Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov. U žien sa príznaky infarktu vyskytujú približne jeden a pol až dvakrát menej.

Počas infarktu myokardu prietok krvi do špecifickej oblasti srdca je veľmi oslabený alebo úplne zastaví. Súčasne zasiahne postihnutá časť svalu, čo znamená, že jeho nekróza sa vyvíja. Smrť buniek sa začína po 20 až 40 minútach po ukončení prietoku krvi.

Infarkt myokardu, ktorého prvá pomoc by mala byť poskytnutá v prvých minútach symptómov, ktoré naznačujú tento stav, môže následne určiť pozitívny výsledok pre túto chorobu. Dnes táto patológia zostáva jednou z hlavných príčin úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Príčiny infarktu myokardu

Pri infarkte myokardu je jedna z koronárnych ciev upchatá trombom. Tým sa spustí proces nezvratných zmien v bunkách a po 3-6 hodinách od začiatku oklúzie zomrie srdcový sval v tejto oblasti.

Ochorenie sa môže vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby srdca, arteriálnej hypertenzie, ako aj pri ateroskleróze. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky.

V závislosti od veľkosti zomrelého priestoru je izolovaný veľký a malý ohniskový infarkt. Ak nekróza zachytáva celú hrúbku myokardu, nazýva sa to transmurálna.

Príznaky srdcového záchvatu

Hlavným príznakom infarktu myokardu u mužov a žien je silná bolesť na hrudníku. Bolesť je taká vážna, že vôľa pacienta je úplne ochromená. Človek má myšlienku na blížiacu sa smrť.

Prvé príznaky infarktu:

 1. Šitie za hrudníkom je jedným z prvých príznakov infarktu. Táto bolesť je veľmi ostrý a vyzerá ako nôž. Môže trvať dlhšie ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Bolesť je schopná ustúpiť v oblasti krku, ramena, chrbta a lopatky. To môže byť nielen konštantné, ale aj prerušované.
 2. Strach zo smrti. Tento nepríjemný pocit nie je taký zlý znak, pretože naznačuje normálny tón centrálneho nervového systému.
 3. Dyspnoe, bledosť, mdloby. Symptómy vznikajú zo skutočnosti, že srdce nie je schopné aktívne tlačiť krv do pľúc, kde je nasýtené kyslíkom. Mozog sa to snaží kompenzovať vysielaním dychových signálov.
 4. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Nie vždy sa táto choroba prejavuje takým klasickým obrazom. Atypické symptómy infarktu myokardu môžu byť pozorované, napríklad, namiesto bolesti na hrudníku môže osoba pocítiť jednoduché nepríjemné pocity a prerušenia srdca, bolesť môže úplne chýbať, ale bolesť brucha a dýchavičnosť (dyspnoe) môžu byť prítomné - tento obraz je atypický, je obzvlášť ťažké v diagnostike.

Hlavné rozdiely medzi bolesťou pri infarkte myokardu a angíne sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Príznaky srdcového záchvatu u žien

U žien je bolesť počas útoku lokalizovaná v hornej časti brucha, chrbta, krku, čeľuste. Stáva sa, že srdcový záchvat je veľmi podobný pálenie záhy. Veľmi často sa žena najprv zdá byť slabá, nevoľná, až potom je bolesť. Tieto typy príznakov infarktu myokardu často nevyvolávajú podozrenie u žien, takže existuje riziko, že sa vážne ochorenie nebude ignorovať.

Príznaky infarktu myokardu u mužov sú bližšie k klasickému súboru, čo umožňuje rýchlejšiu diagnostiku.

Infarkt myokardu: prvá pomoc

Za prítomnosti týchto príznakov sa musí naliehavo povoliť ambulancia a pred jej príchodom s 15 minútovým intervalom užívajte nitroglycerínové tablety v dávke 0,5 mg, ale nie viac ako trikrát, aby sa zabránilo prudkému poklesu tlaku. Nitroglycerín sa môže podávať len pri normálnych indikátoroch tlaku, s nízkym krvným tlakom je kontraindikovaný. Stojí tiež za žuvanie aspirínovej pilulky s dávkou 150 až 250 mg.

Pacient by mal byť umiestnený tak, aby horná časť tela bola o niečo vyššia ako dolná časť, čo zníži zaťaženie srdca. Odblokovanie alebo odlepenie oblečenia a poskytovanie čerstvého vzduchu, aby sa zabránilo udušeniu.

Pri absencii pulzov, dýchania a vedomia pacienta by sa mala položiť na podlahu a vykonať okamžité resuscitačné opatrenia, ako je umelé dýchanie a nepriama masáž srdca.

prevencia

 1. Mal by prestať fajčiť. Fajčiari zomierajú z infarktu dvakrát tak často.
 2. Ak sa zistí, že cholesterol je vyšší ako normálne, je lepšie obmedziť živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na maslo, vaječný žĺtok, syr, tuk, pečeň. Uprednostňuje ovocie a zeleninu. Mlieko a tvaroh by mali byť odtučnené. Užitočné ryby, kuracie mäso.
 3. Vývoj srdcového infarktu prispieva k vysokému krvnému tlaku. V boji proti hypertenzii môžete zabrániť infarktu.
 4. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie srdca - vráťte ho späť do normálu.

Dôsledky infarktu myokardu

Dôsledky infarktu myokardu prevažne vznikajú pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu.

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia;
 • aneuryzma srdca, ruptúra ​​interventrikulárneho septa;
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu.
 • bežeckého syndrómu.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko úmrtia je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu a veľmi rýchlo klesá, keď pacient vstúpi do jednotky intenzívnej starostlivosti a rozpustí sa trombus nazývaný trombolýza alebo koronárna angioplastika. Infarkt myokardu sa vyznačuje patologickou Q vlnou a bez nej. Spravidla je oblasť a hĺbka poškodenia väčšia v prvom prípade a riziko opätovného vývoja infarktu v druhom. Preto je vzdialená prognóza približne rovnaká.

Príčiny infarktu myokardu

Najčastejšie srdcový záchvat ovplyvňuje ľudí trpiacich nedostatkom telesnej aktivity na pozadí psycho-emocionálneho preťaženia. Ale môže zabíjať ľudí s dobrou fyzickou zdatnosťou, dokonca aj mladými. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky. Pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je niekoľkonásobne väčšia ako u fyzicky aktívnych ľudí.

Srdce je svalnatý vak, ktorý ako čerpadlo čerpá krv cez seba. Avšak samotný srdcový sval sa dodáva s kyslíkom cez krvné cievy, ktoré sa k nemu pristupujú zvonku. A teraz, v dôsledku rôznych dôvodov, niektoré z týchto ciev sú ovplyvnené aterosklerózou a nemôžu už mať dostatok krvi. Vyskytuje sa ischemická choroba srdca. Pri infarkte myokardu príde krv do časti srdcového svalu náhle a úplne zastaví v dôsledku úplnej obštrukcie koronárnej artérie. To zvyčajne vedie k vzniku krvnej zrazeniny na aterosklerotickom plášti, menej často k záchvatu koronárnej artérie. Časť srdcového svalu, ktorá je zbavená potravy, zomrie. V latinčine je mŕtve tkanivo srdcový infarkt.

Symptómy infarktu myokardu

Najtypickejším prejavom infarktu myokardu je bolesť na hrudníku. Bolesť "dáva" na vnútorný povrch ľavej ruky, čo spôsobuje pocity brnenia v ľavej ruke, zápästí a prstoch. Ďalšími možnými oblasťami ožiarenia sú ramenný pás, krk, čeľusť, medzikružný priestor, väčšinou aj vľavo. Tak lokalizácia, ako aj ožarovanie bolesti sa nelíšia od záchvatu angíny pectoris.

Bolesť pri infarkte myokardu je veľmi silná, je vnímaná ako dýka, roztrhnutie, pálenie, "počítanie v hrudníku". Niekedy je tento pocit taký neznesiteľný, že vás krečí. Rovnako ako pri angíne, nie bolesti, ale môže sa objaviť nepríjemné pocity v hrudníku: pocit silnej kompresie, tlak, pocit ťažkosti "vytiahnutý obručou, stlačený do neho, rozdrvený ťažkou doskou". Niektorí ľudia majú iba tupú bolesť, znecitlivenie zápästia v kombinácii s ťažkou a dlhotrvajúcou bolesťou na hrudníku alebo nepohodlie na hrudníku.

Nástup anginálnej bolesti pri infarkte myokardu je náhly, často v noci alebo pred úsvitu. Bolesť sa rozvíja vo vlnách, pravidelne klesá, ale úplne sa nezastaví. Pri každej novej vlne sa bolesť alebo nepohodlie v hrudníku zvyšuje, rýchlo dosiahne maximum a potom ustúpi.

Boletý záchvat alebo nepohodlie v hrudníku trvá viac ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Dôležité je mať na pamäti, že na vznik infarktu myokardu je dostatočné trvanie anginálnej bolesti dlhšie ako 15 minút. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Angína alebo infarkt myokardu

Miesto výskytu bolesti pri angíne a infarkte myokardu je rovnaké. Hlavné rozdiely v bolesti pri infarkte myokardu sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Atypické formy srdcového záchvatu

Okrem typických ostrých bolesti pri roztrhnutí za hrudnou kosťou, ktoré sú charakteristické pre srdcový záchvat, existuje niekoľko ďalších foriem srdcového záchvatu, ktoré sa môžu maskovať ako iné ochorenia vnútorných orgánov alebo sa nemusia prejaviť. Takéto formy sa nazývajú atypické. Vstúpme do nich.

Gastrointestinálny infarkt myokardu. Vykazuje sa ako silná bolesť v epigastrickej oblasti a pripomína exacerbáciu gastritídy. Často s palpáciou, t.j. palpácia brucha, výrazná bolestivosť a napätie svalov prednej brušnej steny. Spravidla tento typ ovplyvňuje dolné časti myokardu ľavej komory, susediace s membránou.

Astmatický variant infarktu myokardu. Tento atypický typ infarktu a je veľmi podobný útoku bronchiálnej astmy. To sa prejavuje suchým kašľom, pocitom kongescie v hrudníku.

Bezbolestný infarkt. To sa prejavuje zhoršením spánku alebo nálady, pocitom neurčitého nepohodlia v hrudníku (túžba po srdci) v kombinácii s výrazným potenie. Táto možnosť je zvyčajne typická v staršom a senilnom veku, najmä pri diabete mellitus. Tento variant nástupu infarktu myokardu je nepriaznivý, pretože ochorenie je závažnejšie.

Faktory infarktu myokardu

Rizikové faktory infarktu myokardu sú:

 1. vek, staršia osoba sa stane, riziko infarktu sa zvyšuje.
 2. predtým prenesený infarkt myokardu, najmä malý ohniskový, t.j. non-Q generatrix.
 3. diabetes mellitus je rizikovým faktorom infarktu myokardu, pretože zvýšené hladiny majú ďalší nepriaznivý účinok na srdcové cievy a hemoglobín, čo zhoršuje funkciu transportu kyslíka.
 4. fajčenie, riziko infarktu myokardu počas fajčenia, aktívny aj pasívny, len vdýchnutie tabakového dymu od fajčenia, sa zvyšuje o 3 a 1,5 krát. Tento faktor je navyše tak "žieravý", ktorý pretrváva počas nasledujúcich 3 rokov po tom, čo pacient prestane fajčiť.
 5. hypertenzia, zvýšený krvný tlak vyšší ako 139 a 89.
 6. vysoký cholesterol, prispieva k rozvoju aterosklerotických plakov na stenách tepien vrátane koronárnych.
 7. obezita alebo nadváha prispieva k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi a v dôsledku toho dochádza k zhoršeniu prívodu krvi do srdca.

Prevencia infarktu myokardu

Metódy na prevenciu infarktu myokardu sú podobné prevencii koronárneho srdcového ochorenia.

Pravdepodobnosť vzniku komplikácií infarktu myokardu

Infarkt myokardu je v mnohých ohľadoch nebezpečný, jeho nepredvídateľnosť a komplikácie. Vývoj komplikácií infarktu myokardu závisí od niekoľkých dôležitých faktorov:

 1. poškodenie srdcového svalu, tým viac postihuje oblasť myokard, tým závažnejšie sú komplikácie;
 2. lokalizácia zóny poškodenia myokardu (predná, zadná, bočná stena ľavej komory atď.), infarkt myokardu sa vo väčšine prípadov vyskytuje v prednej septálnej oblasti ľavej komory so zachytávaním vrcholu. Menej často v oblasti spodnej a zadnej steny
 3. čas obnovy prietoku krvi v postihnutom srdcovom svale je veľmi dôležitý, skôr poskytovaná lekárska starostlivosť, tým menej škody budú.

Komplikácie infarktu myokardu

Komplikácie infarktu myokardu sa vyskytujú hlavne pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu. Je známe, že srdcový záchvat je nekróza (nekróza) špecifickej oblasti myokardu. Súčasne sa svalové tkanivo so všetkými jeho vlastnými vlastnosťami (kontraktilita, excitabilita, vodivosť atď.) Premení na spojivové tkanivo, ktoré môže hrať iba úlohu "rámca". V dôsledku toho sa hrúbka steny srdca znižuje a veľkosť dutiny ľavej srdcovej komory srdca rastie, čo je sprevádzané poklesom jeho kontraktility.

Hlavné komplikácie infarktu myokardu sú:

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje ventrikulárna tachykardia (typ arytmie, pri ktorej srdcia srdcovej srdca preberajú úlohu kardiostimulátora) a ventrikulárna fibrilácia (chaotické kontrakcie komorových stien). Treba však mať na pamäti, že akákoľvek hemodynamicky významná arytmia si vyžaduje liečbu.
 • zlyhanie srdca (zníženie kontraktility srdca) sa vyskytuje pri infarkte myokardu pomerne často. Zníženie kontraktilnej funkcie sa vyskytuje v pomere k veľkosti infarktu.
 • arteriálnej hypertenzie tým, že zvyšuje potrebu kyslíka v srdci a napätie v stene ľavej komory vedie k zvýšeniu infarkčnej zóny ak jej napnutiu.
 • mechanické komplikácie (aneuryzma srdca, ruptúra ​​septa) sa zvyčajne objavujú v prvom týždni infarktu myokardu a klinicky sa prejavujú náhlym zhoršením hemodynamiky. Úmrtnosť u takýchto pacientov je vysoká a často len naliehavá operácia môže zachrániť život.
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu, rozpustenie trombu neovplyvňuje jeho prevalenciu.
 • Dresslerov syndróm je komplex symptómov po infarkte, ktorý sa prejavuje ako zápal srdcového vrecka, vrecka s pľúcami a zápalových zmien v samotných pľúcach. Výskyt tohto syndrómu súvisí s tvorbou protilátok.
 • Každá z týchto komplikácií môže byť smrteľná.

Diagnóza akútneho infarktu myokardu

Akútny infarkt myokardu je diagnostikovaný na základe 3 hlavných kritérií:

 1. charakteristický klinický obraz - pri infarkte myokardu sa v oblasti srdca alebo za hrudnou kosťou vyskytuje ťažká bolesť, ktorá sa často roztrhne a vyžaruje sa do ľavej lopatky ramena, ramena, dolnej čeľuste. Bolesť trvá viac ako 30 minút, zatiaľ čo nitroglycerín neprechádza úplne a iba dlho sa neznižuje. Existuje pocit nedostatku vzduchu, môžete dostať studený pot, silnú slabosť, nízky krvný tlak, nevoľnosť, vracanie a pocit strachu. Predĺžená bolesť v srdci, ktorá trvá viac ako 20-30 minút a nezostane po užití nitroglycerínu, môže byť známkou infarktu myokardu. Zavolajte sanitku.
 2. charakteristické zmeny na elektrokardiograme (príznaky poškodenia určitých oblastí srdcového svalu). Toto je zvyčajne tvorba vln Q a nárast segmentov ST v záujmových vedeniach.
 3. charakteristické zmeny laboratórnych parametrov (zvýšenie krvnej hladiny kardiozpecifických markerov poškodenia buniek srdcového svalstva - kardiomyocyty).

Núdzová starostlivosť o infarkt myokardu

Ak je to prvý záchvat angíny v živote, musí sa zavolať ambulancia, ako aj:

 • bolesť na hrudníku alebo jej ekvivalenty sa zvyšujú alebo trvajú dlhšie ako 5 minút, najmä ak je to sprevádzané zhoršením dýchania, slabosti, vracania;
 • bolesť na hrudníku neprestala alebo sa zvýšila do 5 minút po resorpcii jednej tablety nitroglycerínu.

Pomoc pred príchodom ambulancie na infarkt myokardu

Čo treba urobiť, ak máte podozrenie na infarkt myokardu? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu zachrániť život inej osoby:

 • postavte pacienta, zdvihnite hlavu, znova podajte tabletku nitroglycerínu pod jazyk a v rozdrvenej forme (žuť) 1 tabletu aspirínu;
 • navyše užívajte 1 tabletu analginu alebo baralginu, 60 kvapiek Corvalolu alebo valokardínu, 2 tablety panangínu alebo orotátu draselného, ​​umiestnite horčicovú náplasť na oblasť srdca;
 • naliehavo zavolajte posádku sanitky ("03").

Každý by mal byť schopný opätovne zaujať

Šance na prežitie pacienta sú vyššie, staršie resuscitačné opatrenia sa začali (musia sa začať najneskôr jednu minútu po nástupe srdcovej katastrofy). Pravidlá pre hlavné resuscitačné opatrenia:

Ak pacient nemá žiadne reakcie na vonkajšie podnety, okamžite prejdite na odsek 1 tohto predpisu.

Spýtajte sa niekoho, napríklad susedov, aby zavolali sanitku.

Opatrne baliť reanimované, zabezpečiť dýchacie cesty. Preto:

 • pacient musí byť položený na plochý tvrdý povrch a hlava by mala byť čo najviac hádzať späť.
 • na zlepšenie priechodnosti dýchacích ciest ústnej dutiny je potrebné odstrániť odnímateľné zubné protézy alebo iné cudzie telesá. V prípade zvracania otočte hlavu pacienta na stranu a odstráňte obsah z ústnej dutiny a hltana pomocou tampónu (alebo improvizovaných prostriedkov).
 1. Skontrolujte spontánne dýchanie.
 2. Ak nedošlo k spontánnemu dýchaniu, začnite umelé dýchanie. Pacient by mal ležať v postoji popísanom hore na chrbte a jeho hlava by mala byť prudko posunutá dozadu. Pose môže byť zabezpečené položením valčeka pod ramená. Môžete držať hlavu rukami. Spodná čeľusť by mala byť posunutá dopredu. Pacient sa zhlboka nadýchne, otvorí ústa, rýchlo ho priblíži k ústam pacienta a tesne pritlačí pery k ústam, spôsobí hlboké vydychovanie, t.j. ako by vháňal vzduch do pľúc a nafúkal ich. Ak chcete zabrániť tomu, aby vzduch prechádzal nosom reanimovaného pacienta, nasaďte si nos prstami. Potom sa pomocná osoba oprie a opäť sa zhlboka nadýchne. Počas tejto doby hrudník pacienta spadne - dochádza k pasívnemu výdechu. Potom pomáha opäť vháňa vzduch do úst pacienta. Z hygienických dôvodov môže byť tvár pacienta pokrytá šálou pred vyfukovaním vzduchu.
 3. Ak na krčnej tepne nie je pulz, umelá ventilácia pľúc musí byť kombinovaná s nepriamou masážou srdca. Pri nepriamej masáži položte ruky na seba tak, aby základňa dlaně na hrudnej kosti bola presne na stredovej línii a 2 prstoch nad xiphoidným procesom. Bez ohýbania paží a použitia vlastnej telesnej hmotnosti opatrne presuňte hrudník na chrbticu o 4-5 cm. Pri tomto posunutí nastáva kompresia hrudníka. Masírujte takým spôsobom, aby trvanie kompresií sa rovnalo intervalu medzi nimi. Frekvencia kompresie by mala byť približne 80 za minútu. V prestávkach nechajte ruky na hrudnej kosti pacienta. Ak ste resuscitating sám, po dokončení 15 kompresií hrudníka, urobiť dve rany vzduchu v rade. Potom opakujte nepriamu masáž v kombinácii s umelou ventiláciou pľúc.
 4. Nezabudnite neustále monitorovať účinnosť vašej resuscitácie. Resuscitácia je účinná vtedy, ak pacientka nadobudne ružovú kožu a sliznice, žiaci sa zúžia a objaví sa reakcia na svetlo, obnoví sa spontánne dýchanie alebo sa zlepší, pulz sa objaví na karotidovej tepne.
 5. Pokračujte v resuscitácii, až kým príde tím ambulancie.

Liečba infarktu myokardu

Hlavným cieľom liečby pacienta s akútnym infarktom myokardu je čo najrýchlejšie obnoviť a udržať krvný obeh postihnutej časti srdcového svalu. Pre tento moderný liek ponúka nasledujúce prostriedky:

Aspirín (kyselina acetylsalicylová) - inhibuje krvné doštičky a zabraňuje tvorbe trombov.

Plavix (Klopidogrel), tiež Tiklopidín a Prasugrel - tiež inhibujú tvorbu trombov krvných doštičiek, ale sú vynikajúce a silnejšie ako aspirín.

Heparín, heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (Lovenox, Fraxiparin), Bivalirudin - antikoagulanciá, ktoré ovplyvňujú krvnú zrážanlivosť a faktory vedúce k tvorbe a šíreniu krvných zrazenín.

Trombolytiká (Streptokináza, Alteplaza, Reteplaza a TNK-aza) sú silné lieky, ktoré môžu rozpustiť už vytvorený trombus.

Všetky vyššie uvedené skupiny liečiv sa používajú v kombinácii a sú nevyhnutné pri modernej liečbe pacienta s infarktom myokardu.

Najlepším spôsobom obnovenia priechodnosti koronárnej artérie a obnovenia prietoku krvi do postihnutej oblasti myokardu je okamžitý postup koronárnej artériovej angioplastiky s možnou inštaláciou koronárneho stentu. Štúdie naznačujú, že v prvej hodine srdcového infarktu, ako aj v prípade, že nemožno ihneď vykonať agioplastiku, je potrebné použiť trombolytické liečivá a je uprednostňované.

Ak všetky vyššie uvedené opatrenia nepomáhajú alebo nie sú nemožné - naliehavá operácia bypassu koronárnej artérie môže byť jediným spôsobom, ako zachrániť myokaditídu - obnoviť krvný obeh.

Okrem hlavnej úlohy (obnovenie krvného obehu v postihnutej koronárnej artérii) má liečba pacienta s infarktom myokardu tieto ciele:

Obmedzenie veľkosti infarktu sa dosiahne znížením dopytu po kyslíku myokardu s použitím betablokátorov (Metoprolol, Atenolol, Bisoprolol, Labetalol atď.); zníženie zaťaženia myokardu (enalapril, ramipril, lisinopril atď.).

Kontrola bolesti (bolesť zvyčajne zmizne s obnovením krvného obehu) - nitroglycerín, narkotické analgetiká.

Boj proti arytmiám: Lidokaín, Amiodarón - pre arytmie so zrýchleným rytmom; Atropín alebo dočasná stimulácia - so znížením rytmu.

Udržiavanie normálnych parametrov života: krvný tlak, dýchanie, pulz, funkcia obličiek.

Kritické sú prvých 24 hodín choroby. Ďalšia prognóza závisí od úspešnosti použitých opatrení, a teda od toho, koľko srdcového svalu "trpelo", ako aj od prítomnosti a stupňa "rizikových faktorov" kardiovaskulárnych ochorení.

Je dôležité poznamenať, že s priaznivým priebehom a účinnou rýchlou liečbou pacienta s infarktom myokardu nie je potrebné prísne odpočinok na lôžku dlhšie ako 24 hodín. Navyše nadmerne dlhý odpočinok v posteli môže mať dodatočný negatívny vplyv na obnovu po infarkte.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

Vo veku 40 až 60 rokov je infarkt myokardu 3 až 5 krát častejšie pozorovaný u mužov v dôsledku výskytu aterosklerózy predtým (pred desiatimi rokmi pred ženami). Po 55-60 rokoch je výskyt u osôb obidvoch pohlaví asi rovnaký. Miera úmrtnosti pri infarkte myokardu je 30-35%. Štatisticky je 15-20% náhlych úmrtí spôsobených infarktom myokardu.

Zhoršený prívod krvi do myokardu počas 15 až 20 minút alebo dlhšie vedie k vzniku ireverzibilných zmien srdcového svalu a srdcovej aktivity. Akútna ischémia spôsobuje smrť časti funkčných svalových buniek (nekrózu) a ich následnú náhradu vláknami spojivového tkaniva, to znamená vytvorenie post-infarktovej jazvy.

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Príčiny infarktu myokardu

Infarkt myokardu je akútna forma ochorenia koronárnych artérií. V 97-98% prípadov aterosklerotická lézia koronárnych artérií slúži ako základ pre rozvoj infarktu myokardu, čo spôsobuje zúženie ich lúmenu. Často akútna trombóza postihnutej oblasti cievy spája aterosklerózu tepien, čo spôsobuje úplné alebo čiastočné zastavenie prívodu krvi do zodpovedajúcej oblasti srdcového svalu. Trombóza prispieva k zvýšeniu viskozity krvi pozorovanej u pacientov s ochorením koronárnych artérií. V niektorých prípadoch dochádza k infarktu myokardu na pozadí spazmu vetvov koronárnych artérií.

Vývoj infarktu myokardu je podporovaný diabetes mellitus, hypertenzným ochorením, obezitou, neuropsychickým napätím, závislosťou od alkoholu a fajčením. Silný fyzický alebo emocionálny stres na pozadí ochorenia koronárnych artérií a angíny môže vyvolať vývoj infarktu myokardu. Často sa objavuje infarkt myokardu v ľavej komore.

Klasifikácia infarktu myokardu

V súlade s veľkosťou ohniskových lézií srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

Podiel malého ohniskového infarktu myokardu predstavuje približne 20% klinických prípadov, ale často sa v srdcovom svalstve môžu prejaviť malé ložiská nekrózy, ktoré sa môžu premeniť na infarkt myokardu s veľkým ohniskom (u 30% pacientov). Na rozdiel od veľkých ohniskových infarktov, aneuryzma a prasknutie srdca sa nevyskytujú pri malých ohniskových infarkkách, ktoré sú menej často komplikované srdcovým zlyhaním, komorovou fibriláciou a tromboembolizmom.

V závislosti od hĺbky nekrotického poškodenia srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

 • transmurálny - s nekrózou celej hrúbky svalovej steny srdca (často s veľkým ohniskom)
 • intramural - s nekrózou v hrúbke myokardu
 • subendokardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti susediacej s endokardom
 • subepikardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti kontaktu s epikardom

Podľa zmien zaznamenaných na EKG sú:

 • "Q-infarkt" - s tvorbou abnormálnej Q vlny, niekedy komorového QS komplexu (často s veľkým ohniskom transmurálneho infarktu myokardu)
 • "Nie Q-infarkt" - nie je sprevádzaný objavením sa vlny Q, prejavujúcej sa negatívnymi T-zubami (zvyčajne malý ohniskový infarkt myokardu)

Podľa topografie a v závislosti od porážky niektorých vetv koronárnych artérií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • pravá komora
 • ľavá komora: predné, bočné a zadné steny, medzikomorová septa

Množstvo výskytu odlišuje infarkt myokardu:

 • primárny
 • opakuje sa (vyvíja sa do 8 týždňov po primárnom)
 • opakuje sa (vyvíja sa 8 týždňov po predchádzajúcom)

Podľa vývoja komplikácií je infarkt myokardu rozdelený na:

 • komplikovaný
 • nekomplikované
Z dôvodu prítomnosti a lokalizácie bolesti

priradenie foriem infarktu myokardu:

 1. typické - s lokalizáciou bolesti za hrudnou kosťou alebo v prekordiálnej oblasti
 2. atypické - s atypickými prejavmi bolesti:
 • periférne: ľavostranné, ľavostranné, laryngofaryngeálne, mandibulárne, vynikajúce vertebrálne, gastralgické (brušné)
 • bezbolestný: kolapsový, astmatický, edematózny, arytmický, cerebrálny
 • slabý príznak (vymazaný)
 • kombinovaný

V súlade s obdobím a dynamikou infarktu myokardu sa rozlišujú:

 • fáza ischémie (akútne obdobie)
 • stupeň nekrózy (akútne obdobie)
 • fáza organizácie (subakútne obdobie)
 • fáza cicakrizácie (obdobie po infarkte)

Symptómy infarktu myokardu

Preinfarkcia (prodromálna) perióda

Približne 43% pacientov hlási náhly vývoj infarktu myokardu, zatiaľ čo vo väčšine pacientov sa pozoruje obdobie nestabilnej progresívnej angíny pektoris s rôznym trvaním.

Najsilnejšie obdobie

Typické prípady infarktu myokardu sú charakterizované extrémne intenzívnym bolestivým syndrómom s lokalizáciou bolesti v hrudníku a ožarovaním v ľavom ramene, krku, zuboch, uchu, klírensu, dolnej čeľusti, mezhlopatochnoy zóne. Povaha bolesti môže byť stlačenie, oblúk, pálenie, lisovanie, ostré ("dýka"). Čím väčšia je oblasť poškodenia myokardu, tým výraznejšia je bolesť.

Bolestivý záchvat sa vyskytuje vo vlnách (niekedy sa zvyšuje, potom oslabuje), trvá od 30 minút do niekoľkých hodín a niekedy aj dní, ktoré nie sú zastavené opakovaným použitím nitroglycerínu. Bolesť je spojená s ťažkou slabosťou, agitáciou, strachom, dýchavičnosťou.

Možno je atypický v najakútnejšom období infarktu myokardu.

Choroba infarktu myokardu: príčiny, príznaky, prvá pomoc, liečba

Podľa štatistík sa infekcia myokardu (MI) vyskytuje častejšie u mužskej populácie vo veku 40-60 rokov a ženy trpia 1,5 až 2 krát menej.

Často MI má základné príčiny ochorení, ako je ateroskleróza, koronárna choroba srdca (CHD) alebo arteriálna hypertenzia.

Fajčenie je jedným z najsilnejších rizikových faktorov rozvoja infarktu myokardu, pretože vedie k zúženiu koronárnych ciev srdca, a preto sťažuje srdcovému svalu zásobovanie krvou. Ďalšími faktormi sú nedostatok fyzickej aktivity a obezita.

Niekedy sa IM stane prvým prejavom CHD.

Táto choroba je v našich časoch taká častá, že je jednou z najčastejších príčin zdravotného postihnutia v produktívnom veku. Až 12% ľudí netoleruje túto chorobu a bohužiaľ zomrie.

Príčiny infarktu myokardu

Srdcové svaly dostávajú živiny a kyslík prostredníctvom rozsiahlej siete krvných ciev nazývaných koronárne. MI sa stane, keď sa jedna z koronárnych ciev upcháva trombusom, ktorý vo väčšine prípadov vzniká z aterosklerotického plaku. Bunky srdcového svalu napájané blokovanou tepnou budú mať dostatok kyslíka asi 10 sekúnd, ale srdcový sval bude pokračovať v práci približne pol hodiny. Potom začne proces nevratných zmien v bunkách a 3-6 hodín po upchati, segment svalov v tejto zóne zomrie. V závislosti od veľkosti postihnutej oblasti sa rozsiahle a malé ohniskové MI líšia a ak je myokard podlieha nekróze po celej hrúbke, potom sa tento MI nazýva transmural.

Infarkt myokardu v klinickom obraze je rôznorodý, a preto sú často problémy s okamžitou správnou diagnózou. Na diagnostiku sa hodnotia tri kritériá:

 • Charakteristický bolestivý syndróm.
 • Vlastnosti EKG.
 • Zmeny v biochemických parametroch krvných testov, indikujúce poškodenie buniek myokardu.

V prípade pochybností lekári vyžadujú ďalšie štúdie vrátane identifikácie zamerania nekrózy myokardu rádioizotopovou metódou.

Príznaky IM

Pri infarkte myokardu sa najčastejšie prejavujú nasledovné príznaky:

 • Intenzívne dlhotrvajúce tlakové bolesti v srdci za hrudnou kosťou, ktoré sa môžu rozšíriť na krk, rameno, oblasť lopatky alebo na chrbát.
 • Užívanie nitroglycerínu nezmierňuje bolesť.
 • Studený pot a blednutie kože.
 • Mdloby.

Takýto klasický obraz choroby sa však vždy neobjavuje. Niekedy človek cíti len prerušenie srdcového rytmu alebo nepríjemný pocit na hrudníku a niekedy bolesť úplne chýba. Niekedy existujú atypické príznaky infarktu myokardu, ktoré pozostávajú z bolesti v bruchu alebo dýchavičnosti a ťažkosti s dýchaním. V takýchto prípadoch je diagnostika veľmi ťažká.

Nezávislé činnosti v MI

Ak pozorujete uvedené príznaky u svojich blízkych alebo vo svojom vlastnom dome, mali by ste ihneď zavolať sanitku. Aj pred príchodom by ste mali dať obeti pohodlnú ležaciu alebo sedaciu pozíciu, dať mu nitroglycerínovú tabletu pod jazyk a piť 30 až 40 kvapiek Corvalolu.

Akcia lekára v prípade infarktu myokardu

Pri najmenšom podozrení na infarkt myokardu a vyhnúť sa chybám musí byť pacient ihneď odvezený do nemocnice. Počiatočná liečba MI v nemocnici začína jednotkou intenzívnej starostlivosti.

Liečba zahŕňa lieky proti bolesti, ktoré pomáhajú rozpustiť látku blokujúcu krvnú zrazeninu, znižujú krvný tlak a srdcovú frekvenciu, ako aj znižujú objem krvného obehu. Čím menej času uplynie od okamihu kolapsu až po prijatie do nemocnice, tým účinnejšia bude následná liečba.

Po liečbe v nemocnici prichádza dôležitá doba rehabilitácie, trvajúca až šesť mesiacov. Nevyhnutnú liečbu predpisuje lekár. Niektoré prípravky sú určené na podávanie po zvyšok ich života.

Ak máte robiť stretnutia, dodržiavať strave a prestať fajčiť, môžete úplne žiť celý svoj život.

Komplikácie IM

Infarkt myokardu vyžaduje včasnú liečbu, inak môže spôsobiť akútne zlyhanie srdca, srdcové arytmie, prasknutie srdca, kardiogénny šok a ďalšie závažné následky. Komplikácie infarktu myokardu si vyžadujú bezpodmienečnú záchrannú lekársku intervenciu.

Infarkt myokardu - príznaky, prvé príznaky toho, čo to je, následky a prevencia infarktu

Čo je to? Infarkt je jednou z foriem koronárneho ochorenia srdca, čo je nekróza srdcového svalu spôsobená náhlym zastavením koronárneho krvného prietoku v dôsledku ochorenia koronárnych artérií. Choroba je hlavnou príčinou úmrtí dospelého obyvateľstva rozvinutých krajín. Frekvencia infarktu myokardu je priamo závislá od pohlavia a veku osoby: muži sú chorí asi 5-krát častejšie ako ženy a 70% všetkých chorých je vo veku 55 až 65 rokov.

Čo je srdcový záchvat?

Infarkt myokardu je nekróza srdcového svalu spôsobená poruchami obehu - kritickým znížením prietoku krvi koronárnymi cievami.

Riziko úmrtia je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu a veľmi rýchlo klesá, keď pacient vstúpi do jednotky intenzívnej starostlivosti a rozpustí sa trombus nazývaný trombolýza alebo koronárna angioplastika.

 1. S rozsiahlou oblasťou nekrózy väčšina pacientov zomrie, polovica - pred príchodom do nemocnice. 1/3 prežívajúcich pacientov zomrie na opakované infarkty, ktoré sa vyskytujú v období od niekoľkých dní do roka, ako aj na komplikácie choroby.
 2. Priemerná miera úmrtnosti je asi 30-35%, z čoho 15% predstavuje náhlu srdcovú smrť.
 3. Kardiológovia poznamenávajú, že u mužskej populácie sa srdcový záchvat vyskytuje oveľa častejšie, pretože v ženskom tele, estrogény kontrolujú hladinu cholesterolu v krvi. Ak bol priemerný vek infarktu skorší ako 55-60 rokov, teraz je relatívne mladší. Prípady patológie sú diagnostikované aj u mladých ľudí.

Obdobia vývoja

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Dôležité je mať na pamäti: ak bolesti srdca vás obťažujú desať až dvadsať minút a dokonca menej ako polhodinu a po odnímaní dusičnanov neprídete, nemali by ste znášať bolesť, musíte zavolať na pohotovosť!

klasifikácia

Ak vezmeme do úvahy štádiá choroby, rozlišujú sa štyri, z ktorých každá sa vyznačuje vlastnými vlastnosťami. Veľkosť postihnutej oblasti sa tiež uvažuje v klasifikácii. rozlišujú:

 • Infarkt s veľkým ohniskom, keď nekróza tkaniva zachytí celú hrúbku myokardu.
 • Malé ohnisko, postihnuté malou časťou.

Podľa lokality existujú:

 • Útok srdca na pravú komoru.
 • Ľavá komora.
 • Interventrikulárna septa.
 • Bočná stena.
 • Zadná stena.
 • Predná stena komory.

Môže sa vyskytnúť srdcový záchvat s komplikáciami a bez nich, takže kardiológovia vylučujú:

 • Komplikovaný infarkt.
 • Nekomplikované.

Množstvom vývoja:

 • primárny
 • opakujú sa (až dva mesiace po primárnom infarkte);
 • (opakuje sa po dvoch alebo viacerých mesiacoch po primárnom podaní).

Lokalizáciou syndrómu bolesti:

 • typická forma (s retrosternálnou bolesťou);
 • atypické formy infarktu myokardu (všetky ostatné formy sú brušné, cerebrálne, astmatické, bezbolestné, arytmické).

Existujú tri hlavné obdobia srdcového infarktu.

Počas infarktu myokardu existujú tri hlavné obdobia. Trvanie každého z nich závisí od oblasti lézie, funkčnosti ciev, ktoré kŕmia srdcovým svalom, súvisiacich komplikácií, správnosti terapeutických opatrení, dodržiavania odporúčaných režimov pacientom.

Prvé príznaky infarktu u dospelých

Niektorí sú oboznámení s takou chorobou, ako je srdcový záchvat - príznaky, prvé príznaky nemožno zamieňať s inými ochoreniami. Pri tejto chorobe je ovplyvnený srdcový sval, ktorý je často spôsobený porušením krvného zásobenia v dôsledku zablokovania aterosklerotických plátov jednej z srdcových tepien. Zomierajú postihnuté svaly a vzniká nekróza. Bunky začnú zomierať 20 minút po zastavení prietoku krvi.

Mali by ste sa naučiť a zapamätať si prvé príznaky infarktu myokardu:

 1. hrudná kosť a srdce začínajú ťažko ublížiť - možno celý povrch hrudníka, bolesť je naliehavá, môže byť podaná ľavej ruke, chrbtici, ramennej čeľuste, čeľusti;
 2. bolesť trvá dlhšie ako 20-30 minút, opakuje sa, tj opakuje sa v prírode (potom ustúpi, potom pokračuje);
 3. bolesti nie sú uvoľnené nitroglycerínom;
 4. telo (čelo, hrudník, chrbát) zdokonalené studeným, lepkavým potu;
 5. existuje pocit "nedostatku vzduchu" (človek sa začína dusiť a v dôsledku toho - panika);
 6. prudká slabosť sa cíti (je ťažké zdvihnúť ruku, príliš lenivý piť pilulku, túžba ležať bez toho, aby vystúpila).

Ak je prítomný v prípade indispozície, najmenej jeden a ešte viac takýchto príznakov, znamená to, že existuje podozrenie na infarkt myokardu! Je naliehavé zavolať nula-tri, popísať tieto príznaky a čakať na brigáda lekárov!

dôvody

Hlavnou a najčastejšou príčinou infarktu myokardu je porušenie prietoku krvi v koronárnych tepnách, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou a následne s kyslíkom.

Najčastejšie sa toto porušenie vyskytuje na pozadí aterosklerózy tepien, v ktorej sa tvoria aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev.

Ak sa srdcový záchvat vyvíja, príčiny môžu byť rôzne, ale hlavnou vecou je zastavenie prietoku krvi do určitých oblastí srdcového svalu. To sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku:

 • Ateroskleróza koronárnych artérií, v dôsledku čoho steny ciev stratia svoju elasticitu, lúmen sa zužuje aterosklerotickými plakmi.
 • Kŕč koronárnych ciev, ktorý sa môže vyskytnúť napríklad na pozadí stresu, alebo účinky iných vonkajších faktorov.
 • Trombóza artérií, ak plaketa vypadne a prietok krvi sa dostáva do srdca.

Najčastejšie srdcový záchvat ovplyvňuje ľudí trpiacich nedostatkom telesnej aktivity na pozadí psycho-emocionálneho preťaženia. Ale môže zabíjať ľudí s dobrou fyzickou zdatnosťou, dokonca aj mladými.

Hlavné dôvody prispievajúce k výskytu infarktu myokardu sú:

 • prejedanie, nezdravá strava, nadbytok živočíšnych tukov v potravinách;
 • nedostatok fyzickej aktivity
 • hypertenzia,
 • zlé návyky.

Pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je niekoľkonásobne väčšia ako u fyzicky aktívnych ľudí.

Symptómy infarktu myokardu u dospelých

Príznaky infarktu myokardu sú celkom charakteristické a spravidla umožňujú podozrenie, že je s vysokou pravdepodobnosťou aj v období pred infarktom vývoja ochorenia. Pacienti preto trpia dlhšími a intenzívnejšími bolesťami na hrudníku, ktoré sú horšie pri liečbe nitroglycerínom a niekedy vôbec neprídu.

Môže sa objaviť dýchavičnosť, potenie, rôzne arytmie a dokonca nevoľnosť. Zároveň pacienti trpia ešte ťažším fyzickým námahom.

Na rozdiel od záchvatu stenokardie trvá bolesť pri infarkte myokardu viac ako 30 minút a nezastaví sa v pokoji alebo opakovanom podaní nitroglycerínu.

Treba poznamenať, že aj v prípadoch, keď bolestivý útok trvá dlhšie ako 15 minút a prijaté opatrenia sú neúčinné, je potrebné okamžite zavolať záchrannú službu.

Aké sú príznaky infarktu myokardu v akútnom období? Typický priebeh patológie zahŕňa nasledujúci komplex symptómov:

 • Ťažká bolesť v hrudníku - piercing, rezanie, bodnutie, oblúk, pálenie
 • Ožarovanie bolesti na krku, ľavej oblasti ramena, ramena, krčnej kosti, ucha, čeľuste, medzi lopatkami
 • Strach zo smrti, panika
 • Dýchavičnosť
 • Slabosť, niekedy strata vedomia
 • Pallor, studený pot
 • Modrý nasolabový trojuholník
 • Zvýšenie tlaku, potom - jeho pokles
 • Arytmia, tachykardia

Atypické formy infarktu myokardu:

 • Brucha. Symptómy napodobňujú chirurgické ochorenie brušnej dutiny - bolesť brucha, opuch, nevoľnosť, slzenie.
 • Astmatický záchvat. Charakterizované nedostatkom dychu, porušením výdychu, akrocyanózou (modré pery, okraje uší, nechty).
 • Mozgová. Na prvom mieste prichádzajú poruchy mozgu - závrat, zmätenosť, bolesť hlavy.
 • Arytmické. Existujú útoky so zvýšenou srdcovou frekvenciou, mimoriadne kontrakcie (extrasystoly).
 • Edematózna forma. Vznikne periférny opuch mäkkých tkanív.

Pri atypických formách infarktu myokardu môže byť bolesť oveľa menej výrazná ako pri typickom, bezbolestný priebeh ochorenia.

Ak sa vyskytnú príznaky, musí sa naliehať na ambulanciu. Nitroglycerínové tablety (0,5 mg) sa môžu užívať v intervale 15 minút pred príchodom, ale nie viac ako trikrát, aby nedošlo k prudkému poklesu tlaku. Rizikom sú najmä starší ľudia, aktívni fajčiari.

diagnostika

Pri príznakoch pripomínajúcich infarkt myokardu by ste mali zavolať sanitku. Pacient s infarktom je liečený kardiológa, vykonáva aj rehabilitáciu a následnú liečbu po ochorení. Ak stenting alebo posunovanie je potrebné, sú vykonané srdcom chirurg.

Pri vyšetrení pacienta, bledosť pokožky sú príznaky potenia zreteľné, cyanóza (cyanóza) je možná.

Veľa informácií bude poskytovať také metódy objektívnych výskumov, ako je palpácia (palpácia) a auskultácia (počúvanie). Takže palpácia môže odhaliť:

 • Pulzácia v oblasti vrcholu srdca, prekordiálna zóna;
 • Zvýšená srdcová frekvencia až 90 - 100 úderov za minútu.

Po príchode ambulancie pacient spravidla vykoná naliehavý elektrokardiogram, podľa ktorého je možné určiť vývoj infarktu. Zároveň lekári zhromažďujú anamnézu a analyzujú čas začiatku záchvatu, jeho trvanie, intenzitu bolesti, jej lokalizáciu, ožarovanie atď.

Okrem toho nepriame príznaky srdcového infarktu môžu byť akútna blokáda zväzku Jeho zväzku. Tiež diagnóza infarktu myokardu je založená na detekcii markerov poškodenia svalového tkaniva srdca.

Dnes je najpresvedčivejší (explicitný) marker tohto typu považovaný za indikátor troponínu v krvi, ktorý sa významne zvýši po vzniku opísanej patológie.

Hladiny troponínu môžu prudko stúpať počas prvých piatich hodín po nástupe infarktu a môžu zostať až na dvanásť dní. Okrem toho, lekári môžu predpísať echokardiografiu na zistenie patológie.

Najdôležitejšie diagnostické príznaky infarktu myokardu sú:

 • syndróm predĺženej bolesti (viac ako 30 minút), ktorý nie je inhibovaný nitroglycerínom;
 • charakteristické zmeny na elektrokardiograme;
 • zmeny vo všeobecnom vyšetrení krvného obrazu: zvýšenie ESR, leukocytóza;
 • abnormálne biochemické parametre (výskyt C-reaktívneho proteínu, zvýšené hladiny fibrinogénu, kyseliny sialovej);
 • prítomnosť markerov smrti buniek myokardu v krvi (ck, LDH, troponín).

Diferenciálna diagnostika typickej formy ochorenia nepredstavuje žiadne ťažkosti.

Prvá pomoc pri infarkte

Núdzová lekárska starostlivosť o infarkt myokardu zahŕňa:

1. Sedte alebo položte osobu v pohodlnej polohe, uvoľnite trup z pevného oblečenia. Poskytnite bezplatný prístup k vzduchu.

2. Nechajte obeť vypiť tieto nápravné opatrenia:

 • pilulka "nitroglycerín", so silnými útokmi 2 kusov;
 • kvapky "Corvalol" - 30-40 kvapiek;
 • Tableta s kyselinou acetylsalicylovou ("Aspirín").

Tieto finančné prostriedky pomáhajú zmierniť útok infarktu a minimalizujú množstvo možných komplikácií. Okrem toho, aspirín zabraňuje tvorbe nových krvných zrazenín v krvných cievach.

liečba

Pri infarkte myokardu je indikovaná núdzová hospitalizácia pre kardiologickú resuscitáciu. V akútnom období je pacientovi predpísaný odpočinok v posteli a duševný odpočinok, čiastočná výživa, obmedzený objem a obsah kalórií. V subakútnom období sa pacient prenesie z resuscitácie do kardiologického oddelenia, kde liečba infarktu myokardu pokračuje a režim sa postupne rozširuje.

lieky

Pri akútnom záchvate je pacient nevyhnutne umiestnený v nemocnici. Na obnovenie prívodu krvi do lézie v prípade infarktu myokardu je predpísaná trombolytická liečba. Vďaka trombolýze sa plaky v tepnách myokardu rozpúšťajú, prietok krvi sa obnoví. Ich príjem je žiaduci začať v prvých 6 hodinách po infarkte myokardu. Toto minimalizuje riziko nepriaznivého výsledku ochorenia.

Taktika liečby a prvej pomoci počas útoku:

 • heparín;
 • aspirín;
 • Plavix;
 • prasugrel;
 • Fraxiparin;
 • alteplázy;
 • Streptokinázou.

Pre anestéziu určenú:

 • Promedolum;
 • morfín;
 • Fentanyl s droperidolom.

Po skončení hospitalizácie by mal pacient pokračovať v liečbe liekmi. Je potrebné:

 • udržiavať nízky cholesterol v krvi;
 • obnovenie ukazovateľov krvného tlaku;
 • prevencia krvných zrazenín;
 • boj proti edému;
 • obnoviť normálnu hladinu cukru v krvi.

Zoznam liekov je individuálny pre každú osobu, v závislosti od rozsiahlosti infarktu myokardu a počiatočnej úrovne zdravia. V tomto prípade by mal byť pacient informovaný o dávkovaní všetkých predpísaných liekov a ich vedľajších účinkov.

jedlo

Diéta na infarkt myokardu je zameraná na zníženie telesnej hmotnosti, a preto má nízky obsah kalórií. Vylúčené produkty s vysokým obsahom purínov, pretože stimulujú nervový a kardiovaskulárny systém, čo vedie k porušeniu krvného obehu a funkcie obličiek a zhoršuje stav pacienta.

Zoznam zakázaných produktov po infarkte:

 • chlieb a výrobky z múky: čerstvý chlieb, vdolky, pečivo z rôznych druhov cesta, cestoviny;
 • tučné mäso a ryby, bohaté vývary a polievky z nich, všetky druhy hydiny, s výnimkou kuracieho, smaženého a grilovaného mäsa;
 • sádlo, jedlé oleje, droby, studené občerstvenie (slanosť a údené mäso, kaviár), guláš;
 • konzervované potraviny, klobásy, solená a nakladaná zelenina a huby;
 • vaječné žĺtky;
 • cukrovinky s tukovou smotanou, cukor je obmedzený;
 • fazuľa, špenát, kapusta, reďkovka, reďkovka, cibuľa, cesnak, šťovík;
 • mastné mliečne výrobky (celé nevarené mlieko, maslo, smotana, tvaroh, pikantné, slané a tučné syry);
 • káva, kakao, silný čaj;
 • čokoládová džem;
 • korenie: horčica, chren, paprika;
 • hroznová šťava, paradajková šťava, sýtené nápoje.

V akútnom období ochorenia je uvedená nasledujúca výživa:

 • kaša na vode,
 • zeleninové a ovocné pyré,
 • polievkové polievky
 • nápoje (šťavy, čaj, kompóty),
 • nízkotučné hovädzie mäso atď.

Obmedzte príjem soli a kvapaliny. Od 4. týždňa po záchvate srdcového infarktu je predpísaná výživa, ktorá je obohatená draslíkom. Takýto stopový prvok môže výrazne zlepšiť odtok všetkej nadbytočnej tekutiny z tela, čím sa zvyšuje redukčná schopnosť myokardu. Potraviny bohaté na draslík: sušené slivky, sušené marhule, dátumy.

Chirurgická liečba

Okrem liečebnej terapie sa niekedy používajú chirurgické metódy na liečbu srdcového infarktu a jeho komplikácií. Takéto opatrenia sa využívajú pri špeciálnych indikáciách.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hlboká žilová tromboflebitída dolných končatín - foto, symptómy a liečba

Zápal hĺbok steny hlbokej svalovej vrstvy v žilách so súčasnou tvorbou krvných zrazenín sa nazýva tromboflebitídou hlbokých žíl dolných končatín.

Liečba AV blokády 1 stupeň: čo je dôležité na zapamätanie?

Kategória AV bloku 1 patrí do kategórie kardiovaskulárnych ochorení. Je charakterizovaná prítomnosťou pomerne rozsiahlych symptómov, ktoré umožňujú, aby bol pacient sám určený.

Bolesť hlavy: príčiny a spôsoby liečby

Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo.

Lipidový profil: dekódovanie biochemickej analýzy HDL, noriem a patológie

Existuje názor, že cholesterol v ľudskom tele je pomerne škodlivá látka. Mnoho informačných zdrojov odporúča neustále znižovať toto číslo v ľudskom tele.

Biochemická analýza krvi INR a PTI - čo je to?

Biochemická analýza krvi (koagulogram) zahŕňa špeciálnu štúdiu a analýzu krvného PTI, ako aj analýzu INR, ktoré sú ukazovateľmi stavu systému koagulácie ľudskej krvi.

Ako sa zbaviť cievnej siete na nohách? Príčiny a príznaky choroby

Cievne oko na nohách je počiatočným štádiom vzniku kŕčových žíl a ak sa neprijmú žiadne opatrenia, čoskoro sa objaví výraznejšia vada vo forme zjavujúcich žíl.