobu srdca (CHD) pri koronárnej ateroskleróze.

V počiatočných štádiách patológie môže poskytnúť adekvátnu lekársku liečbu zameranú na zníženie množstva voľných triglyceridov a cholesterolu v obehu.

Moderná medicína ponúka invazívne a úplne bezkontaktné vyšetrovacie metódy.

Patria medzi ne:

 1. Ultrazvuková diagnostika, využitie dopplerovského efektu - táto taktika inštrumentálneho výskumu umožňuje bezpečne posúdiť stav ciev, ich polohu, rýchlosť prietoku krvi, plnosť a možnú regurgitáciu. Reologické vlastnosti krvi sú dôležitým znakom patologického procesu.
 2. Reovasogram - táto metóda hodnotí elektrickú činnosť nádob a ich obsah. Na obrazovke monitora sa pri používaní zobrazí aj malá kapilára.
 3. MRI - sa používa na diagnostiku hrúbky mäkkých tkanív, najmä ak ateroskleróza zasiahla dolnú končatinu. Relatívne vysoké náklady sú kompenzované vysokou separačnou schopnosťou žiarenia a jej neškodnosťou v porovnaní s röntgenovou diagnostikou.
 4. Na objasnenie jednotlivých charakteristík krvného riečišťa u konkrétneho pacienta, najmä v predoperačnom období, je potrebná angiografia, CT - obrázky s kontrastom. Metóda zahŕňa intravenózny kontrast a röntgenový lúč konkrétnej oblasti.

Po prijatí údajov a jasnom príčine sa môžete poslať na lekárske inštitúcie úrovne 3, na systémových špecialistov.

Lekári z úzkej špeciality

Ak má pacient mozgovú formu ochorenia, mal by sa dohodnúť na angiológovi (lekárovi, ktorý liečí problémy s obehom) alebo neurológovi (organické ochorenia nervov, ganglií a nervového systému). Budú schopní určiť stupeň hypoxického poškodenia mozgu pomocou špeciálnych testov určených na diagnostiku encefalopatie. Často posielame sem do MRI mozgu. Budú schopní liečiť aterosklerózu pomocou liekov alebo jednoducho zmierniť príznaky. Chirurgický zásah v takýchto prípadoch je veľmi zriedkavý.

Pacienti, ktorých ateroskleróza je sprevádzaná záchvatmi angíny pectoris, by sa mali poradiť s kardiológa. EKG, kompletný krvný obraz, biochemická analýza lipidového profilu, ultrazvuk srdca - nie je kompletný zoznam jeho diagnostických metód. Vzhľadom na neuveriteľný význam kardiovaskulárnych ochorení sú moderné farmakologické látky veľmi vyvinuté v boji proti ischémii. Skúsená kombinovaná terapia. Často sa na odstránenie smrteľnej stenózy uskutočňuje stentovanie koronárnej cievy cez femorálnu artériu. Operácia je drahá, ale nie nebezpečná a má vynikajúcu účinnosť, čo dokazujú recenzie pacientov a lekárov.

Spôsoby liečenia aterosklerózy sú diskutované v tomto videu.

Kto liečí aterosklerózu?

Toto ochorenie je dlhodobo asymptomatické, takže pacienti nie sú liečení. Klinika bude závisieť od lokalizácie plaku.

Aký lekár by nebol zapojený do liečby aterosklerózy, začne dostávať prieskum a komplexné vyšetrenie pacienta na identifikáciu rizikových faktorov. Etiológia patológie je spojená s nasledujúcimi problémami:

 • vysoký krvný tlak;
 • zaťažená dedičnosť (najmä ľudia s vysokou hladinou cholesterolu);
 • neaktívny životný štýl;
 • obezita;
 • prítomnosť cukrovky;
 • fajčenie (a ďalšie faktory ovplyvňujúce cievnu stenu);
 • chyby vo výžive (nadmerná konzumácia tučných potravín).

Prvou schôdzou pri liečbe choroby bude zbavenie sa tých faktorov, ktoré je možné upraviť. Predpísaná strava, fajčenie je zakázané, športový program sa vyvíja, aby schudol, a tak ďalej.

Ako diagnostikovať patológiu?

Predtým, ako si premýšľate o tom, kto kontaktovať s aterosklerózou, mali by ste túto chorobu podozrievať v sebe. U osoby s oklúziou cievneho lumenu končatiny s mastným povlakom sa vyskytujú tieto príznaky:

 • ťažko nájsť pulz alebo jeho úplnú absenciu v závislosti od miesta;
 • znížený tlak na ruku alebo nohu;
 • necitlivosť končatiny a / alebo bolestivosť;
 • predĺžené hojenie traumatických poranení končatiny.

Ak ateroskleróza ovplyvňuje mozgové cievy, klinický obraz bude sprevádzať bolesti hlavy, zhoršenie zraku, závrat, eventuálne mdloby. Liečba cerebrálnej aterosklerózy sa musí ihneď riešiť, pretože existuje vysoké riziko vzniku mozgovej príhody.

Hlavné metódy diagnostiky, ktorých prechod bude vyžadovať lekára na recepcii:

 • Klinický a biochemický krvný test;
 • EKG;
 • Ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev (Doppler);
 • Meranie indexu členku a brachiálu;
 • angiografia;
 • Počítačová tomografia (nie vždy požadovaná);
 • Stresový test (nie vždy možný).

Možno je potrebné určiť ďalšie diagnostické opatrenia v závislosti od jednotlivých indikácií.

Čo sa zaoberajú lekármi?

Je dosť ťažké povedať, ktorý lekár sa zaobchádza s aterosklerózou, pretože v závislosti od lokalizácie môžu byť patológmi rôzni odborníci. Liečbu choroby môžu vykonávať nasledujúci lekári:

 • neurológ. Zapojená do porazenia vaskulárneho lôžka v mozgu. Najmä hlavným smerom, ktorým lekár pôsobí, je ischémia mozgových oblastí a mŕtvica.
 • kardiológ. Tento odborník chápe akékoľvek patológie kardiovaskulárneho systému, preto je primárnym lekárom aterosklerotického vaskulárneho poškodenia. Lekár predpisuje systémové lieky, ktoré ovplyvňujú patológiu ako celok a nie lokálne. Tiež práca kardiológ - infarkt.
 • Angiológia. Lekár, ktorý lieči aterosklerózu ciev dolných končatín, rovnako ako horné. Mala by sa riešiť v prípade zničujúcej formy patológie, keď je významne narušený tok krvi alebo ramena krvi. V takýchto situáciách je preferovaná chirurgická vaskulárna plastická chirurgia.

liečba

Lekár predpisuje liečbu aterosklerózy v súlade s mnohými faktormi. Základné princípy liečby choroby (okrem lokálnej škody);

 • Užívanie liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu;
 • Používanie liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (často nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad aspirín, ktorý sa má opatrne opiť a podľa prísnych indikácií);
 • Príjem betablokátorov (zníženie tlaku a obnovenie srdca);
 • Použitie inhibítorov ACE (zvlášť dôležité v prípade odloženého srdcového infarktu, má priaznivý účinok na činnosť srdca a krvných ciev, tiež znižuje krvný tlak);
 • Užívanie diuretík (diuretiká sú tiež lieky na zníženie tlaku, ktoré zabraňujú progresii aterosklerózy).

Používajú sa tiež lieky zamerané na boj proti komorbiditám, najmä cukrovke, ktorá je na prvom mieste medzi provokujúcimi faktormi aterosklerózy.


Používajú sa aj chirurgické metódy liečby ochorenia, ktoré môže lekár ponúknuť pacientovi. Ich účel je vhodný v prípade vážnych blokád krvných ciev, keď neprítomnosť okamžitej liečby môže viesť k nekrotickým zmenám v oblasti, kde krv netečie.

Uložte odkaz alebo zdieľajte užitočné informácie v sociálnej sieti. networking

Komu sa má kontaktovať s aterosklerózou mozgových ciev a dolných končatín

Ateroskleróza je dnes jednou z najčastejších cievnych ochorení, čo je častá príčina smrti. Fajčenie, konzumácia alkoholu, ťažké ťažké jedlá, sedavý životný štýl, stres a nadmerné zaťaženie nervov pomaly zničia zdravie a spôsobujú viaceré ochorenia vrátane aterosklerózy.

Pri ateroskleróze dochádza k ukladaniu "škodlivého" cholesterolu na vnútorný povrch cievnych stien, čo vedie k zúženiu lumen ciev, čo ďalej vedie k hypertenzii a dokonca k mŕtvici.

Aj na cievnych stenách sa vytvárajú pláty - navzájom prilepené, zvarené bunkami "zlého" cholesterolu. Zablokujú krvné cievy, vyvolávajú vývoj trombózy, tromboflebitídy, tromboembolizmu. Normálny krvný obeh je narušený, vnútorné orgány a tkanivá zažívajú neustále hladovanie kyslíkom a nedostatok živín. To má deprimujúci vplyv na ich prácu a regeneráciu.

Najčastejšie sa u mužov vo veku 45 až 50 rokov diagnostikuje ateroskleróza. Nedávno sa však táto diagnóza potvrdila u žien. Okrem toho je choroba "mladšia" a už postihuje pacientov starších ako 30 rokov. Pacienti s diabetom sú v rizikovej zóne.

Čo je ateroskleróza

Pri ateroskleróze koronárnych artérií vzniká angína - poškodenie srdca spôsobené hypoxiou srdcových tkanív. Choroba môže byť dlhodobo asymptomatická a potom sa prejavuje ťažkými horiacimi bolesťami, ktoré sa šíria do ramien, brucha, chrbta, postupne sa zvyšujú. Jednou z komplikácií aterosklerózy je infarkt myokardu.

Pri ateroskleróze mozgových ciev sa vyvíja ťažká komplikovaná hypertenzia. Výrazne znížená inteligencia, zhoršujúca sa pamäť, pozornosť, koncentrácia. Pacient trpí bolesťami hlavy, závratmi, rýchlo a bez rozumu podráždený, rozhorčený, pocit depresie, depresie, časté zmeny nálady. Pri zmene duševného správania sa prejavuje nepríjemnosť, lákavosť, lstivosť.

Ateroskleróza končatín (zvyčajne nohy) spôsobuje únavu s minimálnou fyzickou aktivitou, chladom, necitlivosťou a zníženou citlivosťou končatín. Chôdza a práca s vašimi rukami je stále ťažšia.

Čo doktor liečí aterosklerózu

Ak spozorujete príznaky ochorenia, musíte sa obrátiť na terapeuta. Vykoná prvú skúšku a predpíše potrebné testy. Podľa výsledkov analýz, po analýze klinického obrazu, terapeut odkáže pacienta na špecialistu.

Žily sú obsadené flebologom a cievami angiologem. Zvyčajne odkazujú pacienta na biochemický krvný test, elektrokardiogram, dopplerovskú sonografiu (ultrazvukové vyšetrenie vaskulárnych ciev) a počítačovú tomografiu. Potom je predpísaný stupeň ochorenia, závažnosť stavu pacienta a liečba.

Pri ateroskleróze koronárnych artérií sa k liečbe podieľa kardiológ.

Čo doktor ošetruje cerebrálnu artériosklerózu

Vzhľadom na to, že táto forma aterosklerózy ovplyvňuje podstatný prvok nervového systému, liečia ju spoločne angiológ a neurológ. Ak ateroskleróza vyvolala krvácanie v mozgu, potom v ťažkých prípadoch môžete potrebovať pomoc vaskulárneho chirurga, neurochirurga.

Aby sa zabránilo vážnym následkom aterosklerózy, lieky sú predpísané na zníženie krvných lipidov, zlepšenie výživy tkanív, normalizáciu krvného tlaku a reológiu (viskozitu a tekutosť) krvi, posilnenie krvných ciev a zvýšenie ich elasticity.

Pacientovi sa dôrazne odporúča diéta s hypocholesterolom (vo všeobecnosti sa prejavuje v ateroskleróze), zvýšenie pokojovej doby, zníženie stresu na nervovom systéme a psychiky, špeciálna gymnastika.

Ktorý lekár lieči aterosklerózu dolných končatín

Ak je problém lokalizovaný v žilách, potom flebológ sa zaoberá aterosklerózou, ak je v cievach, potom angiológ. V kombinovanej forme aterosklerózy nohy sa obaja špecialisti zaoberajú pacientom.

Lekári vykonávajú nasledujúce diagnostické opatrenia: palpácia, auskultácia krvných ciev, perkutánne zmeny v napätí kyslíka, duplexné vyšetrenie krvných ciev, angiografia (RTG vyšetrenie celej cievnej vrstvy).

Konzervatívna liečba je zameraná na obnovenie prietoku krvi, zníženie hladiny cholesterolu v krvi, zmiernenie zápalu a opuchu (ak existuje). Ak je pacient bolesťou, predpísané sú analgetiká.

Pri závažných porušeniach toku krvi je predpísaná operácia na obnovenie priechodnosti žíl a krvných ciev. Pri absencii adekvátnej liečby môže dôjsť k úplnému zablokovaniu krvných ciev, zastaveniu dodávky a prívodu kyslíka do končatín a nekróze tkaniva. Toto sú indikácie na amputáciu končatín.

Prevencia aterosklerózy

Na prevenciu aterosklerózy je potrebné dodržiavať zásady zdravej výživy, zaviesť stredné cvičenie, znížiť na minimum alebo prestať fajčiť a piť alkohol, sledovať krvný tlak, cholesterol v krvi a cukor, postupujte podľa spánkového vzoru.

Ktorý lekár ide s aterosklerózou?

V súčasnosti je ateroskleróza jednou z najčastejších ochorení. To sa vysvetľuje nielen rastúcou incidenciou tejto choroby, ale aj vývojom moderných technológií, ktoré umožňujú diagnostikovať aterosklerózu aj v počiatočných štádiách. Najdôležitejšou vecou je konzultovať lekára včas, ktorý predpíše príslušnú liečbu.

Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu krvných ciev a v dôsledku toho tvoria na svojich stenách plaky cholesterolu.

Klinický obraz

Čo hovoria lekári o hypertenzii

Liečím hypertenziu už mnoho rokov. Podľa štatistík sa v 89% prípadov hypertenzia končí infarktom alebo mozgovou príhodou a smrťou človeka. Približne dve tretiny pacientov uhynú v prvých piatich rokoch ochorenia.

Ďalšou skutočnosťou je, že tlak môže byť potlačený a nevyhnutný, ale to samo osebe nezdravuje chorobu. Jediný liek oficiálne odporúčaný ministerstvom zdravotníctva na liečbu hypertenzie a používaný kardiológmi v ich práci je NORMIO. Liečivo ovplyvňuje príčinu choroby, čo umožňuje úplné zbavenie sa hypertenzie. Navyše v rámci federálneho programu môže každý obyvateľ Ruskej federácie ho získať ZDARMA.

Príznaky tejto choroby sa vyskytujú takmer každú desiatu osobu na planéte, s nasledujúcimi hlavnými príčinami tejto choroby:

 • nedostatočná fyzická aktivita;
 • dedičnosť;
 • stresové situácie;
 • zlé návyky;
 • niektoré typy endokrinných ochorení (napríklad diabetes) atď.

Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú krvné cievy, čo prispieva k ukladaniu cholesterolu na steny a v dôsledku toho k výskytu aterosklerózy. Ak sa choroba skôr vyskytla, spravidla u mužov vo veku 50 rokov a viac, teraz je diagnostikovaná aj u žien.

Včasná diagnostika ochorenia výrazne znižuje riziko zhoršenia zdravia pacienta a zvyšuje šance na rýchle zotavenie. To je veľmi dôležité, ak si myslíte, že zanedbané prípady aterosklerózy môžu byť smrteľné.

Druhy choroby a hlavné symptómy

Pred odpovedaním na otázku, ktorý lekár sa zaoberá aterosklerózou, treba rozumieť, že terapeut môže diagnostikovať túto chorobu.

Ošetrenie bude spracované špecializovaným úzkym profilom.

Vzhľadom k tomu, že vývoj ochorenia môže ovplyvniť rôzne časti cievneho lôžka, rozlišuje sa niekoľko typov ochorení v závislosti od toho, ktorá časť cievneho systému je ovplyvnená.

Hlavné typy ochorenia sú:

 1. Choroba dolných končatín.
 2. Ateroskleróza mozgu.
 3. Zmeny stavu koronárnych artérií patologického charakteru.
 4. Ateroskleróza aorty a iné.

Príznaky aterosklerózy sa budú líšiť v závislosti od umiestnenia samotného plaku. Napríklad, keď má pacient chorobu dolných končatín, dochádza k opuchu a bolesti v nohách a v pokročilých prípadoch sa môže objaviť aj krívanie.

Poškodenie tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu, vedie k problémom s mozgovou aktivitou, hlavne bolesti hlavy, problémami s pamäťou a koncentráciou. Blokovanie koronárnych artérií vedie k bolesti v priestore na hrudníku, dýchavičnosť, zvýšený krvný tlak a dokonca aj brnenie v srdci.

Hlavné nebezpečenstvo aterosklerotického ochorenia spočíva v takmer asymptomatickom priebehu takmer niekoľkých rokov.

Často pacienti nevenujú pozornosť symptómom a idú lekárovi už v pokročilejších prípadoch.

Ktorý lekár by som mal kontaktovať ako prvý?

Je lepšie liečiť cievny systém čo najskôr.

Takže je možné vyhnúť sa výskytu závažných komplikácií. Spočiatku je lepšie ísť na terapeuta, ktorý môže vykonať predbežné vyšetrenie, predpísať nevyhnutné testy a v prípade potreby vás odkázať na úzkych špecialistov.

Ak je väčšina príznakov spojená s vašou hlavou, je logické, aby ste sa obrátili na neurológa a toto je odpoveď na otázku, ktorý lekár sa zaoberá aterosklerózou mozgových ciev.

Kardiológ je lekár, ktorý diagnostikuje a lieči choroby súvisiace so srdcovou aktivitou a angiológ pomôže liečiť choroby mozgových ciev, rovnako ako končatiny. Ak máte záujem o to, aký doktor liečí aterosklerózu dolných končatín, potom je to flebológ.

Na presné určenie povahy ochorenia je zvyčajne potrebné dokončiť nasledujúce štúdie:

Naši čitatelia píšu

Vitajte! Moje meno je
Ľudmila Petrovna, chcem vyjadriť svoju milosť pre vás a vašu stránku.

Nakoniec som dokázal prekonať hypertenziu. Zachovávam aktívny obraz
život, žiť a vychutnať si každú chvíľu!

Od 45 rokov sa začali tlakové skoky, stalo sa znacne zle, neustálej apatie a slabosti. Keď som mal 63 rokov, už som pochopil, že život nebol dlhý, všetko bolo veľmi zlé. Zavolali sanitku takmer každý týždeň, celú dobu som si myslela, že tentoraz to bude posledná.

Všetko sa zmenilo, keď mi dcéra dala na internete článok. Nemám predstavu, koľko mu ďakujem za to. Tento článok ma doslova vytiahol zo sveta. Posledné 2 roky sa začali pohybovať viac, na jar a v lete idem do krajiny každý deň, pestovať paradajky a predávať ich na trhu.

Kto chce žiť dlhý a energický život bez úderov, srdcových infarktov a tlakových rázov, trvá 5 minút a číta tento článok.

 • KLA (voliteľná biochemická analýza);
 • EKG;
 • Ultrazvuk krvných ciev alebo dopplerografie;
 • angiografia;

Okrem toho sa používa počítačová tomografia (CT) - metóda sa aplikuje podľa uváženia lekára.

Hlavné metódy liečby aterosklerózy

Liečba akejkoľvek choroby zahŕňa predovšetkým zastavenie jej vývoja, zatiaľ čo v niektorých prípadoch je možné liečiť doma.

Pri ateroskleróze tepien je prvým odporúčaním sledovať diétu zameranú na zníženie cholesterolu a zastavenie zápalového procesu priamo v cievach.

Výživa pacienta by mala pozostávať hlavne z rastlinných tukov, zeleniny a ovocia. Výrobky z múky, ako aj rozličné údené mäso a nálevy by sa mali vylúčiť.

Fajčenie a alkoholické nápoje sú prísne zakázané, pričom sa odporúča aktívne a pravidelné cvičenie.

Ďalšia možnosť lieku umožňuje liečbu priamo v nemocnici s aktívnou medikáciou (napríklad statíny, fibráty, aniónové výmenné živice, kyseliny nikotínovej atď.).

Príbehy našich čitateľov

Porazená hypertenzia doma. Je to mesiac, kým som zabudol na tlakové skoky. Koľko som skúsil všetko - nič nepomohlo. Koľkokrát som chodil na kliniku, ale stále mi boli predpísané zbytočné lieky a keď som sa vrátil, lekári jednoducho pokrčili ramenami. Nakoniec som sa vyrovnal tlaku a všetkým vďaka tomuto článku. Každý, kto má problémy s tlakom - určite prečítajte!

Prečítajte si celý článok >>>

V extrémnych prípadoch lekár môže trvať na operácii.

Výber lekára a kliniky

V takmer každej klinike pracujú spravidla úzko špecializovaní odborníci. Existujú však situácie, keď potrebujete kontaktovať väčšiu alebo špecializovanú lekársku inštitúciu. Ak je dostatok peňazí, odporúča sa ísť na platenú kliniku, pretože tu pracujú vysokokvalifikovaní odborníci.

Okrem toho vyhľadávanie vhodného lekára nie je obmedzené na jedno mesto av niektorých prípadoch je možné vyhľadať lekára cez internet. V tomto prípade sa môžete oboznámiť s informáciami o samotnom lekárovi, jeho pracovných skúsenostiach, ako aj o spätnej väzbe pacienta. K tomuto špecialistovi sa môžete dostaviť po dohode.

Nádoba je jedným zo základných prvkov ľudského tela. Napriek svojej zdanlivej nevýznamnosti je zodpovedný za dodanie najdôležitejšej látky všetkým ľudským orgánom. Preto porušenie fungovania krvných ciev vedie k vzniku rôznych druhov problémov s telom. Vývoj takých chorôb, ako je ateroskleróza, je pomalý. Často človek túto chorobu dokonca ani nevšimne a len lekára, keď potrebuje lekársku pomoc.

Ateroskleróza je veľmi vážna choroba. Jeho hlavné nebezpečenstvo spočíva v asymptomatickom priebehu prvých období. Preto je niekedy ťažké ju diagnostikovať dokonca samotnými lekármi, a to až dovtedy, kým sa nedosiahnu všetky výsledky výskumu.

Odpoveď na otázku, ktorý lekár sa zaoberá aterosklerózou, závisí predovšetkým od povahy ochorenia a symptómov (ateroskleróza brušnej aorty, cerebrálna ateroskleróza atď.).

Iba po predbežnom vyšetrení je možné určiť, ktorý špecialista by mal byť kontaktovaný.

Včasná diagnostika aterosklerózy, ako aj určenie vhodnej liečby, sú kľúčom k úspešnej liečbe aterosklerózy. Okrem toho by sme nemali zabúdať na prevenciu. Správna výživa a všeobecne správny životný štýl majú priamy vplyv na stav plavidiel.

Preto čím skôr začne táto osoba venovať pozornosť, tým je pravdepodobnejšie, že sa táto choroba vyhnú. Ak sa stále musíte stretnúť s aterosklerózou z vlastnej skúsenosti, dbajte na to, aby ste si vybrali správneho lekára, špecialistu, ktorý má príslušné skúsenosti a vedomosti, aby poskytol kvalifikovanú pomoc.

Vyvodiť závery

Útoky srdca a mŕtvice predstavujú takmer 70% všetkých úmrtí na svete. Sedem z desiatich ľudí zomrie v dôsledku zablokovania tepien srdca alebo mozgu.

Obzvlášť desivé je skutočnosť, že veľa ľudí nemá ani podozrenie, že majú hypertenziu. A chýbajú príležitosť na to, aby niečo opravili, jednoducho sa odsúdili na smrť.

 • bolesť hlavy
 • cardiopalmus
 • Čierne bodky pred očami (mušky)
 • Apatie, podráždenosť, ospalosť
 • Rozmazané videnie
 • potenie
 • Chronická únava
 • Opuch tváre
 • Necitlivosť a zimnica
 • Tlakové skoky
Dokonca aj jeden z týchto príznakov vás môže zvedať. A ak sú dva, potom neváhajte - máte hypertenziu.

Ako liečiť hypertenziu, keď existuje veľké množstvo liekov, ktoré stojí veľa peňazí?

Väčšina liekov nebude robiť nič dobré a niektorí môžu dokonca ublížiť! V súčasnosti je jediným liek, ktorý oficiálne odporúča ministerstvo zdravotníctva na liečbu olgie hypertenzie, NORMIO.

Pred kardiologickým ústavom spolu s ministerstvom zdravotníctva vedie program "bez hypertenzie". Ako súčasť toho je droga NORMIO zadarmo k dispozícii všetkým obyvateľom mesta a regiónu!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

ZRUŠENIE SRDCE

Vlastnosti krvného zásobovania srdcaKrvné zásobovanie srdca sa uskutočňuje dvoma hlavnými cievami - pravou a ľavou koronárnou artériou, začínajúc od aorty bezprostredne nad polovičnými ventilmi.

Uveitída oči - aké ochorenie, fotografie, príčiny, symptómy a liečba

Uveitída je všeobecný pojem označujúci zápal rôznych častí choroidov (dúhovka, ciliárne telo, choroid). Hlavným faktorom, ktorý prispieva k rozvoju uveitídy, je určité spomalenie prietoku krvi v očnom uveálnom trakte.

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Ako vyčistiť cievy z cholesterolu

Lekári hovoria: poškodený metabolizmus tukov a cholesterolové plaky - nepriateľom číslo 1 pre zdravie srdca a krvných ciev. Podľa štatistík z 30 až 45% osôb, ktoré sa zúčastnili prieskumu vo veku nad 50 rokov, mali vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Hypertenzia 1 stupeň: mechanizmus vývoja, diagnostika a liečba

Z tohto článku sa dozviete o hypertenzii 1 stupňa, ako sa vyvíja, aké sú charakteristické rozdiely v hypertenzii o 1 stupeň v porovnaní s inými stupňami hypertenzie (skrátene ako GB).