Ivan Drozdov 30.10.2017 3 Komentáre

Bolesť hlavy, či už spontánna, rastúca, ostrá, bolestivá, pulzujúca alebo utláčajúca sa, sa vyskytuje v živote akejkoľvek osoby, ale bez dôvodu sa to stáva zriedkavo. Takmer vždy varuje pred poruchou v tele alebo jej náchylnosťou na škodlivé faktory. Je dosť ťažké určiť skutočnú príčinu bolesti hlavy, vzhľadom na veľký zoznam chorôb a porúch, ktoré ju vyvolávajú, ale je celkom možné to urobiť, ak vezmeme do úvahy svoje vlastné pocity a sprievodné znaky v diagnostike.

Príčiny bolesti hlavy

Vo väčšine prípadov je bolesť hlavy príznakom, ktorý signalizuje účinok nepriaznivých faktorov na telo alebo vývoj skrytej patológie, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu.

Nežiaduce faktory, ktoré spôsobujú bolesť hlavy, zahŕňajú:

 • náhle zmeny klimatických alebo meteorologických podmienok;
 • znečistenie životného prostredia škodlivými parami, toxíny, oxid uhoľnatý;
 • neštandardné potraviny, ktoré obsahujú vysokú koncentráciu glutamátu sodného a dusitanu;
 • emočná únava na pozadí častých stresových situácií;
 • zneužívanie alkoholu a syndróm kocoviny;
 • dlhý pobyt na slnku.

Bežné patologické príčiny bolesti hlavy sú:

 • vaskulárne ochorenia obehového systému a vývoj arteriálnej hypertenzie, hypotenzie, IRR, migrény;
 • kvapalínové poruchy a zvýšenie TBC vyplývajúce z vývoja hydrocefalusu, nádorov mozgu a iných ochorení membrán mozgových štruktúr;
 • neurologické choroby vrátane neuralgie trojklaného nervu, vertebrálneho aparátu, aneuryzmy, poškodenia nervových procesov krčnej stavcovskej časti;
 • mozgové nádory;
 • zranenia mozgu a kostí lebky, ako aj chronické posttraumatické stavy;
 • otravy s drogami, jedlom, toxickými látkami;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa vo vizuálnych a ENT orgánoch;
 • vírusové alebo katarálne ochorenia sprevádzané vysokou horúčkou a bolesťami hlavy.

Akékoľvek bolesti hlavy, ktoré sa pravidelne prejavujú, nadobúdajú dlhotrvajúcu povahu a nezbavujú ich bolesti, by mali byť alarmujúce.

V tomto prípade je lepšie byť bezpečný a objaviť sa špecialistovi, aby nestratil čas a zabránil vzniku komplikácií, ak bolestivé pocity sú spôsobené patologickým procesom.

Typy bolesti hlavy

Na identifikáciu príčiny cefalgie je potrebné určiť jej typ podľa príslušných charakteristík. Najčastejšie v lekárskej praxi sú bolesti hlavy zaradené do nasledujúcich oblastí:

Bolesti hlavy spôsobené vaskulárnymi ochoreniami

Zaznamenáva sa zúženie, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá je často sprevádzaná nevoľnosťou, závratmi a poklesom hlavných reflexných funkcií v dôsledku zúženia, rozšírenia, zápalu alebo prasknutia ciev. Tento typ bolesti je typický pre:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 • migrény;
 • poruchy krvného tlaku (hypertenzia alebo hypotenzia);
 • dočasná arteritída;
 • roztrúsená skleróza;
 • ateroskleróza miechových ciev;
 • ťahy.

Psychogénne bolesti hlavy (bolesti pri napätí, bolesti pri napätí)

Konstrikčná a pretečená bolesť hlavy trvalej povahy spôsobuje pocit, že hlavová zátka stláča hlavu, dochádza na pozadí dlhodobého fyzického a psychického stresu u tých, ktorí nie sú odolní proti stresu. V kľudnom stave je bolesť mierne alebo mierne exprimovaná, s ohýbaním, fyzickou námahou a nervovými šokmi, jej intenzita sa zvýši.

Bolesti hlavy spojené s kvapalinodynamickými a intrakraniálnymi patológiami

Bolestivé pocity miestnej alebo pretečenej povahy sú narušené narušeným obehom mozgovej tekutiny systémom mozgovomiechového moku, nadmerným nahromadením v meningíne a následkom výskytu intrakraniálnej hypertenzie. Intenzita bolesti hlavy sa zvyšuje v noci av ranných hodinách, bolestivé pocity sú často doplnené nevoľnosťou, vracaním, zníženým zrakom a sluchom. Tento typ bolesti hlavy je typický pre:

 • posttraumatické stavy;
 • vrodené alebo získané choroby mozgu;
 • hydrocefalus;
 • nádory rôznych etiológií;
 • závažné infekcie mozgových štruktúr (encefalitída, meningitída).

Cluster bolesti hlavy

Intenzívne pocity bolesti neznámej etiológie, vo väčšine prípadov sa vyskytujú u mužov. Vznikajú náhle, sú jednostranné. Útoky rôzneho trvania sa vyskytujú v pravidelných časových intervaloch (deň, týždeň, mesiac). Podmienka sa zhoršuje sprievodnými symptómami - opuchom sliznice nasofaryngu a slzami. V období silných útokov je ťažké hovoriť a pohybovať sa pacientom.

Bolesti hlavy nie sú spojené so zhoršenou štruktúrou mozgu

Táto kategória zahŕňa bolesti hlavy rôznych etiológií a symptómov spôsobené nasledujúcimi patologickými procesmi:

 • vírusové alebo infekčné ochorenia, pri ktorých dochádza k bolesti hlavy v dôsledku všeobecnej intoxikácie tela;
 • zápalové procesy vyskytujúce sa v orgánoch sluchu, pachu, zraku, ústnej dutiny alebo tvárových nervov (v tomto prípade pacient cíti bolesť streľby alebo bolesti, čo spôsobuje bolestivé miesto);
 • nadmerné dávkovanie liekov, zneužívanie alkoholu;
 • cervikálna osteochondróza spôsobená traumatickými procesmi, nízka telesná aktivita a obmedzenie pohybu.

Ak vás bolesť hlavy pravidelne obťažuje a stav sa zhoršuje príznakmi patologického charakteru, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Pilulky na bolesť hlavy

Bez ohľadu na príčinu a povahu pôvodu lekári neodporúčajú vydržať bolesť hlavy a v prípade syndrómu intenzívnej bolesti predpísať tablety proti bolesti.

V závislosti od typu bolesti hlavy a príčiny jej vzniku môžete užívať niektorý z nasledujúcich liekov:

 1. Paracetamol. Najbezpečnejší analgetický a antipyretický liek je povolený pre tehotné ženy a deti. Zmierňuje mierne bolesti hlavy spôsobené nachladnutím alebo infekčnými ochoreniami, zápalovými procesmi.
 2. Migrenol. Kombinovaná droga, pri ktorej účinok hlavnej látky paracetamolu dopĺňa kofeín. Liečivo sa podáva na zmiernenie bolesti v dôsledku hypotenzie spôsobené znížením krvného tlaku, meteozavisimosti, IRR, migrény.
 3. Solpadeine. Anestetikum s kodeínom a kofeínom v kompozícii. Tieto látky zvyšujú účinok hlavnej zložky paracetamolu, takže liek účinne zmierňuje intenzívne bolesti hlavy.
 4. ANALGIN inj. Analgetický účinok lieku je výrazný, ale jeho dlhodobé podanie negatívne ovplyvňuje krvnú štruktúru a znižuje produkciu leukocytov.
 5. Ibuprofen. Prípravok na zmiernenie bolesti s minimálne výraznými vedľajšími účinkami lieči cefalgiu rôznych etiológií.
 6. Sedalgin Plus. Analgetikum s kofeínom a vitamínom B1 ako doplnok. Liek účinne zmierňuje prípady bolesti spôsobené psycho-emocionálnym prepracovaním, hypotenziou, migrénou, chladom alebo chronickou únavou.
 7. Spazmalgon (Spazgan). Analgetické liečivo s výrazným spastickým účinkom. Je určená na bolesti hlavy spôsobené cievnymi kŕčmi.
 8. Brustan. Tabletový kombinovaný nástroj, ktorý kombinuje dve navzájom sa doplňujúce protizápalové lieky - paracetamol a ibuprofén. Priraďte k zmierneniu vážnych bolesti hlavy, keď iné lieky nepomáhajú.

Liečivá na zvládnutie bolesti by sa nemali užívať nepretržite, navzájom sa kombinovať a miešať s alkoholom. Výber konkrétneho lieku a dávkovanie v závislosti od stupňa intenzity bolestivého syndrómu a individuálnej tolerancie by mal vykonávať iba lekár.

Ľudové opravné prostriedky

Ak sú bolesti hlavy neintenzívne a krátkodobé, bez súvisiacich patologických príznakov, jednoduché, ale účinné lieky môžu byť použité na zmiernenie nepohodlia.

 • Čaj z citrónového balzamu s prídavkom harmančeka alebo valerijských kvetov. Pitie rozširuje krvné cievy a zmierňuje spastickú bolesť hlavy.
 • Upokojujúci rozmarín a čaj mäty. Vezmite na úľavu bolesti hlavy, ktoré vznikli na pozadí nervového vyčerpania.
 • Vdýchnutie alebo trenie s éterickými olejmi z grapefruitu, levandule, mäty, rozmarínu alebo citrónu. Jeden z olejov alebo ich zmes v malom množstve sa aplikuje na chrámy a opatrne sa trení. Môžete tiež zapáliť aromatickú lampu a esenciálny olej na zníženie koncentrácie predriedeného vodou.
 • Komprimujte soľný roztok v oblasti predných lalokov a chrámov. Ak to chcete urobiť, v teplej vode (1 l) musíte rozpustiť umenie. lyžicu morskej soli, navlhčite látku roztokom v roztoku a priložte ju k bolestivým oblastiam hlavy.
 • Expresnou metódou odstraňovania bolesti hlavy v lete je čerstvé listy mäty, listy citrónovníka alebo knotweed, ktoré by mali byť aplikované na chrbát hlavy alebo chrámov. V zime môžete na tieto účely použiť list z kapusty, ktorý musí najprv byť hnetený predtým, ako sa džús objaví.
 • Vdýchnutie s roztokom jablčného octu s migrénou. Na tento účel sa do vody pridá rovnaký podiel jablčného octu, výsledný prostriedok sa uvedie do varu, po ktorom sa pri miernom sklone hlavy nad nádobou jemne inhaluje odparovanie.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Je potrebné odmietnuť používanie národných nápravných prostriedkov, ak príčina vzniknutých bolesti hlavy nie je jasná a pacient má jasne vyjadrené patologické príznaky. V takomto prípade musíte okamžite navštíviť lekára a až po presnej diagnóze sa dohodnite s ním na uskutočniteľnosti ľudových prostriedkov.

Prečo často bolesť hlavy - ako bojovať?

Ak máte často bolesť hlavy, je to dôsledok stresu, chronickej únavy, traumatického poranenia mozgu, príznakov metabolických a hormonálnych porúch, vírusových a infekčných patológií. Lieky, súbor jednoduchých cvičení, dodržiavanie denného režimu pomáhajú zvládnuť nepohodlie.

Časté bolesti hlavy môžu byť výsledkom mnohých ochorení.

Príčiny častých bolesti hlavy

Pravidelné bolesti hlavy (cefalgia) sa vyskytujú po intenzívnej fyzickej námahe, v dôsledku stresu, zmien počasia. Ale ak sa nepohodlie obávajú každý deň - to môže naznačovať prítomnosť ťažkých patológií mozgu, krvných ciev, nazofaryngu, nepríjemného pocitu sa vyvinie počas intoxikácie, infekčných ochorení.

Typy bolesti hlavy:

 1. Cévna cefalgia - sprevádzaná pulzáciou v chrámoch, závratmi, silnými bolesťami bolesti na čele alebo okciputu, niekedy sú narušené vizuálne funkcie. S touto formou ochorenia je pre človeka ťažké ležať v polohe na chrbte, nepohodlie sa zhoršuje akýmkoľvek pohybom. Príčiny - patológia krčnej chrbtice, ateroskleróza, krvné zrazeniny, edém, nádor na mozgu.
 2. Liquodynamická cefalgia - nastáva, keď sa zmeny indexov intrakraniálneho tlaku zmenia na pozadí zvýšenia sekrécie cerebrospinálnej tekutiny, kompresie mozgu hematómom, nádor. Závažné a časté záchvaty hlavy sú sprevádzané závratmi, nevoľnosťou a silným tlakom v čelnej oblasti. S nárastom hodnôt nepríjemných pocitov je v prírode charakter vlny, s poklesom - človek zažíva slabosť, je preň ťažké.
 3. Neuralgická cefalgia - nastane náhle napadnutie, bolesť je vždy rezná, akútna, často dáva krku, čeľusti, obočie, lieky proti bolesti nepomáhajú, nepohodlie neustále znepokojuje, môže trvať 4 alebo viac týždňov. Problém sprevádza sčervenanie, precitlivenosť a opuch kože. Príčiny - hypotermia, nadmerné cvičenie, intoxikácia, neuralgia, všetky tieto faktory vedú k vzniku mikrotraumov, zapálených nervových koreňov.
 4. Bolesť napätia je dôsledkom dlhej práce na počítači, sedavého životného štýlu, inhalovania silných sladkých vôní, počúvania hlasnej ťažkej hudby, strachu a stresu. Cephalgia je sprevádzaná bolesťou, bolesťou v chrámoch, zadnou časťou hlavy, niekedy je to silná svrbenie.
 5. Klastrová bolesť hlavy - vyskytuje sa hlavne u mužov, je lokalizovaná v oblasti očí, charakterizovaná veľmi silnými, častými, ale krátkymi útokmi za niekoľko dní. Príčiny - rozšírenie karotickej artérie, podráždenie optických nervov, zmeny hladín testosterónu.
 6. Psychogénna bolesť hlavy je dôsledkom stresu, depresie, chronickej únavy, Parkinsonovej choroby.

Prečo bolesť hlavy

Hlavnými príčinami cefalgie sú vystavenie vonkajším dráždivým látkam, nezdravá strava, nedostatok pokoja, sedavý životný štýl, choroby vnútorných orgánov.

Migréna - intenzívne nepríjemné pocity, ale postihuje len ľavú alebo pravú stranu. Ochorenie sa vyskytuje v dôsledku rozšírenia krvných ciev, sprevádzané nevoľnosťou, vracaním, nepohodlie môže trvať niekoľko dní. Presné príčiny vývoja ochorenia nie sú úplne pochopené, ale napätie, depresie, nadmerné práce, hluk, teplo, chronický nedostatok spánku môžu spôsobiť útok.

Akýkoľvek stres môže byť provokáciou pre nástup migrény.

Aké ochorenia často spôsobujú bolesti hlavy?

 1. Cievne choroby - syndróm intenzívnej bolesti trvá niekoľko hodín, obavy v dopoludňajších hodinách alebo v noci, nepohodlie sa nachádza v oblasti očí. Pri hypertenzii má bolesť hlavy v oblasti occiputu, často krvácajúcu z nosa.
 2. Neuralgia tváre, trojklaného nervu - bolesť je jednostranná, dáva hlavu z postihnutých oblastí.
 3. Traumatické poranenia mozgu, poškodenie chrbtice - bolesť nastáva v dôsledku kompresie krvných ciev, nedostatok kyslíka, nepohodlie sa prejavuje istým časom po incidente, analgetiká neprinášajú úľavu.
 4. Choroby krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice - kvôli stláčaniu ciev na stavcoch, nedostatok kyslíka a živín vstupuje do mozgu, bolesť zahŕňa zadnú časť hlavy a oblasť chrámov.
 5. Cievne patológie mozgu - cefalgia naznačuje hypoxiu, vaskulárnu sklerózu, tupú bolesť, pokrýva celú hlavu, je sprevádzaná závratmi, končatiny rastú tlmené, arteriálne parametre sa zvyšujú alebo znižujú, spánok je narušený, pamäť sa zhoršuje.
 6. Malígne a benígne neoplazmy mozgu - nádor tlačí na cievy, znepokojený neustálou bolesťou v jednej časti hlavy.
 7. Meningitída - intenzívne a dlhotrvajúce nepríjemné pocity v hlave sa vyskytujú na pozadí zápalu, silnej intoxikácie.
 8. Hemolytická anémia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sú červené krvinky intenzívne zničené, vzniká hypoxia a srdce funguje vo zvýšenej miere. Príznaky - únava, problémy s dýchaním, bolesť hlavy, končatiny sú vždy studené, koža bledá alebo žltá, zlyhanie srdca.

Dieťa môže byť vyvolané bolesťami hlavy, chrípkou, exacerbáciou sínusitídy, sinusitída - tupé prírodné nepohodlie sa vyskytujú v čelnej, temporálnej časti, pokrývajú oči a nos, naznačujú intoxikáciu, sprevádzajú vysoká horúčka, bolesť kĺbov a svalov a prechádza po ochorení. Nepríjemné pocity v zadnej časti hlavy alebo na čele, trhliny, rinitída, svrbenie - príznaky alergie.

Aké faktory môžu vyvolať bolesť hlavy

Cephalgia nie vždy naznačuje prítomnosť závažných ochorení, útok sa často vyvíja pod vplyvom provokačných faktorov.

Pitná káva môže spôsobiť bolesti hlavy.

Prečo bolesti hlavy:

 1. Zneužívanie silnej kávy, čaju, energie a alkoholických nápojov - tieto výrobky majú stimulačný účinok na nervový systém, spôsobujú dilatáciu krvných ciev, zvyšujú tlak.
 2. Zmeny v atmosférickom tlaku, zmena klímy, výstup do hôr - plavidlá nemajú čas prispôsobiť sa novým podmienkam, dochádza k spazmu.
 3. Nesprávna poloha tela počas spánku - bolesť hlavy v ranných starostiach, ak osoba spí na vysokom vankúšku, krvný obeh v krčnom krvnom plavidle je narušený.
 4. Nevhodná pokrývka hlavy - cefalgia sa vyvíja v dôsledku neustáleho stláčania.
 5. Stres, hlavu takmer vždy bolí, keď ste nervózni - s ostrým kŕčom je pocit, že lebka sa utiahne obručou.
 6. Prekonanie - bolesť nudná, pokrýva celú hlavu, je sprevádzaná poruchou spánku, zníženým výkonom.
 7. Príliš dlho spíme - hladina glukózy v krvi prudko klesá, bolesť v hlave sa obáva ráno alebo po dni odpočinku.
 8. Silná večera - v noci telo strávilo všetky sily na trávenie jedla.

Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Najskôr by ste sa mali poradiť s praktickým lekárom a naďalej vás bude riadiť, ak je to potrebné.

Určovanie príčin cefalgie, terapeuta, neuropatológ sa zaoberá liečbou choroby. Navyše je potrebný onkológ, kardiológ, chirurg, pacient s ORL, očný lekár a špecialista na infekčné ochorenia.

diagnostika

Identifikácia príčin vzniku cefalgie začína vyšetrením a prijímaním histórie, pacientovi je potrebné detailne povedať, kde, ako často a koľko bolesti hlavy.

Skúšobný program:

 • klinická analýza krvi, moču;
 • biochemický krvný test;
 • punkcia cerebrospinálnej tekutiny;
 • RTG, MRI, CT hlavy a chrbtice;
 • angiografia plavidiel;
 • myography;
 • EKG, meranie arteriálnych parametrov;
 • meranie intrakraniálneho tlaku;
 • Ultrazvuk krčnej tepny.

Čo robiť, ak máte často bolesť hlavy?

Cervikálna gymnastika na pomoc pri bolestiach hlavy

Na liečbu cefalgie sa používajú rôzne lieky, masáž a gymnastika pomáhajú dobre.

lekárstvo

Liečba cefalgie je zameraná na odstránenie nepríjemných symptómov, príčin, ktoré vyvolali záchvat bolesti a znižovali riziko komplikácií.

Ťažká bolesť hlavy - ako liečiť:

 • analgetiká - Milistan, Efferalgan;
 • protizápalové lieky - Nimid, Nimesulid;
 • sedatíva - Novo-passit, tinktúra pivonky, valerián;
 • lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie - Vasobral;
 • antihypertenzívne lieky - Enap;
 • anti-migréna lieky - Sumamigren;
 • lieky proti vertigu - Vestibo, Betaserk;
 • antiemetiká - domperidón.

cvičenie

Masáž krku pomôže vyrovnať sa s bolesťou hlavy, silné napätie, profesionál by to mal urobiť. Jednoduché cvičenia pomôžu zbaviť sa nepríjemných pocitov, je ľahké ich vykonávať doma.

Jednoduché cvičenia pre každodenné bolesti hlavy:

 1. Posaďte sa rovno, zatvorte oči a pomaly nakláňajte hlavu dopredu, dozadu, do strán. Vykonajte 10 opakovaní v každom smere, opakujte 5-6 krát denne.
 2. Ležať pomaly, v kruhovom pohybe, masírovať prsty na všetky časti hlavy. Začnite od oblasti čela a potom prejdite do parietálnych a temporálnych zón, dokončite ich na zátylku. Trvanie relácie je 5 minút a opakuje sa trikrát denne.
 3. V polohe stojaceho, aby sa pripojili k rukám za hlavou, aby sa lokty naklonili dopredu, ľahko sa naklonili dopredu. Pomaly narovnávajte, roztiahnite lakte, zdvihnite bradu, opakujte 6-8 krát.
 4. Ruky zamknúť do zadnej časti hlavy, pomaly sa ohýbať dopredu, neohýbajte kolená.

Možné dôsledky a komplikácie

Bolesť hlavy sa veľmi často vyskytuje na pozadí porúch mozgovej cirkulácie, bez správnej liečby, mozgovej príhody a paralýzy.

Medzi hlavné dôsledky častých útokov cefalgie patrí porucha sluchu, vízia, koordinácia, poruchy pamäti, znížená koncentrácia, emočné odchýlky a depresívne stavy.

Bez náležitého liečenia bolesti hlavy sa môže vyvinúť strata sluchu.

Dodržiavanie denného režimu, plný spánok, chôdza na čerstvom vzduchu, teplá sprcha, odmietanie zlých návykov a škodlivých potravín - to všetko pomôže zabrániť vzniku cefalalgie. Ak veľmi často bolesť hlavy, sedatíva, lieky proti bolesti, lieky na normalizáciu krvného obehu, odstránenie príznakov migrény pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov.

Hodnotiť tento článok
(1 bod, priemerná hodnota 5,00 z 5)

Príčiny a liečba častých bolesti hlavy

Cefalgia alebo bolesť hlavy sú častým sprievodným symptómom mnohých závažných ochorení. Takýto nepríjemný pocit môže pacienta bezprostredne po ťažkej fyzickej námahe alebo v dôsledku stresových situácií obťažovať. Možno sa zbaviť bolesti mnohými spôsobmi, ale nezávislá liečba bez konzultácie so špecialistom by mala byť úplne vylúčená. Len lekár po dôkladnom vyšetrení môže odpovedať na otázku "Prečo často hlava hlavy?" Liečba cefalgie bude závisieť od mnohých faktorov, ako aj od typu bolesti, a to by sa malo vziať do úvahy.

Málo o cefalgii

Je potrebné pamätať na jeden zaujímavý fakt, že ľudský mozog nedokáže pocítiť cefalgiu. Nervové zakončenia reagujú na bolesť. Všetky nepríjemné pocity v oblasti mozgu sú niekoľko typov:

 • Bolesť stresu.
 • Psychogénne pocity.
 • Štrukturálne porušenia krvných ciev.
 • Dynamické poruchy v mozgovomiechovej tekutine.
 • Zmiešaná bolesť

Ak hlava často bolí, čo to môže byť? Nielen environmentálne faktory, ako je jasné svetlo alebo hlasná hudba, ale aj závažné patológie, ako napríklad:

 • Infekčné choroby.
 • Chronická patológia.
 • Intoxikácia tela, ktorá je chronická a vyvolaná otravou.
 • Choroby a patológie kardiovaskulárneho systému.
 • Patológia mozgu a jeho ciev.
 • Neoplazmy v tele, ako aj v mozgu.

Typy bolesti hlavy

V modernej medicíne sú tieto typy cefalgie rozlíšené:

 • Cievne cefalgia. V tomto prípade pacient trpí pulzáciou, bolestivými pocitmi a závratmi a môže sa zhoršiť vizuálna funkcia. Bolesť hlavy je taká, že je pre pacienta nepríjemné ležať, robiť ohyby a dokonca aj vlasy. Takýto nepríjemný pocit môže byť vyvolaný narušeným tlakom, chorobami krčnej chrbtice.
 • Liquodynamická cefalgia. Okrem bolesti hlavy má pacient tiež vertigo (závraty), nevoľnosť, pocit tlaku v čele a zhoršenie vizuálnej funkcie. So zvýšeným intrakraniálnym tlakom má bolesť charakter vlny - znižuje sa a potom sa zintenzívňuje. Pri zníženom tlaku pacient nedokáže stáť. Zvýšenie sekrécie cerebrospinálnej tekutiny, ktorá spôsobuje zvýšený tlak vo vnútri lebky, môže spôsobiť takéto porušenie všeobecného stavu.
 • Neuralgická cefalgia. Bolesť hlavy v tejto situácii je akútna, rezná, dochádza náhle, pacient sa môže tiež sťažovať na závraty. Keď stlačíte bod bolesti, pocity sa môžu rozšíriť do iných častí hlavy. S týmto typom pokožky môže nabúrať, červenat, dochádza k narušeniu citlivosti. Bolesť nemožno odstrániť ani po užití liekov proti bolestiam. Neuralgická cefalgia môže pacientovi niekedy prenasledovať viac ako mesiac. Prokurujúce faktory sú intenzívne zaťaženie a prechladnutie, čo vedie k mikrotraumám a zápalovým procesom v nervových koreňoch. Toxické vlákna, ktoré sa môžu nahromadiť v tele v dôsledku infekčných ochorení alebo z nejakého iného dôvodu, môžu poškodiť vlákna.
 • Bolesť svalového napätia. Bolesť v hlave tohto typu môže byť vyvolaná ožarovaním, zápachom, vysokou hudbou, vzrušením alebo strachom. Okrem bolesti hlavy má pacient bolesť, pocit stláčania a obmedzenia a môže dôjsť k intenzívnemu svrbeniu kože.

Primárna cefalgia

Primárna bolesť hlavy je bolesť, ktorá poukazuje na slabý stav systémov a orgánov a je dočasná.

Prečo hlava, jej príčiny?

 • Bolesť stresu. Táto bolesť hlavy sa vyskytuje v dôsledku vplyvu negatívnych faktorov na telo. Pacient má nepríjemné pocity v čelnej časti, ktorá sa rozprestiera po celej hlave. Môže to byť pocit napätia. Bolesť sa pozoruje dlhodobo. Teplo, hlasná hudba, stresujúca situácia alebo depresívny stav, predĺžený pobyt na jednom mieste, nezvyčajné zaťaženie, nedostatok vody v tele môže vyvolať bolesť napätia. Na odstránenie týchto príznakov musíte užívať anestetikum alebo sedatívum. Aby sa zabránilo opätovnému vzniku bolesti, treba sa vyhnúť provokujúcim faktorom a prijať preventívne opatrenia.
 • Zneužívanie potravín, ktoré majú vysoký obsah kofeínu. Medzi ne patria: čokoláda, silný čaj alebo káva. Tieto výrobky môžu zvýšiť tlak. Ak ich neustále používate, je tu bolesť hlavy, nevoľnosť. Vylúčenie produktov provokatérov pomáha zbaviť sa nepríjemných pocitov.
 • Migréna. Časté bolesti hlavy môžu naznačovať migrénu. Pacient má nepríjemné pocity iba v jednej časti hlavy, intenzita môže byť stredná až neznesiteľná. V prítomnosti vonkajších podnetov sa bolesť hlavy zintenzívňuje. Niekedy je migréna sprevádzaná nevoľnosťou a dokonca aj emetívnym nutkaním. Útok môže trvať niekoľko dní. Stresové situácie, depresia, nespavosť, prehrievanie alebo iné nepriaznivé faktory môžu vyvolať migrény. Aby ste sa zbavili tejto choroby, potrebujete relaxovať, byť na čerstvom vzduchu, užívať analgetikum.
 • Bolesť hlavy Horton. Silné pocity, ktoré môžu trvať až niekoľko hodín, lokalizované v oblasti očí. Útoky sa môžu vyskytnúť počas niekoľkých mesiacov, v noci alebo ráno. Čo spôsobuje bolesť hlavy v tejto situácii? Na vyvolanie takejto bolesti môže dôjsť k vaskulárnej chorobe. Môžete sa zbaviť nepohodlia pomocou analgetík alebo silnejších liekov, ale len s menovaním špecialistu.

Ďalšie provokujúce faktory

Bolesť hlavy môže nastať aj v dôsledku takých provokačných faktorov, ako sú:

 • Neuralgia nervu tváre alebo trojklaného nervu. Hypothermia, stresujúce situácie alebo trauma tváre môžu vyvolať túto chorobu. Problém s obličkovým nervom sa pozoruje u tých pacientov, ktorí zneužívajú pevné potraviny. Aby sme sa zbavili bolesti, je potrebné vylúčiť provokatívne faktory.
 • Nosiť nepohodlné klobúky. Bolenie hlavy v tejto situácii sa často vyskytuje v dôsledku stláčania hlavy.
 • Dlhodobý pobyt v počítači. Bežné očné napätie môže vyvolať nepríjemné pocity.

Sekundárna cefalgia, jej príčiny

Sekundárna bolesť hlavy vo väčšine prípadov je príznakom iných ochorení. V takejto situácii je potrebné podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Zlyhanie terapie môže viesť k závažným nezvratným dôsledkom.

Sekundárna bolesť v hlave spôsobuje:

 • Poranenie hlavy a patológia chrbtice. Po úraze sa cefalgia môže vyskytnúť po určitej dobe, nebude možné ju zbaviť jednoduchým analgetikom, takže stojí za to podstúpiť úplné a naliehavé vyšetrenie.
 • Bolesť hlavy v patológii chrbtice sa vyskytuje v dôsledku stláčania alebo kŕče nervových vlákien, ciev, ako výsledok, napätie je tiež zaznamenané v celom tele.
 • Choroby mozgových ciev. Bolesť hlavy nastáva kvôli zhoršenému prietoku krvi v cievach mozgu. Pacient môže mať aj iné nepríjemné príznaky: vertigo, znecitlivenie rúk a nôh, zhoršený krvný tlak. Liečba je predpísaná na základe výsledkov vyšetrenia.
 • Novotvary v mozgu. Cefalgia sa vyskytuje v dôsledku nárastu nádoru, ktorý tlačí na cievy.
 • Tiež môže dôjsť k nepohodlie v dôsledku infekčných ochorení mozgu a jeho membrán. Cephalgia síce silné, drogy v tejto situácii nepomáhajú.
 • Chrípka a infekčné ochorenia tela. Pacient má súbežné symptómy: zvýšená telesná teplota, nevoľnosť, vracanie, bolesť svalového tkaniva.

Preventívne opatrenia

Veľmi často bolesť hlavy v dôsledku nesprávnej stravy a životného štýlu, takže by ste mali prehodnotiť svoju každodennú rutinu a stravu. Niekedy môžete vylúčiť niektoré škodlivé produkty z menu a často prejsť na čerstvý vzduch, po ktorom sa stav vráti do normálu. Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že častý nedostatok spánku a pracovné zaťaženie pracovného dňa môže spôsobiť nepohodlie v hlave. Treba pochopiť, že moderný rytmus života vedie k vývoju ďalších vážnych patológií.

Ak sa často objavuje bolesť hlavy, musíte skontrolovať režim odpočinku. Odporúča sa spať najmenej 7-8 hodín. Vo sne sú obnovené všetky zdroje tela a mozog spočíva. Pred zvyškom je potrebné miestnosť nasávať, aby bola nasýtená kyslíkom. Musíte tiež venovať pozornosť postoju. Pri dlhšom sedení sa odporúča robiť cvičenia a zahriať sa. Ak je vankúš nepríjemný, bolesť hlavy vás tiež obťažuje. Počas pokoja by mala hlava ležať rovinná, pričom by sa zároveň nemalo ohýbať krk.

Predĺžený kašeľ u pacienta je tiež príčinou bolesti hlavy. V tejto situácii je vhodné pokračovať v intenzívnej starostlivosti, ale až po konzultácii so špecialistom. Vo väčšine prípadov by sa malo zbaviť cefalgie vylúčiť provokatívne faktory alebo liečiť sprievodné ochorenia.

Treba pamätať na to, že bolesť hlavy môže pôsobiť nielen ako nezávislá patológia, ale môže byť tiež znakom závažných ochorení. Preto s dlhodobou prítomnosťou tohto stavu by ste mali okamžite konzultovať lekára, ktorý vám pomôže pochopiť, prečo bolesť hlavy.

4 príčiny bolesti hlavy: kedy mám ísť k lekárovi?

Lekári hovoria - nemôžu tolerovať bolesti hlavy. Ale s cieľom zmierniť utrpenie je potrebné nájsť príčinu

V tomto prípade sú neurológovia presvedčení, že zdrojom problému je mozog, terapeuti - že to je v cievach a psychoterapeuti obviňujú všetko na stres.

A každý z týchto odborníkov sám o sebe. Zdroje bolesti hlavy sú veľa. Môže to byť ako nedostatok spánku, stres, osteochondróza, nedostatok niektorých stopových prvkov (draslík, meď, horčík alebo fosfor) v tele a závažné ochorenia, ako je meningitída a dokonca aj nádor na mozgu. Našťastie iba 5 zo 100 záchvatov hlavy je dôvodom okamžitej hospitalizácie. V iných prípadoch sa môžete sami vyrovnať s nepohodou.

Tento klobúk nie je tvárou v tvár

Lekári majú takúto vec - "neurotickú prilbu" alebo "napätie hlavy". Hovoríme o nepríjemných pocitoch, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšeného tónu svalov na krku a pokožke hlavy dlhú dobu. Príčinou tejto choroby je spravidla fyzická nadmerná práca a emočná strach, niekedy je spôsobená nadmerným fajčením a dokonca aj klipsami alebo náušnicami, ktoré pôsobia na určité miesta na uchu.

"Prilba neurotického" je zvyčajne obojstranná, charakterizovaná tupou, monotónnou, rozptýlenou povahou bolesti, lebka je stlačená, akoby obručou. Môže to byť epizodické - menej ako 15 dní v mesiaci a chronické - viac ako 15 dní v mesiaci po pol roka. Odborníci si všimli, že táto "čelenka" je častejšie prenášaná pacientmi, ktorí majú sklon k negatívnemu posúdeniu životných udalostí, to znamená k hlbokým pesimistom. V tomto prípade je bolesť fyzickým prejavom úzkosti, prejavom nahromadených skúseností a komplexov. Tento problém možno odstrániť prirodzenými sedatívami (čaj s harmančekom, bujuľovou tinktúrou, passionflower) a autogénnym tréningom. Samo-masáž hlavy pomáha dobre: ​​zmierňuje rovnaké svalové napätie - príčinu nepríjemných pocitov. Existuje aj taká technika - "vyčistenie" bolesti hlavy s masážnou kefou. Zároveň sa krvný obeh zvyšuje a svaly sa uvoľňujú. Obnoví sa normálny krvný obeh.

Čo robiť: Masírujte končeky prstov špičkou ceruzky. Nájdite najviac bolestivé miesto a stlačte ho (to je druh domácej reflexológie). Pomáha dychové cvičenie alebo aromaterapia. Vyskúšajte 5-10 minútový kúpeľ na nohy alebo ruky. Namiesto ošetrenia vody môžete na čelo položiť horúci uterák, masírovať krk a ramená, piť zelený čaj (ale bez čokolády a sladkostí).

Zákerné plavidlá

Príčinou bolesti hlavy môže byť kŕč alebo dilatácia ciev. Najčastejšie tento problém znepokojuje tých, ktorí vedú sedavý sedavý životný štýl. Ďalšou kategóriou nešťastných ľudí trpiacich touto bolesťou hlavy sú pacienti s vaskulárnou dystóniou a osteochondrózou. Za týchto podmienok sa celá hlava okamžite rozdelí. Bolesť pulzujúcej prírody, "klepanie na chrámy", tvár vyzerá nafúknutá, celkový stav je prerušený. Pre tých, ktorí sú náchylní k tejto chorobe, nepríjemné pocity sa zvyšujú s meniacim sa počasím a niekoľko dní pred menštruáciou. Počas tehotenstva sa frekvencia bolesti hlavy znižuje alebo úplne zastaví, ale bohužiaľ sa obnovia po pôrode ihneď po skončení obdobia dojčenia dieťaťa. V takom prípade domáce opravné prostriedky nepomôžu. Potrebujeme lieky, ktoré stabilizujú krvné cievy a zmierňujú kŕče (Stugeron alebo no-spa).

Čo robiť: mokré obklady môžu mierne zmierniť bolesť - horúce, ak tvár počas útoku bledne a studená, ak sa zmení na červenú. Pomáha masáž hlavy a krku. Aby sa zabránilo bolesti spôsobenej krvnými cievami, odborníci odporúčajú plávanie. Fanúšikovia tradičných metód liečby používajú rastlinné prípravky obsahujúce hlohu, sušené vajcia, citrónový balzam. Ale zapojiť sa do kávy a kofeínu v tomto prípade nestojí za to.

Monster s názvom "Migréna"

Termín "migréna" predstavil rímsky doktor Galen. Ide o komplexnú chorobu, ktorej hlavným príznakom sú prípady nesnesiteľnej bolesti striktne v jednej polovici hlavy. Lekári spájajú túto patológiu s metabolickým serotonínom, látkou zapojenou do prenosu nervových impulzov. Mimochodom, ženy trpia migrénami častejšie. Ak vaša matka trpí väčšinu svojho života z dôvodu neznesiteľnej bolesti hlavy, s najväčšou pravdepodobnosťou budete čeliť podobnému osudu. Koniec koncov, migréna sa zvyčajne zdedí. Situácia sa zhoršuje, ak vediete nesprávny životný štýl: fajčíte, pijete alkohol, trochu sa pohybujete a len zriedka sa dostanete do vzduchu.

Prvé bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť v detstve. Oni sa plne prejavujú o 25-40 rokov. Útok môže trvať 4 hodiny až 3 dni, sprevádzaný nevoľnosťou, niekedy vracaním, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky. Často mu predchádza takýto špeciálny efekt, ako blikajúce záblesky svetla, nasledované "rozmazaným pred očami", zúženie zorného poľa, rozdelený obraz.

Čo robiť: v prvej fáze migrény sa používajú vazodilatanciá: Dibazol s papaverínom, kyselinou nikotínovou, trentálom, Stugerone. Na druhom - vazokonstriktor: drogová námelina. Počas útoku musíte odpočívať v tmavej miestnosti, rovnako ako ľahkú masáž alebo teplé kúpele na ruky s levanduľou, citrónom, mäsom a majoránom.

Špinavá klobása

Vedci nedávno zistili, že bolesť hlavy môže byť spoločníkom na potravinovú intoleranciu niektorých potravín. Dôvodové látky, ktoré postihujú plavidlá. Najprv je to tyramín, ktorý sa nachádza v čokoláde, syry s dlhým starnutím, jogurt, kyslá smotana, solené alebo nakladané ryby, konzervované morské plody (kraby, krevety), údené mäso, klobásy, ako aj vo všetkých pivách. Táto látka je zákerná v tom, že jej množstvo vo výrobkoch sa zvyšuje pri dlhšom skladovaní.

Ďalším chemickým prvkom, ktorý spôsobuje takzvané bolesti hlavy, je dusičnan sodný. Glutamát sodný, ktorý sa nachádza v mnohých jedlách a omáčkach čínskej kuchyne, je zdrojom indispozície s rozoznateľným názvom "bolesti hlavy čínskej reštaurácie". Ak nie ste fanúšikom orientálnej kuchyne, nesúvajte sa radovať. Túto látku možno nájsť v kockách bôbov, zemiakových a kukuričných lupienkoch, v sušienkach s príchuťou, ako aj v niektorých suchých polievkach.

Zvláštna pozornosť si zaslúži kofeín. Je zvedavé, že spôsobuje nepohodlie nie jeho prítomnosťou, ale jeho absenciou - to je takzvaná bolesť hlavy. V tomto prípade ľudia trpia nedostatkom obľúbenej kávy, kolky alebo čaju. Prudké odmietnutie týchto nápojov je sprevádzané pulzujúcimi bolesťami hlavy v časných oblastiach, slabosť, podráždenie, rozptyľovanie, úzkosť, strach, poruchy spánku a nevoľnosť.

Čo robiť: predpokladom pre zotavenie je strava. Choďte na diétu, ktorá eliminuje použitie škodlivých produktov. Fytoterapia, metódy čistenia tela a kinesitherapy (špeciálna metóda fyzioterapie) majú nádherný efekt.

Varovanie!

Neodkladajte návštevu lekárovi, ak bolesť hlavy rastie, tablety nepomáhajú alebo nepohodlie sa neustále obnovuje niekoľko dní a týždňov. Ak je choroba sprevádzaná zhoršením zraku, závratmi, mali by ste čo najskôr navštíviť špecialistu.

Len 5 zo 100 záchvatov hlavy spôsobuje hospitalizáciu.

 • Celá horečka, chladné, infekčné choroby
 • Čelo (obidve strany očných zdier) - ochorenia očí, nesprávne okuliare
 • Whisky na oboch stranách, zadná časť hlavy je pulzujúca vaskulárna bolesť hlavy (s hypertenziou)
 • Krk (prechádza cez čelo, chrámy, krk) - s napätím bolesť hlavy
 • Za ucho (na jednej strane), chrám - zubné problémy alebo otitis
 • Chrám (na jednej strane) - migréna

Expertné stanovisko

Larisa Noviková, neuropatológka najvyššej kategórie

Samozrejme, pri liečbe bolesti hlavy je normalizácia denného režimu, to znamená dodržiavanie pravidiel racionálnej výživy, povinné striedanie práce a odpočinku, obmedzenie emočnej námahy (predovšetkým negatívne) a plný spánok má veľký význam. Tieto opatrenia však bohužiaľ nie sú vždy dostatočné. A len špecialista môže pochopiť skutočnú príčinu bolesti hlavy. Ak používanie zariadenia prvej pomoci nie je účinné, neodkladajte návštevu špecialistovi. Koniec koncov, skorá diagnóza choroby - kľúč k úspešnej liečbe.

Bolesti hlavy Stars

Tatyana Arno:

- Som šťastný človek - skoro nikdy nemám bolesti hlavy. Tento útok sa mi v mojom živote stalo len dvakrát alebo trikrát. Zároveň som sa na to, aby som sa zotavil, som nemusel ani odpočívať, piť špeciálne čaje alebo prípravky, ani sa nemusíte baviť. Keď sa to stalo, bol som zachránený bežnou aspirínovou tabletkou. Zdá sa, že je to len vlastnosť môjho tela, ktoré ja, keď vidím, ako ostatní trpia, je veľmi potešený.

Yana Rudkovská:

- Teplá relaxačná kúpeľ mi pomáha najlepšie zmierniť bolesti hlavy. Vo vode vždy pridávam prostriedky, ktoré zmierňujú stres - soli, gély, balóny a okvetné lístky ruží. Ak nemám čas na úpravu vody, trie moju tvár s kúskom ľadu, v ktorom som pred zmrazením zriedil ampulku kolagénu a elastínu. Procedúra zabije dve vtáky s jedným kameňom: bolesť zmizne a súčasne sa dotiahnu obrysy tváre.

Alexander Malinin:

- Vidíte, žijem v takom rytme, že nie je čas venovať pozornosť takým drobným problémom ako bolesť hlavy. Odstraňujem nepríjemné symptómy tým, že pijete tabletku s dipyrónom a zapnete pokojnú, pokojnú, najlepšie klasickú hudbu. Ak sa však problém vyskytuje často, musíte sa poradiť s lekárom a hľadať okamžitú príčinu jeho výskytu. Koniec koncov, bolesť hlavy môže byť dôsledkom problémov s krvnými cievami z dôvodu chladu, preťaženia.

Materiál poskytnutý časopisom "AIF o zdraví" č.12, 2008

Bolesť hlavy bez akéhokoľvek dôvodu

"Bolesť hlavy" - tieto slová počujeme a hovoríme tak často, že sme na ne zvyknutí, vnímajúc bolesť hlavy ako niečo nepríjemné, ale dočasné a nevýznamné. "Možno budem piť nejakú pilulku" - stalo sa to liečbou bolesti hlavy. Avšak bolesť hlavy je často symptómom akýchkoľvek závažných ochorení a porúch v tele, z ktorých niektoré sú život ohrozujúce.

Ako rozoznať povahu bolesti hlavy a včas upozorniť na ochorenie?

Obsah článku:

Hlavné príčiny bolesti hlavy - čo to môže vyvolať?

Bolesť hlavy môže mať odlišnú lokalizáciu, charakter a intenzitu:

 1. Bolesť hlavy cievneho pôvodu - príčinou je stláčanie, zúženie dutiny ciev hlavy, ako aj ich rozšírenie.

Rôzne faktory to môžu vyvolať:

 • Krvné zrazeniny alebo emboly, ktoré pokrývajú lumen malých alebo veľkých ciev.
 • Ateroskleróza GM plavidiel.
 • Edém, nádor GM a membrány, krvné cievy.
 1. Bolesť hlavy kvôli svalovému napätiu - nastáva pri dlhej nepohodlnej polohe hlavy, veľkých zaťaženiach a fyzickom namáhaní, po spánku v nepohodlnej polohe kvôli nesprávne zvolenému posteľu - matrace a vankúši.
 2. Bolesť hlavy kvapalínového mechanizmu pôvodu - nastáva, keď je určitá časť mozgu stlačená.

dôvody:

 • Abnormálne zvýšenie alebo zníženie intrakraniálneho tlaku.
 • Stláčanie mozgu hematómom, cystou, nádorom.
 1. Neuralgické bolesti hlavy - sa vyskytujú, keď sú nervové vlákna poškodené alebo keď je ovplyvnený patologický proces.

dôvody:

 • Rôzne neuralgie (najčastejšie - trigeminálny nerv, okcipitálne nervy).
 • Poškodenie vestibulárneho nervu.
 1. Bolesť hlavy psychogénneho pôvodu - zvyčajne sa rozvíja na pozadí duševných porúch, apatia.

Príčiny psychalýzy:

 • Stres.
 • Depresie.
 • Dlhotrvajúce emocionálne skúsenosti.
 • Chronická únava.
 • Parkinsonova choroba.

Existuje viac ako 200 faktorov, ktoré vyvolávajú bolesť hlavy. Ak sa cefalgia vyskytuje na pozadí úplného zdravia, najčastejšie sa vyskytuje po:

 • Príjem alkoholu (dilatácia ciev, intoxikácia).
 • Dlhodobý pobyt na slnku, v horúčave, v saune (prehrievanie, slnko alebo tepelný úder, prudké rozšírenie krvných ciev, strata tekutiny z potu).
 • Kofeínové potraviny.
 • Vysoká vlhkosť.
 • Poruchy spánku po nedostatku spánku alebo posunu normálneho režimu.
 • Nosenie kontaktných šošoviek alebo nesprávne prispôsobené okuliare.
 • Únava duševnej činnosti.
 • Stresujúce situácie, strach, silné vzrušenie, skúsenosti.
 • Zranenia, modriny, trasenie hlavy.
 • Nadmerné alebo nerovnaké športové zaťaženie.
 • Návštevy zubára a zubného ošetrenia.
 • Stretnutia masáže.
 • Fajčenia.
 • SARS, iné infekčné, katarálne alebo zápalové ochorenia.
 • Hypotermia, sprcha.
 • Začnite s jedlom, nalačno.
 • Prijatie niektorých výrobkov - čokoláda, údené mäso a marinády, orechy, tvrdé syry atď.
 • Sex.
 • Vezmite akékoľvek lieky alebo vdychujte jedovaté plyny.

Diagnostický program bolesti hlavy - ako určiť sami seba prečo bolesť hlavy?

Samotná bolesť hlavy nepotrebuje diagnózu. Ale vždy musíte zistiť, čo spôsobuje tento patologický stav. Lekár môže predpísať program vyšetrenia v závislosti od stavu pacienta, veku, charakteru a lokalizácie bolesti.

Diagnostický program bolesti hlavy

 1. Laboratórne diagnostické postupy vrátane kompletného krvného obrazu, analýzy moču. Príležitostne vyšetrenie cerebrospinálnej tekutiny, ktorá sa odoberá punkciou.
 2. X-ray hlavy v pravých výčnelkoch chrbtice.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou hlavy a chrbtice.
 4. Počítačová tomografia hlavy a chrbtice (vrátane pozitrónovej emisnej CT).
 5. Angiografia mozgových ciev.
 6. US.
 7. EEG, ReoEG, myografia.

Je užitočné mať na dosah ruky tabuľku, ktorá naznačuje hlavnú príčinu bolesti hlavy.

Ale nesnažte sa urobiť diagnózu sami, a ešte viac - aby ste sa uzdravili. Obráťte sa na špecialistu!

Tabuľka primárnej diagnózy bolesti hlavy

Ak máte často bolesť hlavy, uchováva si denník, v ktorom si všimnete čas, povahu bolesti hlavy a potom to začalo.

Ako odstrániť bolesť hlavy s domácimi prostriedkami a keď potrebujete navštíviť lekára?

Po prvé, stojí za to vedieť o nebezpečných chorobách a podmienkach, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy.

Bolesť hlavy, zvýšený krvný tlak, podráždenosť, poruchy spánku, závrat často naznačujú porušenie cerebrálnej cirkulácie. Toleranie takýchto príznakov je neprijateľné - môžu skončiť mŕtvicou. Okrem toho sa v posledných rokoch mŕtvica stala oveľa mladšou a čoraz viac postihuje ľudí, ktorí každý deň čelia nadmernému pracovnému zaťaženiu a vysokému stupňu zodpovednosti: manažérom, majiteľom podnikov, otcom veľkých rodín. Keď sa objavia príznaky porúch cerebrálnej cirkulácie, lekári často odporúčajú užívať kombinované lieky na zlepšenie vaskulárnych funkcií, napríklad Vazobral. Jeho aktívne zložky stimulujú metabolické procesy v mozgu, zlepšujú stav krvných ciev, eliminujú účinky kyslíkového hladovania mozgového tkaniva spojené so zhoršením zásobovania krvou, majú stimulujúci účinok, čo znižuje riziko mŕtvice.

Musíte byť upozornený a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak:

 • Bolesť hlavy sa objavila po prvýkrát, náhle.
 • Bolesť hlavy je jednoducho neznesiteľná, sprevádzaná stratou vedomia, dýchacími problémami, rýchlym tepom srdca, sčervenaním tváre, nevoľnosťou a vracaním, inkontinenciou.
 • Pri bolestiach hlavy sa pozoruje poškodenie zraku, svalová slabosť, reč a vedomie.
 • Na pozadí silnej bolesti hlavy osoba čiastočne alebo úplne stráca schopnosť pohybu.
 • Bolesť hlavy sprevádza ďalšie príznaky - vyrážka, horúčka, vysoká horúčka, delirium.
 • Ťažká bolesť hlavy u tehotnej ženy s epi-statusom a prudkým zvýšením krvného tlaku.
 • Po dlhú dobu bolesť hlavy.
 • Bolesť hlavy sa zhoršuje pohybom, zmenou polohy tela, fyzickou prácou a prístupom k jasnému svetlu.
 • Každá intenzita bolesti hlavy je silnejšia ako predchádzajúca.

Ako odstrániť bolesť hlavy s domácimi prostriedkami?

Ak ste si istí, že bolesť hlavy je spôsobená prepracovaním alebo napríklad stresom, môžete sa ho zbaviť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Masáž hlavy s prstami, špeciálny masér alebo drevený hrebeň zlepšuje krvný obeh, zmierňuje vazospazmus a upokojuje. Masírovať hlavu s ľahkými pohybmi od chrámov, čelo a krk až po korunu.
 2. Studené a teplé obklady. Mokré dve utierky - jedna v horúcom a druhá v ľadovej vode. Vložte studený kompres na čelo a chrámy a zatlačte ho na hornú časť hlavy.
 3. Kompresia zemiakov. Rezané kruhy hľuzy zemiakov s hrúbkou 0,5 cm. Položte hrnčeky na čelo a chrámy, pokryte si ručník a kravatu. Ako sa zemiaky zahrejú - vymeňte ich za nové.
 4. Teplá sprcha - nie horúca a nie studená! Postavte sa do sprchy, aby voda padala na hlavu. Možno kombinovať s masážnym hrebeňom hlavy.
 5. Čierny čokoládový čaj. Zvlášť vhodné pre hypertenzívne bolesti hlavy.
 6. Komprimujte na whisky. Očistite chrámy a čelo citrónovou kôrkou alebo plátkom uhorky. Potom pridajte plátky citrónovej kôry alebo okrasných plátkov do chrámov a upevnite šálou na vrchu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Venózna nedostatočnosť - liečba. Venózna nedostatočnosť dolných končatín

Venózna nedostatočnosť je extrémne častým problémom. Pri takýchto sklamaných štatistikách môžeme poďakovať modernému životnému štýlu.

Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

hypoxia

Popis:Hypoxia je stav, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k nedostatočnému zásobovaniu kyslíka tkanivami tela alebo k porušeniu jeho absorpcie tkanivami. Hypoxia sa vyskytuje veľmi často a je základom rôznych patologických stavov.

Konštantné bolesti hlavy a ich príčiny

Ivan Drozdov 23. augusta 2017 0 Komentáre Bolesť hlavy nie je len vyčerpávajúci pocit nepohodlia, ktorý narúša plnú existenciu človeka, ale aj špecifický príznak, ktorý poukazuje na vývoj alebo prítomnosť vážnych ochorení mozgu.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

Myokarditída: hlavné príznaky a liečba

Ak osoba rozvinie myokarditídu, najprv ju zaujmú príznaky a liečba. Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku zápalových procesov v tkanivách srdcového svalu. Existuje veľa dôvodov na toto ochorenie: ako infekčné činidlá, tak aj alergie, vystavenie toxickým látkam.