Z tohto článku sa dozviete: čo je angina pectoris, aké sú príčiny jej vývoja, ako sa manifestuje choroba a aké metódy diagnostiky a liečby sa v nej používajú.

Hrudná ropucha sa obyčajne nazýva angina pectoris. S touto patológiou vzniká bolesť v hrudníku, keď sa krvný zásoba srdcového svalu (myokardu) zhorší.

Prerušenie prietoku krvi koronárnymi artériami (srdcové cievy) sa zvyčajne vyvíja vďaka ich zúženiu s aterosklerotickým plakom. V počiatočných štádiách ochorenia sa bolesť v srdci rozvíja iba počas ťažkej fyzickej námahy. Keď choroba postupuje a aterosklerotická plaketa rastie, tolerancia cvičení klesá, to znamená, že útok na anginu pectoris môže spôsobiť aj pravidelnú chôdzu. U týchto pacientov angína pektoris výrazne ovplyvňuje kvalitu života a obmedzuje každodenné aktivity. Keď sa postupuje pri ateroskleróze, človek môže vyvinúť infarkt myokardu, chorobu ohrozujúcu život, založenú na úplnom zastavení dodávania krvi myokardu a na smrti srdcových buniek.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Moderná medicína má pomerne širokú škálu možností, ktoré môžu výrazne zmierniť príznaky angíny pectoris, znížiť riziko infarktu myokardu a zlepšiť kvalitu života.

Terapeisti, kardiológovia a kardiochirurgovia sa zaoberajú problémom s angínou pectoris.

dôvody

Hrudná ropucha sa zvyčajne stáva prejavom koronárnej choroby srdca (CHD), to znamená, že príčiny týchto dvoch ochorení sú takmer rovnaké.

Vedecké dôkazy naznačujú, že ischemická choroba srdca začína v dôsledku poškodenia vnútorných stenách koronárnych artérií určitými faktormi. Tieto faktory zahŕňajú:

 • fajčenie;
 • zvýšené hladiny určitých tukov a cholesterolu v krvi;
 • arteriálna hypertenzia;
 • zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Po poškodení cievnej steny sa na tomto mieste začína rozvíjať aterosklerotický plak (ateróm), ktorý postupne blokuje dutinu tepny a obmedzuje prietok krvi do myokardu. Spočiatku toto, aj degradované, prietok krvi stačí na to, aby srdce fungovalo v kľudovom stave. Iba pri intenzívnej fyzickej námahe, keď sa srdcová potreba kyslíka mnohonásobne zvyšuje, vzniká jeho nedostatok, v dôsledku ktorého sa vyvíja záchvat angíny pektoris. S rastúcou aterosklerotickou plaketou sa krvný obeh stáva čoraz obmedzenejším a príznaky angíny pektoris sa objavujú s menším a menej intenzívnym námahom.

Niekedy dochádza k prasknutiu aterosu, po ktorom sa na nich tvorí krvná zrazenina, čiastočne alebo úplne blokuje tepnu. Potom sa rozvinie nestabilná angína alebo infarkt myokardu.

Ateroskleróza je hlavnou príčinou angíny pectoris. Avšak na objavenie sa jej útoku je potrebných viac spúšťačov - východiskové faktory spôsobujúce zvýšenie dopytu po kyslíku myokardu. K nim patria:

 • Cvičenie je najčastejšou spúšťou angíny pectoris.
 • Emocionálny stres.
 • Vystavenie veľmi nízkym alebo veľmi vysokým teplotám.
 • Prejedanie.
 • Fajčenia.

Viac zriedkavými príčinami angíny pektoris sú kŕče ciev a poškodenie drobných srdcových ciev.

príznaky

Hlavné prejavy angíny sú bolesť a nepohodlie v oblasti srdca. Niekedy pacientka popisuje angínu pektoris ako pocit stlačenia, pálenia alebo hrudníka v hrudníku. Bolesť môže byť v oblasti ramien, ramien, krku, dolnej čeľuste, hrdla alebo chrbta. Niekedy sa podobá pocitu ťažkosti a bolesti v žalúdku. Niektorí pacienti nemôžu presne opísať povahu svojich pocitov a naznačujú miesto bolesti.

Počas záchvatu angíny pektoris sa môže objaviť nauzea a vracanie, pocit únavy, dýchavičnosť, potenie, závrat a slabosť. Symptómy závisia od typu vyvinutej angíny.

VŠETKO O MEDICÍNE

Hrudník ropucha

Hrudník alebo stenokardia sú porucha aktivity kardiovaskulárneho systému spôsobená nedostatkom krvi prúdiacej do srdcových buniek, čo sa prejavuje záchvatmi srdcovej bolesti v oblasti hrudníka. Choroba spôsobená náhlymi a intenzívnymi záchvatmi vyvoláva obavy u pacienta, a preto sa často pýtajú, ako liečiť angínu pectoris.

príčiny

Príčinou angíny pektoris nie je dostatočný prívod krvi do srdcového svalu.

Môže sa vyskytnúť v dôsledku funkčných alebo organických porúch.

Najčastejšie je angína pektoris spôsobená aterosklerózou koronárnych artérií. Tento typ poruch krvného obehu sa vzťahuje na organické príčiny a spôsobuje záchvaty angíny pektoris na fyzickú námahu. Pri zvýšených zaťaženiach srdce potrebuje väčšiu spotrebu živín a kyslíka, ale oblasti sklerotizovaných tepien nedovoľujú neprerušené dodávanie týchto látok do orgánu, čo vedie k útokom hrubej ropuchy.

Niekedy sa záchvaty vyskytujú v pokoji v noci, v týchto prípadoch sú záchvaty spôsobené zvýšeným tónom vagového nervu.

Funkčné spastické zúženie ciev dodávajúcich srdce krvi sa vyskytuje ako dôsledok poškodenia nervovej regulácie, t.j. rôzne poruchy nervového systému v dôsledku vzrušenia alebo stresu tiež spôsobujú vazospazmus a spôsobujú záchvaty.

Porušenie nervovej regulácie prietoku krvi sa môže vyskytnúť aj pri ochoreniach žalúdka, cholelitiázy alebo pod vplyvom hiatálnej kýrie.

Okrem toho je výskyt záchvatov ovplyvnený fajčením a hypotermiou.

Nezanedbateľným faktorom sú aj zápalové procesy v koronárnych cievach s reumatizmom, nodulárnou periarteritidou, panarteritidou, obliterujúcou endarteriídou a syphilitickou mezoaortitídou.

Hrudná ropucha sa často vyskytuje pri hypertenzii.

V súlade s príčinami ochorenia sa má liečba anginy pectoris komplexne vykonávať - ​​súčasne s odstránením príznakov je potrebné vykonať úpravu príčiny ochorenia.

Príznaky a klinický obraz anginy pectoris

V srdci klinického obrazu choroby je záchvat angíny pectoris, ktorý je vyjadrený ťažkou bolesťou na hrudníku. Bolesť pri vyžarovaní na ľavé rameno, pod lopatkou a niekedy aj napravo. Bolesť môže byť lokalizovaná nad srdcom.

Útok na angínu pectoris sa vyskytuje často pri rýchlej chôdzi, behu alebo inej fyzickej námahe. V týchto prípadoch sa hovorí o strese angíny pectoris.

Charakteristickým príznakom ochorenia je výskyt záchvatov pri zmene teploty.

Tento príznak je výraznejší v období jeseň-zima a pri pohybe proti vetru. Často sa bolesť zastaví po chvíli, ak sa človek zastaví a dáva telo prestávke.

S vysokým stupňom bránice, po jedle bohatého jedla, takéto útoky môžu tiež nastať.

Intenzívna bolesť nastáva počas emočného stresu. Hrudný oddych, ktorý sa objavuje v noci, je sprevádzaný ostrými bolesťami, pocitom strachu a strachom zo smrti.

Útoky angíny pectoris sú často sprevádzané bolesťami hlavy, vracaním, závratmi a dĺžka záchvatov sa pohybuje od niekoľkých sekúnd po pol hodiny.

Charakteristickým príznakom angíny pektoris je náhle ukončenie útoku po použití nitroglycerínu.

Počas útoku sa pacient, akoby prekvapením zmrzne, sa na tvári objaví bledosť a objaví sa studený pot.

Pulz pacienta počas útoku je niekedy pomalý, rytmický, ale tachykardia a extrasystólia sú častejšie. Často zvyšuje krvný tlak.

V niektorých prípadoch, s angínou pectoris, útoky nemusia mať jasný charakter a bolesť nemá ostrou závažnosť. V tomto prípade má pacient pocit tlaku, kompresiu v oblasti hrudníka alebo ťažkosti v srdci. Niekedy sa bolesť môže sústrediť nie v srdci, ale len v ľavej ruke, ramená, pod lyžičkou.

Útok končí so zvýšeným močením.

Útoky angíny pectoris sa musia urýchlene zastaviť, pretože neskorá pomoc môže viesť k tragickým dôsledkom.

Funkcie a diagnostika

Hrudná ropucha je takmer vždy chronická choroba. Útoky sa môžu opakovať často, ale nemôžu sa vyskytnúť ani niekoľko rokov alebo mesiacov.

Choroba sa musí začať liečiť čo najskôr, pretože progresia ochorenia môže spôsobiť infarkt myokardu, kardiosklerózu, rôzne arytmie a iné patologické stavy kardiovaskulárneho systému.

Znaky poškodenej koronárnej cirkulácie sú často zistené na EKG po záchvatoch.

Zvyčajne je diagnóza angíny pectoris na základe lekárskeho vyšetrenia a elektrokardiogramu jednoduchá.

Je však potrebné odlíšiť hrudník od srdcovej neurózy a infarktu myokardu.

Ako vyliečiť hrudníka

Začnime tým, že je naliehavé zastaviť útok. Najprv prerušiť fyzický stres, pomôcť pacientovi uvoľniť držanie tela, aplikovať ohrievače na ruky a nohy. Dajte pacientovi nitroglycerín alebo v jeho neprítomnosti aspoň platón. Nitroglycerín je vhodnejší, pretože validol má miernejšiu vazodilatačnú vlastnosť.

Pri absencii pozitívnej dynamiky po podaní nitroglycerínu sa pacientovi podáva omnopon, morfín alebo promedol.

Ak sa záchvaty angíny pektoris vyskytujú často, predpisujú sa neodikumarín alebo iné nepriame antikoagulanciá. Ale ich použitie by malo prebiehať pod prísnym lekárskym dohľadom. Nesmieme zabúdať, že tieto lieky majú veľa závažných vedľajších účinkov.

K liečbe angíny pectoris ako útoku je samozrejme možné predovšetkým odstrániť príznaky, ale aby sa naozaj zbavil choroby, je potrebné podstúpiť vhodnú liečbu zameranú na liečbu celého kardiovaskulárneho systému.

Okrem farmakoterapie musí pacient udržiavať zdravý životný štýl a v prvom rade prestať s fajčením a alkoholom. Každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu, fyzioterapia, fyzioterapia, správny oddych a vyvážená strava pomôžu pri riešení tohto problému.

Ľudové prostriedky na liečbu angíny pectoris

Hrudník hrudníka nie je veta. A možno ho liečiť jednak lieky, jednak s pomocou tradičnej medicíny.

Ľudové prostriedky na liečbu angíny pektoris ponúkajú niekoľko sedemdňových pôstnych kurzov, ale to nie je prijateľné pre všetkých, takže môžete len mierne obmedziť stravu tým, že eliminujete tučné a vysokokalorické potraviny.

Ľudové prostriedky odporúčajú používať sušené marhule, vlašské orechy, hrozienka, med, sušené slivky a samozrejme citrón. Táto zmes prispieva k zníženiu sklerotických formácií v cievach a zabraňuje nepravidelnosti kardiovaskulárneho systému. Na ten istý účel sa používa čaj s fialovým tricolorom.

Kolekcia ľalie z údolia s cukrom, tinktúra hloh, motherwort, mäta a valerián, tiež pomáhajú znížiť riziko útokov hrudníka ropucha.

Príčiny a liečba angíny pectoris

Náhle postihnutie akútnej bolesti za hrudnou kosťou je vo väčšine prípadov znakom chronickej angíny pektoris (iné názvy sú angina pectoris, akútna koronárna insuficiencia, angína pectoris).

Je to paroxysmálna povaha bolestivých pocitov, ktoré umožňujú presne diagnostikovať ochorenie. Angina je považovaná za formu srdcovej ischémie. Najstrašnejšou komplikáciou ochorenia je infarkt myokardu.

Všeobecné informácie

V srdci angíny je patologické zúženie veľkých krvných ciev, ktoré krmiva myokard (steno, preložené z gréckeho - úzkeho). Dôvodom zníženia priemeru tepien je ateroskleróza - zanášanie vnútorných stien ciev s cholesterolovými plakmi.

Tukové usadeniny postupne znižujú lumen koronárnych artérií, čo vedie k ischémii myokardu (nedostatočný prívod krvi do svalovej vrstvy srdcovej steny).

V stave relatívneho odpočinku sa človek nemusí cítiť nepohodlie, najmä v počiatočných štádiách vzniku angíny pectoris. Bolestivý syndróm sa zvyčajne vyvíja počas fyzického alebo psychického stresu, keď srdce potrebuje zvýšené množstvo kyslíka.

Možno to beží, zdvíhanie závaží, odchod z domu v chladnom a vetrom, stresové situácie. Existuje akútny rozpor medzi potrebou srdcového svalu a skutočným prietokom krvi, čo vedie k akútnej koronárnej nedostatočnosti.

Klasifikácia angíny pectoris

Existujú dva hlavné typy choroby - stabilná a nestabilná angína.

Stabilná forma, v závislosti od prahu zaťaženia, po ktorom sa vyvinie bolestivý syndróm, sa delí na 4 funkčné triedy (FC):

 1. FC-1 - zriedkavé útoky sa objavujú pri nadmernej záťaži;
 2. FC-2 - akútna bolesť nastáva s rýchlym chôdzou a výrazným nervovým napätím;
 3. FK-3 - útok sa vyvíja s pokojnou prechádzkou a pomalým výstupom po schodoch;
 4. FK-4 - bolesť prežíva v pokoji.

Nestabilná angína je nebezpečnejší stav. Útoky sa vyskytujú často, trvajú dlhšie, pocity bolesti sú obzvlášť intenzívne. Človek sa môže ráno prebudiť zo silnej bolesti. Prijatie nitroglycerínu je neúčinné, prináša len krátku úľavu.

Príčiny patológie

Okrem aterosklerózy prispievajú k vzniku ochorenia aj ďalšie faktory:

 • Genetická predispozícia;
 • Srdcové chyby;
 • Zápalové zmeny v koronárnych artériách s reumatizmom, obliteranty endarteritidy, syphilitickej mesaortitídy;
 • Stláčanie úst tepien novotvarmi (nádory, ďasná);
 • Spúšte medzi koronárnymi tepnami a srdcovými (pľúcnymi) žilami;
 • Hypertenzná choroba srdca;
 • obezita;
 • Poruchy metabolizmu lipidov (dyslipidémia, hypercholesterolémia);
 • fajčenie;
 • Zvýšené zrážanie krvi;
 • Endokrinné choroby;
 • nedostatok pohybu;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Otrava oxidom uhoľnatým.

Sprievodnými faktormi sú fyzický a nervový stres. Bolesť môže začať pri prechádzaní po schodoch, po ťažkom jedle kráčať po silnom studenom vetre.

U mužov sa patológia vyskytuje častejšie ako u žien. Podľa štatistík sa útoky každoročne vyskytujú u 180 tisíc ľudí na milión obyvateľov a 120 tisíc z nich sú muži.

Klinický obraz

Hlavným príznakom patológie je prudká, prechodná bolesť na hrudníku. Choroba angína pectoris má výrazné príznaky:

 • Ťažkosť, stláčanie, pálenie v hrudníku;
 • Šírenie bolesti na ramene, ramene, klírensu, hornej časti brucha, v čeľusti, pod ľavým ramenom;
 • Nestabilita srdcovej frekvencie;
 • Prerušenia srdca (arytmia);
 • Ostrý skok v krvnom tlaku;
 • Bledosť kože, potenie;
 • Nedostatok vzduchu, pocit paniky;
 • Závrat, bolesť hlavy, vracanie.

Niekedy nie je zjavná bolesť, ale v hrudníku je pocit nepríjemného pocitu, ťažkej ťažkosti, stláčania alebo roztiahnutia. To všetko je sprevádzané ťažkou dýchavičnosťou. Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v charakteristických behaviorálnych reakciách - človek sa zastaví, "zamrzne", zatlačí rukou na hruď, nútená pozícia, ktorá zmierňuje utrpenie.

Útok trvá od 3 do 15 minút, niekedy až do pol hodiny. Je dôležité okamžite zastaviť činnosť motora, uklidnite sa. Bolesť môže prechádzať spontánne alebo pod pôsobením nitroglycerínu.

diagnostikovanie

Aj keď diagnózu možno urobiť na základe výrazných príznakov angíny pectoris, kardiológ predpíše lekárske vyšetrenia:

 • Krvný test na lipidy, glukózu, kreatinín, hematokrit.
 • Analýza moču leukocytov, proteínov, cukrov, ketónov.
 • RTG hrudníka. Zisťuje anomálie v ľavej komore, stupeň koronárnej artérie, zväčšenie srdca.
 • Elektrokardiografia, vrátane denného.
 • Stresová elektrokardiografia (odstránenie EKG pred a po testoch na bicyklovom ergometri alebo bežiacom cykle).
 • Koronagrafiya. Detekuje aterosklerózu a obštrukčné lézie v koronárnych artériách, vyhodnocuje kontraktilnú funkciu komôr.

Prvá pomoc počas útoku

Pacient, ktorý prežíva akútnu bolesť a strach zo smrti, sa často nachádza v bezmocnej pozícii. Preto by okolie malo poskytnúť osobe všetku možnú pomoc. Najprv je potrebné zastaviť (prerušiť) syndróm bolesti. Pacient sedí, rotuje na ňom tesné oblečenie, otvorí okná. Z liekov sa zvyčajne používa nitroglycerín pod jazykom.

Ak útok nepríde, môžete mu dať ďalšie 2-3 tablety s prestávkou 2 minúty.

Najčastejšie obeť nesie so sebou drogu, ktorá mu pomáha. Môže to byť validol, molsidomín, nitromint. Ak nitroglycerín spôsobuje silnú bolesť hlavy, súčasne užívajte akýkoľvek analgetikum: baralgin, tsitramon, analgin.

V prípade neúčinnosti prijatých opatrení sa volá sanitka. Nemôžeme dovoliť pacientovi, aby sa sám dostal do lekárskeho zariadenia. Na ceste sú možné rôzne komplikácie až po infarkt myokardu.

Terapeutické aktivity

Príchod na mieste lekárov zmierniť útok, pomocou niekoľkých drog:

 • Vasodilatátory - Promedol, Omnopon alebo Morphine;
 • Hladké svalové kŕče nitráty (trinitrolón, izosorbid dinitrát, izosorbid-5-mononitrát);
 • Beta-blokátory - Concor, Nebilet, Betalok. Znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu (HR), zmierňuje chvenie rúk a pocit strachu;
 • Blokátory vápnika - Verapamil, Cinnarizine, Fenigidin. Znížte tón koronárnych artérií, čím zlepšuje prietok krvi do myokardu.

Ďalšie liečenie angíny pektoris vykonáva kardiológ.

Pacientovi sú predpísané lieky na komplexnú liečbu ochorenia:

 • Cordarol, TSerukal, Amiodarone, ktoré zabraňujú rozvoju angíny pectoris;
 • Corvaltab, Corvaltab, Barboval v kvapkách, zmierňujúce silnú bolesť a pocit zúženia v hrudi;
 • Aspekard, Aspirín, Cardiomagnyl. Prostriedky znižujú viskozitu krvi, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Triduktan, Kordaron, Trazikor. Jedná sa o blokátory B, čím sa znižuje riziko nového útoku;

Diuretické a antihypertenzívne lieky sú predpísané na korekciu krvného tlaku.

Chirurgická intervencia

Ak sú drogy neúčinné, zvážte možnosť operácie. Angioplastika pomáha eliminovať príčiny ochorenia a obnoviť dodávanie krvi do srdca. Podstata intervencie spočíva v tom, že zúžená nádoba je narovnaná zvnútra a implantovaný stent.

Lumen tepny sa zvyšuje, zaisťuje normálny prietok krvi.

Ak sú veľké časti cievy ovplyvnené alebo blokované plakmi, indikuje sa operácia bypassu koronárnej artérie. Pomocou spojky vytvára novú cestu pre prietok krvi. Aby ste to urobili, vezmite povrchové cievy - veľkú saphenovú žilu, hrudník alebo radiálnu tepnu. Jeden koniec skratky je šitý na aortu, druhý do strednej tepny. Prívod krvi do myokardu sa obnoví.

Ľudová medicína pre angínu

Hrudná ropucha je liečená jednak lieky, jednak liekmi. Pacientom sa pomáha, vrátane profylaktických, nasledujúcich receptov:

 • Zmiešajte v rovnakých častiach sušených marhúľ, sliviek, medu, citrónu, vlašských orechov, hrozienok;
 • Odvar z brezových púčikov, harmančekových kvetov, ľubovník bodkovaný a nemorálna;
 • Čaj z fialovej trikolóry;
 • Zmes 10 cesnakov, 10 citrónov a 1 kg medu;
 • Výťažky zo zlata;
 • "Koktejl VKPB" - Corvalol, liehovinové tinktúry valeriánov, matka a hloh, zmiešané v rovnakých častiach;
 • Guľa z konvalinky v údolí v máji s cukrom.

Liečba tradičnou medicínou je účinná len pri dlhodobom používaní. Jednoduché triky bylín a tinktúr sú zbytočné.

Na záver. Hrudná ropucha sa prejavuje, keď sú cievy upchaté cholesterolom o 60-70%. Priebeh choroby má aj čisto individuálny charakter. Preto je dôležité podstúpiť predpísané vyšetrenie, dodržiavať pokyny lekára a viesť správny životný štýl. To významne zlepšuje prognózu angíny.

Hrudná ropucha: príčiny, príznaky, diagnóza, liečba, prognóza

Hrudná ropucha (angína pectoris) je klinický syndróm v modernej medicíne s názvom "angina pectoris". Popísaný lekármi pred sto rokmi je charakteristický pre chorobu, ako je koronárna choroba srdca (CHD). Je potrebné poznamenať, že termín "CHD" odráža podstatu patofyziologických procesov vyskytujúcich sa v srdci a je samostatnou nosologickou jednotkou. To znamená, že pri diagnostike sa termín používa nie pri "angíne pectoris", a to IHD.

Takže angína pektoris je stav charakterizovaný výskytom špecifických ťažkostí srdca. Tieto sťažnosti spravidla spočívajú vo výskyte typických bolesti na hrudníku. Názov syndrómu bol spôsobený výraznými pocitmi stlačenia prírody počas záchvatu angíny. Pacienti opisujú svoj stav v týchto okamihoch, ako keby obrovská ropucha sedela na hrudi a rozdrvila sa, spôsobila bolesť a zasahovala do dýchania.

Príčiny angíny pectoris

Vzhľadom na skutočnosť, že angina pectoris je klinickým prejavom ischémie myokardu, hlavným dôvodom je nesúlad medzi potrebou kyslíka v myokarde a mierou vstupu do myokardu koronárnymi artériami. Hlavným patogenetickým mechanizmom je zúženie jednej alebo viacerých koronárnych (srdcových) artérií v dôsledku ich porážky aterosklerotickým plakom alebo v dôsledku spazmu hladkého svalu v stenách tepny.

patogenéza a vývoj ischémie pri angíne pectoris

Medzi faktory, ktoré významne zvyšujú riziko aterosklerózy a následne angíny pectoris, je možné zistiť hlavné:

 • Muž a vek nad 40 rokov
 • nadváha,
 • Hypertenzná choroba srdca
 • Škodlivé návyky, najmä fajčenie tabaku,
 • Nadmerné stresujúce situácie.

Inými slovami, fajčiar s obezitou vo veku štyridsať rokov má výrazne vyššie riziko vzniku anginy pectoris než mladá nefajčiarska žena. S vekom je riziko vzniku angíny pectoris u mužov a žien takmer rovnaké (viac ako 60 rokov).

Ako klinicky rozpoznať záchvat angíny pektoris?

Zvyčajne sú príznaky angíny pectoris špecifické a nie ťažko diagnostikované. Pacient s angínou pektoris zažíva krátkodobú (nie viac ako 5-7 minút), pomerne intenzívnu bolesť v ľavej hrudníku alebo v hrudníku. Často táto bolesť mení svoj charakter počas jedného útoku - môže sa stať horiacim alebo zúžením. U mnohých pacientov sa bolesť vyžaruje na ľavú ruku, lopatku na ľavej strane, klavicu alebo dokonca na spodnú čeľusť.

Ak hovoríme o podmienkach výskytu bolestivých útokov, hlavným spúšťacím faktorom je fyzická aktivita (beh, chôdza, lezenie po schodoch) alebo stres. U pacientov v mladšom veku (približne 40 rokov) sa bolestivé záchvaty môžu objaviť v noci - v kľudovej anginite alebo v skorých ranných hodinách - Prinzmetallovej stenokardie.

Irritácia bolesti pri angíne pectoris

Takže hlavné príznaky angíny pektoris sú bolesti v hrudníku, s ožiarením alebo bez ožiarenia, ktoré sa vyskytujú po cvičení, trvajú nie viac ako 5-7 minút a končí po ukončení záťaže alebo po podaní nitroglycerínu pod jazyk (ak nitroglycerín nepomôže (až do 2 až 3 dávok) pravdepodobne začne infarkt myokardu alebo bolesť na hrudníku má iný pôvod).

Zo strany pacienta s angínou pektoris je nasledujúci. Po joggingu alebo intenzívnej chôdzi sa náhle zastaví, na tvári sa objaví grimasa bolesti, jeho pleť môže byť červená alebo modrastá. Pacient sa začína trieť ruky v srdci. Po niekoľkých minútach sa môže spustiť zaťaženie. Ak pacient stratí vedomie, usadí sa na podlahe, začne sa udusiť a zapípať, potom môže byť podozrenie na vznik komplikácií.

Ako diagnostikovať hruškovú ropucha?

Na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy sa pacient po prvých bolestivých záchvatoch musí poradiť s lekárom. Dokonca aj vtedy, keď zažíva nie ako takú silnú naliehavú bolesť, ale mierny nepríjemný pocit horiaceho charakteru, ku ktorému dochádza po zaťažení a zmizne v kľude, je stále potrebné vyšetriť ho lekárom. Mnohí pacienti zaznamenajú horiace bolesti nie v srdci, ale pod lopatkou alebo v medzipukleárnom priestore. A je tiež kritériom pre angínu pectoris, najmä ak po zaťažení nastane pocit pálenia.

Vo vzťahu k diferenciálnej diagnóze by mal byť pacient aj lekár oboznámený s tým, že často sa prejavuje pocit horenia v hrudníku a epigastriu na patológiu pažeráka a žalúdka. V skutočnosti je v niektorých prípadoch ťažké rozlíšiť angínu pectoris a gastroezofageálny reflux, avšak v prvom prípade bolesť nastane po cvičení a v druhom prípade môže byť vyvolaná príjmom potravy a zvýšenie v noci, keď osoba nadobudne vodorovnú polohu. Opäť platí, že v prípade angíny pectoris sa bolesť zastaví v pokoji a pri refluxe, keď vezme pohár vody vnútri.

EKG zmeny angíny pectoris

Po konzultácii s lekárom je pacientovi predpísané ďalšie diagnostické metódy. Najdôležitejším je elektrokardiogram a jeho modifikácie - denný EKG monitor, testy s EKG po fyzickom namáhaní (test na bežiacom páse, VEM, test 6 = minúta chôdze). Povinný výskum s angínou pectoris je ultrazvuk srdca. Po vyšetrení tvárou v tvár je možné predpísať ďalšie diagnostické metódy, najmä koronárnu angiografiu, ktorá dovoľuje skontrolovať koronárne cievy zvnútra a posúdiť rozsah ich zúženosti v dôsledku aterosklerotických plátov.

Ako liečiť hrudníková ropucha?

Zlatým štandardom pri liečbe angíny pectoris je použitie nitroglycerínu pod jazykom. Tento liek má rýchly a krátkodobý účinok, ktorý má vazodilatačný účinok na koronárne artérie. Okrem toho znižuje prietok krvi do srdca, čo znižuje zaťaženie srdcového svalu a následne znižuje potrebu kyslíka myokardu.

Z liekov užívajúcich nitroglycerín 0,5 mg tablety sublingválne, 1 dávka nitrospray alebo niromint. Schéma použitia lieku je nasledovná: ak je napadnutá hrudná ropucha, užívajte nitroglycerín pod jazykom, po piatich minútach nie je účinok - ďalšia 1 dávka pod jazykom, po piatich minútach nie je účinok - ďalšia 1 dávka pod jazykom. Ak bolestivý syndróm pretrváva po užití nitroglycerínu trikrát denne, musíte si dať jednu tabletu aspirínu a zavolať sanitku, pretože v tomto prípade existuje vysoké riziko infarktu myokardu.

V prípade, keď je pacientovi diagnostikovaná ischemická choroba srdca, je preukázaný komplexný liek. Výrazne znižuje riziko komplikácií a zvyšuje očakávanú dĺžku života kombinácie nasledujúcich liekov:

 1. Beta-adrenergné blokátory (BAB) -concor, koronálny, aegiloc, metoprolol, bisoprolol atď. - zníženie srdcovej frekvencie, čím sa znižuje potreba myokardu na kyslík;
 2. ACE inhibítory (ACE inhibítory) - lisinopril, perindopril, enalapril atď. - normalizovať krvný tlak, čo znižuje následné zaťaženie srdcového svalu;
 3. Protidoštičkové látky (aspirín, acekardol, trombóza a iné) - zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a ich usadzovanie na aterosklerotických plátoch (krvná zrazenina v kombinácii s plakmi významne blokuje prietok krvi koronárnou artériou);
 4. Lieky na zníženie hladiny lipidov (rosuvastatín, atorvastatín a iné statíny) = normalizujú hladiny cholesterolu v krvi, čím zabraňujú ďalšiemu poškodeniu krvných ciev a koronárnych artérií.

Liečebný režim pre pacienta s angínou pektoris sa vždy vyberá individuálne na základe klinických prejavov a frekvencie bolestivých záchvatov, ako aj v závislosti od komplikácií, ktoré sa vyvinuli.

Je liečba angíny pektoris prijateľná s ľudskými prostriedkami?

Mnoho ľudí s bolesťou v srdci liekov uprednostňuje použitie ľudových prostriedkov a dokonca aj sprisahania. Musíte však pochopiť, že hlavným mechanizmom angíny pectoris je kŕč koronárnych artérií a môže sa odstrániť pomocou liekov alebo chirurgických zákrokov (stenting alebo bypass). Prijatie liečivých rastlín je preto len druhoradé, pretože mnohé látky v rastlinách majú tonický účinok na srdcový sval. Preto sa ľudia, ktorí sa zameriavajú na ľudové lieky na bolestivé záchvaty, by mali pochopiť, že ani jeden liek zabráni vzniku akútneho infarktu myokardu, ak nepoužívate nitroglycerín a iné lieky.

Z liečivých rastlín použitých ako pomocná metóda liečenia je prípustné použitie ako tinktúra a kvapalný extrakt z hlohu, zmes heřmánkov kvety, nemorál, hypericum a brezy, tekvicové semená, valerián atď.

Jednou z účinných starých ruských receptov na posilnenie srdca v prípade angíny pectoris je nasledovné:

Potrebujete si asi jeden liter medu, desať citrónov a desať cesnakových hláv (nie klinčekov). Citróny stlačte, odlúpnutý cesnak posuňte v mlynčeku na mäso. Ďalej miešajte v pohári a trvajte približne dva týždne. Pri výskyte stanoveného času začať piť zmes 4 lyžičky denne na dva mesiace. Preventívne kurzy - raz alebo dvakrát za rok.

Spôsob života

Korekcia vážneho životného štýlu zostáva najnaliehavejšou úlohou pacienta s angínou pectoris. Pod správnym spôsobom života sa rozumejú nasledujúce zložky:

 • Správna výživa, vylúčenie živočíšnych tukov, rýchle sacharidy, mastné, vyprážané potraviny,
 • Odstránenie fajčenia a alkoholu
 • Obmedzenie stresu a obmedzenie fyzickej námahy na optimálnu hladinu tolerovanú pacientom bez bolestivých útokov,
 • Oprava nadmernej hmotnosti
 • Pravidelný príjem predpísaných liekov, neustále monitorovanie hypertenzie a monitorovanie lekárom.

Sú možné komplikácie s angínou pektoris?

Prevencia takýchto hrozných komplikácií je zameraná na liečbu angíny pektoris a modifikácie životného štýlu a predchádzanie infarktu myokardu by malo byť primárne myslené pacientom s angínou pektoris, pretože infarkt je nielen chorobou, ktorá spôsobuje ochorenie, ale aj život ohrozujúcim ochorením.

výhľad

Prognóza nekomplikovanej angíny pektoris a podľa pokynov lekára, stravy a správneho podávania predpísaných liekov je priaznivá. V prípade infarktu myokardu bude prognóza určená zónou poškodenia srdcového svalu, funkčnou skupinou zlyhania srdca a prítomnosťou alebo neprítomnosťou komplikácií samotného srdcového infarktu. V závažných prípadoch (rozsiahly transmurálny infarkt so srdcovou arytmiou alebo akútnou poruchou ľavej komory) je prognóza pochybná.

Pacienti potrebujú pochopiť, že rozvoj angíny pectoris sa môže zastaviť len vtedy, keď pacient spĺňa odporúčania na nápravu životného štýlu a užíva všetky lieky predpísané lekárom. V tomto prípade však patofyziologické mechanizmy aterosklerózy zostávajú funkčné a najmenšie zmeny hladiny cholesterolu v krvi opäť vedú k ukladaniu plakov v tepnách. Jediný radikálny spôsob odstránenia kŕčov koronárnych artérií zostáva chirurgický - stenting a aorto-koronárny bypass. Ale aj v tomto prípade sa frekvencia bolestivých záchvatov výrazne znížila podliehajúca pravidelnej liečbe.

Ochorenie, ktoré možno zameniť so štandardnými gastrointestinálnymi problémami - brušná ropucha

Zanesenie tepien mezenteriou alebo ich spazmus vedie k bolestí brucha paroxysmálnej povahy, ktoré sú podobné angíne pectoris (angína pectoris). Keďže črevná záťaž je príjem potravy, ich výskyt je vždy spojený s jedlom. Brušná brucha alebo subfrenická angína sa vyvíjajú prevažne na pozadí aterosklerózy. Na liečbu sú predpísané lieky alebo chirurgická rekonštrukcia artérií.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny a lokálne príznaky brušnej ropuchy

Mesenterické tepny (mesenterické) vyživujú črevnú stenu. Pri spazme, stlačení, upchávaní, znížení prietoku krvi sa vyskytuje chronický ischemický syndróm. Všetky faktory, ktoré vedú k nej, sú rozdelené na intravaskulárne a extravaskulárne. Prvé z nich sú:

 • ateroskleróza vetví brušnej aorty;
 • aortoarteriit;
 • anatomické anomálie štruktúry - hypoplázia, fibromuskulárna dysplázia, vaskulárne malformácie;
 • periarteritis nodosa;
 • aneuryzma;
 • tromboangiitis obliterans.

Tieto procesy sa najčastejšie šíria do mezenterickej tepny a celiakálny kmeň je vo väčšine prípadov komprimovaný vonkajšími štruktúrami:

 • tkanivá jazvy pri adhéznej chorobe;
 • rozšírené uzliny nervového plexu;
 • časť bránice (nohy alebo zväzok);
 • malígny alebo benígny nádor.

Na lokálnej (tkanivovej) úrovni sa zistí cholesterolové plaky alebo zápalové zmeny v stenách. Ale kvôli hojnému rozvoju spojivových ciev (anastomóz) sa dokonca zablokovanie alebo stláčanie veľkej vetvy nie vždy prejavuje klinicky. Preto sa pri výskyte príznakov ochorenia vyžaduje rozšírená vaskulárna lézia.

Pri ateroskleróze sa plaky častejšie nachádzajú v oblasti úst, pri aortoartritíde, zužuje sa pozdĺž celej dĺžky tepny, kombinuje sa so zmenami v aortálnej a obličkovej tepne. Fibrózno-svalová dysplázia sa vyskytuje pri vrodenej slabosti spojivového tkaniva a je charakterizovaná viacerými oblasťami zúženosti - tepna má formu perličiek.

A tu viac o intestinálnej ateroskleróze.

Etapy a formy

V závislosti od polohy lézie sa rozlišuje niekoľko klinických foriem brušnej ropuchy:

 • horná vetva mezenterickej tepny - znížená sekrécia a absorpcia v tenkom čreve, nadúvanie, pálenie záhy, nestabilná stolica;
 • nižšia mezenterická - porušenie funkcie vylučovania hrubého čreva, pretrvávajúca zápcha;
 • celiakia - najmä bolesť brucha;
 • zmiešaná (narušená priepustnosť viacerých artérií) - kombinuje niekoľko syndrómov.

Ochorenie je charakterizované progresiou symptómov, fázovým priebehom:

 • Fáza kompenzácie - žiadne známky alebo sú zanedbateľné. Črevná ischémia sa zistí v diagnostike ciev brušnej aorty so sprievodnými ochoreniami.
 • Subkomenzácia - bolesť, tráviace ťažkosti v tenkom čreve, znížená pohyblivosť hrubého čreva.
 • Dekompenzácia - pretrvávajúca bolesť, nutnosť odmietnuť potravu, strata telesnej hmotnosti, silná slabosť, depresívne poruchy.

Špeciálna forma črevnej ischémie je lúpežný syndróm. Zdá sa, že je tu zablokovanie brušnej aorty. Nižšia tepna mezenteriu sa v tomto prípade používa ako prostriedok na výživu dolných končatín a panvových orgánov, čo znižuje tok krvi do čreva. Ak sa však vykoná operácia na odstránenie tejto prekážky, potom kvôli poklesu tlaku v arteriálnej sieti nie je krvný tok nielen obnovený, ale ešte menej.

Symptómy patológie

Brušná ropucha sa vyznačuje niekoľkými klinickými príznakmi, ktoré sa spájajú s bolestivým syndrómom, s tráviacimi poruchami a absorpciou živín.

Charakteristika bolesti počas intestinálnej ischémie:

 • bolesti, zvýšené kŕče;
 • lokalizované v epigastrickej oblasti, niekedy v dolnej časti brucha alebo okolo pupka;
 • dáva naspäť, správnu oblasť hypochondria;
 • sa zvyšuje s chôdzou alebo fyzickou námahou;
 • sa vyskytuje 20 minút po jedle, trvá 2 hodiny (zatiaľ čo dochádza k intestinálnemu tráveniu);
 • zníženie v prípade odmietnutia konzumácie potravy, podanie antispazmikík vrátane nitroglycerínu v polohe kolena (pri tlaku na celiakii) spôsobené vracaním, aplikáciou tepla na žalúdok;
 • najprv sa objaví s hojným jedlom, ktoré je ťažké stráviť (mastné mäso, mlieko, strukoviny, surová zelenina), potom s jedlom, dokonca aj malou časťou.
Lokalizácia bolesti

Poruchy intestinálneho trávenia sa prejavujú nauzeou, vracaním, bolesťou brucha, pálením, nepohodliem a ťažkosťami v bruchu po jedle. Pri porážke prevažne tenkej časti sa stolica stane nestabilnou - hnačka sa strieda so zápchou a so znížením práce v hrubom čreve pacientov pretrvávajú obavy zo zápchy.

Rovnako dôležitá je znížená absorpcia proteínov, tukov, sacharidov a vitamínov z črevného lúmenu, častá hnačka. Vyšetrenie môže mať katastrofálnu veľkosť - pacienti strácajú až 30 kg hmotnosti.

Vzhľadom k tomu, že brušná ropucha nemá žiadne známky, ktoré by ju mohli odlíšiť od pankreatitídy, peptického vredu alebo enterokolitídy, je zvyčajne predpísaná liečba tradičnými metódami tráviaceho systému.

Neustále bolesti, nemožnosť normálnej stravy, nedostatok úľavy od liekov vedie k duševným poruchám. Existuje progresívna slabosť, strata záujmov, depresívna nálada, hypochondria, podráždenosť, strach zo smrti alebo rakovina.

Pozrite si video o príznakoch brušnej aorty:

Diagnostické metódy

Hlavným problémom pri identifikácii brušnej ropuchy je to, že sa nezistil štandardným vyšetrením brušných orgánov. Na diagnostiku stavu tepien je potrebné:

 • Počúvajte systolický šelest pod xiphoidným procesom hrudnej kosti (len u polovice pacientov) alebo v dolnej tretine segmentu medzi ním a pupkom. Auskultácia sa vykonáva na prázdny žalúdok v horizontálnej polohe pri výdychu.
 • Ultrazvuk v kombinácii s Dopplerom (zvyčajne neúčinný) - zníženie prietoku krvi, turbulentný prietok krvi.
 • Vykonajte angiografiu s cieľom identifikovať zúženie, zablokovanie, stupeň porušenia priechodnosti tepien, stav riešení. Uistite sa, že potrebujete priamy a bočný výčnelok. Röntgenová kontrola, MSCT a MRI.

Na objasnenie predpísanej diagnózy:

Skúšky krvi a moču

 • fibrogastroduodenoscopy, kolonoskopia s biopsii tkaniva;
 • črevná scintigrafia;
 • reológia pečene;
 • všeobecné analýzy výkalov, krvi, moču, lipidogramu, koagulogramu;
 • analýza žalúdočnej šťavy, enzymatická aktivita pankreasu.

Pri nedostatočných známkach vo fáze kompenzácie sa používajú funkčné testy:

 • potrebuje hodinu na pitie 4 šálky mlieka - s peptickým vredom sa nevyskytuje bolesť, ale objavuje sa črevná ischémia;
 • užívanie nitroglycerínu - zmiznutie bolesti po 15 minútach naznačuje porušenie črevnej cirkulácie.

Liečba brušnej ropuchy

V počiatočných štádiách môže byť dostatočná správna výživa, pretože choroba postupuje, lieky sú predpísané a so slabou účinnosťou a známkami dekompenzácie je indikovaná chirurgická liečba.

diéta

Pre kompenzovaný priebeh ischemickej enterokolitídy sa odporúča mierne jemná výživa:

 • časté jedlá s čiastočnými množstvami;
 • odstránenie ťažko stráviteľných potravín - celé kusy mäsa, ryby, strukoviny, surová kapusta, okrúhlica, reďkovka, daikon, zle obaľované cereálie, čierny chlieb;
 • zákaz vyprážaných, korenených a mastných jedál;
 • používajte varenie a dusenie na varenie, nakrájané mäso a rybie pokrmy;
 • obmedzujúce korenie, káva;
 • profylaktický príjem minerálnej vody, berúc do úvahy kyslosť žalúdočnej šťavy;
 • bylinné čaje s miernym laxatívnym účinkom.
Nakrájané a štiepané jedlá

Konzervatívna terapia

Na liečbu liekov je možné predpísať:

 • antispasmodiká pre bolesť (No-shpa, Riabal);
 • protidoštičkové látky (dipyridamol, Plavix);
 • statíny pri ateroskleróze (Atokor, Simgal);
 • stimulátory mikrocirkulácie (Trental, Nikoshpan);
 • obnoviť črevnú mikroflóru a podporiť trávenie (Enterol, Linex).

V štádiu subkompenzácie možno nitroglycerín, dibazol, platýfilín odporučiť na úľavu od bolesti. V prípade nedostatočnej účinnosti sú predpisované narkotické analgetiká. Začiatok dekompenzácie je indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Chirurgické intervencie

Operácie môžu byť použité na oslobodenie celiakie od vonkajšej kompresie:

 • uvoľnenie membrány z väzby, vnútorná noha;
 • excízia okolitého jazvového tkaniva;
 • odstránenie ganglií (ganglií);
 • eliminácia adhézií, aneuryzmy, nádory.

V prípade aterosklerotických lézií, zápalu alebo zúženia tepny, dysplázie sa odporúčajú rekonštrukčné chirurgické zákroky na obnovenie krvného obehu:

 • odstránenie trombu, embolus;
 • rozšírenie lumen cievy a inštalácia stentu;
 • protetika blokovanej arteriálnej vetvy;
 • posun s aortou.
Aortálny bypass

Operácia sa považuje za účinnú v prípade vymiznutia bolestivého syndrómu, telesná hmotnosť sa začala obnovovať. Tento výsledok sa dá dosiahnuť u takmer 90% pacientov. Zároveň sa výrazne zvyšuje nielen kvalita života, ale aj jeho trvanie.

Prognóza a prevencia

V subkompenzovanom štádiu je zlepšenie liečby zvyčajne nie stabilné. Pomocou chirurgickej liečby môže zabrániť vzniku komplikácií:

 • ischemická kolitída a intestinálny infarkt, gangréna;
 • zápal pobrušnice;
 • ischemické vredy;
 • atrofia slizníc orgánov tráviaceho systému;
 • intestinálna obštrukcia;
 • krvácanie z zničenej črevnej steny.
Tvorba ischemických vredov

Aby sa zabránilo ochoreniu, je potrebná včasná detekcia a liečba patológií, ktoré môžu spôsobiť ischémiu brušných orgánov. Pretože najčastejšou príčinou brušnej ropuchy je ateroskleróza, je nevyhnutná pre jej prevenciu:

 • zbaviť sa zlých návykov - fajčenie, alkoholizmus, hypodynamia, prejedanie sa;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • dodržiavanie pravidiel zdravého stravovania, obmedzenie tukových a sladkých potravín;
 • pravidelná fyzická aktivita;
 • kontrola krvného tlaku, cukru a cholesterolu v krvi.

Pri dlhodobej a neefektívnej liečbe ochorení tráviaceho systému je potrebné diagnostikovať stav mezenterických ciev najmä u pacientov s existujúcimi rizikovými faktormi - staroba, mužské pohlavie, dedičná predispozícia, cukrovka.

A tu viac o generalizovanej ateroskleróze.

Chronické blokovanie mezenterických ciev vedie k bolesti brucha, ku ktorému dochádza 20 až 30 minút po jedle. U pacientov je trávenie v črevách narušené, vstrebávanie živín. Je to sprevádzané stratou hmotnosti, nestabilnou stoličkou. Pri detekcii je potrebný ultrazvukový sken s duplexným snímaním a angiografiou.

Všetkým pacientom je predpísaná diéta, vo fáze subkompenzácie sa do nich pridávajú lieky. V závažnejších prípadoch je uvedená operácia - dekompresia s vonkajšou kompresiou alebo revaskularizáciou s vnútornou obštrukciou prietoku krvi.

Vyskytuje sa stenóza celiakie, dokonca aj u dokonale zdravých ľudí. Kompenzačná stenóza aorty s nohami membrány vyžaduje liečbu vrátane operácie. Aké sú jej príčiny?

V dôsledku zablokovania krvných ciev sa môže objaviť ateroskleróza čriev. Symptómy - bolesť, nevoľnosť, strata vedomia a iné. Liečba je pomerne dlhá a ťažká.

Dôvody, prečo sa môže vyskytnúť trombóza mezenterických ciev, veľa. Je dôležité si všimnúť klinické prejavy, diagnostikovať a liečiť patológiu ako akútny proces v čreve, mezenéria môže viesť k smrti pacienta.

Stenóza celiakie sa vyskytuje menej často. Môže to byť vrodená alebo získaná. Príznaky môžu byť zamieňané s gastrointestinálnymi problémami. Liečba kompresnou stenózou pozostáva z operácie na aorty. Jedlo po skončení by malo byť obmedzené.

Po 65 rokoch dochádza u 1 z 20 ľudí k nesterióznej ateroskleróze brušnej aorty a iliakálnych žíl. Aké zaobchádzanie je v tomto prípade povolené?

Generalizovaná ateroskleróza sa vyvíja v dôsledku nadmernej depozície cholesterolu. Tiež izolovaná nešpecifikovaná ateroskleróza. Choroba je nebezpečná, pretože môže spôsobiť smrť.

Infarkt brušného myokardu je podobný bežným gastrointestinálnym problémom. Je dôležité pochopiť príznaky a metódy diagnostiky, aby ste nepremeškali minúty.

V niektorých situáciách môžu protetické tepny zachrániť životy a ich plasty môžu zabrániť vážnym komplikáciám mnohých chorôb. Môžu sa vykonať protetiky karotidy, femorálnej artérie.

Ak je zápal aortálnej aneuryzmy, operácia môže zachrániť životy. Pacient by mal vedieť, aké operácie sa vykonávajú, dôležité indikátory chirurgického zákroku, rehabilitácie a prognózy po následkoch zásahu. A tiež o životnom štýle a výžive po.

Hrudná ropucha (stenokardia): príčiny, symptómy a liečba, prvá pomoc

Ischemická choroba - súbor príznakov, angina pectoris srdca (angína pectoris) je jednou z týchto foriem. Prítomnosť plakov na cievy, depozícia cholesterolu na stenách krvných ciev vedie k zníženiu hladiny kyslíka v krvi, čo následne spôsobuje hladovanie kyslíkom a spôsobuje akútnu bolesť v oblasti srdcového svalu, ktorá sa tiež nazýva angina pectoris.

Čo je to a ako prekonať túto chorobu a bude sa o tom diskutovať v článku. Hlavné príznaky a liečbu sa budeme podrobne venovať.

dôvody

Útok na angínu začína náhle a neprestáva, kým sa nezavolú ambulancia. Dôvody, ktoré spôsobili útok, sú veľa, môže spôsobiť hojnú výživu, prejedanie, obezitu, úzkosť, zmeny teploty, stres, pitie alkoholu na prázdny žalúdok a fajčenie.

Podľa štatistík zdravotného strediska sú príčiny stenokardie:

 • fajčenie - prestať fajčiť, fajčenie obmedzuje krvné cievy (tubulárne orgány);
 • nie je prejedanie, vysoký cholesterol je istým znakom počiatočných zmien v nádobách;
 • prestať fajčiť, prijať opatrenia na zníženie krvného tlaku, nižšie zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Začnite s telesnou výchovou. Diabetes zhoršuje priebeh ochorenia.

IHD (ischemická choroba srdca) a angína, pretože jej konkrétny prípad začína so zúžením krvných ciev. Krv vyživuje srdcový sval slabšie, začína pocit celkovej slabosti tela, tvorba plakov na stenách tubulárneho orgánu, napätie a neustála únava zhoršujú situáciu. Nepríjemné bolestivé pocity vychádzajú zo skutočnosti, že hladoví receptory bolesti reagujú na nedostatok kyslíka s impulzmi.

Táto podmienka sa nazýva útok. Tubulárne orgány stratia svoju elasticitu a bolesť sa zvyšuje v dôsledku normálneho zaťaženia. Táto podmienka nie je opravená, nazývaná chronické srdcové zlyhanie.

Etapy vývoja a progresie ochorenia

Všetko začína na stave stresu na pracovisku, lekári hovoria o tomto stave angíny pektoris, pacient sa stále viac uchýli k tabletám na bolesť srdca a ľudia, ktorí sú blízko k nemu, sú povinní merať jeho tlak. Pocit ťažkosti v hrudníku je znakom, že je potrebná lekárska pomoc. Štát neopustí, ako sa hovorí, že nie je možné očakávať od angíny pectoris, že prejde sama od seba, táto choroba je zákerná, útok zachytilo človeka na schodoch, v práci, v doprave.

príznaky

Útok je klasický príznak, ktorý pacientom vníma ako bežnú bolesť srdca, osoba leží a nehýbe sa, akékoľvek pokusy o niečo spôsobiť bolesť. Páliaci pocit v oblasti srdca sa nezastaví sám, hmotnosť na duši sa nedá ľahko odstrániť, musíte otvoriť okno, vložiť osobu a dať vlhkú obväz na jeho hlavu. S takouto bolesťou je ťažké dýchať, človek sa snaží zásadne znížiť činnosť, pretože akýkoľvek pohyb spôsobuje nepríjemné bolestivé pocity pod lopatkou. Ak majú príbuzní nitroglycerínové tablety, je potrebné ich umiestniť pod jazyk. Stáva sa, že záchvat rieši sám, ale toto je skôr výnimka než pravidlo ako pravidlo.

V súhrne môžeme povedať, že hlavnými príznakmi angíny pektoris sú bolesť, ktorá má nasledujúce charakteristiky:

 1. je vhodná;
 2. podľa charakteru - útlak, kompresia;
 3. lokalizované v hornej alebo strednej časti hrudnej kosti;
 4. bolesť dáva ľavej hornej končatine osoby, to je rameno;
 5. nepohodlie rastie pomaly, ale rýchlo sa zastaví po užití nitroglycerínu alebo jeho odstránení.

Vyvolávanie bolesti môže:

 1. rýchle chôdze, lezenie po schodoch, nesenie ťažkých predmetov;
 2. zvýšený krvný tlak (hypertenzia);
 3. studený;
 4. závažné prejedanie sa;
 5. emočný šok alebo stres.

Hrudná ropucha začína horiacou bolesťou v hrudníku, utrpenie je sprevádzané potenie, zvracanie. Cíti sa, akoby sa v osobe zahrievala spájkovačka a bolesť pulzujúca časom pokrýva celú brušnú dutinu. Neschopnosť zvýšiť ľavú ruku a nohu by mala upovedomiť príbuzných pacienta, dýchanie sa stáva trpkým a častým.

Rôzne formy angíny pectoris

Kardiológovia identifikujú rôzne formy tejto choroby, medzi nimi:

 • stabilná (angína pectoris) - moment zosilnenia sa vyskytuje pri zaťažení srdcových svalov pri behu a práci;
 • variant - kŕč srdcových tepien;
 • a to aj ono - predsudky infarktu.

komplikácie

Koronárne ochorenie srdca a angína, ako konkrétny prípad, majú spoločné znaky. Chronické srdcové zlyhanie je jasným dôsledkom únavy. Keď ochorenie napína nohy, dýchavičnosť a ťažkosti v hrudníku.

Zmeny tlaku sú pravidelné, opotrebovanie srdcového svalu je priamo úmerné zvýšeniu tlaku. Koncový bod je srdcový záchvat, ale môže to tiež nastať od začiatku.

Pozadie infarktu

Kŕč tepien (tubulárne orgány, ktoré krmiva srdce), ateroskleróza, plaky, výsledok zrazeniny v koronárnych artériách. V každom prípade je výsledok jeden - infarkt, srdce stráca schopnosť adekvátne pracovať.

Každý útok bude mať za následok také vážne choroby ako:

Ako očitý svedok podobnej situácie okamžite zavolajte sanitku a poskytnite pacientovi pomoc, vytvorte podmienky na odpočinok.

Diagnóza a liečba

Je zodpovednosťou lekára pomôcť pacientovi, hospitalizácia sa odporúča na vyšetrenie a terapiu.

Pred liečbou choroby musí osoba podstúpiť sériu vyšetrení. Pri predpísaní diagnózy pacienta:

Diagnóza sa robí na základe týchto analýz. Lekár predpisuje silné lieky proti bolesti, ako aj kyslíkovú terapiu.

Okamžité postupy a opatrenia na odstránenie účinkov krvnej zrazeniny, vymenovanie trombolytik, angioplastika (dilatácia krvných ciev pomocou plastovej plechovky).

Momentálne populárna chirurgia bypassu koronárnej artérie (bypass z angličtiny je preložený ako obchádzka, bypass) koriguje problém s prívodom krvi do srdcových ciev, rehabilitácia je indikovaná po operácii.

Po prvé, pacienti potrebujú monitor krvného tlaku. Môžete si vybrať tonometer v kategórii rozpočtu, umožní vám ovládať tlak a udržiavať diár hypertenzných pacientov. Tlak sa meria pomocou špeciálnej manžety a musí sa brať do úvahy stav osoby, inak časté pretrepávanie a merania môžu oslabiť a vyčerpať pacienta. Nemôžete prestať užívať lieky:

Nitráty (nitroglycerín) sú predpísané pacientovi, aby sa znížila frekvencia záchvatov a ich závažnosť. Ich pôsobenie zvyčajne trvá 10-14 hodín, zvyčajne je to prášok a sprej, forma týchto liekov sa môže meniť, niektoré sa užívajú 4 krát denne, s pocitom ťažkosti na hrudi alebo v chronických stavoch.

Musíte pamätať! Útok na angínu pectoris je vážny stav, nie je možné preniesť pacienta z miesta na miesto, interval medzi užívaním lieku, ktorý odstraňuje zisk, by mal byť päť až desať minút. Ak to nepomôže, je to priama indikácia pre hospitalizáciu.

Nitráty pomáhajú odstrániť účinok, ale nie príčinou, bohužiaľ pri akútnych záchvatoch pomáha len hospitalizácia, hoci beta pacienti sú predpísaní betablokátormi a antagonistami vápnika, keď sú vypúšťané. Lekári často predpisujú kyselinu acetylsalicylovú, znižujú riziko vzniku krvných zrazenín, pomáhajú eliminovať následky srdcových komplikácií vo forme infarktu myokardu.

Každý človek má svoje vlastné tempo života - pamätajte si to!

Nekomplexujte, nerobte zdravé mladých ľudí. Nie je potrebné vytvárať nové záznamy, nepočúvajte hlúpych ľudí, ktorí vás začnú hanbiť a vaše príležitosti. Angina pectoris je vystavená postihnutiu, a preto by sa kapacita tela mala považovať za obmedzená.

Aktívny životný štýl môže a musí byť vedený, predovšetkým pred ťažkými nákladmi nútenej prírody (záchrana vášho života, plávanie, pretekanie pred nebezpečenstvom). Piť nitroglycerín drogy pred energickou aktivitou, to bude šetriť!

Zdravý životný štýl pre 70 percent choroby je lepší ako ktorýkoľvek lekár, ako povedali Britovia, chcete byť zdraví, nefajčiť a jesť jablko každý deň. Diabetes mellitus a ochorenia gastrointestinálneho traktu veľmi komplikujú priebeh ochorenia, ale dosiahnuť významné oslabenie, môžete dokonca aj v prípade, že máte tieto ochorenia, hlavnou vecou je konzultovať s lekárom včas a sledovať tlak a výživu.

Úľavu od útoku

Ak sa ľudská ropucha dostala do ľudskej bytosti, je potrebné okamžite poskytnúť prvú pomoc. Prerušenie ochorenia pomôže:

 • Každý vie, že nitroglycerín sa považuje za všeliek srdcového ochorenia, aj keď je možné použiť aj aspirín. Áno, dokázalo sa, že je to toxické, ale čo robiť? Validol je neúčinný po užití aspirínu musíte mať pevnú horizontálnu polohu a byť v miestnosti s čerstvým vzduchom.
 • Pacientom sa ukáže relaxačná masáž, pomáha rýchlo odísť od akútneho záchvatu, niekedy si pacienti samo-masáž pre seba, musíte masírovať oblasti tváre a krku, ktoré sú blízko k srdcu, to znamená na ľavej strane. Masáž rúk je tiež účinná, najmä ak útok trvá dlho.
 • Spazmus krvných ciev ovplyvňuje mozog, bolesť v hlave je silná, bolesť sa odoberá podľa svedectva lekára, zvyčajne je to analgin, ak pulz presiahne 120 úderov, musíte piť anaprilín.
 • Ak je aspirín v práškovej forme, vlieva sa do pohára, naleje sa do teplej vody (nie je studená, studená posilňuje kŕč). Závažná vazokonstrikcia, pri ktorej sa pozoruje bledosť a studený pot, naznačuje pokles tlaku, v takom prípade nie je možné piť nitroglycerín.
 • Zaznamenanie záchvatu a podráždenia sa líšia, záchvat ležiacej náchylnosti? Zdvihnite osobu tak, aby nohy boli pod hlavou, nepriamo úmerné pozícii pri mdlobe.

Úloha fajčenia v priebehu ochorenia je významná - samotná kyselina nikotínová rozširuje krvné cievy, avšak počas fajčenia sa krvné cievy zužujú. Tajomstvo spočíva v metabolizme buniek, nikotínu a dechtu - jedná sa o jedy, ktoré blokujú tubulárne orgány, a samotná kyselina nikotínová je vitamín PP, ktorý má pozitívny vplyv na telo.

Z látok, ktoré spôsobujú potešenie, a to trávenie škodlivého tuku, psychoaktívne látky a alkohol, neexistuje žiadna látka, ktorá by mala pozitívny vplyv na zdravie. Prijmite myšlienku, že všetko, čo je príjemné, je škodlivé. Ak existuje túžba obnoviť prácu srdcového svalu a stav krvných ciev, musíte začať čistiť telo toxínov a s nesprávnou výživou a množstvom zlých návykov ani najinteligentnejší a najtalentovanejší lekár nepomôže človeku, ak nebude mať šťastie, dokonca ani chirurg nebude môcť zachrániť život. Všetko závisí od pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Tlakové skoky - vysoké a nízke: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: z akého tlaku sa skočí a čo toto porušenie naznačuje. Aké poruchy v tele spôsobujú drastické tlakové straty, čo treba urobiť na normalizáciu zmenených indexov.

Krvácanie z ciev pažeráka

Krvácanie z ezofágu je vážny príznak. Preto je pri akejkoľvek intenzite a dokonca podozrení na to, že včasná diagnóza a liečba sú mimoriadne dôležité.Krvácanie z varixov pažeráka

Choroby kardiovaskulárneho systému

Choroby kardiovaskulárneho systému sú na prvom mieste z hľadiska výskytu a počtu úmrtí na celom svete. To prispieva k mnohým dôvodom, vrátane nevhodného životného štýlu, zlých návykov, zlej výživy, stresu, dedičnosti a oveľa viac.

Zvýšená ESR u dieťaťa

Moderná medicína otvára nové hranice pre dôkladnú a najspoľahlivejšiu diagnostiku chorôb. Stojí za zmienku, že všeobecný krvný test je základný, ale súčasne jedným z najviac informatívnych spôsobov, ako sa dozvedieť o prítomnosti chorôb.

Čo je cerebrálna ateroskleróza mozgových ciev: príčiny a príznaky

Polovica úmrtí na ochorenia kardiovaskulárneho systému dnes predstavuje mozgovú vaskulárnu aterosklerózu. Jednoznačná teória, ktorá by mohla vysvetliť príčiny choroby, zatiaľ neexistuje.

Tromboembolizmus pľúcnej artérie (PE)

Pľúcna embólia sa týka krízových situácií, ktoré ohrozujú život človeka. Podstata patológie: úplné alebo čiastočné blokovanie prietoku krvi do pľúc oddeleného kúska krvnej zrazeniny (embólia).