Pridal: admin v chorobách a liečbe 31.05.2018 0 35 zobrazenia

Otvorený arteriálny kanál (Batalov) u detí: je prognóza priaznivá?

Otvorený arteriálny kanálik u detí je patologická zlúčenina vo forme malého krvného obehu, ktorý spája veľké cievy - aortu a pľúcnu tepnu. Toto vedenie sa nazýva aj batalovský kanál. Je to nevyhnutné pre dieťa, keď je ešte v maternici a pľúca dieťaťa nefungujú.

Po narodení, keď novorodenci majú nezávislé dýchanie, krv sa prerozdelí. Batalovské vedenie sa uzatvára pár dní po narodení. U predčasne narodených detí môže trvať až dva mesiace. To je normálne. OAP sa týka kardiovaskulárnej patológie (ochorenia srdca).

Prečo je tento kanál otvorený u dieťaťa po narodení, neexistuje žiadna definitívna odpoveď. Podľa štatistík sa táto patológia u novorodencov vyskytuje viac ako dvakrát ako u samcov. K dnešnému dňu sa hlavná príčina PDA považuje za predčasné narodenie. Medzi dôvody patrí:

 • vrodené srdcové chyby inej povahy
 • nedonosených detí
 • detská hmotnosť menšia ako 2,5 kg
 • dedičnosť
 • fetálnej hypoxie
 • genetické choroby
 • prítomnosť cukrovky u matky
 • rubeola prenesená počas tehotenstva
 • žiarením alebo chemickými účinkami počas tehotenstva
 • užívanie nelegálnych drog počas tehotenstva
 • fajčenie alebo užívanie drog počas tehotenstva.

Príznaky tejto patológie sú priamo závislé od veľkosti (priemeru) otvoreného kanálika. Pri malom (až 4 mm) priemere potrubia práca srdca netrpí zvlášť, táto patológia môže trvať dlhú dobu bez symptómov a zostane nezistená.

Pri výraznejšom priemere batalovského kanála dochádza k preťaženiu pľúcnej tepny, ktorá negatívne ovplyvňuje prácu srdca, potom táto choroba vyžaduje liečbu. Ak sa tak nestane, potom táto chyba v budúcnosti vedie k rýchlejšiemu zhoršeniu (starnutiu) srdca ak významnému zníženiu životnosti.

Podozrenie na túto patológiu u detí môže byť nasledovné:

 • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti
 • bledá pokožka
 • problémy s kŕmením
 • suchý kašeľ
 • chrapľavý hlas
 • častá bronchitída a pneumónia
 • zlý duševný a fyzický vývoj
 • nedostatok váhy.

Lekári používajú stetoskop na počúvanie srdca novorodencov, aby diagnostikovali. Po dvoch dňoch by sa mali zastaviť srdcové šelesty.

Ak sa tak nestane, použite ďalšie diagnostické metódy: rtg, ultrazvuk srdca, EKG. V prípade potreby lekári robia vyšetrenie aorty a pľúcnej artérie.

Včasná diagnóza tejto choroby je veľmi dôležitá, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám v budúcnosti.

Ak sa správna diagnóza neuskutočnila pred dieťaťom pred rokom, potom príznaky budú čoraz častejšie:

 • rýchle dýchanie a nedostatok vzduchu aj pri minimálnej námahe
 • kašeľ
 • cyanóza (cyanóza) dolných končatín
 • nedostatok váhy
 • únava.

Nezávislé uzavretie batalovského kanála je možné len u detí mladších ako 3 mesiace. Ak sa tak nestane, neskôr to už nie je možné.

Liečba tejto patológie závisí od veku, priemeru otvoreného kanála a existujúcich symptómov. Rozhodnutie o tom, ako liečiť, ktorý z typov liečby, ktorú má lekár užívať.

Počas liečby je malému pacientovi predpísaná špeciálna diéta. Zdravotná výživa zahŕňa obmedzenie pitného režimu. Obmedzte konzumáciu mlieka, šťavy, čaju. Takáto strava zvyšuje účinok liečby. Výživa s obmedzeným množstvom tekutín zabraňuje opuchu. Uplatňujú sa nasledujúce procedúry:

 • lieky (lieky)
 • katetrizácia kanála
 • ligácia patologického kanálika.

Moderná medicína úspešne lieči iné srdcové ochorenia konzervatívne aj operatívne, napríklad prolaps mitrálnej chlopne.

Vo veku jedného roka sa lekárske ošetrenie vykonáva iba pod lekárskym dohľadom. Použite tieto lieky:

 • nesteroidné protizápalové liečivá, ako je ibuprofén alebo indometacín
 • diuretiká, napríklad Digoxin - je predpísaný na prevenciu vzniku pľúcneho edému
 • antibiotiká sú predpísané v prípade potreby na vylúčenie možnej bakteriálnej endokarditídy a zápalu pľúc
 • Tento spôsob liečby sa používa, ako je napríklad pozitívny end-expiračný tlak (PEEP), ktorý zabraňuje stagnácii krvi v pľúcach a znižuje riziko pľúcneho edému pomocou dýchacieho prístroja a masky.

Ak neexistujú žiadne ďalšie komplikácie a chyby, dieťa je predpísané iba liečbou drogami.

V prípade komplikácií (arteriálna hypertenzia atď.) Sa používajú operačné metódy liečby.

Ako zaobchádzať s deťmi po roku? Pri vhodných indikáciách je možná katetrizačná operácia alebo operácia.

Katetrizácia sa považuje za najbezpečnejšiu z hľadiska možných komplikácií. Táto operácia sa vykonáva iba v nemocnici. Na koži sa urobí drobný rez a pomocou dlhého katétra lekár vloží katéter cez veľkú tepnu alebo žilu. Tento postup vykonávajú len skúsení kardiológovia.

Chirurgická liečba pozostáva z ligácie arteriálneho kanála. Optimálny vek pre takúto operáciu je od 1 do 3 rokov. Novorodenci vykonávajú operáciu len zo zdravotných dôvodov, ak má UAP veľký priemer.

Tiež môže byť aortálna koarkcia chirurgicky liečená.

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny kanál je funkčné patologické spojenie medzi aortou a pľúcnym kmeňom, ktoré zvyčajne zabezpečuje embryonálny krvný obeh a prechádza v prvých hodinách po narodení. Otvorené arteriálne kanáliky sa prejavujú vývojom oneskorenia dieťaťa, zvýšenou únavou, tachypnoe, palpitáciami, prerušením činnosti srdca. Echokardiografia, elektrokardiografia, röntgenové vyšetrenie, aortografia, srdcová katetrizácia pomáhajú diagnostikovať otvorený arteriálny kanál. Chirurgické ošetrenie defektu, vrátane bandáže (ligácie) alebo priesečník otvoreného arteriálneho kanála so zatvorením aortálnych a pľúcnych koncov.

Otvorený arteriálny kanál

Otvorený arteriálny (Botallov) kanál je rozštepom príslušnej cievy spájajúcej aortu a pľúcnu tepnu, ktorá naďalej funguje po uplynutí jej vymazania. Arteriálny kanál (dustus arteriosus) je nevyhnutnou anatomickou štruktúrou v systéme embryonálneho obehu. Po pôrode však vzhľadom na vznik pľúcneho dýchania zmizne potreba arteriálneho potrubia, prestane fungovať a postupne sa uzavrie. Za normálnych okolností sa funkcia potrubia zastaví v prvých 15-20 hodinách po narodení, úplné anatomické uzatvorenie trvá od 2 do 8 týždňov.

V kardiológii je otvorený arteriálny kanálik 9,8% zo všetkých vrodených srdcových chýb a je dvakrát častejšie diagnostikovaný u žien. Otvorený arteriálny kanálik sa nachádza v izolovanej forme av kombinácii s inými anomáliami srdca a ciev (5-10%): stenóza aorty, stenóza a atrézia pľúcnych artérií, aortálna koarkácia, otvorený atrioventrikulárny kanál, DMHP, DMPP atď. srdcové defekty s kardiovaskulárnym krvným obehom (transpozícia hlavných tepien, extrémna forma Fallotovho tetradu, prerušenie aortálneho oblúka, kritická pľúcna alebo aortálna stenóza, syndróm hypoplázie ľavej komory) jednu sprievodnú správu.

Príčiny otvoreného ductus arteriosus

Otvorený arteriálny kanál sa zvyčajne vyskytuje u predčasne narodených detí a je extrémne zriedkavý u termínovaných detí. U predčasne narodených novorodencov s hmotnosťou nižšou ako 1750 g je frekvencia otvoreného arteriálneho kanála 30-40%, u detí, ktorých pôrodná hmotnosť nepresahuje 1000 g, je to 80%. Často sa týmto deťom vyskytujú vrodené abnormality gastrointestinálneho traktu a urogenitálneho systému. Subexpozícia plodovej komunikácie u nedonosených detí v postnatálnom období je spojená so syndrómom respiračných porúch, zadusením počas pôrodu, pretrvávajúcou metabolickou acidózou, predĺženou kyslíkovou terapiou s vysokou koncentráciou kyslíka, nadmernou infúznou terapiou.

U plnoletých detí je otvorený arteriálny kanálik omnoho bežnejší v horských oblastiach. V niektorých prípadoch je jeho zlyhanie spôsobené patológiou samotného potrubia. Často je otvorený arteriálny kanálik dedičnou srdcovou abnormalitou. Arteriálny kanál môže zostať otvorený u detí, ktorých matky trpia rubeolou v prvom trimestri tehotenstva.

Rizikové faktory pre otvorený arteriálny kanál sú predčasné narodenie a predčasné narodenie, rodinná anamnéza, prítomnosť iných CHD, infekčné a somatické ochorenia tehotných žien.

Vlastnosti hemodynamiky s otvoreným arteriálnym kanálom

Otvorený arteriálny kanál je umiestnený v hornom poschodí predného mediastína; pochádza z aortálneho oblúka na úrovni ľavej podkľúčovej tepny a prúdi do pľúcneho kmeňa v mieste jej bifurkácie a čiastočne do ľavej pľúcnej tepny; niekedy vzniká pravá alebo bilaterálna arteriálna trubica. Botallov kanál môže mať valcovitý, kužeľovitý, fenestrovaný, aneuryzmatický tvar; jeho dĺžka je 3-25 mm, šírka - 3-15 mm.

Arteriálne kanáliky a otvorené oválne okienko sú nevyhnutné fyziologické zložky obehu plodu. V plode vstupuje krv z pravej komory do pľúcnej tepny a odtiaľ (v dôsledku toho, že pľúca nefungujú) cez arteriálny kanál - do zostupnej aorty. Bezprostredne po pôrode s prvým nezávislým vdýchnutím novorodenca klesá pľúcna rezistencia a tlak v aorte stúpa, čo vedie k vývoju výtoku krvi z aorty do pľúcnej tepny. Zahrnutie pľúcneho dýchania prispieva k spazmu kanálika znížením steny hladkého svalstva. Funkčné uzatvorenie ductus arteriosus u termínovaných detí nastane v priebehu 15-20 hodín po narodení. Úplná anatomická obliterácia Botallovho kanálu sa však vyskytuje v 2 až 8 týždňoch extrauterínneho života.

Otvorený arteriálny kanálik sa používa, ak sa jeho funkcia nezastaví 2 týždne po narodení. Otvorený arteriálny kanál je bledý typ malformácie, pretože spôsobuje uvoľnenie okysličenej krvi z aorty do pľúcnej tepny. Arterio-venózny výtok spôsobuje prúd ďalších objemov krvi do pľúc, pretekanie pľúcneho cievneho lôžka a vývoj pľúcnej hypertenzie. Zvýšené objemové zaťaženie ľavej časti srdca vedie k ich hypertrofii a dilatácii.

Hemodynamické poruchy s otvoreným arteriálnym kanálom závisia od veľkosti správy, od uhla výtoku z aorty, od rozdielu tlaku medzi hlavnou a menšou cirkuláciou. Dlhý, tenký, prekrvený kanál, ktorý prechádza ostrým uhlom od aorty, preto odolá spätnému toku krvi a zabraňuje vzniku významných hemodynamických porúch. V priebehu času môže takéto potrubie nezávisle zničiť. Prítomnosť krátkeho, široko otvoreného arteriálneho kanála spôsobuje naopak výrazný arterio-venózny výtok a výrazné hemodynamické poruchy. Takéto kanály nie sú schopné zničenia.

Klasifikácia otvoreného ductus arteriosus

Vzhľadom na úroveň tlaku v pľúcnej tepne existujú 4 stupne defektu:

 1. Tlak v LA v systole nepresahuje 40% arteriálneho tlaku;
 2. Mierna pľúcna hypertenzia; tlak v lietadle je 40-75% arteriálneho tlaku;
 3. Ťažká pľúcna hypertenzia; Tlak LA je viac ako 75% arteriálneho tlaku; zostáva zachovaná krv vľavo-vpravo;
 4. Ťažká pľúcna hypertenzia; LA tlak sa rovná alebo prevyšuje systémový tlak, čo vedie k vzniku pravého ľavého krvného vypúšťania.

V prirodzenom priebehu otvoreného arteriálneho kanála sa nachádzajú tri etapy:

 • I - štádium primárnej adaptácie (prvé 2-3 roky života dieťaťa). Charakterizovaná klinickou manifestáciou otvoreného arteriálneho kanála; Často sprevádzaný vývojom kritických stavov, ktoré v 20% prípadov končí smrťou bez včasnej kardiálnej chirurgie.
 • II - stupeň relatívnej kompenzácie (od 2-3 rokov do 20 rokov). Je charakterizovaný vývojom a dlhodobou existenciou hypervolémie malého kruhu, relatívnou stenózou ľavého atrioventrikulárneho ústia, systolickým preťažením pravej komory.
 • III - štádium sklerotických zmien v pľúcnych cievach. Ďalší prirodzený priebeh otvoreného arteriálneho kanála sprevádza reštrukturalizácia pľúcnych kapilár a arteriol s vývojom ireverzibilných sklerotických zmien v nich. V tomto štádiu sa klinické prejavy otvoreného arteriálneho kanála postupne nahrádzajú príznakmi pľúcnej hypertenzie.

Symptómy otvoreného arteriálneho kanála

Klinický priebeh otvoreného arteriálneho kanála sa líši od asymptomatických až po extrémne závažné. Otvorený arteriálny kanál s malým priemerom, ktorý nevedie k poškodeniu hemodynamiky, môže zostať dlho neuznaný. A naopak, prítomnosť širokého arteriálneho kanála spôsobuje rýchly vývoj symptómov v prvých dňoch a mesiacoch života dieťaťa.

Prvými znakmi poškodenia môže byť neustála bledosť kože, prechodná cyanóza počas sania, plače, napätia; nedostatok telesnej hmotnosti, oneskorenie v rozvoji motorov. Deti s otvoreným arteriálnym kanálom sú náchylné na časté ochorenia bronchitídy, zápalu pľúc. S fyzickou aktivitou, dýchavičnosť, únava, tachykardia, nepravidelný srdcový tep sa vyvíja.

Progresia vady a zhoršenie zdravia sa môže vyskytnúť počas puberty, po pôrode, v dôsledku výrazného fyzického preťaženia. V tomto prípade sa cyanóza stáva trvalou, čo naznačuje vývoj venoarteriálneho výtoku a zvýšenie srdcového zlyhania.

Komplikácie otvoreného arteriálneho kanála môžu slúžiť ako bakteriálna endokarditída, aneuryzma a jej prasknutie. Priemerná životnosť s prirodzeným prietokom potrubia je 25 rokov. Spontánne zničenie a uzatvorenie otvoreného arteriálneho kanála je extrémne zriedkavé.

Diagnóza otvoreného arteriálneho kanála

Pri vyšetrení pacienta s otvoreným arteriálnym kanálom sa často zistí deformita hrudníka (srdcový hrb) a zvýšená pulzácia v projekcii vrcholu srdca. Hlavným auskultatívnym znakom otvoreného arteriálneho kanála je hrubý systolicko-diastolický šum s "strojovou" zložkou v druhom interkostálnom priestore vľavo.

Povinný minimálny výskum s otvoreným arteriálnym potrubím zahŕňa röntgenové vyšetrenie hrudníka, EKG, fonokardiografia, ultrazvuk srdca. Radiograficky zistená kardiomegália zvýšením veľkosti ľavej komory, vydutie pľúcnej tepny, zvýšená pľúcna štruktúra, pulzácia koreňov pľúc. EKG príznaky otvoreného arteriálneho kanála zahŕňajú indikácie hypertrofie a preťaženia ľavej komory; s pľúcnou hypertenziou, hypertrofiou a preťažením pravej komory. Pomocou EchoCG sa určujú nepriame príznaky defektu, uskutočňuje sa priama vizualizácia otvoreného arteriálneho kanála a merajú sa jeho rozmery.

Pre aortografiu sa používajú snímanie pravého srdca, MSCT a MRI srdca s vysokou pľúcnou hypertenziou a kombináciou otvorenej arteriálnej defekty s inými srdcovými anomáliami. Diferenciálna diagnostika otvoreného arteriálneho kanála by sa mala uskutočňovať s poruchou aortálneho pľúcneho septa, bežným arteriálnym kmeňom, aneuryzmou Valsalva sinus, aortálnou nedostatočnosťou a arteriovenóznou fistulou.

Liečba otvoreného arteriálneho kanála

Predčasné deti používajú konzervatívnu liečbu otvoreného arteriálneho kanála. Zahŕňa zavedenie inhibítorov syntézy prostaglandínu (indometacínu) na stimuláciu samoobmedzenia potrubia. Pri absencii účinku trojnásobného opakovania liečebného cyklu u detí starších ako 3 týždne je znázornené chirurgické uzatvorenie kanálika.

Pri detskej kardiálnej chirurgii s otvoreným arteriálnym kanálom sa používajú otvorené a endovaskulárne operácie. Otvorené zákroky môžu zahŕňať ligáciu otvoreného arteriálneho kanála, jeho vystrihnutie s cievnymi klipmi, priesečník potrubia s uzatvorením pľúcnych a aortálnych koncov. Alternatívne metódy uzavretia otvoreného arteriálneho kanála sú jeho orezávanie počas torakoskopie a endovaskulárnej oklúzie katétra (embolizácia) so špeciálnymi cievkami.

Predpovedanie a prevencia otvoreného arteriálneho kanála

Otvorený arteriálny kanál, dokonca aj malého rozsahu, je spojený so zvýšeným rizikom predčasnej smrti, pretože vedie k zníženiu rezervy na myokardné a pľúcne kompenzačné rezervy a pridanie vážnych komplikácií. Pacienti, ktorí podstúpili chirurgické uzavretie kanálika, majú najlepšie hemodynamické parametre a dlhšiu životnosť. Pooperačná úmrtnosť je nízka.

Na zníženie pravdepodobnosti dieťaťa s otvoreným arteriálnym potrubím je potrebné vylúčiť všetky možné rizikové faktory: fajčenie, alkohol, lieky, stres, kontakt s infekčnými pacientmi atď. Ak sú CHD v blízkych príbuzných, genetický poradca by mal byť konzultovaný v plánovacom štádiu tehotenstva.

Batalov kanálik u novorodencov

Deti nie sú poistené z vrodených anomálií, preto je pre rodičov dôležité, aby vedeli, aké znaky môžu naznačovať tieto alebo iné vývojové chyby. Napríklad o takejto patológii ako otvorený arteriálny kanálik u novorodencov.

Arteriálny kanál je malá nádoba, ktorá spája pľúcnu tepnu s fetálnou aortou a obchádza pľúcny obeh. To je norma pred narodením, pretože poskytuje plodový krvný obeh potrebný pre plod, ktorý dýcha vzduch v maternici. Po narodení dieťaťa sa malé potrubie zavrie v prvých dvoch dňoch po narodení a zmení sa na šnúru z spojivového tkaniva. U predčasne narodených detí môže trvať až 8 týždňov.

Existujú však prípady, keď kanálik zostáva otvorený a vedie k poškodeniu funkcie pľúc a srdca. Najčastejšie sa táto patológia pozoruje u detí z predčasne narodených detí a často sa spája s inými kongenitálnymi malformáciami. Ak je kanálový kanál otvorený 3 mesiace alebo dlhšie, diagnostika je taká, ako je PDA (otvorený arteriálny kanál).

Ktoré znamenia môžu podozrievať, že kanálik zostal otvorený?

Hlavné príznaky u detí mladších ako jeden rok sú dýchavičnosť, rýchly tep srdca, pomalý prírastok hmotnosti, bledá pokožka, potenie, ťažkosti pri kŕmení. Príčinou ich výskytu je zlyhanie srdca, ku ktorému dochádza v dôsledku preťaženia ciev v pľúcach, ku ktorému sa krv vracia, keď je kanálik otvorený, namiesto toho, aby sa ponáhľal k orgánom.

Závažnosť príznakov závisí od priemeru potrubia. Ak má malý priemer, je možný asymptomatický priebeh ochorenia: je to v dôsledku miernej odchýlky od tlaku v pľúcnej tepne. Pri veľkom priemere otvorenej cievy sú príznaky závažnejšie a sú charakterizované niekoľkými ďalšími znakmi:

 • chrapľavý hlas;
 • kašeľ;
 • časté infekčné ochorenia dýchacieho systému (zápal pľúc, bronchitída);
 • úbytok hmotnosti;
 • zlý fyzický a duševný vývoj.

Rodičia by mali vedieť - ak dieťa pomaly získava váhu, rýchlo sa unaví, zmení sa na modrú, keď kričí, často dýcha a zadržuje dych pri plaču a jedení, potom je potrebné urýchlene konzultovať pediatra, kardiológa alebo kardiologa.

Ak otvorené arteriálne kanáliky neboli diagnostikované u novorodencov, potom ako symptómy rastú, zvyčajne sa zhoršujú. U detí od jedného roka a dospelých môžu pozorovať nasledujúce znaky VPP:

 • časté dýchanie a nedostatok vzduchu aj pri malej fyzickej námahe;
 • časté infekčné ochorenia dýchacieho traktu, pretrvávajúci kašeľ;
 • cyanóza - modrá koža nohy;
 • nedostatok hmotnosti;
 • rýchla únava aj po krátkych mobilných hrách.

Aké sú dôvody neuzavretia arteriálneho kanálika?

Doteraz lekári nemôžu na túto otázku odpovedať presne. Predpokladá sa, že rizikové faktory pre abnormálny vývoj zahŕňajú:

 • počet ďalších CHD (vrodené srdcové chyby);
 • predčasné doručenie;
 • nedostatočná hmotnosť novorodenca (menej ako 2,5 kg);
 • genetická predispozícia;
 • kyslíkové hladovanie plodu;
 • genómové patológie, ako je Downov syndróm;
 • diabetes u tehotnej ženy;
 • infekcia rubeoly počas pôrodu;
 • chemické a radiačné účinky na tehotnú ženu;
 • používanie tehotného alkoholu a drog;
 • užívanie liekov počas tehotenstva.

Štatistiky navyše ukazujú, že dievčatá majú túto patológiu dvakrát tak často ako chlapci.

Ako doktori robia diagnózu?

Najprv lekár počúva srdce novorodenca stetoskopom. Ak sa hluk nezastaví po dvoch dňoch, vyšetrenie pokračuje inými metódami.

Na snímke hrudníka sú viditeľné zmeny v pľúcnom tkanive, rozšírenie srdcových hraníc a cievny zväzok. Vysoké zaťaženie ľavej komory deteguje EKG. Na zistenie nárastu veľkosti ľavej komory a átria sa uskutočňuje echokardiografia alebo ultrazvuk srdca. Dopplerovská echokardiografia je potrebná na stanovenie objemu vytečenej krvi a smeru jej prúdu.

Okrem toho vykonávajú vyšetrenie pľúcnej tepny a aorty, zatiaľ čo sonda prechádza cez otvorený kanál z artérie do aorty. Počas tohto vyšetrenia sa meria tlak v pravej komore. Pred vykonaním aortografie sa do aorty injikuje kontrastné činidlo s katétrom, ktorý vstupuje do pľúcnej tepny krvou.

Včasná diagnóza je veľmi dôležitá, pretože riziko komplikácií a závažných následkov je veľmi vysoké, dokonca aj bez asymptomatických.

Aká je odporúčaná liečba?

Spontánne uzatvorenie patologického duktus arteriosus sa môže vyskytnúť u detí do 3 mesiacov. V neskoršom období je seba-hojenie takmer nemožné.

Liečba sa vykonáva v závislosti od veku pacienta, závažnosti príznakov, priemeru patologického kanála, existujúcich komplikácií a súbežných vrodených malformácií. Hlavné metódy liečby: lieky, katerizatsiya, viažuce kanálik.

Konzervatívna liečba bola predpísaná v prípade neexprimovaných symptómov, pri absencii komplikácií a iných vrodených malformácií. Liečba otvoreného arteriálneho kanálika s rôznymi liekmi sa uskutočňuje vo veku do jedného roka pod neustálym lekárskym dohľadom. Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu: protizápalový nesteroid (ibuprofén, indometacín), antibiotiká, diuretiká.

Kariera sa vykonáva pre dospelých a deti staršie ako jeden rok. Táto metóda sa považuje za účinnú a bezpečnú z hľadiska komplikácií. Lekár vykonáva všetky činnosti pomocou dlhého katétra, ktorý je vložený do veľkej tepny.

Často otvorený arteriálny kanál je liečený chirurgicky - ligovaný. Keď sa zistí chyba pri počúvaní vonkajších šelestov v srdci novorodenca, kanálik sa uzavrie operáciou, keď dieťa dosiahne vek 1 roku, aby sa vyhli možným infekčným chorobám. Ak je to potrebné (s veľkým priemerom potrubia a srdcového zlyhania), operácia môže byť vykonaná u novorodenca, ale je optimálne, aby sa vykonali pred dosiahnutím veku troch rokov.

Nezabudnite na prevenciu

S cieľom chrániť budúce dieťa pred rozvojom AOA by sa počas tehotenstva malo zabrániť užívaniu liekov, prestať fajčiť a piť alkohol, obávať sa infekčných ochorení. Pri prítomnosti vrodených chýb srdca u rodinných príslušníkov a príbuzných sa musíte obrátiť na genetiku ešte pred počatím.

Aká je predpoveď?

Porucha je nebezpečná kvôli riziku smrti. Otvorený arteriálny kanál môže byť komplikovaný množstvom ochorení.

 • Bakteriálna endokarditída je infekčné ochorenie, ktoré postihuje srdcové chlopne a je komplikované s nebezpečenstvom.
 • Infarkt myokardu, pri ktorom dochádza k nekróze srdcového svalu kvôli zhoršenému obehu.
 • Srdcové zlyhanie sa vyvíja s veľkým priemerom otvoreného arteriálneho kanála v neprítomnosti liečby. Medzi príznakmi srdcového zlyhania, ktoré sú sprevádzané pľúcnym edémom, by sa mali nazývať: dýchavičnosť, rýchle dýchanie, vysoký pulz, nízky krvný tlak. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život dieťaťa a vyžaduje hospitalizáciu.
 • Roztrhnutie aorty je najťažšou komplikáciou v AAD, čo vedie k smrti.

Otvorený arteriálny kanálik u detí

Otvorený arteriálny (botálna) kanálik u detí sa týka vrodenej srdcovej choroby. Táto patológia sa považuje za pomerne miernu. Vo väčšine prípadov nespôsobuje vážne zdravotné problémy novorodencom a batoľatám.

Jedno dieťa má každú chybu pre každých 2000 novorodencov. A u predčasne narodených detí je taká diagnóza vykonaná takmer každú sekundu. Manifestácia ochorenia a taktiky liečby závisia od veľkosti kanálika.

Vrodené príčiny

 • dieťa sa narodilo predčasne, po dobu až 37 týždňov, kratšie obdobie a nižšia hmotnosť dieťaťa, tým vyššie riziko vzniku AAD;
 • dieťa malo počas tehotenstva a niekoľko minút po narodení nedostatok kyslíka (hypoxia);
 • počas tehotenstva matka nakazila ružienku a dieťa vyvinulo vrodenú ružienku;
 • narodilo sa dieťa s Downovým syndrómom, Edwardsovým syndrómom alebo inými chromozómovými ochoreniami;
 • používanie alkoholu matkou, hormóny alebo spacie pilulky alebo iné toxické látky počas tehotenstva;
 • hypoplázia svalovej vrstvy, ktorá by mala poskytnúť kompresiu a uzatvorenie arteriálneho kanála;
 • vysoká úroveň biologicky aktívnych látok - prostaglandíny, ktoré bránia tomu, aby sa steny potrubia zúžili.

Symptómy a vonkajšie príznaky

zdravie

Lekári pripisujú otvorený arteriálny kanálik deťom "bielym" chybám. To znamená, že v okamihu narodenia je koža dieťaťa bledá a nemá modrastý odtieň. Pri takýchto chybách sa do ľavej polovice srdca a aorty nedostáva venózna krv s malým množstvom kyslíka, čo znamená, že orgánom dieťaťa chýba kyslík. Preto vo väčšine prípadov sa plnohodnotné deti cítia normálne.

Veľkosť arteriálneho kanála, v ktorom sú príznaky ochorenia u novorodencov:

 1. Dlhodobé deti - veľkosť potrubia je takmer rovná priemeru aorty, viac ako 9 mm;
 2. Predčasné deti - veľkosť potrubia viac ako 1,5 mm.

Ak má potrubie menšiu šírku, choroba sa prejavuje iba šumením v srdci.

Dobré zdravie detí

 • rýchly impulz viac ako 150 úderov za minútu;
 • dýchavičnosť, rýchle dýchanie;
 • dieťa sa rýchlo unaví a nemôže nasávať normálne prsia;
 • dýchacie problémy, dieťa potrebuje mechanické vetranie;
 • ľahko spí, často sa prebúdza a plače;
 • oneskorenie fyzického vývoja;
 • slabé zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • rannú pneumóniu, ktorú je ťažké liečiť;
 • staršie deti odmietajú aktívne hry.

Objektívne symptómy

Predčasne narodené deti a deti so strednými až veľkými poruchami vykazujú nasledovné symptómy PAD:

 • srdce je značne zväčšené a zaberá takmer celý hrudník, zjavuje sa pri poklepávaní;
 • keď počúvate počuť silné a časté kontrakcie srdca. Takto sa srdce snaží zvýšiť objem krvi, ktorá sa dostáva do orgánov, pretože časť z nich sa dostáva späť do pľúc;
 • jasne viditeľná pulzácia vo veľkých cievach, výsledok zvýšeného krvného tlaku v tepnách po silnej kontrakcii komôr;
 • pomocou stetoskopu je počuť srdcový šum, ktorý sa vyskytuje, keď krv prechádza z aorty do pľúcnej tepny cez kanálový kanál;
 • bledá pokožka v dôsledku reflexného kŕče malých ciev;
 • s vekom sa na hrudi objaví elevácia - "hrudný hrb".

diagnostika

 1. Elektrokardiogram - vo väčšine prípadov nezmenený. Znaky nadmerného zaťaženia v pravej polovici srdca sa objavujú po tom, ako sa krvné cievy v pľúcach stlačia v dôsledku pretečenia krvi. Je ťažké, aby srdce pumpovalo krv cez neho a jeho komory sa rozťahovali.
 2. Rôntgenové vyšetrenie hrudníka ukazuje zmeny spojené s pretekaním pľúcnych ciev krvou a záťažou v pravej predsieni a komore:
  • zvýšenie pravého polovice srdca;
  • vydutie pľúcnej tepny;
  • dilatácia veľkých ciev v pľúcach.
 3. Angiografia je typ röntgenového vyšetrenia, pri ktorom sa do krvných ciev vstrekne kontrastné činidlo, aby sa študoval smer prietoku krvi:
  • "Painovaná" krv z ľavej polovičky srdca cez kanál vstupuje do pľúcnej tepny;
  • plnenie pľúcneho kmeňa krvou s kontrastným činidlom.
 4. Phonokardiografia - grafické zaznamenávanie srdcových zvukov.
  • odhaľuje špecifický šum, ktorý sa nazýva "stroj".
 5. Echokardiografia alebo ultrazvuk srdca vám umožňuje:
  • vidieť prítomnosť otvoreného arteriálneho kanála;
  • nastavte priemer otvoru;
  • vypočítajte množstvo a smer prechodu krvi (pomocou dopplerografie).
 6. Kardiazácia srdca (znie alebo koronogram) odhaľuje:
  • zvýšený tlak v pravej komore;
  • okysličovanie krvi v pravom srdci a v pľúcnej tepne;
  • niekedy môže byť z pľúcnej tepny vložený do aorty katéter.
 7. Počítačová tomografia pre OAP určuje:
  • otvorené potrubie;
  • jeho veľkosť a umiestnenie.

Viac informácií o diagnostických metódach
Elektrokardiogram. Štúdium elektrických prúdov, ktoré vznikajú v srdci a spôsobujú jej zmenšenie. Tieto výboje vyzdvihujú citlivé snímače zariadenia, ktoré sú namontované na hrudníku. Potom sa elektrické potenciály zaznamenávajú vo forme krivky, ktorej zuby odrážajú šírenie excitácie v srdci. Zmeny v otvorenom arteriálnom kanáli:

 • preťaženie a zhrubnutie steny ľavej komory;
 • preťaženie a zhrubnutie pravého srdca sa rozvíja po výraznom zvýšení tlaku v cievach pľúc.

RTG hrudníka. Výskum založený na röntgenových vlastnostiach. Takmer voľne prechádzajú ľudským telom, ale niektoré tkanivá absorbujú časť žiarenia. V dôsledku toho sa na citlivom filme objavujú obrazy vnútorných orgánov. Znaky OAP:

 • rozšírené veľké cievy v pľúcach. Je to spôsobené stagnáciou veľkých množstiev krvi;
 • zvýšiť hranice srdca;
 • zvýšenie pľúcneho kmeňa, do ktorého sa z aorty vyleje ďalšia krv;
 • v závažných prípadoch sú príznaky pľúcneho edému.

Phonocardiography. Registrácia a analýza zvukov, ktoré sa vyskytujú v srdci počas jeho kontrakcie a relaxácie. Na rozdiel od pravidelného počúvania so stetoskopom sú výsledky fonokardiografie zaznamenané na papierovej páske ako zakrivená línia. Charakteristický znak zlodeja:

 • kontinuálny "mechanický" hluk, ktorý je počuť počas kontrakcie a relaxácie srdca.

Echokardiografia (ultrazvuk srdca). Diagnostické zariadenie vytvára ultrazvukovú vlnu, ktorá sa pohybuje vo vnútri tela a odráža sa na rôznych frekvenciách z rôznych orgánov alebo ich absorbovala. Snímač konvertuje "ultrazvukové ozveny" na pohyblivý obraz na obrazovke monitora. To umožňuje zvážiť:

 • otvorený arteriálny kanál;
 • priemer otvoru v ňom;
 • stav a hrúbka srdcového svalu;
 • prietok krvi, ktorý sa vyhodí z aorty do pľúcnej tepny (štúdia Dopplera).

Katetrizácia srdca. Malá incízia sa uskutočňuje v tepne na stehne. Prostredníctvom neho zadajte do vnútra tenký a flexibilný katéter (sonda). Pod röntgenovým ovládaním je poháňaná srdcom. Pomocou sondy môžete merať tlak a obsah kyslíka v tepnách a rôznych komorách srdca. Zmeny v otvorenom arteriálnom kanáli:

 • zvýšený obsah kyslíka v pravej predsieni, ventrikulárnej a pľúcnej tepne;
 • zvýšený tlak v pravom srdci a pľúcnom kmeňu;
 • ak je otvor v potrubí dostatočne veľký, môžete do sondy vpichovať sondu z pľúcnej tepny.

Katéter môže nielen objasniť diagnózu, ale tiež zablokovať arteriálny kanál so špeciálnym zariadením, okluderom, ktorý je namontovaný na jeho konci.

Angiografia. Diagnostický postup, pri ktorom sa kontrastná látka vstrekuje cez otvor v katétri. Rozširuje sa cez cievy a je zreteľne viditeľný na röntgen. Ak existuje podozrenie na otvorený kanál, krv v ľavej komore je zafarbená "kontrastom" a ide na aortu. Ak je arteriálny kanál otvorený, potom cez ne farebná krv vstupuje do pľúcnej tepny a ciev pľúc. Po jednej minúte röntgenové lúče určia prítomnosť tejto látky v pľúcach.

Špirálová počítačová tomografia s rekonštrukciou 3D obrazu. Táto metóda spája vlastnosti röntgenových lúčov a schopností počítača. Po skenovaní tela pomocou röntgenových lúčov z rôznych strán počítač vytvorí trojrozmerný obraz skúmanej oblasti tela so všetkými najmenšími detailmi:

 • otvorený arteriálny kanál;
 • jeho dĺžka, šírka;
 • prítomnosť obmedzení v rôznych častiach;
 • štruktúra a stav nádob, pre ktoré sa má sonda zaviesť;
 • charakteristiky prietoku krvi cez kanálový kanál.

Vo väčšine prípadov sa táto štúdia uskutočňuje pred operáciou, aby lekár vypracoval akčný plán.

liečba

Liečba liečiv

Liečba liečiva otvoreného arteriálneho kanála je zameraná na blokovanie produkcie prostaglandínov, ktoré bránia uzavretiu tejto cievy. Na tento účel môžu pomôcť diuretiká a nesteroidné protizápalové lieky. V prvých dňoch po narodení je šanca úspešnej liečby omnoho vyššia.

Inhibítory cyklooxygenázy: indometacin, Nurofen.

Tieto protizápalové nesteroidné lieky blokujú účinok látok, ktoré narúšajú prirodzené uzatvorenie kanálika. Výsledkom je spazmus steny hladkého svalstva ductus arteriosus a uzatvára sa.

Vyvinul schému na zavedenie indometacínu intravenózne:

 1. prvé dva dni: počiatočná dávka 200 mg / kg, potom 2 dávky 100 mg / kg každých 12 hodín.
 2. 2-7 dní: počiatočná dávka 200 mcg / kg, potom 2 dávky 200 mcg / kg s intervalom za deň.
 3. 7-9 dní: počiatočná dávka 200 mg / kg, potom 2 dávky 250 mg / kg s intervalom za deň.

Diuretiká, diuretiká: Lasix, Furosemid, Hypotiazid

Tieto lieky urýchľujú tvorbu a vylučovanie moču, čím pomáhajú znížiť objem krvi, ktorý cirkuluje v tele. Zmierňuje opuch a zjednodušuje činnosť srdca. Uvoľňujte lieky na základe pomeru 1-4 mg / kg denne.

Srdcové glykozidy: izoalanid, celanid

Zlepšujú prácu srdca a pomáhajú mu kontraktovať intenzívnejšie a silnejšie. Tieto prostriedky znižujú zaťaženie srdcového svalu a poskytujú mu možnosť relaxovať a predlžovať obdobie relaxácie (diastoly). V prvom štádiu nasýtenia tela trvá 0,02-0,04 mg / kg denne. Od štvrtého dňa sa dávka zníži o 5-6 krát.

Zvyčajne trávia dva spôsoby liečby drogami. Ak neposkytnú výsledok a kanálik nie je uzavretý, potom v tomto prípade predpisujú operáciu.

Chirurgická liečba PDA

Chirurgia - najspoľahlivejšia metóda liečby otvoreného arteriálneho kanála u detí a dospelých.

Indikácie na operáciu

 1. Liečba liekom nepomohla uzavrieť potrubie.
 2. Injekcia krvi z aorty do pľúcnej tepny.
 3. Existujú známky stagnácie krvi a zvýšeného tlaku v cievach pľúc.
 4. Predĺžená bronchitída a pneumónia, ktoré sa ťažko liečia.
 5. Poruchy srdca - zlyhanie srdca.

Optimálny vek pre chirurgiu je 2-5 rokov.

Kontraindikácie pre operáciu

 1. Injekcia krvi z pľúcnej artérie do aorty naznačuje závažné zmeny v pľúcach, ktoré nie je možné korigovať chirurgicky.
 2. Závažné ochorenie pečene a obličiek.
 1. Príčina porúch obehu je úplne eliminovaná.
 2. Bezprostredne po operácii sa ľahšie dýcha a funkcia pľúc sa postupne obnoví.
 3. Veľmi malé percento mortality a komplikácií po operácii je 0,3 - 3%.

Nedostatok prevádzky
V približne 0,1% prípadov sa po niekoľkých rokoch môže aortálny kanálik opäť otvoriť. Opakovaná chirurgia je spojená s určitým rizikom spôsobeným tvorbou adhézie.

Typy operácií

 1. Endovaskulárne uzatvorenie ductus arteriosus je operácia s nízkym nárazom, ktorá nevyžaduje otvorenie hrudníka. Lekár prostredníctvom veľkej nádoby umiestni špeciálne zariadenie do arteriálneho kanála, oklúdera, ktorý blokuje priebeh krvi.
 2. Otvorená prevádzka Lekár urobí relatívne malý rez v hrudníku a prekrýva poruchu. V dôsledku operácie sa prietok krvi zastaví a spojivové tkanivo sa postupne ukladá do samotného potrubia a rastie.
  • šitie arteriálneho kanálika;
  • obväzové potrubie silné hodvábne vlákno;
  • upínacie potrubie so špeciálnou svorkou.

Liečba otvoreného arteriálneho kanála
Najefektívnejšou liečbou otvoreného arteriálneho kanála je operácia, počas ktorej lekár blokuje tok krvi z aorty do pľúcnej tepny.

V akom veku je lepšie mať operáciu?

Optimálny vek na odstránenie chyby strednej veľkosti (4-9 mm) je 3-5 rokov.

Pri širokom kanáliku (väčším ako 9 mm) alebo pri potrubí s priemerom väčším ako 1,5 mm u predčasne narodeného dieťaťa sa operácia vykonáva niekoľko dní po narodení.

V prípade, že sa otvorené arteriálne kanáliky objavili po puberte, operácia sa môže vykonať v akomkoľvek veku.

Otvorte operáciu na zatvorenie PDA

Srdcový chirurg urobí rez medzi rebrami a uzavrie potrubie.

Indikácie na operáciu

 1. Veľkosť potrubia u plnoletých detí je viac ako 9 mm, u predčasne narodených detí viac ako 1,5 mm.
 2. Injekcia krvi z aorty do pľúcnej tepny.
 3. Závislosť novorodenca na prístroji umelého vetrania pľúc, keď dieťa nemôže dýchať samostatne.
 4. Včasná ťažká pneumónia, ťažko liečiteľná.
 5. Potrubie zostáva otvorené po dvoch cykloch liečby nesteroidnými protizápalovými liekmi (Indometacin).
 6. Príznaky poruchy pľúc a srdca v dôsledku refluxu dodatočného objemu krvi v pľúcnych cievach.

kontraindikácie

 1. Ťažké zlyhanie srdca - srdce sa nedokáže vyrovnať s čerpaním krvi cez telo, vnútorné orgány trpia nedostatkom živín a kyslíka. Príznaky: prerušenie činnosti srdca, modrá koža a sliznice, pľúcny edém, poškodenie funkcie obličiek, zväčšenie pečene, opuch končatín, akumulácia tekutín v bruchu.
 2. Vysoká pľúcna hypertenzia - skleróza malých pľúcnych ciev a alveol, vezikuly, v ktorých dochádza k obohacovaniu krvi kyslíkom. Tlak v pľúcach sa zvýšil nad 70 mm Hg. st a to vedie k tomu, že krv je z pľúcnej tepny vyhodená do aorty.
 3. Závažné komorbidity, ktoré môžu spôsobiť smrť počas a po operácii.

Výhody operácie

 • lekári majú rozsiahle skúsenosti s vykonávaním takýchto operácií, čo zaručuje dobrý výsledok;
 • chirurg môže odstrániť defektu akéhokoľvek priemeru;
 • operácia môže byť vykonávaná na ľubovoľnej šírke ciev, čo je mimoriadne dôležité, keď sa dieťa narodilo predčasne.

Nevýhody prevádzky

 • v približne jednom percentách prípadov sa arteriálny kanál znovu otvorí;
 • chirurgia je fyzická trauma a na rehabilitáciu sú potrebné 2-6 týždňov;
 • počas a po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie spojené s krvácaním alebo zápalom rany.

Etapy otvorenej chirurgie

 1. Príprava na operáciu:
  • krvný test pre skupinu a faktor Rh na zrážanie;
  • krvný test na AIDS a syfilis;
  • kompletný krvný obraz;
  • rozbor moču;
  • analýza výkalov na vajciach červov;
  • hrudný röntgen;
  • Ultrazvuk srdca.

Ak sú identifikované pridružené ochorenia, najprv sa liečia, aby sa predišlo komplikáciám po operácii.

 • Konzultácie s lekármi. Pred operáciou sa určite stretnete s chirurgom a anesteziológom, ktorý vám povie o priebehu operácie a rozptýlí vaše obavy. Objasníte, či existuje alergia na lieky, aby ste si vybrali ten správny liek na anestéziu.
 • V noci pred operáciou sa odporúča, aby spacie pilulky mali dobrý odpočinok.
 • Pred operáciou lekár injekčne podáva lieky na celkovú anestéziu intravenózne. Po niekoľkých minútach dochádza k hlbokému spánku s liekom.
 • Srdcový chirurg urobí malý rez medzi rebrami, cez ktorý získa prístup do srdca a aorty. Počas tejto operácie nie je potrebné pripojiť stroj srdca a pľúc, pretože samotné srdce pumpuje krv cez telo.
 • Lekár odstraňuje chybu najvhodnejším spôsobom:
  • viaže sa s hustou hodvábnou niťou;
  • spojí kábel so špeciálnou sponou (sponou);
  • znižuje arteriálny kanál a potom nasáva oba jeho konce.
 • Lekár položí na ranu šiju, nechá gumovú hadičku na vypúšťanie tekutín. Potom obväz.
 • Operácia na uzavretie ductus arteriosus je rovnaká u detí a dospelých.

  Endovaskulárne uzatvorenie ductus arteriosus
  Nedávno sa väčšina operácií vykonáva cez veľké cievy v hornej časti stehna.

  1. Ak je priemer potrubia menší ako 3,5 mm, použite špirálu "Gianturco";
  2. Ak je priemer potrubia väčší, použite uzáver Amplatzer.

  Indikácie na operáciu

  1. Otvorený arteriálny kanálik akejkoľvek veľkosti.
  2. Injekcia krvi z aorty do pľúcnej tepny.
  3. Neúčinnosť liečby drogami.

  kontraindikácie

  1. Injekcia krvi z pľúcnej artérie do aorty.
  2. Nezvratné zmeny v pľúcach a srdci.
  3. Zúženie ciev, cez ktoré musí prechádzať katéter.
  4. Sepsa a zápal srdcového svalu (myokarditída).

  dôstojnosť

  • nevyžaduje otvorenie hrudníka;
  • rýchle zotavenie po procedúre 10-14 dní;
  • minimálne riziko komplikácií.

  nedostatky

  • ak sa v srdci nevyskytne zápalový proces alebo krvné zrazeniny;
  • nie je efektívne, ak sa kanál nie je typicky umiestnený;
  • nezlepšuje stav, ak je tlak v cievach pľúc taký vysoký, že sa pľúcna tepna čerpá z pľúcnej tepny do aorty (tretí stupeň pľúcnej hypertenzie);
  • priemer femorálnej artérie by mal byť väčší ako 2 mm.

  Etapy prevádzky

  1. Niekoľko dní pred podaním bude potrebné urobiť ultrazvuk zo srdcového kardiogramu a vykonať testy, aby sa ubezpečil, že neexistuje žiadny zápalový proces, ktorý by mohol spôsobiť komplikácie.
  2. Konzultácia so srdcovým chirurgom a anesteziológom. Lekári budú odpovedať na vaše otázky, objasniť vaše zdravie a odpovedať na lieky.
  3. Dospelí používajú lokálnu anestéziu - anestetizujú miesto podania injekcie. Deti vykonávajú celkovú anestéziu.

 • Postup sa vykonáva v röntgenovej miestnosti. S pomocou zariadenia doktor vidí, ako sa katéter pohybuje a ako funguje operácia.
 • Chirurg dezinfikuje pokožku v hornej časti stehna a urobí malý rez v tepne a vloží do nej katéter. S jeho pomocou sa do arteriálneho kanála dodáva špeciálne zariadenie, ktoré zablokuje lumen a nedovoľuje, aby krv pretekala do aorty.
 • Po vložení koncovky sa kontrastná látka vloží cez katéter, ktorý vstupuje do krvných ciev. Predpokladá sa, že operácia bola úspešná, ak RTG ukazuje, že neprechádza z aorty do pľúcneho kmeňa.
 • Lekár odstráni katéter a stehne stenu a kožu tepny. Potom bude osoba odvezená do oddelenia.
 • Prvý deň sa nemôžete posadiť a ohýbať nohy tak, aby sa krvná zrazenina netvorila v tepne. Ale potom sa obnoví rýchlo a za 3-5 dní bude možné vrátiť sa domov.
 • Rehabilitácia po otvorenej chirurgii v OAD

  Z operačnej miestnosti sa dostanete na jednotku intenzívnej starostlivosti, možno budete musieť pripojiť špeciálne zariadenia, ktoré monitorujú pulz, tlak, srdcovú frekvenciu a podporujú vaše telo. Pre neprerušené dýchanie sa do úst dostane do tela špeciálna dýchacia trubica, preto nemôžete hovoriť.

  Moderné prostriedky pre anestéziu eliminujú problém pri prebudení. Takže bolesť v hrudníku vás neobťažuje, lieky proti bolesti budú predpísané, aby zabránili zápalu rany.

  Prvý deň budete musieť dodržiavať prísny odpočinok v posteli. To znamená, že nemôžete vstať. Ale po jednom dni budete presunutý na jednotku intenzívnej starostlivosti a necháte sa pohybovať po oddelení.

  Kým sa stehna nezahojí, budete potrebovať prejsť denne na obväz. Po jednom dni sa drenáž odstráni z rany a odporúča sa nosiť špeciálny korzet, ktorý neumožní, aby sa šev rozptýlil.

  Prvé 3-4 dni môžu mierne zvýšiť teplotu - takto reaguje telo na operáciu. Je to v poriadku, ale je lepšie o tom informovať lekára.

  Vykonajte dychové cvičenia s trhaným výstupom každú hodinu a urobte fyzickú terapiu: natiahnite si ruky. Ležať v posteli, ohýbať si kolená a držať nohy na posteli. Dajte ruky do ramenného kĺbu a nehýbejte sa z postele.

  Budete musieť zostať v nemocnici po dobu 5-7 dní. Keď sa lekár presvedčí, že sa váš stav neustále zlepšuje, dostanete sa domov. Spočiatku vaše príležitosti budú trochu obmedzené, takže je potrebné, aby tam bol niekto, kto vám pomôže s domácimi prácami.

  Pred vypustením vám povedia, ako spracovať švy. Musia byť raz denne namazané zelenou farbou alebo tinktúrou nechtíka. V budúcnosti vám lekár odporučí masť, aby sa zabránilo tvorbe jaziev: Kontraktubeks.
  Môžete si vziať sprchu po uzdravení rany. Stačí len umyť šev teplou mydlovou vodou a jemne ju vysušiť mäkkou uterákom.

  Postupne zvyšujte telesnú aktivitu. Začnite krátkymi prechádzkami - 100-200 metrov. Zvyšujte svoju pracovnú záťaž trochu každý deň. Za 2-3 týždne sa takmer úplne zotavíte.

  Kedy sa kanálik nedá zatvoriť?

  Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u detí narodených hneď pred časom. U detí narodených včas je taká srdcová choroba takmer nedetekovateľná. Otvorený arteriálny kanál je diagnostikovaný u 50% detí narodených s hmotnosťou nižšou ako 1,7 kg a 80% detí s hmotnosťou menej ako 1 kg. U predčasne narodených detí sa často vyskytujú vrodené malformácie urogenitálneho a tráviaceho systému. Neočakávané uzatvorenie embryonálneho kanála medzi aortou a pľúcnym kmeňom u predčasne narodených detí je dôsledkom zlyhania dýchania, hladovania kyslíka počas pôrodu, metabolickej acidózy, konštantnej dodávky vysoko koncentrovaného kyslíka a nesprávne vykonanej infúznej liečby.

  U detí narodených včas sa takéto srdcové ochorenie deteguje častejšie v oblastiach so zriedeným vzduchom. V niektorých prípadoch je neúspech zatvorenia kanála spôsobený jeho nesprávnou štruktúrou. Také príčiny ako genetická predispozícia, infekčné ochorenia, ako rubeola, spôsobené tehotnou ženou, tiež vedú k vzhľadu botanického kanála.

  Charakteristika prietoku krvi v otvorenom arteriálnom kanáli

  Otvorený arteriálny kanál u detí je umiestnený v hornej časti mediastína, začína spolu s ľavou podkľúčovou tepnou na stenu aorty, jej opačný koniec je zarovnaný s pľúcnym kmeňom a čiastočne ovplyvňuje ľavú pľúcnu tepnu. V závažných prípadoch sa diagnostikuje obojstranná alebo pravostranná chyba. Kanál môže mať valcovú, kužeľovitú, oplotenú konštrukciu, jej dĺžka sa pohybuje od 0,3 do 2,5 cm, šírka je od 0,3 do 1,5 cm.

  Arteriálny kanál, rovnako ako otvorené oválne okno, je fyziologická zložka obehového systému embrya. Krv z pravej strany srdca vstupuje do pľúcnej tepny, odkiaľ je kanál vedený cez kanál do aorty nižšie. Pri nástupe pľúcneho dýchania po pôrode klesá pľúcny tlak a v srdcovej tepne sa zvyšuje, čo vedie k vniknutiu krvi do pľúcnych ciev. Pri vdychovaní dochádza k spazmu tepovej tepny v dôsledku kontrakcie svalových vlákien. Kanál sa čoskoro zastaví a je úplne zarastený ako nadbytočný.

  O srdcovom ochorení u novorodencov je známe pokračujúce fungovanie kanálu 2 týždne po narodení. OAP sa označuje ako bledé zlozvyky, pretože v tejto chorobe je okysličená krv z aorty hodená do pľúcnej tepny. To vedie k prepusteniu prebytočnej krvi do pľúcnych ciev, ich pretečeniu a lokálnemu zvýšeniu tlaku. Vysoké zaťaženie na ľavej strane srdca vedie k rozšíreniu komôr a k patologickému zhrubnutiu ich steny.

  Porušenie prietoku krvi v PDA závisí od veľkosti kanála, uhla jeho umiestnenia vzhľadom na aortu, rozdielu tlaku v malom od tlaku vo veľkých kruhoch krvného obehu. Ak má kanálik malý priemer lúmenu a nachádza sa v ostrom uhle voči aorte, nevyskytnú sa žiadne vážne problémy s prietokom krvi. Po čase môže táto chyba sama o sebe zmiznúť. Prítomnosť potrubia so širokým lúmenom vedie k spätnému toku veľkého množstva krvi v pľúcnych cievach a vážnemu narušeniu prietoku krvi. Takéto kanály nerastú sami.

  Klasifikácia srdcových ochorení tohto typu

  V závislosti od úrovne tlaku v pľúcnych tepnách sú anomálie štruktúry srdcového svalu rozdelené do 4 typov. Pri PDA s 1 stupňom nepresahuje tlak v pľúcnej tepne 40% arteriálneho tlaku a pri poruche s 2 stupňami sa tlak pohybuje v rozmedzí od 40 do 70% arteriálneho tlaku; Silný stupeň defektu sa vyznačuje zvýšeným tlakom na arteriálne hodnoty alebo prebytkom týchto hodnôt.

  Vo svojom prirodzenom priebehu prechádza choroba cez 3 fázy:

  1. 1. V prvej fáze sa objavujú prvé príznaky PDA, často sa vyskytujú nebezpečné podmienky, ktoré, ak sa ponechajú neliečené, vedú k smrti.
  2. 2. Stupeň 2 sa vyznačuje relatívnou kompenzáciou. Hypervolémia pľúcneho obehu existuje a po mnoho rokov dochádza k preťaženiu pravej strany srdca.
  3. 3. V štádiu 3 sa v pľúcnych cievach vyskytujú sklerotické zmeny. Ďalší priebeh ochorenia je sprevádzaný adaptáciou pľúcnych artérií a ich následným lepením. Príznaky otvoreného arteriálneho kanála v tomto štádiu sú nahradené prejavmi pľúcnej hypertenzie.

  Klinický obraz choroby

  Ochorenie sa môže vyskytnúť ako v asymptomatickej, tak v extrémne ťažkej forme. Arteriálny kanál malého priemeru, ktorého prítomnosť nevedie k narušeniu krvného obehu, môže zostať dlho nezistená. Pri širokom arteriálnom kanáli sa už v prvej fáze objavujú vážne príznaky choroby. Hlavnými príznakmi ochorenia srdca u novorodencov môžu byť neustále bledosť kože, cyanóza nasolabiálneho trojuholníka počas sania, plaču, defekácie. Existuje nedostatok telesnej hmotnosti, oneskorenie v psychofyzickom vývoji. Takéto deti často dostávajú pneumóniu a bronchitídu. Počas cvičenia je dýchavičnosť, nepravidelný tep srdca, nadmerná únava.

  Závažnosť ochorenia sa exacerbuje počas puberty, tehotenstva, po pôrode. Cyanóza kože je neustále prítomná, čo naznačuje pravidelné venoarteriálne vylučovanie krvi a progresívne zlyhanie srdca. Pri spojovaní infekčnej endokarditídy, aneuryzmy a prasknutia kanálika dochádza k závažným komplikáciám. Pri absencii včasnej chirurgickej liečby pacient s PDA nežije viac ako 30 rokov. Spontánna fúzia kanálu sa vyskytuje v zriedkavých prípadoch.

  Pri počiatočnom vyšetrení pacienta s defektom tohto typu sa nachádza zakrivenie hrudníka v oblasti srdca a zvýšená pulzácia v oblasti horných častí orgánu. Charakteristickým príznakom otvoreného arteriálneho kanála je výrazný systolicko-diastolický šelest v 2. interkostálnom priestore. Pri diagnostike ochorenia sa vyžaduje vyšetrenie hrudných orgánov, elektrokardiografia, ultrazvuk srdca a fonokardiografia. Obrázok ukazuje zvýšenie srdcového svalu v dôsledku dilatácie ľavej komory, vypuknutia pľúcnej tepny, výrazného pľúcneho vzoru, rozšírenia pľúcnych koreňov.

  Na kardiograme sú príznaky expanzie a preťaženia ľavej komory s pľúcnou hypertenziou, podobné zmeny sú pozorované v pravej časti srdca. Echokardiografia umožňuje identifikovať nepriame symptómy srdcového ochorenia, pozri samotný otvorený arteriálny kanál a určiť jeho veľkosť. S vysokým stupňom pľúcnej hypertenzie sa vykonáva aortografia, MRI hrudníka a snímanie pravej komory. Tieto diagnostické postupy umožňujú identifikovať komorbiditu. Pri identifikácii ochorenia by sa mali vylúčiť také nedostatky ako defekt aortálnej septa, bežný arteriálny kmeň, aortálna nedostatočnosť a venoarteriálna fistula.

  Spôsoby liečby choroby

  Pri liečbe dojčiat s nízkou pôrodnou hmotnosťou sa používa konzervatívna terapia, ktorá zahŕňa zavedenie blokátorov produkcie prostaglandínu s cieľom stimulácie prirodzeného blokovania kanála. Ak sa výsledok takejto liečby neobjaví po troch cykloch podávania lieku, deti staršie ako mesiac sa podrobia chirurgickej intervencii. V pediatrickej kardiálnej chirurgii sa vykonávajú brušné aj endoskopické operácie. Pri otvorených operáciách je kanálik ligovaný alebo upevnený cievnymi sponami. V niektorých prípadoch je kanál prerezaný, oba konce sú zošité.

  Endoskopické metódy zahŕňajú: upnutie arteriálneho kanála počas torakoskopie, prekrývanie katétra lumenom so špeciálnymi zariadeniami. Akékoľvek ochorenie je lepšie predchádzať, než vyliečiť, najmä pre srdcové chyby. Dokonca aj malá veľkosť tepovej tepny je nebezpečným rizikom smrti. Zníženie kompenzačnej kapacity srdcového svalu, prasknutie pľúcnych artérií a výskyt závažných komplikácií môže viesť k predčasnej smrti.

  Po operácii sa krvný obeh postupne obnovuje, zaznamenávajú sa dobré ukazovatele krvného toku, zvyšuje sa priemerná dĺžka života a jeho kvalita sa zlepšuje. Úmrtia počas a po operácii sú veľmi zriedkavé.

  Aby sa znížilo riziko vzniku abnormality srdcového svalu u dieťaťa, tehotná žena by mala odstrániť všetky faktory vedúce k výskytu týchto ochorení.

  Počas tehotenstva je potrebné prestať používať alkoholické nápoje, fajčiť, užívať silné lieky. Je potrebné vyhnúť sa stresovým situáciám a kontaktom s ľuďmi s infekčnými chorobami. Žena, ktorá má vrodené srdcové ochorenie, by mala v plánovacom štádiu tehotenstva navštevovať genetiku.

  Všeobecné informácie

  Táto kongenitálna malformácia súvisiaca s patológiou kardiovaskulárneho systému je absencia uzavretia arteriálneho (Botallova) kanála, ktorý v prenatálnom období spája pľúcnu tepnu a aortu dieťaťa.

  Čo sa stane, ak má dieťa otvorený arteriálny kanál? Dieťa začína formovať funkčnú "nádobu" medzi týmito anatomickými štruktúrami, ktorá nie je potrebná pre telo, ktoré existuje mimo matky matky, čo vedie k zjavnému porušovaniu nielen srdca, ale aj dýchacieho systému.

  Príčiny a rizikové faktory

  Znalosť etiologických faktorov, ktoré prispievajú k zlyhaniu tejto fetálnej komunikácie, je obzvlášť dôležitá nielen pre lekárov, ale aj pre budúce matky, aby mohli v prípade akéhokoľvek podozrenia okamžite znieť poplach a vyhľadať lekársku pomoc. Tieto znalosti sú rovnako dôležité pre prevenciu výskytu PDA.

  Niektoré faktory však môžu ovplyvniť jeho fúziu. Medzi hlavné príčiny vzniku otvoreného arteriálneho kanála a vrodených srdcových chýb novorodenca vo všeobecnosti patria:

  1. Infekčné faktory (herpes vírusy, CMV, príušnice, chrípka, herpes, rubeola, enterovírusy alebo vírus Coxsackie v prvej tretine gestácie).
  2. Chronická extragenitálna materská patológia (diabetes, hypotyreóza a iné ochorenia).

 • Abnormálne tehotenstvo s vývojom včasnej toxikózy alebo hrozbou vedúcou k jej predčasnému ukončeniu.
 • Dedičnosť (ak je v matke alebo v najbližších príbuzných voči dieťaťu vrodené neprehĺbené arteriálne potrubie).
 • Vplyv toxických zlúčenín počas tehotenského tehotenstva (chronický alkoholizmus, pracovné riziká u matky, intoxikácia nikotínmi, drogy, niektoré lieky).
 • OAP v štruktúre chromozómových ochorení (Shereshevsky-Turnerov syndróm, Patau, Down, Edwards).
 • Zmiešaný účinok vyššie uvedených faktorov.
 • Typy a fázy toku

  Existuje izolovaný PDA, ktorý sa vyskytuje v približne 10% všetkých prípadov tejto poruchy a je kombinovaný s inými poruchami srdca (defekt predsieňového septa u detí, koarktácia aorty u novorodencov, formy stenózy pľúcnej artérie).

  Je tiež obvyklé klasifikovať vonkajšie kamene podľa fáz vývoja:

  • Fáza 1 sa nazýva "primárna adaptácia" a trvá prvých 3 rokov života dieťaťa. Toto je najintenzívnejšia fáza klinických príznakov, ktoré môžu byť dokonca smrteľné, ak nie sú vybavené vhodnou chirurgickou liečbou.
  • Stupeň 2 sa vyznačuje relatívnou kompenzáciou klinického obrazu choroby a trvá 3 až 20 rokov. Zníženie tlaku sa rozvíja v cievach malého (pľúcneho) obehu a zvýšenie tlaku v dutine pravej komory, čo vedie k jeho funkčnému preťaženiu počas práce srdca.
  • V štádiu 3 neustále dochádza k nevratnému stvrdnutiu ciev v pľúcach, čo spôsobuje pľúcnu hypertenziu.

  Vzhľadom na úroveň tlaku v lúmenu pľúcnej tepny a pľúcneho kmeňa sa rozlišujú nasledujúce stupne PDA:

  1. Ak systolický tlak pľúcnej artérie nie je vyšší ako 40% krvného tlaku v tele.
  2. Prítomnosť príznakov miernej hypertenzie v pľúcnej tepne (40-75%).
  3. Keď sú príznaky ťažkej hypertenzie v pľúcnej tepne (viac ako 75%) a prietok krvi zľava doprava.
  4. Keď dôjde k rozvoju ťažkej hypertenzie v pľúcnych cievach a tlak rovný systémovému arteriálnemu tlaku prispieva k prietoku krvi z pravej strany doľava.

  Čo je nebezpečné: možné komplikácie

  • Vývoj endokarditídy bakteriálnej povahy vedúce k porušeniu vnútornej vrstvy steny srdcových komôr, najmä v oblasti ventilového zariadenia.
  • Bakteriálna endarteritída.
  • Infarkt myokardu s rizikom narušenia rytmu alebo smrti.
  • Srdcové zlyhanie s rôznou závažnosťou.
  • Edém pľúcneho tkaniva v dôsledku zvýšeného tlaku v pľúcnych cievach, čo si vyžaduje mimoriadne rýchly zásah lekára.
  • Roztrhnutie hlavnej cievy ľudského tela - aorta.

  príznaky

  Príznaky, ktoré sa prejavujú v tejto forme vrodenej srdcovej choroby, sú úplne závislé od stupňa hemodynamických zmien v tele. V určitých prípadoch sa klinický obraz nebude sledovať.

  V iných sa postupuje do extrémnych stupňov závažnosti a prejavuje sa vo vývoji "srdcového hrboľa" (konvexná deformácia prednej hrudnej steny v projekčnej oblasti srdca), pohyb apikálneho impulzu srdca smerom nadol spolu s expanziou jeho zóny, chvenie srdca v jeho dolnej a ľavej časti, dýchavičnosť s pozíciou ortopénie a výraznou cyanózou.

  Hlavné príznaky PDA v menej závažných klinických prípadoch sú:

  • búšenie srdca;
  • zvýšené dýchanie;
  • zväčšená pečeň (hepatomegália) a slezina;
  • elektrokardiografické príznaky nárastu ľavých častí;
  • špecifický hluk počas auskultácie srdca v druhom ľavom medzikostovom priestore na hrudníku (systolicko-diastolický);
  • rýchly vysoký pulz v radiálnych tepnách;
  • zvýšenie systolického systémového tlaku a zníženie diastolického (niekedy až nulového).

  Kedy navštíviť lekára

  Nie v každom prípade, rodičia si môžu všimnúť zmeny v zdraví svojho dieťaťa a podozriť z tejto vrodenej patológie, čo určite zhoršuje prognózu pre dieťa.

  Rodičia by si mali pamätať, že odchod do lekára je nevyhnutný, ak v ich dieťati identifikovali tieto príznaky:

  • narušený spánkový rytmus;
  • ospalosť;
  • pomalé zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • dýchavičnosť v pokoji alebo po ľahkom namáhaní;
  • modrý odtieň kože po námahe;
  • letargiu, odmietanie hier a zábavy;
  • časté akútne respiračné infekcie a SARS.

  Vaša liečba sa má podať okresnému pediatrovi, ktorý môže byť za prítomnosti patologických symptómov poslaný na konzultáciu s inými odborníkmi: pediatrickým kardiológa, pediatrickým srdcovým chirurgom.

  diagnostika

  Diagnóza otvoreného kanálového kanála zahŕňa niekoľko skupín výskumných metód. Pri objektívnej štúdii dieťaťa môže lekár určiť:

  • rýchly impulz;
  • zvýšenie systolického tlaku pri súčasnom znížení diastolického tlaku;
  • zmeny od apikálneho impulzu;
  • rozšírenie hraníc srdcovej dullness (okraje srdca);
  • horeuvedený Gibsonov šum (systolicko-diastolický);
  • anamnestické príznaky spojené s možnou expozíciou rizikových faktorov pre túto poruchu.

  Medzi inštrumentálne diagnostické techniky sa aktívne používajú nasledovné:

  1. EKG (elektrokardiografia). Existuje tendencia k hypertrofii ľavého srdca av ťažších štádiách na pravej strane s odchýlkou ​​srdcovej osi doprava. Po pokročení ochorenia sú príznaky porušenia rytmickej kontrakcie srdca.
  2. Echokardiografia. Poskytuje tiež informácie o rozšírení ľavej srdcovej dutiny. Ak pridáte Dopplerovu štúdiu, určuje sa mozaikový vzor prietoku krvi v pľúcnej tepne.
  3. Radiografia hrudníka. Charakterizované zvýšením kontúr pľúcneho vzoru zvýšenie bočnej veľkosti srdca v dôsledku ľavej komory počas počiatočných štádií prejavov príznakov PDA. Ak dôjde k rozvoju hypertenzie pľúcnych ciev, vyčerpanosť pľúc, naopak vyčerpá kmeň pľúcnej tepny, srdce sa zväčšuje.

  Diferenciácia diagnózy sa nevyhnutne uskutočňuje s inými vrodenými srdcovými poruchami, ako sú:

  • kombinovaná porucha aorty;
  • nekompletný atrioventrikulárny kanál;
  • defektná prepážka medzi komorami;
  • defektná septa aorty a pľúcnej artérie.

  liečba

  Konzervatívna metóda liečby sa používa iba u predčasne narodených detí a spočíva v zavedení inhibítorov tvorby prostaglandínu na stimuláciu lieku nezávislým uzatvorením potrubia.

  Hlavnou drogou v tejto skupine je indometacín. Ak nie je žiadny účinok pri trojnásobnom opakovaní podávania lieku deťom starším ako tri týždne, vykoná sa chirurgická obliterácia.

  Chirurgická liečba detí vo veku 2-4 rokov je najlepším obdobím pre takúto liečbu. V rozšírenej aplikácii je spôsob viazania botanického kanálika alebo jeho priečneho priesečníka s následným šitím zvyšných koncov.

  Prognóza a prevencia

  Keď sa potrubie nepoužíva, úmrtie sa vyskytuje u ľudí vo veku približne 40 rokov v dôsledku vývoja závažnej hypertenzie v pľúcnych tepnách a závažných stupňoch srdcového zlyhania. Chirurgická liečba poskytuje priaznivé výsledky u 98% malých pacientov.

  Preventívne opatrenia:

  1. Odstránenie fajčenia, zneužívanie alkoholu, drogy.
  2. Vyhnite sa stresu.
  3. Povinné lekárske a genetické poradenstvo pred aj počas tehotenstva;
  4. Sanitácia ohnísk chronickej infekcie.

  Ductus arteriosus je závažná kongenitálna abnormalita, ktorá nesie vysokú mieru úmrtnosti s predčasným alebo neprimeraným liečením.

  Debutom jeho klinického obrazu je vývoj príznakov pľúcnej hypertenzie a srdcového zlyhania. Avšak, ak diagnostikujete túto chorobu včas, jej výsledok je veľmi priaznivý, čo dokazujú moderné štatistiky.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Hypertenzívna kríza

  Hypertenznú krízu - stav, sprevádzaní náhlym zvýšením krvného tlaku kritické, proti ktorému môže neurovegetatívne poruchy, cerebrálna hemodynamiky, rozvoj akútneho srdcového zlyhania.

  Hypertrofia pravého srdca: príčiny, symptómy, liečba

  Hypertrofia pravého srdca (HPV) je stav, pri ktorom dochádza k nárastu hrúbky steny a hromadenia myokardu v jednej z oblastí srdca, a to v pravej komore.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

  Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

  Hematokrit nízky a vysoký. Príčiny abnormality

  Každý z nás aspoň raz v živote urobil krvný test. Cieľom stretnutia, spolu s ďalšími charakteristikami našej krvi, je stanoviť Ht, indikátor hematokritu. No, ak je to normálne, pretože vysoký aj nízky hematokrit naznačujú akékoľvek patológie v tele.