Z tohto článku sa dozviete, aké antiarytmické lieky existujú, aké lieky sú najvhodnejšie pre každý konkrétny prípad arytmie.

Liečba arytmií je hlavnou liečbou tejto choroby. U 90-95% antiarytmických liekov môže buď úplne vylúčiť arytmiu alebo znížiť jej závažnosť. Sú rovnako efektívne ako s núdzovou starostlivosťou, tak so systematickým príjmom zameraným na prevenciu opakujúcich sa porúch rytmu. Na dosiahnutie maximálneho výsledku liečby je však dôležité vedieť, ktoré lieky by sa mali používať v určitých prípadoch.

Nižšie je uvedený zoznam najúčinnejších a najbezpečnejších liekov, ktoré sa najčastejšie používajú na liečbu srdcových arytmií (v poradí klesajúcej účinnosti):

 1. Blokátory draslíkových kanálov - Amiodarón (jeho analógy Kordaron, Aritmil).
 2. Beta-blokátory - Metoprolol (Corvitol), Bisoprolol (Concor), Nebivalol.
 3. Blokátory kalciových kanálov - Verapamil (Isoptin, Finoptin).
 4. Lokálne anestetiká - Lidokaín, Novoceaminid.
 5. Prípravy rôznych skupín:
 • srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, Digoxin;
 • lieky obsahujúce draslík - Panangin, Asparkam.

Výber, predpisovanie antiarytmických liekov a monitorovanie ich účinnosti vykonáva kardiológ, ale aj praktický lekár a rodinný lekár.

Amiodarón - univerzálny prvotriedny liek

Spomedzi všetkých liekov na liečbu arytmie sa amiodarón považuje za prvú liečbu akýchkoľvek arytmií. Je rovnako vhodný na použitie v sanitárnom režime, keď pacient naliehavo potrebuje odstrániť útok a na udržiavaciu liečbu, aby sa zabránilo opakovanému srdcemu tepu.

V akých prípadoch je najúčinnejšie: indikácie

Klasické indikácie na predpisovanie amiodarónu:

 • fibrilácia predsiení;
 • atriálna fibrilácia a flutter;
 • supraventrikulárne a ventrikulárne predčasné údery;
 • ťažká sínusová tachykardia (paroxysmálna);
 • Syndróm Wolff-Parkinson-White.

Formy uvoľňovania a analógy prípravkov

Amiodarón je účinná látka aj liečivo. Existujú analógy - antiarytmické lieky obsahujúce rovnaký základ, ale majú iný názov. Dve liečivá sa používajú hlavne:

 1. Cordarone,
 2. Arytmia.

Amiodarón a jeho analógy sú dostupné vo forme tabliet a injekčného roztoku (intravenózne injekcie).

Vlastnosti účinku a výhody lieku

Amiodarón má jedinečný mechanizmus účinku - blokuje kanály, ktorými prepravuje draslíkové ióny v srdci. Z tohto dôvodu sa všeobecný metabolizmus elektrolytov, najmä sodíka a vápnika, spomaľuje. Na tomto pozadí klesá excitabilita myokardu a systému srdcového vedenia - menej často sa vyskytujú impulzy na kontrakciu a ich vodivosť sa znižuje.

Hlavnou výhodou amiodarónu je jeho antianginózny účinok. To znamená, že liek zlepšuje prívod krvi do myokardu znížením potreby kyslíka a priamou expanziou koronárnych artérií.

Užitočné tipy na použitie

 1. Ak má človek záchvat zvýšeného nepravidelného srdca, amiodarón sa môže podávať bez ohľadu na aký typ arytmie je.
 2. Vzhľadom na antianginálny účinok je amiodarón liekom voľby pre výrazné arytmie kombinované s koronárnym ochorením srdca, hypertrofiou a poklesom kontraktility ľavej komory a srdcového zlyhania.
 3. Takéto antiarytmické lieky pôsobia pomaly, ale na dlhú dobu, a injekčné lieky, naopak, rýchlo, ale stručne. Preto je pre rýchle zmiernenie arytmických záchvatov a niekoľko dní po ňom lepšie podávať amiodarón intravenózne (kvapkanie alebo pomalá injekcia) a udržiavať konštantnú koncentráciu účinnej látky v krvi je lepšie s tabletami.
 4. Vzhľadom na silný brzdný účinok na srdce je kontraindikovaný v kombinácii s arytmiami s poruchami vedenia (atrioventrikulárny blok).
 5. Neovplyvňuje hladinu krvného tlaku, preto je jediným prostriedkom na pomoc pacientom s arytmiami sprevádzanými poklesom krvného tlaku alebo infarktu myokardu.
 6. Tolerabilita lieku je dobrá a vedľajšie účinky sú zriedkavé, čo umožňuje časté a dlhodobé užívanie.

Jediné negatívne

Amiodarón nemá dostatočný terapeutický antiarytmický účinok na zmiernenie ventrikulárnej fibrilácie a iných závažných ventrikulárnych arytmií. V takýchto prípadoch sa uprednostňujú lokálne anestetiká - lidokaín a novokainamid.

Sinusový rytmus srdca na EKG: rôzne typy ventrikulárnej fibrilácie

Beta blokátory: ako ich používať správne

Význam menovania beta-blokátorov arytmií spočíva v mechanizme ich pôsobenia na srdce. Tieto lieky sa spájajú s receptormi beta skupiny, ktorými adrenalín pôsobí na myokard, čím zvyšuje frekvenciu kontrakcií. Blokovaním receptorov s liekmi môžete tento účinok eliminovať, čo je dôležité pri liečbe arytmií.

Najbežnejšie lieky v tejto skupine sú metoprolol a bisoprolol. V porovnaní s Amiodaronom ako referenčným antiarytmickým liekom sú slabšie, ale v niektorých prípadoch nemôžu bez nich. Je to spôsobené ďalšími účinkami - rozšírením koronárnych artérií a znížením krvného tlaku. Preto sú akékoľvek beta-blokátory považované za voľné lieky, keď sú kombinované s miernou supraventrikulárnou a predsieňovou fibriláciou, komorové predčasné úrazy s:

 • hypertenzná choroba;
 • ischemická choroba srdca;
 • poruchy cerebrálneho obehu.

Čo je dobrý metoprolol

Výhodou metoprololu (názov analógu je Corvitol), ktorý ho robí jedným z hlavných liekov na poskytnutie prvej pomoci pri arytmiách, je pomerne rýchly začiatok terapeutického účinku - aj keď sa tieto tablety používajú na arytmiu. Účinná látka, ktorá sa užíva pod jazykom po 30 až 40 minútach, sa v terapeutických koncentráciách nahromadí v krvi. Preto sa používa hlavne na úľavu útokov av bezprostrednom období po nich.

Prečo sa bisoprolol

Liek na srdcové arytmie Bisoprolol (zoznam analógov: Concor, Biprolol) pôsobí pomaly, postupne, ale nepretržite (asi 12 hodín). Táto funkcia v kombinácii s výraznými účinkami charakteristickými pre beta-blokátory umožňuje použitie liekov na dlhodobú liečbu a prevenciu recidivujúceho srdcového zlyhania.

Nevýhody betablokátorov

Antiarytmické lieky beta-blokátory by nemali byť predpisované na liečbu arytmií u pacientov:

 • Chronická obštrukčná choroba pľúc a bronchiálna astma.
 • S nízkym krvným tlakom. Je to veľmi dôležité, pretože približne 50% srdcových záchvatov a 20% arytmických záchvatov sprevádza podobné poruchy.
 • Ťažké srdcové zlyhanie.
 • Žiadne injekčné formy liekov.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Verapamil - ideálne liečivo na supraventrikulárne arytmie

Mechanizmus antiarytmického účinku Verapamilu je spojený so spomalením prenosu vápnikových iónov v srdci. Z tohto dôvodu:

 • znižuje excitabilitu myokardu a vodivého systému;
 • znížená frekvencia kontrakcií;
 • pokles celkového krvného tlaku.

Kľúčovým rysom je, že účinky srdca sú vyjadrené výlučne v supraventrikulárnej zóne - predsieni a sínusovom uzle. Preto Verapamil a jeho analógy (Isoptin, Finoptin) sa používajú hlavne na predsieňovú fibriláciu a predsieňovú fibriláciu, supraventrikulárne extrasystoly. Je obzvlášť dôležité, ak sa takéto arytmie kombinujú so zvýšeným krvným tlakom alebo angínou.

Dostupné vo forme injekčného roztoku na intravenózne podanie, ktorý je vhodný na odstránenie napadnutia a v tabletách, čo umožňuje jeho použitie na prevenciu relapsu.

Lokálne anestetiká - kedy ich používať

Prípravky na lokálnu anestéziu (Lidocaine a NovoCainamid) majú okrem anestetického účinku aj antiarytmické účinky. Je najvýraznejšia vo vzťahu k srdcu srdca. Žiadny z existujúcich liekov na liečbu arytmií nemá podobný účinok.

Novokainamid aj lidokaín sú dostupné iba v injekčnej forme. Podávajú sa intravenózne vo výnimočných prípadoch s ventrikulárnymi arytmiami - fibriláciou a ventrikulárnou fibriláciou, častými komorovými extrasystoly. Konať okamžite po úvode, ale krátko. Účinné, ale nie bez vedľajších účinkov vo forme alergických reakcií.

Pomocné lieky na pomoc pri arytmiách

Pri miernych epizódach fibrilácie predsiení, paroxyzmálnej tachykardii, supraventrikulárnych a ventrikulárnych predčasných úderov možno dosiahnuť dostatočný terapeutický účinok z:

 • prípravky obsahujúce ióny draslíka a horčíka - Aspakam, Panangin;
 • srdcové glykozidy - Strofantín, Korglikon, Digoxin.

Pri núdzovej liečbe sa obidva podávajú intravenózne: kvapkajú sa Asparkam a Panangin a postrekujú sa glykozidy (pomalá intravenózna injekcia). Mechanizmus účinku je spojený so spomalením transportu sodíkových iónov do buniek, čím sa znižuje jeho excitabilita a zvyšuje kontraktilita. Tieto lieky sú dostupné v tabletách, ale ich antiarytmický účinok je slabý, viac s dlhodobým užívaním.

Aj keď poznáte názvy liekov, nedáva právo používať antiarytmiká bez odporúčania špecialistu!

ZDRAVOTNÁ JOJ - SILA KRÁSA

Domovská stránka

Choroby: A až Z

krása

Ľudová medicína

Lekárska pomoc

diéty

Všetko o liekoch a výživových doplnkoch

Aktuality v medicíne

O zdraví

Klub voľného času

Beta-blokátory na liečbu arytmií

Druhá skupina antiarytmikami tradične zahŕňajú beta-blokátory (metiprapolol, nadololom, propranolol, atenolol, metoprolol, talinolol, pindolol, acebutolol, oxprenolol, penbutolol, sotalol), ktorý je akcia zameraná na elimináciu hlavných účinkov katecholamínov vplyvu (fyziologicky aktívne látky, ktoré sú mediátormi a hormónov) na vodivom systéme (zvýšenie excitability a automatizácie buniek sínusových uzlín a Purkinje vlákien, urýchlenie vedenia v atrioventrikulárnom uzle) a na zníženie myokardiálnej chrbtice v kyslíku.

Preto beta-blokátory, ako antiarytmická činidlá, sú najúčinnejšie, keď sínusová tachykardia (v dôsledku zvýšenej aktivity sinoatriálna uzol), arytmia Amid ischémia (poruchy prekrvenia), srdcové stresu a fyzickej záťaži, ako aj ekstrasistoliyah spojené s reverznej cirkulačný impulzu v atrioventrikulárneho uzla,
Podľa USP propranololu sa používa pre vyťahovanie a korekčné supraventrikulárne arytmie, ventrikulárna tachykardia, tachyarytmia indukované digitalis a tachyarytmie zvanej katecholamínov počas anestézie (s veľkou opatrnosťou kvôli možnému Ďalšie depresii myokardu počas anestézie). Propranolol pre intramuskulárnu injekciu sa odporúča len na liečbu porúch srdcového rytmu, ktoré vznikajú, keď je pacient nie je schopný užívať lieky ústami, alebo keď je požadované rýchle a zrejmý efekt.

Acebutolol, atenolol, metoprolol, nadololom, oxprenolol, sotalol a timolol, sa používajú aj z dôvodu ich antiarytmických vlastností, najmä supraventrikulárna arytmia a ventrikulárna tachykardia.

arytmie

Arytmia u starších pacientov

Membránové stabilizátory pre liečbu arytmií

Beta-blokátory na liečbu arytmií

Lieky na predĺženie repolarizácie na liečbu arytmií

Prípravky pomalých blokátorov kalciových kanálov na liečbu arytmií

Ďalšie lieky na liečbu arytmií

Ľudová liečba arytmií

Acebutolol je indikovaný na úľavu a korekciu komorových extrasystolov. Používanie betablokátorov počas tehotenstva je možné len v prípadoch, keď očakávaný prínos pre matku prevažuje nad potenciálnym rizikom pre plod. beta-blokátory prenikajú do materského mlieka. Keď sa auťololol používali dojčiace matky, pozorovali sa u jedného novorodenca cyanóza a bradykardia; v ďalšom, na pozadí liečby matky acebutololom, hypotenzia, bradykardia a prechodná tachypénia. Hoci riziko je malé, mali by byť sledované dojčené deti, aby sa identifikovali príznaky blokády beta-adrenoreceptorov, najmä bradykardia, hypotenzia, respiračné poruchy a hypoglykémia. Keď sa používajú u starších ľudí, betablokátory sa ukázali ako bezpečné a účinné. Avšak starší ľudia môžu byť citlivejší na niektoré nežiaduce účinky beta-blokátorov. u starších pacientov sú pravdepodobnejšie poruchy periférneho krvného obehu súvisiace s vekom, čo si vyžaduje opatrnosť pri predpisovaní beta-blokátorov. Okrem toho sa môže zvýšiť riziko hypothermie spôsobenej beta-adrenergnými blokátormi u starších pacientov.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní týchto liekov:
1) pravidelné návštevy lekára na monitorovanie účinnosti liečby; poraďte sa s lekárom pred prerušením liečby (možno budete musieť postupne znižovať dávku); 2) je potrebná opatrnosť pri akomkoľvek potrebnom chirurgickom zákroku (vrátane chirurgickej stomatológie) alebo pri núdzovom ošetrení; 3) u diabetikov môžu lieky maskovať príznaky a príznaky hypoglykémie, spôsobiť zvýšenie hladín glukózy v krvi alebo predĺžiť hypoglykémiu; 4) je potrebná opatrnosť pri jazde alebo vykonávaní inej práce, ktorá si vyžaduje zvýšenú pozornosť z dôvodu možnej ospalosti a závratov; 5) starostlivosť by sa mala venovať chladnému počasiu z dôvodu možnej zvýšenej citlivosti na chlade; 6) je potrebná opatrnosť, ak sa vyžadujú akékoľvek laboratórne testy (pravdepodobne ovplyvňujúce výsledky testov, 7) u pacientov alergických na potraviny alebo lieky je potrebná opatrnosť z dôvodu možného zvýšenia závažnosti alergických reakcií. Ak sa vyskytnú závažné alergické reakcie, je potrebná okamžitá konzultácia s lekárom.

Hlavné vedľajšie účinky tejto skupiny liekov sú tiež spojené s adreno-blokujúcim účinkom. Patrí medzi ne bradykardiu s klinickými príznakmi (závrat), bronchospazmus (ťažkosti s dýchaním), kongestívne srdcové zlyhanie (opuchy členkov, nôh, predkolenia, dýchavičnosť), depresia, zhoršenie periférnej cirkulácie (Chlad rúk a nôh). Zriedkavo alergické reakcie (kožná vyrážka), arytmia (bolesť chrbta alebo kĺbov, bolesť na hrudníku, zmätenosť (najmä u starších pacientov), ​​halucinácie, hepatotoxické účinky (tmavá moč, skléra alebo koža). leukopénia, horúčka, bolesť hrdla, ortostatická hypotenzia (závrat pri pohybe vo vertikálnej polohe z polohy "ležiace" alebo "sedí", psoriatickej lézie (červená a šupinatá koža je pokrytá chrasty), trombocytopénia (nie Normálne krvácanie, krvácanie) Príznaky predávkovania.. bradykardia, ťažká závrat alebo synkopa, hypotenzia, nepravidelný srdcový tep, dýchavičnosť, cyanóza nechty prstov či rúk, predávkovanie kŕče Liečba je nasledujúci: výplach žalúdka a vymenovanie aktívneho uhlia v závažnej bradykardie a dostupnosti. hypotenzia môže byť predpísaná atropínom. Na liečbu súbežných záchvatov môžete intravenózne vstúpiť do diazepamu (Sibazone) alebo lorazepamu. Dobutamín, dopamín, epinefrín (adrenalín), norepinefrín (norepinefrín) alebo izoproterenol sa môžu použiť na udržanie chronotropných a inotropných účinkov a na liečbu ťažkej hypotenzie. Na liečbu hypotenzie a bradykardie spôsobenej beta-blokátormi sa glukagón úspešne použil. Vykazuje výrazný inotropný účinok a menej významný chronotropný účinok. Tieto účinky sú nezávislé od beta-adrenergných receptorov. Preto môže byť glukagón výhodnou alternatívou pri liečbe hemodynamickej supresie v prípade predávkovania beta-blokátorov. Pre srdcovú blokáciu môže byť potrebná transvenčná stimulácia. Pri predávkovaní terapii môžu byť zahrnuté furosemid (opuch pľúc alebo zlyhanie srdca), a beta 2 agonistov (izoproterenol alebo teofylín deriváty) s bronchospazmu. Existujú obmedzené údaje o účinnosti chloridu vápenatého na zlepšenie kontraktility myokardu a hemodynamickej korekcie. Bolo navrhnuté, že hypokalciémia vyplývajúca z predávkovania beta-blokátorov môže pomôcť znížiť kontraktilitu myokardu. Beta-blokátory sú k dispozícii v mnohých rôznych farmaceutických továrňach pod rôznymi názvami.

Atenololové prípravky na liečbu arytmií

Atenolol Acre. Má antianginózny účinok, ktorého mechanizmus je spojený so znížením srdcovej frekvencie a znížením kontraktility myokardu, čo vedie k zníženiu potreby myokardiálneho kyslíka a následne k zníženiu počtu mŕtvice. Má tiež hypotenzívny účinok a antiarytmický účinok. Atenolol-Acre zle preniká cez hematoencefalickú bariéru, ale preniká do placentárnej bariéry a vylučuje sa do materského mlieka. Prakticky nie je metabolizovaný. Ak je arteriálna hypertenzia predpísaná v dávke 50-100 mg denne v jednom príjme. Na dosiahnutie stabilného hypotenzívneho účinku sa vyžaduje 1-2 týždne užívania lieku. Dostupné vo forme tabliet obsahujúcich 50 mg účinnej látky.

Betadur - atenolol. Hlavné účinky lieku: antihypertenzívne, antianginálne a antiarytmické (s ohľadom na supraventrikulárne tachykardie). Vzhľadom na selektívny účinok na ß-adrenoreceptory nemá liek bronchospastický účinok. Účinok lieku sa zvyšuje v kombinácii s diuretikami, antispazmodikami a inými antihypertenzívami. Zvyčajne je liečivo dobre znášané u pacientov, vedľajšie účinky sú zriedkavé a sú prechodné (dočasné) v prírode.

Prípravok Vazkoten - atenolol. Je to kardioselektívny beta-blokátor bez vnútornej sympatomimetickej aktivity, ktorý má selektívny účinok na adrenoreceptory srdca a juxtaglomerulárny aparát obličiek. Znižuje srdcovú frekvenciu, srdcový tep a potrebu kyslíka v myokarde, zvyšuje trvanie diastoly, zlepšuje zásobovanie myokardu krvou. Spôsobuje pretrvávajúci antihypertenzívny účinok trvajúci 24 hodín, a preto sa Vaskoten užíva jedenkrát denne. Liek zabezpečuje konštantný hypotenzný účinok pri dlhodobom používaní bez ohľadu na fyzickú námahu, polohu tela a teplotu. Okrem toho má liek antianginálne a antiarytmické účinky. Vaskoten sa používa ako monoterapia na liečbu koronárnych ochorení srdca a arteriálnej hypertenzie; ako súčasť komplexnej terapie - na liečbu hypertrofickej kardiomyopatie, prolapsu mitrálnej chlopne, feochromocytomu, tyreotoxikózy. Použitím Vazkotena poskytuje významné zníženie počtu záchvatov angíny pectoris, zníženie celkovej úmrtnosti (30%), frekvencia recidívy nefatálneho infarktu myokardu a náhlej smrti v dôsledku komorovej arytmie u pacientov s infarktom myokardu, zníženie zdvihu riziko (29%) a kongestívneho srdcového zlyhania ( 42%) u hypertonikov. Klinická účinnosť lieku bola preukázaná mnohými kontrolovanými štúdiami. Liečivo je dobre znášané, môžu sa vyvinúť minimálne vedľajšie účinky u pacientov s bronchiálnou astmou, cukrovkou, srdcovým zlyhaním, ochorením pečene, periférnymi cievami, malígnymi fajčiarmi a staršími pacientmi. K dispozícii v tabletách po 100 mg, v balení po 20 a 100 kusoch.

Metoprololové prípravky na liečbu arytmií

Betalok ZOK - liek obsahujúci metoprolol sukcinát. Dostupné v tabletách s kontrolovaným uvoľňovaním liečiva. Jedinečná forma pomalého uvoľňovania účinnej látky vyhýba vrcholom koncentrácie liečiva v plazme a poskytuje vysokú kardioselektivitu. Betalok ZOK je určený na použitie raz denne. V prípade potreby môžete kombinovať liek s inými liekmi. Nie je potrebné upravovať režim liečby u pacientov s poškodením funkcie obličiek a u starších pacientov. Použitie lieku počas tehotenstva a laktácie je prijateľné, ale je potrebné zvážiť možnosť fetálnej bradykardie.

Vazokardín je liek, ktorého účinnou látkou je metoprolol tartrát. Používa sa na liečbu určitých typov ventrikulárnej a supraventrikulárnej arytmie, hypertenzia miernej až strednej intenzity, mŕtvice, rovnako ako sekundárny profylaxii po infarkte myokardu. Zvyčajne užívajte 100 mg denne v 2 dávkach. Použitie denných dávok vyšších ako 200 mg znižuje kardioselektívnosť lieku. K dispozícii v tabletách so 100 mg.

Liečivo pindolol na liečbu arytmií

Visken je pôvodná droga spoločnosti, ktorá obsahuje účinnú látku pindolol. Liečivo sa vyrába v tabletách s obsahom 5 mg. Whisky je vo vzťahu k plazmovým lipidom neutrálne alebo dokonca mierne znižuje (v rozmedzí 5-9%). Starší pacienti, rovnako ako pacienti s poškodením funkcie obličiek a / alebo pečene, nemusia upravovať dávkovací režim. V prípade miernej a stredne ťažkej arteriálnej hypertenzie sa Visken môže používať ako monoterapia; v ťažkých formách je možné kombinovať s inými antihypertenzívami.

Propranolol na liečbu arytmií

Inderal. Účinnou zložkou liečiva je propranolol. Inderal má antianginózne, antihypertenzívne a antiarytmické účinky. Vo veľkých dávkach má stabilizačný účinok na membránu, hoci tieto koncentrácie sa zriedkavo dosiahnu požitím. Inderal je účinný a dobre znášaný zástupcami väčšiny etnických skupín, ale reakcia môže byť u čiernych pacientov menej účinná. Dostupné vo forme tabliet s rôznym obsahom propranololu (10, 40 a 80 mg), ako aj vo forme roztoku na intravenózne podanie v ampuliach.

Nadolol na liečbu arytmií

Korgard - droga nadolola. Neselektívny beta-blokátor dlhotrvajúcich účinkov. Má antiarytmické, antiangiologické a antihypertenzívne účinky. Môže zvýšiť aterogénne vlastnosti krvi. Dostupné v tabletách s rôznymi dávkami (40 a 80 mg).

Talinolol na liečbu arytmií

Kordanum je prípravok talinololu, beta-blokátora bez vnútornej sympatomimetickej aktivity. Kordanum sínusového uzla automacie obmedzuje, spomaľuje atrioventrikulárne vedenie, kontraktilitu a vzrušivosť zníženie myokardu, srdcová výstup klesá a znižuje myokardiálnej spotrebu kyslíka. Potlačuje stimulačný účinok katecholamínov na srdce počas fyzického a psycho-emocionálneho stresu. Pri súčasnom používaní lieku Kordanum a iných antihypertenzív sa pozorovalo zosilnenie hypotenzívneho účinku. Prestaňte užívať liek postupne, aby ste sa vyhli "abstinenčnému syndrómu". Pri použití liečiva dochádza k zníženiu aterogénneho indexu vďaka priaznivému účinku na metabolizmus lipidov. Dostupné vo forme piluliek 50 a 100 mg, ako aj injekčný roztok.

Metoprolol na liečbu arytmií

Metoprolol Acre. Má antianginálne, antihypertenzívne a antiarytmické účinky. V prípade angíny pectoris redukuje frekvenciu a závažnosť záchvatov. Pričom tento liek u pacientov s infarktom myokardu, srdcový infarkt s obmedzeniami a zníženie plochy na nebezpečenstvo smrteľného arytmia, zníženie úmrtnosti a možnosť opakovaného výskytu infarktu myokardu. K dispozícii v tabletách s obsahom 50 mg.

Egilok je liek obsahujúci metoprolol. Používa sa na liečbu koronárnych ochorení srdca a hypertenzie, najmä v kombinácii s arytmiami, pretože liek má antiarytmický účinok. V dôsledku svojej vysokej lipofilnosti zabraňuje Egilok náhle klinickú smrť; vďaka selektívnosti beta-1 je Egilok jediným betablokátorom účinným pri znižovaní koronárnej mortality u fajčiarov mužov; nedostatok vnútornej sympatomimetickej aktivity Egiloku významne zvyšuje kardioprotektívnu účinnosť pri dlhodobej liečbe pacientov s hypertenziou. Ako kardioselektívny betablokátor môže byť v odôvodnených prípadoch predpisovaný Egilok pacientom s astmou; Liek je jediný beta-blokátor s preukázanou účinnosťou pri primárnej prevencii srdcových komplikácií hypertenzie, ktorý môže znížiť morbiditu a mortalitu u pacientov s hypertenziou. Má slabú interakciu s inými liekmi, čo zvyšuje bezpečnosť liečby pri liečbe pacientov (často starších) s komorbiditou. Liek sa môže použiť bez problémov v prípade zlyhania obličiek rôzneho stupňa. Vzhľadom na dobrú rovnováhu účinnosti a znášanlivosti Egilok neznižuje kvalitu života pacientov s hypertenziou a u pacientov s koronárnou chorobou srdca ho dokonca zvyšuje. Má vhodnú formu uvoľňovania: tablety s rôznym obsahom účinnej látky (25,50 a 100 mg).

Nebivolol na liečbu arytmií

Nebilet. Liečivo obsahujúce nebivolol. Nebivolol je najnovším pokrokom vo farmakológii betablokátorov. Jedná sa o najselektívnejšiu beta-1-blokátor tretej generácie zo všetkých existujúcich vo svetovej praxi. Ako konkurenčné a selektívne beta-blokátora s indexom najvyššou selektivity (293) je mäkký nebivolol vazodilatačný pôsobenia v dôsledku uvoľnenia NO modulácie (relaxačný faktor) z vaskulárneho endotelu, čo zlepšuje periférne krv. Tak, nebivolol tabliet 1 monitoruje hladinu krvného tlaku a srdcovej frekvencie v priebehu dňa, čo je spojené s najvyšším indexom aftereffects lieku (t / p index = 90%). Nebilet nevedie k nadmernému poklesu tepovej frekvencie v noci a u jedincov s tendenciou k bradykardii. Liek je účinne uvoľní srdce, čím sa znižuje tlak v ľavej komore na konci diastoly, znižuje celkový periférny odpor, zvýšenie ejekčnej frakcie, vykazuje antihypertenzívny a proti angine pectoris kroky bez ovplyvnenia metabolizmu sacharidov a lipidov, čo umožňuje jeho použitie u pacientov s diabetes mellitus a hyperlipidémie. Nebilet je vysoko účinný pri monoterapii pacientov s miernymi a miernymi formami arteriálnej hypertonie. Nie je návyková na 3 roky kontinuálneho užívania a na rozdiel od iných beta-blokátorov nevedie k abstinenčnému syndrómu v prípadoch náhleho vysadenia. Nebivolol má výrazný antioxidačný a kardioprotektívny účinok. Nebivolol nespôsobuje erektilnú dysfunkciu. Nebilet nevyžaduje titráciu dávky: zvyčajný dávkovací režim je 1 tableta (5 mg) 1 denne. Farmakodynamika nebivololu vám umožňuje bezpečne ju používať u pacientov s renálnou a hepatálnou insuficienciou, u pacientov starších a starších. Liečivo je dobre tolerované u pacientov všetkých vekových skupín.

Acebutolol na liečbu arytmií: sektrálny

Liečivo, ktorého účinnou látkou je acebutolol. Sektrálna forma nemá bronchospastický účinok, preto ju možno použiť u pacientov so súbežnými broncho-obštrukčnými ochoreniami. Liek neovplyvňuje prietok krvi v periférnych cievach, neovplyvňuje nepriaznivo metabolizmus uhľohydrátov a lipidov. Sektrálne zrušenie by sa malo vykonať postupne, pričom sa dávka zníži na 2 týždne alebo viac. Náhle vysadenie lieku môže spôsobiť závažné arytmie, infarkt myokardu alebo zastavenie srdca. Starší pacienti sú predpísaní v minimálnych dávkach, ktoré spôsobujú účinok, s neustálym lekárskym dohľadom. Dostupné v tabletách 200 a 400 mg.

Oxprenolol na liečbu arytmie: Trasicore

Jeden z beta-blokátorov liekov, dlho zastúpený na farmaceutickom trhu v krajine. Účinnou zložkou liečiva je oxprenolol. Správne sympatomimetické pôsobenie lieku znižuje riziko srdcového zlyhania, bronchospazmu a porúch periférnej cirkulácie. Dostupné vo forme tabliet 20 a 80 mg.

Trimepranol je syntetický neselektívny beta-blokátor bez vnútornej sympatomimetickej aktivity. Účinok lieku sa rozvíja po 20-40 minútach po požití, maximálny účinok sa pozoruje po 1-2 hodinách. Keď sa požitie úplne (takmer 100%) absorbuje z gastrointestinálneho traktu; dobrá rozpustnosť v tukoch zabezpečuje penetráciu liečiva do centrálneho nervového systému. Liečivo sa používa na liečbu ventrikulárnych a supraventrikulárnych arytmií vrátane srdcových glykozidov vznikajúcich pri intoxikácii. Pri náhlom prerušení liečby Trimepranolom sa môže vyvinúť "abstinenčný syndróm", preto sa liek má postupne stiahnuť.

Penbutolol je neselektívny betablokátor s predĺženým účinkom. Má mierne sympatomimetickú aktivitu. V tejto súvislosti liek mierne znižuje srdcovú frekvenciu a kontraktilitu myokardu v pokoji, čím znižuje rýchlosť fyzického a emočného stresu. Spôsobuje antianginózne, hypotenzívne a antiarytmické účinky. Z arytmií, supraventrikulárnych paroxyzmálnych arytmií, fibrilácie predsiení a flutteru, extrasystolu je hlavným užívaním lieku. Kontraindikácie pri používaní penbutololu: obštrukčné respiračné ochorenia, hypotenzia, arteriálne obliterány, srdcové zlyhanie, ako aj obdobia tehotenstva a laktácie. Pri dlhodobom používaní lieku môže dôjsť k zvýšeniu hladiny triglyceridov v krvi. Pri liečbe pacientov, ktorí dostávajú hypoglykemické lieky, treba mať na pamäti, že penbutolol môže maskovať príznaky hypoglykémie.

Blokátory arytmie

Poruchy srdcového rytmu sa nazývajú arytmie. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť samo osebe alebo byť následkom iných ochorení. Adrenergné blokátory pre arytmie sa používajú na blokovanie adrenalínu v krvi. Majú účinok, že späť adrenalín a tým zlepšiť stav osoby. Účinok všetkých liekov v tejto sérii na telo je rovnaký. Predpísané sú v závislosti od prejavov choroby a srdcového rytmu.

Čo je tento liek?

Mnoho liekov na arytmia adrenoblakatorov sú lieky, ktoré blokujú adrenoreceptory a stávajú sa nepostrehnuteľnými pre adrenalín. Odpojovače sú ukončené a reagujú v normálnom stave na prítomnosť adrenalínu a noradrenalínu. Dávajú opačný účinok, ktorý má adrenalín a norepinefrín. Charakterizované: antiarytmickými, membránovo stabilizujúcimi, antianginálnymi, antihypertenznými vlastnosťami. Alfa-blokátory sa používajú na liečbu, zníženie duševnej a fyzickej aktivity (depresia) a beta-blokátory - z úzkosti.

Typy blokátorov

Adrenolytiká, založené na type adrenergných receptorov, sú rozdelené do skupín:

 • Alfa blokátory:
  • Typ 1, ktorý znižuje krvný tlak, znižuje vazospazmus arteriol.
  • 2. zvýšenie krvného tlaku stimuláciou adrenergných receptorov hypotalamicko-hypofázického systému.
 • Súčasné blokátory receptorov alfa 1 a 2.
 • Beta 1 adrenergné blokátory - zníženie krvného tlaku (zníženie srdcového výdaja), potlačenie srdcového tepu;
 • Neselektívne beta-1 adrenergné blokátory.
 • Blokátory adrenoreceptorových skupín alfa a beta.

Beta-blokátory sú tiež rozdelené sympatomimetickou aktivitou na poddruhy, ktoré sú zhrnuté v tabuľke:

Samostatné skupiny - selektívne blokátory - lieky, ktoré blokujú receptory rovnakého typu.

Mechanizmus adrenergných blokátorov pri arytmiách

Adrenolytické lieky, ktoré vypínajú adrenergné receptory:

 • zníženie krvného tlaku;
 • pôsobí ako vazodilatátor;
 • znížiť prieduškové trhliny;
 • znížiť počet glukózy v krvi.

Alfa blokátory pre arytmiu chránia ľudí pred náhlymi nárazmi. Interferujú s vazokonstrikčným účinkom blokovaním a-1,2 receptorov a znižujú aktivitu sympatika. Sú predpisované na preteky krvného tlaku nad 90/140. B-blokátory sa tiež používajú na arytmie, ktoré sú zamerané na zmiernenie symptómov spôsobených účinkom katecholamínov na srdce a na zníženie potreby srdcového svalu v kyslíku. Tieto lieky z mnohých antiarytmických látok poskytujú najväčší účinok:

 • so sínusovou tachykardiou, znížte počet srdcových tepien;
 • na pozadí arytmie v rozpore s prívodom krvi do srdcového svalu, pomalá srdcová frekvencia;
 • počas stresu a fyzickej námahy;
 • na liečenie arytmií, ktoré sú spôsobené spätnou cirkuláciou impulzov v atrioventrikulárnom uzle, menovite redukujú srdcové kontrakcie a fibriláciu predsiení.
Späť na obsah

Zoznam liekov

Na základe počtu adrenolytikov emitujú lieky, ktorých skupiny sú uvedené v tabuľke:

Beta blokátory zoznam liekov pre srdcové arytmie

Efektívne blokátory arytmií: čo a kedy predpísané

Porušenie rytmu kontrakcií je príznakom rôznych srdcových ochorení a tiež sa rozvíja s neurologickými a endokrinnými patológiami, zmenou pomeru hlavných elektrolytov krvi, otravami.

Najčastejšie sa predpisuje liečba arytmií. Výber liekov závisí od toho, či dochádza k porušeniu excitability srdca alebo vodivosti srdcových impulzov. V prvom prípade sa používajú blokátory adrenalínových receptorov, kanály vápnika, sodíka a draslíka.

Dôvody na pravidelné začatie užívania liekov

Indikácie na určenie antiarytmických liekov sa dajú rozdeliť do dvoch skupín - ochorenia so zvýšenou srdcovou frekvenciou (tachykardia) a pomalého pulzu (bradykardia).

tachykardia

Impulzy presahujúce 90 úderov za minútu sa považujú za časté. Zdroj tachyarytmie môže byť ventrikulárny a predsieňový (supraventrikulárny, supraventrikulárny). Podľa stálosti znakov - paroxysmálny (paroxysmálny) a konštantný. Varianty porúch ventrikulárneho rytmu so zrýchlením impulzu sú:

 • Tachykardia s pulzom 100 - 210 úderov za minútu. Pri 4 komorových kontrakciách je jedna sila. Zdá sa to kvôli strate komorovej kontroly na strane sínusového uzla.
 • Flutter - impulz viac ako 200 úderov, spojený s ďalšími cestami tvaru slučky alebo prídavným zdrojom rytmu.
 • Fibrilácia - frekvencia kontrakcií od 300 do 500 úderov, čo vedie k chaotickým pohybom svalových vlákien, ale nedochádza k úplnému uvoľneniu krvi z komôr. Rozvíja sa s nerovnomerným šírením impulzu.

Predsieňová tachykardia je diagnostikovaná vo forme týchto možností:

 • Flutter - frekvencia kontrakcií predsiení je 250 - 290 za minútu a v komorách - od 70 do 100. Impulz nepatrí do komôr ako normálne, ale najprv okolo predsiene niekoľkokrát.
 • Ďalšie zdroje rytmu spôsobujú blikanie, nerešpektujú vzory impulzného vedenia, čiastočne sa dostávajú do komôr.
 • Wolff-Parkinson-White syndróm (ERW) je vrodené ochorenie. Ďalšie zväzky sa vytvárajú z predsiene do komôr. Frekvencia predsieňov je 250 za 1 minútu.

Odporúčame vám čítať článok o liečbe fibrilácie predsiení. Z toho sa dozviete o predpísaných liekoch, rýchlom riešení problémov, spôsoboch, ako zabrániť relapsu.

A tu viac o vymenovaní Anaprilina s arytmiami.

bradykardia

Pomalá srdcová frekvencia (menej ako 60 úderov za 60 sekúnd) nastáva, keď je hlavný zdroj rytmu, sínusový uzol, slabý. Môže to byť spôsobené kardiálnou kličkou, liekmi na liečbu tachyarytmií, srdcovými glykozidmi, zmenami súvisiacimi s vekom.

Pri zablokovaní vodivých ciest sa inhibuje pohyb elektrického impulzu pozdĺž myokardu. To môže byť spôsobené týmito ochoreniami:

Arytmie sa môžu vyskytnúť u zdravých ľudí s nadmernou agitáciou, užívaním alkoholických nápojov a nápojov obsahujúcich kofeín a nízka frekvencia pulzov je typická pre profesionálnych športovcov. V takýchto prípadoch prechádza porucha rytmu sama.

Pri ochoreniach srdca sú nepravidelné kontrakcie indikátorom organických zmien myokardu, preto je potrebná medikácia.

Základné antiarytmiká

Lieky na obnovenie srdcového rytmu majú rozdielnu chemickú štruktúru a princípy účinku, ale v tejto skupine liekov sú spoločné rysy:

 • znížiť excitabilitu srdcového svalu, eliminovať abnormálne centrá generácie impulzov;
 • potlačenie vodivosti, spomalenie opakovania signálu, ktoré môže byť nebezpečné pri srdcových blokáciách;
 • spomaliť frekvenciu kontrakcií v dôsledku zníženia aktivity sínusového uzla a vedenia impulzov pozdĺž myokardu, pomôcť pri tachykardii, ale zvýšiť bradykardiu;
 • znížiť silu kontrakcií srdcového svalu - typické pre skupinu blokátorov a adrenoreceptorov iónových kanálov. Je to vždy nežiaduci účinok, ktorý znižuje uvoľňovanie krvi.

Beta blokátory

Tieto lieky zabraňujú tomu, aby impulz prechádzal cez srdcový sval, znížil jeho excitabilitu a schopnosť reagovať na signál kontrakcie. Pri dlhodobom používaní znížte cievny tonus. Sú predpisované s vysokým krvným tlakom, ischémiou myokardu, hypertyroidizmom s tachykardiou.

Frekvencia vedľajších účinkov súvisí so selektivitou lieku. Anaprilin a Sotalol sú kontraindikované pri bronchiálnej astme, pozoruje sa ich negatívny vplyv na účinnosť u mužov. Bisoprolol, Betalok a Nebivolol sú kardio-selektívne látky, a preto majú hlavný vplyv na srdce, čím sa znižuje riziko závažných arytmií.

Blokátory sodíkových kanálov

Patrí medzi ne novokainamid a chinidín. Mechanizmus účinku je spojený s inhibíciou vstupu sodíkových iónov do svalových vlákien vodivého systému:

 • átrium,
 • komôr
 • Guiss lúč,
 • Purkinje vlákna.
Lieky spomaľujú vodivosť a zvyšujú refraktérne obdobie (čas necitlivosti na signály).

Je predpísaný pre všetky typy ventrikulárnych arytmií, fibriláciu predsiení a tachykardiu a ERW syndróm. Patria k silným liekom, ale môžu samy o sebe vyvolať arytmiu, av novokainamidovej je zaznamenaná provokácia vývoja lupus erythematosus.

Blokátory draslíkových kanálov

Budenie buniek myokardu nastáva, keď sa z nich uvoľní draslík a vnikne sodík. Amiodarón neumožňuje vytekanie intracelulárneho draslíka, čo spomaľuje proces repolarizácie a tiež znižuje spätný pohyb sodíka a vápnika. Jeho pôsobenie je zamerané na všetky časti srdcového svalu a na všetky fázy prechodu elektrických impulzov cez ne.

Odporúčaná pre tachykardiu, ventrikulárny flutter, rôzne typy paroxyzmálneho rytmu.

Amiodarón - blokátor draslíkových kanálov

Amiodarón a Cordarone sa používajú len pri ťažkých formách arytmie, ak iné lieky nedali účinok a existuje ohrozenie života pacientov. Tieto lieky pevne inhibujú vodivosť a silu kontrakcií srdca, čo vedie k srdcovej dekompenzácii a výskytu blokád. Z extravardiálnych vedľajších účinkov sú najvýznamnejšie:

 • porušenie syntézy hormónov štítnej žľazy,
 • zhutnenie pľúcneho tkaniva
 • akumulácia lieku v rohovke,
 • trasenie a necitlivosť končatín.

Blokátory kalciových kanálov

Na liečbu abnormálneho rytmu kontrakcií boli použité analógy Verapapmila a Diltiazemu. Označenia pre menovanie sú:

 • sínusová tachykardia
 • záchvat supraventrikulárnych tachyarytmií,
 • fibrilácia predsiení.
Blokátory kalciových kanálov

Blokátory kalciového kanála spomaľujú tvorbu signálov v sínusovom uzle a ich pohyb cez predsieňový myokard, čiastočne inhibujú atrioventrikulárne vedenie. Kontraindikované pri syndróme Wolf-Parkinson-White, pretože môžu zlepšiť spätný pohyb impulzov. Sú dobre znášané.

Pozrite si video o účinkoch blokátorov:

Núdzové lieky

Predformované formy blokátorov alebo adrenoreceptorov iónových kanálov sú predpísané iba vtedy, keď sú pacienti v stabilnom stave, častejšie s konštantnou poruchou rytmu.

Ak dôjde k záchvatu tachykardie, a najmä k blikaniu alebo chveniu komôr, potom pokračujte v intravenóznej injekcii liekov. Taktika liečby závisí od klinického obrazu arytmie, základnej choroby a súvisiacich symptómov.

V prípade núdzovej starostlivosti sa používajú lieky s ampulkami, sekvencia ich podávania by mala byť taká (ak sa použije neúčinnosť, použije sa nasledujúca droga alebo jej ekvivalent):

Vlastnosti liečby

Ak dôjde k záchvatu po prvýkrát, režim liečby je založený na údajoch EKG, takže samotná liečba môže byť život ohrozujúca. Prvá pomoc v takýchto prípadoch spočíva v tom, že pacient musí byť položený (najlepšia poloha sedenia), poskytnúť čerstvý vzduch, poskytnúť upokojujúce srdcové kvapky (Corvalol, tinktúra z hlohu).

So silným tlkot srdca môžete jemne masírovať zatvorené viečka alebo miesto pulzácie krčnej tepny. Potom je potrebné naliehavo zavolať sanitku.

Útok supraventrikulárnej tachykardie

Intravenózny izoptín, srdcové glykozidy. Ak nie je žiadny výsledok, prejdite na kvapky s Cordaronom alebo novokainamidom. Ako posledná možnosť sa používa elektrická defibrilácia.

Fibrilácia predsiení

Vzťahuje sa na najbežnejšiu formu ťažkých porúch rytmu. Útok sa odstráni zavedením 10% novocinamidu v dávke 10 ml pod kontrolou krvného tlaku.

Výhodnými liečivami sú prášky rytmymynu a chinidínu. Ich účinnosť je zvýšená intravenóznymi injekciami Pananginu. Pri arytmickom kolapse alebo v ranom pľúcnom edéme sa uskutočňuje elektropulzová liečba.

Tachykardia komorového pôvodu

Často sa vyskytuje na pozadí infarktu myokardu. Uvádza sa intravenózna injekcia lidokaínu a pri absencii účinku sa predpisujú lieky Cordarone a NovoCainamid. Ak sa vyskytne akútne zlyhanie obehu alebo kardiogénny šok, stimulácia elektrickými impulzmi je bezpečná a účinná liečba.

Keď sú zobrazené srdcové glykozidy

Existujú kontraindikácie pri určovaní antiarytmických liekov pri atriálnej fibrilácii. Patria medzi ne:

 • hypertrofia ľavej predsiene,
 • neznášanlivosť na blokátory iónových kanálov alebo odolnosť proti nim,
 • aktívny zápal v myokarde, endokarde,
 • tyreotoxikóza.

U takýchto pacientov sa dosiahne normalizácia rytmu pomocou srdcových glykozidov. Začnú liečbu pre predsieňový flutter. Používa sa metóda rýchlej digitalizácie - Digoxin sa podáva v kvapkacom roztoku dvakrát denne a roztoky chloridu draselného.

Blokátory, ktoré porušujú rytmus, sa používajú na zmiernenie útoku a trvalého príjmu. Sú účinné pri liečbe predsieňových a ventrikulárnych arytmií. Spoločnými vlastnosťami liečiv sú schopnosť inhibovať tvorbu elektrických impulzov a spomaľovať ich prechod cez myokard.

Medzi negatívne účinky patrí zníženie sily kontrakcií srdca a možnosť zhoršenia krvného obehu. Všetky tieto lieky sa používajú iba pod dohľadom lekára.

Blokátory arytmie

Poruchy srdcového rytmu sa nazývajú arytmie. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť samo osebe alebo byť následkom iných ochorení. Adrenergné blokátory pre arytmie sa používajú na blokovanie adrenalínu v krvi. Majú účinok, že späť adrenalín a tým zlepšiť stav osoby. Účinok všetkých liekov v tejto sérii na telo je rovnaký. Predpísané sú v závislosti od prejavov choroby a srdcového rytmu.

Čo je tento liek?

Mnoho liekov na arytmia adrenoblakatorov sú lieky, ktoré blokujú adrenoreceptory a stávajú sa nepostrehnuteľnými pre adrenalín. Odpojovače sú ukončené a reagujú v normálnom stave na prítomnosť adrenalínu a noradrenalínu. Dávajú opačný účinok, ktorý má adrenalín a norepinefrín. Charakterizované: antiarytmickými, membránovo stabilizujúcimi, antianginálnymi, antihypertenznými vlastnosťami. Alfa-blokátory sa používajú na liečbu, zníženie duševnej a fyzickej aktivity (depresia) a beta-blokátory - z úzkosti.

Späť na obsah

Typy blokátorov

Adrenolytiká, založené na type adrenergných receptorov, sú rozdelené do skupín:

 • Alfa blokátory:
  • Typ 1, ktorý znižuje krvný tlak, znižuje vazospazmus arteriol.
  • 2. zvýšenie krvného tlaku stimuláciou adrenergných receptorov hypotalamicko-hypofázického systému.
 • Súčasné blokátory receptorov alfa 1 a 2.
 • Beta 1 adrenergné blokátory - zníženie krvného tlaku (zníženie srdcového výdaja), potlačenie srdcového tepu;
 • Neselektívne beta-1 adrenergné blokátory.
 • Blokátory adrenoreceptorových skupín alfa a beta.

Beta-blokátory sú tiež rozdelené sympatomimetickou aktivitou na poddruhy, ktoré sú zhrnuté v tabuľke:

Samostatné skupiny - selektívne blokátory - lieky, ktoré blokujú receptory rovnakého typu.

Späť na obsah

Mechanizmus adrenergných blokátorov pri arytmiách

Adrenolytické lieky, ktoré vypínajú adrenergné receptory:

 • zníženie krvného tlaku;
 • pôsobí ako vazodilatátor;
 • znížiť prieduškové trhliny;
 • znížiť počet glukózy v krvi.

Alfa blokátory pre arytmiu chránia ľudí pred náhlymi nárazmi. Interferujú s vazokonstrikčným účinkom blokovaním a-1,2 receptorov a znižujú aktivitu sympatika. Sú predpisované na preteky krvného tlaku nad 90/140. B-blokátory sa tiež používajú na arytmie, ktoré sú zamerané na zmiernenie symptómov spôsobených účinkom katecholamínov na srdce a na zníženie potreby srdcového svalu v kyslíku. Tieto lieky z mnohých antiarytmických látok poskytujú najväčší účinok:

 • so sínusovou tachykardiou, znížte počet srdcových tepien;
 • na pozadí arytmie v rozpore s prívodom krvi do srdcového svalu, pomalá srdcová frekvencia;
 • počas stresu a fyzickej námahy;
 • na liečenie arytmií, ktoré sú spôsobené spätnou cirkuláciou impulzov v atrioventrikulárnom uzle, menovite redukujú srdcové kontrakcie a fibriláciu predsiení.
Späť na obsah

Zoznam liekov

Na základe počtu adrenolytikov emitujú lieky, ktorých skupiny sú uvedené v tabuľke:

Lekári pri vymenovávaní liekov pacientom používaným pri liečbe liekov, ktoré sú vybrané podľa závažnosti ochorenia a vplyvu na citlivosť nervového systému, kardiovaskulárneho systému. Tablety aj injekčné roztoky sú dostupné s rôznymi koncentráciami. Intravenózne a intramuskulárne lieky sú predpísané na rýchle zastavenie útoku.

Antiarytmické lieky: hlavná charakteristika liekov

Srdcový rytmus je jedným z hlavných ukazovateľov zdravia, charakterizuje normálnu kontraktilnú aktivitu srdcového sínusového rytmu. Porušenie rytmu kontrakcií v medicínskej vede sa nazýva arytmia (z gréckeho - nekonzistencie), tento patologický stav vedie k vývoju komplikácií, ktoré mimoriadne negatívne ovplyvňujú stav orgánov a metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele.

Základom vývoja arytmie je patologická zmena metabolizmu svalových buniek srdcového tkaniva. Porušenie srdcového rytmu je vo väčšine prípadov sprevádzané koronárnymi ochoreniami spojenými s porušením normálneho prietoku krvi do srdca cez koronárne tepny. V niektorých prípadoch môže byť srdcová arytmia dôsledkom patológie psycho-vegetatívneho systému a vzniká ako dôsledok silného nervového šoku, nedostatku spánku alebo odpočinku po fyzickom preťažení.

Sínusová arytmia má niekoľko odrôd, a preto v rozpore so srdcovým rytmom sa odporúča podrobiť sa príslušnému lekárskemu vyšetreniu s cieľom správne určiť jeho príčinu a vybrať vhodné liečebné metódy na obnovenie rytmu.

Stručný opis hlavných metód liečby

Ako liečiť srdcové arytmie? Liečba sa vykonáva hlavne s liekmi. V závislosti od charakteristík patologického procesu môže byť liečba sprevádzaná fyzioterapeutickými postupmi. Lieky arytmie sa vyberú v závislosti od dôvodov, ktoré spôsobili poruchu srdcového rytmu. Spolu so svojimi rozdielmi majú vzhľadom na cielenú špecifickosť terapeutického účinku spoločné vlastnosti. Prvá liečba srdcovej arytmie:

 • zvyšuje prietok krvi v koronárnych artériách v dôsledku rozšírenia stien krvných ciev pod vplyvom chemicky aktívnych látok;
 • v rôznej miere (v závislosti od smeru pôsobenia lieku) zmierňuje vazospazmus;
 • bloky v predsieni, ventrikuly srdca a atrioventrikulárny uzol septa dodatočných ohniskových miest;
 • znižuje vodivosť impulzov v nervovom systéme tela.

Zoznam liekov, s ktorými sa liečba srdcových arytmií uskutočňuje, sa neustále aktualizuje. Nové lieky sa vyvíjajú a uvoľňujú, ktoré dokážu efektívnejšie obnoviť normálny rytmus. Avšak všetky takéto inovatívne lieky sú vyvinuté na špecifickú príčinu poruchy sínusového rytmu a majú vysoko cielený terapeutický účinok. Spolu s nimi sú antiarytmické lieky, ktoré už boli klasické, široko používané v modernej medicíne, predstavujú široké spektrum liekov. Pri výbere najvhodnejšej terapeutickej drogy je potrebné konzultovať s odborníkom.

Samoliečba: podmienky a primerané limity

Často sú služby lekárov špecialistov ošetrené iba v extrémnych prípadoch. To sa prejavuje vo výsledkoch liečby najnegatívnejším spôsobom. Sínusová arytmia, ktorá zostala bez adekvátneho terapeutického účinku, spôsobuje komplikácie, ktoré sa ťažko liečia. Lekárska starostlivosť sa má používať pri prvých príznakoch poruchy srdcového rytmu!

Inštrumentálne, inštrumentálne a laboratórne testy pomáhajú rozlíšiť arytmiu od tachykardie, ktorá sa zjavne prejavuje predovšetkým zvýšením srdcovej frekvencie. Pri analýze výsledkov môže špecialista nielen určiť príčinu patologického procesu, ale tiež vybrať vhodné antiarytmiká.

Samostatné použitie látok, ktoré majú mierny sedatívny účinok na nervový systém je povolené a len v tých prípadoch, keď existuje jasné spojenie medzi testovaným nervovým napätím a poruchou srdcového rytmu. Najprv sa na tieto lieky vzťahujú nasledujúce antiarytmické lieky:

Moderná farmakológia vám umožňuje vyrábať lieky v rôznych formách. Nezáleží na tabletách, kvapkách alebo roztoku, účinok účinnej látky je rovnaký.

Ako si vybrať formu lieku

Všetky antiarytmické lieky sú k dispozícii vo forme:

 • tablety;
 • kvapkacie roztoky;
 • roztoky na intravenóznu injekciu;
 • kapsule;
 • ampulky;
 • spreje.

Najrozšírenejšie finančné prostriedky z arytmií, ktoré sa vyrábajú vo forme tabliet. Sú vhodné na skladovanie, transport a používanie. Takéto antiarytmické činidlá sa dajú umiestniť do vrecka, vrecka, oddelenia alebo výklenku automobilu, nezachytávajú veľa priestoru. Na zachovanie ich terapeutických vlastností je potrebné len zabezpečiť správne podmienky skladovania. V prípadoch, keď má pacient bolesť žalúdka (gastrointestinálny trakt), je lepšie použiť liek na arytmiu, ktorá je k dispozícii vo forme kapsúl. Špeciálne ochranné puzdro nebude dráždiť sliznicu a bude najviac vyhovovať absorpcii lieku. Z hľadiska účinnosti a rýchlosti absorpcie účinnej látky do krvi sa tablety a kapsuly nelíšia.

V prípadoch, keď náhle príde arytmia a vyžaduje naliehavé zastavenie (prerušenie), sa používajú antiarytmické lieky, ktoré sa vyrábajú vo forme injekčných roztokov. V tomto prípade sa účinnosť liečiva významne zvyšuje, pretože nevyžaduje čas na zavedenie metabolickým mechanizmom do krvi. Navyše roztoky na injekciu môžu obsahovať množstvo účinnej látky, ktoré výrazne prekračuje maximálnu hodnotu pre všetky ostatné formy uvoľňovania. Možnosť absorpcie lieku v prípade arytmie srdca cez žalúdok závisí predovšetkým od času potrebného na to, aby účinná látka prenikla liekom z lúmenu tenkého čreva cez jeho steny do krvi. V prípade injekčnej cesty sa liek na liečbu arytmie dostáva priamo do krvi.

Injekčná metóda sa považuje za najúčinnejšiu na dodávanie účinnej látky liečebného liečiva do tkaniva myokardu srdcového svalu. Avšak farmakológia a prostriedky na jej zlepšenie nie sú stále, antiarytmické lieky sa už vyrábajú vo forme kvapkacích roztokov, ktoré sa rýchlo vstrebávajú do krvi a nie sú nižšie v ich účinnosti voči intravenóznym injekciám. Ak chcete určiť, čo piť lieky na liečbu arytmií, je lepšie konzultovať s odborníkmi. Aby bolo možné určiť, ktoré prostriedky sú najlepšie v každom konkrétnom prípade, je potrebná konzultácia s lekárom a vyšetrenie.

Moderné blokátory liekov

V prípadoch, keď sa rozhoduje o tom, čo treba urobiť v prípade srdcovej arytmie na pozadí rozvoja koronárnych ochorení a vysokého krvného tlaku, odborníci vždy zastavia svoju voľbu na lieky patriace do skupiny beta-blokátorov. Tieto lieky na arytmie sú schopné znížiť krvný tlak a znížiť myokard srdcového svalu pre kyslík. Používanie betablokátorov v prípadoch, keď pacient trpí astmatickými záchvatmi, sa však neodporúča. Blokátory obmedzujú svalové steny priedušiek, preto majú kontraindikácie pre pľúcne ochorenia. Lieky v tejto skupine zahŕňajú:

Beta-blokátory sú najúčinnejšie pri liečení sínusovej tachykardie a fibrilácie predsiení. Spočiatku antiarytmické lieky, ktoré majú blokujúci účinok, preukázali svoj účinok na všetky procesy, ktoré sa vyskytujú v tele. Postupom času farmakológia, presnejšie zavedenie najnovších vedeckých a technologických výsledkov vo svojom odvetví, umožnila vytvoriť nápravu arytmií vysoko cielených (cielených, selektívnych) akcií. Preto bolo možné ovplyvniť nie všetky metabolické procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, ale iba na prietoku v svalových bunkách srdca. Z tohto dôvodu sa blokátory v posledných rokoch rozšírili.

Prostriedky na stabilizáciu stavu membrány

Lieky na stabilizáciu membrán pre srdcové arytmie vykazujú svoju účinnosť stabilizáciou elektrických impulzov, ktoré zvyšujú aktivitu svalového tkaniva komôr a predsiení. Farmakológia takýchto liekov je rôznorodá a umožňuje dosiahnuť terapeutický účinok v nasledujúcich smeroch:

 • zvýšenie trvania účinku liečiva používaného na arytmiu a inhibíciu nervových impulzov, ktoré zbytočne vzrušujú svalové vlákna srdca, predovšetkým sú to Procainamid, Novokainamid, Aymalin, Giluritalmal, Quinidine a Norpace;
 • zníženie trvania účinku bez ovplyvnenia vlastností prechodu nervových impulzov, to sú drogy "Lidokaín", "Xelokain", "Fenytoín" a "Mexityl";
 • silná inhibícia nervového vedenia, sú to predovšetkým antiarytmické lieky "Bonnecor", "Propanorm", "Etatsizin" a "Ritmonorm".

Odporúča sa používať takéto antiarytmiká na liečbu srdcových arytmií až po konzultácii s odborníkmi. Samošetrenie môže viesť k nedostatočnému používaniu účinných látok obsiahnutých v prípravkoch a k rozvoju ťažko liečiteľných komplikácií.

Blokátory draslíkových a kalciových kanálov

Blokátory kanálov draslíka a vápnika možno právom nazvať tie, ktoré najviac demonštrujú ich smerové pôsobenie. Liečba srdcových arytmií s týmito liekmi sa používa na rôzne typy patológie. Ich použitie je možné len po konzultácii so špecialistom.

Blokátory draslíkových kanálov sú špecializované lieky "Cordarone", "Bretilius", "Ibutilid" a "Nibentan"; blokátory kalciového kanála: Isoptin, Verapamil, Finoptin a Gallopamil.

Prostriedky, ktoré blokujú vápnikové kanály, sa používajú v patologických stavoch, ktoré sú spojené s poruchami rytmických funkcií atrioventrikulárneho uzla.

Antikoagulanciá a liečba predsieňovej fibrilácie

Antikoagulanciá sú najbežnejšou liečbou predsieňovej fibrilácie. V 70% prípadov sa táto patológia prejavuje hypertenziou (vysokým krvným tlakom), ktorá postihuje väčšinu populácie staršej ako 50 rokov. V prípade diagnostikovania predsieňovej fibrilácie lieky vyberie špecialista: samošetrenie a nedostatočná liečba nebude mať terapeutický účinok na vývoj patológie.

Antikoagulanciá sú priame a nepriame pôsobenie, znižujú koaguláciu krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín vo vnútornom lúmenu krvných ciev (tepny, žily). Lieky tejto skupiny zahŕňajú "warfarín", "dabigatran" a "rivaroxaban".

Používanie takýchto liekov si vyžaduje dohľad nad špecialistom a systematické monitorovanie zdravia pacienta. Ak nie je možné používať antikoagulanciá, potom sa kyselina acetylsalicylová (aspirín) a klopidogrel používajú na liečbu tvorby krvných zrazenín, ktoré vo väčšine prípadov spôsobujú fibriláciu predsiení.

Použitie trankvilizérov na liečbu arytmií

Keď nie je možné používať beta-blokátory a iné lieky na liečbu srdcových arytmií v dôsledku individuálnej neznášanlivosti týchto liekov, používajú sa trankvilizéry. Úspešne vykazujú terapeutické vlastnosti pri liečbe fibrilácie predsiení av situáciách, kedy je potrebné obnoviť srdcovú frekvenciu v krátkom čase.

Rozpúšťadlá majú sedatívny (uvoľňujúci) účinok a prejavujú hypotenzívny účinok, ktorý sa prejavuje pri rozširovaní vnútorných lumenov krvných ciev, zvýšení prietoku krvi a poklesu srdcovej frekvencie. Určenie takýchto liekov vykonáva individuálne odborník, závisí to od konkrétnej situácie vývoja patológie a vlastností pacienta. Neodporúča sa užívať sedatíva bez predpisu. Najčastejšími liekmi v tejto skupine sú meda- a diazepam, xanax, grandaxín, fenazepam, elenium.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Plaky v cievach mozgu

Stáva sa, že keď idete do obchodu, pokúsite si na pár minút spomenúť, čo ste museli kúpiť? Alebo sa včerajší rozhovor zmení len na útržky fráz a sľuby hrozí, že sa nenaplnia, pretože ste na nich zabudli?

Prečo potrebujem riedenie krvi: drogy, ľudové lieky a výrobky

Veľké množstvo funkcií v tele vykonáva krv. Prepravuje kyslík a oxid uhličitý, vykonáva termoreguláciu, posiela stopové prvky potrebným orgánom, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie tela v tonuse a zdravom stave.

Hematokrit v krvi žien

Hematokrit alebo hematokrit sa určuje v čase úplného krvného obrazu a označuje sa ako HCT alebo Ht. Toto je indikátor objemu krvných buniek vo vzťahu k jeho kvapalnej časti. Keďže väčšina krviniek (asi 99%) je červených krviniek, považuje sa za hematokrit pomer erytrocytov a plazmy vyjadrený ako percento alebo l / l.

USDA BSA - čo to je, hodnota vyšetrenia v diagnostike patológií

Dopplerov ultrazvuk brachiocefalických artérií a ciev alebo USDG BCA a BTB - čo to je? Táto metóda ultrazvukovej diagnostiky, ktorá umožňuje posúdiť stav ciev krku a charakter prietoku krvi v nich.

Necitlivosť štetca

Abstinencia v ruke je zvyčajne výsledkom nedostatočného dodávania krvi do postihnutej oblasti alebo poškodenia nervov alebo nervov, ktoré inervujú ruku, syndrómom zápästia alebo herniovaným medzistavcovým diskom krčnej chrbtice.

Fundus oka a jeho patológia

V skutočnosti je fundus oka tak, ako vyzerá zadná časť očnej lopty, videná pri pohľade. Tu vidíte sietnicu, choroid a struk zrakového nervu.Farbivo je tvorené retinálnymi a chorioidálnymi pigmentmi a môže sa líšiť u ľudí rôznych typov farieb (tmavší v brunetách a ľuďoch v závode Negroid, ľahší u blondínok).