Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky. Ženy sa ochorejú častejšie ako muži.

Typicky, Raynaudov syndróm je sekundárna jav, vyvíja v rôznych difúznych ochorení spojivového tkaniva (predovšetkým sklerodermia), poškodenie krčnej chrbtice, periférneho nervového systému (gangliopity), endokrinné (hypertyreóza diencephalic porucha), prst arteritída, arteriovenózna výdute ďalších krčných rebier s kryoglobulinémiou.

Ak neexistujú žiadne špecifické dôvody pre vznik Raynaudovho syndrómu, potom sa hovorí o Raynaudovej chorobe, jej povinným príznakom je symetria lézií končatín.

Príčiny Raynaudovho syndrómu

Prečo sa Raynaudova choroba vyskytuje a čo je to? Toto ochorenie prvýkrát opísal francúzsky lekár Maurice Raynaud v roku 1862. Všimol si, že ruky mnohých žien, ktoré si denne museli umývať oblečenie v studenej vode, mali modrastú farbu. Ženské pracovníčky sa sťažovali na častú necitlivosť a nepríjemné brnenie v prstoch.

Raynaud dospel k záveru, že dlhodobé ochladzovanie rúk vedie k dlhotrvajúcemu kŕčeniu krvných ciev a poruchám obehu. Avšak ani francúzsky lekár ani jeho následovníci nedokázali odhaliť mechanizmus vývoja choroby.

Existujú však faktory, ktoré môžu prispieť k nástupu ochorenia. Patria medzi ne:

 1. Poruchy endokrinného systému;
 2. Časté stresové situácie;
 3. Konštantná hypotermia končatín;
 4. Profesionálne faktory (napríklad vibrácie);
 5. Zranenia prstov;
 6. Akékoľvek reumatické ochorenia (zahŕňajú reumatoidnú artritídu, systémový lupus erythematosus, periarthritis nodosa a niektoré ďalšie poruchy);
 7. Autoimunitná hemolytická anémia s kompletnými studenými protilátkami.
 8. Dedičný faktor.

Ochorenie sa prejavuje pravidelne pod vplyvom provokačných faktorov - negatívnych emócií alebo nízkych teplôt. Akonáhle človek vykročí alebo je nervózny, dôjde k spazmu malých arteriálnych krvných ciev (menej často - nohy, uši, nos). Prsty bielej, pocit necitlivosti, brnenie, niekedy sa v nich objavuje bolesť.

Symptómy Raynaudovej choroby

V závislosti od štádia Raynaudovho syndrómu sa prejavia príznaky ochorenia (pozri fotografiu):

 • Angiospastic. Existujú krátkodobé kŕče krvných ciev koncových falangov prstov rúk (zvyčajne 2. a 3. miesto) a zriedkavejšie 1-3 prsty nohy. Kŕče sa rýchlo nahradia dilatáciou krvných ciev so začervenaním kože a zahriatím prstov.
 • Angioparaliticheskaya. Je charakterizovaná častými útokmi, ktoré sa vyskytujú bez zjavného dôvodu a trvajú hodinu alebo viac. Po ukončení útoku sa objaví fáza cyanózy - objaví sa modrofialové zafarbenie, po ktorom nasleduje výrazná hyperémia (začervenanie) a mierne opuch postihnutej oblasti.
 • Trofoparaliticheskaya. Neustále zvyšujúce sa záchvaty s dlhým časom kŕčov vedú k tomu, že štruktúra kože končatín je narušená. Na prstoch môžu vzniknúť ťažké hojivé vredy a nekróza kože. Niekedy pacienti dokonca začnú gangrénu. Táto fáza sa nazýva trophoparalytická a je najťažšou fázou Raynaudovej choroby.

V prípade, Raynaudova choroba, najskôr príznakom je zvýšená citlivosť na studených nôh - najčastejšie rúk, na ktorý je potom spojený blanšírovanie koncových článkov prstov a bolesť v nich s prvkami parestézia. Tieto poruchy majú paroxysmálny charakter a na konci útoku úplne zmiznú.

Distribúcia periférnych vaskulárnych ochorení nemá prísny vzorec, ale častejšie ide o II-III prsty rúk a prvé 2-3 prsty nôh. V procese sa najviac podieľajú distálne časti rúk a nôh, oveľa menej často aj iné časti tela - ušné laloky, špička nosa.

Priebeh ochorenia je pomaly progresívny, ale bez ohľadu na štádium Raynaudovho syndrómu existujú prípady spätného vývoja procesu - s nástupom menopauzy, tehotenstva, po pôrode, zmien klimatických podmienok.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pri Raynaudovom syndróme je diagnóza založená hlavne na sťažnostiach pacienta a objektívnych údajoch, ako aj na ďalších výskumných metódach. Počas diagnostiky sa vykonáva kapilaroskopia pacientovho nechtového lôžka. Umožňuje vizualizáciu a štúdium funkčných a štrukturálnych zmien v artériách končatín. Ďalšou etapou diagnostiky Raynaudovej choroby sú studené testy na posúdenie stavu končatín po ponorení do vody s teplotou 10 ° C počas 2-3 minút.

V prípade Raynaudovej choroby diagnóza zahŕňa hodnotenie nasledujúcich kritérií:

 • úroveň porúch obehu v končatinách,
 • symetria miest s angiospazmami,
 • prítomnosť iných flebologických ochorení,
 • trvanie príznakov Raynaudovej choroby najmenej 2 roky.

Laboratórne metódy používané pri diagnostike Raynaudovho syndrómu:

Diagnóza tejto choroby sa stanovuje pomocou jasných zdravotných kritérií. Zároveň sa venuje pozornosť vaskulárnemu kŕčeniu, ktorého výskyt sa prejavuje počas pôsobenia chladu alebo stresu, symetria manifestácie symptómov ochorenia a recidíva kŕčov, ktorá je prítomná už niekoľko rokov.

Liečba Raynaudovej choroby

Keď sa objavia príznaky Raynaudovej choroby, liečba sa dá rozdeliť na dve skupiny - konzervatívne a chirurgické.

 1. Konzervatívne metódy zahŕňajú použitie vazodilatačných liečiv (napríklad fentolamínu). Liečba Raynaudovej choroby pokračuje po celý život pacienta. Treba poznamenať, že pri dlhodobom používaní týchto liekov nevyhnutne vzniknú komplikácie.
 2. Keď sa záchvaty angiospazmy končatín stávajú necitlivé na vazodilatátory, odporúča sa chirurgická liečba Raynaudovej choroby - sympatektómia. Spočíva v odstránení alebo zadržaní nervových vlákien sympatického trupu, čo spôsobuje kŕče artérií. Endoskopická sympatektómia sa považuje za najmenej traumatickú chirurgickú liečbu Raynaudovej choroby. Počas tohto postupu je klip umiestnený na sympatickom kmeň v oblasti hrudníka alebo krku pod celkovou anestézou.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Ak špecialita znamená dlhodobú alebo dokonca krátkodobú prácu na ulici za akéhokoľvek počasia, mali by ste nastoliť otázku zmeny pracovných podmienok. To isté platí aj pre prácu spojenú s konštantným nervovým napätím.

Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

výhľad

Pri Raynaudovom syndróme prognóza závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

prevencia

Ak chcete zabrániť útoku, musíte dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia a odstrániť provokujúce faktory:

 • fajčenie;
 • podchladenie;
 • práca súvisiaca s napätím rúk;
 • kontakt s chemikáliami, ktoré sú hlavnou príčinou cievnych kŕčov.

Keď sa po strese alebo hypotermii človek cíti znecitlivený prstami a spozoruje zmenu tónu pleti končatín, je potrebné navštíviť lekára. Nie je potrebné samo-liečiť. Na prvý pohľad neškodný, patológia môže viesť k nezvratným účinkom v tele.

Raynaudov syndróm: symptómy a liečba, typy chorôb a štádiá ich vývoja

Raynaudov syndróm je zriedkavé a nezvyčajné ochorenie. Dôvody pre jej výskyt ešte nie sú úplne pochopené. Môže to byť nezávislé ochorenie a je výsledkom inej choroby.

Hovorme o tom, čo vie moderná medicína o chorobe a jej odrode a aké metódy liečby existujú.

Opis choroby

Raynaudov syndróm (ochorenie alebo jav) je porušením krvného zásobenia v dôsledku silného zúženia periférnych ciev. Zvyčajne sú ovplyvnené prsty a prsty, menej často špička nosa, jazyka alebo brady. Výskyt syndrómu môže naznačovať prítomnosť ochorení spojivového tkaniva a môže byť nezávislou chorobou.

Tento syndróm bol prvýkrát opísaný v roku 1863 neuropatológom Mauricom Raynaudom. Lekár sa rozhodol, že dokáže opísať inú formu neurózy. Jeho predpoklad ešte nebol potvrdený.

Príčiny a rizikové faktory

Napriek tomu, že tento syndróm bol dlhodobo popísaný, neexistujú presné údaje o príčinách jeho výskytu. V súčasnosti sú lekárom známe iba tieto rizikové faktory:

 • podchladenie;
 • stres;
 • únava;
 • prehrievanie;
 • endokrinné poruchy;
 • poškodenie mozgu;
 • dedičný faktor.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorých denná pracovná činnosť súvisí so zvýšeným zaťažením prstov alebo prácou v podmienkach silných vibrácií. Napríklad pisári a hudobníci (najmä pianistov).

Raynaudov fenomén sa môže vyvinúť aj na pozadí iných ochorení, vrátane:

 • Reumatická: sklerodermia (vaskulárne zápal), systémový lupus erythematosus (ochorenie spojivového tkaniva), Nodózna nodosa (zápal krvných ciev), reumatoidná artritída (zápal kĺbov) a ďalšie.
 • Cievny: posttrombotický syndróm (okolo neho tu), obštrukcia aterosklerózy ciev dolných končatín (poškodenie artérií).
 • Rôzne krvné patológie: trombocytóza (zvýšenie počtu krvných doštičiek), myelóm (malígny nádor).
 • Stláčanie neurovaskulárneho zväzku.
 • Porušenie nadobličiek.

Klasifikácia a etapa

Existujú dva typy Raynaudovho syndrómu:

 • Primárne - ochorenie sa rozvíja samo osebe a nie je spojené s inými ochoreniami.
 • Sekundárny - fenomén spôsobený inými chorobami.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospatický - počiatočná fáza;
 • angioparalitické - môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov sprevádzané dlhodobými odpusteniami;
 • atrophoparalytic - posledná fáza, charakterizovaná smrťou tkanív a poškodením kĺbov. V tomto štádiu choroba začína rýchlo postupovať, čo vedie k smrti postihnutých končatín a v dôsledku toho k postihnutiu pacienta.

Ak chcete lepšie identifikovať príznaky a získať včasnú liečbu, pozrite sa na tieto fotografie všetkých fáz Raynaudovho syndrómu (choroby):

4 fotografie znázorňujúce progresiu ochorenia.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Existujú prípady, kedy sa choroba sama zastaví v prvej fáze po niekoľkých útokoch. Ale aj keby sa to nestalo, priebeh ochorenia je veľmi dlhý a bolestivé útoky, ktoré sa čoraz častejšie zvyšujú vo frekvencii a trvaní, sú nútené konzultovať s lekárom.

Tretia etapa je najnebezpečnejšia z dôvodu výskytu kožných vredov, nekrózy tkaniva a dokonca straty končatín. Vyskytuje sa však iba vo veľmi zanedbaných prípadoch a u pacientov, ktorí trpia Raynaudovým javom v dôsledku inej závažnej choroby.

symptomatológie

Raynaudov syndróm sa vyskytuje najčastejšie na rukách, menej často na nohách av ojedinelých prípadoch na brade a špičke nosa.

Hlavným príznakom ochorenia je útok, ktorý sa delí na tri fázy:

 • Fáza 1 - koža postihnutých končatín je veľmi bledá. Trvá 5 až 10 minút a začína po ochorení vyvolávajúcich príčinách (hypotermia, stres). Pallor sa vyskytuje v dôsledku prudkého zúženia krvných ciev, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi. Čím je koža svetlejšia, tým horšie je zásoba krvi.
 • 2 fázy - vyblednuté oblasti začínajú pomaly modrú farbu. Je to spôsobené tým, že krv vstupujúca do žíl pred kŕčmi krvných ciev stagnuje v nich.
 • 3 fázy - postihnuté oblasti sú červené. Útok končí, tepny expandujú a prívod krvi je obnovený.

Okrem toho sa počas útoku pozoruje:

 • Syndróm bolesti, ktorý môže sprevádzať celý útok, a môže sa vyskytnúť iba v prvej a tretej fáze.
 • Po bolesti sa zvyčajne vyskytne necitlivosť, ale môže ju nahradiť. Počas obnovy krvného obehu je necitlivosť sprevádzaná miernym brnenie.

Kedy kontaktovať lekára a ktorý z nich?

Odporúčame konzultovať s lekárom diagnostiku a liečbu ihneď po nástupe prvých príznakov záchvatov Raynaudovho syndrómu (ochorenia). Musíte vybrať skúseného reumatologa, pretože Raynaudov syndróm je veľmi zriedkavý.

Viac informácií o ochorení z videa nájdete ďalej:

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Skúsený lekár môže diagnostikovať Raynaudov syndróm iba vonkajšími príznakmi. Ale na určenie príčiny choroby je potrebné vykonať komplexný prieskum, ktorý pozostáva z:

 • všeobecný krvný test;
 • imunologická analýza krvi;
 • krvný test na zrážanie;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy;
 • capillaroskopia (vyšetrenie ciev pre stupeň zamorenia);
 • tomografia a röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice;
 • Dopplerov ultrazvuk krvných ciev.

Ako sa liečiť?

Proces liečenia Raynaudovej choroby je veľmi dlhý, pretože príčina ochorenia nie je známa. Počas celého trvania liečby je potrebné vyhnúť sa faktorom vyvolávajúcim ochorenie:

 • fajčenie;
 • pitie kávy;
 • podchladenie;
 • vibračné efekty;
 • chemické interakcie;
 • dlhá práca na klávesnici;
 • stresujúce situácie.

Hlavný spôsob boja proti chorobe - konzervatívna liečba, ktorá kombinuje lieky s množstvom terapeutických techník.

Najúčinnejšie lieky na liečbu Raynaudovho syndrómu sú:

 • Vasodilatátory: Nifedipín, Corinfar, Verapamil. V pokročilých prípadoch sa predpisuje Vazaprostan, priebeh liečby je 15 až 20 infúzií.
 • Antidoštička (zlepšuje krvný obeh): Trental, Agapurin.
 • Antispazmikum: platifilín, no-shpa.
 • V niektorých prípadoch sa používajú inhibítory ACE, ktoré znižujú krvný tlak.

Lieková terapia je vždy kombinovaná s terapeutickými technikami:

 • rehabilitácia;
 • reflexológia (účinok na aktívne body ľudského tela);
 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • tepelné postupy;
 • extrakorporálna hemokrekcia (purifikácia krvi);
 • regulácia periférneho obehu;
 • hyperbarická oxygenácia (úprava kyslíka v tlakovej komore);
 • psychoterapia.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

Toto video opisuje alternatívny spôsob liečenia choroby - magnetická terapia:

V prípadoch, keď je konzervatívna liečba bezmocná alebo choroba postupuje rýchlo, je aplikovaná chirurgická intervencia. Spočíva v vykonávaní sympatektómie. Počas tejto operácie sa odstráni časť autonómneho nervového systému, ktorá je zodpovedná za zúženie krvných ciev.

Naučte sa všetko o klinike a príznakoch trombózy kavernózneho sínusu z tohto materiálu - máme veľa užitočných informácií.

Črevná trombóza môže byť smrteľná. Ide o mimoriadne nebezpečnú chorobu - dozviete sa viac o nej.

Prognózy a preventívne opatrenia

Pri odstraňovaní príčin chorôb je prognóza primárneho javu Raynaud veľmi priaznivá. V prípade sekundárneho syndrómu bude všetko závisieť od závažnosti ochorenia, ktoré spôsobilo ochorenie.

Na profylaktické účely sa odporúča:

 • zdržať sa fajčenia, pitia alkoholu a kávy;
 • jesť správne;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • kontrastné kúpele - obnovuje proces termoregulácie;
 • masáž rúk a nôh;
 • zabrániť podchladeniu;
 • Vezmite kapsule na rybie oleje každoročne v priebehu troch mesiacov.

Napriek tomu, že príčiny Raynaudovho syndrómu nie sú úplne známe, jedna vec je jasná - len zdravý životný štýl a starostlivosť o vaše telo pomôže predchádzať tejto chorobe. Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba bude dlhá, ale účinná a zachráni vás pred takými strašnými následkami, ako je strata končatín.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je vazospastické ochorenie charakterizované poruchou paroxyzmálneho arteriálneho obehu v cievach končatín (chodidiel a rúk) pod vplyvom chladného alebo emočného vzrušenia. Raynaudov syndróm sa vyvíja na pozadí kolagenézy, reumatoidnej artritídy, vaskulitídy, endokrinnej, neurologickej patológie, krvných ochorení, chorôb z povolania. Klinicky sa Raynaudov syndróm prejavuje záchvatmi, vrátane postupného blednutia, cyanózy a hyperémie prstov alebo prstov, brady, špičky na nos. Raynaudov syndróm vedie k postupným zmenám trofického tkaniva. Medzi konzervatívne opatrenia patrí použitie vazodilatancií, chirurgická liečba je sympatektómia.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je sekundárna stav, ktorý sa vyvíja na pozadí radu ochorení: difúzna ochorenie spojivového tkaniva (sklerodermia, systémový lupus erythematosus), systémovej vaskulitídy, reumatoidná artritída, ochorenie sympatických ganglií, endokrinných a hematologických porúch, diencephalic poruchy kompresia neurovaskulárne zväzkov. Okrem toho môže byť Raynaudov syndróm spustený vystavením pracovným rizikám (chladenie, vibrácie).

V patogenéze Raynaudovho syndrómu hrá vedúcu úlohu endogénne vazokonstriktory - katecholamíny, endotelín, tromboxán A2. Tri fázové fázy sa rozlišujú vo vývoji Raynaudovho syndrómu: ischemické, cyanotické a hyperemické. Fáza ischémie sa vyvíja v dôsledku spazmu periférnych artérií a úplného vyprázdnenia kapilár; ktoré sa prejavujú lokálnym blanšovaním kože. V druhej fáze, vzhľadom na zadržanie krvi vo venulách a arteriovenulárnych anastomóz, sa blednutie kože nahradí cyanózou (cyanóza). V poslednej fáze sa pozoruje reaktívne-hyperemické, sčervenanie kože.

Pri absencii eiofactorov, charakteristických pre Raynaudov syndróm, naznačujú prítomnosť Raynaudovej choroby. Pri výskyte Raynaudovej choroby sa stanovila úloha dedičnosti, endokrinných dysfunkcií, duševného traumu, chronickej nikotínu a intoxikácie alkoholom. Raynaudova choroba je častejšia u žien vo veku 20-40 rokov s migrénou.

Symptómy Raynaudovho syndrómu

Symptomatológia Raynaudovho syndrómu je spôsobená paroxysmálnym vazospazmom a výsledným poškodením tkaniva. V typických prípadoch Raynaudov syndróm ovplyvňuje prsty IV a II nohy a ruky, niekedy aj bradu, uši a nos. Útoky ischémie sú najprv krátkodobé, zriedkavé; vyskytujú sa pod vplyvom chladných činiteľov, vzrušenia, fajčenia atď. Náhle sa rozvíja parestézia, chladiace prsty, koža sa stáva alabastrom-biela. Nepríjemnosť je nahradená pocitom pálenia, lámavou bolesťou, pocitom rozptýlenia. Útok končí s ostrým hyperemia kože a pocitom tepla.

Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. Po výskyte paroxyzmu začína cyanotická fáza, objaví sa mierne opuch tkanív. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké. Paroxyzmálna ischémia pri Raynaudovom syndróme je charakterizovaná symetrickým a konzistentným vývojom prejavov: najprv na prstoch rúk, potom na nohách. Dôsledky ischémie tkaniva v prípade dlhotrvajúceho a závažného Raynaudovho syndrómu môžu byť trofické zmeny vo forme zle hojivých trofických vredov, oblastí nekrózy, dystrofických lézií nechtov, osteolýzy a deformácií falanga, gangrény.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pacient s Raynaudovým syndrómom sa odporúča na konzultáciu s reumatológom a vaskulárnym chirurgom. Pri Raynaudovom syndróme zmeny v distálnych tepnách umožňujú angiografiu periférneho cievneho lôžka, v ktorej sa určujú oblasti nerovnomernej stenózy a celkovej vaskulárnej obštrukcie, absencia kapilárnych sietí a kolaterálov. S kapilaroskopiou nechtového lôžka a predného povrchu oka sa zistia morfologické zmeny v mikrovaskulárnom vzore, ktoré naznačujú porušenie perfúzie.

Laserová dopplerovská prietoková metóda, používaná na hodnotenie periférnej mikrocirkulácie, odhaľuje defekty metabolickej a myogénnej regulácie krvného obehu, zníženie venoarteriálnych reakcií a sympatiku. V období medzi útokmi Raynaudovho syndrómu, vyvolanie vazospazmu a posúdenie stavu prietoku krvi umožňuje testovanie za studena.

Liečba Raynaudovým syndrómom

Prvým princípom liečby Raynaudovho syndrómu je odstránenie provokatívnych momentov - fajčenie, chladenie, vibrácie a iné faktory domácnosti a povolania. Bola identifikovaná a liečená primárna choroba, ktorá viedla k vzniku Raynaudovho syndrómu. Medzi vazodilatanciami Raynaudovho syndrómu je účinnosť antagonistov vápnika - nifedipínu, alprostadilu a selektívnych blokátorov vápnikových kanálov - verapamilom, nikardipín diltiazemom. V prípade potreby sa používajú inhibítory ACE (captopril), selektívne blokátory HS2-serotonínových receptorov (ketanserín).

Pri Raynaudovom syndróme sú predpísané protidoštičkové lieky - dipyridamol, pentoxifylín, dextrany s nízkou molekulovou hmotnosťou (reopolyglukín). Postup a rezistencia Raynaudovho syndrómu na liečbu liekom slúži ako indikácia chirurgickej sympatektómie alebo gangliectomie. V prípade ischemického záchvatu zahŕňajú mimoriadne opatrenia otepľovanie končatiny v teplej vode, masáž s tkaninou z vlny a ponúka pacientovi teplý nápoj. Pri predĺženom zásahu sú predpísané injekčné formy antispazmikík (drotaverín, platifilín), diazepamu a iných liekov.

Pri Raynaudovom syndróme sa používajú iné ako liečivé metódy - psychoterapia, reflexoterapia, fyzioterapia, hyperbarická oxygenácia. Pri Raynaudovom syndróme spôsobenom systémovou kolagenózou sú znázornené extrakorporálne hemokrekčné sedenia. Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

Predpoveď a prevencia Raynaudovho syndrómu

Prognóza Raynaudovho syndrómu závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

Absencia primárnych preventívnych opatrení nám umožňuje hovoriť len o sekundárnej prevencii Raynaudovho syndrómu, t. J. O vylúčení spúšťacích faktorov vedúcich k vazospazmu - hypotermii, vibráciám, fajčeniu, psycho-emocionálnemu stresu.

Raynaudova choroba (syndróm) - čo to je, symptómy, fotografie, liečba

Raynaudova choroba je angiotrofoneuróza s primárnou léziou malých artérií a arteriol (najčastejšie horné končatiny, menej často nohy a ešte menej často sa jej prejavy vyskytujú na vyčnievajúcej koži na nos, ušiach a brade).

Výsledkom je, že výživa je zastavená v časti postihnutej končatiny v dôsledku prudkého poklesu množstva prichádzajúcej krvi. Choroba u žien sa vyskytuje 5 krát častejšie ako u mužov, najmä v mladom a strednom veku.

Čo je Raynaudov syndróm a choroba?

Raynaudov syndróm je fenomén, v ktorom je pravidelne dochádzať k reverzibilnému spazmu ciev prstov a prstov v dôsledku stresu alebo chladu.

Raynaudova choroba (ICD 10 - kód I73.0) je podobná choroba, ktorá sa však vyvinula na pozadí akéhokoľvek systémového ochorenia.

Maurice Raynaud je francúzsky lekár, ktorý prvýkrát opísal túto chorobu, bol toho názoru, že to nie je nič iné ako neuróza vyplývajúca z nadmernej excitability, ktorá je relevantná pre vazomotorické centrá.

Aký je rozdiel a rozdiel medzi nimi? V prípade choroby a Raynaudovho syndrómu sú na úrovni končatín identické zmeny v krvnom obehu, ktoré sa prejavujú presne tým istými znakmi. Odlišujú sa však v dôsledku ich výskytu a niekedy v lokalizácii.

dôvody

Dedičná predispozícia Raynaudovej choroby je malá - asi 4%. Medzi pacientmi trpiacimi Raynaudovou chorobou výrazne prevládajú ženy (pomer žien k mužom je 5: 1).

Je pozoruhodné, že Raynaudova choroba je ochorenie, ktoré je zvlášť citlivé na pianistov a pisári.

Najčastejšou lokalizáciou ochorenia sú okrajové oblasti končatín, to znamená nohy na nohách a ruky na rukách. Porážka končatín vo väčšine prípadov nastáva symetricky.

 • Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt útokov Raynaudovej choroby, je hlavným účinkom vystavenie chladu. U niektorých ľudí so špecifickými črtami periférneho krvného obehu môže príležitostné vystavenie chladu a vlhkosti spôsobiť ochorenie.
 • Poranenie. Fyzické poranenia, pri ktorých je nadmerné stláčanie končatín, nadmerné a intenzívne zaťaženie a zranenia spojené s vplyvom chemikálií sú nebezpečné, sú tiež nebezpečné.
 • Reumatické ochorenia - periarthritis nodosa (zápal šliach), reumatoidná artritída (zápalové ochorenie kĺbov), systémový lupus erythematosus, systémová sklerodermia.
 • Emocionálne skúsenosti sú častou príčinou nástupu útokov Raynaudovej choroby. Existuje dôkaz, že približne polovica pacientov so syndrómom má psychogénny charakter.
 • Poruchy fungovania endokrinných orgánov, ako aj endokrinných porúch (feochromocytóm, hypotyreóza) a Downovho syndrómu

Užívanie určitých liekov môže tiež spustiť nástup syndrómu. Toto sa týka liekov, ktoré majú vazokonstrikčný účinok. Najčastejšie ide o lieky, ktoré sa používajú na liečbu migrény alebo hypertenzie.

Symptómy Raynaudovej choroby

Choroba je paroxysmálna. Každý z útokov pozostáva z troch fáz:

 1. Kŕče ciev končatín. Prsty sú bledé a chladné, tu sa objavujú bolesti.
 2. Bolesť sa dramaticky zvyšuje a prichádza do popredia. Koža rúk a / alebo nôh sa zmení na modrú, vnikne studený pot.
 3. Spazmus náhle zmizne, koža sa stáva červenou a teplou. Bolesť zostáva. Funkcia končatín sa obnoví.

Symptómy ovplyvňujúce sfarbenie pokožky sa postupne rozvíjajú. Najprv sa objavuje bledosť, ktorej závažnosť závisí od stupňa vaskulárneho kŕče. Najčastejšie táto fáza sprevádza pocit bolesti. Bolestivý syndróm je prítomný vo všetkých fázach, ale je najvýraznejší v prvej, keď sú prsty bledé.

Dávajte pozor na fotografiu, Raynaudova choroba sprevádza nielen bolestivé útoky, ale aj bledosť alebo cyanóza kože, a stane sa jej opuch.

U niektorých pacientov sa záchvaty môžu vyskytnúť niekoľkokrát denne, v iných prípadoch v niekoľkých mesiacoch. Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké.

Frekvencia porúch v nervovom systéme Raynaudovej choroby dosahuje 60% prípadov. Pacienti sa sťažujú na:

 • neustále bolesti hlavy
 • pocit ťažkosti v chrámoch
 • bolesti dolnej časti chrbta a končatiny
 • existujú problémy s koordináciou pohybov končatín.

Stádia syndrómu a charakteristické znaky

Ako sme už uviedli, Raynaudova choroba je bežnejšia u žien (približne päťkrát) než u mužov. V zásade je incidencia pozorovaná u žien vo veku od 20 do 40 rokov, je možné skombinovať priebeh ochorenia s migrénou.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospaticheskaya;
 • angioparaliticheskaya;
 • atrofoparaliticheskaya.

Etapa 1

Výskyt krátkodobých zriedkavých, trvajúcich niekoľko minút, znecitlivenie kože, výrazné zníženie teploty v postihnutej oblasti a blednutie kože, po ktorom nasleduje vývoj bolesti. Po ukončení útoku sa nezobrazujú vizuálne zmeny miest.

Raynaudova choroba 2. fázy

Druhý stupeň je charakterizovaný prídavkom uvedených príznakov iných symptómov ochorenia:

 • Farba kože v tejto fáze už nie je len bledá, ale modrastá farba kože sa stáva "mramorom".
 • Na postihnutých končatinách je možný výskyt opuchu, najmä v oblastiach postihnutých ochorením.
 • Bolesť počas útoku sa stáva silnejšou a intenzívnejšou.

Trvanie prvej a druhej etapy je v priemere od 3 do 5 rokov. S vývojom procesu na nohách alebo rukách je pomerne často možné pozorovať symptómy všetkých troch fáz, a to súčasne.

Etapa 3

V tomto štádiu Raynaudovej choroby existuje tendencia vyvíjať panaritídy a vredy až po zničenie a smrť kože na mäkkých tkanivách terminálových falangov.

Čo je kontraindikované u pacientov s týmto syndrómom?

Je veľmi dôležité rýchlo a spoľahlivo odstrániť faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia. Ak ide o profesionálnu činnosť, zmeňte ju alebo ju upravte. Ak ide o konkrétny biotop, zmeniť miesto pobytu.

Pacienti sú kontraindikovaní v súvislosti s prácou:

 • s hypotermiou končatín,
 • s tenkými a zložitými pohybmi prstov (hranie hudobných nástrojov, písanie na počítači, písací stroj),
 • v kontakte s rôznymi chemikáliami.

Vzhľadom na nemožnosť vykonať prácu v hlavnej profesii, v závislosti od stupňa ochorenia, 3 alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch 2 skupiny zdravotne postihnutých.

diagnostika

Aký lekár by mal byť konzultovaný v prípade podozrenia na ochorenie? Ak je podozrenie na Raynaudovu chorobu, je potrebné sa poradiť s angiologem a ak to nie je možné urobiť, obráťte sa na reumatológa. Okrem toho sa budete musieť poradiť s kardiológom a vaskulárnym chirurgom.

Prvým diagnostickým kritériom pre Raynaudovu chorobu je pretrvávajúci kŕč kožných ciev: pri zahriatí krvný obeh nie je obnovený, končatiny zostávajú studené a bledé.

V štúdii pacientov s Raynaudovou chorobou je najprv potrebné zistiť, či tento fenomén nie je ústavným znakom periférnej cirkulácie, čiže normálnou fyziologickou reakciou pod vplyvom chladenia rôznej intenzity.

Nezabudnite vykonať laboratórne testy:

 • kompletný krvný obraz;
 • celkový a c-reaktívny proteín, albumín a globulínové frakcie;
 • rozložený koagulogram, hladinu fibrinogénu, vlastnosti krvných doštičiek a erytrocytov.

Nedávno experti zaznamenali vysokú účinnosť novej metódy diagnostiky Raynaudovej choroby - kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka. Táto metóda má vysokú presnosť pri diagnostikovaní ochorenia.

Konečná diagnóza Raynaudovej choroby môže byť vykonaná iba dôsledným vyšetrením. Ak neboli zistené žiadne ďalšie ochorenia, ktoré spôsobili výskyt komplexu symptómov, diagnostikuje sa Raynaudova choroba.

Liečba Raynaudovej choroby

Liečba pacientov s Raynaudovou chorobou predstavuje určité ťažkosti spojené s potrebou určiť špecifickú príčinu, ktorá spôsobila syndróm, takže otázka, ako liečiť Raynaudovu chorobu, alebo skôr, ako to urobiť správne, je najúčinnejšie diskutovaná z rôznych hľadísk.

V prípadoch, keď bola identifikovaná primárna choroba, by liečba pacientov mala zahŕňať liečbu základnej choroby a dohľad nad príslušným špecialistom.

Liečba Raynaudovej choroby je spravidla symptomatická a zahŕňa použitie:

 • posilňujúce lieky
 • spazmolytiká,
 • analgetiká,
 • lieky, ktoré normalizujú hormóny.

V prvom a druhom štádiu ochorenia lieková terapia zahŕňa liečivá, ktoré znižujú viskozitu krvi, napríklad Curantil, Dipyridamole.

Z fyzioterapeutických metód sa používajú v prvých dvoch štádiách ochorenia:

 • electrosleep;
 • elektrická stimulácia frontálnych časových zón mozgu;
 • diadynamické prúdy alebo ultrazvuk na cervikálnych a bedrových sympatických uzlinách v paravertebrálnej zóne;
 • elektroforéza so sedatívami a antispazmikami;
 • magnetickej terapie.

V štádiu výskytu vredov a nekrózy tkaniva je pacientovi predpísaná lokálna liečba rán. Liečba Raynaudovej choroby môže trvať niekoľko rokov až do obdobia, kedy sú záchvaty angiospazmov končatín necitlivé na vazodilatanciá.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Chirurgická liečba Raynaudovej choroby pozostáva z vedenia sympatektómie (pri prerušení toku patologických impulzov, čo vedie k cievnym kŕčom v určitých oblastiach autonómneho nervového systému, ktorý je zodpovedný za stav tónu krvných ciev).

Správna výživa

Strava pri Raynaudovom syndróme sa zhoduje s cholesterolovou diétou pacientov s aterosklerózou. V prípade Raynaudovej choroby je potrebné čo najviac odstrániť mastné potraviny - údené klobásy, mastné mäso, kuracie stehná, majonéza, tuková kyslá smotana.

Primerané množstvo vitamínu C a rutínu by sa malo skladovať v potravinách. Odporúča sa používať viac zeleniny v akejkoľvek forme. Okrem toho, že je dobrým zdrojom vitamínov, zelenina, ako plody, je bohatá na vlákninu, ktorá slúži ako zdroj výživy pre črevnú mikroflóru. To produkuje veľa tepla, ktoré ohrieva telo.

Pacient by mal denne asi 400 gramov zeleniny a plodov.

Ľudové lieky na Raynaudovu chorobu

 1. Vezmite si jedálne kúpele. Je potrebné miešať 5-6 kvapiek jedlého oleja so základným olejom (olivový, broskyňový, kukuričný) a nalejte ich do pripraveného kúpeľa s vodou pri 37 ° C. Doba kúpeľa je 15 minút. Je potrebné urobiť 15-20 kúpeľov na 1 ihrisko.
 2. Sibírsky recept: ráno jedzte kus chleba s kvapkami jedlého oleja.
 3. Vyrežte dva až tri spodné listy trojročnej rastliny aloe a nakrájajte ich. Stlačte muštu a namočte gázovú obväz s aloe šťavou. Aplikujte obväzy postihnutým oblastiam tela a nechajte ich niekoľko hodín. Ak chcete zvýšiť účinnosť postupu, pomôže vám predvolená masáž končatín.
 4. Vezmite čerstvú cibuľovú šťavu a med (miešajte v pomere 1: 1). Vezmite 1 čajovú lyžičku 3-4 krát denne.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

prevencia

 1. Vykonávajte profylaktické vyšetrenia s cévnym chirurgom a neurológom raz ročne.
 2. Aby sa zabránilo spontánnemu zúženiu periférnych ciev, malo by prestať fajčiť. Dokonca aj pasívne fajčenie vedie k negatívnym zmenám v cievnych stenách, takže by ste sa mali vyhýbať miestam, kde je povolené fajčenie.
 3. Na prevenciu Raynaudovej choroby lekári odporúčajú trénovať cievy rúk, temperovanie rúk. Kontrastné zásobníky sú pre to vhodné.
 4. Šaty podľa počasia, nezabudnite na rukavice.
 5. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú nástup záchvatov, sú nervové koktaily a prepracovanie. Preto sa musíme vyhnúť týmto faktorom a usilovať sa o pokojnú a emočnú rovnováhu.

Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba syndrómu je zložitá úloha, ktorej riešenie závisí od možnosti eliminácie príčinných faktorov a účinného ovplyvnenia vedúcich mechanizmov vývoja vaskulárnych porúch.

Raynaudova choroba: symptómy, diagnóza a znaky liečby ochorenia

Raynaudova choroba sa týka vegetatívno-cievnych ochorení. Takéto ochorenia súvisia so zhoršenou periférnou cirkuláciou z rôznych dôvodov. Raynaudov syndróm sa odlišuje od iných typov ochorení tým, že jeho mechanizmus súvisí so zvýšenou excitabilitou nervového systému, čo vedie k nedostatočnej reakcii tela na menšie podnety.

Čo je Raynaudova choroba

Východiskom vzniku ochorenia je reflexná reakcia tela na chlade. Normálne sa lúmen malých ciev znižuje, aby sa znížil tok krvi do pokožky, čím sa znižujú tepelné straty. Zároveň je hlavná časť krvi smerovaná do jadra tela, čo umožňuje pokračovať v práci bez straty v podmienkach nízkej teploty.

Vegetatívna reakcia na stres a silné skúsenosti má presne ten istý mechanizmus. V prípade Raynaudovej choroby z pôsobenia faktora nevýznamnej sily - mierne ochladenie, málo skúseností, pozoruje sa nadmerná vegetatívna reakcia.

Príčiny tohto zlyhania môžu byť mnohé: porušenie štítnej žľazy, pohlavných žliaz, nadobličiek, chronických alebo akútnych infekčných ochorení, poruchy tvorby a prenosu nervových impulzov v hypotalame, mozgové hemisfére, na úrovni spinálnych centier. Nakoniec môže dôjsť k poruche receptorov, keď sú poškodené steny malých krvných ciev. Každá z týchto odchýlok vedie k narušeniu periférneho obehu.

 • Raynaudova choroba a Raynaudov syndróm sa odlišujú, čím sa oddeľuje choroba, pri ktorej je hlavným mechanizmom nadmerná reakcia na patogén a množstvo ochorení, pri ktorých sú príznaky porúch periférnej cirkulácie sekundárne k základnej chorobe. Zvyčajne sa v prvom prípade symptómy objavia najprv v dospievaní, ale častejšie v 20-25 rokoch. Raynaudov syndróm sa zvyčajne pozoruje v starobe a sprevádza choroby spojivového tkaniva a metabolizmu.
 • Choroba nie je rozšírená: podľa štatistík to trpí najviac 3-5% populácie. Ženy trpia 5 krát častejšie než muži. Rizikom sú pisári, operátori na písanie počítačov, klaviristi. Choroba sa prakticky nevyskytuje v horúcich krajinách a na ďalekom severe, je však bežná v miernom prostredí.

Pravá Raynaudova choroba sa vyvíja pomaly. V každom štádiu je možné zvrátiť vývoj - so zmenou klímy, tehotenstvom, po menopauze. Priebeh sekundárnej formy je spojený s vývojom základnej choroby. Po liečbe, ak je to možné, syndróm zmizne sám.

Funkcie Raynaudovej choroby diskutované v tomto videu:

Klasifikácia, ktorú v roku 1959 vytvorili lekári L. a R. Langeron a L. Krossel, zostáva najkompletnejším a najrozumnejším. Opisuje všetky možné prejavy Raynaudovho syndrómu spojené s povahou základnej choroby a príčinou tejto choroby.

 • Miestny pôvod - arteritida prstov, pracovné úrazy, aneuryzma ciev prstov. V tomto prípade sa príznaky vyskytujú vtedy, keď sú arterioly a venules prstov poškodené.
 • Regionálne - príčinou je syndróm svalov svalov, poškodenie medzistavcového disku, syndróm vytiahnutého ramena.
 • Segmentálne - napríklad segmentálna arteriálna obliterácia. Choroba okrem iného môže spôsobiť vazomotorické poruchy v končatinách.
 • Kombinácia so systémovým ochorením - arteriálna hypertenzia, arteritída.
 • Cirkulačné zlyhanie - tromboflebitída, cerebrálny vaskulárny angiospazmus, poškodenie žíl.
 • Poruchy nervového systému - roztrúsená skleróza.
 • Poruchy trávenia - žalúdočné vredy, kolitída, organické poškodenie zažívacieho traktu.
 • Endokrinné poruchy - Basedowova choroba, menopauza, nádory nadobličiek.
 • Poruchy krvi - napríklad na pozadí vrodenej splenomegálie.
 • Sklerodermia je ochorenie spojivového tkaniva, skôr alebo neskôr vedie k poškodeniu ciev.
 • Kryoglobulinémia - depozícia imunitných komplexov na stenách krvných ciev, ktorá vyvoláva vývoj systémovej vaskulitídy.
 • Hormonálna dysfunkcia - dysplázia maternice, postmenopauzálne obdobie.
 • Vibračné ochorenie - je druhým najdôležitejším faktorom spôsobujúcim syndróm.
 • Pravá Raynaudova choroba, tj spojená s nadmernou autonómnou reakciou.

Príčiny

Presná príčina, ako aj mechanizmus vývoja ochorenia sú stále neznáme. Je možné, že základom tejto choroby je genetická predispozícia. Faktory vyvolávajúce výskyt Raynaudovho syndrómu sú:

 • hypotermia - častá a dlhotrvajúca;
 • trvalé drobné zranenia prstov;
 • emočný stres, dlhotrvajúci stres. Podľa údajov je polovica prípadov psychogénnej povahy;
 • výrobné faktory - vibrácie sú najviac škodlivé, keď sú prsty už studené a krvný obeh je narušený;
 • narušenie endokrinného systému - štítna žľaza, pohlavné žľazy;
 • reumatické ochorenia - artritída, sklerodermia, systémový lupus erythematosus, periarteritida nodosa.

príznaky

Zvyčajne sa prvé príznaky ochorenia objavujú vo veku 20-25 rokov. Boli však hlásené ochorenia detí vo veku 10-14 rokov - v polovici prípadov bola prítomná genetická predispozícia.

Prvým znakom je zvýšená chilliness prstov. Terminály terminálu sú zároveň bledé, čiastočne strácajú citlivosť. Zvyčajne sú prvýkrát ovplyvnené 2. - 3. prsty a 1. - 3. prsty nohy. Zriedkavo, ale môže byť zahrnutá špička nosa alebo ušných lalôčok.

Príznak sa prejavuje formou útoku - od niekoľkých minút až niekoľkých hodín, čo je menej. Jej povaha a intenzita prejavu závisí od štádia ochorenia.

Angiospastic - jeho hlavným prejavom je krátkodobý vazospazmus. Stupeň 1 je opísaný nasledujúcimi príznakmi:

 • prsty bledé, rozdiel v farbe je veľmi ostrý, nápadný. Blanchovanie sprevádza bolesť;
 • teplota koncového boku je zreteľne nižšia ako teplota tela;
 • špičky sú kŕče, prsty strácajú pocit;
 • útok trvá nie viac ako niekoľko desiatok minút.

Angioparalitichesky - sa líši v dlhších exprimovaných záchvatoch. Kŕče môžu trvať niekoľko hodín, ale prechádzajú samy. Pozorované ďalšie príznaky:

 • v prvej fáze sú prsty bledé, ale pocit bolesti a pálenia je silnejší;
 • potom sa terminálové falangy stanú fialovo-modravými, ako je to v prípade omrzliny. Príznaky bolesti sú zhodné;
 • cyanóza môže byť sprevádzaná edémom;
 • na koži sa môžu vytvoriť malé bubliny. Neskôr bubliny prasknú, ale ťažko vyliečia, zostávajú jazvy;
 • počas útokov a medzi nimi sú bolesti hlavy, bolesti chrbta, pocit ťažkosti v zadnej časti hlavy. Poruchy spánku sú celkom bežné. Tieto príznaky sú spojené s angiospazmami koronárnych, mozgových ciev. Môžu sa vyskytnúť srdcové šelesty, paroxysmálna bolesť, funkčná povaha - na EKG sa nezaznamenajú žiadne zmeny.

Spojenie medzi emocionálnym stavom a prejavom sa prejavuje pri skutočnej Raynaudovej chorobe, pretože všetky reakcie na stres sa pozorujú vo všetkých charakteristických znakoch útoku.

Trofoparaliticheskie - časté dlhodobé útoky, nakoniec viesť k atrofii kože na prstoch a prstoch. Pre najťažšie štádiá ochorenia sú charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

 • tmavnutie a zriedenie kože;
 • bolesť prstov nielen počas kŕčov, ale aj medzi útokmi;
 • výskyt trofických vredov. Liečia veľmi tvrdo, jazvy zostávajú;
 • kožné oblasti sú oslabené. Môže sa objaviť gangréna;
 • Stupeň 3 je sprevádzaný paroxysmálnymi bolesťami hlavy, nevoľnosťou, vracaním.

Všetky štúdie ochorenia potvrdzujú úplnú priechodnosť veľkých ciev a primerané zásobovanie krvou. V tejto súvislosti frekvencia a intenzita útokov zostávajú nevysvetliteľné.

Raynaudova choroba (foto)

diagnostika

Presné klinické príznaky, ktoré umožňujú stanoviť diagnózu, neexistujú. Analýza sťažností pacientov tiež často nedáva úplný obraz. Bolestivosť a blednutie prstov pri vystavení chladu - pomerne bežný jav. Avšak znakom tejto choroby je zložitosť spätného vývoja vazospazmu. Ak je funkcia prstov rýchlo obnovená u zdravého človeka pri otepľovaní a takmer nikdy nedosiahne fázu cyanózy - modrastú farbu, potom u pacientov s Raynaudovým syndrómom je útok oveľa ťažšie odstrániť.

Prvou úlohou diagnostiky je určiť povahu syndrómu: či sa lekár zaoberá skutočnou Raynaudovou chorobou alebo sekundárnym prejavom. Na určenie prednosti ochorenia určte súlad s nasledujúcimi 5 kritériami:

 • trvanie choroby - viac ako 2 roky;
 • chýbajúce choroby, ktoré môžu vyvolať Raynaudov syndróm;
 • symetria vaskulárnych a tropoparalytických znakov;
 • žiadne zmeny na koži prstov podľa typu gangrény;
 • výskyt príznakov syndrómu po strese a skúsenostiach, a nielen po ochladení.

Ak sa príznaky vyskytujú dlhšie ako 2 roky, mali by ste zistiť absenciu alebo prítomnosť systémových ochorení spojivového tkaniva:

 • s riedením falanga prstov, vzhľadom na nehojajúce rany, ťažkosti s prehĺtaním, systémová sklerodermia je podozrenie;
 • erytém motýľa na tvári, zvýšená citlivosť na slnečné svetlo, vypadávanie vlasov môže naznačovať systémový lupus erythematosus;
 • suché sliznice očí a úst sú symptómom Sjogrenovho syndrómu.

Využil rôzne najrôznejšie štúdie na oddelenie idiopatickej a sekundárnej choroby.

 • Krvné testy - pred útokom a hneď po ňom sa v krvi nachádza zvýšený obsah fibrínu. Zloženie krvi sa výrazne zhoršuje.
 • VKSP-indukovaný kožný sympatický potenciál. So sklerodermou napríklad amplitúda impulzov zostáva normálna a pri primárnej Raynaudovej chorobe sa amplitúda v ramenách alebo nohách výrazne znižuje a latentné periódy sa predlžujú.
 • Dopplerov alebo reovasografia - umožňuje posúdiť priechodnosť a plnosť krvných ciev. Preto je možné identifikovať patológie, ktoré ešte nie sú klinické.
 • Tepelné zobrazovanie - určuje rozdiel teploty v rôznych miestach. Zvlášť informatívne počas útoku. V štádiách 2 a 3 ochorenia sa metóda používa na hodnotenie poškodenia mäkkého tkaniva.

Liečebné metódy

Keďže etiológia ochorenia zostáva nejasná, liečba je symptomatická. Ak Raynaudov syndróm sprevádza primárnu chorobu, potom je tento kurz predovšetkým zameraný na odstránenie hlavného ochorenia.

Príznaky a liečba ochorenia sú opísané vo videu nižšie:

medikovanej

Lieky na liečbu sú zamerané na zlepšenie mikrocirkulácie. Úplné hojenie nie je uvedené, pretože bod nie je v zlej dodávke krvi, ale v nadmernej vegetatívnej reakcii.

 • Vasodilatátory - trental, platifilín, kyselina nikotínová. Môže byť tiež menovaný ganglioblokatory - pahikarpin, benzogeksony. Dlhodobé pozorovanie pacientov však ukazuje, že účinok ich užívania je krátkodobý. V poslednej dobe na liečbu začali používať blokátory vápnika - nifedipín. Liečivo tiež zlepšuje mikrocirkuláciu, ale poskytuje stabilnejší klinický účinok.
 • Korekcia periférnej cirkulácie sa vykonáva aj pomocou cykloaxiálnych inhibítorov - kyseliny askorbovej, indometacínu. Šokové dávky lieku zabraňujú výskytu kŕčov.
 • Pre liečbu Raynaudovej choroby má psychoterapia veľký význam. Pri liečbe sú predpísané trankvilizéry - tazepam, antidepresíva, ako amitriptylín a metánsirín. Nemenej vplyv na hypnózu a autogénny tréning umožňuje pacientovi regulovať teplotu prstov sám pomocou jednoduchých techník.

fyzioterapia

Liečebné metódy sú zamerané na zmiernenie symptómov a počas remisie - na zmiernenie záchvatov. Metódy sú pomerne účinné, najmä v počiatočných štádiách ochorenia a sú veľmi rozdielne.

 • masáž oblasti krku - aktivuje regionálne zásobovanie krvou a reflexné zóny. Masáž zvyšuje mikrocirkuláciu a zlepšuje lymfodrenáž, čím zabraňuje edému. Kurz zahŕňa najmenej 15 procedúr;
 • magnetoterapia - bežiace magnetické pole znižuje žilový venózny tón, ktorý pomáha zlepšiť tok krvi a lymfy. Postup sa vykonáva pri rôznych magnetických frekvenciách, najmenej 10 krát;
 • segmentová vakuová terapia - cervikoturálna oblasť alebo oblasť goliera je ovplyvnená aplikátorom vákua. To zvyšuje gradient hydrostatického tlaku, čo vedie k zníženiu tonusu arteriolov a aktívnemu odtoku lymfy.
 • elektroforéza vazodilatátorov - napríklad s kyselinou nikotínovou, ktorá rýchlo zmierňuje opuch a znižuje bolestivé symptómy;
 • Ultrasonoterapia je kombináciou vysokonapäťových prúdov a nadzvukových frekvencií. Posilňuje odtok krvi a lymfy;
 • baroterapia - expozícia vysokému a nízkym tlakom, zvlášť indikovaná na vylučovanie endarteritidy;
 • IR ožarovanie - stimuluje kapilárny krvný obeh a zlepšuje zásobovanie kyslíkom mäkkým tkanivom.
 • nízkofrekvenčná magnetoterapia - expozícia nízkofrekvenčnému poľu. Zlepšuje zásobovanie krvou tkanivami a trofizmus;
 • laserové ožarovanie krvi - účinnosť postupov je založená na absorpcii laserového lúča určitej dĺžky molekulárnymi štruktúrami krvi. Preto sa zlepší reologické zloženie krvi, čo vedie k zníženiu spazmodických javov.

Využívajú aj stimulačné procedúry: perličkové sprchy, talasoterapiu, aeroterapiu, kontrastné kúpele.

operácie

Pri ťažkých bolestiach a výrazných trofických zmenách sa uchýlia k sympatektómii - priesečníku nervového kmeňa v cervikálnej alebo bedrovej chrbtici, čo vedie k zníženiu citlivosti horných alebo dolných končatín.

Efekt zároveň prichádza veľmi rýchlo, ale bohužiaľ, je krátkodobý - nie viac ako pár týždňov. Akonáhle je obnovená senzitivita nervových kmeňov, prejavuje sa úplná choroba. Okrem toho štúdie ukázali, že operácia vedie k precitlivenosti trupu, ktorý prešiel inerváciou.

prevencia

Raynaudova choroba sa nemôže vyliečiť, pretože etiológia ochorenia zostáva neznáma. Aby sa predišlo záchvatom a podľa možnosti zníženie ich intenzity, je potrebné dodržiavať určité odporúčania:

 • fajčenie je zakázané - fajčenie vedie k silnému kŕčeniu krvných ciev, najmä u ľudí s obehovými problémami;
 • aby sa zabránilo vibráciám - ak sa tento jav týka profesie, práca sa bude musieť zmeniť. V každodennom živote by ste sa mali vyhnúť držaniu mixéra napríklad v rukách, alebo elektrickej vŕtačky, pretože nástroje vytvárajú vibrácie. Dokonca je nežiaduce používať vysávač po dlhú dobu;
 • teplé rukavice a suché teplé topánky sú nevyhnutnou súčasťou oblečenia. Vždy udržujte ruky a nohy v teple;
 • Nikdy si neumývajte ruky studenou vodou, aby ste sa vyhli kŕčeniu. Ak nie je centralizované zásobovanie horúcou vodou, je potrebné zohriať vodu na kachle na umývanie a umývanie rúk;
 • Je potrebné vyhnúť sa stresu a prepracovaniu, pretože aj malé vzrušenie môže spôsobiť vazospazmus.

Raynaudova choroba u žien

výhľad

Raynaudova choroba nie je liek. Osoba trpiaca touto chorobou je nútená dodržiavať popísané odporúčania počas celého svojho života a pravidelne využívať metódy fyzioterapie. V závislosti od závažnosti ochorenia môže byť lieková terapia buď trvalá, alebo predpísaná.

Ak je Raynaudov syndróm diagnostikovaný a hlavné ochorenie je liečiteľné, potom je celkom možné zbaviť sa cievnych kŕčov. Zotavenie spravidla vedie k zmiznutiu faktorov, ktoré vyvolávajú syndróm.

Medzi vegetatívno-cievnymi ochoreniami distálnych končatín zaujíma Raynaudova choroba vedúcu pozíciu. Údaje o nej sú úplne rozporuplné. Spravidla táto choroba nepredstavuje hrozbu pre život, ale obmedzuje možnosti a vyžaduje stálu liečbu drogami.

Ďalšie informácie o tejto chorobe nájdete vo videu nižšie:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Pľúcny infarkt

Choroba je sprevádzaná zablokovaním pobočiek pľúcnych artérií. Pľúcny infarkt je závažné ochorenie dýchacieho systému. Blokovanie pľúcnych vetiev súvisí s tvorbou trombu. Najčastejšie je táto choroba príčinou srdcových ochorení.

Nežiaduce účinky beta blokátorov

Užívanie betablokátorov môže spôsobiť hypotenziu - nadmerné zníženie krvného tlaku a bradykardiu - zníženie srdcovej frekvencie. Pacient by mal rýchlo vyhľadať lekársku pomoc, ak je systolický tlak nižší ako 100 mm Hg a pulz menej ako 50 úderov za minútu.

Svalová nádoba na prst: príčiny a liečba

Muž v jeho živote nie je nikdy bez zranení. Brusy, odreniny, modriny - prirodzený prejav tela na všetkých vonkajších vplyvoch. Teraz však hovoríme nielen o prasknutí krvných ciev na tele, ale aj o modrinách na našich rukách.

Ako skontrolovať krvné cievy tela, indikácie pre takéto štúdie

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy celého tela, aké metódy sa používajú na získanie obrázkov tepien a žíl a identifikujte ich choroby.

Úplné vyšetrenie angiómu: prečo sa vyskytuje, je to nebezpečné, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: čo je angióm, prečo vzniká táto patológia a ako sa prejavuje? Čo treba urobiť pre včasnú diagnózu, ako zabrániť prognóze, kde je potrebné liečiť, prognózu ochorenia.

Scintigrafia myokardu

Jednou z najviac informatívnych metód na štúdium srdca je scintigrafia (jadrové skenovanie). Pri používanom lieku obsahujú rádioaktívne izotopy (rádionuklidy). Liečivo sa injektuje do tela pacienta intravenózne a cirkuluje sa s krvným riečnym krvným obehom a postupne sa absorbuje srdcovým svalstvom.