Vaskulitída je autoimunitný zápal cievnej steny. Pri tomto syndróme môžu byť postihnuté všetky cievy rôzneho kalibru: arterioly, žily, tepny, venuly, kapiláry.

V priebehu vývoja vedie patológia k komplikáciám zo strany rôznych orgánov, čo je spôsobené narušením normálneho prietoku krvi do týchto častí tela. V závislosti od toho, čo vyvolalo ochorenie a ako sa vaskulitída rozdelí na primárnu a sekundárnu.

Vo väčšine prípadov je ochorenie benígne. Môžu byť chorí všetci - dospelí alebo dieťa. Vaskulitída má veľký počet poddruhov a klasifikácií, líšia sa ich závažnosťou, lokalizáciou a etiológiou. Samostatne izolovaná hemoragická vaskulitída postihujúca kožné cievy, obličky, gastrointestinálny trakt, kĺby.

Príčiny vaskulitídy

Čo je toto ochorenie a aké sú príčiny vaskulitídy: hlavnou príčinou tejto choroby je zápal stien krvných ciev. Najčastejšou je vaskulitída v nohách, ktorej liečba sa musí začať včas.

 1. Etiológia primárnej vaskulitídy ešte nie je presne stanovená. Hlavnou príčinou je autoimunitné poruchy.
 2. Sekundárna vaskulitída sa môže vyskytnúť na pozadí chronických, akútnych infekcií, očkovania, rakoviny, závažného prehriatia alebo ochladenia, tepelných lézií kože vrátane spáleniny od slnka.

Často sa choroba vyskytuje v dôsledku alergickej reakcie na lieky. V súčasnosti je známe viac ako 150 liekov, ktorých použitie spúšťa vývoj vaskulitídy. Medzi tieto produkty patrí: liečivá na báze sulfátov, rádioaktívne látky, vitamíny B, tuberkulostatiká, analgetiká, jódové prípravky, antibiotiká atď. Okrem toho je potrebné venovať pozornosť alergickým prejavom po zavedení určitých vakcín, sér. Platí to najmä pre deti.

Každý z týchto faktorov môže spôsobiť začiatok procesu zmeny antigénnej štruktúry tkaniva, ktorý tvorí základ pre cievy. V dôsledku toho začne autoimunitný proces, v ktorom telo začne vnímať vlastné tkanivá tela ako cudzie. V dôsledku toho začne ľudský imunitný systém napadnúť vlastné tkanivo a poškodiť cievy.

klasifikácia

Existuje veľké množstvo rôznych typov vaskulitídy, z ktorých každá je sprevádzaná léziou určitého typu ciev a vlastnými špecifickými príznakmi. Najčastejšie.

 1. Hemoragická vaskulitída. Vyskytuje sa so symptómami povrchnej vaskulitídy charakterizovanej léziami kapilár na koži, kĺboch, gastrointestinálnom trakte a obličkách. Je založená na zvýšenej produkcii imunitných komplexov, zvýšenej vaskulárnej permeabilite a poškodení kapilárnych stien.
 2. Systémová choroba, ktorá sa vyskytuje pri porážke veľkých a malých krvných ciev. Často sa vyskytuje ako alergia alebo v reakcii na prítomnosť infekcie v tele. Liečia sa prednizolónom, pyrazolónom, kyselinou acetylsalicylovou.
 3. Wegenerova granulomatóza - vaskulitída, pri ktorej dochádza k poškodeniu malých ciev horných dýchacích ciest, pľúc a obličiek.
 4. Urtikarny - môže pôsobiť ako nezávislé ochorenie alergickej povahy, ako aj prejav systémových ochorení. Z vonkajšieho hľadiska je urticariálna vaskulitída veľmi podobná prejavom žihľavky, iba pľuzgiere počas tejto choroby trvajú oveľa dlhšie (1-4 dni).
 5. Alergické - poškodenie krvných ciev pri rôznych alergických reakciách.

Navyše vaskulitída môže byť primárna - vyvíja sa ako nezávislá choroba a sekundárna - vyskytuje sa ako prejav inej choroby.

Príznaky vaskulitídy

Keď sa príznaky vaskulitídy môžu líšiť. Závisia od povahy lézie, typu vaskulitídy, lokalizácie zápalového procesu, ako aj od závažnosti základnej choroby.

V prípade kožných lézií sa na povrchu objaví vyrážka. Ak sú nervy postihnuté, citlivosť človeka sa stráca, zhoršuje alebo úplne zmizne. Keď je krvný obeh mozgu narušený, dochádza k mŕtvici.

Medzi bežné príznaky vaskulitídy u dospelých možno spomenúť slabosť a únavu, stratu chuti do jedla, bledosť, zvýšenie telesnej teploty a ďalšie. Prvým znakom ochorenia sú malé, sotva viditeľné, progresívne progresívne krvácanie na koži, zatiaľ čo zvyšné prejavy chýbajú alebo sa objavujú trochu neskôr.

Symptómy lézií dolných končatín:

 • vyrážky a hemoragické škvrny;
 • krvné pľuzgiere;
 • zvýšená telesná teplota;
 • bolesť kĺbov alebo svalová bolesť
 • slabosť;
 • svrbenie pokožky v postihnutej oblasti.

Ochorenie sa vyznačuje dlhým a chronickým priebehom s príležitostnými exacerbáciami, ťažkosťami s liečbou a progresiou.

Liečba vaskulitídy

Liečba vaskulitídy, ako aj diagnostika ochorenia, by mala riešiť reumatológ. Len on je schopný, s použitím príznakov, ktoré pacient naznačuje, vyvodiť záver o akej forme vaskulitídy pred ním a predpísať individuálnu liečbu.

Treba mať na pamäti, že takmer všetky typy vaskulitídy majú chronický progresívny charakter, takže liečba by mala byť zložitá a dlhotrvajúca.

Na liečbu vaskulitídy sú predpísané lieky, ktoré potláčajú tvorbu protilátok, ktoré znižujú citlivosť tkanív: cytostatiká (cyklofosfamid), glukokortikosteroidy (prednizolón). Je možné predpísať postupy, ako je hemosorpcia a plazmaferéza. Nevyhnutnou liečbou hemoragickej vaskulitídy sú antibiotiká. Pacientom s vylučujúcimi sa formami vaskulitídy, trombózou veľkých artérií, rozvojom stenózy hlavných artérií sa preukáže chirurgická liečba.

Pokiaľ ide o primárnu alergickú vaskulitídu, vo väčšine prípadov prechádza sama o sebe bez toho, aby vyžadovala absolútne akúkoľvek špeciálnu liečbu. Keď choroba postihuje orgány dôležité pre život (mozog, srdce, pľúca, obličky), pacient potrebuje intenzívnu a agresívnu liečbu.

Ak existuje túžba používať ľubovoľné ľudové lieky na liečbu vaskulitídy, potom je potrebné o nich prehovoriť aj so svojím lekárom.
Prognóza ochorenia sa môže meniť. Zvyčajne vaskulitída postihuje iba pokožku. Existujú však aj také typy chorôb, ktoré sú schopné spôsobiť vážne poškodenie životne dôležitých orgánov a viesť k smrti. U pacientov s vaskulitídou bez špecifickej liečby imunosupresívnou liečbou prognóza nie je priaznivá, 5-ročné prežitie je 10% z celkového počtu pacientov.

Diéta pre vaskulitídu

Strava pacienta s vaskulitídou je založená na dôvodoch, ktoré viedli k vzniku ochorenia. Po prvé, táto strava je zameraná na vylúčenie možnosti alergických reakcií. Preto počas exacerbácie a niekedy po ňom musí pacient dodržiavať prísnu hypoalergénnu diétu.

Nevzdávajte používanie čerstvej zeleniny, ovocia (s výnimkou tých, ktoré vyvolávajú alergie), mliečne výrobky, najmä tvaroh, sušené ovocie, rôzne obilniny. Napríklad niektoré lieky zvyšujú krvný tlak, čo znamená, že konzumácia kávy, mastného mäsa, konzervovaných potravín, údeného mäsa, muffínov a soli by mala byť obmedzená.

Záležitosti a charakter varenia. Keď exacerbácia nemôže jesť vyprážané potraviny, je lepšie prejsť na varené alebo dusené. Vo všeobecnosti by diéta s vaskulitídou mala byť založená na forme ochorenia a individuálnych charakteristikách organizmu, preto pri navrhovaní stravy je veľmi dôležité počúvať názory lekára.

Vaskulitída - čo je táto choroba a ako sa má liečiť

Každý rok sa problém autoimunitných ochorení stáva naliehavejším. Takto sa nazývajú patológie, v ktorých imunita človeka nezaútočí na bunky, ktoré sú nebezpečné pre telo, ale ich vlastné. Medzi mnohými autoimunitnými ochoreniami sa často nachádza vaskulitída. Závažnosť choroby je zápal a poškodenie stien krvných ciev.

Čo je vaskulitída?

Vaskulitída (ICD kód 10) je patologický stav tela, ktorý zapaľuje steny krvných ciev rôznych veľkostí: kapiláry, venuly, tepny, žily, arterioly. Môžu byť umiestnené v derme, na hranici s hypodermom alebo v akejkoľvek inej telesnej dutine. Choroba vaskulitída nie je jediné ochorenie, je to skupina patológií, ktoré sú kombinované podľa jednej funkcie. Lekári rozlišujú niekoľko typov ochorení, ktoré sa líšia v mieste lokalizácie, závažnosť procesu, etiológia:

 1. Primárne. Začína sa ako nezávislá choroba s vlastnými príznakmi.
 2. Sekundárne. Vyvíja sa v prítomnosti iných patologických stavov (nádory, invázie). Môže sa vyskytnúť ako reakcia na infekciu.
 3. Systém. Táto choroba je iná. Je charakterizovaná léziou krvných ciev so zápalom cievnej steny, môže byť sprevádzaná nekrózou.

dôvody

Moderná medicína úplne neštudovala všetky príčiny vaskulitídy. Teraz existuje niekoľko názorov na pôvod choroby. Podľa jednej teórie sa patológia vyvíja na pozadí vírusových alebo infekčných ochorení. Cievky po hepatitíde sú zvlášť zapálené, keď nastane abnormálna reakcia imunity na patogén.

Druhou verziou je autoimunitná choroba. Lekári veria, že patológiu vyvoláva samotný ľudský imunitný systém, keď nerozpozná svoje bunky a reaguje na ne, ako keby to bol cudzí prvok. Tretia teória súvisí s genetickou povahou. Podľa tejto verzie, dedičná predispozícia v kombinácii s nepriaznivými vonkajšími faktormi zvyšuje šance na ochorenie.

príznaky

V závislosti od typu patológie sa jej príznaky tiež líšia. Primárna vaskulitída je sprevádzaná príznakmi, ktoré sú charakteristické pre väčšinu chorôb: svalov a bolesti hlavy, mierny nárast teploty. V budúcnosti sú príznaky poškodenia orgánu, ktorého cievy začínajú prechádzať patologickým procesom. Hlavné príznaky vaskulitídy:

 • kožné vyrážky;
 • strata chuti do jedla;
 • úbytok hmotnosti;
 • slabosť, únava;
 • horúčka.

Vaskulitída - klasifikácia

Všetky formy vaskulárneho zápalu majú podobnú povahu, existujú však isté rozdiely. Niektoré patológie vedú k nezvratným dôsledkom a smrti, zatiaľ čo iné postihujú iba pokožku. Klasifikácia vaskulitídy podľa stupňa vaskulárnych lézií:

 1. veľký:
 • tropická aortitída;
 • Koganov syndróm;
 • sarkoidóza;
 • arteritida obrovských buniek;
 • Takayasuova choroba (nešpecifická aortoartritída).
 1. priemerná:
 • rodinná stredomorská horúčka;
 • lepromatózna artritída;
 • striatálna vaskulopatia;
 • polyarteritis nodosa;
 • Kawasakiho choroba.
 1. Malá (kryoglobulínová forma):
 • urtikárna vaskulitída;
 • Degoova choroba;
 • pigmentový fialový Schaumburg;
 • kožná leukocytoclastická angiitída;
 • tromboangiitis obliterans;
 • Churg-Straussov syndróm (eozinofilná granulomatóza);
 • Wegenerova granulomatóza;
 • Behcetova choroba;
 • Schönlein-Henochova choroba.

V závislosti od veľkosti ciev je zápal ciev rozdelený do niekoľkých skupín:

 • flebitida (zápal sa zahustí v žilovej stene);
 • kapilára (kapiláry sú zahrnuté);
 • arteriolitída (arterioly sú poškodené);
 • artritída (arteriálne steny sa podieľajú na patologickom procese).

Vaskulitída na nohách

Zápalový proces žíl dolných končatín je nejednoznačný, pretože v patologickom procese sa podieľa niekoľko tkanív a orgánov. Čo je vaskulitída ciev v nohách? Ide o autoimunitné ochorenie stien žíl, ktoré zrejme nevyzerajú veľmi esteticky príjemné. Vaskulitída v nohách má subkutánne krvácanie, charakterizované zápalom a následnou deštrukciou cievnych stien. Postupy časom vedú k smrti tkanív. Táto patológia sa často vyskytuje u žien a dospievajúcich dievčat. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • vyrážka alebo svrbenie na postihnutom mieste;
 • bolesť kĺbov / svalov;
 • krvné pľuzgiere;
 • hemoragické škvrny.

Recenzia vaskulitídy: aké sú príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristiky vaskulitídy, aká je táto choroba a ako ju liečiť. Druhy patológie, spôsoby liečby.

Vaskulitída - čo to je? Ide o skupinu ochorení sprevádzaných zápalom a následnou nekrózou (nekrózou) cievnej steny. Táto skupina patológií vedie k významnému zhoršeniu krvného obehu v tkanivách, ktoré obklopujú plavidlo. Rôzne formy týchto ochorení majú charakteristické aj bežné príznaky (horúčka, strata hmotnosti, vyrážka, ktorá pretrváva pri lisovaní, bolesti kĺbov). Ak sa nelieči, primárne zaostrenie sa môže rozšíriť a spôsobiť poškodenie iných tkanív alebo orgánov. Následne môže choroba viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Kým vaskulitída je stále nedostatočne skúmaná a experti sa nedospeli k spoločnému názoru o príčinách a mechanizmoch vývoja zápalu, klasifikácie a taktiky terapie. Teraz sa táto choroba označuje ako systémové ochorenie spojivového tkaniva a na liečbu sa podieľajú reumatológovia. Ak je to potrebné, môžu sa do liečby zapojiť aj infekčné ochorenia a dermatológovia.

Podľa štatistík je vaskulitída rovnako bežná u mužov i u žien a najčastejšie sa vyskytuje u detí a starších ľudí. Každý rok sa zvyšuje počet takýchto pacientov a odborníci sa domnievajú, že toto zvýšenie výskytu je spojené s nekontrolovaným príjmom imunitných stimulantov a degradáciou životného prostredia.

Typy vaskulitídy

Ochorenie, ako je vaskulitída, sa klasifikuje podľa rôznych parametrov.

Pre hlavnú príčinu sú rozlíšené tieto dve formy ochorenia:

 1. Primárne - poškodenie cievnej steny spôsobené nevysvetlenými dôvodmi, pravdepodobne je vyvolané poruchami v imunitnom systéme.
 2. Sekundárne - poškodenie cievnej steny je reakciou na infekcie (tuberkulóza, hepatitída, syfilis), systémové lézie (kolagenóza, systémový lupus erythematosus, reaktívna artritída), sarkoidóza, rakovina, helminthické invázie alebo chemické látky.

Závažnosťou vaskulitídy môže byť:

 • mierne - prejavuje sa iba malou vyrážkou a nespôsobuje zhoršenie celkového stavu;
 • mierny stupeň - pacient má veľkú vyrážku, bolesť kĺbov, krv v moči a celkový stav je mierny (strata chuti do jedla, slabosť);
 • ťažké - pacient má veľkú vyrážku, výrazné poruchy v orgánoch a kĺboch, objavuje sa pľúcne a črevné krvácanie, vyvíja sa zlyhanie obličiek a celkový stav je závažný.

V závislosti od typu zápalových ciev sa rozlišujú nasledujúce formy vaskulitídy:

 • kapilárne - kapilárne steny zapálené;
 • arteriolitída - steny zapáleného arteriolu;
 • artritída - zápalové arteriálne steny;
 • flebitída - zápalové žilové steny.

V závislosti od miesta postihnutých ciev sa rozlišujú tieto formy a typy vaskulitídy:

Obrovská bunková temporálna arteritída

Kožné lézie - kožná leukocytárna angiitída, periarteritida nodosa, kožná arteritída

Poškodenie kĺbov - hemoragická vaskulitída

Ochorenie srdca - izolovaná aortitída

Bežné príznaky

Príznaky vaskulitídy sú extrémne rozmanité a najtypickejším príznakom týchto ochorení je vyrážka na koži. Závažnosť príznakov ochorenia a celkový stav pacienta závisí vo veľkej miere od formy a typu vaskulitídy. V závažných prípadoch av neprítomnosti liečby sa choroba môže stať príčinou invalidity alebo nástupu smrti.

Príznaky kožných vyrážok s vaskulitídou sa môžu meniť, ale mnohé z nich môžu toto ochorenie odlišovať od iných:

 • výskyt vyrážky je často spojený s infekciou;
 • vyrážka sa objaví na pozadí alergie, systémového, autoimunitného alebo reumatického ochorenia;
 • vyrážka je pomerne symetrická;
 • prvé prvky vyrážky sa objavujú presne na nohách (zvyčajne v oblasti nohy);
 • prvky vyrážky sú náchylné k krvácaniu, edému a nekróze;
 • vyrážka je často reprezentovaná rôznymi prvkami, ktoré v priebehu času menia farbu, veľkosť a tvar.

U pacientov s vaskulitídou je možné tieto typy lézií zistiť:

 1. Škvrny. Sú červené alebo ružové, nie sú nad úrovňou kožných prvkov vyrážky. Spôsobené prietokom krvi v reakcii na zápal.
 2. Hemoragická purpura. Prvky vyrážky sa vyskytujú s významným poškodením steny cievy a krvácaním. Vyrážka môže vyzerať ako fialová škvrna alebo teleangioktázia. Rozmery prvkov s nepravidelnými obrysmi môžu dosiahnuť 3-10 mm. Po chvíli vyrážka zmení na modrú a potom sa stáva žltkastou. Po stlačení vyrážky nezmizne.
 3. Žihľavka. Takáto vyrážka je vyvolaná alergickou reakciou a je sprevádzaná pálenie, brnenie a svrbenie. Vyzerá to ako ružové alebo červené bubliny s nepravidelnými obrysmi.
 4. Subkutánne uzly. Takéto prvky vyrážky sú spôsobené nekontrolovaným rastom spojivového tkaniva a epidermy. Sú zväčšujúce sa polkruhové alebo ploché uzliny. Ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do 1-2 cm, sú bolestivé a v priebehu času sa v ich strede môže objaviť miesto nekrózy v dôsledku výrazného poškodenia krvného obehu. Následne koža v tomto mieste uzliny zmení na čierne a začne sa odtrhnúť.
 5. Bubliny. Porušenie priepustnosti cievnych stien v určitej oblasti krvného riečiska vedie k uvoľneniu kvapalnej časti krvi pod kožu. Na takých miestach sa bubliny zdajú väčšie ako 5 mm. Sú naplnené priehľadným obsahom, v ktorom môžu byť krvné inklúzie.
 6. Vredy a erózia. Subkutánne uzliny vzniknuté počas vaskulitídy sa eventuálne rozpadajú a na ich mieste sa objavujú erózie (poškodenie povrchu) alebo hlbšie kožné defekty, vredy. Keď sú infikovaní, môžu sa vyčerpať.

opojenie

Vaskulitída je sprevádzaná poruchami obehu, ktoré vedú k tvorbe toxínov, otravám tela a zmenám metabolizmu. Tieto procesy spôsobujú, že pacient trpí nasledovnými príznakmi:

 • znížená tolerancia a slabosť v cvičení;
 • strata chuti do jedla a strata hmotnosti (až do 0,3-1 kg každý mesiac);
 • častá ospalosť;
 • bolesti hlavy (stupeň intenzity závisí od závažnosti ochorenia);
 • teplota stúpa na 37,5-40 stupňov (v závislosti od závažnosti ochorenia).

Zranenia nervového systému

Účinky toxínov a poškodenie nervového tkaniva spôsobené poruchami obehu a krvácaním pri vaskulitíde vyvolávajú tieto príznaky:

 • prudké kvapky v psycho-emocionálnom stave;
 • záchvaty kŕčov;
 • svalová slabosť, neúplná paralýza rúk a nôh,
 • zmeny v citlivosti (častejšie v type "ponožiek" a "rukavíc" - teda v týchto oblastiach tela);
 • krvácanie do mozgu, čo vedie k vzniku hemoragickej mozgovej príhody.

Zhoršenie zraku

Zistené pri vaskulitíde môže nedostatočné dodávanie krvi a výživa viditeľných orgánov spôsobiť ich jednorazové alebo dvojstranné poškodenie:

 • neustále progresívne zhoršovanie videnia (až po úplnú slepotu);
 • opuch a sčervenanie oka;
 • pocit ťažkosti s pohybom očnej gule;
 • výstupok oka.

Poškodenie dýchania

Prítomnosť zápalovej reakcie a zhoršená vaskulárna permeabilita pri vaskulitíde vedie k edému a zápalu rôznych častí dýchacieho systému. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť nasledujúce ochorenia dýchacích ciest:

 1. Dlhotrvajúci nos.
 2. Predĺžená sinusitída a sinusitída.
 3. Zničenie kostrových stien maxilárneho sínusového alebo nosného prepážky.
 4. Predĺžená bronchitída s astmatickou zložkou.
 5. Bronchiálna astma.
 6. Zápal pohrudnice.
 7. Zápal pľúc.
 8. Bronchiektázie.

Pri roztrhnutí stien ciev u pacienta vzniká bronchopulmonárne krvácanie s rôznou intenzitou.

Poškodenie obličiek

Mnoho typov vaskulitídy vedie k podvýžive a funkcii obličiek. Spočiatku sa u pacienta objavujú príznaky poklesu funkcie, prejavujúce sa nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť dolnej časti chrbta;
 • horúčka;
 • opuch;
 • znížený výkon moču;
 • proteín a krv v moči.

Následne dochádza k výraznejšej poruche krvného obehu a výživy v obličkových tkanivách a tkanivá týchto orgánov sú masnejšie ovplyvnené. Kvôli takýmto zmenám pacient vyvíja akútne a potom chronické zlyhanie obličiek.

Škody na kĺbe

Vaskulitída je sprevádzaná léziou kĺbového vaku, ktorá je spôsobená prenikaním tekutiny do tela, vznikom zápalu a edému. Sú to kolenné kĺby, ktoré prvé trpia častejšie a pacient má nasledovné príznaky:

 • sčervenanie, opuch a vyrážka v oblasti kolena;
 • intenzívna bolesť vedúca k poškodeniu funkcie motora.

Po niekoľkých dňoch sa zápalový proces premiestňuje do susedných kĺbov a bolesť v kolenách je slabšia. Obvykle sa takéto poškodenie kĺbov eliminuje samo osebe a nevedie k nezvratným dôsledkom.

Zápal tráviaceho systému

Poškodenie steny krvných ciev mezenterií a čriev spôsobuje poškodenie krvného obehu a vedie k vzniku krvácaní. Výsledkom je vyvinutie zápalovej reakcie a nasledujúce príznaky u pacienta s vaskulitídou:

 • paroxysmálna a intenzívna bolesť brucha, zhoršená pol hodiny po jedle;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • časté stolice vodnatého charakteru (niekedy s krvnými inklúziami).

Veľké poškodenie ciev môže spôsobiť atrofiu, postupnú deštrukciu a pretrhnutie črevnej steny. Pri takých rozsiahlych léziách sa u pacienta rozvinie peritonitída.

liečba

Liečba vaskulitídy by mala byť zložitá a jej taktika závisí od závažnosti a typu ochorenia. Môže sa vykonávať ambulantne alebo v podmienkach oddelenia reumatológie.

Indikácie hospitalizácie pacienta s vaskulitídou sú nasledovné:

 1. Stredná alebo ťažká forma.
 2. Debut alebo exacerbácia choroby.
 3. Gestačné obdobie
 4. Vek detí.
 5. Hemoragická vaskulitída.

Počas akútnej fázy vyrážky sa pacientom odporúča sledovať odpočinok v posteli, čo prispieva k zmiznutiu vyrážky a stabilizácii krvného obehu. Týždeň po objavení sa posledných častí vyrážky sa režim postupne rozširuje.

Liečba

Výber niektorých liekov na liečbu vaskulitídy môže urobiť iba lekár, berúc do úvahy údaje z vyšetrenia pacienta, závažnosť a typ ochorenia. V miernej forme je liek predpísaný po dobu 2-3 mesiacov, v prípade mierne závažného, ​​asi 6 mesiacov av ťažkej forme až do roka. Ak sa opakuje vaskulitída, pacientovi sa podá liečba 4-6 mesiacov.

Nasledujúce lieky sa môžu použiť na liečbu vaskulitídy:

 • nesteroidné protizápalové lieky (Ortofen, Piroxicam atď.) - odstránenie zápalových reakcií, bolesti kĺbov, opuch a vyrážky;
 • protidoštičkové látky (Aspirín, Curantil atď.) - zriedenie krvi a zabránenie vzniku krvných zrazenín;
 • antikoagulanciá (heparín a iné) - spomaľujú zrážanie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • enterosorbenty (Nutriclins, Thioverol atď.) - viažu toxíny a bioaktívne látky vytvorené počas ochorenia v intestinálnom lúmene;
 • glukokortikosteroidy (prednizolón a ďalšie) - majú protizápalový účinok pri ťažkej vaskulitíde, potláčajú tvorbu protilátok;
 • cytostatiká (azatioprín, cyklofosfamid atď.) - majú neúčinnosť glukokortikosteroidov a rýchly vývoj vaskulitídy, inhibujú tvorbu protilátok;
 • antihistaminiká (Suprastin, Tavegil atď.) - sú predpísané iba deťom v počiatočných štádiách vaskulitídy za prítomnosti drogových alebo potravinových alergií.

Nežiaduce liečba

Pri vaskulitíde na čistenie krvi látok, ktoré spôsobujú a zhoršujú ochorenie, ošetrujúci lekár môže odporučiť, aby pacient vykonal rôzne metódy gravitačnej krvnej chirurgie:

 1. Imunosorbcia - venózna krv je čistená prechodom cez zariadenie imunosorbentom.
 2. Hemosorpcia - krv prechádza inštaláciou sorbentom, ktorý ho čistí z protilátok, imunitných komplexov a antigénov.
 3. Plazmaferéza - krv prechádza špeciálnym prístrojom, ktorý čistí alebo nahrádza plazmu.

Hypoalergénna strava a výživa

Vaskulitída často predisponuje na výskyt alergickej reakcie a na prevenciu takýchto komplikácií sa odporúča, aby pacienti vylúčili z potravy tieto potraviny:

 • vajec;
 • čokoláda;
 • červené ovocie a bobule (najmä jahody a jahody);
 • citrusové plody;
 • med, materská kašička, peľ;
 • výrobky s látkami zvyšujúcimi chuťové prísady, stabilizátory, farbivá a neprirodzené arómy (salámy, syrové syry, pates, krekry, čipy atď.);
 • huby;
 • pečenie pečiva;
 • konzervované potraviny;
 • káva a silný čaj;
 • korenené, slané a vyprážané potraviny;
 • alkohol;
 • individuálne neprípustné výrobky.

Ak sa prejavia známky poškodenia obličiek, odporúča sa diéta číslo 7 a ak sa poškodí tráviaci orgán, odporúča sa dieta číslo 4.

Bylinné lekárstvo, netradičné a tradičné metódy

Samošetrenie vaskulitídy je neprijateľné, pretože užívanie niektorých liečivých bylín môže vyvolať alergie a zhoršiť priebeh ochorenia. Pri absencii kontraindikácií môže reumatológ odporučiť nasledujúce bylinné prípravky, nekonvenčné a ľudové metódy:

 • koreň sladkého drievka;
 • fitozbory na báze neplodu, prasličky, topolov, poslúch, kvetov z moruše, mäty piepornej, ribu, atď.
 • hirudoterapia (lekárske pijavice).

predpovede

Prognóza tejto choroby závisí od jej typu a formy, od veku pacienta, od prítomnosti komplikácií a od včasnosti iniciácie terapie. Päťročné prežitie pacientov so závažnou vaskulitídou, ktorej liečba sa začala okamžite as použitím glukokortikosteroidov a cytotoxických liekov, je 90%. Bez včasnej liečby je toto číslo len 5% a vedie k invalidite a smrti.

Takéto klinické prípady môžu zhoršiť prognózu vaskulitídy:

 1. Poškodenie obličiek.
 2. Porážka centrálneho nervového systému.
 3. Porážka koronárnych ciev a aorty.
 4. Porážka zažívacieho systému.
 5. Vývoj vaskulitídy po 50 rokoch.

Tieto skutočnosti znamenajú, že ľudia s takýmito ochoreniami potrebujú neustále sledovanie a prísne dodržiavanie odporúčaní všetkých lekárov. Takýto postoj k ich zdraviu im pomôže vyhnúť sa vzniku vážnych komplikácií.

Vaskulitída - príznaky, príčiny, typy a liečba vaskulitídy

Dobrý deň, drahí čitatelia!

V dnešnom článku sa budeme s vami diskutovať o ochorení vaskulitídy, ako aj o jej príznakoch, príčinách, typoch, diagnostike, liečbe, ľudových prostriedkoch, prevencii a iných užitočných informáciách. So.

Vaskulitída - čo je táto choroba?

Vaskulitída (vasculum) je kolektívny názov pre skupinu cievnych ochorení charakterizovaných zápalom a deštrukciou stien krvných ciev - tepien, kapilár, žíl a iných.

Synonymá vaskulitídy - angiitida, artritída.

Podľa povahy patológie sa vaskulitída podobá na aterosklerózu - je založená na zahustení steny cievy, ktorá znižuje lumen krvného obehu, narúša krvný obeh, ako aj normálnu krvnú zásobu určitej oblasti tela, orgánu.

Krv, okrem dodávania živín do všetkých orgánov, poskytuje im aj kyslík. Prirodzene, kvôli poruchám obehu, "hladovia" orgány zlyhajú v ich práci a pri úplnom prerušení dodávky krvi začnú zomierať vôbec.

Príčiny vaskulitídy doposiaľ (od roku 2017) nie sú úplne pochopené. Existujú len predpoklady, napríklad kombinácia charakteristík genetiky (predispozícia), infekcií (stafylokoka, vírusov hepatitídy) a nepriaznivých faktorov životného prostredia.

Klasifikácia vaskulitídy zahŕňa veľké množstvo typov a foriem, avšak v závislosti od ich dôvodu sú rozdelené na primárne (nezávislé ochorenie) a sekundárne (objavujú sa proti iným ochoreniam). Pri lokalizácii dochádza k vaskulitíde na koži, v ktorej nie sú poškodené iné orgány a vnútorné, ktorých dôsledkom môžu byť nielen vážne kardiovaskulárne ochorenia, ale aj smrť.

Vo forme sú najpopulárnejšie - urtikariálna, alergická, kožná, systémová a hemoragická vaskulitída.

Vaskulitída - ICD

ICD-10: I77.6, I80, L95, M30-M31;
ICD-9: 446, 447.6.

Príznaky vaskulitídy

Bežné príznaky vaskulitídy sú:

 • Zvýšená únava, celková slabosť a malátnosť;
 • Zvýšená telesná teplota;
 • Bledosť kože;
 • Nedostatok chuti do jedla, nevoľnosť, niekedy vracanie;
 • Strata hmotnosti;
 • Exacerbácia kardiovaskulárnych ochorení;
 • Bolesti hlavy, závraty, mdloby;
 • Zhoršená vizuálna funkcia;
 • Sínusitída, niekedy s tvorbou polypov v nose;
 • Poškodenie obličiek, pľúc, horných dýchacích ciest;
 • Zhoršenie citlivosti - od minimálnej po precitlivenosť;
 • Artralgia, myalgia;
 • Kožné vyrážky.

Príznaky (klinické prejavy) vaskulitídy sú do značnej miery závislé od typu, umiestnenia a formy ochorenia, takže sa môžu mierne líšiť, ale hlavným príznakom je porušenie normálneho obehu.

Komplikácie vaskulitídy

 • Strata videnia;
 • Nekróza obličiek;
 • Koronárna choroba srdca (CHD);
 • Infarkt myokardu;
 • mŕtvice;
 • Death.

Príčiny vaskulitídy

Ako sme už uviedli, etiológia vaskulitídy nie je úplne pochopená, avšak existujú potvrdené údaje o niektorých príčinách.

Príčinou vaskulitídy môže byť:

 • Genetická predispozícia;
 • Infekcia tela na pozadí oslabenej imunity;
 • Hyperaktivita imunitného systému na infekciu;
 • Alergická reakcia na niektoré lieky;
 • Zápalové procesy v štítnej žľaze;
 • Autoimunitné procesy;
 • Komplikácie ochorení, ako je reaktívna artritída, glomerulonefritída, Schwartz-Jampelov syndróm, systémový lupus erythematosus.

Typy vaskulitídy

Klasifikácia vaskulitídy podľa konferencie konsenzu Chapel Hill 2012 (CHCC) je nasledovná:

K vytvoreniu:

Primárne - vývoj ochorenia je spôsobený zápalom samotných krvných ciev;

Sekundárne - vývoj ochorenia je spôsobený reakciou ciev na pozadí iných ochorení. Sekundárne môže byť:

 • Vaskulitída spojená s vírusom hepatitídy B (HBV);
 • Kryoglobulinemická vaskulitída spojená s vírusom hepatitídy C (HCV);
 • Vaskulitída spojená so syfilisom;
 • ANCA-vaskulitída (ANCA) spojená s liekmi;
 • Imunokomplexová vaskulitída spojená s liečivami;
 • Vaskulitída spojená s onkologickými ochoreniami (syn "paraneoplastická vaskulitída")
 • Iná vaskulitída.

Podľa lokalizácie:

1. Vaskulitída veľkých krvných ciev:

- Arteritida obrovských buniek (HCA, Hortonova choroba, temporálna arteritída, senilná arteritída) je autoimunitné ochorenie charakterizované granulomatóznym zápalom hlavných vetv aorty, najčastejšie vetvy karotických a temporálnych artérií. V mnohých prípadoch v kombinácii s reumatickou polymyalgiou bolesť a určitá stuhnutosť v kĺboch ​​panvového opasku a ramien, ako aj zvýšenie ESR. Príčinou je ľudská infekcia spôsobená hepatitídou, oparom, chrípkou a inými vírusmi. Vyskytuje sa hlavne u jedincov vo veku 50 rokov.

Takayasuová arteritída (nešpecifická aortoartritída) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k produktívnemu zápalovému procesu v stenách aorty a jeho končatinách, čo vedie k obliterácii. S progresiou ochorenia sa takéto patologické procesy pozorujú ako: - tvorba vláknitých granulómov, deštrukcia elastických vlákien, nekrotizácia buniek hladkého svalstva v stene krvných ciev, po ktorých po určitom čase je možné zahusťovanie intimu a obloženie strednej cievy. Niekedy môže dôjsť k zmiznutiu pulzu v rukách, kvôli ktorému má choroba iný názov - "non-pulse disease". Podľa štatistík sa najčastejšie vyvíja arteritida Takayasu u žien v približnom pomere k mužom 8 až 1, pričom mladí ľudia sa stávajú pacientmi vo veku 15 až 30 rokov.

2. Vaskulitída stredne veľkých plavidiel:

- Periarditída nodosa (polyarteritis nodosa, periarteritis nodosa) je zápalové ochorenie malého a stredného arteriálneho steny arteriálnej steny vedúcej k vzniku aneuryzmy, trombózy a infarktu. Súčasne chýba poškodenie obličiek (glomerulonefritída). Medzi hlavné príčiny patrí neznášanlivosť niektorých liekov, ako aj pretrvávanie vírusu hepatitídy B (HBV).

- Kawasakiho choroba je akútne a febrilné ochorenie charakterizované zápalovým poškodením steny žíl a artérií malého, stredného a veľkého priemeru, ktoré sa často kombinujú so syndrómom mukózneho lymfatického systému. Vyskytuje sa hlavne u detí.

3. Vaskulitída malých plavidiel:

- vaskulitída spojená s ANCA (AAV):

 • Mikroskopické polyangiitis (MPA) - nie je celkom zrejmé, ochorenie, ktoré je spojené s vývojom protilátok proti cytoplazme neutrofilov, vďaka ktorej je zápalový proces sa vyvíja v niekoľkých orgánoch (často obeťami stávajú pľúca a obličky), a granulóm nie je vytvorená. Lekári vziať do úvahy nasledujúce klinické znaky SBS: vývoj závažnú pľúcnu-obličkovou syndróm (asi 50%), poškodenie obličiek (asi 90%), pľúc (z 30 na 70%), koža (70%), oči (asi 30% ), periférny nervový systém (asi 30%), gastrointestinálny trakt (asi 10%).
 • Granulomatóza s polyangiitis (SBS, Wegenerova granulomatóza) - ťažký a rýchlo progresívne autoimunitných ochorení, vyznačujúci sa tým, granulomatózna zápal stien malej a strednej veľkosti krvných ciev (kapiláry, žiliek, arteriol a ciev) sa zapojením do patologického procesu oka, horných dýchacích ciest, pľúc, obličiek a iných orgánov. Pri nedostatočnej liečbe môže byť do 1 roka smrteľná. Lekári vziať do úvahy nasledujúce klinické znaky SBS: lézie horných dýchacích ciest (90% alebo viac), obličky (približne 80%), pľúc (od 50 do 70%), oči (asi 50%), koža (25 až 35% ), periférny nervový systém (od 20 do 30%), srdce (20% a menej), gastrointestinálny trakt (asi 5%).
 • Eozinofilná granulomatóza s polyangiitis (EGPU, Churgovho-Straussovej syndrómu), - autoimunitné ochorenie spôsobené nadbytkom krvi a eozinofily kanál krvi, vyznačujúci sa tým, granulomatózna zápal malých a stredných stien nádoby s zapojením horných ciest dýchacích v patologického procesu, pľúc, obličiek a ďalších orgánov. Často sprevádzané astmou, výtokom z nosa a inou sinusitídou, horúčkou, dýchavičnosťou, eozinofíliou.

- Imunokomplexová vaskulitída malých ciev:

 • Imunoglobulín-A asociovaná vaskulitída (hemoragická vaskulitída, Schönlein-Henochova purpura, Schönlein-Genochova choroba, alergická purpura);
 • cryoglobulinaemic vaskulitída - vyznačujúca sa léziami malých steny ciev predovšetkým obličiek a kože, čo je hlavnou príčinou nadmerného množstva sérových kryoglobuliny, pretože z toho, že sú na začiatku nanesenej na stenách ciev po ich pretvárania.
 • Hypocomplementárna urtikárová vaskulitída (anti-C1q-vaskulitída);
 • Ochorenie proti GBM.

4. Vaskulitída, ktorá môže mať vplyv na krvné cievy rôznych veľkostí:

 • Behcetova choroba - je charakterizované zápalom tepien a žíl malého a stredného kalibru, sprevádzaný častými recidívami ulcerózna formácie na ústnej sliznici, kožu, oči, genitálnych lézií a pľúc, obličiek, žalúdka, mozgu a ďalších orgánov.
 • Koganov syndróm.

5. Systémová vaskulitída:

 • Hemoragickej vaskulitída (Henoch-Johann Lukas Schönleinovej purpury) - sa vyznačuje tým, aseptickým zápalom malých stenách krvných ciev (arteriol, žilky a kapiláry), roztrúsená mikrotrombirovaniem, najmä v rozvojových cievy kože, obličky, črevá a ďalších orgánov. Často sprevádzané artralgiou a artritídou. Hlavnou príčinou hemoragickej vaskulitídy je nadmerné hromadenie v krvnom obehu cirkulujúcej imúnne komplexy, v ktorých prevládajú antigény, z dôvodu, ktoré sú uložené na vnútornom povrchu cievnej steny (endotelu). Po reaktivácii proteínov sa cievna stena mení;
 • Lupus vaskulitída;
 • Behcetova choroba;
 • Reumatoidná vaskulitída;
 • Vaskulitída pri sarkoidóze;
 • Takayasu arteritida;
 • Iná vaskulitída.

6. Vaskulitída jednotlivých orgánov:

 • Kožná arteritída;
 • Kožná leukocytárna angiitída - charakterizovaná izolovaným zápalovým procesom krvných ciev v koži bez pridruženej glomerulonefritídy alebo systémovej vaskulitídy;
 • Primárna angiitída CNS;
 • Izolovaná aortritída;
 • Iná vaskulitída.

Diagnóza vaskulitídy

Diagnóza vaskulitídy zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Vaskulitída charakterizované zvýšením ESR, koncentrácia CRP, mierne trombocytóza, normochromnou normocytárna anémia, Am neutrofilné cytoplazmatickej (ANCA) a CEC predĺženej trvania zápal prínosových dutín alebo zápalu stredného, ​​glomerulonefritída.

Liečba vaskulitídy

Účinnosť liečby vaskulitídy závisí vo veľkej miere od včasnej a presnej diagnostiky, liečby postihnutých orgánov a súvisiacich ochorení. V niektorých prípadoch ochorenie rieši samo o sebe, ako v prípade primárnej alergickej vaskulitídy.

Komplexná liečba vaskulitídy zahŕňa:

1. Liečba liečiv;
2. Metódy fyzikálnej liečby;
3. diéta;
4. Preventívne opatrenia (na konci článku).

Je to dôležité! Pred použitím liekov sa poraďte so svojím lekárom!

1. Liečba vaskulitídy

Liečba systémovej vaskulitídy je zameraná na nasledujúce ciele:

 • Potlačenie imunopatologických reakcií, ktoré sú základom ochorenia;
 • Udržiavanie stabilnej a dlhodobej remisie;
 • Liečba recidívy choroby;
 • Zabránenie vzniku malých chorôb a komplikácií;

Lieky na vaskulitídu:

Glukokortikoidy sú skupina hormonálnych liečiv s protizápalovými, protialergickými, imunoregulačnými, protistresovými, protitrasovými a inými vlastnosťami. V tomto prípade tieto hormóny zohrávajú jednu z najdôležitejších úloh pri liečbe arteriídy obrovských buniek (HCA) a arteritidy Takayasu, ktoré v mnohých prípadoch prispievajú k dosiahnutiu stabilnej a predĺženej remisie. V prípade veľmi rýchlej reakcie na použitie glukokortikoidov sa reakcia môže považovať za ďalší diagnostický znak HCA a reumatickej polymyalgie (RPM).

Medzi glukokortikoidy možno rozlíšiť: "Prednisolón", "Hydrokortizón".

Cytostatické lieky (cytostatika) - skupina protinádorových liekov, ktoré narušujú a spomaľujú mechanizmy, delenie, rast a vývoj všetkých buniek tela, čo je obzvlášť dôležité v prítomnosti malígnych (nádorových) nádorov. Tiež efektívne v jade.

Dobrá účinnosť liečby by sa mala venovať súčasný príjem cytostatík s glukokortikoidy, a to najmä v prípadoch liečby vaskulitídy ako - ANCA, žihľavku, hemoragický cryoglobulinaemic, artériu veľkých buniek, Takayasuho arteritídu. Trvanie cytostatiky je od 3 do 12 mesiacov.

Medzi cytostatikami možno rozlíšiť: "Cyklofosfamid", "Metotrexát", "Doxorubicín", "Fluorouracil".

Monoklonálne protilátky sú protilátky produkované imunitnými bunkami, ktoré majú imunosupresívne a protinádorové vlastnosti, ktoré sa ukázali byť účinné proti rakovine kože (melanóm), rakovine prsníka a lymfatickej leukémii. Lieky zo skupiny monoklonálnych protilátok nie sú menej účinné ako cytostatiká a používajú sa na liečbu ANCA-vaskulitídy. Vymenovanie sa odporúča pri nežiaducom používaní cytotoxických liekov. Kontraindikácie pri príjme sú prítomnosť vírusu hepatitídy B (HBV), pozitívny intrakutánny tuberkulínový test, neutropénia, ako aj nízke hladiny IgG v krvi (imunoglobulíny triedy G).

Medzi monoklonálnymi protilátkami proti vaskulitíde možno rozlíšiť: "Rituximab".

Imunosupresíva sú skupina liekov, ktoré potláčajú pôsobenie imunitného systému. Predpísaná je v kombinácii s glukokortikoidmi.

Medzi monoklonálnymi protilátkami proti vaskulitíde je možné rozlíšiť: "Azatioprín", "Mofetil mykofenolát".

V prítomnosti kontraindikácií na "Azatioprín" môže vymenovať "Leflunomid".

"Mykofenolát mofetil" je priradené ako alternatívna liečba u pacientov s refraktérnym alebo recidivujúcim systémové vaskulitídy, ako je ochorenie obličiek, však, sa zvýšením periférnej krvi ALT a AST v 3 krát alebo viac, rovnako ako zníženie krvné doštičky (100 x x 10 9 / l) a leukocytov (2,5 x 109 / l), liečivo sa zastavilo.

Normálny ľudský imunoglobulín - je predpísaný pre závažné poškodenie obličiek, infekčné komplikácie, hemoragickú alveolitídu.

Protiinfekčná liečba sa používa v prípadoch infekčnej etiológie alebo sprievodných infekčných ochorení.

V prítomnosti baktérií sú predpísané antibakteriálne lieky - Trimetoprim, Sulfamethoxazol.

Ak sú prítomné vírusy, predpísané sú antivirotiká - Interferón Alfa, Vidarabin, Lamivudin.

Pri hepatitíde sú drogy predpísané hepatológiou, v závislosti od typu vírusu hepatitídy.

Detoxikačná terapia - používa sa na viazanie toxínov a biologicky aktívnych látok, ako aj ich odstránenie z tela.

Ako lieky na detoxikáciu možno rozlíšiť: "Atoksil", "Nutriklins", "Polifan", "Enterosgel".

Nesteroidné protizápalové nesteroidné lieky (NSAID) sú predpísané pre perzistentné a nekrotické ložiská, tromboflebitídu s nodulárnou vaskulitídou.

Medzi NSAIDs možno rozlíšiť - "kyselina acetylsalicylová", "ibuprofén", "indometacin", "fenylbutazón".

Antikoagulanciá - skupina liekov, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v cievach.

Medzi antikoagulanciami možno identifikovať - ​​"Warfarín", "Heparín".

Liečba antihistaminikom sa používa, keď je pacient alergický na lieky alebo potraviny.

Medzi antihistaminikami možno identifikovať - ​​"Diazolin", "Claritin", "Tavegil", "Terfen", "Fenkrol".

Liečba vaskulitídy u detí zahŕňa aj transfúznu terapiu.

Môže sa použiť aj:

 • hemosorbtion;
 • Inhibítory ACE;
 • Vazodilatanciá.

2. Fyzioterapeutická liečba vaskulitídy

Plasmofares - pomáha zlepšovať zdravie obličiek a znižuje riziko vzniku terminálneho zlyhania obličiek.

3. Diéta pre vaskulitídu

Strava s vaskulitídou nesie hypoalergénny charakter, čo je dôležité pri alergickej povahe choroby.

Vylúčené z diétne výrobky vysokoallergennoy skupiny - vajcia, plnotučné mlieko, morské plody (kôrovce), vajcia, jahody, jahoda, banán, melón, mango, tomel, citrusové plody, paradajky, mrkva, papriky, orechov, kávy, kakaa, čokolády, pečenie, priemyselné konzervované potraviny, ako aj individuálne neprípustné potraviny.

Pri závažnej nefritíde sa predpisuje diéta č. 7 s ďalším postupným prechodom na chlórnanovú diétu. Keď sa v abdominálnom syndróme ukazuje používanie diéty číslo 1.

Liečba vaskulitídnych ľudových liekov

Je to dôležité! Pred použitím ľudových liekov proti vaskulitíde sa poraďte so svojím lekárom!

Zbierka 1. Zmiešajte 4 lyžičky. lyžice starostlivo nasekaných kvetov z čučoriedok, plodov japončiny Sophora, listy z kopijovitých stromov, bylinu z rýb a knotweed. 1 polievková lyžica. lyžička naliať pohár vriacej vody, naplniť liek na hodinu, napätie. Infúzia sa má užívať počas dňa, 2-3 krát.

Zber 2. Zmiešajte 3 polievkové lyžice. lyžice nechtov, kvetov bielej, listov mäty, rašeliny trávy, prasličky a postupnosti topoľových pukov. 1 polievková lyžica. lyžička nalejte pohár vriacej vody, nechajte zakryť a nechajte médium naplniť 1 hodinu, napätie. Infúzia musí trvať 100 ml počas dňa, každé 3 hodiny.

Badan husto-listnatý. Používa sa na čistenie krvi. Pre varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. lyžice suchých listov bergenia sa zahustia v termose a nalijeme pohár vriacej vody. Nástroj sa musí nadávkovať cez noc, po filtrácii pridajte 1 polievkovú lyžičku. lyžica medu a nápoj ráno, na prázdny žalúdok.

Horské bylinky. Používa sa na čistenie čriev, čo je povinné pri liečbe vaskulitídy. Pre varenie potrebujete 2 polievkové lyžice. lyžice jedným z horkých tráv (estragón, Tansy, Oman, slamiha) vyplniť a naleje sa do termosky 1 litra vriacej vody po dobu 2 hodín a prefiltruje sa. Napiť infúziu by mali byť ochladené, zriedené teplou varenou vodou v pomere 1 k 1 (pol pohára), 2 krát denne, 30 minút pred jedlom.

Zelený čaj. Zelený čaj posilňuje stenách krvných ciev, znižuje ich priepustnosť, znižuje hladinu "zlého" cholesterolu, zvyšuje svalový tonus srdca. Pre terapeutický účinok musíte piť silný zelený čaj 3 krát denne, pohár. Najvyššia účinnosť sa dosiahne, keď sa súčasne užíva s inými ľudovými prostriedkami.

Profylaxia vaskulitídy

Prevencia vaskulitídy je nevyhnutná nielen na prevenciu vzniku tejto choroby, ale aj na jej terapeutické účely, čo pomôže urýchliť zotavenie a minimalizovať vznik komplikácií.

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • Vyhnúť sa stresu;
 • Nepoužívajte lieky bez konzultácie s lekárom;
 • Nenechávajte rôzne choroby, aby sa dostali do svojej cesty, aby sa nestali chronickými, najmä infekčnými.
 • Odmietanie zlých návykov - fajčenie, konzumácia alkoholu;
 • Udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
 • Vedú aktívny životný štýl, pohybujte sa viac;
 • Snažte sa nepoužívať nezdravé a škodlivé potraviny;
 • Používanie prevažne potravín obohatených o vitamíny a mikroelementy.

vaskulitída

Vaskulitída je autoimunitný zápal cievnej steny. Pri tomto syndróme môžu byť postihnuté všetky cievy rôzneho kalibru: arterioly, žily, tepny, venuly, kapiláry. Ovplyvnené cievy môžu byť lokalizované povrchne - v koži, hlbšie - na okraji dermis a hypodermis alebo v každej telesnej dutine.

Vaskulitída spôsobuje

Príčiny vaskulitídy môžu slúžiť rôznym faktorom, ale najčastejšie to sú infekčné alergické činitele. Pri dlhodobej senzibilizácii tela akýmkoľvek alergénom (knižný prach, drogy, peľ rastlín, chumáčiky). Alebo s dlhodobým infekčným procesom (chronická tonzilitída, zápal stredného ucha, adnexitída, poškodenie zubov, mykózy).

Niektorí vedci poukazujú na možné vyvolanie prvých príznakov vaskulitídy dlhodobým vystavením priamemu slnečnému žiareniu, čo je skutočný paraalergický faktor (alergizujúci faktor). Existujú prípady vaskulitídy po liečbe tonzilitídy s tubusovým kremeňom u ľudí s dedičnou predispozíciou.

Okrem toho je potrebné venovať pozornosť alergickým prejavom po zavedení určitých vakcín, sér. Významné miesto by malo byť venované výmene biologicky účinných látok (mediátorov zápalu a alergií), ako aj všetkých druhov dysfunkcií cievnych krvných doštičiek a koagulačnej zložky hemostázy.

Pri stanovení príčin vaskulitídy je potrebné brať do úvahy stav bunkovej a humorálnej imunity, pretože akékoľvek stavy imunitnej nedostatočnosti môžu viesť ku vaskulitíde. Bohužiaľ nie je vždy možné presne stanoviť príčiny agresie organizmu proti tkanivám cievnych stien.

Príznaky vaskulitídy

Prvé symptómy vaskulitídy sú charakteristické pre väčšinu ochorení, menovite slabosť, zvýšenú únavu, mierny nárast telesnej teploty, bolesti hlavy a bolesť svalov. Avšak po určitom čase sa pri ďalšom vývoji autoagregácie tela objavia príznaky poškodenia orgánu, ktorého cievy sú patologickým procesom. V mnohých prípadoch môžu byť tieto symptómy nesprávne interpretované pred špecifickou diagnózou vaskulitídy.

Vaskulitída je rozdelená na primárne a sekundárne.

Primárna vaskulitída je zápal cievy, ktorý spôsobuje poškodenie orgánu alebo tkaniva dodávaného krvou touto cievou.

Sekundárna vaskulitída je dôsledkom ochorenia (sarkoidóza, diabetes, systémový lupus erythematosus) a považuje sa za symptóm.

Pri alergickej vaskulitíde kože sa objavujú hemoragické škvrny, uzliny, exsudatívne prvky s hemoragickým obsahom. Možné vyrážky bez hemoragických prvkov, ako sú erytematózne škvrny, pľuzgiere, vezikuly. Takéto prejavy veľmi komplikujú diagnostiku. V oblasti vyrážok môžete niekedy vidieť čiernu kôru - infarkt kože. Tento príznak vaskulitídy vytvára imaginárnu podobnosť s papulo-nekrotickou tuberkulózou kože. U niektorých pacientov je takýto prejav krvácania pod prstami prstov pomerne zriedkavý.

Najbežnejšia vyrážka na vaskulitíde postihuje nohy, menovite nohy, chrbtový povrch nôh a stehná. So všeobecnou formou vaskulitídy, aj keď na koži predlaktia, trupu dochádza k prejavom, bude koža dolných končatín ešte stále najviac postihnutá.

Alergická vaskulitída okrem hlavných klinických prejavov prináša pacientom veľa nepríjemných pocitov - bolesť v kĺboch, stláčanie alebo pálenie bolesti, menej často - svrbenie v mieste erupcie. Prípady sťažností pacientov na neprimeranú bolesť v kĺboch ​​boli zaznamenané dokonca niekoľko mesiacov pred objavením sa prvého vyrážky.

Alergická nodulárna vaskulitída

Táto skupina vaskulitídy zahŕňa akútny a chronický nodulárny erytém a induračný erytém Bazin.

Akútny erytém nodosum je charakterizovaný tvorbou zápalových uzlín na prednom a zadnom povrchu nohy, farba kože nad nimi sa môže meniť od jasnej šarlatovej po modrej a žltkasto-zelenej (ako v prípade resorpcie modriny). Uzly sa nachádzajú v rôznych množstvách, veľkosti môžu presiahnuť orech, husté. S typickými nodulami sú vzácne pľuzgiere, papuly, škvrny, ale nie sú prítomné ulcerácie, nekróza, zjazvenie. Proces končí úplnou resorpciou formácií.

Behcetova choroba je nespecifická vaskulitída, ktorej príčiny sú stále neznáme. Ovplyvňuje hlavne sliznicu očí, úst a kože (často v oblasti pohlavných orgánov). Táto vaskulitída je charakterizovaná tvorbou vredov a erózií.

Časná angiitída - vaskulitída, ktorá je sprevádzaná dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy v chrámoch. Najčastejšie sa vyskytuje u starších žien, a preto je druhým názvom senilná arteritída (senilná znamená prevládajúcu chorobu starších).

foto alergickej vaskulitídy

Systémová vaskulitída

Systémová vaskulitída sa vyskytuje v ochoreniach spojivového tkaniva, ako je Wegenerova granulomatóza, systémový lupus erythematosus, reumatizmus.

Vaskulitída vo Wegenerovej granulomatóze sa prejavuje deštruktívnymi zmenami v stenách krvných ciev rôzneho kalibru horných a dolných dýchacích ciest, ako aj obličiek. Vedci tvrdia, že toto ochorenie je vyvolané vdychovaním určitého špecifického antigénu. Choroba je ťažká. U pacientov sa objavujú ulcerované granulómy na sliznici úst, nosa, priedušiek. Na pozadí týchto prejavov sa vyskytuje glomerulonefritída, ktorá zhoršuje závažnosť ochorenia. V pokročilých prípadoch často trpia srdce, koža, zrakové orgány a nervový systém. Diagnóza je založená na vykonaní biopsie z postihnutých oblastí sliznice.

Vaskulitída s reumatizmom je všeobecná. Závažnosť prejavov závisí od stavu vaskulitídy. Charakteristické hemoragické vyrážky často menia lokalizáciu. Okrem kožných prejavov vaskulitídy v reumatizme sú často postihnuté cievy životne dôležitých orgánov - srdce, mozog, pľúca, žalúdok, pažerák a obličky. Pri agresívnom priebehu reumatizmu, ktorý je ťažké liečiť, je možné od týchto ciev vnútorné krvácanie. Takéto následky, ktoré často prekvapujú pacientov, môžu byť smrteľné. Bohužiaľ, podľa štatistiky viac ako polovica pacientov s reumatizmom sú mladé ženy.

Vaskulitída pri systémových ochoreniach, napríklad pri systémovom lupus erythematosus, je charakterizovaná erytematóznymi vyrážkami, folikulárnou hyperkeratózou (zhrubnutie epidermisových šupín), kožnou atrofiou a prítomnosťou telangiektáz (vaskulárne "hviezdy", ktoré zmiznú pri lisovaní so sklom). Čo sa týka ciev vnútorných orgánov, často trpia v dôsledku zovšeobecnenia procesu s nízkou účinnosťou hormonálnych prípravkov. Poškodenie krvných ciev obličiek v kombinácii s autoagresiou na renálne krvinky vedie ku vzniku lupusovej nefritídy. To v niektorých prípadoch vedie k závažnej komplikácii - chronickému zlyhaniu obličiek. Takí pacienti potrebujú hemodialýzu a transplantáciu obličiek.

Cerebrálna vaskulitída u pacientov so systémovým lupus erythematosusom môže spôsobiť krvácanie pod meningami alebo dokonca v mozgu.

foto systémovej vaskulitídy

Urtikariálna vaskulitída

Urtikardiálna angiitída (synonymá - urtikariálna vaskulitída, dermálna urtikária) je chronický zápal povrchových ciev dermis, typu alergickej vaskulitídy. Toky vo vlnách, často užívané na chronickú žihľavku. Typické kožné prejavy - hemoragické škvrny, uzliny, pretrvávajúce husté pľuzgiere, ktoré môžu trvať tri dni. Tieto morfologické prvky sú sprevádzané pocitmi, ktoré sú pre pacientov nepríjemné - pocit pálenia, preťahovanie alebo podráždenie kože, ako aj bolesť v kĺboch.

Nie je vylúčené množstvo bežných príznakov - horúčka do 1 - 1,5 ˚ С, slabosť, bolesť hlavy, podráždenosť, bolesť svalov, brucha, dolná časť chrbta. V detailnej štúdii pacientov s glomerulonefritídou je možné zistiť, čo naznačuje proces generalizácie. V niektorých prípadoch sa pacienti sťažujú na ťažkú ​​paroxysmálnu bolesť brucha, ktorá nemá jasnú polohu, ako aj kvapalné "čierne" stolice. Môže to znamenať precitlivený priebeh vaskulitídy, tendencia generalizácie.

Diagnóza vaskulitídy v tomto variante kurzu je založená na imunofluorescenčných výskumných metódach a histologickom vyšetrení postihnutej oblasti kože. Histologické vyšetrenie ukazuje drobivé, edematózne, na niektorých miestach nekrotické cievne steny, sekcie tkanív impregnované krvnou plazmou. V priebehu cievy sú infiltráty zápalových buniek napnuté v úsekoch, akoby prenikajú cez stenu cievy.

Vedci zistili spojenie žírnych buniek s procesom alergického zápalového vaskulárneho ochorenia. V týchto bunkách sa vyrábajú a akumulujú biologicky aktívne látky - histamín, serotonín, heparín, kyselina hyalurónová. Preto sa pri dôkladnom biochemickom a klinickom vyšetrení krvi môže zistiť významné zvýšenie bazofilov, eozinofilov a biologicky aktívnych látok.

Treba mať na pamäti, že aj kožná vaskulitída sa môže stať systémovou povahou a spôsobiť vážne poškodenie zdravia zo strany mnohých orgánov.

fotka urtikárnej vaskulitídy

Vaskulitída u detí

Vaskulitída sa vyskytuje v detstve je pomerne zriedkavé, ale majú len charakteristické vlastnosti.

Kawasakiho syndróm je prevládajúcou léziou malých a stredne priemerných ciev s ďalším vývojom deštruktívnej alebo deštruktívnej proliferatívnej vaskulitídy. Vyskytuje sa u detí do 7 rokov. Ochorenie má systémovú povahu, ktorá postihuje koronárne cievy srdca, sliznicu horných a dolných dýchacích ciest, lymfatické uzliny. Má akútny, rýchly začiatok s výrazným nárastom teploty na vysokú (38 o C) a dokonca aj na extrémne vysoké (41 o C) čísla.

Na pozadí dlhotrvajúcej vyčerpávajúcej horúčky sa príznaky kožných lézií objavujú vo forme polymorfnej hemoragickej vyrážky (šarlátovitá vyrážka, erytematózne plaky) a sliznice dýchacieho traktu, očí, nosa, čo značne komplikuje diagnostiku vaskulitídy.

S časom (1-3 dni) začína sčervenanie a zhrubnutie kože na dlaniach a chodidlách, čo obmedzuje pohyblivosť malých kĺbov v dôsledku ostrých bolestí. Na pozadí týchto javov sa cervikálne lymfatické uzliny zväčšujú, jazyk sa zhoršuje. Dva týždne po nástupe choroby začína periungálny veľkoplošný peeling na falangách prstov alebo prstov. V niektorých prípadoch sa odlupovanie šíri po celý prst. Porucha kardiovaskulárneho systému sprevádza akútnu fázu ochorenia, najnebezpečnejšou komplikáciou je aneuryzma koronárnej artérie, ktorá môže viesť k infarktu myokardu a k smrti. Medzi menej zriedka sa vyskytujúcimi léziami vnútorných orgánov, meningeálnym syndrómom, gastrointestinálnymi léziami, pečeňou a slezinou a poškodením obličiek sú najčastejšie. S včasnou diagnózou môže byť Kawasakiho syndróm vyliečený a dôsledky môžu klesnúť v priebehu 5-8 rokov.

Hemoragická vaskulitída u detí je rozdelená do niekoľkých foriem, v závislosti od dominantných symptómov poškodenia orgánov a tkanív. Menovite: koža, koža a kĺby, brušné, obličkové a kožné a renálne formy. Kožná forma môže byť jednoduchá, nekrotická alebo sprevádzaná studenou žihľavkou s ťažkým edémom. Jednoduchá kožná forma vaskulitídy je charakterizovaná kožnými hemoragickými vyrážkami vo forme purpury, ktorá mierne stúpne nad zdravé oblasti pokožky. Spočiatku je vyrážka lokalizovaná na nohách a postupne sa rozširuje na vnútorný povrch stehien.

Kĺbový článok postupne spája syndróm kože. Vo forme migrujúcej bolesti vo veľkých kĺboch ​​dolných končatín, menej často v oblasti lakťov a ramien. U detí sa pozoruje bolesť kĺbov pred objavením sa nových lézií na koži. Abdominálna forma je charakterizovaná ťažším priebehom s ťažkou brušnou bolesťou. Deti najčastejšie naznačujú lokalizáciu bolesti v blízkosti pupka.

Niekedy je brušná forma vaskulitídy sprevádzaná gastrointestinálnym krvácaním. Vo väčšine prípadov tieto krvácanie nie je hojné a nie je život ohrozujúce. Z možných komplikácií - peritonitída, perforácia, invaginácia. V renálnej forme sa prejavujú patologické zmeny po 2 až 3 týždňoch po nástupe choroby. Často je poškodenie obličiek zaznamenávané mikroskopiou moču. Bielkoviny, globulíny sú detegované. Zvyčajne s včasnou primeranou terapiou tieto zmeny v indexoch zmiznú bez stopy. Ale v zriedkavých prípadoch sa musia lekári vysporiadať s glomerulonefritídou alebo nefrotickým syndrómom. Poškodenie pľúc, nervového systému pri hemoragickej vaskulitíde u detí je opísané v ojedinelých prípadoch. Spoločnou črtou rôznych foriem tejto choroby je tendencia k zovšeobecňovaniu a opakujúcemu sa priebehu.

deti majú vaskulitídu

Ďalším typom systémovej vaskulitídy u detí je periarteritida nodosa. Je to jedna z najťažších foriem angiitidy. Vedci zistili, že takmer 30% pacientov má v krvi povrchný marker hepatitídy B. Hlavnými príznakmi sú závažná horúčka, ktorá nereaguje na antipyretiká a antibiotiká (citlivé na glukokortikoidy), rýchlu stratu hmotnosti, častú trombózu malých artérií, ktorá vedie na ischémiu a tkanivovú nekrózu. Možná nekróza prstov, infarkty vnútorných orgánov.

Choroba môže priniesť veľa komplikácií - arteriálna hypertenzia, nefrotický syndróm, akútne zlyhanie srdca, vaskulárna pleuropneumónia, xantín-rezistentná bronchiálna astma. Medzi typické kožné prejavy sú: mramorovanie kože alebo tzv Lived (existencia pobočiek v priebehu nádoby v podobe konárov stromu), podkožný uzliny na plavidlách pohybovať a bolestivé opuchy končatín. Príznak "krvácanie jednotka" (popísaný prof Romanenko) dochádza iba pri Nodózna nodosa - bez ohľadu na zranenia alebo fyzického zaťaženia zostavy otvára krvácanie, čo môže trvať až tri dni. Tromboangitický syndróm sa prejavuje silnými bolesťami za zanesenou tepnou, ktoré sa v noci zhoršujú, vyčerpávajúcim dieťa počas bezesných nocí.

Neskôr sa objavuje cyanóza kože, ochladzovanie, znížená citlivosť, opuch, pocit "plazivých husacích bokov". Ak príslušná liečba nebola predpísaná, potom sa gangréna vyvíja na pozadí bakteriálnej infekcie, ktorá sa spojila. Obvykle tento proces končí amputáciou časti končatiny. Ak sa však uskutočnia pokusy o adekvátnu liečbu, môže sa odstrániť ischémizácia, čo umožní zachovanie končatiny.

Z ďalších príznakov vaskulitídy je potrebné poznamenať obmedzený efemérny edém a telangiektáziu (pavúkovité žily). Vyzerajú na tvári, hornej alebo dolnej končatine. Majú tvar náramku alebo vankúša. Môžu byť nesprávne interpretované a zmätené s urtikáriou, angioedémom. Zmizli náhle a úplne. Aj keď existujú zjavné príznaky, ktoré naznačujú periarteritidu nodosa, diagnóza sa robí podľa výsledkov histopatologickej štúdie bioprevádzkových erupčných materiálov.

Inou komplexnou formou systémovej vaskulitídy je nešpecifická aortoartritída. Ovplyvňuje aortu - hlavnú hlavnú cievu. V závislosti na umiestnenie lézie vylučovať niekoľko foriem ochorení: oblúku porážku aorty a odpad, konáre, porážku zostupnej aorty, zmiešaný zlyhanie oblúku, hrudníka a brušnej jeho časti, a tiež zničenie ktorejkoľvek časti aorty sú kombinované s porážkou pľúcnice. Choroba sa rozvíja pomaly.

Symptómy charakteristické pre tento typ vaskulitídy - chýbajúca alebo asymetria pulzu v horných končatinách sa môže vynechať na začiatku ochorenia. Pre každý typ vaskulitídy je možné rozlíšiť vedúce príznaky. S porážkou brušnej aorty - prerušovanou klaudikáciou, cyanózou a ochladzovaním chodidiel, bolesťou počas chôdze a poruchami obličiek - proteinúriou, hematúriou.

Keď primárna lézie hrudnej aorty a pľúcnice - dýchavičnosť, cyanóza of nasolabiálních trojuholníka, môže "tanec karotídy" (viditeľná pulzácia krčných tepien na krku). S porážkou aortálneho oblúka môžu byť poruchy nervového systému, - bolesti hlavy, krvácanie z nosa, závraty, progresívny pokles zrakovej ostrosti a "vizuálne krívanie" (krátkodobé zhoršenie zrakovej ostrosti zmenou polohy tela, telo sa otáča, hlava), s predĺženou dobou trvania vaskulitídy môžu krvácanie v sietnici a začiatku slepoty. Výsledkom NAA je nahradenie trvalého a elastického tkaniva steny aorty spojivovým tkanivom (spevnenie) s možným zablokovaním lúmenu alebo pretrhnutím steny. Okrem konzervatívnych liečebných metód používajú chirurgicko-vaskulárne plasty.

Diagnóza vaskulitídy

Diagnóza vaskulitídy ako nezávislej choroby alebo v dôsledku systémového poškodenia tela čelí určitým ťažkostiam. Aby sa zabránilo nesprávnemu výkladu externých (často maskovaných) prejavov, vyvinuli sa mnohé diagnostické testy.

Hlavnou metódou pri presnej diagnostike vaskulitídy je histopatologické vyšetrenie. Na identifikáciu alergickej povahy vaskulitídy sa vykonávajú alergické testy, intradermálne alergické testy a imunologický výskum. Na stanovenie vírusovej, bakteriálnej alebo hubovej povahy ochorenia v špecializovaných laboratóriách uskutočňujú PCR test - polymerázovú reťazovú reakciu. Aby sa vylúčila streptokoková povaha senzibilizácie, stanoví sa titer antistreptolysínu-O. Imunologická (ELISA), komplement fixačná reakcia (RSK), RPHA a iné laboratórne vzorky sa tiež používajú.

Nezabudnite urobiť študijný imunogram, štúdium imunitných komplexov. Podľa najnovších štúdií v akútnej fáze vaskulitídy dochádza k prudkému zvýšeniu množstva kininogénu v krvi, preto je vhodné vykonať analýzu, ktorá určuje aktivitu biologicky aktívnych látok v krvi. Prognostické testy na konci liečby - opakované vyšetrenie moču a krvných testov, opakovaná štúdia kardiovaskulárnych a respiračných systémov.

Liečba vaskulitídy

Liečba rôznych foriem vaskulitídy má významné znaky. Takže s pomalou chronickou kapilárou môžete urobiť bez intenzívnej všeobecnej liečby. Avšak pri takých závažných patologických stavoch, ako je periarteritis nodosa, je potrebná komplexná všeobecná a lokálna liečba s použitím glukokortikosteroidov.

Terapeutické opatrenia by mali byť zamerané na liečbu základnej choroby, proti ktorej vznikla vaskulitída (v sekundárnych formách). Je potrebné liečiť prípadné ložiská infekcie - zubný kaz, tonzilitída, antritis, sinusitída, mykóza.

Pacientom s vaskulitídou s tuberkulóznymi alergiami je predpísaná konzultácia s ftiziatrikárom, rifampicínom, ftivazidom.

Pri závažnom koži alebo koži-artikulárnom syndróme sa nesteroidné protizápalové lieky široko používajú počas 7 dní s prestávkou po 5 dňoch - Reopirin, Pyrabutol, 0,025 g po každom jedle; Kyselina mefenamová až do dávky 0,5 g trikrát denne; Indometacin alebo ibuprofen dvakrát po každom jedle. Podľa svedectva strávi 5-7 kurzov.

Na obnovenie elasticity a pevnosti cievnej steny aplikujte kyselinu askorbovú 5 ml - 5% roztok intravenózne 3-4 týždne; Rutin vo vnútri 0,005 g po raňajkách, obede a večeri. Následné pilulky vo vnútri 0,3 g za 3 krát denne. Tieto lieky môžu byť nahradené fytopreparátmi - infúziou šípky, odvarom listov červeného a čierneho ryže, infúziou horského popola, žihľavy.

Použitie antioxidantov, napríklad Retinol, je znázornené.

Pre bolesti hlavy a bolesti v kĺboch ​​je tiamín bromid predpísaný v 2 ml - 3% intramuskulárne každý druhý deň maximálne mesiac. Pri metabolických zmenách srdcového svalu podľa indikácií EKG sa vitamín B-12 používa v kombinácii s 2 tabletami Riboxínu 2 - 3 krát denne.

Multivitamíny - "Stres", "Multivit", "Unicup", "Supradin" - 1 tabletu denne.

Predpísané sú induktory interferónu - Cykloferón, Neovir, Amizon, Amiksin. Tieto lieky majú antivírusové účinky, zlepšujú imunitný systém. Kurzy - 5-9 dní, len 5 kurzov.

Nešpecifická imunoterapia - metyluracil 0,5 g až štyrikrát denne v kombinácii s lokálnym použitím.

S rozsiahly opuch, nekróza hemoragickej - Neogemodez 200-400 ml + 30 mg prednizolón + kyselina askorbová 10 ml - 5% roztok pre intravenóznu injekciu pri teplote 40 - 60 kvapiek za minútu, 2-3 krát týždenne. Použitie takejto "zmesi" kortikosteroidov zabraňuje mnohým vedľajším účinkom, ktoré sa vyskytujú pri orálnom podávaní.

Novým sľubným smerom v liečbe vaskulitídy je použitie polyenzýmov - lekárskych komplexov na perorálne podanie: Wobenzym 15-18 ďalších denne a Flogenzy 6 až 9 ďalších denne počas 1-2 mesiacov.

Na zníženie akútneho zápalového procesu sa Parmidín, Pyridinokarbamát, fenylbtazol používajú vo forme 5% masti.

Stále sa pri vaskulitíde odporúča aplikovať nové metódy hemoterapie - plazmaferéza, lymfocytoferéza, hemosorpcia, globulínová aferéza.

Fyzioterapeutické postupy pre vaskulitídu - UV v erythemických dávkach 10-15 minút denne. Fonofóza protizápalových liekov.

Liečba vaskulitídy by mala byť prísne individuálna a schválená lekármi rôznych špecialít.

V strave pacientov by mali byť potraviny obsahujúce veľké množstvo bielkovín, sacharidov, vitamín C, R.

Externá liečba vaskulitídy je indikovaná v prítomnosti ulcerácií, ložísk nekrózy. Použite masť 5-10% Methyluracil, Levocin, Troxevasin, Propozum.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕče mozgových ciev - príznaky a liečba

Bolesť hlavy, migréna a priľnavosť v rukoväti sú bežné sťažnosti od pacientov všetkých vekových kategórií. Hlavnou príčinou týchto ochorení sú kŕče mozgových ciev.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.

MOLDAVSKÝ VOĽNITEĽ - POŠKODENIE VEDENIA ESSENCE

Poškodením zdieľaním podstaty je skutočne existujúci druh čiernej mágie. Jednou z metód obseleniya formuje v tele obeť takzvaný SAP - špeciálne magické stvorenie.

Ako ľahko čistiť nádoby ľudových prostriedkov doma

Čistenie nádob s ľudskými prostriedkami doma je nevyhnutné pre všetkých bez výnimiek.Hypertenzia, ateroskleróza a trombóza je ľahšie predvídateľné ako liečenie.

Príčiny a príznaky myokardiálnej dystrofie

Otázka metabolizmu v srdcových svaloch znepokojuje myseľ Aesculapius na celom svete. Snaží sa presne určiť, čo je príčinou patológie, prečo sa vyskytuje myokardiálna dystrofia.

Klasifikačné štádiá hypertenzie

Na tlak bol vždy 120 až 80, pridajte pár kvapiek do vody.Syndróm zvyšovania krvného tlaku na maximálne prípustné hodnoty je definovaný ako arteriálna hypertenzia. Keď krvný tlak pacienta stúpa nad 140/90 mm Hg, vzniká hypertenzná kríza, srdcový záchvat, mŕtvica.