Za normálnych podmienok je krv stále v kvapalnom stave. Ak je nádoba poškodená, častice tkaniva vstupujú do krvného obehu, proces zrážania krvi sa spustí. To tvorí trombus, ktorý upcháva poškodenú oblasť.

Za určitých okolností môže dôjsť k zlému zrážaniu krvi. Toto je plné ťažkých krvácaní a zdravotných problémov. Preto je dôležité dôkladne zistiť príčiny tohto javu a podniknúť kroky.

Čo je to táto choroba?

Krv pozostáva z mnohých zložiek: bielkoviny, krvné doštičky, červené krvinky, fibrín a ďalšie. Je zodpovedný za dodávanie živín a kyslíka do všetkých vnútorných orgánov a tkanív.

Aby sa zabránilo vážnej strate krvi v prípade poškodenia ciev, vzniká krvná zrazenina, keď tkanivový faktor vstupuje do krvného obehu. Ak je tento proces narušený, indikuje prítomnosť ochorenia.

Zlé zrážanie krvi súvisí s nedostatkom určitých enzýmov. Pokles produkcie krvných doštičiek sa prejavil. Táto patológia je nebezpečná pre ľudské zdravie a život. Ak je poškodenie krvných ciev ťažké, potom môže krvná strata spôsobiť smrť.

V závislosti od provokačného faktora môže byť niekoľko odpovedí na otázku, ako sa choroba nazýva:

 1. Ak je patológia spojená s nedostatkom fibrinogénu v krvi, krvácavá porucha sa nazýva fibrinopénia.
 2. Keď dedičný faktor zohráva kľúčovú úlohu, choroba sa nazýva hemofília. Tento problém sa týka najmä mužov.
 3. Ochorenie spôsobené nedostatkom krvných doštičiek sa nazýva trombocytopénia.

Tieto ochorenia majú podobné príčiny a sú charakterizované rovnakými príznakmi.

Aká je príčina ochorenia?

Príčiny zlého zrážania krvi sa môžu meniť. Okrem toho u mužov a žien môže byť ochorenie spôsobené rôznymi faktormi. Napriek tomu existuje niekoľko spoločných predpokladov:

 1. Ochorenie pečene.
 2. Poruchy imunitného systému.
 3. Dlhodobá liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi.
 4. Akútny nedostatok vápnika v tele.
 5. Alergické reakcie, ktoré sprevádzajú významné uvoľňovanie histamínov do krvi.
 6. Vývoj rakoviny.
 7. Liečba liekov zameraných na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.
 8. Nepriaznivá ekologická situácia, zamestnanie v rizikovej výrobe.
 9. Nedostatok vitamínu K v tele.
 10. Dlhodobá liečba silnými antibakteriálnymi liekmi.
 11. Užívanie liekov určených na prevenciu tvorby nových krvných ciev v tele.

U žien liečba kŕčových žíl často vedie k vzniku problému. Vykonáva sa s pomocou špecializovaných liekov, napríklad Troxevasin, Warfarin, Detralex a iní. Tieto prostriedky sú schopné zmierniť krv, čo vedie k vzniku porušenia.

U mužov sa dedičný faktor stáva častou príčinou problému. Choroba ako hemofília sa často prenáša z generácie na generáciu cez mužskú líniu.

Príčiny ochorenia u detí

Porucha krvácania môže nastať aj v mladšom veku. Najčastejšie príčiny u detí sú nasledovné:

 1. Choroby kardiovaskulárneho systému.
 2. Vrodená hemofília, ktorú dieťa zdedí.
 3. Nedostatok vitamínu K v tele.
 4. Autoimunitné ochorenia.
 5. Krvná transfúzia.

Zlé zrážanie krvi u dieťaťa môže byť veľmi nebezpečné pre jeho zdravie a dokonca aj pre život. Preto je potrebné čo najskôr diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny a nebezpečenstvo porúch krvácania počas tehotenstva

Pri nesení dieťaťa prechádza telo ženy obrovskými zmenami, takže sa musí prispôsobiť novým okolnostiam. Zmeny sa vyskytujú v mnohých systémoch. Často to vedie k zlyhaniu, aj v obehovom systéme. Medzi hlavné príčiny zlého zrážania krvi počas tehotenstva sú tieto:

 1. Predčasné oddelenie placenty.
 2. Embolizmus plodovej vody.
 3. Reštrukturalizácia imunitného systému spôsobená tehotenstvom.

Porucha krvácania u tehotných žien môže viesť k negatívnym následkom na zdravie a dokonca aj na život. Šance na krvácanie po pôrode, predčasný pôrod alebo potrat sú vysoké. Odborníci preto musia predpísať množstvo relevantných testov na identifikáciu patológie.

Tehotná žena musí pozorne sledovať svoje zdravie. Úplné zastavenie fajčenia a použitie aj malých dávok alkoholických nápojov je povinné. Režim pitia by mal byť správne štruktúrovaný, pretože prebytok tekutiny v tele môže spôsobiť zriedenie krvi.

Ako sa manifestuje choroba?

Prítomnosť ochorenia je charakterizovaná charakteristickými symptómami. Patria medzi ne:

 1. Dlhé a ťažké krvácanie, dokonca aj s malým poškodením ciev.
 2. Výskyt modrín s neznámym pôvodom na tele.
 3. Zvýšené krvácanie z nosa.
 4. Príliš veľa menštruácie.
 5. Krvácanie ďasien pri čistení zubov alebo pri konzumácii pevných potravín.
 6. Krvácanie do čreva, ktoré je zistené pridaním krvi do výkalov.

Tieto príznaky by mali byť dôvodom na okamžitú konzultáciu s lekárom. Špecialista vykoná správnu diagnózu a zistí presnú príčinu nástupu príznakov.

Čo môže byť nedostatok správnej liečby?

Ak choroba nie je diagnostikovaná včas a nezačne liečiť, môžu sa vyvinúť závažné komplikácie. Odborníci dávajú niekoľko odpovedí na otázku, čo je nebezpečné zrážanie krvi:

 1. Krvácanie do mozgu.
 2. Ťažká bolesť a krvácanie v kĺboch.
 3. Výskyt krvácania v rôznych zónach gastrointestinálneho traktu.

Pri vážnych otvorených ranách bude pomerne ťažké zastaviť krvácanie. Nadmerná krvná strata vedie k narušeniu práce všetkých vnútorných orgánov. Ak niekomu nie je pomáha v čase a nedostane transfúziu krvi, zomrie.

Metódy liečby

Keď zistíte príčiny ochorenia, musíte sa rozhodnúť, čo urobiť ďalej. Liečba zlého zrážania krvi bude ťažká a dlhá. Iba splnením všetkých lekárskych predpisov sa dosiahne dobrý výsledok.

Hlavnou metódou liečby je použitie vhodných liekov. Patria medzi ne:

 1. Vitamín K na injekciu.
 2. Prostriedky na inhibíciu deštrukcie fibrínu v krvi. Patrí sem kyselina aminokaprónová a niektoré ďalšie.
 3. Lieky určené na zlepšenie zrážania krvi (koagulanty). Môžu to byť priame alebo nepriame akcie.
 4. Lieky, ktoré obnovujú normálnu tvorbu krvných doštičiek. Najčastejšie sa používajú oppedvekin a hydroxymočovina.

Dobrý účinok sa dosiahne transfúziou pacienta s plazmou darcovskej krvi. Obsahuje prírodné faktory zrážanlivosti krvi.

Špecifické lieky a ich dávky sú individuálne vybrané pre každého pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať pokyny na použitie, pretože predávkovanie takýchto prostriedkov môže viesť k negatívnym následkom.

Spolu s farmakoterapiou odborníci odporúčajú držať určitú stravu. Dobrý výsledok dáva a liečba ľudových prostriedkov.

Najlepšie ľudové techniky

Keď zistíte, prečo k porušeniu došlo, mali by ste okamžite začať liečbu. Spolu s užívaním liekov môžete používať obľúbené recepty založené na liečivých rastlinách. Medzi najúčinnejšie z nich patria:

 1. Odvar z dioidnej žihľavy. Vďaka vitamínom K a C, ktoré sú v ňom obsiahnuté, je schopný zvýšiť krvnú zrážanlivosť a hladinu hemoglobínu, rovnako ako znížiť koncentráciu cukru. Na prípravu liekov vezmite lyžicu sušených rozdrvených surovín alebo päť listov čerstvej mladých žihľavy. Nalejte ich pohárom vriacej vody a nechajte variť najmenej pol hodiny. Varené infúzne nápoje štvrť šálku pred každým jedlom.
 2. Odvar na báze škrupín z vlašských orechov má dobrý účinok. Pri jeho príprave je potrebné pripraviť škrupinu tak, aby v nej ostali všetky oddiely, ktoré zakrývajú jadro. Polievková lyžica drveného lastúra naleje pol litra vriacej vody a varíme 20 minút. Potom sa nástroj odfiltruje a trvá 20 ml trikrát denne.
 3. Vlastnosť na zlepšenie zrážania krvi má arnica. Na základe toho pripravte infúziu. Za týmto účelom sú dve lyžice sušených surovín varené v 200 ml vriacej vody. Po 40 minútach môžete kompozíciu filtrovať. Vezmite si tento liek na lyžičku trikrát denne.
 4. Účinným liekom bude droga založená na rakovine. Do pohára vriacej vody, pary 15 gramov suché trávy a nechajte asi 15 minút. Vezmite si filtrovaný nástroj, ktorý je potrebný na polievkovú lyžičku pred jedlom trikrát denne.

V niektorých prípadoch môže použitie týchto prostriedkov viesť k alergickým reakciám. Pred použitím sa uistite, že sa poraďte so svojím lekárom.

Správna strava

Dôležitým aspektom terapie je správna výživa. Je potrebné do stravy vnášať čo najviac produktov, ktoré zlepšujú zrážanie krvi a pozitívne ovplyvňujú jej zloženie. Patria medzi ne:

 1. Zelené kultúry. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať šalátu a špenátu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu K.
 2. Nezabudnite jesť odrody mastných rýb, ako je pstruh alebo losos. Vložte tresku do pečene.
 3. Menu by malo byť čo najviac zeleniny. Zelená kapusta, mrkva, kukurica, uhorky, paradajky a zeler sú považované za užitočné.
 4. Existuje viac ovocia: jablká, banány, granátové jablká, hrušky. Pijte džúsy.
 5. Prínosy prinesú a červené bobule, ako sú maliny, ríbezle a jahody.
 6. Vlašské orechy.
 7. Lužiny: fazuľa, šošovka, hrášok.
 8. Biely chlieb.
 9. Pohanková kaša.
 10. Živočíšne tuky: smotana, maslo. Pri výbere mäsa je lepšie uprednostniť jahňacie alebo bravčové mäso. Bravčová pečeň je tiež dobrá.

Pokúste sa úplne odstrániť nasledujúce produkty z vašej stravy:

 1. Alkoholické nápoje.
 2. Silný čierny čaj a káva.
 3. Masa.
 4. Tuk a darčeky.
 5. Majonéza.
 6. Cukrovinky.
 7. Polotovary.

Diéta by mala byť vyvážená. Potrebujete veľa potravín bohatých na vitamíny a minerály. To je jediný spôsob, ako rýchlo obnoviť zdravie.

Teraz viete, čo sa nazýva porucha krvácania, prečo sa to stane a ako sa s ním vyrovnať. Preto pri prvých alarmujúcich príznakoch sa poraďte s lekárom a podrobte sa lekárskej prehliadke.

Poruchy krvácania

Všeobecné informácie

Zrážanie (koagulačný systém) je enzým systém viacstupňový, ktorý pri aktivácii krvnej fibrinogén rozpustený v plazme podstupuje štiepenie po polymerizácii hranice peptidov a tvárnenie v cievach zrazenín fibrínu, zastavenie krvácania.

Aktivácia systému cvortyvayuschey krvi v spojení s agregáciou krvných buniek (krvných doštičiek, červených krviniek), hrá dôležitú úlohu v rozvoji miestnej trombózy u porúch hemodynamiky a krvné reológie, mení svoju viskozitu, zápalové a degeneratívne zmeny na stenách krvných ciev.

Viacnásobné opakujúce sa trombóza môže byť spojená s vrodenou (dedičné) abnormality cvortyvayuschey krvného systému a fibrinolýzy systém, predovšetkým so znížením aktivity hlavným fyziologickým antikoagulantu (antitrombínu III, proteínu C a S a ďalšie.), Potrebné k udržaniu cirkulujúcej krv v kvapalnom stave.

Proces zrážania krvi

Dôležité fyziologické funkcie cvortyvayuschey krvný systém spočíva v tom, že masívne zrážanie mikrociev v oblasti zápalu okolo ohniska infekčnej deštrukcii tkaniva a aseptické nekrózy oddeľuje tieto vrecká a zabraňuje šíreniu infekcie oslabuje dodávku do krvného riečišťa bakteriálne toxíny a rozkladných tkanivo výrobkov,

Súčasne nadmerné a nadmerne rozšírené diseminované zrážanie krvi vedie k rozvoju trombohemoragického syndrómu, patologického procesu, ktorý je dôležitou súčasťou patogenézy veľkého počtu ochorení, kritických a koncových stavov. V tomto ohľade má rozpoznanie koagulačných porúch a ich korekcia veľký význam v lekárskej praxi.

Systém koagulácie krvi na rôznych úrovniach úzko spolupracuje s bunkovou hemostázou, ktorá zahŕňa:

endotelové krvné cievy;

plazmových enzýmových systémov.

Poruchy krvácania

Poruchy zrážania krvi sa najčastejšie prejavujú ako modriny, ktoré sa vyskytujú spontánne alebo s malými poraneniami. Najmä ak sú spojené s opakovaným nazálnym krvácaním alebo krvácaním z iných miest. Taktiež zvyšuje krvácanie ďasien, sú to rezy, rany.

Približné vymedzenie väčšiny týchto porušení je možné na základe rodinnej a osobnej histórie: typ krvácania; choroby a účinky na pozadí (vrátane liekov), ktoré môžu byť spojené s vývojom krvácania. Tiež použitie týchto laboratórnych testov na určovanie, na aktivovaný parciálny (čiastočné) tromboplastínový čas, protrombínový a trombínový čas, doštičiek aglutinácia ovplyvnený ristomycin (test je dôležité detekovať väčšinu foriem von Willebrandovej choroby), štúdie v plazme fibrinogénu a produktov jeho metabolizácii (rozpustné komplexy fibrínu monoméry detekované parakagulačnými testami, ako je etanol, protamín sulfát, ortofenantrolín, tes a lepenie stafylokoky) a produktov degradácie fibrinogénu (fibrín), plazmín (fibrinolizinom).

Stanovenie rozpustných komplexov fibrín-monomérov a produktov degradácie fibrinogénu je obzvlášť dôležité pre diagnostiku intravaskulárnej koagulácie krvi vrátane trombohemoragického syndrómu. Dôležitá je tiež identifikácia krehkosti mikrovesselov, čas krvácania, počítanie počtu krvných doštičiek v krvi a štúdium ich agregačnej funkcie. Výber diagnostických testov je určený:

choroby a účinky na pozadí.

Po vykonaní približných korekčných testov.

Dedičné poruchy

Medzi dedičnými krvácavými poruchami je prevažná väčšina hemofília A a B, rovnako ako Willebrandova choroba. Sú charakterizované krvácaním, ktoré vzniklo v detstve; Je potrebné poznamenať, gematomny typ krvácanie (krvácanie do kĺbov, a porážku pohybový aparát) u mužov s hemofíliou a zmiešaného typu (typu petechií-Videli s niekoľkými modrín) u oboch pohlaví s von Willebrandovej choroby.

Charakteristickým laboratórnym znakom týchto ochorení je izolované predĺženie času koagulácie krvi v teste na stanovenie aktivovaného parciálneho tromboplastínového času pri normálnom protrombínovom a trombínovom čase. V prípade ochorenia von Willebranda sa čas krvácania často výrazne predlžuje, je zaznamenané porušenie agregácie krvných doštičiek pod vplyvom ristomycínu.

Trombogregácia krvných doštičiek, nedostatok prostacyklínu a ďalšie inhibítory agregácie krvných doštičiek môžu byť tiež príčinou trombofílie. Sekundárne vyčerpanie vyššie uvedených mechanizmov na udržanie kvapalného stavu krvi môže byť spôsobené intenzívnou konzumáciou fyziologických antikoagulancií. Tendencia k trombóze sa zvyšuje so zvyšujúcou sa viskozitou krvi, ktorá je určená metódou viskozity, ako aj zvýšením hematokritu, zvýšeným obsahom fibrinogénu v krvnej plazme.

Zvýšené zrážanie krvi: príčiny, prejavy, diagnostika, liečba

Krv je tekutým tkanivom nášho tela, ktoré vykonáva veľa extrémne rozmanitých funkcií, z ktorých jedna je hemostáza alebo zastavenie krvácania. Adekvátne splnenie tejto úlohy je dosiahnuté jemnou rovnováhou medzi dvoma komplexnými, viaczložkovými, viacsmerovými mechanizmami - koagulačnými a antikoagulačnými systémami tela.

U ľudí udržiavanie rovnováhy zrážania krvi v normále má priamy vplyv na celý rad procesov:

 • Uchovávanie krvi v tekutom stave;
 • Zastavenie krvácania;
 • Hojenie rán;
 • Priebeh normálneho zápalového procesu;
 • Priepustnosť cievnej steny;
 • Hemodynamická podpora (normálna rýchlosť toku krvi v krvných cievach, hladina krvného tlaku);
 • Práca systému imunity a celkového telesného odporu.

Prerušenie hemostatického systému môže nastať v dvoch smeroch:

 1. Zvýšená zrážanlivosť krvi alebo hyperkoagulácia je stav tela, v ktorom je patologicky zvýšená aktivita krvného koagulačného systému.
 2. Nízka zrážanlivosť krvi alebo hypokotulácia je stav tela, v ktorom je patologicky zvýšená aktivita antikoagulačného systému krvi.

Ďalej podrobne zvažujeme vysoký krvný zrazeninový alebo hyperkoagulačný syndróm.

Príčiny zvýšeného zrážania krvi

Hyperkoagulačný syndróm môže byť primárny, to znamená, že môže byť nezávislým patologickým procesom v dôsledku dedičných faktorov, ktoré predurčujú defekt v systéme koagulácie krvi. Takéto stavy sa nazývajú trombofília, ich príčiny môžu zahŕňať:

diagram: rozdelenie príčin vrodených hyperkoagulačných stavov

 • Nadmerná aktivita a / alebo zvýšená tvorba faktorov zrážanlivosti krvi:
  1. von Willebrandov faktor;
  2. prokonvertínu;
  3. Faktor Hageman;
  4. prekurzor plazmatického tromboplastínu;
  5. antihemofilný globulín;
 • Znížená aktivita a / alebo nedostatočná tvorba faktorov zrážanlivosti krvi:
  1. antitrombín III;
  2. antikoagulanciá C a S;
  3. plazminogén a jeho aktivátory;
  4. heparínový kofaktor II.

Sekundárny hyperkoagulačný syndróm je dôsledkom a prejavom ochorenia alebo špecifického stavu. Patologické stavy, ktoré sa prejavujú ako zvýšené zrážanie krvi zahŕňajú:

 • Nádory krvného systému sú benígne alebo malígne, postihujú tak samotnú tekutú krv, ako aj kostnú dreň, ktorá produkuje zložky krvi. Často je priebeh hematologických nádorov sprevádzaný zvýšeným alebo zníženým zrážaním krvi, takéto ochorenia zahŕňajú erytrémiu, myelóm, rôzne leukémie a iné.
 • Autoimunitné ochorenia sa vyznačujú tvorbou protilátok (proteínov imunitného systému) na zložky ich vlastných buniek. Protilátky sú agresívne proteíny, ktoré sú uložené na zložkách buniek ich vlastného tela, čo spôsobuje ich poškodenie, čo vedie k zvýšeniu trombózy. Medzi takéto ochorenia patrí systémový lupus erythematosus, antifosfolipidový syndróm a ďalšie.
 • Dedičinové choroby sú geneticky predurčené ochorenia, ktoré nemajú priamy vplyv na faktory zrážanlivosti krvi, ale pôsobia nepriamo, nie sú trombofílie (anemia kosáčikových buniek, dedičná hyperlipoproteinémia a iné).
 • Ateroskleróza - rozsiahly, distribuovaný aterosklerózy, najmä v neskorších štádiách poškodenia ciev steny, ktorá vedie k tvorbe trombov nástennej v tepnách plaque lokalizačné poľa s následnou možnosťou srdcových záchvatov u rôznych orgánov.
 • Zvýšené hladiny adrenálnych hormónov - predĺžená vysoká aktivita kôry nadobličiek počas patologického stresu alebo nádoru vedie k zvýšeniu tvorby fibrinogénu, jednej z dôležitých zložiek krvného koagulačného systému.
 • Poškodenie pečene a / alebo obličiek - vedie k zníženiu tvorby antitrombínu III v pečeni, čo zvyšuje zrážanlivosť krvi.
 • Hemokoncentrácia je stav krvi, keď je normálny pomer bunkových prvkov krvi a jeho kvapalnej časti narušený v smere zvyšovania bunkovej zložky, čo vedie k zahusteniu krvi. Tento stav sa môže vyvinúť v dôsledku mnohých patologických stavov: vracanie, hnačka, strata tekutín v horúcom prostredí bez primeraného pitia, cukrovka (cukrová a nediabetická), rozsiahle popáleniny.
 • Septické podmienky - v normálnej ľudskej krvi sú sterilné, ak sú mikroorganizmy (baktérie, huby, vírusy) prítomné v krvi, vzniká stav nazývaný "sepsa", pričom jedným z prejavov môže byť zvýšenie zrážanlivosti krvi.
 • Nútená poloha tela - pozícia ležiaceho alebo sedavého tela v dôsledku choroby, poranenia alebo chirurgického zákroku vedie k výraznému spomaleniu prietoku krvi, najmä v hlbokých žilách končatín, čo predurčuje tvorbu trombu v týchto cievach.
 • Vlastnosti ústavy a životného štýlu - zlé návyky (fajčenie, konzumácia alkoholu, niektoré lieky), obezita a sedavý životný štýl vedú k zahusteniu krvi, poškodeniu stien krvných ciev a zvýšenému zrážaniu krvi.
 • Vedľajšie účinky liekov - napríklad hormonálne kontraceptíva obsahujúce samotné hormóny estrogén zvyšujú zrážanlivosť krvi.
 • Zahraničným telom v cievnom lôžku je umelá srdcová chlopňa, protéza cievy, pričom katéter je dlhý čas v dutine cievy.
 • Zranenia - rozsiahle poškodenie mäkkých tkanív sprevádza vniknutie do krvi látok, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi.

Symptómy a prejavy zvýšenej zrážanlivosti krvi

Počas tohto patologického stavu k rozvoju cievnej nehody nemá žiadne špecifické klinické prejavy, často sa vyskytuje v tajnosti a príde na bežných príznakov: únava, pocit konštantný únava, slabosť, letargia, ospalosť, rozptýlenie, časté bolesti hlavy, brnenie, mravčenie v končekoch prstov, špička nosa, v oblasti ušných častí a iné nepríjemné a klinicky nevýznamné prejavy.

Jedným z príznakov podozrenia na hyperkoagulačný syndróm pred vznikom závažných klinických prejavov je koagulácia krvi "na ihle", keď je ťažké odoberať krv z žily, pretože ihneď po punkcii (punkcii) dochádza k zrážaniu krvi vnútri ihly a sily na opakované prerazenie. Tiež krv umiestnená v skúmavke ihneď po jej zhromaždení rýchlo klesá a vytvára voľnú konvolúciu. Keď ste v nemocnici, môže pritiahnuť pozornosť rýchleho odchodu z "prevádzkového stavu" založená žilovej katétre ako centrálny (subclavian, krčnej žily) alebo periférne (žíl predlaktia, zápästia) vzhľadom k ich upchatiu trombotických hmôt, napriek primeranej starostlivosti o ne,

Nedostatok včasnej diagnostiky a liečby zvýšenej krvnej zrážanlivosti môže spôsobiť ťažké vaskulárne príhody vo forme blokád arteriálnych a žilových ciev s najnepriaznivejšími dôsledkami:

 1. Infarkt myokardu;
 2. Ischemický mozgový infarkt (mŕtvica);
 3. Črevný infarkt;
 4. Pľúcny infarkt;
 5. Infarkt obličiek;
 6. Gangréna končatín;
 7. Trombóza končatín;
 8. Pľúcna embólia.

Ak existuje podozrenie na zvýšenú zrážanlivosť krvi, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, vyplniť všetky diagnostické predpisy a prísne dodržiavať predpísanú liečbu. Starostlivá pozornosť tejto patológii pomôže predĺžiť život a vyhnúť sa vážnym, niekedy extrémnym následkom.

diagnostika

Existujú náznaky diagnostických štúdií (vrátane genetických) s cieľom priamej detekcie vysokého zrážania krvi:

 • Prípady tromboembolizmu u blízkych príbuzných;
 • Prítomnosť trombózy (žily alebo tepny) vo veku 50 rokov;
 • Opakovaná trombóza akejkoľvek lokalizácie;
 • Dlhodobé užívanie hormonálnych prípravkov obsahujúcich estrogény, hormóny nadobličiek;
 • Dlhodobé užívanie liekov ovplyvňujúcich hemostázu, zhodnotiť ich účinnosť;
 • Normálne tehotenstvo;
 • Zložitá anamnéza (potrat, placentárna nedostatočnosť, predčasný pôrod atď.);
 • Masívne chirurgické zákroky, ako budúce, tak aj vyrobené;
 • Dlhodobá imobilizácia (je v nútenej polohe, často ležiaca);
 • Zhubné nádory.

Na stanovenie stavu hemostázy je vykonaná komplexná analýza krvi odobratá z ulnárnej žily, nazývaná koagulogram alebo hemostasogram, a zahŕňa stanovenie viacerých parametrov:

Tiež zásadné pre diagnózu stavu hemostázy sú ukazovatele všeobecnej analýzy krvných, hematokrických a kyslých kmeňových vzťahov.

Uskutočnenie vyššie uvedených krvných testov poskytne všeobecnú predstavu o stave systému hemostázy, zatiaľ čo pôvodné príčiny patológie systému zrážania krvi nemusia byť diagnostikované a vyžadujú širšie vyšetrenie, ktorého rozsah a metódy určuje lekár.

Zvýšené zrážanie krvi počas tehotenstva

Byť tehotná žena telo prechádza sériu drastické fyziologických (non-patologických) zmeny, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi systém vo forme tlak antikoagulačnej systému a aktivácia koagulácie. Tieto zmeny sa začínajú vyskytovať od druhého trimestra tehotenstva (od 4. do 5. mesiaca) a zohrávajú dôležitú ochrannú úlohu pre matku i dieťa. Zmeny v hemostatického systému v priebehu tehotenstva vzhľadom k tomu, že prítok krvi do miesta pripojenia placenty v maternici je veľmi intenzívny a hemostatický systém je upravená tak, aby nespôsobovali vznik trombu v maternici počas plodnom a poskytnúť rýchle zastavenie krvácania počas pôrodu a bezprostredne po nej.

Vigilantná kontrola hemostatického systému počas tehotenstva je životne dôležitá a je dosiahnutá pravidelnými štúdiami zrážania krvi. Starostlivo o predpisovanie a pravidelné testovanie na diagnostikovanie stavu koagulačného systému je potrebné na jednej strane detegovať patologicky zvýšené zrážanie krvi v čase a zabrániť možnej placentárnej nedostatočnosti a na druhej strane posúdiť možnosť zastavenia krvácania s vlastnými silami tela s cieľom prešiel bez ohrozenia života matky.

Obzvlášť pozorné na stav systému hemostázy by mali byť považované za budúce matky, ktoré majú rizikové faktory:

 • Tehotenstvo staršie ako 40 rokov;
 • Tehotenstvo do veku 18 rokov;
 • Diabetes mellitus;
 • Choroby obličiek, pečene, kardiovaskulárneho systému;
 • Prítomnosť dedičných ochorení u tehotnej ženy, otca a blízkych príbuzných;
 • Ťažké hygienické podmienky matky;
 • Častý stres.

Napriek tomu, že nosenie dieťaťa nie je choroba, ale vzťahuje sa na fyziologické podmienky, tehotná žena a jej vnútorný okruh by mali byť pozorné k lekárskym predpisom, dodržiavať všetky odporúčania, starostlivo sledovať zdravie budúcich matiek av žiadnom prípade samé lieky.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti krvi

Liečba hyperkoagulačného syndrómu sa robí na základe dôvodov jeho príčiny:

 1. V prípade overenou (potvrdenou) genetickou poruchou sa uskutočňuje náhradná terapia - zavedenie chýbajúcej zložky z vonkajšej strany alebo odstránenie nadbytočnej alebo defektnej zložky krvného koagulačného systému použitím metódy čistenia krvi.
 2. V prípade erytémie sa nadbytočné červené krvinky odstránia erytrocytózou.
 3. Pri zvýšenej tendencii kongregácie krvných doštičiek sa používajú protidoštičkové látky (aspirín, tiklid, dipyridamol).
 4. Pri zvýšenej tendencii koagulácie krvných doštičiek sa používajú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (fraxiparín, kxxán, fragmín).
 5. So zvýšeným zrážaním krvi spôsobeným infekčným procesom predpíšte etiotropickú liečbu (antibiotiká, antifungálne a iné lieky) zamerané na patogén, ako aj zavedenie nefrakcionovaného heparínu.
 6. V patológii spojenej s tvorbou imunitných komplexov na pozadí rôznych typov plazmaferézy sa používajú heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou.
 7. Pri autoimunitných ochoreniach sa používajú spoločne plazmaferéza, antikoagulanciá (heparín), protidoštičkové látky (ticlid alebo plavix), steroidné protizápalové lieky (dexometazón) a cytostatiká (vinkristín, cyklofosfamid).
 8. V prípade vaskulárnych lézií s aterosklerózou na pozadí štandardnej liečby koronárnej choroby srdca sa používajú antiagregačné lieky (aspirín, tiklid, Plavix), často sa tieto lieky predpisujú v kombináciách (aspirín + Plavix) v správnych dávkach pod kontrolou hemostázy.
 9. Pri dlhodobom kontakte s cudzími predmetmi, profylakticky predpísané antikoagulanciá (synkumarín, warfarín) a protidoštičkové látky (kyselina acetylsalicylová, Plavix).
 10. V prípade častého používania hardvérových metód na čistenie krvi (dialýza, filtrácia, rôzne typy horúčky) sa hlavne používa heparín.
 11. V prípade zhrubnutia krvi spojenej s rozsiahlymi poraneniami sa na stabilizáciu systému hemostázy používa transfúzia čerstvých zmrazených darcovských plazmových a fyziologických roztokov, pretože tento stav predstavuje riziko vzniku DIC.

Tiež, najmä v miernych prípadoch hyperkoagulačného syndrómu, by sa tradičné lieky nemali znižovať. Hirudoterapia (liečba pijavicami), apitherapia (liečba včelím žihľavom), fytoterapia (liečba rastlinami) môže mať pomerne výrazný a dlhotrvajúci účinok, pričom treba mať na pamäti, že tieto typy tradičnej medicíny majú klinicky preukázateľnú účinnosť, ako aj množstvo kontraindikácií, stav trupu a systém zrážania krvi je taktiež potrebný tak, ako pri ošetrení úradnými (priemyselnými) prípravkami.

Často sa stáva, že dochádza k zvýšenému zrážaniu krvi, ale jeho príčina nie je stanovená, alebo neexistuje čas a príležitosť na inštaláciu. V takýchto situáciách je opodstatnené, aby sa znížilo riziko rozvoja vaskulárnej katastrofy a zo zdravotných dôvodov liečba manifestácie ochorenia - najvyššia zrážanlivosť krvi, a nie jej príčina.

Prečo dochádza k zlému zrážaniu krvi a čo robiť

Krv je najdôležitejšou súčasťou ľudského tela, pretože obsahuje látky nevyhnutné pre všetky orgány a tkanivá bez výnimky. Odchýlky od normálneho stavu alebo zloženia krvi spôsobujú porušenie mnohých funkcií a vedú k chorobám. Aké je nebezpečenstvo zlého zrážania krvi ako názov choroby, ktorá je s ňou spojená a čo možno urobiť na normalizáciu stavu - otázky, ktorých odpovede sú lepšie známe vopred, aby sa nestratili v prípade núdze.

Zlý zrážanie krvi sa nazýva choroba

Zlé zrážanie krvi, ako aj zrážanie krvi, nie sú ochorením, je to prejav chorôb a stavov, ktoré určujú pokles koncentrácie koagulačných faktorov v krvi. Choroby sú často dedičné.

 1. Hemofílie. Geneticky spôsobená choroba. Existujú dva typy - keď v krvi nie je žiadny proteín, ktorý by bol zodpovedný za zrážanlivosť krvi alebo keď je nedostatok vianočnej plazmy.
 2. Willebrandova choroba. Dedičný vo väčšine prípadov nedostatok krvi pacientov špecifického faktora von Willebranda. V dôsledku toho nedochádza k tvorbe krvných zrazenín, pretože krvné doštičky sa nelepia na steny poškodenej cievy a nedochádza k agregácii krvných doštičiek. Zníženie krvi von Willebrandovho faktora sa vyskytuje aj v dôsledku viacerých krvných transfúzií s aortálnou stenózou, reumatoidnou artritídou.

Ide o dve ochorenia, ktorých hlavným prejavom je zvýšené krvácanie. Môžete tiež zaznamenať stav spojený s počtom krvných buniek, ktoré sa podieľajú na tvorbe krvnej zrazeniny - krvnej zrazeniny v mieste poškodenia cievy alebo fibrínových vlákien, ktoré ju fixujú:

Príčiny zlého zrážania krvi

Pokles koagulácie krvi nastáva pri týchto faktoroch:

 • ochorenie pečene, ktoré je zodpovedné za produkciu väčšiny faktorov zrážanlivosti:
  • rakovina - karcinóm, pečeňové metastázy,
  • infekčná - hepatitída,
  • zníženie počtu fungujúcich pečeňových tkanív - cirhózy;
 • otravy, dlhodobého užívania antibiotík, antikoagulancií;
 • nedostatok vápnika, ktorý sa podieľa na tvorbe krvnej zrazeniny, jeho účasť je potrebná na vytvorenie trombínu a fibrínu;
 • nedostatok vitamínu K - dochádza k vzniku mnohých faktorov zrážanlivosti s povinnou prítomnosťou vitamínu K.
 • niektoré formy anémie, hojná krvná strata - strata veľkého počtu červených krviniek stimuluje kostnú dreň k ich zvýšeniu produkcie na úkor tvorby krvných doštičiek; s rýchlou stratou krvi, telo nemá čas na vyplnenie počtu krvných doštičiek;
 • leukémia - porušenie tvorby krvných doštičiek.

Symptómy nízkej zrážanlivosti krvi

Hlavným prejavom je zvýšené krvácanie a neschopnosť zastaviť krv konvenčnými metódami.

Pacienti tiež zaznamenávajú časté spontánne krvácanie, rozsiahle modriny a hematómy sa tvoria z najmenších modrín, slabosti a závratov.

Slabé zrážanie krvi: čo robiť

Ak sa zistí príznaky nízkej zrážanlivosti krvi, mal by sa navštíviť a dôkladne vyšetriť hematológ, aby sa určila príčina patológie.

Hlavná metóda, ktorá vám umožňuje kontrolovať stav krvi - biochemická analýza - koagulogram. Všetky terapeutické opatrenia sa vykonávajú pravidelne.

Liečba nadmerného zriedenia krvi sa musí vykonávať pod dohľadom lekára, aby sa nepreniesla patológia do opačného stavu a potom sa neporanila zvýšená trombóza.

Z bežne používaných liekov:

 • vitamín K vo forme injekcií;
 • kyselina aminokaprónová a ďalšie činidlá, ktoré spomaľujú rozpúšťanie fibrínu;
 • koagulanty priamej a nepriamej akcie;
 • lieky, ktoré stimulujú tvorbu krvných doštičiek - oprelvekin, hydroxymočovina.

Plazmové transfúzie obsahujúce koagulačné faktory majú dobrý účinok.

Pri liečbe nízkej krvnej zrážanlivosti má veľký význam nutričné ​​zloženie. odporúča

 • vysoký obsah v strave výrobkov obsahujúcich vitamín K: obohatiť jedlo o pohánky, banány, mango, reďkev, moruše, paprika, strukoviny, vlašské orechy;
 • obmedzenie alebo vylúčenie kofeínových nápojov;
 • žihľavka, rašelinový šalát, odvar z orechových škrupín - ľudové prostriedky, ktoré sú účinné pri krvácaní.

Zlé zrážanie krvi počas tehotenstva

Počas tehotenstva dochádza k veľmi stresu ženského tela, takže sú možné podmienky, ktoré pomáhajú znižovať zrážanlivosť krvi. To sa stáva častejšie v prípade

 • preťaženie imunitného systému;
 • vírusové ochorenia;
 • používanie liekov, schválené antibiotiká;
 • beri-beri;
 • vysoký obsah vitamínu C v potravinách.

Nízka krvná zrážavosť môže spôsobiť vážne komplikácie - krvácanie po pôrode, predčasné ukončenie tehotenstva.

Aby sa zabránilo rozvoju patológie

 • úplne prestať fajčiť (a tiež pasívne);
 • jesť dobre, kompenzovať nedostatok vitamínov;
 • vytvoriť režim pitia bez použitia prebytočnej kvapaliny.

Prítomnosť zlého zrážania krvi je dôvodom na to, aby sa venovala pozornosť blahu tela, aby sa prijali nevyhnutné opatrenia na zotavenie, aby sa zaviedli obmedzenia v bežnom spôsobe života. Potom bude táto choroba pod spoľahlivou kontrolou a nebude schopná spôsobiť veľa škody.

Symptómy choroby - poruchy krvácania

Porušenia a ich príčiny podľa kategórie:

Porušenia a ich príčiny v abecednom poradí:

porucha krvácania -

V akých chorobách dochádza k porušeniu zrážania krvi:

Ktorí lekári majú kontaktovať, ak dôjde k porušeniu zrážanlivosti krvi:

Všimli ste si poruchy krvácania? Chcete vedieť viac informácií alebo potrebujete inšpekciu? Môžete si dohodnúť stretnutie s lekárom - klinika Eurolab je vždy k dispozícii! Najlepší lekári vás preskúmajú, preskúmajú vonkajšie príznaky a pomôžu vám identifikovať ochorenie príznakmi, poradiť sa s vami a poskytnúť vám potrebnú pomoc. Môžete tiež zavolať lekára doma. Klinika Eurolab je pre vás otvorená nepretržite.

Ako kontaktovať kliniku:
Telefónne číslo našej kliniky v Kyjeve: (+38 044) 206-20-00 (viackanálové). Tajomník klinickej ordinácie vám vyberie vhodný deň a čas návštevy lekára. Naše súradnice a pokyny sú uvedené tu. Pozrite podrobnejšie informácie o všetkých službách kliniky na jej osobnej stránke.

Ak ste v minulosti vykonali nejaké štúdie, uistite sa, že ste získali výsledky pre konzultáciu s lekárom. Ak nebudú vykonané štúdie, urobíme všetko potrebné na našej klinike alebo s našimi kolegami na iných klinikách.

Máte krvné zrazeniny? Musíte byť veľmi opatrní, pokiaľ ide o celkové zdravie. Ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť príznakom ochorení a neuvedomujú si, že tieto choroby môžu byť život ohrozujúce. Existuje veľa chorôb, ktoré sa v prvom rade nezjavujú v našom tele, ale nakoniec sa ukazuje, že sú už bohužiaľ už príliš neskoro na liečenie. Každá choroba má svoje vlastné špecifické znaky, charakteristické vonkajšie prejavy - tzv. Symptómy choroby. Identifikácia príznakov je prvým krokom v diagnostike ochorení všeobecne. Aby ste to urobili, stačí, aby ste ich lekár niekoľkokrát ročne vyšetrili, aby ste nielen zabránili strašnej chorobe, ale aj udržali zdravú myseľ v tele a v tele ako celku.

Ak sa chcete spýtať lekára na otázku - použite sekciu online konzultácie, možno nájdete odpovede na vaše otázky a prečítajte si tipy na starostlivosť o seba. Ak máte záujem o recenzie o klinikách a lekároch - pokúste sa nájsť informácie, ktoré potrebujete na fóre. Tiež sa zaregistrujte na lekárskych portáloch spoločnosti Eurolab, aby ste mali aktuálne informácie o aktuálnych novinkách a aktualizáciách na stránkach, ktoré vám budú automaticky posielané poštou.

Poruchy koagulácie: anamnéza ochorenia a prvé príznaky

Majiteľom tejto patológie nebudete závidieť: akýkoľvek strih, akékoľvek zranenie sa pre nich krváca. Dokonca aj návšteva zubára sa stáva problémom. Ide o skupinu chorôb, v ktorých trpí systém koagulácie krvi.

Prečo sa vyskytujú a ako sa liečia? Dávam slovo nášmu odborníkovi, šéfovi Republikánskeho centra pre liečbu pacientov s hemofíliou na ruskom výskumnom ústave hematológie a transfúziológie, hematológke najvyššej kategórie a kandidátke lekárskej vedy Tatiany Andreevovej.

Spontánne a zdedil

Najznámejšou nosičkou hemofílie (známej ako "kráľovská choroba", pretože v korunovaných rodinách, kde sa jej blízkym príbuzným umožnilo zachovať titul, stretol sa najčastejšie) bola anglická kráľovná Viktória, ktorá prešla túto nevyliečiteľnú chorobu jednému z jej synov a niekoľkým vnúčatám a pravnukov, vrátane ruského cárového Alexej Nikolajevič (syna Mikuláša II.). V krvi mladého dediča na ruskom tróne bola výrazne znížená úroveň IX koagulačného faktora krvi, čo je proteín potrebný na úplné zastavenie krvácania.

Nielen muži, ale aj ženy trpia dedičnými hematologickými ochoreniami.

Príkladom takéhoto zriedkavého ochorenia je von Willebrandova choroba, ktorej majitelia (obidvoch pohlaví) pravidelne prežívajú spontánne krvácanie (nazálne, gastrointestinálne, dásne, u žien, maternice).

V druhom prípade je zo zrejmých dôvodov choroba agresívnejšia, preto sa zisťuje oveľa skôr. To, čo niekedy zachraňuje ich životy: narodenie týchto žien súvisí s vysokým rizikom krvácania, z ktorého môže umierať žena, ktorá trpí zlým zrážaním krvi.

Získavajú sa ochorenia z koagulačného systému. Rovnaký pôrod (rovnaká situácia sa vyskytuje u 1 z 1 milióna tehotných žien), autoimunitné ochorenie, ochorenie pečene (hepatitída, cirhóza), dlhodobá hormonálna liečba, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu byť spúšťačom ich výskytu.

Niekedy je výskyt protilátok proti jednému z koagulačných faktorov krvi nástupom rakoviny. A aj keď sa to stane veľmi zriedkavo, odborníci radšej neuvoľňujú. Čím skôr je takýto pacient identifikovaný, tým väčšia je šance na predĺženie jeho života a zlepšenie jeho kvality.

Pod kontrolou

Predtým bola prítomnosť vážneho ochorenia systému krvného zrážania pre jeho majiteľa trestom a priemerná dĺžka života pacientov s hemofíliou bola iba 30-34 rokov. Toto ochorenie bolo liečené plazmovými transfúziami, po ktorých pacienti s hemofíliou okrem závažného ochorenia často dostávali aj iné - hepatitídu C. Iné sa stali zdravotne postihnuté - kvôli krvácaniu deformovali a zničili kĺby. Ale vďaka štátnemu federálnemu programu "7 nosológií", ktorý zahŕňal liečbu mnohých najdrahších chorôb (vrátane krvi), je v našej krajine oveľa menej takých zanedbávaných pacientov. A ich hospitalizácia sa znížila o 4 krát.

Samozrejme, takíto pacienti musia samy sebe podať intravenózne injekcie chýbajúceho faktora zrážanlivosti krvi počas života, vyhnúť sa poraneniam, ktoré zriedia krv liečiv obsahujúcich aspirín, NSAID, byť opatrní pri očkovaní a iných invazívnych liečebných postupoch a postupoch. Ale inak, život ľudí s dedičnými a získanými ochoreniami koagulačného systému v dnešnej dobe sa prakticky nelíši od života ich zdravých rovesníkov. Najdôležitejšie je včas identifikovať ochorenie a udržať ju pod kontrolou.

Je dôležité

Známky ochorenia systému krvného zrážania zahŕňajú:

 • modriny bez príčiny,
 • perzistentné nazálne, hemoroidálne, maternicové krvácanie,
 • nadmerná strata krvi počas odstraňovania zubov, zranenia, chirurgické zákroky.

Ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, musíte sa vždy poradiť s hematológa a vyšetriť ho.

Poruchy krvácania

Poruchy vo fungovaní hlavných systémov tela - hemostatického systému, ktorý má chrániť jedinca pred stratou krvi - zobrazí ako porucha krvácania, ktorý je patológia koagulácie proteínových zložiek krvi v prípade krvácania.

Schopnosť krvných zrazenín z rôznych dôvodov sa môže znížiť, čo vedie k závažnej a smrteľnej koagulopatii.

Kód ICD-10

Príčiny porúch krvácania

Pred svetlo základných príčin porúch zrážania krvi, je potrebné pripomenúť, že v procese zrážania pre zastavenie krvácania - sadu zložitých biochemických procesov spôsobených expozíciou (a interakcie) takmer štyri desiatky fyziologicky aktívnych látok, ktoré sa nazývajú plazmy a krvných zrazenín.

V zjednodušenej forme procese zrážania krvi pri poranení ciev môže byť opísaná ako konverzia krvný proteín protrombín (plazma koagulačný faktor II) na enzým trombín, ktorého účinok je v plazme fibrinogénu (proteín produkovaný v pečeni, koagulácia Aj faktor) sa prevedie na polymerizovaný vláknitú (nerozpustný ) proteínu fibrín. Účinok transglutaminázového enzýmu (koagulačný faktor XIII) stabilizuje fibrín a špeciálne krvinkové elementy (nie jadrové) - doštičky sa priľnú k jeho fragmentom. Výsledkom zhlukovania krvných doštičiek a ich priľnutia k stene cievy je tvorba krvnej zrazeniny. Je to on, kto uzavrie "dieru" v prípade porušenia integrity cievy.

patogenézy

Patogenéza abnormalít v procese hemokoagulácie priamo súvisí s nerovnováhou faktorov zrážanlivosti krvi, pretože iba vtedy, keď sú aktivované, aktivuje prirodzený mechanizmus tvorby krvných zrazenín a zastavenie krvácania. Nemenej dôležitým faktorom je počet krvných doštičiek, syntetizovaných bunkami kostnej drene.

Existujúca klasifikácia porúch krvácania ich oddeľuje v závislosti od etiológie na získané, geneticky determinované a vrodené, ako aj autoimunitné.

Medzi príčiny získaných porúch zrážania krvi zaznamenali hematológovia patológie, ktoré vedú k zníženiu hladiny fibrinogénu v krvi (hypofibrinogénémii) alebo k poklesu počtu krvných doštičiek:

 • dysfunkcia pečene (napríklad v prípade cirhózy alebo tukových pečeňových);
 • trombohemoragického syndrómu alebo syndrómu DIC, ktorý sa vyvíja v šokových a posttraumatických stavoch, počas chirurgických zákrokov, po masívnych transfúziách krvi, pri septikémii a závažných infekčných ochoreniach s rozpadom veľkých malígnych novotvarov;
 • nedostatok vitamínu K (v dôsledku obštrukcie žlčových ciest alebo slabých črevných funkcií);
 • periférna (megaloblastická) anémia v dôsledku nedostatku kyanokobalamínu (vitamínu B12) a kyseliny listovej (vitamín B9); táto patológia môže byť dôsledkom ťažkej dysbakteriózy, ako aj difyllobotriózy (parazitizujúce v tele širokého pásomnice);
 • nádorové ochorenia hematopoetického systému (leukémia, hemoblastóza) s léziou kmeňových buniek kostnej drene;
 • vedľajšie účinky antikoagulancií používaných pri liečbe trombózy, ako aj cytostatiká, s ktorými sa uskutočňuje chemoterapia rakoviny.

Príčiny krvácavých porúch zahŕňajú nasledujúce genetické a vrodené abnormality:

 • hemofília A (nedostatok antihemofilného globulínu - faktor zrážania VIII), hemofíliu B (deficit koagulačného faktora IX) a hemofíliu C (deficit tromboplastínu - faktor XI);
 • Willebrandova choroba (konštitutívna trombopatia alebo Willebrand-Jurgensov syndróm, keď nie je v krvi dostatok antihemofilného globulínu);
 • trombocytopenická purpura (Verlgovova choroba);
 • Glantsmanova dedičná trombóza;
 • vrodená afibrinogénia (absencia fibrinogénu v krvi) a dysfibrinogénia (štrukturálne defekty molekúl fibrinogénu).

A patogenéza idiopatickej autoimunitnej trombocytopénie je spojená so zvýšenou deštrukciou krvných doštičiek v slezine a tým aj s poklesom ich obsahu v krvi.

Symptómy porúch krvácania

Typické príznaky porušenia krvnej zrážanlivosti takmer vo všetkých vyššie uvedených patologických prejavoch sa prejavujú v rôznych kombináciách a s rôznou intenzitou.

Prvými znakmi sú hemoragický syndróm - tendencia k krvácaniu v koži a podkožnom tkanive, ako aj zvýšené krvácanie slizníc.

Krvácanie môže byť kapilárne, hematom alebo zmiešané. Napríklad, v prípade deficitu koagulačných faktorov, ako je protrombín, proaktselerin, kappa faktor, Stuart-Prauera faktora (s von Willebrandovho choroba, trombocytopénia alebo disfibrinogenemii) na koži nôh v členkov a nôh sa objaví malé červeno-fialové škvrny - petechie (kapilárnej krvácanie).

Ak sa vyskytne nedostatok anti-hemofilického globulínu, objavujú sa trvalo modriny (ekchymóza). Podkožné hematómy sú charakteristické pre hemofíliu, ako aj pre väčšinu získaných krvácavých porúch, vrátane dlhotrvajúceho užívania antikoagulancií.

Okrem toho, príznaky poruchy krvácania sú vyjadrené v častom spontánnemu krvácaniu z nosa, ďasien krvácanie, významnú stratu krvi počas menštruácie (menorágia), doba krvácania, dokonca s menšími poranenia najmenších ciev. Pravdepodobne časté sčervenanie bielych očí, možno pozorovať aj melna (čierne výkaly), čo naznačuje krvácanie lokalizované v zažívacom trakte. V hemofílii sa krv nalije nielen do tkaniva brušných orgánov a svalov, ale aj do kĺbov (hemartróza). To spôsobuje nekrózu kostného tkaniva, zníženie obsahu vápnika v ňom a následné funkčné komplikácie muskuloskeletálneho systému.

Symptómy, ktoré spôsobujú trombohemoragický syndróm, ako aj jeho možné dôsledky (ktoré môžu byť fatálne) - pozri Disseminovaný intravaskulárny koagulačný syndróm (DIC).

Závažné komplikácie väčšiny koagulačných porúch sú anémia, ktorá vedie k hypoxii všetkých telesných tkanív, čo spôsobuje všeobecnú slabosť a zníženú vitalitu s častým závratom a tachykardiou.

Diagnóza porúch krvácania

Klinická diagnóza krvácavých porúch začína s anamnézou a nevyhnutne zahŕňa laboratórne vyšetrenie krvi pacientov.

Potrebné sú nasledujúce krvné testy:

 • všeobecné klinické;
 • koagulogram (určí sa čas zrážania krvi);
 • PTV a PTI (protrombínový čas a protrombínový index poskytujú predstavu o rýchlosti koagulačného procesu);
 • TV (určuje trombínový čas, to znamená rýchlosť premeny fibrinogénu na fibrín);
 • ABC test (určuje aktivovaný čas zrážania);
 • na agregáciu trombocytov s stimuláciou adenozín difosfátu (ADP);
 • APTT (určuje prítomnosť deficitu niekoľkých plazmatických koagulačných faktorov naraz);
 • na antitrombín III (glykoproteín-antikoagulant v krvi, ktorý inhibuje proces jeho zrážania).

Na určenie stavu pečene, sleziny, čriev alebo mozgu sa môže použiť inštrumentálna diagnostika (fluoroskopia, ultrazvuk, MRI).

Diferenciálna diagnostika

Vzhľadom na etiológiu porúch zrážania krvi je reálna možnosť určiť špecifickú príčinu koagulopatie a predpísať správnu liečbu iba diferenciálnou diagnózou.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba porúch krvácania

V prípade krvácania vyžaduje liečba krvácavých porúch okamžité opatrenia - viď Krvácanie. Lieky, ktoré podporujú tvorbu krvnej zrazeniny (fibrinogén, trombín) sa používajú aj v nemocnici na zastavenie krvácania.

A terapia získaných porúch koagulácie zahŕňa etiologickú liečbu chorôb, ktoré ich obsahujú, a neutralizáciu provokačných faktorov.

V mnohých prípadoch sa odporúča použitie antihemoragických a hemostatických liekov: aktivácia tvorby tromboplastínu, heparínových antagonistov, inhibítorov fibrinolýzy, ako aj činidiel, ktoré prispievajú k trombóze.

Lieky na stimuláciu tvorby tkanivového tromboplastínu (III faktor krvnej zrážanlivosti) - Ditsinon (iný obchodný názov Etamzilat). Toto liečivo sa používa na zastavenie kapilárneho a vnútorného krvácania vo forme injekčného roztoku a v tabletách s koncentráciou 0,5 g na liečbu porúch krvácania. Dávka určuje lekár podľa parametrov krvi (zvyčajne 0,25 až 0,5 g dvakrát až trikrát denne), trvanie podávania závisí od diagnózy. Diéta poskytuje vedľajšie účinky vo forme bolesti hlavy, nevoľnosti, znižovania krvného tlaku, sčervenania kože a zhoršenia citlivosti pokožky na nohách. Liečba je kontraindikovaná, ak je zvýšené krvácanie a hematóm - výsledok užívania antikoagulancií.

Lieky ako kyselina aminokaprónová, Tranexam, Amben a iní inhibujú rozpustenie krvnej zrazeniny (fibrinolýza). aminokaprónovú kyselina (epsilon-aminokaprónovú kyselina, Atsikapron, Afibrin, Karpatsid, Karpamol, Epsamon) do tabliet o 0,5 g menovaných smerom dovnútra od výpočet hmotnosti, je maximálna denná dávka by nemala prekročiť 15, došlo k prechladnutie príznaky závrat Medzi vedľajšie účinky, nevoľnosť, hnačka. V prípade zlej funkcie obličiek je kontraindikovaná kyselina aminokaprónová.

Hemostatický transazam (kyselina tranexamová) v tabletách s hmotnosťou 0,25 g sa odporúča užívať s častým nazálnym krvácaním a menorágiou, dvakrát trikrát denne, ale nie dlhšie ako týždeň. Vedľajšie účinky a kontraindikácie sú podobné predchádzajúcej liečbe.

Pri predpisovaní liečby poruchy krvácania sa často odporúča prípravok obsahujúci analóg vitamínu K - Vikasol (Menadion sodný bisulfit, Menadione). Vikasol (v tabletách s dávkou 15 mg) zvyšuje schopnosť krvných zrazenín pôsobiť na produkciu protrombínu a prokonvertínu závislého od vitamínu K (faktory zrážanlivosti). Dávka tohto lieku je: pre dospelých - 15 - 30 mg denne (v kurzy na 3 dni s prestávkami), pre deti do jedného roka - 2-5 mg, 1-3 roky - 6 mg, 4-5 rokov - 8 mg, 6-10 rokov - 10 mg.

Hematológovia tiež odporúčajú vitamíny B9 a B12. Tablety kyseliny listovej (vitamín B9) sa majú užívať perorálne po jedle - 1-2 mg až dvakrát denne. Denná dávka by nemala prekročiť 5 mg, trvanie nepretržitého podávania - nie dlhšie ako mesiac.

Ako sa liečí hemofília, pozri publikáciu Hemofília pre podrobnosti. Pozri tiež - Liečba Willebrantovej choroby.

Ľudová liečba porúch krvácania

S touto patológiou nemôže ľudová liečba žiadnym spôsobom ovplyvňovať príčiny jej výskytu alebo robiť "korekcie" syntézou koagulačných faktorov plazmy a krvných doštičiek.

Preto môžete používať bylinky, ktoré sú známe svojimi hemostatickými vlastnosťami: rašelina, pastierska kabelka, žihľava (listy), vodná paprika (pepermint), adonis. Voda korenie a Kapsička pastierska sú zložené z vitamínu K. V odvaru sa berie lyžicu suchých bylín v pohári vriacej vody a varíme 8-10 minút, trvať na tom, a potvrdzujem: voda korenie - lyžica 3-4 krát denne; odvar z pastierskych vreciek - jedna tretina pohára trikrát denne.

Známe pre vitamín K a žihľavku; vodná infúzia listov tejto liečivé rastliny sa pripraví nalievaním lyžice suchých surovín 200 ml vriacej vody a infúziou počas 1 - 1,5 hodiny (v uzavretej nádobe). Infúzia sa užíva pri krvácaní ďasien, ťažkej menštruácie, krvácania z nosa - pred jedlom, jednej polievkovej lyžice 3-4 krát denne.

Zo všetkých opatrení, ktoré sa zvyčajne navrhujú na zabránenie vzniku určitých ochorení, takmer nikto nemôže mať pozitívny účinok v prípade poruchy krvácania. Výnimkou je prevencia nedostatku vitamínu K v tele, ako aj odmietnutie dlhodobého užívania liekov (antikoagulanciá, aspirín, NSAID), ktoré môžu znížiť hladinu zrážania krvi. A pre ľudí so zlým zrážaním je dôležité vyhnúť sa situáciám, ktoré môžu viesť k zraneniu a krvácaniu.

Uvažované poruchy krvácania súvisia s ochoreniami krvi. V domácom lekárstve existuje koncepcia "hemoragických ochorení", ako aj "hemoragický syndróm", čo je súbor symptómov, ktoré charakterizujú stav, v ktorom sa krvácania vyskytujú. A odborníci Americkej spoločnosti pre hematológiu (ASH) emitujú len hemoragický syndróm novorodencov spojený s nedostatkom vitamínu K (kód ICD-10 P53). Je zrejmé, že prítomnosť terminologických nezrovnalostí je tiež charakteristická pre takú oblasť klinickej medicíny ako hematológia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálny ľudský tlak: kľúčové ukazovatele podľa veku

Krvný tlak je individuálny fyziologický indikátor, ktorý určuje silu stláčania krvi na stenách krvných ciev.V mnohých ohľadoch krvný tlak závisí od toho, ako ľudské srdce funguje a koľko úderov za minútu môže urobiť.

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Povieme, ako čistiť nádoby doma

Krvné cievy sú najdôležitejšou súčasťou ľudského tela. Predstavujú druh potrubia, ktoré je "položené" v celom ľudskom tele z mozgu na špičky prstov. Krvné cievy sa prepravujú do všetkých častí tela cez nádoby pod vysokým tlakom.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?