Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo sa objaví ateroskleróza mozgových ciev, prejavy a dôsledky patológie, aké metódy liečby existujú a ako efektívne sú.

Ateroskleróza krvných ciev v mozgu - zúženie alebo blokovanie arteriálnych krvných ciev, ktoré prenášajú krv do mozgu cholesterolovými plakmi. Výsledkom takýchto zmien je zhoršenie prívodu krvi do mozgu, narušenie jeho normálnej štruktúry a strata funkcie. V 85-90% prípadov sú ľudia starší ako 45-50 rokov chorí.

Symptómy a následky spôsobené aterosklerózou mozgových ciev sú rôzne: od pravidelného závratu a straty pamäti po mozgovú príhodu (smrť časti mozgového tkaniva) s ťažkou poruchou pacientov (paralýza, strata schopnosti chodiť a základná starostlivosť o seba).

Choroba sa postupne rozvíja počas niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov. U 80-90% pacientov prvé prejavy aterosklerózy mozgových artéri nenarušujú všeobecný stav a obvyklý spôsob života. Ak sa po ich výskyte skontaktuje so špecialistom, je možné zabrániť progresii ochorenia a ireverzibilným poruchám mozgovej cirkulácie (mŕtvica). Liečba liekov, celoživotné vo forme pravidelných kurzov 2-3 krát ročne. V 20-30% prípadov je potrebná operácia.

Neuropatológ sa zaoberá liečbou. Ak je potrebná chirurgická liečba, zahŕňa vaskulárny alebo endovaskulárny neurochirurg. Kompletná liečba je nemožná, zabrániť progresii patologických zmien v cievach a normalizovať cerebrálny krvný tok.

Podstata, štádia choroby

Ateroskleróza mozgových ciev je chronické ochorenie, ktoré je založené na deštrukcii cievnej steny cholesterolovými plakmi - nadmerným ukladaním cholesterolu vo forme uzlíkov. Tieto plaky vyčnievajú do dutiny cievy, čo spôsobuje zúžené lúmeny, strata sily a elasticitu steny. Choroba postihuje iba tepny - cievy, ktoré nesú krv obohatené kyslíkom a živinami do mozgu.

Patologické zmeny v cerebrálnych artériách pri ateroskleróze sa vyskytujú v niekoľkých štádiách a sú náchylné k postupnej progresii:

 1. Nadbytok cholesterolu (aterogénne tuky, lipidy) v krvi - hypercholesterolémia, hyperlipidémia.
 2. Namáčanie vnútorných stien mozgových ciev s inklúziami cholesterolu, ich akumuláciou vo forme uzlín, plakov.
 3. Zápal v cievnej stene, tvorba hustých jaziev, nárast veľkosti plakov cholesterolu, transformácia na aterosklerózu.
 4. Ukladanie vápnika na povrch plakov, ich ruptúry, ktoré spôsobujú tvorbu krvných zrazenín.
 5. Zúženie alebo zničenie (úplné prekrytie) lúmenu tepien plakmi a krvnými zrazeninami, znížená sila, riziko spontánneho roztrhnutia cievy.
 6. Znížený arteriálny prietok krvi, poškodený krvný obeh alebo nekróza (mozgová príhoda) mozgu.

Príčiny a rizikové faktory

Ateroskleróza mozgových ciev má iba jednu okamžitú príčinu vývoja - zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a iných aterogénnych tukov (lipoproteíny s nízkou hustotou, triglyceridy). Takáto metabolická porucha sa môže vyskytnúť len u obmedzeného počtu ľudí (asi 30-40%). Ľudia so zvýšeným rizikom vzniku ochorenia sa nazývajú riziková skupina:

 • vek nad 45 rokov;
 • obezita;
 • hypertenzia (vysoký krvný tlak);
 • prítomnosť cerebrálnej aterosklerózy u blízkych príbuzných;
 • diabetes mellitus;
 • fajčenie tabaku;
 • systematicky zneužívanie alkoholu;
 • sedavý životný štýl;
 • zvýšené zrážanie krvi (krvné zrazeniny).

U 50-60% pacientov sa ateroskleróza mozgových artérií kombinuje s podobnou léziou iných ciev (koronárnych artérií srdca, aorty, dolných končatín, obličiek, čriev). Preto charakteristické ťažkosti a príznaky nervového systému v kombinácii s aterosklerózou ciev akejkoľvek lokalizácie by mali byť alarmujúce v súvislosti s aterosklerotickými léziami mozgových artérií.

Symptómy a účinky cerebrálnej aterosklerózy

Samotná ateroskleróza v mozgu nie je nebezpečná a nevykazuje sa. Nebezpečenstvo a negatívne symptómy spôsobujú choroby a poruchy cerebrálnej cirkulácie, ktoré vyvoláva ateroskleróza.

Manifestácie a príznaky mozgovej aterosklerózy môžu byť akútne (najprv sa vyskytujúce) a chronické (pozorované niekoľko mesiacov, roky). Typy a prejavy takejto patológie sú uvedené v tabuľke:

Vlastnosti ochorenia, na ktorých symptómy závisia

U 25-30% pacientov sa ateroskleróza môže vyvinúť počas obdobia 10-15 rokov bez toho, aby spôsobila poruchy v cerebrálnom obehu, zatiaľ čo u takýchto pacientov sú všetky tepny ovplyvňované rôznymi stupňami aterosklerotickým procesom. U 15-20% pacientov po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch dochádza k ťažkým poruchám obehu v mozgu, čo vedie k postihnutiu, keď patologický proces postihuje iba jednu tepnu.

Príznaky aterosklerózy mozgových artérií a doba ich výskytu závisia od týchto faktorov:

  1. Stupeň zvyšovania cholesterolu - čím je vyššia, tým rýchlejšia ateroskleróza postupuje.
  2. Čas existencie prebytku cholesterolu v priebehu 5 rokov - riziko cerebrálnej aterosklerózy sa zvyšuje o 50-60%.
  3. Jednotlivé charakteristiky vetvených cerebrálnych artérií a ich priemer. Napríklad ak sú typu trupu (niekoľko tepien je zodpovedných za celý krvný obeh) alebo sa vzájomne vzďaľujú v pravom uhle - progresia aterosklerózy je rýchla a poruchy cerebrálnej cirkulácie sú skoré a ťažké.
  4. Nedostatok spojení medzi karotickým a vertebrálnym arteriálnym systémom mozgu - oddelenie kruhu Willisovej, absencia kolaterálov. To zvyšuje riziko ťažkých a skorých porúch mozgovej cirkulácie o 60-70%.
 1. Aké sú tepny ovplyvnené - každá nádoba je zodpovedná za tok krvi do určitej oblasti mozgu: predná mozgová tepna na čelnom laloku, stredný - parietálno - temporálny, zadný - do okcipitálneho a malého mozgu. Najčastejšie (55-65%) je postihnuté povodie strednej cerebrálnej artérie.

Platné diagnostické metódy

Podozrenia na aterosklerózu mozgových ciev musia byť buď potvrdené, alebo vyvrátené. Na tento účel sa používajú laboratórne (krvné testy) a inštrumentálne (hardvérové) diagnostiky:

 • Biochemická analýza spektra krvných lipidov: cholesterol, triglyceridy, LDL (lipoproteín s nízkou hustotou). Na to musíte darovať krv z žily. Analýza nepotvrdzuje diagnózu aterosklerózy, ale určuje len to, či je človek ohrozený touto chorobou: ak sú normy prekročené najmenej jedným z indikovaných indikátorov. U 50% pacientov so zjavnými príznakmi aterosklerózy sú sledované parametre v normálnom rozmedzí.
 • Ultrazvukový doppler, duplexné vyšetrenie mozgových ciev. Metóda je najviac informatívna pre štúdium iba veľkých mozgových artérií.
 • Angiografia mozgových artérií - zavedenie kontrastnej látky priamo do arteriálneho systému krku. Každá veľká a malá nádoba je kontrastovaná a stáva sa viditeľná na röntgenovom filme, v röntgenovom monitore. Toto je najspoľahlivejšia metóda diagnostiky aterosklerózy.
 • Mozgová tomografia (CT alebo MRI) s intravenóznym podaním kontrastnej látky je dobrá, rýchla a spoľahlivá diagnostická metóda, ukazujúca stav všetkých mozgových ciev.
Diagnostické metódy pre cerebrálnu aterosklerózu

Moderná liečba

Komplex terapeutických opatrení pre aterosklerózu tepien mozgu:

 1. diétne potraviny;
 2. lieková korekcia metabolizmu cholesterolu;
 3. znížená viskozita krvi;
 4. zlepšené dodávanie krvi do mozgu;
 5. korekcia krvného tlaku;
 6. ordinácie.

Liečba by mala byť celoživotná formou alternatívnych liečebných postupov s rôznymi druhmi liekov, 2-3 krát za rok. Vzhľadom na to, že ateroskleróza je ochorením na pozadí, prekurzorom porúch mozgovej cirkulácie, hlavným cieľom liečby nie je toľko vyliečiť, aby sa zabránilo progresii a komplikáciám. Úplné zotavenie je možné len v štádiu počiatočných zmien.

1. Diétna výživa

Obmedzením množstva cholesterolu konzumovaného s jedlom je možné znížiť jeho koncentráciu v krvi. Ateroskleróza mozgových ciev, tukov živočíšneho pôvodu, vyprážané potraviny, údené potraviny sú zakázané. Základ stravy - výrobky obsahujúce omega-3 mastné kyseliny (zelenina a ovocie, ryby, ľanové a olivové oleje, orechy).

2. Lekárska korekcia metabolizmu cholesterolu

Na zníženie koncentrácie použitých liečiv cholesterolu:

  1. Starožitnosti: simvastatín, lovastatín, atorvastatín, Atoris. Je vedecky dokázané, že systematické podávanie spoľahlivo (o 40%) znižuje riziko ischemickej mozgovej príhody a iných porúch cerebrálneho obehu. Jedna dávka lieku za deň postačuje.
Starožitnosti sa používajú na zníženie koncentrácie cholesterolu
 1. Omega-3 mastné kyseliny sú najsilnejšou látkou prírodného pôvodu proti ateroskleróze krvných ciev vrátane mozgových tepien. Najlepšie je skladovať omega-3 s jedlom (ľanový olej, žlté ryby, orechy). Existujú aj lieky a výživové doplnky.
 2. Vitamín E (tokoferol). Samotný prejavuje slabý účinok proti ateroskleróze, ale v kombinácii s inými liekmi sa zlepšujú jeho liečebné účinky.

3. Riedenie krvi

Každá fáza cerebrálnej arteriosklerózy - indikácia na príjem liekov na zmierňovanie krvného tlaku:

 • Kyselina acetylsalicylová, aspirín, kardiomagnyl, Magnicore, Lospirin;
 • Clopidogrel, Tromboneta, Plavix, Plagril;
 • Warfarin, Sincumar. Vhodnejšie u pacientov s ťažkými príznakmi mozgovej aterosklerózy, komplikovaných akýmikoľvek druhmi porúch cerebrálnej cirkulácie.

4. Zlepšenie výživy mozgu

Prípravy tejto skupiny neovplyvňujú priebeh cerebrálnej artériosklerózy, ale umožňujú nervovým bunkám, aby nestratili svoju funkciu na pozadí porúch obehu:

 • Mikrocirkulačné normalizátory: Cavinton, Trental, Cerebrolysin, Plestasol;
 • Cereboprotektory: Zinnarizin, Fezam, Cerakson, Sermion, Neurakson;
 • Nootropy: Tiocetam, Nootropil, Piracetam, Cortexin.

5. Regulácia krvného tlaku

Postupná normalizácia vysokého krvného tlaku a jeho udržanie na normálnej úrovni (nie vyššia ako 140/90) spomaľuje exacerbáciu aterosklerotických zmien v mozgových cievach o 30-40%. To je indikované príjmom vhodných antihypertenzív: bisoprolol, Berlipril, Liprasid, Valsacor. Predpísali ich praktický lekár alebo kardiológ.

Kontrola krvného tlaku

6. Chirurgická liečba: indikácie a účinnosť

Pri ateroskleróze mozgových tepien sa vykonávajú dva typy operácií na cievach: endovaskulárne (cez punkciu) a otvorené (cez incíziu). Indikácie pre chirurgickú liečbu - obmedzené alebo malé (do 1 cm) zúženie viac ako 50% z 1 až 3 hlavných ciev mozgu. Pri rovnomerných viacnásobných léziách artérií je operácia nepraktická. Indikácie sa vyskytujú u 45% pacientov. Môžu sa určiť len po angiografii alebo tomografii mozgu.

Endovaskulárna chirurgia

Endovaskulárne intervencie sú skutočne účinnou metódou prevencie následkov pokročilej aterosklerózy (ischemickej mozgovej príhody).

Podstata operácie: prepichnutie tepny do stehna alebo ramena, zavedenie tenkého katétra do lumen, ktoré sa pod kontrolou počítačového vybavenia uskutočňuje do zúženej cievy mozgu. V tejto oblasti je nainštalovaný stent (pružina), ktorý eliminuje zúženie.

Tradičná prevádzka

Otvorené zásahy na plavidlách umiestnených v lebečnej dutine nie sú technicky uskutočniteľné. Takže môžete eliminovať aterosklerotické plaky na krčnej stenách. Buď sa použije priame odstránenie rozbitých plakov z arteriálneho lumenu (chirurgia endarterektómie) alebo nahradenie modifikovaného miesta umelou protézou (by-passová chirurgia, cievna protetika).

Najpravdepodobnejšie predpovede

Štatistiky o ochorení cerebrálnej arteriosklerózy sú takéto:

 • U 50 až 60% pacientov vo veku 40 až 55 rokov príznaky ochorenia končia ischemickou cievnou mozgovou príhodou v dôsledku prudkého zúženia jednej veľkej cievy. Dôsledky pre 45-55% z nich sú hlboké postihnutie alebo smrť.
 • Približne 80% pacientov s cerebrálnou aterosklerózou vo veku nad 65 rokov trpí chronickými alebo prechodnými poruchami cerebrálnej cirkulácie. 30% z nich má následne mozgovú príhodu.
 • U 5-7% ľudí je choroba asymptomatická a nemá žiadne dôsledky.

Tieto údaje naznačujú, že príznaky aterosklerózy sa objavujú v mladšom veku, tým ťažšie sú dôsledky a horšie prognóza. Ak je problém zistený už v počiatočnom štádiu, v 30-45% prípadov sa dá vyriešiť endovaskulárnou chirurgickou liečbou. U ľudí starších ako 60 rokov je vazokonstrikcia uvoľnená - v 80% prípadov liečba zlepšuje krvný obeh v mozgu.

Ateroskleróza mozgových ciev - symptómy a liečba

Ateroskleróza je nebezpečná choroba postihujúca cievy mozgu. Keď sa na vnútornej výstelke tepien vytvárajú ložiská ložiska cholesterolu, spôsobujú zúženie dutiny ciev až do úplného zablokovania.

S pomaly rastúcou blokádou určujú príznaky cerebrálnej arteriosklerózy stupeň nedostatočného dodávania krvi do mozgu. Pri rýchlom zablokovaní lúmenu artérií trombom alebo v dôsledku rozpadu obsahu cholesterolu sa tvoria ohniská mozgovej nekrózy.

Problém aterosklerózy spočíva v tom, že skoré obdobie ochorenia sa prakticky nepociťuje, dokonca ani stenóza ciev na 2/3 neposkytuje živý obraz o ochorení, ale vyvoláva len mierny závrat a tinitus, čo človek obviňuje z stresu alebo zbytočného preťaženia.

V tomto článku budeme hovoriť o príčinách mozgovej artériosklerózy, symptómov a topických liečebných postupoch. Okrem toho zvážte aspekty stravy na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Príčiny aterosklerózy

Prečo sa objavuje cerebrálna artérioskleróza a čo je to? V počiatočnom štádiu patologického procesu spojeného s metabolizmom lipidov sa začína hromadiť cholesterol na povrchu poškodenej cievnej steny. Postupne sa na tento klastr ukladajú vápenaté soli a vlákna neformovaného spojivového tkaniva, a preto povrch aterosklerotického plaku začína nadobúdať nepravidelný konvexný tvar.

Zúženie dutiny cievy, vylučovanie cholesterolu komplikuje prechod krvi a vytvára predpoklady pre výskyt turbulentných vírov krvného toku. To vedie k deštrukcii krvných doštičiek a leukocytov, ako aj k postupnej tvorbe krvnej zrazeniny. V nepriaznivých podmienkach pre telo môže pretrhnúť a blokovať mozgovú tepnu. Súčasne akútny cholesterol v cievach mozgu môže vyvolať akútny cholesterolový povlak a viesť k obliterácii.

Jednoducho povedané, ateroskleróza sa vyvíja kvôli porušeniu telesného metabolizmu tukov. V dôsledku toho sa aterosklerotické pláty vytvárajú z "zlého cholesterolu" na vnútornej strane krvných ciev.

Tiež príčiny, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia, sú:

 • sedavý životný štýl (hypodynamia);
 • porušovanie metabolických procesov;
 • genetický faktor (dedičnosť);
 • prítomnosť endokrinných ochorení;
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • nezdravá strava (prevaha v strave tuku a cholesterolu).

Hlavnou príčinou mozgovej aterosklerózy je však ukladanie cholesterolu na stenách krvných ciev a tvorba aterosklerotických plakov. Je známe, že morfologický vývoj choroby je rozdelený do niekoľkých etáp, o ktorých budeme písať nižšie.

Znaky

Niektoré príznaky aterosklerózy mozgových ciev zahŕňajú nasledujúci symptomatický obraz:

 • Nespavosť, nočné mory v noci, ťažké zdvíhanie a ťažkosti so zaspávaním;
 • Strata pocitu v polovici tela;
 • Ťažké, opakujúce sa bolesti hlavy;
 • Zmena chôdze, kroky neisté a vlnky;
 • Zmena prejavu, zraku, tinnitus;
 • Podráždenie, depresia, roztrhnutie a úzkosť;
 • Návaly horúčavy a potenie tváre;
 • Únava, slabosť a zmätok;
 • Chvenie brady a končatín;
 • Problémy s pamäťou;
 • Asymetria tváre

Vyššie uvedené príznaky nie sú diagnózou. Ak chcete potvrdiť alebo vyvrátiť aterosklerózu, musíte sa obrátiť na neurológov alebo minimálne skontrolovať hladinu cholesterolu tak, že prejdete príslušnou analýzou.

Symptómy mozgovej arteriosklerózy

V prípade aterosklerózy mozgových ciev sú počiatočnými príznakmi bolesti celého povrchu hlavy, ktoré sa niekedy objavujú ako prvé a potom sa ich intenzita a trvanie zvyšujú.

V procese zaspávania a spánku dochádza k zmenám: nespavosť, nečinný spánok, nočné mory, denná ospalosť. Pacienti zaznamenali konštantnú únavu, znížený výkon. Znaky a návyky sa menia: stála zmena nálady, podráždenosť, slzotvornosť, nespokojnosť so životom a všetci ostatní. Niekedy dochádza k nedostatočnej koordinácii a pomalosti niektorých pohybov.

Pre mnohých ľudí sa príznaky aterosklerózy prejavujú rôznymi spôsobmi, okrem toho môže byť táto choroba klasifikovaná ako dvojnásobne nebezpečná, pretože je dosť ťažké ju zistiť. A to nie je časovo náročná a náročná diagnóza, ale skutočnosť, že väčšina ľudí nevenuje pozornosť príznakom ochorenia, najčastejšie sú obviňované z jednoduchých bolestí hlavy, únavy a migrény.

štádium

Na základe priebehu a progresie vyššie uvedených symptómov cerebrálnej aterosklerózy existuje niekoľko fáz:

 1. Počiatočná fáza. Nemá žiadne výrazné príznaky, ale osoba, ktorá sleduje ich zdravie, zaznamená zmeny, ako je prepracovanie po malej fyzickej námahe, závraty, opakujúce sa bolesti hlavy, strata pamäti a účinnosť. Takéto príznaky sa často objavujú v popoludňajších hodinách, ale po odpočinku alebo spaní prechádzajú samy.
 2. Stupeň progresie. V tejto fáze ľudia majú tendenciu preceňovať svoju silu a schopnosti, obviňovať ostatných za ich zlyhania. Zvyšuje sa príznaky prvej fázy. Úzkosť, depresia, podozrenie sa k nim pridať. Závraty, nerovnováha chôdze, chvenie prstov alebo hlavy, rozmazané reči alebo zdurenie počas jedenia sú z času na čas zaznamenané.
 3. Fáza dekompenzácie. Ťažká ateroskleróza mozgových ciev, ktorá sa vyznačuje stratou pamäti, schopnosťou myslieť a udržiavať sa. V tejto fáze sú paralýza a mŕtvica časté. Vyžaduje vonkajšiu starostlivosť.

Cerebrálna ateroskleróza môže viesť k chronickému poškodeniu cerebrálnej cirkulácie a rozvoju dyscirkulatívnej encefalopatie, ako aj k podčiarknutiu prechodných porúch cerebrálnej cirkulácie (prechodný ischemický záchvat) a mŕtvica.

diagnostika

V súčasnej dobe, na určenie staging ochorenia sa uchýlila k ultrazvuku:

 1. Angiografia mozgových ciev - táto metóda je doplnená už s potvrdenou diagnózou, keď sa stav tesnenia stien hodnotí zavedením špeciálnej látky do cievy.
 2. Transcraniálny doppler alebo ultrazvuk intrakraniálnych ciev mozgu.
 3. Duplexné skenovanie alebo ultrazvuk extrakraniálnych ciev.

Tieto metódy sú bezpečné a v spojení s hlavnými laboratórnymi štúdiami (OAK, OAM, biochemický krvný test), ktoré umožňujú vypočítať indikátor hladín cholesterolu, poskytujú kompletné informácie o stave pacienta.

prevencia

Najefektívnejším spôsobom prevencie aterosklerózy mozgu je strava, vyhýbanie sa zlým návykom a aktívnemu životnému štýlu. Ľudia, ktorí sú predisponovaní k tejto chorobe, budú profitovať z eliminácie potravín obsahujúcich cholesterol, ktoré nahradia živočíšne tuky rastlinnými tukami vrátane mliečnych výrobkov, chudého mäsa, zeleniny a ovocia v strave. Je potrebné obmedziť spotrebu slaných, mastných, bohatých a vyprážaných potravín.

Produkty, ako je morská kapusta, strukoviny, karfiol, orechy a hrozienka, baklažán, dule, grapefruity, zrelé čerešne a vodné melóny budú užitočné v strave.

Liečba cerebrálnej artériosklerózy

Schéma liečby aterosklerózy je dlhý a najčastejšie celoživotný proces. V tejto súvislosti sú ciele terapie:

 • zníženie ischemických prejavov;
 • obnovenie časti buniek a ich funkcie;
 • zabrániť vážnym následkom mŕtvice;
 • zmeny metabolizmu tukov na stiahnutie "zlého" cholesterolu.

Neurológ sa zaoberá riešením týchto problémov, jeho úlohou je identifikovať ľudí s podobnými problémami, posudzovať závažnosť ochorenia a realizovať konzervatívnu liečbu. Po prvé, je navrhnutý tak, aby zlepšil dodávanie krvi do mozgu, aby sa stala prevenciou arteriálnej trombózy.

Liečba liečiv

Moderné spôsoby liečby sú zamerané na elimináciu účinkov aterosklerózy mozgových ciev a na obnovenie normálnej funkčnosti ciev a artérií. Na to sú pridelené:

 1. Statíny (liprimárny, atorisový, zokorový, mertinilový, atď.) Znižujú hladinu cholesterolu v krvi na normálnu hodnotu a pomáhajú stabilizovať aterosklerotické plaky, a nie zvyšovať ich veľkosť.
 2. Fibráty (fenofibrát) - nižšie triglyceridy. Prijaté kurzy, kontrola liečby po 1-2 mesiacoch neustáleho prístupu.
 3. Kyselina nikotínová, ako aj jej deriváty - tieto lieky môžu byť niekedy použité pri liečbe aterosklerózy mozgových ciev.
 4. Sekvestranty žlčových kyselín (cholestíd) sú iónomeničové živice, ktoré môžu viazať mastné kyseliny do čriev a neumožňujú im absorbovať.
 5. Ezetemib - zabraňuje aktívnej absorpcii cholesterolu v čreve.
 6. Antihypertenzívne lieky - pilulky, ktoré znižujú krvný tlak. Majú sa užívať denne.
 7. Antitrombotické činidlá (trombotická zadok, kardiomagnyl) sú lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi, čo znižuje riziko tvorby krvných zrazenín.
 8. Vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín A - majú tonický účinok a patria k prostriedkom adjuvantnej liečby.

Po vyšetrení ošetrujúci lekár predpíše príslušné lieky. Príjem liekov bude dosť dlhý a v niektorých prípadoch ich bude musieť prežiť. Preto pred užitím liekov musíte starostlivo prečítať pokyny a možné vedľajšie účinky.

Chirurgická intervencia

S neúčinnosťou liečby liekom je možná chirurgická intervencia. Indikácia je ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého sa zistilo 70-percentné zúženie lumen cerebrálnej artérie. Vyžaduje si poradenstvo lekára, ktorý si zvolí typ operácie.

Najčastejšie používaná karotidová endarterektómia, pri ktorej je oddelená stena postihnutej cievy, trombus je odstránený, tepna je obnovená šitím. Takisto sa nedávno objavil nový typ operácie - angioplastika. Katéter sa zavedie do tepny, čím sa nádoba rozširuje, v dôsledku toho sa obnoví prietok krvi a stláča sa cholesterolový povlak.

V niektorých prípadoch sa môže použiť stentovanie. Za týmto účelom je v nádobe inštalovaný drôtený rám, ktorý narovnáva tepnu a udržuje jej tvar.

diéta

Úspech a produktivita liečby aterosklerózy je priamo závislá od dodržiavania diéty. Najčastejšie toto ochorenie postihuje ľudí s nadváhou. Aby ste sa vyhli komplikáciám priebehu ochorenia a urýchliť zotavenie, musíte urobiť diétu stravu životného štýlu.

Potraviny s vysokým obsahom cholesterolu by mali byť vyňaté zo stravy:

 • Mastné mäso a ryby;
 • Alkoholické nápoje;
 • Čokoláda, koláče, vdolky, kakao;
 • Mastné bohaté polievky a bujóny;
 • Pečeň, mozog, obličky;
 • Všetky druhy tukov a živočíšnych tukov;
 • Pikantné, slané jedlá;
 • Káva, silný čierny čaj.

Namiesto živočíšnych tukov môžete jesť kvapalné tuky rastlinného pôvodu. Obzvlášť užitočné oleje obsahujúce polynenasýtené mastné kyseliny Omega skupiny: Omega-3, Omega-6, Omega-9. Sú bohaté na ľanové a olivový olej. Napriek vysokému obsahu kalórií tieto produkty pomáhajú očistiť a posilňovať krvné cievy, vrátiť ich pružnosť, normalizovať metabolické procesy.

Dodržiavame režim

Pacient v každom veku potrebuje cvičenie, dobré fyzické cvičenie. Dlhé prechádzky, plávanie, triedy v skupine Zdravie sú užitočné. Neodporúča sa zapojiť sa do silového tréningu. Na bicykli na cvičenie musíte nastaviť režim šetrenia.

Pacient potrebuje pozitívne emócie. Zbavia sa negatívnych účinkov životného stresu. V rodinnom kruhu je potrebné zabezpečiť povinnosti a rady staršej osoby. Jeho vedomosti a skúsenosti by mali oceniť jeho príbuzní.

výhľad

Malo by byť zrejmé, že mozgová ateroskleróza je klasifikovaná ako chronická choroba, takže liečba je najčastejšie celoživotná. V závislosti od toho, ako bola vopred diagnóza urobená a začala liečba, závisí aj prognóza.

V praxi neurológov sú známe rozsiahle formy aterosklerózy mozgových ciev, ktoré však umožnili ľuďom nielen žiť dlho, ale aj zostať efektívne. Existujú však prípady, keď prvý klinický prejav tejto choroby skončí mozgovou príhodou a je smrteľný pre osobu.

Preto doktor hrá takú dôležitú úlohu pri včasnej diagnostike ochorenia a jej kvalifikovanej liečbe.

Ateroskleróza mozgových ciev

Ateroskleróza mozgových ciev je proces tvorby aterosklerotických plakov vo vnútri mozgových ciev, čo vedie k poruchám mozgovej krvi. Môže mať subklinický priebeh alebo sa prejavuje ako dyscirkulatívna encefalopatia, TIA, mŕtvica. Pri diagnostike použitých REG, USDG, duplexného skenovania alebo MRI cerebrálnych ciev, ako aj elektroencefalografie, CT a MRI mozgu. Terapia v kombinácii s vymenovaním hypolipidemických, protidoštičkových, nootropických, neurometabolických, vaskulárnych liečiv. Ak je to indikované, vykoná sa chirurgická liečba.

Ateroskleróza mozgových ciev

Ateroskleróza mozgových ciev zodpovedá približne jednej pätine celkovej neurologickej patológie a približne polovici kardiovaskulárnych ochorení. Aterosklerotické procesy v mozgových cievach môžu začať už v 20-30 rokoch, avšak v dôsledku dlhého subklinického priebehu sa manifestácia ochorenia zvyčajne vyskytuje po 50 rokoch. Klinické prejavy cerebrálnej aterosklerózy sú spojené s cerebrovaskulárnou insuficienciou, ktorá sa postupne vyvíja v dôsledku vaskulárnej lézie a ischémie mozgového tkaniva. Chronická mozgová ischémia spolu s koronárnou chorobou srdca je najvážnejším dôsledkom aterosklerózy. Môže spôsobiť komplikácie ako mŕtvica a demencia. Vzhľadom na vysokú prevalenciu a vysokú frekvenciu komplikácií je mozgová artérioskleróza jednou z najdôležitejších problémov modernej neurológie.

dôvody

Existuje množstvo faktorov, ktoré prispievajú k vývoju cerebrálnej aterosklerózy. Patria sem predovšetkým vek. S vekom je ateroskleróza ciev do istej miery pozorovaná vo všetkých. Predčasný vývoj aterosklerotických zmien a rýchlejší priebeh cerebrálnej aterosklerózy sa pozoruje pri nevyváženej strave (nadmerná konzumácia tukov a sacharidov, nedostatočné množstvo rastlinných potravín, prejedanie, prítomnosť vyprážaných a korenených jedál atď.), Metabolické poruchy (obezita, cukrovka diabetes, hormonálne poruchy), fyzická nečinnosť, fajčenie, častý príjem veľkých dávok alkoholu.

Priaznivé podmienky na výskyt a progresiu aterosklerózy sa vytvárajú na pozadí arteriálnej hypertenzie. Často sa ateroskleróza a hypertenzia vyvíjajú spoločne a vzájomne sa zhoršujú. Chronické infekcie a intoxikácie, ktoré majú nepriaznivý účinok na cievnu stenu, sú tiež faktormi, ktoré prispievajú k výskytu aterosklerózy mozgových ciev. Rovnako dôležitý je psycho-emocionálny stav, ktorý spôsobuje vnímanie osoby rôznych životných udalostí. Nedostatok pokojného a priateľského postoja vedie k tomu, že mnohé situácie sú pre človeka stresujúce. Stres má negatívny vplyv na tón steny mozgových ciev a spôsobuje pokles tlaku. Časté opakovanie takýchto cievnych zmien je priaznivým základom pre vývoj cerebrálnej aterosklerózy.

Nie všetky otázky etiológie aterosklerózy sú úplne jasné. Existencia veľkého množstva predisponujúcich faktorov naznačuje etiológiu tohto procesu. Avšak zostáva otvorenou otázkou, prečo sú niektorí pacienti postihnutí hlavne srdcovými cievami a ďalšími sú mozgové. Je tiež potrebné vziať do úvahy špecifickú úlohu dedičných mechanizmov, pretože rodinné prípady výskytu takých komplikácií mozgovej aterosklerózy, ako je mŕtvica, sú všeobecne známe.

patogenézy

Hlavným faktorom mechanizmu aterosklerózy je dismetabolizmus lipidov. V dôsledku zlyhania metabolizmu sa na vnútorný povrch stien mozgových ciev ukladá cholesterol lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL). Proces zahŕňa hlavne tepny veľkého a stredného kalibru. Vytvorenie takzvaných. Aterosklerotická plaketa sa vyskytuje postupne - od tuku po atherokalcinózu. Výsledný aterosklerotický plak, ktorý sa zvyšuje vo veľkosti, postupne viac a viac pokrýva lumen postihnutej cievy a môže slúžiť ako zdroj trombembol.

V prvom prípade klesá zásoba krvi určitou časťou mozgu v dôsledku postupného poklesu lumenov cievy. V mozgových tkanivách tejto zóny sa vyskytujú nedostatky hypoxie a živín - dochádza k vzniku chronickej ischémie, ktorá nakoniec vedie k degenerácii a smrti jednotlivých neurónov. Klinicky sa tento proces prejavuje príznakmi dyscirkulatívnej encefalopatie (DEP). Závažnosť tohto ochorenia závisí od výskytu aterosklerózy, kalibru postihnutej cievy, veľkosti aterosklerotického plaku, stupňa vývoja alternatívneho (dodatočného) zásobovania krvi do ischemickej oblasti mozgu.

V druhom prípade sa z neho oddeľuje časť aterosklerotického plátu a vo forme emblusu sa prenáša krvným riečnym roztokom do menšej arteriálnej cievy, čo spôsobí náhlu a úplnú oklúziu (trombózu). V závislosti od veľkosti zóny krvného zásobovania okludovanej tepny a stupňa vývoja vaskulárnych kolaterálov dochádza k prechodnému ischemickému záchvatu (TIA) alebo k ischemickej mŕtvici. Menej zriedkavo je ateroskleróza mozgových ciev príčinou hemoragickej mozgovej príhody. Pretrhnutie cievnej steny nastáva v dôsledku porušenia jej elasticity v mieste aterosklerotických depozitov a je často spôsobené vysokou arteriálnou hypertenziou.

príznaky

Klinicky sa cerebrálna vaskulárna ateroskleróza začína prejavovať, keď sa aterosklerotické plaky nachádzajúce sa vo vnútri ciev blokujú cerebrálny krvný tok tak, že sa objavuje ischémia a rozvíja sa dyscyrkulatívna encefalopatia. V závislosti od závažnosti porúch mozgovej cirkulácie sa vyskytujú tri stupne cerebrálnej aterosklerózy.

 • Počiatočná fáza. Príznaky sú prechodné povahy, často sa vyskytujú počas psycho-emocionálneho a fyzického preťaženia a zmiznú v podmienkach odpočinku. Vyskytuje sa asténny syndróm: slabosť, nezvyčajná únava, podráždenosť, letargia, ťažkosti s koncentráciou. Môže dochádzať k pravidelným poruchám spánku vo forme nespavosti a / alebo dennej ospalosti, niekedy aj závratom. Existuje mierny pokles tempa myslenia, schopnosť pamätať a uchovávať v pamäti nové informácie. Mnohí pacienti počas tohto obdobia prídu do popredia sťažnosť bolesti hlavy, v kombinácii s hlukom v hlave, ušiach alebo uchu.
 • Progresívna cerebrálna ateroskleróza. Mentálne poruchy a psycho-emocionálne zmeny v charaktere sa zhoršujú. Celkové pozadie nálady klesá, môže sa vyvinúť depresia. Pacient sa stáva podozrivý a úzkostlivý. Zhoršenie pamäte sa stáva jasne vyslovene - pacient a jeho príbuzní hovoria, že si nemôže spomenúť udalosti súčasného dňa, zmätený. Hluk v hlave sa stáva trvalým. Existuje vestibulárna ataxia, rozmazaná reč. Možným trasom prstov alebo hlavy, často dochádza k zníženiu videnia a k porušeniu sluchu. Postupne sa stráca schopnosť produktívnej profesionálnej činnosti.
 • Demencie. Porušenie duševného vlastníctva prebieha, dochádza k úniku pamäti, poruchám reči, apatie, nepokojom, úplnému zmiznutiu záujmov. Pacient stráca schopnosť navigovať v prostredí avčas, stráca schopnosť samoobsluhy, vyžaduje dohľad.

diagnostika

V závislosti od štádia ochorenia môže neurologický stav pacientov s cerebrálnou aterosklerózou odhaliť parézu nahor, horizontálny nystagmus, nejakú anizoreflexiu, symetrický nárast alebo letargiu reflexov, nestabilitu v postoji Romberga, trasenie roztiahnutých prstov, zhoršené koordinačné vzorky. Po mŕtvici sa môže vyskytnúť paréza a ďalší neurologický deficit. Oftalmoskopia oftalmológa môže odhaliť aterosklerotické zmeny v sietnicových cievach. Keď sa zníži sluch, zobrazí sa konzultácia otolaryngológa s audiometriou.

Cievne vyšetrenia umožňujú presnejšiu diagnostiku mozgovej aterosklerózy. Najdostupnejšie z nich je REG. UZDG hlavových ciev, duplexné skenovanie a MRI mozgových ciev sú viac informatívne. Je dôležité vykonať cievne štúdie v dynamike, posúdenie stupňa oklúzie karotidových artérií a hlavných intrakraniálnych artérií. EEG sa používa na analýzu funkčného stavu mozgu a CT a MRI mozgu sa používajú na vizualizáciu mozgových tkanív (najmä počas diagnostiky mŕtvice).

liečba

Nemožno liečiť mozgovú aterosklerózu, ale včasnou, pravidelnou a komplexnou terapiou sa môže spomaliť jej progresia. Predovšetkým by sa mali odstrániť faktory, ktoré zhoršujú vývoj aterosklerotického procesu. Je potrebné dodržiavať rastlinnú stravu s výnimkou živín s vysokým obsahom cholesterolu (mäso, vajcia, margarín, konzervované ryby, klobása, rýchle občerstvenie), vstupovať denne na prechádzky, znižovať psycho-emocionálny stres, eliminovať fajčenie a konzumovať alkohol, optimalizovať telesnú hmotnosť. Hypertenzíva vyžadujú starostlivý výber antihypertenzívnej liečby. Korekcia spektra krvných lipidov, ktorá je určená podľa výsledkov štúdie cholesterolu a lipidov v krvi, je dôležitá. Sú predpísané farmaceutické prípravky na zníženie hladiny lipidov: simvastatín, atromidín, fluvastatín, gemfibrozil atď.

Patogenetická liečba cerebrálnej aterosklerózy je zameraná na zlepšenie metabolizmu a krvného zásobovania neurónov, zvýšenie ich odolnosti voči ischemickým stavom, prevenciu trombózy a zlepšenie mnestických funkcií. Ako protidoštičková terapia sa predpisuje dlhodobé podávanie ticlidu alebo malých dávok kyseliny acetylsalicylovej. Cievková terapia sa uskutočňuje s pentoxifylínom a vinpocetínom, nifedipínom. Neurometabolická liečba zahŕňa podávanie vitamínov B, glycínu a gingko bilobových prípravkov. Zlepšenie kognitívnych schopností prispieva k príjmu nootropík: piracetam, picamilon, nicergolin, atď.

Opakovaná TIA, drobná mŕtvica, oklúzia karotických artérií s poklesom lumenov o viac ako 70% sú indikáciou pre chirurgickú liečbu cerebrálnej aterosklerózy. Existujú dva typy operácií: endarterektómia (odstránenie aterosklerotického plaku spoločne s intimym miestom cievy) a vytvorenie cievneho šľapu, ktorý obchádza arteriálnu časť obtušenú aterosklerotickým plakom. Podľa svedectva neurochirurgov produkuje karotidovú endarterektómiu, tvorbu extra-intrakraniálnej anastomózy, protetický brachiocefalický kmeň a ďalšie operácie.

Predpovedanie a prevencia aterosklerózy

Prognóza cerebrálnej aterosklerózy je veľmi premenlivá. Veľa závisí od veku pacienta, včasnosti iniciovaných lekárskych opatrení, schopnosti úplne odstrániť existujúce rizikové faktory. Najzávažnejšími komplikáciami aterosklerózy mozgových ciev sú mozgová príhoda a demencia, v dôsledku čoho dochádza k hrubému postihnutiu pacienta a smrť je možná.

Najlepšou prevenciou aterosklerózy v akejkoľvek lokalite je zdravý životný štýl, čo znamená primeranú fyzickú námahu, dobrú výživu, pobyt na voľnom priestranstve, pokojný rytmus života s primeraným striedaním práce a odpočinku. Upozornenie na vývoj aterosklerotického procesu je vylúčenie zo života všetkých faktorov, ktoré prispievajú k jeho progresii, vrátane nepriateľských reakcií (hnev, hnev, rozhorčenie, podráždenie atď.), Ktoré vyvolávajú tonické zmeny v mozgových cievach. Včasné upratovanie vášho životného štýlu, adekvátna liečba, ak je to potrebné, zlepšenie cerebrálneho krvného obehu chirurgickým zákrokom - všetky tieto opatrenia možno pripísať opatreniam sekundárnej prevencie cerebrálnej aterosklerózy, čo umožňuje vyhnúť sa komplikáciám ako mŕtvica a demencia.

Ateroskleróza mozgových ciev: symptómy a liečba

Ateroskleróza krvných ciev v mozgu - zúženie alebo blokovanie arteriálnych krvných ciev, ktoré prenášajú krv do mozgu cholesterolovými plakmi. Výsledkom takýchto zmien je zhoršenie prívodu krvi do mozgu, narušenie jeho normálnej štruktúry a strata funkcie. V 85-90% prípadov sú ľudia starší ako 45-50 rokov chorí.

Choroba sa postupne rozvíja počas niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov. U 80-90% pacientov prvé prejavy aterosklerózy mozgových artéri nenarušujú všeobecný stav a obvyklý spôsob života. Ak sa po ich výskyte skontaktuje so špecialistom, je možné zabrániť progresii ochorenia a ireverzibilným poruchám mozgovej cirkulácie (mŕtvica). Liečba liekov, celoživotné vo forme pravidelných kurzov 2-3 krát ročne. V 20-30% prípadov je potrebná operácia.

Čo je to?

Ateroskleróza je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením stien tepien v dôsledku rastu aterosklerotických plakov na nich. Najčastejšie sa choroba vyskytuje v dôsledku toho, že v ľudskom tele je metabolizmus lipidov narušený. Súčasne začína rásť pojivové tkanivo a vápenaté soli sa aktívne ukladajú do lumen cievnych stien.

Aké sú príčiny aterosklerózy?

Výskyt aterosklerózy mozgových ciev sa vyskytuje v dôsledku porušenia metabolizmu tukov. Prispieva k tomuto vysokému obsahu cholesterolu v ľudskom tele. Táto látka preniká do krvných ciev a vytvára plaky cholesterolu.

Príčiny, ktoré prispievajú k výskytu ochorenia:

 1. Závislosť na mastných potravinách bohatých na cholesterol
 2. Obezita a cukrovka
 3. Fajčenie a zneužívanie alkoholu
 4. arteriálnej hypertenzie
 5. Perorálne kontraceptíva na dlhú dobu
 6. dedičnosť
 7. Sedavý životný štýl
 8. Častý stres

Morské plody a ryby sa považujú za antisklerotické výrobky. Nedostatok stravy ovplyvňuje aj zvýšenie cholesterolu. Patologické zmeny v cerebrálnych artériách pri ateroskleróze sa vyskytujú v niekoľkých štádiách a sú náchylné k postupnej progresii:

 1. Nadbytok cholesterolu (aterogénne tuky, lipidy) v krvi - hypercholesterolémia, hyperlipidémia.
 2. Namáčanie vnútorných stien mozgových ciev s inklúziami cholesterolu, ich akumuláciou vo forme uzlín, plakov.
 3. Zápal v cievnej stene, tvorba hustých jaziev, nárast veľkosti plakov cholesterolu, transformácia na aterosklerózu.
 4. Ukladanie vápnika na povrch plakov, ich ruptúry, ktoré spôsobujú tvorbu krvných zrazenín.
 5. Zúženie alebo zničenie (úplné prekrytie) lúmenu tepien plakmi a krvnými zrazeninami, znížená sila, riziko spontánneho roztrhnutia cievy.
 6. Znížený arteriálny prietok krvi, poškodený krvný obeh alebo nekróza (mozgová príhoda) mozgu.

U 50-60% pacientov sa ateroskleróza mozgových artérií kombinuje s podobnou léziou iných ciev (koronárnych artérií srdca, aorty, dolných končatín, obličiek, čriev).

príznaky

S rozvojom aterosklerózy mozgových ciev sa príznaky objavia, keď je prívod krvi narušený o 50%. Mozog sa chráni sama se sieťou pomocných (vedľajších) tepien. Sú dlhý čas v zrútenom stave, ale "ožívajú", pretože krvný tok je narušený v hlavných zásobovacích nádobách.

Hlavné príznaky aterosklerózy závisia od stupňa poškodenia. Podmienečne existuje niekoľko období patologického procesu.

Štádium počiatočných prejavov charakterizuje:

 • rýchla únava;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • charakteristické sčervenanie tváre;
 • poruchy spánku;
 • objavenie tinitu;
 • blikajúce mušky pred očami;
 • nadmerné potenie;
 • bolesti hlavy, zhoršené po fyzickom a psychickom strese;
 • problémy s koncentráciou;
 • menšie poškodenie pamäte;
 • zvýšená podráždenosť;
 • vývoj nestabilnej chôdze s miernou chlpatosťou.

Klinický obraz sa stáva jasnejším v druhej polovici dňa alebo keď je nedostatok kyslíka - napríklad pri pobyte v uzavretej, upokojujúcej miestnosti. V tomto štádiu príznaky skoro zmiznú po dobrom odpočinku.

Pre štádium progresie zvláštne:

 • závraty;
 • stav alarmu;
 • podozrievavosť;
 • častá depresia;
 • posilnenie klinického obrazu prvej etapy;
 • wobbly walk;
 • znížený výkon (fyzický a duševný);
 • sklon k nadhodnoteniu ich možností;
 • poruchy reči - najmä jeho nejasnosť;
 • časté prehýbanie počas jedál.

Treťou etapou je stupeň dekompenzácie. Hlavné príznaky jej výskytu:

 • zníženie inteligencie vrátane straty schopnosti premýšľať;
 • ťažké poškodenie pamäti;
 • neschopnosť samoobslužnej služby, v dôsledku čoho je potrebná vonkajšia pomoc;
 • vývoja prechodného ischemického záchvatu.

Ischemické ataky na vonkajšie príznaky sú podobné mŕtvici, ale sú krátkodobé - väčšinou prechádzajú cez deň.

diagnostika

Správna diagnóza v počiatočných fázach umožňuje prekonať túto hroznú chorobu. Príznaky ako porucha reči a motorickej aktivity, poškodenie sluchu a zraku, znížená citlivosť to naznačujú. Nedostatočná liečba môže viesť k vzniku mŕtvice, srdcového infarktu a demencie.

Diagnóza aterosklerózy sa vykonáva podľa výsledkov špeciálnych štúdií a úplnej histórie pacienta. Na stanovenie diagnózy pomocou ultrazvukových indikácií mozgu. V niektorých prípadoch sa vykonáva angiografia ciev. Počas toho sa do tepny vloží špeciálny katéter. Aj v procese diagnostiky môže vykonávať výskum EEG a MRI.

Liečba aterosklerózy

Komplex terapeutických opatrení pre aterosklerózu tepien mozgu:

 • diétne potraviny;
 • lieková korekcia metabolizmu cholesterolu;
 • znížená viskozita krvi;
 • zlepšené dodávanie krvi do mozgu;
 • korekcia krvného tlaku;
 • ordinácie.

Liečba by mala byť celoživotná formou alternatívnych liečebných postupov s rôznymi druhmi liekov, 2-3 krát za rok. Vzhľadom na to, že ateroskleróza je ochorením na pozadí, prekurzorom porúch mozgovej cirkulácie, hlavným cieľom liečby nie je toľko vyliečiť, aby sa zabránilo progresii a komplikáciám. Úplné zotavenie je možné len v štádiu počiatočných zmien.

Liečba liečiv

Určené výlučne lekárom na základe výsledkov jednotlivých testov. Pre tých, ktorí sa zaujímajú, ako ešte liečiť aterosklerózu, bude prospešné čítať serióznu literatúru.

V modernej ruskej medicíne je najbežnejším účelom nasledujúcich liekov:

 • Ak sa proteínový obsah protrombínu v krvi a jeho koagulabilita zvýši, profylaxia je predpísaná aspirínovým kardiom alebo kardiomagnylom.
 • Na zlepšenie toku krvi je potrebné pravidelne užívať lieky, ktoré dilatujú krvné cievy a zmierňujú kŕče: Actovegin, Cavinton, zvončeky.
 • Lieky zamerané na takéto prípady sú statíny, ale predpísané výlučne lekárom po štúdiu lipidového spektra a jeho neustáleho monitorovania pri užívaní týchto liekov.
 • Okrem toho sa používajú sedatíva na normalizáciu emočného pozadia, môžu sa použiť homeopatické lieky s výraznými depresívnymi stavmi a poruchami spánku, sú indikované antidepresíva a hypnotiká. Ako analgetiká bolesti hlavy sa odporúča použiť lieky s antispazmotickým účinkom (spazmalgon).

Fyzioterapeutické postupy, napríklad hydroterapia s použitím kyslíka, radónu alebo uhličitých kúpeľov, majú dobrý účinok na telo. Oddych v sanatóriách bude mať priaznivý vplyv na celkový zdravotný stav.

Ľudové opravné prostriedky

Na uľahčenie blahobytu môžete využiť pomoc s ľudskými prostriedkami - väčšina z nich je vždy po ruke. Tu sú niektoré jednoduché odporúčania:

 1. Pokúste sa piť určitý rastlinný olej počas dňa (stačí pár alebo tri lyžice).
 2. Zmiešajte včelí med a nasekaný cesnak a potom túto zmes používajte v čajovej lyžičke pred jedlom.
 3. Denne používajte lyžicu čerstvej stlačenej zemiakovej šťavy.
 4. Jedzte viac surovej cibule.
 5. Jedzte správne - dávajte si pozor na nedostatok tučných jedál vo vašej strave.

Existujú komplexnejšie recepty tradičných liečiteľov. Tu musíte miešať rôzne zložky:

 • Rovnomerne premiešajte sušené marhule, hrozienka, figy, slivky a divokú ružu. Do chladničky presuňte studenú vodu cez noc. Mixér miešajte zmes a používajte túto kašu denne v polievkovej lyžici. Kurz je 30 dní.
 • Koreňový chren musí byť tretý stierkou (250 g), vložený do panvice, nalejte horúcu vodu (3 litre) a varte. Po 20 minútach sa vývar vylúči z ohňa. Ochlaďte zmes a odstráňte pozostatky chrenu z nej, pite trikrát denne na pol pohára.
 • Ateroskleróza mozgu je tiež korigovaná ľudovými prostriedkami založenými na rôznych liečivých bylinách a rastlinných zložkách. Najcennejšie z nich sú kukurica, pohánka, jahodové listy, plantain, horský popol.
 • Nakrájajte veľkú cibuľu a miešajte s pohárom cukru. Skryť 3 dni v tmavej miestnosti. Po 3 hodinách vezmite želé jednu lyžičku. Kurz musí byť natiahnutý na 3 mesiace.

Tu sú niektoré recepty:

 • Kvety poľnej (polievková lyžica) sa nalejú do vriacej vody (400 g) a čistia sa na polotučnom mieste. Je potrebné počkať, kým sa vývar úplne vychladne, potom ho napumpujte a používajte 150 krát denne, trikrát denne.
 • Suché listy plantajnu sa varia vriacou vodou (250 g). Výsledný vývar sa infúzi asi 15 minút a opije v malých dúškoch (pred jedlom - 40 minút).
 • Nakrájajte jahodový list a nalejte nad ním vriacu vodu. Po 20 minútach je potrebné odvarovať odvar, po ktorom môžete piť. Frekvencia - štyrikrát denne. Dávka - polievková lyžica.

Pri prevencii nebezpečných komplikácií hrá dôležitú úlohu prevencia tukových depozitov v cievnej stene. Po 40 rokoch je potrebné denne sledovať koncentráciu tukov a sacharidov v menu. Prenechajte zlé návyky, pretože skôr alebo neskôr povedú k chorobe.

diéta

Dôležitým bodom liečby je sledovanie určitého druhu stravy. Pacientovi sa neodporúča používať potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Patria sem tuky živočíšneho pôvodu, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, sladké a vysokokalorické jedlá a koreniny, ktoré zvyšujú chuť do jedla. V prítomnosti nadmernej hmotnosti by sa mali znížiť denné kalórie a zvýšiť množstvo požitých potravín na úkor ovocia a zeleniny.

Niektoré obmedzenia sú potrebné pri konzumácii syrov s nízkym obsahom tuku, stravovacieho mäsa a hydiny, alkoholu, vajíčok (nie viac ako 1-2 za týždeň), sladkostí vo forme medu, marmelády a cukru. Potrava pre aterosklerózu ciev zahŕňa morčacie a teľacie mäsové odrody, zeleninu, plody a ovocie, všetky druhy cestovín, obilniny, slabý čaj, bylinné čaje, kompóty a želé.

Varenie by malo variť alebo v pare. Niekedy môžete v rúre pečať mäso alebo ryby. Pri vysokých tlakoch sa odporúča obmedziť príjem soli a vody. Tam je potreba často a v malých častiach (4-5 krát denne). V prítomnosti nadmernej hmotnosti sa odporúča ponechať dni pôstu, ak neexistujú žiadne konkrétne kontraindikácie.

Ďalšie odporúčania

Aby sa zabránilo vývoju cerebrálnej aterosklerózy, mali by sa prísne dodržiavať lekárske odporúčania vrátane:

 • dodržiavanie nízkokalorickej stravy;
 • konzumácia potravín bohatých na vitamíny;
 • vykonávanie špeciálnych wellness cvičení;
 • konštantné a liečebné postupy;
 • odvykanie od fajčenia a konzumácia alkoholu;
 • pravidelné monitorovanie hmotnosti a krvného tlaku;
 • denné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Pacientom trpiacim zhoršenou pamäťou sa odporúča, aby urobili akčný plán na tento deň, zaznamenali všetky potrebné informácie a udržali intelektuálnu aktivitu (počúvali hudbu a rozhlasové programy záujmu, čítali, sledovali televíziu, pamätali básne, komunikovali s príbuznými a priateľmi). Je nevyhnutné, aby takíto pacienti udržiavali nezávislý životný štýl čo najdlhšie, aby vykonávali uskutočniteľné domáce práce a udržiavali telesnú aktivitu.

výhľad

Prognóza cerebrálnej aterosklerózy je veľmi premenlivá. Veľa závisí od veku pacienta, včasnosti iniciovaných lekárskych opatrení, schopnosti úplne odstrániť existujúce rizikové faktory. Najzávažnejšími komplikáciami aterosklerózy mozgových ciev sú mozgová príhoda a demencia, v dôsledku čoho dochádza k hrubému postihnutiu pacienta a smrť je možná.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

MCH v krvi

MCH je indikátorom priemerného obsahu hemoglobínu v červených krvinkách. Takáto analýza dokáže poskytnúť lekárovi presnejšie informácie o tom, či má pacient anémiu (anémia) a akú formu má.Indikácie pre analýzuV závislosti od množstva červených krviniek v krvi a od množstva hemoglobínu v nich sa stanoví rýchlosť prívodu kyslíka do všetkých orgánov a systémov tela.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Slabé cievy: príčiny a príznaky, čo robiť - metódy liečby a posilňovania

Plavidlá - jeden z najslabších bodov v tele moderného človeka. Cievne choroby veľmi často vedú k invalidite a smrti pacientov. Zlé krvné cievy zhoršujú všeobecný stav a narušujú funkciu životne dôležitých orgánov.

Najlepšie kvapky pre mozgové cievy

Problémy s krvným obehom v mozgu nie sú len závraty a poruchy pamäti, ale aj blížiaca sa ateroskleróza, VVD, cievne kŕče a mŕtvica. Preto ciele mozgu potrebujú včasnú liečbu.